Modřina po odběru krve – Vše o zdraví

I když darujete krev jenom jednou, můžete zachránit život až třem lidem.

Lidská krev se nedá vyrobit. Je jediná cesta odkud se získává pro pacienty v nemocnicích během operace, lidem po autonehodách, malým dětem se zhoubnými nemocemi krve a pro tisíce dalších lidí a osudů. Od Vás, dárců krve! Díky dárcovství krve jsme společně dokázali zachránit statisíce životů.

Staňte se dárcem krve tak, jako to udělalo už mnoho lidi před vámi. Možná jednou budete potřebovat krev i Vy.

Děkujeme Vám.

Nyní bychom Vám rádi odpověděli na časté dotazy prvodárců

  • Kdo se může a nemůže stát dárcem krve
  • Jak samotný odběr probíhá a kolik krve Vám odebereme
  • Jaké benefity mají dárci krve
  • Rizikách spojených s darováním krve
  • eznamu odběrových míst a domluvení odběru

Darovat krev může

každý zdravý člověk vážící alespoň 50 kg ve věku mezi 18 až 60 roků. Muži mohou darovat krev 5krát do roka a ženy 4krát do roka.

Darovat krev nemůžete když: Pokud trpíte:

  • onemocněním srdce a cév (prodělaný infarkt, srdeční vada, vysoký krevní tlak),
  • zvýšenou krvácivostí (z nosu, dásní…)
  • vážnou alergií, nebo vážným kožním onemocněním,
  • revmatickým onemocněním,
  • zhoubným onemocněním (rakovinou),
  • vředovou nemocí žaludku,
  • onemocněním žlučníku,
  • onemocněním slinivky,
  • onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušená skleróza)

Pokud jste prodělali:

  • zánět jater (hepatitidu), nebo jiné onemocnění jater,
  • zánět ledvin, nebo máte chronické onemocnění ledvin,
  • toxoplazmózu, tularemii, brucelózu
  • malárii, nebo jinou tropickou nemoc
  • pohlavní nemoc (kapavka, syfilis),
  • tuberkulózu (TBC)
  • tyfus, paratyfus
  • v pokrevním příbuzenstvu máte výskyt Creutzfeldt-Jacobovy nemoci
  • jste prodělali transplantaci orgánů
  • jste nadměrný a dlouholetý konzument alkoholu, nebo užíváte nitrožilně drogy
  • jste v letech 1980-1996 byl déle než 12 měsíců v Anglii či Francii
  • jste HIV-pozitivní, nebo patříte do jedné z rizikových skupin (promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomani, pohlavní styk mezi muži v posledním roce)

Darovat krev nemůže poměrně široká skupina lidí. Nechceme totiž ohrozit zdraví dárců a zároveň si musíme být jistí, že darovaná krev bude bezpečná pro pacienty. Na těchto stránkách není kompletní výpis všech kontraindikací k odběru. Detailní informace naleznete ZDE, nebo ve Vyhlášce č. 143/2008 Sb.

Zároveň nesmíte darovat krev, když:

  • jste právě nemocen
  • jste byl v posledním půl roce v kontaktu s vážnou nakažlivou nemocí (žloutenka, TBC, pohlavní nemoci, malárie)
  • Vám byla v posledním půl roce provedena jakákoliv operace
  • jste podstoupil v posledním půl roce mimo zdravotnické zařízení akupunkturu, piercing nebo tetování
  • jste v posledním měsíci užíval antibiotika
  • jste měli v posledním měsíci přisáté klíště
  • Vám byl v posledním týdnu trhán zub
  • u žen: máte právě menses, jste těhotná, od posledního porodu uplynulo méně než 6 měsíců
  • jste jedli v posledních 14 hodinách jídlo obsahující velké množství tuku

Průběh odběru krve: 1. Před příchodem na odběrové místo

Pokuste se vypít více tekutin, než běžně pijete a aspoň 0,5 litru těsně před odběrem. Minimálně 12 hodin před odběrem nejezte jídla bohaté na tuk (slanina, vajíčka, smažená jídla apod.) a nepijte alkohol.

Dopřejte si na sacharidy bohaté jídlo (např. chléb s džemem, nízkotučný jogurt, čaj s medem, vločky s ovocem…), aby Vám po odběru nechyběla energie. Prosíme Vás, abyste v den odběru nekouřili cigarety.

2. Vyplnění dotazníku a informovaného souhlasu

V dotazníku zajištujeme krátkou anamnézu, nezbytnou pro posouzení Vašeho zdravotního stavu lékařem.

3. Provedení vyšetření

Odebereme Vám krev a zjistíme počet krvinek a množství hemoglobinu (červeného krevního barviva) a změříme Vám teplotu a tlak Následně s výsledky a dotazníkem si Vás pozve lékař, zhodnotí Váš zdravotní stav a rozhodne, jestli můžete být připuštěn k odběru krve.

4. Občerstvení

Během čekání na laboratorní výsledky od nás dostanete občerstvení na doplnění energie (většinou bagetu a čaj).

5. Vlastní odběr

Probíhá ve speciálních místnostech na to určených, které podléhají přísnějším hygienickým normám. Ve speciálním odběrovém křesle se posadíte do polohy v polosedě anebo si můžete říct o sklopení křesla do vodorovné polohy. Při odběrech je používán výhradně jednorázový materiál, abychom neohrozili zdraví našich dárců. Samotný odběr zpravidla netrvá víc než 10 minut.

6. Odpočinek

Hned po odběru se někdy stává, že se u dárců vyskytnou závratě, doporučujeme proto si u nás ještě pár minut posedět a doplnit tekutiny, případně se ještě najíst.

7. Plánované dárcovství krve

Po prvním odběru je dárce evidován v přílušné transfúzní stanici. Ta také zpravidla dárce následně zve k dalším odběrům – hovoříme o dárcovství plánovaném. Proč? Krev, jakož i ostatní její složky, mají jen určitou trvanlivost (u tzv. plné krve jde o 35 dní, u koncentrátu krevních destiček jen max. 5 dní).

Pokud by během této doby nebyla použita, musí se zlikvidovat. Aby byly transfúzní přípravky efektivně využity, je třeba odběry plánovat – potřeba dárců se tedy v průběhu roku mění a záleží samozřejmě i na krevní skupině dárce (příp. dalších charakteristikách jeho krve).

Navíc není ideální plně využívat maximálních počtů odběrů, které u jednoho dárce v roce předpisy stanoví. Není proto účelné, aby dárci chodili k dalšímu odběru sami, dle vlastního uvážení, aniž by si na transfúzním oddělení ověřili, že právě jejich skupina je momentálně žádaná či pokud by nebyli pozváni.

Je tedy přirozené, že některý dárce je zván i několikrát v roce, jiný třeba jen jednou za dva roky a podobně.

8. Pracovní volno

Podle příslušných ustanovení zákona č. 262/2006 Sb, zákoníku práce, je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu.

Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru.

Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfúzní stanici a návrat na pracoviště. O uvolnění z práce je dárce povinen zaměstnavatele předem požádat.

Když darujete krev, čeká na Vás řada výhod: Kontrola zdravotního stavu

V rámci vstupního vyšetření Vám vždy lékař zkontroluje základní parametry Vašeho zdravotního stavu. Změříme Vám krevní tlak, pulz a odebereme krev pro zjištění krevního obrazu a stavu jater pomocí hodnot ALT. Získáte tak cenné informace důležité k prevenci nemocí.

Vyšetření krve na přítomnost infekčních nemocí:

  • hepatitida (žloutenka) typu B
  • hepatitida (žloutenka) typu C
  • HIV1 a HIV2
  • syfilis

Dozvíte se, jakou krevní skupinu máte

Více o krevních skupinách a dalších zajímavostech o krvi ZDE

Oceňování bezpříspěvkových dárců krve

S radostí a úctou ke všem opakovaným dárcům Český červený kříž pořádá pravidelně oceňování dárců krve, kde Vám už po prvních deseti odběrech předáme Jánského plaketu (víc informací naleznete ZDE)

Uvolnění ze zaměstnání a nárok na placené volno

Podle zákona (zák. 262/2006 Sb. ve znění pozdějších přepisů, např. 181/2018 Sb.) je dárcovství krve překážkou v práci z důvodu obecného zájmu. Dárci tedy náleží pracovní volno s náhradou mzdy (ve výši 100% průměrné mzdy), které se poskytne na dobu cesty k odběru, odběr samotný a zotavení po odběru v rámci 24h od nástupu cesty k odběru.

Nadstandardní služby poskytované zdravotními pojišťovnami pro dárce krve

Například sleva na MHD… Informujte se o slevách u Vaší zdravotní pojišťovny, nebo navštivte webovou stránku: prodarce.cz

Rizika spojené s darováním krve

Darování krve je bezpečná procedura. Používáme vždy jednorázové pomůcky, abychom znemožnili přenosu infekce

Modřina

Po odběru se v místě vpichu může objevit modřina, která se během několika dní vstřebá. Předcházet ji můžete delším tlakem na místo vpichu.

Závratě

Vznikají většinou, když se dárce před odběrem nedostatečně napije a nají. Během odběru Vám ze žíly odebereme přibližně 450 ml krve. Chybějící odebraná krev se během pár dnů spontánně sama obnoví.

Krátce po odběru se ovšem mohou vyskytnou závratě, které dokážeme zažehnat pohárem vody navíc. Vypití vody doplní v cévách chybějící objem krve a závratě pominou.

Naším dárcům v den odběru krve doporučujeme klidový režim po zbytek dne.

Svalové záškuby

Mohou se objevit u přístrojových odběrů (kde je krev mimotělně míšena s protisrážlivým roztokem). Vlivem kolísání hladiny vápníku může dojít k drobným svalovým záškubům (obvykle trnutí jazyka, mravenčení rtů apod.).

Pokud by nebyl vápník podán nebo rychlost odběru upravena, mohlo by dojít i k větším křečím. Důležité je, aby dárce byl řádně poučen a hlásil již první příznaky (zcela výjimečně by mohlo dojít k podobným komplikacím i z jiných příčin, zásady jejich prevence i průběh jsou obdobné).

Na závěr dodáme, že tahle komplikace je při odběrech krve spíše raritní a týče se zejména dárcovství plazmy.

Odběrové místa, které jsou Vám k dispozici zde

Vyléčili jste se z covidu? Vše o tom, jak dalším pomoct svou plazmou

Podání plazmy s protilátkami proti koronaviru patří mezi dostupné způsoby, jak mohou lékaři pomoci pacientům hospitalizovaným s covidem-19. Od dubna ji v Česku podali víc než 200 lidem.

Dobré zkušenosti s rekonvalescentní plazmou mají například v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). „Skončení příznaků u středně těžkých nebo těžkých forem nemoci je rychlejší,“ popsal účinky minulý týden pro Seznam Zprávy lékař Miloš Bohoněk, primář oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN.

Zajímavé:  Vzp Pojistovna Klub Pevneho Zdravi?

Plazmu vyléčených podávají lékaři také v dalších nemocnicích v Česku, shodně však upozorňují na to, že množství dárců není velké. Ne každý, kdo byl na koronavirus pozitivně testován, je vhodným dárcem. Někteří naopak o možnosti plazmu darovat nevědí, nebo si nejsou jisti, co je čeká.

Seznam Zprávy proto přináší odpovědi odborníků z ÚVN na nejčastější dotazy ohledně darování rekonvalescentní plazmy.

Základní podmínkou je, že člověk prodělal infekci SARS-CoV-2 a nyní je nejméně dva týdny zdravý. Zároveň by mělo jít o vyléčeného, který při covidu měl klinické příznaky – jako je teplota, kašel a další, a to včetně vážnějšího průběhu. Právě u takových lidí se předpokládá vyšší hladina protilátek.

Kromě toho musí dárce splňovat obecné podmínky pro darování krve a jejích složek. Patří mezi ně věk 18 až 60 let, žádná operace v posledních šesti měsících ani endoskopické vyšetření, tetování či pearcing. Dárce nesmí trpět závažným onemocněním, neprodělal rakovinu, infekční žloutenku B nebo C a nepatří do rizikové skupiny z hlediska přenosu krevní nákazy.

Jak dlouho po uzdravení přijít?

Darovat rekonvalescentní plazmu je možné nejdříve dva týdny po uzdravení. Optimální doba je zpravidla další maximálně tři měsíce, poté hladina vytvořených protilátek klesá.

Mohou přijít i těhotné ženy, nebo ženy, které v minulosti rodily?

Nemohou, dárcovství krve či plazmy není v takovém případě možné. „Pro odběr plazmy pro klinické použití by žena neměla být těhotná ani v minulosti – kvůli riziku výskytu takzvaných HLA protilátek, které by mohly ohrozit pacienta, tedy příjemce plazmy,“ vysvětlil primář Bohoněk z ÚVN.

Je darování plazmy nějak rizikové pro dárce?

Darování plazmy i krve není a nesmí být pro dárce v žádném případě rizikové. Vyloučit nelze pouze případné drobné komplikace, jako je kolapsový stav nebo modřina po odběru.

„Máme řadu mechanismů k zajištění bezpečného a – odhlédneme-li od samotného procesu zavedení jehly – i komfortního dárcovství,“ dodává mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Dárce prochází před odběrem vyšetřením – měření tělesných hodnot, vyšetřením krevního obrazu – vyplňuje rozsáhlý dotazník k odhalení možných zdravotních rizik a vše poté probere s lékařem, který po zvážení aktuálního zdravotního stavu a případných možných rizik doporučí, anebo nedoporučí dárce k odběru.

Po předodběrovém vyšetření, jehož součástí je vyšetření krevního obrazu, teploty, tlaku, pulsu a posouzení stavu lékařem, se dárce odebere k lůžku, je mu napíchnuta žíla a je připojen na přístroj, tzv. separátor, který procesem plazmaferézy odděluje plazmu z krve. „Jeden odběr trvá zpravidla 40 až 50 minut.

Odebrané vzorky se testují na krví přenosné infekce a zjišťuje se v nich přítomnost léčebných, tzv. virus neutralizačních protilátek, a to ve speciální virologické laboratoři Vojenského zdravotního ústavu v Těchoníně. Odebraná plazma se ošetří tzv.

patogen inaktivací a následně zakonzervuje hlubokým zmražením,“ popsal lékař Miloš Bohoněk.

Kolik tekutiny člověk daruje a je třeba před a po darování dodržovat nějaký speciální režim?

U rekonvalescentní plazmy se odebírá obvykle 660 ml plazmy, případně v rozmezí 600 až 700 ml, a z jednoho odběru se vyrobí tři léčebné jednotky. Jednomu covid-19 nemocnému se obvykle podávají dvě jednotky – znamená to, že dvěma odběry se vyrobí léčebná dávka pro tři pacienty.

Speciální režim při odběru rekonvalescentní plazmy není, je to jako při každém jiném dárcovství krve a jejích složek: večer zdravá večeře, bez nadměrného množství tučných jídel, jen mírná nebo žádná konzumace alkoholu, ráno lehká snídaně, nedoporučují se mléčné výrobky, hlavně dostatek tekutin.

Po odběru se doporučuje opět doplňovat tekutiny a jíst vyváženou stravu. V den odběru se nedoporučuje žádná fyzicky příliš namáhavá aktivita.

Je možné darovat krevní plazmu opakovaně?

Ano, krevní plazmu je možné darovat opakovaně, vždy nejdříve dva týdny po předchozím odběru, u darování rekonvalescentní plazmy se u prvních čtyř odběrů akceptuje minimální interval jeden týden.

Před každým odběrem dárce prochází vyšetřením a posouzením aktuálního stavu.

K léčbě covidu-19 je plazma zpravidla využitelná zhruba dva až tři měsíce po uzdravení, využití ale má krevní plazma i nadále, takže může dárce docházet k odběrům trvale.

Kdo je naopak naprosto nevhodný dárce?

Plazmu nemohou darovat osoby, které nesplňují obecná kritéria pro darování krve a jejích složek, které nemají dobré žíly, které v minulosti dostaly krevní transfuzi, nebo ženy, které byly těhotné.

Jak dlouho je možné krevní plazmu využít?

Díky konzervaci je možné plazmu transportovat a dlouhodobě skladovat. Exspirace je až tři roky po odběru. „Toho jsme v ÚVN využili na počátku druhé vlny epidemie, kdy jsme měli zásoby z první vlny, a mohli jsme tak prověřenou plazmu poskytnout nejen našim pacientům, ale i dalším nemocnicím.“

Je nějaká skupina nejvíce vyhledávaná?

Podle primáře Bohoňka je třeba si uvědomit, že je léčba rekonvalescentní plazmou vázaná na krevní skupinu. To znamená, že pacientovi může být aplikována pouze krevní plazma od dárce s odpovídající krevní skupinou.

„Největší nedostatek je plazmy krevní skupiny AB, protože tato skupina je v populaci nejméně zastoupená, a na druhou stranu se, z hlediska podání plazmy, jedná o univerzální krevní skupinu, kterou je možné podat kterémukoliv pacientovi.

Nedostatková bývá také krevní skupina B, která je druhá nejméně častá,“ dodává odborník.

Kam se mají lidé přesně vydat, pokud plazmu chtějí darovat? Mají se hlásit na nějaká speciální pracoviště nebo vyplňovat předem jakékoliv formuláře?

Zájemce může kontaktovat transfuzní oddělení, kde rekonvalescentní plazmu odebírají – obvykle jde o fakultní nemocnice nebo krajská transfuzní oddělení. Specializované pracoviště s ním probere vhodné termíny dárcovství a další podrobnosti. ÚVN upozorňuje na možnost proplacení cestovného v případě mimopražských zájemců o darování plazmy. Potřebné kontakty veřejnost najde na webu.

ÚVN se snaží i sama oslovovat ty, kdo byli u nich testováni na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 s pozitivním výsledkem, případně byli v nemocnici s onemocněním covid-19 léčeni.

Z dalších zařízení je nyní možné rekonvalescentní plazmu darovat také na těchto místech:

Thomayerova nemocnice Praha, VFN Praha, FN Královské Vinohrady Praha, ÚHKT Praha, Masarykova nemocnice Ústí n. L., Krajská nemocnice Liberec, FN Hradec Králové, Plasmaferetické centrum Plasmafera České Budějovice, FN Olomouc, Baťova nemocnice Zlín, FN Olomouc, FN Ostrava a FN Brno.

Darování plné krve

  • Prosím, přijďte, velmi vás potřebujeme
  • Přijďte, vaši krev využijeme
  • Prosím odložte návštěvu, zatím máme zásoby

Info

Zpět na článek

Základní podmínky jsou čtyři:

  • věk 18-60 let
  • minimální hmotnost 50 kg
  • dobrý zdravotní stav
  • nepatřit mezi osoby s vyšším rizikem výskytu infekčních chorob (AIDS, žloutenky)

Zpět na článek, nahoru

Ano může, krom předchozích podmínek ale ještě musí splňovat tři další:

  • pobývat v Česku déle než rok
  • mít zde zdravotní pojištění
  • komunikovat v češtině

Zpět na článek, nahoru

  • 1 rok od vyléčení žloutenky typu A, nebo mononukleózy
  • 6 měsíců po vyléčení boreliózy
  • u hypertoniků (lidí s vysokým krevním tlakem), krev darovat mohou pouze pokud jsou na monoterapii (jednom léku) a mají kompenzovaný krevní tlak
  • u těžkých alergiků, krev je možné darovat u lehčí formy onemocnění, bez akutních obtíží a bez léčby
  • 6 měsíců po operaci
  • 6 měsíců po endoskopickém vyšetření
  • 6 měsíců po transfuzi krve
  • 6 měsíců po tetování, piercingu
  • u žen v době menstruace, 3 dny před ní a 3 dny po jejím skončení
  • ženy mohou darovat nejdříve devět měsíců po porodu, či půl roku po ukončení kojení
  • při užívání léků i volně prodejných (vyjma hormonální antikoncepce a vitaminů)
  • 6 měsíců po pobytu v malarických oblastech (viz www.vakciny.net)
  • 1 měsíc po pobytu mimo Evropu
  • 1 měsíc po přisátí klíštěte
  • 1 měsíc po průjmovitém onemocnění
  • alespoň 14 dní po lehčí infekci (rýma, kašel apod.)
  • 14 dní až 1 měsíc po dobrání antibiotik
  • 7–10 dní po užití NSA (Brufen, Ibuprofen, Aulin, Diclofenac, Surgan aj.); nevadí léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol aj.)
  • týden po zhojení oparu
  • v případě očkování a jiných nejasnostech po domluvě s naším lékařem (kontaktovat nás můžete emailem:[email protected])

Zpět na článek, nahoru

Opatření souvisí s bezpečností transfuzních přípravků. Platí pro tyto osoby:

  • HIV pozitivní nebo ti, kdo jsou s nimi v trvalém kontaktu
  • lidé, kteří prodělali žloutenku typu B a C nebo osoby, které jsou s nimi v trvalém kontaktu
  • konzumenti drog
  • alkoholici
  • lidé, kteří pobývali v letech 1980–1996 déle než šest měsíců ve Velké Británii a ve Francii
  • lidé s nádorovým onemocněním
  • diabetici
  • lidé s onemocněním srdce
  • lidé po transplantaci
  • pacienti s onemocněním krve
  • s chronickým onemocněním ledvin
  • s chronickým onemocněním zažívacího traktu
  • s asthma bronchiale
  • s autoimunitními chorobami
  • s epilepsií
  • s roztroušenou sklerózou
  • s glaukomem a při zánětech sítnice

Zpět na článek, nahoru

Krevní barometr je aplikace, která znázorňuje aktuální potřebu krevních skupin v ÚHKT. Dárci si tak mohou na základě tohoto systému plánovat své návštěvy a pomáhají nám využívat krev maximálně efektivně. 

Zpět na článek, nahoru

Chystáte se darovat krev poprvé? Prosíme přijďte kterýkoli všední den mezi 7:00 a 10:30. Pokud jste náš stálý dárce/dárkyně – sledujte náš barometr a přizpůsobte prosím svou návštěvu našim skutečným potřebám. Pomáháte nám tak krev využívat maximálně efektivně.

Zpět na článek, nahoru

Stačí, když dodržíte několik zásad:

  • 24 hodin před odběrem žádný alkohol a ani tučná strava
  • 12 hodin před odběrem prosím nekuřte a vypijte během dne dva až tři litry tekutin.
  • Ráno v den odběru lehce posnídejte (opět pozor na tuk) a vypijte alespoň 0,5 l tekutin (ne mléko). 
Zajímavé:  Škoda Na Zdraví Promlčení Noz?

Zpět na článek, nahoru

Když dárce sní před odběrem příliš mnoho salámu, tučné pomazánky či oříšků, jeho plazma získá mléčné zbarvení. To je znakem toho, že obsahuje tukové částice. Tuto tak zvanou chylózní plazmu však bohužel nemůžeme pro naše pacienty nijak použít. Prosíme dodržujte proto dietní opatření a pomozte nám tak zachovat kvalitu transfuzních přípravků.

Zpět na článek, nahoru

Ano, pokud plánujete přijít na odběr. Při kouření se totiž do krve dostávají škodlivé zplodiny. Proto vás prosíme, abyste 12 hodin (nebo alespoň šest hodin) před plánovanou návštěvou nekouřili.

Zpět na článek, nahoru

  • v šatně si odložíte věci, obdržíte dotazník a poučení pro dárce krve
  • v evidenci sestra zaznamená Vaše údaje (adresu, telefon, příp. e-mail apod.)
  • v laboratoři Vám bude odebrán vzorek krve na vyšetření krevního obrazu (analýza trvá cca 5 minut – u nového dárce je podrobnější a trvá déle), nový dárce zde dostane nádobku na orientační vyšetření moči
  • následuje vyšetření lékařem
  • v evidenci obdržíte omluvenku do zaměstnání, příp. potvrzení na odečet z daní a poukázku na předodběrové občerstvení
  • v jídelně dostanete pečivo a nápoj
  • v odběrovém sálu Vám odeberou krev do jednorázových odběrových vaků
  • po odběru dostanete poukázku na poodběrové občerstvení (nápoj a drobná sladkost) a stravenku, kterou můžete využít přímo v naší jídelně či kdekoli jinde
  • poděkujeme vám a vy si v šatně vyzvednete své věci

Zpět na článek, nahoru

Ano, z odebraných vzorků krve se provede vyšetření krevního obrazu, testy na přítomnost žloutenky typu B a C, na syfilis a HIV, stanovení krevní skupiny a vyšetření nepravidelných protilátek. Dárci se také změří krevní tlak a u nových dárců se kontroluje moč. Vyšetření však nemůže zachytit zcela všechny zdravotní problémy. Proto využíváme ještě dotazník.

Zpět na článek, nahoru

Standardní množství odebrané krve je 450 mililitrů, což trvá zhruba 5–10 minut.

Zpět na článek, nahoru

Dárce plné krve u nás stráví zhruba 60 minut. U přístrojových odběrů je třeba počítat s dobou kolem 2–3 hodin.

Zpět na článek, nahoru

Mezi nejčastější komplikace patří malá modřina v místě vpichu, někdy pocit na omdlení a výjimečně až kolapsový stav kvůli poklesu tlaku krve. Na transfuzní stanici je však připraven vyškolený personál, který se o všechny dárce s maximálním nasazením stará.

Běžným komplikaci lze předcházet tím, že den před odběrem vypijete dostatečné množství tekutin: 2–3 litry. (Viz „Mám se na odběr nějak připravit?“)

Zpět na článek, nahoru

Doporučený interval pro návštěvy je s ohledem na dárce tento:

  • 3 měsíce pro muže
  • 4 měsíce pro ženy

Minimální interval je 10 týdnů (70 dní)

Celkový počet povolených odběrů dárce za 1 rok je: 4 odběry u mužů a 3 odběry u žen.

Zpět na článek, nahoru

Nemusíte mít žádné obavy. Veškerý materiál používaný při odběru krve i krevních vzorků je striktně určen pouze k jednorázovému použití (jehly, stříkačky, odběrové sady, zkumavky atd.) Přenos infekce nehrozí.

Zpět na článek, nahoru

Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin).

Zpět na článek, nahoru

Dárcovství je v ÚHKT stejně tak jako v jiných zdravotnických zařízeních dobrovolné a bezplatné. Každý odběr je však považován ve smyslu zákona o dani z příjmu za dar v hodnotě 2000 korun a tuto částku si můžete odečíst od daňového základu a získáte tak v ročním zúčtování slevu na dani.

Zpět na článek, nahoru

Za každý bezplatný odběr si můžete odečíst 3000 Kč od daňového základu, zároveň budete vždy podrobně a bezplatně vyšetřeni. Pokud nebudou vaše výsledky v normě, budeme vás informovat a také vás případně předáme do péče příslušných specialistů. V den odběru máte rovněž jako dárce nárok na pracovní volno s plnou náhradou mzdy.

Dárcovství krve oceňuje také Český červený kříž, se kterým spolupracujeme. Konkrétně takto:

  • Kapkou krve (první odběr)
  • Bronzovou plaketou prof. Janského (10. odběr)
  • Stříbrnou plaketou prof. Janského (20. odběr)
  • Zlatou plaketou prof. Janského (40. odběr)
  • Zlatým křížem III. třídy (80. odběr)
  • Zlatým křížem II. třídy (120. odběr)
  • Zlatým křížem I. třídy (160. odběr)

Zpět na článek, nahoru

Ano, počítá s tím zákoník práce (zákon 262/2006 Sb., § 203, odst. 2 písm. d) a e) ). Podmínky jsou upraveny takto:

  • k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci;
  • k činnosti dárce dalších biologických materiálů přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud uvedené skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 48 hodin od nástupu cesty k odběru. Podle charakteru odběru a zdravotního stavu dárce může lékař určit, že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku se zkracuje nebo prodlužuje; při prodloužení však nejvýše po dobu zasahující do pracovní doby v rámci 96 hodin od nástupu cesty k odběru. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Zpět na článek, nahoru

Dárcovství

  • Motivace
  • Odběr krve
  • Časté dotazy
  • Všude slyším, že je málo dárců krve. Chci darovat, ale odmítli mě. Jak je to možné?
  • Jaký je rozdíl mezi darováním krve na transfuzním oddělení a v komerčním odběrovém centru?
  • Slyšel jsem, že darování krve může způsobit leukémii nebo rakovinu. Je to pravda?
  • Za jak dlouho po návratu ze zahraničí mohu darovat krev?
  • Proč před odběrem vadí tučná jídla?
  • Mohou cizinci darovat krev v ČR?
  • Mohu po odběru krve řídit auto?
  • Mohu darovat krev, když občas užívám marihuanu?
  • Mohu darovat krev, když jsem alergik?
  • Mohu darovat krev, když používám hormonální antikoncepci?
  • Mohu darovat krev, když užívám antidepresiva?
  • Mohu darovat krev, když mám na chodidle bradavici?
  • Mohu darovat krev, když mám lupénku?
  • Mohu darovat krev, když mám diabetes?
  • Mohu darovat krev, když mám celiakii?

V České republice chybí 100 000 dárců krve. Přitom každý z nás potřebuje za svůj život průměrně 5x krevní transfuzi a 14x lék vyrobený z krve. Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 ml. Díky stále složitějším operacím spotřeba krve neustále roste. Počet dobrovolných dárců naopak dlouhodobě klesá a čím dál více lidí svoji krev raději prodává farmaceutickým firmám. Lidská krev je navíc jedna z mála věcí, kterou neumíme vyrobit uměle. Staňte se dobrovolným dárcem krve. Jedním odběrem můžete zachránit až 4 lidské životy.

Jako dobrovolný dárce krve získáte:

  • dobrý pocit z toho, že pomáháte zachraňovat lidské životy
  • pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru
  • snížení základu daně z příjmu o 3000 Kč za každý odběr krve
  • pravidelný přehled o vašem zdravotním stavu
  • vyznamenání od Českého červeného kříže
  • vitamíny od své zdravotní pojišťovny
  • občerstvení po odběru
  • a mnoho další benefitů, které naleznete na tomto webu
  • Podle zákoníku práce má dárce nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den odběru. Není-li odběr proveden, náleží dárci toto volno jen na nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.
  • Snížení základu daně z příjmu o 3000 Kč za každý odběr krve. K daňovému přiznání můžete přiložit buď potvrzení, které dostanete po každém odběru nebo souhrnné potvrzení, které lze na transfuzním oddělení získat na konci roku.

Český červený kříž uděluje dobrovolným dárcům krve tato vyznamenání:

  • 1. odběr – kapka krve
  • 10. odběr – bronzová medaile Prof. Janského
  • 20. odběr – stříbrná medaile Prof. Janského
  • 40. odběr – zlatá medaile Prof. Janského
  • 80. odběr – zlatý kříž ČČK III. třídy
  • 120. odběr – zlatý kříž ČČK II. třídy
  • 160. odběr – zlatý kříž ČČK I. třídy
  • 250. odběr – plaketa ČČK Dar krve – dar života

Zdravotní pojišťovny poskytují dárcům krve různé benefity, např. vitamíny, finanční příspěvky, zvýhodněné cestovní pojištění, příspěvky na ozdravné pobyty apod. Kompletní seznam výhod zdravotních pojišťoven naleznete v kategorii Pojišťovny.

Dárcem se může stát každý, kdo splňujete tyto podmínky:

  • věk 18 – 65 let
  • minimální hmotnost 50 kg
  • dobrý zdravotní stav
  • není evidován v Národním registru vyřazených dárců
  • není HIV pozitivní a není v trvalém kontaktu s osobou infikovanou HIV (rodina, sexuální partner)
  • neprodělal žloutenku typu B a C a není v úzkém kontaktu s osobami trpícími infekční žloutenkou (rodina, zaměstnání, sexuální partner)
  • není konzument drog
  • není alkoholik
  • nemá kardiovaskulární onemocnění (infarkt, srdeční vada, vysoký krevní tlak)
  • nemá chronické žaludeční vředy, onemocnění slinivky (diabetes mellitus aj.), střev, jater nebo žlučníku
  • nemá metabolické onemocnění (např. dna)
  • nemá onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušená skleróza)
  • netrpí onemocněním krve (trombóza, embolie)
  • netrpí chronickým onemocněním ledvin, močových cest nebo zažívacího traktu
  • netrpí těžkou alergií nebo astma
  • netrpí vážnějším onemocněním dýchacích cest (rozedma plic, chronická bronchitida)
  • netrpí vážnějším kožním onemocněním (lupénka, pásový nebo genitální opar)
  • netrpí autoimunitními chorobami
  • netrpí revmatickým onemocněním nebo onemocněním kostí a kloubů
  • neměl nádorové onemocnění
  • neměl transplantaci orgánů, tvrdé pleny mozkové nebo rohovky
  • neměl neurochirurgický zákrok mozku
  • neměl malárii ani jinou tropickou nemoc (babesióza, Chaganova nemoc, leishmanióza, Q horečka, virus západonilské horečky WNV apod.)
  • neprodělal TBC
  • nepobýval v letech 1980-1996 déle než 6 měsíců ve Velké Británii a ve Francii (variantní Creutzfeldt-Jacobova nemoc)
  • neobdržel v letech 1980-1996 v zahraničí, zejména ve Velké Británii a Francii transfuzi krve nebo krevních komponent
Zajímavé:  Alergie Na Slunce Na Obliceji?

Máte dotaz? Nejste si jisti, zda jste vhodný dárce?

  • týden po zhojení oparu
  • u žen v době menstruace
  • alespoň 14 dní po lehčí infekci (rýma, kašel apod.)
  • 4 týdny po dobrání antibiotik
  • 1 měsíc po pobytu mimo Evropu
  • 1 měsíc po přisátí klíštěte
  • 1 měsíc po průjmovitém onemocnění
  • 6 měsíců po vyléčení boreliózy
  • 6 měsíců po endoskopickém vyšetření
  • 6 měsíců po transfuzi krve
  • 6 měsíců po tetování nebo piercingu
  • 6 měsíců po pobytu v malarických oblastech
  • 6 měsíců po pobytu v nápravném zařízení
  • 1 rok po vyléčení žloutenky typu A nebo mononukleózy
  • alergici mohou krev darovat pouze u lehčí formy onemocnění, bez akutních obtíží a bez léčby
  • lidé s vysokým krevním tlakem mohou darovat krev pouze pokud jsou na monoterapii (jednom léku) a mají kompenzovaný krevní tlak
  • ženy mohou darovat nejdříve devět měsíců po porodu a půl roku po ukončení kojení
  • při užívání léků i volně prodejných (vyjma hormonální antikoncepce a vitamínů)

Máte dotazy ohledně očkování, případně případně jiné nejanosti?

  • Den před odběrem vypijte dostatečné množství nepřeslazených nápojů (čaj, káva, ovocné šťávy, džusy, minerálky).
  • Večer před odběrem a ráno v den odběru nejezte tučnou stravu.
  • 14 hodin před odběrem nepijte alkoholické nápoje.
  • Na odběr nechoďte nalačno. Ráno před odběrem posnídejte lehkou stravu a vypijte dostatek tekutin.
  • 6 – 12 hodin před odběrem by se nemělo kouřit.
  • průkaz totožnosti
  • kartičku pojištěnce
  • legitimaci dárce krve (opakovaní dárci)
  • šatna – odložíte si věci a dostanete dotazník dárce
  • evidence – sestra zaznamená vaše údaje
  • laboratoř – bude vám odebrán vzorek krve k předodběrovému vyšetření (analýza trvá asi 5 minut)
  • vyšetřovna – lékař zkontroluje vyplněný dotazník a posoudí váš zdravotní stav
  • občerstvení před odběrem – dostanete pečivo a nápoj
  • vlastní odběr krve
  • občerstvení po odběru – nápoj a drobná sladkost
  • evidence – dostanete omluvenku do zaměstnání, potvrzení na odečet daní a stravenku
  • šatna – vyzvednete si své věci a odcházíte

Celková doba strávená na transfuzním oddělení při darování plné krve je asi 50 – 100 minut.

Standardně se odebírá 450 ml krve a samotný odběr trvá 5-10 minut. Vaše tělo si krev doplní během několika dnů.

Krev můžete darovat téměř v každém okresním městě. V seznamu pracovišť transfuzní služby najdete nejbližší odběrné místo. Transfuzní oddělení mezi sebou nesdílejí registr dárců. Je tedy důležité, aby se dárce vracel do svého transfuzního oddělení.

Ženy mohou darovat krev 3x ročně, muži 4x ročně. Minimální interval mezi odběry je 10 týdnů.

V rámci předodběrového vyšetření se v laboratoři provede vyšetření krevního obrazu, které trvá asi 5 minut. U prvodárců se navíc provádí i vyšetření moči. Lékař vám před odběrem změří tlak, pulz a posoudí váš zdravotní stav a způsobilost k odběru.

Po odběru krve se provádí další podrobné vyšetření, které zahrnuje zjištění krevní skupiny, Rh faktoru a nepravidelných protilátek v krvi. Dále se provádí testy na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis. V případě odchylky u některého z vyšetření je dárce následně informován a je mu doporučen další postup.

Odběrem krve vám nehrozí žádné nebezpečí přenosu infekce. Veškerý materiál (jehly, stříkačky, odběrové sady, zkumavky) je určen pouze k jednorázovému použití. Místo vpichu je vždy důkladně dezinfikováno a pracovníci odběrových úseků pracují zásadně v rukavicích za přísných hygienických předpisů. Zajištěno je také bezpečné uložení a likvidace biologického odpadu.

Při nedostatečném a krátkém stlačení místa vpichu může vzniknout hematom (modřina). Někteří dárci mohou mít po odběru pocit na omdlení, celkovou nevolnost a může dojít až ke kolapsu.

Tomu lze však předcházet tím, že dárce před odběrem vypije dostatečné množství tekutin a lehce posnídá. Na transfuzním oddělení je vyškolený personál, který v případě potřeby včas zasáhne a pomůže.

Po odběru by člověk neměl minimálně 12 hodin vykonávat činnost vyžadující zvýšenou pozornost a námahu.

Na transfuzním oddělení se jako dárce setkáte s těmito dokumenty:

Obecně je o dárce krve stále velký zájem. Bohužel se někdy může stát, že vás na transfuzním oddělení odmítnou. Zde hraje roli několik faktorů, jako je vaše krevní skupina a potřeby konkrétního transfuzního oddělení. Krev je vzácná tekutina a zdravotníci dělají všechno proto, aby její odběry a distribuce byly co nejefektivnější a nedocházelo ke zbytečnému plýtvání.

Pokud vás někdy odmítli, nebuďte z toho smutní a zkuste to jindy, případně na jiném transfuzním oddělení. Doporučujeme sledovat krevní barometry na webových stránkách transfuzních oddělení, kde najdete aktuální potřebu krevních skupin a můžete tak snadno naplánovat svoji návštěvu transfuzního oddělení.

Transfuzní oddělení je většinou spojeno s konkrétním zdravotnickým zařízením, kde se odebraná krev (případně krevní složky) spotřebují na výrobu léčivých přípravků pro konkrétní pacienty. Krev od dárců z transfuzních oddělení pomáhá přímo pacientům v našich nemocnicích. Transfuzní oddělení neposkytují za darovaní krve žádnou přímou finanční odměnu.

Naopak za darování krevních složek v komerčním odběrovém centru získají dárci finanční odměnu ve výši několika stokorun. Krevní plazma odebraná v těchto centrech se využívá pro potřeby farmaceutického průmyslu.

Projekt ProDarce.cz podporuje myšlenku bezplatného dárcovství krve a krevních složek na transfuzních odděleních. Nesouhlasíme s poskytováním finančních či významných benefitů, které by byly hlavní motivací pro dárce. Principem bezplatného dárcovství je primárně solidarita a nezištná pomoc potřebným. Jedině tak lze zajistit bezpečnost jak pro dárce, tak pro příjemce darované krve.

Žádná souvislost mezi odběry krve a leukémií ani rakovinou nebyla prokázána.

Dopad odběru krve na zdravotní stav dárců byl opakovaně a dlouhodobě studován a žádné nepříznivé účinky (za předpokladu dodržení intervalu mezi odběry) nebyly prokázány.

Naopak, část naší populace (zejména muži) má sklon k hromadění železa, což poškozuje tkáně. Odběr červených krvinek má u těchto lidí pozitivní vliv na zdraví.

Tučná strava může ovlivnit složení krve tak, že ji poté nelze použít pro léčebné účely. Krevní plazma získá mléčné zabarvení, což je znakem toho, že obsahuje tukové částice. Mezi tučné pokrmy patří například máslo, smetana, masové polévky, smažená jídla, čokoláda a ořechy. Prosíme, vyvarujte se těmto pokrmům večer před odběrem a ráno v den odběru.

Darovat krev mohou cizinci, kteří splňují tyto podmínky:

  • jsou schopni komunikovat v češtině
  • pobývají v ČR již déle než jeden rok
  • mají zdravotní pojištění platné v ČR, což splňují všechna standardní zdravotní pojištění uzavřená v kterékoliv zemi EU

Řízení vozidla po odběru krve je možné, nejdříve však po 15 minutách a pouze tehdy, pokud se cítíte dobře. V den odběru je po odběru zakázáno řízení dopravních prostředků hromadné dopravy.

Obecně je dárcovství možné, ale některá transfuzní oddělení uživatele marihuany z dárcovství vyřazují. THC v odebrané krvi by mohlo ohrozit pacienta. Protože se THC vylučuje z organismu velmi pomalu, darování je možné nejdříve 14 dní po požití THC.

Lehčí forma alergie není pro darování krve překážkou. Darovat krev můžete v období, kdy netrpíte alergickými příznaky. Pokud trpíte těžkou formou alergie, dárcovství pro vás není vhodné. Každý alergik by měl otázku darování krve konzultovat se svým alergologem.

Ano, můžete. Hormonální antikoncepce není překážkou pro darování krve.

Antidepresiva se z organismu vylučují velmi pomalu. Po dobu užívání nedarujte krev ani krevní složky. Darovat můžete nejdříve 4 týdny po vysazení antidepresiv. Situaci však vždy posuzuje lékař transfuzního oddělení. Proto doporučujeme před odběrem zavolat na transfuzní oddělení a konzultovat vhodnost darování.

Ano, krev darovat můžete.

Záleží na rozsahu a místě výskytu lupénky. Darování není možné, pokud je lupénka rozsáhlá nebo se vyskytuje v místě vpichu. Některé léky, které obsahují psoraleny, trvale znemožňují dárcovství krve.

Pokud se neléčíte inzulinem, můžete darovat krev.

Bohužel, celiakie je důvodem k trvalému vyloučení z dárcovství krve.

Sdílet:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector