Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

V roce 2021 jsme otevřeli většinu naších testovacích checkpointů. Testujeme HIV, syfilis a hepatitidy B a C. Uzavřené pobočky zůstaly v Brně, Olomouci a Bratislavě.

Před vyšetřením se již není potřeba objednávat na konkrétní termín – výjimkou je Ostrava, kde je nutné si i nadále objednat.

Upozorňujeme, že pokud dojde k zhoršení situace, mohou být jednotlivá regionální pracoviště kvůli nákaze náhle uzavřena.

Celý článek

1. prosince si připomínáme světový den AIDS. Společnost GSK/ViiV Healthcare na toto aktuální téma připravila pro českou i mezinárodní odbornou veřejnost ve spolupráci s prof. José Gatellem a prof. Jürgenem Rockstrohem sympozium věnované novým trendům v léčbě HIV.

Vzhledem k současné pandemické situaci setkání proběhlo prostřednictvím webináře a zúčastnili se ho přední lékaři z Německa, Španělska, Polska, Rakouska a České republiky.

Jeho tématem byla také léčba HIV v době koronavirové pandemie a dopady COVID-19 na zdraví HIV pozitivních pacientů.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Praha, 29. listopadu 2020 – Každý pátý HIV pozitivní v České republice o své infekci neví, protože nebyl otestován, 40 % HIV pozitivních je pak diagnostikováno v pozdním stádiu infekce.

Pandemie COVID-19 může situaci ještě více zhoršit.

V jejím důsledku bylo v tomto roce omezeno testování na HIV a zhoršila se i dostupnost pre-expoziční profylaxe, která je součástí komplexního souboru metod prevence přenosu HIV.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí tradičně své síly i v tomto náročném období a uspořádají v úterý 1. 12. 2020 při příležitosti World Aids Day sérii akcí.

Lidé se budou moci bezplatně a anonymně otestovat na HIV před obchodním centrem Forum Nová Karolina Ostrava.

Více o tématu HIV a AIDS se mohou zájemci dozvědět v rámci online kampaně mediků, která podpoří i sbírku na podporu činností České společnosti AIDS pomoc, z.s.

Celý článek

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (ZUOVA) obnovuje provoz poraden HIV v Ostravě, Opavě, Olomouci, Zlíně a Vsetíně od pondělí 23.11.2020. Tyto poradny byly od října dočasně uzavřeny z důvodu respektování celostátních opatření proti COVID-19.

Celý článek

Fóbie, hypochondrie, paranoia: rovněž v 80. letech měla pandemie AIDS za následek psychické poruchy. Psychoanalytik Hans-Jürgen Wirth během současné koronakrize rozpoznává stejné vzorce chování v populaci.

Na infekci zemřelo podle odhadů kolem 770.000 osob, zhruba 1,7 milionů se nově infikovalo, vir má celkem 37,9 milionů lidí. To jsou čísla za rok 2018 a samozřejmě není řeč o koronaviru, ale o HIV a nemoci AIDS. Ta se rozšířila v 80. letech a zpočátku představovala téměř rozsudek smrti.

Celý článek

Vzhledem k epidemiologické situaci dochází k úpravě provozu CheckPointů České společnosti AIDS pomoc, z.s. Ideálně si předem vyplňte předtestový dotazník, abyste v našem zařízení minimalizovali čas svého pobytu.

V Praze je nutné na návštěvu objednat on-line. Checkpoint Ústí nad Labem zůstává v provozu v nezměněném režimu.

Mimo provoz jsou regionální CheckPointy: Brno, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Teplice, České Budějovice, Slovensko / CheckPoint Bratislava

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

43% nárůst v testování na HIV. Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) v letošním roce nabízela testování v rámci festivalu Prague Pride.

Testovalo se od pondělí do soboty v Pride Village na Střeleckém ostrově, od pondělí do pátku v Pride Cinema v Kasárnách v Karlíně a v sobotu ve Žlutých lázních.

V letošním roce se nechalo během týdne Prague Pride otestovat zatím nejvíce lidí na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C za historii tohoto festivalu. V Praze navštívilo testovací místa celkem 1233 lidí (v roce 2019 to bylo 861).

Na testovacích místech bylo provedeno 1232 testů na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Celkem terénní laboratoře vyhodnotily 3611 testů. A to přesto, že se nekonal průvod Prahou, ani následný festivalový program na Letné.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

V zahradě Švédského velvyslanectví v Praze byly rozdány ceny bePROUD za rok 2019. Jedná se o jedno z nejprestižnějších ocenění v LGBT komunitě, které se konalo již po deváté.

Ocenění jsou rozdělena do tří kategorií – počin roku (ocenění události, která v uplynulém roce přispěla ke zlepšení povědomí o LGBT+ lidech, pomohla dobrému jménu komunity, nebo zlepšila život LGBT+ lidem), mediální cenu (pro osobu/osoby či organizaci, která v uplynulém roce pozitivně vyobrazila či ztvárnila život LGBT+ osob) a cenu za celoživotní přínos (tuto cenu získávají ti, kteří svými postoji a činy dlouhodobě pomáhali či stále pomáhají zlepšit povědomí o LGBT+ lidech, nebo usilují o zlepšení jejich práv v naší zemi i v zahraničí).

Celý článek

Hledáme nového kolegu na pozici zdravotník/zdravotní sestra. Pokud jsi zručný/á při odběrech, rozumíš si s pacienty, nevadí ti cestovat ani nepravidelná pracovní doba a hledáš práci v netradičním zdravotnickém zařízení i v terénu, pak jsi možná na správném místě.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

V Praze navštívilo testovací místa České společnosti AIDS pomoc celkem 1233 lidí (v roce 2019 to bylo 861). Na testovacích místech bylo provedeno 1232 testů na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Celkem tedy terénní laboratoře vyhodnotily 3611 testů.

A to přesto, že se nekonal průvod Prahou, ani následný festivalový program na Letné, kde tradičně probíhá testování ve velkokapacitním stanu pro desítky lidí.

Letošní testování se podařilo díky velkému nasazení personálu z celé republiky a souběžnému testování na několika festivalových místech.

Celý článek

Upozorňujeme, že některé testovací sanitky mohou být z důvodu zhoršující se epidemiologické situace COVID-19 zrušeny. Sledujte proto aktuální informace na našem webu a seznam mobilních testovacích míst zde. Děkujeme za pochopení.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

S lítostí oznamujeme, že nás ve středu 3. 6., po statečném boji se dvěma nepřízněmi osudu, ve věku 64 let opustila paní doktorka Eva Jílková.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Společnost ViiV Healthcare nedávno zastavila klinickou studii, která sledovala účinnost injekčně podané pre-expoziční profylaxe (PrEP) s dlouhodobým účinkem. Zatímco většina klinických studií končí kvůli malé účinnosti testované účinné látky, v tomto případě šlo o opačné zjištění – injekční PrEP s dlouhodobým účinkem fungoval výrazně lépe než PrEP podávaný denně v tabletách.

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Obnovili jsme testování ve standardních ordinačních hodinách ve všech našich HIV CheckPointech. Výjimkou je ostravské pracoviště, které je přesunuto do jiné ordinace v budově. Zde bude pokračovat testování na objednání (čas a jméno), protože provozní doba se bude v některé týdny měnit.

Na testování v Ostravě se proto musíte objednat prostřednictvím formuláře na konci předtestového on-line dotazníku. Checkpoint v Bratislavě obnoví provoz od 5.6. Ordinační hodiny CheckPointů naleznete na www.hiv-testovani.cz. Nezapomeňte před testováním vyplnit předtestový dotazník na www.

hiv-pomoc.cz.

Podle dostupných informací obnoví běžný provoz od 18.5. i státní HIV poradny všech zdravotních ústavů a další pracoviště.

Celý článek

Ve Španělsku zahájili studii EPICOS, která je zaměřená na prevenci onemocnění COVID-19. Hlavním cílem studie je zjistit, zda před infekcí chrání užívání léků emtricitabine/tenofovir (užívané při pre-expoziční profylaxi – PrEP) a nízké dávky hydroxychlorochinu. Účastníky rozsáhlé studie jsou zdravotníci, kteří čelí nákaze v první linii.

Základní myšlenka provést studii navazuje na laboratorní zjištění, že kombinace PrEP působí proti SARS-CoV-2, a také na hlášení menšího počtu případů onemocnění COVID-19 mezi HIV pozitivními užívajícími antiretrovirotika (ART).

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Nejen, že nám z České společnosti AIDS pomoc můžete pomoci zlepšit nastavení našich služeb pro vás a vaše blízké či přátele a my vám za to budeme velmi vděčni, ale ještě vás i odměníme!

Celý článek

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Na konci listopadu minulého roku tým pracovníků ČSAP navštívil norské zdravotnické organizace v rámci projektu fondů EHP. Setkali se s kolegy z Helseutvalget, která se zaměřuje na zdraví LGBT+ komunity a z kliniky Olafia, která je vedoucí institucí na poli prevence HIV a to pomocí pre-expoziční profylaxe (PrEP).

Celý článek

Všichni po celém světě se vyrovnáváme s životem v realitě, kde řádí nový koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, provázené respiratorními potížemi jako je kašel, teplota, ve vážnějších případech obtížné dýchání.

Zatím není jasné, jestli se COVID-19 přenáší sexuálně, ale i člověk bez symptomů může vir snadno přenášet na ostatní kašláním, kýcháním, líbáním/slinou a přímým fyzickým kontaktem (až na vzdálenost dva metry). Touha, sex a potěšení jsou přirozené lidské emoce a potřeby.

Podle toho, co o novém viru víme teď, fyzická distance je jednou z hlavních cest jak zpomalit nebo zastavit přenos COVID-19. To má značný vliv na na způsob, kterým přemýšlíme o sexu, sexuálním zdraví a bezpečí.

Celý článek

Epidemie nového koronaviru zasáhla do všech částí společenského života a nejinak je tomu i u 10. ročníku běhu Fun & Run, který se měl konat 17. 5. 2020 a který se překládá na 6. 9. 2020. Vůbec nic si z toho ale nedělejte, aspoň máte více času na přípravu.

Na procházky a kondiční pobyt v přírodě, tedy ani na běh nejvýše ve dvou lidech, se aktuální restrikce nevztahují. I tak ale při trénování myslete na své zdraví a pokud se pohybujete v místě, kde se vyskytuje více osob, mějte zakrytá ústa a nos. Od úterý 7. 4. 2020 je povoleno individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh nebo jízda na kole v lese jsou možné i bez roušek.

Zajímavé:  Z Ceho Vznika Alergie Na Mléčnou Bílkovinu?

Celý článek

Infekce COVID-19 nepatří mezi pohlavně přenosné choroby, avšak k nákaze může při intimním kontaktu dojít. Samo o sobě to ale neznamená, že by bylo nutné vzdát se svého sexuálního života.

Sex se může v tomto náročném období stát nástrojem, jak zvládat stres spojený s omezením obvyklých aktivit a strachem z dopadů pandemie.

Rizikové v tomto období mohou být zejména náhodné známosti, u kterých je obtížné ověřit nejen jejich sexuální minulost.

Celý článek

V Ústí nad Labem je místní CheckPoint/PrEPPoint v provozu bez omezení a bez objednání – prosíme o přípravu vyplněním předtestového dotazníku na www.hiv-pomoc.cz. V Checkpointech: Praha – Dům světla, Olomouc, Teplice, Ústí n. Orlicí a Č.

Budějovice testujeme pouze při objednání na jméno a stanovený čas. Objednání je možné na konci před-testového dotazníku na www.hiv-pomoc.cz. Ostatní regionální CheckPointy (Hradec Králové, Brno, Ostrava, Bratislava) zůstávají uzavřeny.

PrEPPoint v Praze obsluhuje rovněž pouze objednané a neodkladné případy.

Celý článek

Česká společnost AIDS pomoc pro školy a jejich žáky a studenty od 14 let, tedy žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol, pravidelně připravuje webináře zaměřené na problematiku HIV a AIDS.

Vzhledem k současné situaci jsme se rozhodli tyto Webináře otevřít všem jednotlivcům, kteří mají zájem dozvědět se více o HIV a AIDS. Není tedy nutné, aby se hlásily celé třídy, ale v případě zájmu o téma se mohou přihlásit jednotlivý žáci a studenti, jejich rodiče, učitelé.

Celý článek

Z rozhodnutí ředitele Státního zdravotního ústavu je po dobu trvání nouzového stavu pozastaven provoz HIV poraden Státního zdravotního ústavu. (Praha, Brno, Jihlava, Hodonín).

Až do odvolání jsou také uzavřeny poradny HIV (včetně očkováních center) a odběrová místa provozované Zdravotním ústavem se sídlem v Ústí nad Labem (Praha 2 – Dittrichova, Praha 8 – Sokolovská, Benešov, Kladno, Kolín, Příbram, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Karlovy Vary, Sokolov, Plzeň, Klatovy, České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Pardubice, Teplice a Ústí nad Orlicí. V případě potřeby, a pro informaci, jak získat výsledky, se obraťte na zákaznickou linku 844 06 06 06 (Po – Pá 8:00 – 17:00). Tam se dozvíte kontaktní pracoviště, kde budou výsledky sděleny. Další informace na www.zuusti.cz

Doplněná informace: poradny budou opětovně otevřeny od 18.5.2020.

Celý článek

ZDRAVÍ 2038: HIV půjde vyléčit, lidstvo ohrozí nové nemoci

Na AIDS zemřely po celém světě miliony lidí, další desítky milionů pak mají ve svém těle vir HIV, který AIDS způsobuje. Karta se ovšem obrací a není vyloučeno ani to, že lidstvo bude mít tuto zákeřnou chorobu relativně brzy pod kontrolou.

„Je možné, dokonce i pravděpodobné, že HIV bude možné za dvacet let z těla odstranit. Již nyní se z nákazy HIV při správné léčbě stal spíše chronický stav, který se dá zvládnout – AIDS se vůbec nerozvine.

Přál bych si, abychom byli za dvacet let schopni porazit nejrozšířenější choroby dneška – diabetes, rakovinu, kardiovaskulární choroby.

Jen lepší léčba ale nestačí, musí se zlepšit i prevence a životní styl nás všech,“ říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Optimističtí jsou i experti OSN, kteří se HIV a AIDS věnují dlouhé roky. „Pokud do roku 2020 urychlíme všechna dostupná opatření, budeme na cestě k tomu, abychom do roku 2030 s epidemií skoncovali,“ řekl před časem Michel Sidibé, ředitel Programu OSN pro HIV a AIDS. Pozitivní očekávání vycházejí z údajů, podle nichž významně klesl počet lidí, kteří na AIDS zemřeli.

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Snímek z elektronového mikroskopu zachycuje virus HIV (variantu HIV-1). Zelené body jsou viry, které se „líhnou“ z napadené imunitní buňky.

Stovky miliard do vývoje léků

Není sporu, že za dvacet let budou farmacie a zdravotnictví o velký kus dál. A zdaleka nejde jen o HIV. Rychlý technologický rozvoj a ohromné prostředky investované do výzkumu zásadně mění tvář medicíny. Jen ve Spojených státech se do vývoje nových léčebných přípravků dávají v přepočtu stovky miliard korun ročně. Obdobná částka se investuje rovněž v Evropě.

„Dá se předpovědět, že koncem třicátých let tohoto století budou lékaři schopni vyléčit řadu vážných i smrtelných nemocí. A vracet do běžného života vážně poraněné nebo od narození postižené lidi,“ odhaduje Dvořáček.

Bouřlivý rozvoj čeká medicínu v oblasti operačních postupů, léků, diagnostiky i různých pomůcek či rovnou náhrad částí lidského těla. Některé zprávy naznačují, že možná bude možné na míru „vypěstovat“ a lidem transplantovat ztracené nebo nefunkční orgány, obnovit poškozenou míchu, běžně kompenzovat ztracené funkce pomocí implantátů.

aneb Život za 20 letU příležitosti 20. výročí iDNES.cz jsme se rozhodli podívat do budoucnosti. V uceleném seriálu článků vám po celý rok 2018 nabídneme různé pohledy, jak by mohl vypadat svět v roce 2038. Homepage projektu najdete na adresewww.idnes.cz/svet2038Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

„Řada z těchto ´zázraků medicíny´ se již stává realitou – vždyť třeba pacienti s bionickými končetinami nebo očima již chodí mezi námi. Existující postupy se budou nadále zdokonalovat,“ říká Dvořáček.

Robůtek v lidském těle

Chemik František Štěpánek je zase přesvědčen o tom, že už v blízké budoucnosti budou miniaturní chemičtí roboti dopravovat léky přesně na to místo v těle pacienta, kde jsou potřeba. Aktivovat by je měli lékaři na dálku. Uplatnění najdou především při léčbě nádorových onemocnění a jako nová generace antibiotik. Budou působit jen tam, kde to v těle bude zapotřebí.

„Ten robůtek je na svém povrchu opatřen molekulami, protilátkami, které rozpoznají povrch buněk, k nimž se má přilepit,“ řekl v České televizi Štěpánek, který působí na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

„To, že lék v těle dopraví přímo na místo určení miniaturní robot, už není nepředstavitelná hudba budoucnosti,“ souhlasí i Dvořáček, podle něhož je hitem moderní medicíny takzvaná cílená léčba.

„Zasáhne v určitém okamžiku replikačního cyklu viru nebo zablokuje určitý mechanismus, který potřebují ke svému šíření nádorové buňky. Léčba tedy je účinnější a nepostihne tolik zdravou tkáň.

Čím dál více je reálné ušít léčbu na míru pacientovi s nějakou konkrétní vzácnou genetickou mutací či formou nemoci,“ konstatuje Dvořáček.

Vývoj nových léků silně změní – a vlastně už do značné míry změnily – nové poznatky z oblasti genetiky a biologických pochodů v těle, které jsou spjaté s konkrétní nemocí. Vyvíjejí se léky vyráběné s pomocí živých organismů – takzvané biologické léky. I o nich v budoucnu ještě hodně uslyšíme. 

Očkování proti rakovině

Spolu s tím, jak se bude vyvíjet cílená léčba, je možné čekat i další rozvoj medikamentů pro méně početné skupiny pacientů, kteří jsou něčím specifičtí, mají třeba nějaký zvláštní typ nádoru.

Jedním z trendů je zvláštní přístup k léčbě žen a mužů, protože určité léčivé látky mohou u každého pohlaví účinkovat trochu jinak.

Pravděpodobně budou rovněž vyvinuty vakcíny proti dalším vážným chorobám.

„Před lety by nikdo nevěřil na možnost dát se očkovat proti rakovině. Dnes to možné je: proti rakovině děložního čípku, řiti a hrtanu – tedy proti jejich původci, lidskému papilomaviru, očkování proti hepatitidě B, jež způsobuje rakovinu jater. Budeme se setkávat i s terapeutickými vakcínami,“ soudí Jakub Dvořáček.

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Roj virů HPV. Dnes vás před rakovinou nejen děložního čípku ochrání právě očkování proti HPV.

Naděje pro vážně nemocné

Vlastně už nyní mají vážně nemocní naději, že vědci přijdou v nejbližší době s lékem na jejich nemoc. Každoročně přicházejí na trh desítky nových léčiv. Loňský rok byl v tomto ohledu mimořádný: v USA bylo schváleno 46 registrací nových originálních léků, což je nejvíce za uplynulé dvě dekády.

„Za pozornost stojí, že sedmnáct z těchto léčiv mělo status průlomové terapie, tedy takové, která pokrývá nějakou palčivou potřebu pacientů, anebo u ní klinické výsledky naznačují velký potenciál při léčbě vážných a život ohrožujících chorob,“ poznamenává Dvořáček. Největším rozvojem procházejí například léčebné přípravky v onkologii. „Anebo léčba chronických virových nákaz, diabetu či neurodegenerativních nemocí. A také autoimunitních chorob, jako jsou revmatická onemocnění nebo chronické střevní záněty,“ dodává.

S tím, jak se lidstvo bude vypořádávat se „starými“ nemocemi, se na druhou stranu objevují nové choroby. Nejinak tomu bude i za dvacet let. Je to například tím, že bakterie a viry, tedy původci infekčních nemocí, procházejí evolucí, mutují, přizpůsobují se prostředí. Každoročně to je například vidět na „běžné“ chřipce, která je vlastně pokaždé trochu jiná.

„Také přímo v genomu člověka dochází k mutacím – tak vznikají nové vrozené, geneticky podmíněné choroby. Řada chorob je civilizačních, pramení z našeho měnícího se životního stylu a měnícího se prostředí.

Dnes navíc díky lepší diagnostice a poznání o genetice zjišťujeme, že některé nemoci jsou ve skutečnosti souborem více různých chorob s podobnými projevy.

Pokud se v budoucnu objeví vážný problém, věda se ho nepochybně znovu pokusí vyřešit,“ říká šéf Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Šéf pražského AIDS centra o možném léku na HIV/AIDS (říjen 2017):

Budoucnost léčby HIV pozitivních – snižování léčebných dávek, méně nežádoucích účinků a vyšší kvalita života

Objev nové látky v boji s HIV – vše o zdraví

Díky moderním terapeutickým postupům došla léčba HIV v posledních letech takového pokroku, že pacient s pozitivní odezvou na léčbu má šanci na do dožití očekávaného věku běžné populace. Počet pacientů celosvětově je však alarmující a neustále roste. Proto je další vývoj v léčbě HIV pro farmaceutický průmysl velkou výzvou. V loňském roce bylo v klinickém testování evidováno 12 nových přípravků a jejich kombinací. Trendem ve vývoji je snižování dávek, vývoj vakcín, pediatrická léčba a alternativní léčba k antiretrovirotikům. V České republice bylo od objevení nemoci registrováno bezmála tři tisíce HIV pozitivních. Jejich léčba je koncentrována do osmi specializovaných center. Péče o dvě třetiny těchto pacientů je na bedrech AIDS centra Nemocnice Na Bulovce.

Výskyt HIV celosvětově roste, objevují se nové rizikové oblasti
Celosvětové číslo žijících osob nakažených virem HIV se rychle blíží k 40 milionům, téměř dva miliony z toho jsou děti do 15 let. Každý den je odhaleno zhruba 5 700 nových případů.

I přesto, že se téměř sedm z deseti nových případů rekrutuje ze Subsaharské Afriky, počet nakažených zde zvolna klesá. Na opačné straně však stojí rapidní nárůst HIV pozitivních případů ve východní Evropě, především pak v Rusku, kde žije podle odhadů až 1,4 milionů nakažených a dalších zhruba sto tisíc jich každoročně přibývá.

Odborníci hovoří o největší novodobé epidemii v Evropě. Tento trend potvrzuje i šéf AIDS centra Na Bulovce Doc. MUDr. Ladislav Machala: „Cizinci tvoří v současné době více než čtvrtinu všech evidovaných pacientů v ČR. V posledních letech lze v této skupině sledovat nárůst nových pacientů především ze zemí Východní Evropy.

Někteří z nich přitom nemají žádné anebo jen limitované zdravotní pojištění, což při vysoce nákladné léčbě představuje pro český zdravotní systém zátěž.“

V léčbě HIV je klíčová důslednost a pravidelnost
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace je v současnosti primární volbou pro léčbu HIV pozitivních pacientů antiretrovirová terapie, a to i v případě nových pacientů v rané fázi onemocnění.

V České republice je k dispozici 24 přípravků a jejich kombinací, které dokáží pokrýt potřeby většiny pacientů. V posledních letech však stoupá počet pacientů s rezistencí na antiretrovirovou léčbu.

„Příčinou rezistence může být již infekce rezistentním kmenem viru, častěji však dochází k získané rezistenci, která vzniká nedodržením stanoveného schématu terapie a následnou mutací viru,“ vysvětluje docent Machala a doplňuje: „Důslednost a užívání předepsaných léků ve stejný čas je přitom pro úspěšnou léčbu klíčové.

I nahodilé vynechání léčby může spustit rychlý proces množení a mutování viru v krvi a vznik rezistence proti stávající léčbě. I když máme k dispozici moderní a účinné léky, nedokážeme pomoci, pokud pacient sám nechce a nespolupracuje.“

Budoucnost léčby HIV je příznivá, i když k úplnému vyléčení zatím nesměřuje
Počet pacientů celosvětově roste, a proto je důležité další boj s tímto onemocněním nevzdávat.

„Budoucnost léčby HIV jednoznačně směřuje ke snížení zátěže léčebného procesu na organismus pacienta, tedy ke snížení dávek stávajících léků, k novým kombinacím antiretrovirotik, k vývoji jejich alternativ a celkovému omezení vedlejších účinků léčby. Pozitivním a slibným trendem je vývoj injekční léčby s dlouhotrvajícím účinkem.

Při ní by se lék podával ambulantně v odstupech 6 až 8 týdnů. Důležitou oblastí pro farmaceutický průmysl je i vývoj vakcín a pediatrické léčby HIV, “ shrnuje Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

V loňském roce bylo v klinickém testování celosvětově 13 nových substancí* na HIV a jejich kombinací (7 ve fázi III, 4 ve fázi II a 2 ve fázi I) a devatenáct klinických testování probíhá ve světě také v rámci pediatrické léčby HIV. Ve stadiu vývoje je více než 40 nových látek.

Dostupnost léčby HIV v České republice je podle Dvořáčka velmi dobrá. „Škoda, že stejná situace nepanuje ve všech terapeutických oblastech.

V některých čeká na vstup do systému řada inovativních léků, jindy je nejmodernější léčba poskytována jen malé části z pacientů, kteří by z ní mohli mít prospěch.

Jmenovat lze špatný přístup k biologickým lékům proti autoimunitním chorobám, nedostupnost nových léků v oblasti onkologie či léků proti některým vzácným chorobám,“ řekl Jakub Dvořáček.

V ČR je nejčastější příčinou HIV infekce přenos sexuální cestou
V České republice bylo od počátku sledování v roce 1985 do 31. 5. 2017 evidováno 2 974 případů, asi 86 % z nich tvoří muži. Počet nově nakažených rok od roku stoupá, nejvyšší počet HIV pozitivních přitom žije v Praze, v přepočtu na počet obyvatel zhruba čtyřnásobek celorepublikového počtu.

Přenos sexuální cestou je dlouhodobě hlavní příčinou infekce. „Data potvrzují, že nejrizikovější skupinou, ze které se rekrutuje největší počet nově nakažených, jsou muži mající sex s muži. Tím, že se tito lidé koncentrují v hlavním městě, stejně jako většina rezidentů, je zde logicky i nejvyšší zastoupení nakažených HIV,“ říká RNDr. Marek Malý, CSc.

ze Státního zdravotního ústavu. K heterosexuálnímu přenosu dochází ve zhruba pětině případů, další příčiny nákazy jako injekční užívání drog nebo přenos z matky na dítě jsou menšinové a každoročně mají na svědomí jednotky nových případů. Onemocnění AIDS bylo celkově diagnostikováno u 552 HIV pozitivních.

V loňském roce zemřelo ve stádiu AIDS 16 osob, celkově od roku 1985 už 265 lidí.

Specializovaná AIDS centra umožňují lepší péči i kontrolu
Léčba HIV a AIDS pacientů je v České republice soustředěna do osmi specializovaných center v Praze (NNB a ÚVN), Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Pouze tato vybraná centra mají pravomoc předepsat léčbu pro HIV pozitivní pacienty. Výhodou centrové péče je soustředění léčby pacientů se závažným onemocněním do rukou odborníků. Pacienti zde získávají kvalitní specializovanou péči a přístup k mnohdy nákladným lékům.

Jednotný protokol a pravidla sledování pacienta v rámci centrové péče umožňují lékařům získávat cenná data a zkušenosti. Důležitá je i kontrola nad ekonomickou efektivitou léčby ve specializovaných centrech. Léčba diagnózy HIV totiž patří k těm nejnákladnějším.

Náklady na ambulantní léčbu odpovědného pacienta řádově vychází na 300 až 350 tisíc korun ročně.

Nejstarším a také největším v republice je AIDS centrum v Nemocnici Na Bulovce, pod vedením Doc. MUDr. Ladislava Machaly. V evidenci centra Na Bulovce je bezmála 2 tisíce pacientů, což představuje dvě třetiny všech HIV a AIDS pacientů v České republice.

AIDS centrum se nachází v pavilonu 7, k dispozici jsou zde tři ambulance pro odběry a konzultace s lékaři. Lůžková část je řešena tak, aby bylo zachováno soukromí pacientů. K dispozici je zde pravidelná poradna psychologa, informační brožury a nástěnka s užitečnými tipy a kontakty.

Do Nemocnice Na Bulovce se také koncentruje většina chirurgických zákroků a porodů HIV pozitivních pacientů. „Aktuálně jsme ve fázi již schváleného projektu pro přestavbu části infekčního oddělení, pod které patří i AIDS centrum.

Těšíme se na nové moderní prostory, které zvýší kapacitu ambulantní části a nabídnou vyšší komfort a pohodlí pacientům i personálu,“ uzavírá docent Machala.

* Zdroj: Polly Clayden, Simon Collins, Mike Frick, Mark Harrington, et al.; 2016 PIPELINE REPORT HIV and Tuberculosis (TB) Drugs, Diagnostics, Vaccines, Preventive Technologies, Research toward a cure, and Immune-based and gene therapies in Development, 2016

1. prosinec je Světový den boje proti AIDS. PrEP nám umožní kontrolovat šíření HIV mezi evropskými gayi, tvrdí britská epidemioložka

Mezi možnosti prevence nákazou viru HIV přibyla v poslední době preexpoziční profylaxe. Jde o využití léků na HIV u lidí, kteří ale nejsou HIV pozitivní, což může jejich nákaze zabránit. Odborníkem na tuto techniku je britská epidemioložka Sheena McCormack, která byla exkluzivním hostem Magazínu Leonardo.

PrEP aneb Preventivní uživání léků

„PrEP, tedy preexpoziční profylaxe znamená preventivní užívání léků proti HIV,“ uvedla lékařka. „Dlouho jsme tušili, že když léky, které berou pacienti nakažení HIV, podáme nenakaženým, můžeme je ochránit před nákazou.“

Léky pracují uvnitř buněk a pokud jsou účinné látky na místě ještě předtím, než se do buňky dostane virus, znamená to obrovskou výhodu pro daný organismus.

Očkování proti HIV zatím neexistuje, ale máme PrEP. A pro lidi, kteří prochází obdobím života, kdy jsou ve větším riziku nákazy, ať už z jakýchkoliv důvodů, nabízí tento postup alternativu a zabrání tomu, aby se z nich stal pacienti odkázaní na braní léků po celý zbytek života. Sheena McCormack

„Poslední studie ukázaly, že tato praxe stojí za 86% snížení nákazy virem HIV v Londýnské gay komunitě. Studie se zaměřovala na ty, kteří nepoužívají pokaždé kondom. Právě pro tyto muže, kteří mají více než jednoho partnera, je PrEP nejlepší řešení,“ myslí si.

Experti prý zatím neviděli jediný příklad nákazy mezi lidmi zařazenými do výzkumného programu, pokud brali léky v době, kdy byli vystaveni riziku nákazy virem HIV. „Objevilo se malé množství nakažených u těch, kteří léky vysadili nebo je nebrali správně.“

Vakcína by byla lepší

„Kdybychom měli vakcínu, která by takto účinně fungovala, už dávno by se plošně podávala po celé subsaharské Africe, aby se šíření HIV dostalo pod kontrolu,“ tvrdí epidemioložka. 

McCormacková si je jistá, že za výrazným snížením počtu infikovaných virem HIV v Londýně stojí právě PrEP. „Naše klinika je přímo ve čtvrti Soho, takže vidíme velké množství homosexuálních mužů. Jsme zařízením, které zvládne testovat až 400 osob denně.“

PrEP má místo v sexuálně-sociálních sítích, kde je HIV běžnější. Takže se to i v České republice týká hlavně gayů. Je jich v populaci málo, a tak jsou hodně propojeni uvnitř své komunity a také jsou proto více ohroženi virem HIV. Sheena McCormack

„Dělali jsme všechno možné, abychom snížili počty infikovaných. Ale skutečně až s rozšířením preexpoziční profylaxe jsme zaznamenali dramatické snížení počtu nových případů,“ tvrdí epidemioložka.

Ta rozumí námitkám, že PrEP může podporovat promiskuitu u jeho uživatelů. „Ale prostě se to děje, a my buď můžeme nechat tyto lidi onemocnět HIV, a pak utrácet velké peníze za jejich celoživotní léčbu. Nebo jim dáme PrEP po dobu tohoto období, než si najdou nějaký trvalý vztah.“

„Pokud má někdo pochybnosti o dopadu používání PrEP, měl by se podívat, co se stalo v Londýně nebo San Franciscu. Je to úžasné. Skutečně konečně máme příležitost kontrolovat epidemii HIV mezi gayi i v Evropě,“ shrnuje Sheena McCormack závěrem.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.

AIDS | iROZHLAS – spolehlivé zprávy

Nemoc AIDS se rozvinula u 44 pacientů a 18 lidí na ni zemřelo. Od počátku sledování od října 1985 experti evidovali 3841 lidí s infekcí HIV.

Tomáš Cihlář vedl i tým, který objevil úplně nový typ léčiv HIV. Ty by se měly dávat pod kůži tak, že je pacient bude dostávat jednou za půl roku, možná jenom jednou ročně.

Spojené státy prožívají nejlepší ekonomický rozkvět v historii. Na úvod projevu o stavu unie to před oběma komorami Kongresu v noci na středu prohlásil americký prezident Donald Trump.

Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody během posledních tří desetiletí počty žiraf povážlivě klesly o 36 až 40 procent ze zhruba 157 tisíc v roce 1985 na přibližně 97 500 v roce 2015.

Pacient, který si přál zůstat v anonymitě, nebral 18 měsíců žádné léky tlumící růst viru. Přesto jsou ale vědci opatrní a případ zatím není označován jako vyléčení.

Čeští lékaři loni registrovali nejméně pacientů s virem HIV za posledních sedm let. Lidé ale musí kvůli diagnóze podstoupit zvláštní vyšetření, a řada nakažených tak ani neví, že je infikovaná.

Počet lidí nově nakažených virem HIV byl loni nejnižší za posledních sedm let. Meziročně klesl téměř o pětinu na 208. Ubylo i nových případů smrtelného onemocnění AIDS a to o třetinu na 35.

Pro dotčené osoby byla zřízena speciální telefonní linka a bude jim nabídnuta psychologická pomoc, sdělily singapurské úřady.

Kromě mladých z celého světa mezi nimi účastníky mše pod širým nebem byli i prezidenti Kolumbie, Kostariky, Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu, Panamy a Portugalska.

Je potřeba věnovat více pozornosti testování, říkají nevládní organizace. „Nemyslím si, že by současný pokles byl trvale udržitelný nebo pokračoval,“ upozorňuje předseda České společnosti AIDS pomoc.

Růst počtu nových případů HIV pozitivních lidí se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zřejmě zastavil. Ke konci října jich bylo 180, loni 254 za celý rok.

„Pacient, který řeší vážný zdravotní problém, používá sociální sítě jako kdokoli jiný a hledá i na nich odpovědi,“ říká Jakub Hein z Lékařů bez hranic.

„Jestliže podezřelého na záznamech nebo podle popisu někdo poznává, ať se ozve na linku 158,“ dodal Daněk.

Téměř šest procent dospělých v Ugandě je nakažených virem HIV. Tamní armáda se rozhodla se šířením nemoci bojovat a vyvinula vlastní značku kondomů, které rozdává vojákům.

Jaká je náplň práce tak zvaných streetworkerů? Podle České asociace streetwork je smyslem terénní práce hlavně snížit škody, které dopadají na celou společnost.

Když byl Vladimir Putin znovu zvolen do čela ruského státu, blahopřál mu český prezident Miloš Zeman slovy o stabilitě a perspektivnosti. Další dny ukázaly, že Zemanovi někdo špatně poradil.

Čínský výrobce stížnost vyslyšel a přislíbil, že velikostní škálu svých produktů rozšíří. Věc má přitom daleko do úsměvné zprávy. Zimbabwe sužuje epidemie HIV – a kondomy sem míří právě z Číny.

V Česku letos do konce listopadu přibylo 240 nových pacientů s virem HIV. Loni to bylo za celý rok 286 lidí.Celkem jich letos bude asi méně, míní experti.

Zpočátku většinou nemá žádné výrazné příznaky. Pacienti na toto onemocnění mnohdy přijdou až příliš pozdě. Pak už ale může mít fatální následky nejen pro samotného pacienta. Řeč je o nákaze virem HIV.

120 úderů za minutu. Nový film Robina Campilla připomíná boj francouzských aktivistů s nezájmem společnosti. Kandidáta na Oscara uvádí po festivalu Be2Can také Festival francouzského filmu.

V Česku letos za prvních devět měsíců přibylo 194 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 31 lidí a od ledna do září na ni zemřelo 13 nemocných.

Vrchní soud zrušil rozsudek nad mužem, který vědomě šířil HIV. Spis zatím neobdrželi všichni účastníci, soudkyně proto nechtěla důvod zrušení verdiktu komentovat.

Výnos z patentů profesora Holého, který dosáhl už 20 miliard korun, dostává pražský Ústav organické chemie od jedné z největších farmaceutických firem – ta k patentům vlastní práva.

V neděli uplyne pět let od úmrtí vědce Antonína Holého. Jeho objevy antivirových látek umožnily vyvinout léky, které zcela změnily boj proti onemocněním jako AIDS.

V Česku za prvních pět měsíců přibylo 109 lidí nakažených virem HIV. Od roku 1985, kdy se nemoc začala sledovat, bylo zaznamenáno 3015 nakažených.

Keňa se stala první zemí v Africe, kde mají pacienti s HIV a AIDS přístup k nového přípravku Dolutegravir (DTG). Ten pomáhá zmírnit příznaky nemoci a prodloužit životy pacientů.

Světová zdravotnická organizace vynakládá víc na cestovní náklady než na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii dohromady. Podle agentury AP to vyplývá z interních dokumentů.

Někteří Češi se nechávají testovat na HIV v sousedních zemích. Jenom na Ústecku jsou jich desítky, hlavně ti, co se živí prostitucí. Vyplývá to z materiálů K-centra v Mostě.

Nadějný objev. Nová protilátka dokáže viru HIV zasadit téměř smrtící úder

Je Miloš Zeman pro děti dobrým vzorem? Deník se ptal učitelů z celé ČR Pavel Kopecký

Vzrušující průlom v boji proti HIV. Tak označila novou protilátku Mezinárodní společnost pro AIDS.

Nový způsob léčby dokáže napadnout 99 procent viru HIV v těle, oslabit ho a zabránit infekci. Protilátky, která se dosud používají, dokáží zlikvidovat „pouze“ 90 procent viru. Vyplývá to z vysledků výzkumu prováděného na opicích.

S testováním na lidských pacientech se počítá od příštího roku.

Virus HIV/AIDS, ilustrační foto. | Foto: Flickr

Protilátka dokáže napadnout virus v jeho třech kritických částech, díky čemuž je pak pro něj těžší přežít. Informoval o tom server BBC.

Naše tělo je v boji proti HIV neúspěšné, protože virus, který napadá imunitní systém, se mění a mutuje. Variety viru jsou podobné těm s chřipkou, je jich ale obrovské množství. Imunitní systém tak musí bojovat proti obrovskému množství mutujících virů.

Přečíst článek ›

Imunitní systém zpočátku reaguje na každou větší produkci částic tvorbou velkého množství protilátek, takže infekce zpočátku připomíná zákopovou válku, kdy virus občas udělá krůček vpřed a zase se chvíli nic neděje. A další krok. Jeho postup je pomalý, ale nezadržitelný. Tělo jim pak nakonec podlehne.

Jak funguje nová protilátka

Nicméně po několika letech od nákazy se u malého počtu pacientů rozvine zbraň nazvaná „široce neutralizující protilátky“, které jsou schopny na vir zaútočit a dokáží velké množství jeho kmenů zabít. Přirozeně se vyskytující protilátky totiž zvládnou zabít „jen“ 90 procent kmenů HIV.

Přečíst článek ›

  • „Máme pokrytí 99 procent i při velmi malé koncentraci látky,“ říká doktor Gary Nabel, vedoucí výzkumu.
  • Jak se píše ve studii publikované ve Vědeckém žurnálu, nový lék by měl kombinovat tři druhy protilátek.
  • „Jsou silnější a mají větší účinek, než jakákoliv přirozeně se vyskytující protilátka,“ doplňuje Nabel.

„Tato super inženýrská protilátka jde dále za naší přirozenost a nabízí obrovský potenciál. Zatím jsme teprve na začátku. Jsme zvědavi, jak bude fungovat na lidských pacientech,“ doplňuje profesorka Linda-Gail Bekker z Mezinárodní společnosti AIDS.

Přečíst článek ›

“Kombinace protilátek, která každá udeří na jinou částu viru, dokáže zatím nejúčinněji s virem bojovat,” píše se ve studii.

Experiment vědci prováděli na 24 nakažených opicích, kterým dávali protilátku. Výzkum je výsledkem spolupráce mezi Americkým národním institutem zdraví a farmaceutickou firmou Sanofi.

Přečíst článek ›

Počet nových případů nakažení virem HIV v Česku letos za prvních sedm měsíců tohoto roku meziročně klesl na 152. Loni zaznamenali lékaři za stejné období 186 nových případů.

V Česku je celkem 3058 HIV pozitivních lidí. Z toho u 571 lidí propukla nemoc AIDS a 272 nemocných zemřelo. Podrobnější statistiku o nemoci HIV/AIDS v Česku za minulé roky najdete zde.

22.9.2017

  • virus,
  • HIV,
  • objev,
  • AIDS,
  • výzkum,
  • Česko,
  • BBC,
  • infekce,
  • Sanofi,
  • léčba,
  • imunní systém

Audi A6 první majitel, servisní knížka, koupeno v D Audi A6 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ Volkswagen Touran servisní knížka, koupeno v D Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, nehavarované Škoda Octavia koupeno v CZ Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované + PRODAT AUTO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector