Neurocirkulační astenie – Vše o zdraví

Docela často, během virových infekcí nebo jiných onemocnění se člověk cítí unavený, apaticky, spánek, chuť k jídlu, objevují se problémy s pamětí.

Je velmi dobré, pokud všechny tyto symptomy zmizí se zotavením. Ale také se stane, že takový stav je pozorován, zdá se, v naprosto zdravé osobě.

Je čas poradit se s lékařem – možná se vyvíjíte asténie? Co je a jak se s touto nemocí vyrovnáváme, pokusíme se pochopit.

Pojem asténie

Pokud se název této nemoci překládá z řečtiny, znamená to „únavu“, „slabost“ a „impotenci“. Kromě toho se to nedaří na pozadí fyzického nebo duševního stresu, ale právě tak. Dokonce i odpočinek a spánek nezmění stav člověka k lepšímu.

Většina lékařů je toho názoru, že každý druhý člověk narazil na tento syndrom.

Asthenie není samostatné onemocnění, ale je zvláštním syndromem, který doprovází různé patologické stavy těla a výrazně narušuje kvalitu života.

Pokud se zeptáte lékaře: „Asténie – jaká je tato nemoc?“ pak vám téměř každý řekne, že je nepostradatelným společníkem infekčních onemocnění, například chřipky, ARVI, intoxikace potravinami.

Dokonce i obvyklá a známá gastritida nebo vředy mohou být doprovázeny takovými příznaky. Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Asthenický syndrom často doprovází psychologické problémy, období po porodu nebo zranění. Většina odborníků není překvapená. Dokonce i naše děti jsou vystaveny této nemoci, zejména v souvislosti s přepracováním způsobeným nadměrným stresem ve škole.

Pro vyvolání začátku vývoje tohoto syndromu může dojít z různých důvodů, mezi nimi stojí za zmínku následující:

 1. Nemoci vnitřních orgánů.
 2. Duševní a duševní stres.
 3. Selhání dne.
 4. Přenesená infekční nemoc.
 5. Akutní nedostatek vitálních a minerálních látek.
 6. Porušení metabolických procesů.
 7. Bytí pod stálým stresem.

Mnoho lékařů se domnívá, že téměř každý, kdo utrpěl vážná zranění nebo chirurgický zákrok, může mít astenie. Že je to dost vážné, lékař vám to potvrdí. Léčba v tomto případě je prostě nutná, protože náš nervový systém je docela zranitelný a obtížně se zotavuje.

Typy asténie

Lékaři rozlišují dva druhy astenie:

 1. Hypersténický syndrom. V tomto případě se zvyšuje úzkost, úzkost. Člověk přestává ovládat sebe. Nekontrolované chování může dojít i v nejběžnějších situacích.
 2. Hypostenický syndrom. Tento stav je charakterizován depresí, lhostejným postojem k všemu, co obklopuje člověka. Bez důvodu začíná plakat, hysterie, ztráta výkonu.

Kromě těchto dvou syndromů existují také tyto typy:

 • Funkční astenie.
 • Organické

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

 • Somatogenní
 • Postpartum.
 • Posttraumatické.
 • Postinfekční.

Jaká je charakteristika organické asténie? Co to je onemocnění, ne každý ví. Tento typ se vyskytuje v 50% případů. Spojte ho s různými somatickými onemocněními a nejčastěji s chronickou povahou.

Neurologové se domnívají, že to může znamenat přítomnost takových onemocnění:

 1. Brainové nádory.
 2. Encefalitida
 3. Zranění lebky.
 4. Cévní poruchy, jako je mrtvice, cerebrální ischémie.
 5. Skleróza
 6. Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Organická asténie obvykle probíhá poměrně dlouho, často se stává chronickou formou.

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Ale musíte to všechno říci podrobně: ten odpočinek vám nepomůže, zůstává pocit slabosti. Hlavní metodou diagnostiky je použití stupnice. Jejím onemocnění je rozděleno na reaktivní, somatické a psychopatologické.

V průběhu důkladného vyšetření jsou onemocnění, která jsou provokátorem takových astenické podmínky. Proveďte ultrazvuk, EKG a další laboratorní testy.

Projevy asténie

Opět: ať už je to jakákoliv forma astenie, že je to dost vážné, lékař to potvrdí. Je charakterizována přítomností takzvaného tria symptomů, které se nutně projevují, bez ohledu na typ nemoci.

 1. Symptomy astnosti, které se během dne zvyšují.
 2. Různé poruchy spojené s patologickými onemocněními.
 3. Poruchy, které jsou reakcí pacienta na onemocnění.

Společné projevy astnosti zahrnují následující:

 • Trvalá únavnost, která nezmizí ani po odpočinku. Na tomto pozadí začíná paměť selhat, pozornost trpí, člověk vypadá jako komplex. Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví
 • Psycho-emocionální poruchy. Existuje neustálý podrážděnost, horkost. Nálada se mění několikrát denně. Pokud osoba neposkytuje lékařskou pomoc, může to vést k neuróze a neurastenii.
 • Vegetativní poruchy se začínají projevovat ve formě tlakových rázů, tachykardií. Hoří ho v žáru, pak v chladu, ztrácí chuť k jídlu, je činnost gastrointestinálního traktu narušena.
 • Dochází k poruchám spánku. V noci je téměř nemožné to udělat bez léků a během dne kvůli této hrozné ospalosti.

Tak vypadá asténie. Symptomy Léčba může být odlišná, ale je skutečností, že je nutné konzultovat s lékařem.

Primární neurastenie

Má mnoho dalších jmen, například da Costa nebo vojáka. Mnoho doktorů jednoduše nazývá neurostirkulační astenie.

Toto onemocnění může mít stále následující názvy:

 • Srdeční neuróza.
 • Primární neurastenie.
 • Kardiovaskulární choroby.

Zkouška obvykle neodhalí žádné abnormality, ačkoli příznaky jsou podobné srdečním onemocněním. Neurocirkulační astenie se projevuje jako důsledek neustálé úzkosti, proti níž se porucha rozvíjí.

Pacient si může stěžovat na dýchavičnost, palpitace, bolesti na hrudi, ale během vyšetření lékaři nezjistí abnormality, které by mohly způsobit takové projevy.

Dětská asténie

Nyní už nejsou žádné zdravé děti. Od narození naše děti trpí různými nemocemi nebo se narodí s přítomností takových. Asténie u dětí obvykle vypadá jako u dospělých, ale vzhledem k věku pacientů existují určité rozdíly.

Většina lékařů souhlasí, že u dětí je astenický syndrom dědičný a může se vyskytnout, pokud má dítě slabý nervový systém.

Máte-li zájem o to, jak se asténie projevuje u dítěte, co to je, pak je možno poznamenat následující charakteristické znaky:

 1. Takové děti se velmi bojí.
 2. Často plakat.
 3. Můžete sledovat koktání.
 4. Noční enuréza.
 5. Podezření a podrážděnost se projevují v dospívání.
 6. Ztráta v neznámé situaci a prostředí.
 7. Únava. Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Pokud si všimnete takové příznaky za svým dítětem, pak navštívte lékaře, poví vám, co máte udělat, abyste zmírnili stav vašeho dítěte.

V tomto případě je odpovědnost za shodu denní režim dítě, tento okamžik je velmi důležitý při prevenci všech projevů onemocnění.

Astenie: léčba, léky

Nejčastěji tato nemoc naznačuje vážné problémy, takže všechny metody léčby by měly být zaměřeny na řešení příčin astenického syndromu. Pravděpodobně není nutné připomínat, že lékař by se měl zabývat výběrem léků.

Celý proces léčby může být následující:

 1. Lékařská terapie.
 2. Restaurační ošetření.
 3. Cvičení.
 4. Dodržování přísného režimu a každodenní rutiny.

Lékař v první řadě předepisuje léky, což eliminuje nedostatek energie a nedostatek kyslíku v tkáních. Například „Cytoflavin“ je často předepsán v těchto případech.

Abyste snížili citovou nestabilitu, můžete užívat sedativa. Jen jejich jmenování by mělo jednat s lékařem.

V některých případech může být doporučeno přijmout nootropní léky a adaptogeny. Léčba není zpravidla nákladná, aniž by byly užívány multivitamínové komplexy, zejména ty, které obsahují vitamín B.

Potraviny pro asténii

Vzhledem k tomu, že práce našeho nervového systému je neoddělitelně spojena s přítomností všech nezbytných prvků a vitaminů v těle, při léčbě astnosti musíte věnovat pozornost vaší stravě. Bude lepší, pokud budete jíst častěji, ale v malých porcích.

Pro urychlení zotavení se doporučuje nejen pomoci syntetickým lékům, ale i přírodním nootropům, které zahrnují: glycin, taurin, prolin. Tyto aminokyseliny jsou obsaženy v následujících produktech:

 • Drůbeží maso
 • Ryby
 • Mořské plody.
 • Fermentované mléčné výrobky.
 • Vejce
 • Obiloviny.
 • Čerstvé ovoce a bobule.
 • Zelení
 • Zelenina.
 • Dýňová semínka Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Existují dokonce i produkty, které jsou přičítány antidepresivním vlastnostem:

 • Různé matice.
 • Pokrmy ze sleďů, losos.
 • Kuřecí vývar.
 • Sea Kale
 • Čokoláda
 • Pohanka a kaše.

Chcete-li zvýšit účinnost hlavního řídícího orgánu, tj. Mozku, je nutné nasávat glukózu do těla, takže se musíte opřít o hrozny, maliny, jahody, meloun, stejně jako čerstvou mrkev a dýně.

Můžete také vzít na vědomí ty produkty, které mohou vyvolat exacerbace a zvýšené projevy astenického syndromu. Tato skupina zahrnuje:

 • Smažené pokrmy.
 • Potraviny bez tuku.
 • Polotovary.
 • Rychlé občerstvení.
 • Marinády a okurky.
 • Sladkosti
 • Limonáda.
 • Kofeinované nápoje.

Každý lékař vám řekne, že se nedoporučuje kouřit a užívat alkoholické nápoje: toto může zhoršit stav.

Tradiční lék proti asténii

Jak léčit asténie lidové prostředky? Mnoho lékařů se domnívá, že takové způsoby, jak se zbavit této nemoci, nebudou fungovat.

Pokud však úplně vyléčíte asténii a selžete, je zcela možné zmírnit pacientovu situaci populárními prostředky. Můžete doporučit následující recepty:

 1. Vezměte odvar ze bylinků: nealkoholický, valeriánský, kobylkový, heřmánek, hloh, matka, marjoram, citrónový balzám. Kolekce je připravena a 1 polévková lžíce směsi je nalita se sklenicí vroucí vody, infuse na půl hodiny. Můžete si užívat půl šálku 2-3x denně. Dokonce můžete koupit koupel s přidáním takového odvaru. Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví
 2. Jezte mrkev a grapefruitový džus. Šťáva se připravuje ze 2 karotky a 1 grapefruitového ovoce a 2krát denně, 2 polévkové lžíce.
 3. Směs šťávy z okurek, řepy a celeru ve stejném poměru. Vezměte 2 lžíce třikrát denně.
 4. Lidoví healeři se doporučují, aby si po probuzení vzali kontrastní sprchu a před spaním si projděte studenou vodou, která se vlévá do hlubokého kotlíku.

Už jsme se o problémech astenie dost dlouho mluvili. Léčba je v každém případě nutná, protože onemocnění samo o sobě nemůže projít, stane se pouze chronickým a potom bude s ním ještě obtížnější.

Prevence asténie

Kdokoliv se může stát obětí této zákeřné nemoci. Abyste tomu zabránili, musíte dodržovat několik doporučení:

 1. Věnujte pozornost vašemu jídlu. Nezapojujte se do přísné diety, jinak bude tělo zbaveno důležitých prvků a vitaminů.
 2. Sacharidy by vám neměly pocházet ze sladkostí, ale z obilovin.
 3. Ve stravě by měla být dostatečná zelenina a ovoce.
 4. Abyste zabránili únavě, musíte jíst ryby a mléčné výrobky.
 5. Vzpomeňte si na reklamu o železo nervy a jíst sušené meruňky, banány, ořechy, které obsahují velké množství hořčíku – hlavní nepřítel stresu.
 6. Nepoužívejte příliš mnoho kávy a silného čaje, je lepší pít zelené nebo bylinné.
 7. V jarní sezóně si vezměte multivitamin.
 8. Přesunout více a vést aktivní životní styl.
Zajímavé:  Pálení v pochvě - Vše o zdraví

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými doporučeními, neměli byste se obávat, že Vás předstihne asténie.

Co je astenie, jaké jsou její příčiny, příznaky a možnosti léčby?

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Pojem astenie označuje tělesnou slabost nebo nedostatek energie. Může postihovat celé tělo nebo jen některé jeho části. Astenie není nemoc, ale příznakem mnoha různých akutních i chronických onemocnění.

 • Může také vzniknout jako vedlejší účinek některých léků.
 • Tento článek popisuje příčiny a příznaky astenie.
 • Dozvíte se také o diagnostice a léčbě onemocnění, u kterých se astenie často vyskytuje jako příznak.

Příčiny 

Mezi možné příčiny astenie patří některá onemocnění nebo nežádoucí účinky léků, ale astenie může být také jen přirozeným projevem stárnutí.

Některé choroby

Astenie je častým příznakem mnoha různých onemocnění.

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Příčinou astenie mohou být závažná onemocnění jako je například roztroušená skleróza

Mezi choroby a stavy, které mohou být spojeny s astenií, mimo jiné, patří (1):

 • nedostatek některých živin, zejména vitamínu B12
 • spánkové poruchy, jako je například syndrom spánkové apnoe
 • chronický únavový syndrom
 • infekční onemocnění
 • onemocnění krve a krvetvorby, jako jsou například anémie nebo leukémie
 • onemocnění srdce a krevního oběhu, jako jsou infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda
 • onemocnění svalů, jako jsou například svalová dystrofie
 • neurologická onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza a Parkinsonova choroba.
 • metabolická onemocnění, jako je cukrovka.
 • onemocnění štítné žlázy, jako je hypotyreóza.
 • duševní poruchy, jako je například deprese.
 • nádorová onemocnění
 • onemocnění plic
 • chronická bolest

Nežádoucí účinky léků

Astenie (slabost) a únava mohou být nežádoucím účinkem některých léků, jako jsou například:

 • antidepresiva
 • léky proti úzkosti (anxiolytika)
 • léky na snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenziva)
 • statiny (léky na vysoký cholesterol)
 • léky užívané při chemoterapii (způsob léčby nádorových onemocnění, založený na ničení nádorových buněk cytotoxickými léčivy)

Přirozené stárnutí

Přirozeným projevem stárnutí je sarkopenie (postupný úbytek svalové hmoty a síly), což se projeví slabostí a únavou.

Proto se s tímto problémem často potýkají senioři. 

Příznaky

V závislosti na příčině se astenie projevuje slabostí celého těla nebo jen oslabením některých částí (například horních či dolních končetin nebo prstů).

Oslabení některých částí těla

 1. Astenie může postihnout jen určité části těla, například horní či dolní končetině.
 2. Nicméně je potřeba si uvědomit, že astenie není totéž co paréza (obrna), což je neschopnost provést aktivní volní pohyb.

 3. Pacienti s astenií dokážou končetinami aktivně hýbat, ale musí k tomu vynaložit velkou námahu.

 4. Mezi další příznaky astenie končetin patří například:  
 • svalové křeče
 • chvění či třes
 • zpomalené provádění pohybů či opožděné reakce

Slabost celého těla

Astenie může postihnout celé tělo a člověk se pak cítí extrémně unavený a vyčerpaný.

Mezi další příznaky slabosti celého těla patří:

 • horečka
 • příznaky podobné chřipce
 • únava
 • ospalost
 • neschopnost provádět běžné denní aktivity

Závažné příznaky 

Někdy může být astenie příznakem závažného onemocnění, jako jsou infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda.

U těchto stavů může dojít k oslabení celého těla nebo jeho částí. U cévních mozkových příhod sečasto setkáváme s postižením poloviny těla (pravostranná či levostranná astenie).

Mezi další příznaky cévní mozkové příhody patří (2):

Mezi příznaky srdečního infarktu patří například:

Pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků cévní mozkové příhody nebo infarktu myokardu, okamžitě volejte záchranku. Bez rychlé léčby mohou tyto stavy rychle vést k závažným komplikacím nebo smrti.

Diagnostika 

 • Diagnostika vyvolávající příčiny astenie je obtížná, protože tento příznak se vyskytuje u mnoha různých onemocnění. 
 • Součástí diagnostiky je odběr anamnézy (cílené dotazy na pacientovi obtíže, léky které užívá a prodělaná onemocnění), fyzikální vyšetření (prohlídka celého těla), laboratorní vyšetření a vyšetření zobrazovacími metodami. 
 • Mezi cílená vyšetření užívaná nejen v diagnostice astenie patří například:
 • laboratorní vyšetření krve, ze kterého lze zjistit například nadbytek nebo nedostatek vitamínů a minerálů v krvi, známky infekčních a zánětlivých onemocnění (zvýšený počet bílých krvinek – leukocytóza, C-reaktivní protein – CRP, prokalcitonin, apod.), ověřit funkci jater (jaterní testy) a ledvin (renální parametry – urea a kreatinin) a/nebo známky hormonální nerovnováhy (hormony štítné žlázy nebo slinivky), diabetu (zvýšená hodnota glukózy v krvi – hyperglykémie) a mnoho dalších potenciálních příčin astenie;
 • bakteriologické a chemické vyšetření moči pro zjištění příznaků infekce a dalších onemocnění (například pro ověření funkce ledvin či některých endokrinologických a dalších poruch);
 • vyšetření zobrazovacími metodami jako jsou rentgen, ultrazvuk, magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT).

Léčba 

Léčba astenie závisí na vyvolávající příčině.

Léčba akutních onemocnění

 1. V některých případech může astenie po léčbě akutního onemocnění vymizet.
 2. Například astenie, jejíž příčinou byla bakteriální infekce, by měla po ukončení antibiotické léčby odeznít.
 3. Nicméně u některých akutních stavů, jako je například cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu může astenie přetrvávat dlouhodobě i trvale.

Léčba chronických onemocnění

Někdy může být astenie způsobena chronickým onemocněním. V takovém případě je léčba dlouhodobá a vyžaduje multidisciplinární přístup.

Například pacienti s roztroušenou sklerózou nebo nádorovým onemocněním potřebují kromě symptomatické léčby také rehabilitaci (fyzioterapii) nebo psychoterapii.

Nežádoucí účinky léků

Pokud je příčinou slabosti nežádoucí účinek některého léku, který pacient užívá, může vám lékař snížit užívanou dávku příslušného léku nebo ho nahradit alternativním lékem.

Nikdy si však dávkování léků předepsaných lékařem sami neupravujte ani žádné léky nevysazujte bez předchozího souhlasu svého lékaře.

Astenie vs. myasthenia gravis

 • Astenie není totéž co myasthenia gravis.
 • Zatímco astenie je příznakem mnoha různých onemocnění, myasthenia gravis (MG) je autoimunitní onemocnění, při kterém náš vlastní imunitní systém napadá některé svaly a nervy v těle, čímž způsobí poruchu nervosvalového přenosu, což vede k oslabení a snadné unavitelnosti postižených svalů.
 • Astenie tedy může být příznakem myasthenia gravis, zatímco MG je onemocnění jako takové.
 • Příznaky myasthenie gravis se obvykle zhoršují při únavě a patří mezi ně například:
 • dvojité vidění
 • pokles očních víček (ptóza)
 • poruchy ovládání mimických svalů
 • potíže s mluvením
 • poruchy polykání
 • poruchy dýchání (neschopnost ovládat dechové svaly)
 • slabost končetin

Myasthenia gravis je nevyléčitelné onemocnění, nicméně jeho příznaky lze úspěšně zvládnout vhodnou léčbou.  

Neurocirkulační astenie

Neurocirkulační astenie je druh panické poruchy, která se projevuje kardiovaskulárními potížemi, jako jsou dušnost, bušení srdce (palpitace), bolest na hrudi nebo závrať (motání hlavy) v kombinaci s typickými příznaky neurózy (úzkost, nespavost, nadměrné pocení, apod.), přičemž příznaky v oblasti srdce a krevního oběhu nemají spojitost s žádným onemocněním srdce či cév, ale jedná se v podstatě jen o specifický typ panické poruchy.

Prevence 

 1. Někdy není možné vzniku astenie zabránit.
 2. Zdravý životní styl však může snížit riziko chronických onemocnění, která mohou astenii způsobit.

   

 3. Pokud chcete snížit riziko onemocnění vyvolávajících astenii, dodržujte následující rady:
 • zanechte kouření
 • vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu
 • stravujte se zdravě
 • pravidelně cvičte
 • udržujte si tělesnou hmotnost ve zdravém rozmezí
 • dbejte na dostatek spánku
 • využívejte postupy pro zmírnění stresu

Kdy navštívit lékaře? 

 • Některé případy astenie odezní bez nutnosti léčby.
 • Pokud ale pocity slabosti trpíte opakovaně nebo dlouhodobě, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, aby se zjistila příčina vašich potíží a nasadila příslušná léčba.
 • Jestliže se spolu s astenií objeví některé z výše uvedených příznaků cévní mozkové příhody nebo infarktu myokardu je nutné okamžitě volat záchranku.

Co si z článku odnést?

Astenie je odborný lékařský termín pro slabost. Nejedná se o onemocnění jako takové, ale o příznak mnoha různých akutních či chronických onemocnění, jako jsou infekce, diabetes, neurodegenerativní nebo autoimunitní onemocnění.

Slabost a nedostatek energie často souvisí také s přirozeným stárnutím organizmu.

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví

Astenie může být důsledkem přirozeného stárnutí organizmu

Někdy může být astenie také vedlejším účinkem některých léků, které pacienti užívají.

S pojmem „astenický“ se můžeme setkat také v lékařských zprávách a lékař jím označuje „celkově oslabeného pacienta“ (například staršího, věkem sešlého pacienta nebo pacienta se závažným onemocněním, apod.).

Existuje také onemocnění označované jako neurocirkulační astenie, které se projevuje obtížemi v oblasti srdce. Tyto obtíže mohou připomínat infarkt myokardu, ale nejsou způsobeny skutečnými problémy se srdcem či cévami, ale jedná se o jednu z forem panické poruchy, která se takto projevuje.

Pokud opakovaně zaznamenáte pocity srdeční slabosti (dušnost, bušení srdce, závrať) při nějakých konkrétních situacích (například když jste ve stresu, při kontaktu či jednání s neznámými lidmi nebo před zkouškou či testem ve škole), měli byste vyhledat pomoc psychiatra nebo psychologa, který vás s těmito obtížemi naučí pracovat tak, abyste projevy neurocirkulační astenie dokázali co nejvíce potlačit.

Léčba astenie závisí na vyvolávající příčině.

Někdy potíže odezní úplně (například po antibiotické léčbě u infekčních onemocnění), jindy může astenie přetrvávat dlouhodobě i přes léčbu (například po cévní mozkové příhodě nebo při roztroušené skleróze či myasthenii gravis, apod.).

 1. V případě, že je astenie způsobená nežádoucím účinkem léků, požádejte svého lékaře o úpravu dávkování nebo náhradu příslušného léku za jiný.
 2. Bez předchozího souhlasu svého lékaře si ale nikdy žádné léky nevysazujte ani neměňte jejich dávkování.
 3. Pokud se spolu s astenií objeví příznaky signalizující závažné onemocnění, jako je cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu, je nutné okamžitě volat záchranku.
 4. Mezi tyto příznaky patří zejména ztráta schopnosti mluvit či rozumět mluvenému slovu, pokles koutku či očního víčka na jedné polovině obličeje, oslabení končetin na jedné polovině těla, svíravá bolest na hrudi vystřelující do zad, třísel, ramene nebo dolní čelisti, dušnost, pocit na zvracení, motání hlavy, studený pot, apod.

Neurocirkulační astenie

dobrý den, mám následující obtíže: 1) objektivní nález kardio (kompl. vyšetření echo+ekg+holter+ergo): – echo: bez org. postižení, EF LK 65%, NYHA I – ost: palpitace, nečetné SVES (cca 120x během holtra), 1x SVT (TF max 104), tlak 120/70.

– doporučení: betaloc 1 tableta pouze během palpitace 2) subjektivně: během posledních cca 4 měsíců – řada nepříjemných pocitů v oblasti hrudníku: píchání (fyzicky v klidu, ne při námaze), tlak na prsou, zrychlený puls, několikrát probuzení v noci a nepříjemné pocity na prsou (zlepšení při chůzi), – svíravé pocity v oblasti břicha – lehčí občasná deprese 3) dřívejší problémy: – neurocirkulační astenie (2005-6) – žaludeční neuróza (2013) 4) praktická lékařka napsala neurol (užívat v případě potíží) 5) dotaz: – chápu to správně, že nynější obtíže jsou způsobeny psychikou a srdce je zdravé? – pomáhá užívání chlorelly – prosím o info, zda může chlorella při těchto potížích prospět. – jak dále postupovat, na jakého specialistu se obrátit?

děkuji, Pavlík

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví Odpovídá lékař: Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Klinik Stephanshorn, St. Gallen, Švýcarsko

Dobrý den pane Martine, děkuji moc za Váš dotaz. Vámi popsané potíže ( píchání tlak na prsou, zrychlený puls, nepříjemné pocity na prsou ) naznačují, že by se jednalo znova o takzavou neurocirkulační astenie. Postup praktického lékaře byl naprosto v pořádku (kardiologické vyšetření). Z mého pohledu se jedná o obtíže způsobené psychikou.

Osobně doplnil vyšetření ještě o gastrokopii ( endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku) k vyloučení organické příčiny bolestí. Co se týká neurolu, tak osobně bych k němu přistupoval až při selhání ostatních možností léčba. K tomotu tématu Vás budu směřovat ke specialistovi, který Vám doporučí další postup.

V této době je daleko více možností, než hned přistupovat k farkmakologické léčbě, v případě Vašich problémů. S pozdravem

Michal Němeček

Neurocirkulační astenie - Vše o zdraví Odpovídá lékař: Specializace: Adiktologie, Gerontopsychiatrie, Psychiatrie, Psychoterapie Pracoviště: Hélio – centrum pro duševní zdraví

Dobrý den pane Martine, Dle výše uvedených zpráv, jste zcela tělesně zdráv. (Resp nebyla dosud zjištěna žádná tělesná choroba) . Domnívám se, že izolované informace od specialistů mohou u vás bez globáílní znalosti medicíny vyvolat pouze zvýšené obavy o váš zdravotní stav. Pro byste se měl věnovat sobě a svému životu a v případě obtíží navštívit odborníka na duševní zdraví. s pozdravem

MUDr .Miroslav Sekot

Neuroborelioza

Dobrý den. Mám neuroboreliozu. Dnes 14. dávka Ceftriaxonu. Je mi 18 let a jsem…

Neuroborelioza

Co vás trápí, jak dlouho problém trvá, berete nějaké léky, proběhlo již nějaké…

Neuroborelioza

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda tlaky na hrudi na straně srdce, bušení…

Neuroborelioza

Dobry den, po odberu mozkomisniho moku mi byla diagnostikovana neuroborelioza…

Neuroborrelioza

Dobrý den rád bych se vyhnul spekulacím a tak se obracím s dotazem na odborníky…

Neurocytom

Dobrý den Je mi 29 let a jsem měsíc po operaci mozku a za měsíc jdu na další….

Neurofibrom

Dobrý den mám syna od narození mí pigmontevi nevus na pravé straně obličeje…

Neurofibrom

Dobry den, Pred tremi lety jsem si nasla bulku v pravek lytkovem svalu, ktera…

Neurofibrom

Byla jsem na odstranění znaménka v místě vpravo dole od úst (malé znaménko,…

Pískání v uchu

Dobrý den, již třetí týden mám zalehlé ucho. Byla jsem na ORL a doktor mi propíchl…

Bolest lýtka

Dobrý den, již 3.den mě pobolívá lýtko na pravé noze. Nejprve byla bolest v…

Odkrvování končetin

Dobry den, pokusim se Vam svuj problem popsat co nejpresneji a nejpodrobneji. Uz…

Bolest lýtka

Dobry vecer, uz tak cca dva tydny me boli sval na noze. Konkretne leva noha,…

Skvrna na mandli

Dobrý den. Náhodně jsem se podívala do krku a zjistila že mám na levé mandly…

Ostrá bolest hlavy

Dobrý den, je mi 32 let, momentálně jsem na rodičovské dovolené se dvěma malými…

Konec menstruace

Dobrý den pane doktore,chtěla jsem se zeptat: Minulý rok v srpnu jsem měla menstruaci…

Sexuální praktiky

Dobry den, předesílám, ze dotaz je skutečně směřován na zjištění případných…

Rozmazané vidění

Dobrý den, mám brýle na dálku a mám problém s rozmazaným viděním každým dnem…

neurocirkulační astenie

Klinický syndrom charakterizovaný tím, bušení srdce, dušnost, ztížené dýchání, subjektivní stížnosti úsilí a nepohodlí, vše po mírné fyzické námaze. Dalšími příznaky mohou být závratě, tremulousness, pocení a nespavosti. Neurocirculatory astenie je typicky vidět jako forma úzkostné poruchy.

Kód deskriptoru: F03.080.500

Psychiatrie a psychologieF03.080 – úzkostné poruchy

F03.080.500 – neurocirkulační astenie

F03.080.600 – obsedantně kompulzivní poruchaF03.080.700 – panická poruchaF03.080.931 – stresové poruchy vyvolané traumatem

Psychická porucha, která je samostatně diagnostikovaná a léčená. Sociální fóbie má samostatné klasifikační číslo a je k ní přistupováno jako k jedné z nejběžnějších fobií. Dle WHO můžete sociální fóbii hledat pod…

Úzkostná porucha, která je jednou z nejrozšířenějších forem fobií na světě. Jedná se o strach či nepříjemný pocit z otevřených prostor. Obecně lze tuto fobii přirovnat ke strachu z nedostatečně dostupné rychlé…

Máte někdy pocit, že jste nezamkli dveře? Musíte se často vracet a kontrolovat vypnutý sporák? Máte nějaký rituál, který když neuděláte, stále na něj myslíte? Knihy nebo boty musí být srovnané podle barev či velikostí? Tak…

Úzkost může být jako samostatná diagnóza nebo projev některé z vážných onemocnění. Jestliže je přítomna úzkost, není s vaším tělem či psychikou něco v pořádku a je nutné tento příznak řešit. Úzkost jako samostatné…

Deprese je velmi složité psychické onemocnění, které se projevuje dlouhodobě pokleslou náladou jedince. Dochází k tomu z důvodů změn chemických reakcí v mozku, často v důsledku onemocnění, dlouhodobého stresu či psychického…

Autorská práva pro českou verzi tezauru Medical Subject Headings patří Národní lékařské knihovně.

Jak jsem se zbavila závislosti na nikotinu – neurocirkulační astenie – když si myslíte, že máte vážnou nemoc

Vyprávět o tom, jak snadné je přičuchnout k cigaretám a jiným zlozvykům, asi detailně nemusím. Spolužáci, děti na táboře, ba i holky ze sboru na soustředění, ti všichni to kolem mě zkoušeli a nám to přišlo „cool“.

Nejhorší je zjištění, když s něčím chcete přestat a najednou si uvědomíte, že to vůbec nebude snadné.

Mně kouření dlouho nevadilo, na druhou stranu jsem se tolik omezovala v jídle, že alespoň o tenhle prožitek jsem jen tak nechtěla přijít.

Když se na to dívám zpětně, nejhorší mi na tom připadá ten pocit svázanosti. Hrávaly se hry, co byste si vzali na pustý ostrov, abyste přežili? Teď je to pro mě celkem zajímavá představa, užívat si přírody, běhání v pralese a lovení ryb (pokud jde o kratší časový horizont :D).

Tenkrát bych asi řešila, že nemám co kouřit! Panikařit jsem začala, když mi večer došly zásoby a věděla jsem, že po snídani si nebudu moct zapálit, dokud se nedostanu do Prahy.

Jakékoliv menší psychické vypětí nastalo, vyhulovala jsem jednu za druhou, a když se mi rozbil zapalovač, byla bych snad schopná křesat dvěma kameny, dokud bych si to „cigáro“ nezapálila.

Věděla jsem, že se té závislosti budu chtít zbavit, ale neměla jsem to ještě naplánované a přišlo to samo.

Na vysoké jsem pracovala jako servírka v jedné restauraci a vařil nám tam kuchař, se kterým jsem si dobře rozuměla a vždycky se těšila do práce, že si ve volné chvilce pokecáme.

Jednu jsem přišla na směnu, byla jsem po náročném večírku na „kolejích“ a šéf mi oznámil, že kolega v noci zemřel na infarkt. Bylo mu, tuším, kolem 40 let a nechal tu ženu a dvě dcerky.

V tu chvíli se mi udělalo neskutečně zle, ještě ve spojení s kocovinou a nevyspalostí jsem byla extrémně přecitlivělá a nemohla to vůbec rozdýchat. Kromě toho, že měl dvě práce, velmi špatně se stravoval, měl za sebou těžkou bouračku, po které utekl z nemocnice předčasně, protože musel vydělávat a byl to brutální cholerik, také kouřil 40 „Startek“ denně.

Když jsem přišla z práce domů, šla jsem si hned lehnout. V noci jsem se vzbudila a měla jsem svůj první „infarktový“ stav. Nemohla jsem popadnout dech, srdce mi bušilo dvakrát rychleji než obvykle a přestávala jsem cítit končetiny. Vsugerovala jsem si, že nejspíš také doplácím na svůj životní styl, a že mě čeká podobný osud.

Od té doby už mi nikdy nechutnaly cigarety stejně, stále jsem byla závislá na nikotinu, takže jsem kouřila dál, ale u každé cigarety jsem myslela na ty stavy a děsila se noci.

Po pár měsících jsem se dostala tak na dvě cigarety denně z takových deseti – patnácti a kdykoliv jsem měla nějaké vypětí nebo jsem byla hodně vyčerpaná, zas na mě přicházel infarkt! Do této doby jsem se se svými pocity vůbec nikomu nesvěřila ze strachu, co bude dál. V létě jsem odjela po roce znovu pracovat na Mallorcu.

První týden jsme s kamarádkami „propařily“, spánku jsme moc nedaly a já vypila každý den několik, v té době tak oblíbených, drinků „Vodka Red Bull“.

Infarktové stavy se vrátily a byly tak silné, že jsem chvílemi ani necítila tělo! Nejhorší noc na světě byla ta, kdy jsem holky poslala do baru samotné a snažila se odpočívat na pokoji, bylo mi tak zle, že jsem přemýšlela, jakou smrtelnou nemoc asi mám a jak bych se toho mohla jednoduše zbavit.

Tenkrát jsem volala rodičům a svěřila se se svými pocity, rychle jsme objednali letenku a jela jsem do Prahy hned na začátku léta. Týden jsem zůstala doma, nepila, nekouřila, hodně spala a bylo mi o poznání lépe. To léto jsem si velmi užila, začala pracovat na jiném baru s dalšími holkami, jednou se mi udělalo zase špatně a odvezla jsem se na pohotovost.

Jelikož jsem měla tep, tlak i další faktory v pořádku, diagnostikovali mi Neurocirkulační astenii, což je forma neurózy (charakteru panické poruchy), projevující se obtížemi v oblasti srdce a krevního oběhu. Další den jsem se svěřila kolegyním na baru a ty mi přiznaly, že podobné stavy měly také, ať už to bylo spojené s partnerskými situacemi nebo jinými psychickými problémy. Od té doby se vše zklidnilo, jakmile jsem znala původ a uvědomila si, že fyzicky jsem v pořádku, uklidnila jsem se i duševně. I když to bylo šílené „psycho“, zbavila jsem se závislosti a navíc mohu poradit lidem, kteří trpí podobnými stavy. Co se stalo mému kolegovi kuchaři, je mi velmi líto, člověk by měl vice dbát na své zdraví, dělal pro rodinu maximum, ale stálo ho to všechny nervy a život.

Sáhněte si do svědomí a řekněte, že nemáte zlozvyk, kterého byste se uměli jednoduše zbavit. Jakmile se vám ho podaří odstranit, pokud možno snazší cestou, bude se vám snáze usínat. Pozor, návykové mohou být ale i zdravější činnosti jako je sport, sex nebo společnost. A co budeme dělat, když se toho budeme muset vzdát? Na to radši nemyslím :).

CT

13 years ago

dandik

Dekuji za pomoc rada ji vyuziji muj mail:[email protected] chybi mi totiz i komunikace s „normalnima“lidma ja znam jen rodinu ,deti a povinnosti sama relaxovat neumim…posilam mail a klidne mi napiste budu rada pratel neni nikdy dost

13 years ago

irenkak

Milá Deniso, pokud byste si chtěla popovídat o svých problémech, napište svůj email. My s manželem vychováváme 5 dětí, z toho 3 mentálně postižené, vím o čem píšete a problémy, o kterých píšete, jsem také měla. Trvalo mi dost dlouho, než jsem se naučila relaxovat a najít možnosti společného sportování s dětmi.

13 years ago

drstanek

Díky Deniso za zprávu. Přeji hodně zdraví. Vidím, že je tedy ještě jeden velký problém, o kterém jste se nezmínila. Máte určitě značnou psychickou zátěž a to je nejlepší kompenzovat sportem a pohybem. Lexaurin není žádným řešením. Občasné užívání není k ničemu. Může však pomoci zvládnou určitou složitější psychickou situaci na které nám záleží…

13 years ago

dandik

Tak sem to nevydrzela a sla dnes ke sve doktorce udelala mi ekg ale rekla mi pred tim vysetrenim ze si mysli ze to mam vsechno psychickeho razu a kdyz na ekg nic nezjistili tak si to doktorka potvrdila,je pravda ze mam doma a staram se o postizeneho syna a je to obrovsky fyzicka i psychicka zatez takze uz sem o tom v posledni dobe taky premyslela,taky rekla ze sem vic citliva ,dala mi Lexaurin 1,5 ale rekla ze s nim opatrne ze je navykovy ze si ho mam vzit pouze pri tech stavech az me bude zase bolet u srdce a taky zjistila ze mam spatnou pater a vlevo nahore na zadech kde me to taky dost boli rekla ze mam ten sval hodne ztuhly a tak je mozne ze ta bolest jde az dopredu a ze bych mela i cvicit.Stejne vam p. doktore moc dekuju za pomoc a za vas cas ktery jste venoval psanim si semnou pekny den preji Denisa

13 years ago

drstanek

Tak musím říci, že si zatím rady nevím, jak bych vám mohl jednoduše poradit. Píchání u srdce nesignalizuje žádné zvláštní zdravotní problémy či výskyt vážnějšího onemocnění. Spíše je to projev působení vegetativního nervového systému a určité převahy sympatiku.

Často označujeme podobné zdravotní problémy jako neurocirkulační astenii. Dalším projevem mohou být i občasné poruchy srdečního rytmu, které se projeví nepříjemným pocitem u srdce a slabostí. Nikdy však není dobré vše úplně podceňovat. Pečlivé vyšetření by bylo na místě.

Zejména pak, pokud máte ve vašem mladém věku zvýšenou hladinu krevních tuků. Určité rodinné zatížení je pravděpodobné a zřejmě se ve vaší rodině objevily vážnější srdečně-cevní onemocnění.Praktický lékař by měl posoudit všechny okolnosti a vše co o vašem zdravotním stavu ví a podle toho jednat.

Jestli jste z Prahy, můžeme se domluvit na krátké schůzce a vše pečlivěji probrat.Mohu vás také doporučit k jiné praktické lékařce ev.mužeme provést u nás interní vyšetření pokud by jste s tím měla jinde nějaké problémy. Sumatriptan je výtečným lékem na migrény a na tzv.cluster headache.

Pokud lék nezabírá či bolest alespoň trochu neustupuje, jedná se o jinou příčinu bolesti hlavy než o migrénu.

 • 13 years ago
 • dandik
 • beru lipanthyl a neurolozka mi rekla ze jsou to migreny a dala mi Sumatriptan Actavis ale pouzila sem je jen dvakrat,jinak u kardiologa sem jeste nikdy nebyla,a hlava ted kdyz tak premyslim je to mozne ze me boli vice od doby brani toho lipanthylu a pri menstruaci boli vice to je pravda,ale vic nez ta hlava me zajimaji ty problemi se srdickem dekuji jo jinak vazim 58 a merim 158 a BMI nevim jaky mam a ted jeste vzpominam ze sem si koupila hořčik a tak sem ho ted taky uzivala asi 14 dni ale dele se bojim nevim jestli se da jim predavkovat

13 years ago

drstanek

Díky za upřesnění, i když bylo trochu skoupé.

Jak dlouho trpíte bolestmi hlavy ? Je to přibližně od té doby co berete léky na snížení cholesterolu, nebo je to podstatně dříve ? Jaký lék berete ? Kolik miligramů za den ? Měla jste důkladné interní vyšetření včetně vyšetření kardiologického ? Označuje neurolog vaše bolesti hlavy jako migrénu ? Jak Vám ta bolest hlavy zpravidla začíná ? Opakuje se pravidelně ? Souvisí s obdobím menstruace ? Jakou máte nadváhu ev.BMI ?

 1. 13 years ago
 2. dandik
 3. p.doktore na Ct nic nenasli a kavu nepiju ,takze vubec nevim co by bylo pricinou meho boleni u srdce,leky beru akorad na cholesterol a potom jenom gingo bilobu protoze mi hrozne hucelo v usich a budila sem se mravencenim v rukou a trpim studenyma koncetinama tak proto sem si ji koupila dekuji za pomoc

13 years ago

drstanek

Dobrý den, příčin může být mnoho. To co popisujete se mi nezdá, že by způsobovala kontrastní látka a že by problém přetrvával. Příčinu bych hledal spíše jinde a viděl bych to na shodu okolností, či že vyšetření mohlo k tomu nějakou malou měrou nepřímo přispět ( obavy z aplikace látky a vyšetření – je to velmi časté. I obyčejné měření tlaku často vyvolá totéž).

Další příčinou může být třeba častější pití kávy, psychická únava a vyčerpání nebo užívání určitých léků. Pokud mi vše podrobněji popíšete, třeba na něco přijdeme a budu moci nějak konkrétněji poradit. Váš problém může také souviset s hlavní příčinou bolestí hlavy. Pokud CT vyšetření nic nenapoví, je třeba pátrat dále a je to spíše, podle mého názoru, dobrá zpráva.

13 years ago

dandik

Dobry den p.doktore chci se zeptat jestli muze vysetreni CT hlavy rozbehnout problemi se srdcem.

Je mi 32 byla sem pred nedavnem na vysetreni Ct hlavy kvuli migrenam a kdyz mi delali vysetreni a podali tu latku do tela strasne se mi rozbusilo srdce tak ze sem myslela ze mi vyskoci a tak si me tam nechali chvilku nez se to uklidnilo.

Ale pravda je ze sem pred vysetrenim nemela se srdcem sebemensi problemi a ted mam buseni i v klidu kdyz sedim nebo vecer pred spanim zkratka dost casto uz me to znervoznuje ale nechce se mi jit k doktorce protoze te kdyz sem si na srdce stezovala rekla mi ze mam srdce jako zvon a ze sem mlada ale kdyz si me poslouchala p.doktorka s neurologie ta mi rekla ze mam mensi tachykardii a tak nevim jestli to zpusobilo to vysetreni a nevim co mam delat jestli mam jit k doktorce aby me nekam poslala a nebo jestli je to prechodne a nekdy mi prestane tak busit to srdce ,dekuji za odpoved

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector