Oteklý jazyk – Vše o zdraví

Oteklý jazyk - Vše o zdraví

Zánět jazyka (glositida) může být rozlišných změna povrchu jazyka, a to i taková, při níž nejde o klasický zánětlivý proces. Jen zřídka je glositida samostatným onemocněním. Nejčastěji se vyskytuje při chorobných procesech trávicího traktu, ale i při mnoha infekčních chorobách. Změny povrchy jazyka jsou při některých chorobách typické a pomáhají při určení diagnózy.

Jaké jsou příčiny zánětu jazyka?

  • traumatické – chronické dráždění a poranění povrchu jazyka ostrými okraji kariézních zubů, zubním kamenem, nevhodnými zubními protézami, ortodontické aparátem, poranění kousnutím při pádu, epileptickém záchvatu
  • termické – popáleniny horkými nápoji, jídly, elektrogalvanické dráždění sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů (např. amalgámová výplň a kovová korunka)
  • chemické – přecitlivělost na ústní vody, léky, protetické náhrady, náhodné poleptání
  • alergické – reakce na podání léčiva, alergická reakce na jídlo, toxiny hmyzu
  • mikrobiální – virové, bakteriální, plísňové
  • stavy spojené s glositidou: amyloidóza, celiakie, cukrovka, onemocnění jater, nutriční deficit (např. železa, kyseliny listové, vitaminů skupiny B), proteinová a kalorická malnutrice, sarkoidóza, Sjögrenův syndrom, systémové infekce (např. syfilis), vezikuloerozívní onemocnění (napr.pemfigoid, pemfigus vulgaris, erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom)

Příznaky zánětu jazyka

Postižený může být celý jazyk nebo jen jeho část. Známe různé druhy:

  • povrchový zánět – glossitis superficialis: zarudnutí jazyka, pálení a bolest na hrotu jazyka a na okrajích, někdy bývá porucha chuti.
  • hluboký zánět – glossitis profunda: rána na jazyku po poranění, která se může následně bakteriální infikovat, tehdy je okolí rány červené, oteklé, pokud vznikne absces, jazyk výrazně oteče, hmatem infiltrát, pacient má teplotu, mohou být zvětšené lymfatické uzliny
  • mapovitý jazyk – glossitis areata migrans: chronický průběh, růžové nebo červené kulaté nebo oválné políčka, v jejich okolí je často navalitý bělavý lem. Charakteristické je to, že obraz se mění během krátké doby, pokud postihuje větší plochu, připomíná mapu. Subjektivní příznaky jen u malých dětí – povrch jazyka štípe, pálí, při jídle bolí.
  • hladký jazyk – glossitis atrofica: hladký a lesklý jazyk, s červeným či růžovým pozadím. Způsobena nutričním deficitem bývá spojena s bolestmi jazyka, jinak subjektivně obtíže nejsou.
  • glossitis rhomboidea mediana: často je kombinovaná s některou vývojovou vadou jazyka, ve střední čáře na povrchu jazyka prohlubně, ze které vyrůstá ale neprominuje nad úroveň hladký slizniční útvar začervenalé barvy. Subjektivní jsou přechodné poruchy chuti a pocit cizího tělesa.
  • alergická glositida – rychlý vývoj onemocnění, bývá pocit svědění a otok jazyka (Quinkeho edém), který může způsobit vážné dýchací potíže
  • galvanická glositida – vzniká elektrogalvanickým drážděním sliznice jazyka v přítomnosti různých zubních kovů. Vyznačuje se ranky na jazyku a způsobuje bolestivé pálení a kovovou chuť v ústech.
  • jiné formy jsou součástí zánětů postihujících i jiné sliznice ústní dutiny, tzv.stomatitídy

TIP: Přečtěte si článek Co říká barva vašeho jazyka o vašem zdraví?

Diagnostika zánětu jazyka

  • anamnéza – přesné dotazy ohledně vzniku a průběhu onemocnění
  • klinické vyšetření – charakteristický nález na jazyku
  • pomocné vyšetření – v případě podezření na celkové onemocnění vyšetření krve, ev. biopsie …

Léčba zánětu jazyka

  • důležité je odstranění příčin onemocnění
  • zvýšená hygiena dutiny ústní
  • výplachy úst heřmánkovým nebo třezalkovým odvarem, potírání jazyka borax-glycerinem, bikarbonátem, peroxidem vodíku … (podle konkrétní formy naordinuje stomatolog)
  • nedráždivá měkká strava
  • alergická glositida se léčí protialergickou léčbou. Podávají se antihistaminika, kortikoidy. Stav je vážný a často vyžaduje hospitalizaci pacienta až do odeznění příznaků alergické reakce. Důležité je zjištění alergenu a následně jeho vyloučení.
  • absces-nutné vypuštění, antibiotika
  • další léčba je indikována podle konkrétního druhu zánětu, ordinuje ji stomatolog av případě celkových onemocnění i jiný specialista

Glositida může být jakákoliv patologická změna jazyka.

Budeme rádi za komentáře pod článkem k tomuto tématu.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Čtení z jazyka: zdravý je růžový, světle žlutý ukazuje na plicní infekci

Diagnostiku tradiční čínské medicíny si můžete sami vyzkoušet – tak schválně, podívejte se do zrcadla a vyplázněte na sebe jazyk. První, čeho si na svém jazyku asi všimnete, je povlak.

Obecně bílý odpovídá vnějšímu napadení škodlivinou, žlutá barva zrcadlí vnitřní stav. Silnější žlutý povlak znamená většinou zažívací potíže, tenký světle žlutý povlak plicní infekci. Hodně tmavý, až černý povlak signalizuje vážné zdravotní problémy.

Čtěte v magazínu Rodina DNESV pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES najdete rozhovor s herečkou Alenou Mihulovou i článek o křečových žílách, nebo jak naučit děti jezdit na skateboardu.Oteklý jazyk - Vše o zdraví

„Zdravý jazyk by měl být růžový nebo světle červený s nevýrazným tenkým bílým povlakem. Měl by být ohebný, hladký a středně vlhký,“ shrnuje Petra Kučerová z brněnského Centra tradiční čínské medicíny Duhový lotos. Dětské jazýčky jsou podle ní trochu jiné, například červené tečky ještě nemusí znamenat problém.

Odborník na tradiční čínskou diagnostiku si samozřejmě všímá i dalších znaků – celkového vzhledu jazyka i jeho pohybů. Třeba bledý a vlhký jazyk prozradí slabé ledviny, bledý a suchý nedostatečnost krve. Zahleněnost se projeví oteklým jazykem, třeba i s otlaky zubů na okrajích. Špatnou hydrataci poodhalí popraskaný jazyk. Když se neustále chvěje, znamená to pravděpodobně potíže s játry.

Ostatně i pro západní medicínu je jazyk zajímavým indikátorem, „například vychýlený jazyk na jednu stranu může být příznakem mrtvice,“ upřesňuje Kučerová.

Zprávy o ledvinách

Podle starých Číňanů je jazyk propojený s orgány a prozradí o nich téměř všechno. Špička je spojována se srdcem, přední část s plícemi, střední část s žaludkem a slezinou, u kořene je prostor vyhrazený ledvinám a močovému měchýři.

Strany odrážejí stav jater a žlučníku. Takže i to, v jaké části se objevují skvrny, praskliny, rýhy, hraje svoji roli. Napoví, které vnitřnosti je potřeba podpořit, aby se organismus znovu dostal do rovnováhy – ve slovníku tradiční čínské medicíny do rovnováhy jin a jang, tedy ženského a mužského principu.

Pomohou i rty

Dá se dokonce ledacos poznat, aniž byste museli vypláznout jazyk. Třeba ze rtů. Jsou-li tmavé a fialové, prozrazují špatný krevní oběh, světlé a suché zase špatnou funkci žaludku.

Velké oči a řídké obočí na vás řeknou, že se stravujete hlavně „jinovými“ potravinami (sladkými), nositel(ka) malých očí a krátkých řas konzumuje hlavně „jangové“ potraviny (maso a živočišné produkty). A tmavé kruhy pod očima doslova křičí: zadržujete příliš tekutin a vaše ledviny nezvládají.

Alena Bartošová, MF DNES Rodina Dnes

Brnění jazyka: nejčastější příčiny a kdy vyhledat lékaře?

Oteklý jazyk - Vše o zdraví

Pocity brnění a mravenčení se odborně označují jako parestézie a mohou postihnout všechny části těla, včetně rtů a jazyka. V tomto článku popisujeme nejčastější příčiny brnění jazyka. Je jich celá řada, včetně migrény nebo cévní mozkové příhody. Nejčastější příčinou mravenčení a brnění je útlak nebo poškození nervů.

  • Například po dlouhém sezení ve stejné nepohodlné pozici nebo pokud si přeležíme ruku nás mohou brnět nohy a ruce.
  • Brnění jazyka je vzácnější jeho nejčastější příčinou jsou alergické reakce a/nebo poranění nervů při konzumaci příliš horkého jídla nebo zubním lékařem při výkonech v dutině ústní.
  • Ztráta citlivosti nebo chuti a brnění jazyka mohou být způsobeny také celou řadou různých onemocnění, včetně cévní mozkové příhody, takže je důležité sledovat, jaké příznaky se u vás vyskytují a v případě, že vás z ničeho nic začne brnět jazyk, neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Příčiny brnění jazyka

Brnění jazyka může být způsobeno celou řadou různých příčin, včetně, mimo jiné:

Poranění nervu během zubního výkonu

Za senzitivní inervaci jazyka odpovídá jazykový nerv (nervus lingualis). Při některých zubních výkonech (například při trhání zubů nebo operacích v dutině ústní nebo na krku) může dojít k jeho poranění. Stává se to zejména při trhání zubů moudrosti (extrakci osmiček).

Při poranění jazykového nervu se může objevit brnění jazyka, píchání nebo mravenčí na jazyku a v některých případech také ke změně vnímání chutí ( i když za vnímání chuti jsou odpovědné jiné nervy – nervus facialis, nervus vagus a nervus glossopharyngeus, může se kvalita vnímání chutí zhoršit, i když nejsou tyto nervy poraněny, protože pocity brnění a mravenčení chuť poněkud zastírají). Ve většině případů při poranění jazykového nervu nebrní celý jazyk, ale jen jedna strana nebo okraj a někdy mohou pacienta brnět i rty nebo brada.

Ve většině případů (90%) je poranění nervu dočasné a příznaky brnění či mravenčení na jazyku do zhruba 8 týdnů odezní.

Pokud pocity brnění přetrvávají déle než 6 měsíců, jedná se pravděpodobně o trvalé poranění nervu a je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Alergická reakce

Někteří lidé jsou alergičtí na některé potraviny a nápoje a mezi příznaky alergie, mimo jiné, patří brnění či bolest jazyka, rtů nebo hrdla.

Nejnáchylnější na brnění jazyka jsou lidé alergičtí na pyl. U těch se brnění jazyka vyskytuje nejčastěji při konzumaci syrového ovoce a zeleniny, které obsahují podobné alergeny jako pyl.

Někdy mohou příznaky alergické reakce odeznít sami, ale příznaky odezní rychleji, pokud si vezmete antihistaminika (léky proti alergické reakci) a vypláchnete si ústa vodou. Sledujte, které potraviny a nápoje u vás alergickou reakci s brněním jazyka vyvolává a těmto potravinám a nápojům se napříště vyhněte.

Pokud se kromě brnění jazyka objeví další příznaky, jako jsou dušnost, kopřivka (vyrážkana kůži) nebo se váš stav zhorší, je nutné vyhledat lékaře.

V některých případech může vzniknout až život ohrožující alergická reakce (anafylaktický šok), která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Mezi příznaky anafylaktického šoku patří dušnost, otoky hrdla, křeče v břiše, poruchy polykání a ztráta vědomí.

Zajímavé:  Ruptura Šlachy Dlouhé Hlavy Bicepsu Léčba?

Afty

Afty jsou malé boláky, které se objevují na rtech, dásních, na patře i na jazyku. Mezi jejich časté příznaky, kromě bolesti, patří také brnění a pálení v okolí postiženého místa.

Afty se obvykle zahojí do týdne bez nutnosti jakékoli léčby. Pokud vás afty trápí opakovaně, je vhodné se poradit s lékařem.

Nežádoucí účinky léků

  1. Brnění jazyka se může vyskytnout také jako nežádoucí účinek některých léků, zejména léků užívaných perorálně (ústy).

  2. Jedním z léků, u nichž byly jako nežádoucí účinky popsány parestézie a brnění jazyka, je například acetazolamid (například Diluran), který se užívá k léčbě otoků, zeleného zákalu (glaukomu), křečí a periodické paralýzy.

  3. Pokud se u vás v souvislosti s užíváním léků vyskytne brnění jazyka nebo jiné nežádoucí účinky, poraďte se o jejich dalším užívání se svým lékařem.

Popálení

Pokud si spálíte jazyk příliš horkým jídlem nebo pitím, mohou se při hojení popáleniny objevit nepříjemné příznaky v podobě brnění jazyka.

Nejlepší je okamžitě po popálení vypláchnout si ústa studenou vodou. Při silné bolesti a otoku je vhodné vzít si nesteroidní protizánětlivé léky (například ibuprofen), které tlumí zánět a snižují horečku.

Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice je onemocnění, které vzniká při přerušení zásobování mozku krví. K tomu může dojít buď při ucpání některé z tepen zásobujících mozek (takzvaná ischemická mozková příhoda) nebo při prasknutí tepny v mozku (takzvaná hemoragická mozková příhoda).

  • „Nejlehčí“ formou cévní mozkové příhody je takzvaná tranzitorní ischemická ataka (TIA), což je dočasné a krátkodobé přerušení zásobování krve mozkem.
  • TIA může být známkou hrozící ischemické nebo hemoragické cévní mozkové příhody.
  • Cévní mozková příhoda je velice závažný stav, který může pacienta ohrozit na životě.
  • Jedním z příznaků cévní mozkové příhody může být i brnění jazyka nebo nemožnost pohybovat jazykem či vypláznout jazyk. Pokud se tyto příznaky objeví spolu s některými (stačí i jeden) z následujících příznaků, je okamžitě nutné zavolat záchranku:
  • Pokles koutku nebo očního víčka na jedné straně obličeje (z angličtiny F jako face – obličej)
  • Slabost v jedné paži nebo noze (z angličtiny A jako arm – pažre)
  • Porucha řeči (náhle vzniklá neschopnost mluvit nebo rozumět mluvenému slovu) (z angličtiny Sjako speech – řeč)

Pokud se objeví byť jediný z výše uvedených příznaků, je nutné okamžitě volat záchranku (z anglického T jako time – čas).

Pokud umíte anglicky stačí si tyto příznaky zapamatovat podle zkratky FAST.

Roztroušená skleróza

Jedním z častých příznaků roztroušené sklerózy jsou záněty nervů, které se, mimo jiné, projeví bolestí, nadměrnou dráždivostí nervů, pocity brnění a pálení postiženého orgánu.

Nedostatek některých vitamínů skupiny B

Pocity brnění a pálení jazyka se vyskytují také při nedostatku některých vitamínů skupiny B, zejména vitamínu B12 a B9 (kyselina listová).

Při nedostatku těchto vitamínů se může objevit také brnění rukou a nohou.

Mezi další příznaky nedostatku těchto vitamínů patří únava, a to kvůli anémii (nedostatku červených krvinek). Vitamín B12 i B9 jsou totiž nutné pro tvorbu červených krvinek a správný přenos nervových vzruchů.

  1. Nedostatek kyseliny listové a vitamínu B12 může být způsoben jejich nedostatečným přísunem v potravě a/nebo narušením jejich vstřebávání z trávicího traktu, což je problém zejména ve vyšším věku, kdy se snižuje kyselost žaludečních šťáv a také tvorba některých enzymů a látek, které jsou důležité pro správné fungování vitamínů a vstřebávání potravin.
  2. Vstřebávání vitamínů skupiny B mohou také narušit některé dlouhodobě užívané léky, a to zejména léky na snižování kyselosti žaludečních šťáv (esomeprazol, omeprazol, lansoprazol, famotidin, ranitidin) nebo léky užívané při diabetu (metformin).
  3. Mezi dobré potravinové zdroje vitamínu B12 patří ryby, maso, vejce a mléčné výrobky.
  4. Mezi dobré potravinové zdroje kyseliny listové (vitamín B9) patří listová zelenina, fazole, burské oříšky nebo rajčata.

Neléčený nedostatek vitamínu B12 a B9 může vést k trvalému poškození nervů. Proto je důležité léčbu zahájit včas a co možná nejdříve.

Hladinu vitamínů skupiny B lze ověřit z laboratorního vyšetření krve. Léčba nedostatku těchto vitamínů spočívá v užívání doplňků stravy s vysokou koncentrací těchto vitamínů.

V případě závažného nedostatku vitamínu B12 je někdy nutné ho dodávat vitamínovou injekcí.

Migréna

U některých pacientů s migrénou se objevují zrakové nebo smyslové příznaky, jako jsou například záblesky světla. Tento typ migrény se nazývá migréna s aurou a někdy se při ní mohou vyskytnout i další příznaky, jako je brnění rtů, jazyka nebo jiných částí těla.

Hypoglykémie

Jedním z příznaků abnormálně nízké hladiny glukózy v krvi (hypoglykémie) je náhle vzniklé brnění jazyka nebo rtů.

Hypoglykémií jsou nejvíce ohroženi diabetici, kteří by si měli hladinu glukózy v krvi pravidelně měřit a v případě, že zaznamenají brnění jazyka nebo rtů bez jakékoli jiné zjevné příčiny, měli by urgentně vyhledat lékaře.

Hypokalcémie

Příliš nízká hladina vápníku v krvi (odborně hypokalcémie) je také jednou z příčin brnění rtů a jazyka.

Kromě toho hypokalcémie vyvolává, mimo jiné, následující potíže.

  • svalové záškuby, křeče a ztuhlost svalů
  • brnění prstů rukou a nohou
  • závrať
  • křeče

Příčin hypokalcémie je celá řada, přičemž mezi ty nejčastější, mimo jiné, patří:

Pokud máte některé z výše uvedených onemocnění nebo se spolu s brněním jazyka a rtů objeví některé z výše uvedených příznaků hypokalcémie, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. Hladina vápníku v krvi se snadno ověří z laboratorního vyšetření krve a příznaky po doplnění vápníku obvykle odezní.

Vápník můžete doplnit buď konzumací potravin bohatých na vápník nebo, se souhlasem vašeho lékaře, užíváním doplňků stravy s vápníkem.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Brnění jazyka obvykle odezní do několika dnů nebo týdnů, zejména v případě, že je jeho příčinou poranění nervů nebo jazyka, jako je například spálenina.
  • Pokud brnění jazyka přetrvává déle než tři týdny, nebo se stav zhoršuje (například se brnění rozšíří na rty, do čelisti či do končetin), měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
  • Stejně tak je nutné vyhledat lékařskou pomoc pokud se spolu s brněním jazyka objeví příznaky alergické reakce (dušnost, otok hrdla, kožní projevy – kopřivka) nebo pokud brnění jazyka neodezní do 6 měsíců po vytržení zubu nebo jiném výkonu, při kterém došlo k poranění jazykového nervu.

Co si z článku odnést?

  1. Příčin brnění jazyka je celá řada, nicméně ve většině případů se tento pocit objeví po nějaké konkrétní události (například po trhání zubu, při popálení jazyka příliš horkým jídlem nebo jako součást alergické reakce na potraviny či nápoje).
  2. Pokud se brnění jazyka vyskytne náhle a bez jakékoli zjevné příčiny, je nutné pečlivě sledovat další příznaky, které by mohly signalizovat závažnější onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo cévní mozková příhoda.
  3. Jestliže se objeví byť jen jeden z příznaků cévní mozkové příhody (porucha řeči nebo schopnosti porozumění, slabost na jedné polovině těla – například jedné ruky nebo nohy, pokles ústního koutku na jedné straně obličeje), je nutné okamžitě volat záchranku.

Oteklý jazyk: příčiny

Otok jazyka je příznakem různých onemocnění, poruch a chorob. Některé příčiny oteklým jazykem jsou závažné, i život ohrožující, jako jsou například anafylaktické reakce. Další příčiny mohou být relativně mírný, jako je malý řez, kdy jste pokousal jazyk.

Bakterie, kvasinky a virové infekce může vést k glositida, což je onemocnění charakterizované si jazyk otok a změna barvy. Jiné příčiny oteklým jazykem zahrnují celou řadu dráždivých a expozici na velmi teplých jídel nebo nápojů, kořeněná jídla, tabáku a alkoholu. Oteklý jazyk může být také vedlejším účinkem, které nemají zuby (edentulism) a některé léky.

Infekce, které způsobují otok jazyka

Potenciální infekční příčiny otok jazyka patří:

  • Herpes simplex virus infekce
  • Strep infekce (bakteriální infekce)
  • Syfilis
  • Kvasinkové infekce

Alergické příčiny opuchlý jazyk

Otok jazyka může být kvůli mírné a vážné alergie a alergické reakce, včetně:

  • Bodnutí hmyzem alergie, jako je například z včelí bodnutí
  • Alergie drog (penicilin nebo kodein)
  • Potravinová alergie
  • Anafylaktická alergické reakce

Dráždivé a trauma může způsobit otok jazyka

Otok jazyka může vzniknout z dráždivých a traumat, včetně:

  • Kousání jazyk
  • Pálení jazyka, jako například s horkými tekutinami, teplé jídlo, nebo pikantní jídla
  • Zubní spotřebiče
  • Tabák

Jiné příčiny opuchlý jazyk

Otok jazyka může být způsobena mnoha dalších nemocí, poruch a onemocnění, včetně:

  • Akromegalie (hormonální porucha)
  • Beckwith Wiedemann syndrom (vrozená porucha)
  • Downův syndrom
  • Hereditární angioedém (závažná genetická porucha, která způsobuje periodické otok hrdla a dalších oblastech)
  • Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)
  • Lymfangiom (vrozená vada)
  • Orální neurofibrom (nezhoubný nádor možná kvůli dědičné onemocnění zvané neurofibromatóza typ 1)
  • Pellagra (kožní léze a další problémy způsobené nedostatkem vitamínu B3, který je také známý jako niacin)
  • Perniciózní anémie (snížení počtu červených krvinek v důsledku špatného vstřebávání vitamínu B12)
  • Hypofýza poruchy
  • Sarkom (měkká tkáň rakovinný nádor)
  • Rakovina jazyk

Otázky pro diagnostiku příčiny opuchlý jazyk

Chcete-li pomoci diagnostikovat příčinu a oteklým jazykem, bude vaše licencované zdravotní péče praktického lékaře zeptat na několik otázek týkajících se vašich příznaků. Otázky kladené v průběhu svého zkoumání obecně patří:

  • Je celý jazyk oteklé, nebo jen část jazyka?
  • Kdy jazyk otok začít?
  • Jak dlouho se jazyk otok trval? Má to přijít a odejít?
  • Věděli jste jíst všechny potraviny, nebo v kontaktu s jakýchkoliv neobvyklých látek před otok začal (například mořské plody, měkkýše, latex, nebo bodnutí hmyzem)?
  • Už jste měli nějaké nedávné infekce nebo poranění v ústech?
  • Máte nějaké bolesti nebo jiné příznaky?
Zajímavé:  Cukrovka příznaky - vše o zdraví

Jaké jsou možné komplikace a oteklým jazykem?

Komplikace spojené s oteklým jazykem může být progresivní a liší se v závislosti na základní příčinu. Vzhledem k tomu, oteklý jazyk může být v důsledku závažných onemocnění, může selhání, aby vyhledali léčbu vyústit v komplikace a trvalé poškození.

Je důležité kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče, pokud se u Vás objeví jakékoliv přetrvávající otok nebo jiných neobvyklých příznacích.

Poté, co je základní příčinou je diagnostikována, je důležité dodržovat léčebný plán vy a váš zdravotní péče praktického designu speciálně pro vás, aby se omezilo riziko možných komplikací, včetně:

  • Obtíže při polykání
  • Potíže s dýcháním (zablokování dýchacích cest)
  • Nepohodlí
  • Chirurgie odstranit jazyk kvůli vážné infekce nebo zhoubného onemocnění
  • Zástava dýchání z anafylaktického šoku

ÚVOD

Otok jazyka je abnormální onemocnění, při kterém se celý jazyk nebo jeho část je rozšířené, nafouklé nebo nafouklé. Váš jazyk je tvořen svaly a horní plocha je lemována s chuťovými pohárky. Váš jazyk vám pomůže mluvit, polykat, chuť a žvýkat…. Přečtěte si více o oteklý jazyk zavedení

Příznaky

Pokud váš jazyk je oteklé, může být také zažívá další příznaky v závislosti na základním onemocnění, poruchy nebo nemoci. Mezi další časté příznaky patří bolest jazyka, jazyk léze, obtíže žvýkání, a potíže s polykáním…. Přečtěte si více o otok jazyka příznaky

Co o vašem zdraví prozradí jazyk

Bílé skvrny na jazyku se obvykle vyskytují u lidí se špatnou ústní hygienou, u kuřáků či chronických alkoholiků. Jakmile dojde v důsledku podráždění k otoku papil na povrchu jazyka, začnou se zde zachytávat bakterie, odumřelé buňky a zbytky jídla.

Za problémem může ale stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie neboli metaplazie. Slizniční epitel je v důsledku zvýšeného dráždění sliznice nahrazen odolnějším epitelem dlaždicovým. Může se jednat o neškodný stav, ale také o karcinogenní změny.

Za bílým plakem na jazyku může stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie.

Foto: Profimedia.cz

Bílé povlaky jsou ohraničené a nelze je setřít. Pokud nedojde k léčbě problému, kůže může zrohovatět.

Pokud tedy máte na svém jazyku bílé skvrny, které jsou stále patrné i po týdenním důkladném čištění jazyka hrbolatou zadní stranou zubního kartáčku, je dobré navštívit lékaře, který povlak na jazyku vyšetří. Jelikož k leukoplakii jsou náchylnější i lidé HIV pozitivní, lékař by měl provést zároveň i test na HIV.

Afty se objevují v důsledku oslabené imunity a nedostatku vitamínu BZdraví

Červený jazyk může být známkou, že vaše chuťové buňky reagují špatně na určité jídlo, stres, ale i nedostatek vitaminů skupiny B, a to zejména kyseliny listové a B12.

Někdy za červeným jazykem ale může stát i jen sucho v ústech a nedostatek hydratace.

Jasně červený jazyk doprovázený bolestmi v krku může být i známkou infekce. Může se jednak jak o streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku, a to v případě, když problém doprovází i svědivá vyrážka. V těchto případech je zapotřebí vždy vyhledat lékaře, jelikož se obvykle neobejdete bez léčby antibiotiky.

Jasně červený jazyk může značit streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku.

Foto: Profimedia.cz

Zářivě červený jazyk může poukazovat i na srdeční či krevní choroby. Kromě nedostatku železa, vitaminů B a dalších důležitých živin je tak zapotřebí zjistit pravou příčinu problému.

Jak na nepříjemný zápach z ústZdraví

Jak vypadá zdravý jazyk
Zdravý jazyk je obvykle narůžovělý s drobnými hrbolky (papily) na povrchu. Na dospělém jazyku se nachází přibližně 9000 chuťových pohárků, které nám umožňují rozlišovat chutě na sladké, kyselé, slané či hořké.

Může být známkou špatně fungujících jater, plísňového onemocnění, ale i jen nedostatku vitaminu B3. Než půjdete k lékaři, tak nejprve zkuste doplnit tento vitamin.

Drobná poranění jazyka mohou být způsobena některým jídlem, zejména když je horké či pikantní. Obvykle tyto drobné ranky velmi rychle samy zmizí.

Někdy se ale na jazyku mohou utvořit i drobné vřídky či opary, které mohou způsobit řadu nepříjemností. Nicméně i tyto neduhy obvykle zmizí samy od sebe, jen to trvá déle.

Pokud se na vašem jazyku objevují rýhy, pak se často jedná o dědičnou záležitost či spojitost s minulostí. Mnoho lidí se například již rodí s prasklým jazykem.

Odborníci tomuto problému nepřičítají žádný vážný problém, jen všem doporučují, aby se na tyto rýhy zaměřili při čištění jazyka, jelikož v nich mohou uvíznout zbytky jídla, což může způsobit zápach úst, ale i rozvoj škodlivých bakterií, které mohou podporovat vznik zubního kazu.

Může vzniknout v důsledku vypití velmi horkého nápoje, ale i náhodným kousnutím do jazyka. V některých případech ale může jít i o alergickou reakci na něco, co jste zkonzumovali. V takovém případě se může jednat o velmi nebezpečnou záležitost, jelikož otok může postupně začít bránit dýchání. Pokud tedy u sebe nemáte silné antihistaminikum, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

  • Čistěte si zuby dvakrát denně

Pravidelným čištěním zubů měkkým kartáčkem odstraňujete nahromaděné bakterie v ústech. Chráníte tak nejen samotné zuby před vznikem zubního kazu, ale i celou dutinu ústní před vznikem infekcí.

Nezapomeňte se vždy pravidelně věnovat i mezizubnímu prostoru a dásním.

Špatné bakterie v ústech se rády živí sladkostmi, při jejich přemnožení přitom může docházet k poškozování zubní skloviny. Pokud snížíte příjem cukru ve svém jídelníčku, zredukujete i tyto špatné bakterie v dutině ústní.

Kouření může vést ke žloutnutí zubů, ale i k onemocnění dásní, ztrátě zubů a v závažnějších případech i k rakovině úst. Pokud jste kuřák, popřemýšlejte o tom vždy, než si zapálíte další cigaretu.

  • Pijte velké množství vody

Sucho v ústech nebo nedostatek slin může vést k onemocnění celé dutiny ústní. Dostatečným pitným režimem dokážete i v ústech udržet tolik potřebnou vlhkost v ústech a minimalizovat tak podráždění sliznic a vznik infekce.

Parodontóza není projev stárnutíZdraví

V dutině ústní, na jazyku, dásních, ale i rtech se mohou objevit nejrůznější druhy zhoubného onemocnění.

Riziko těchto onemocnění přitom nejvíce hrozí lidem nad 40 let, a to zejména kuřákům. Tito lidé by měli být obezřetní a při přetrvávající bolesti v ústech či vzniklých hrudek či ran na straně jazyka raději vždy vyhledat lékaře.

Mezi další příznaky rakoviny dutiny úst mohou patřit červené či bílé skvrny na sliznicích či neobvyklé krvácení či necitlivost sliznic.

Pokud odhalíte rakovinu dutiny ústní včas, je velká naděje, že dojde k úplnému vyléčení.

Pálení jazyka – příčiny a jejich léčba

  • Pálení jazyka může způsobovat používání ústní vody. Zdroj Shutterstock
  • Pálení jazyka může být rovněž důsledkem jeho opaření. Zdroj Shutterstock
  • Bílý povlak obvykle znamená přítomnost kvasinky. Zdroj Shutterstock
  • Pálení jazyka je jedním z příznaků celiakie. Zdroj Shutterstock
  • Tento problém může poukazovat na cukrovku. Zdroj: Shutterstock
  • Vyšetření u lékaře by mělo zahrnovat prohlédnutí dutiny ústní. Zdroj: Shutterstock

Pálení jazyka je nepříjemný stav, který může být projevem hned několika nemocí. Kromě typického zánětu se může jednat také o nedostatek železa, vitamínu B12 nebo poruchu tvorby slin. Na vině však může být i vážná nemoc nebo potravinová alergie.

Příčiny pálení jazyka

Pálení jazyka není nemoc jako taková, ale společně s bolestí tohoto orgánu představuje jeden z příznaků, které jsou typické hned pro několik různých nemocí. Tento stav může navíc upozorňovat na to, že tělu chybí potřebný vitamín B12 anebo železo. Co se týče podoby obtíží, nejčastěji si pacienti stěžují na:

  • Pálení jazyka a ústní dutiny
  • Pálení rtů a jazyka
  • Pálení na špičce jazyka
  • Pálení jazyka a horního patra
  • Pálení jazyka po jídle
  • Pálení a skvrny na jazyku
  • Bolest a pálení jazyka
  • Pálení jazyka a bílý povlak

U některých pacientů doprovází bolest jazyka také celkový pocit spáleného jazyka nebo štípání jazyka. Zatímco v určitých případech se jedná o bolavý jazyk po stranách, jindy je citlivý jazyk podrážděný po celé své délce. Výjimkou pak není ani pálení jazyka a hořkost v ústech.

Zánět jazyka

Pravděpodobně nejčastější příčinou bolesti či pálení jazyka je jeho zánět, který odborníci označují slovem glositida. Ten může mít infekční i neinfekční formu.

Infekční zánět jazyka

K infekční glositidě zpravidla dochází tehdy, pokud si pacient způsobí větší poranění jazyka.

Za infekci jako takovou pak mohou typicky bakterie, které se běžně nacházejí v dutině ústní. Povrchové infekce na jazyku mohou mít ale i kvasinkový původ.

Že se skutečně jedná o tento problém, poznáte podle typického bílého povlaku na jazyku a samozřejmě nechybí ani další nepříjemné komplikace.

Neinfekční zánět jazyka

Neinfekční záněty jazyka se pak objevují například při poškození fyzikálními faktory, jako je popálení jazyka horkou tekutinou. Dále může vzniknout v důsledku:

Životu nebezpečné jsou pak zánětlivé změny spojené s otoky, které jsou typické pro alergické reakce (například vlivem některé potravinové alergie, ale také v důsledku alergie na chlad). Tyto otoky totiž vedou ke zhoršení dýchání a bez odborného zásahu mohou končit i udušením.

Příznaky zánětů jazyka

Záněty jazyka se mohou projevovat mnoha způsoby, přičemž častokrát dochází i ke kombinaci jednotlivých příznaků. Zatímco u některých pacientů se objevuje bolest a pocity pálení na jazyku, jeho brnění či dokonce zvětšení a změny zabarvení, v drtivě většině případů je jazyk zarudlý.

Zajímavé:  Doporučené Vitamíny Pro Těhotné?

Při povrchových infekcích se na jazyku může vytvořit také charakteristický bílý povlak. A jaké má zánět jazyka příznaky, pokud pacienta obtíže trápí nepřetržitě po delší dobu? Vleklé záněty způsobují zánik papilárních linií, kvůli čemuž dochází ke změně vzhledu jazyka. Ten bývá lesklý a vyhlazený.

Diagnostika

Diagnostika obtíží by měla spočívat ve vyšetření ústní dutiny, kdy lékař zhodnotí velikost a barvu jazyka, popřípadě i horního či dolního patra.

Při podezření na infekci je dobré udělat také stěry z dutiny ústní, a pokud se odborník domnívá, že se jedná o nezánětlivou příčinu, je vhodné pátrat po tom, jak vypadá pacientova strava a zda mu nechybí vitamín B12 či železo.

Léčba

Co pomáhá na pálení jazyka? Způsob léčby se vždy odvíjí od příčiny obtíží. K jejich odstranění je nutné zvolit odpovídající terapii.

Infekce se léčí pomocí antibiotik, popřípadě antimykotik, pří poruchách vstřebávání živin je zase nejprve nutné odhalit původce potíží a teprve pak zajistit dostatečný příjem a vhodnou formu podání chybějících látek.

Pokud k pálení jazyka vedla alergická reakce, řeší se situace podáním léků proti alergii.

Další příčiny pálení jazyka

Co může dále způsobit podrážděný jazyk? Kromě výše zmíněných zdravotních komplikací může být pálení jazyka způsobeno také refluxem žaludečních šťáv. Jazyk může být rovněž podrážděný používáním ústní vody anebo častým cucáním mentolových bonbónů.

S obtížemi v podobě pálení jazyka a rtů nebo pálení jazyka na špičce pak v některých případech souvisí i nesnášenlivost některého z léků či intoxikace hmyzem. Za pálením a bolestí jazyka se ale mohou skrývat i některé další nemoci jako je například:

  • Cukrovka
  • Celiakie
  • Syfilis
  • Sarkoidóza

Zdroje: stefajir.cz, rehabilitace.info

Rychlá analýza zdraví? Vyplázněte na sebe jazyk!

Spousta nemocí se dá určit jen z pohledu na váš jazyk

Necítíte se dobře, ale vlastně vám nic není. Nad občasnou únavou či bolestí břicha nebo hlavy mávnete ve chvatu dne smířeně rukou. Jenže možná právě děláte chybu. Nemáte-li čas ani chuť s lékařem probírat vaše vágní a zdánlivě nedůležité potíže, zkuste pro začátek něco jiného. Vyplázněte na sebe do zrcadla jazyk!

V ideálním případě by měl být váš jazyk narůžovělý, mírně vlhký, jen s tenkým povlakem a hladký. Pokud tomu tak dlouhodobě není, možná se vám skrze tento orgán snaží tělo naznačit, že má problém. Terapeutka Jana Žáková říká: „Na jazyku se projevují všechny špatné změny v těle. Je pro terapeuta přímo otevřeným chorobopisem.

K diagnostice je používán přes dva tisíce let. V minulosti se Tibeťané zdravili jeho vypláznutím ve smyslu ,tak, a teď o mně víš vše‘.

Podle tradiční čínské medicíny každé oblasti těla odpovídá jiná část jazyka – jeho špička srdci, část mezi špičkou a středem plicím, střed patří žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám, tlustému střevu a močovému měchýři.“

Praktický lékař se zaměřením na celostní medicínu MUDr. Rudolf Zemek přibližuje diagnostiku jazyka takto: „Vyhodnocuje se barva, tloušťka, tvar a případná zakřivení. Důležitý je povlak jazyka, to, zda je vlhký, nebo suchý a jsou-li na něm nějaké praskliny, pupínky, jizvy nebo vřídky.“

Většina odlišností na jazyku je vratných, přičemž nejrychleji se mění povlak. Pokud však změny i nějaký typ povlaku přetrvávají, je něco špatně. Vylepšujete vzhled jazyka pomocí kartáčku na zuby? Jde-li to snadno, možná jen děláte nějakou dietní chybu. Když se stav jazyka nelepší, ukazuje to podle Rudolfa Zemka na závažný problém kdesi v zažívacím ústrojí.

„Povlak je ukazatelem plnosti či prázdnotyčchi – v čínské filosofii jde o výraz pro životní energii –, jednoznačně signalizuje akutní, ale i chronické onemocnění,“ říká terapeutka Jana Žáková. Více o tom, komu může pomoci čínská medicína, se dočtete zde.

Nejen alternativní, ale i klasická medicína zkoumá jazyk jako jedno z vodítek k diagnóze

  • Souvislý, bílý a silný povlak – je-li na hřbetu jazyka, může být špatná funkce slinivky. Objeví-li se na zadní polovině jazyka, máte zřejmě zhoršenou činnost tlustého střeva.
  • Žlutý či nahnědlý povlak – může signalizovat onemocnění jater nebo žlučníku.
  • Povlak tmavé až černé barvy – možná je to projev závažné poruchy trávicího traktu nebo často podstupujete léčbu antibiotiky, jste dlouholetí kuřáci či máte nízkou imunitu.

„Tuberkulóza, syfilis, špatná funkce štítné žlázy (pozor, jestli ji máte nemocnou, můžete mít problém například s otěhotněním! Více v tomto článku), chudokrevnost, cukrovka či nedostatek železa a zinku – to je jen část chorob, které se na jazyku nějakým způsobem projeví,“ říká doktor Zemek. Pokud spěcháte zkoumat svůj jazyk, nabízíme vám alespoň pár z mnoha možných vysvětlení některých jeho zvláštností…

  • Otisky zubů po stranách jazyka – někdy může být jazyk více či méně zbytnělý. Jsou-li otisky zubů spíše napravo, bude slabší funkce jater. Máte-li je nalevo, je zřejmě zhoršený stav slinivky nebo žaludku.
  • Hluboké příčné praskliny – signalizují náchylnost k mozkovým cévním příhodám nebo prozrazují již prodělanou mozkovou příhodu.
  • Rýhy na hřbetu jazyka, podélné nebo příčné – poukazují na poruchy funkce slinivky břišní. Rýhy příčné (k dlouhé ose jazyka) mluví pro poruchy vratné, delší rýhy podélné pro poruchy spíše nevratné.
  • Jazyk křivý či uhýbající do strany – u dětí a mladistvých naznačuje sklon k chronickým zánětům středního ucha. Může též jít o onemocnění orgánů jedné poloviny těla, často svědčí i o poruše mozkových funkcí.
  • Zarudlá špička jazyka – organismus dává najevo citové rozrušení, napětí či stres.
  • Lesklý jazyk s jasně červeným povrchem – tato barva jazyka může znamenat rakovinu žaludku, chronický zánět střev, vysokou horečku či nedostatek vitaminu B.
  • Jasně „modré“ a rozšířené žíly vespod jazyka – můžete je vidět, pokud špičku jazyka ohnete nahoru. Signalizují sklon ke křečovým žilám, k hemeroidům a mohou též avizovat „slabší srdce“.

Diagnostika podle jazyka by měla sloužit hlavně jako pomoc při hledání primárního zdravotního problému. Jde o alternativní léčbu, která může být přínosným vodítkem pro některá odborná medicínská zaměření.

Jak říká Rudolf Zemek: „Přímý pohled do zažívacího ústrojí pomocí gastroskopie, koloskopie nebo rektoskopie nelze nahradit žádnými nepřímými diagnostickými metodami.

Nicméně diagnóza z jazyka může napomoci u pacientů trpících dlouhá léta nějakou zažívací poruchou či bolestmi břicha, přičemž se nedaří najít uspokojivý důvod potíží.“

Co když vám náhle oteče jazyk? Na co si dát pozor?

Jazyk je pro lidskou existenci velmi důležitý. Pomáhá při ochutnávání jídla i komunikaci. Co když vám náhle oteče? Na vině je řada různých problémů, z nichž většina není závažná. To však neznamená, že se nejedná o velkou nepříjemnost! Na co si dát pozor?

Lékaři upozorňují, že je-li otok jazyka doprovázený dýchacími potížemi, závratěmi nebo pocitem slabosti, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Podobně to platí i u přetrvávajících potíží. V případě, že vás otok obtěžuje asi tak 10 dní i déle, a příznaky, jako je únava, bolest nebo horečka, se zhoršují, poraďte se se svým lékařem. A co tedy stojí v pozadí?

Zotavování po zranění

Jazyk je náchylný k traumatu v důsledku zásahu, jako jsou rovnátka, umělé zuby či hrubé výplně. Potíže však klidně způsobí i horké nebo ostré kousky jídla. Pozor si dávejte také na tvrdé kyselé bonbóny nebo chilli a kari koření.

Nevhodná ústní voda

Určité přísady v zubní pastě a ústních vodách také mohou způsobit otok jazyka, který se nevyřeší, dokud tyto prostředky ústní hygieny budete používat. Komplikace přitom většinou způsobuje peroxid vodíku používaný při bělení zubů, ústní vody s alkoholem nebo skořicí. V některých případech jazyk naroste do obřích rozměrů vinou jedlé sody.

Příznak alergické reakce

Alergické reakce jsou způsobeny reakcí imunitního systému. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o ořechách, měkkýších či mléku. Alergická reakce zahrnuje uvolňování histaminu, zúžení malých krevních cév a hromadění tekutin v tkáních. Alergie pak způsobí otok jazyka, rtů a obličeje. (Alergické reakce lze léčit antihistaminiky nebo perorálními steroidy.)

Vedlejší účinek některých léků

K lékům, které jsou nejznámější pro vyvolání alergických reakcí, a související s otokem jazyka, patří medikamenty na krevní tlak známé jako inhibitory ACE-I. Problémy se podle odborníků mohou objevit kdykoli během jejich užívání. Ovšem ani protizánětlivé látky (například aspirin a ibuprofen) a antibiotika (penicilin, antivirotika) nejsou neškodné.

Nedostatek vitaminů

Nedostatek vitaminu B12 a folátu může způsobit oteklý, červený, svalnatý jazyk. Málo železa se zase podepisuje na hladkém, bolestivé a bledém jazyku, jehož doprovází únava, dušnost a bledší pokožka. Pozorujete něco takového? Zvyšte příjem masa, ryb, vajec, listové zeleniny, fazolí nebo čočky.

Dráždění kyselým refluxem

Kyselina žaludeční, která putuje do krku, dráždí jazyk a způsobuje otoky. Můžete si všimnout kyselé nebo hořké chuti v ústech a pálení hrdla. Vyhýbejte se kyselým nebo kořenitým jídlům a nápojům. A co dalšího je ve hře?

Bakteriální infekce

  • Bakteriální infekce mohou vzniknout řezem, jenž pak bakterie používají jako vstupní bod.
  • Foto: Shutterstock
  • Autorka: Kateřina Málková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector