Ošpice na jazyku – Vše o zdraví

Sdílej na FCB Tweetni Ulož pin Dej nám zprávu

Pokud trpíte na afty v puse nebo Vás delší dobu zlobí, nebo někoho z Vašich blízkých, jste zde na správném místě. Na afty jsem vyzkoušel snad vše, co je na trhu dostupné. Po 30 letech trápení, testování a experimentování s afty jsem zjistil, jak jim předcházet, a dokonce i na to, jak se jich zbavit. Článek je delší, kdo se ale chce skutečně jednou pro vždy zbavit aftů v puse – jsem si jist, že jej přečte celý a dokonce vícekrát.  

     Pokud máte jen malé afty (aftíky), které nedosahují větších rozměrů a zmizí za pár dní – není potřeba to nějak řešit. Pravděpodobně si s tím Vaše tělo umí dobře poradit nebo máte dobré návyky (nebo obojí).  

     Pokud ale patříte do skupiny lidí, kterým se afty v ústech neustále objevují, dosahují větších rozměrů a jsou schopny Vás potrápit i několik týdnů, je potřeba se tomu přizpůsobit. Možná máte špatnou imunitu, možná špatné návyky, možná špatnou stravu.

Když budete dodržovat Pravidla, která Vám uvádím níže, s velkou pravděpodobností se aftů zbavíte na dobro. Počítejte ale s tím, že to bude chvíli trvat. Než si tělo uvědomí změnu, uplyne několik měsíců.

Důležité ale je, že se Vám afty po čase přestanou úplně vyskytovat.

Můj příběh

     S afty v puse jsem si užil nejen jako dítě, ale také jako dospělý. Bez ohledu na věk, měl jsem různé typy a velikosti aftů na různých místech v dutině ústní.

Míval jsem afty na jazyku, na dásních, opakovaně na stejných místech, na různých stěnách dutiny ústní, v krku, na mandlích – prostě všude. Často byly výskyty spojeny s nemocemi. Někdy jsem je měl krátce, někdy neuvěřitelně dlouho (několik týdnů).

Zažíval jsem takové bolesti, že jsem nejedl, nechtěl jsem ani pít a přestával jsem dokonce i mluvit.

Vlastní zkušenost

     Ta bolest byla mým hnacím motorem, proč jsem hledal nějaký lék, mazadla, mastičky. Když mi jednoho dne velmi zkušený lékař řekl, že na afty nic neexistuje, začal jsem hledat jinde.

Není nutné řešit zdravotní problémy jen za pomocí farmacie. Začal jsem naslouchat tělu, po jakém jídle mě afty více bolí, po kterých ne. Jaká strava mi může pomoci.

Hledal jsem v různých zdrojích – v knížkách, časopisech, na internetu.

     Vše jsem dlouhodobě zkoušel a zjišťoval, co pomáhá a co ne – fialová vodička, slivovice, rozkousání aftů, jakási sladká vodička (nepamatuji si název ale stejně všechny názvy byly časem několikrát pozměněny), různé pálivé kapky, bylinná séra (Tea tree oil), ústní vody, často byly preparáty na bázi alkoholu – takže krátkodobě pomohly od bolesti, dlouhodobě ale zhoršovaly stav sliznice. Jediné, u čeho jsem měl dlouhodobě a opakovaně jednoznačné zlepšení bylo při aplikaci orální pasty Solcoseryl – k tomu se ale dostaneme níže.

Ošpice na jazyku - Vše o zdraví

Červená paprika

     Když jsem četl o červené paprice v jednom časopise – nechtělo se mi tomu věřit – že mi může pomoci. Ale když mi opakovaně pomohla, pochopil jsem, že to není žádná pohádka, ale skutečnost.

Věřte že zkušenost, která je protkaná vlastními zdravotními problémy a bolestí/nervozitou, to je jedna z nejsilnějších zkušeností, kterou můžete zažít. Také se ale stávalo, že paprika nezabrala. Četl jsem a hledal dále.

Někde jsem se dočetl, že červená paprika je dobrá, ale lepší je v kombinaci se zelenou zeleninou – začal jsem zkoušet/testovat. Výsledek byl lepší. Tím to ale neskončilo.

      Opět nastala situace, že mi to přestalo pomáhat. Od mých známých jsem dostal dobrý tip na konzumaci čerstvých kvasnic namísto umělého zdroje skupiny vitamínů B – tj. B-komplexem.

Pak jsem se začal lépe starat o ústní hygienu – mezizubní kartáčky, škrabku jazyka + velmi důležitou pastu bez SLS. Někdo je velmi náchylný na sliny ostatních. Když to zjistíte – doporučuji se skutečně vyhýbat zbytečným výměnám.

To není ale zapotřebí u partnera a rodiny, na jejichž sliny jste zvyklí! Zkoušel jsem to u cizích neřešit (kamarádi/známí/apod.), ale tělo mi dalo mnohokrát jasný signál. Jsi na to citlivý, poslouchej své tělo – vyhýbej se slinám. 

2 postupy – Jak na afty v puse?

Pro snazší přehlednost jsem pro Vás připravil 2 postupy, jak na afty v puse: 

A) Afty v puse již máte – dodržujte Desatero

1) Vyhněte se cizím slinám

Snažte se nepřicházet do kontaktu se slinami cizích lidí, pokud víte, že jste na ně citliví. To je potřeba vysledovat. Rodina nevadí – jste na sebe zvyklí. Nedávejte pít ze své lahve kamarádům. Nejezte s nikým společně (jeden příbor). Takovým akcím se vyhněte.  

Snažte se vyhýbat hospodám a restauracím – jejich nádobí je často velmi špatně umyté vč. luxusních restaurací – opět se vyhýbáte slinám cizích lidí. Nejde o klasickou špínu, ale o sliny. Když Vám spadne chleba do trávy, klidně ho můžete sníst. Tráva, hlína, příroda – čistá špína nevadí.

2) Nejezte agresivní ovoce, čokoládu a mléčné výrobky

Nejezte agresivní ovoce jakým je ananas, rajče, kiwi, jahody, rybíz, maliny, ostružiny. Vyhýbejte se čokoládě, ořechům, cukroví, mléku a všem mléčným výrobkům. Sledujte, po čem se Vám afty zhorší – tomu se příště vyhněte. 

3) Jezte zelenou zeleninu a červenou papriku

Nejlépe každý večer konzumujte tmavě zelenou zeleninu (okurka, zelená paprika, salát) a velmi důležitou červenou papriku (nikoliv kápii). Červená paprika obsahuje látku, která působí příznivě na likvidaci mikrobů, které afty vytváří a pomáhají jim růst. Nejedná se jen o obsah vitamínu C. 

4) Dodržujte pitný režim (jen voda)

Dodržujte nadměrný pitný režim – dostatek kohoutkové vody pomůže lepší regeneraci sliznice v dutině ústní. Ideálně 2-3 litry. Vody, nikoliv limonády, šťávy, kafe, apod.

5) Vynechte alkohol 

Naprosto vynechejte alkohol, který je jako potrava pro afty v puse, dehydratuje a narušuje strukturu dásní, jazyka, dutiny ústní.

6) Dejte přednost čerstvým kvasnicím (droždí) před umělým zdrojem skupiny vitamínů B (B-komplex)

Ošpice na jazyku - Vše o zdraví

Novinka: Delší dobu testuji doporučení, že vitamín B je podstatně zdravější do těla přijímat v přirozené formě. Tento postup se mi zalíbil, dává mi to smysl. Byla mi doporučena kvasnice (droždí), která je přírodní zdroj na vitamínů B1, B2, B3, B5, B6.

Vzniká hezky “po česku” a to jako vedlejší produkt při výrobě piva. Nebudu Vás odkazovat na nějaký preparát, který obsahuje pivovarské kvasnice – nějakou pilulku. Nevěřte všemu, co se kde píše. Nakupujte přímo kvasnice a dejte si několikrát denně pomocí malé lžičky. Překvapilo mě, že chutnají i malým i nejmenším dětem.

Dávám našim dětem a jsou rády – trochu mě zaskočily tím, že jím chutná a chtějí znovu a znovu ????

Dokonce jsem našel na webových stránkách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) informaci, že droždí obsahuje prekurzor vitamínu D (ergosterol), který se může vlivem UVB záření (když necháte kvasnice 20 minut na slunci) přeměnit na vitamín D2 (ergokalciferol). A pokud se při čekání budeme ještě na sluníčku opalovat, vytvoří se nám v kůži přímo vitamín D3 v množství, které významným dílem pokryje naši denní potřebu – dle článku na SZÚ – Víte, že i droždí je potenciálním zdrojem vitamínu D? Ale… 

Původní text: Kupte si obyčejný B-komplex, který budete mít vždy připravený a v případě potřeby 1x denně konzumujte. 

7) Čistěte zuby častěji pastou bez SLS

Častěji než běžně si čistěte si zuby pastou (můžete i po každém jídle), která neobsahuje SLS (Sodium Lauryl Sulfate – díky této složce sice pasta hezky pění, tato látka je ale dráždivá – což podporuje u více citlivějších jedinců výskyt aftů).

Naše příbuzná dentistka mi před 2 lety doporučila pastu, která je vhodná pro předcházení aftů – Curaprox. Pasta je jako prevence velmi důležitá. Sám jsem zažil několikrát výrazné změny díky používání této pasty. Několikrát jsem ji vysadil a znovu vyzkoušel.

Efekt byl znatelný. 

8) Mezizubní kartáčky a škrabka jazyka

Pomůže Vám lepší ústní hygiena v podobě používání mezizubních kartáčků a škrabky jazyka. Díky pravidelnému používání dojde ke snížení výskytu kazů.

9) Vyhněte se stresu, zaměřte se na klid

Snažte se být více v klidu. Stres je často spouštěčem. Vyhýbejte se stresujícím situacím, zaměřte se na klid. Věnujte čas sami sobě. Klidně každý den půl hodiny nic nedělejte. 

10) Dejte přednost pohybu před pohodlím

Pohyb svědčí nejen Vašemu tělu, ale i dutině ústní. Když při pohybu více dýcháte, dochází k vyšší regeneraci v dutině ústní.

Zajímavé:  Kolposkop - Vše o zdraví

B) Prevence – afty v puse nyní nemáte a ani je nechcete (trpíte na ně)

1) Vyhněte se cizím slinám – pokud jste na ně citliví – zjistěte si to (otestujte) 2) Konzumujte zelenou zeleninu a červenou papriku – dejte si občas preventivně 3) Pijte více kohoutkovou vodu, než cokoliv jiného 4) Čistěte si zuby zubní pastou bez SLS (výhradně) 5) Používejte mezizubní kartáčky a škrabku jazyka 6) Vyhněte se stresu, buďte v klidu – naučte se relaxovat každý den

7) Dejte přednost pohybu před pohodlím

Ústní dutina

Afty patří k hojně se vyskytujícím onemocněním dutiny ústní. Mají poměrně krátký, leč velmi nepříjemný průběh provázený svěděním, škrábáním a pálením. Proto se zaměříme na příčinu onemocnění, jeho průběh, ale především léčbu, a to zejména přírodní cestou. Přidáme samozřejmě i několik dobrých babských rad.

Afty v dutině ústní zná přibližně čtvrtina populace

Afty se vyskytují především u dětí a mladších lidí, po třicítce už trápí jenom nižší procento jedinců. Častěji také postihují ženy než muže.

Afty patří k nejznámějším zánětlivým onemocněním ústní sliznice postihujícím zhruba čtvrtinu populace vyspělých zemí. Pokud se u jedince jednou objeví, většinou ho za život navštíví ještě několikrát. Výjimkou pak nejsou ani lidé, kterým se jedna afta hojí a druhá se již začíná tvořit.

Jestliže máte s afty své zkušenosti, určitě už poznáte, že za jeden až tři dny se objeví nový boláček, protože ústa nepříjemně svědí a nemocné místo pálí. Afty bohužel patří k onemocněním, jejichž původ vzniku je značně nejasný a lékaři se neshodují na přesné příčině jejich vzniku.

Potěšující je ovšem fakt, že se nejedná o přenosnou nemoc.

Afty jsou nepříjemné obzvláště pro děti, protože je pobolívají při jídle i mluvení. Přitom právě u dětí se vyskytují velmi často, nemálo maminek potrápily afty u batolat. Mohou být způsobeny některými agresivnějšími potravinami (některé bonbony, ale také například ananas), ale mohou také signalizovat nedostatek vitaminů, hlavně skupiny B.

Vznik a výskyt aft

Ošpice na jazyku - Vše o zdraví

Afty v dutině ústní se povětšinou vytvářejí v místech, kde sliznice není na povrchu keratinizována. Tato sliznice se nachází v předních částech úst, na hranách a na spodině jazyka. Občas se afty vyskytnou i na patře, měkkém patře nebo mandlích. Vzácněji se mohou objevit afty u zubů, tedy v oblasti dásní.

Zhruba jeden až tři dny před vznikem samotného pupínku můžete cítit v postižené oblasti nepříjemné svědění a škrábání, poté se vytvoří puchýřek, který praskne a následně se změní na vřídek.

Jeho okraje jsou ohraničeny zarudlou sliznicí a vnitřní část se naopak nachází pod úrovní okolní sliznice. Nejedná se o rozsáhlou postiženou plochu, ale o lokální vřídek o velikosti maximálně půl centimetru.

Afty se obecně objevují po jednom, jen výjimečně trpí člověk dvěma nebo třemi vřídky.

Délka doby hojení vřídků odpovídá jejich velikosti – u menších aft je to 1–2 týdny, u větších se může léčba protáhnout i na několik měsíců. Malé afty často zmizí a není po nich ani památky, zatímco větší afty mohou vytvořit v dutině ústní jizvy.

O příčině vzniku těchto malých vřídků vedou lékaři dlouhodobě spory a jejich přesná příčina nebyla dosud zjištěna. V úvahu připadaly viry, bakterie nebo nedostatek vitaminů, nicméně žádná z těchto teorií se nepotvrdila.

Podle babských povídaček mívají na afty negativní vliv šťávy a esence citrusů, koření a rajčat.

V posledních letech bylo zjištěno, že u některých pacientů se afty projevily v souvislosti s nedostatkem kyseliny listové, železa nebo vitaminu B2. Vznik aft může ale souviset s docela prozaičtějšími problémy – vyprovokovat ho může třeba poranění dutiny ústní, tedy obyčejné kousnutí v ústech nebo tlak nesedící zubní protézy. Vznik aft údajně podporuje také stres nebo menstruace.

Jak léčit afty v ústech? Stejně jako příčina vzniku aft není uspokojivě objasněna ani jejich léčba. Je logické, že pokud není známá příčina, těžko se hledá prostředek k léčení nemoci.

Zubní lékaři tlumí afty speciálními roztoky složenými z chloridu zinečnatého, dusičnanu stříbrného a perodixu vodíku. Afty roztokem naleptají a jejich bolestivost zmizí.

Existují samozřejmě nejrůznější krycí pasty a gely a také roztoky pro provádění domácích výplachů za účelem dezinfekce postiženého místa.

Nejlepší prevencí je celkově zdravý životní styl a silný imunitní systém.

Důležitá je rovněž pečlivá hygiena ústní dutiny, protože nejrůznější povlaky na zubech, jazyku či v ústech obecně bývají domovem mnoha mikroorganismů, které mohou situaci s aftami ještě zhoršit. Důležité je dostatečně pít a sledovat průběh vřídků.

Pokud se jich v ústech objeví větší množství nebo onemocnění provází horečka, vyhledejte stomatologa.

Pakliže afta nevymizí nebo se nehojí podle výše popsaného harmonogramu, určitě se vyplatí se zubním lékařem poradit, protože se může jednat o úplně jiné onemocnění, které svým vzhledem a průběhem afty připomíná.

Přírodní a domácí léčba

Ošpice na jazyku - Vše o zdraví

Afty postiženého nepříjemně svědí a pálí, proto se snaží zkrátit délku onemocnění na minimum. Trpíte-li afty, vyhněte se horkým nápojům a kořeněným jídlům, které by mohly postižené místo ještě více rozdráždit a léčbu naopak prodloužit.

Přírodních pomocníků je celá řada, ale každému může pomáhat něco jiného. Někomu stačí změna v jídelníčku, jinému pomáhají na afty v ústech babské rady, vyzkoušejte co pomůže právě vám.

A především pamatujte, že přírodní léčba má sice pomalejší nástup, ale o to výraznější výsledky.

  • Výplachy úst slanou vodou. Stačí rozpustit půl lžičky soli ve vlažné vodě a roztokem vykloktávat a vyplachovat několikrát denně ústa.
  • Pokud si chcete pomoci od lokální bolesti a dutinu ústní trošku znecitlivět, pomůže vám cucání kostky ledu.
  • Pomoci si můžete i přikládáním sáčků s heřmánkovým čajem, který pomůže při redukci zánětu.
  • Do jídelníčku můžete zařadit i probiotické mléčné výrobky, které vracejí bakteriální prostředí v ústech do rovnováhy – doporučuje se dávat si 1 polévkovou lžíci jogurtu třikrát denně.
  • Dobu hojení zkracuje i žvýkání lékořice.
  • Dejte si cibuli, obsahuje silici účinkující výrazně dezinfekčně a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu.
  • Vsadit můžete na dnes tolik oblíbený kokosový olej – potřete jím bolestivé místo prsty nebo vatovým tamponem a snažte se ho tam udržet co nejdéle. Doporučuje se kokosový olej zahustit, proto do něj můžete přidat trochu včelího vosku – ideální poměr ředění je 1 polévková lžíce kokosového oleje a půlka lžičky včelího vosku.
  • Při hojení může pomoci také aloe vera. Gel z aloe vera zřeďte s vodou a roztokem vyplachujte alespoň třikrát denně ústa. Zaměřujte se přitom na bolestivé místo.
  • Při výskytu aftů v dutině ústní se také využívají přípravky s propolisem. Propolisové kapky s obsahem účinných antimikrobiálních látek lze použít k lokální, bodové aplikaci na kůži nebo v dutině ústní. Propolis je známý pro účinek na bakterie i plísně a pro jiné účinky hojivé.

„ Stal se zázrak, včera došla vaše tinktura, přes noc jsme ji aplikovali malému na plnou pusinku aftů a dnes ráno afty pryč má krásné růžové dásně i jazyk..trochu ještě zarudlé kolem zoubků ale věřím že po druhé aplikaci se vyřeší i tohle… Děkuji Vám všem v Plevě za tento zázrak včeliček.. Podotýkám že čtyři dny malinký nejedl, vyzkoušeli jsme na afty kdeco ale bez výsledku, nepočítám těch utracených peněz za kapky a masti a bez vyléčení! Mohu z vlastní zkušenosti doporučit.“

Monika

„Opary, afty – propolisová tinktura zabírá prakticky okamžitě.““

Edit

„Propolisová tinktura je vynikající pomůcka pro likvidaci aftů.“

Petr

„Ústní voda s propolisem je výborná, už žádnou jinou používat doma nebudeme, žádné afty a záněty v dutině ústní, a pokud se objeví, za dva dny jsou pryč.“

Zuzana

„Propolisová tinktura je naprosto úžásná. Týden jsem měla v puse velký a dost bolestivý aft, ale pak dorazila vaše úžasná tinktura a do dvou dní bylo po aftu.“

Hana

„Výborná ústní voda s propolisem, pomáhá při problémech v dutině ústní, určitě doporučuji pro všechny které trápí záněty dásní, afty…. atd.“

Hani

„Na základě recenzí, jsem si propolisové kapky také objednala. A výsledek? Za tři dny mi zmizely afty na které trpím. Za mě velká jednička.“

Anna

Afty v puse a na jazyku: Co pomáhá?

Otravné boláky v puse upozorňují na sníženou imunitu a nedostatek některých živin v organismu. Proč přesně vznikají a jak se jim účinně bránit?

Nepříjemné boláky v dutině ústní trápí pětinu populace

Afty jsou bělavé nebo žlutobílé léze vzniklé prasknutím puchýřků, nejčastěji v puse, na jazyku nebo v krku. Ztěžují žvýkání, polykání, čištění zubů i mluvení. Jsou bolestivé, plné bakterií a někdy mohou i krvácet.

Nejčastější zánětlivé onemocnění ústní sliznice trápí opakovaně asi pětinu Čechů. Nevyhýbá se ženám, mužům ani dětem. Větší riziko však hrozí ženám a mladým lidem do 30 let. Někdo se s afty setká pouze jednou za život, někdo pak vřídky nachází v ústech i několikrát ročně.

Zajímavé:  Blok Krční Páteř Cviky?

Proč jsou afty častější u žen?

Kateřina Cajthamlová v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila, proč je výskyt aft o něco častější u žen než u mužů. Hlavním důvodem jsou prý ztráty železa během menstruace.

Kdy konečně zmizí?

Menší afty o velikosti 1–4 milimetrů většinou samovolně zmizí za 7 až 10 dnů. Velké vřídky dosahující průměru až přes 3 centimetry se však hojí i několik týdnů. Často po sobě zanechávají památku v podobě jizvy.

Typická místa pro výskyt aft:

  • vnitřní strany tváří
  • vnitřní strana rtů
  • dásně
  • jazyk

Podle Wikipedie se afty začínají objevovat nejčastěji už během dětství či dospívání a po několika letech výskyt vřídků postupně mizí. Afty s sebou nesou nepříjemné pocity pálení, svědění nebo bodání. Vše se zhoršuje fyzickým kontaktem s potravinami a nápoji.

Nejčastější příčiny

Přesná příčina vzniku aft není vědecky objasněná. Podle všeho se jedná o souhrn několika faktorů a prim hraje narušený imunitní systém.

  • snížená obranyschopnost organismu
  • nachlazení nebo chřipka
  • únava a stres
  • hormonální nerovnováha
  • blížící se menstruace
  • nedostatek B komplexu
  • nedostatek železa

Dále:

  • alergie na konzervační látky v potravinách (kyselina benzoová a sorbová)
  • podprůměrné BMI
  • nošení rovnátek nebo protéz
  • nevhodný zubní kartáček
  • zvýšená citlivost na složky zubních past (nejčastěji fluor)
  • kouření
  • příliš častá konzumace alkoholu

Afty může způsobit i poškození výstelky ústní dutiny, ke kterému dochází při kousnutí do tváře či jazyka, konzumaci ostrých jídel, sýrů či oříšků a také žvýkání tvrdých a křupavých potravin.

Magazín Medical News Today dodává, že afty může způsobit i virová infekce (herpes), chemoterapie, kvasinková infekce, suchost v ústech, užívání některých antibiotik, Bechtěrevova nemoc, Crohnova choroba nebo systémový lupus.

Domácí léčba

K boji s afty je třeba se vyzbrojit potřebnými vitaminy a vyváženým jídelníčkem. V drtivé většině případů se vám afty zahojí samovolně do několika dnů bez pomoci lékaře. Pokud se přidá ještě horečka, vřídky nemizí ani po 3 týdnech nebo kvůli bolesti nemůžete vůbec jíst ani pít, spěchejte k lékaři.

Chcete léčbu urychlit?

V lékárně se ptejte po dezinfekčních prostředcích, které snižují počet bakterií a tiší probíhající zánět – například Tantum Verde. Oblíbená jsou i lokální anestetika ve formě roztoku nebo gelu, která na aftě vytváří tenkou ochrannou vrstvu.

Těmto potravinám se s afty v ústech radši vyhněte:

  • káva
  • alkohol
  • výrazné koření
  • citrusy
  • kiwi
  • jahody
  • ananas
  • žvýkačky

Chcete afty vypudit? Vyhněte se horkým, ostrým, slaným, kyselým a křupavým jídlům.

Server NCBI doporučuje vyřadit z jídelníčku také tvrdé pečivo a perlivé nápoje. Pozor také ne jednostrannou stravu s nedostatkem vitaminů a minerálů.

Babské rady

Ošpice na jazyku - Vše o zdraví

Naše babičky doporučovaly kloktání odvaru z heřmánku, řebříčku nebo šalvěje, oregano, arniku horskou, cibuli a kostky ledu. Jako dezinfekce skvěle působí propolis a potírání ústní sliznice medem.

Během léčby je důležité dopovat tělo potravinami podporujícími imunitní systém. Sáhnout můžete po třapatce nachové či vojtěšce. Pomáhá i kaktus nopál.

TIP: Osvědčenou babskou radou je kulička hroznového vína, kterou po rozkousání necháte chvíli působit v ústech. Podobný účinek mají výplachy slanou vodou.

Předejděte aftám zdravou stravou

1. Najděte si pestrý a vyvážený jídelníček

Pro vybudování imunity je důležitý správně sestavený jídelníček. Dbejte na dostatečný příjem sacharidů, bílkovin i zdravých tuků. Nezapomínejte ani na čerstvou zeleninu a ovoce jako zdroj vlákniny.

Nevíte si s jídelníčkem rady? Obraťte se na zkušeného výživového poradce, který vám podá pomocnou ruku.

Nejlepší potraviny, které by na vašem talíři neměly chybět

  • zakysané mléčné výrobky
  • listová zelenina
  • brokolice
  • kysané zelí
  • paprika
  • špenát
  • hrášek
  • červená řepa
  • cibule
  • chřest
  • borůvky
  • luštěniny
  • červené maso
  • vejce
  • vlašské ořechy
  • kvasnice
  • med

2. Doplňte potřebné vitamíny

Příjem vitaminů a minerálů ze stravy někdy nestačí. Pokud si myslíte, že všechny důležité mikroživiny jídlem do těla zkrátka nedostanete, zaměřte se na doplňky stravy. Za zkoušku stojí vitamin C a vitaminy skupiny B, nebo rovnou kombinace multivitaminů.

3. Dostatečně spěte

Neponocujte a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Pokud tělu odpíráte dlouhodobě spánek, snižují se schopnosti regenerace i zásoby potřebných vitaminů a minerálů. Organismus je pak oslabený, což zvyšuje i riziko vřídků v puse.

4. Snižte hladinu stresu

Stejně jako spánek je důležitá také celková pohoda. Vyhýbejte se proto v dlouhodobém horizontu stresujícím situacím a pečujte o své duševní zdraví.

5. Nezanedbávejte péči o ústní dutinu

Důležité je i pravidelné čištění zubů včetně mezizubních prostorů. Myslete na to, že dásním může uškodit i nadměrný tlak a síla vynaložená během čištění, stejně jako nevhodně zvolený zubní kartáček s tvrdými štětinami. Nechte si u svého zubního lékaře doporučit ten správný kartáček i styl čištění.

Nezapomínejte také na pravidelné kontroly u praktického lékaře. Vyloučí přítomnost zánětu v těle. Dlouhodobě neléčené záněty totiž mohou vést k vážnějším problémům.

Přejeme pevné zdraví a spoustu energie na vše, co si přejete.

afty imunita spánek stres vitamíny zdravá strava

Jak se rychle a účinně zbavit aftů. Babské rady, které fungují lépe než chemie

22. 04. 2021 | Doba čtení 3 minuty

Trpíte na afty? Toto nepříjemné, často bolestivé onemocnění se projevuje vřídky kdekoli v dutině ústní. Často se jich navíc vyskytne hodně najednou, a nejčastěji na jazyku nebo vnitřní straně úst, na dásni či vnitřní straně tváře. Co si o jejich léčbě vymlely naše babičky?

Afty bývají kulaté a oválné, často zbarvené do ruda, někdy i bílé nebo žluté. Co je nejzajímavější, že důvod jejich výskytu dosud není známý. Na vině je ale jednoznačně slabá imunita či hormonální výkyvy. Proto se často vyskytují u žen v období před menstruací.

S afty mají problémy i jedinci s protézami a rovnátky či chroničtí kuřáci. Na vině může být i nedostatek vitamínu B, kyseliny listové nebo železa a pravým spouštěčem pak stres. 

Co na afty funguje?

Traduje se, že na afty jsou nejlepší vitamíny, díky nimž by měly boláky vymizet. Někdy jsou ale běžné vřídky doprovázeny bolestí, díky níž nemůžete jíst ani pít, objeví se horečka. Pak je na čase navštívit lékaře.

Afty mohou nepříjemně a bolestivě potrápit i nejmenší Zdroj: profimedia

Na trhu jsou sice k dispozici různé dezinfekční prostředky, lokální anestetika a nově dokonce laser, které pomáhají odstranit nadbytečné množství bakterií a předcházet zánětu, ale často je nejlepší poslouchat to, co fungovalo u našich předků. Vyhnete se tak nejspíš ztrátě chuti, která může některá lokální anestetika provázet.

Babičky mají vždycky pravdu 

Už naše babičky říkaly, že pokud máte plnou pusu aft, nejezte kořeněná jídla, nepijte kávu ani alkohol, nejezte citrusy, nekuřte a nežvýkejte žvýkačky.

Naše babičky radily zklidnit postižené místo kloktadlem z heřmánku nebo cucáním kostky ledu. Na bolavou sliznici zabere i propolis, který má dezinfekční účinky, nebo jen obyčejná všemocná cibule. Její vlastností je zvýšení obranyschopnosti organismu.

Najdete i bylinky, které podporují imunitní systém – jako například vojtěška, lékořice (byť se při potížích s afty žvýkání nedoporučuje, lékořicové žvýkačky představují výjimku) nebo kaktus nopál.

 Pro zklidnění bolesti můžete vyzkoušet i roztok ze šalvěje, popřípadě z ní připravené pastilky. Funguje i oregano, řebříček či arnika horská.

Některé teorie mluví i o potírání vřídku medem, který urychlí hojení.

A něco navíc… 

Ke spontánnímu vyhojení potřebují afty v průměru osm až deset dnů. Dobu hojení by mohly zkrátit prosté výplachy úst slanou vodou (zhruba půl lžičky soli do sklenice vody). Dočasnou úlevu od bolesti také přináší cucání kostek ledu.

Hojení aft také urychlí přikládání sáčků s heřmánkovým čajem, který redukuje zánět. Zařaďte také do svého jídelníčku probiotické jogurty. Pomohou vrátit bakteriální prostředí ve vašich ústech do rovnováhy, což hojení aft také prospěje.

Existuje prevence?

Chcete-li aftám předejít, posilněte svou imunitu. Hodně spěte, konzumujte kvalitní stravu, dopřejte tělu vitamíny, a vyhýbejte se zejména dlouhodobému stresu. Věnujte dostatečnou pravidelnou péči dutině ústní.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-se-zbavit-aftu

https://bylife.cz/afty/

Afty mohou být signálem snížené imunity

Afty jsou bílé, někdy i nažloutlé, bolestivé vřídky s červeným lemem. První zmínky o nich najdeme již ve starověkém Řecku. Objevují se na sliznici dutiny ústní, na jazyku či na rtech.

Podle statistik trápí afty čas od času 20 až 25 % lidí. Přesný důvod jejich vzniku zatím není zcela známý, na vině může být například snížená imunita, stres, genetika nebo mechanické poškození ústní sliznice.

V případě častého opakování, příliš dlouhého hojení nebo vyvolání celkové reakce organismu s teplotou, je pak na místě vyhledat odbornou pomoc.

V ústech se může vyskytovat i více aft najednou.

Vypadají jako drobnéídky o velikosti 1 až 3 milimetrů. Bývají kulaté až oválné.

Někteří lidé jsou na afty náchylní a mohou jimi trpět i několikrát ročně, oproti tomu existují jedinci, kteří se s aftou nesetkají za celý svůj život.

Zajímavé:  Příznaky Rakoviny U Dětí?

Afty vám vezmou chuť i na to nejlepší jídlo či pití

Člověk se nemůže pořádně najíst ani napít a špatně se mu může žvýkat i mluvit, což se odvíjí od počtu a velikosti aft. Ty mohou být velice bolestivé. Objevují se kdekoliv v ústech, afty mohou být i na jazyku nebo na dásni. „Afty často samy za pár dní odezní, proto je většinou považujeme za banalitu.

Při častém opakování, vysokém počtu nebo špatném hojení, mohou být ale varovným signálem, že se nám v těle děje něco závažnějšího. V případě častého opakování, příliš dlouhého hojení nebo vyvolání celkové reakce organismu s teplotou, je pak na místě vyhledat odbornou pomoc,“ říká MUDr. Markéta Kaniová, praktická lékařka pro dospělé z EUC Kliniky Hradec Králové.

Jak a proč afty v puse vznikají?

Afty mohou být velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Nemusíte se však obávat, v drtivé většině nejsou nakažlivé.

Dodnes není příčina jejich vzniku přesně odborníky definována a známa, přesto můžeme říci, že nejčastěji vznikají kvůli nedostatečnému příjmu vitaminů skupiny B, kyseliny listové a železa.

Afty může způsobit i tuhé, pikantní či jinak dráždivé jídlo, jahody či některé oříšky, dále přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, nedostatek spánku, špatná životospráva a neustálé vypětí. Jejich vznik je také často spojován se stresem, genetikou a velkou roli může hrát také imunita, ať už snížená nebo v podobě autoimunitních procesů. Na vzniku aft mají vliv i hormony, a to převážně u žen v období před menstruací nebo v těhotenství.

Afty se mohou objevit v krku, na rtu i na jazyku. Foto: FaizSubri2017, Wikimedia Commons

Mezi další příčiny můžeme řadit i mechanické zavinění, např.

kousnutí se do tváře či jazyka, nebo narušení dutiny ústní rovnátky či špatně sedící zubní protézou. Nezapomínejte na správně zvolený typ zubního kartáčku.

Příliš tvrdý kartáček může také zapříčinit vznik aft v ústech.

9 rad a tipů, jak předcházet vzniku aft v ústech

  • Dbejte na důkladné a pravidelné posilování imunity.
  • Snažte se vyhnout stresu.
  • Omezujte výskyt bakterií v dutině ústní správnou a pravidelnou péčí.
  • Pořiďte si pro sebe nejvhodnější zubní kartáček, jeho druh a tvrdost konzultujte se svým dentálním hygienistou či hygienistkou.
  • Soustřeďte se na to, co jíte. Vysaďte ostrá, výrazně solená či kořeněná, tuhá jídla, alkohol, chipsy, citrusové plody, cibuli, česnek, borůvky, lékořici, kávu a žvýkání žvýkaček.
  • Dopřejte svému tělu pravidelný přísun potřebných vitaminů skupiny B (mimo jiné pomáhají i s hojením sliznic), vitaminu C, kyseliny listové a železa.
  • Dodržujte zdravý životní styl.
  • Pravidelně sportujte.
  • Pokud jste kuřáci, zkuste si dát pauzu nebo ideálně přestaňte kouřit úplně.

Na afty pomáhá příjem dostatečného množství vitaminů a minerálů, ideálně ze zdravé stravy. Foto: JESSICA TICOZZELLI, Pexels

Důkladná dentální hygiena jako alfa a omega léčby aft

Jeden z nejdůležitější bodů prevence i fáze hojení aft je, kromě posilování imunity, také pravidelné a precizní dodržování ústní hygieny.

Doporučuje se, kromě mytí zubů 2krát denně, také pravidelné vyplachování úst nedráždivou ústní vodou bez alkoholu.

„Při čištění zubů buďte opatrní, používejte kartáček s měkkými štětinkami a celkově se snažte neporušovat špatným mechanickým zacházením dásně, sliznici ani zuby,“ doplňuje MUDr. Markéta Kaniová.

Existuje celá řada kvalitních zubních past, gelů, ústních vod a spousty dalších specializovaných produktů určených pro správnou hygienu dutiny ústní, abyste ji stále dokázali udržovat v tom nejlepším stavu a předcházeli tak vzniku aft v ústech, na jazyku a spoustě dalších onemocnění souvisejících s prostředím úst. Podívejte se na e-shop EUC lékárny, kde vám doporučíme a popíšeme nejvhodnější produkty.

Kdy nastane ten pravý čas navštívit kvůli aftám lékaře?

  • Když hojení aft přetrvává několik týdnů;
  • Když vás trápí silná a nekontrolovatelná bolest;
  • Když plivete krev, afty praskají, bolí a už se u vás objevily poněkolikáté v roce;
  • Když máte horečku;
  • Když máte společně s aftami opakující se průjem;
  • U dětí není na co čekat. Pokud se afta nezahojila do čtrnácti dnů, vyhledejte ihned ošetřujícího lékaře, nejlépe dětské ORL nebo stomatologa.

Stomatolog nebo jiný specialista vám pravděpodobně předepíše lokální antiseptický, anestetický či antibiotický roztok. Nemusíte se ničeho obávat. Antibiotická ústní voda se běžně na afty používá formou výplachu.

Uleví vám od bolesti a vy se budete zase moci svobodně pustit do konzumace „všeho možného“.  Lékař vám také může doporučit některý z výživových doplňků, protože vitaminy patří mezi důležité složky pro fungování dutiny ústní bez aft.

Léčba aft spočívá zejména v pečlivé ústní hygieně a podpoře imunitního systému těla. Foto: Diana Polekhina, Unsplash

Babské rady aneb Co na afty

Nepříjemné příznaky aft můžete zažehnat i surovinami, které najdete běžně v kuchyni. Naše babičky si holt uměly poradit se vším.

Výplach úst proti aftám

  • Roztok ze soli nebo jedlé sody – obě varianty mají výborné antiseptické, čisticí a zklidňující vlastnosti.
  • Citronová šťáva nebo naředěný jablečný ocet si se svými protiplísňovými účinky poradí s bakteriemi stejně dobře.

Podpora zdravé mikroflóry v ústech a prevence

  • Při prvních příznacích zvyšte konzumaci zdravých bakterií, které najdete v jogurtech a kysaných mléčných výrobcích, jen pozor na skrytý cukr.

Tlumení zánětu v dutině ústní

  • Připravte si tzv. zlaté mléko z kurkumy. Jeho silné protizánětlivé účinky pomohou tlumit zánět v ústech.

Oleje pro úlevu a proti mikrobům

Stačí dvě kapky oleje do teplé vody, lehce poválet v ústech a vyplivnout.

Trápí vás afty opakovaně? Vytvořily se vám v dutině ústní bolavé afty a máte zvýšenou teplotu? Pak neváhejte a objednejte se na některé z našich specializovaných pracovišť ze sítě EUC Klinik zabývajících se dentální hygienou nebo stomatologií.

Stomatologové EUC

autor:

MUDr. Markéta Kaniová

Afty v ústní dutině

Každý máme v ústní dutině 300 až 400 druhů bakterií. Zatímco většina těchto droboučkých organismů nám pomáhá udržet orální zdraví, zbývající menšina je útočná a stejně nebezpečná jako viry. Sliny v ústech mají antibakteriální a protiplísňové účinky.

Dokážou zneškodňovat kyseliny, dokonce zacelovat drobné defekty a ředí organické kyseliny, které nám zůstávají v ústech po jídle, ale s afty si neporadí.

Malé bělavé nebo nažloutlé vřídky s červeným lemem se zničeho nic vytvoří na jazyku, dásních, na patře nebo sliznici rtů a tváří a neuvěřitelně bolí při jídle i mluvení.

Afty, lékařsky nazývané aftózní stomatitida, začínají řezavým pocitem, případně necitlivostí v místě budoucího výsevu. Během jednoho dne se vyvinou malé vřídky, které nepřesahují 0,5 cm v průměru. Zahojí se bez jizvy během deseti dnů, ale dokáží nám pořádně otrávit život.

Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty obou typů mají sklon se dvakrát až třikrát během roku vracet. Postihují hlavně mladé lidi, častěji ženy. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí hormony, proto se často objevují u žen před menstruací.

Těch nejběžnějších příčin vzniku aft je hned několik. V první řadě je to nedostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků. V ústní dutině dochází k rychlé obměně buněk, proto se nedostatek těchto látek rychle projeví.

Dalším faktorem je stres, který narušuje běžnou funkci imunitního systému, který pak reaguje buď přehnaně, anebo je oslabený a neodolává přirozeně se vyskytujícím bakteriím. Výsledkem je pak vznik aft, koutků či oparu rtu.

Jejich příčinou však mohou být i mechanická poškození v důsledku ulomeného zubu, ostré výplně, tvrdý kartáček způsobující odřeniny (vhodnější jsou měkké kartáčky), rovnátka či nesedící protézy. Některé typy potravin mohou rovněž působit velmi dráždivě, jako např.

bramborové lupínky, arašídy, citrusové ovoce, rajčata atd. Někdy stačí, abyste se při jídle nechtě kousli do tváře. Dalšími „spouštěči“ výsevu aft bývá i zlozvyk skousávání rtů a tváří.

Jak si můžeme pomoci?
V boji proti „nezvaným hostům“ v ústech pomáhá vitamín C a vitaminy skupiny B, které posilují imunitu. Jejich podávání v doplňku stravy však nemá velký význam a vhodnějším řešením je získat tyto látky zcela přirozeně – stravou.

Pomáhají však i prostředky orální hygieny, obsahující flavonoidy, polyfenoly a další antioxidanty, které zvyšují účinnost vitaminu C. Výborným řešením při zápase s afty je extrakt z grapefruitových jadérek ve formě kapek anebo dentální gel Citrovital.

Ty můžete na postižené místo nanést přímo, nebo je používat k opakovanému výplachu úst během dne. Grapefruitová jádra obsahují protizánětlivé, antibakteriální a antivirové složky, které si s afty poradí. Jsou vynikajícím antioxidantem, který podporuje imunitní buňky v boji proti infekci.

Dalším vhodným řešením jsou bylinné odvary a kloktadla např. z heřmánku, řepíku či echinacei (všechny mají desinfekční účinky). Kromě rychlejšího hojení působí i proti jejich vzniku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector