Nemocnice krč – Vše o zdraví

Vyhledat ordinace – kliniky Anesteziologicko-resuscitační klinika 1. LF UK a FTN Centrální odběrové místo Centrální sterilizace Centrum kardiovaskulární prevence 1.

LF UK a FTN Centrum očkování a cestovní medicíny Centrum podpůrné péče Centrum výživy Dětská neurologie Dětská psychiatrie Dětské centrum s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií Gynekologicko-porodnické oddělení Chirurgická klinika 1.

LF UK a FTN Imunologická laboratoř Individuální program péče a pracovně lékařské služby Infekční oddělení Interní klinika 3. LF UK a FTN Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a FTN Klinika hrudní chirurgie 3. LF UK a FTN Klinika revmatologie a rehabilitace 3. LF UK a FTN Lékárna Národní laktační centrum Neurologická klinika 3.

LF UK a FTN Novorozenecké oddělení Oční oddělení Oddělení geriatrie a následné péče Oddělení klinické biochemie Oddělení klinické hematologie Oddělení klinické mikrobiologie Oddělení lékařské genetiky Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie Oddělení ušní, nosní, krční Onkologická klinika 1. LF UK a FTN Pediatrická klinika 1.

LF UK a FTN Pneumologická klinika 1. LF UK a FTN Psychologické oddělení RDG – radiodiagnostické oddělení Stomatologické oddělení Transfuzní oddělení Urologická klinika 3. LF UK a FTN Úsek laboratorních metod Ústav patologie a molekulární medicíny 3. LF UK a FTN Zdravotně sociální oddělení

Nemocnice krč - Vše o zdravíNemocnice krč - Vše o zdravíNemocnice krč - Vše o zdravíNemocnice krč - Vše o zdravíNemocnice krč - Vše o zdraví

Nemocnice krč - Vše o zdraví

O nás

Vítáme Vás na stránkách Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), která patří mezi tradiční a největší zdravotnická zařízení v České republice. V roce 2018 oslavila své 90. výročí a zajišťuje zdravotní péči pro největší spádovou oblast v Praze.

Fakultní Thomayerova nemocnice je moderně se rozvíjející klinické centrum, kde se poskytuje specializovaná medicína na velmi vysoké úrovni a které současně poskytuje zázemí odborníkům z mnoha lékařských oborů.

Naši odbornou pomoc zaměřujeme především na pediatrické obory, traumatologii, onkologii, neurologii a pneumologii. Samozřejmě si udržujeme vysoký standard i v dalších klinických oborech.

Nemocnice krč - Vše o zdraví Ve FTN byla přestřihnuta slavnostní páska od zrekonstruovaných tříd místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie, a to díky NORSKÝM FONDŮM!

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. NORSKÉ FONDY) v rámci projektu „Implementace programu záchytu traumatizovaných dětí a zastavení násilí“.

Došlo tak k rekonstrukci několika učeben, společných prostor či sociálního zařízení v Dětském centru při FTN, a to v pokoji a bytě určených pro pobytové služby rodin, ve kterých se vyskytlo domácí násilí. Dále byl pořízen nový školní nábytek, pomůcky pro děti či terapeutické barevné koberce a další potřebné vybavení určené pro malé školáky.

  Školní zahrada ve FTN dostala navíc i nutné oplocení.

23.09.2021 Číst více

Více novinek

Nákaza v Thomayerově nemocnici? Možná nebyly ochranné pomůcky použity správně, spekuluje ministr | Domov

Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, ve středu zemřel. Nemocnici prověřovala z popudu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pražská hygiena, která jí podle jeho vyjádření poskytla maximální součinnost.

„Situaci má nemocnice pod kontrolou,“ řekl serveru Lidovky.cz ministr. To potvrdila i ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. „V nemocnici jsme byli a vše prověřili.

Nenašli jsme žádný problém, vše bylo řádně vydezinfikováno,“ sdělila Lidovkám.

Nemocnice krč - Vše o zdravíNemocnice krč - Vše o zdraví

Důvod k panice nevidí ani náměstek ministra zdravotnictví a šéf krizového štábu Roman Prymula, obavy z italského či španělského scénáře tak podle něj nejsou na místě. „Ti lidé jsou izolováni, nehrozí další šíření nákazy.

Čekáme, jakým způsobem se bude měnit jejich klinický stav,“ řekl s tím, že ministerstvo vydá pro takováto lůžková zařízení nemocnic i další přesnější doporučení.

„Zařízení sociální péče a léčebny dlouhodobě nemocných jsou pro nás podstatná,“ zdůraznil.

Ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš uvedl, že všichni nakažení jsou v dobrém stavu. „Nikdo z pacientů nemá významnější dechové potíže,“ řekl serveru Lidovky.cz.

„Pacienti dostávají adekvátní léčbu a jsou pod pravidelnou kontrolou našich zdravotníků a primáře oddělení, který je také ve spojení s jednotlivými rodinami všech pacientů a informuje je o jejich aktuálním zdravotním stavu,“ dodal.

Nakažení pacienti jsou podle šéfa krčské nemocnice bariérově izolovaní a všichni zdravotníci povinně používají osobní ochranné pomůcky s nejvyšší možnou ochrannou.

„Pomůcek máme zatím relativně potřebné množství, ale vše je závislé na pravidelných dodávkách, a to zvláště u respirátorů typu FFP3 bez ventilů,“ doplnil. Ministr zdravotnictví server Lidovky.

cz ujistil, že jeho rezort je v případě potřeby připraven saturovat nemocnici ochrannými pomůckami či jakkoli jinak pomoci.

Podle mluvčího nemocnice Petra Sulka oddělení nechalo ihned otestovat na přítomnost koronaviru všech 27 potenciálně nakažených pacientů a příslušný zdravotní personál. „Testy si děláme sami v naší laboratoři, aby to bylo rychlejší. Výsledky očekáváme během dneška či zítřka,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Sulek.

Do čtvrtečního odpoledne se prokázala nákaza u 13 pacientů a tří zdravotních sester. „Čísla se ale mohou v průběhu několika hodin měnit,“ dodal s tím, že u všech nakažených je průběh nemoci prozatím lehčí, do uzávěrky tohoto vydání nebyl nikdo připojen na plicní ventilaci ani na přístroj na mimotělní okysličování krve.

„Trochu zvláštní případ“

Koronavir na oddělení následné péče s největší pravděpodobností přinesly zdravotní sestry, což nepřímo potvrdil i ministr Vojtěch. „Nákaza tam byla personálem zavlečena pravděpodobně z vně nemocnice,“ řekl.

Už dříve se nakazily dvě sestry na sousedící plicní klinice, které ošetřovali koronavirem infikovaného taxikáře přijatého s podezřením na zápal plic.

Ten nyní bojuje o život ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a je mu podáván experimentální lék remdesivir.

Případ v Krči byl podle ministra „trochu zvláštní“. „Podle vyjádření pana ředitele měli zaměstnanci ochranné prostředky. On na to osobně dohlížel, byli instruováni, jak ochranné prostředky používat, a přesto tam došlo k nákaze. To je trochu překvapující, možná nebyly prostředky použity dobře. Nebo při snímání respirátoru tam došlo k infekci, těžko říct, to se bude ještě šetřit,“ sdělil.

I přes situaci v Thomayerově nemocnici ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví znovu povolilo přijímání nových pacientů na oddělení následné péče a do léčeben dlouhodobě nemocných, kde jsou hospitalizováni zejména senioři. Z nemocnic akutní lůžkové péče totiž nebylo tyto nemocné kam překládat a nedostávalo se volné kapacity pro nové pacienty.

Běsnění i mimo Prahu

Potvrzené zavlečení koronavirové nákazy ve čtvrtek potvrdilo i několik domovů důchodců. Nákaza se objevila například v domově v Praze na Chodově či v Michli. Podle informací České televize skončili někteří senioři v Nemocnici Na Bulovce.

Z domova na Chodově pocházel i pětadevadesátiletý muž, který byl první obětí koronaviru v Česku. „Děláme maximum pro zajištění bezpečí všech klientů i personálu.

Ve spolupráci s hygienickou stanicí fungují veškerá preventivní opatření a máme připravený krizový plán.

Obratem jsme provedli plošné testování klientů i personálu a nyní čekáme na výsledky,“ uvedla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Virová hrozba nepanuje jen v Praze, nákaza postihla i deset klientů odlehčovací sociální služby Sovy v Českém Krumlově.

V karanténě se ocitl domov pro seniory U Trati v Litoměřicích, jednomu z jeho obyvatel (85), který ležel na interně litoměřické nemocnice, vyšel pozitivní test na koronavirus.

Naopak domov důchodců v Českém Dubu na Liberecku, kde onemocně jeden pracovník, si mohl oddychnout. Všechny rychlotesty u 173 seniorů a zaměstnanců byly negativní.

Thomayerova nemocnice se dočká rekonstrukce

Zhruba tři miliardy korun si vyžádá rekonstrukce, na kterou léta čeká pražská Thomayerova nemocnice. Stavební práce mají začít počátkem roku 2021. Nejvíce peněz půjde na nový urgentní příjem a rekonstrukci plicní kliniky.

Další investice budou směřovat do oplocení areálu nemocnice, zateplení pavilonů [cca 500 mil. Kč s podporou Operačního programu Životní prostředí], pořízení výtahů nebo nových systémů IT [cca 100 mil.Kč]. V plánu je i přístavba gynekologicko-porodnického oddělení zhruba za 250 milionů korun.

„Je to nutnost a my musíme udělat vše pro realizaci těchto investic. Vyžádá si to i jednání s pojišťovnami,“ uvedl při páteční návštěvě nemocnice předseda vlády Andrej Babiš.

Nemocnice krč - Vše o zdraví

Dodal, že důvod, proč je Thomayerova nemocnice nyní ve ztrátě, jsou nárůsty personálních nákladů v posledních letech. A to až dle jeho slov o celkových 56 procent

Nová plicní klinika

Nejprve má být rekonstruována plicní klinika [Pneumologická klinika 1. LF UK], která je po technické stránce v nejhorším stavu. Oprava si vyžádá investici ve výši zhruba 271 milionů korun a projekt na realizaci je už ve finální podobě. První práce započnou s příchodem roku 2021 a dokončeny mají být nejpozději do dvou let.

„Do roku 2023 doufáme bude hotovo, ale já apeluji na pana ministra, aby celou akci zrychlili,“ vysvětlil Andrej Babiš.

Přestavba plicní kliniky je naplánovaná už od roku 2015, ale prozatím na ni nedošlo kvůli nedostatku finančních prostředků. Lékaři, zdravotnický personál i pacienti tak doplácejí na nevyhovující zázemí.

„I když v prostorách, které tomu neodpovídají, se nám podařilo vybudovat unikátní pracoviště. Dokázali jsme vybudovat plicní kliniku a máme přesah i přes hranice. Přednášíme po celém světě. A i přesto jak pavilon vypadá, děláme medicínu, za kterou se nemusí naše zdravotnictví stydět,“ říká přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková.

Upozorňuje také na to, že rekonstrukcí nesmí být přerušeno zajišťování péče ani vzdělávání. „Budeme se rozdělovat a už se těšíme na rekonstrukci a důstojné prostory,“ dodává Vašáková.  

Stanice metra Nemocnice Krč a CUP

Další na řadu má přijít výstavba Centrálního urgentního příjmu [CUP] a to v návaznosti na plánovanou stanici metra D. Stavba CUP je podle odborníků důležitá zejména pro zajištění rychlé a komplexní zdravotní pomoci pro významnou oblast Prahy a jejího širšího okolí.

  • „Máme již zpracovanou studii výstavby urgentního příjmu, která má navíc navázat na budoucí novou stanici metra D, s čímž rovněž počítá i Magistrát hlavního města Prahy v rámci příprav stanice Nemocnice Krč,“ říká ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.
  • Dodává, že budoucí urgentní příjem bude mít veliký profit pro pacienty a také význam pro zajištění zejména krizových situací státu.
  • Celková investice do výstavby CUP je dnes odhadována na téměř 1 miliardu korun a podle předsedy vlády Babiše je důležité tento projekt řešit co nejdříve.
Zajímavé:  Potravní Alergie U Psa?

Nemocnice nejen pro Prahu

Komplex Thomayerovy nemocnice ale nezajišťuje zdravotní péči pouze pro Pražany, ale i obyvatele Středočeského kraje, ve kterém není podle ředitele Zdeňka Beneše zdravotní péče optimální.

„Mnoho pacientů jezdí k nám a my máme obrovskou nadprodukci. Jednáme proto s pojišťovnami, aby nám tuto nadprodukci také hradily,“ vysvětluje.  

Letos má nemocnice přislíbeno také nové vybavení, které už je finančně pokryto.

„V letošním roce proběhne nákup lineárních urychlovačů a radiodiagnostického vybavení či magnetické rezonance,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Dodal, že Thomayerovu nemocnici se snaží jeho úřad co nejvíce podpořit, protože patří k nejvíce podfinancovaným a není na úrovni zdravotnického zařízení 21. století.

Nemocnice krč - Vše o zdraví

VIDEO: Průlom v léčbě covidu. Thomayerova nemocnice podává bamlanivimab

Krčská nemocnice tento týden obdržela první zásilku 500 ampulek bamlanivimabu ze Spojených států amerických, každá je určena pro jednoho pacienta. Sérum se podává infúzí do žíly po dobu jedné hodiny a stačí jedna dávka.

Ve čtvrtek jej v Česku dostala první pacientka, jednalo se o ženu ve středních letech s mírnějším průběhem nemoci. „Odešla domů zcela bez problémů. Je to průlom v léčbě covidu.

Zasahuje přímo virus a má velmi dobré účinky,“ oznámil ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

Klinické studie uvádějí, že šest ze sedmi pacientů, kteří by jinak skončili v nemocnici, se tak do zdravotnického zařízení nedostanou.

Lék by měl být z Krče distribuován do dalších nemocnic, přičemž v březnu dorazí do Česka dalších 2500 balení. „Na základě zájmu nemocnic jej budeme rozvážet těm pacientům, kteří to potřebují. Nemocnice si dají požadavek, musí splnit indikační kritéria,“ řekl Beneš. Přesný plán rozvozu ovšem zatím není.

Přečíst článek ›

Látka také není vhodná pro každého. Americké farmaceutické společnosti AbCellera Biologics a Eli Lilly, které ji vyvinuly, uvádějí kritérium pro podání věk nad 65 let. Věk je ale jen jednou z indikací, dostat ji mohou i mladší lidé, důležitější je zdravotní stav.

„Lék je určen rizikovým pacientům, kteří mají minimální počínající symptomy nemoci. A panuje u nich riziko, že by se mohl jejich stav zhoršit a mohli by skončit na JIP,“ sdělila Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice, která je odborným garantem léku.

„Pokud bychom byli schopni ji aplikovat, velmi bychom snížili i zátěž nemocnic. Člověka bychom vyvedli z nemoci bez nutnosti těžkého průběhu a ohrožení jeho života,“ říká lékařka.

Podání pouze v nemocnicích

Lék se bude podávat pouze v nemocnicích s urgentním příjmem 1. a 2. typu. Výběr „šťastlivců“ budou mít na bedrech praktičtí lékaři i nemocnice.

„Když zavolá svému praktickému lékaři pacient, který je například diabetik a je obézní, že je pozitivní na covid-19, pošle jej do nemocnice, kde ho vyšetří.

Pokud zde usoudí, že je vhodný pro tuto protilátku, tak mu jí tam aplikují,“ popsala způsob podání Vašáková.

Přečíst článek ›

I když by se nabízelo podání medikamentu u praktického lékaře, není to podle Vašákové možné, jelikož praktici nemívají oddělenou ambulanci pro infekční pacienty. Pojišťovny by jej takto také nemusely proplatit. „Po jednání s pojišťovnami došlo k dohodě, že bude podáván v nemocnicích. Kdyby byl podáván v ambulantně, tak by proces úhrady trval déle,“ říká Vašáková.

Útočí přímo na vir

Bamlanivimab brání rozvoji nemoci covid-19. Když se potká s virem v krevním oběhu, vychytá ho a zabrání mu vstupu do buňky. Je tak eliminován dříve, než napadne plicní tkáň.

Ale nepomůže už těm, u kterých se nemoc plně rozvinula a dostanou zápal plic.

Princip bamlanivimabu je úplně jiný než u látek, jako je remdesivir, které se používají až v pokročilých fázích nemoci, kdy propukne zápal plic.

„V druhé fázi covidu, když má pacient oboustranný rentgenový nález na plicích, vidíme tkáňové poškození virem, ale i bohužel přemrštěné imunitní reakce, kdy jsou plíce velmi výrazně poškozené, ale i srdce, nervový systém a ledviny.

Tam musí nastoupit další léky tlumící či modulující imunitu. Je to stále neprobádané pole a pracují na něm výzkumníci z celého světa,“ dodává Vašáková s tím, že léčba pacientů v pokročilých stádií covidu je stále velmi neefektivní.

Jedna dávka léku bamlanivimabu stojí 25 tisíc korun včetně všech nákladů spojených s jeho dopravou do Česka a dalšími provozními výdaji.

Aktuální informace o tématu: krc

… vlakovou stanicí Praha-Krč a Jižní spojkou…

… hranici Nuslí a Krče v mrakodrapu V…

Řidiči v pražské Krči nebudou moci kvůli opravám přilehlé křižovatky využít sjezd z Jižní spojky. Nejprve bude od 7.

července do konce měsíce uzavřen sjezd na Michelskou a Vídeňskou ulici, následně sjezd na Michelskou a Budějovickou, který bude uzavřen od 27. července do 10.

srpna, sdělila Iveta Štočková, mluvčí firmy Eurovia, která práce pro Technickou správu komunikací (TSK) provede. Řidiči budou muset jet po objízdné trase. Dělníci upraví a rozšíří plochy středových a ochranných ostrůvků a upraví nároží…

… přes železniční stanici Krč. „Kvůli poruše je…

Kapacita pro antigenní testy na covid-19 je v Praze pro příští týden téměř zaplněna. Jen na některých odběrných místech je ještě možné najít termíny, zpravidla na druhou polovinu týdne. ČTK to zjistila z rezervačních systémů odběrných míst.

Větší zájem o antigenní testy souvisí s povinným testováním ve firmách, podobná situace je i v krajích. Podle webu covid.praha.eu spravovaného magistrátem je nyní v metropoli asi padesátka míst, kde je možné si nechat antigenní test provést.

Z velkých pražských nemocnic…

Ještě donedávna byla transplantace dělohy science fiction. Medicína však jde mílovými kroky dopředu a i čeští specialisté kolikrát dokazují nemožné. Tak jako odborníci pražského IKEMu a porodnice U Apolináře.

Ti letos v lednu společnými silami přivedli na svět teprve třetí české miminko, které se vyvíjelo v transplantované děloze maminky (34), která si přeje zůstat v anonymitě.

Příběh jejího mateřství je v podstatě příběhem o zázraku, který nezařídily nadpřirozené síly, nýbrž šikovnost a odbornost předních…

… z Chodova a Krče. „Jedna osoba z…

Ani Štědrý den se v hlavním městě neobešel bez výjezdu hasičů. Celkem vyjížděli osmnáctkrát, z toho ve čtyřech případech se jednalo o planý poplach a čtyřikrát šlo o požár. Hořely potraviny, stromeček i vana.

 Během dne hasiči například ale otevírali byty, měřili koncentrace plynu, asistovali Policii ČR a vyprostili pomocí rozbrusu osobu z kontejneru. O den později vznikl požár od zapáleného vánočního věnce také v Praze 5.

Dva požáry z osmnácti přímo souvisely s Vánocemi. „Těsně před 19. hodinou vyjely …

I během svátků pracují některá testovací místa na koronavirus. Například při Thomayerově nemocnici v Praze – Krči, kde se už po půl osmé ráno začala tvořit fronta před odběrovým místem. I jiné nemocnice v Praze testují, zpravidla mají otevřeno do poledne.

Termíny na antigenní testování, které je pro veřejnost od minulého týdne zdarma, byly v hlavním městě už dlouho před Vánoci rozebrané. V pátek 25. prosince by měla mít odběrová místa podle ministerstva zdravotnictví zavřeno a otevřou se opět 26. prosince,…

Herecký bard Rudolf Hrušínský (†73) musí mít ze svých synů Rudolfa (74) a Jana (65) radost. Chvilku byly jejich vztahy dost ochablé, jako bráchové se ale oba herci, když šlo do tuhého, nezapřeli.

Vždycky je k sobě přimkl strach o toho druhého, když onemocněl. A tak je tomu i teď. Hvězda seriálu Ulice Rudolf Hrušínský alias pan Pešek bojuje s vážnou nemocí krve.

Ubývají mu červené krvinky a pendluje mezi Motolem a hematologií Interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Vím…

Stát se rodičem bývá pro mnohé ten nejradostnější pocit ze všech. Mnohdy ale i ta nepopsatelná radost umí krutě zhořknout. Své o tom vědí rodiče teprve třináctiměsíční Lucinky.

Před časem jí byla diagnostikována spinální svalová atrofie (SMA), načež se rodiče museli pomalu smiřovat i s těmi nejčernějšími scénáři. Lucince, coby vůbec první Češce, z nejhoršího pomohl nejdražší lék světa Zolgensma. Ani tak není zdaleka vyhráno.

Lucinka měla zdravotní potíže, sotva přišla na svět. „Bohužel se narodila s …

Letošní rok byl pro Chantal Poullainovou (64) hodně drsný. Přišla o sestru, syn Vladimír (31), kterého má s exmanželem Bolkem Polívkou (71), ji odmítal navštěvovat kvůli strachu z covidu. A ona sama podstoupila minulý týden tajnou operaci.

Jsme na konci roku 2020, který byl poznamenán covidem-19. Jak ho vnímáte vy? „Uvědomila jsem si některé věci. Je to tak, že když vám vstoupí do života něco těžkého, tak vám to otevírá určitý pohled a vidíte věci, které jste si neuvědomovali.

Samotnou mě překvapilo, jak …

Pro řidiče v hlavním městě se kvůli rekonstrukci uzavře rampa z Jižní spojky do Modřanské ulice. Uzavírka začne v sobotu 12. prosince a skončí ve čtvrtek 17. prosince 2020, uvedla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Řidiči budou muset jet po objízdné trase. Silničáři v uplynulých týdnech rovněž opravovali další sjezdy a nájezdy na Jižní spojku.

„Stavební práce zahrnují odfrézování stávající konstrukce vozovky v tloušťce 100 milimetrů, sanaci podkladních vrstev a opětovné položení …

Zajímavé:  Léky Pro Podporu Učení?

Tuberkulózu (TB), závažné infekční onemocnění, má řada lidí spojenou s plícemi. Překvapivě ale může postihnout i jiné orgány, například ucho.

Eva Kašáková, předsedkyně pneumologické sekce České asociace sester uvedla, že tuberkulóza ucha je velmi vzácné onemocnění, přesto se může objevit.

 Pokud se navíc jedná o tuberkulózu, která je odolná vůči účinným lékům, může být léčba velmi dlouhá a nákladná a pacientovi mohou zůstat trvalé následky. Příkladem je případ cizince, který se s onemocněním léčil téměř dva…

Spinální svalová atrofie (SMA) je pořádný prevít, který v tělíčkách bezbranných miminek umí nadělat pořádnou paseku. Ročně se s ní v Čechách narodí okolo 10 dětí.

Mezi nimi loni byla i teprve třináctiměsíční Lucinka, u níž lékaři toto onemocnění rozpoznali až letos. V pražské Thomayerově nemocnici prodělala unikátní léčbu nejdražším lékem světa – Zolgensmou. A lék již přináší první kýžené výsledky.

SMA je závažným onemocněním, s nímž si doposud současná medicína neví tak úplně rady. Dětem, které jsou …

… zasahuje jednotka z Krče a chemická služba…

Život se s teprve čtyřletou Aničkou z Prahy nemazlil. Sotva přišla na svět, už o něj totiž jako maličké bezbranné miminko musela bojovat. Narodila se s nepoměrně malou hlavičkou a hned začala mít potíže s dýcháním.

První měsíc svého života strávila na jednotce intenzivní péče, její maminka, která o ni pečuje sama a která se o ni pochopitelně šíleně strachovala, si vyslechla celou řadu šokujících diagnóz, jež holčičku postihly: mikrocefalie, neúplné vyvinutí a nepropojení hemisfér, stagnující …

Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý jízdní pruh ve směru z centra v Krči. Práce potrvají do 30. října, sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Jižní spojku TSK postupně opravuje od letošního jara. Důvodem oprav jsou vyjeté koleje. Rekonstrukce se týká úseku mezi čerpací stanicí a Sulickou ulicí ve směru z centra. Při opravě bude úplně uzavřený pravý jízdní pruh.

Dělníci odfrézují vozovku do hloubky 100 milimetrů. Nový …

Pražská Technická správa komunikací (TSK) nechá zrekonstruovat protihlukové stěny podél vytížené Kbelské ulice v Praze 9. Důvodem je její špatný stav. Práce vyjdou na necelých 34,6 milionu korun bez DPH.

Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Práce pro TSK provede společnost Doprastav. Kdy přesně práce začnou, není z dokumentu jasné.

Nosnou konstrukci současné stěny tvoří profily ve tvaru písmene H, do kterých jsou zasazeny dřevěné protihlukové panely. Postupně došlo k …

Ať už jede na covid-19 test nebo na ORL či jakékoli jiné oddělení, musí každý, kdo přijíždí do Thomayerovy nemocnice v pražské Krči stisknout tlačítko na vjezd do areálu. U závor se také dá zaplatit pouze v hotovosti.

Přitom ministerstvo zdravotnictví neustále klade na srdce všem institucím, aby byl jakýkoli styk bezkontaktní. Zdá se, že důsledněji to dodržují i obchodní centra než samotné nemocnice. Ta krčská přiznává: Na bezkontaktní vjezd i platby nemáme peníze.

„Koronavirus je mezi námi a hned tak …

Intoxikace alkoholem jsou poměrně častým důvodem přijetí dospívajících na jednotky intenzivní péče (JIP). Dětem, které se opijí, hrozí úrazy a další závažné zdravotní komplikace.

Lépe než mnohý jiný to dokáže posoudit doktor Pavel Kabíček (59), který je primářem Pediatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze – Krči.

Na lékařskou dráhu se Pavel Kabíček vypravil po vzoru svého tatínka, který je rovněž lékařem. „Odmalička jsem měl poměrně jasno, co jednou budu chtít…

Nemocnice v Praze hospitalizovaly v době vrcholící epidemie covidu-19 dohromady stovky nakažených. Například Nemocnice Na Bulovce měla najednou desítky pacientů. V Thomayerově nemocnici v Krči leželo naráz až 24 nemocných seniorů, kteří se tam nakazili.

Nyní mají nemocnice do desítky pacientů, někde ani jednoho. Celkově skončilo s covidem-19 v nemocnicích podle dat ministerstva zdravotnictví přes 1600 lidí. „Nerostou počty hospitalizací, nerostou počty pacientů v těžkém stavu napojených na plicní ventilaci…

Vážná nehoda v Miličíně na Benešovsku! Na polní cestě se srazila čtyřkolka s motorkou, výsledkem jsou tři zraněné osoby. Dospělá osoba utrpěla velmi vážná zranění a musela být resuscitována. Dvě děti (11 a 12) utrpěly středně těžká poranění.

Zasahovat musely dva vrtulníky. „Na místě se nacházely celkem tři zraněné osoby. Jedna dospělá osoba utrpěla vážná mnohočetná poranění, záchranáři museli provádět oživovací pokusy a po úspěšné resuscitaci byla (…) napojena na umělou plicní ventilaci.

Poté letecky …

… byly odkláněny přes Krč.

Během nouzového stavu kvůli koronaviru se po celé republice děly věci. Některé obdivné, jiné naopak zavrženíhodné. Právě do druhé kategorie spadá počínání neznámého muže, který v pražské Krči vykradl hned dvě sanitky.

Pomůžete ho policistům dohledat? K jen stěží pochopitelným krádežím mělo dojít začátkem května. Neznámý pachatel se vkradl na oplocený pozemek rodinného domu v Krči. Tam se měl vloupat celkem do čtyř vozidel, dvě z nich přitom byly sanitní.

„Nezvaného návštěvníka na pozemku si všiml majitel, …

Prudký náraz, po němž zůstala na silnici ležet dvě bezvládná těla. Motorkář srazil ve čtvrtek u zastávky metra Budějovická chodkyni, oba utrpěli vážná zranění. Co přesně se na místě stalo, policie zatím stále šetří.

Podle svědků, kteří děsivému okamžiku přihlíželi, šla žena nejspíš po přechodu na červenou, v uších prý navíc měla sluchátka. Motorkář jel podle některých příliš rychle.

Nehoda se stala kolem třinácté hodiny na křižovatce ulic Olbrachtova a Budějovická v Praze 4. Hrůznému okamžiku přihlížela na…

Obrovské neštěstí se odehrálo na křižovatce u metra Budějovická v pražské Krči. Motorkář tam srazil třicetiletou chodkyni, oba jsou vážně zranění. Záchranáři je museli uvést do umělého spánku.

Neštěstí se stalo ve čtvrtek na křižovatce ulic Olbrachtova a Budějovická v Praze 4. „Motorkář srazil asi 30letou chodkyni.

Oba utrpěli vážná zranění a naše posádky na místě oba pacienty uvedly do umělého spánku, napojily na umělou plicní ventilaci a poskytují další péči,“ popsala mluvčí pražských záchranářů Jana …

… vyjeli hasiči z Krče a Modřan. Z…

Pejsky si mohou užít pacienti ve většině pražských nemocnicích. Pohlazení chlupatého kamaráda pro ně má totiž často terapeutický účinek. Terapeuti se psy jsou hrazeni většinou z darů či různých projektů.

 Nemocné včetně seniorů upoutaných na lůžka v Nemocnici Milosrdných sester svatého Karla Boromejského pod Petřínem navštěvuje nejen pes, ale v zahradě si mohou užít i koně.

V Krči žijí v areálu nemocnice mufloni, motolská nemocnice zase dětem při speciálních dnech ukazuje i morčata nebo strašilky. Podle …

Pořídil si druhý domov a za nemalé peníze. Kvůli karanténě si Michal David (59) ale svoji »chajdu« na Tenerife teď vůbec neužil. A tak má jasno. Když pandemie udeří podruhé, prožije ji už na Kanárech. Dva koncerty k 60.

narozeninám musel v O2 areně přeložit z června na konec září a tím je jeho život limitován. „A já moc doufám, že 29. a 30. září se ty dva koncerty uskuteční,” říká Michal.

A pokud mu dvojitá monstrózní oslava vyjde a v říjnu v pohodě proběhne po šesti letech obnovená premiéra jeho muzikálu …

Pražská Thomayerova nemocnice po šesti týdnech zruší od pondělí povinné prohlídky v kontrolním stanu u svého vstupu. Absolvovat je nyní musejí pacienti přicházející na vyšetření, hospitalizaci či zdravotní kontrolu. Od 18.

května budou muset už jen vyplnit dotazník s otázkami ke koronavirové infekci, který dostanou na oddělení, kam půjdou. Dotazník museli vyplnit i ve stanu, kde jim navíc zdravotníci v ochranných oblecích měří teplotu.

ČTK to dnes sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Kontroly …

Pražská hygienická stanice evidovala ke středečnímu odpoledni ve dvou domovech pro seniory a dvou léčebnách dlouhodobě nemocných 98 případů seniorů, kteří buď mají potvrzenou nákazu novým typem koronaviru, nebo mají příznaky a čekají na výsledky testů.

Obě skupiny jsou v izolaci. Mezi personálem jde o 28 případů. Dalších celkem 125 lidí, kteří s nimi přišli do styku, je v domácí karanténě. Kromě již ohlášených domovů na Chodově a v Michli a Thomayerovy nemocnice v Krči se koronavirus objevil v Nemocnici sv..

.

Původně byly pro pacienty nakažené COVID-19 určeny pražské nemocnice Na Bulovce a Thomayerova nemocnice. Jak ovšem nakažených pacientů s každým dnem přibývá, ke konci března uvádí Hygienická stanice hl. m.

Prahy 768 pozitivně testovaných osob, jsou hospitalizovány i v jiných nemocnicích. Spolu s pacienty přitom přibývá případů, kdy se nákaza roznesla i mezi nemocniční personál.

Jak na tom pražské nemocnice v tomto ohledu jsou? Pravděpodobně nejnepříjemnější pomyslný primát drží Thomayerova nemocnice v Krči…

Čtyři sestřičky v pražské Thomayerově nemocnici jsou nakažené koronavirem. U páté se čeká na výsledky. Dvě z nakažených přišly do kontaktu s taxikářem, kterého nemocnice původně přijala s diagnózou zápalu plic.

Až v průběhu hospitalizace byl pozitivně testován na koronavirus. Momentálně je hospitalizovaný ve Všeobecné fakultní nemocnici a čeká na lék Remdesivir. Ten už zde přitom podle jeho syna měl dávno být, jenomže není.

Taxikář podle mluvčího nemocnice Petra Sulka při příjmu neměl cestovatelskou …

Doktorem se stal profesor Petr Havránek (68) v podstatě souběhem okolností. Totéž rozhodlo i o jeho celoživotní specializaci, kdy se výsledně zhlédl v léčbě vážných dětských zraněních.

Osmnáct let zastával post přednosty Kliniky dětské chirurgie a traumatologie v Thomayerově nemocnici a o dětských zraněních a jejich léčbě ví prakticky první poslední. „Na děti, které lezou po osmimetrovém stromě, se mi nedobře dívá,“ říká.

Zajímavé:  Chlamydie Příznaky A Kožní Projevy?

Do jisté míry panu profesorovi do výběru medicíny coby studijního oboru mluvily …

Od úterního dne jezdí po Praze speciální sanitní vůz vyčleněný přímo pro lidi s pádným podezřením nákazy COVID-19.

Posádka sanitky má protichemické obleky pro opakované použití, a také veškerou potřebnou výbavu k tomu, aby byl rizikový pacient během převozu co nejvíce izolován od okolí. Zdravotnická záchranná služba hl. m.

Prahy (ZZS) do Prahy také vypravila čtyři vozy určené pro domácí odběry. Od úterý jezdí po Praze čtyři vozy, jejichž posádky provádějí doma výtěry pacientům, aby odebraly vzorky k …

Medicína kráčí dopředu mílovými kroky. Různé alternativní lékařské postupy, které byly ještě před několika lety tabu, se dnes osvědčují a začínají se aplikovat i v pražských nemocnicích.

Důkazem je metoda transplantace stolice, kterou jako první v České republice bude ve spolupráci s FN Motol testovat Thomayerova nemocnice v Krči na konkrétní onemocnění.

Jak transplantace probíhá, co je při ní zapotřebí, a jak se shání vhodní dárci, jsme se zeptali přednosty Interní kliniky Thomayerovy nemocnice Pavla …

Nemocnice Na Bulovce rozšířila zákaz návštěv o ortopedii, v platnosti zůstávají i v dalších pražských nemocnicích. Nemocnice Na Františku zákaz zmírnila, dál platí jen na jednotkách intenzivní péče.

Počty nemocných chřipkou a dalšími akutními infekcemi dýchacích cest v metropoli už dva týdny po sobě klesají. V pátek jich bylo asi 1250 na 100 000 obyvatel, tedy zhruba 17 000 lidí.

Fakultní nemocnice Motol uzavřela už na začátku února pro návštěvy LDN – Centrum následné péče a od minulého týdne také …

Počet případů chřipky a nemocí dýchacích cest dosáhl v Praze podle hygieniků hranice epidemie. Nemocných je více než 1500 na 100 000 obyvatel.

Kvůli rostoucímu počtu případů chřipky začínají pražské nemocnice omezovat návštěvy na vybraných odděleních – motolská nemocnice od pátku zakázala návštěvy na oddělení LDN, do Thomayerovy nemocnice nesmí návštěvy na 3. interní kliniku 1. lékařské fakulty.

Minulý pátek bylo nemocných zhruba 1300 na 100 tisíc obyvatel a nemocných proti předešlému týdnu přibylo o 30 …

Další lidská tragédie se stala na pražských kolejích. Konkrétně v úseku mezi Krčí a Braníkem srazil ve večerních čtvrtečních hodinách vlak člověka. Ten byl na místě mrtev. Provoz v daném úseku byl přerušen prakticky až do konce dne.

Nehoda se stala zhruba v 19:30. „Případ vyšetřuje policie, totožnost muže zjišťujeme,” uvedla mluvčí. Ve vlaku bylo v době nehody 15 lidí, nikdo nebyl zraněn.

Veškeré spoje byly v daném úseku odřeknuty, cestující museli využít MHD, kde jim byly uznány jízdenky Českých drah. …

V pražské Thomayerově nemocnici se nakazily koronavirem zdravotní sestry. Od pacienta

V Thomayerově nemocnici v Praze-Krči jsou čtyři zdravotní sestry nakažené koronavirem Covid-19, na výsledky testů páté se čeká. Minimálně dvě z nich se nakazily od pacienta, který je v současné době hospitalizovaný ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN).

Další tři sestry z Thomayerovy nemocnice jsou z oddělení následné péče. Kde se koronavirem nakazily, není jasné. Informace České televize v sobotu potvrdil mluvčí nemocnice v Krči Petr Sulek.

Muž, o kterého v současné době pečuje pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) a požádala pro něj o experimentální lék Remdesivir, ležel původně v Krči na plicním oddělení. Pro celkové zhoršení zdravotního stavu a podezření na počínající zápal plic byl hospitalizovaný od 10. března.

Muž nepřicestoval z rizikových zemí, takže k němu zdravotníci nepřistupovali jako k možnému nakaženému. Léčil se se zápalem plic. „Posléze se ale objevily potíže s dechem, proto byl proveden test na přítomnost koronaviru – Covid-19, který jej bohužel potvrdil. Nemocný byl následně bariérově izolován a přeložen ihned na JIP,“ uvedl ve středu mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Pacienta posléze zdravotníci převezli do pražské Všeobecné fakultní nemocnice, kde je napojený na přístroj pro okysličování krve. Personál, který nakaženého muže ošetřoval, byl umístěný do karantény. „U dvou zdravotních sester se nákaza potvrdila,“ řekl mluvčí nemocnice v Krči Petr Sulek.

Podle náměstka ředitele krčské nemocnice pro léčebnou péči Petra Čecha bylo v karanténě celkem 26 zaměstnanců plicního oddělení. „V současné době funguje (plicní oddělení) velice omezeně,“ dodal Čech v rozhovoru pro Českou televizi. Dalších šest lidí je v karanténě z oddělení následné péče, kde je 25 pacientů. Všichni jsou ale podle Čecha bez příznaků.

VIDEO: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

1:03:35

Je možné, že opatření ještě zpřísníme. Úplný zákaz vycházení teď ale není na pořadu dne, tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

domácí Aktuálně.cz koronavirus

Nemocnice – Wikipedie

Reliéf nemocnice na budově Muzea umění v Olomouci

Nemocnice (hovorově a slangově špitál, někdy lazaret) je lékařské zdravotnické zařízení určené k léčení lidí. V rozvinutých zemích se nemocnice typicky skládá z několika částí – lůžková oddělení, specializované ambulance, paraklinická oddělení, technické zázemí a vedení (management). Lékařské zařízení, které poskytuje jen ambulantní péči (je tedy bez lůžkových částí) se označuje jako poliklinika.

Nemocniční medicína je lékařská specializace zabývající se péčí o akutně hospitalizované nemocné[1].

Nemocniční lékař se primárně věnuje poskytování zdravotní péče pacientům hospitalizovaným v nemocnicích s vážným akutním onemocněním, komplikovanějším zdravotním problémem, nebo
k provedení složitější operace.

Nemocniční lékař koordinuje všechny aspekty péče o pacienta od jeho přijetí do nemocnice (včetně akutní diagnostiky na ambulancích ústavní pohotovostní služby) po jeho propuštění.

Struktura nemocnice

Běžná nemocnice má jako každá organizace vedení v čele s ředitelem a jeho managementem. Při vedení každé nemocnice sídlí hlavní sestra nemocnice.

Jednotlivá oddělení nebo kliniky mají v čele primáře (oddělení) nebo přednosty (kliniky, ústavy). Kliniky velkých nemocnic mají často více oddělení nebo stanic v čele s primáři nebo vedoucími stanic.

Na každé klinice nebo oddělení je vrchní sestra nebo staniční sestra dohlížející na řadové zdravotní sestry a sanitáře.

Primáři a přednostové mají své zástupce, asistenty, odborné asistenty, a sekundáře. V nemocnicích se dále můžeme potkat se sociálními pracovníky, psychology, pomocným personálem, mediky (posluchači lékařských fakult) a sestrami-žákyněmi (studentkami zdravotnických škol). Na větších dětských odděleních působí učitelé a poslední dobou nemocniční klauni.

Podobnou strukturu mají operační sály a sálky na drobné zákroky.

Oddělení nemocnice

Nemocnice a Zemská porodnice U Apolináře, bylo zprovozněno v roce 1875 a stalo se tak nejstarším gynekologicko-porodnickým zařízením Českého království
Budova Fakultní nemocnice II v Ostravě-Porubě
Areál Thomayerovy nemocnice v pražské Krči

Chirurgické obory

  • Chirurgie
  • Cévní chirurgie
  • Dětská chirurgie
  • Gynekologie a porodnictví
  • Hrudní chirurgie
  • Kardiochirurgie
  • Maxilofaciální chirurgie
  • Neurochirurgie
  • Oční lékařství (oftalmologie)
  • Ortopedie
  • Plastická chirurgie
  • Traumatologie
  • Urologie

Interní obory

  • Alergologie
  • Angiologie
  • Diabetologie
  • Dětské lékařství (pediatrie)
  • Endokrinologie
  • Gastroenterologie
  • Geriatrie
  • Hematologie a transfuzní lékařství
  • Infekční lékařství
  • Imunologie
  • Kardiologie
  • Nefrologie
  • Neonatologie
  • Onkologie
  • Perinatologie a fetomaterální medicína
  • Pneumologie (a ftizeologie)
  • Revmatologie

Další odbornosti

*Anesteziologie a resuscitace

  • Dermatovenerologie
  • Foniatrie
  • Intenzivní medicína
  • Neurologie
  • Otorhinolaryngologie
  • Paliativní medicína
  • Psychiatrie
  • Rehabilitační lékařství
  • Sexuologie
  • Soudní lékařství
  • Stomatologie
    • Klinická stomatologie
    • Orální a maxilofaciální chirurgie
    • Ortodoncie
  • Urgentní medicína

Paraklinická oddělení

Jedná se o tzv. komplement nemocnice, tedy o specializované laboratoře a další úseky:

  • Hygiena a epidemiologie
  • Klinická biochemie
  • Klinická osteologie
  • Lékařská mikrobiologie
  • Lékařská genetika
  • Nukleární medicína
  • Patologie
  • Radiologie

Ve velkých a fakultních nemocnicích jsou při jednotlivých odděleních speciální centra pro terapii klinických jednotek. Při nemocnicích bývají zřízeny ambulance pro pacienty spádové oblasti. Tyto ambulance vedou lékaři nemocnice nebo soukromí specialisté pronajímající si prostory nemocnice.

Provoz nemocnic dále zajišťuje kuchyně, technici a údržbáři, úklid, prádelna a doprava. Velká část nemocnic v rozvinutých zemích bývá vybavena heliportem či helipadem.

Fakultní nemocnice

Pohled na motolskou nemocnici v Praze 5-Motole

Fakultní nemocnice spolupracují s příslušnou lékařskou fakultou, mají společné kliniky a ústavy, a např. v České republice jsou jako příspěvkové organizace řízeny přímo Ministerstvem zdravotnictví. Kromě poskytování zdravotnických služeb také uskutečňují související výzkumnou a vývojovou činnost. Na klinikách a ústavech se v součinnosti s lékařskou fakultou uskutečňuje také praktická výuka mediků.[2][3] Jediná vojenská fakultní nemocnice je příspěvkovou organizací Ministerstva obrany.

K roku 2014 byla plánována jejich přeměna na tzv. univerzitní nemocnice, kde by již ředitele nejmenoval ministr zdravotnictví, ale jejich správní rada, obsazená jak zástupci státu, tak příslušné vysoké školy a kraje.

Dosavadní majetek, který patří státu a který fakultní nemocnice jen spravují, měl být na univerzitní nemocnice bezúplatně převeden. Zrušení či zprivatizování takové nemocnice mělo být možné pouze na základě zákona.

[4] K tomu však nakonec nedošlo.

Seznam českých fakultních nemocnic

  • Fakultní nemocnice Bulovka
  • Fakultní nemocnice Brno
  • Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
  • Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
  • Fakultní nemocnice v Motole
  • Fakultní nemocnice Olomouc
  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Fakultní nemocnice Plzeň
  • Fakultní Thomayerova nemocnice
  • Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha
  • Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Poznámka: Nemocnice Na Bulovce a Thomayerova nemocnice nebyly fakultními nemocnicemi v letech 2012–2020.[5]

Reference

  1. ↑ KALUŽAY, Jozef. Úvod do nemocničnej medicíny [online]. Univerzita Komenského v Bratislavě [cit. 2018-06-03]. Dostupné online. 
  2. ↑ § 111 zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách).
  3. ↑ § 93 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách).
  4. ↑ Fakultní nemocnice se přejmenují na univerzitní, jejich ředitele nebude jmenovat ministr. iHNed.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector