Nemoc plic – Vše o zdraví

Nemoc plic - Vše o zdraví

  • U pacientů léčených přípravkem Tecentriq (atezolizumab) byly hlášeny těžké kožní nežádoucí účinky (SCAR) včetně případů Stevens-Johnsonova syndromu (SJS) a toxické epidermální nekrolýzy (TEN).
  • Don’t miss these 2 upcoming virtual events:
  • 1)    PneumoLive International Broadcast:Mild, Moderate & Severe Asthma – Interactive Case Presentations
  • 2)    SAVE THE DATE!8th Pneumo Update Europe 2021 – VIRTUAL

V postcovidovém centru Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové byla natočena edukační videa určená zejména praktickým lékařům a plicním ambulantním lékařům spádového Královéhradeckého kraje.

Videa přibližují péči a jednotlivá vyšetření pacientů s přetrvávajícími obtížemi po prodělání covid-19 a upřesňují situace, kdy má lékař primární péče zvážit odeslání pacienta do specializované ambulance, případně centra.

Soubor 7 krátkých videí obsahuje mimo jiné rozhovor s MUDr. Mikulášem Skálou a o zkušenost z praxe se podělil i primář MUDr. Jan Kára z plicní ambulance v Jičíně.

Počet nemocných tuberkulózou se v Česku vůbec poprvé v historii dostal pod 400 případů za rok.

Lékaři ale varují před předčasným optimismem, pokles může mít na svědomí to, že se nemocní kvůli koronaviru loni vyhýbali nemocnicím obloukem, a případy tak „doběhnou“ později.

Plicní lékaři každoročně zveřejňují čísla při Světovém dnu boje proti tuberkulóze, který je 24. března – letos přesně 139 let od chvíle, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, způsobující nemoc zvanou tuberkulóza. 

Due to the uncertainty of the current worldwide situation, the Organizing Committee have decided to switch the Workshop to a completely virtual format, on a slightly modified date from 30th June to 3rd July, 2021.  With this in consideration, please find our revised and updated banner attached, which we kindly ask you to substitute on your website with the existing one.

Please be informed that the Abstract submission deadline is 30th March, 2021. We would be honored if you could invite your members to submit their abstracts for our Rising Star Program and Poster Presentation.

Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, Česká společnost intenzivní medicíny ČLS JEP, Společnost infekčního lékařství ČLS JEP, Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů ČR jsou autory tří nových společných mezioborových stanovisek.

Týkají se léčebné látky bamlanivimab, přípravku REGN-COV2 s obsahem léčivých látek casirivimab a imdevimab (dále jen REGN-COV2) a použití monoklonálních protilátek v léčbě pacientů s covid-19.

Péče o pacienty v době pandemie covid bylo tématem webináře s doc. Vladimírem Koblížkem, jehož záznam lze zhlédnout na na webu pneumoblog.cz zde

Pod záštitou České aerosolové společnosti vznikl překlad Souborného stanoviska Gesellschaft für Aerosolforschun (GAeF – Association for Aerosol Research) k porozumění významu aerosolů při šíření infekce SARS-CoV-2. Text velmi uceleným způsobem shrnuje dosavadní poznatky zejména o účinných opatřeních proti šíření covidu-19. 

Celý soubor zde ke stažení ve formátu .pdf

Doporučený postup plicní rehabilitace u onemocnění Covid-19 připravil v únoru 2021 tým specialistů Kateřina Neumannová, Jakub Zatloukal, Michal Kopecký, Ivan Vařeka a Vladimír Koblížek.

Dokument je ke stažení zde ve formátu pdf.

  1. Registration is now open for COVID-19: State of the art – DRAGON IMI project.
  2. Event details
  3. Title: COVID-19: State of the art – DRAGON IMI project
  4. Date: 29 April, 2021

Všeobecný Informační přehled o onemocnění COVID-19 vydaly v těchto dnech společně organizace European Lung Foundation a European Respiratory Society. 

Vznikla jeho třináctistránková česká verze. Obsahuje několik informací specifických pro osoby s onemocněním plic, většina informací se však týká každého. 

Lidé potíže podceňují a bojí se jít k lékařům

Téměř 250 pacientů si loni přišlo vyšetřit své plíce, aby vyvrátili podezření na smrtelnou plicní nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Dvanáct z nich lékaři odeslali k dalším vyšetřením, protože se u nich podezření potvrdila.

Vzácnou nemoc, při které lidé nemohou dýchat a mají pocit, jako by se topili, si lékaři připomínají u příležitosti Dne vzácných onemocnění, který letos připadá na 28. února. Bez včasného záchytu a léčby pacienti s IPF do několika let umírají.

Potíže s dýcháním by proto neměli podceňovat ani při současné koronavirové pandemii. I půlroční odklad vyšetření může být fatální.

V souvislosti s výskytem informací ve veřejném prostoru o možném příznivém účinku léčebného přípravu s obsahem léčivé látky „ivermectinum“ (dále jen ivermectin) na klinický průběh pacientů s onemocněním covid-19 formulují Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, Česká společnost intenzivní medicíny ČLS JEP, Společnost infekčního lékařství ČLS JEP, Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů ČR společné mezioborové stanovisko.

Jsme si vědomi obrovského tlaku na celé české zdravotnictví v této době, přesto si dovolujeme se na Vás obrátit s prosbou o účast ve velké mezinárodní studii „The COVID-19 HEROES“. Její téma je vysoce aktuální – psychologické dopady pandemie způsobené novým koronavirem na pracovníky ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Výsledkem této studie by neměly být pouze informace o míře zátěže pracovníků, ale měla by mít i praktické výstupy.

Hospitalizační léčba COVID-19 je tématem nového pozičního dokumentu, který vydala Česká pneumologická a ftizeologická společnosti ČLS JEP v únoru 2021.

ke stažení zde ve formátu .docx

Inhalační léky jsou k dispozici v různých inhalačních systémech, které mají specifické charakteristiky a odlišnou inhalační techniku.

Vznikl proto nový web www.mujinhalator.cz, kde si lze najít svůj konkrétné inhalační systém a zkontrolovat, že postupujete správně. Na webu lze zhlédnout edukační videonávody k jednotlivým typům inhalátorů, které jsou na tuzemském trhu dostupné.

„Velká část pacientů neumí správně inhalovat,“ upozorňuje ambulantní pneumolog MUDr. Viktor Kašák, člen ČPFS ČLS JEP.

Sedm nových zaktualizovaných doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu vydala v těchto dnech Sekce pro Intersticiální plicní procesy (IPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP:

Na webu ČPFS je od 5. 2. 2021 dostupný nový poziční dokument o diagnostice a nově i o léčbě nemocných s post-COVID (vytvořený skupinou pod vedením primáře Milana Sovy) – ke stažení zde ve formátu .docx.

Pouze pacienti, kteří budou v péči ambulantních pneumologů i čtvrtý měsíc po prodělání COVID onemocnění budou označeni jako post-COVID a budou dispenzarizováni. Samotná dispenzarizace bude určena vyhláškou (asi od března či dubna 2021) a bude se týkat pouze nemocných s více než 12 týdnů trvajícími obtížemi či známkami postižení funkce či struktury plic trvajícími po více než 12 týdnů. 

Tématem webináře vysílaného 26. ledna z Hradce Králové byla následná péče o pacienty s COVID-19. Imunologický přehled jednotlivých fází onemocnění připravil prof. František Kopřiva.

Pohled pneumologa na pacienty, kteří již prodělali COVID bylo téma, kterému se věnoval doc. Vladimír Koblížek. Aktuální informace a odpovědi na řadu otázek týkajících se vakcinace přehledně shrnul prof. Roman Prymula.

Současná úskalí reálné praxe v ordinaci praktického lékaře nastínil MUDr. Norbert Král. 

The abstract and clinical case submission deadlines for this year’s European Respiratory Society International Congress (4-8 September 2021, Barcelona, Spain) have been extended. The new deadline is on 17 February at 23:59 CET.

Submit abstracts to present your research at the largest respiratory meeting of its kind, or share your interesting clinical cases to be a part of the extensive educational offerings at congress. 

Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii nemocných – tzv. postcovidových. Jsou to lidé, kteří po prodělání nemoci stále bojují s jejími následky, jsou dušní, unavení, nemají čich a chuť, nemohou spát a stále je bolí hlava, nesoustředí se.

Právě tito lidé, jimž zdravotní trápení s covidem neskončilo, se nově dostanou do péče plicních lékařů. Stejně jako ti, kteří leželi kvůli těžšímu průběhu koronaviru v nemocnici.

Schválení vyhlášky, která novinku legislativně upravuje a spuštění speciálního registru, kam budou pneumologové péči o své pacienty zaznamenávat, je podle předsedkyně českých plicních lékařů prof. Martiny Vašákové na spadnutí. Bude nejpozději v únoru.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Výbor ČPFS musel po zralé úvaze navýšit o minimální nezbytnou částku členské příspěvky pro všechny členy naší odborné společnosti (OS). Více zde.

Hlavním důvodem je nutnost zachování dosavadního širokého spektra činností: např. trvající partnerské kooperace s ERS, profesionálního přístupu k vytváření nových kódů, aktivní participace na korekci úhrad léků a zdravotních pomůcek, vydávání časopisu, či podpora vzdělání a výzkumu všech a zejména aktivních členů OS.

EABIP and the Organizing Committee of the 6th European Congress for Bronchology and Interventional Pulmonology – ECBIP 2021 (Athens, Greece) have decided to postpone the event for 15-17 October 2021.  

The Scientific Program will run simultaneously three tracks of interdisciplinary sessions with affiliate research and clinical disciplines, such as ICU specialists, radiologists, thoracic surgeons, pediatricians, informatics experts. Special attention will be addressed to discuss the optimal educational for an Interventional Pulmonology curriculum.

Zajímavé:  Příznaky Mykozy U Žen?

On behalf of GAA- Interasma, President Prof. Louis – Philippe Boulet, we kindly invite you to participate in the one-hour monthly educational webinars from September to June each year.

Webinars

Výzva pro všechny zájemce o předatestační kurz oboru Pneumologie a ftizeologie, aby se nahlásili na Lékařské fakultě UK v Plzni (http://www.lfp.cuni.cz).

Předatestační kurz začíná v pondělí 22. 2. 2021 a trvá dva týdny. Poslední datum pro přihlášení (elektronické) je již za necelý měsíc, do 11. 2. 2021.

Současně výzváme zájemce k přihlášení se na letošní atestační zkoušku, která v jarním termínu proběhne v termínech 31. 5. – 2. 6. 2021 na LF UK v Plzni. 

2nd European NTM & Bronchiectasis Workshop, held in Milan, Italy, from July 1st to July 3rd, 2021.

Following the path opened by its first edition in 2019, this second workshop will give the opportunity to go deeper in the discussion and analysis of the different diagnostic techniques, the role of new drugs and the optimal management of these two important diseases providing a common evidence-based knowledge background to be developed further by participants in their daily practice.

Výbor ČPFS vyzývá svoje členy, aby se s tím, že pečují o Covid+ pacienty aktivně hlásili ve svých vakcinačních místech. 

V případě, že to lokálně nepůjde, prosíme ozvěte se, budeme se snažit to vyřešit. 

prof. M. Vašáková, doc. V. Koblížek, dr. I. Čierná Peterová

Informace z MZ ČR (8. 1. 2021) :

Aktuální novinky v celostátní strategii očkování proti COVID-19 byly tématem webináře Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který se uskutečnil v úterý 5. ledna od 18.00.

Odborným garantem webináře je doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D. a za Českou lékařskou společnost JEP prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc.

Do studia přijal pozvání koordinátor očkovací strategie MZČR PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA.

Výbor ČPFS ČLS JEP podporuje očkování proti infekci  SARS-CoV-2  dle odborného doporučení České vakcinologick&eacute  společnosti  (www.vakcinace.eu).  Nejvíce riziková část populace (starší osoby, polymorbidní lidé, imunosuprimovaní pacienti a  profesní skupiny v opakovaném kontaktu s nemocnými) by měla být vakcinována co možná nejdříve. 

Vážené členky, vážení členové ČLS JEP,

dovolte nám, abychom Vás upozornili, že od roku 2020 se platba ročních členských příspěvků provádí formou elektronických výzev k úhradě všem členům na emailové adresy evidované v členské databázi. Výzvy jsou odesílány hromadně administrátorem z adresy [email protected]

Všem členům, kteří nemají v databázi uvedenou emailovou adresu, jsou ve spolupráci s Českou poštou generovány a následně zasílány složenky.

Při kontrole plateb členských příspěvků ČPFS bylo zjištěno, že cca 250 členů nemá tyto příspěvky za letošní rok (u někoho i za roky předešlé) uhrazeny.

Příčinou může být to, že Členská evidence ČLS JEP nerozesílala letos složenky tak, jak tomu bylo v letech předešlých, ale pomocí najaté IT firmy rozesílala podklady k platbám automaticky z adresy [email protected] v únoru a upomínky z téže adresy v září letošního roku s částkou za všechny Společnosti, jichž jste členy. Mohlo se stát, že některé servery, u nichž máte svůj e-mailový účet, posílají hromadné zprávy do spamu.

Protože jsme ověřili, že některým z Vás tyto e-maily vůbec nepřišly, dostanete v období od 2. do cca 4. prosince z téže adresy manuálně zpracovanou upomínku (pracovnicí členské evidence ČLS JEP), v níž bude celková dlužná částka, kterou je třeba uhradit na účet. 

Napsali o nás: Čekání na nové PLÍCE (Blesk-zdraví)

O zákeřné a z počátku ne tolik nápadné nemocni zvané plicní fibróza hovořila přední česká pneumologoška prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v rozhovoru pro deník Blesk. V rozhovoru mluvila o příznacích této nemoci a kde a jak je možné ji léčit.

Po tréninku na kole se na sebe Miloslav podíval do zrcadla. Značně promodralý obličej mu tehdy ještě nenapověděl, že má idiopatickou plicní fibrózu.

 V péči Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze se šedesátiletý Miloslav Jáchymstál ocitl na začátku roku 2017, a to nedlouho poté, co se vrátil domů po řadě let strávených pracovně ve Velké Británii.

Zatímco v zahraničí jeho zdravotní stav lékaři zanedbali, pneumoložku Martinu Šterclovou a její kolegy si Miloslav nemůže vynachválit.

Jak to všechno začalo?„Prvním signálem, že se s mými plícemi něco děje, byla asi jedna z mých lékařských kontrol v Británii zhruba před deseti lety, kdy mi naměřili hodnoty kyslíku v krvi jen okolo 90 %.

Tehdy jsem vůbec netušil, co to znamená, a ještě jsem nijak nepociťoval dechovou nedostatečnost,“ vypráví Miloslav. Po několika letech absolvoval další důkladnou zdravotní kontrolu a dozvěděl se jen to, že výsledky jeho spirometrie jsou na hraně.

Lékařka mu doporučila zlepšit fyzičku.

Zkázu nelze zvrátit„Začal jsem sedmkrát v týdnu na dvě hodiny navštěvovat fitness a cvičil jsem do úmoru. Vzpomínám si, jak za mnou po cyklotréninku přišly dvě vyděšené dámy se sklenicí vody a ptaly se mne, zda nepotřebuji pomoci.

Jejich snahu jsem nechápal a přikládal jsem to zájmu o navázání konverzace,“ usmívá se Miloslav příhodě, kdy až následně uviděl v zrcadle posilovny svou promodralou tvář. Odborně se tomu říká cyanóza a jde o stav kůže, která trpí nedostatkem kyslíku. Jenže ani to pro něj nebylo znepokojivé, cítil se jinak úplně dobře a myslel si, že to jen přehnal s dávkami cvičení.

 První hospitalizace, stále ještě v cizině, přišla v roce 2014. Neutuchající záchvaty kašle přivedly lékaře na myšlenku, že by se mohlo jednat o jinou plicní chorobu. O plicní fibróze začali uvažovat až později. Bohužel ale při těchto úvahách nic nedělali a pominuli dost zásadní fakt: léčba se musí zahájit co nejdříve, protože proces, který při nemoci ničí plíce, je nevratný.

K zanedbání podle Miloslava mohlo vést i to, že v mládí intenzivně sportoval a jeho plicní kapacita byla nadprůměrná. Nemoc ji zpočátku pouze snížila na běžnou úroveň netrénovaných jedinců.

Jak to vidí prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice

* Proč se plicní fibrózu nedaří dobře diagnostikovat?Nemoc se většinou objevuje po šedesátce, takže řada nemocných zpočátku nepovažuje pokašlávání a zadýchávání se za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice nebo za následek kouření. Oddalují tak návštěvu lékaře, dokud není pozdě. I sami lékaři navíc tuto vzácnou nemoc ne vždy poznají a leckdy ji zaměňují za jinou plicní či srdeční nemoc.

* Jaké příznaky jsou pro nemoc charakteristické?Jsou poměrně jasné. Při poslechu plic lékař slyší zvuk připomínající odepínání suchého zipu nebo chůzi po zmrzlém sněhu, takzvaný krepitus. Lidé, kteří nemocí trpí, mívají také paličkovité prsty s nehty tvaru hodinového sklíčka.

* Kde by se pacienti měli léčit?Terénní pneumologové by měli lidi s touto diagnózou odesílat do specializovaných center, kde dostanou nejmodernější léčbu. Těch je v republice 17.

Žádní simulantiNávrat do Čech znamenal pro pana Miloslava konečně stanovení diagnózy a zahájení léčby. A jak to vypadá dnes? „Moje kapacita plic se nadále pomalu snižuje, takže už uvažujeme o transplantaci plic.

Abych mohl být zařazen do transplantačního programu, mám za úkol zhubnout o posledních deset kilo,“ svěřuje se pan Miloslav, který ještě před čtyřmi lety vážil přesně 146 kilogramů. Díky jeho silné vůli i podpoře jeho manželky Gity jde váha krásně dolů.

 Nakonec Miloslav přidává svůj rodinný příběh, když prozrazuje, že jede navštívit svého bratra, který leží v pražské Fakultní nemocnici Motol už po transplantaci plic. „Na Pneumologickou kliniku do Thomayerovy nemocnice jsem bratra přivedl já.

Můj bratr byl bohužel svou dřívější praktickou lékařkou dlouho považován za simulanta, a nebýt obětavosti lékařů na klinice, ani by se možná transplantace nedočkal.

U něj byl nástup choroby mnohem razantnější než u mne,“ vypráví Miloslav a dodává, že sice podle literatury plicní fibróza dědičná není, ale na stejnou diagnózu před třemi lety zemřela také jeho maminka. On sám je nadále přes to všechno velký optimista a věří, že svou nemoc dobře zvládne, když bude v duševní pohodě.

Idiopatická plicní fibróza v číslech

  • 50 až 80 let je typické věkové rozmezí, kdy je nemoc diagnostikována.
  • 2000 pacientů žije nyní v tuzemsku s touto nemocí, lékaři ale vědí jen o polovině z nich

Více informací najdete ZDE.Idiopatická plicní fibróza Jde o vzácné onemocnění, při němž se poškozují stěny plicních sklípků. V prostoru mezi stěnou sklípku a stěnou cévy se tvoří jizvy a vazivo.

Zajímavé:  Léčba Váčku Pod Zubem?

To ubírá plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže pořádně nadechnout. Pacienti to popisují tak, že mají pocit, že se topí. Slovo „idiopatická“ v názvu choroby znamená, že příčina nemoci dosud nebyla objasněna. Důležitá je včasná diagnostika.

Čím dříve se na nemoc přijde, tím větší je šance na její zastavení.

Zdroj: Blesk-zdravíDatum vydání: 27. 3. 2019

Autor: lac

Plicní hypertenze. Pokud se neléčí, je srovnatelná s nejtěžšími nádory

„Jako dítě jsem byla zdravá, neměla jsem žádné problémy. Nemoc se začala projevovat okolo roku 2016, kdy mi bylo 28 let. Byla jsem pořád zadýchaná, když jsem šla do práce, do kopce, po rovině, z kopce nebo třeba nesla kabelku, pořád jsem vypadala, jak kdybych právě doběhla maraton. Musela jsem každou chvilku odpočívat a popadat dech,“ vypráví paní Denisa.

Přečíst článek ›

Kromě toho ji trápila častá únava a bolest na hrudi. „Myslela jsem si, že jsem jen unavená z práce a mám nulovou fyzičku, ale když to bylo čím dál horší, začala jsem si říkat, že už můj zdravotní stav asi není úplně v pořádku a možná mi něco bude. Navíc manžel stále opakoval, ať si na nějaké vyšetření zajdu, aby se případná nemoc ještě nezhoršila,“ vzpomíná.

PočtyPlicní hypertenzí trpí až jedno procento světové populace.V Česku tuto nevyléčitelnou chorobou mají desítky tisíc lidí, velké množství z nich svou diagnózu ale nezná.Stanovení diagnózy trvá často i několik let.Pacienti bez léčby zemřou během 2–3 let.Ženy jsou postiženy až dvakrát častěji než muži.

Odhaduje se, že se nemoc rozvine do 2 let asi u 4 % lidí, kteří přežili akutní plicní embolii.

„Doktoři si mě tehdy přehazovali jeden přes druhého, až mě nakonec odeslali do Prahy, kde jsem se dostala do rukou pana doktora, který mi konečně pomohl. Když jsem přešla do jeho péče, nebyla už jsem v dobrém stavu. Měla jsem promodralé rty, modré konečky prstů, a o tom, že jsem se skoro nemohla nadechnout, ani nemluvím…,“ říká paní Denisa.

Lékař ji vysvětlil, že trpí plicní hypertenzí.

Tedy nemocí, která je způsobena vysokým krevním tlakem v plicních cévách, což zvyšuje námahu pravé srdeční komory, která pumpuje krev přes plicní cévy do levé poloviny srdce.

„Během léčby se naštěstí můj stav výrazně zlepšil, takže jsem nakonec ani nepotřebovala transplantaci plic, kterou mě zpočátku strašili, a nadále užívám léky,“ dodává paní Denisa.

Názor odborníka

Doc. MUDr. Pavel Jansa (kardiolog z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze)

Při plicní hypertenzi dochází ke zvýšené námaze pravé strany srdce, která se postupně zvětšuje. To může v čase vést i k selhání srdce.

Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. Pacienti mnohdy přicházejí pozdě, když je choroba v pokročilém stadiu.

Kvůli relativní vzácnosti onemocnění často i praktické lékaře tato možnost napadá jako poslední a pacienty léčí například na astma. Léčba je pak mnohem složitější.

Druhů plicní hypertenze známe několik, v posledních letech se zájem soustředí zejména na plicní arteriální hypertenzi a na chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi, hlavně kvůli významným pokrokům v léčbě. Díky nim jsme snížili počet obětí na jednotky procent ročně.

Přečíst článek ›

Informace o nemoci

· Plicní hypertenze je závažný stav, který vzniká při řadě srdečních i mimosrdečních onemocnění. Příznaky jsou často lehké a netypické a lze je zaměnit za projevy jiného onemocnění srdce a plic.

· Důležitá je časná diagnostika a léčba k zabránění trvalých změn v plicích a postižení srdce.· Častá je dušnost, a pokud ji nelze zdůvodnit jiným onemocněním, měl by pacient absolvovat ultrazvuk srdce a následně navštívit specialisty.

· Dalším příznakem může být modré zbarvení rtů a kůže kvůli nedostatečnému okysličení krve nebo otoky kotníků a nohou.

· Příčin plicní hypertenze je celá řada, nejčastěji vzniká jako komplikace jiného onemocnění plic a srdce. Může ale vznikat i v důsledku autoimunitních onemocnění nebo plicní embolie.

Přečíst článek ›

· Nejčastěji lékaři plicní hypertenzi léčí přípravky, které pomáhají roztahovat plicní cévy. Druhou možností je operace.· V současné době jsou v Česku tři specializovaná centra na léčbu plicní hypertenze – II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Kardiologická klinika IKEM a I. interní klinika FN Olomouc.

· Na nemoc upozorňuje Světový den plicní hypertenze (5. 5.), kdy jsou v Praze a Olomouci modře nasvícené významné budovy. Modrá je barvou plicní hypertenze – podle modrých rtů, které pacienti často mívají.

Tipy pro zdraví

Úzkostné stavy v době koronaviru

„Základní radou pro pacienty trpící přechodnou úzkostí je, aby si i ve vypjatém období zachovali v co největší míře svůj běžný denní režim a rituály. Především lidé v karanténě by měli pečovat o své psychické zdraví a udržovat pravidelný kontakt s rodinou a přáteli.

Vhodnou formou jsou telefonáty nebo videohovory, které mohou do značné míry nahradit osobní kontakt. Doporučujeme také rozdělení dne na aktivní čas a dobu odpočinku, je potřeba dodržovat i pravidla spánkové hygieny.

Sledování zpráv by mělo být omezeno na minimum, polovina dne strávená vnímáním negativních informací rozhodně psychice nepomůže,“ vysvětluje možnosti prevence i řešení lehčích forem úzkosti viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Úzkostné stavy lze řešit také pomocí bylinek. Například levandule působí proti úzkosti, dále můžete využít také meduňku, mučenku, chmel, kozlík či třezalku. Z minerálních látek je možné doplňovat hořčík.

Plicní choroby

Plicní choroby postihují struktury a funkce plic. Při některých plicních chorobách je narušeno okysličování krve v plicních sklípcích a odstraňování oxidu uhličitého.

Při dalších onemocněních je porušena schopnost průdušek přivádět vzduch do plicních sklípků. Může se jednat o zúžení průdušek nebo o poruchu dýchacích svalů rozepínajících plíce.

U jiných chorob nejsou plíce schopny odstranit cizorodé látky, které jsou přítomny v nadlimitním množství pro obranný systém plic.

K častým plicním onemocněním patří:

Průduškové astma je chronické zánětlivé onemocnění drobných průdušek se záchvaty jejich zúžení. Astmatici jsou přecitlivělí na různé látky, které nevyvolávají u zdravých jedinců žádné potíže.

Záchvaty dušnosti mohou být vyprovokovány cigaretovým kouřem, prachem, plísněni a dalšími alergeny, tělesnou zátěží, chladným vzduchem a dalšími faktory. Spouštěče záchvatů jsou u různých jedinců různé. V astmatickém záchvatu dochází ke stahu hladké svaloviny průdušek a ke zvýšení množství vazkého sekretu v průduškách.

Tím se velmi zúží jejich průsvit a nemocný má kašel, slyší pískoty, má pocit sevření na hrudi a dusí se. Astmatický záchvat se může vyskytnout kdykoliv, nejčastější je ale výskyt v noci nebo po ránu. Těžký astmatický záchvat ohrožuje nemocného na životě a musí být proto okamžitě léčen.

Dle Americké plicní asociace (ALA-American Lung Association) je astma nejčastější chronickou chorobou u dětí. Postihuje ve Spojených státech 6 milionů dětí a 15 milionů dospělých.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je označení pro kombinaci rozedmy a chronického zánětu průdušek. Dle Americké plicní asociacce (ALA) je CHOPN ve Spojených státech čtvrtou nejčastější příčnou smrti.

Při chronické bronchitidě zánět sliznice poškozuje stěnu průdušek, a ty se postupně zužují. Rozedma je charakterizována zvětšením a potrháním plicních sklípků. Nemocní s CHOPN mají námahovou dušnost, potíže s výdechem a s okysličováním krve.

Kouření cigaret je příčinou 80-90% úmrtí při CHOPN. Dalšími faktory jsou znečištění pracovního a životního prostředí.

Plicní fibróza je postižení plicního intersticia charakterizované jeho jizvením a zánětem. Tyto procesy vedou k tomu, že plíce je tuhá a nemůže plnit své respirační funkce. Příčiny plicní fibrózy jsou:

  • Profesionální expozice anorganickým prachům (oxid křemičitý, azbest, uhelný prach, berylium)
  • Opakované expozice organickým prachům (plísně ze sena, exkrety z ptáků a další) vedou u disponovaných jedinců ke vzniku exogenní alergické alveolitidy, která může přejít do plicní fibrózy
  • Chemické látky a léky poškozující plíce
  • Léčba zářením
  • Sarkoidóza
  • Systémová sklerodermie a další systémové choroby pojiva
  • Idiopatická plicní fibróza

Plicní infekce mohou postihovat plicní tkáň i pleuru. Mohou být akutní nebo chronické a mohou je vyvolávat viry, baktérie nebo vzácněji plísně. Zápal plic je akutní zánět plicní tkáně vyvolaný různými mikroorganizmy. Chřipka je akutní choroba vyvolaná virem, má i respirační příznaky.

Tuberkulóza a mykobakteriózy jsou chronická infekční onemocnění, která se ve zvýšené míře vyskytují u osob s poruchami imunity (HIV infekce, AIDS). Mykobakteriální infekce se rozvíjejí zvolna a mohou postihovat plíce i jiné orgány.

Zajímavé:  Respirační onemocnění narostla o 22,2 % – vše o zdraví

Plicní karcinom je podmíněn nekontrolovaným růstem zhoubných buněk. Dělíme jej na dvě hlavní podskupiny, malobuněčný plicní karcinom a nemalobuněčný plicní karcinom. Počty žen s plicním karcinomem narůstají, počty mužů mírně klesají.

Dle Národního zdravotního informačního centra pro ženy je plicní karcinom u žen ve Spojených státech nejčastější příčinou smrti, na tuto chorobu umírá více žen než na karcinom vaječníků, karcinom děložního čípku a karcinom prsu dohromady.

Plicní karcinom je vyvolán rakovinotvornými látkami obsaženými v tabákovém kouři a inhalací radonu. Plíce jsou též místem metastáz jiných mimoplicních zhoubných nádorů.

Plicní hypertenze je choroba zužující plicní cévy, což vede ke zvýšení tlaku v nich a zátěži pravé srdeční komory. Plicní hypertenze může doprovázet některé plicní choroby (CHOPN, plicní fibrózy) nebo být samostatnou chorobou (plicní arteriální hypertenze). Vede k pravostrannému srdečnímu selhání.

Plicní embolie je podmíněna krevní sraženinou, která se většinou uvolní z hlubokých žil dolních končetin a dostane se krevní cestou do plicní tepny nebo jejich větví. Plicní embolie se projeví náhle vzniklou dušností, bolestí na hrudi a kašlem – někdy s vykašláváním krve. Jedná se o život ohrožující chorobu, která musí být rychle diagnostikována a léčena.

Bronchopulmonální dysplazie (BPD) je chorobou nezralých novorozenců, kteří byli léčeni pro dechovou nedostatečnost mechanickou ventilací a nebo podáváním kyslíku. Někdy jsou poškozeny průdušky po pneumonii v útlém dětství. Při bronchopulmonální dysplazii se průdušky normálně nevyvíjejí a jsou poškozené zánětem.

Syndrom dechové tísně u dětí (RDS-respiratory distress syndrome) je choroba nezralých novorozenců, narozených dříve než 6 týdnů před termínem porodu. U nezralých novorozenců nejsou plíce dostatečně vyvinuty a neprodukují dostatečné množství látek usnadňujících rozpínání plicních sklípků (plicní surfaktant). Tyto děti mají problémy s dýcháním již po několika hodinách od předčasného porodu.

Syndrom dechové tísně dospělých (ARDS-adult respiratory distress syndrome) začíná akutně jako klidová dušnost v důsledku těžkého plicního zánětu s vyplněním plicních sklípků tekutinou pocházející s plicních kapilár. Průběh může být velmi závažný, končící smrtí. ARDS vyvolávají plicní infekce, sepse, poranění, opakované transfuze, předávkování se drogami nebo inhalace kouře nebo vdechnutí slané vody.

Cystická fibróza je vrozená choroba postihující plíce, slinivku břišní a další orgány. Je charakterizována zvýšenou slaností potu, produkcí vazkého sekretu v průduškách a ve slinivce břišní. Choroba vede k opakovaným plicním infekcím, poruše výživy. Je většinou diagnostikována v dětství. Ve Spojených státech se každoročně narodí asi 1000 dětí s cystickou fibrózou.

Deficit alfa-1-antirypsinu je rovněž vrozená choroba, která vede ke snížení obranné schopnosti plic vlivem nízkých koncentrací této bílkoviny.

V kombinaci s kouřením dochází k rychlému poškození plic, vzniku rozedmy. Dále dochází k poškození jater.

Americká plicní asociace (ALA) odhaduje, že tuto chorobu má asi 100000 Američanů a přibližně 25 milionů osob jsou přenašeči genu pro tuto chorobu.

Další choroby nepostihují plíce přímo, ale ovlivňují schopnost nemocného normálně dýchat. Patří mezi ně choroby postihující hrudní koš, hrudní svalstvo, nervový systém a srdce.

Může se tedy jednat o neuromuskulární choroby jako je např. svalová dystrofie, myasthenia gravis, syndrom Guillain-Barré, amyotrofická laterální skleróza. (Pozn.

: o těchto chorobách a jejich léčbě článek nepojednává).

Zápal plic – příznaky, nakažlivost a léčba

Zápal plic neboli pneumonie je zánětlivé onemocnění plic. Jak vzniká, jak poznat jeho příznaky, jak moc je nakažlivý, jak dlouho trvá léčba a jak se po něm chovat? Přiblížíme vám zákeřnou nemoc, která může mít pro starší osoby a jedince s oslabenou imunitou fatální následky.

Foto: cottonbro, Pexels

Jak vzniká zápal plic

Nejčastěji pneumonii způsobují bakterie – streptokoky, hemofily nebo stafylokoky. Někdy ji však mohou zapříčinit nitrobuněčné bakterie – chlamydie, mykoplazmata nebo rickettsie. Méně častý je zápal plic způsobený viry – chřipkový virus, herpes viry nebo cytomegalovirus.

Výjimečně mohou být příčinou i mykózy (kvasinky a plísně), tuberkulóza, prvoci a další parazité. Dále také inhalace chemických látek, vdechnutí cizího tělesa nebo ozařování. Pneumonie vzniká i jako komplikace při infekcích horních a dolních dýchacích cest, není ale ojedinělá ani při rakovině plic.

Příznaky zápalu plic

Příznaky zápalu plic se mohou lišit podle původu onemocnění – bakterie versus viry (více výše). Společnými příznaky jsou:

  • kašel,
  • zvýšená teplota, až horečka,
  • tlak či bolest na hrudi,
  • potíže s dýcháním.

„U virového zápalu plic je kašel suchý a dráždivý, někdy doprovázený bolestmi. U bakteriální infekce se kašel postupně mění na produktivní, tedy vlhký kašel s vykašláváním hlenů.

Virové onemocnění může doprovázet zvýšená teplota, bakteriální spíše horečka,“ vysvětluje MUDr. Jan Faktor z EUC Kliniky České Budějovice.

U virového zápalu plic se navíc mohou přidat i příznaky podobné chřipce – bolesti svalů a kloubů, celková schvácenost, nevolnost a zvracení. U starších osob se zápal plic projevuje také zmateností.

Zápal plic u dětí

U dětí je průběh pneumonie v podstatě stejný jako u dospělých. Typické příznaky u dětí mladších 5 let zahrnují horečku, kašel a zrychlené či obtížné dýchání.

U dětí školního věku pneumonie nejdříve připomíná akutní virové onemocnění, později však dochází ke zhoršování kašle. U kojenců se bakteriální zápal plic oproti virovému vyskytuje méně často, mívá ale těžší průběh.

Obecně platí, že u dětí, které jsou k zápalu plic přirozeně více náchylné, zvyšuje riziko nákazy nedonošenost, podvýživa či vrozené vady (např. srdeční) a chronická onemocnění plic.

Nakažlivost zápalu plic

Zápal plic je nakažlivý – jedná se o infekční onemocnění. Infekce se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo dotykem. Míra nakažlivosti závisí na tom, v jaké fázi se nemoc zrovna nachází. Nejvyšší je v období kašle – pokud navíc pacient vykašlává hleny, nakažlivost stoupá.

Inkubační doba se odvíjí dle původu onemocnění. U bakteriální pneumonie trvá 1 až 3 dny, u virové 4 až 6 dní. Pokud je na vině chřipkový vir, onemocnění se projeví v rozmezí 18 až 72 hodin po nakažení.

Čím a jak dlouho se léčí zápal plic

„Léčba zápalu plic běžně trvá 2 až 3 týdny, rekonvalescence zhruba měsíc. Léčba se odvíjí od různých faktorů – původ onemocnění, stav pacienta, jeho věk a přítomnosti jiných onemocnění.

Většinou se však zahajuje léčba antibiotiky (aminopeniciliny a cefalosporiny). Jakmile známe původce onemocnění, mohou se nasadit další léky (erytromycin nebo tetracykliny, antivirotika či antimykotika),“ vysvětluje MUDr.

Jan Faktor z EUC Kliniky České Budějovice.

U zápalu plic je léčba antibiotiky většinou nezbytná. Foto: JESHOOTS.com, Pexels

Léčí se i průvodní příznaky onemocnění. K léčbě suchého kašle se užívají antitussika, k léčbě vlhkého kašle s hleny zase expektorancia. Horečku lze srazit léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. U neinfekčních zápalů plic se podávají kortikoidy.

Obecně je pro léčbu pneumonie nezbytný klid na lůžku – s mírně vyvýšenou hlavou a trupem. Důležitý je pitný režim, který pomůže zlepšit obranyschopnost organismu a usnadní odkašlávání. Dále vyvážená strava, dostatečná hygiena a úplná absence kouření a alkoholu.

Jak se chovat po zápalu plic

Po zápalu plic je nezbytný fyzický i psychický klid, dostatek spánku a kvalitní strava. Ideální délka klidového režimu po zápalu plic je zhruba měsíc. Později lze opatrně a postupně zvyšovat zátěže. 

Včasné stanovení diagnózy = nižší riziko následků

Úspěšná léčba zápalu plic bez následků vyžaduje včasné stanovení diagnózy.

U neléčených pacientů totiž může vzniknout trvalé poškození plicní tkáně, snížení funkce plic nebo zhoršení původního onemocnění.

Také může dojít k přenosu infekce z plic do dalších částí těla (klouby či srdce). Nepodceňujte tedy závažnost pneumonie – při podezření ihned kontaktujte svého lékaře.

U pneumonie je včasná diagnostika podmínkou úspěšné léčby. Foto: Negative Space, Pexels     

TIP: Hledáte praktického lékaře pro vaši rodinu? Objednejte se k praktickému lékaři či pediatrovi na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Zápal plic není legrace

Zápal plic je vážné infekční onemocnění plicní tkáně. Do nejohroženější skupiny patří novorozenci, kojenci, starší lidé, nemocní upoutaní na lůžko a lidé s oslabenou imunitou (AIDS, imunosupresiva).

Nejčastěji se projevuje kašlem, horečkou, bolestmi na hrudi, potížemi s dýcháním, ale může mít i další příznaky. „V řadě případů lze zápalu plic předejít očkováním.

Například proti pneumokokovým nákazám, které zápal plic mohou způsobovat, existuje dobrovolné očkování dětí,“ uzavírá MUDr. Jan Faktor z EUC Kliniky České Budějovice.

  • Účinnou prevencí je ale také dodržování hygienických zásad a návyků, vyhýbání se pobytu v zakouřených prostorách a místech s vysokou koncentrací lidí.
  • Sháníte vyšetření? Naši odborníci z EUC vám rádi pomohou:
  • Praktičtí lékaři v EUC
  • Potřebujete zmírnit kašel? Prostředky, které vám mohou pomoci, najdete v EUC Lékárnách:
  • Léky proti kašli         

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector