Nádor ledvin příznaky – Vše o zdraví

Hned na první pohled lékaři rozdělují problémy s ledvinami na akutní a chronické. Akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější než chronické a po léčbě zase odezní. Oproti tomu chronické problémy v případě absence léčby mohou skončit až transplantací ledvin a pravidelným docházením na dialýzu.

Nádor ledvin příznaky - Vše o zdraví Zánět ledvin – nejčastější akutní stav

K akutním stavům patří především zánět ledvin. Jak jej poznáte? Snadno – nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše.

Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev a dokonce i hnis. 

Léčba zánětu ledvin patří do rukou lékaře a někdy je potřeba i hospitalizace. Během ní lékaři podávají pacientům antibiotika. Ulevit od bolesti pomohou analgetika, ne všechny jsou ale vhodné, proto se vždy poraďte s lékařem. 

Chcete svým ledvinám pomoci? Dopřejte jim hodně tekutin – ledviny je potřebují na vyčištění. Ideální je příjem menšího množství v častějších intervalech.

V těchto případech však vynechejte kávu a alkohol – ty paradoxně odvodňují. Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy.

Při čištění ledvin umí pomoci i vybrané volně prodejné léky – jedním z nich je například Rowatinex.

Nádor ledvin příznaky - Vše o zdraví Ledvinové kameny 

Dalším akutním stavem je vznik ledvinových kamenů. Ty sice vznikají postupně, proto i příznaky, které můžete pociťovat, přicházejí pozvolna, určitě ale nejde o situaci, kterou byste měli podcenit.

Bohužel však existují i případy, kdy ledvinové kameny přicházejí bez předchozích příznaků a mohou vás tak pěkně zaskočit – stává se tak tehdy, když kameny nemají vliv na tvorbu moči. Když se ale kámen dostane do prostoru, ve kterém brání odtoku moči, poznáte to.

Projevuje se bolestí v boku, která vystřeluje do třísla. Říkáme, že jde o koliku a nebo kolikovitou bolest. 

Léčba kamenů patří do rukou lékaře, který se pomocí léků pokusí kameny rozpustit anebo provede chirurgický zákrok, kdy kámen rozdrtí a odstraní.

K rozpouštění kamenů můžete pomoci bylinkami, a to čajem z přesličky rolní nebo kopřivy. Stejně jako při zánětu i v případě kamenů proplachujte ledviny pořádným množstvím vody a použijte lék Rowatinex.

Zmírňuje křeče a umožňuje rozpad a vyloučení ledvinových/močových kamenů.

Nádor ledvin příznaky - Vše o zdraví Chronické onemocnění ledvin

Mnohem závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2.

typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi (Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi na našich lékárnách).

Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin. 

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti.

S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista – nefrolog.

Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky DP TriPhan, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči.

Vše pro zdravé ledviny

Rakovina ledvin (renální karcinom ledvin) a její příznaky

Manželé Pavlovi – rakovina ledvinManželovi byl při kontrole prostaty zjištěn novotvar na ledvině, při následujícím vyšetření se ukázalo, že jde o rakovinový tumor. Lékaři se obávali, že budou muset ledvinu odebrat celou, ale nakonec se podařilo tumor odstranit a ledvinu zachránit. Manželovi byly doporučeny přípravky na podporu imunity, a proto začal užívat Penoxal. Cítil se mnohem lépe, byl aktivní, netrpěl nechutenstvím, ani únavou. …….. pokračování

Rakovina ledvin (renální karcinom ledvin) – C64, C65

Počty nemocných s rakovinou ledvin

Nádorů ledvin za posledních 25 let přibylo téměř čtyřnásobně. Co je příčinou tohoto obrovského nárůstu, je však dosud záhadou. Rakovina ledvin patří k třetímu nejčastějšímu uroonkologickému onemocnění. Až v 85% se jedná o tzv.

Grawitzův karcinom, adenokarcinom ze světlých buněk, který je bohatě cévně zásobený, což může vést k rychlému vzniku metastáz. Známy jsou však i případy, kdy se metastázy objevily až po 10 letech.

Adenokarcinom nejčastěji metastazuje do kostí, plic a centrálního nervového systému.

Jak Penoxal pomáhá při onkologickém onemocnění ledvin?

Silný imunitní systém si dokáže s nádorovými buňkami poradit a zničit je, někdy však potřebuje pomoc. PENOXAL stimuluje imunitní systém a pomáhá tak optimalizovat jeho působení, které se projevuje dostatečně efektivně při boji s nádorovými buňkami.

Přípravek může být užíván i během radioterapie a chemoterapie, kdy pomáhá snášet některé nežádoucí účinky léčby.

Dále zlepšuje činnost trávicího traktu, jater, ledvin a dalších orgánů, které jsou při onkologické léčbě velmi zatěžovány, a tím přispívá ke správnému fungování organismu a celkové pohodě. Je tedy vhodným doplňkem u celkové léčby onkologického onemocnění, což ve svém vyjádření o Penoxalu potvrzuje MUDr.

Anna Galambošová, lékarník PharmDr. Tomáš Arndt a další lékaři. O zkušenostech uživatelů Penoxalu se můžete více dočíst ZDE. Doporučená denní dávka při onkologickém onemocnění jsou 4x50mg kapsle po dobu 4 měsíců 

Příčiny onemocnění ledvin

Rakovina ledvin je dvakrát častější u mužů, nejčastěji se objevuje mezi 40. a 60. rokem života.

Rizikovou skupinou pro vznik rakovinného onemocnění ledvin jsou pacienti s chronickým selháváním ledvin či osoby dlouhodobě užívající léky, nejčastěji léky na bolest. Určité riziko nese práce s azbestem či ropnými produkty.

Svůj vliv má i kouření (1,5-2,5x vyšší riziko), obezita a strava s nadbytkem bílkovin. Vysoký nárůst rakoviny ledvin může souviset i s kvalitou a preferovanou úpravou potravin. Roli hraje také dědičnost.

Příznaky karcinomu ledvin

Problém nádorového onemocnění ledvin bývá v tom, že se na něho často přichází v pozdní fázi, až když metastazuje. V časných stádiích nezpůsobuje žádné problémy, jeho růst však ledvinu deformuje, objevuje se krev v moči (hematurie) a tupé bolesti v oblasti ledvin.

Častým příznakem je náhlý úbytek na váze, nechutenství, chudokrevnost a s ní související zvýšená únava, v rozborech krve potom nápadně snížené množství vápníku v krvi. Zvýšené riziko zlomenin i při zdánlivě nevinném pohybu poté hrozí při metastázách do kostí.

V případě této expanze se délka přežití pohybuje kolem 1 roku. Zmíněné příznaky byste nikdy neměli ignorovat.

Prevence rakoviny ledvin

Kvůli důležitosti včasného zachycení, kdy je nádor dobře léčitelný, což je však komplikováno absencí příznaků, usiluje nefrologická společnost o preventivní screeningová vyšetření.

Časné stádium dokáže zachytit vyšetření moči a filtrační funkce ledvin, popř. i ultrazvuk břicha, především v rizikovém věku nad 50 let.

Preventivní vliv má zdravá životospráva, dostatečný pitný režim, omezení kouření, silný imunitní systém a užívání léků.

Nádor ledvin příznaky - Vše o zdraví

Vliv imunitního systému na rakovinu ledvin

Silný imunitní systém má významnou protinádorovou aktivitu. Cílené posílení imunity je mnohdy přehlíženou prevencí rakoviny, čili i rakoviny ledvin.

Posílení imunity má pozitivní dopad také v průběhu léčby, kdy je nutné obnovit funkci organismu, který v důsledku nemoci selhává stejně jako postižené ledviny.

Silná imunita pak může zabránit hrozbě metastáz, jež se mohou projevit i po více než deseti letech

Nádor ledvin příznaky - Vše o zdraví

 Další informace

Druhy rakoviny

Rakovina tlustého střeva a její příznaky, Rakovina žaludku a její příznaky, Rakovina slinivky břišní a její příznaky, Rakovina plic a její příznaky, Rakovina jater a její příznaky, Rakovina ledvin a její příznaky, Rakovina lymfatického systému a její příznaky, Rakovina kůže a její příznaky, Rakovina krve – Leukémie a její příznaky, Rakovina mozku a její příznaky, Rakovina dělohy a její příznaky, Rakovina děložního čípku a její příznaky, Rakovina vaječníků, vejcovodů a její příznaky, Rakovina prsu a její příznaky, Rakovina močového měchýře a její příznaky, Rakovina prostaty a její příznaky, Rakovina varlat a její příznaky, Rakovina brzlíku a její příznaky, Rakovina jícnu a její příznaky, Rakovina štítné žlázy a její příznaky

Rakovina ledvin: příznaky, prognóza a léčba

Nádor ledvin příznaky - Vše o zdraví

Renální karcinom, jak se někdy rakovina ledvin označuje, zpočátku pacientům nezpůsobuje žádné velké obtíže, a proto je těžké toto onemocnění včas diagnostikovat.

Typické příznaky zahrnují například bolest v bederní oblasti nebo přítomnost krve v moči, ale první projevy bývají většinou různorodé a nespecifické.

Léčba pak spočívá hlavně v operativním odstranění ledviny, přičemž vhodná může být také biologická terapie či imunoterapie.

Jak fungují ledvin?

Ledvina je párový orgán, který se nachází po stranách páteře v bederní oblasti a společně s močovodem, močovým měchýřem a močovou trubicí tvoří součást vylučovacího ústrojí.

Hlavní funkcí ledvin je udržování stálosti vnitřního prostředí pomocí regulace krevního tlaku nebo regulace tvorby červených krvinek, ale také odstraňování odpadních látek z těla v podobě moči.

Množství vyprodukované tekutiny vždy závisí na několika faktorech, kam patří hlavně příjem tekutin, teplota zevního prostředí, ale i tělesná aktivita daného člověka. Moč se pak shromažďuje v ledvinové pánvičce, odkud postupem času putuje močovodem do močového měchýře a ven z těla prostřednictvím močové trubice.

Zhoubné nádory ledvin

Ledviny postihuje několik různých typů zhoubného rakovinového bujení.

Nejčastějším renálním karcinomem u dospělých je adenokarcinom, který tvoří zhruba 86 % případů všech tumorů ledvinného parenchymu.

Zasahuje přitom obě dvě strany přibližně stejnou měrou a může mít různou velikost, od nádorů připomínajících třešně až po velké nepravidelné masy o hmotnosti několika kilogramů.

Tumor obvykle vyrůstá z menšího uzlu, který se nachází v některém z ledvinových segmentů. Dlouho zde roste expanzivně a opouzdřeně, deformuje tvar orgánu a postupně způsobuje jeho rozšiřování.

V dalších fázích vývoje nádor prorůstá svým pouzdrem přímo do tkáně ledviny a do cév, které ji zásobují, odkud se následně šíří dále do organismu.

Tam pak vytváří vzdálenější metastázy.

Zajímavé:  Léčba Syndromu Dráždivého Tračníku?

Metastazování probíhá nejčastěji krevní cestou, přičemž nejvíce bývají postiženy kosti, plíce nebo centrální nervová soustava.

Kromě toho se však nádor z ledvin může rozšířit také skrze lymfatické uzliny.

Biologické chování metastáz je přitom velmi špatně předvídatelné, po vyjmutí primárního tumoru mohou v organismu přetrvávat a v některých případech se objeví až po více než 10 letech.

Karcinom ledvin může být multicentrický i bilaterální a lékaři se mnohdy setkávají také s familiárním výskytem tohoto onemocnění.

Vždy je pak velice důležité rozeznat, o jaký histologický typ nádoru se jedná, jelikož některé mohou být velice agresivní, zatímco jiné mohou mít relativně příznivou prognózu.

Světová zdravotnická organizace v současné době rozlišuje následující typy ledvinových tumorů:

  • světlobuněčné karcinomy,
  • papilární karcinomy,
  • chromofóbní karcinomy,
  • karcinomy ze sběracích kanálků,
  • medulární karcinomy,
  • translokační karcinomy,
  • mucinózní tubulární a vřetenobuněčné karcinomy,
  • neklasifikované karcinomy (například sarkomatoidní).

Výskyt onemocnění

Pokud jde o četnost nádorů ledvin, podle lékařů se jedná zhruba o  2-3 % všech zhoubných tumorů, ale případů bohužel postupem času neustále přibývá.

Nejvíce zasažena bývá skupina obyvatelstva kolem 60. roku věku, přičemž muži bývají postiženi zhruba dvakrát častěji než ženy.

U dětí se pak ve většině případů jedná o Wilmsův nádor, který vyrůstá z ledviny a bývá dobře hmatatelný.

Příčiny rakoviny ledvin

Přesný důvod vzniku renálního karcinomu lékaři dosud neznají.

Uvažuje se však například o možnosti maligního zvratu buněk v ledvině, které byly původně neškodné, ale později došlo k jejich přeměně na rakovinotvorné.

K rozvoji onemocnění nicméně mohou velkou měrou přispívat různé rizikové faktory, které jsou podle lékařů spojeny s vyšší pravděpodobností výskytu renálního karcinomu.

Rizikové faktory:

  • kouření cigaret,
  • obezita,
  • vysoký krevní tlak,
  • genetické predispozice,
  • chronická renální insuficience v pokročilém stádiu,
  • kontakt s karcinogeny (rozpouštědla, těžké kovy).

Mezi činitele, které mohou mít výrazný vliv na vznik rakoviny ledvin, patří kromě pohlaví a věku také celá řada dalších faktorů.

Výskyt tohoto onemocnění je údajně 1,5-2,5krát vyšší u kuřáků, přičemž více postiženi bývají také obézní pacienti a lidé trpící arteriální hypertenzí.

Problém pak může představovat také chronická nedostatečnost ledvin, kdy jsou pacienti kvůli jejich špatné funkci odkázáni na dlouhodobou dialýzu. Ta sice očišťuje krev od zplodin metabolismu a toxických látek, ale pokud trvá roky, z neznámých důvodů zvyšuje riziko vzniku nádoru.

Dalším problematickým faktorem může být také konkrétní druh zaměstnání, v němž pacienti přichází do kontaktu s různými karcinogeny. Vyšší riziko rozvoje renálního karcinomu tak hrozí například pracovníkům v ocelárnách a železárnách. Mezi nebezpečné látky přitom patří hlavně těžké kovy, ropné produkty, rozpouštědla, ale i některé herbicidy.

Svou roli však často hraje i genetika. Ledviny totiž bývají postiženy nádory také v rámci různých dědičných syndromů. Zvýšené riziko rakoviny hrozí například pacientům s Von Hippel-Lindauovou nemocí, kteří se často potýkají s renálními cystami a mnohočetnými i bilaterálními světlobuněčnými karcinomy.

Rakovina ledvin ve vyšší míře postihuje také nemocné, které trápí Birt-Hogg-Dubé syndrom.

Typický je zde rozvoj mnohočetných chromofóbních karcinomů, hybridních tumorů, ale i papilárních nádorů.

Nepříjemné zdravotní problémy ve formě leiomyosarkomů, děložních leiomyomů a papilárních karcinomů se ovšem rozvíjí také u pacientů potýkajících se s hereditární leiomyomatózou.

Jaké má rakovina ledvin příznaky?

V časných stádiích obvykle renální karcinom nezpůsobuje pacientům žádné viditelné obtíže, a proto je velice těžké zaznamenat, že je něco v nepořádku. S tím, jak nádor roste, se však mohou začít objevovat první projevy, kam patří přítomnost krve v moči a bolest v bederní oblasti. Někteří pak dokonce cítí i hmatný tumor.

Krev v moči je nejčastějším projevem, který pacienty přivede do lékařské ordinace.

Stává se totiž, že ke krvácení dojde naprosto nečekaně bez jakýchkoliv doprovodných obtíží, jež by signalizovaly nějaký zdravotní problém.

Dalším charakteristickým příznakem je pak bolest zad v bederní krajině. Ta se podobně jako krev v moči dostavuje náhle a představuje spíše jeden z pozdních symptomů nemoci.

Mezi projevy, které mohou signalizovat, že pacienta opravdu trápí renální karcinom, patří také vysoký krevní tlak a nízký počet červených krvinek.

Z laboratorního vyšetření pacienta může být patrná anémie (chudokrevnost) nebo třeba vysoké množství vápníku v krvi.

Kromě celkové únavy a ztráty chuti k jídlu pak nemocní někdy zaznamenají také výrazný váhový úbytek, který není záměrný.

Příznaky rakoviny ledvin:

  • krev v moči (rezavá až tmavě rudá),
  • bolest v bederní oblasti či na boku,
  • hmatné zvětšení ledvin při vyšetření břicha,
  • nechutenství a úbytek na váze,
  • celková schvácenost a únava,
  • opakující se horečky,
  • noční pocení.

První potíže, prostřednictvím kterých se přítomnost nádoru začíná projevovat, mohou být různorodé a někdy dokonce pouze přechodné.

Kromě výše zmíněných symptomů si pacienti někdy stěžují také na bolest břicha, jež bývá stálá, ale může mít i kolikovitý charakter.

Jedním z příznaků pak může být i patologická zlomenina, kterou způsobí běžný pohyb (například došlap ze schodů), jemuž by pacient za normálních okolností nevěnoval pozornost. V tomto případě se však jedná o signál, že nádor metastazoval do kostí.

Diagnostika

Vzhledem k tomu, že rakovina ledvin většinou dlouho probíhá asymptomaticky, není jednoduché nemoc odhalit.

Osoby trpící výše popsanými příznaky by však měly co nejdříve vyhledat svého ošetřujícího lékaře nebo specialistu, který se soustředí na onemocnění ledvin a močových cest.

Rychlé určení diagnózy totiž výrazně zlepšuje prognózu a dává pacientům větší šanci na uzdravení.

Stejně jako v případě jiných onemocnění je i zde nedílnou součástí diagnostiky anamnéza pacienta a celkové vyšetření. Mezi nejdůležitější testy přitom patří pečlivá kontrola břicha pohmatem a vyšetření močového sedimentu, které dokáže určit, zda se v moči pacienta nachází červené krvinky (hematurie).

Další vyšetření:

  • ultrazvuk břicha,
  • magnetická rezonance,
  • počítačová tomografie (CT vyšetření),
  • vylučovací urografie (rentgenové snímkování ledvin vylučujících kontrastní látku),
  • angiografické vyšetření (rentgenové snímkování kontrastní látky v krevním řečišti ledvin).

Jestliže tyto testy potvrdí, že se skutečně jedná o renální karcinom, je nutné, aby pacient podstoupil další vyšetření, která lékařům pomohou odhalit velikost nádoru, rozsah postižení a stádium onemocnění. Sem patří například scintigrafie skeletu, pozitronová emisní tomografie nebo CT mozku.

Díky těmto testům je pak možné vytvořit individuální terapeutický plán.

Léčba rakoviny ledvin

O tom, jaký způsob terapie lékaři zvolí, rozhoduje především stádium, v jakém se onemocnění právě nachází, ale také věk pacienta, jeho celkový zdravotní stav a další relevantní faktory.

Mezi nejpoužívanější metody léčby patří operativní zákroky, imunoterapie, biologická terapie či embolizace ledvin.

Na její aplikaci by se přitom vždy měl podílet tým specialistů, kde nesmí chybět urolog, onkolog a případně také radioterapeut.

Chirurgická léčba

Jestliže pacienta trápí lokalizovaný nádor ledvin, základem léčby je operativní zákrok, který si klade za cíl odstranit veškeré stopy onemocnění.

Z toho důvodu lékaři přistupují k nefrektomii, což je odstranění ledviny nebo její části, která je nádorem zasažena.

Kromě toho je pak někdy nutné provést také odstranění spádových lymfatických uzlin v dutině břišní.

V případě, že je u pacienta odhalen tumor až v pokročilejším stádiu, terapie většinou rovněž začíná chirurgickým zákrokem. Ten je ovšem nutné doplnit také následnou onkologickou léčbou.

Pokud se kromě toho rozvine také neztišitelné krvácení a ledvinu není možné odstranit, někdy lékaři volí arteriální embolizaci.

Jedná se o zavedení malých kousků speciálního materiálu do cévního řečiště ledvin, které by mělo způsobit zmenšení hmoty nádoru.

Mezi méně invazivní výkony patří takzvané ablační metody, tedy radiofrekvenční ablace a kryoterapie. Jejich cílem je zničit nádorové buňky pomocí tepla (radiofrekvenční ablace), nebo naopak chladu (kryoterapie). Tyto zákroky představují pro pacientův organismus menší zátěž, ale zároveň se pojí s menší efektivitou v porovnání s chirurgickým odstraněním ledviny.

Biologická léčba a imunoterapie

V současné době lékaři vkládají naděje především do cílené biologické terapie, která se používá buď samostatně, nebo také v kombinaci s imunoterapií.

Své uplatnění si zde získala celá řada látek, jako je například sunitinib, sorafenib nebo třeba bevacizumab.

Výhodou této léčby je schopnost cíleně útočit na nádorové buňky, a je proto vhodná i pro pokročilejší stádia nemoci.

Kromě toho přichází v úvahu také imunoterapie prostřednictvím podávání interferonu alfa nebo interleukinu-2. Tyto látky by měly nastartovat obranyschopnost organismu k boji proti rakovinným buňkám.

Chemoterapie, radioterapie a hormonoterapie

Zatímco v případě jiných nádorů bývá účinná také chemoterapie, renální karcinom je vůči této léčebné metodě velice odolný.

Podobně je tomu i v případě hormonoterapie, která se využívá pouze u malého počtu pacientů a většinou se tedy jedná spíše o podpůrnou terapii.

Dalším způsobem léčby zhoubných nádorů ledvin je vnější ozařování, které podobně jako předchozí dvě možnosti není u renálních karcinomů příliš efektivní.

Pokud lékaři přistoupí k radioterapii, využívá se hlavně v případě, že došlo k zasažení kostí, což u pacienta vyvolává nepříjemné bolesti, nebo také v momentě, kdy metastázy utlačují okolní tkáně a zároveň narušují jejich funkčnost. Cílem terapie je zmírnit nebo částečně odstranit potíže, které pokročilé stádium tumoru pacientům způsobuje.

Zajímavé:  Čepy Na Mandlích Alternativní Léčba?

Klinické studie

Někteří pacienti potýkající se s renálním karcinomem mohou být součástí klinických studií, které se provádí z toho důvodu, aby lékaři mohli otestovat účinnost nově vyvinutých léků či léčebných postupů. Důležité je pak porovnat efektivitu terapie se standardními metodami a zaměřit se na to, zda došlo ke zlepšení kvality života pacientů, či nikoliv.

Sledování pacienta po ukončení léčby

Velice důležitou součástí léčby jsou v případě zhoubného nádoru ledvin také pravidelné kontroly, které slouží k případnému záchytu recidivy onemocnění. Z toho důvodu lékaři v konkrétních časových odstupech provádí laboratorní odběry a sérii doporučených testů, kam patří například rentgen plic, CT nebo scintigrafie skeletu.

Zdroje: linkos.cz, solen.cz, onkologiecs.cz, wikiskripta.eu

Ledviny postihuje hned několik různých druhů rakovinového bujení, přičemž nejčastějším z nich je v případě dospělých pacientů adenokarcinom a u malých dětí pak Wilmsův tumor.

Nádory obvykle vyrůstají z menšího uzlu, dlouho rostou expanzivně a opouzdřeně, pak deformují tvar orgánu a postupně prorůstají přímo do tkáně ledviny a do cév, které ji zásobují.

Mohou také metastazovat do vzdálenějších orgánů, a to právě krevní cestou nebo i prostřednictvím lymfatických uzlin.

Ačkoliv přesný důvod vzniku renálního karcinomu lékaři prozatím neznají, je jasné, že vyšší riziko jeho rozvoje souvisí s konkrétními rizikovými faktory.

Sem patří především kouření, obezita, vysoký krevní tlak, dědičné predispozice (například Von Hippel-Lindaův syndrom či Birt-Hogg-Dubé syndrom), chronická renální insuficience v pokročilém stádiu nebo kontakt s karcinogeny, jako jsou těžké kovy, rozpouštědla a ropné produkty.

V počátečních stádiích probíhá rakovina ledvin obvykle asymptomaticky, a proto je těžké zaznamenat, že je něco v nepořádku.

Později se však mohou objevit komplikace v podobě přítomnosti krve v moči a bolesti zad v bederní oblasti.

Kromě toho si pacienti stěžují také na nechutenství, výrazný úbytek na váze, velkou únavu, opakující se horečky, noční pocení, bolesti břicha nebo třeba na patologické zlomeniny.

O způsobu terapie rozhoduje hlavně stádium nádoru, věk pacienta a jeho celkový zdravotní stav.

Nejpoužívanější léčebnou metodou je nefrektomie, tedy částečné či celkové odstranění ledviny, které v některých případech doplňuje také odstranění spádových lymfatických uzlin v dutině břišní.

Mezi další způsoby léčby patří arteriální embolizace, radiofrekvenční ablace, kryoterapie, biologická terapie nebo také imunoterapie.

– Nemoci a mýty o ledvinách (23.1.13)

Největší mýty o ledvinách: ty nemocné vždycky bolí

Když nebolí, jsou zdravé? Je pravda, že potřebují hodně tekutin, jinak nemohou správně fungovat? O ledvinách koluje na veřejnosti mnoho „zaručených“ pouček a rad, co jim prospívá a co škodí. Pravda je, že mnozí lidé o správné funkci ledvin mnoho nevědí. Ani to, jak rozpoznat, že je s nimi něco v nepořádku.

Podle nefrologa Martina Havrdy, primáře I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, patří mezi nejrozšířenější omyl spojovat nemoc ledvin jen s tím, že bolí.

Většinu totiž onemocnění ledvin zpočátku neprovází bolest a ani nemá jinak výrazné projevy. Ani celkové množství moči není spolehlivým ukazatelem správné funkce ledvin.

„Neobvyklé snížení množství odcházející moči se většinou vyskytuje až u nejvážnějších stupňů poškození ledvin. I lidé, kteří již musí docházet na dialýzu, mohou močit zdánlivě normálně,“ řekl doktor Havrda. Onemocnění ledvin může způsobit i to, že člověk močí méně ve dne a pak to dohání v noci.

„Dalšími příznaky je zvýšení frekvence močení, bolest při močení, obtížné močení, takzvané urgence – čili náhlé velké nucení na močení. Tak se mohou projevovat nemoci vývodných cest močových, jako jsou infekce nebo zvětšení prostaty u mužů,“ dodal Havrda.

Mohou ledviny uschnout?

Dalším z rozšířených omylů je to, že pro ledviny je důležitý vysoký příjem tekutin. Zdravý člověk by měl denně vypít 2 až 3 litry, pokud však trpí některým z onemocnění ledvin, měl by svůj pitný režim konzultovat s lékařem. Důvod?

„Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u některých chorob ledvin, zejména u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů. Pro jiné nemocné může být nadměrný příjem tekutin naopak nebezpečný. Příkladem je poškození ledvin diabetem. Ledviny u těchto pacientů neumí přebytečnou vodu vyloučit, takže nastává převodnění projevující se otoky nebo dušností,“ vysvětlil primář Havrda.

Kouření škodí jen plicím

Zvýšené riziko rakoviny plic a infarktu myokardu u kuřáků je všeobecně známé. O vlivu kouření na ledviny a další orgány už toho lidé vědí méně. Kouření poškozuje cévy v celém těle, tedy i ledviny.

„Ledviny jsou systém složitých a specializovaných krevních cév. Proto platí, že co škodí cévám, škodí i ledvinám,“ konstatoval Martin Havrda. U kuřáků je proto vyšší riziko, že budou v budoucnu potřebovat dialýzu.

Tuk mi ledviny správně obalí

Mezi mylné představy patří i domněnka, že kilogramy navíc ledviny nepoškozují. Jenže opak je pravda.Nadváha nebo obezita bývají spojeny s nemocemi, které ledvinám škodí, například s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, chorobami srdce.

Navíc přibývá nemocných, u nichž je selhávání ledvin způsobeno takzvaným přetížením v důsledku nadměrné obezity. K přetěžování ledvin přispívá i nadměrný příjem masa a masných výrobků.

„Pacienti s poruchou funkce ledvin by se měli poradit se svým lékařem o složení jídelníčku. Podle přidružených chorob a stupně poškození ledvin může být nutné omezit některé složky potravy, například sůl, cukr, tekutiny, potraviny s velkým obsahem draslíku nebo fosforu, v některých případech i bílkoviny,“ objasnil Havrda.

Prodlužte ledvinám život

Kromě vyloučení rizikových faktorů, jako je kouření, nadměrné solení nebo přejídání, je pro zdraví ledvin důležité nezapomínat na pravidelný pohyb. Lidé se mohou věnovat například obyčejné chůzi. A jestliže člověka postihne choroba ledvin, je důležité ji včas odhalit a začít s léčbou.

„Každý by měl znát hodnoty svého krevního tlaku a také, jestli má normální nález v moči. Tyto parametry by se měly u zdravého člověka kontrolovat pravidelně každé dva roky.

Je-li zjištěna zvýšená hodnota krevního tlaku nebo abnormální močový nález, znamená to riziko poškození ledvin.

Je důležité tyto příznaky nepodceňovat, pátrat po příčině a dodržovat doporučení stanovená lékařem,“ řekl primář Martin Havrda.

Ledvinám neprospívá ani užívání některých druhů léků. Za zmínku stojí hlavně přípravky proti bolesti. „Některé druhy těchto medikamentů mají nepříznivé účinky na ledviny, které se mohou projevit i u lidí dosud zdravých. U pacientů s nemocnými ledvinami však mohou být tyto nežádoucí účinky silnější a mít těžší následky,“ dodal Havrda.

I dlouhodobé užívání volně prodejných léků by proto lidé měli konzultovat s lékařem.

Smutné prvenství. Nádory ledvin se v Česku objevují nejčastěji

Rostoucí počty onkologických pacientů způsobuje zřejmě nevhodná strava. Kvalitnější potraviny a pohyb přitom mohou výskyt nádorů snížit až o třetinu.

Ročně v Česku přibude přes tři tisíce lidí s rakovinou ledvin. Tisíc takto nemocných za stejné období zemře. V celkovém půl milionu onkologických pacientů to sice není nijak závratné číslo, ve srovnání se světem jsou však statistiky děsivé.

V celé Evropské unii není země, ve které by rakovina ledvin trápila tolik lidí jako v Česku, průměrně jich je o polovinu méně. Například v Rakousku onemocní ročně zhruba patnáct lidí na sto tisíc.

I když důvody nejsou zatím zcela prokázány, onkologové mají jasno.

Potíže způsobuje český nezdravý životní styl. Ten souvisí nejen s prvenstvím v rakovině ledvin, ale i s nádory konečníku a prostaty, tedy všech vylučovacích orgánů.

„My v tuto chvíli nemáme žádná pevná data, důvodů může být mnoho, ale s kolegy se shodujeme, že hlavní příčinou jsou špatné stravovací návyky, špatná kvalita potravin i chemizace zemědělství. Jistě to nebude jediná příčina. Ale rozhodně to souvisí s tím, co jíme a jak to jíme,“ říká šéf Masarykova onkologického ústavu profesor Jiří Vorlíček.

Jeho kolegyně z Ligy proti rakovině, lékařka Michaela Fridrichová, seznam neřestí, které nás posunují na přední místa ve výskytu nádorových onemocnění, ještě rozšiřuje o nedostatečný pitný režim. Lidé se totiž mnohdy k doporučovaným dvěma litrům denně ani nepřiblíží.

Hodně uzenin, málo zeleniny

Skladba potravin, které se objevují na českých talířích, je velmi špatná. Chybí zelenina, přebývají sacharidy a ty nejhorší možné tuky. Ve snaze ušetřit končí v ledničkách nejlevnější pokrmy, jejichž kvalita je mnohdy horší než ta, kterou dostávají hýčkaní domácí mazlíčci.

„Zapomenout nesmíme ani na kořenící směsi, mnoho soli a tuny uzenin, které se u nás konzumují. V tom posledním jsme opravdu přeborníci. Snad žádný jiný národ nemá tak velkou spotřebu uzenin jako my,“ dodává Fridrichová. Toto tvrzení dokládají i různé průzkumy. Třeba ten společnosti GfK Praha.

Podle něj maso a uzeniny tvoří v České republice a na Slovensku 43 procent výdajů za čerstvé potraviny. Teprve druhé místo zaujímá kategorie chléb a pečivo. Za ovoce a zeleninu Češi i Slováci utrácejí zhruba pětinu výdajů.

Stejné stravovací návyky obou národů mají dopad i na statistiky našich sousedů. V počtu nemocných rakovinou tlustého střeva a konečníku jsou Slováci na prvním místě, my na pátém, v posledních letech u nich narůstají také počty pacientů s rakovinou ledvin. Nyní jsou na sedmém místě. Výskyt tohoto onemocnění je však o polovinu nižší než u nás, důvody, proč tomu tak je, nejsou známy.

I když podle odborníků neexistuje žádná skupina lidí, která by byla rizikovější než ty ostatní, ze statistik lze vyčíst hodně. Například to, že se nádor ledvin objevuje téměř dvakrát častěji u mužů než u žen. Až dvaapůlkrát vyšší riziko onemocnění hrozí také kuřákům. Typickým pacientem je tedy obézní muž kolem padesáti let, kuřák.

Zajímavé:  Priznaky Cyst Na Vajecniku?

Jak nemoc poznat?

Nejčastějším ukazatelem, že můžete trpět rakovinou ledvin, je krev v moči. Pokud si ji tedy kdokoliv všimne, měl by okamžitě zamířit k lékaři. Není však nutné hned panikařit. Mnohem častěji se bude jednat o běžný zánět, který se snadno vyléčí antibiotiky.

Ale může to být také rakovina a v takovém případě je nutné začít s léčbou co nejdříve. Nádor v takovém případě „nahlodal“ nějakou cévku, která souvisí s vylučovacími cestami, a tím se krev do moči mohla dostat. Ale neznamená to, že je nádor již v pokročilém stadiu, cévku může poškodit i zcela malý nádor.

Dalším příznakem je bolest v bederní oblasti. Mezi méně časté příznaky patří také únava, nechuť k jídlu, úbytek na váze, zvýšené teploty a pocit špatného zdraví.

Lidé chodí k lékaři pozdě

Nádor na ledvinách o sobě nemusí dát dlouho vědět. I to je důvod, že větší část nemocných přijde pozdě. Tedy ve chvíli, kdy je úspěšná léčba nemožná a pacientův život je sice prodloužen, ale není úplně zachráněn.

Všechny tyto okolnosti způsobily, že se nyní o nádorech ledvin mluví mnohem častěji než dříve.

Odborníci se snaží, aby se toto onemocnění stalo dalším strašákem.

Tedy hned vedle rakoviny konečníku a tlustého střeva, které se obávají všichni padesátníci. Z nádorů ledvin si nikdo příliš velkou hlavu nedělá. A to je chyba. K propagaci této nemoci měl posloužit také letošní den proti rakovině. Organizátoři sbírku věnovali právě problematice nádorů ledvin.

Ultrazvuk diagnostiku zjednodušil

Ještě před lety mohli pacienti s nádorem na ledvině k lékaři sice přijít včas, on však nemusel rakovinu rozpoznat. Neměl totiž k dispozici ultrazvuk, který diagnostiku těchto potíží velmi usnadnil. Díky jeho rozšíření do většiny ordinací je dnes možné i malinkatý nádor odhalit během chvíle.

A pacient rozhodně nemusí do specializovaného pracoviště jako dříve. Lékař vám ultrazvuk udělá při jakémkoliv podezření, jestli si budete chtít na vyšetření zajít jen tak, můžete. Stojí zhruba šest set korun. Pokud je nádor zachycen včas, stačí chirurgický zákrok bez nutnosti další léčby.

„Výsledky jsou v takovém případě skvělé,“ pochvaluje si Vorlíček. To se stává v šedesáti procentech případů. Jestliže je nádor v pokročilém stadiu nebo již vytváří metastázy, pak je to mnohem větší problém. V takovém případě se nasazuje biologická léčba.

Ta je založená na podávání látek připravovaných metodami genetického inženýrství, podává se jen v komplexních onkologických centrech, kterých je u nás třináct. Pacienti s pokročilým nádorem ledvin ji dostanou ve většině případů. Méně často se používá radioterapie. Chemoterapie není účinná, a proto se od ní odstoupilo.

  • Rakovina ledvin v číslech
  • 2.836 nově diagnostikovaných nádorů ledviny za rok 2009
  • 3 093 nově diagnostikovaných nádorů ledviny za rok 2011
  • 19 100 žijících osob s nádorem ledviny v roce 2009
  • 21 655 žijících osob s nádorem ledviny v roce2012
  • Zdroj: idnes.cz
  • Na správnou funkci ledvin doporučujeme:
  • Apotheke bylinný čaj – Ledvinový 20×1.5 g – ZDE
  • Apotheke bylinný čaj – Na prostatu 20×1.5 g – ZDE
  • Milota bylinný čaj – Zlatobýl celík nať 50 g – ZDE
  • Topvet Uroregen čaj 20×1,5 g – ZDE
  • Tinktura Jehlice trnité – 100 ml – ZDE
  • Topvet Lichořeřišnice tinktura – kapky 50 ml – ZDE
  • Topvet Lichořeřišnice větší PLUS tob. 60 – ZDE
  • VAŠE ZDRAVÍ A SKVĚLÁ KONDICE,
  • TO JSOU NAŠE PRODUKTY A PORADENSTVÍ

Rakovina ledvin – Mojezdraví.cz

Nádor ledvin je o něco častější u mužů než u žen a nejvíce případů bývá mezi 50. a 70. rokem života. Příčiny vzniku nádoru bohužel nejsou dosud známy, jen malé procento zhoubných nádorů ledvin je podmíněno geneticky.

Nemoc postihuje přibližně stejně často jednu nebo druhou stranu ledvin, vzácněji se nachází na obou stranách. Jak postupně roste, způsobuje nádor zvětšení ledviny. To se ale dlouhou dobu nemusí projevit.

Pokročilé onemocnění se krevním řečištěm může šířit do organismu a zakládat metastázy. Nejčastěji jsou postižené kosti, plíce a centrální nervový systém. Dále se nádor šíří lymfatickou cestou  do uzlin.

Metastázy se mohou objevit po vyjmutí primárního nádoru i po 10 – 15 letech.

Příznaky rakoviny ledvin

Příznaky nejsou až tak zjevné a právě v tom je nádor na ledvinách velmi zákeřný. Mezi základní příznaky patří krev v moči a bolest v bederní oblasti. Krev v moči je často nezpozorovatelná a člověk si jí většinou ani nevšimne. Bolest v bederní páteři je příznak až velmi pozdní, kdy už je pomoc opravdu obtížná.

Mezi méně časté příznaky patří únava, nechutenství, úbytek na váze, opakující se horečky. Nádor ledvin se někdy může projevit i vysokým krevním tlakem a nízkým počtem červených krvinek (chudokrevnost).

Pacienti si občas stěžují na bolesti v boku nebo břicha.

Někdy je bolest tupá a stálá, jindy ale i kolikovitá – v případě, že ji způsobí krevní sraženina nebo část nádoru putující vývodnými močovými cestami z ledviny.

První obtíže, jimiž se nádor může projevit, jsou různorodé, někdy dokonce jen přechodné a nejsou ničím charakteristické. V počtu případů nádorů ledvin je České republika v celosvětovém měřítku na prvním místě. Žádný plošný screening, zaměřený na preventivní vyhledávání karcinomu ledvin, se neprovádí.

Rakovina ledvin může také způsobovat vysoký obsah vápníku v krvi. Nádor má totiž schopnost vzdáleně řídit hladinu vápníku v plazmě. Jako obecně u každého nádorového onemocnění je často přítomný velký úbytek váhy. Toho si většinou okolí všimne, a pokud to není záměrné, donutí daného jedince jít k lékaři. 

Často je prvním příznakem patologická zlomenina. To je zlomenina, která je způsobena zcela běžným pohybem, který by normálnímu člověku nijak neublížil. 

Léčba rakoviny ledvin

Základní metodou je operační léčba, kdy je třeba odstranit pokud možno celý nádor. Provádí se takzvaná radikální nefrektomie, tedy vyoperování ledviny a spádových lymfatických uzlin v dutině břišní. V některých případech lze odstranit jen část ledviny.

Mezi další možnosti léčby patří radiofrekvenční ablace. Při ní je v narkóze přes kůži zavedena pod kontrolou CT jehlová elektroda k nádorovému ložisku ledviny. Nádorové buňky jsou pak zničeny za pomoci vysokofrekvenčních vln. Tato metoda se provádí u nádorů menších než 4 cm. Chemoterapie a ozařování jsou u nádoru ledvin neúčinné.

Jestliže nelze nádor kompletně odstranit, může se podávat biologická léčba, která má zpomalit růst nádoru, a tím prodloužit přežití pacienta. Jestliže nádor již metastazoval, je dobré, pokud jsou chirurgicky přístupná, tato vzdálená nádorová ložiska odoperovat.

Biologická léčba se používá samostatně nebo v kombinaci s imunoterapií. Imunoterapii lze podávat i samostatně. Jejím cílem je ovlivnit imunitní systém člověka a povzbudit jeho protinádorovou aktivitu. Hormonoterapie je používaná jako podpůrná léčba.

Bylinky

Bylinky mohou v léčbě pomoci, jejich nasazení ale konzultujte s lékařem. Můžete zkusit pampeliškový čaj: jednu až dvě čajové lžičky směsi kořene a listů zalijte 2,5 dl vroucí vody a nechte louhovat asi 15 minut.

Šálek čaje pijte 2 až 3 krát denně, nejlépe před jídlem.

Z dalších bylinek mohou při nádorovém onemocnění ledvin pomoci zlatobýl obecný (většinou v nějaké čajové směsi), svízel siřišťový, bílá nebo žlutá hluchavka, jitrocel kopinatý, kopřiva, vlaštovičník větší.

Homeopatika

Carcinosin se hodí pro pacienty s rakovinou, pro ty, kdo se rakoviny bojí, a pomáhá zbavit se dispozice k rakovin.

Vyšetření

Moč je tekutina vytvářená ledvinami, a proto její složení může o funkci ledvin mnohé vypovídat. Konzistence moči může vypovídat o schopnosti zahušťovat moč.

Bakterie v moči se mohou vyskytovat u zánětu ledvin, nález krve v moči může souviset s infekčním zánětem, glomerulonefritidami nebo právě rakovinou ledviny.

Bílkovina v moči může být spojena s řadou nemocí ledvin včetně poškození ledvin při cukrovce a při glomerulonefritidách.

Ze zobrazovacích metod jsou nejčastěji používané ultrazvuk a rentgen ledvin. Při nejasnostech je možné provést dokonalejší CT vyšetření ledvin nebo metodu biopsie, kdy dojde k odběru části tkáně.

Komplikace

Pokročilý nádor způsobuje tvorbou metastáz v jiných orgánech těla. Někdy až ty způsobí první projev karcinomu ledvin.

Pokud se nádor rozšíří do cév a postihne ledvinovou nebo dolní dutou žílu, může se projevit bolestivým varletem s rozšířenými žilami na šourku, takzvanou varikokélou, či otoky dolních končetin. Vzdáleně metastazuje nejčastěji do plic a kostí.

Pokud se to stane, pacient může trpět dušností, vykašlávat krev, pociťovat bolesti na hrudi, případně si může způsobit zlomeninu kosti, aniž by kost jakkoli nadměrně zatěžoval.

Trvalé následky

V případě poškození a odstranění obou ledvin je nutná doživotní dialýza.

Prevence

Zásadní je nekouřit, nebýt obézní, mít dostatek pohybu, vyhýbat se pokud možno chemické zátěži a uvažovat nad každým užívaným lékem, protože neplatí, že čím více medikamentů člověk užívá, tím je zdravější. Pokud se v rodině najde více příbuzných s nádorovým onemocněním vzniklým v mladším věku, je třeba svou situaci konzultovat s lékařem.

Autor: redakce Moje zdraví

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector