Onemocnění nehtů – Vše o zdraví

Při příchodu do nehtového salonu by nehtová technoložka měla jako první provést diagnostiku nehtu. Měla by zjistit stav vašich nehtů a určit, zda je vhodné na ně aplikovat nehtovou modeláž nebo raději nejdříve zahájit léčbu. 

Ono totiž nestandartní faktory (křehké, lámavé, slabý, poškozený, suchý nebo naopak hodně se mastící) mohou mít vliv na přilnavost materiálu a nemusí vše držet, tak jak by mělo.

Diagnostika nehtu

O nehty by jsme se ale měli zajímat i když se nechystáme navštívit žádný salon. 

Co je to nehet, nehtová ploténka, jeho složení, to vše už jsme si psali. V tomto článku se podíváme na trochu hlubší problematiku, kterou nám nehet může prozradit.

Nehty jsou zrcadlem našeho zdraví a dají se z nich snadno rozpoznat nemoci a problémy, které nás trápí, ale i ty, o kterých nemusíme mít ani tušení.

Nehty jsou rohovinové ploténky chránící poslední články prstů z hřbetní strany a také místem, kde se zobrazí zdravotní stav organismu. Tento způsob diagnózy používá už tisíce let tradiční starobylá čínská medicína.

Normální nehet je o něco delší než kratší, je růžově zbarven a u jeho kořene se nachází bílá hmota ve tvaru jakéhosi půlměsíčku, která činí jednu sedminu až osminu délky nehtu. Nehty ruky rostou rychlostí asi jeden milimetr za týden, nehty nohou jsou silnější a rostou pomaleji.

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

O vašem zdraví vypovídá vzhled, zabarvení i struktura nehtů – samozřejmě pokud nejde o následek nějakého mechanického poškození. Bílé flíčky, hrbolky nebo roztřepené konce mohou signalizovat, že se v těle rozvíjí nějaká nemoc. Nehty ukáží na choroby jater, plic i srdce, poznat se podle nich dá i rakovina!

Obecně platí, že:

  • čím menší a kratší nehty, tím víc tíhne jejich majitel k srdečním poruchám
  • čím jsou lámavější, tím horší je nebo bude stav kostí
  • lámavé nehty také napovídají na některou z nemocí štítné žlázy

Změny na nehtech mohou znamenat mnoho různých věcí, ale někdy také nemusí znamenat vůbec nic.

Jediným důvodem k urychlenému řešení je černý pruh v rohovině nehtu, což může být signál opravdu nebezpečného nádoru. Pokud nejde o následek úrazu (tzv. štěnice), okamžitě zpozorněte.

Tyto tmavé či přímo černé pruhy v nehtu způsobuje melanom, nejnebezpečnější typ rakoviny kůže. 

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví  Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Nemoci podle struktury nehtů

Tvary nehtových plotének mohou být buď vrozené, či být projevem nemocí kožních nebo i těch celkových. Jednoznačná příčina se však hledá velmi těžce – například změna tak typická, jako je lžičkovitý až miskovitý vzhled nehtu, se může vyskytovat při chudokrevnosti – nedostatku železa, ale může být i vrozená.

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Vertikální pruhy na nehtech jsou docela běžným jevem s přibývajícími léty. Jak stárneme, přeměna buněk – proces, ve kterém se vytvářejí nové kožní buňky a nahrazují mrtvé buňky – se zpomaluje. To může ovlivnit hladkost našich nehtů.

Všímejte si dalších příznaků: jako je úzkost, úbytek hmotnosti, otoky nohou nebo nadměrné močení, mohou být totiž spojeny s anémií – nedostatkem železa . Pokud máte podezření, že nedostatek železa může být tímto problémem, navštivte svého lékaře, aby provedl krevní testy.

Podélné rýhy naznačují problém v oblasti zažívacího systému. Drážky na palci jsou časté u kuřáků. Pokud je povrch nehtů hrubý nebo hrbolatý, může se jednat o první známky psoriázy (lupénky) nebo revmatické artritidy. Právě psoriáza obvykle začíná na nehtech.

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví  Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Co prozradí barva nehtů?

Příliš bledé nehty jsou obvykle pouze znakem stárnutí. Způsobuje je také špatná výživa nebo dokonce podvýživa, která se v současné době opět stává velmi běžným problémem. Mohou však znamenat i některé vážné nemoci, jako je anemie (chudokrevnost), srdeční nedostatečnost, cukrovka, případně některá jaterní onemocnění

Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte se raději vyšetřit na játra – přesněji řečeno na některý z druhů žloutenky. Nerovnosti a hrbolky bývají dalšími příznaky problémů s játry.

Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů bývá mykóza (plíseň). Při zhoršení bývá zasaženo i nehtové lůžko, a nehet pak vyrůstá poškozený – snadno se třepí a láme. Podobně se však projevuje i již zmíněná lupénka. V určitých případech je možné počítat rovněž s onemocněním štítné žlázy.

 Sledujte i další příznaky: pokud jsou nehty nejen žluté, ale také se ztlušťují, pravděpodobně se díváte na akutní infekci nehtů. Zahušťování nehtové destičky, zvedání nehtové destičky z nehtového lůžka a žloutnutí, jsou časné příznaky plísňové infekce.

Pokud je žloutnutí nehtů způsobeno plísní, lékař vám předepíše perorální antimykotika nebo speciální lak na nehty či krém.

Tmavé nehty s namodralým odstínem – stejně jako konečky prstů na všech končetinách – upozorňují, že vás organismus se potýká s nedostatkem kyslíku. Může se jednat o nepříjemná plicní onemocnění. Může se buď jednat o důsledek těžké infekce, jako je například zápal plic, nebo ještě vážnějších plicních onemocnění, například CHOPN.

Bílé nehty – Pokud zaznamenáte, že jsou vaše nehty bílé, můžete trpět těžkou anémií. Ta vzniká nedostatkem železa nebo i vnitřním krvácením. Podle studií se těžká anémie projeví obvykle i zhoršením kognitivních funkcí

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Žluté nehty – Žluté nehty mohou znamenat, že máte plísňovou infekci, jako je zánět nehtového lůžka způsobený kandidózou. Pokud se žluté nehty neléčí, mohou se začít drolit a rozpadat, stejně tak jako nehtové lůžko. Žluté nehty mohou být také jedním z příznaků nemocné štítné žlázy, otoků nebo chronického kašle

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Bledé nehty – Bledé nehty mohou signalizovat, že trpíte podvýživou nebo začínajících chronickým srdečním selháním. Bledé mohou být také z důvodu nedostatečného prokrvení do této oblasti. Tento nedostatek prokrvení může znamenat také, že máte cukrovku. Podle mnohých doktorů je včasné varování velmi důležité, jelikož se může začít s léčbou cukrovky co nejdříve

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Namodralé nehty – Namodralé nehty jsou signálem, že vaše tělo nedostává dostatek kyslíku. Namodralé nehty mohou být také příznakem Raynaudovy choroby, často je spojena také s bolestmi v oblasti prstů

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Křehké nehty

Křehké nehty mohou být výsledkem častého namáčení a sušení rukou, ale mohou také naznačovat nedostatek některých živin. Často je na vině nedostatek vitaminu A, vitamínu C nebo biotinu.

Další běžná příčina: problémy se štítnou žlázou – zejména hypotyreóza. Pomalá štítná žláza zpomaluje váš metabolismus, což pak zpomaluje i produkci potu. Méně potu vede k menší vlhkosti na kůži (a nehtech), což může způsobit suché/křehké nehty. Pokud jsou vaše nehty trvale křehké, poraďte se se svým lékařem o testování na případné nedostatky vitamínů nebo nerovnováhy štítné žlázy.

Horizontální pruhy/obloučky

Tyto horizontální pruhy či obloučky na nehtech, jsou spojeny s nemocemi a stavy, které náhle zpomalují nebo zastavují růst nehtů. Patří zde například: chemoterapie, diabetes a onemocnění ledvin.

Dalším faktorem může být nedostatek zinku. Zinek je důležitým růstovým faktorem pro buňky v těle, zejména aktivně dělící buňky. Naše nehty neustále rostou, což vyžaduje, aby se nehtové buňky neustále dělily a vyvíjely. Pokud máme nedostatek zinku, naše tělo pošle veškerý zinek, který má, do životně důležitých orgánů. To vede ke špatnému růstu nehtů a vzniku těchto horizontálních linií.

Nafouklá kůže kolem nehtu

Pokud je kůže v místě, odkud nehet vyrůstá, zarudlá a opuchlá,  jedná se o zánět nehtového lůžka. Ten může způsobit buď běžná infekce při poranění, nebo může jít o následek nemoci lupus erythematosus (autoimunitní choroba) nebo jiné nemoci, při níž dochází k poškození pojivových tkání.

Půlměsíček na nehtu 

Do bíla zbarvený půlměsíček pod našimi nehty je citlivá a velmi důležitá část našich prstů. Měli byste proto být na tuto část prstu opatrní a snažit se ji nijak nepoškodit. V latině se nazývá Lunula, čili v překladu „malý měsíc“. Je to v podstatě viditelná část kořene nehtu.

Snažte se vyhýbat poškození této části nehtu, protože jinak riskujete, že si trvale zdeformujete i vzhled celého nehtu.

Zajímavé:  Oko - Vše o zdraví

Nehty jsou velmi často indikátory různých onemocnění. Neberte signály vašeho těla na lehkou váhu. Ne vždy musí být změny na nehtech znakem vážného onemocnění, ale pokud je zaznamenáte, je vhodné tento problém řešit včas s odborníkem, který vám určí, co tato abnormalita znamená.

Alergie

Ne každá abnormalita na našich nehtech může znamenat nemoc. Je také dost pravděpodobné, že můžeme mít alergii na nějakou složku obsaženou v produktech, používaných ke zkrášlení svých rukou. Není to běžné, ale občas se u někoho nepříjemné potíže objeví.

Alergické reakce můžete mít z aplikace umělých nehtů, podkladového a vrchního laku, tvrdidel, změkčovadel a tužidel. Rozpouštědla mohou způsobit i astma a není jasný jejich vliv na těhotné ženy. Konkrétně si dávejte pozor na tyto látky: ethylmethakrylát, benzofenon, ethylkyanoakrylát, trikesylfosfát, toluen, sulfonamid formaldehydové pryskyřice (TSFR), termoplastickou pryskyřici a nikl.

Velkým alergenem , který obsahují nehtové produkty je HEMA, známa také jako Hydroxyethylmethacrylate, 2-Hydroxyethyl methacrylate.

Projevy

Projevem alergie je svědění a zarudnutí postiženého místa. Příznaky alergie se mohou objevit rovněž po vystavení různým chemikáliím (jedna může působit alergicky v kombinaci s jinou) – tomu se říká křížová reaktivita.

Jestliže se u vás alergická reakce vyskytne, je nutné se příště danému přípravku vyhnout, protože alergie je trvalá a i po dalším použití bude pokožka reagovat svěděním a pálením.

Alergie se projeví většinou hned nejpozději do 24 hodin. 

Pokud jste uprostřed modeláže a pocítíte brnění, pálení, prsty Vám začnou otékat nebo čevenat, okamžitě přerušte modeláž a již hotové nehty odstraňte. Je úplně jedno, zda jste ve studiu, nebo doma. Neriskujte a nehrajte si na hrdinku, Vaše tělo Vám moudře radí, že tento materiál prostě nesnese. Takže pryč s ním!

Gelové nehty před a po

Gelovým nehtům nejde upřít výhody, které přinášejí. Skoro až měsíc máte upravené nehty, o které se prakticky nemusíte nijak zvlášť starat.  Navíc je můžete mít vytvarované podle svého vkusu a při zdobení se taky meze nekladou. 

Při pořízení gelových nehtů vás pilování přírodních nehtů nemine. Je třeba počítat s tím, že nehty po sundání gelových náhražek nikdy nebudou vypadat úplně hezky a následně jim musíte věnovat hodně péče, pokud chcete přejít zpátky na svoje přírodní.

Chycení plísně je málo pravděpodobné, ale raději se přesto vyhněte pochybně vyhlížejícím podnikům. Tyhle pochybné podniky můžou také pracovat s ne zrovna kvalitními materiály a ty nám můžou nehty zcela poškodit a jejich náprava a návrat ke kvalitním přírodním nehtům je zdlouhavá. 

Ono i v kvalitních salonech s kvalitními produkty více či méně k narušení nehtu dojde. Rozhodneme-li se sundat umělé nehty, péče o ty přírodní bude chtít velkou trpělivost. 

Naše společnost nabízí výrobky, se kterými budete krásná, které vaše nehty nezničí, nezatíží organismus a naopak vyživí a podpoří růst. Navíc chystáme pro vás nový CARE koncept, který bude zaměřený především na nehty, kůžičku a ruce. 

Zdroj: dr-rudolf-zemek.cz, zena.aktualne.cz, alternativnimagazin.cz, dermatologievpraxi.cz  aj.

Poznejte nemoci podle nehtů. Jsou zrcadlem našeho zdraví!

Říká se, že nehty jsou odrazem našeho zdraví a dá se podle nich určit, jaké choroby nás sužují, nebo nás u nás v budoucnu můžou propuknout. Proto bychom jim měli věnovat velkou pozornost, protože nám můžou ušetřit velké zdravotní komplikace. Naučte se s námi rozpoznávat, jak vypadají zdravé nehty a jaké jsou nejrůznější projevy nemocí na nehtech. 

Nehet a jeho specifikace

Nehty vyrůstají z lůžka, které se nachází pod základnou nehtu. Kousek živého nehtu, který je někdy vidět, se nazývá půlměsíc. Kůžička chrání základnu i strany nehtového plátu a utěsňuje lůžko před bakteriemi. V průměru vyroste nehet za jeden měsíc o 4 mm.

Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit tak, že se nehty lámou, zvrásní se, objeví se na nich bílé skvrnky nebo rýhy. To vše může vypovídat o naší celkové kondici a zdraví.

Všímejte si linií nehtu

Podélné linie na nehtech poukazují na špatné vstřebávání živin v trávicím traktu. Naopak příčné rýhy bývají důsledkem špatné výživy či dlouhotrvajícího onemocnění. Pokud je povrch nehtu zbrázděn rýhami a prohlubněmi, může jít o jeden z časných příznaků lupenky nebo zánětlivé artritidy.

Proč si koušeme nehty? Tímto zlozvykem trpí skoro polovina lidí

Tvar nehtů vám také napoví

Nápadně vypouklé, baňaté nehty připomínající paličky na buben se dávají do souvislosti s oslabenými plícemi a srdcem. Pokud jsou nehty lžičkovitě prohnuté, je v těle nedostatek železa. Velmi zakulacené a zakřivené konce nehtů a hnědnutí nehtů značí nedostatek vitaminu B12.

Všímejte si i barvy nehtů

Pokud jsou vaše nehty téměř bílé s tmavšími okraji, může se jednat o příznak jaterního onemocnění. To samé platí i pro nehty, kde bílé zbarvení přechází ve žlutavý odstín. Přílišná červeň nehtů zase ukazuje na přebytek červených krvinek.

Ani žlutá barva není známkou zdravých nehtů. Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce. Postupem času, jak se plíseň zhoršuje, nehet se může začít lámat, třepit, nebo dokonce i slézt. Ve výjimečných případech může žlutá barva nehtů souviset s vážnějšími chorobami, jako je porucha štítné žlázy, onemocnění plic, či žloutenka.

5 nejčastějších poruch růstu nehtů. Zjistěte, co trápí právě vás?

Každý prst na ruce odpovídá určitému orgánu v těle:
•    Palec – mozku a lebce
•    Ukazováček – plícím
•    Prostředníček – tenkému střevu
•    Prsteníček – ledvinám
•    Malíček – srdci

Nehty musí být pružné a pevné

Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy. Pokud je však tento nepříjemný příznak v kombinaci se žlutavým odstínem nehtu, na vině je nejspíš plísňová infekce. Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý pruh, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže!

  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví
  • Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Rýhy na nehtech a 21 různých nemocí, které nehty odzrcadlují

Rýhy na nehtech jsou často odrazem našeho zdraví i neduhů. A teď nemám na mysli to, jestli máte drápky umělé, nalakované nebo čerstvě zastřižené. Právě na nehtech často poznáte, jestli máte nedostatek nějakého vitamínu, minerálu, i aktuální nebo blížící se nemoc.

Jsou to takové malé výstražné kontrolky na konci každého z vašich prstů. Pokud pozorujete změny a hlavně rýhy, zjistěte, co se vám tělo snaží říct.

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

  • Rýhy a změny na nehtech – prokazují vždy nějakou nemoc?
  • Jak má vypadat zdravý, krásný nehet bez rýh a k čemu je vůbec dobrý?
  • Gelové nehty schovají vady na kráse i varovné známky onemocnění
  • Rýhy na nehtech mohou být svislé, vertikální, na rukou i na nohou
  • Příčina rýh na nehtech může být v nemoci
  • Nemoci nehtů rukou a nohou – 21 dalších vad, které můžete na nehtech objevit. Co znamenají?
  • Babské rady, jak rýhy na nehtech vyléčit podomácku
  • Kdy s nehty raději pro léčbu zajít k doktorovi?
  • Další články o zvýšení kvality nehtů a bezpečné péči o ně

Rýhy a změny na nehtech – prokazují vždy nějakou nemoc?

Jen výjimečně se stává, že má někdo nehty dokonale rovné od přírody. Každý navíc důvěrně známe menší občasné oděrky na kůži nebo modřinku párkrát do roka, protože jste měla třeba zrovna dost hektické ráno a nábytek prostě nestál kde měl, nebo se do růžova nevyspala vaše kočka…

Stejně tak jsou normální i občasné rýhy na nehtech (taky se vám stává, že se do nich občas nechtě říznete škrabkou na brambory?) nebo bílé flíčky, protože vás naštval šéf a zlost jste si vybila na nebohé klávesnici. Žádný strach, takové nedokonolasti do několika týdnů vymizí.

Nezvyklé změny na nehtech bychom však neměli brát na lehkou váhu. Kromě lámavosti a třepení si lidé na nehtech nejvíce všímají rýh, prohlubní, vroubků, hrbolků a pruhů různými směry, změn barvy i malých skvrnek. Jak jsou na tom vaše nehty?

Zajímavé:  Léky Na Šumění V Uších?

Onemocnění nehtů - Vše o zdravíNehty mohou být ozdobou ale snadno se stanou i ostudou. Lak na nehtech překryje nedostatky i případné předzvěsti onemocnění.

Jak má vypadat zdravý, krásný nehet bez rýh a k čemu je vůbec dobrý?

Nehty chrání prsty našich rukou z hřbetní strany. Hodí se, když vám na ručku něco spadne, potřebujete něco sloupnout nebo se třeba jen poškrábat. Denně však nehty mnohdy nevědomky oslabujeme.

Nehet by měl být spíš delší, narůžovělý, lesklý, hladký a u kořene má bílou, živou hmotu ve tvaru půlměsíčku. Kůžička okolo nehtu chrání nehtové lůžko před bakteriemi.

Podobně jako vlasy, ani nehty nerostou všem stejně a stejné. Podobně nemáme dva totožné ani my sami na jednom těle. Běžně rostou asi o milimetr týdně, u starších lidí pomaleji než u mladších. Na nohách máme nehtíky silnější, s růstem však pospíchají o to méně.

TIP PRO PEVNÉ A KRÁSNÉ NEHTY:

Rostlinná výživa nehtů, která je zbaví rýh. Směs Blendea SUPERBEAUTY pro přípravu nápoje vyživí nehty. 

Budou krásné, pevné, pružné a rychle porostou. A kromě nich také vaše vlasy a pleť. 

Klikněte na tlačítko a čtěte o podrobných účincích SUPERBEAUTY na vlasy, nehty a pleť. Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Gelové nehty schovají vady na kráse i varovné známky onemocnění

Laky na nehty a především nehty umělé mají tu skvělou výhodu, že se ani nemusíte snažit, a najednou jsou dříve křivé, rozlámané a ještě třeba navíc okousané nehty. Vše schované za neprůhlednou vrstvou.

Pamatujete, jak jsem na začátku článku psala o tom, že nehty můžou sloužit jako takové nenápadné červené světýlko, když je ve vašem těle něco zle? Tak přesně to varovné světýlko je teď dokonale neviditelné spolu s ostatními nedostatky.

Lak si však přece jenom občas chtě nechtě sundáte nebo se oprýská. Podobně akrylovky a nehty nalepovací. Největší hrozbou jsou v tomto případě nehtíky gelové, které se běžně nesundávají, ale doplňují.

Změn signalizujících zdravotní problémy, infekce nebo třeba nehtové plísně si tak jejich majitelky často nevšimnou vůbec nebo až v dost pokročilém stádiu.

Rýhy na nehtech mohou být svislé, vertikální, na rukou i na nohou

Nehty bývají vroubkované, rýhaté a pruhované. “Čárka” obvykle vede přes celý nehet, vodorovně, nebo podélně.

Obvyklejší jsou podélné. Rýhy mohou být také ve formě malých ďolíčků. Objevují se stejně tak často na rukou i nehtech u nohou.

Onemocnění nehtů - Vše o zdravíNehty kuřáků časem zažloutnou, častěji se lámou i třepí.

Příčina rýh na nehtech může být v nemoci

Nejčastěji znamenají nedostatečné čištění organismu a nedostatečný příjem tekutin. Bývají také předzvěstí civilizačních chorob. Vlnité rýhy jsou následkem vyššího obsahu zplodin.

Co znamená, když máte na nehtu rýhy podélné (vertikální, svislé)?

Podélné linie odkazují na špatné vstřebávání živin v trávicím ústrojí. Často vznikají stárnutím a s přibývajícím věkem se objeví téměř u každého.

Co znamenají vodorovné (horizontální, příčné) rýhy na nehtech?

Příčné rýhy jsou nebezpečnější. Značí poruchy tvorby rohoviny, někdy bývají označované jako Beau-Reilovy linie.

Objevují se po infekčních nemocech jako je například tyfus, malárie, nebo při cukrovce, onemocněních srdce nebo jiné dlouhodobé (i skryté) chorobě.

Vypovídají o poškození obvyklého růstu nehtu, značit mohou také špatnou výživu nebo nedostatek zinku. Jindy jsou pozůstatkem vysoké horečky, může jít i o povrchové zranění.

Protože nehty rostou asi o 4 milimetry za měsíc, lékař může podle rýh dobře poznat, kdy nemoc začala, a prohlížet si linie jako letokruhy na pařezu. Jedna linie znamená jednu nemoc, série značí přetrvávající onemocnění.

Nemoci nehtů rukou a nohou – 21 dalších vad, které můžete na nehtech objevit. Co znamenají?

Bílé nehty

Kulaté, bílé skvrnky nebo takzvané Meesovy bílé proužky napříč nehtem vznikají po otravách těžkými kovy, po infarktu i horečce. Někdy jsou však vrozené nebo způsobené ekzémem.

  • Bílé flíčky a bledé nehty mohou znamenat také chudokrevnost, stárnutí, onemocnění jater, nedostatek železa, vitaminu A, B, zinku, nebo podvýživu.
  • Bílé skvrny mohou značit také ukládání vápníků v ledvinách (na prsteníčku), střevech (prostředníček) nebo plicích (ukazováček).
  • Téměř celý mléčně bílý nehet bývá spojován s chronickým ledvinovým onemocněním.

Bílé rýhy poškozují všechny nehty na stejném místě, nebo také jen jeden. Mohou signalizovat cukrovku, lupénku, Raynaudovu chorobu, stárnutí i trauma.

ČTĚTE TAKÉ: Při selhání ledvin se předepisuje ledvinová dieta. Čtěte o jídelníčku a o tom, pro koho je vhodná.

Bílé nehty s tmavšími okraji

Bílá s tmavším okrajem nebo přecházení do žluta může značit jaterní onemocnění.

U kořene bílá, na konci zarudlá nehtová lůžka

Může se jednat o urémii nebo selhávání ledvin.

Zažloutlá barva nehtů

Žluté nehty mívají kuřáci, pacienti s žloutenkou, poruchami štítné žlázy, onemocněním plic, cukrovkou, lupenkou, oslabením jater i ti, kdo dlouhodoběji užívají některá antibiotika (tetracyklin).

Nejčastější příčinou žlutých nehtů však hned po cigaretách bývá plíseň, u které se nehty později začnou i třepit a lámat.

Tmavé nehty

Pokud jsou vaše nehty zbarvené do hnědočerna, zpozorněte. Zvláště, pokud pod nehtem nedošlo ke krvácení, neužívali jste léky proti malárii a tmavá skvrnka se neposunuje, když nehet roste.

V tomto případě se může jednat o melanom, tedy nebezpečný typ rakoviny kůže. Rozhodně neprodleně zajděte na kontrolu k lékaři.

Zarudlá nehtová lůžka

Zarudlé nehty značí střevní problém, například nadýmání nebo zácpu.

Přílišná červeň, tmavočervená nehtová lůžka

V krvi je nadmíra červených krvinek.

Namodralá nehtová lůžka

Doprovází srdeční vady, míchání žilní a tepenné krve v srdci, nedostatek kyslíku, plicní infekce nebo některá stádia cukrovky.

Místa s bodovým krvácením

Pokud prosvítají nehtovým lůžkem bodová krvácení, může jít o zánět osrdečníku.

Vypouklé nehty

Nehty tvaru sklíčka na hodinkách najdeme u onemocnění plic a problémů se štítnou žlázou. Lžičkovitě vypouklé nehty značí nedostatek železa.

Zakulacené, zakřivené konce, nahnědlé nehty

Takto deformované nehty vypovídají o nedostatku vitaminu B12.

Narušené, roztřepené nehty

Mohou signalizovat plíseň nebo artritidu.

Viditelná pulzace vlásečnic

Pokud pod nehtovým lůžkem vidíte pulzovat vlásečnice, může selhávat aortální chlopeň.

Částečné až úplné vymizení nehtu neboli atrofie

Nehet “sleze” po úrazu, těžkém vyčerpání nebo problémech s hyperfunkcí štítné žlázy.

Lupénka

Lupénka nehty někdy (zhruba v 10 % případů) postihuje dříve než kůži. Způsobuje takzvané olejové skvrny a viditelné ďolíčky na povrchu.

Kousání nehtů

Neuróza, která nepostihuje jen děti ve školce – ale často také úspěšné, leč duševně možná nevyrovnané dospělé. Kousání je příznakem stresu a vnitřního napětí, které tímto způsobem člověk ventiluje. Příčinu často nezná ani „kousající“.

Chronická kvasinková infekce

Kvasinky častěji napadají nehty u nohou. Často značí cukrovku, ale mnohem častěji slabou hygienu a větrání nohou.

Lámavé nehty

Nedostatek esenciálních mastných kyselin, vápníku, vitaminu C nebo B.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobný článek o lámavých nehtech a možnostech posílení. 

Suché nehty

Časté používání odmašťujících čisticích prostředků nebo koupání v chlorované vodě.

Záděry

Upozorňují na nedostatek vitaminů.

Třepení nehtů

Mohou být ukazatelem problémů se štítnou žlázou, chudokrevnosti, ekzémů nebo lupénky.

Onemocnění nehtů - Vše o zdravíSe zdravím nehtů vám doma pomůže obyčejný česnek a citrón.

Babské rady, jak rýhy na nehtech vyléčit podomácku

Nehty indikují nemoci, pro léčbu nehtů je proto hlavní zajistit správnou léčbu celého těla. Když bude váš zdravotní stav v pořádku, zlepší se i vaše nehty.

Rýhy odrostou zhruba za půl roku. Zakrýt je můžete kvalitní, kompletní manikúrou i s leštěním nehtů.

Pomoct může i detoxikace těla nebo omezení kouření. Klikněte a naučte se, jak přestat kouřit ze dne na den.

  • Pokud se budete rýhy snažit zmenšit pilníkem nebo broušením, můžete stav nehtů ještě zhoršit.
  • Růst nehtu můžete podpořit česnekem. Rozdrťte dva stroužky a potírejte své nehty denně alespoň 10 minut.
  • Proti lámání nehtů přidejte k česneku také citrón. Větší stroužek česneku povařte zhruba ve 100 ml vody, po vychladnutí přidejte lžičku citrónové šťávy a používejte vždy těsně před spaním.
  • Nehty můžete posílit také výluhem z přesličky, ve kterém si je budete několikrát týdně 15 minut namáčet. Výluh můžete obohatit i o polovinu šálku mléka a kapku citrónové šťávy.
Zajímavé:  Motání hlavy - Vše o zdraví

NEZAPOMEŇTE NEHTY ŘÁDNĚ VYŽIVIT. Pokud jim chybějí důležité živiny a látky, nerostou správně, deformují se, lámou se a jsou křehké.

Pomůže vám svěží zkrášlovací nápoj Blendea SUPERBEAUTY.

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Kdy s nehty raději pro léčbu zajít k doktorovi?

Zejména kosmetické chybičky můžete s trochou odhodlání vyspravit i doma pomocí základních surovin.

Poradit se s kožařem však není na škodu nikdy. Zkušeným pohledem rychle odhalí, jestli nemoc vašeho nehtu nesignalizuje i jiný zdravotní problém. 

Nezapomínejte, že vzhled vašich nehtů odráží váš celkový zdravotní stav. Občas si je pečlivě prohlédněte a včas odhalte signály, které vám vaše tělo posílá ???? 

DÁLE ČTĚTE: 13 důvodů, proč přísně zvážit gelové nehty, nebo si je raději nepořizovat vůbec.

Onemocnění nehtů - Vše o zdraví

Další články o zvýšení kvality nehtů a bezpečné péči o ně

Zdroje:

Nehty jsou zrcadlem zdraví – jak v nich číst? | Femina.cz

Něco málo o nehtu: nehty vyrůstají z lůžka, které se nachází pod základnou nehtu. Kousek živého nehtu, který je někdy vidět, se nazývá půlměsíc. Kůžička chrání základnu i strany nehtového plátu a utěsňuje lůžko před bakteriemi.

V průměru vyroste nehet za jeden měsíc o 4 mm. Existují však individuální rozdíly a také nehty mladých lidí rostou rychleji, než je tomu u starších. Růst nehtu je též stimulován během těhotenství a v jarních a letních měsících.

Nemoc či stres mohou zpomalit nebo dokonce zastavit jejich růst. Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit i na nehtech, které se lámou, zvrásní, objeví se na nich bílé skvrnky nebo rýhy. Tvar, rýhy, skvrny, lámavost, barva nehtů – to vše může vypovídat o naší celkové kondici a zdraví.

Návod na „čtení“ z nehtů

Podélné linie na nehtech poukazují na špatné vstřebávání živin v trávicím traktu.Příčné rýhy bývají důsledkem špatné výživy či dlouhotrvajícího onemocnění.

Pokud je povrch nehtu zbrázděn rýhami a prohlubněmi, může jít o jeden z časných příznaků lupenky nebo zánětlivé artritidy. Časté jsou v tomto případě i barevné skvrny na nehtech. Navíc lupenka v celých deseti procentech případů začíná právě na nehtech.

Nápadně vypouklé, baňaté nehty připomínající paličky na buben se dávají do souvislosti s oslabenými plícemi a srdcem.Pokud jsou nehty lžičkovitě prohnuté, je v těle nedostatek železa.

Velmi zakulacené a zakřivené konce nehtů a hnědnutí nehtů značí nedostatek vitaminu B12.

Bledé nehty jsou projevem chudokrevnosti. Velmi bledé, jakoby bezbarvé nehty jsou někdy spojené se stárnutím. Pokud máte ale do důchodu daleko, může jít i o příznak anémie, městnavé srdeční selhání, onemocnění jater nebo podvýživu.

Pokud jsou vaše nehty téměř bílé s tmavšími okraji, může se jednat o příznak jaterního onemocnění (typicky například hepatitidy). To samé platí i pro nehty, kde bílé zbarvení přechází ve žlutavý odstín.

Přílišná červeň nehtů ukazuje na přebytek červených krvinek.

Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce. Postupem času, jak se plíseň zhoršuje, může se nehet lámat, třepit, nebo dokonce i slézt. Ve výjimečných případech může žlutá barva nehtů souviset s vážnějšími chorobami, jako je porucha štítné žlázy, onemocnění plic, diabetes, nebo lupenka, při oslabení jater či žloutence.

Nehty, na kterých se objevuje namodralý nádech, mohou signalizovat, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku. Může se tak projevovat plicní infekce. Velmi jemný namodralý nádech nehtů je zase typický pro některá stádia cukrovky. Modré nehty mají také lidé s nemocným srdcem.

Bílé skvrny na prsteníčku znamenají ukládání vápníku v ledvinách, na prostředníčku nevstřebaný vápník ve střevech a na ukazováčku vápníková ložiska v plicích.

Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy. Pokud je však tento nepříjemný příznak v kombinaci se žlutavým odstínem nehtu, na vině je nejspíš plísňová infekce.

Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý pruh, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže.

  • Každý prst na ruce odpovídá určitému orgánu v těle:•    Palec – mozku a lebce•    Ukazováček – plícím•    Prostředníček – tenkému střevu•    Prsteníček – ledvinám
  • •    Malíček – srdci

Při zvýšené lomivosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku řádně promastit. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů ve vlažném oleji. Následuje řádné promasírování.

Důležitá je prevence, která spočívá v ochraně ruky, a tedy i nehtu. Při práci se saponáty nebo jinými odmašťujícími chemikáliemi je nutné použít pryžových nebo tekutých rukavic.

Tekuté rukavice představuje pěna, která se aplikuje na nehty a ruce a vytváří po dvou minutách ochranný film odolný proti vodě a chemikáliím. Působí tak 3-4 hodiny.

A mně se ještě moc osvědčil kokosový olej. Krásně promastí ruce i nehty a úžasně voní!

11 varovných signálů o zdraví, které vysílají vaše nehty

Nemusíte si často podrobně prohlížet nehty, ale věděli jste, že dokáží o vašem zdraví toho poměrně hodně prozradit?

Vaše nehty mají v sobě dokonce zaznamenanou i historii aktuálního zdravotního stavu a různých fyziologických problémů. V diagnostice se používají již od pravěku.

Někdy se může jednat o houbovité onemocnění či úraz. Nehty avšak poskytují indicie o možných příčinách i v případě závažnějších chorobách, jako například u nemocí plic, jater či srdce.

Zdravé nehty mají růžové zabarvení a měsíčky u kořene jsou světle růžové až bílé. Jsou také hladké, bez hřebenů, drážek, skvrn či ztráty pigmentu.

Pokud na nehtech zaznamenáte změny v některých z uvedených charakteristik a nevíte, co to může znamenat, měli byste pro jistotu navštívit svého lékaře.

V tomto článku se dozvíte, jak interpretovat signály vysílané vašimi nehty.

1) Hrudkové nebo křehké nehty

Hrudkovité nebo křehké nehty mohou být výsledkem stárnutí nebo jejich častého vystavení čistícím prostředkům či laku na nehty. Jindy to zase může být znakem houbovité infekce.

Mezi další příčiny patří: plochý planus (onemocnění způsobující svědění na kůži a v ústech), onemocnění štítné žlázy nebo psoriáza.

Ve výjimečných případech to může být i projev reaktivní artritidy, která je poměrně bolestivou formou tohoto onemocnění.

2) Ztráta zabarvení

Žluté nehty – mohou vzniknout dlouhodobým používáním laku na nehty, ale také v důsledku houbovité infekce nebo psoriázy. Kromě toho, v úvahu přicházejí i problémy s játry, záněty nosních dutin, onemocnění štítné žlázy, plicní infekce a lymfadema (hromadění vody v rukou a nohou).

  • Zeleno-černé nehty – poukazují na bakteriální infekci, která často vzniká pod uvolněným nehtem.
  • Modrá nebo fialová nehtová lůžka – vznikají při nedostatku kyslíku.
  • Šedé nehty – mohou být způsobeny některými druhy léků.

Hnědé nehty – indukují onemocnění štítné žlázy a podvýživy. Nehty, které jsou z poloviny hnědé u konečků a napůl bílé u kořene, mohou znamenat selhávání ledvin, AIDS, ale objevují se i po chemoterapii.

Bílé nehty – jsou obvykle projevem stárnutí, houbovité infekce nebo nedostatku železa. Dále to může být cirhóza jater, nedostatečná činnost ledvin nebo srdce, cukrovka, zvýšená funkce štítné žlázy, podvýživa a stav po chemoterapii.

3) Hrubé nehty

Nejčastěji jsou způsobovány houbovitými infekcemi, ale mohou být také důsledkem psoriázy nebo reaktivní artritidy.

Žluté, ztluštělé a pomalu rostoucí nehty poukazují na onemocnění plic.

4) Uvolněné nehty

  1. Když se nehty uvolňují a hrozí až jejich oddělení od nehtového lůžka, může to poukazovat na úraz nebo infekci.
  2. V úvahu také přichází onemocnění štítné žlázy, psoriáza, špatná cirkulace krve nebo alergická reakce na léky.
  3. pokračuj na další stránce…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector