Monitor dechu – Vše o zdraví

Monitor dechu - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Naštěstí už jsou pryč doby, kdy poruchy příjmu potravy (PPP) byly tabu. Dnes už se můžete leckde dozvědět spoustu informací a mluvit o tom. Existují již také specializovaná centra, …

Monitor dechu - Vše o zdraví Péče o tělo

Prázdninové pobyty a výlety jsou definitivně u konce, s postupujícím zářím už pomalu končí i doba pozdních dovolených. Ještě si můžeme užít letošní příjemné babí léto, které nás po …

Monitor dechu - Vše o zdraví Alternativní medicína

Bolesti, stres, deprese, poruchy spánku, kožní problémy a další. Možná vás nějaká z těchto obtíží sužuje a nekonečné užívání léků bez většího efektu vás vede k hledání jiného řešen …

Monitor dechu - Vše o zdraví Nemoci a léčba

Syndrom toxického šoku (TSS) je náhlý, potencionálně smrtelný stav, způsobený uvolňováním toxinů produkovaných přemnožen …

Monitor dechu - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Existuje celá řada zeštíhlujících zákroků a ošetření plastické chirurgie, které ambulantně dokáží změnit vaši postavu a výrazně omladit pokožku, a to ať se jedná o jakoukoli partii …

Monitor dechu - Vše o zdraví Nemoci a léčba

– Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvod …

Monitor dechu - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dieta podle DNA je součástí odvětví výživy, které stravovací směry přizpůsobuje do těch nejmenších detailů. Patří ke směru, kterému se říká nutrigenetika. Co všechno obnáší a hodí …

Monitor dechu - Vše o zdraví Nemoci a léčba

V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bu …

Monitor dechu - Vše o zdraví Sport a relaxace

I když to tak na první pohled nevypadá, odpočinek je pro podání lepších výkonů opravdovou nezbytností. Dostat se do lepší formy tedy určitě neznamená chodit o to více do posilovny. …

Monitor dechu - Vše o zdraví Duševní zdraví a psychologie

Akné, kožní problém, který trápí nejen náctileté, ale i v pozdním věku dokáže pěkně potrápit. A pokud na vaší pleti nechaly pupínky nepěkné jizvičky, jistě vás zajímá, zda je možné …

Monitory dechu + Jak vybrat (AKTUALIZOVÁNO) – Recenzer.cz

Monitor dechu - Vše o zdraví

Zjištění, že do rodiny přibude nový člen, provází ve většině případů radost. Nastávající rodiče začnou dříve či později nakupovat vše, co jim péči o miminko usnadní. Součástí výbavy může být také monitor dechu.

Někteří rodiče jsou vůči tomuto výrobku skeptičtí, jiní ho považují za samozřejmost. V případě, že se miminko narodí dříve nebo ho hned na začátku života provází zdravotní komplikace, je tato pomůcka často doporučována přímo pediatry.

Monitor dechu kontroluje dýchání těch nejmenších a nejzranitelnějších dětí. Díky němu je možné zabránit smrti novorozence, kterému selže dýchání. Tento jev může nastat kdykoliv během spánku. Důvod proč novorozenci a kojenci přestanou náhle dýchat, nebyl dosud zjištěn. Tato nevyjasněná úmrtí jsou označována zkratkou SIDS neboli Syndrom náhlého úmrtí kojence.

Monitor dechu patří k výrobkům, které si nebudete přát nikdy naplno využít. V ideálním případě má hlídat vaše miminko, avšak žádný rodič si nepřeje slyšet varovný signál, upozorňující na skutečnost, že dítě přestalo dýchat. Alarm se spouští v okamžiku, kdy dojde k absenci dýchacích pohybů. K aktivaci alarmu dojde po cca 20 vteřinách.

V lepším případě, se miminko hlasitého zvuku lekne a opětovně začne dýchat, v tom horším je nutné zahájit okamžitou resuscitaci a zavolat na tísňovou linku.

Porovnat ceny monitorů dechu

Dříve bylo možné koupit pouze deskové monitory, které bylo možné díky větším rozměrům používat převážně v postýlkách. V současné době je možné koupit více typů, díky kterým můžete miminko kontrolovat celý den.

Dítě nemusí přestat dýchat pouze ve spánku, k selhání dechu může dojít také vlivem dušení. S tímto problémem se potýkají rodiče dětí, které trápí reflux. Tyto dětí trpí častým blikáváním nebo zvracením. V případě, že vaše dítě spí například v kočárku a nemáte ho pod dohledem, může tato situace vyústit k udušení.

Deskový monitor dechu

Deskový monitor patří zřejmě mezi nejznámější monitory dechu, běžně se používá také v porodnicích nebo nemocnicích. Součástí balení je větší deska, která je spojena pomocí kabelu s vyhodnocovací jednotkou. Deska se umístí do postýlky pod matraci. Důležité je, aby ležela na pevném a rovném podkladě.

Jestliže je postýlka vybavena pouze roštem, použijte tvrdou podložku, která může být vyrobená například z dřevotřísky. Jednotku připevníte na dobře přístupné místo k bočnici postýlky.

V případě novorozenců výrobce doporučuje desku umístit přímo pod prostěradlo. Později, až dítě povyroste a začne se převalovat, umístí se deska pod matraci, ta by měla být široká cca 10 cm.

Řídící jednotka funguje díky bateriím.

Řídící jednotka se ovládá stisknutím jediného tlačítka. K dispozici máte několik barevných signalizací, které vás budou upozorňovat na stav dýchání. V případě, že svítí zelená dioda, je vše v pořádku, jestliže se rozsvítí červená, znamená to možnou zástavu dechu. Pokud dítě nezačne během 20 vteřin opět dýchat, spustí se velmi hlasitý alarm.

Tyto monitory jsou velmi oblíbené a spolehlivé, avšak i v tomto případě je zde několik nevýhod. První je větší rozměr, díky čemuž není možné přístroj použít jinde než doma.

Druhou je pak časté spouštění alarmu i v případě, že miminko dýchá naprosto pravidelně. To je běžné zejména v případě větších dětí, které se ve spánku posunují po postýlce. Stačí, aby přestaly být v kontaktu s podložkou.

Tuto skutečnost je možné řešit přikoupením druhé podložky.

Monitor dechu na plenku

Monitor dechu na plenku se podobá dětské chůvičce. Tento monitor se pomocí klipu snadno připevní na plenku, kde monitoruje pohyb bříška miminka. V případě, že dítě přestane dýchat, spustí se nejprve vibrace, pokud dítě dýchat nezačne, budete informováni alarmem.

Výhodou těchto malých zařízení je především možnost použití kdekoliv, kde se miminko nachází. Není však přesný, pokud je monitorované dítě vezeno v autě nebo kočárku. V těchto případech může chybně vyhodnotit pohyb způsobený jízdou.

Tento typ může miminko v určité míře omezovat v pohybu. V případě, že monitor používáte v kočárku v zimě, kdy je miminko zabalené do více vrstev, bude případný alarm málo slyšitelný.

Monitor dechu pro dvojčata

Tyto monitory je možné pořídit v deskovém i plenkovém provedení. Od předchozích zařízení se liší pouze větším počtem desek nebo monitorovací zařízení. Princip fungování je však úplně stejný. Výhodou zdvojeného provedení je především nižší pořizovací cena.

Kombinovaný monitor dechu

Monitor dechu je možné využít cca do 1 roku dítěte, poté není nutné tento přístroj dále pořizovat. V případě, že zakoupíte kombinovaný monitor dechu, dostanete zařízení, které spojuje výhody těchto přístrojů i klasické chůvičky. Díky tomu ho můžete používat delší dobu. Tato zařízení přesto nejsou tolik rozšířená, zejména díky vyšší pořizovací ceně.

Speciální monitor

Mezi speciální monitory je možné zařadit tzv. inteligentní náramek. Je určen pro sledování zdravotního stavu nejen novorozenců a malých kojenců. Použít ho mohou starší děti do cca 7 let. Náramek monitoruje základní životní funkce, sleduje teplotu, okysličení krve i puls. Funguje pomocí bluetooth v kombinaci s aplikací v mobilním telefonu.

Lze ho připevnit pomocí suchého zipu na zápěstí nebo kotník, díky tomu máte přehled o stavu dítěte celý den, aniž by bylo jakkoliv omezováno v pohybu. Je vhodný zejména pro předčasně narozené nebo děti, které mají potíže s dýcháním nebo srdcem. Využijete ho i pro děti s teplotou.

zpět k obsahu ↑

U monitoru dechu není mnoho parametrů, kterými je třeba se zabývat. Většina běžných typů funguje pomocí běžně dostupných baterií a není třeba zohledňovat ani dosah zařízení. Dosah byste měli zohlednit pouze v případě, kdy budete chtít koupit kombinovaný monitor dechu.

Monitory dechu nenabízí ani mnoho funkcí, u těchto výrobků si všímejte především zdravotní certifikace. Díky ní budete mít jistotu, že kupujete spolehlivý přístroj.

Vizuální upozornění

Z funkcí je možné zmínit vizuální upozornění. Díky kontrolkám máte přehled o tom, že je monitor v provozu. K dispozici máte většinou více barev, jedna vám dává vědět, že je miminko v pořádku. Druhá naopak upozorní, že se s dítětem něco děje. Pokud se situace neuklidní, spustí se alarm.

Alarm

Alarm se většinou spouští po 20 sekundách absence dechu. Jedná se o velmi hlasitý zvuk, který jen tak nepřeslechnete. Častým tématem diskuzí je falešný poplach monitoru. Ten je u těchto zařízení velmi častý.

Na vině může být špatná instalace monitoru, uvolnění monitorovacího zařízení nebo odkulení dítěte z podložky. Pokud uslyšíte alarm a následně zjistíte, že miminko dýchá, nemusí se však vždy nutně jednat o falešný poplach. Miminko může rozdýchat právě vysoký zvuk alarmu.

Senzor

Součástí některých monitorů mohou být další senzory, které sledují pohyb bříška, tep, teplotu atd.

Vibrace

Umožňují monitory na plenku. Monitor začne vibrovat, pokud nezaznamená pohyb bříška. Díky vibracím je možné dítě probrat natolik, aby se opět nadechlo, než dojde ke spuštění alarmu.

Aplikace

V případě náramků nebo jiných speciálních monitorů mohou být různé aplikace, které vám údaje o stavu dítěte přenáší na mobil.

zpět k obsahu ↑

Můžeme narazit na mnoho velmi opatrných rodičů, kteří mají strach používat monitor dechu už jen z toho důvodu, že by mohl spustit poplach, aniž by k tomu měl důvod. Musíme si však uvědomit, že žádný poplach nesmíme považovat za zbytečný, když je v sázce život dítěte.

Zajímavé:  Štítná Žláza Příznaky Hubnutí?

Cokoliv může vést k tomu, že se něco takového jako planý poplach spustí. Impulsem může být prakticky cokoliv, ať už příliš tlustá matrace, nevhodná instalace, nesprávná manipulace atd. Často stačí, že se miminko náhle přetočí, snímací deska ho nezaznamená, takže nebude snímat a díky tomu pak spustí monitor dechu falešný poplach.

To ovšem neznamená, že některý poplach jen nemůže vypadat jako falešný. Dochází i k situacím, kdy dítě opravdu přestane dýchat, ale prostřednictvím monitoru dechu dostane impuls, například prostřednictvím vibrací a samo se znovu nadechne dřív, než dorazí rodiče a pak se může zdát, že šlo jen o falešný poplach. Nikdy proto žádnou nastalou situaci nesmí žádný rodič podcenit.

zpět k obsahu ↑

Monitory dechu nejsou nijak rozšířené, tyto výrobky nabízí pouze několik výrobců. Nanny je nejoblíbenější značka deskových monitorů, vyráběných v České republice. Výrobek splňuje řadu certifikací, jeho výhodou je jednoduché ovládání, spolehlivý a hlasitý alarm. Tento výrobek je běžně používaný v porodnicích i kojeneckých ústavech.

Snuza je druhou velmi oblíbenou značkou nabízející plenkové monitory dechu. Tomy je deskový monitor dechu, který umožňuje propojení s dětskou chůvičkou stejné značky.

Tommee Tippee nabízí monitory dechu s digitální videochůvičkou. K dalším značkám patří Angelcare nebo Respisense.

zpět k obsahu ↑

Cena monitorů dechu se pohybuje v rozmezí 2 – 3 000 Kč. K deskovým monitorům je možné dokoupit další desky, jejichž cena se pohybuje kolem 1 000 Kč. Jestliže budete chtít přístroj s více deskami, je výhodnější koupit rovnou větší balení. Kombinované monitory koupíte za cca 4 a více tisíc Kč.

Monitory dechu je často možné pouze vypůjčit, v případě, že nechcete nebo nemůžete do zařízení investovat, zjistěte, zda tuto možnost ve vašem okolí máte. Na možnost vypůjčení upozorňují na svých stránkách výrobci a je možné tuto skutečnost zjistit také ve vámi vybrané porodnici.

Porovnat ceny monitorů dechu

zpět k obsahu ↑

Existuje prevence proti SIDS?

Na tuto skutečnost se názory velmi různý. To co doporučují jedni odborníci, vyvracejí jiní. K těmto protichůdným názorům patří ukládání novorozence na záda. Zatímco jedni varují před jinou polohou spaní, druzí radí ukládat pouze na bok. Důrazně se však nedoporučuje ukládat miminko na bříško.

To stejné platí i pro možnost spaní miminka v posteli rodičů. Zatímco jedni tuto variantu zásadně nedoporučují, druzí naopak upozorňují na skutečnost, že spaním v jedné posteli se riziko snižuje.

Na čem se shodnou všechny studie je riziko pobytu miminka v kuřácké rodině. Pokud žena v těhotenství kouří nebo pokud je miminko tzv. pasivním kuřákem, zvyšuje se riziko náhlého úmrtí.

Jaké děti spadají mezi ohrožené náhlým úmrtím?

Do rizikové skupiny spadají všechny děti do 4 měsíců věku. K úmrtí může dojít i v případě zdravého miminka, proto není vhodné toto riziko podceňovat.

Monitor dechu se doporučuje pořídit ženám, které v těhotenství kouřily. Dále pak v případě nedonošených dětí, dětí s nízkou porodní váhou, tak, kde již k tomuto úmrtí došlo nebo v případě, že žena po čas těhotenství užívala drogy.

zpět k obsahu ↑

Monitor dechu je zařízení, které může ochránit vaše miminko. Pro mnohé se jedná o zbytečnou věc, kterou pořizují ustrašení rodiče. Na tento syndrom umírá v naší zemi několik desítek dětí ročně. Každý za život zakoupí mnoho různých a mnohdy nepotřebných věcí. To, aby mezi ně patřil i monitor dechu, je přáním každého rodiče.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Test 10 nejlepších monitorů dechu 2021 | Recenze & Jak vybrat

Nejprve vám detailněji představíme monitory dechu a popíšeme, jakým způsobem fungují. Zjistíte, pro koho jsou tyto přístroje určené, na co se používají, nebo kdy se může spustit falešný poplach. Dozvíte se také, co by měl spolehlivý monitor dechu umět a v jaké cenové kategorii jej pořídíte.

Monitorů dechu nenajdete na trhu mnoho, ale i tak se liší podle typu, ceny, technických vychytávek a jiných vlastností. Poradíme vám, na co se při výběru toho správného modelu zaměřit, co by v balení nemělo chybět a jaké parametry jsou důležité.

Jak vybrat monitor dechu stručně:

Ke snadnější orientaci ve výběru vhodného monitoru dechu vám pomůže následujících pár bodů.

  • Zvolte si správný typ. Pokud má vaše dítě pevně určená místa pro spánek, hodí se vám spíše deskový monitor dechu. Mobilnější variantu představuje monitor na plenku, který ale může zavazet a má i jiné nevýhody.
  • Jedna nebo více podložek? Při zvolení deskového monitoru se rozhodněte, kolik potřebujete do domácnosti snímacích desek. Pro hlídání dítěte přes noc v postýlce vám stačí jedna. Druhá se může hodit například do kočárku nebo pro rozšíření snímací plochy.
  • Ujistěte se o vhodnosti pro vaši matraci. Některé snímací podložky u deskových monitorů nejsou kompatibilní například s příliš vysokou nebo pružinovou matrací.
  • Rozhodněte se, jaké funkce potřebujete. Hlavním úkolem monitoru je hlídat správnou frekvenci dechu. Můžete si ale také zvolit přístroj, který kromě toho měří například tělesnou teplotu nebo průběžně sbírá a vyhodnocuje data o spánku.
  • Zaměřte se na certifikaci. Pokud přístroj nemá příslušnou zdravotní certifikaci, nemůže být považován za zdravotnickou pomůcku, ale pouze za hlídací zařízení.

Použití monitoru dechu

Nejprve si představíme zásadní rozdíl mezi monitory dechu a klasickými dětskými chůvičkami.

  • Dětské chůvičky slouží k jednosměrnému nebo obousměrnému přenášení zvuku, případně obrazu.
  • Monitory dechu zvládnou díky svým senzorům hlídat pravidelný dech dítěte a upozorní vás na změnu frekvence nebo zástavu dýchání.

Monitory dechu se již mnoho let využívají zejména v porodnicích při hlídání předčasně narozených dětí. Není ovšem divu, že si tento přístroj v posledních letech oblíbili také rodiče pro domácí použití. Nemusí se díky němu v noci se strachem budit a každých pár minut miminko kontrolovat, jestli správně dýchá.

Přístroj je vhodné používat u novorozenců od jejich narození do zhruba jednoho roku. Čerstvě narozená miminka nemusí mít zcela vyvinuté dechové centrum v mozku a kvůli tomu hrozí spánková apnoe, která způsobuje zástavu dechu ve spánku. Tohle riziko většinou po prvním roce života mizí a monitor dechu už není potřeba.

Spuštení alarmu

Citlivé senzory monitoru dechu snímají pohyb dítěte a zvládnou zachytit i nepatrné zvedání hrudníku, tím kontrolují jeho životní funkce.

Pokud dojde k nějakému výkyvu, změní se frekvence dýchání, nebo se dech úplně zastaví, přístroj po několika sekundách spustí alarm.

Většina přístrojů před poplachem začne vydávat lehké vibrace, díky kterým se novorozenec většinou lekne a znovu se nadechne.

Musíte si ovšem uvědomit, že monitor dechu vás pouze upozorní na případný problém, ale nezvládne ho za vás vyřešit. Na tyto situace se nejlépe připravíte, pokud se seznámíte se základy první pomoci pro novorozence a kojence.

Základní typy monitorů dechu

Abychom se mohli správně rozhodnout, který monitor dechu vybrat, musíme si představit jeho základní provedení, ve kterých se v současnosti vyrábí. Všechny typy zařízení mají své klady i zápory a záleží, jakým způsobem jej chceme využívat.

Mezi základní dva druhy patří deskový monitor dechu a monitor dechu na plenku. Na trhu se objevuje také monitor dechu pro dvojčata a kombinovaný monitor dechu, což je spojení monitoru dechu a známé klasické chůvičky.

Rozhodujte se podle toho, kolik dětí chcete hlídat, kde většinou spí a zda patří mezi akčnější nebo klidnější miminka.

Monitor dechu - Vše o zdraví

Deskový monitor dechu

Můžeme ho označit za nejprodávanější a také nejoblíbenější typ v této kategorii. Tvoří ho dvě části.

Snímací deska se instaluje pod matraci v postýlce nebo kočárku a připojí se na řídicí jednotku. Ta údaje postupně vyhodnocuje a v případě změny frekvence dechu nebo úplného vynechání spustí alarm.

Obě části přístroje jsou většinou propojeny pomocí kabelů, ovšem některé dražší modely fungují i bezdrátově.

Největší výhoda deskového monitoru spočívá v tom, že děti nijak neomezuje v pohybu a z hlediska pohodlí jde tak určitě o komfortnější variantu. Snímací desky mají většinou obdelníkový tvar o rozměrech cca 500 x 300 mm.  Může se ovšem stát, že kojenec opustí desku, ta jej přestane snímat a spustí se planý poplach.

Pro koho je určený?

Hodí se zejména do domácností, kde má dítě několik pevně určených míst na spaní. Některé značky nabízí více desek v jednom balení, nebo si je můžete dokoupit.

Jednu desku tak můžete dát například do postýlky a druhou do kočárku. Poté už přenášíte pouze řídicí jednotku. Desky můžete dokonce umístit vedle sebe a zvětšit tím plochu pro spaní, ze které se dítě jen tak nedostane.

Zabráníte tak falešnému poplachu vyvolaného opuštěním desky.

Při volbě tohoto typu si hlavně pohlídejte, zda jej lze použít do vaší postýlky. Funkčnost některých deskových monitorů totiž omezuje tloušťka matrace. Správně většinou nepracuje ani v kombinaci s pružinovou matrací.

Zajímavé:  Léky Na Aspergerův Syndrom?

Monitor dechu na plenku

Menší, skladnější a mobilnější alternativu představuje plenkový monitor dechu. Jedná se o přístroj o něco málo větší než krabička zápalek.

Funguje na stejném principu jako ten deskový, ale skládá se pouze z jedné části, kterou lehce připnete na plenku dítěte.

Nemusíte se tak starat o správné umístění desky pod matraci, ani přepojování řídicí jednotky. Hodí se zejména pro miminka, která pokaždé spí někde jinde.

Přístroj můžete využít na spoustě míst. Ať už kojence v noci uložíte k sobě do postele, nebo ho dáte spát na čerstvý vzduch v kočárku, bude pod neustálým dohledem. Co se týče použití v kočárku, je třeba pamatovat na to, že monitor funguje pouze v okamžiku, kdy stojí na místě. Za jízdy by mohlo dojít k nepřesnému měření kvůli pohybu.

Monitor na plenku má oproti tomu deskovému dvě zásadní nevýhody. Neposednější či aktivnější ratolesti by mohl částečně omezovat v pohybu a zavazet. Navíc musíte počítat s tím, že pokud přístroj na plence přikryjete například peřinkou, dojde k částečnému ztlumení zvuku vycházejícího z řídicí jednotky. 

Monitor dechu pro dvojčata

Pro rodiče dvojčátek máme dobrou zprávu. I na ně výrobci monitorů dechu myslí a na trhu najdou typ navrhnutý přímo pro ně. Jedná se většinou o zdvojený deskový monitor dechu.

Jeho největší výhoda spočívá v tom, že vás vyjde levněji, než když budete kupovat monitor pro každé dítě zvlášť. V balení se většinou nachází až čtyři desky s jednou společnou řídicí jednotkou.

Na stejném principu fungování se dají sehnat i monitory dechu na plenku.

Kombinovaný monitor dechu

Můžete si také pořídit několik přístrojů v jednom. Kombinované monitory dechu spojují funkci monitoru dechu a klasické chůvičky přenášející zvuk a případně i obraz.

Ve většině případů rodiče ovšem volí raději dva oddělené přístroje. Kombinované monitory totiž vyjdou často mnohem dráž.

Navíc jsou o něco méně praktické, jelikož monitor dechu využijete pouze do jednoho roku života, ale chůvička vám slouží mnohem déle.

Chytrá ponožka

V posledních letech se v zahraničí objevuje nový typ, který monitoruje srdeční tep a okysličení krve. Jedná se o tzv.

„chytrou ponožku“, která nefunguje jako většina přístrojů na principu snímání pohybu, ale využívá technologii zvanou pulzní oxymetrie. Speciální malé světýlko svítí přes kůži a snímá průtok a okysličení krve a tím i frekvenci dechu.

Neomezuje nijak dítě v pohybu a nemůže se stát, se spustil planý poplach z důvodu přemístění miminka. U nás zatím bohužel není moc rozšířená.

Dosah

U monitorů dechu většinou dosah vůbec řešit nemusíte. Deskové podložky přenáší signály do řídicí jednotky, která se nachází v bezprostřední blízkosti a monitory na plenku žádný dosah nepotřebují. Důležitá je tak pouze hlasitost zvuku, který přístroj začne v případě problému vydávat. Většinou se jedná o velmi silný zvuk, který uslyšíte po celém domě.

Míra dosahu by vás měla zajímat pouze v případě kombinovaných monitorů dechu. Stejně jako u klasické chůvičky k nim patří i část, kterou si vezmete k sobě a předává vám informace o zvuku a pohybu dítěte.

Mělo by vás tedy zajímat, jak daleko se můžete vzdálit, aby se přenos signálu nepřerušil. Dosah se většinou udává v metrech. Pozor si dejte na to, že informace platí pouze pro uzavřené místnosti bez překážek.

Pokud v cestě stojí stěna nebo dveře, udávaná vzdálenost se může ve skutečnosti zkrátit až o polovinu.

Důležité parametry

Při výběru správného modelu monitoru dechu se zaměřte nejen na jeho typ, ale i na další parametry. Ty vám mohou napovědět například to, jestli se zvolený přístroj vyplatí kupovat za požadovanou cenu.

  • Počet desek v balení – Pokud bude deskový monitor dechu obsahovat více podložek, můžete je umístit na různá místa a přenášet jen řídicí jednotku.
  • Zdravotní certifikace – I když ji někteří rodiče považují za zbytečnost, garantuje vám správnou funkčnost přístroje a můžete se na něj spolehnout. (Zdroj: Eur-lex.europa.eu)
  • Výdrž baterie – U baterie samozřejmě platí že čím déle vydrží, tím lépe. Uvědomte si také, že čím více funkcí přístroj má, tím vyšší bude jeho spotřeba.

Funkce a doplňky

Monitory dechu většinou fungují na docela jednoduchém principu a nelze od nich tak očekávat žádné technologické zázraky. Jejich hlavní úloha spočívá v tom, že musí co nejlépe monitorovat frekvenci dechu a v případě problému vás upozornit. I tak je dobré zmínit, které základní funkce by monitoru neměly chybět.

  • Akustické upozornění/poplach – Hlasitost zvukového alarmu se nejčastěji pohybuje kolem 85 dB. Taková hlučnost vytáhne často z postele nejen vás, ale i sousedy.
  • Vizuální upozornění – Kromě zvukového alarmu je většina přístrojů vybavena i světelnými kontrolkami, které upozorňují na vše, co se s dítětem děje.
  • Napájení – Monitory dechu fungují nejčastěji na tužkové baterie. Přístroj by měl mít funkci, která vás varuje, že se baterie vybíjí a žádají si výměnu.
  • Senzory – Rozdílné modely mohou být vybaveny různými senzory, které kromě dechu snímají například i teplotu pokožky nebo polohu těla.
  • Vibrace – Ty mohou pomoci právě při náhlé zástavě dechu. Pokud přístroj zaznamená nepravidelnou frekvenci, spustí vibrace a dítě se tím snaží přimět k pohybu. Nejčastěji jsou touto funkcí vybaveny monitory na plenku.
  • Zpětné přehrávání dechu – S vybranými přístroji máte možnost nahlédnout do historie frekvence dýchání. Většinou se dá zpětně přehrát několik minut, ale i hodin. To pomůže například v situaci, kdy vás přivolal alarm, ale po příchodu je již vše v pořádku a vy chcete zjistit, co poplach spustilo.
  • Aplikace – Novější přístroje můžete propojit s chytrým telefonem. Aplikace slouží ke sledování všech možných informací o vašem dítěti. Některé vám například vyhodnotí návyky a kvalitu jeho spánku.

Falešný poplach

Po zakoupení monitoru dechu dbejte zejména na jeho správnou instalaci. Vždy je nejlepší se řídit přiloženým návodem. U deskových monitorů je potřeba si pohlídat hlavně tloušťku matrace, pod kterou senzorovou desku dáváte. I přes dokonalou instalaci může ovšem dojít k falešným poplachům a ze zkušenosti uživatelů musíme říct, že to není žádná výjimečná situace.

Důvodů pro spuštění planého poplachu může být hned několik. Zavinit jej může například příliš tlustá matrace, nesprávná manipulace, zapomenutí vypnutí monitoru po vytažení dítěte z postýlky nebo se dítě třeba pouze špatně přetočí a oddálí se z dosahu senzorů. V tu chvíli přístroj přestane správně snímat pohyb dítěte a spustí poplach.

Mějte ovšem na paměti, že žádný poplach nelze považovat za zbytečný, pokud jde o bezpečí a život dítěte. Pokud například přístroj spustí alarm a po vašem příchodu dítě normálně dýchá, nemusí to znamenat, že byl poplach falešný. Mohlo se totiž stát, že miminko opravdu na delší chvíli zastavilo dech, ale díky alarmu a leknutí došlo k opětovnému nadechnutí.

Cena

I když se monitory dechu stávají čím dál oblíbenější, není jich na trhu zas takové množství, jako například klasických dětských chůviček. I z toho důvodu se cena jednotlivých modelů nijak výrazně neliší.

Jak už jsme zmínili výše, mezi dražší přístroje patří zejména kombinované monitory dechu. Do úplně jiné kategorie spadá také „chytrá ponožka“, která u nás zatím není tolik rozšířená, ale v zahraničí stojí v přepočtu kolem 10 000 Kč.

V následující kapitole najdete porovnání monitorů dechu podle jejich pořizovacích cen.

Cena do 1 000 Kč

Do tisícovky spolehlivý monitor dechu nekoupíte. V této cenové kategorii se nachází především doplňky k přístroji, mezi které patří například přídavné desky. Ty se budou hodit pro kojence, kteří spávají na dvou různých místech.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

V této cenové skupině naleznete nejvíce klasických monitorů dechu. Kolem 3 000 Kč nejčastěji pořídíte jak deskové, tak i monitory na plenku. Většina výrobců v této cenové hladině do balení umisťuje již dvě nebo i tři senzorické desky. Do 4 000 Kč se při pořizování přístroje vejdou i maminky dvojčátek.

Cena od 4 000 Kč

Do nejdražší kategorie spadají zejména kombinované monitory dechu, které spojují hlídání pravidelného dýchání s klasickou chůvičkou.

Kromě kombinovaných modelů můžete za podobnou cenu pořídit většinou i sadu, ve které se nachází samostatný monitor dechu a videochůvička.

Výhoda takové sady spočívá v tom, že až nebudete monitor dechu potřebovat, můžete ho předat dál a nechat si pouze chůvičku. Modely s vyšší cenou se většinou dají připojit i k mobilnímu telefonu.

Monitor dechu může miminku zachránit život. Co dělat, když dítě nedýchá?

„Pokud můžu jednu nevyžádanou radu, pořiďte si ty monitory dechu a online nebo offline kurz první pomoci. Děkuju děkuju děkuju děkuju děkuju svýmu muži, že zachoval klid a Mauglího rozdejchal.

Seš největší frajer. Největší.“ Takovouto zprávu doplněnou o fotku z nemocnice plnou blikajících monitorů a záchranářských brašen postovala Nikol Leitgeb, za svobodna Štíbrová, na svůj Instagram.

Později doplnila, že její dvouměsíční syn Tobias přestal z ničeho nic dýchat pár minut poté, co jej položili do postýlky. Za pouhé tři minuty byl celý bílý.

Naštěstí se ale rozhoukal monitor dechu a malého chlapečka se pak podařilo zachránit. Miminko je jinak zcela zdravé a ani lékaři nedokázali říct, proč přestalo dýchat.

Zajímavé:  Ascorutin - vše o zdraví

Mohlo vdechnout mléko, ale mohlo jít i o SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojence.

Herečka doporučila všem rodičů používat monitory dechu. Jak se na tuto pomůcku tváří lékaři? „Monitor dechu doporučuji rodičům, kteří od samotného začátku počítají s tím, že miminko bude spát odděleně v jiné místnosti, než oni sami nebo jde o kuřáckou domácnost.

Další mé doporučení je monitor dětem, které měly kolem porodu komplikace respirační, kardiální nebo byly resuscitované. U ostatních případů je to na zvážení plusů a minusů každého z nás,“ říká Michaela Knězková, lékařka a organizátorka kurzů první pomoci dětem (www.

comamdelat.com).

Rodiče často monitor odmítnou kvůli zkušenostem jiných, kterým třeba zařízení spustilo alarm zbytečně, když miminko bylo v pořádku, a je to jen vystresovalo. „Poměrně velká část maminek také plánuje mít miminko u sebe v posteli, takže o monitoru často neuvažují vůbec.

Vždy se však snažím rodičům vysvětlit, že výhoda monitoru spočívá v tom, že vám dává jasný start, kdy problém nastal. Máme tedy ten důležitý moment, kdy můžeme miminku pomoci.

Bez monitoru můžeme o nedýchajícím kojenci zjistit až za 20 minut, a to už situaci nevyřešíme,“ podotýká Knězková.

Když se monitor rozhouká

Co dělat, když se noční můra rodičů stane zkušeností, a alarm se rozezní? Především je zapotřebí se k postýlce co nejrychleji dostat, obzvlášť, když alarm miminko neprobudil. 

Nejčastěji jde o naše chyby – vyndáme miminko na kojení a nevypneme monitor, používáme poděděný monitor, u kterého nejsou zkalibrované desky, případně ho máme v postýlce špatně umístěný, např. pod příliš vysokou matrací.Pokud jde o důvody houkání, které jsou na straně miminka, bývá na vině gastroezofageální reflux dítěte, ale také případy spojené s dušením, ať už hlenem při nachlazení, zvratky při refluxu či zástava dechu při SIDS.

Následně musíme ověřit dvě věci: zda je děťátko probuditelné, proto jím zatřeseme a snažíme se ho probrat, a zda dýchá. To zjistíme pohledem na hrudníček – měl by se zvednout asi 2–3× za deset sekund. Dech je také slyšet a cítit na tváři, když se nakloníte k jeho hlavičce.

Pokud miminko nedýchá a nereaguje na buzení, začněte s resuscitací. Pokud jste doma dva, jeden volá záchranku, druhý začíná oživovat. Pokud jste doma sama, nejprve minutu oživujte a poté volejte linku 155.

„Zásadní je vyndat miminko z postýlky. Pokud budu dítěti stlačovat hruď na matraci, stlačuji matraci a ne tělíčko dítěte. Vždy tedy vyndáme dítě na tvrdou podložku, ideálně zem,“ popisuje lékařka.

Resuscitace dětí začíná úvodními 5 vdechy, po kterých následuje 30 stlačení hrudníku dvěma prsty a další 2 vdechy. Až do příjezdu záchranářů pak opakujeme stále dokola 30 stlačení a 2 vdechy.  Jedinou přestávku děláme na zmíněné volání linky 155, a to po zhruba jedné minutě resuscitace. Za tuto dobu stihneme tři cykly 30:2.

Jakmile se spojíme s operátorem záchranné služby, bude nám pomáhat a přesně říkat, co a jak dělat.

Monitory dechu jsou pomocníkem rodičů

Apnoe. Noční můra novopečených rodičů. Zástava dechu, jež trvá déle než dvacet vteřin, může mít fatální následky. Orlickoústecká nemocnice už od roku 2008 pořádá kurzy resuscitace pro rodiče. Dosud je absolvovalo přes tři a půl tisíce párů.

Klidnější spánek mají nejen díky vlastní připravenosti, ale i díky možnosti zapůjčit si z nemocnice monitor dechu miminka.

„Nikdy nevíme jistě, kde je ona časová hranice, za kterou se dítě už samo nenadechne a kdy tedy potřebuje nutně naši asistenci, na kterou nás monitor upozorní,“ říká primář dětského oddělení Luděk Ryba. To nedávno převzalo dvacet nových monitorů od Nadace Křižovatka.

Taková délka zástavy dechu se může vyskytnout i u zcela zdravých miminek ale stejně tak může signalizovat závažnou poruchu dýchání, která ohrožuje zdraví a život miminka.

První apnoe monitory se objevily už v šedesátých letech minulého století, k jejich významnému rozšíření došlo díky pokroku technologií a cenové dostupnosti koncem století. Trend užívání apnoe monitorů dorazil v 90. letech i k nám.

Rozhovor s primářem

Podle primáře dětského oddělení Luďka Ryby, s nímž jsme na toto téma hovořili, měla a má velkou zásluhu na vybavení většiny porodnic těmito monitory Nadace Křižovatka, která shání sponzory na zakoupení monitorů. Jejich životnost je omezená, a tak je třeba je periodicky po několika letech obměňovat.

Nemocnice převzala další monitory dechu. Nabízíte rodičům stále možnost jejich zapůjčení domů? Za jakých podmínek?

Od roku 2009 zprostředkuje oddělení kojenců Orlickoústecké nemocnice zapůjčování monitorů domů. Rodiče si monitor zapůjčují na půl roku, případně na delší období. Nájemní částka je sto padesát korun za měsíc, takže náklady vycházejí laciněji než si pořizovat monitor vlastní.

Všechny monitory jsou servisovány a mají záruční osvědčení. V případě poruchy je přístroj vyměněn zdarma za jiný. Takový případ je ale vzácný. Naopak starší přístroje, které nejsou pravidelně servisovány licencovanou firmou, mohou mít poruchy častěji a bývají méně spolehlivé.

Monitor dechu novopečeným rodičům určitě může přispět ke klidnějšímu spánku. Lze vůbec u miminka podle nějakých signálů předvídat komplikace?

Monitory dechu slouží všem novorozencům a kojencům bez ohledu na to, zda spadají do nějaké rizikové skupiny, například nedonošených, nebo zda se dítě jeví zcela zdravé. Bohužel, závažné poruchy dechu mohou být prvním příznakem, že není vše v pořádku.

A monitory dechu mají zajistit, aby to nebyl také, v tragickém případě, příznak poslední. Pokud jde o miminko rizikové, mělo by být užívání monitoru naprostou samozřejmostí.

Nikdy nevíme jistě, kde je ona časová hranice, za kterou se dítě už samo nenadechne a kdy tedy potřebuje nutně naši asistenci, na kterou nás monitor upozorní.

Můžou rodiče nebezpečným situacím nějak předcházet, nebo jde právě o náhlé a nepředvídatelné stavy?

Předcházet nečekaným příhodám rodiče samozřejmě mohou, například tím, že miminku po krmení dají dostatek času na odříhnutí nebo již běžně známou a užívanou technikou spaní miminka na zádech, a nikoliv na bříšku. Spánek na bříšku je u malých kojenců prokazatelně spojen s vyšším výskytem syndromu náhlého úmrtí dítěte.

Jsou pochopitelně i další možná ochranná opatření: k miminku nepatří kouření v rodině ani konzumace alkoholu nebo drog a podobně. Kontroverzní je i spánek maminky s miminkem ve společné posteli.

Toto téma by bylo na samostatný rozbor, ale v každém případě je jasné, že brání používání monitoru dechu, protože pokud je na podložce více osob totéž platí třeba u dvojčat a jedna přestane dýchat a tím se hýbat, monitor registruje pohyby té druhé osoby a alarm nespustí. 

Náhlá zástava dechu není i miminek nikdy vyloučena…

Bohužel, zkušenosti nás učí, že ani tam, kde jsou všechna bezpečnostní opatření respektována, není náhlá zástava dechu vyloučena. A právě proto monitor hlídá i tam, kde to nečekáme, a tehdy, kdy toho sami nejsme schopni třeba ve spánku nebo když se maminka věnuje své práci a otočí se k miminku zády.

Nemocnice nabízí kurzy resuscitace. Jak často se konají a jaký je o ně zájem?

Platí, že kdo řekne A, měl by říci i B. Takže pořídit si monitor dechu je krok první. Ten druhý je vědět nebo se naučit, co dělat, když spustí alarm a my zjistíme, že miminko nedýchá. Pak má šanci řešit problém jen ten, kdo ovládá základy resuscitace. V případě dětí to znamená umělé dýchání a srdeční masáž.

Protože většina občanů neprošla kurzy resuscitace, nabízíme od roku 2008 kurzy resuscitace pro rodiče. Účastní se jich převážně páry, které očekávají narození potomka. Do dnešních dnů tento kurz absolvovalo přes tři a půl tisíce párů.

Konají se každý týden ve středu od 13 hodin a může se přihlásit kdokoliv, kdo má zájem.

Dají se pro rodiče, kteří do kurzu nejdou, stručně shrnout hlavní zásady, jak postupovat v případě závažných zdravotních komplikací u miminka?

Výhoda toho, kdo absolvuje některý kurz základů resuscitace, je, že si v zásadě jednoduchá pravidla a úkony vyzkouší v klidu a pod odborným dohledem. Tak si ověří, že křísit druhého je zvladatelné, a uloží si do paměti jednoduchá pravidla týkající se polohy resuscitovaného, místa a způsobu stlačování hrudníku a u dětí techniky umělého dýchání a poměr vdechů a stlačení hrudníku.

Máme tu smutnou zkušenost, že ten, kdo se pokoušel křísit nedýchající miminko, aniž by měl podobnou průpravu, bohužel správný postup nezvládl.

Naučit se resuscitaci podle písemného návodu nepovažuji za možné, praktickou zkušenost nelze nahradit. Určitou naději těm, kteří se bez průpravy ocitnou v nouzi a budou muset první pomoc poskytnout, nabízí v dnešní době telefonická asistence centrály záchranné služby.

V takové situaci jde v první řadě o čas, takže jakékoliv shánění rad druhých může znamenat zdržení. Ideální stav nastane, až všichni občané této země budou spolehlivě ovládat základy resuscitace. S nácvikem je nejlépe začít už ve školách, ale ani ve vyšším věku není pozdě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector