Motání hlavy – Vše o zdraví

Lehká závrať při rychlém vstávání z postele nebo při pohledu z výšky není nic neobvyklého. Horší je, když se vám hlava zatočí i ve stoje a v klidu na pevné zemi.

Závrať neboli vertigo se obvykle projevuje točením hlavy, které někdy doprovází i nevolnost nebo dokonce zvracení a hučení v uších.

Většinou se nejedná o nic vážného, ale existují případy, kdy by motolice mohla ukazovat na zásadnější problém.

„Ačkoli jsou závratě většinou vyšetřovány neurologem, nemusí jít nutně o problém neurologického rázu.

Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin – z těch nejběžnějších jde o nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu (také u abstinenčních příznaků), hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě a strachu.

Závratě se objevují také v souvislosti s nízkým či vysokým tlakem, při migréně nebo při úpalu či úžehu. Zároveň mohou být symptomem velmi závažných onemocnění – cukrovka, anémie, zánět mozku, krvácení do mozku, roztroušená skleróza, apod,“ vysvětlila doktorka Irena Sobotková.

U spousty lidí se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se točí hlava v uzavřeném prostoru, jinému v otevřeném, někomu nedělají dobře třeba výšky.

Vertigo je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Závratě jsou velmi běžné a patří mezi jeden z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Výskyt vertiga stoupá s věkem.

Doktorka Catherine Choová, z oddělení neurologie a ORL na NYU Langone Medical Center řekla pro server self.com, že existuje mnoho věcí, které by mohly způsobovat závratě, jako jsou třeba léky a dehydratace. Většina z nich jsou podle Choové bezvýznamné a není třeba se jich obávat.

V některých situacích však může být závrať příznakem něčeho mnohem vážnějšího. Přečtěte si, kdy vás menší točení hlavy nemusí rozrušovat a kdy je načase konzultovat problém s neurologem, který přijde na to, proč je vám na omdlení.

Vaše závratě jsou časté nebo trvají déle než několik minut

Podle odborníků z kliniky Mayo krátké epizody závratí nejčastěji spustí rychlá změna pohybu hlavy. Jak uvedla doktorka Choová ve většině případů, zejména u mladších pacientů, se tento stav vyřeší sám.

Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá třeba i celé hodiny v jednom kuse, nebo ho doprovází zvonění v uších, či dojde ke zhoršení sluchu, mohlo by to být příznakem vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.

Doktorka Sobotková dodala, že důležité je najít příčinu závratí a tu ze života vyloučit.

„V případě dlouhotrvajících závratí je vždy lepší obrátit se na odborníka, který provede důležitá vyšetření, aby vyloučil závažné onemocnění.

Nejprve provede základní laboratorní vyšetření krve a moči, pak je vhodné také EKG k vyloučení srdečního původu a zmonitoruje tlak a puls. Dále je na řadě také neurologické vyšetření, EEG, RTG páteře, ORL vyšetření, apod.

Prostě vše pro odhalení možné příčiny závratí,“ uvedla doktorka Sobotková.

Závratě doprovází necitlivost, problémy s řečí nebo viděním

Vertigo může být někdy i příznakem mrtvice. Pokud se vám z ničeho nic začne točit hlava, motáte se a zároveň zaznamenáte další příznaky cévní mozkové příhody jako celková slabost, zvláště na jedné straně těla, náhlá silná bolest hlavy nebo potíže s mluvením, viděním, nebo při chůzi, měli byste urychleně navštívit lékaře.

Doktorka Choová doporučuje nechat se odvézt rovnou do nemocnice, kde lékaři mohou udělat rychlou kontrolu, aby vyloučili mrtvici. Podobné příznaky mohou být také znamením jiných neurologických poruch, jako je třeba roztroušená skleróza.

Pocit na omdlení při vstávání

Ortostatická (posturální) hypotenze (krátkodobé snížení tlaku způsobené změnou polohy z lehu do stoje) může vyvolat nepříjemné pocity a stav blízký omdlení, ale obvykle není důvod k obavám. Nejpravděpodobnější příčinou tohoto typu závratě je dehydratace.

Pokud přísun vody tyto závratě nezastaví, mohou být příčinou nízkého krevního tlaku nebo špatného krevního oběhu jiné problémy, které vedou k závratím. Nejčastěji se jedná o srdeční potíže (arytmie nebo srdeční selhání) a problémy spojené s cukrovkou, jako jsou diabetická neuropatie (poškození nervů) nebo hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru).

Máte za sebou historii migrén

Pokud vaše závratě vypadají tak, že se vám točí hlava (nikoli místnost, ve které se nacházíte), mohlo by to podle doktorky Choové znamenat, že trpíte nediagnostikovanou migrénou.

Motání hlavy - Vše o zdraví

Někteří lidé si neuvědomují, že bolesti hlavy, které zažívají, jsou ve skutečnosti epizody migrény, dokud neuvidí blýskavé světlo nebo auru. Tyto příznaky jsou sice pro migrénu typické, nicméně ji nemusí nutně pokaždé doprovázet.

Dostanete závrať během tréninku

V tomto případě je nejpravděpodobnějším viníkem dehydratace. To sice nemusí vypadat jako velký problém, ale pokud se se závratí potýkáte pokaždé během fyzické aktivity, zaměřte se na důkladnější hydrataci, abyste zjistili, zda se tento problém zvýšením příjmu tekutin vyřeší. Závrať v posilovně nebo venku při běhání totiž může vést k pádu a následnému zranění.

Další příčinou motolice, i když ne tak častou, je hyperventilace, což je zrychlené dýchání, které nastává při intenzivním cvičení, kdy sotva lapáte po dechu. Hyperventilace způsobuje pokles hladiny oxidu uhličitého v krvi, což má za následek závratě.

Sečteno a podtrženo. Pokud vám závratě brání v běžném životě, raději se obraťte na lékaře. Pokud občas zažijete lehkou závrať nebo točení hlavy, nezmatkujte a raději vypijte sklenici vody. Většinou to zabere.

A jaké jsou další způsoby léčby závratí? „V prvé řadě postačí vyloučit ze života příčinu, která závratě způsobuje. Dále je možné také užívat léky, které proti závratím působí a nebo léky, které zlepšují okysličení mozku a jeho zásobení živinami. Dále je možná také fyzikální léčba a rehabilitace. U závažnějších problémů je mnohdy nutný také chirurgický zákrok,“ uzavřela doktorka Sobotková.

Motání hlavy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Motání hlavy - Vše o zdraví

Motání hlavy je stav, kdy máte potíže udržet rovnováhu a jste dezorientováni. Při tomto stavu také dochází k poruše funkce sluchového a rovnovážného ústrojí a zrakového vnímání a postižená osoba může i ztratit vědomí. Jednoduše řečeno lze motání hlavy popsat jako pocit na omdlení.

Motání hlavy není onemocnění samo o sobě, ale jedná se o příznak různých nemocí.

Závrať není totéž co motání hlavy, i když může pocit na omdlení vyvolat. Každý z těchto příznaků se ale projevuje trochu jinak.

Zatímco motání hlavy je pocit na omdlení spojený s dezorientací a točením hlavy, závrať je stav, kdy máte pocit, že se svět kolem vás točí nebo, že se nakláníte na jednu stranu.

Jednoduše řečeno, když se vám motá hlava, máte pocit jako by se hlava točila a okolní prostředí „stálo“, zatímco při závrati se točí vaše okolí a vy „stojíte“.

Motání hlavy je poměrně běžný a častý příznak a jeho příčina obvykle není nic vážného. Pokud ale motáním hlavy trpíte opakovaně, bez zjevného důvodu nebo delší dobu, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny motání hlavy

Mezi nejčastější příčiny motání hlavy patří migréna, léky a konzumace alkoholu. Častou příčinou motání hlavy je také porucha vnitřního ucha, kde se nachází sluchově rovnovážný systém, který řídí sluch a rovnováhu.

Závrať se často vyskytuje jako doprovodný příznak motání hlavy a bývá tak jednou z příčin vzniku tohoto stavu.

Onemocnění zvané benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) se projevuje kombinací závrati a motání hlavy.

Slovo benigní znamená „neškodné“, paroxysmální znamená „záchvatovité“ a vertigo je závrať. Z toho lze odvodit že, benigní paroxysmální polohové vertigo se bude projevovat krátkodobými epizodami závrati a motání hlavy, zejména při náhlé změně polohy těla (například pokud se rychle posadíte, když ležíte v posteli nebo prudce otočíte hlavu při sportování).

Další příčinou motání hlavy a závrati může být také Meniérova choroba. Při tomto onemocnění se hromadí endolymfa (druh tekutiny) ve vnitřním uchu, což se projevuje příznaky jako jsou, zalehnutí uší, zhoršení sluchu nebo tinnitus (hučení či pískání v uších).

Další relativně často příčinou motání hlavy a závrati je neurinom akustiku. Jedná se o nezhoubný nádor, který postihuje nerv spojující vnitřní ucho s mozkem a může vyvolat motání hlavy, závrať, zvracení a další příznaky.

Mezi další možné příčiny motání hlavy patří například:

  • prudký (rychlý) pokles krevního tlaku
  • onemocnění srdečního svalu
  • velké krevní ztráty (hypovolemický šok)
  • úzkostné poruchy
  • anémie (hlavně sideropenická anémie z nedostatku železa)
  • hypoglykémie (nízká hladina glukózy v krvi)
  • zánětlivá onemocnění postihující uši
  • dehydratace
  • úžeh nebo úpal
  • nadměrná fyzická zátěž (při sportu či jiných aktivitách)
  • kinetóza (nevolnost z cestování)

Ve vzácných případech může být motáníhlavy spojeno s dalšími chorobami, jako jsou roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, maligní nádory nebo jiná onemocnění mozku.

Příznaky motání hlavy

Motání hlavy je spojeno s celou řadou různých příznaků, mezi které například patří:

  • pocity na omdlení
  • falešný pocit točení hlavy
  • nestabilita
  • ztráta rovnováhy
  • pocit, jako kdybyste se vznášeli nebo plavali

Někdy může být motání hlavy doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení nebo ztráta vědomí.

Zajímavé:  Chřipková Epidemie 2018 Příznaky?

Pokud těmito příznaky trpíte dlouhodobě, opakovaně nebo se váš stav nelepší, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Lékaře byste měli zavolat okamžitě, pokud máte opakované záchvaty motání hlavy nebo se váš stav nelepší (v takovém případě je lepší zavolat si raději záchranku, zejména v případě, kdy je motání hlavy doprovázeno zvracením).

Lékaře byste měli vyhledat také vždy v případě, kdy se motání hlavy objeví náhle a je doprovázeno následujícími příznaky:

  • bolest hlavy
  • poranění hlavy
  • bolest krku (hlavně na šíjové straně)
  • vysoká horečka
  • rozmazané vidění
  • ztráta nebo významné zhoršení sluchu
  • potíže s mluvením (nebo porozuměním mluvenému slovu)
  • brnění nebo necitlivost končetin
  • pokles koutku oka nebo úst
  • ztráta vědomi
  • bolest na hrudi
  • přetrvávající zvracení

Výše uvedené příznaky mohou být známkou závažného zdravotního problému, takže je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejrychleji, jakmile se tyto symptomy objeví.

Co vás čeká při návštěvě lékaře?

Protože příčin motání hlavy je celá řada, bude se lékař snažit zjistit, co vaše potíže vyvolalo.

Kromě fyzikálního vyšetření vám lékař položí řadu otázek ohledně četnosti výskytu motání hlavy (včetně popisu situací, kdy se tento příznak u vás vyskytuje), závažnosti potíží a doprovodných příznaků (například zvracení, nevolnost, horečka, apod.).

V rámci fyzikálního vyšetření lékaři často kontrolují také oči (zejména oční pozadí, ale také periferní vidění, jehož poruchy mohou být signálem nádoru mozku), uši a provádí kompletní neurologické vyšetření (včetně vyšetření rovnováhy, držení těla, apod.).

V některých případech je nutné provést vyšetření zobrazovacími metodami, jako jsou CT nebo MRI mozku a dalších orgánů.

I přes veškerou snahu se někdy nemusí podařit příčinu motání hlavy zjistit.

Léčba motání hlavy

Léčba motání hlavy závisí na vyvolávající příčině. Ve většině případů se potíže dají vyřešit domácí léčbou a léky, například:

  • Potíže s vnitřním uchem se léčí léky a domácím cvičením na zlepšení ovládání rovnováhy.
  • Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) se v některých případech léčí technikou zvanou Sémontovy repoziční manévry, což je speciální cvik, který závrať zruší (1). V závažných případech, které nereagují na polohové manévry, se BPPV léčí operací.
  • Meniérova choroba se léčí dietou s nízkým obsahem soli, občasnými injekcemi nebo operací ucha (2).
  • Migrény se léčí léky a změnami životního stylu (například se pacient musí naučit rozpoznávat a vyhnout se věcem a potravinám, které migrénu mohou spouštět).
  • Úzkostné poruchy se léčí léky a technikami na zmírnění projevů úzkosti.
  • V případě, že je motání hlavy způsobeno nadměrnou fyzickou zátěží, přehřátím organizmu nebo dehydratací, pomůže zajištění dostatečného příjmu tekutin.

Jak si pomoci doma, pokud se vám začne motat hlava?

Pokud se vám začne motat hlava, vyzkoušejte následující tipy:

  • Jakmile se vám začne motat hlava okamžitě se posaďte nebo si lehněte a vyčkejte dokud motání hlavy neustane. Tento krok je velmi důležitý, protože včasným usednutím nebo ulehnutím zabráníte možnému pádu a závažnému poranění při případné ztrátě vědomí.
  • Pokud se cítíte nestabilní, opřete se o hůl nebo chodítko.
  • Pokud musíte jít po schodech, vždy se přidržujte zábradlí.
  • Vyzkoušejte činnosti, které zlepšují rovnováhu, jako je jóga nebo taj-či (taiči).
  • Snažte se vyvarovat prudkým a náhlým změnám polohy.
  • Pokud se u vás motání hlavy nebo závratě vyskytují často (a bez předchozího varování), vyhněte se řízení auta a práci s těžkými stroji, které by vám mohli způsobit vážnou újmu na zdraví.
  • Vyhněte se konzumaci kofeinu (káva, čaj, energetické nápoje), alkoholu a také nekuřte. Všechny tyto látky mohou vyvolat motání hlavy nebo jeho projevy zhoršovat.
  • Každý den se snažte vypít alespoň 8 sklenic vody denně, spát sedm a více hodin a vyhýbat se stresovým situacím.
  • Jezte zdravou stravu plnou ovoce, zeleniny a kvalitních bílkovin.
  • Pokud se domníváte, že za motáním hlavy mohou stát léky, které užíváte, poraďte se s vaším lékařem, který vám může dávku snížit nebo užívaný lék vyměnit za jiný. Nikdy ale sami žádné léky nevysazujte bez předchozího souhlasu svého lékaře.
  • Pokud je motání hlavy doprovázeno nevolností, vezměte si volně prodejný lék ze skupiny antiemetik (léky proti zvracení) jako je například Kinedryl nebo jiné vhodné blokátory histaminových receptorů – antihistaminika, které vám doporučí v lékárně. Tyto léky mohou vyvolat ospalost a únavu, takže je neužívejte pokud potřebujete dělat činnost, vyžadující pozornost a bdělost.
  • Pokud se vám motá hlava kvůli dehydrataci nebo přehřátí organizmu, posaďte se na chladné místo ve stínu a vypijte sklenici vody.

Pokud se u vás motání hlavy vyskytuje častěji, opakovaně nebo se potíže zhoršují, vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Co si z článku odnést?

Motání hlavy je obvykle dočasný příznak, který odezní poté, co odstraníme vyvolávací příčinu. Ve vzácných případech může být motání hlavy známkou závažného zdravotního problému.

Motání hlavy je spojeno s rizikem komplikací, mezi které patří ztráta vědomí (omdlení) nebo poruchy rovnováhy. To může být nebezpečné zejména pro řidiče nebo obsluhu těžké techniky.

Pokud cítíte, že se vám začíná motat hlava a řídíte nebo pracujete s těžkou technikou či stroji, vždy okamžitě zastavte a ukončete práci a vyhledejte klidné místo, kde se můžete posadit a vyčkat, dokud potíže neodezní.

Motání hlavy, mžitky před očima a omdlévání. I nízký krevní tlak umí potrápit

Kdysi jsem se školou jela vlakem na výlet, bylo mi asi tak patnáct šestnáct. Vláček pomalu stoupal do hor, spolužáci se vedle vesele bavili, jen mně nebylo vůbec dobře. Motala se mi hlava, seděla jsem na dřevěné lavici starého motoráčku jako zařezaná.

Najednou se mi začaly dělat mžitky před očima, postupně jsem přestávala vidět a místo hlasů jsem slyšela jen nějaké nesrozumitelné hučení jako v úle.

Ještě si vzpomínám, jak jsem vstala a potácela se k učitelce, že je mi zle a že najednou špatně vidím, a pak už si nic nepamatuji.

Přečíst článek ›

Probrala jsem se až na zastávce. Ležela jsem venku na nádraží na lavičce, nohy jsem měla nahoře na batohu, hlava mi padala, učitelka ji držela v rukou. Když jsem otevřela oči, usmála se. Prý jsem omdlela a trvalo to aspoň čtvrthodiny, než jsem se probrala.

Vlak zrovna přijížděl do zastávky, i když do jiné, než kam jsme měli namířeno. Spolužáci mě pomohli vynést ven. Učitelka vypadala vystrašeně, ale mně nakonec vůbec nic nebylo. „Nemíváš nízký tlak?“ zeptala se mě.

Nevěděla jsem, nikdo mi do té doby neřekl, že bych měla mít nízký tlak.

Nohy nahoru

Když jsem po návratu ze školy v přírodě navštívila svého pediatra, změřil mi ho. Asi ho měřil i dřív, ale nikdy jsem tomu nevěnovala pozornost a brala to nějak automaticky. Tentokrát jsem měla osmdesát na padesát, tedy hodně nízký. Doktor mě poučil, že se mám víc hýbat na čerstvém vzduchu, a když cítím, že se mi motá hlava, mám si lehnout a dát nohy nahoru.

Přečíst článek ›

Také mi dal pro jistotu doporučení ke specialistovi – měla jsem jít na ultrazvuk srdce. Trochu mě to vyděsilo, ale chtěl mít jistotu. Nakonec se ukázalo, že je vše v pořádku. Můj nízký tlak mě ještě trochu potrápil v těhotenství, ale čím jsem starší, tím je to lepší. Teď ho mám normální a jen doufám, že až budu babičkou, tak to i tak zůstane. Nechtěla bych mít na oplátku ten vysoký.

Názor lékaře – MUDr. Štefan Kukura, praktický lékař, Canadian MedicalNízký tlak sice nebezpečný není, ale časté omdlévání nebezpečné je. Člověk se může uhodit a zranit při pádu, anebo se skácet na nějakém nebezpečném místě, třeba na silnici.

Neustálé motání hlavy a omdlévání na veřejných místech může mít i zásadní vliv na kvalitu života.Paní Petra správně poznamenala, že její problémy s nízkým tlakem se věkem zlepšily a že se naučila s tímto problémem normálně žít. Ve svém dopise i přesně popsala, jaká má být první pomoc při omdlení v důsledku nízkého krevního tlaku.

Příznaky spojené s nízkým krevním tlakem jsou způsobeny nedostatečným prokrvením mozku a dalších orgánů. Projevuje se tedy zejména motáním hlavy, občasnou nevolností, pocity únavy, neprokrvováním končetin.

Při nástupu těchto průvodních příznaků se doporučuje urychleně si sednout či lehnout a zvednout dolní končetiny, čímž se zlepší prokrvení mozku. Za normální hodnotu u dospělého člověka považujeme krevní tlak kolem 120/80 torr, za nízký tlak jsou považovány naměřené hodnoty nižší než 100/60 torr.

Nízkým krevním tlakem, stejně jako v případě paní Petry, trpí většinou ženy a dívky, převážně v mladším věku, protože v průběhu našeho života má tlak tendenci se zvyšovat. Příčiny nízkého tlaku nejsou jednoznačné, na vině jsou většinou genetické předpoklady a tělesná konstituce.

Proto mají nízký tlak častěji ženy, a to zejména mladé, vysoké a hubené.Může být dále způsoben některými léky, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Doprovázet může také onemocnění srdce. Dále se může vyskytovat u pacientů, již mají problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění a nejrůznější závažné krvácivé stavy.

Nízký krevní tlak nevyžaduje speciální léčbu, léky ve většině případů nepředepisujeme. Za optimální léčbu lze považovat dodržování zdravého životního stylu, dostatek tekutin, vyváženou stravu bohatou na vitaminy a dostatek pohybu na vzduchu.

Zajímavé:  Zánět Šlach Nárt Léčba?

Co je třeba vědět?

Problémy s nízkým tlakem se mohou objevit také v těhotenství, protože plod je pro oběhový systém zátěží. Proto je nutné si tlak během těhotenství hlídat a pravidelně měřit. Nebezpečí hrozí, pokud je tělo matky náchylné k omdlévání a závratím. Časté jsou u nízkého tlaku studené ruce i nohy.

Přečíst článek ›

Když máte pocit, že omdlíte, dejte si nohy výše než hlavu (pokud to bude možné). Důležité je také vstávat pomalu, aby se vám nezatmělo před očima. Na zvýšení nízkého tlaku se doporučuje káva a alkohol, ovšem tlak zvednou pouze nárazově.

Důležité je pít denně hodně vody, ideálně 2–3 litry. Z bylinek pomáhá regulovat krevní tlak kopřiva nebo zázvor. Hlídejte si dostatečný přísun soli, protože sodík, který sůl obsahuje, výrazně nízký tlak zvyšuje. Regulovat tlak dokáže i vitamin C.

Bylinky, které pomáhají

LékořicePomáhá k léčbě nízkého tlaku v důsledku snížené produkce kortizolu. Najdete ji třeba v cukrovinkách zvaných pendreky. Ale nepřehánějte to s její konzumací, může totiž zvýšit tlak až moc.

Ostropestřec mariánskýJe výborný při detoxikaci jater, ale dá se využít i při úpravě nízkého krevního tlaku a dokonce pomáhá při závratích.

Přečíst článek ›

Kopřiva dvoudomáVyužívá se na čištění krve, krvetvorbu a zařídí optimální hodnotu krevního tlaku.

Rozmarýn lékařskýJak si můžete přečíst níže v receptu, tuto bylinku rozhodně doporučujeme. Využití najde i při aromaterapii.

Bazalka posvátnáObsahuje vitamin C, železo, kyselinu listovou a chlorofyl, které příznivě ovlivňují produkci červených krvinek a tím pádem i krevní tlak.

Hloh obecnýJe výborný na činnost srdce, kterou podle potřeby povzbuzuje nebo tlumí. A stejný efekt vykazuje i při úpravě krevního tlaku.

Přečíst článek ›

Kokoška pastuší tobolkaReguluje krevní oběh, takže je ideální při vysokém i nízkém tlaku.

ŽenšenOptimalizuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve cévami.

Recepty chytře a zdravě

Při potížích s tlakem vám může pomoci česnek, které vysoký tlak snižuje, nízký zvyšuje. Na nízký tlak pomáhá i rozmarýn, proto jsme pro vás připravili recept, kde využijete obě tyto suroviny.

Zapečené brambory se šunkou a rozmarýnemMotání hlavy - Vše o zdravíZdroj: ShutterstockOloupejte, umyjte a usušte syrové brambory, které nakrájejte na kostky a nasypejte do zapékací mísy. K tomu přidejte 3 stroužky česneku nakrájené na plátky a 100 gramů krůtí šunky pokrájené na nudličky.Následně k bramborám přidejte hrst rozmarýnu a trochu tymiánu a zamíchejte. Na závěr bramborovou směs osolte a opepřete.Poté smíchejte jednu celou 30 % smetanu s trochou zakysané smetany a přelijte tím brambory, promíchejte a celou bramborovou směs lehce umačkejte.Nahoru dejte nakrájené plátky brambor a přelijte zbytkem smetany a můžete přidat i plátky másla. Pečte v troubě rozehřáté na 180 °C alespoň 40 minut, dokud brambory nezačnou zlátnout.

Speciální tip: Doma si můžete připravit i rozmarýnové víno, které váš tlak přizvedne. Svařte 2 hrsti nadrobno nasekaného rozmarýnu s 1 litrem bílého nebo červeného vína. Nechte týden louhovat a nakonec slijte. V chladu vám tento nápoj vydrží až měsíc a dejte si každý den před spaním malého „panáka“.

Přečíst článek ›

Jaké jsou nejčastější příčiny motání hlavy?

  • Častým důvodem nepříjemných obtíží je zablokovaná krční páteř.
  • Časté motání hlavy ukazuje také na příliš nízký či vysoký tlak.
  • Nepříjemný pocit závratě trápí i těhotné ženy.
  • Motání hlavy dobře znají ti, kteří mají strach z výšky.
  • Příčinou obtíží může být i dehydratace.
  • Motání hlavy někdy doprovází i slabost.

Hlava se čas od času zamotá každému z nás, ať už vlivem dehydratace, nízkého tlaku nebo blokace krční páteře. Ačkoli se většinou jedná o banalitu, která během několika vteřin samovolně odezní, může být motání hlavy i příznakem vážných zdravotních problémů. Pokud se závratě objevují často a trvají déle než několik minut, neváhejte navštívit lékaře.

Motání hlavy je nepříjemný pocit rotace, který doprovází ztráta rovnováhy, závrať a mnohdy i nutkání na zvracení. Jeho četnost stoupá s věkem. Může se navíc objevit kdykoli během dne. Situace, během které pacienti nepříjemný problém pociťují, je obvykle vodítkem k nalezení příčiny obtíží. Nejčastěji si však lidé stěžují na:

  • Motání hlavy vleže
  • Motání hlavy při chůzi
  • Motání hlavy při vstávání
  • Motání hlavy po ránu (nejčastěji spojeno s ranní cigaretou)

Nejčastější příčiny motání hlavy

Jaké může mít motání hlavy příčiny? Různorodé. Projevuje se až u stovek různých fyzických nemocí a může ukazovat i na problémy s psychikou. Mezi ty nejčastější příčiny motání hlavy (někdy také motolice hlavy) patří:

Mezi časté příčiny patří také zvýšená konzumace alkoholu, kávy či nikotinu. Motání hlavy se u kuřáků typicky objevuje po první ranní cigaretě, po požití alkoholu se pocit rotace projevuje hlavně nestabilní chůzí a velmi intenzivní bývá v leže. Motání hlavy při vstávání pak nejčastěji značí nízký krevní tlak.

Ačkoli za motáním hlavy stojí spíše banality, neměli bychom tento stav odbývat mávnutím ruky. A už vůbec ne, vyskytuje-li se u nás pravidelně. Časté motání hlavy může totiž ukazovat na mnohem závažnější problém. Tím může být třeba:

  • Cukrovka
  • Roztroušená skleróza
  • Cévní malformace
  • Nádory
  • Mrtvice

Krční páteř a motání hlavy

Motání hlavy je velmi často zapříčiněno právě blokací krční páteře. Ve svalech krku jsou totiž umístěna velmi citlivá nervová zakončení, která se aktivují při pohybu krční páteře. Jejich funkcí je mimo jiné předávat mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru. Pokud dojte k blokaci těchto nervů, může se dostavit závrať.

Krční páteř motání hlavy způsobuje hlavně u lidí s výrazným psychoemocionálním zatížením, a to konkrétně při stresu a nedostatečné fyzické aktivitě.

Typický je tento problém pro lidi se sedavým zaměstnáním, kteří několikahodinovým sezením u počítače namáhají krční páteř. Tento fakt takto pracující lidé zpravidla ignorují.

Všímat si ho začnou až v momentu, kdy dojde k další stresové zátěži a zvýší se napětí svalů, které ovlivní krevní průtoky v hlavě. Jejich nedostatečnost se následně projeví zmíněnými závratěmi.

Jak na motání hlavy od krční páteře? Ideální je návštěva lékaře, který vám kromě medikamentózní léčby nejspíš předepíše také rehabilitace. Prospěšným způsobem, jak se zbavit motání hlavy od krční páteře, je také plavání, které krční svaly posiluje.

Krevní tlak a motání hlavy

Motání hlavy bývá velmi často zapříčiněno také vysokým (hypertenze) či nízkým (hypotenze) krevním tlakem. Vysoký tlak, o kterém mluvíme v případě, že jeho hodnoty opakovaně překračují 140/90 mm Hg, by pacienti rozhodně neměli podceňovat. Neléčená hypertenze může vést až k selhání srdečního svalu či mozkové mrtvici.

Hypotenze, tedy tlak, který má opakovanou hodnotu nižší než 90/65 mm Hg, oproti tomu nebezpečný není. Může ale dotyčnému způsobovat spoustu nepříjemností, jakými jsou kromě motání hlavy také:

  • Pocit slabosti
  • Únava
  • Omdlévání

V obou případech se doporučuje vyhledat lékaře, který k léčbě vysokého tlaku předepíše antihypertenziva a doporučí pacientovi úpravu životního stylu. Ten je nutné pozměnit i v případě nízkého tlaku. Od nepříjemných symptomů pomůže dostatek pohybu a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat dostatek ovoce a zeleniny.

Psychika a motání hlavy

Jaký vliv má na motání hlavy psychika? Poměrně velký. Psychické potíže se totiž často projevují právě fyzickými příznaky. Motání hlavy tak může být známkou úzkosti, na vině však může být i stres. Typický je tento symptom hlavně pro fóbii z výšky.

Motání hlavy v těhotenství

Motání hlavy a pocit na zvracení, který ho doprovází, se objevují také během těhotenství. Do rostoucí dělohy totiž proudí větší množství krve. Ta občas nestíhá dostatečně zásobovat všechny orgány. Rostoucí děloha může navíc tlačit na cévy a oběh krve zpomalovat.

Jak často vás trápí motání hlavy?

Kdy zbystřit?

Zvážit návštěvu lékaře byste měli v těchto případech:

  • Závratě se u vás objevují každých pár dnů nebo vás trápí každodenní motání hlavy
  • Závrať doprovází problémy s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí (může se jednat o příznaky mrtvice, je tedy nutné ihned zavolat záchranku)
  • Závrať trvá déle než pár minut či dokonce hodin
  • Během závrati dochází k poruchám sluchu

První pomoc při motání hlavy

Pokud se vám zatočí hlava, můžete se nepříjemného pocitu pokusit zbavit tím, že vestoje překřížíte nohy nebo si sednete do dřepu. Pokud máte pocit, že byste mohli omdlít, sedněte si a zvedněte nohy vzhůru, docílíte tak lepšího prokrvení mozku i ostatních orgánů.

Ačkoliv se motání hlavy může objevit prakticky kdykoliv, četnost těchto obtíží většinou stoupá s věkem. Pacienti si obvykle stěžují na motání hlavy vleže, motání hlavy při chůzi, točení hlavy při vstávání z postele nebo z gauče, ale i motání hlavy po ránu. Výjimkou ale samozřejmě není ani motání hlavy u dětí.

Zajímavé:  Morče Svrab Domácí Léčba?

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká je pro motání hlavy příčina. Původcem obtíží přitom mohou být různorodé vlivy, a to jak problémy fyzické, tak i ty psychické.

Mezi nejčastější příčiny motání hlavy patří například dehydratace, strach z výšek, infekce, vysoký tlak, nízký tlak, blokace krční páteře, úzkosti, poruchy rovnovážného ústrojí, anémie nebo některá závažnější onemocnění.

Na vině ovšem může být i zvýšená konzumace alkoholu, kávy nebo nikotinu.

Někdy způsobuje pocit na omdlení krční páteř. Jelikož se na krku nachází citlivá nervová zakončení a krční páteř předává mozku informace o poloze hlavy vůči prostoru, může motání hlavy souviset právě s blokací krční páteře.

To se stává hlavně u pacientů ve stresu a u lidí, kteří nemají dostatek pohybu (například vlivem sedavého zaměstnání). Ideálním způsobem, jak se tohoto problému zbavit, mohou být rehabilitace, medikamenty nebo třeba plavání.

Pokud se vám náhle zatočí hlava, zkuste vestoje překřížit nohy nebo si sednout do dřepu. Jestliže máte pocit na omdlení, posaďte se a zvedněte nohy vzhůru, aby došlo k lepšímu prokrvení mozku a ostatních orgánů.

V případě, že vás motání hlavy trápí pravidelně, trvá dlouho nebo ho doprovází další komplikace, je načase navštívit lékaře.

Ten doporučí, jak pocit motání hlavy zmírnit, a to například prostřednictvím léků, rehabilitací nebo různých režimových opatření.

Když je vám na omdlení a točí se vám hlava, tak může jít o příznaky vážné nemoci

Motání neboli točení hlavy je ovlivněno mj. i výší krevního tlaku. O vysokém krevním tlaku, tedy hypertenzi, hovoříme v případě, kdy jeho hodnoty opakovaně převyšují škálu 140/90.

Pokud jsou naše cévy dlouhodobě vystaveny vysokému tlaku, mají tendenci se jizvit, ztrácet elasticitu, ucpávat se či případně i praskat.

Vysoký tlak je nebezpečný zejména v tom, že přichází plíživě, s velmi nenápadnými nebo téměř žádnými příznaky.

Naopak o nízký tlak, cizím termínem hypotenzi, se jedná v případě, že hodnoty našeho krevního tlaku jsou opakovaně nižší než 90/65. Tato škála se nedá zcela jednoznačně zařadit mezi nebezpečné, ale může být bezesporu velmi nepříjemná. V tomto stavu se cítíme slabí, unavení, motá se nám hlava a v nejhorším případě můžeme také omdlít.

Omdlení není nic neovyklého

Vysoký tlak léčíme medikamenty na snížení vysokého tlaku a také ideálně úpravou životního stylu. Nízký tlak se spíše než léky řeší zvýšeným pohybem, dodržováním pitného režimu a vyvážením jídelníčku, tak aby obsahoval dostatek ovoce a zeleniny.

Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin. Příčinou může být nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu nebo nikotinu – také u abstinenčních příznaků. Hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě nebo dokonce i při strachu.

Při nízkém tlaku nás může potkat nemilá věc, a to je krátkodobé upadnutí do bezvědomí, respektive omdlení. Tento stav lékaři nazývají synkopa.

Vzniká často z ničeho nic, ale je doprovázena nepříjemnými příznaky jako: pocitem slabosti, pocením, nevolností, závratí, mžitkami před očima či se někdy dotyčný může dokonce „skácet“ k zemi, byť zůstane částečně při vědomí (je obluzelý). Příčiny mohou být různé.

Od psychických následků (nadměrná psychická zátěž, dlouhodobý stres, fobie) až po somatické (nedostatek tekutin, potravy, horko a nízký tlak).

Psychika jedním z důvodů

U velkého počtu populace se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se roztočí hlava v uzavřeném prostoru, dalšímu v otevřeném, někomu nedělají zase dobře například výšky.

Závrať je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Závratě jsou, zvláště v dnešní době, velmi běžné a patří mezi jeden z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Výskyt vertiga stoupá také s věkem.

Co dělat, když se vám svět začne motat

Jakmile pocítíte první náznaky motání hlavy, zkuste si na chvíli sednout do dřepu nebo vestoje zkřížit nohy. V momentě, kdy cítíte, že je vám dokonce na omdlení, sedněte si a pomalu zvedněte nohy vzhůru. Hodně pijte a snažte se zvýšit přísun jakýchkoli vitamínů. Zdravý životní styl a okamžitý přísun vitamínů i tekutin při těchto obtížích velmi účinně pomáhá.

Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá i několik hodin denně, nebo ho dokonce doprovází například zvonění v uších, mohlo by se jednat o příznak vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény.

V těchto případech – dlouhotrvajících závratí, točení hlavy či nevolností, je vždy lepší obrátit se na odborníka, který provede důležitá vyšetření, aby mohl případně s klidem vyloučil nejrůznější závažná onemocnění.

KAM DÁL: Dvojčata si jako první na světě společně změnila pohlaví. A jako dívky vypadají vážně dobře.

Vše na téma: Zdraví a nemoci hlavy

I hlavu trápí nemoci a bolesti. Může to být jen „obyčejná“ bolest hlavy, nebo něco vážnějšího, třeba otřes mozku, nebo problémy s mozkem. Nikdy to není nic příjemného, protože naše hlava je hodně choulostivá a její problémy se našeho života hodně dotýkají, prostě nejdou jen tak přejít.

Přečtěte si u nás o zdravotních problémech hlavy:

Kraniosynostóza je vrozená vada, při které se jeden nebo více švů v lebce (lebeční švy) dítěte uzavírá dříve, než se plně zformuje mozek dítěte. Za normálních okolností zůstávají tyto stehy otevřené, dokud nejsou děti staré asi 2 roky, a poté …

Přečíst..

Vzhledem k tomu, že lebky mladých kojenců jsou velmi měkké, neustálý tlak na určitou oblast jejich hlavy může způsobit její změnu tvaru. To se děje při poziční deformaci lebky. Je to způsobeno hlavně polohou dítěte při spánku. Existují dva typy …

Přečíst..

Benigní paroxysmální polohové vertigo je jednou z nejčastějších příčin závratí – náhlý pocit, že se točí svět, nebo že se vám hodně točí hlava. BPPV je nejčastějším typem závrati. Postihuje především starší věkové skupiny (50 let a více). Benigní paroxysmální …

Přečíst..

Zamotá se vám občas hlava? Pokud sem tam míváte nízký tlak nebo jste vstali z horké vany či sprchy, tak to není nic překvapivého. Závratě a točení hlavy mívají i méně očekávané důvody. Některé příčiny způsobující závratě jsou nám dobře …

Přečíst..

Ačkoli název syndromu zní velmi strašidelně, syndrom explodující hlavy není bolestivý ani příliš nebezpečný. I když vám tento syndrom neublíží, může způsobit vaši zmatenost. V průběhu syndromu si můžete dokonce myslet, že jste dostali infarkt. Co je to vlastně syndrom …

Přečíst..

Pulzující pocit v hlavě je jedním z příznaků často spojených s bolestmi hlavy, docela běžným zdravotním stavem. Když se u vás objeví bolest hlavy, krev se nahrne do postižené oblasti hlavy a snaží se problém napravit. Pulzování je pak důsledkem …

Přečíst..

Cancrum oris neboli noma je fatální infekce úst, která postihuje hlavně děti ve věku 1 až 16 let, s maximálním výskytem ve věku 1 až 4 let. Velmi ničí měkké tkáně a kosti ústní a parorální struktury. Co je to …

Přečíst..

Cervikogenní bolesti hlavy mohou být hodně podobné migréně, takže může být někdy docela obtížné odlišit cervikogenní bolest hlavy právě od migrény. Primární rozdíl je v tom, že migréna má svůj původ v oblasti mozku a cervikogenní bolest hlavy pochází z …

Přečíst..

Termín hydrocefalus je odvozen ze dvou slov: „hydro“, což znamená vodu, a „cephalus“, vztahující se k hlavě. Hydrocefalus je stav, ve kterém se v mozkových komorách (dutinách obsahujících tekutinu) mozku hromadí přebytek mozkomíšního moku a může zvyšovat tlak v hlavě. …

Přečíst..

Neuralgie trigeminu (neboli Trigeminal neuralgia) je chronická bolest, která ovlivňuje trojklanný nerv, který přenáší pocity z tváře do mozku. Tomuto problému se také říká neuralgie trojklanného nervu. Pokud máte tento typ neuralgie, může dokonce i mírná stimulace vašeho obličeje – …

Přečíst..

Problémy při polykání (odborně dysfagie) jsou definovány tak, že trvá mnoho času a úsilí, aby se potraviny nebo kapaliny přesunuly z úst do žaludku. Dysfagie může být také spojena s docela velkou bolestí a nepříjemnými pocity. V některých případech může …

Přečíst..

Také se vám občas stane, že se vám z ničeho nic zamotá hlava? Tedy že nastane stav, kdy se musíte nejenom zastavit, ale musíte se dokonce i opřít, nebo si musíte si i sednout? U mnohých z nás (častěji u …

Přečíst..

Mikrocefalie je vývojová porucha postihující centrální nervový systém, která se projevuje zaostáváním v růstu mozku. Příčiny vzniku zaostávání nejsou přesně objasněny. Lebeční kosti rostou pomaleji a s věkem se začíná projevovat nepoměr mezi obličejovou a lebeční částí. Obvykle bývá mikrocefalie …

Přečíst..

Rozštěpy neboli latinsky schisis patří mezi nejčastěji se objevující vrozené vývojové vady. Nelze však zcela jednoznačně říci, jaká je prognóza po stanovení této diagnózy. Velmi zde záleží na rozsahu vady, která může být jen nepatrně naznačená nebo na straně druhé …

Přečíst..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector