NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci Odhaduje se, že virus vznikl na potravinářském trhu ve Wu-chanu v Číně v prosinci loňského roku a rozšířil se až do zemí tak vzdálených jako jsou Spojené státy a Filipíny. Virus byl oficiálně pojmenovaný COVID-19. Od svého vzniku virus infikoval desítky tisíc lidí, přičemž počet obětí stále stoupá.

Situace se každým dnem mění, proto je dobré sledovat aktuální stav na webu Ministerstva zdravotnictví ČR nebo WHO.

Jaké jsou příznaky?

Každý den se lékaři dozvídají nové informace související s virem a jeho šířením. Zatím víme, že COVID-19 nemusí zpočátku působit žádné příznaky. Inkubační doba viru se pohybuje v rozmezí 2 dnů až 2 týdnů než začnou být patrné příznaky nemoci.

Nejběžnější příznaky specifické pro tento druh koronaviru zahrnují:

  • Zkrácený dech
  • Kašel, který se postupně zhoršuje
  • Nízká horečka, která má stoupající tendenci
  • Únava

Méně obvyklé příznaky:

  • Zánět spojivek
  • Ztráta chuti a čichu
  • Bolesti hlavy
  • Vyrážka na těle
  • Střevní potíže (průjem)

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 °C, dýchací obtíže).

V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

Pomůcky na poukaz až k vám domů

Máte poukaz na inkontinenční pomůcky od svého lékaře? Využijte novou službu HartmannHOME pro dodání pomůcek MoliCare až domů. HartmannHOME vám zcela ZDARMA a na základě 1 telefonátu operátorovi doručí vaše pomůcky až domů

Sterilium® Gel pure je vysoce účinná a spolehlivá dezinfekce na ruce v malém, 100ml balení, ve formě gelu, která vám pomůže dodržovat hygienická doporučení v aktuální situaci.

Proč právě tuto dezinfekci?

  • Profesionální hygienická dezinfekce rukou.
  • Nevysušuje ruce, naopak je hydratuje!
  • Používán lékaři a sestrami v nemocnicích.
  • Baktericidní, fungicidní, protikvasinková, tuberkulocidní, mykobaktericidní a virucidní účinnost.

Vedle koronaviru a chřipkového viru je dezinfekční gel účinný i proti žloutence typu A.

Jde proto o spolehlivého pomocníka, který vám bude krýt záda, když nemáte v blízkosti umyvadlo, mýdlo a tekoucí vodu.

NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

Koronavirus 2019 má podstatně větší smrtnost (epidemiologický pojem, neplést s úmrtností) než sezónní chřipka. U chřipky se odhaduje 0,06 – 0,1%, u koronaviru až 2,3 %. Zdroj

Příznaky jsou velice podobné chřipkové infekci:

  • kašel
  • kýchání
  • bolest v krku
  • horečka
  • bolest hlavy
  • únava
  • zimnice
  • bolest těla

Koronaviry jsou zoonotické viry. To znamená, že se infekce nejprve vyvíjí u zvířat a poté přechází na člověka.

Aby se virus přenesl ze zvířete na člověka, musí dojít k blízkému kontaktu člověka se zvířetem, které je nositelem infekce.

Jakmile se virus vyvine u člověka, může se dále šířit z člověka na člověka pomocí kapénkového přenosu což je odborný název pro drobné kapky, které se šíří vzduchem pomocí kýchnutí nebo kašlání.

Virové částice pak ulpí v těchto kapkách a mohou být vdechnuty do dýchacích cest, což následně vede ke vzplanutí infekce.

Koronavirus 2019 doposud nebyl definitivně propojen s konkrétním druhem zvířete. Vědci se nicméně domnívají, že mohl být přenesen z netopýrů na jiné zvířata, hady nebo luskouny a poté přenesen na člověka. K tomuto přenosu došlo pravděpodobně na otevřeném potravinářském trhu v čínském Wu-chanu.

Pokud přijdete do kontaktu s někým, kdo je virem nakažený, jste vystavení vysokému riziku rozvoje virové infekce. Zvláště pak, pokud jste byli vystaveni kontaktu s jeho slinami nebo jste byli poblíž, když nemocný kašlal nebo kýchal. Umývání rukou a dezinfikování povrchů může pomoci snížit riziko přenosu infekce všech virů včetně koronaviru.

Zvláště citliví k viru jsou muži staršího věku. A report by the World Health Organization (WHO). Důvěryhodný zdroj zjistil, že medián věku u lidí, kterým vyšel pozitivní výsledek, byl okolo 45 let a přibližně ⅔ z těchto postižených byli muži.  
 

Koronavirus může být diagnostikován podobně jako další virové infekce ze vzorku krve, slin nebo tkáně. Odběry se proto provádí odběrem krve jehlou, vatovým tamponkem z dutiny ústní nebo nosu. Poté je vzorek odeslán k testování do laboratorního zařízení, aby se potvrdila přítomnost virového materiálu nebo protilátek, které na virus reagují.

V současnosti neexistuje žádná přesně stanovená léčba koronavirové infekce, není dostupný žádný konkrétní lék, nicméně léčba a vakcíny jsou ve fázi vývoje.

Namísto toho je léčba zaměřena na zvládnutí příznaků probíhající infekce. Pokud infekcí onemocníte, lékař doporučí léčbu dle příznaků nebo komplikací, které se rozvinou.

U dalších typů koronavirů jako SARS nebo MERS již byly vakcíny a léčba vyvinuty. Některé metody léčby těchto podobných infekcí zahrnují: 

  • Antivirotika a retrovirotika
  • Dechová podpora / umělá plicní ventilace
  • Kortikoidy ke zmírnění otoku plic
  • Transfuze krevní plazmy

V současné době probíhá pozvolné očkování populace České republiky.

Nejzávažnější komplikací COVID-19 je zápal plic (pneumonie), která byla nazvána zkratkou NCIP, což v překladu znamená nová koronavirem infikovaná pneumonie (z angl. orig. novel coronavirus-infected pneumonia). Z nové studie, které se účastnilo 138 pacientů přijatých v nemocnici ve Wu-chanu v Číně byly shrnuty následující výsledky.

U pacientů, kteří trpěli NCIP, bylo zjištěno, že 26 % nemocných mělo závažné potíže a vyžadovali péči na jednotce intenzivní péče (JIP). Asi 4,3 % těchto pacientů na JIP zemřelo právě na zápal plic. Dosud je NCIP jedinou komplikací spojovanou s infekcí koronavirem.

Vědci však zaznamenali další komplikace u pacientů s tímto typem infekce:

  • Akutní syndrom dechové tísně (ARDS)
  • Nepravidelnost srdečního rytmu (arytmie)
  • Oběhový šok 
  • Závažná svalová bolest (myalgie)
  • Únava
  • Poškození srdečního svalu nebo srdeční zástava (infrarkt)

Nejlepší způsob prevence šíření viru je zabránit nebo omezit kontakt s lidmi, kteří vykazují příznaky infekce a cestovali do rizikových oblastí v posledních 14 dnech. Dále je velmi důležitá praktická hygiena, která zabrání šíření bakterií a virů. 

  • Ruce si myjte pravidelně po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem.
  • Nedotýkejte se obličeje, očí, nosu nebo úst pokud nemáte ruce čisté
  • Nevycházejte ven pokud se cítíte nemocně nebo máte příznaky nachlazení, či chřipky. 
  • Zakrývejte si ústa vnitřní stranou předloktí nebo lokte při kýchání a kašli. Kapesníky vyhazujte ihned po použití. 
  • Udržujte všechny předměty, kterých se dotýkáte, čisté. Použijte dezinfekci povrchů na předměty jako telefon, počítač, nádobí a kliky u dveří.

NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

Koronavirus dostal jméno podle svého vzhledu pod mikroskopem. Slovo “corona” znamená koruna, při podrobném zkoumání je virus obklopen “korunou” proteinů, které se nazývají peplomery, vyčnívají z jeho středu do všech směrů.

Tyto proteiny pomáhají viru identifikovat prostředí a zjistit, zda mohou infikovat svého hostitele.
Již na počátku roku 2000 byl objeven vysoce infekční virus zvaný SARS, který patří také do čeledi koronavirů.

Virus SARS byl potlačen a byla nalezena úspěšná léčba.

Nejedná se o první situaci, kdy se ve zprávách objevily informace o koronaviru, v roce 2003 vypukla panika ohledně smrtící koronavirové infekce známé pod názvem SARS.

Stejně jako u COVID- 19, byl SARS poprvé popsán u zvířat a poté se rozšířil na člověka. Předpokládá se, že SARS byl přenesen z netopýrů na další živočišný druh a poté na člověka.

Jakmile byl infikován člověk, SARS se začal velmi rychle šířit mezi lidmi.  

Co dělá COVID-19 tak zajímavým, je to, že doposud nebyl vyvinut lék ani vakcína, která by zabránila rychlému šíření z člověka na člověka. Zatímco SARS byl úspěšně potlačen a vyléčen.

V první řadě nepropadejte panice. Není nutné nosit masku nebo být v karanténě, pokud vám infekce koronavirem nebyla diagnostikována. Díky jednoduchým hygienickým postupům můžete pomoci předejít šíření nového typu koronaviru, ale i dalších virů.

Na tyto otázky odpovídá MUDr. Soňa Peková, PhD. vedoucí laboratoře Tilia. (Zdroj: Youtube: LeontynkaCZ)

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a…

Od vypuknutí nového typu koronaviru Covid-19 se zvěsti a dezinformace o nemoci šíří ještě rychleji než samotný virus. Rozhodli jsme se uvést a vyvrátit některé…

Nedávno jsme v Hartmannu provedli studii, ve které si 29 testovaných osob aplikovalo dezinfekci na ruce Sterillium® 30krát denně po dobu 10 dní. Hlavní závěry…

Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Jak na chřipku a nachlazení

Nejlepší obranou je útok – to v případě onemocnění neplatí úplně. Nejlepší obranou pro naše zdraví je prevence. Nejvíce náchylní na nachlazení a ke chřipce jsme při změně ročních období, jaká jsou tedy doporučení?

NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

Dle tradiční čínské medicíny nachlazení souvisí s přírodou. Na podzim se přece stromy zbavují listí a míza se stahuje ke kořenům, je to období, kdy se i naše energie v souladu s přírodou začíná stahovat dovnitř. Tento poznatek může pomoci pochopit pochody těla. My tak v pravou chvíli můžeme zapojit prevenci sezónních onemocnění.

Když viry útočí

Viry jsou nejmenší z mikroorganismů. Virových infekcí je kolem nás mnohem více než těch bakteriálních. Viry nemají vlastní buňku, napadají ty naše, okupují je, přeměňují ve svůj prospěch a tím je ničí.

Může se zdát, že virů je kolem nás stále víc a víc, ale není to pravda. Překvapivě je jich tu stejný počet jako v minulosti.

Ovšem obrovský nárůst lidí na této planetě a životní styl ulehčují přenos viru a jeho šíření.

Jenom náš vlastní imunitní systém je schopen zbavit tělo škodlivých virů. První překážkou při jejich vstupu do těla jsou sliznice dýchacích cest a mandle. Pokud nevítaného návštěvníka tyto bariéry zvládnou, vydají signál k tvorbě protilátek, které si s viry poradí definitivně. I když to nějakou dobu trvá.

Jak poznáte nachlazení?

Útok miniaturních záškodníků poznáte podle nepříjemných, ale zpravidla ne nebezpečných příznaků, jako jsou kýchání, bolest v krku, rýma, kašel, bolest hlavy, často i dva tři dny trvající zvýšená teplota.

Zajímavé:  Léky S Preskripčním Omezením?

Léčba spočívá v mírnění příznaků analgetiky, antipyretiky a léky proti bolesti snižujícími zároveň teplotu, doplňky stravy posilující imunitu, vitaminem C. Nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin, ideální je teplý čaj s citronem.

Důležité je také dodržování klidu na lůžku. Průběh nemoci je obvykle bez komplikací.

Rýma

Od ucpaného nosu si můžeme pomoci sprejem s dekongescenty, což jsou látky uvolňující ucpaný nos. Tyto spreje ovšem neužívejte delší dobu než jeden týden.

Vhodná je kombinace s isotonickým roztokem mořské vody, která sliznici zvlhčí. Existují i hypertonické roztoky mořské vody, ty ucpaný nos také krásně uvolní.

Největší výhodou mořských vod je jejich možnost dlouhodobého užívání.

Kašel umí pěkně potrápit

Kašel je charakteristickým příznakem onemocnění plic a dýchacích cest, je to vlastně významný obranný reflex. Tento reflex zajišťuje průchodnost dýchacích cest, které jsou dočasně uzavřeny hleny. Kašel se rozvine náhle a vyvolává podráždění průdušnice, velkých průdušek nebo pohrudnice.

Na jeho vzniku se může podílet množství virů nebo bakterií. Rozlišujeme kašel produktivní, kdy se tvoří již zmíněné hleny, nebo suchý kašel. Produktivní kašel je nutné léčit léky ze skupiny expektorancií. Používáme přípravky na odhlenění, mohou být i přírodní, které pomohou hleny vykašlat.

Suchý dráždivý kašel není vyvolán zvýšeným množstvím hlenu, může tedy vzniknout v každém úseku dýchacích cest na začátku zánětu nebo jako důsledek jakéhokoli jiného dráždění a léčíme ho jiným způsobem. Většinou se používají přípravky na tlumení kašle, tzv. antitusika. Kašel, a to i krátkodobý, není dobré podceňovat.

Nedojde-li v průběhu několika dní ke zlepšení, je nutná návštěva lékaře.

Jak na chřipku?

Skutečná chřipka je narozdíl od virózy doprovázena vysokou horečkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Jsme unavení, malátní a trpíme nechutenstvím. Akutní fáze zpravidla odezní po pěti až sedmi dnech, asi v pětině případů však na ni může navázat bakteriální infekce. Ta velmi často vede k zánětu průdušek.

Chřipku nikdy nepodceňujte. Jedinou prevencí proti chřipce je očkování. Léky na běžnou chřipku nejsou, léčíme spíše její symptomy. Výbornými pomocníky při vašem zápolení s chřipkou jsou některé vitaminy a minerální látky, bolest svalů zmírní analgetika, horečku snižujeme antipyretiky.

Na bolest v krku zabírají různé přípravky s lidokainem, či s protizánětlivými složkami. Imunitu zvýšíme přísunem zinku a vitaminu C, který se infekce nebojí. Je třeba zdůraznit, že antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze.

Nikdy nezapomínejte na pravidelný přísun tekutin.

Ačkoliv není nachlazení nic příjemného, jednou za čas je dobré dokonce nějakou virozu prodělat, aby si organismus vytvořil protilátky.

A nezapomeňte na to nejdůležitější: SMÍCH LÉČÍ. 

Nemoci z nachlazení

       Léto je ve své plné síle a vše se zdá být perfektní.

Jen občasné výkyvy tepla směrem nahoru i dolů způsobí malým i velkým přechodné oslabení imunity a spustí se klasická kaskáda nachlazení: pálení v nose, kýchání, rýma, bolest hlavy, krku, zvýšená teplota a někomu se může přidat i kašel nebo chrapot.

Zaujalo vás někdy, co je vlastně spouštěčem tohoto nachlazení a jestli lze tomuto nepříjemnému stavu dokonce předejít? Jak ho efektivně léčit? Pojďme se také projít minulostí a zapátrat, odkud se vlastně nachlazení vzalo a co všechno za ním stojí!

Viry a vesmírná kolize

       Teprve nedávno bylo českými vědci prokázáno, že přibližně před 4 miliardami let vznikly po nárazu asteroidu na planetu Zemi první živé formy vedoucí k existenci současného života.

Vědci získaly za pomoci působení laseru na směs chemických látek, odpovídajících tehdejším podmínkám, energii, která se uvolnila při nárazu asteroidu do planety.

Při tomto pokusu vznikly všechny chemické látky nutné k vytvoření ribonukleové kyseliny RNA, která je jednodušší příbuznou základního stavebního kamene genů – DNA.

A právě viry, jejichž základním stavebním prvkem je zmíněná RNA, jsou hlavními příčinami vzniku a rozvoje nachlazení.

Nejčastějšími původci akutních virových respiračních nákaz neboli nemocí z nachlazení (nasofaryngitida, rinofaryngitida, rýma) jsou rhinoviry (čeleď picornaviridae, 30-80% případů), koronaviry (10-15%) a viry chřipky (imnfluenza, parainfluenza, 5-15%). Lze tak bez nadsázky tvrdit, že už první lidé z dávné minulosti byli konfrontováni se stejnými choroboplodnými mikroorganismy, jako jsme v současnosti i my. Jedinou obranu v tomto boji představoval a dosud stále představuje náš imunitní systém.

Cesta k nachlazení vede přes nízké teploty

       Symptomy nachlazení a léčba jsou mimo jiné poprvé popsány v egyptském Ebersově papyru, nejstarším existujícím lékařském textu napsaném v 16. století před Kristem. Název „nachlazení“ začal být používán v 16.

století, a to kvůli podobnosti s příznaky onemocnění objevujícího se po vystavení chladnému počasí.

Tato prastará teorie byla potvrzena na začátku letošního roku na Yale University, kde se na tkáňových kulturách myší prokázalo, že nachlazení rhinovirem způsobuje horší fungování imunitního systému buněk sliznic dýchacích cest při nižší teplotě. Nižší teplota negativně ovlivňovala jejich imunitní reakci.

Přenos infekce a kultivační doba

       Viry mohou v prostředí sliznice či kůže přežívat velmi dlouhou dobu a z rukou se mohou přenést do očí či nosu, kde dojde k infekci.

Například rhinoviry se obvykle přenáší dotykem infikovaných rukou na dalšího člověka či předměty v jeho okolí a koronaviry zase vdechnutím kapének vzduchu obsahujících virus.

Nachlazení jako nejčastější lidské onemocnění postihuje ponejvíce nos, krk, plíce a je často definováno jako zánět nosní dutiny (sinusitida) a může zahrnovat i různé fáze zánět krku. Mezi symptomy nachlazení patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka.

U oslabených jedinců pak může nachlazení vyvolat navíc (většinou vinou bakteriální superinfekce) otitidy (záněty uší až 30% případů), zhoršení astmatu, záněty horních či dolních cest nebo např. bronchopneumonii.

       Nachlazení způsobená rhinoviry či koronaviry jsou nejnakažlivější během prvních tří dnů trvání symptomů, poté možnost nákazy rychle klesá, přičemž inkubační doba je 12 – 72 hodin. Rezervoárem rhinovirů jsou horní dýchací cesty malých dětí.

Po akutním onemocnění se vylučují ještě až tři týdny. Infekci získají v předškolních a školních zařízeních a onemocní častěji chlapci než děvčata. Během 1-5 dnů infekci rozšíří na rodinné příslušníky, častěji a dříve se nakazí matky dětí. Diagnostiku onemocnění jsme si schopni určit sami díky zřetelným symptomům velmi jednoduše.

Nachlazení má obvykle mírný průběh a celkový zdravotní stav nemocného se zlepší během jednoho týdne.

Léčba

       Dosud neexistuje žádné léčivo či vakcína k léčbě běžného nachlazení způsobeného nejčastějšími patogeny, rhinoviry.

Naděje však svírá s rozluštěním genomů rhinovirů, kterého dosáhli v roce 2009 američtí virologové a genetici na University of Wisconsin, což je dosud největším průlomem v této oblasti vůbec.

Díky kategorizaci všech rhinovirů podle jejich „rodokmenu“ do 15 skupin lze vyvinout i patřičný antivirový lék nebo vakcínu pro každou skupinu virů způsobujících nachlazení.

       V současnosti je tedy stále základem dosavadní léčby klidový režim a tlumení příznaků nachlazení. Velmi důležitý je i pitný režim (při horečce potřebujete 2-4L tekutin/den). pro zlepšení celkového zdravotního stavu se používají pouze tzv. symptomatické léky, tj.

léky na snížení teploty a tlumení kašle, často v různých kombinacích i s látkami na snížení otoku v nose a krku. Preventivně se provádí na podzim očkování chřipkovou vakcínou.

Také lze používat multivitaminové přípravky a produkty na podporu imunity (zejména kombinace vitaminů, stopových prvků s echinaceou, hlívou ústřičnou, rakytníkem aj.) Vzhledem k povaze onemocnění (virové) nedostanete ani při návštěvě lékaře předepsány žádná antibiotika.

Lze však doplnit výše zmíněné produkty homeopatickou terapií (Oscillococcinum – lze užívat preventivně i jako lék na akutní onemocnění) nebo doplňkovou léčbou (bylinné čaje, éterické oleje do aromalamp či koupelí).

Rýma

       Onemocnění vyžaduje především dodržování osobní hygieny, zvláště časté měnění kapesníků a opakované mytí rukou po vysmrkání.

Snížení vodnaté sekrece z nosu a také jeho obstrukce (ucpání) lze dosáhnout dekongescenčními (zmírňují otok sliznice) nosními přípravky, kterých je na trhu celá řada a jsou dostupné ve variantách pro děti i dospělé ve formě kapek či spreje.

Nejtypičtějším zástupcem je xylometazolin (Nasivin, Otrivin, Olynth). Časté jsou také kombinace těchto přípravků s éterickými oleji, mentholem, hojivým panthenolem či aloí verou. Doba podávání by neměla přesáhnout 10 dní z důvodu tzv.

paradoxní nosní neprůchodnosti. Léčbu rýmy lze doplnit také přípravky obsahujícími mořskou nebo minerální vodu (Sterimar, Physiomer, Quixx, Vincentka) aj.

Kašel

       Rozeznáváme dva hlavní druhy kašle. První je kašel hlenovitý, tzv. produktivní také je nazýván „vlhkým“ pro jedho zněčné vykašlávání hlenu. K léčbě se používají tzv.

expektorancia (kapky, sirup, tablety, šumivé tablety) – nejčastěji používané jsou látky typu ambroxolu (Mucosolvan, Ambrobene, Ambroxol), bromhexinu (Bromhexin), který se v organismu metabolizuje na ambroxol, a acetylcysteinu (ACC, Mucobene, Solmucol, Fluimucil), který má navíc i tzv. „mukolytický“ efekt, tj. hlen rozpouštějící, což zvyšuje efekt vykašlávání. Na tento typ kašle lze doporučit i klasické bylinné či homeopatické sirupy (s obsahem jitrocele, tymiánu, mateřídoušky, v kombinacích apod.). Druhým typem kašle je suchý dráždivý kašel bez vykašlávání, který léčíme tzv. antitusiky. Typickým zástupcem antitusik je butamirát (Tusin, Sinecod) nebo levodropropizin (Levopront), jež mají dobrý efekt na léčbu akutního kašle různého původu. Pokud je kašel dráždivý a přitom mírně vlhký, lze doporučit léčivo Stoptusin, které kombinuje hned dvě účinné látky (Butamirát a Guaifenesinum). Všechna uvedená léčiva jsou dostupná jak ve variantách pro děti, tak i pro dospělé.

Chřipka

       Léčíme ji jen symptomatickými léky – proti horečce antipyretiky, nejlépe paracetamolem (Paralen, Panadol, Paramax aj.

) nebo ibuprofenem (Brufen, Ibalgin, Nurofen), proti dráždivému kašli nekodeinovými antitusiky (Ditustat), proti hlenovitému kašli expektorancii (viz výše). Důležitý je opět klid na lůžku a po dobu nemoci pobyt doma, aby se nákaza nešířila po okolí.

Zajímavé:  Jak zhubnout - Vše o zdraví

Vhodné je včasné a preventivní očkování! pro léčbu lze využít také poměrně širokou řadu polykomponentních přípravků obsahující v jedné tabletě jak antipyretika, analgetika, vitamin C, tak i systémově působící dekongestiva či antitusika (Coldrex, Vick, Paralen Grip, Ibalgin grip, Nurofen Grip). Tyto přípravky jsou však vhodné pouze pro dospělé, výjimku tvoří lidé s cukrovkou nebo vysokým tlakem, kterým jsou kontraindikovány.

       Souhrnem lze říci, že nemoci z nachlazení nás budou provázet zřejmě i nadále a stejně jako u našich předků s nimi bude bojovat náš imunitní systém. Posilujme ho tedy vhodnými přípravky, dopřejme mu klid na lůžku a nic nepodceňujme. Ani včasnou prevenci či výběr těch nejvhodnějších léčiv, se kterými vám rádi pomohou vaši lékárníci.

Účinný boj s chřipkou a nachlazením

Sama jsem byla svědkem toho, když nenápadná lahvička s drobnými kuličkami snížila vysokou horečku u mojí dvouleté dcery, utlumila dráždivý kašel nebo jak vůně esenciálního olejíčku pročistila vzduch od neklidu a nervozity. Zapomeňme proto doporučení, kterými nás krmí výrobci různých zázračných léků, dovolím si říct, v neetických reklamách. Prosím? Maminky si opravdu nemohou vzít volno?

Kýchání, rýma, bolesti hlavy či svalů, nebo dokonce zvýšená teplota jsou prvními příznaky virózy či chřipky. Když selhala prevence a viry tvrdě udeřily, nedá se již propuknutí nemoci zabránit. Pomoci však mohou některé vitaminy, minerály, inhalace, ale také speciální doplňky stravy či vhodná strava. Nabízím několik vlastních osvědčených tipů.

Ležet a odpočívat

Jestliže nás přemohla viróza (záměrně neuvádím chřipka, protože tu má během sezóny jen malé procento populace), měli bychom co nejdříve ulehnout do postele. Nemoc naše tělo zatěžuje – hlavně krevní oběh – a nadměrná zátěž může způsobit další komplikace.

Vitamín C a přírodní antibiotika

Denní dávka vitaminu C představuje až 1000 – 1500 mg ideálně v čisté přírodní formě ze zeleniny a ovoce. Ochranný účinek tohoto vitaminu můžeme podpořit i příjmem přírodních antibiotik: brusinky, cibule, česnek, výborný je extrakt z aloe vera či jadérek grapefruitu.

Za nejlepší prostředek k podpoře imunity však považuji Kolostrum (musí obsahovat min. 30% imunoglobulinů v kapsli), mám u něj jistotu, že zabere.

Kdo se s kolostrem setkal už dříve ví, že se nejedná o další z řady vitaminů a látek na podobném principu.

Samotné kolostrum funguje už ze základu jiným způsobem a naše tělo si ho pamatuje z prvních hodin života, kterými nás vyzbrojila matka, abychom mohli vstoupit do světa virů a bakterií a přežili. Kapsle nebo tekutý prostředek hledejte v lékárnách.

Pitný režim

Ideální je vypít 2 – 3 litry kvalitních nejlépe teplých tekutin. Vhodná je čistá voda nebo bylinné čaje. Podle našich babiček pomáhá měsíček, podběl, květ lípy, černý bez, šípek, listy rybízu, hluchavka atd.

Mátový čaj oceníte i při nachlazení, lípa a ibiškový květ podporují pocení. Kdysi mi jeden profesor doporučil dát do čaje lžičku mleté skořice a osladit medem.

Dodá vám to energii a navíc je skořice známým antibiotikem.

Antioxidanty

Pomáhají našemu tělu zbavovat se škodlivin. Kromě vitaminu C si ještě naordinujte selen, zinek, vitaminy skupiny B a dále vitaminy A a E (užívat během jídla).

Strava. Co jíst a čemu se raději vyhnout?

Na uzeniny a maso v průběhu nemoci raději zapomeňte. Naopak zvyšte příjem vařené nebo syrové zeleniny, vhodné jsou zeleninové šťávy. Jednou týdně si dopřejte naklíčené luštěniny nebo obiloviny (čočka, cizrna, sója atd.).

Organismu prospěje i jeden den půstu, kdy pijeme pouze zeleninové šťávy, bylinné čaje a vodu (zhruba 3–5 litrů). Mléko a mléčné výrobky vynechme, protože při chřipce a rýmě zbytečně zatěžují organismus a zahleňují ho. V tomto období je lepší se mléčným produktům zcela vyhnout.

Obecně platí, že sladkosti, sušenky, výrobky z pšeničné mouky organizmu škodí, při nemoci to platí dvojnásobně.

Zábaly, inhalace a kloktání

Při bolestech v krku je vhodné kloktání slanou vodou, ale osvědčené jsou i prostřiky nosních dutin. Pokud vás trápí kašel prospěje zábal kolem hrdla. Ten připravíme namočením látky do bylinných esencí (tymián, heřmánek, máta a další byliny proti nachlazení) a přiložením na hrdlo, poté překryjeme suchou látkou a necháme zapařit.

Vhodné jsou i domácí inhalace. V nádobě povařte vodu s bylinnými esencemi jako například máta, eukalyptus, čajovníkový olej Tea tree, heřmánek. Pak se nad hrnec se stoupajícími parami nakloňte a vdechujte asi 5 až 10 minut.

Léky a antibiotika

Používání antibiotik klesá protože se prokázala jejich neúčinnost v případě většiny chřipkových nemocí a navíc mají spoustu vedlejších účinků. Léky se užívají pro zmírnění potíží a jsou nezbytné v případě akutních či zánětlivých onemocnění.

Je důležité pochopit, že běžné léky většinou jen potlačují příznaky nemoci, ale s opravdovou léčbou nemají mnoho společného. Možná vás na chvíli postaví na nohy, uleví od ucpaného nosu, bolesti či horečky. Zeptejme se však upřímně, opravdu nemůžeme den – dva vydržet v posteli nebo přežít rýmu bez podpůrných prostředků?

Máte vlastní recept jak přežít nepříjemné dny s nemocí?

Léčba chřipky a nachlazení pomocí tradiční čínské medicíny

V zimních měsících jsou častá onemocnění jako chřipka nebo nachlazení. V tomto článku se dozvíme, jak se s nimi můžeme vypořádat pomocí přípravků firmy TCM Herbs, které naleznete v naší nabídce.

S bolestmi svalů, pocením, teplotou, bolestmi v krku (tzv. napadení zevním horkým větrem FENG RE XIE QI) doporučujeme užívat přípravek Chlad ranní mlhy (002) v dávce 5 x 8 tbl denně a to první 2 dny (48 hodin). Pokud se Chlad ranní mlhy užívá hned od 1. dne nemoci, tak se „chřipkový“ stav v drtivé většině (cca v 90%) dramaticky zlepší.

Po zlepšení se pak užívá dávka 5×4 tbl až do úplného ústupu potíží a poté ještě 3 dny dávka 3×4 tbl, jinak se potíže rády vrací. V případě, že se stav ani po 2 dnech nelepší, přidáváme k dosavadním bylinným tabletám Stín brokátového závoje (012), který se užívá současně další 2 dny v dávce 5 x 4 – 6 tbl denně.

Poté se buď stav opět většinou zlepší, anebo nemoc postoupí hlouběji – objevují se silné bolesti v krku, vysoká horečka, žízeň, noční pocení a zhoršení stavu v noci.

V tom případě se vysazuje Chlad ranní mlhy a k dosavadnímu Stínu brokátového závoje přidává Vystydnutí horké plotny (013), opět v dávce 5×4 – 8 tbl denně až do vyloučení škodliviny, tedy i ústupu potíží.

U dětí lze při mírnějším průběhu nachlazení použít na začátku nemoci místo Chladu ranní mlhy bylinné tablety Křehkost svinutého lístku (003), které jsou sice podobné svým účinkem Chladu ranní mlhy (ale nejsou tak razantní) a navíc je lze použít i u suchého kašle, objevujícího se na začátku viróz či u zánětů spojivek. Dávka u dětí je většinou poloviční dle intenzity potíží.

V případě napadení zevním chladným větrem FENG HAN XIE QI se objevuje náhlá bolest hlavy se stažením šíje a velká zimomřivost (pouze tyto příznaky, bez pocení, bez horečky, bez bolestí v krku apod.

) tak v tom případě se podává Průsmyk větrné hory (004) v dávce 5×8 tbl, který je vhodné pro rychlejší a lepší účinek zapíjet zeleným čajem. Užívá se až do objevení se prvního zpocení (většinou 1, max.

2 dny!) – v tu chvíli tyto tbl vysazujeme, neboť kožní póry se otevřely a škodlivina odchází, anebo se přeměnila na horký vítr FENG RE, takže pak nasazujeme Chlad ranní mlhy (002) k doléčení.

U každého napadení škodlivým větrem FENG XIE QI je vhodné užívat čerstvý mátový čaj, který lze připravit z cca z 15 listů čerstvé máty (pokud nemáme domácí, tak lze celoročně sehnat kupř. v Makru), přelijeme 1 litrem horké vody, necháme spařit cca 5 minut, slijeme do termosky a popíjíme přes den v jakémkoliv množství.

Pokud se přidá rýma a to jakákoliv (bílá, řídká, žlutá, zelená…), přidáváme i my Vyvanutí dračí jeskyně (007)v dávce 5×4 tbl dle intenzity potíží s dávkováním podobným jako u předchozího případu.

Pokud se přidá kašel, který je zpočátku běložlutý a hustý, přidáváme i my Ozvěny himálajského hromu (032)v dávce jako u předchozího produktu. Někdy se pak po 2 – 3 dnech kašel mění na zelenožlutý hlen, který lze obtížně vykašlat – v tom případě se nahrazují tyto tbl bylinným produktem Vůně borovicového háje (031).

V případě zánětů průdušek se užívá Vystydnutí horké plotny (013), kdy se objevuje kašel se žlutým hlenem, horečka, dušnost, zácpa, sucho v ústech a v nose, pocit ucpaného neprůchodného nosu. Dávka je většinou 5×4 – 8 tbl od každého denně, po 3 dnech se snižuje na polovinu a užívá se až do úplného ústupu potíží.

V případě zánětů hrtanu a průdušnice, kdy se objevuje náhle vzniklý suchý dráždivý štěkavý kašel (bez hlenů), dušnost, pískání na hrudi, sucho v krku a v nose, žízeň (jedná se napadení zevním suchým větrem do horka v plicích FENG ZAO XIE QI + FEI RE), tak v tom případě se užívají bylinné tablety Svlažení vyprahlé stepi (033), opět v obvyklých dávkách dle stavu potíží – tedy na začátku 5×4 – 8 tbl, později polovinu dávky. Svlažení vyprahlé stepi se často kombinuje a vhodně doplňuje s Křehkostí svinutého lístku (003).

Chřipka

Chřipka je velmi snadno přenosné virové onemocnění s celosvětovým výskytem. Postiženy bývají osoby různého věku, nejnebezpečnější je však pro staré lidi, malé děti a chronicky nemocné. Průběh chřipkového onemocnění může být jak lehký, tak i těžký – končící smrtí.

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.

Chřipka se přenáší z člověka na člověka vzdušnou cestou ve formě kapének, tzn. kašláním, kýcháním a smrkáním. K nákaze dochází buď přímo inhalací virových částic, nebo nepřímo virem kontaminovanými povrchy. Rizikové je hlavně prostředí s velkou kumulací osob.

Zdroj nákazy

Zdrojem původce nákazy klasické sezonní chřipky je výhradně člověk infikovaný virem chřipky, a to od konce inkubační doby, tedy ještě před prvními příznaky infekce. Po propuknutí nemoci je člověk nakažlivý asi 3–5 dní, děti 7–10 dní.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Zajímavé:  Vitaminy Pro Planovane Tehotenstvi?

Inkubační doba trvá nejčastěji 1–3 dny.

Příznaky

Chřipka začíná náhle z plného zdraví horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, bolestmi ve svalech, bolestmi kloubů, přecitlivělostí pokožky, malátností, později přistupuje suchý kašel. Rýma nebývá.

V některých případech má chřipka projevy závažnější v podobě zánětu průdušek, plic, srdce, mozku a mozkových blan, případně může být průběh chřipky komplikován přidruženou infekcí, často pneumokokovou nebo stafylokokovou.

Závažné průběhy jsou typické pro seniory, děti a osoby chronicky nemocné.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Onemocnění trvá obvykle 2–7 dní a spontánně končí po rekonvalescenci uzdravením. Léčba je symptomatická (tlumení příznaků onemocnění) – podávání léků proti teplotě, kašli, dostatek tekutin, klidový režim, vitamíny.

Antibiotika jsou v léčbě chřipky neúčinná. Rekonvalescence může trvat ještě několik dalších týdnů. Mezi významná preventivní opatření patří důsledná hygiena rukou a hygiena při kýchání, zdravý životní styl a očkování.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Covid, nebo jen nachlazení? Nakažení popisují, jak se u nich nemoc projevila

Filip Karban, Šárka Pálková

Nakažení koronavirem se projevuje různě, často se dostaví únava (ilustrační foto).

S nástupem podzimu se kdekdo nevyhne nachlazení. A s ohledem na situaci v tu chvíli člověka napadá, zda se nestal dalším „hostitelem“ koronaviru. Jak se liší nástup covidu-19 od dalších respiračních onemocnění? A liší se vůbec?

Redakce Seznam Zpráv nashromáždila zkušenosti sedmi pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19. Někteří se shodují, že se u nich projevila ztráta chuti či čichu nebo obojího. A u někoho trvá dodnes. Jinak měla nemoc často průběh připomínající chřipku. Jeden z pacientů, s nimiž Seznam Zprávy hovořily, ale kvůli vážným zdravotním problémům skončil v nemocnici.

Martin chytil koronavirus hned v březnu – doma v Mariánských Lázních na plese. Tenhle bál se pak stal v regionu známou akcí, protože se na ní v době, kdy se začala celá Evropa koronaviru děsit, nakazilo hned několik lidí.

Sedmatřicetiletého Martina přivedly zdravotní komplikace až do nemocnice, kde strávil několik dní kvůli velkým problémům s dýcháním. „Přitom jsem sportovec a pracuji celé dny venku,“ říká bývalý hokejista a dnes majitel zahradnické firmy.

Později zjistil, proč u něj mohla mít nemoc těžší průběh: loni na podzim prodělal astmatický záchvat, když se při kácení stromů nadýchal chloupků z nebezpečné dřevokazné housenky brouka bourovčíka toulavého. Takže od té doby měl zřejmě oslabené plíce.

Housenka brouka bourovčíka toulavého.

Doma navíc nakazil manželku a sedmiměsíčního syna. Ale zatímco ti se během 14 dnů vyléčili, Martinovi ještě dlouho poté vycházely testy na střídačku: jednou negativní, pak zase pozitivní – a tak dokola. Definitivního potvrzení, že je uzdravený, se tak dočkal až déle než po měsíci.

Pavlína onemocněla covidem-19 na konci března pravděpodobně ve svém zaměstnání. „Dělám zdravotní sestru a pacienti se ani tenkrát, ani teď při dodržování dezinfekce rukou a zakrývání obličeje snahou zrovna nepřetrhli, takže to byla spíš otázka času,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

Zpočátku se u ní žádné vážnější příznaky neprojevovaly. Jednou se však její stav zhoršil ze dne na den. Přidal se silný kašel a zvýšená teplota. Následně se Pavlína dozvěděla, že příznaky má i její kolegyně. Testy nákazu koronavirem potvrdily.

Pavlína uvádí, že v té době ještě nebyla vytíženost hygienických stanic tak vysoká jako dnes. Díky tomu prý komunikace s ní probíhala v pořádku. Následující dva týdny zůstala doma v karanténě. Podstoupila další testy, tentokrát už s negativním výsledkem, a prakticky hned nastoupila zpět do práce, kde nyní sama odebírá vzorky určené k testování na koronavirus.

„Škrábalo mě v krku a byla jsem unavená, ale přikládala jsem to tomu, že jsem měla za sebou náročný týden,“ vzpomíná laborantka Marie na první příznaky onemocnění. Že by to mohl být covid-19, jí přišlo reálné ve chvíli, kdy jí z práce sdělili, že je pozitivně testovaná jedna osoba, s níž byla v kontaktu. Test obavu potvrdil.

Brzy se k příznakům přidala ztráta čichu, která – na rozdíl od škrábání v krku a únavy – nemizela. Nic necítila ani ve chvíli, kdy šla po dvou týdnech na další test. Ten znovu vyšel pozitivní. A stejně tak test po dalším týdnu. „Mně už pak ale nic nebylo, už jsem měla doma dávno všechno vygruntováno,“ líčí Marie týdny s covidem. I po čtyřech týdnech byl test stále pozitivní.

„Pak už ale vyšlo doporučení ministerstva, že jedinci, kteří jsou určitou dobu bez příznaků, tak už nejsou infekční. A tak mě pustili,“ popisuje laborantka. Pak už na testy nechodila. „Ale poté, co jsem se dočetla, že někteří byli i 18krát testováni pozitivně, tak jsem si říkala, že by mě zajímalo, jak dlouho se to drželo ve mně,“ podotkla Marie.

Absolvovala ale test na stanovení protilátek. A ty trvalé na covid-19 má. „Podle naší hygieničky jsem do konce roku imunní, ale samozřejmě s jistotou se to neví,“ dodává.

Po pěti týdnech v karanténě se nicméně ráda vrátila do práce. „Paní doktorka mi říkala, že řada jejích pacientů s covidem-19 skončila na antidepresivech. Že jim nic nebylo, ale z té karantény jim hráblo.“

Jako řada pacientů s covidem-19 ani student Honza z Ostravy neví, kde přesně se nakazil. „Ale mám podezření, že to bylo v našem paneláku, protože to tu mělo šest rodin. Takže možná ve výtahu?“ spekuluje Honza.

„Zničehonic jsem přestal cítit. A protože jsem věděl, že to je jeden z příznaků, začal jsem to řešit. Měl jsem bolesti hlavy a zhoršené dýchání,“ popisuje. To bylo 19. dubna.

Na první test se ale dostal až po deseti dnech. Podle něj za to mohla špatná domluva mezi doktorkou a hygienou. „Nemáme auto, tak jsem nešel na stěr do nemocnice a čekal jsem, než přijedou za mnou.

“ A to trvalo oněch 10 dní od prvního kontaktu se svou lékařkou.

Na rozdíl od předchozího příběhu paní Marie už ale Honzův test po dvou týdnech vyšel negativně. A stejně tak další kontrolní. Nicméně ačkoli už od vypuknutí nemoci u něj uplynuly více než čtyři měsíce, jedno mu nemoc připomíná stále – oslabený čich. „Třeba kávu už cítím, ale jinak čich stále nemám takový jako dřív,“ uvádí Honza.

Daniel začátkem července vyrazil spolu se svým sportovním týmem (kvůli zachování anonymity si nepřál zveřejnění názvu týmu, pozn. red.) do hospody oslavit narozeniny. Později večer se skupina přesunula do baru Techtle Mechtle.

V menším počtu se pak spoluhráči v klubu bavili až do ranních hodin s tím, že si také v průběhu oslavy objednali několik „party kýblů“.

„Ano, zpětně si říkám, že se člověk měl asi vyvarovat chození do baru, kde je riziko o dost větší než třeba v parku na dece. Nicméně jsme mladí, a když to bylo povolené, tak proč bychom se nešli v létě pobavit,“ vysvětluje Daniel.

Následující týden se spoluhráči pokračoval v běžném tréninku a také chodil do práce. Dozvěděl se ale, že kamarádka, která s nimi dnes už nechvalně známý pražský klub navštívila, je pozitivní na koronavirus. Všichni z týmu, kteří klub navštívili, neprodleně odjeli do Nemocnice Na Bulovce.

Den poté jim hygiena nařídila čtrnáctidenní karanténu. Na začátku druhého týdne se u něj začala projevovat pouze ztráta chuti a potažmo i čichu. Daniel uvádí, že jinak po dobu karantény žádné vážné příznaky neměl. Hned třetí týden mu pak bylo umožněno vrátit se do práce.

Kateřina chytila koronavirus v březnu. Domnívá se, že se nakazila v MHD nebo v obchodě. Onemocnění se u ní projevilo zvýšenou teplotou a ztrátou čichu a chuti. Další typické příznaky jako horečka nebo kašel se u ní neobjevily.

„Celou dobu jsem se cítila skvěle, až na ty dva dny se zvýšenou teplotou,“ sdělila Kateřina redakci Seznam Zpráv.

Po dvou týdnech se Kateřina sice dočkala negativních testů a získala zpátky chuť. Čich se jí však nevrátil až doteď. „Už je to 5 měsíců a pořád nic, obvodní lékař mi neumí pomoci a říká, že musím čekat,“ dodává.

Jonáš se nakazil v březnu při návštěvě Jižní Ameriky. Jeho destinací bylo Peru, kde měl působit jako dobrovolník v neziskové organizaci. Tam se však nedostal kvůli uzavření tamních hranic, snažil se tedy co nejrychleji dostat z Ria de Janeira, kde právě přechodně přebýval.

Nakonec se dopravil přes Londýn do Berlína. Kvůli odstřihnutí letových spojů do Prahy ho musela v Berlíně vyzvednout jeho sestra. Do Česka dorazili časně ráno následující den s tím, že cestou s nikým dalším do kontaktu nepřišli. Oba po svém návratu do Čech nahlásili lékaři, že se vrátili ze zahraničí a zůstávají v izolaci.

Zanedlouho se u Jonáše začaly projevovat příznaky onemocnění covid-19. Hygienická stanice mu na základě následných testů diagnostikovala nákazu koronavirem.

K samotnému onemocnění se ale zanedlouho přidala nepřízeň Jonášova okolí. Hned následující den se dozvěděl, že po internetu koluje zpráva uvádějící jeho identitu s tím, že porušuje karanténu a šíří koronavirus.

„To, že bych chodil během karantény venku, ani není moc možné, protože mám velké bolesti hlavy, horečku, kašel a zimnice,“ bránil se Jonáš ve videu, kterým reagoval na šířící se zprávu. O svém uzdravení informoval prostřednictvím sociálních sítí začátkem dubna, zhruba tři týdny po zveřejnění videa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector