Mykózy – jaké jsou možnosti léčby – vše o zdraví

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích žen i mužů, na kůži a ve střevech. Za normálních podmínek žijí v rovnováze s bakteriemi a tvoří přirozenou mikroflóru. Při narušení fyziologických podmínek může dojít k přemnožení kvasinek a rozvine se kvasinková infekce.

Mykózy – jaké jsou možnosti léčby – vše o zdraví Příčiny kvasinkové infekce

Na povrchu kůže a na sliznicích žije v největším zastoupení kmen plísně Candida, který je v rovnováze s ostatními mikroorganismy a ty regulují jejich množství.

Při narušení normálních podmínek jako jsou pH pokožky, vlhkost, nebo přítomnost jiných látek, má kvasinka lepší podmínky pro rozmnožení a tělo se tak stává náchylnější na vznik infekce.

Příčiny tkví v jiných onemocněních, lécích, stravně, kosmetice nebo v jistých činnostech, které jsou příznivé pro vznik infekce.

Nejčastější příčiny kvasinkové infekce

  • Oslabená imunita a jiné onemocnění: kvasinky se mohou přemnožit při překonáváni jiné nemoci, kdy je obranyschopnost organismu oslabena. Typické jsou třeba onkologická onemocnění, pacienti užívající kortikosteroidy, diabetici a jim podobné náchylnější skupiny
  • Užívání antibiotik: antibiotika jsou častou příčinou vzniku kvasinkové infekce, protože kromě patogenních bakterií působí také na bakterie přirozeně žijící v našem těle. Kvasinka má tak více prostoru pro rozmnožení.
  • Užívání hormonální antikoncepce: ženy užívající HAK mají jiné složení a konzistenci hlenu na sliznici pochvy, který neplní dostatečně ochrannou a čistící funkci. Kvasinky tak mají možnost žít v převaze a sliznice je náchylnější na vznik infekce.
  • Jiné narušení pH sliznice: k těmto faktorům patří menstruace, pohlavní styk, pobyt v bazénu s vodou obsahující desinfekční přípravky, nevhodné prostředky používané k intimní hygieně a podobně.
  • Nevhodná strava: při převaze jednoduchých cukrů v jídle mají kvasinky ideální podmínky pro rozmnožení, protože cukry jsou jejich potravou.
  • Stres
  • Nakažení se pohlavní cestou: pokud žena trpí na kvasinkové infekce, je velice důležité, aby se současně léčil i partner. V opačném případě tak může docházet k opakované nákaze.
  • Těhotenství: zvýšená hladina estrogenu mění složení vaginálního hlenu
  • Nevhodné spodní prádlo: když je spodní prádlo z neprodyšných, syntetických materiálů, sliznice se lehce zapaří a vytváří se zde prostředí podporující množení kvasinek. Rizikové jsou i mokré plavky, které si na sobě necháte po koupání v bazénu.

Mykózy – jaké jsou možnosti léčby – vše o zdraví Typické projevy kvasinkové infekce

Na začátku ženy pociťují pálení, svědění, zarudnutí a otok v oblasti vnějších rodidel. Nepříjemné pocity doprovází také diskomfort při pohlavním styku. Pokud se infekce projeví i v pochvě, trápí ženy hrudkovitý výtok a bolest.

Kvasinková infekce u můžu může být i bezpříznaková, u jiných se projeví zarudnutí a otok žaludu, svědění a pálení předkožkového vaku a bílí povlak.

Mykózy – jaké jsou možnosti léčby – vše o zdraví Prevence kvasinkové infekce

Pokud se vám podaří odhalit, která z příčin vzniku infekce může za vaše potíže, máte vyhráno. Někdy je ale potřeba pátrat trochu déle a dodržovat několika opatření současně.

Pravidla, které pomohou předejít kvasinkám:

  • Noste bavlněné kalhotky a volnější nohavice, aby bylo zajištěné prouzení vzduchu
  • Mokré plavky po koupání vyměňte za suché
  • Při užívání antibiotik je vhodné doplnit léčbu probiotiky, které obnoví střevní i vaginální mikrobiom
  • Po použití toalety se utírejte zepředu dozadu
  • Vyhněte se mýdlům a přípravkům, které mohou dráždit sliznici a narušit pH
  • Hygienu provádějte pravidelně s přípravky, které tolerují mírně kyselé pH, u některých je dokonce vhodná pouze čistá voda. Přehnaná hygiena je rovněž škodlivá, jako nedostatečná.
  • Omezte konzumaci sladkých jídel
  • Kontrolujte si hladinu cukru v krvi kvůli správné kompenzaci nebo včasnému záchytu diabetu
  • Při menstruaci si tampon často vyměňujte nebo je úplně vynechte a používejte pouze vložky.

Mykózy – jaké jsou možnosti léčby – vše o zdraví Léčba kvasinkové infekce

Jak se zbavit kvasinek? Aby byla léčba kvasinkové infekce úspěšná, musí být také komplexní. Kromě léků a podpůrných kosmetických přípravků se doporučuje upravit životní styl a jídelníček tak, aby se snížil příjem jednoduchých cukrů a kvasinky tak neměly dostatek potravy.

Léčba spočívá v podání antimykotik. Při akutním onemocnění se volí lokální přípravky, při chronických a opakujících se infekcích je potřeba navštívit lékaře, který předepíše antimykotika pro systémové užití.

Antimykotika proti kvasinkové infekci

Klotrimazol: tato účinná látka se nachází v lokálních přípravcích vhodných pro boj s kvasinkovou infekcí pochvy. Vaginální tablety Canesten mají pouze jedno využití. Tím je vkládání do pochvy.

Na rozdíl od tablet můžete Canesten krém použít i na sliznice zvenku, tedy na mužské i ženské intimní partie. Krém je vhodný i při kvasinkové infekci kůže, která se projeví mezi prsty na rukou nebo na nohou. Dalším vhodným přípravkem je léčivý krém Jenamazol.

Ten se prodává spolu s aplikátorem, pomocí kterého se může krém pohodlně aplikovat dovnitř.

Ekonazol: volně prodejný lék Gyno-pevaryl dostanete ve variantě čípků nebo čípky spolu s krémem. Slouží k lokální léčbu vnějších i vnitřních partií.

Wobenzym: po Wobenzymu sedoporučuje sáhnout v případě častých a opakovaných zánětů a infekcí.

Jiné podpůrné přípravky

Tyto přípravky neobsahují léčiva, takže nepůsobí přímo proti kvasinkám. Jsou určené k mytí nebo výplachům intimních oblastí a mohou pomoci zmírnit nepříjemné projevy kvasinkové infekce, zklidnit pokožku, ošetřit sliznici a navrátit pH a mikrobiální rovnováhu.

Canesten Intim gel: přípravek na intimní hygienu, který zklidní podrážděnou sliznici a navodí pocit čistoty a svěžesti. Je vhodný jako doplněk k léčbě na mytí před aplikací krému.

Clogin: roztok na vaginální výplachy, který je hygienicky připravený na použití bez toho, aby se musel míchat.

Lactacyd Pharma ANTIMYKOTICKÝ: pomáhá zmírnit pocity nepohodlí během kvasinkové infekce díky extraktu z heřmánku.

Walmark Beliema Effect 10 vaginálních tablet: s probiotickými tabletami se dá zvládnout lehký průběh. Laktobacily vytvoří správné pH a potlačí růst kvasinek. Tím se opět obnoví fyziologické podmínky v pochvě.

Režimová opatření

Při kvasinkové infekci vynechte už zmiňované jednoduché cukry, které se nacházejí ve sladkostech a pečivu, které navíc obsahuje kvasnice.

Kvasinky v jídle se nacházejí také v pivu a plísňových sýrech, proto se jich vzdejte alespoň po dobu léčby.

Důležitou roli hraje také spodní prádlo, které by mělo být bavlněné, aby odvádělo přebytečnou vlhkost a bylo zároveň dostatečně prodyšné. K léčbě přispějete ještě více, když vynecháte pohlavní styk a přeléčíte i partnera.

Intimní hygiena

Candida Albicans (kandidóza) a kvasinkové infekce

Mykózy – jaké jsou možnosti léčby – vše o zdraví

V našem organizmu, přesněji v trávícím traktu, žije více než 500 druhů mikroorganizmů. Pokud jsou v rovnováze, pak je vše v pořádku. Problém nastává, když se nějaký mikroorganizmus přemnoží. Candida albicans je druh kvasinky – houba, která může u lidí způsobovat ústní a genitální infekce. Je běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry a za normálních okolností neškodí 80 % populace. Když se přemnoží, způsobuje kandidózu. Toto onemocnění se často vyskytuje u osob s oslabenou imunitou (transplantace orgánů, AIDS, chemoterapie) a bývá někdy příčinou jejich úmrtí. Candida se dostává při infekci do těla jako jednobuněčná kvasinková forma. Ta se však vlivem prostředí změní v invazivní mnohobuněčnou vláknitou formu.

Příčiny onemocnění

Střevní mikroflóra je tvořena mikroorganizmy, které žijí v trávicí soustavě živočichů, včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit. Nejčastějším původcem onemocnění kandidóz je Candida albicans, ale způsobuje ho i Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis a Candida quillermondii.

Kandidóza je kvasinková infekce, která způsobuje řadu nepříjemností. Kandidy jsou přítomny na sliznici v dutině ústní a tlustého střeva. Na sliznici můžou vyvolat záněty, prorůstají sliznicemi a narušují je. Rozvoji infekce napomáhá hlavně snížená imunita (vlivem např. zmíněné transplantace orgánů) a dále nemoci jako např.

cukrovka, dlouhodobá léčba antibiotiky, cytostatická léčba nádorových onemocnění či po složitých chirurgických zákrocích. Jedním z důvodů je i konzumace nekvalitních potravin pěstovaných v industriálním a neekologickém prostředí. Takové potraviny soustavně oslabují imunitní systém organizmu.

Stres je další faktor, který ovlivňuje kandidózu. Způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se v žaludku usadila kandida. Důsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava. Existuje i několik moderních léků na předpis, které se také podílejí na kvasinkové infekci, a proto pečlivě čtěte příbalový leták.

Jídla s vysokým obsahem cukrů se přidávají k tomuto problému.

Proč tedy dochází ke vzniku kandidózy? Jedním z hlavních faktorů je vymýcení „přirozené“ mikroflóry v organizmu. Mikroorganizmy, které běžně „okupující stěny sliznic“, jsou na ústupu a jejich místo zaplnila rezistentní Candida.

Příznaky kandidózy

  • Pokud trpíte kandidovou infekcí, můžete pociťovat tyto symptomy: špatný dech a zahleněná ústní dutina, bílý povlak na jazyku a v ústní dutině, přetrvávající únava, nespavost, oslabená imunita a v důsledku toho časté chřipky, bolesti v kloubech, pocity ztaženosti v krku a v ramenou a k tomu i bolesti hlavy, dentální problémy, tmavé kruhy pod očima, poměrně častá nízká horečka, zácpa a nebo průjem popřípadě i plynatost, pocity suchosti v puse, pocit suchých očí, nevysvětlitelné škrábání, suché a křehké vlasy i nehty, pocity zmatenosti, duševní problémy, nesoustředěnost, problémy s pamětí, nepravidelný srdeční tep, sexuální dysfunkce, obtěžující zápachy, zvýšená chuť na sladké i po jídle, deprese, astma a senná rýma, vyskytnout se mohou častěji i ušní infekce.
  • Uvedené symptomy patří mezi nejčastější, ale můžou se vyskytnout i další.
  • Ke zjištění zda trpíte kandidou můžete použít i jednoduchý domácí test:

Ráno po probuzení a předtím než cokoli uděláte, sesbírejte sliny ve vašich ústech a poté je vyplivněte do poháru s čistou vodou. Počkejte 30 minut a poté zkontrolujte vodu. Pokud ve vodě plavou vlákna ze slin a nebo klesla na dno poháru, případně je voda zakalená nebo se v ní vyskytují viditelné bílé flíčky, pak se může jednat o kandidu. Pokud kandidu nemáte slina bude plavat na vrchu a voda zůstane čirá.

Kandidóza postihuje různé části těla

Kožní kandidóza – Vzniká v místech, které často přicházejí do styku s vodou a vlhkem. Vyskytuje se také u dětí pod plenkou na zapařené kůži.

Kandidóza na sliznicích – Pro povrchové postižení sliznic je charakteristický bělavý nebolestivý povlak. Vyskytuje se na sliznici dutiny ústní, jazyku, patře a v hrdle. V ústní dutině se kandida nazývá moučnivka. Na jazyku, dásních a vnitřních tvářích se mohou vytvořit bílé puchýřky.

Vaginální kandidóza – Je onemocnění charakterizované bílým tvarohovým výtokem a doprovází ho svědění. Obvykle se dostavuje po stresu či léčbě antibiotiky.

Kandidóza však postihuje i jiné orgány (např. jícen) a způsobuje různé infekce (močové, plicní atd., které nejsou běžně vizuálně identifikovatelné).

Jak se kandidóza diagnostikuje?

Povrchová kandidóza sliznic se diagnostikuje poměrně snadno. Kultivační vyšetření stěrem z postižené sliznice prověří mikroskopický nález, který infekci potvrdí nebo vyvrátí. Někdy se nález špatně diagnostikuje, protože kandida je běžnou součástí sliznic, a s tím je potřeba počítat. Pro diagnostiku kandidy vnitřních orgánů je nutná biopsie.

Zajímavé:  Antikoncepční Pilulky Při Kojení?

Rizikové skupiny

Onemocnět může opravdu každý. Původcem infekce je nejčastěji naše vlastní flóra sliznic nebo se jedná o přenos cizí kandidové flóry kontaktem s jiným nakaženým subjektem (např. pohlavním stykem).

Hlavním rizikem vzniku je dlouhodobá léčba antibiotiky, diabetes mellitus, chirurgický výkon, těhotenství, nádorová onemocnění, neutropenie (snížení počtu neutrofilů – nejčastějšího typu leukocitů vlivem chemoterapie), immunosuprese (po transplantaci), při léčbě cytostatiky, AIDS atd.

Léčba kandidové infekce

Od doby nakažení až po projev infekce může uběhnout 3 až 5 dnů, přesná data zatím neexistují.

Principy terapie

Kandidy nejsou citlivé na antibiotika používaná k léčbě bakteriálních infekcí. K léčbě se používají antimykotika (nystatin, amphotericin B a flukonazol).

K flukonazolu je však resistentní Candida krusei. Terapie je dlouhodobá. Postižení sliznice dutiny ústní se léčí klotrimazolem nebo nystatinem.

Někdy je však léčba neúspěšná a je potřeba jí pomoci změnou jídelníčku a případně i vhodnými doplňky stravy.

Jídelníček a přirozená léčba

Existují potraviny, které kandidu potlačují či ji podporují k dalšímu množení a utvrzují ještě více její rezistenci – odolnost. Nejlepší pomocí bývá vegetariánská strava ale bez mléčných produktů.

Co tedy jíst a čemu se raději vyhnout?

Čerstvá „syrová“ zelenina, ovoce a hlavně kvalitní strava nechemicky ošetřená konzervanty je základem pro úspěšný boj s kandidózou.

Buďte však opatrní při konzumaci ovoce, protože obsahuje příliš mnoho cukru.

Doporučuje se ovoce s vysokým obsahem vlákniny: jablka, borůvky, švestky, ostružiny, maliny a jahody – hrnek těchto druhů ovoce obsahuje mnohem více vlákniny než například muffiny.

Růstu kandidy zabraňují

  • Fenykl, celer, pórek, česnek, brokolice, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapusta, zelí (hlavně kyselé), artyčoky, avokádo, brambory, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, fazole, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát.
  • Z ovoce lze doporučit: citróny, grepy, hrušky kyselé, jablka kyselá.
  • Vyhýbejte se masu, které by mohlo obsahovat růstové hormony a antibiotika, a to nejen v době infekce, ale i preventivně. Upřednostňujte spíše biologicky pěstované maso s důvěryhodným certifikátem kvality BIO.
  • Omezte příjem sladkých potravin s vysokým podílem uhlohydrátů, ale také všech kvasinkových potravin: pečivo, droždí, houby, zázvorové pivo, alkohol a dále jídla s plísněmi (kyselá smetana, jogurty, sýry), sladové produkty (pivo), sušené ovoce, konzervované ovoce. Mléčné produkty nejsou také vhodné kvůli obsahu laktózy. Nevhodná jsou i umělá sladidla a nápoje jako např. Coca-cola.
  • Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je nutné její užívání ukončit. Současně se vyhněte vlhkému prostředí.
  • Rovněž antibiotika, steroidy a kortikoidy, která ničí „příznivé bakterie“ a umožňují kandidě se rozmnožovat.
  • Pijte hodně vody, která umožňuje vyplavování různých nečistot z organizmu. Čaj a káva jsou kyselinotvorné a proto se jim vyhněte. Nejvhodnější je zásaditá voda.
  • Cvičte a dodržujte pravidelný pohyb. Ten napomáhá správnému metabolizmu a proto i organizmus bude zdravější.
  • Přírodní vláknina (Psyllium) je také výborným přírodním zdrojem k pročištění střeva. Tato vláknina se používá jako přírodní laxativum, pokud je užívána s dostatkem vody. Když zapomenete na vodu, má opačný efekt a vyvolává zácpu.
  • Výrazné nebezpečí představuje cukr! Kandidové kvasinky milují cukr a ve sladkém prostředí se lépe množí. Pokud budete jíst sladké, nikdy se nezbavíte kandidového onemocnění. Úplným omezením cukru není sice možné kandidu zlikvidovat, ale můžete k tomu výrazně napomoci. Nevhodné jsou všechny druhy jednoduchých cukrů (bílý, hnědý, práškový, krystalový), cukrovinky, hroznový cukr, kandys (řepný cukr), koláče, med, ovocný cukr – fruktóza, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, třtinový cukr, umělá sladidla, sorbit a xylit, výrobky s cukrem, výrobky z instantního kakaa. Ovoce s vysokým obsahem cukrů je také nevhodné: sladké druhy jako banány, hrozno, mandarinky, broskve, kompoty, koncentrované šťávy (z jablek, hrušek), konzervované ovoce, džemy.
  • Výborné jsou kávové klystýry. Nejlepší je použít plně organickou kávu a čistou filtrovanou vodu. Kávové klystýry pomáhají eliminovat kvasinky a parazity až překvapivě rychle. Do roztoku můžete použít i dvě rostliny: aloe vera a jilm. Můžete je získat jak v tekuté, tak i v tabletové formě (rozdrťte tabletu a smíchejte ve vodě). Působí protizánětlivě a má uklidňující účinky. Kávové klystýry se doporučuje provádět zpočátku denně, pak jednou týdně a poté stačí jednou za měsíc. Více informací jak klystýry provádět naleznete zde: (http://www.metabolicketypy.com/ruzne_6.htm)
  • Je potřeba opět normalizovat střevní flóru a tedy se zaměřte na probiotika a lactobacilly (hlavně lactobacillus acidophilus). Je možné používat i klystýry, ve kterých se rozpustí 5 – 20 tablet (podle obsahu lactobacillu). Tyto látky se doporučuje podávat i orálně. Pamatujte, že speciální dietu je potřeba dodržet alespoň 4 až 6 měsíců a dále se zdravě stravovat.
  • Účinnou zbraní je i kyselina kaprylová, která se svým účinkem vyrovná léku nystatin (používá se při léčbě kandidózy). Je obsažena v kokosovém oleji, který se doporučuje užívat 3 krát denně jednu polévkovou lžíci. Používat bychom měli jen panenský za studena lisovaný olej.

Pomoc z lékárny

Strava bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, A, E, vitamin H (Biotin) a aminokyseliny (kličkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety) podporuje přirozenou imunitu organizmu a brání přemnožení kandidy.

  • V první řadě je tedy potřeba upravit střevní flóru. K tomu Vám pomůžou přípravky s obsahem lactobacillů a probiotik, jako např. Avita PROBIOTIC & FIBER (tento výrobek obsahuje kromě probiotik i prebiotika a inulin, čímž je zajištěna jeho vysoká stabilita a funkčnost). Mezi další jmenovaná probiotika s výbornou dostupností pro organizmus patří i Energy Probiosan Inovum tekutý nebo v kapslích (obsahuje rovněž inulin, kombinaci 10 probiotických bakteriálních kmenů, betaglukanů a kolostra).
  • Šťáva z aloe vera je dalším účinným prostředkem, nejlépe biologicky aktivní. ACTIValoe Forte – tlumí různé záněty a pomáhá potlačovat infekce virového, bakteriálního i kvasinkového původu. Její značný význam spočívá zejména v potlačení původce kandidózy – Candidy albicans, a proto jí u tohoto onemocnění vřele doporučujeme. Dávku zhruba 25 ml smícháme ve 100 ml vody a připravený elixír hned poté vypijeme, nejlépe ráno nalačno.
  • Brusinková šťáva se stará o zdraví močového ústrojí. Je významným antioxidantem a denní konzumace koncentrovaného džusu bojuje proti virovým onemocněním a posiluje imunitu. Podobně jako aloe vera i brusinky jsou vhodné k užívání především u diabetiků, protože regulují krevní cukr. Šťáva 10 ml dvakrát denně se ředí v čaji, džusu či ve vodě a vypije se. Proti bakteriím a mikroorganizmům v ústní dutině jsou vhodné brusinky ve žvýkacích tabletách.
  • Pro desinfekci ústní dutiny (při moučnivce) je vhodné používat roztok z jílu. Dále se používá při plynatosti, špatném zažívání, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce. Jílovou vodu je také vhodné použít i při vaginálních infekcích.
  • K výplachům dutiny ústní je také vhodný Tea tree olej nebo extrakt z grapefruitových jadérek (obě je potřeba před použitím zředit ve vodě). Extrakt z grapefruitových jadérek je k dostání i ve formě tablet nebo ve spreji (např. Energy Grepofit spray 14 ml).
    Proti zápachu ústní dutiny můžete využít Carbofit prášek (rostlinné dřevěné uhlí). Carbofit na sebe navazuje odpadní látky a jedy podobně jako jíl.

Současně je vhodné pít hodně čisté vody a jíst několik lžic lněných semínek. Desinfekčně působí voda se šťávou z půlky citrónu.

V době kandidové infekce je potřeba také dezinfikovat zubní kartáček. Bakteriím neprospívá slaná voda, a proto každý večer po vyčištění zubů nechte přes noc kartáček namočený ve slané vodě. Příprava: ve 100 ml vody rozpusťte lžičku soli.

Bylinky a zelenina proti kandidóze

Podporu imunity a příznivé působení na trávicí trakt má také echinacea, zázvor, lopuch, měsíček, včelí pyl, mučenka a lichořeřišnice větší, které mají antimykotické účinky. Čaj je potřeba pít několikrát denně. Vhodný je i čaj maté a lapacho.

Recept na koktejl:

2–3 stroučky česneku rozdrťte, rozmixujte 1 mrkev, ¼ celeru – nať, ¼ pórku a přidejte 400 ml vody. Tato zelenina obsahuje nejen hodně vitaminů, ale působí proti virům, bakteriím, plísním, pročišťují střeva a žaludek. Pít 2× denně po dobu 2 týdnů. Nať celeru se doporučuje žvýkat v puse několikrát denně, výsledkem budete opravdu překvapeni.

Autor: Mgr. Jana Fabryova DZ

Zdroj informací: Tired, Headaches, Irritable,

Aches And Pains? It Could Be Candida! by: Willie Jones

Kožní mykóza – jaké jsou příznaky a vhodná léčba? – Zdraví.Euro.cz

Kožní mykóza je infekční onemocnění, které se projevuje zarudnutím pokožky a nepříjemným svěděním v místě výskytu. Za vznik tohoto onemocnění jsou zodpovědné houby, nejčastěji se jedná o dermatofyty nebo kvasinky, které se množí v teple a vlhku. Povrchové mykózy postihují až třetinu dospělých, lidově se jim říká také plísně.

Existuje velké množství různých druhů hub, jen některé však napadají lidskou kůži a vyvolávají houbovou infekci také označovanou jako tinea. Onemocnění se může vyskytnout prakticky kdekoliv. Nejčastěji se kožní mykóza projeví mezi prsty na nohou, na chodidlech či na rukou, v podpaží i ve vlasech.

Příčiny a způsob přenosu

Na vznik kožní infekce má vliv několik hlavních faktorů, mezi které patří například pohlaví a věk pacienta, jeho celkový zdravotní stav, ale také vlastnosti houby, která infekci způsobila. Častý je přenos onemocnění přímo z ložisek na těle, hlavně z nohou. Odloupnuté kožní šupiny napadené mykózou jsou navíc infekční ještě několik dalších měsíců.

Vzniku kožní mykózy napomáhá také vlhké prostředí.

Infekce se může přenášet prostřednictvím kontaktu s nemocným člověkem nebo používáním společných předmětů (například stejných ručníků či pomůcek na manikúru).

Rizikové jsou také veřejné prostory, jako jsou společné šatny a sprchy, bazény nebo posilovny. K nákaze jsou navíc náchylnější lidé s oslabenou imunitou.

Obecné příznaky kožní mykózy

  • Svědění
  • Pálení
  • Suchá kůže
  • Zarudnutí
  • Puchýře a prasklinky na kůži

U některých osob nemusí být plísňová infekce patrná na první pohled, kožní mykóza je nesvědí a na kůži nejsou viditelné žádné změny. Dotyčný se pak může rychle stát zdrojem nákazy pro své okolí.

Druhy kožní mykózy

Mykóza nohou

V případě, že se mykóza vyskytuje na nohou, lékaři toto onemocnění označují jako tinea pedis neboli atletická noha. Infekce nejčastěji postihuje meziprstní prostory. Nejprve se začne olupovat začervenalá kůže, později se ztlušťuje, zbělá a může začít praskat. Mykóza mezi prsty může mít chronický průběh – střídá se období potíží s obdobím klidu.

Zajímavé:  Léky Zvyšující Nitrooční Tlak?

Na okrajích chodidel a na ploskách nohou se kvasinková kožní infekce projevuje často nenápadně. Kůže je ztluštělá a začne se olupovat. Může být také zarudlá a postupně praskat. Nejméně časté jsou pak drobné svědivé puchýřky, které se po zaschnutí také olupují.

Onychomykóza neboli mykóza nehtů

Nehtová mykóza je často důsledkem neléčené kožní infekce či špatné péče o nohy. Nejčastěji postižené jsou nehty na nohou, a to především na palci a na malíčku. Okraj nehtu se začne postupně ztlušťovat, žloutne a drolí se. To vede k tzv. onycholýze – odlučování nehtové ploténky od jejího lůžka.

Dermatofyty mohou proniknout i přímo do nehtového lůžka a narušit tak jeho růst. Nehet je pak deformovaný, zabarvený doběla či dočerna a ztrácí svůj přirozený lesk. Důležité je zahájit léčbu včas, protože mykóza se z jednoho nehtu může rozšířit i na ostatní nehty v okolí. Ostré a deformované nehty pak často způsobují poranění kůže či další komplikace.

Zvláště na pozoru by se před tímto onemocněním měli mít starší pacienti, u kterých se snižuje cirkulace krve, a jejich nehty pomaleji dorůstají. Infekci nahrává vlhké prostředí, v parných dnech je proto dobré zvolit vzdušnou obuv bez ponožek. Neměli byste však chodit naboso ve vlhkých veřejných prostorách, jako jsou bazény nebo sauny.

Mykóza na rukou

Mykóza rukou je druhotná infekce, která se objeví při výskytu mykózy na nohou. Projevuje se zarudnutím dlaní, svěděním a olupováním ztluštělé kůže. Další forma této infekce může být příčinou výskytu svědivých puchýřků na dlaních či na postranních plochách jednotlivých prstů.

Mykóza hlavy

Tento druh mykózy postihuje především obočí, řasy a pokožku hlavy, která je schovaná pod vlasy. Setkat se s ní můžeme hlavně u dětí školního věku, snadno se totiž šíří ve větších kolektivech. Mezi hlavní projevy této infekce patří červená olupující se kůže na hlavě s pupínky a puchýřky, dále také lámání a vypadávání vlasů.

Mykóza v ústech

Mykotická infekce může postihnout také sliznici dutiny ústní, na vině jsou zde kvasinky z rodu Candida.

Toto onemocnění můžete nejčastěji pozorovat na jazyku, ale i na dásních a rtech.

Mezi hlavní projevy patří bílý povlak v hrdle, hnisavé puchýřky na jazyku, potíže s polykáním, oteklé uzliny pod bradou nebo také bolestivé zarudnutí s drobnými trhlinkami v podobě infekčních koutků.

Mykóza třísel

Mykóza v tříslech se běžně vyskytuje u mužů, později se často šíří také na stehna, hráz, podbřišek i do intimní oblasti. Tato infekce se přenáší z kůže na nohou a také z nehtů.

Na tříslech vznikne malé svědivé červené ložisko, které začne pomalu postupovat do okolí prostřednictvím červeného lemu tvořeného pupínky a puchýřky.

Samotné ložisko později v centru bledne a spontánně se hojí.

Léčba kožní mykózy

Při cílené léčbě kožní mykózy se užívají léky s názvem antimykotika, které zabraňují růstu a množení hub. Ty jsou dostupné ve formě tablet, pro celkovou léčbu se však hodí také různé masti, krémy, roztoky a laky na nehty s antimykotiky.

Léky bez předpisu zahrnují například přípravky Canesten, Imazol, Canespor nebo Lamisil. Na lékařský předpis jsou pak vázané léky speciálně určené proti dermatofytům. Jedná se o Exoderil nebo Imacort, který obsahuje kortikoidy. U chronické mykózy, u onychomykózy a také u infekce většího rozsahu je nutná systémová léčba, například léky jako Sporanox nebo Prokanazol.

Léčba kožní a nehtové plísně by měla být zahájena co nejdříve, zabráníte tím totiž rozšíření mykózy na další části těla.

Základem úspěšného odstranění infekce je ale samozřejmě i pravidelná péče o pokožku a dodržování hygienických návyků.

Všeobecně také platí, že antimykotika je na postižené místo nutné aplikovat ještě 14 dní po vymizení infekce, aby se zabránilo opakovanému výskytu.

Kdy navštívit lékaře?

Je nutné se připravit na to, že léčba kožní mykózy je dlouhodobá záležitost, může trvat klidně i celý měsíc. Je potřeba ji zahájit ihned a nespoléhat na to, že infekce sama vymizí. Pokud se však váš stav ani po 2–3 týdnech poctivé aplikace antimykotických přípravků nezlepší, nebo se objeví bolest a horečka, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Přírodní a domácí léčba mykózy

Léčba nehtové plísně je náročný proces. Důležité je včas aplikovat antimykotické přípravky, jako podporu této léčby ale můžete vyzkoušet i řadu osvědčených přírodních triků. Proti plísním zabírá třeba česnek utřený s trochou soli a vody, který je vhodné natřít na postižený nehet i pod něj.

Další přírodní látkou, která účinně působí proti kožní infekci, je jablečný ocet. Ten můžete smíchat s citronem a ústní vodou a následně tuto směs nechat působit na nehtech, doporučuje se ale také koupel v horké vodě smíchané s jablečným octem.

Zajímavou přírodní alternativou léčby plísňové infekce je také chytrá houba (Pythium oligandrum), která je dostupná ve formě šumivých tablet či rozpustného prášku. Tento přípravek se živí ostatními houbami, a proto se skvěle hodí pro zlikvidování kožní mykózy. Zároveň je vhodný i pro děti nebo těhotné a kojící ženy.

Prevence proti mykóze

Riziko kožní mykózy můžete snížit především díky dodržování hygienických návyků. Plíseň nohou postihuje hlavně osoby se zvýšenou potivostí, pro ty jsou určené různé antiperspirační přípravky. Důležité je také vždy po koupeli důkladně vysušit celé chodidlo i prostor mezi prsty. Dále se doporučuje:

  • Noste ponožky z přírodních materiálů
  • Perte ponožky na vyšší teplotu
  • Noste otevřenou obuv
  • Používejte vlastní přezůvky
  • Všechnu obuv řádně vydezinfikujte
  • Vydezinfikujte koupelnové rohožky
  • Nepoužívejte cizí ručníky
  • Vyhýbejte se neprodyšnému spodnímu prádlu
  • Nechoďte naboso ve veřejných prostorách
  • Omezte příjem sladkých potravin a nápojů

Popis nemoci

Přes neustálý rozvoj medicíny, nové léčebné postupy a nová léčiva zůstávají nadále infekční nemoci závažným problémem. S infekčním onemocněním se během života setkal jistě každý z nás.

Za infekční choroby jsou označovaná onemocnění, která jsou způsobena různými mikroorganismy – bakteriemi, viry, plísněmi, prvoky či jinými parazity.

Zatímco výskyt některých infekčních onemocnění se podařilo snížit nebo je zcela vymýtit, jiná postupem doby nabývají na významu.

K onemocněním jejichž výskyt a závažnost narůstá patří i nemoci způsobené plísněmi – kvasinkami nebo houbami. Tyto choroby jsou souhrnně označovány jako mykózy.

Mykózy rozdělujeme na místní, povrchové – takové, které napadají kůži a sliznice, invazivní – pronikající do jednotlivých orgánů.

Pokud je postiženo více orgánů lidského těla, celý organismus nebo je li zachycena plíseň v krvi, hovoříme o diseminované mykóze. Invazivní a diseminované mykózy se souborně označují jako systémové mykózy.

K nejznámějším povrchovým mykózám patří kvasinkové onemocnění sliznic dutiny ústní malých dětí – moučnivka (soor) – známé bělavé povláčky na jazyku či jinde v dutině ústní.

Dalším velmi rozšířeným onemocněním je mykóza kůže mezi prsty na nohou projevující se svěděním, pálením a olupováním kůže mezi prsty nebo mykóza nehtů (onychomykoza).

Také mykotické onemocnění kůže a sliznice pohlavních orgánů žen se vyskytuje relativně často.

Systémové mykózy jsou mnohem závažnější, mnohdy život ohrožující stavy, kdy plíseň proniká hluboko do orgánů, které prostupuje a dále v nich roste. Jejich výskyt je naštěstí vzácnější a postihuje osoby v těžkém stavu, mnohdy trpící další závažnou chorobou.

Orgánem nejčastěji postiženým invazivní mykózou jsou plíce, častý je nález mykózy ve vedlejších dutinách nosních, v játrech, slezině, střevech či mozku. Vzácněji je popisováno mykotické onemocnění ledvin, srdce, kostí, oka, ale postiženo může být kterékoliv místo v lidském těle.

Velmi závažný je stav kdy se najde plíseň v krvi.

Onemocnění jsou označována podle vyvolavatele. Jako kandidózy označujeme nemoci způsobené kvasinkami – kandidami, je-li. vyvolavatelem vláknitá houba Aspergillus, označujeme nemoc za aspergilózu, jako mukormykózy jsou označována onemocnění způsobená zygomycetami (Mukor).

Výskyt

Zatímco nezávažná povrchová kožní a slizniční mykotická onemocnění jsou poměrně hodně rozšířena a mohou postihnout v podstatě kohokoliv, závažné systémové invazivní mykózy se vyskytují vzácně u úzké skupiny lidí trpících dalšími závažnými nemocemi.

Invazivní mykózy postihují zejména pacienty se závažným porušením obranyschopnosti organismu – imunity. Zdraví lidé tímto onemocněním nejsou většinou ohroženi. Výskyt systémových mykóz má ale v posledních letech jasný narůstající trend.

Procento zachycených nákaz u hospitalizovaných pacientů neustále stoupá. Nejčastější jsou kandidózy, stoupá ale i výskyt aspergilózy i dalších vzácnějších mykóz.

Vyšší výskyt souvisí s rozvojem medicíny – s nárůstem počtu transplantací, s používáním intenzivnějších léčebných protokolů u onkologicky nemocných, s větším užíváním širokospektrých antibiotik.

Příznaky

Rozpoznat plísňové onemocnění není jednoduché. Příznaky jsou mnohdy nespecifické, záleží na tom, který orgán lidského těla onemocní, jestli se jedná o onemocnění povrchové, pouze na určitém místě kůže nebo sliznice, nebo o onemocnění celkové – systémové. Navíc mykózou onemocní většinou pacienti léčení pro jiné závažné onemocnění, jehož příznaky mohou být podobné příznakům mykózy.

Při postižení kůže nacházíme pouze změny v místě infekce – zarudnutí, případně vyrážku, které jsou provázené svěděním a pálením. Postižené bývají zejména místa takzvané „vlhké zapářky“ – třísla, podpaží, meziprstní prostory na nohou. Podobné projevy – zarudnutí, puchýřky, pálení, svědění… má postižení sliznic pohlavních orgánů nebo dutiny ústní.

Složitější je rozpoznání systémových mykóz. K nejčastějším obecným příznakům patří horečka, zvláště horečka trvající delší dobu, která nereaguje na léčbu antibiotiky. Dále celkové neprospívání a chátrání organismu. Někdy bývá vyrážka.

Při postižení dýchacího systému bývá nápadný kašel, který může být jen suchý, dráždivý, ale také s vykašláváním sputa, vzácně se může objevit i vykašlávání krve. Objevuje se dušnost, bolesti na hrudníku.

Při postižení zažívacího traktu se může objevit zčervenání sliznice dutiny ústní, případně i bělavé povláčky. Pacienti udávají bolest a pálení při polykání, někdy ztrátu chuťových vjemů. Mohou mít bolesti žaludku, pálení žáhy, nevolnost, někdy i zvrací.

Pálením a řezáním při močení, bolestmi zad se může projevovat mykotická infekce vylučovacích orgánů.

Při postižení nitrobřišních orgánů – jater a sleziny – může být nápadné zvětšení břicha, někdy nespecifické bolesti břicha. Je-li postižen mozek, může se onemocnění projevit bolestmi hlavy, křečemi, poruchou vědomí.

Tak jak se onemocnění vyvíjí, mohou se měnit jednotlivé projevy, od nezávažných přecházet k závažným. Neléčená invazivní mykóza vede vždy k postupnému zhoršování stavu a ke smrti.

Zajímavé:  Bolesti při sexu - vše o zdraví

Mykóza: příznaky, léčba (plísně) – Vitalion.cz

Plísně (mykóza) jsou houbová onemocnění vyvolaná
organismy, které se svými vlastnosti blíží rostlinám a bakteriím.

Na
rozdíl od bakterií však tyto organismy mají jádro a oproti rostlinám
netvoří chlorofyl.

Mají buněčnou stěnu, která je tvořena chitinem a
mohou žít jako jednotlivé buňky nebo v koloniích, jsou v podstatě
všudypřítomné. Žijí aerobně – což znamená, že ke svému metabolismu
vyžadují kyslík.

Z lékařského hlediska dělíme plísně na dermatofyty,
kvasinky a houby tvořící mycelia (tzv.
Mikromycety). Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou
dermatofyta (např. rody Microsporum, Trychophyton), která se živí
rohovějícími kožními buňkami (keratinocyty), a proto napadají kůži,
nehty a vlasy.

Dermatofyta vyvolávají tzv. dermatofytózy, přičemž
jednotlivá onemocnění se nazývají odborně tinea.

Rozlišujeme tak tinea pedis (postižení nohou neboli nemoc
zvaná též atletická noha), tinea manus (postižení rukou –
stejné onemocnění jako na nohou, většinou přenesené z nohou),
tinea unguium (postižení nehtů neboli onychomykóza),
tinea capitis (postižení pokožky hlavy a kštice),
tinea inguinale (postižení třísel), tinea
barbae
(postižení vousů) a tinea corporis
(postižení trupu a končetin).

Jak vidno, plíseň se může objevit prakticky kdekoli na těle. Záleží
pak na celkovém stavu jedince, jeho věku, obranyschopnosti, přítomnosti
jiných onemocnění, stavu (poranění) kůže atd. Nejčastěji se člověk
nakazí našlápnutím kožních šupinek, které se odloučily z plosky nohou
nakažené osoby (fitcentra, koupaliště apod.).

Co se týče kvasinek, nejdůležitějším zástupcem je
kvasinka zvaná Candida albicans. Ta vyvolává tzv.
kandidózy, kterými trpí často kojenci, malé děti, ženy,
obézní a lidé nemocní cukrovkou. Nejčastěji hovoříme o kandidóze
kožní, která může postihnout i nehty, dále poševní (vaginální)
kandidóze a jícnové.

Kandidóza dutiny ústní se označuje jako
soor (čte se sór), je typická u kojenců a u lidí
celkově oslabených a v dlouhodobé nemocniční péči, užívajících
antibiotika. Kandidóza jícnu je typická taktéž u jedinců oslabených a
v dlouhodobé nemocniční péči s antibiotickou terapií.

Projeví se buď
bolestivostí při polykání nebo je bezpříznaková a pak bývá náhodným
nálezem při gastroskopii (endoskopické vyšetření žaludku pomocí
kamery).

Kožní kandidóza se vyskytuje zejména v místech vlhké
zapářky (oblast třísel, genitálu, podpaží, pod prsy, oblast krku).
Svědí, kůže má červené zbarvení, může být přítomno olupování
postižených okrsků.

Postižení nehtů je typické pro pracovníky máčející si dlouhodobě
ruce ve vodě bez ochranných pomůcek, je charakteristické zduřením
a zčervenáním nehtových valů
(což je oblast nad místem, odkud
nehet vyrůstá).

Vaginální kandidóza je onemocnění dosti časté,
charakteristické úporným svěděním a bělavým
výtokem
z pochvy. Dostavuje se při oslabení, stresu a antibiotické
léčbě, kdy dojde k vybití přirozené poševní mikroflóry.

Mezi kvasinková onemocnění se řadí i onemocnění zvané
pytiriasis versicolor, jehož vyvolavatelem je kvasinka
Malassezia furfur. Je charakteristické tvorbou světle hnědých,
ostře ohraničených okrouhlých ložisek na kůži hrudníku, případně
ramenou, pažích a stehnech, na nichž se po škrábání objevují drobné
šupinky.

Po zaléčení a v létě (po opalování) je typické vyblednutí
v místech původních ložisek. Onemocnění se vyskytuje zejména u mladých
jedinců a predispozicí je zvýšené pocení a mastná pokožka.

Obvykle
nebývá doprovázeno svěděním, ale jen vymizením pigmentu
(depigmentací) a jemným šupením postižených oblastí.

Mikromyceta (např. Penicillium, Apergillus) jsou častými
alergeny.

Pro úplnost je vhodné se zde zmínit i o tzv. systémových
mykózách
, které doprovází stavy převážně spojené
s oslabením imunitního systému. Jedná se o multiorgánová onemocnění
(postiženo je více orgánů současně).

Původci se obvykle liší od
původců kožních onemocnění, nicméně systémové onemocnění může
vyvolat i Candida albicans.

Tyto stavy mohou mít velmi závažný
průběh a k vidění jsou prakticky jen v nemocničním prostředí
u dlouhodobě hospitalizovaných jedinců.

Rizikové faktory mykózy

Mezi rizikové faktory řadíme styk s infekcí, např.
při pobytu na veřejných koupalištích, bazénech, sprchách apod.

,
traumatizace pokožky nohou (sport, turistika), celková
onemocnění
jako je cukrovka, cévní onemocnění, obezita, jiná
onemocnění pokožky jako jsou ekzémy, zvýšené pocení, nošení uzavřené
a neprodyšné obuvi, prádlo a oděvy z nevhodných materiálů, antibiotická
terapie, pobyt v endemických oblastech, oslabený imunitní systém (zejména
pak u systémových mykóz).

Prevence mykózy

Vhodnou prevencí je péče o pokožku, šetrná a
dostatečná hygiena, nošení prodyšného prádla a oděvů,
vhodná obuv, dezinfekce obuvi, používání přezutí ve veřejných
sprchách, dezinfekce ran (po práci na zahradě apod.).

Příznaky a projevy mykózy

Plísňová onemocnění, označovaná jako
mykózy, se projevují nejčastěji
svěděním, zčervenáním,
olupováním anebo popraskáním kůže, což
nemocného velmi obtěžuje a donutí ho vyhledat odbornou pomoc.

Jsou však i taková postižení kůže, vyvolaná houbami, která
u některých jedinců svědění nezpůsobují, a tudíž nepřinášejí
nemocnému nijak zvláštní útrapy. Poslední případ, tedy bezpříznakové
onemocnění, je nejméně žádoucí, jelikož takoví pacienti se neléčí a
činí tak zdroj nákazy pro další jedince (např. na koupalištích
apod.).

Mykóza pokožky nohou

Mykóza pokožky nohou (atletická noha, kandidóza interdigitální –
meziprstní) je stav, kdy dotyčný pociťuje silné svědění, které
nedokáže ničím potlačit, na kůži nemusí být akutně ani nijaké
zvláštní známky postižení plísní (silné olupování, zčervenání).
Typické je postižení lidí, kterým se zvýšeně potí nohy. Zasažena jsou
zejména meziprstní oblasti a klenba nohy – k nákaze jsou náchylnější
lidé s málo klenutou nohou (s plochými nohami).

Kandidóza

Mykóza vyvolaná Candidou albicans se označuje jako
kandidóza. Ta má několik variant. Jednak ústní
kandidóza projevující se bílými splývavými povlaky na
sliznici dutiny ústní, dají se lehce setřít. Typicky jsou
u kojenců, u oslabených jedinců a u nemocných v dlouhodobé nemocniční
péči a na antibiotické terapii.

Kandidóza genitálu

Kandidóza genitálu se u žen projevuje hustým bělavým
tvarohovitým výtokem
, začervenáním sliznice
pochvy a úporným svěděním. Kandidóza genitálu může
postihnout i muže, zejména pak diabetiky (nemocné cukrovkou).

Kandidóza intertriginózní

Kandidóza intertriginózní (postihující místa vlhké zapářky) se
projevuje mokvajícími, sytě červenými
plochami
, na okraji s límcem šupin a drobných pupínků. Tyto
projevy svědí a pálí. Jsou časté pod prsy, v tříslech
a pod kožními řasami břicha.

Kandidóza interdigitální (meziprstní) je popsána výše.

Chronická mukokutánní kandidóza

Chronická mukokutánní kandidóza je onemocnění postihující
imunokompromitované jedince (tj. jedince se silně oslabeným imunitním
systémem). Jedná se o úpornou infekci kůže, sliznic a nehtů.

Mykóza nehtů

Mykóza nehtů (onychomykóza) je plísňové onemocnění vyvolané buď
dermatofyty (pak se nazývá tinea unguium) nebo kvasinkami (nejčastěji
Candidou albicans). Převážně jsou postiženy nehty nohou, a to palec a
malíček.

Ruce bývají postiženy až přenosem infekce z nohou anebo po
poškození nehtu (kdy je při poranění zanesena houbová infekce do rány či
se později usídlí na krevní sraženině pod nehtem).

Nejčastější formou
je plísňové postižení začínající od okraje nehtu, kdy dojde ke
ztluštění, drolení a zežloutnutí
nehtu
a může vést až k oddělení nehtu od nehtové ploténky.

Druhou, méně obvyklou variantou onemocnění nehtů je stav, kdy
postižení nehtu začíná u nehtového lůžka a postupuje ve směru růstu
nehtu.

Tehdy bývá postižena růstová ploténka a struktura nově rostoucího
nehtu, ten je bělavý, deformovaný
(nerovný, s bílými vkleslinami) a ztrácí lesk.

Obraz
bílého ďolíčkování nehtů je velmi podobný psoriatickému postižení
nehtů (při lupénce), a tak někdy může být zaměněn. Odborníkovi by se
to však nemělo přihodit, jelikož při lupénce jsou vždy postiženy nehty
všechny, nikoli solitárně (jednotlivě).

Léčba mykózy

Léčba plísňového postižení by měla být vedena odborníkem –
dermatologem. Onemocnění je velmi svízelné, často se
vrací a ani při zdánlivém ústupu příznaků nebývá vyhráno.

K léčbě
jsou hojně používána celková (tablety) a lokální (roztoky, krémy)
antimykotika (léky bránící růstu a množení plísní).
Bohužel však, obdobně jako u bakterií a antibiotik, narůstá rezistence
(odolnost) houbových organismů vůči těmto lékům a léčba je pak téměř
neúčinná.

Proto je nutné vhodně volit antimykotikum dle výsledků
mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené
tkáně a klinického obrazu u nemocného jedince.

Jak si mohu pomoci sám

Záleží, jakým typem plísňového onemocnění trpíte. Zda je postižena
kůže, nehty, vlasy či pochva. Obvykle jsou předepisována léčiva
klotrimazolem, terbinafinem či
itrakonazolem, některá jsou i volně prodejná
v lékárnách (krém Klotrimazol AL či dražší Canesten, Terbisil a mnohé
další).

V každém případě je však vhodné navštívit
lékaře
, který bude vaši terapii vést a případně upravovat.
Není dobré používat jakoukoli léčbu před návštěvou lékaře.

Vyšetření, která pak lékař provádí pro zjištění infekce nemusí mít
tak výtěžnou hodnotu nebo mohou být výsledky těchto vyšetření
(falešně) negativní.

Navíc co se týče vaginálních (poševních)
zánětů spojených se svědivým výtokem, nemusí být vyvolány houbou
Candidou albicans, nýbrž i jinými nehoubovými organismy jako jsou
streptokoky (bakterie), léčba klotrimazolem (užívaným jako poševní
tablety) pak nebývá účinná.

Komplikace mykózy

Pokud plíseň postihne kůži a není vhodně léčena, může se
rozšířit do plochy, dále i na nehty a vlasy.

Jedná se o onemocnění
poměrně nepříjemné, ať už vzhledově nebo obtěžující nemocného
svěděním či jinými nepříjemnými pocity.

Vážné problémy může
způsobovat zejména u lidí oslabených (starší pacienti) a
nemocných cukrovkou, kde může vyvolat až takové rozsáhlé
postižení, které pak vyžaduje chirurgický zákrok.

Někteří pacienti nepociťují svědění, mají pouze zhrublou kůži a
ani netuší, že by se mohlo jednat o plísňové onemocní (zejména pak
plosky nohou, paty). Časem si pak mohou všimnout, že se jim mění tvar,
síla a barva nehtu, tehdy už bývá pozdě na jednoduchou léčbu pomocí
roztoků a krémů. Nutná je pak léčba celková, která nese i jistá
rizika, např. ovlivnění jiných současně užívaných léků.

Diskuse

  • Mykoza
    na nehtech na nohách

Další názvy: plísně, plíseň, houbové infekce, kandidóza, onychomykóza, dermatofytóza, tinea, tinea pedis, tinea manus, tinea unguium, tinea capitis, tinea inguinale, tinea barbae, tinea corporis, soor, pytiriasis versicolor, systémové mykózy, vaginální kandidóza, mykóza nohou

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector