Nová vakcinační strategie – vše o zdraví

Jak se nechala slyšet šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo třeba Magdaléna Frouzová ze zastoupení Evropské komise v Praze, vakcína by mohla být k dispozici pro evropské země ještě před koncem tohoto roku. Pravděpodobně se přitom bude jednat o produkty firem AstraZeneca, Pfizer nebo Moderna.

Některé z těchto velmi slibných vakcín již požádaly o schválení Evropskou lékovou agenturou. Jejím rozhodnutím se pak řídí členské země Evropské unie včetně Česka.

Nová vakcinační strategie – vše o zdravíNová vakcinační strategie – vše o zdravíNová vakcinační strategie – vše o zdravíNová vakcinační strategie – vše o zdraví

Evropská komise vakcínu pro své členy hromadně nakoupila. Na jednotlivých státech pak už je zajištění logistiky i samotné očkování.

„Třeba v Německu vzniká řádově sto nových vakcinačních center, je tam úplně přenastavený systém logistiky kolem koronavirových vakcín.

Ve Velké Británii školí stovky nových pracovníků, kteří budou oprávněni očkovat,“ popsal ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček.

Rozvážet bude přímo výrobce

V Česku přitom plán teprve vzniká. „Distribuce a skladování včetně transportu vakcín je součásti vakcinační strategie, stejně tak komunikace s lékaři a veřejností. Strategie je prakticky před dokončením,“ uvedl bez dalších detailů mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.

Celou věc přitom ztíží fakt, že třeba již zmíněná vakcína firem Pfizer a BioNTech musí být skladována při teplotě minus sedmdesát stupňů Celsia. „Kromě toho je třeba ji před aplikací naředit,“ popsal Dvořáček.

A právě tyto skladovací podmínky neumožní, aby proti koronaviru touto vakcínou očkovali praktici, ačkoliv právě tak zněl původní plán, který počítal spíše s AstraZenecou, kterou je možné uchovávat v běžné chladničce.

„U některých vakcín, které mají náročnější skladovací podmínky, je předpoklad, že samotný výrobce je doveze na místo, které si Česko určí.

V současné době to jsou fakultní nemocnice, zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav. Seznam se ale ještě bude zřejmě rozšiřovat,“ řekl epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Ten se dříve zmínil i o možnosti vytvoření očkovacích stanů či mobilního očkovacího týmu.

Výrobci by tak měli vakcíny vozit v pravidelných intervalech na místa, kde se bude očkovat. U vakcín s méně náročným skladováním by pak měli rozvoz zajišťovat běžní distributoři. „Plán distribuce určitě je, ale musí se upřesňovat, jak přicházejí nové informace“ dodal Chlíbek.

Sledovat další díly na iDNES.tv

První senioři, nemocní a lékaři

Jak se tedy vakcína dostane ke všem obyvatelům, vláda ještě neprozradila. Otázkou také zůstává, jestli bude aktivně oslovovat občany z rizikových skupin a vakcinaci jim nabízet, či jestli vše bude stát na aktivním zájmu obyvatel.

Co naopak již známo je, jsou indikační skupiny, tedy kdo dostane vakcínu jako první.

Nejprve dostanou očkování rizikové skupiny, mezi které ministerstvo řadí osoby s oslabenou imunitou, lidi starší 65 let a chronicky nemocné. Mezi prvními dostanou vakcínu i zdravotníci.

Kritickou infrastrukturu, tedy třeba členy vlády, čeká očkování až v druhé vlně. Ve třetí a poslední vlně dojde na všechny ostatní, tedy na zájemce.

Očkování bude dobrovolné a zdarma, respektive hrazené zdravotními pojišťovnami. Podle průzkumů – třeba od projektu National Pandemic Alarm z přelomu října a listopadu – se ale téměř polovina Čechů očkovat neplánuje, naopak pro je jen šestatřicet procent lidí. Vše tak může zmařit právě tato averze k očkování. Ministr Blatný přitom mluvil o plánu naočkovat sedmdesát procent populace.

„Teď hovoříme o očkování 5,5 milionu lidí, uvidíme, jaký o to bude zájem. Může nastat situace, že ten zájem bude nižší a vakcína bude přebývat,“ připustil Chlíbek, který působí i na ministerstvu zdravotnictví.

Míní ale, že vzhledem k očekávané ceně, tedy v řádu stokorun za jednu dávku, je lepší objednat spíše větší množství. „Potom ještě může fungovat jakýsi bazar vakcín. Může se stát, že některý stát si jich objednal málo, bude mít větší zájem a bude poptávat. A pak si je státy mezi sebou předají,“ řekl.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dříve hovořil o kampani, která by mohla množství zájemců o očkování zvýšit. I na tu však Česko teprve čeká.

Blatný chystá novou očkovací strategii, na řadu přijdou i mladší lidé

Šest dní je Česko v lockdownu, zbývá 15 dní.

Za pátek přibylo dalších 13 tisíc nakažených, a přestože je to o zhruba 1700 případů měné než před týdnem, v týdenním srovnání počtu případů na počet obyvatel nás to stále řadí na špičku světového žebříčku.

Začíná se mluvit o změně očkovací strategie, ministr zdravotnictví prý na ní pracuje. Podle odborníků je dobře, že první na řadu přišli senioři a zdravotníci. Teď se podle nich má dostat na lidi ze strategických podniků, hasiče a policisty.

Strategie očkování se změní. Lidé pracující v klíčové infrastruktuře by mohli být na řadě už v dalším kole očkování. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale zatím neřekl, o koho se bude jednat.

„V té další skupině budou jednak lidé, kteří jsou nižšího věku. Tam už potom bude zohledněna i jejich nemocnost a bude tam postupně i vybraná infrastruktura. Předpokládáme, že to bude v průběhu měsíce dubna, podle toho, jakým způsobem dodají vakcíny,“ uvedl šéf resortu na tiskové konferenci.

„Myslím si, že by se měly zpracovat velmi kvalitní studie, které by zase říkaly, že když to uděláme, tak uvedeme v riziko nějaké starší ročníky, ale naopak zajistíme hladký chod státu,“ prohlásil evoluční virolog Jiří Černý.

Šéf lékařské komory Milan Kubek je přesvědčen, že největším problémem je v Česku nedostatek vakcín. „Ale pokud chceme snížit počet umírajících na minimum, pak musíme především očkovat seniory, obyvatelé s vysokým rizikem, kardiaci, onkologicky nemocní. Všechno ostatní je kompromis,“ domnívá se.

Podle některých odborníků je naopak důležité očkovat zaměstnance z klíčové infrastruktury.

„Tím hlavním kritériem je, aby se minimalizovaly ztráty na životech, ale samozřejmě by se měly minimalizovat i ekonomické náklady.

Ve chvíli, kdy budeme očkovat jen nejstarší spoluobčany, tak samozřejmě snížíme odpady na lidské zdraví, ale budeme mít velké dopady na ekonomiku.

Je proto důležité, abychom očkovali i lidi, které potřebujeme v základní infrastruktuře, aby nebyly velké dopady na naše hospodářství, protože to by se pak promítlo i do kvality zdravotní péče,“ upozornil ekonom Štěpán Křeček.

A zapomínat by se nemělo ani na průmyslová odvětví, která jsou důležitá z pozice České republiky v rámci zahraničního obchodu. „Ve chvíli, kdy jednou ztratíme pozici v zahraničním obchodě, tak už těžko se pak bude znova dobývat,“ dodal Křeček.

Podle uznávaného ekonoma může jeden den nejpřísnějšího lockdownu stát Česko až čtyři miliardy korun. Prezident České lékařské komory Kubek by přednostně neočkoval ani pedagogy. Když už se ale očkují, je potřeba přemýšlet i o očkování dětí.

„Obzvláště poslední měsíc se nákaza mezi dětmi šíří raketově. Poslední dny je to vlastně 1000 dětí za den,“ uvedl Radek Sarkozy, šéf Pedagogické komory.

„Víme, že už u dětí také mohou být vážné důsledky a dokonce úmrtí, ale zároveň, že tam jsou i pozdní následky a děti jsou velice často bezpříznakovými přenašeči,“ varovala viroložka Ruth Tachezy.

Všechny registrované vakcíny už prý se studiemi na dětské populaci začaly. „Astra Zeneca zařazuje i mladší děti ve věku od 6 do 17 let, kdežto Pfizer a Moderna cílí teď na kategorii nad 12 let,“ doplnila Tachezy s tím, že firmy by mohly mít výsledky na jaře nebo v létě.

Použití vakcíny pro děti pak bude muset kvůli bezpečnosti znovu schválit Evropská léková agentura. 

V některých nemocnicích se nově očkuje i o víkendu:

Eliška Kopánková, drz TN.cz

COVID_Očkování

Aktualizované opatření č. 18-3 VoZP ČR v souvislosti s vývojem epidemie COVID-19

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky (dále jen „VoZP ČR“) vydává toto opatření v souvislosti se Strategií očkování proti nemoci covid-19. 

Verze č. 18 vydána dne 22. 12. 2020 s účinností dne vydání.

Verze č. 18-1 vydána dne 7. 1. 2021 s účinností dne vydání.

Verze č. 18-2 vydána dne 14. 1. 2021 s účinností dne vydání.

Verze č. 18-3 vydána dne 17. 3. 2021 s účinností dne vydání

Zdravotní výkony 

Pro účely vykazování provedeného očkování proti onemocnění COVID-19 je smluvním poskytovatelům zdravotních služeb umožněno vykazovat níže uvedené nové výkony dle použité očkovací látky: 

  • 99930 – (VZP) – COVID-19 – OČKOVÁNÍ – BIONTECH/PFIZER
  • 99931 – (VZP) – COVID-19 – OČKOVÁNÍ – MODERNA
  • 99932 – (VZP) – COVID-19 – OČKOVÁNÍ – ASTRAZENECA
  • 99933 – (VZP) – COVID-19 – OČKOVÁNÍ – JOHNSON & JOHNSON 
  • 99934 – (VZP) – COVID-19 – OČKOVÁNÍ – CUREVAC
  • 99935 – (VZP) – COVID-19 – OČKOVÁNÍ – NOVAVAX 

Pro všechny výše uvedené zdravotní výkony platí následující podmínky: 

Odbornost: 999

Ohodnocení: 209 bodů vč. režie, HB =1,28 Kč, tj.: jednotná úhrada 267, 52 Kč

  • Frekvence: 1/den, 2/1 rok
  • Podmínky: Výkon obsahuje kompletní činnosti realizované v rámci očkování proti COVID-19, s výkonem se již nevykazuje žádný jiný výkon.
  • Výkony obsahují kompletní činnosti realizované v rámci očkování proti COVID-19, kterými jsou: 
  • odběr anamnézy před aplikací očkovací látky k vyloučení možné kontraindikace očkování,
  • seznámení pacienta s očkováním – důvody, smysl, průběh, případné možné vedlejší reakce,
  • skladování očkovací látky při nutnosti dodržení tzv. chladového řetězce,
  • příprava očkovací látky dle postupu doporučeného výrobcem,
  • vlastní aplikace očkovací látky, desinfekce místa vpichu, po aplikaci přelepení místa vpichu,
  • zapsání očkování do dokumentace s vyznačením data, typu očkovací látky a čísla šarže aplikované látky,
  • krátkodobý dozor (přibližně 15 min.) nad zdravotním stavem pacienta po aplikaci očkování vč. kontroly stavu pacienta (možné okamžité reakce s nutností léčebného zásahu),
  • ve výkonu jsou zakalkulovány materiálové náklady (injekční stříkačka, jehla),
  • administrativa spojená s provedeným očkováním, zadání údajů do ISIN, vystavení certifikátu o provedeném očkování.
  1. V souladu se Strategií očkování proti nemoci COVID-19 bude očkování proti onemocnění COVID-19 probíhat v síti smluvních poskytovatelů.
  2. Síť pracovišť smluvních poskytovatelů realizujících očkování proti onemocnění COVID-19
  3. Očkování proti onemocnění COVID-19 bude prováděno v síti pracovišť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb, a to 
  1. 961 – vakcinační centrum COVID-19 I. typu
  2. 962 – vakcinační centrum COVID-19 II. typu
  3. poskytovateli v odbornosti všeobecný praktický lékař (odb. 001) a praktický lékař pro děti a dorost (odb. 002)
  4. poskytovateli následné a dlouhodobé lůžkové péče
  5. nesmluvními poskytovateli zdravotních služeb splňující pravidla tohoto opatření z důvodu zvýšení dostupnosti očkování proti onemocnění COVID-19
  6. Vojenským zdravotním ústavem Praha a Fakultou vojenského zdravotnictví
Zajímavé:  Guillain Barre Syndrom Příznaky?

1) Očkovací místo odb. 961 – vakcinační centrum COVID-19 I. typu

  • Minimální provozní doba: 12 hodin denně, 7 dní v týdnu
  • Smluvní poskytovatel zdravotních služeb, který požádá o nasmlouvání odbornosti 961 místně příslušnou pobočku VoZP ČR:
    • poskytovatelé akutní lůžkové péče zařazení do sítě urgentních příjmů I. a II. typu
    • poskytovatelé lůžkové péče nezařazení do sítě urgentních příjmů I. a II. typu
    • zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav
    • poskytovatelé ambulantní péče v lékařských odbornostech, kteří budou očkování provádět ve výše uvedené minimální provozní době, a to nad rámec své běžné ordinační doby
  • V rámci jednoho místa poskytování (adresy) bude poskytovateli nasmlouváno pouze jedno pracoviště (IČP) odbornosti 961, pod kterým bude poskytovatel vykazovat veškeré provedené výkony očkování proti onemocnění COVID-19
  • V případě zřízení vakcinačního centra na jiné adrese, než je adresa poskytovatele zdravotních služeb uvedená v oprávnění k poskytování zdravotních služeb, doloží poskytovatel rozšíření oprávnění k poskytování zdravotních služeb o nové místo poskytování nebo získání povolení uděleného krajským úřadem pro poskytování preventivní péče mimo zdravotnické zařízení (§ 11a zákona č. 372/2011 Sb.)
  • Poskytovateli je umožněno zřídit mobilní očkovací tým vakcinačního centra I. typu, který bude zajišťovat očkování mimo prostory vakcinačního centra zejména u pojištěnců poskytovatelů pobytových sociálních služeb
  • Poskytovatel zapisuje údaje do ISIN (v souladu s mimořádným opatřením MZČR)
  • Poskytovatel používá centrální rezervační systém
  • Poskytovateli do přílohy č. 2 odb. 961 budou nasmlouvány výkony 99930, 99931, 99932, 99933, 99934, 99935 (případně dále automaticky doplněny další výkony dle dostupných typů očkovacích látek) a v případě zajištění mobilního očkovacího týmu vakcinačního centra bude nasmlouván kód č. 10 – přeprava zdravotnického pracovníka v návštěvní službě

 2) Očkovací místo odb. 962 – vakcinační centrum COVID-19 II. typu

  • Minimální provozní doba: 8 hodin denně, 5 dní v týdnu
  • Smluvní poskytovatel zdravotních služeb, který požádá o nasmlouvání odbornosti 962 místně příslušnou regionální pobočku VoZP ČR:
    • poskytovatelé akutní lůžkové péče zařazení do sítě urgentních příjmů I. a II. typu
    • poskytovatelé lůžkové péče nezařazení do sítě urgentních příjmů I. a II. typu
    • zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav
    • poskytovatelé ambulantní péče v lékařských odbornostech, kteří budou očkování provádět ve výše uvedené minimální provozní době, a to nad rámec své běžné ordinační doby
  • V rámci jednoho místa poskytování (adresy) bude poskytovateli nasmlouváno pouze jedno pracoviště (IČP) odbornosti 962, pod kterým bude poskytovatel vykazovat veškeré provedené výkony očkování proti onemocnění COVID-19
  • V případě zřízení vakcinačního centra na jiné adrese, než je adresa poskytovatele zdravotních služeb uvedená v oprávnění k poskytování zdravotních služeb, doloží poskytovatel rozšíření oprávnění k poskytování zdravotních služeb o nové místo poskytování nebo získání povolení uděleného krajským úřadem pro poskytování preventivní péče mimo zdravotnické zařízení (§ 11a zákona č. 372/2011 Sb.).
  • Poskytovateli je umožněno zřídit mobilní očkovací tým vakcinačního centra II. typu, který bude zajišťovat očkování mimo prostory vakcinačního centra zejména u pojištěnců poskytovatelů pobytových sociálních služeb
  • Poskytovatel zapisuje údaje do ISIN (v souladu s mimořádným opatřením MZČR)
  • Poskytovatel používá centrální rezervační systém
  • Poskytovateli do přílohy č. 2 odb. 962 budou nasmlouvány výkony 99930, 99931, 99932, 99933, 99934, 99935 (případně dále automaticky doplněny další výkony dle dostupných typů očkovacích látek) a v případě zajištění mobilního očkovacího týmu vakcinačního centra bude nasmlouván kód č. 10 – přeprava zdravotnického pracovníka v návštěvní službě

3) Smluvní poskytovatelé v odb. 001 – všeobecný praktický lékař a odb. 002 – praktický lékař pro děti a dorost

  • Poskytovatelé provádí očkování v rámci standardní ordinační doby
  • Poskytovatel zapisuje údaje do ISIN (v souladu s mimořádným opatřením MZČR)
  • Poskytovateli budou výkony očkování 99930, 99931, 99932, 99933, 99934, 99935 (případně další výkony dle dostupných typů očkovacích látek) uhrazeny bez nasmlouvání do přílohy č. 2 smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb
  • V případě očkování pojištěnce ve vlastním sociálním prostředí je poskytovateli umožněno vykazovat výkony návštěvy praktického lékaře u pacienta a dále výkon č. 10 – přeprava zdravotnického pracovníka v návštěvní službě

 4) Smluvní poskytovatelé lůžkové péče

  • Smluvní poskytovatelé lůžkové péče, kteří nezřídili očkovací místo – odb. 961 – vakcinační centrum COVID-19 I. typu nebo očkovací místo – odb. 962 – vakcinační centrum COVID-19 II. typu, ale byl jim dodán v souladu s Mimořádným opatřením MZ ČR a Metodickým pokynem pro očkovací kampaň Ministerstva zdravotnictví léčivý přípravek obsahující očkovací látku proti onemocnění COVID-19
  • Poskytovatelé provádí očkování u svých hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců
  • Poskytovatel zapisuje údaje do ISIN (v souladu s mimořádným opatřením MZČR)
  • Poskytovateli budou výkony očkování 99930, 99931, 99932, 99933, 99934, 99935 (případně další výkony dle dostupných typů očkovacích látek) uhrazeny bez nasmlouvání do přílohy č. 2 smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb  

5) Nesmluvní poskytovatelé zdravotních služeb v lékařských odbornostech

  • Poskytovatelé jsou držiteli oprávnění k poskytování zdravotních služeb
  • Disponují zdravotnickými pracovníky provádějícími očkování
  • Poskytovatel zapisuje údaje do ISIN (v souladu s mimořádným opatřením MZ ČR)
  • Poskytovatel používá centrální rezervační systém
  • Poskytovateli je umožněno zřídit mobilní očkovací tým, který bude zajišťovat očkování mimo prostory vakcinačního centra zejména u pojištěnců poskytovatelů pobytových sociálních služeb
  • Poskytovateli bude přiřazena odbornost 961 – vakcinační centrum COVID-19 I. typu nebo 962 – vakcinační centrum COVID-19 II. typu dle doložených podkladů

Ad 6) Vojenský zdravotní ústav Praha a Fakultou vojenského zdravotnictví

  • Poskytovatel provádí očkování příslušníků a zaměstnanců rezortu Ministerstva obrany a byl mu dodán v souladu s Mimořádným opatřením MZ ČR a Metodickým pokynem pro očkovací kampaň Ministerstva zdravotnictví léčivý přípravek obsahující očkovací látku proti onemocnění COVID-19
  • Disponují zdravotnickými pracovníky provádějícími očkování proti onemocnění COVID-19
  • Poskytovatel zapisuje údaje do ISIN (v souladu s mimořádným opatřením MZ ČR)

Vykazování a úhrada očkování proti onemocnění COVID-19

  1. Úhrada výkonů očkování – platí pro všechny očkovací místa – smluvní poskytovatele zdravotních služeb provádějící očkování
  • výkony vykazovány dle typu použité očkovací látky
  • výkony budou hrazeny mimo regulační mechanismy výkonově ve výši 267,52 Kč za uznaný výkon očkování
  • doporučená diagnóza pro vykazování výkonů je Z25.8 – Potřeba imunizace proti jiným určeným jednotlivým virovým nemocem
  • vykazování elektronicky, standardně na dokladu typu 01 nebo 05, ev. 06; v případě poskytovatele následné a dlouhodobé péče na dokladu typu 02 a na dokladu 01 v případě očkování zaměstnanců
  • v případě provádění očkování u smluvních poskytovatelů se zřízeným vakcinačním centrem (nově zavedené odb. 961 a odb. 962) budou výkony vykazovány výhradně pod IČP s touto odborností
  • v případě provádění očkování u smluvních poskytovatelů odb. všeobecný praktický lékař (odb. 001) a odb. praktický lékař pro děti a dorost (odb. 002) budou výkony vykazovány výhradně pod IČP s odb. 001/002
  • v případě poskytovatele následné a dlouhodobé péče budou výkony vykazovány pod odborností IČP v rámci, kterého bylo očkování provedeno
  • pokud poskytovatel zdravotních služeb prokazatelně realizoval očkování proti onemocnění COVID-19 ještě v roce 2020, výkon očkování 99930 vykáže pod stávajícím IČP v rámci, kterého bylo očkování provedeno
  1. Úhrada výkonů očkování – platí pro očkovací místa – nesmluvní poskytovatele zdravotních služeb provádějící očkování
  • nesmluvním poskytovatelem je poskytovatel, který nemá uzavřenou žádnou smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb s VZP ČR, tedy nebylo mu doposud přiděleno identifikační číslo zařízení (IČZ)
  • poskytovatel se obrátí na VZP ČR s žádostí o přidělení nesmluvního identifikačního čísla zařízení (IČZ): žádost zašle na emailovou adresu VZP ČR covid19(na)vzp(tecka)cz s tím, že do předmětu emailu uvede vždy své IČO, název firmy. Součástí e-mailové žádosti je kopie oprávnění k poskytování zdravotních služeb, personální zabezpečení, rozsah provozní doby (musí splnit minimální podmínky dané pro odbornost 962)
  • místně příslušná regionální pobočka VZP ČR následně sdělí poskytovateli přidělené IČZ a dále identifikační číslo pracoviště (IČP). Toto IČZ bude platné i pro ostatní zdravotní pojišťovny.
  • poskytovateli je umožněno pod přiděleným IČZ a IČP zdravotní pojišťovně vykazovat výkony očkování 99930, 99931, 99932, 99933, 99934, 99935 dle typu použité očkovací látky, případně výkon dopravy č. 10 v případě výjezdu mobilního očkovacího týmu
  • nesmluvní poskytovatel výkony očkování pod odborností 962
  • výkony očkování budou hrazeny výkonově ve výši 267,52 Kč za uznaný výkon očkování
  • doporučená diagnóza pro vykazování výkonů je Z25.8 – Potřeba imunizace proti jiným určeným jednotlivým virovým nemocem
  • vykazování elektronicky dle Metodiky pro pořizování a předávání dokladů, standardně na dokladu typu 01 nebo 05
  1. Paušální denní úhrada očkovacích míst – vakcinačních center
  • paušální denní platba za provoz velkokapacitního očkovacího místa – vakcinačního centra I. typu (odb. 961) ve výši 12 000,- Kč násobená koeficientem počtu pojištěnců VoZP ČR v daném okrese za podmínky:
    • dodržení minimální provozní doby: 12 hodin denně, 7 dní v týdnu
    • od 22.12.2020 do 30. 6. 2021 provedení minimálního počtu 90 tisíc výkonů očkování krát koeficient počtu pojištěnců v daném okrese (viz příloha č. 1 tohoto organizačního opatření) 
  • paušální denní platba za provoz očkovacího místa – vakcinačního centra I. typu (odb. 961) ve výši 6 000,- Kč násobená koeficientem počtu pojištěnců VoZP ČR v daném okrese za podmínky:
    • dodržení minimální provozní doby: 12 hodin denně, 7 dní v týdnu
    • od 22.12.2020 do 30. 6. 2021 provedení minimálního počtu 45 tisíc výkonů očkování krát koeficient počtu pojištěnců v daném okrese (viz příloha č. 1 tohoto organizačního opatření) 
  • paušální denní platba za provoz očkovacího místa – vakcinačního centra II. typu (odb. 962) ve výši 4 000,- Kč násobená koeficientem počtu pojištěnců VoZP ČR v daném okrese za podmínky
    • dodržení minimální provozní doby: 8 hodin denně, 5 dní v týdnu
    • od 22.12.2020 do 30.6. 2021 provedení minimálního počtu 30 tisíc výkonů očkování krát koeficient počtu pojištěnců v daném okrese (viz příloha č. 1 tohoto organizačního opatření)
  1. Mobilní očkovací tým (OČT)
  • v případě výjezdu mobilního očkovacího tým (OČT), který bude zajišťovat očkování mimo prostory očkovacího místa, je umožněno vykazovat kód dopravy 10, a to 1krát za den na jedno místo poskytování (na prvního očkovaného pojištence v místě poskytování – výkon dopravy 10 vykáže té zdravotní pojišťovně, jejíž pojištěnec bude v konkrétní den očkován jako první) dle pravidel Metodiky pro pořizování a předávání dokladů
  • výkon č. 10 je hrazen s hodnotou bodu ve výši 1,00 Kč
  • vlastní očkování je vykázáno výkony 99930, 99931, 99932, 99933, 99934, 99935
Zajímavé:  Za Jak Dlouho Jít K Lékař Těhotenství?

Koeficient poměru počtu pojištěnců VoZP ČR v daném okrese (analogie přílohy č. 9 vyhlášky č. 428/2020 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrada hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2021)

Aktuální informace budou dostupné na webu VoZP ČR v tomto odkazu:

https://www.vozp.cz/pro-poskytovatele-zdravotnich-sluzeb-k-covid-19

Očkovací strategie pro Česko je hotová – E15.cz

Česko má finální očkovací strategii. Nejrizikovější skupiny mají být proočkované proti nemoci COVID-19 do března, následovat budou další obyvatelé a během léta dostanou vakcínu i lidé mladí a zdraví. Strategii představil v úterý odpoledne ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), podle kterého nyní dokument dostanou k připomínkám odborníci a hejtmani.

„Jsem rád, že se zvyšuje počet osob, které se chtějí nechat očkovat. Zatímco před Vánoci se hovořilo o 40 procentech lidí, podle některých průzkumů z tohoto týdne se jedná už o 65 procent,“ řekl Blatný.

V nynější první fázi mají dostat vakcínu zdravotníci, sociální pracovníci a senioři nad 80 let. Ve druhé fázi budou následovat lidé nad 65 let a chronicky nemocní.

V poslední fázi se dostane na zbytek obyvatelstva, priorita se bude určovat podle věku, zdravotního stavu a zaměstnání.

„Mladí a zdraví lidé budou očkováni na konci jara, spíše léta. Pět milionů lidí bychom měli být schopni proočkovat do konce léta. Vakcín máme objednáno víc, než potřebujeme,“ řekl Blatný.

Rychlost očkování bude podle ministra ovlivňovat především to, jak rychle budou výrobci dodávat vakcíny. „To bude limitovat rychlost očkování,“ uvedl Blatný.

Data o proočkovanosti chce ministr sdílet jednou týdně, zatím dostalo vakcínu přes třináct tisíc lidí.

Jak už dříve uvedl premiér Andrej Babiš (ANO), stát spustí 15. ledna centrální rezervační systém, nejdříve pro osoby nad 80 let. Seniorům mohou s formulářem pomoci příbuzní, lékaři nebo lidé na call centru. Od začátku února budou rezervace otevřené široké veřejnosti, která si však na přidělení termínu počká podle přidělené priority.

Systém bude propojen s Informačním systémem infekčních nemocí i Portálem občana. Lidé získají elektronický certifikát o očkování, na Czech Pointu pak mohou  získat ověřenou papírovou verzi potvrzení například pro cestování.

Očkování bude probíhat jako dosud v nemocnicích, při větší dodávce vakcín jej zajistí i praktičtí lékaři. Koordinaci budou mít na starost zejména hejtmani. Ti si v minulých dnech stěžovali, že dostávají jen kusé informace o očkovací strategii. Začali pracovat na vlastních očkovacích plánech a hledají prostory pro vakcinační centra.

„Chceme-li naočkovat co nejvyšší počet lidí v co nejkratším čase, samotné píchnutí jehly je to nejsnazší. Mnohem důležitější budou věci jako logistika nebo komunikace. A bez vysokoprůtokových vakcinačních center to nepůjde,“ řekl jihočeský hejtman a předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Nová očkovací centra a informační kampaň. Praha zahájila vlastní projekt, chystá i očkovací strategii

Kde se nacházíte: iROZHLAS.

cz / Zprávy z domova | Související témata: očkování Praha vakcína Moderna pražský magistrát Milena Johnová reklamní kampaň očkování proti koronaviru koronavirus

Pro kampaň se město rozhodlo využít nejen svoje vlastní reklamní plochy ve městě, takzvaný mobiliář, ale také tištěná nebo online média či rádiové spoty. Informace by se měly objevovat třeba i na obrazovkách v nemocničních zařízeních nebo v hromadné dopravě. V ulicích by kampaň měla být už k vidění, reklamní spoty v médiích začnou zhruba v polovině února.

Od minulého týdne je plně funkční informační web ockovani.praha.eu, kde jsou všechny informace pohromadě. Nachází se tam také odborníky garantované informace k očkování jako takovému, včetně vyvracení mylných informací nebo dezinformací. Součástí je také návod k registraci k očkování pro seniory.

Jak se Praze daří očkovat, se mohou lidé dočíst hned na první straně webu. K pondělku bylo v Praze naočkovaných lehce přes 66 tisíc lidí. Vakcinace nadále pokračuje.

V souvislosti s dodávkou vakcín firmy Moderna, které zatím město nemá, by měla v pondělí začít fungovat dvě nová očkovací centra spravovaná Prahou – v poliklinice ve Spálené ulici a v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Dalších bezmála třicet očkovacích míst připravily městské části.

Město doufá, že informační kampaň pomůže tomu, že se k očkování zaregistruje co nejvíc lidí. Magistrát by pak měl přehled, kolik lidí má o očkování zájem a kolik vakcín bude potřeba.

Všechna očkovací místa využitá nejspíš budou, protože je v Praze využívají i lidé ze Středočeského kraje, což znamená, že celkový počet očkování v Praze se nerovná počtu očkovaných Pražanů.

Podle radní pro zdravotnictví Mileny Johnové z uskupení Praha Sobě navíc město připravuje vlastní očkovací strategii, kterou by měli politici řešit příští týden na jednání zastupitelstva.

Základní informace o koronaviru →

Další články

Nejčtenější

Vrbětice, Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT – rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme

Očkování proti covidu-19: nejdůležitější otázky a odpovědi

Vakcíny účinkují tak, že připraví imunitní systém (přirozenou ochranu organismu) dané osoby tak, aby dokázal rozpoznat konkrétního původce infekčního onemocnění a účinně se proti němu bránit.

Po očkování registrovanou vakcínou proti nemocnic covid-19 dojde k aktivování imunitního systému. Jestliže se taková osoba s virem SARS-CoV-2 setká, imunitní systém virus rozpozná a danou osobu před onemocněním ochrání. Neznamená to, že se daná osoba nemůže nakazit, může mít pozitivní PCR nebo antigenní test, ale

většinou neonemocní a když, tak jen velmi lehce a současně je velmi pravděpodobné, že další osobu virem nenakazí.

Adekvátní imunitní odpověď organismu na očkování se dostavuje již 14. den po aplikaci 2. dávky vakcíny u dvoudávkových očkovacích látek. Velmi slušná imunitní odpověď však nastává již krátce po aplikaci 1. dávky vakcíny

1) Nežádoucí účinky

Zajímavé:  Guillain Barre Syndrom Příznaky?

Jako každé jiné očkování se může i očkování proti nemoci covid-19 projevit nežádoucími účinky nebo menší či větší alergickou reakcí.

Nežádoucí účinky však bývají vesměs velmi mírné a obecně lze deklarovat, že je očkování velmi dobře snášeno, nezávisle na věku a přidružených chorobách očkované osoby.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolest v místě vpichu, bolest hlavy či celková únava. Pokud se tyto příznaky objeví, mizí do několika mála dní.

K jejich případnému zmírnění lze nárazově aplikovat paralen nebo ibuprofen

2) Alergické reakce

Alergická reakce může vzniknout stejně jako po aplikaci každého léčivého přípravku. I proto po aplikaci očkovací látky zůstává každá osoba min. 15 minut pod dohledem lékaře.

Bude vakcína účinná i po mutacích viru, o kterých se nyní mluví?

Mutace je běžná pro všechny druhy virů a probíhá přirozeně. Například u viru chřipky dochází běžně k časté a rozsáhlé změně, a proto se vakcína musí každý rok upravovat, aby zůstala účinná. Podle držitelů registrací u nás dostupných vakcín by všechny měly být dostatečně účinné i proti novým mutacím koronaviru.

Může být vakcína podána lidem, kteří už prodělali onemocnění covid-19?

Prodělané onemocnění COVID-19 není kontraindikací očkování. Očkovat se tedy mohou také osoby, které toto onemocnění prodělaly, a to obvykle za 3 měsíce po onemocnění. V případě vysoce exponovaných osob k nákaze COVID-19 je možné očkování zahájit i dříve.

Nezpůsobí vakcína onemocnění covid-19?

Vakcína nemůže způsobit samotnou nemoc. Je to dáno povahou jejich výroby.

Proti nemoci covid-19 existují čtyři základní typy vakcín. 

  1. Vakcíny na bázi RNA – v nich je zakódována genetická informace Po očkování si naše buňky vytvoří samy protein koronaviru, na který tělo zareaguje bezpečnou imunitní odpovědí (v ČR jsou na tomto principu dostupné vakcíny od firem Pfizer/Biontec nebo Moderna, v plánu jsou dodávky od firmy CureVac).
  2. Vakcíny na bázi virového nosiče – fungují podobně jako RNA vakcíny, tedy na základě doručení genetické informace, která je u těchto vakcín do našich buněk doručena prostřednictvím geneticky modifikovaných neškodných virů ze skupiny adenovirů, sloužících jako „nosič“ (v ČR na tomto principu funguje očkovací látka od firmy AstraZeneca, v plánu je dodávka vakcíny od firmy Johnson a Johnson),
  3. Vakcíny na bázi bílkovin (proteinů) – vakcínou je vlastně bílkovina koronaviru připravená biochemickými metodami. Jedná se o desetiletími prověřenou technologii, kterou využívá například vakcína proti hepatitidě typu B (taková zatím v ČR není, v plánu je registrace a dovoz vakcíny od firmy Novavax).
  4. Oslabené nebo inaktivované celovirové vakcíny – v nich je koronavirus oslaben, ale stále žije, nebo je inaktivovaný. Takový virus ale nezpůsobuje onemocnění, přesto generuje imunitní odpověď. Mezi oslabené živé látky patří např. očkování proti příušnicím, zarděnkám nebo spalničkám (do ČR se plánuje dovoz vakcín od firem: Sinopharm, Sinovac či Bharat Biotech International).

Mohou se očkovat děti a těhotné ženy?

Registrované vakcíny nejsou schváleny k použití pro osoby mladší 16 let. Nicméně i u dětí se v těchto měsících provádějí klinické studie zaměřené na ověření účinnosti a bezpečnosti vakcín, výsledky lze očekávat do konce roku 2021.

Těhotné ženy se také prozatím neočkují. Dostupná data o bezpečnosti u lidí při registraci očkovacích látek pochází z klinických studií, kam nebývají těhotné ženy zařazovány. Vakcína není v těhotenství vysloveně kontraindikována, o jejím podání těhotným by měl vždy rozhodnout lékař s ohledem na zdravotní stav ženy, se zhodnocením všech přínosů a možných rizik. Vesměs se nedoporučuje.

Zatím jsou v ČR k dispozici vakcíny od firem:

  • Pfizer/Biontec, Moderna a AstraZeneca. V plánu ke konci 2. Čtvrtletí 2021 jsou dodávky od společností Johnson a Johnson a Novavax. Do konce roku by se měla v ČR objevit, bude-li registrována také vakcíny firmy CureVac.

Vytíženost a zásobenost (včetně typu vakcíny) jednotlivých očkovacích míst najdete zde.

Registrace probíhá:

Jak online registrace k očkování probíhá?

Pokud si chcete bezpečně vytvořit registraci k očkování proti covidu-19, otevřete si registrační stránku a budete postupovat následovně:  

  1. Zadáte své rodné číslo a telefonní číslo (nemusí být vaše, vždy ale osoby, která Vám s registrací pomáhá a bude s Vámi v kontaktu).
  2. Na toto telefonní číslo přijde SMS s jednorázovým ověřovacím PIN kódem.
  3. Zadáte tento PIN kód a vyplníte údaje o sobě. Registrační systém Vám umožní se zaregistrovat jen v případě, že splňujete podmínku věku, jste zdravotnický pracovník, nebo máte nově kód od svého ambulantního specialisty. Po registraci  dorazí na telefonní číslo potvrzení o úspěšném provedení registrace.
  4. Následně si sami vyberete místo pro očkování – systém vám nabídne seznam očkovacích míst dle kraje a výběr potvrdíte. Pokud nemá Vámi vybrané očkovací místo volný termín, na další SMS si můžete i několik dnů počkat.
  5. Jakmile se na vámi vybraném očkovacím místě uvolní termín, obdržíte na zadaném telefonním čísle SMS s rezervačním PIN kódem. Znovu si otevřete registrační stránku a v části rezervace se přihlásíte pod svým rodným a telefonním číslem a zadáte rezervační PIN kód.
  6. Přijde vám potvrzení termínu a očkovacího místa pro 1. a rovnou 2. dávku očkování (SMS a e-mailem).

Co mám dělat, když nemám počítač ani internet?

V takovém případě můžete zavolat na linku 1221, požádat o pomoc svého praktického lékaře nebo se obrátit na obecní či městský úřad.

Existuje nějaký seznam míst, kde mi s registrací někdo pomůže?

S žádostí o informace a pomoc s registrací se můžete obrátit telefonicky na níže uvedené telefonní linky jednotlivých krajů:

Kdy na vás přijde řada s vakcínou? Zde nová verze vládní očkovací strategie

Do Česka v sobotu dorazila první zásilka vakcíny se symbolickými 9750 dávkami, kterými se již od neděle začne očkovat. V průběhu dalších týdnů dorazí už desetitisíce vakcín, kterými se budou očkovat mimo jiné zdravotníci a občané spadající do rizikové skupiny.

Proces očkování a především organizace nebyla do posledních dnů vůbec jistá, vše dosud vycházelo z očkovací strategie, dokumentu o 16 stranách, který schválila dříve vláda. Dokument ale musel být přepracován, protože chyběly podrobnosti, jak si Česko s organizací kolem očkování vůbec poradí.

Dokument, který mají Seznam Zprávy k dispozici, byl do plného znění dopracován až 22. prosince a krajům, krajským organizacím a nemocnicím se zaslal až 23. prosince, tedy tři dny před tím, než se v Česku spustí očkování.

„Ano, mohu potvrdit, že dokument nám byl zaslaný až 23. prosince,“ řekl Seznam Zprávám hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Informaci potvrdil také koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta. „Napsali jsem rychle novou očkovací strategii k 22. prosinci a 23. jsme ji rozeslali,“ řekl Seznam Zprávám Blahuta.

Nový dokument ministerstva počítá s tím, že v Česku proběhnou tři fáze očkování. „Ty se však, v závislosti na dostupnosti vakcín, mohou prolínat,“ stojí v dokumentu.

První fáze bude podle dokumentu trvat od ledna do února, během které by do Česka mělo přijít 357 875 vakcín od společnosti Pfizer.

Problém je však v tom, že látka vyžaduje skladování při minus 70 stupních Celsia a podle ministerstva bude muset očkování probíhat v předem určených 30 centrech napříč Českou republikou. Jednotlivá centra však v dokumentu uvedena nejsou. Aby organizace především zpočátku očkování běžela, musí každý kraj jmenovat jednoho krajského koordinátora očkování.

Dokument také popisuje, kdo spadá do prioritní skupiny a bude očkovaný už začátkem roku. Budou to zdravotníci, občané spadající do rizikové skupiny, praktici, zaměstnanci domovů pro seniory, příslušníci armády, policisté, hasiči a záchranáři.

Nový vládní dokument si projděte zde:

Ministerstvo počítá s tím, že druhá fáze proběhne od března do dubna příštího roku. Během těchto měsíců by do Česka mělo dorazit přes tři miliony vakcín opět od společnosti Pfizer a Moderna. Během jara se budou opět očkovat především zdravotníci a občané z rizikové skupiny.

Souběžně s tím by se měl také rozjet systém pro veřejnost, kam se mohou lidé registrovat na očkování v existujících očkovacích centrech, jejichž počet se díky skladovacím podmínkám oproti lednu 2021 rozšíří.

Na konci druhé fáze ministerstvo počítá s tím, že přijde do Česka také vakcína od společnosti AstraZeneca. „Tato fáze bude ukončena s příchodem vakcíny AstraZeneca, která bude určena pro ordinace praktických lékařů,“ stojí v dokumentu.

Během května, kdy ministerstvo počítá s velkou dostupností vakcín pro širokou veřejnost, by se očkování měli ujmout hlavně praktičtí lékaři, protože vakcíny mohou skladovat ve svých ordinacích. „Lékaři se tak v této fázi stanou hlavními aktéry pro úspěšnou vakcinaci občanů České republiky,“ píše ministerstvo.

Ve třetí fázi by měly být v Česku dostupné vakcíny společností AstraZeneca, Johnson&Johnson a CureVac a možná také vakcína od výrobce Sanofi.

Ordinace mají za úkol si do května vytvořit rezervační systém a dalším úkolem pro praktiky je znát aktuální stav svých pacientů, aby je nebylo nutné zapojovat do centrálního rezervačního systému. Ministerstvo počítá s tím, že všichni praktici v této fázi zvládnou dohromady naočkovat zhruba 50 tisíc lidí denně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector