Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdraví

Jak pro své tělo udělat maximum a zachovat si chladnou hlavu? Nenechte se ovlivnit strachem a naplňte své nitro optimismem. Máme k dispozici mocné pomocníky pro udržení pevného zdraví a vnitřního elánu.

Chladné počasí je pro tělo už z principu energeticky náročné a organismus si zaslouží posilu.

Dopřejte mu příliv vitamínů a minerálů z kvalitních potravin nebo přírodních doplňků stravy, ať vás jen tak něco nezkolí.

Tuhý kořínek a psychická odolnost – toť základní zbraň proti jakýmkoliv neduhům. Pojďme se podívat, jak podpořit normální obranyschopnost a obstát i v náročnějších časech. Zůstaňte zdraví a fit, i když vaše okolí smrká, kašle, kýchá a stůně!

1) Pasujte vitamín C na čelního obránce

Všichni víme, že stěžejní pomocník pro normálně fungující imunitu je vitamín C. Tento vitamín je důležitý pro obrovské množství procesů v těle. K budování pomyslného ochranného štítu vašeho zdraví je podchycený příjem „céčka“ naprostý základ.

I z dlouhodobého hlediska nebudete litovat. Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem a pomáhá k normální činnosti nervové soustavy. Má také zásadní vliv na stav kostí, zubů a pojivových tkání a v neposlední řadě podporuje regeneraci organismu. Jeho nedostatek se může projevit únavou a slabostí, ale také poruchami metabolismu či psychickými obtížemi. 

Člověk si vitamín C nedokáže vyrobit sám, musí jej přijímat zvenčí. Protože jde o vitamín rozpustný ve vodě, tělo si ho neukládá a nelze se jím předávkovat. Proto v období zvýšených nárokp nebojte zintenzivnit dávky „céčka“ a užívat jej několikrát denně, pravidelně po 4 hodinách. 

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdraví

A v jakých přírodních zdrojích vitamín C najdete? Spoustu ho obsahuje zejména šípek nebo rakytník, také rajčata, papriky, špenát, černý rybíz, brusinky, kiwi nebo citrusy. Všechny tyto plody však v obsahu vitamínu C předčí superpotraviny jako acerola, acai, baobab či camu camu. 

Náš tip: Perfektně vstřebatelný suplement je Liposomální vitamín C, ze kterého si tělo dokáže vzít maximum, co je jen možné – více jak 90 %.

A pokud hledáte přírodní zdroj vitamínu C, doporučujeme rozemletý prášek camu camu nebo extrakt z plodů aceroly. Tato superovoce obsahují extrémní množství koncentrovaného vitamínu C. Jejich výhodou jsou další živiny zvyšující celkový benefit pro organismus.

Jsou výborné pro dlouhodobé užívání jako celková podpora správně fungujícího imunitního systému.

2) Nasaďte úderné duo zinek – selen

Stejně jako vitamíny, jsou pro tělo nezbytné i minerály a stopové prvky. Mezi ty nejdůležitější patří selen a zinek, o jejichž klíčovém významu pro imunitní systém se v dnešní době mezi odborníky často hovoří. 

Selen, jakožto složka enzymu glutathionperoxidázy, přispívá k normální funkci imunitního systému. Z dlouhodobého hlediska pak napomáhá k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Také zinek hraje důležitou úlohu pro imunitní systém. Zabezpečuje množství metabolických a enzymatických reakcí v těle. A k tomu navíc ještě přispívá k udržení dobrého stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky.

Kombinace zinek – selen má tedy určitě smysl smysl pro udržení normálně fungujícího imunitního systému.

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdraví

Mezi hlavní zdroje selenu patří mořské řasy, sójové boby a ořechy. Zinek nalezneme ve vysokém množství např. v dýňových semínkách, sóji, pšenici špaldě nebo kakaovém prášku. Oba prvky jsou obsaženy také v některých zdrojích živočišného původu.

Náš tip: Zemědělské plochy jsou zahlceny škodlivinami z používání nadměrného množství agrochemikálií. Jsou unavené a neposkytují nám již tolik cenných minerálních látek, jak tomu bývalo v minulosti.

Proto má smysl (zejména v případě veganského stravování) suplementovat.

Skvělým mixem těchto dvou (a dalších) prvků v dobře vstřebatelné formě s čistě přírodním složením je přírodní doplněk stravy Zinc / Selenium liquid od Ovonexu.

3) Nepodceňte „béčka“

Neméně důležitou roli pro normálně fungující imunitní systém zajišťují vitamíny skupiny B. Ve vzájemné spolupráci udržují správnou funkci nervového systému a energetického metabolismu. Vitamín B6 pak přispívá přímo k harmonické práci imunitního systému

Takzvaná „béčka“ se podle lidové moudrosti ordinují hlavně „na nervy“.  V přirozené formě je můžeme nalézt v lahůdkovém droždí, luštěninách, pšeničných klíčcích nebo ořeších.

Náš tip: Pokud chcete B-komplex suplementovat, v prvotřídní kvalitě s čistým složením (bez umělých aditiv, které obsahují běžné tabletky), jej vyrábí např. Premier Research Labs. Díky přírodní fermentované podobě se tato fotma B-komplexu do organismu efektivně vstřebává.

4) Dodejte si elán „slunečním“ vitamínem D

Typickým problémem zimy v naší populaci je nedostatek vitamínu D. Ten se vám totiž přirozeně vytváří v hlubokých vrstvách pokožky, zatímco je vystavená přímému slunci. Pokud však během celého roku pracujete v uzavřených prostorách, nestihnete si ho vytvořit dostatek do zásoby a na konci pošmourných zimních měsíců už vám může chybět.

U dětí má vitamín D stěžejní vliv na udržení zdravého chodu imunitního systému.

Dlouhodobý nedostatek vitamínu D se může projevovat pochmurnou náladou, chyběním energie a oslabenou imunitou nebo se může podepsat na stavu kostí.

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdraví

A kde tedy Vitamín D získat? V té nejpřirozenější formě si jej můžeme doplnit vystavováním se slunečnímu záření. Nejvyšší množství ho obsahují živočišné zdroje. Dalšími zdroji jsou cereálie, houby vystavované UV záření a zelené rostliny. Z čistě rostlinné stravy je vitamín D velmi obtížné získat. Proto je vhodné zejména v případě veganské stravy tento vitamín suplementovat.

Náš tip: Dobře vstřebatelný vitamín D3 v přírodní formě v podobě kapek vyrobených z lanolínu vyrábí Premier Research Labs. Je také možné užívat jej ve veganské formě kapslí s přídavkem vitamínu K2, který funguje synergicky s vitamínem D3, pro správný metabolismus a distribuci vápníku.

5) Nasaďte přírodní komplexy

Chcete-li se nadopovat více vitamíny zároveň, skvělým zdrojem je Vitamin Mineral Rush od Sunwarrior. Tento čistě přírodní multivitamín ve formě koloidního roztoku obsahuje vitamíny A, B, C, D a E. V něm obsažená kyselina fulvinová se účinně postará o rychlé vstřebání a přímý transport rostlinných živin rovnou do vašich buněk. 

Pokud je vám milejší do svého jídelníčku zařadit spíše lokální potraviny než suplementy, tak se poohlédněte po potravinách jako celer, červená řepa, červená ředkev, česnek a cibule, kořenová zelenina, kapusta, zelí nebo takový tuřín. Nezapomeňte na adekvátní pitný režim, nejlepší je čistá voda, případně čaje – ibiškový, zázvorový, šípkový, kopřivový nebo zelený.

❋ ❋ ❋

Za odbornou podporu při tvorbě článku děkujeme Ing. Petře Vaškové, naší specialistce pro zdraví a výživu.

Máte dotaz? Napište nám ho do online poradny nebo se na nás obraťte přímo v sekci kontakt. Moc rádi vám pomůžeme vaši otázku zodpovědět.

Ani málo, ani moc – tak má fungovat zdravý imunitní systém. Jak ho podpořit výživou?

Často toužíme po tom, aby náš imunitní systém fungoval lépe, byl silnější. Ale ono úplně stačí, když prostě pracuje správně – tak, jak by měl. Příliš aktivní imunitní systém totiž může představovat i závažný problém.

Může buňky tělu vlastní přestat správně rozpoznávat a identifikovat je jako cizorodé a snažit se je zlikvidovat. Tento proces je podkladem celé řady autoimunitních onemocnění – některých typů onemocnění štítné žlázy, cukrovky 1. typu a dalších.

A jak tedy můžeme vhodnou výživou přispívat ke správné funkci našeho imunitního systému?

Zase ty bílkoviny!

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdravíNa prvním místě je potřeba zmínit jednu z hlavních živin – bílkoviny. Bez nich se prostě neobejdeme. Esenciální aminokyseliny si naše tělo neumí vyrobit a musíme je přijmout ve stravě. Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu látek, které se účastní procesů specifické i nespecifické imunitní odpovědi (např. protilátky, složky komplementu, aj.), potřebné jsou i pro proces hojení.

  • Živočišné zdroje bílkovin jsou plnohodnotné (obsahují všechny potřebné aminokyseliny), rostlinné zdroje mezi sebou musíme vhodně kombinovat, aby byl příjem aminokyselin kompletní.

Ideální je kombinovat luštěniny s obilovinami nebo pseudoobilovinami /pohanka, amarant, quinoa/, tedy např. rýži s cizrnou nebo pohanku s tempehem, apod.

Z živočišných zdrojů jsou skvělé např. vejce nebo tučné mořské ryby, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, kterých přijímáme obvykle ve stravě málo (ve srovnání s omega-6 mastnými kyselinami z rostlinných olejů).

Bez vitamínů a stopových prvků to nejde…

Ryby jsou i skvělým zdrojem vitamínu D, který je pro správnou funkci imunitního systému také velmi důležitý. Čerpat ho můžeme v letní sezoně také sluněním, konzumací hub (velmi bohaté jsou houby shitake), čerstvého droždí, vaječného žloutku a nebo mléčných výrobků. Na trhu je také dostupná řada potravin obohacená (fortifikovaná) vitamínem D.

Dalším důležitým vitamínem pro imunitu je vitamín C – toho však obvykle přijímáme dostatek, pokud konzumujeme 2 porce ovoce a 3-5 porcí zeleniny denně. A nesmíme zapomenout ani na vitamín A – ten také hraje důležitou roli.

Ideální je přijímat betakaroten (provitamín A) prostřednictvím oranžových, červených a žlutých druhů zeleniny a ovoce.

Z živočišných zdrojů jsou na něj bohatá játra, dále jej v menším množství najdeme v mase a vaječných žloutcích.

Neobejdeme se ani bez důležitých stopových prvků jako jsou zinek a selen. Jsou důležité jak pro imunitu, tak pro hojení a zdraví pokožky. Zdrojem selenu je např. maso (i rybí), vejce, vnitřnosti, sýry, ořechy (a zejména para ořechy), mezi zdroje zinku můžeme zařadit také maso, cereálie, mléčné výrobky.

Zajímavé:  Lecba Krupicky U Ryb?

V době zvýšené zátěže (období nemocí nebo zvýšeného stresu či pohybu) je možné se bránit bakteriím například s pomocí cibule a česneku, třapatky nachové (echinacea) nebo hlívy ústřičné či shitake. Všechny tyto potraviny nám mohou pomoci v boji s infekcemi – buď působí proti bakteriím a nebo pomáhají ke správné funkci naší imunity.

Bakterie a jejich „výživa“

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdravíO mikrobiotě slyšíme často – a to i v souvislosti s imunitou. I osídlení našeho trávicího traktu velmi úzce souvisí se správným fungováním imunity – prospěšné druhy bakterií omezují možnosti negativně působících bakterií, které by se v našem trávicím traktu chtěly usídlit. Probiotika (živé bakterie) můžeme konzumovat v některých potravinách (např. bílé jogurty) nebo prostřednictvím doplňků stravy (např. po léčbě antibiotiky nebo po prodělané střevní infekci). Aby se těm správným bakteriím u nás dařilo, potřebují i vhodnou výživu – prebiotika.

Nevhodný je pro ně naopak nadbytek cukru, masa a masných výrobků, alkohol, negativně působí i některé druhy umělých sladidel a nedostatek vlákniny (nedostatečná konzumace ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, ořechů a semen). Řadu prospěšných látek obsahují i fermentované potraviny – např. kvašená zelenina (okurky, zelí). Prospěšné látky vznikají činností bakterií při kvašení (např. kyselina mléčná, mastné kyseliny s krátkým řetězcem, enzymy, aj.).

Nejvhodnější je stravovat se pestře, zařazovat různé zdroje hlavních živin (bílkovin, sacharidů a tuků), ale i vlákniny, vitamínů a minerálních látek, látek s antioxidačními účinky a řady dalších. Pestrá strava je – spolu s uměřeností – prostě základ.

Nezapomeňte odpočívat – má to smysl

Pro správnou funkci imunity je důležitý i odpočinek, relaxace a dostatek spánku. I s těmi aktivitami bychom tak ve svých plánech měli počítat. Nejlépe usneme, když nebudeme ani hladoví, ale ani přejedení nebo zatížení trávením nějakého náročnějšího pokrmu.

  • Vhodné je vyhnout se i konzumaci nápojů obsahujících kofein několik hodin před spaním – záleží na tom, jak moc jsme citliví.
  • Lépe se usíná v chladnějším prostředí a ve tmě.

Mimo jiné se doporučuje přestat pracovat s počítačem a i s mobilním telefonem alespoň hodinu před ulehnutím – abychom nenarušovali tvorbu hormonu melatoninu, který souvisí se střídáním biorytmů.

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdraví

Jak posílit imunitní systém? Poradíme, které vitaminy a minerály pomáhají

Podzim a zima přinášejí větší výskyt nemocí v čele s chřipkou nebo nachlazením. Náš imunitní systém je v pohotovosti a obvykle ho čeká větší nápor než jindy.

Na vině je přechod z tepla do zimy, sníh či déšť, méně slunečního svitu, utlumení pohybových aktivit a další faktory související se zimními měsíci. I v tomto období se ale můžete spolehnout na pomoc doplňků stravy.

Poradíme vám, které vitaminy a minerály posilují imunitní systém, abyste se cítili dobře.

Hlavním úkolem imunitního systému je bránit tělo před viry a bakteriemi. Ty způsobují nemoci a stojí i za zmiňovanými chřipkami, nachlazením, rýmou nebo kašlem. Možností, jak imunitní systém posilovat, a tím vylepšit obranyschopnost organizmu, je několik.

Určitě se vyplatí zařadit do denního režimu pohyb, myslet i při nízkých venkovních teplotách na dostatečný pitný režim, mít pestrou stravu s pravidelným příjmem a také neopomenout adekvátní příjem vitaminů a minerálních látek. Pomoci tak mohou i doplňky stravy obsahující vitaminy či minerály podporující imunitu.

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdraví

Vitaminy přispívající ke správné funkci imunitního systému

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdravíVitamin C – známý vitamin s mnoha přínosy pro náš organizmus. Patří k nim i podpora imunitního systému, se kterou si ho lidé nejčastěji spojují, a právě z toho důvodu je v pozimních a zimních měsících často užívaný.

VITAR nabízí mnoho forem vitaminu C, ze kterých si vybere každý. Chutné šumivé vitaminy MaxiVita například obohatí vitaminem C i dalšími důležitými látkami pitný režim.

Spolehnout se můžete i na velmi chutnou práškovou formu v jednorázových sáčcích (MaxiVita Vitamin C komplex). Stick pack můžete mít kdekoli s sebou, moderní forma navíc slibuje rychlý nástup a komfortní užívání.

Rozhodnout se ale můžete i pro vitamin C v klasických tabletách, třeba se zinkem nebo s rakytníkem. A využít můžete také kapslí s postupným uvolňováním vitaminu C (Revital Vitamin C 1000 mg s rakytníkem).

Chcete-li se dozvědět víc o vitaminu C – kde ho najít, k čemu slouží – podívejte se do naší vitaminové abecedy.

Vitaminy B – jejich klíčový přinos pro organizmus spočívá v podpoře látkové přeměny, tedy metabolizmu. To je vlastnost společná pro všechny vitaminy B-komplexu.

Vitaminy skupiny B ale přispívají i ke správné funkci imunitního systému. Platí to zejména pro vitaminy B6 a B12. Vitaminy B najdete v doplňcích stravy obsahujících kompletní spektrum těchto vitaminů (např.

MaxiVita B-komplex forte) nebo v multivitaminových přípravcích. 

Chcete-li se dočíst o vitaminu B víc, podívejte se do naší vitaminové abecedy.

Vitamin D – významně ovlivňuje metabolizmus vápníku a fosforu, proto ho máme spojený zejména se stavbou kostí a zubů. Vitamin D je však důležitý i pro náš imunitní systém a to tím, že „vyzbrojí“ buňky k boji proti infekci.

I proto internetová encyklopedie Wikipedia zmiňuje, že dlouhodobý nedostatek vitaminu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce. Vitamin D najdete zejména v dětských multivitaminech, protože právě děti ho velmi potřebují.

Sáhnout ale můžete i po čistém vitaminu D ve vysoké dávce (Revital Vitamin D3).

Chcete-li se dočíst o vitaminu D víc, podívejte se do naší vitaminové abecedy.

Tento článek je součástí projektu 30 minut pro zdraví. Chcete-li si přečíst i o dalších tématech, stáhněte si zdarma náš eBook – stačí zadat váš e-mail. eBook zasíláme ZDARMA pouze registrovaným členům VITAR klubu. Vyplněním svého e-mailu tak souhlasíte s registrací do VITAR klubu, pokud ještě členy nejste.

Minerální látky přispívající ke správné funkci imunitního systému

Lze podpořit imunitní systém? – vše o zdravíZinek – patří mezi stopové prvky, což znamená, že jde o prvek, který organizmus potřebuje ke správnému vývoji v malém množství. O to větší je však výčet jeho přínosů pro člověka, které najdete třeba v naší abecedě minerálních látek.

Jedním z nich je i podpora imunitního systému, proto je zinek často kombinován s vitaminem C (např. MaxiVita Vitamin C komplex), nachází se i v populárních MaxiVita Horkých nápojích pro podporu imunity (brusinka, zázvor, echinacea), najdete ho i v rozpustných vitaminových nápojích OvoCé nebo šumivých tabletách MaxiVita Vitamin C + Acerola + Zinek.

Železo – známý je jeho vztah s krví, vždyť železo je nezbytnou součástí krevního barviva hemoglobinu, které zajišťuje transport kyslíku do všech buněk těla. Nicméně i s podporou imunity našemu organizmu pomáhá a často ho bohužel z běžné stravy nepřijímáme dostatek (více se dočtete zde). Proto existují doplňky stravy obsahující železo.

U nás si můžete vybrat ze tří forem příjmu železa – v podobě:

Železo v těchto doplňcích vždy doprovází i vitamin C, který mj. napomáhá vstřebávání železa. Všechny tyto doplňky najdete na našem e-shopu www.nasevitaminy.cz.

Podpořte svou imunitu

Jen co ráno vstanete z postele, už se vám vybavují všechny povinnosti, které dnes musíte neodkladně stihnout. Ještě než vypravíte děti do školy, v chvatu pozřete horkou kávu namísto snídaně a stresovaná dobíháte v poslední minutě do práce.

Pod návalem úkolů a časového presu si nemůžete dovolit ani pořádný oběd a volíte čínské bistro či nejbližší „fastfood“. Z práce letíte vyzvednout děti, doma se vrhnete do role svědomité hospodyně a starostlivé mámy a na odpočinek jaksi nezbývá čas.

Znáte snad tento scénář? Pak děláte vše pro to, aby vám váš imunitní systém vypověděl službu.

Nezdravý životní styl, vleklá či chronická onemocnění, znečištěné životní prostředí. To vše nás oslabuje a následně vede k nejrůznějším poruchám imunity v podobě alergií, opakovaných infekcí (horní cesty dýchací, gynekologické problémy apod.

) či autoimunitní onemocnění. Otázku imunity nejčastěji řešíme závěrem roku, na podzim a v zimě, kdy nás trápí především nemoci horních cest dýchacích, rýma, často doprovázející zvýšené teploty, bolesti v krku atd.

Co dělat, když už je zkrátka chladný a nevlídný podzim tady?

Základní pravidlo podle MUDr. Miloše Rýce zní: „Posilovat imunitní systém je potřeba začít již několik týdnů před tímto ročním obdobím, kdy je organismus ještě relativně zdráv a kdy se potýká „jen“ s obvyklými chronickými potížemi.

Bylo by naivní a zcela mylné očekávat, že užitím jakéhokoliv zázračného přírodního přípravku lze imunitu posílit v okamžiku propuknutí konkrétního onemocnění (nebo zhoršení toho stávajícího chronického).


Nekonvenční medicína jako způsob podpory imunity

Existuje mnoho způsobů, jak účinně posilovat imunitní systém, jako např. otužování, akupunktura, preventivní očkování či posilování prostřednictvím imunostimulačních přípravků.

Mezi volně prodejné prostředky upravující imunitní procesy patří zejména přípravky ze skupiny enzymů, fytofarmak nebo některé doplňky stravy s obsahem různých imunostimulačních látek.

Vyjmenujme si alespoň ty nejdůležitější, jejichž imunostimulační či imunomodulační účinek byl prokázán mnoha vědeckými studiemi.

Časté omyly …
„Samotné doplňky stravy nemají schopnost léčit, avšak pomáhají našemu organismu lépe se vypořádat s nemocí nebo dokonce jí i částečně předcházet.

Zajímavé:  Národní Program Zdraví – Projekty Podpory Zdraví?

Rovněž je potřeba podotknout, že doplňky stravy nepotlačují příznaky onemocnění, a proto se po jejich užití nebudete bezprostředně cítit lépe.

Jejich úkolem je podpořit organismus v samotném boji s nemocí či posílit tělo při jeho zotavování,“ říká MUDr. Miloš Rýc.
Fytoterapie (herbalistika, bylinkářství)

Předně je třeba si uvědomit, že současná moderní medicína z fytoterapie přímo vychází. Využívá léčivé síly rostlin a jejich terapeuticky aktivních složek.

Proč právě bylinky? Do skupiny bylinek patří rostliny obsahující řadu účinných látek, které v mnoha případech představují bezpečnější a komplexnější cestu léčby, než chemická, tedy uměle vytvořená léčiva.

Nástup účinku bylinných přípravků je obvykle mnohem pomalejší, než v případě běžných léků, neboť účinné látky v nich obsažené jsou méně koncentrované, avšak pro organismus mnohem přirozenější. Cílem fytoterapie je podpora celkového zdraví pacienta, povzbuzení jeho vitality a obranných mechanismů.

Příklady nejpoužívanějších rostlinných drog a podobných přírodních látek podporujících imunitní systém

Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia – Třapatky mají řadu léčivých účinků, z nichž nejvýznamnější je jejich příznivý vliv na imunitu organismu. Aktivují bílé krvinky, které pohlcují či zneškodňují původce infekcí a působí tak proti bakteriím a virům jako přírodní antibiotikum.

Jsou vhodné jak k preventivnímu, tak terapeutickému podávání. Extrakt z těchto užitečných bylinek je obsažen v mnoha přípravcích existujících na trhu potravních doplňků a to v nejrůznějších lékových formách (tablety, echinaceové sirupy, kapky, sušené čaje atd.).

Divoce rostoucí houba Šiitake – Extrakt z houby lentinus edodes (houževnatec jedlý) je jedna z nejprozkoumanějších rostlinných látek v oblasti imunologie, za což vděčíme zejména japonským badatelům, kteří prokázali její imunostimulační účinky. Ty se uplatňují v mnoha diagnózách, od únavového syndromu až po léčbu rakoviny.

Obsahuje celé spektrum důležitých účinných substancí, především z řady polysacharidů, mezi nimiž je nejdůležitější lentinan. Pokud ji nalezneme v doplňku stravy, pak si dejte pozor na její původ. Pouze extrakt z divoce rostoucí houby má prokázanou účinnost. Bez obav lze doporučit např. přípravek IMMUNOPHYTUM.

Propolis (vosková pryskyřice) – Tento včelí produkt je známý již celá staletí. Propolis vyniká komplexním složením – zahrnuje celou řadu vitaminů a minerálů, flavonoidy, mastné kyseliny, těkavé oleje, taniny a pyly.

Tyto látky jsou schopné stimulovat imunitní systém, působí antivirově, protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně. Je dostupný v různých lékových formách – kapky, alkoholové tinktury, masti, spreje, kapsle, atd
Aromaterapie

Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, která využívá sílu a působení koncentrovaných éterických (též esenciálních) olejů a jejich složek. Tato metoda je považována za „univerzálního léčitele“, neboť působí na duševní i fyzickou stránku organismu.

Aromaterapeuté nevybírají oleje podle toho, jak voní, ale podle účinných složek, které obsahují. Mezi nejčastější prostředky léčby a aplikace éterických olejů patří masáže, inhalace, koupele, aromalampy, obklady, zábaly apod. Cílem aromaterapie je posílení celkové přirozené imunity organismu.

Mnohé z esenciálních olejů mají antivirové, antibakteriální, antimykotické a protiparazitické vlastnosti. Oleje s obsahem silic jsou velmi oblíbenou skupinou olejů – působí blahodárně na dýchací ústrojí, což oceníme při častějších výskytech chřipkových onemocnění.

Pokud jsou oleje aplikovány správně, nemají žádné škodlivé vedlejší účinky.

Vybrané esenciální oleje k inhalaci pro chladné dny:

Citron – pomáhá hlavně při infekcích dýchacích cest, angíně, bolesti v krku, rýmě, aktivuje imunitní systém, je antiseptický a antibakteriální. Podporuje tvorbu bílých krvinek, dezinfikuje ovzduší.
Eukalyptus – olej na bázi silic se doporučuje na veškeré plicní problémy, pro vykašlávání, při zánětu dutin atd. Má antivirální účinky, dezinfikuje ovzduší a rozpouští hleny.

Je dokonce vhodný i pro malé děti.
Máta kadeřavá – často se používá při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a záněte dutin, podporuje pocení, osvěžuje a stimuluje. Je vhodná i pro malé děti (od 2 let).
Heřmánek – doporučuje se při nejrůznějších zánětlivých stavech, snižuje horečku, podporuje pocení a celkově působí jako výborný utišující prostředek.

Zvyšuje imunitu podpořením tvorby bílých krvinek.

Nesmíme však zapomínat ani na vynikající účinnost éterických olejů při externím použití.

Enzymoterapie
Léčebným metodám pomocí enzymů se říká enzymoterapie. Prospěšnost enzymů znaly již domorodé kmeny v dávné minulosti a uměly využívat např. blahodárné účinky ananasu (enzym bromelin) nebo papáji (enzym papain).

Enzymy urychlují a řídí většinu biochemických dějů v organismu a bez jejich přítomnosti bychom dokonce ani nebyli životaschopní. Existuje vícero typů enzymových preparátů: vyrobené synteticky, získané ze živočišných tkání (např. Wobenzym) anebo v přírodní formě (např.

APO-Curenzym), které jsou hlavně v západných zemích velmi oblíbené pro jejich vysokou účinnost, výhodnější cenu a příjemnější užívání.

Využití enzymoterapie je v medicíně opravdu velmi široké. Většinou přináší dobré výsledky při samostatném použití, ale také jako součást léčby společně s antibiotiky či chemoterapeutiky. Léčba pomocí enzymů je obvykle dlouhodobá a nelze od ní očekávat okamžité řešení konkrétního zdravotního problému.

Vitaminy, minerály, stopové prvky a další specifické látky podporující imunitu
Dostatečný a pravidelný příjem všech potřebných látek (tzv.

„nutrientů“) kvalitní stravou je tou nejlepší a nejpřirozenější cestou dobrého zdraví lidského organismu.

Měli bychom mít na paměti, že chemicky připravené vitamíny či nerostné látky nejsou nikdy tak účinné jako ty „přirozené“. Hovoříme o jejich „biodisponibilitě“.

Vitaminy, minerály, stopové prvky
Vitamin C, vitamin A, vitaminy ze skupiny B či vitamin E. Všechny mají zcela nezastupitelnou roli pro správné fungování imunitního systému, přičemž platí, že čím je jejich původ přírodnější, tím lépe pro organismus.

Jedním z nejbohatších zdrojů přírodního vitaminu C je acerola, které dáváme vždy přednost před levnými, ale medicínsky problematickými syntetickými formami (kyselina askorbová). Z minerálů jsou pro správnou funkci imunitního systému nezbytné zejména zinek, selen, železo a vápník.

Potravinových doplňků obsahujících výše uvedené vitaminy a minerály je mnoho a je těžké poznat, který z nich je pro organizmus skutečným přínosem.

Probiotika
Vyskytují se v trávicím traktu, který osidlují a brání jiným bakteriím v jejich nežádoucím přemnožení.

Výsledkem správného fungování a rovnováhy našeho trávicího ústrojí je posílená imunita a odolnost vůči nejrůznějším onemocněním a infekcím, neboť tenké střevo je nejdůležitějším zdrojem buněk lidského organismu podílejících se na imunitních reakcích.

Jejich pravidelný přísun snižuje výskyt infekcí, zánětů a také alergií či jiných onemocnění. Doporučit lze např. Apo-Lactobacillus 10+ s brusinkami s obsahem až 12 miliard aktivních mikroorganismů a až 10 kmenů probiotik, což je prozatím nejvíce na našem trhu.

Přírodní antibiotika
Ve výčtu látek s imunomodulačními účinky by neměly chybět ani tzv. přírodní antibiotika, jakým je např. extrakt z grapefruitových jadérek, který obsahuje bioflavonoidy a řadu dalších významných látek (přípravek Grefit je navíc obohacen o vitamin C).

Bývá součástí kombinovaných přípravků, ale lze ho zakoupit i samostatně. Mezi přirozená antibiotika se však řadí také česnek, oregano, brusinky atd.

Pro jejich použití platí stejná omezení jako pro ostatní doplňky stravy – nelze je použít k léčbě akutních insektů, která vyžaduje nasazení klasických léčiv.

Kolostrum
Jako součást mateřského mléka je první výživou novorozence po porodu. Je známou skutečností, že kojené děti stonají méně než nekojené.. Kolostrum výrazně posiluje imunitní systém, proto je vhodný k užívání i při chronických onemocněních.

Jako prevence ho lze užívat od podzimu do jara, dokáže zvýšit obranyschopnost organismu před řadou bakteriálních či virových infekcí. K posílení imunity se může použít i kravské kolostrum, které je k dostání na trhu ve formě kapslí (např. Barny´s Kolostrum, Pharma Activ Colostrum) nebo jako prášek.

Je bez vedlejších účinků a mohou ho užívat i děti.

Orthomolekulární medicína a bionutriční profil
„Dlouhodobé chyby ve stravování vedou neomylně k rozvoji metabolické nerovnováhy, která vede stejně neomylně k rozvoji chronických onemocnění.

Na tato onemocnění klasická medicína chybně nahlíží, a to jako na nahodilý jev postihující konkrétního pacienta. Dlouhodobý nedostatek esenciálních mastných kyselin ve stravě vede k rozvoji depresí, stejně jako chronických zánětů.

Trvalé překyselování organismu přivodí za mnoho let osteoporózu a převaha volných radikálů zase zvýšení hladiny cholesterolu,“ říkáMUDr. Miloš Rýc.

Všechny tyto vlivy popisuje na vědecké bázi bouřlivě se rozvíjející obor, který se označuje jako orthomolekulární medicína (bionutrice, mikronutrice, aktivní buněčná výživa). Oslabení imunity může být z jejího pohledu důsledkem dlouhodobě špatných stravovacích návyků. V České republice se tímto oborem zabývá zejména Centrum nutriterapie a nutriprevence (www.nutriterapie.cz ).

Autor: redakce DZ ve spolupráci s MUDr. Milošem Rýcem

Lze podpořit imunitní systém?

       Ano, lze. Odpovědi a mnohem více vám přináší článek z pera profesora Krejska, předního imunologa.

Dnes je imunita předmětem široké odborné i laické diskuse, ne všechny informace jsou srozumitelné a pravdivé. Pojmout téma imunity i v obsáhlém odborném článku nelze.

Proto se soustředíme na významný prvek našich životů, který máme ve svých rukou, který zásadně ovlivňuje naše zdraví a nás imunitní systém, a tím je strava.

       V současné době získáváme v medicíně stále více důkazů, že možnost ovlivnit náš zdravotní stav není pouze v rovině slov. Máme velmi konkrétní molekulární důkazy, že naše zdraví jako celek, a zvláště naše obranyschopnost, ovlivňují životní podmínky.

Vědecké bádání ukazuje, že vše, co nás obklopuje a především složky, které jsou součástí naší potravy, působí na přepis mnoha genů našich buněk. Máme možnost významně ovlivňovat podle současného pohledu jeden z nejúčinnějších faktorů vnějšího světa, a to naši stravu.

Zajímavé:  Prošlé Léky Do Lékárny?

       Strava na nás působí od našeho zrodu. V časném období vývoje je ničím nenahraditelnou stravou mateřské mléko. Pouze mateřské mléko obsahuje v plné míře veškeré živiny nutné pro ohromující vývoj dítěte v kojeneckém období.

Pro lidi, kteří žijí ve vyspělých zemích, ke kterým lze počítat i Česko, je potrava naprosto dostupná. Výsledkem je skutečnost, že v průběhu zhruba tří generací se zcela proměnil náš jídelníček, a to ve většině případů k horšímu. Naprosto dominuje masitá strava bohatá na tuky.

Chybí obiloviny, zelenina, ovoce jako zdroj vlákniny a vitaminů. Abychom měli „bezpečné potraviny“, likvidujeme všechny mikroorganismy. Mezi lidmi se i cestou internetu šíří nejrůznější mýty o „prospěšnosti“ nebo „škodlivosti“ některých potravin, např. lepku nebo mléka.

Můžeme oprávněně tvrdit, že strava, kterou přijímá většina naší populace, je nepřirozená a naše tělo na ni není připraveno. Výsledkem jsou metaboliscké problémy. V důsledku je negativně ovlivňována i obranyschopnost člověka.

To je skutečnost, kterou můžeme konstatovat u většiny lidí včetně těch, kteří mají zájem svým životním stylem pozitivně ovlivňovat své zdraví. Ti se často zajímají o potravní doplňky, které by měly přispět k vybudování a udržení zdraví. Na tuto poptávku přirozeně reaguje trh obrovskou nabídkou nejrůznějších preparátů.

Spotřebitelé by měli být obezřetní a zvolit takový potravní doplněk, který prokazatelně obsahuje složky pozitivně působící na metabolismus a imunitu. Tyto složky by měly být ve správných kombinacích, aby působení daného doplňku bylo skutečně komplexní.

Za takový potravní doplněk můžeme oprávněně považovat preparát  IMUNOCOMPLEX®, který bude pro účely článku použit jako modelový preparát především z důvodu, že se jedná o český přípravek, jeden z výsledku grantů, na kterém se podílel i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Ten obsahuje celou paletu biologicky aktivních látek, které mají prokazatelný vyvážený vliv na obranyschopnost. Nebude možné poukázat na všechny jednotlivé složky. Zdůrazníme pouze ty nejvýznamnější.

       IMUNOCOMPLEX® obsahuje složité cukry, které byly získány ze stěn pekařských kvasinek. Zdůrazňujeme, že se jedná o zcela přírodní zdroj, který lidstvo používá ke kvašení těsta, výrobě piva a vína po celou historii. Tyto cukry jsou nazývány jako beta-glukany a manany.

       Pro fungování imunity zdůrazňujeme především vitamin B2 a B6. Pro normální krvetvorbu a funkci nervového systému je nezbytný vitamin B12. Kyselina listová. tj.

vitamin B9, je nezbytná pro vývoj nervové soustavy plodu stejně jako vitamin B1. Oba musí být přijímány s potravou, protože naše tělo je nedokáže vytvořit.

V  IMUNOCOMPLEX® jsou obsaženy jmenované vitaminy spolu s dalšími v cca 25-30% doporučené denní dávky.

       Je opakovaně doloženo, že běžná strava naší populace neobsahuje v dostatečné míře zinek, sele a chrom. Je doporučováno doplňovat naši stravu o potravní doplňky s obsahem těchto prvků.

       Již jsme zdůraznili, že naše strava je v přemrštění míře bohatá na tuky. Chybí v nich především nenasycené mastné kyseliny označované jako omega-3 (např. kyselina alfa-linolenová) a omega-6 (např. kyselina gama-linolenová).

       Opakovanými lékařskými studiemi je jednoznačně prokázáno, že složení potravy převážné většiny lidí neodpovídá svými parametry požadavkům na zdravou výživu.

V běžné potravě chybí především ty složky, které vyžaduje naše tělo pro optimální fungování imunitního systému a dostatečnou obranyschopnost.

Součástí aktivního  životního stylu se tedy nezbytně stává i potřeba doplnit stravu o ověřené potravní doplňky, které chybějící složky dodají. Svým složením náš modelový preparát splňuje tyto požadavky.

Jak posílit imunitu? Klíč ke zdraví tvoří strava, pohyb i odpočinek

21. 10. 2019 | Doba čtení 6 minut

Je tu podzim s typickými průvodci: virózami, chřipkou a nemocemi z nachlazení. Co dělat, abychom podpořili svou imunitu neboli obranyschopnost organismu a předešli běžným i vážnějším nemocem?

Správně fungující imunitní systém je podmínkou dobrého zdraví a energie. Pokud se na něj můžeme spolehnout, dokáže nás před běžnými infekcemi ubránit nebo alespoň zmírnit jejich dopady.

Pokud máme imunitu sníženou, jsme k infekcím náchylnější, a co horšího – mohou nás postihnout daleko vážnější problémy.

Je-li naše imunita dlouhodobě narušená, může to výrazně urychlit vznik řady závažných onemocnění: počínaje vysokým tlakem přes aterosklerózu, kardiovaskulární choroby, revmatická onemocnění až po rakovinu.

Zdraví začíná ve střevech

Je všeobecně známé, že imunitu oslabuje nadměrné užívání antibiotik, daleko méně známý je ovšem fakt, že se na něm významně podílí také nevhodná strava s nedostatkem vitaminů, minerálů a vlákniny.

Přemíra kaloricky bohatých pokrmů s mizivou výživovou hodnotou má za následek nejen nadváhu či dokonce obezitu, ale také méně viditelný, ale závažný problém – střevní dysmikrobii (porušení rovnováhy mikroorganismů v trávicím traktu).

Ta se projevuje nejen nejrůznějšími střevními obtížemi, ale také snižováním imunity – 80 % naší imunity se totiž tvoří ve střevech. Kvůli dysmikrobii se nedokážou dostatečně vstřebávat životně důležité živiny z potravy, paradoxně tak můžeme trpět nadváhou i podvýživou zároveň.

Stravou můžeme imunitu podpořit každý den Zdroj: WhiteYura / Shutterstock.com

Potřeba antioxidantů s věkem i stresem vzrůstá

Velkým nepřítelem imunity jsou také volné kyslíkové radikály, které ničí proteiny a nukleové kyseliny a výrazně tak podkopávají naši obranyschopnost.

Jediný, kdo na ně platí, jsou antioxidanty: především vitaminy A, C, E, dále beta-karoten, selen, zinek či flavonoidy.

Bohužel s přibývajícím věkem, prodělanými nemocemi a chronickým stresem v organismu množství volných radikálů narůstá, a naopak se v něm tvoří méně antioxidantů.

Jaká strava naši imunitu podpoří?

Pokud chceme, aby náš imunitní systém správně fungoval, měli bychom se snažit dodržovat chronicky známé zásady zdravého životního stylu. Základem je správná výživa.

Imunitní systém potřebuje hodně energie a živin: dostatek bílkovin (řada protilátek je bílkovinné povahy), pro tvorbu bílých krvinek jsou zase nebytné některé vitaminy – především kyselina listová (najdeme ji ve špenátu, brokolici nebo růžičkové kapustě) a vitamin B12 (obsažený v játrech, červeném mase, mléku a vejcích). Dbát bychom měli na dostatečný přísun antioxidačních vitaminů A, C, E a beta-karotenu. Vždy je lepší dát přednost vitaminům přírodním, v tomto případě najdeme zmíněnou čtveřici antioxidantů v citrusech, jablkách, červené a žluté zelenině, špenátu, slunečnicových semenech, obilných klíčcích a mléčných výrobcích.

Jedním z nejdůležitějších stopových prvků je selen, antioxidant, který aktivuje přirozené detoxikační mechanismy a zvyšuje obranyschopnost. V přírodní formě je obsažen v mořských rybách, luštěninách a obilninách.

Minerálem, který významně přispívá k posílení obranyschopnosti organismu a urychluje proces uzdravování, je zinek. Najdeme ho zejména v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských živočiších, hlavně ústřicích. Měli bychom ovšem počítat s tím, že vařením či mletím se ničí.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny zpomalují stárnutí buněk, mají protizánětlivé účinky a posilují imunitu.

Snižují riziko nádorových onemocnění a hladinu cholesterolu v krvi, čímž brání ucpávání cév a výskytu vysokého krevního tlaku. Navíc také zlepšují psychický stav a paměť.

Nenasycené mastné kyseliny si lidský organismus bohužel neumí sám vyrobit. Jsou však obsaženy v potravinách, jako je rybí tuk, řepkový a sójový olej nebo lněná či dýňová semínka.

B vitaminy obecně pomáhají udržovat především správné fungování metabolismu, tedy proces látkové přeměny v těle. Jsou klíčové pro zdraví nervového systému, mozku a srdce, proto by neměly našemu tělu chybět.

Hlavním přirozeným zdrojem B vitaminů, souhrnně označovaných také jako B-komplex, jsou kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, ale například i ryby.

Pokud hodně sportujeme nebo tělo pravidelně hodně zatěžujeme, mohou nám vitaminy řady B pomoci s prevencí proti onemocnění či vyčerpání organismu.

Tělo potřebuje pohyb i odpočinek

Procházka podzimní přírodou prospěje tělu i duši Zdroj: javarman / Shutterstock.com

Nesmírně důležitý je pravidelný pohyb, hodně prospívá i pravidelné otužování. Nemusí to nutně znamenat zakoupení permanentky do fitcentra a členství v klubu otužilců.

Docela postačí pravidelné svižné procházky za jakéhokoliv počasí trvající alespoň hodinu. Stejně důležité je umět odpočívat a dostatek spánku – je to pro posílení imunity mnohem důležitější, než se na první pohled zdá.

Imunitu oslabuje i dlouhodobý chronický stres – proto bychom se měli snažit jeho zdroje eliminovat a naučit se občas „vypustit páru“. 

Pokud už onemocníme, neměli bychom nemoc přecházet a řádně se doléčit. Nemusí to být hned těžká infekce, která imunitní systém oslabí na dlouhou dobu. Stačí „obyčejná“ chřipka či viróza – organismus ji sice překoná, ale dlouho zůstává výrazně zranitelnější vůči ostatním druhům infekcí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector