Mák v těhotenství – Vše o zdraví

Téměř každá nastávající maminka se setkala s řadou dobře míněných doporučení ohledně svého jídelníčku. Někteří radí vynechat játra, druzí zase skoncovat s kofeinem. Jak je to ale doopravdy? Co se smí (a nesmí) jíst v těhotenství a které potraviny raději konzumovat jen v omezeném množství? 

Těhotenská dieta neexistuje

Těhotenský jídelníček se od běžného zdravého jídelníčku nijak dramaticky neliší. Ideální je, pokud se žena dlouhodobě stravuje zdravě a pokračuje v tom i během těhotenství a kojení. Přesto jsou určité potraviny, kterým byste se v následujících devíti měsících měla raději vyhnout, a naopak potraviny, které je vhodné do stravy zařadit ve větším množstvím. 

Mák v těhotenství - Vše o zdravíZapomeˇňte na těhotenskou dietu

Co jíst a nejíst v prvním trimestru

První trimestr se označuje za nejrizikovější období těhotenství, čemuž je třeba přizpůsobit své chování. Zásadní pro vývoj miminka je zejména užívání alkoholu a dalších návykových látek, jež způsobují vývojové vady, metabolické poruchy a jiná závažná onemocnění, která budou dítě provázet celý život.  

Je třeba si také uvědomit, že o těhotenství se zpravidla dozvíte až dva týdny po početí. Jestliže se proto s partnerem snažíte o miminko, měla byste s alkoholem a cigaretami skoncovat s dostatečným předstihem.

A co tedy jíst na začátku těhotenství? Vaše strava by měla obsahovat veškeré důležité živiny, sestavte si proto co nejpestřejší jídelníček a zařaďte do něj hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin a libového masa. Zaměřte se také na zvýšený příjem vitamínů skupiny B, kyseliny listové, cholinu, železa a vápníku. 

TIP redakce: Objevte chutné a především zdravé snídaně plné energie.

Co nejíst v těhotenství 

Které potraviny byste měla v průběhu těhotenství zcela vyškrtnout ze svého jídelníčku a proč? Pojďme se podívat, co vše najdete na seznamu nevhodných, nebo dokonce zakázaných potravin v těhotenství.

Ryby s vysokým obsahem rtuti

Jedni výživoví poradci ryby v těhotenství doporučují, druzí před nimi varují. Jak je to tedy doopravdy? Záleží na tom, o jaké ryby se jedná.

Problém mohou představovat velké mořské ryby žijící ve znečištěných vodách (žralok, mečoun, tuňák), kde se vyskytuje rtuť, která je vysoce toxická pro nervový a imunitní systém, ledviny a také pro vyvíjející se plod. 

Naopak menší ryby, jako je treska nebo losos, si můžete dopřát až dvakrát týdně. Ačkoliv i v nich se může nacházet určité množství rtuti, obsahují zároveň selen, který brání jejímu vstřebávání. 

Mák v těhotenství - Vše o zdravíDopřejte si vhodné ryby

Syrové maso a ryby v těhotenství

Máte v těhotenství chuť na sushi nebo na tatarák? Pokud ano, pak vás bohužel nepotěšíme – syrové ryby a maso se mohou lehce stát původcem virové, bakteriální či parazitární infekce, která ohrožuje nejen vás, ale i vaše nenarozené dítě. Zvlášť nebezpečná je listerióza – infekce způsobená bakterií, která se může přenést na miminko placentou, i když těhotná žena nevykazuje žádné příznaky onemocnění. Tím může dojít k předčasnému porodu nebo dokonce potratu. 

Syrová vejce

Konzumace syrových vajec například v podobě pošírovaného vejce, holandské omáčky nebo domácí majonézy může vést k nákaze salmonelózou. Ta se projevuje horečkou, nevolností, křečemi v žaludku a průjmem, ve vzácných případech může způsobit křeče v děloze a vyvolat tak předčasný porod. 

Vajíček jako takových se ale v těhotenství vzdávat nemusíte. Naopak by to bylo na škodu, jedná se totiž o skvělý zdroj cholinu, který podporuje správný vývoj mozku a nervové soustavy miminka. Pouhá dvě vajíčka denně představují polovinu doporučené dávky cholinu. 

Mák v těhotenství - Vše o zdravíVyvarujte se riziku salmonelózy

Výrobky z nepasterizovaného mléka

Nepasterizované mléko, sýry a výrobky z nich mohou obsahovat řadu škodlivých bakterií, jako je listerie, salmonella, E. coli a kampylobakter. Totéž platí i pro nepasterizovanou ovocnou šťávu, která je náchylná k bakteriální kontaminaci. 

TIP redakce: Dopřejte si pohyb. Máme pro vás tipy na cvičení pro těhotné.

Co jíst v těhotenství

Stejně jako existuje seznam potenciálně nevhodných potravin, kterým je dobré se v těhotenství vyhnout,  jsou i potraviny, jejichž příjem se doporučuje navýšit. Zpravidla se jedná o bohatý zdroj vitamínů, minerálů a dalších živin, které přispívají k pohodovému průběhu těhotenství a podporují správný růst a vývoj děťátka.  

Vápník pro správný vývoj kostí

Dostatečný příjem vápníku se postará o správný vývoj kostí miminka a zároveň vás ochrání před úbytkem kostní hmoty. Denně byste ho proto měla přijmout přibližně 1 000 mg. A ve kterých potravinách vápník najdete? Například v máku, špenátu, pórku, tofu, semínkách a sušeném ovoci.

Mák v těhotenství - Vše o zdravíDopřejte si hodně vápníku

Železo proti předčasnému porodu

V těhotenství se vaše nároky na příjem železa výrazně zvyšují. Má totiž na starosti normální vývoj a růst děťátka, podílí se na jeho zásobení kyslíkem a pomáhá předcházet předčasnému porodu. Najdete ho zejména v libovém masu, rybách a luštěninách. Přijímat ho i ve formě doplňků stravy, u nich si ale pohlídejte kvalitu. 

Kyselina listová pro správný vývoj nervové soustavy

Ještě před otěhotněním se doporučuje zvýšit příjem kyseliny listové, která příznivě ovlivňuje nejen početí, ale také zdravý růst a vývoj děťátka, a to zejména jeho nervové soustavy.

Přirozeným zdrojem kyseliny listové je listová zelenina (špenát, kapusta), brokolice, hrách, fazole, avokádo nebo rukola (můžete si ji vypěstovat i doma díky tipům na pěstování rukoly).

Rukola je kromě kyseliny listové také významným zdrojem vitamínů A, B, C, E a K, dále bílkovin, sacharidů, vlákniny, vápníku, železa, hořčíku, omega-3 a omega-6 kyselin a navíc betakarotenu.

Vstřebatelnost z těchto zdrojů je ale poměrně nízká, navíc velké množství kyseliny listové zničíte tepelnou úpravou, proto by nastávající maminky měly sáhnout po doplňcích stravy.

Cholin pro lepší paměť dítěte

Podobně jako kyselina listová, také cholin se významnou měrou podílí na správném vývoji nervové soustavy a dokonce pozitivně ovlivňuje paměť ještě nenarozeného dítěte.

V těhotenství se proto zaměřte na jeho dostatečný příjem, který se pohybuje kolem 450–550 mg/den.

Zařaďte do svého jídelníčku sójovou mouku, sójové boby nebo vejce a místo obligátní rýže si občas jako přílohu připravte quinou, amarant nebo ječné kroupy. 

Mák v těhotenství - Vše o zdravíZnáte cholin?

Vláknina proti zácpě a hemoroidům 

Těhotenství často provází problémy se zažíváním, zácpa nebo dokonce hemoroidy, které nastávající mamince značně znepříjemňují život. Kromě dostatku pohybu proto dbejte na obsah vlákniny ve stravě – jezte hodně ovoce, zeleniny a ovesných vloček a celozrnných potravin. Vyzkoušet můžete také psyllium nebo inulin, což je čistá forma vlákniny. 

Omega-3 mastné kyseliny proti poporodním depresím

Sobě i svému miminku prospějete, pokud do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ty mají prokazatelně prospěšný efekt na rozvoj nervové soustavy a vývoj mozku, navíc dokážou předcházet poporodním depresím. Připravte si proto čas od času pečeného lososa nebo si dejte hrst vlašských ořechů. 

Které potraviny jíst v těhotenství jen omezeně?

Už jsme si řekli, které potraviny do těhotenského jídelníčku nepatří a které v něm naopak hrají důležitou roli. Zmínit ale musíme ještě jednu kategorii, do které spadají nadýmavé potraviny, bylinky a koření a kofeinové nápoje. Vzdávat se jich nemusíte, jejich konzumaci se ale doporučuje omezit. 

Nadýmavé potraviny v těhotenství

Jestliže vás v těhotenství trápí nadýmání, zkuste upravit svou stravu a vyřadit z ní nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny, košťálová zelenina, některé peckoviny a cibule.

Problémy se zažíváním jsou v těhotenství zapříčiněny jednak zpomaleným trávením (v důsledku hormonu progesteronu), jednak také tím, že rostoucí děloha tlačí na střeva a zpomaluje průchod potravy.

Úprava jídelníčku možná vaše obtíže zcela neodstraní, může vám ale ulevit.

Mák v těhotenství - Vše o zdravíPozor na nadýmání v těhotenství

Pozor na některé bylinky a koření

Bylinky a koření se často prezentují jako přírodní lék na nejrůznější neduhy, avšak ve větším množství mohou vyvolat nežádoucí reakce.

V těhotenství se proto doporučuje omezit konzumaci máty, která při dlouhodobém užívání může mít nepříznivý vliv na játra a krevní obraz. Opatrná buďte i v případě bylinek, jako je maliník, libeček nebo celer, a koření, jako je skořice nebo zázvor.

Uvedená dochucovadla totiž v nadměrném množství mohou vyvolávat překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňovat děložní svalovinu. 

Omezte příjem kofeinu

V těhotenství se doporučuje omezit příjem kofeinu, který se nachází nejen v kávě, ale také například v zeleném čaji, kolových nápojích nebo kakau. Kofein se rychle vstřebává a přes placentu se dostává až do těla vašeho děťátka, kde ale nedochází k jeho odbourání. Přemíra kofeinu tak může mít za následek například pomalejší růst miminka a nízkou porodní hmotnost. 

Kolik kofeinu denně si tedy můžete dopřát? Odborníci se shodují, že denní dávka 150–200 mg kofeinu, která odpovídá 2–3 šálkům kávy, vám žádné zdravotní potíže nezpůsobí. 

Mák v těhotenství - Vše o zdravíDejte si pauzu od kofeinu

Mýty o stravě pro těhotné

O stravování v období těhotenství koluje velká spousta nepodložených mýtů, které mohou nejednu nastávající maminku zmást. Pojďme si tedy říci, co je pravdy na tom, že by se v těhotenství neměla jíst játra, nebo proč není třeba zvyšovat příjem kalorií a jíst takzvaně za dva.  

Játra v těhotenství – ano, nebo ne?

Setkala jste se s tvrzením, že byste v těhotenství neměla jíst játra, jelikož jsou bohatým zdrojem vitamínu A, který má škodlivý vliv na vývoj plodu? Ve skutečnosti jsou tato tvrzení značně zkreslená – dřívější studie totiž hovořily o negativních účincích vysokých dávek syntetického vitamínu A. Dnes je již prokázáno, že přirozené se vyskytující vitamin A nezpůsobuje vývojové vady, navíc pokud je konzumován společně s vitamíny D a K2, které se v játrech rovněž nachází. 

Proč byste naopak měla játra občas do svého jídelníčku zařadit? Kromě toho, že obsahují již zmíněný vitamin A, D a K2, jsou také důležitým zdrojem cholinu, železa, folátu a vitamínu B12. Podporují zdravý vývoj mozku dítěte, pomáhají předcházet vývojovým vadám a předčasnému porodu.  

V těhotenství je třeba jíst za dva 

Snad každá nastávající maminka se v průběhu těhotenství setká s tvrzením, že by měla jíst za dva. Ve skutečnosti tomu tak ale není. V prvním trimestru své stravovací návyky nemusíte upravovat vůbec, v následujících šesti měsících pak stačí navýšit svůj denní příjem zhruba o 300–400 kalorií, což se rovná jedné svačině. 

Těhotenská cukrovka mi nehrozí, pokud nejím sladké

Za vznikem těhotenské cukrovky nestojí ani tak přemíra sladkostí, jakožto hormonální změny, které vedou k nárůstu inzulinové rezistence. Přesnou příčinu onemocnění se sice dosud nepodařilo stanovit, ví se ale, že riziko vzniku těhotenské cukrovky zvyšují určité predispozice. Mezi ně patří například obezita, věk nad 25 let a výskyt diabetu v rodině.

Mák v těhotenství - Vše o zdravíTěhotenská cukrovka je běžná věc

Mák a jeho účinky – co obsahuje a mohou ho děti?

Mák v těhotenství - Vše o zdraví

Mak si občas dejte. Je zdravý. I pro děti.

I když se to nezdá a je mnohými velmi opomíjený, tak musíme jasně říci, že mák je rozhodně něco, co byste do jídelníčku měli zařadit. Samozřejmě ne v podobě oblíbených makových buchet, nebo koláčů, ale v podobě zdravější. Jedině tak z něho do svého těla dostanete jenom to nejlepší. A v jakých všech směrech vám vlastně mák dokáže pomoci? Podívejte se s námi. Už teď musíme říci, že budete překvapeni.

Mák je kultivován už více než 3000 let pro jídlo a opium. Maková semena jsou nejen chutná, ale zdravá a bezpečná pro děti. Maková semínka jsou moc dobře známá starověkým Egypťanům, Řekům a Římanům, semena získaná z lusků sušených makových rostlin se přidávala do jídla jako koření a někdy byla podávána sportovcům pro zvýšení jejich vitality.

Zajímavé:  Kašel V Těhotenství Léky?

Mák a obsah vápníku

Také všude čtete, že nejlepším zdroje vápníku jsou hlavně mléčné výrobky? Faktem je to, že to nejsou ony, ale jde o mák.

Pokud ho denně sníte okolo 60 gramů, tak si můžete být jisti tím, že jste tělu dali přesně tolik, co je stanoveno jako minimální doporučená denní dávka. Málokdy se právě tato informace zmiňuje a tak je dobré ji znát.

A když se podíváme na to, k čemu je vápník prospěšný, je celkem jasné, že vám pomůže k pevnějším kostem, zubům i nehtům.

Obsah vlákniny

Když je doporučováno zvýšit její příjem, vezměte si k srdci nejenom ony běžné rady, které jsou spojeny s tím, že si máte dát třeba celozrnné pečivo, nebo také luštěniny. Zapomínat byste neměli ani na radu od nás, která je spojena s mákem. I ten ji obsahuje v poměrně velkém množství.

Když porovnáte stejné množství máku s běžným celozrnným pečivem, je třeba říci, že je to právě mák, který ji má dvakrát až třikrát více.

A kdy se vám hodí? Třeba ve chvíli, kdy máte problémy s trávením, stejně jako ve chvíli, kdy chcete hubnout a navodit tak tělu lepší pocit sytosti a dále zapracovat na eliminaci různých chutí.

Boj proti cholesterolu

Ten je velkým problémem u stále mladších generací. Je to i tím, že neustále tloustneme, což se negativně projevuje právě na tom, že množství cholesterolu v lidském těle stoupá.

Z našeho vyjádření už je celkem pochopitelné že mluvíme jenom o cholesterolu, kterým je ten špatný. Nejenom, že je třeba omezit jeho přísun, ale je třeba zajistit, aby se z těla dostával pryč. A to nezajistí nic jiného, než právě mák.

Jeho konzumací tak prospějete svým cévám a srdci.

Obsah bílkovin

Jdeme na další důležitou látku, kterou ve svém těle potřebujete. Je totiž základní látkou pro vaše svaly. Zvláště, pokud cvičíte a sportujete jsou bílkoviny neboli proteiny naprostou nezbytností.

A kolik jich mák obsahuje? Když si odsypete do mističky 100 gramů máku, tak docílíte toho, že v ní najdete až 18 gramů bílkovin. Tedy hodnotu, která je velmi podobná třeba u kuřecího nebo o krůtího masa.

Takže pokud chcete budovat svalovou hmotu i pokud chcete zacílit na redukci váhy, nemusí to být nutně jenom drůbež, jelikož vám stoprocentně pomůže i mák. A to je přeci super.

Zpomalte stárnutí

Nejenom vaše zdraví je důvodem, proč si dopřávat mák, nezapomínejte také na vaši krásu. Když budeme konkrétní, tak musíme říci, že je to právě mák, který pomáhá eliminovat známky celkového stárnutí. A to tak, že umí eliminovat takzvaný oxidační stres. Ten je poměrně rizikovým problémem právě pro ty ženy, které chtějí vypadat skvěle. S čí je spojený?

  • Vznik vrásek
  • Unavená pleť
  • Změny pigmentu

V některých případech může dokonce docházet i k tomu, že oxidační stres způsobuje nádorové bujení, nebo autoimunitní choroby.

Co tedy pro jeho eliminaci dělat? Detoxikovat své tělo pomocí pravidelného přísunu máku.

Detoxikace je spojena hlavně s obsahem důležitého vitamínu E, o které musíme také říci, že je to jeho koncentrace, kterou lze označit za opravdu velmi dobrou a prospěšnou.

Obsah zdravých tuků

Hrozíte se, když si přečtete, že některá potravina obsahuje tuk? Je třeba to uvést na pravou míru. Jsou tuky špatné, které najdete třeba v tučném mase, nebo v produktech připravených smažením. A potom tu jsou i tuky dobré, tedy tuky zdravé. A právě takové obsahuje mák.

Když dodáme, že se jedná o takzvané nenasycené mastné kyseliny, již začínáte tušit, co máme na mysli a v čem jsou prospěšné. V první řadě dokážou dobře snižovat špatný cholesterol, o čemž jsme už psali výše.

Proto se podíváme na pozitivum číslo dvě, které je spojeno s tím, že díky těmto tukům může tělo více využít a také více absorbovat různé vitamíny a další důležité látky.

Je zdravý

Když chcete potraviny rozdělit obecně do dvou hlavních skupin, tak se jedná a potraviny zdravé a potraviny nezdravé. A je to právě mák, který je možné zařadit do skupiny číslo jedna. Tedy do skupiny zdravých potravin. Když budeme konkrétní, tak se hodí jak do běžného zdravého jídelníčku, tak se hodí také do jídelníčku, který je založený na redukci vaší váhy.

Vitamíny a minerály

Semena jsou vynikajícími zdroji vitaminů typu B, jako je thiamin, pyridoxin, kyselina pantothenová, niacin, riboflavin a kyselina listová. Mají vysoký obsah kyseliny olejové, což pomáhá snížit LDL – “špatný” cholesterol, zatímco pomáhá také zvýšit “dobrý” cholesterol. Maková semena obsahují super množství minerálů, jako je měď, železo, hořčík, vápník, mangan a zinek.

A jak a kde se dá mák využít?

Možností je celá řada. Pokud si například připravujete své vlastní pečivo, určitě se nevyplácí na něho zapomínat a přidávat ho do rohlíků, housek a dalších produktů. Když ho lehce opražíte, může se skvěle hodit jako doplněk různých ovocných salátů.

Jde také skvěle dohromady s ovesnými vločkami a tak ho přidejte do misky ve chvíli, kdy s budete chystat domácí musli. Dále se nebojte ani jeho přidávání jak do klasického jogurtu, tak i do neméně populárních jogurtových nápojů.

Tak mák budete konzumovat a ani si toho nevšimnete.

Mák a děti. Je pro ně vhodný?

Jak jistě víte, mák se používá k výrobě opia. Což je droga. Existuje 70 až 100 různých typů máku a jen některé pocházejí ze stejného druhu, ze které produkuje ópium. Opiáty jsou přírodní léčiva (někdo říká drogy), která pocházejí z máku a obsahují kodein a morfin. Opioidy jsou chemicky pozměněné verze těchto látek: metadon, oxyktin a vicodin. Je tedy mák vhodný pro děti.

Ano, určitě ano. Maková semena jsou jedním z nejbezpečnějších a nejméně alergenních semen. Bezpečný pro těhotné ženy i děti, nemá sám o sobě negativní vedlejší účinky, může však reagovat s různými léky.

Buďte opatrní při podávání semen máku dětem, kteří užívají depresory centrální nervové soustavy, léky proti bolesti, léky snižující hladinu cholesterolu nebo léky, které potlačují imunitní systém.

Promluvte si se svým lékařem, pokud máte pochybnosti o jakémkoli léku reagujícím s mákem.

A co si o máku ještě přečíst?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Správná strava při kojení dělá dobře vám i miminku

Mák v těhotenství - Vše o zdraví

Mateřské mléko je alfou a omegou pro zdravý vývoj dítěte. Obsahuje všechny živiny, které miminko potřebuje, a navíc ho přirozeně chrání. Tvorbu a kvalitu mateřského mléka ovlivňuje především vaše správná strava při kojení. Ta by měla být pestrá a zdravá, aby prospívala nejen vašemu potomkovi, ale i vám.  

Když jste dobře živená vy, je dobře živené i vaše dítě. Ve svém jídelníčku dbejte především na tyto látky:

  • Bílkoviny potřebujete vy i vaše děťátko. Ty nejhodnotnější získáte z vajec, ze zakysaných mléčných produktů (s obsahem tuku do 3 %, tvrdé sýry do 45 % tuku v sušině), libového masa a luštěnin.
  • Tuky neomezujte, ale dobře je vybírejte a dejte spíš přednost těm rostlinným. Olivový a řepkový olej jsou osvědčená klasika. Vyzkoušejte i různé speciální oleje, jako je rýžový nebo lněný. Ty navíc obsahují zdraví prospěšné minerály a enzymy.
  • Omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny jsou přirozeně obsažené v mateřském mléku a jsou důležité pro vývoj zraku, mozku a nervové soustavy kojence. Pochutnávejte si na mořských rybách, vlašských ořeších, lněném a řepkovém oleji.
  • Nevyhýbejte se ani sacharidům v cereáliích, čerstvém ovoci a ovocných šťávách.

Nezapomínejte na pitný režim (zhruba 3 l denně včetně vody v potravinách). Ten pomáhá při tvorbě mléka. Ideální je nesycená voda s nízkým obsahem minerálů nebo lahodné BIO čaje pro kojící matky s bylinkami, jako je anýz, fenykl nebo kmín, které povzbuzují tvorbu mléka.

Vaše děťátko si od vás bere především vitamín D, kyselinu listovou, jód, vápník, hořčík, železo a zinek. Ty jsou nepostradatelné pro jeho další vývoj i pro vaše zdraví. V kterých potravinách je najdeme?

Vitamín D zakysané mléčné produkty s nižším obsahem tuku, libové maso, luštěniny (pokud děťátko nenadýmají)
Kyselina listová ledový salát, čínské zelí, hlávkový salát, chřest, brambory, vejce, maso, celozrnné potraviny
Jód ryby a mořské plody, mrkev, fazolky, rajčata, jablka, maliny, višně, citrony, černý rybíz
Vápník mléčné výrobky, mandle, sardinky, listová zelenina, mák a jiná semena, ovesné vločky, ořechy
Hořčík pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, ořechy, brambory, celozrnné potraviny
Železo libové maso a játra, luštěniny, špenát, sušené meruňky, hrozinky, mandle, kešu, lískové ořechy
Zinek játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky, celozrnné cereálie, fazole, ořechy, dýňová semena

Vašemu děťátku neprospívají stejné věci jako vám – například sladkosti, rafinovaný cukr a nadmíra soli. Nahraďte sladkosti ovocem a jídla už nedosolujte. Na ochucení raději používejte bylinky.    

Kvůli prdíkům doporučujeme omezit konzumaci košťálové zeleniny, papriky nebo kynutého pečiva. Nadýmavé potraviny mohou při kojení potrápit vás i drobečka. Vyhněte se také výraznému koření a surovinám, jako je cibule nebo česnek. Jednoduše svému miminku naslouchejte a sama brzy zjistíte, co mu svědčí a co mu nedělá dobře.  

Pokud si život bez kávy nedokážete představit, 1-2 šálky kávy denně nemají podle lékařů žádný negativní vliv na dítě ani na tvorbu mléka. Naopak, kofein prý může tvorbu mléka i stimulovat. Přesto můžete zkusit meltu, kávu bez kofeinu nebo kávu s jeho sníženým obsahem. Alkohol si raději nedopřávejte a kouření by při kojení mělo být naprostým tabu.

Řada maminek při kojení rychle zhubne, hlavně v prvních 4 měsících. Kojení je energeticky velmi náročné, a je proto potřeba dočasně zvýšit energetický příjem asi o pětinu až čtvrtinu (cca 500 kcal denně navíc, což odpovídá zhruba jednomu obědu). Vaše váha se pak ustálí na zdravých hodnotách a vy budete mít dostatek živin a energie.

Každé těhotenství je jiné. Pokud šla po prvním těhotenství kila snadno dolů, nemusí to tak být automaticky i u toho druhého. Nějakými těmi kily navíc po porodu se netrapte. Je to přirozené.

Dejte svému tělu čas a uvědomte si, že na porod se připravovalo 9 měsíců, takže nějaký čas potřebuje i pro návrat k normálnímu stavu.Za každých okolností se vyhněte drastickým dietám.

Mohly by uškodit vám i vašemu drobečkovi, a beztak nikdy nefungují trvale. Jo jo efektu se vyhnete jen správnou a vyváženou stravou a sportem.

Po šestinedělí doplňte zdravou stravu i pravidelným pohybem. Začněte chůzí s kočárkem, pak třeba nazujte inline brusle. Zkuste jógu s dětmi nebo se inspirujte zábavnými cvičeními s prťousky na internetu.

1. trimestr aneb co se děje týden po týdnu

První trimestr zahrnuje počátečních 13. týdnů vašeho těhotenství. Tělo se snaží adaptovat na nový stav, ve kterém probíhají bouřlivé změny.

S vysokou citlivostí také reaguje na vnější vlivy. Pokud jste dosud neholdovaly zdravému životnímu stylu, těhotenství by měl pro vás být již pádný důvod opravdu začít.

Pomocí placenty se k vašemu budoucímu miminku dostávají prospěšné i škodlivé látky, které přijímáte.

Zajímavé:  Pískání V Uchu Léčba?

Alkohol si škrtněte z jídelníčku, zanechte kouření. Vyřaďte rizikové potraviny jako jsou plísňové sýry, tatarák a další tepelně neostřená masa nebo živočišné výrobky. Slabší kávu si dopřát můžete, pokud máte chuť, ale pozor na bylinky. Některé by napáchat více škody než užitku.

V prvním trimestru se zhruba polovina těhotných žen nevyhne ranním nevolnostem.

Pokud k ní patříte i vy, obvykle se doporučuje zvýšit příjem vitamínu B6, snažit se pravidelně dýchat, uvolňovat a eliminovat poklesy hladiny cukru (jezte raději častěji v menších porcích např. oblíbené sušenky, krekry apod.).

Ničeho se nebojte, na konci trimestru by mělo vše odeznít. Pokud se však cítíte v tomto období dobře, nemusíte se vzdávat ani oblíbeného cvičení. Do nových náročných sportů se však raději nepouštějte a odpusťte si také saunu.

Mezitím ve vašem bříšku:

…v podstatě ještě žádné není. Záleží na úhlu pohledu, nicméně za 1. se považuje první týden poslední menstruace. To znamená ještě předtím, než dojde k početí.

…má podobu zygoty. Jedná se o buňku, díky které může začít vývoj nového života. To vše se však začne dít až poté co dojde k oplodnění, které je možné právě v tomto týdnu.

…má stále podobu oplodněného vajíčka. Na začátku se vznáší v děloze, na konci 3. týdne dochází k uhnízdění v připravené děložní sliznici.

…je velké, asi jako zrníčko máku. Probíhá napojení zárodku na váš krevní oběh. Tvoří se základy pro vznik placenty, pupeční šňůry i pro další rozvoj orgánů vašeho chlapečka nebo holčičky.

…má už připraveno vše, aby se mu mohl začít vyvíjet mozek a páteř. Srdíčko už je součástí jeho vlastního krevního oběhu. Váš budoucí drobeček není o moc větší než opravdový drobeček. Představte si ho můžete asi jako zrníčko čočky nebo cizrny.

…už začíná cítit bolest. Vzniká totiž nervová soustava a pokračuje vývoj zárodků orgánů.  Srdíčko tluče, tvoří se obrysy pro vznik očí a uší, objevují se první náznaky končetin. Každý den se tvary embrya víc a víc přibližují lidskému tělu.

…má velikost asi jako malá kulička hroznového vína. Srdíčko mu bije zhruba dvakrát rychleji než vám. Na ultrazvuku můžete pozorovat prapočátky prstíků v podobě rýh. Z celého „tělíčka“ je nejlépe rozeznatelná hlavička a v tomto týdnu mizí také ocasní část. Postupně se formuje tvář a postupně se mu tvoří trávicí orgány.

…už není zárodek, ale plod neboli také fetus. Osmý týden je pro něj zásadní z hlediska vývoje zraku, sluchu a orgánů, které zajišťují jeho rovnováhu. Začíná se mu vytvářet obličejíček. Pokrčuje také vývoj končetin. Dokážete rozeznat i ramínka nebo lokty. Miminko se začíná také hýbat. I když vy to zatím nijak nepoznáte.

…stále setrvává ve schoulené pozici ve tvaru písmene C. V devátém týdnu se vyvíjí výrazněji i oči. Až do konce sedmého měsíce je ale nechává zavřené. Výživu čerpá plod z placenty, která je spojena s vámi pupeční šňůrou. Právě v tomto týdnu se intenzivně vyvíjí a s miminkem vás bude spojovat až do konce těhotenství.

Mák v těhotenství - Vše o zdraví

…zůstává v polote zkrouceného červíčka. Je proto obtížné určit přesnou velikost, ale můžete si jej představit jako větší sušenou švestku. Začínají se vytvářet pohlavní orgány. Jestli mužské nebo ženské, to už v tuto chvíli nemůžete ovlivnit.

O tom je rozhodnuto již mnohem dříve, jak jsme zmiňovali už v předešlém článku. Objevují se také první zárodky, z nichž se později vyvinou jeho zoubky. Pokračuje vývoj orgánů – od tohoto týdne se jedná již spíše o zdokonalování jejich funkcí.

…má i nadále nepoměrně větší hlavičku ve srovnání se zbytkem tělíčka. Mozek se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Období, kdy nejčastěji hrozí vznik vývojových vad máte za sebou. Gratulujeme! Na ultrazvuku už uslyšíte rychlý tlukot jeho srdíčka. Zdokonaluje se funkce jeho trávení, pokračuje vývoj kloubů a každým dnem se více podobá člověku.

…má za sebou už velký kus cesty! Je velké asi jako kiwi, umí zatínat pěstičky, na kterých už rostou nehtíky a hýbe pusinkou. Vaše vaječníky už dále nevyvíjí úsilí o zachování těhotenství a váš drobeček žije již plně z placenty. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů se zřetelnějšími znaky.

…stále roste jako z vody. Co víc, vodu, tu plodovou, skutečně vdechuje. Kyslík mu do tělíčka dopravuje pupeční šňůra. Mezitím se mu formuje dýchací ústrojí, aby bylo těsně po porodu plně připravené na první nadechnutí. Chrupavky se začínají pomalu měnit v kosti. Dítě začíná vnímat – a to jak zvuky, tak různá „šťouchnutí“. Vaše miminko je velké plus mínus deset centimetrů.

První trimestr je opravdu velká jízda jak pro vás, tak pro vaše miminko. Jak bude vše pokračovat dále se dozvíte v následujícím článku, kde si přiblížíme všechny děje 2. trimestru.

Co nejpříjemnější dny vašeho požehnaného období vám přeje

Vaše porodní asistentka Petra

Zocelit kosti pomůže mák!

Především, pokud nepijete mléko, nejíte mléčné výrobky a trpíte častými zlomeninami. Nebo už vás lékař se zdviženým prstem upozorňuje, že vám řídnou kosti a mluví o osteoporóze.

O máku můžeme mluvit jako o superpotravině. „Obsahuje 1620 mg vápníku na 100 gramů.

Zatímco stejné váhové množství sýru mezi 600 až 900 gramy,“ začíná líčit jeho pozitiva, které můžeme využít pro své zdraví, nutriční terapeutka Zuzana Douchová.

Vápník potřebuje ke své správné funkci každá buňka v těle. Když se ho nedostává z potravy, organismus sahá do zásob, vysává ho z kostí. „Své o tom ví nastávající maminky, zvýšenou potřebu vápníku řeší tělo jeho získáváním z takzvaně tvrdých tkání, kostí a zubů.

Proto se ženám v těhotenství a v době kojení, pokud je nedostatečný příjem vápníku z potravy, například více kazí zuby,“ upozorňuje Zuzana Douchová a dodává, že v těle to funguje i opačně: „Když je příjem dostatečný, vápník, ale i další minerální látky, se z krve takzvaně vychytávají a zpět ukládají do kostí.

Bohužel budování kostní hmoty není v dospělosti tak efektivní jako v dětství a dospívání.

 Kolik je kde vápníku?

 Sýry  cca 600 až 9000 mg / 100 gramů
 Mléko   cca 330 mg / 250 gramů
 Jogurt    280 mg / 150 gramů 
 Krůtí maso  34 mg / 100 gramů
 Sója  248 mg / 100 gramů
 Vejce  30 mg / kus
 Mandle  82 mg / 30 gramů
 Mák  1620 mg / 100 gramů
 Kapusta   152 mg / 100 gramů
 Brokolice  77 mg / 100 gramů
 Chléb pšeničný bílý  49 mg / 50 gramů
 Ovesné vločky  28 mg / 50 gramů

Zdroj: Společnost pro výživu

I bílkoviny a tuky

Z minerálních látek je mák dále bohatý na hořčík, draslík a fosfor, z vitamínů je nejvíce zastoupen vitamín E a ty ze skupiny B. „Semena obsahují i poměrně značné množství bílkovin, přibližně 20 gramů na sto gramů. A téměř polovina jeho hmotnosti jsou tuky, přibližně 41 až 46 gramů na sto gramů máku,“ uvádí odbornice na výživu.

Jako u většiny olejnatých semen, je složení tuku zdraví prospěšné. Z celkového množství tuku připadá na nasycené mastné kyseliny, kterých máme v našich jídelníčcích nadbytek, přibližně čtyři až pět gramů. Zbytek tvoří nenasycené mastné kyseliny, omega 6 a většině Čechů nedostatkové omega 3. „Zanedbatelný není ani obsah vlákniny,“ říká Zuzana Douchová.

Mák v těhotenství - Vše o zdraví

Mák jako droga

V řadě zemí je pěstování máku zapovězeno, makovice a části stonků totiž jak známo obsahují velké množství opiových alkaloidů. Narozdíl od zralých semen, která je takřka neobsahují.

Mohou jimi však být kontaminována při neodborné sklizni.

Pro potravinářské účely by se měly používat odrůdy k tomu určené, naopak odrůdy pěstované pro farmaceutické využití, obsahují více „opia“, jde zejména o morfin, kodein a další.

„Doporučila bych kupovat mák přímo od pěstitelů.

Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce prokázaly, že v obchodech se zřejmě prodává mák potravinářský míchaný s tím určeným pro farmaceutické využití, protože například hodnoty morfinu jsou od vzorků z obchodů až třikrát vyšší, než vzorky odebrané u pěstitelů,“ uvádí Zuzana Douchová a přidává radu pro zdravé dospělé, kteří nemohou usnout: „Babičky doporučovaly na klidný spánek odvar z máku, můžete ho vyzkoušet.“

Zrnka semelte

Pokud budete vybírat český mák, nejlépe na trhu přímo od zemědělců, kteří ho pěstují, a pravidelně zařazovat do jídelníčku, uděláte svému tělu výtečnou službu.

„Před konzumací je vždy dobré mák semlít, pokud nemáte mlýnek, poslouží i mixér.

Jestli si dáte nemletá semena, projdou zažívacím traktem bez většího efektu,“ vysvětluje Zuzana Douchová a doporučuje mletým mákem třeba netradičně obohatit snídaňové müsli.

Koupit se dá dobře známý mák modrý a obvykle o něco dražší i bílý. Ten má výtečnou oříškovou chuť a hodí se především do pečiva nebo na nádivky.

Jakých potravin se vyvarovat? Co jíst a co nejíst v těhotenství? / Rozhovory, články

Zdravá strava těhotných spočívá především v přijímání co nejpestřejší stravy v přirozeném stavu. Těhotná žena by měla jíst 5x denně menší porce. Množství stravy by se během těhotenství nemělo zvětšit a je důležité myslet na kvalitu použitých surovin.

Zdravý plod spotřebuje jen 300 kalorií navíc na každý den (což se rovná jedné sklenici mléka, krajíčku chleba a jablku), a to jen v posledních dvou trimestrech. V prvním trimestru není zapotřebí příjem kalorií zvyšovat. Nenechte se ovlivnit radami okolí, že nastávající maminka musí jíst za dva.

Narozdíl od energetického příjmu však stoupá vaše spotřeba vitamínů a minerálů. Například kyselina listová a vitamín B pomáhají předcházet vrozeným vadám a v tomto období jsou mimořádně důležité. Sestavte si co nejpestřejší jídelníček a zařaďte do něj hodně ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin a mléka. Navíc je dobré užívat přípravky pro těhotné, které obsahují kyselinu listovou.

Myslete na kosti nejen vašeho miminka

Většina lidí ví, že vápník pomáhá při stavbě kostí dítěte a zároveň chrání matku před úbytkem kostní hmoty. Kalcium však navíc také pomáhá proti těhotenskému vysokému tlaku a je důležité pro normální fungování nervů a svalů.

Těhotné ženy by měly jíst více mák, ryby, košťálovou zeleninu, špenát, pórek, tofu, semínka, sušené ovoce, Mléko se dá nahradit plnotučným jogurtem či tvrdými sýry. V těhotenství byste měla přijmout minimálně 1000 mg vápníku za den.

Pitný režim

V těhotenství je mimořádně důležitý dostatečný příjem tekutin, především vody. Tekutiny pomáhají těhotným ženám předcházet zácpě a zajišťují dostatečný krevní oběh, který vyživuje matku i dítě. Mějte láhev s vodou vždy při ruce – v kabelce, na pracovním stole, v autě, prostě všude.  

Doplňte železo

Libové maso, kuřecí, ryby, fazole a hrách jsou důležitými zdroji železa. Tento prvek je v těhotenství mimořádně důležitý. Podílí se na zásobení dítěte kyslíkem, pomáhá předcházet předčasnému porodu a je důležitý pro normální vývoj a růst. Je možné ho přijímat i ve výživových doplňcích, ale vždy v přírodní formě a nejlépe bio.

Nepodceňujte přípravu

Přednost vždy dávejte čerstvým potravinám. Je lepší při přípravě zvolit dušení, vaření a pečení namísto smažení. Pokud máte možnost, ohřívejte potraviny v páře a při tepelné úpravě zeleniny, ovoce a brambor je lepší je vkládat až do vařící se vody.

Ovoce a zeleninu před konzumací vždy pořádně omyjte, dbejte na to, aby syrové maso nepřišlo do styku s ostatními potravinami, používejte odlišná prkénka na krájení masa a zeleniny, po manipulaci se syrovými potravinami si pečlivě omyjte ruce.

Příklad jídelníčku na jeden den

Snídaně

  • 1 miska cereální kaše nebo celozrnné cereálie s mlékem či jogurtem 
  • 1 – 2 plátky celozrnného chleba s Lučinou a zeleninou
  • 1 sklenice džusu nebo kousek ovoce

Svačina

  • celozrnné pečivo
  • šunka, tvaroh nebo pomazánka
  • ovoce nebo zelenina
  • ovocný neslazený čaj

Oběd

  • těstovinový salát s kuřetem nebo dušené kuřecí se zeleninou s rýži
  • čerstvé ovoce

Svačina

  • celozrnné suchary se sýrem nebo jogurt s müsli a ovocem

Večeře

  • pečená či dušená ryba, 1 pečená či vařená brambora 
  • zeleninový salát / zelenina (dušená či vařená v páře) 

Nevhodné potraviny a nápoje

Některé potraviny mohou vašemu děťátku uškodit nebo vám mohou způsobit gastrointestinální infekci. Pokud jste těhotná, vyhněte se konzumaci následujících potravin:

  • nedovařená či syrová vejce a jídla z nich připravená – vajíčka byste měla jíst vždy uvařená natvrdo
  • nedostatečně tepelně upravené nebo syrové maso a ryby (tataráky)
  • nepasterované (domácí) mléko, sýr, jogurty a další výrobky z něj
  • měkké sýry typu brie, camembert, ricotta, hermelín a sýry s modrou plísní uvnitř (niva apod.) – přijatelné již jsou sýry: čedar, lučina nebo cottage, pokud jsou pasterizovány – vždy to zkontrolujte na obalu
  • paštiky a játra – může se v nich nalézat příliš velké množství vitamínu A a negativní látek, které by mohlo uškodit vašemu děťátku (vitamín A je teratogenní)
  • některá hotová jídla jako například bramborový salát nebo předpřipravené zeleninové saláty mohou obsahovat velké množství listérií
  • vyhněte se konzumaci pokrmů z rychlého občerstvení – grilovaná kuřata, hamburgery a podobně
  • těžké kovy mohou obsahovat ryby jako například tuňák, mečoun, žralok
  • oříšky a buráky – nastávajícím maminkám se doporučuje, aby se vyhnuly konzumaci oříšků a buráků jak během těhotenství, tak během kojení, obzvláště pokud se ve vaší rodině vyskytují onemocnění jako astma, atopický ekzém či senná rýma
  • alkohol – nadměrná konzumace alkoholu je spojena s častějším vznikem poškození plodu (dokonce i mírná spotřeba alkoholu může zapříčinit poškození mozku vašeho dítěte)
  • nevhodné jsou také light jogurty a nízkotučné mléko, nahraďte je jogurty připravovanými klasickým jogurtovým kvašením, které si můžete sama dochutit
  • uzeniny pro velký obsah soli, pytlíkové polévky a omáčky pro vysoký obsah glutamátu sodného
  • omezte pití kávy a nápojů obsahujících kofein – jedním šálkem kávy ale nic nezkazíte

 

Bylinky v těhotenství?

Ano, ale s mírou. I když máme pocit, že bylinkami nic nezkazíme a zdraví jen prospívají. Oblíbená máta může zhoršovat krevní obraz. A heřmánek zase v některých případech vyvolat vznik budoucí alergie u dítěte.

Málokdy si uvědomíme, že látky obsažené v bylinkách mohou být velmi silné. A že bylina, stejně jako lék, nám sice může pomoct při zdravotních problémech, ale při nadměrném nebo nesprávném užívání naopak škodí.

V těhotenství dvojnásob. Například oblíbená a hojně využívaná máta. Má příjemnou chuť a je výborná při poruchách trávení. Nedoporučuje se ale užívat ji dlouhodobě pro její nepříznivý vliv na játra a krevní obraz.

  • Bylinky a koření, které mohou při dlouhodobém užívání nebo v nadměrných množstvích vyvolávat překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňovat svalovinu dělohy: aloe, blín černý, celer, jalovec, libeček, majoránka, maliník, pelyněk, petržel zahradní – nať, rozmarýn, skořice, šafrán, verbena (sporýš), zázvor.
  • Bylinky a koření se silným účinkem, potenciálně nebezpečné, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout: oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, kopřiva, máta, muškátový oříšek, podběl, třezalka.
  • Kdy kontaktovat lékaře?
  • Inkubační doba gastrointestinálních infekcí může být různá, od několika dní až po dva měsíce, většina nemocí se však projeví do tří týdnů. Lékaře kontaktujte, pokud se u vás po požití některé rizikové potraviny objeví následující příznaky:
  • chřipkové příznaky – horečka, zimnice, bolest svalů,
  • průjem, zvracení, popř. krev ve stolici,
  • příznaky postižení nervového systému – bolest hlavy, tuhnutí šíje, zmatenost, ztráta rovnováhy, křeče.
  • při každém podezření, že něco není v pořádku (netypické bolesti, křeče, tvrdnutí břicha)

Ze všech faktorů životního prostředí, které ovlivňují zdravotní stav populace, je celková výživa a výživa v těhotenství považována za faktor nejdůležitější. Myslete proto nejen na své zdraví, ale také na zdraví svého dítěte. 

Jak strava ženy ovlivňuje těhotenství a zdraví dítěte

Jídelníček těhotné ženy by měl být co nejpestřejší. Foto: Profimedia.cz

„Nemusí jíst za dva, ale spíš dvakrát zdravěji,“ řekla odbornice. „Samozřejmě že by měla zvládnout o něco více jídla než běžně, ale ne o moc. Zhruba o 1100 kJ denně. To je přibližně 1 houska a 5 dkg šunky. Nebo dalamánek a 150 g jogurtu s 3,5 % tuku.“

Pokud je zdravá, může během těhotenství přibrat 11,5–12 kg, 14 kg je už strop. Další kila navíc představují obvykle problém při jejich shazování. Obézní pacientky by měly přibrat jen 4–7 kilo, naopak ženy podvyživené se mohou dostat až na 18 kg.

Váhu ženy v těhotenských poradnách pečlivě sledují. Pokud je nízká nebo příliš vysoká, představuje to riziko. Například obézním pacientkám hrozí častěji těhotenská cukrovka, ale i diabetes 2. typu.

Navíc děti, které byly v prenatálním věku vystaveny příliš vysoké hladině krevního cukru, ohrožují v dospělosti daleko častěji nejen nadbytečná kila a cukrovka, ale i vysoký krevní tlak.

V každém případě je rozumné, když si žena ještě předtím, než otěhotní, zapisuje po určitou dobu to, co jí. Navíc si zkonzumované potraviny i zváží. Získá tak daleko přesnější představu o tom, co jí. A také kolik toho je.

Pomocí kalorických tabulek (www.kaloricketabulky.cz) si pak snadno spočítá energetickou hodnotu jídla. A svůj jídelníček může konzultovat i s nutriční terapeutkou. To bývá velice přínosné. „Je přitom důležité, aby to udělala právě v době, kdy ještě není těhotná,“ říká doktorka Hlavatá.

„Bude tak daleko přístupnější racionálním změnám, ale i tomu, aby je opravdu uskutečnila. Později se už vznáší na obláčku těhotenství a emoce v tomto období mohou hrát příliš velkou roli. Navíc tato doba není ideální pro velké změny.“

S pomocí nutriční terapeutky může žena odhalit chyby, kterých se dopouští.

Naučí se, jaká jídla jsou největší kalorické bomby, ve kterých potravinách bývá hodně skrytých cukrů i tuků, a zjistí spoustu dalších užitečných věcí.

V tu dobu si může nechat udělat i rozbory, které zjistí, jak je na tom s hladinami vitamínů, minerálů a dalších látek, které budou v době těhotenství velice důležité pro ni i její dítě.

Častým problémem těhotných jsou ranní nevolnosti a také pálení žáhy. Na nevolnosti doporučuje doktorka Hlavatá sníst hned po ránu banán nebo pár piškotů, prostě trochu sacharidů. Některé ženy zahánějí nevolnosti kolou. To je racionální, pokud si dají pár polévkových lžic. Ale určitě ne celou láhev.

Ta představuje kalorickou bombu, provokuje pálení žáhy a obsahuje hodně kofeinu, který lékaři radí těhotným jen v omezené míře. A jako by to všechno nestačilo, je ve většině kolových nápojů kyselina fosforečná, která odbourává z kostí vápník.

Problém s pálením žáhy vyvolává obvykle tlak rostoucího miminka na žaludek, a tedy i na jeho svěrač. Snáz pak dojde k nežádoucímu vzestupu žaludečních šťáv směrem k jícnu. Odborníci na výživu proto doporučují nastávajícím maminkám, aby jedly menší porce a častěji (5krát denně).

Měly by se vyhýbat i příliš těžkým, mastným a přehnaně sladkým potravinám, které samy o sobě zvyšují sklon ke zmíněným problémům. A podobné je to se smaženými, grilovanými nebo hodně kořeněnými jídly. Naopak vhodnou tepelnou úpravou bývá vaření, dušení a zapékání.

Pokud jde o jídelníček, měl by být co nejpestřejší. A určitě není chyba, když žena navíc užívá i některý z přípravků s vitamíny a minerálními látkami. Ty jí obvykle doporučí její gynekolog.

Co organismus nevyužije, snadno vyloučí, navíc tak může srovnat případné nižší hladiny některých látek. Je však důležité, aby šlo o přípravek určený speciálně těhotným.

Bývá sestavený s ohledem na jejich potřeby a má i svá specifika.

Například v něm není vitamín A, který by ve velkých dávkách mohl poškodit plod. Místo něj obsahuje neškodný beta karoten, tedy polotovar, z kterého si organismus umí vitamín A vyrobit. To, co nevyužije, vyloučí.

Cílem správné výživy je to, aby matka byla v dobré kondici a plod optimálním tempem rostl a vyvíjel se.

„Největší vliv má výživa prvních 1000 dní, které se počítají od početí až téměř do tří let věku dítěte,“ vysvětluje doktorka Hlavatá. „Právě v tomto období výživa ovlivňuje průběh těhotenství a jeho případné komplikace, ale také zdraví budoucího děcka v dospělosti. Třeba jeho pozdější sklon ke štíhlosti nebo naopak k obezitě, hypertenzi, cukrovce a podobně.“

Správná strava však může v časném věku pozitivně naprogramovat i jeho imunitu, mozkové funkce a metabolismus, podobně jako stravovací návyky nebo chuťové preference. I ty budou ovlivňovat zdravotní stav dítěte.

Pro těhotné je velice důležité to, aby měly ve stravě dost bílkovin. Ty jsou podstatné pro tvorbu tkání, vývoj imunitního systému, fungování hormonů a spoustu dalších procesů. Kvalitním zdrojem bílkovin je maso, nejlépe libové nebo lehké bílé či rybí.

Ale také méně tučné sýry, zakysané mléčné výrobky a vajíčka (pokud žena nemá problémy s cholesterolem, může sníst bez obav jedno až dvě vejce denně), která kromě bílkovin obsahují i spoustu dalších důležitých látek.

Značný počet žen v ČR trpí nedostatkem jódu. „Zvyšuje riziko potratů, nízké porodní váhy a poporodní úmrtnosti,“ upozorňuje doktorka Hlavatá. „U dítěte pak nebezpečí toho, že mu bude špatně fungovat štítná žláza.“ Jód je hlavně v jodizované soli a v mase mořských ryb.

Velmi podstatný bývá rovněž dostatek kyseliny listové. Pokud jí má žena málo, hrozí větší nebezpečí potratu a předčasného porodu, dítěti pak větší pravděpodobnost vrozených vad. Proto lékaři doporučují, aby ji budoucí maminky užívaly alespoň měsíc před otěhotněním ve formě vitamínového doplňku.

Přirozeným zdrojem je kapusta, brokolice, zelený salát, špenát, kvasnice, sója, fazole nebo celozrnné obiloviny. Další životně důležité látky, které by měla obsahovat strava těhotných, najdete v přehledném rámečku…

Pokud jde o životosprávu, neměla by žena v těhotenství pít alkohol, ale ani kouřit. Zvyšuje se tak riziko problémů v těhotenství i zdravotních potíží dítěte.

Kofeinu lékaři doporučují jen 300 mg, což jsou dva šálky silné kávy. Dobré je si uvědomit, že hodně kofeinu je i ve většině kolových nápojů, zvlášť ve velkých lahvích.

Co v jídelníčku nesmí chybět
Omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Ovlivňují správný vývoj mozku, nervů a zraku, ale i další věci. Najdeme je především v tučných mořských rybách a v mase pstruhů, ve lněném semínku a v kvalitním řepkovém oleji.
Vápník. Potřebujeme ho pro správnou stavbu kostí a pro průběh těhotenství i porodu (je hlavně v mléce a mléčných výrobcích, v sardinkách, včetně jejich kostřiček, v máku a v kapustě).
Železo. Při jeho nedostatku hrozí chudokrevnost. Hodně ho obsahuje maso, vnitřnosti, vaječný žloutek, méně luštěniny. Biologickou dostupnost železa z potravy zvyšuje vitamín C, proto je vhodné zapíjet jídlo třeba pomerančovým džusem.
Vitamín D. Obsahují ho tučné mořské ryby, játra, vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky.
Hořčík. Najdeme ho v luštěninách, ořeších, masu, ovoci a zelených natích. Ve výčtu důležitých látek bychom mohli pokračovat. Jejich nedostatku obvykle předejdeme díky pestré stravě.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector