NIKO schvaluje očkování proti HPV virům u dívek zdarma – vše o zdraví

V České republice klesá proočkovanost malých dětí. Zájem není ani o vakcíny proti HPV virům, které způsobují rakovinu děložního čípku.

Než se vakcína dostane k pacientům, absolvuje čtyři fáze testování. Testována je nejen její účinnost, ale také bezpečnost, kvalita i dávkování. Vše probíhá pod kontrolou odborníků a lékařů. Díky očkování došlo v České republice k dramatickému snížení výskytu například dětské infekční obrny, záškrtu, tetanu a pravých neštovic.

Bohužel stále častějším požadavkem rodičů jsou žádosti o odložení povinného očkování. Největším rizikem odkladu vakcinace je oddálení ochrany před infekčním onemocněním, a to právě v nejrizikovějším věku dítěte.

V některých případech může odklad vakcinace zvýšit i riziko nežádoucích reakcí na vakcínu.

„V odborných kruzích se už mluví o tom, že pokud rodiče odmítnou očkování svého dítěte, které se v důsledku toho nakazí třeba tetanem, nebo jiným závažným onemocněním, měli by následnou zdravotní léčbu a péči hradit ze svého. Případně by se jim mohla zvýšit povinná platba na zdravotní pojištění.“

Nízká proočkovanost proti lidským papilomavirům (HPV) se v Česku podle poslaneckého zdravotnického výboru projevuje i u dívek a chlapců. „Pokud je očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku, pak dívky mají základní vakcínu obsahující dva typy virů zdarma.

Stejně starým chlapcům ji zdravotní pojišťovny nově proplácejí od roku 2018. Existují ale i další možnosti, kdy si klienti už za vakcínu musí připlatit. Jsou to vakcinace se čtyřmi nebo devíti typy virů,“ vysvětluje lékařka Alena Židlická. Proti HPV se mohou dát očkovat i dospělí.

Vakcína slouží jako ochrana před problémy s otěhotněním, potraty, předčasnými porody i před konizací děložního čípku.

Proč očkovat kluka proti HPV?

HPV může způsobit rakovinu děložního čípku. I chlapci mohou být přenašeči tohoto viru, který postihuje různé sliznice. Jsou to nejenom pohlavní orgány, ale například i dýchací cesty.

Vir bývá příčinou i genitálních bradavic, které dokáží život dost zkomplikovat, často recidivují a je nutná opakovaná léčba.

Nepříjemným faktem je také vysoká bolestivost a nutnost dlouhé sexuální abstinence.

Mýty o očkování

Kolem vakcinace se stále objevuje mnoho mýtů, od kterých je třeba se distancovat. Lékařka Alena Židlická odpověděla i na otázku, jestli je pravda, že očkovací látky pro děti jsou stejné jako pro dospělé a tudíž nadměrně zatěžují dětský organismus.

„Dětský imunitní systém se stále vyvíjí, takže existují typy vakcín, které u dětí do dvou let nejsou účinné. Valná většina očkovacích látek je připravena v dětské variantě, optimalizuje se podle věku. U každé nemoci je to ale trošku jinak.

Třeba vakcína na břišní tyfus se podává od tří let věku dítěte úplně stejná, jako u dospělých.“

Mezi lidmi se také traduje, že vakcíny obsahují životu nebezpečnou rtuť, nebo že nežádoucí účinky očkování jsou bagatelizovány a nekorektně hlášeny.

„Všichni lékařští odborníci jsou v souladu se zákonem povinni hlásit veškeré závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky očkování, se kterými se ve své praxi setkají. Do systému mohou jakékoliv problémy související s očkováním nahlásit i běžní klienti, rodiče malých dětí.

“ Data v České republice shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Tuto povinnost mají také farmaceutické společnosti.

autor: Věra Říhová

Očkování adolescentů proti HPV infekci

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Světová zdravotnická organizace vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV.

Očkování je jedinou formou primární prevence proti této infekci, se kterou se za život setká až 80 % z nás.

Další takovou prevencí je pouze absolutní sexuální abstinence včetně nekoitálních aktivit jako je orální sex, mazlení apod.

Infekce lidskými papilomaviry je velice častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů, rozhodně to není otázka promiskuity, jak si mnozí myslí. Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a opravdu nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v onemocnění a čí organizmus se s ní naopak vyrovná.

Při dosavadní vysoké promořenosti populace HPV infekcí je tedy dané, že pouze dva z deseti jedinců se s touto infekci nikdy nesetkají.

Většina z nás překoná infekci imunitním systémem a HPV infekce z těla vymizí.

Pokud se tak ale nestane a HPV infekce v těle přetrvává, dojde po několika týdnech (u nízkorizikových typů HPV) nebo několika letech (u vysoce rizikových typů HPV) k projevům infekce HPV a rozvoji onemocnění.

Mohou to být nezhoubná, ale velmi nepříjemná onemocnění: genitální bradavice v anogenitální oblasti nebo papilomy v dýchacích cestách a na hlasivkách. Tato onemocnění se dají odstranit, ale pacientům se velmi často vracejí a přinášejí jim velké obtíže.

 U dívek a žen může docházet ke změnám na děložním čípku. Pokud nejsou tyto změny zachyceny a ošetřeny včas, mohu se změnit v nádor.

Pro rakovinu děložního čípku je v ČR zaveden screening (plošné vyhledávání počátečních forem onemocnění) ve formě preventivních vyšetření u gynekologa.

Screening nádorů ostatních částí genitálu žen i mužů– vaginy, zevních rodidel, penisu či análního otvoru, které jsou také s HPV spojeny – není možný, proto nezbývá než doufat, že si jich postižení všimnou včas. Očkujeme tedy proto, abychom jedince ochránili před získáním infekce a tím pádem i před jejími projevy.

Proč 13leté děti?

Očkování proti HPV má nejvyšší účinek, pokud naočkujeme „HPV naivní“ populaci, tedy jedince, kteří se s infekcí HPV ještě nesetkali.

Proto je zvolena věková skupina adolescentů, kteří ještě nezahájili sexuální život.

Podobné programy zavedlo mnoho zemí a tam, kde se podařilo naočkovat velkou část populace, již nyní dochází k dramatickému poklesu výskytu HPV infekce a k významnému snížení počtu HPV onemocnění.

Proč dívky?

HPV infekce je spojena s velmi častým onkologickým onemocněním, které napadá ženy – rakovinou děložního čípku. Očkováním chráníme dívky a ženy proti tomuto a řadě dalších onemocnění, které jsou s HPV infekcí spojeny.

Proč chlapce?

Muži jsou jednak přenašeči infekce HPV a zároveň i u nich může dojít k rozvoji celé řady HPV onemocnění. Doporučení očkovat obě pohlaví vydaly mnohé nadnárodní, evropské i české instituce a odborné společnosti.

Důvody jsou jednak etické, tj. nabídnout možnost ochrany rovnoprávně ženám i mužům, i epidemiologické – totiž pouze očkování obou pohlaví může přinést kolektivní imunitu a signifikantní snížení HPV asociovaných onemocnění.

Zajímavé:  Cukrovka U Detí Príznaky?

Kde se nechat naočkovat?

Očkování provádí dětští praktičtí lékaři, gynekologové nebo očkovací centra. Ve věku 13–14 let je imunitní odpověď tak silná, že stačí aplikace dvou dávek.

Jaké vakcíny jsou na výběr?

Plně hrazená je bivalentní vakcína Cervarix, která chrání proti 2 typům HPV (16 a 18). Při snaze ochránit jedince i před genitálními bradavicemi a respirační papilomatózou je nutno zvolit minimálně kvadrivalentní vakcínu Gardasil (dříve Silgard), která chrání proti typům 16 a 18 a také proti typům HPV 6 a 11. Doplatek za tuto vakcínu je zhruba 1500 Kč za dávku. 

A kdo chce své děti chránit proti 7 vysoce rizikovým typům HPV i proti HPV 16 a 11, má k dispozici nejmodernější vakcínu nonavalentní, která chrání proti 9 typům HPV. Doplatí si sice 2x 2500 Kč, ale získá ochranu před 90 % všech nádorových změn spojených s HPV (to je u hrdla děložního o 20 % více než při bivalentní či kvadrivalentní vakcíně).

Jsou vakcíny bezpečné?

Ano. Jedná se o rekombinantní vakcíny. Podávají se napodobeniny obalů virů, které nesou antigenní strukturu, ale nemají v sobě genetickou informaci, která způsobuje nemoci. Tedy získat očkováním nemoci spojované s HPV je nemožné. Všechny studie spojující adjuvanty v očkovacích látkách s autismem se ukázaly jako metodicky pomýlené až lživé.

Podle systému VAERS, kam jsou hlášeny všechny nežádoucí účinky, nedochází ani k navýšení incidence autoimunitních onemocnění (poruchy štítné žlázy, diabetes, Crohnova choroba, sy Guillam Barré …).Nejčastějšími komplikacemi jsou zarudnutí a bolest místa vpichu a vzácně mdloby po aplikaci vakcíny.

Dejme na jednu misku vah nemoci vyvolané HPV a na druhou možná rizika očkování. Vyhrává očkování. Dejme na jednu misku vah nemoc, ohrožení života a ztrátu výdělku při nemoci a na druhou doplatek za očkování. Vyhrává očkování. Dejme své děti očkovat. Všichni členové HPV College tak učinili.

Slovo závěrem od nositele Nobelovy ceny za medicínu

„Je jednoznačně prokázána výhodnost očkování dívek a zároveň chlapců, a to nejen z toho důvodu, že muži jsou následně hlavními přenašeči těchto typů infekcí, ale také z důvodu stále rostoucího počtu orofaryngeálních a análních typů rakoviny, které jsou zapříčiněny stejným typem nákazy.

Dostupnost nejnovější nonavalentní vakcíny, která pokrývá více než 90 % genitálních HPV infekcí, nám poprvé poskytuje reálnou šanci nejenom snížit, ale také téměř eliminovat některé typy devastujících karcinomů, přinejmenším pro naše děti a děti jejich dětí,“ uvedl ve svém dopisu pro HPV College prof.

Harald zur Hausen, nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství z roku 2008, kterou získal právě za objev spojitosti infekce HPV s některými typy rakoviny.

Očkování provedené na žádost fyzické osoby, která si přeje být očkováním chráněna proti infekcím, proti kterým je k dispozici očkovací látka

Ze zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, se hradí mimo jiné i očkovací látky v provedení ekonomicky nejméně náročném:

  1. proti chřipce u pojištěnců nad 65 let věku, u pojištěnců po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk, u pojištěnců, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin nebo diabetem a u pojištěnců umístěných ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem;
  2. proti pneumokokovým infekcím u kojenců, pokud byly všechny dávky očkovací látky aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí lhůt stanovených v tomto ustanovení, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce;
  3. proti pneumokokovým infekcím pojištěnců nad 65 let věku – hrazené očkovací látky schvaluje Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení Národní imunizační komise a zveřejňuje je formou sdělení ve Sbírce zákonů;
  4. proti lidskému papilomaviru, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Od 1.1.2018 je očkování hrazeno jak dívkám, tak chlapcům. U uvedené skupiny pojištěnců se hradí dvě dávky očkování pro všechny vyjmenované skupiny.
  5. proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce, a to u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie), pojištěnců po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.

V případě, že lékař některé z výše uvedených očkování doporučí, je postup následující:

Očkování proti chřipce – v případě potřeby se očkuje každý rok s ohledem na proměnlivost viru chřipky. Očkování je doporučeno v období před předpokládaným výskytem chřipky, tj. od září do poloviny prosince.

Pojišťovna hradí poskytovateli zdravotních služeb (lékaři) očkovací látku do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty, výše úhrady jednotlivých očkovacích látek je stanovena v platném číselníku, alespoň jeden přípravek je vždy plně hrazen.

Pokud se pojištěnec rozhodne pro aplikaci jiné očkovací látky, než je varianta ekonomicky nejméně nákladná, uhradí rozdíl do výše zvolené varianty očkovací látky (pacient uhradí doplatek přímo lékaři v ordinaci).

Očkovací látky si vždy zajišťuje lékař, který pojištěnce dle zvolené varianty očkovací látky předem seznámí s výší případného doplatku. Po provedení očkování vykáže lékař vakcínu společně s výkonem aplikace zdravotní pojišťovně. Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Očkování proti pneumokokovým infekcím u dětí – očkuje se plně hrazeným léčivým přípravkem SYNFLORIX, nebo částečně hrazeným léčivým přípravkem PREVENAR 13.

Očkovací látky si vždy zajišťuje lékař, v případě očkovací látky PREVENAR 13 lékař předem seznámí zákonného zástupce nezletilého pojištěnce s výší případného doplatku. Po provedení očkování vykáže lékař vakcínu společně s výkonem aplikace zdravotní pojišťovně.

Případný doplatek hradí zákonný zástupce přímo v ordinaci. Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Očkování proti pneumokokovým infekcím u dospělých nad 65 let věku – od 1. 9. 2017 je plně hrazen léčivý přípravek PREVENAR 13. Aplikace vakcíny je jednorázová, přeočkování není stanoveno. Očkovací látku si zajistí lékař. Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Očkování proti lidskému papilomaviru – očkování je hrazené hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění u dívek i chlapců pokud je zahájeno v období od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku.

U uvedené skupiny pojištěnců se hradí dvě dávky očkování. Očkuje se přípravkem CERVARIX, který je bez doplatku, dále přípravkem GARDASIL (nahradil přípravek SILGARD) nebo GARDASIL 9, které jsou hrazeny pouze částečně, a to do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty.

Ostatní vakcíny nemají stanovenou úhradu. Očkovací látku si zajistí lékař, po aplikaci jí vykáže společně s kódem výkonu zdravotní pojišťovně. V případě, že bude použita vakcína, která má stanovený doplatek, zaplatí ho zákonný zástupce přímo v ordinaci.

Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Nepovinné očkovaní hrazené z veřejného zdravotního pojištění:

Název vakcíny Indikovaná skupina pojištěnců Doporučené očkovací schéma
Očkovací látky proti chřipce dle platného číselníku Léky, které obsahují doporučené složení sérotypů dle WHO pro příslušnou chřipkovou sezónu. a) nad 65 let věku,b) po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk,c) kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin, nebo diabetem,d) umístěných ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Jednorázově 1 dávkaUPOZORNĚNÍ: u dětí do 9 let, které prokazatelně nebyly očkovány již dříve proti chřipce nebo nebyly v kontaktu s chřipkou nebo jsou zařazeny do skupiny pojištěnců s vysokým rizikem, se doporučuje podat 2 dávky chřipkové vakcíny (obě hrazeny z v.z.p.) v intervalu minimálně 4 týdnů.
Prevenar 13, Synflorix Kojenci ve věku 2-7 měsíců, není-li posun v očkování nutný ze zdravotních důvodů doporučeno očkování ve schématu 2+1 dávka tak, aby první dvě dávky byly podány s odstupem nejméně 2 měsíce a zároveň byly aplikovány nejpozději do 7 měsíců věku. Očkování se doporučuje zahájit od 2. měsíce věku dítěte.
Prevenar 13, Synflorix předčasně narozené děti (< 37. gestační týden) aplikace 3 dávek vakcíny v základním schématu a přeočkování jednou dávkou vakcíny ve schématu 3+1
Prevenar 13 pojištěnci nad 65 let Jednorázově 1 dávka, nebyla doposud stanovena potřeba přeočkování. U osob v minulosti očkovaných polysacharidovou OL 0085172 PNEUMO 23 se doporučuje přeočkování aplikací jedné dávky konjugované OL 0149868 PREVENAR 13, a to nejdříve za 5 let od předchozí aplikace vakcínou PNEUMO 23.
Cervarix, Gardasil, Gardasil 9 Zahájení očkování od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku pojištěnce hradí dvě dávky očkování pro všechny vyjmenované očkovací látky dívkám i chlapcům

Očkování rizikových pacientů hrazené z veřejného zdravotního pojištění:

Název vakcíny Indikovaná skupina pojištěnců Doporučené očkovací schéma
Menigokoky A,C,Y,W-Nimenrix, MenveoMeningokok B-Bexsero, Trumenbaz důvodu zabezpečení co nejširšího séroskupinového pokrytí je doporučena vždy aplikace obou vakcín v odstupu minimálně 14 dnů, v případě potřeby lze aplikovat současně, avšak do odlišných míst.Před zajištěním očkovací látky musí lékař ověřit dostupnost a cenu v platném číselníku Léky s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie),– po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk,- se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti,– po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci – konjugovanou Men A,C,Y,W vakcínou (OL 0193236 Nimenrix, OL 0168331 Menveo) ve schématu 2+0 (do věku 12 týdnů ve schématu 2+1). Schéma se skládá ze dvou dávek podaných s odstupem minimálně 2 měsíců mezi dávkamia- rekombinantní MenB-4C (OL 0193805 Bexsero) vakcínou ve schématu dle věku, tj. 3+1 pro věk 2-5 měsíců nebo 2+1 pro věk 3-5 měsíců a 6-23 měsíců nebo 2+0 pro věk od 2 letnebo- MenB-FHbp (OL 0222254 Trumenba) vakcínou ve schématu 3+0 od 10 let věku. Schéma se skládá ze tří dávek podaných s odstupem minimálně 1 měsíce mezi první a druhou dávkou, po nichž následuje třetí dávka s minimálním odstupem 4 měsíce po druhé dávce.d) k udržení dlouhodobé imunity je v některých případech doporučeno přeočkování:- u MenA,C,W,Y vakcín se doporučuje přeočkování v pětiletých intervalech v případě přetrvávání rizika IMO,- u MenB-4C vakcíny (OL 0193805 Bexsero) jedno přeočkování u dětí do 2 let věku, u osob starších 2 let potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena,- u MenB-FHbp vakcíny (OL 0222254 Trumenba) nebyla potřeba přeočkování dosud stanovena.
Prevenar 13, Synflorix dtto ve schématu dle věku:a) u dětí ve věku 6 týdnů až 6 měsíců schéma 3+1,b) u dětí ve věku 7-11 měsíců schéma 2+1,c) u dětí ve věku 12 měsíců až 5 let schéma 2+0 (pro Synflorix), u dětí ve věku 12 až 23 měsíců (pro Prevenar13) schéma 2+0,dětem ve věku od 2 let a dospělým se v případě Prevenaru 13 doporučuje aplikace pouze jedné dávky vakcíny;potřeba dalšího přeočkování nebyla dosud stanovena. U pacientů očkovaných v minulosti polysacharidovou OL 0085172 PNEUMO 23 se doporučuje jednorázové přeočkování jednou dávkou konjugované pneumokokové vakcíny.
Hiberix dtto u dětí ve věku > 1 rok i u dospělých provádět aplikací jedné dávky
Očkovací látky proti chřipce dle platného číselníku Léky, které obsahují doporučené složení sérotypů dle WHO pro příslušnou chřipkovou sezónu. dtto Jednorázově 1 dávka

Očkování proti HPV

  • Vysokorizikové (HR = high-risk), sem řadíme např. sérotypy 16, 18, 31, 33, 35 aj.

    Tyto typy HPV vyvolávají nádorové bujení – mohou způsobovat karcinom hrdla děložního, zevních rodidel, pochvy, penisu, anu, hlavy a krku.

    Podrobněji zmíníme rakovinu děložního čípku. V současnosti se celosvětově jedná o druhou nejčastěji se vyskytující rakovinu u žen, po rakovině prsu.

    V České republice je ročně hlášeno 1 050 až 1 100 nových onemocnění, 350-400 žen na toto onemocnění zemře. Přes stále se zlepšující diagnostické možnosti tento stav spíše přetrvává.

    I nadále je hlavní příčinou relativně malý počet žen, které pravidelně absolvují preventivní gynekologické prohlídky.

    Samotnému nádoru předcházejí přednádorové změny buněk – prekancerózy, se kterými se organismus může sám vypořádat. Prekancerózy se neprojevují žádnými zdravotními obtížemi. Hlavní úlohu při odhalení těchto stavů hraje screeningové vyšetření u ambulantních gynekologů, včetně správně odebrané cytologie a provedení kolposkopického vyšetření. Včas objevené přednádorové stavy lze úspěšně léčit.

  • Nízkorizikové (LR = low-risk): sem řadíme např. sérotypy 6, 11, 34, 40, 42 aj.
    Zajímavé:  Léky Na Ředění Krve Cena?

    Tyto typy HPV nevyvolávají nádorové bujení – mohou způsobovat genitální bradavice (condylomata accuminata, genitální kondylomata), papilomatózu hrtanu, rekurentní respirační papilomatózu, některé mírně závažné přednádorové stavy děložního hrdla, pochvy a zevních rodidel (i tyto ale někdy vyžadují chirurgický zákrok).

    Podrobnější informace uvádíme k problematice genitálních bradavic: Genitální bradavice (condylomata accuminata, genitální kondylomata) jsou benigní léze způsobené nízkorizikovými lidskými papilomaviry, nejčastěji typu 6 nebo 11.

    Jsou poměrně vysoce infekční a napadají muže i ženy. Vznikají již několik měsíců po infekci. Časté návraty onemocnění jsou pro pacienty značně frustrující.

    Jedinou spolehlivou ochranou před infekcí je sexuální abstinence, neboť ani kondom není zcela spolehlivým způsobem.

    Důležitou zásadou prevence je především vyvarovat se promiskuity a dodržovat hygienu. Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, je velmi vhodné, aby se nechal vyšetřit i partner druhý. Jak již bylo zmíněno, používání kondomu dokonalou ochranu nezajistí, ale do určité míry riziko alespoň snižuje.

    Ochrana před lidskými papilomaviry nabývá proto na stále větším významu. Nejspolehlivější metodou prevence proti HPV infekci je očkování.

    Účinnost proti typům HPV, zastoupeným ve vakcíně, je velmi vysoká a dlouhodobá. S věkem efekt očkování klesá. V ideálním případě by proto očkování proti HPV mělo být dokončeno před zahájením pohlavního života

    Očkování chrání pouze před infekcí těmi typy HPV, proti kterým jsou určena. Nechrání proti ostatním typům HPV. Proto vakcinace není jediným způsobem prevence a ochrany žen před onemocněním rakovinou děložního čípku. I přes očkování je důležité pravidelně chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Je doporučováno očkovat i mužskou populaci.

    Pro vakcíny proti HPV je stanovena úhrada z veřejného zdravotního pojištění – očkování a úhrada léčivých přípravků obsahujících očkovací látky proti lidskému papilomaviru je hrazeno tehdy, je-li zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Uvedené skupiny pojištěnců se hradí dvě dávky očkování.

    • V současnosti jsou k dispozici tyto očkovací látky:
    • Cervarix (k očkování proti HPV 16, 18)

    Gardasil (k očkování proti HPV 6, 11, 16, 18) Gardasil 9 (k očkování proti HPV 6, 11, 16, 18, a dalším pěti sérotypům – 31, 33, 45, 52, 58)

    Všechny vakcíny účinně brání proti infekci způsobené virovými typy 16 a 18. Právě typy HPV 16 a 18 jsou prokazatelně nejčastějšími původci karcinomu děložního čípku.

    Vakcíny tedy působí preventivně jak proti vzniku karcinomu, tak proti vzniku prekancerózních změn, které by později mohly k nádorovému bujení vést. K dispozici jsou i očkovací látky poskytující ochranu také proti typům HPV 6 a 11, tzn.

    proti typům, které vyvolávají většinu případů genitálních bradavic.

    V případě zájmu o získání podrobnějších informací o očkování proti HPV doporučujeme obrátit se nejlépe na svého praktického lékaře nebo gynekologa.

  • Očkování proti HPV

    • očkování proti rakovině děložního čípku (vakcína CERVARIX, GARDASIL nebo GARDASIL9),
    • očkování proti genitálním bradavicím (vakcína GARDASIL nebo GARDASIL9).

    doporučujeme k nahlédnutí 1doporučujeme k nahlédnutí 2

    Příspěvek do 4 000 Kč po ukončení očkovacího cyklu lze uplatnit u RBP jen 1x na:

    • úhradu preventivního očkování proti lidskému papilomaviru vakcínou CERVARIX, GARDASIL nebo GARDASIL9,
    • dívkám a ženám od 12 do 30 let (prevence rakoviny děložního čípku, genitálních bradavic a análních karcinomů),
    • chlapcům od 12 do 18 let  (prevence genitálních bradavic a análních karcinomů).

    Očkovací schéma

    OČKOVACÍ LÁTKA DVĚ LÁTKY TŘI LÁTKY
    Cervarix 9 až 14 let – (0, 5-13 měsíců) od 15 let – (0, 1, 6 měsíců)
    Gardasil 9 až 13 let – (0, 6 měsíců) od 14 let – (0, 2, 6 měsíců)
    Gardasil9 9 až 14 let –  (0, 5-13 měsíců) od 15 let – (0, 2, 6 měsíců)

    Doporučujeme očkování konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo s lékařem nejbližšího očkovacího centra.

    O příspěvek na toto očkování mohou pojištěnci požádat RBP teprve po aplikaci všech dávek očkovacího schématu, a to do dvou měsíců po jejím provedení po předložení příslušných dokladů (originály dokladů o zakoupení a doklad o naočkování). Aplikace první dávky vakcíny musí být provedena u žen před dovršením 30 let, u chlapců před dovršením 18 let.

    Hrazené očkování 13letých

    • V souladu s platným zákonem č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, hradí RBP nepovinné očkování proti rakovině děložního čípku všem dívkám, které v příslušném kalendářním roce dovrší 13 let, nebudou starší než 14 let a jejichž rodiče se pro očkování rozhodnou. Tato věková hranice byla zákonem zvolena z důvodu nejvyšší účinnosti očkovací látky před zahájením pohlavního života. V uvedeném věku musí být dívky naočkovány alespoň první dávkou.
    • Od 01.01.2018 hradí RBP, v souladu se změnou platného zákona o veřejném zdravotním pojištění, za zcela shodných podmínek i nepovinné očkování proti genitálním bradavicím všem chlapcům, kteří v příslušném kalendářním roce dovrší 13 let, nebudou starší 14 let a jejich rodiče jej budou požadovat.

    Uvedená úhrada se týká všech typů schválených očkovacích látek pro očkování 13letých dívek a chlapců a je ve výši 1 766 Kč:

    • Očkovací látka Cervarixdoplatek je 0 Kč
    • Očkovací látka Gardasil9obvyklý doplatek na jedné dávce1 700 – 2 000 Kč  (nejedná se o maximální možný doplatek)
    • Očkovací látka Gardasil  obvyklý doplatek na jedné dávce  0 – 50 Kč(nejedná se o maximální možný   doplatek)

    Rakovina děložního čípku

    Je druhé nejčastější nádorové onemocnění žen v Česku. Ročně postihne přes tisícovku žen, z nichž každá třetí zákeřnému onemocnění podlehne. Některé zbytečně, protože podceňovaly preventivní prohlídky. Jejich absolvováním je možné rozpoznat včas nejen rakovinu samotnou, ale i změny, ke kterým před vypuknutím nemoci na děložním čípku dochází.

    Karcinom děložního čípku vzniká z infekce vysokorizikovými typy lidských papilomavirů. Druhou možností, jak rakovině děložního čípku předejít, je očkování proti papilomavirům. Očkování pomůže tělu vypořádat se s papilomaviry jednou provždy. Je nejúčinnější u dívek ještě před započetím sexuálního života.

    Proti onemocněním způsobených HPV infekci  se očkuje vakcínami CERVARIX, GARDASIL9 nebo SILGARD.

    Genitální bradavice

    Je to nakažlivé a velmi nepříjemné onemocnění, život však neohrozí. U jedinců obou pohlaví může papilomavirus způsobit toto onemocnění kromě pohlavního ústrojí i v oblasti hlavy a krku. Očkováním jedinců obou pohlaví se zamezí šíření viru v populaci.Proti genitálním bradavicím se očkuje vakcínami GARDASIL nebo GARDASIL9.

    Důležitá informace

    • U pojištěnců mimo věkové rozpětí bonusového programu lze očkování proti HPV uhradit příspěvkem z balíčku preventivního programu, podbalíčku očkování, a to do výše 1 000 Kč.
    • U tohoto očkování platí podmínka naočkování všech tří dávek a možnosti jeho uplatnění jen jednou za dobu pojištění u RBP.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector