Nemoc slinivky – Vše o zdraví

O zdraví 15. 2. 2021 | Nemoc slinivky - Vše o zdravíPhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.

Pankreas je životně důležitý orgán, který v organismu plní řadu funkcí. Šťáva slinivky má rozhodující význam pro trávení. Obsahuje enzymy štěpící hlavní živiny na jednotky schopné vstřebávání. Při akutním či chronickém zánětu je nutné dodržovat přísnou dietu a abstinenci.

Nemoc slinivky - Vše o zdravíStock Photos: mi_viri /Shutterstock.com

  • Škroby jsou enzymem amylázou štěpeny na glukózu.
  • Tuky účinkem lipázy na glycerol a mastné kyseliny.
  • Bílkoviny jsou účinkem trypsinu rozkládány na aminokyseliny.
  • Ve slinivce, konkrétně v tzv. Langerhansových ostrůvcích, se také tvoří hormony – inzulín, glukagon a somatostatin. Inzulín má za úkol snižovat hladinu krevního cukru (glykémii), glukagon naopak hladinu krevního cukru zvyšuje.

Nemoc slinivky - Vše o zdravíI z plného zdraví se může rozvinout akutní pankreatitida. Vyvolávací příčinou bývá nejčastěji alkohol nebo uzávěr žlučových cest kamínkem.

V důsledku toho dochází k celé kaskádě patofyziologických jevů, které způsobí samonatrávení slinivky vlastními aktivovanými enzymy. Většina případů akutní pankreatitidy proběhne bez závažnějších následků, u části nemocných má však velmi dramatický průběh.

Hlavním projevem je krutá bolest, která nemocného doslova srazí na kolena. Časté je zvracení, nevolnost, horečka, až selhání organismu a rozvoj šokového stavu. Vzácně mohou akutní pankreatititu zapříčinit i léky nebo vysoká hladina krevních tuků. Léčba probíhá na jednotce intenzivní péče.

Dieta: Při lehkém průběhu choroby je možné začít během několika dnů zařazovat jednoduchou sacharidovou stravu, ovšem zcela bez tuku (vodová bramborová nebo rýžová kaše, suché brambory) a postupně přidávat i bílkoviny.

Doporučení: Samozřejmostí by měla být dlouhodobá abstinence a stop kouření. Prospěšné je zvýšit příjem antioxidantů, nezapomínat ani na vápník a hořčík, z vitaminů „céčko“ a B komplex.

Chronický zánět

Závažným onemocněním je i chronický zánět slinivky břišní. Jedná se o progresivní proces, v jehož průběhu je pankreatická tkáň nahrazena vazivem.

V 75 %-90 % onemocnění je příčinou alkohol, často však příčina zůstane nezjištěna.

Ke vzniku chronického zánětu slinivky stačí poměrně málo, například u žen je rizikové pravidelné vypití 40 g alkoholu denně po dobu 5 let. Pro představu 40 g alkoholu je ve 4 dcl vína.

Příznaky mohou být poměrně nenápadné a objevují se až při postižení značné části pankreatu. Mezi ty časté patří hubnutí, poruchy trávení, pocity na zvracení nebo bolest.

Při zničení více než 90 % tkáně se objevuje i diabetes mellitus. Cílem léčby je zmírnění bolestí a prevence podvýživy.

Více než 80 % pacientů je léčeno v podstatě normální stravou doplněnou o pankreatické enzymy.

Dieta při chronické pankreatitidě 

  • Absolutní abstinence
  • Vyloučit přepalované tuky, tučná masa, majonézu, velmi kořeněná jídla a nadýmavou stravu
  • Při přítomné cukrovce je třeba omezit cukry, které mohou vyvolávat průjem
  • Omezit silnou kávu a silný čaj
  • Nutné jíst často malé porce, potravu řádně rozžvýkat
  • Dieta má být bohatá na sacharidy a bílkoviny (1–1,5 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti/den)
  • Přednost mají potraviny bohaté na bílkoviny, ale zároveň nízkotučné, jako jsou méně tučné mléčné výrobky, bílek, libové maso, drůbež, ryby
  • Příjem tuku je třeba omezit a upřednostňovat hlavně rostlinné oleje

Rakovina slinivky

Nemoc slinivky - Vše o zdraví

Karcinom slinivky břišní patří mezi jedny z nejzáludnějších. Karcinomem pankreatu jsou ve zvýšené míře ohroženi diabetici a osoby s již přítomným chronickým zánětem slinivky.

  • Rizikovým faktorem je také nadměrný příjem nasycených tuků (zdrojem jsou uzeniny, tučné maso, výrobky s obsahem palmového a kokosového tuku, smetanové mléčné výrobky atp.).
  • Ale abychom nekončili takto smutně – onemocnění slinivky břišní jsou poměrně dobře preventabilní.
  • V tomto případě to znamená hlavně umírněně konzumovat alkohol a soustředit se na vyvážený jídelníček s dostatkem zeleniny, kvalitních bílkovin a přiměřeným příjmem nasycených tuků.

Nemoc slinivky - Vše o zdraví

Mohlo by vás také zajímat: Nemoc slinivky - Vše o zdraví Nemoc slinivky - Vše o zdraví Další článek

Slinivka břišní: Popis, funkce, co jí škodí a jak o ni správně pečovat

Mnohými podceňovaná slinivka břišní v organismu zastává životně důležitou roli. Nezbytná je především pro normální funkce trávicího systému a regulaci hladiny cukru. Její funkce však ohrožuje zánět a rakovina. Jedná se o vážná onemocnění, kterým se lze vyhnout vhodnou péčí. Víte, jak slinivku udržet ve zdravé kondici?

Co je pankreas a jaké jsou její funkce

Slinivka břišní(latinsky pancreas, česky také pankreas)je součástí lidské trávicí soustavy. Tento životně důležitý vnitřní orgán má protáhlý tvar, měří 12 až 16 centimetrů a váží 60 až 90 gramů. Nachází se hluboko v horní části břišní dutiny nad žaludkem. K hlavním funkcím slinivky patří produkce enzymů a hormonů.

Nemoc slinivky - Vše o zdraví
Slinivka břišní hraje roli při bezproblémovém trávení.

Slinivka břišní a její role v trávicím systému

Pankreas je tzv. podvojná žláza. To znamená, že v organismu plní dvě funkce. První jako žláza s vnější sekrecí, kdy produkuje trávicí enzymy, druhou jako žláza s vnitřní sekrecí, kterou tvoří Langerhansovy ostrůvky, kdy produkuje hormony.

Trávicí enzymy obsažené v pankreatické šťávě jsou nezbytné pro štěpení základních živin bílkovin, sacharidů a tuků. K aktivaci enzymů dochází v tenkém střevě, kde podpoří rozklad živin na látky, které je tělo schopné vstřebat. 

  • trypsin – hydrolyzuje bílkoviny na aminokyseliny,
  • lipázy – štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny,
  • amylázy – hydrolyzují sacharidy na glukózu.

Ve slinivce se také tvoří hormony. K nejdůležitějším patří dva hormony inzulin a glukagon.  Zatímco inzulin snižuje hladinu cukru v krvi, glukagon ji naopak zvyšuje. Společně se podílí na udržování správné koncentrace glykémie (hladina glukózy v krvi).

Které nemoci postihují slinivku břišní

Pankreas patří k vnitřním orgánům, které pracují “nadoraz”. K omezení funkcí dochází až v momentě, kdy poškození zasáhne více než 90 % objemu orgánu. Poškození v raném stádiu lze obtížně zjistit a tak i malé zranění břicha, při němž dojde k poškození orgánu, může vést i k ohrožení života. 

Poškození tohoto orgánu se nejčastěji projevuje třemi příznaky:

  • bolestí v oblasti nadbřišku pronikající k žebrům či páteři,
  • silným nadýmáním,
  • nucením ke zvracení po vydatnějším jídle.

Slinivku často postihují dvě základní nemoci: zánět (pankreatitida) a rakovina. Obě nemoci jsou vážné, ohrožují život a vyžadují včasnou a důslednou léčbu.

Pankreatitida může ohrozit zdraví i život

Nejčastějšími příčinamipankreatitidy jsou alkohol nebo žlučové kameny, vzácně vysoká hladina krevních tuků či léků. Rovněž může jít i o genetické onemocnění. Náchylnější ke vzniku zánětu jsou obézní lidé a lidé se špatnými stravovacími návyky. Cca u 10 % případů je příčina neznámá a jedná se o tzv. idiopatický zánět.

Dva typy zánětu slinivky břišní:

  • akutní zánět,
  • chronický zánět.

Nemoc slinivky - Vše o zdraví
Při problémech se slinivkou je doporučeno vyhýbat se alkoholu, cigaretám a potravinám s vysokým obsahem tuků.

Akutní pankreatitida

Při akutním zánětu dochází k samonatrávení slinivky vlastními enzymy. Projevuje se bolestí a tuhnutím břicha, nevolností, zvracením, zrychleným tepem a zvýšenou teplotou. V horším případě může dojít až k selhání organismu.

Součástí léčby je přísná dieta, která spočívá v omezení bílkovin a vyloučení tuků. Rychlost léčby podpoří abstinence, nekouření, vyšší příjem antioxidantů, vitaminů (zejména C a B) a minerálů (vápník a hořčík).

Chronická pankreatitida

Hlavní příčinou chronického zánětu slinivky, při kterém pankreatickou tkáň nahrazuje vazivo, je téměř vždy alkohol konzumovaný na denní bázi. K poškození slinivky stačí mírná, avšak dlouhodobá konzumace alkoholu. U žen jsou to například dvě sklenky vína denně po dobu cca 5 let.

Na rozdíl od akutního zánětu se příznaky objevují až při poškození podstatné části orgánu. Nemocní trpí poruchami trávení, bolestmi břicha a pocity na zvracení. Bolesti břicha mohou být občasné, opakované i trvalé. Nedostatečná funkce způsobuje také váhový úbytek a objevuje se i cukrovka. 

Tento zánět se léčí léky na zmírnění bolesti, užíváním pankreatických enzymů a dietou, která spočívá v menších porcích, vyšším obsahu kvalitních sacharidů a bílkovin a nízkým obsahem tuků. Nezbytné je omezení tuků a jednoduchých cukrů a samozřejmě alkoholu. 

Rakovina slinivky

Nejzávažnější je nádorové onemocnění. Rakovina slinivky nejvíce ohrožuje diabetiky a také osoby trpící již rozvinutým chronickým zánětem slinivky.

Nemoc slinivky - Vše o zdraví
Silná bolest v nadbřišku, nadýmání a nutkání ke zvracení mohou signalizovat vážné problémy se slinivkou.

Slinivce břišní prospívá zdravá strava a žádný alkohol

Nemoci slinivky zní životu nebezpečně, což také mohou být, pokud se nezačnou včas léčit. Pozitivní zpráva je, že stačí dodržovat známá preventivní opatření, díky nimž lze slinivku udržet zdravou, funkční a v dobré kondici.

Preventivní opatření podporující normální funkce slinivky břišní:

  • vyvážený a zdravý jídelníček,
  • rozumné porce a nepřejídání se,
  • přiměřený příjem zdravých tuků,
  • pravidelný pohyb,
  • nižší příjem nasycených tuků (tučné maso a uzeniny, výrobky obsahují palmový a kokosový tuk apod.),
  • umírněná konzumace alkoholu,
Zajímavé:  Právo: Konopné léky nebudou lehce k dostání – vše o zdraví

Video: Jak posílit slezinu, žaludek i slinivku za pomoci čínské medicíny:

Menší porce a více jídel denně

Dodržování všeobecně známých zásad zdravého stravování, pravidelný pohyb a umírněná konzumace nezdravých potravin a alkoholu patří k hlavním radám na podporu zdraví a normální funkce nejen slinivky, ale také ostatních vnitřních orgánů. 

Při potížích se slinivkou už  je úprava stravy nutností a v případě opakované pankreatitidy je doporučeno změnit i systém stravování, aby nedocházelo k přílišnému zatěžování trávicí soustavy. To znamená šest až sedm menších porcí jídel denně místo obvyklých tří až pěti jídel.

Nejlepší potraviny pro zdravou slinivku

  • česnek má protizánětlivé účinky, rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a podporuje tvorbu hormonů ve slinivce,
  • borůvkymají antioxidační účinky a přispívají k lepší citlivosti buněk na inzulin,
  • batátyobsahují sacharidy a vlákninu, které pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi,
  • pampeliška detoxikuje vnitřní orgány včetně slinivky a napomáhá regeneraci poškozených tkání,
  • kurkuma podporuje tvorbu inzulinu,
  • bílý jogurt je zdrojem zdraví prospěšných probiotik důležitých pro střevní mikroflóru i zdravé trávení,
  • červené hroznové víno obsahuje  resveratrol, látku s antioxidačními a protizánětlivými účinky, která přispívá k ochraně cév i podporuje činnost slinivky,
  • bylinky se používají i při léčbě pankreatitidy, doporučována je například čajová směs čekanky obecné, kořene smetanky lékařské a měsíčku lékařského. Z dalších bylinek slinivce svědčí přeslička, oregano, hořec, vodilka kanadská, jalovec a lékořice.

VÍTE, KTERÉ POTRAVINY SLINIVCE BŘIŠNÍ NESVĚDČÍ? Dieta při léčbě pankreatitidy zakazuje konzumaci červeného masa, vnitřností, smažených jídel, majonézy, mléčných výrobků s vysokým obsahem tuků, sladkostí, pečiva a slazených nápojů.

Závěrečné shrnutí: O slinivku je třeba pečovat

Slinivka je pracovitý orgán, který bývá označován jako “továrna na zdraví”. Je nezbytná ke zdravému trávení a fungování organismu jako celku. Zapamatujte si, že:

  • slinivka břišní neboli pankreas je součástí trávicí soustavy,
  • má na starosti tvorbu trávicích enzymů a hormonů inzulin a glukagon,
  • prospívá jí zdravá životospráva, 
  • nesvědčí jí tučné potraviny, každodenní pití alkoholických nápojů a kouření,
  • příznaky omezení funkcí slinivky se většinou objeví až při poškození 90 % objemu tohoto orgánu.

alkohol rakovina slinivka trávení zdravá strava zdraví

Slinivka břišní – její funkce a vše o ní

Nemoc slinivky - Vše o zdraví

Slinivka je uložena pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Má společný vývod s žlučníkem, který ústí do části dvanáctníku (začátek tenkého střeva), kde se dostává natrávená potrava ze žaludku. Tam se projevuje jedna z funkcí slinivky břišní a to schopnost trávení potravy a její přeměny v důležité živiny (štěpením tuků, složitých cukrů a bílkovin). Je to umožněno produkcí trávicích enzymů trypsinu, lipázy a amylázy. Slinivka je orgán, který je současně důležitou žlázou s vnitřní sekrecí, především díky sekreci inzulínu (i jiných hormonů např. glukagonu a somatostatinu). Inzulín je pro lidský život nepostradatelný, protože napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Nedostatek i nadbytek inzulínu může způsobit vážný zdravotní stav (koma) i smrt pacienta. Tímto způsobem se slinivka břišní zařazuje mezi jeden z nejdůležitějších orgánů těla. Jeho onemocnění způsobuje velký problém na zdraví a správných funkcích organismu.

Slinivka, známý také jako slinivka břišní je důležitý orgán, který je součástí trávicího a endokrinního systému organismu člověka. Nachází se v horní části břicha a sousedí s žaludkem, játry, slezinou a tenkým střevem. Pokud nefunguje správně, může způsobit řadu závažných onemocnění. Proto Vám dáme pár tipů a rad jak udržet pankreas zdravý a bezproblémový.

Proč je slinivka pro tělo potřebná?

Slinivka plní v organismu dvě důležité funkce. Produkuje trávicí šťávy a enzymy, které pomáhají trávit tuky a bílkoviny. Slinivka štěpí i cukry a všechnu potravu přeměňuje na důležité živiny.

To může zajistit díky své produkci trávicích enzymů trypsinu, amylázy a lipázy a také díky hydrogenuhličitanu sodnému, který pomáhá neutralizovat kyseliny v potravinách. Druhá funkce slinivky je endokrinní. Slinivka totiž produkuje hormon inzulín, který kontroluje hladinu krevního cukru.

Pokud slinivka neprodukuje dostatek inzulínu, může to vést k cukrovce.

Příznaky problémů se slinivkou

Problémy se slinivkou mohou naznačovat i vznik dalších závažných onemocnění. Proto je vždy třeba diagnostikování pankreatické onemocnění lékařem – odborníkem.

Nejčastěji se však začnou vyskytovat bolesti v horní části břicha, bolesti v páteři, ale také zežloutnutí kůže a očí. Poruchy slinivky se začnou odrážet i na trávicím systému.

Můžete začít pociťovat nevolnost, nechuť k jídlu, na denním pořádku může být nadýmání či průjmy.

Nejčastější onemocnění slinivky

Jen správnou diagnózou lékaře – specialistu můžete zjistit, jaké onemocnění trápí Váš pankreas. Nejčastěji se vyskytuje nemoc zvaná akutní pankreatitida, která se vyznačuje náhlými záněty slinivky břišní, které jsou způsobeny enzymy, které neopouštějí pankreas.

Nejčastějšími příčinami akutní pankreatitidy jsou různé druhy infekcí, nadměrné požívání alkoholu, požívání drog, žlučové kameny, fyzické poškození slinivky nebo rakovina slinivky. Druhou nejčastější diagnózou slinivky je chronická pankreatitida.

Většinou vzniká při opakovaných zánětech slinivky břišní. Pokud záněty přetrvávají, ničí postupně některé části slinivky a snižují jeho schopnost normálního fungování. Častým příznakem je mastná, páchnoucí stolice a trávicí problémy. Chronické pankreatitidě se mluví i nemoc alkoholiků.

Další onemocnění, které napadají slinivku – rakovina, tedy nádory na slinivce a cukrovka.

Důležité je správné stravování

Léčba poruch slinivky závisí často na příčinách onemocnění. Vždy je nutná lékařská péče. S léčbou však můžete začít již doma. Zapomeňte na alkohol a cigarety. Zdravá strava je pro slinivku velmi potřebná. Pokud máte náběh na jedno z onemocnění slinivky, měli byste vyloučit ze stravy sladkosti, sušenky, koláče, těstoviny a pečivo.

Omezit byste měli i maso a masné výrobky, nejlepší je konzumovat jídlo s nízkým obsahem tuku. Do jídelníčku naopak zařaďte ryby, potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, kešu ořechy, luštěniny, zeleninu a ovoce. Pro slinivka je vhodné jídlo za syrova. Vyhněte se tedy různým polotovarům a praženým a pečeným jídlům.

Slinivka nejlépe zpracuje syrové nezpracované potraviny.

Využijte bylinné přípravky

Pokud je Váš slinivka již postižený onemocněním, bohužel budete potřebovat i léky od svého lékaře. Můžete je však kombinovat s přírodní léčbou, která je bez škodlivých vedlejších účinků a navodí Vám duševní pohodu a celkové zdraví. Jednou z najhodnejších bylinek pro Váš slinivka je ginkgo biloba.

Tato bylinka má příznivý vliv na zdravé tělesné tkáně, orgány a krevní oběh. Slinivce břišní často pomáhají čaje z natě jestřabiny lékařské. Tato bylinka udržuje hladinu inzulínu v normálu, čímž je prospěšná zejména při cukrovce. Hladinu inzulínu příznivě ovlivňují i ​​borůvky.

V ájurvédské indické medicíně se proti cukrovce využívá liánovitá rostlina Gymnema sylvestre.

Tipy pro zdravý pankreas

Při poruchách slinivky se často využívají i jiné přírodní formy léčení. Nejčastěji se využívá homeopatická léčba nebo akupunktura. Pomoci Vám však mohou i masáže nebo detoxikační kúry. Prostřednictvím detoxikační kúry odstraníte z těla škodlivé toxiny, nezdravé cukry, tabák či alkohol.

Důležitá je i fyzická aktivita, která napomáhá čištění organismu, přináší rovnováhu a zmírňuje stres. Pro lidi s poruchami slinivky je vhodná jóga, tai chi, meditace, procházky, rybolov, jízda na koni, golf, tanec či plavání v nechlorované vodě. Před cvičením byste neměli jíst.

TIP: Mrkněte na Mrkněte na bylinky vhodné pro slinivku

VIDEO: MUDr. Pavel Masař o rakovině slinivky – pacient

VIDEO: Jak posílit slezinu, žaludek, slinivku a zkvalitnit svaly

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zánět slinivky břišní – jak vypadá její průběh, léčba a proč vzniká?

Nemoc slinivky - Vše o zdraví

Zánět slinivky břišní nebo pankreatitida je onemocnění patřící mezi nejzávažnější břišní příhody. Slinivka břišní je orgánem uloženým v pravé části dutiny břišní. Odborně se nazývá pankreas. Tato žláza zastává exokrinní i endokrinní sekreci: Exokrinně vylučuje trávicí enzymy do duodena. Ty mají za úkol trávit potravu a štěpit přijaté živiny. Endokrinně vylučuje hormony inzulín a glukagon, které hrají nezbytnou roli v harmonizaci hladiny cukru v krvi.

Podle doby trvání a opakování záchvatů rozdělujeme záněty slinivky břišní do dvou skupin:

  • Akutní pankreatitida
  • Chronická pankreatitida
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Zánět Dásní?

Vzniká náhle a trvá krátkou dobu. Závažnost postižení slinivky se liší, odlišné jsou tedy i příznaky. Ty se pohybují od středního diskomfortu po život ohrožující stavy. Prognóza akutní pankreatitidy ve většině případů bývá dobrá. Po vhodně nasazené léčbě tedy následky nezanechává. V závažných případech se ale může zvrhnout ke krvácení do žlázy, infekci, postižení tkáně a tvorbu cyst. Natrávením slinivky jejími enzymy může dojít až nekróze tkáně. Závažná pankreatitida ohrožuje vitální orgány jako srdce, plíce a ledviny.

  • bolest v horní oblasti dutiny břišní, která vystřeluje do zad nebo levého ramene (může se stupňovat po tučném jídle)
  • nevolnost a zvracení
  • horečka
  • nateklá a citlivá břišní dutina
  • bradykardie (snížený srdeční tep)
  • agresivita a nervozita
  • bledost

Zánět slinivky břišní trvá dlouhodobě. Často nastupuje po epizodě akutní pankreatitidy nebo v důsledku dlouhodobého nadužívání alkoholu. To se může projevit až po letech v podobě závažného záchvatu pankreatitidy. Nejčastěji postihuje muže ve věku mezi 30. a 40. rokem života.

  • konstantní bolesti horní části břišní dutiny vyzařující do zad
  • průjmy
  • změna stolice na zažloutlou, mastnou a páchnoucí
  • úbytek na váze (způsoben malabsorbcí živin díky dostatku štěpících enzymů)
  • diabetes u inzulin produktivního zánětu
  • může se objevit žloutenka

K postižení slinivky dochází, když se trávicí enzymy aktivují dříve, než-li v duodenu. V tomto případě dochází k procesu zvanému samonatrávení slinivky. Mezi hlavní příčiny můžeme zahrnout:

  • žlučníkové kameny
  • nadužívání alkoholu (alkoholový abúzus)
  • autoimunitní příčiny
  • metabolické poruchy
  • vrozené poruchy pankreasu
  • některé druhy léků
  • infekce
  • traumatická poranění
  • poškození slinivky po operačním zákroku či vyšetření (ERCP)
  • cystická fibróza
  • vysoká hodnota triglyceridů
  • V některých případech, jak akutních, tak chronických zánětů, příčiny nejsou známy

Mezi rizikové faktory vzniku pankreatitidy patří žlučníkové kameny, alkoholismus, cystická fibróza lupus a zvýšené triglyceridy. Krevní odběry – enzymy amyláza a lipáza jsou zvýšeny nad míru referenční hodnoty.

Vyšetření exokrinních funkcí – není rozšířenou metodou, ale může být provedena u chronické pankreatitidy. Koncentrace enzymů produkovaných slinivkou břišní je vyšetřena ze vzorku stolice.

  • Test glukózové tolerance
  • Ultrazvuk
  • Magnetická rezonance
  • Počítačová tomografie (CT)
  • Invazivní vyšetření

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie) – rndoskopické vyšetření žlučníku a žlučových cest, které ke svému úkonu využívá lateroskop a rentgenový přístroj.

Biopsie – odběr malé části tkáně k laboratornímu vyšetření

Při akutním zánětu slinivky břišní je nezbytná hospitalizace v nemocnici, příjem tekutin skrze intravenózní (žilní) aplikaci a tlumení bolesti analgetiky. Konzumace jídla i pití není povolena, aby nedošlo k další produkci trávicích enzymů, a tím i k postupnému rozvoji zánětu slinivky. Enzymy amylázy a lipázy musí být pravidelně kontrolovány. Někdy je potřebná hospitalizace na lůžku intenzivní péče. Je totiž nezbytné monitorovat vitální funkce. Pokud je akutní pankreatitida způsobena obstrukcí žlučových cest (žlučovým kamenem) nebo kameny ve žlučníku, je nezbytný operativní zákrok, který tento zánět následně vyřeší. U chronické pankreatitidy je léčba trochu obtížnější. Znamená to velké sebezapření v podobě přísné diety s omezením tuků, alkoholu a kouření. Někdy je potřené doplnění enzymů, spazmolytik a léků regulujících střevní peristaltiku. V některých případech je nezbytný i operační zákrok (drenážní operace, resektivní operace – odstranění části slinivky břišní). Můžeme nějakým způsobem zánětu slinivky předejít? Samozřejmě. Do jisté míry můžeme riziko vzniku eliminovat omezením pití alkoholu, jídelních excesů v podobě tučných a smažených jídel a zaměřením se na zdravý životní styl. Dalším krokem k úspěšné prevenci je řešení obtíží se žlučovými kameny. Pokud na sobě nějaké obtíže po konzumaci jídla pozorujete, nenechte to vyšumět. Autor: Zuzana Pitříková

Zánět slinivky břišní může být akutní nebo chronický. V obou případech postiženého trápí bolest horní části břišní dutiny. Akutní pankreatitida se navíc projevuje zvracením, nevolností, horečkouZdravá výživa

Zánět slinivky: příznaky, léčba (pankreatitida)

Slinivka je umístěna v dutině břišní, její větší část nasedá na
zadní stranu žaludku.

Můžeme ji řadit do trávícího systému, protože
jí produkované enzymy napomáhají trávení, ale je třeba
zdůraznit, že se velmi významně podílí i na metabolismu
cukrů (její porucha může vést k rozvoji
diabetu). Je to „dvojitá“ žláza, její dvě části (viz
dále) jsou do sebe zavzaté a navzájem se obklopují.

Pokud se mluví o onemocněních slinivky břišní (pankreatu), je třeba
si v první řadě uvědomit, že slinivka má v lidském těle dvě
funkce
. Je tvořena dvěma odlišnými částmi.

Je to jednak žláza s vnitřní sekrecí (její produkty jsou uvolňovány
do krve). Tato část je tvořena Langerhansovými ostrůvky (skupiny
zvláštních buněk pankreatu), které vytváří a produkují
hormony (inzulín, glukagon, somatostatin). Hormony
jsou pak uvolňovány a dále ovlivňují různé pochody v organismu.

Druhá část buněk tvoří žlázu s vnější sekrecí (její
produkt – trávící šťáva, je uvolňován do tenkého střeva). Tato
část produkuje enzymy: trypsin štěpící
bílkoviny na aminokyseliny, amylázu přeměňující sacharidy a
lipázu přeměňující bílkoviny.

Všechny tyto enzymy jsou
produkovány v neaktivních formách (proenzymech), neaktivní formy
(proenzymy) jsou aktivovány až pomocí dalších enzymů, které jsou
přítomny v dvanáctníku (duodenu), kam ústí vývod zevně sekretorické
části slinivky (té, která produkuje trávící šťávu).

Tento mechanismus aktivace enzymů zabezpečuje kontrolu nad tím, aby se enzymy
neaktivovaly dříve, než je třeba a nepoškodily tak slinivku nebo
její vývod.

Popis zánětu slinivky

Zánět slinivky břišní (pankreatitida) je nemoc
zahrnující dvě základní skupiny onemocnění: tryptickou
pankreatitis
(zánět, který je pro pankreas charakteristický,
způsobený předčasným aktivováním trypsinu a spadající mezi akutní
onemocnění) a skupinu pojmenovanou jako „ostatní“
záněty
(podobné zánětům v jiných orgánech).

V obou skupinách můžeme najít akutní, chronické a recidivující
(navracející se) formy.

Akutní zánět slinivky břišní (akutní pankreatitis)

Je způsobena hlavně infekcemi, obstrukcem (ucpáním) vývodů, ischémií
(nedostatečným přívodem krve a kyslíku ke tkáni), toxickými faktory a
poraněními.

Je častější u mužů mezi 30. a 50. rokem věku, ale přibývají
případy i mezi mladšími. Příčinou je v 50-ti % dlouhodobá konzumace
tvrdého alkoholu, ve 30-ti % onemocnění žlučových cest a
ve 20-ti % jde o nekrotizují zánět slinivky.

Tryptický zánět slinivky (tryptická pankreatitis) je
velmi častá, patří do skupiny akutních onemocnění. Vzniká většinou
obézních lidí středního nebo vyššího věku,
častěji u žen, mnohdy po excesu v jídle (velmi tučné) a
pití (koncentrovaném alkoholu) nebo po tupém úderu do břicha, jindy po
zvedání těžkých břemen.

Základem onemocnění je předčasná aktivace trávící šťávy
(předčasnou aktivací trypsinu – enzym štěpící bílkoviny), která pak
natravuje vlastní tkáň slinivky a tím ji poškozuje.

K poškození slinivky a následnému zánětu tedy vede nadměrný
příjem tučného jídla
nebo koncentrovaného
alkoholu (který aktivuje nadměrnou sekreci trávících
enzymů, které se pak ještě ve slinivce aktivují); natrávení tkáně
slinivky vlastními enzymy po předchozím poškození orgánu např.
tupým úderem do břicha; onemocnění žlučových
cest
 – např. žlučové kameny (cholelithiasa) a méně často
kaménky ve slinivce samé, které blokují odtok pankreatické trávící
šťávy (pankreatolithiasa).

S poškozením slinivky a následným zánětem se můžeme setkat
i u některých jiných onemocnění (tuberkulosa, spála, syfilis).

Rizikové faktory zánětu slinivky

Jako u mnoha jiných onemocnění, hraje i u zánětu slinivky významnou
roli genetika.

Mezi rizikové faktory proto patří zhoubný
nádor slinivky (karcinom pankreatu) u jiného člena rodiny (častěji se
vyskytuje u mužů).

Dalším z faktorů je nádor některého jiného orgánu
dutiny břišní (žaludek, střevo, děloha), který vede k prorůstání
nádoru i do slinivky, tomuto stavu se říká druhotný nádor slinivky
(pankreatu).

Významný podíl na rozvoji některých druhů zánětů slinivky mají
alkohol, obezita a špatné
stravovací návyky
(tučná strava).

Riziko zánětu slinivky stoupá také při cholelithiase,
což je vlastně kamínek ve žlučníku, ten může ze žlučníku vycestovat a
ucpat žlučové cesty.

Posledními ze skupiny hlavních rizikových faktorů, jsou stavy po
tupém úderu do břicha (např. při kolektivních a bojových
sportech) nebo po zvedání těžkých břemen.

Prevence zánětu slinivky

Prevence u zánětů slinivky se neudává. Ovšem neuškodí vyvarovat se
nadměrného pití alkoholu a konzumaci příliš tučných jídel.

Riziko se také snižuje při prevenci žlučových kamenů (hlídání
příjmu cholesterolu v potravě).

Pokud víte o případu nádoru slinivky (pankreatu) ve své rodině,
nezapomeňte o tom informovat svého lékaře, je velmi důležité odhalit
nádor včas (zejména pro jeho destruktivní působení ve tkáni
pankreatu).

Zajímavé:  Cysta v prsu - vše o zdraví

Příznaky a projevy zánětu slinivky

akutní formy se vyskytují prudké
bolesti v nadbřišku
(epigastrium) nebo levém podžebří, někdy se
ale mohou objevit v celém břiše nebo vystřelovat do jiných částí těla
(zad, levé lopatky a někdy až do levého ramene).

Bolesti jsou provázeny zvracením (které ale nepřináší
úlevu; ve zvratcích jsou zbytky jídla a příměs žluči) nebo
pocitem „na zvracení“ či škytáním a
nevolností. Můžeme pozorovat zástavu
plynů
a stolice.

Nemocný je těžce schvácený, má zrychlený tep
(tachykardie), zrychlený dech (tachypnoe),
horečku, dezorientaci a poruchy
chování
(zvýšená agrese, nervozita).

V těžkých a rychle se rozvíjejících se případech může nemocný
zemřít během několika hodin, proto je nutné neprodleně po
rozvoji těchto příznaků vyhledat lékaře. Pacient může
upadnout do šoku (pokles krevního tlaku, dušnost, zhoršení srdeční
činnosti).

Chronické formy jsou doprovázeny
bolestí, která ale přichází nárazovitě
s určitým zpožděním po pozření jídla.

Nemocní hubnou,
jednak proto, že kvůli bolesti po jídle jídlo omezují, jednak proto, že
díky nedostatečnému zásobení trávící šťávou dochází ke špatnému
trávení živin.

Toto nedostatečné trávení ve střevě způsobuje
i viditelnou změnu stolice, která je
lesklejší a „mastnější“ (obsahuje
více tuků).

Léčba zánětu slinivky

Léčba je závislá hlavně na druhu a rychlosti rozvoje jednotlivých
pankreatitid.

Pokud jde o chronickou pankreatitidu a zánět probíhá
delší dobu bez život ohrožujících projevů, není nutná hospitalizace.
Lékař stanoví dietu s velmi nízkým obsah tuků (lipidů)
a naopak vysokým podílem cukrů (sacharidů) a bílkovin.

Pokud je zánět dlouhodobější a enzymy jsou tvořeny v nedostatečném
množství, předepisují se léky, které organismu tyto enzymy nutné pro
trávení dodávají. Při poškození Langerhansových ostrůvku (poklesu
uvolňování inzulinu, který napomáhá vstřebávání cukrů do buněk) je
nutné rozvíjející se cukrovku léčit pomocí umělého (syntetického)
insulinu.

akutních forem je třeba jednat rychle, protože při
dlouhém odkládání může dojít k rozvoji šoku a i smrti. Proto je nutná
hospitalizace v nemocnici.

Prvním krokem je konzervativní
léčba: léčba šoku, podle vážnosti poškození slinivky lékaři
podávají léky k utlumení činnosti slinivky a léky tišící bolest,
doplňují infusemi chybějící tekutiny a ionty, nasazují nitrožilní
výživu (potřebné složky stravy podávané přes infusi
v roztoku).

Monitorují životní funkce (na jednotce intenzivní péče – JIP) a
sledují stav nemocného.

Hospitalizovaný nemocný nesmí po nezbytnou dobu (několik dní) přijímat
jídlo ústy (per os). Má zavedeny: nasogatrickou sondu (NS je hadička
zavedená nosem do žaludku, kde je možné odsávat obsah nebo podávat tekutou
stravu nebo léky),močový katétr (je hadička zavedená do močového
měchýře, umožňující odchod moči a měření jejího množství) a
centrální žilní katétr.

V některých akutních případech (při léčbě delší než 5-7 dnů a
bez výrazného zlepšení) není jiná možnost než chirurgicky
odstranit
nevratně poškozené části slinivky anebo zprůchodnit
vývody (ať už slinivky nebo společný vývod slinivky a jater – tzn.
žlučových cest). Přes příčný řez stěnou břišní v oblasti
nadbřišku se chirurg dostane ke slinivce. Pokud je odumřelá (nekrotická)
tkáň volná, je odstraněna (nekretomie).

Jak si mohu pomoci sám

Při rozvinuté pankreatitidě je nejsnazší zaujmout tzv.

úlevovou
polohu
, která je pro zánět slinivky
v předklonu anebo
v kleče „ na všech čtyřech“, toto
řešení je ale pouze úlevové, pro léčbu je nutné navštívit lékaře.
Další možností zmenšení bolestí je dieta s menším obsahem tuků a
větším objemem cukrů.

Komplikace zánětu slinivky

Při rozsáhlém poškození pankreatu může dojít k rozvoji **cukrovky
(diabetu). ** Vnitřně sekretorické části slinivky, Langerhansovy ostrůvky,
jsou poškozeny uvolněnými enzymy a ustává v nich produkce inzulínu
(hormon ovlivňující metabolismu cukru). Pokud toto poškození dosáhne
kritické meze, je hormonu inzulínu nedostatek.

Další komplikací pak může být stav, kdy poškozené části
odumírají
(nekrotizují), čímž vyvolávají další zánět.

Do
odumřelých částí se ukládá vazivo a vápenaté soli (kalcifikace), ale
odumřelá tkáň může být také infikována bakteriemi, které se normálně
vyskytují ve střevě, kde jsou přínosné (dochází k tomu u 60-ti %
případů). V pankreatu mohou vznikat dutinky vyplněné tekutinou
(cysty).

Pokud je ucpán společný vývod pankreatu a jater (žlučové cesty),
dochází ke městnání žluče a trávících
šťáv
ve vývodu a jejich zpětný tok (v pankreatickém vývodu je
ale větší tlak než ve vývodu jater a tak dochází k poškození jaterní
tkáně pankreatickými šťávami a rozvoji žloutenky –
ikteru
). K rozvoji žloutenky dochází v 25-ti %. Je třeba myslet
i na to, že je možné šíření infekce i na jiné orgány a struktury
v dutině břišní.

Zánět slinivky může být zaměněn s těmito onemocněními: perforací
gastroduodenálního vředu (vřed na rozhraní žaludku a dvanáctníku),
mechanickou střevní neprůchodností, infarktem myokardu. Proto při rozhovoru
s lékařem žádné své příznaky nezapírejte, snažte se uvést i pro
Vás nepodstatné detaily související s onemocněním.

Diskuse

Další názvy: pankreatitida, zánět slinivky břišní, pankreatitis, chronický zánět slinivky břišní, akutní zánět slinivky břišní, chronická pankreatitida, akutní pankreatitida

Potraviny pro zdravou slinivku: Co škodí a co prospívá?

Slinivka břišní neboli pankreas je protáhlá žláza, která leží za žaludkem a je součástí trávicí soustavy.

Produkuje enzymy, které ve dvanáctníku štěpí sacharidy, tuky a bílkoviny, aby živiny mohly být vstřebány a zužitkovány.

Kromě toho uvolňuje hormony inzulin a glukagon, které regulují hladinu krevního cukru, a porucha slinivky proto může vést k rozvoji cukrovky. Víte, jak se liší cukrovka 1. a 2. typu?

Zdravá slinivka pomáhá trávit potravu, zprostředkovává cestu glukózy do buněk a udržuje trávicí systém v chodu. Jaké nemoci pankreatu hrozí? Zánět slinivky (= pankreatitida) poškozuje schopnost zpracovávat přijaté jídlo. Akutní zánět se projevuje opakovaným zvracením a velmi silnou bolestí břicha, která nemocného dožene k lékaři. Je to velice vážný stav a může skončit smrtí.

Chronický zánět se projevuje nenápadně – nejprve bolestí břicha, později poruchami trávení a metabolismu tuků či cukrů, po čase může dojít k rozvoji cukrovky 2. typu. Chronický zánět výrazně zvyšuje pravděpodobnost propuknutí rakoviny slinivky.

Které rizikové faktory mohou vést k rozvoji zánětu a lze je ovlivnit? Alkohol, kouření, onemocnění žlučníku, strava plná tuků a stres. A podobné je to u diabetu 2. typu: tam nemoc přivolává obezita, vysoký tlak a cholesterol i nedostatek pohybu.

Abyste slinivku co nejvíce šetřili, je nutné maximálně omezit nebezpečný životní styl. A nejpozději je to nutné ve chvíli, když se potíže objeví – v takové situaci je kromě léčby důležitá i dieta.

 „Při opakovaných problémech s pankreatitidou je dobré upravit systém stravování.

Nejíst například tři velká jídla denně, ale spíše šest sedm menších tak, aby nebyl trávicí systém najednou zatížen velkým množství živin ke zpracování,“ radí Michaela Bebová, biochemička zabývající se výživou.

Chcete svému pankreatu prospět co nejvíc? Zaměřte se na potraviny podporující celkové zdraví – takové totiž prospívají i slinivce. Které to jsou?

Foto: goffkein.pro, Shutterstock.com

Při potížích je zásadní vyřadit alkohol a kouření. Obojí je uznáváno jako faktor ohrožující přímo slinivku

Jako jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik chrání česnek před rizikem zánětu. Kromě toho rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Díky tomu slinivku stimuluje k produkci hormonů podílejících se na správném metabolismu sacharidů.

Batáty neboli sladké brambory jsou cenným zdrojem vlákniny a komplexních sacharidů, které slinivce pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Chutnají příjemně sladce a pankreatu lahodí také vysokým obsahem silného antioxidantu betakarotenu, který chrání před působením volných radikálů a rozvojem rakoviny.

Borůvky pomáhají v prevenci cukrovky. Antokyany (modrý pigment v borůvkách) zlepšují metabolismus glukózy. „Vyšší citlivost buněk na inzulin pomáhá snižovat riziko vzniku cukrovky 2. typu, která v současnosti patří mezi nejzávažnější onemocnění,“ vysvětluje Jiřina Mačková, výživová poradkyně z Kralup nad Vltavou.

Foto: puhhha, Shutterstock.com

Modré pigmenty v borůvkách zlepšují metabolismus glukózy a chrání před cukrovkou, což slinivce usnadňuje práci

Červené hrozny jsou vynikajícím zdrojem antioxidantu resveratrolu, který pomáhá předcházet poškození krevních cév a navíc snižuje záněty. Obojí všestranně prospívá činnosti slinivky, která je tak zásobena krví a chráněna před infekcemi.

Bílý jogurt je dobrým zdrojem probiotik. To jsou přátelské bakterie podporující trávení i imunitu, a tedy i slinivku. Pomáhají organismu vytěžit z přijímané stravy maximum živin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector