Ovulační krvácení – Vše o zdraví

Všechny si to tak přejeme. Mít běžnou délku i podobu menstruace, netrápit se hormonální výkyvy, počítat s přirozenou ovulací.

Zkrátka prožívat zdravý menstruační cyklus, který se obejde bez jediného mráčku. Přestože je ženské tělo díky svým schopnostem výjimečné, může občas chybovat.

Najednou vám může do života vstoupit celá řada nepříjemností, které naruší jinak poklidný menstruační cyklus.

Jaké problémy mohou narušit menstruační cyklus v jeho jednotlivých fázích?

Běžný menstruační cyklus zpravidla mívá délku 28 dní, přičemž je rozdělený do čtyř zásadních fází:

1. Fáze – Menstruace

Přirozená menstruace trvá nejčastěji 2-7 dní. Po dobu těchto dní dochází ke ztrátám krve včetně endometria, které společně mohou dosáhnout objemu 50 až 80 ml.

Tělo v tu chvíli produkuje několik hormonů a také enzymů, jako třeba plazmin, který zabraňuje srážení menstruační krve. Společnými silami se snaží o to, aby se děloha pečlivě očistila a byla následující cyklus připravena pro případné otěhotnění.

Pokud ovšem menstruační cyklus nepracuje správně, mohou se dostavit následující obtíže:

  • Dysmenorea – je bolestivá menstruace, která je doprovázena nevolnostmi, křečemi v podbříšku, zvracením i průjmem.
  • Premenstruační syndrom – soubor velmi nepříjemných obtíží, které se mohou projevit z fyzické i psychické stránky.
  • Premenstruační a postmenstruační krvácení – jedná se o krvácení, které se objevuje několik dnů před i po menstruaci, tedy v období, kdy by k němu docházet nemělo.
  • Hypermenorea a hypomenorea – silné nebo naopak slabé krvácení, avšak při normální délce cyklu.
  • Menoragie – silné a zároveň prodloužené krvácení.
  • Amenorea – úplné vynechání menstruace, ke kterému může dojít v důsledku onemocnění v oblasti dělohy či vaječníků.
  • Polymenorea – příliš časté opakování menstruace.
  • Oligomenorea – je naopak méně časté krvácení v delším časovém rozestupu.

Bylinný koncentrát Energy Gynex obsahuje chaluhu bublinkatou, která podporuje pokles estrogenu u žen, mochnu husí a kontryhel obecný, který podporuje menstruační komfort a jiné byliny. Gynex je velice oblíbený bioinformační přípravek se širokospektrálním účinkem.

2. Fáze – Folikulární fáze

Po menstruaci přebírá slovo FSH, což je hormon stimulující folikul (produkovaný buňkami hypofýzy), díky kterému začne ve vaječníku růst několik míšků spolu s vajíčky. Jejich obaly produkují důležité estrogeny, zejména estradiol. Díky jeho působení se ve vaječníku vyvine kvalitní a oplodnění schopné vajíčko, které čeká na třetí fázi cyklu – ovulaci. V souvislosti s FSH se může objevit:

  • Vysoká hladina FSH – může značit anovulaci, předčasnou menopauzu, ale také selhávání vaječníků v důsledku onemocnění.
  • Nízká hladina FSH – značí sekundární selhávání vaječníků v důsledku onemocnění hypofýzy nebo hypothalamu.
  • Oogeneze – jedná se o selhání během zrání vajíček.

ADIEL vitamíny pro ženy FertilONA forte plus s unikátním složením v celulózových kapslích. Jedná se vitamínový doplněk stravy pro ženy, jehož obsahem je kvalitní Andská bylina maca peruánská, která je považovaná za přírodní fytoestrogen, podporuje hormonální systém ženy, její plodnost a sexualitu.

3. Fáze – Ovulace

Když je vajíčko plně vyvinuté, začne tělo produkovat dostatek estradiolu, díky kterému dojde k uvolňování luteinizačního hormonu. V ten okamžik se spouští ovulace, která obvykle probíhá 12-14.den cyklu a obyčejně trvá 48 hodin.

Vajíčko posléze putuje vejcovodem do dělohy, kde vyčkává na oplodnění. Ovulace bývá často doprovázena ovulačními bolestmi. Typické jsou zejména změny na děložním čípku a také cervikálním hlenu, který spermiím usnadňuje cestu k vajíčku.

Pokud ovšem nepracuje menstruační cyklus správným způsobem, mohou se dostavit následující poruchy ovulace:

  • Anovulace – jedná se o okamžik, kdy k ovulaci vůbec nedochází. Anovulace většinou zastavuje menstruační cyklus a to nejen z hlediska ovulace, ale i menstruačního krvácení.
  • Oligoovulace – je nepravidelná a vzácná ovulace, která se u žen objevuje v menší míře a delším intervalu, než je obvyklé.

Ovulační krvácení - Vše o zdraví

Šikovným pomocníkem může být Čaj Ludmily Mojžíšové, který je speciální doplněk stravy. Bylinná směs nahrubo nasekaných kvalitních bylin. Květ hluchavky a řebříček zajišťují menstruační a premenstruační komfort ženy. Šípek, řebříček a čekanka přispívají ke správné funkci močových cest a ledvin.

Truskavec ptačí a heřmánek podporují normální činnost dýchacího systému. Šípek, dobromysl a jitrocel kopinatý jsou antioxidantem a vytvářejí přirozenou obranyschopnost.

Oproti jiným čajům se stejnou recepturou obsahuje ADIEL Čaj Ludmily Mojžíšové květ hluchavky, který je obtížnější na uchovávání, nicméně má nejvyšší obsah účinných látek v rostlině. Bylinný čaj nyní nabízíme ve formě sáčků. 

4. Fáze – Luteální fáze

Mezi ovulací a menstruací se nachází poslední období – luteální fáze, která zakončuje menstruační cyklus. Ta zpravidla netrvá déle než 16 dnů.

V tomto okamžiku dochází k dramatickému poklesu estrogenu a naopak prudkému nárůstu hladiny progesteronu, který je produkován žlutým tělískem, jež vzniká po prasknutí folikulu. Ten je důležitý také v případě raného těhotenství a drží nad oplodněným vajíčkem ochrannou ruku.

Vysoká hladina progesteronu zvyšuje tělesnou teplotu, proto můžeme v tomto období poznat ovulaci díky vyšší bazální teplotě. Progesteron také stojí za růstem děložní sliznice, kde je vajíčko nachystané na oplodnění.

Pokud k němu nedojde, po konci luteální fáze vajíčko zaniká, bazální teplota spolu s hladinou progesteronu klesne a dochází k menstruaci. Během luteální fáze však může dojít k následujícím problémům:

  • Nedostatečná funkce žlutého tělíska – žluté tělísko během menstruační cyklu nefunguje správně, proto se embryo nemůže na sliznici dobře zahnízdit, případně je i po úspěšném zahnízdění odplaveno menstruací. Bývá častou příčinou neplodnosti.
  • Nedostatek progesteronu – je nižší hladina progesteronu, než jaká by v ideálním případě měla být. Způsobuje neplodnost a také přerušení těhotenství v jeho raných fázích.

Podpořit funkci žlutého tělíska můžete také s pomocí produktu Drmek s vitamínem E a vitamíny FertilCare. Sada obsahujevitamíny pro ženy FertilCare a kapsle Drmek FORTE s vitamínem E.

Vitamíny Fertilcare jsou potravinovým doplňkem stravy pro ženy obsahující speciální kombinaci vitamínů a minerálů, především kyselinu listovou, která přispívá ke správnému růstu zárodečných tkání během těhotenství a stejně jako vápník, hořčík nebo železo se podílí na správném procesu dělení buněk. Obsahem vitamínů je také jód, který napomáhá k normálnímu fungování štítné žlázy nebo vitamín B6 regulující hormonální aktivitu. Vitamíny s kyselinou listovou jsou vhodné pro těhotné. Drmek působí na produkci ženských hormonů progesteronu, ulevuje při menstruačních potížích, pomáhá při menopauze. 

ZDROJ:

http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=10&pid=10&gid=000100

https://www.verywellfamily.com/anovulation-and-ovulatory-dysfunction-1959926

Ovulace: co vše je za tímto pojmem skryto?

Nový článek je věnován pojmu ovulace. Co vše se za tímto slovem skrývá? 

V první řadě je to jedna z fází ženského menstruačního cyklu. Je to nejkratší fáze, obvykle trvá pouze 1 den. Je však důležité, že ovulace není to samé jako plodné dny – ty totiž trvají až 5 dní a přesněji to jsou 3 dny před ovulací, ovulace a 1 den po ovulaci, kdy může být vajíčko oplodněno. 

Ovulace při braní hormonální antikoncepce

Jestliže je žena uživatelkou hormonální antikoncepce (HA), nastává jiná situace. Mozek dostává prostřednictvím hormonů z HA signál, že jste vlastně “těhotná”, tudíž pravá ovulace nenastává a vajíčko tedy nemůže být oplodněno.

V tomto případě mohou nastat určité komplikace po vysazení HA a při následné snaze otěhotnět. Tělu chvíli trvá, než zpracuje fakt, že do těla nejsou dávány hormony prostřednictvím HA, mohou tedy nastat situace jako vynechání či zpoždění menstruace.

Je tedy možné, že bude několik měsíců trvat, než se ženský cyklus upraví a začne být “opravdový”. Může se také stát, že přijde menstruační krvácení, ale to se nemusí jistě rovnat ovulaci.

O této problematice si budete moci přečíst něco víc v budoucnu, v článku věnovanému přímo tomuto tématu. Je tedy dobré poslouchat své tělo, popřípadě si udělat ovulační test. 

Ovulační krvácení - Vše o zdraví

Mýty o ovulaci

Ano, i o ovulaci koluje spousta mýtů. Pojďme si uvést 3 známé a říct si, jak to doopravdy je.

1) Ovulace je vždycky v polovině cyklu

Ženské tělo je zázrak a je také velmi individuální. I když to tak u většiny žen může být, není to pravidlo. Některé ženy ji mohou mít dříve než v polovině, jiné zase později. Nelze se na to tedy stoprocentně spoléhat.

Tělo vysílá určité signály, že ovulace je – tlak na prsou, bolest vaječníků, zvýšená únava, změna konzistence poševního hlenu atp. Žena tedy posloucháním svého těla dokáže odhadnout, že právě ovuluje.

V jiném případě je možné udělat ovulační test.

2) Otěhotnět se dá pouze při ovulaci

Tedy v průběhu 24 hodin. To je omyl. Jak už je uvedeno a vysvětleno výše, je rozdíl mezi ovulací a plodnými dny. Plodné dny, bývá jich přibližně 5 v jednom cyklu, jsou nejlepším časem pro to, aby žena otěhotněla. Spermie totiž dokáží uvnitř ženy přežít a počkat na vajíčko. Není tedy třeba se stresovat, nejde pouze o jeden den, ale o větší časový úsek, kdy je žena schopna otěhotnět.

3) Menstruace nerovná se ovulace

Na toto téma bude speciální článek, ale je vhodné to zmínit i tady, ve zkratce. Jestliže žena užívá HA, tak menstruuje, ale menstruační krvácení je uměle vytvořeno pomocí hormonů. Po vysazení se tedy může stát, že žena není schopna ovulace, i když krvácí. Tělo potřebuje čas a prostor pro zotavení a najetí do “přírodního” režimu. 

Zajímavé:  Darování plazmy - vše o zdraví

Příznaky ovulace

Mimo ovulačních testů, které vám ukáží, zda ovulujete či ne, existuje také mnoho fyziologických příznaků a změn, podle kterých žena může (ale nemusí, je to – jako vždy – velice individuální) vypozorovat, že právě ovuluje. Mezi nejběžnější řadíme bolest prsou, bolest vaječníků, únava, slabé krvácení přibližně v polovině cyklus, mírné zavodnění nebo poševní hlen. 

Ovulace je fáze cyklu, kterou není radno podceňovat, i když se zrovna nesnažíte otěhotnět. I zde platí jedno: poslouchat své tělo. A jestliže se vám nezdá vaše ovulace, nebo celý menstruační cyklus, delší dobu v pořádku, neváhejte navštívit gynekologa.

Co o zdraví prozradí menstruace. Ohrožení rakovinou i nákazu infekcí

Menstruace, nebo také měsíčky, menses, perioda či cyklus, je přirozenou a neoddělitelnou součástí ženského života v reprodukčním období, které začíná první menstruací a končí menopauzou.

Perioda může být narušena mnoha faktory jako stres, nadměrná fyzická aktivita, nedostatek živin či léky (více jsme o tom psali zde). Některé výkyvy a abnormality v menstruačním cyklu však mohou upozorňovat na nějaký problém, se kterým se náš organismus právě potýká. Přečtěte si, co může o vašem zdravotním stavu prozradit vaše perioda.

Vynechání menstruace

Pokud má vaše měsíční krvácení pár dní zpoždění, není důvod k panice. Jestliže se však menstruace nedostaví daný měsíc vůbec, může to znamenat, že se ve vašem těle děje něco neobvyklého a mozek oddaluje ovulaci, dokud se vše nevrátí do normálu.

„Načasování menstruačního cyklu je řízeno hypotalamusem, řídícím centrem v mozku, který říká vaječníkům, co mají dělat,“ vysvětlila doktorka Daniela Carusi z Woman´s Hospital v Bostonu v USA.

Hypotalamus je velmi citlivý na faktory, které mohou ovlivnit funkce mozku jako spánková deprivace, stres, nemoc, neobvyklé výkyvy v hladinách hormonů, nadměrné cvičení (což si mozek může vyložit jako stres), nezvykle vysoké nebo naopak nízké okolní teploty nebo užívání drog.

Doktorka Carusi však uklidňuje, že cyklus se obvykle vrátí do normálu, jakmile zdravotní potíže vymizí. Pokud se vaše perioda nedostaví dvakrát za sebou, je na místě poradit se s gynekologem.

Špinění uprostřed cyklu

Náhodné krvácení nebo špinění, které se objeví uprostřed cyklu bez premenstruačního syndromu, může být způsobené řadou příčin. Jak pro iDNES.cz vysvětlil gynekolog Peter Koliba z GYN MEDICO, špinění uprostřed cyklu se u asi 1 a 2 procent žen vyskytuje zcela fyziologicky v průběhu ovulace, kdy dochází k výraznějším změnám hladin pohlavních hormonů.

„Při užívání antikoncepce může vznikat z nedostatku estrogenů a změna preparátu s vyšší dávkou estrogenu problém snadno vyřeší.“

Mezi další příčiny, které mohou způsobovat špinění, se podle lékaře Koliby řadí děložní polyp nebo myom. Intermenstruační krvácení může být také projevem infekce, typicky chlamydiové. V neposlední řadě může být nepravidelní krvácení známkou závažnějšího onemocnění (například zhoubný nádor). V případě výskytu nepravidelného krvácení se vždy doporučuje nechat se vyšetřit gynekologem.

Příliš bolestivá menstruace

Menstruační křeče rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem.

Ale pokud jsou vaše křeče při krvácení tak intenzívní, že si musíte vzít volno v práci, zrušit svoje denní plány a ani volně prodejné léky nezabírají, není to v pořádku.

Podle gynekologa Petera Koliby může být bolestivá menstruace buď primární, bez zjevného onemocnění dělohy a pohlavních orgánů, nebo sekundární, kdy menstruační bolesti vznikají v souvislosti s jiným onemocněním.

„Nejčastější příčinou sekundární bolestivé menstruace je endometrióza. Mezi další onemocnění, které způsobují bolestivou menstruaci, patří děložní myomy, cysty vaječníků nebo pánevní záněty,“ uvedl gynekolog, který ke zmírnění menstruačních bolestí doporučuje lokální působení tepla (teplé obklady) a dostatečný odpočinek.

„Při silnějších bolestech je namístě užití léků proti bolesti. Vhodné jsou tzv. nesteroidní protizánětlivé léky (např. Ibalgin, Nalgesin, Nimesil, Aspirin apod.), které cíleně snižují tvorbu prostaglandinů a tím i nadměrné děložní stahy. Při opakovaných potížích a k prevenci bolestivé menstruace může být s dobrým efektem použita i kombinovaná hormonální antikoncepce,“ dodal.

Krvácení bez menstruace

Jestliže vás z ničeho nic překvapí krvácení, které nedoprovázejí obvyklé příznaky premenstruačního syndromu, jako jsou nafouknuté břicho, napětí prsou či změny chutě k jídlu, máte nejspíš takzvanou pseudomenstruaci, neboli krvácení bez ovulace. Tento problém může u žen s nadváhou nebo obezitou poukazovat na prediabetes.

Jak vysvětlila doktorka Carusi, inzulínová rezistence má totiž přímý dopad na vaječníky. Pro tyto pacientky je klíčové dostat svou váhu po kontrolu, zvláště pokud plánují otěhotnět.

„Pseudomenstruaci také dobře znají uživatelky hormonální antikoncepce, hormony totiž zařídí, že nenastane přirozená ovulace,“ píše server huffingtonpost.com.

První menstruace se dostavila velmi brzy

Jestliže jste byla na základní škole mezi prvními, které se každý měsíc omlouvaly z hodin tělocviku, máte nejspíš další dobrý důvod, proč se zdravě stravovat, pravidelně cvičit a provádět samovyšetření prsou (přesný návod najdete zde).

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Jedním z rizikových faktorů rakoviny prsu je délka působení ženských pohlavních hormonů (estrogenů) na prsní tkáň v průběhu života. Ženy, které začaly menstruovat brzy a přestaly menstruovat v pozdějším věku, jsou více ohrožené vznikem zhoubného onemocnění prsu,“ uvedl gynekolog Koliba.

Ten za prevenci rakoviny (i rakoviny prsu) považuje zlepšení životního stylu, dostatečnou pohybovou aktivitu, vyváženou stravu, zejména s omezením vysokotučných jídel, udržování přiměřené hmotnosti, omezení alkoholických nápojů a také neodkládání těhotenství do pozdního věku.

„Jako takzvanou sekundární prevenci s cílem odhalit potenciální onemocnění co nejdříve je vhodné provádět pravidelné samovyšetřování prsů a u žen po 45. roku věku pravidelně absolvovat mamografické vyšetření, které je plně hrazeno ze zdravotního pojištění,“ dodal lékař Peter Koliba. 

Ženské starosti

S poruchami menstruačního cyklu se můžeme setkat v každém věku, nejčastěji je to v období dospívání, po porodu a v období před nástupem klimakteria. Pokud je menstruační cyklus bez výrazných bolestí a problémů, zpravidla jej až tak nevnímáme.

Jiná situace nastane, pokud nám menstruace hlouběji zasáhne do běžného života. Pak je dobré navštívit lékaře.

Je až překvapivé, kolik žen i v dnešní době své problémy s menstruací zlehčuje, a dokonce při preventivní prohlídce, pokud se lékař sám nezeptá, své problémy lékaři nesdělí.

Pojmy „menstruace, menses“ pocházejí z latinského „mensis“ (měsíc), které souvisí s řeckým „mene“. Vše je spojeno s tím, že Měsíc potřebuje 28 dní na oběh kolem Země. Průměrná délka normálního cyklu je tedy 28 dní a lze jej rozdělit do 4 fází.

Menstruace trvá obvykle 3-5 dní se ztrátou asi 50-80 ml krve, přičemž dochází k odlučování děložní sliznice. Právě pro tuto ztrátu krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži.

Doprovodnými znaky menses bývají  děložní křeče, občas spojené s nevolnostmi, zvracením a průjmy.

Nástup menstruace

První menstruace se dostavuje mezi  9. a 15. rokem života dívky. Průměrně se u dívek v České republice objeví první menstruace těsně po 12. narozeninách.

Objeví-li se dříve než v devíti letech, jde nejspíš o projev předčasné puberty, ale je nutné vyloučit i nádor vaječníků nebo mozku. Nedostane-li dívka menses do 15 let, může být příčin tzv. amenorey hned několik.

Nejčastější příčinou tohoto stavu bývá vrozená vývojová vada pohlavních orgánů nebo mozku. Pokud nejsou sekundární pohlavní znaky vyvinuty vůbec nebo pouze částečně, jde nejspíš o poruchu genetickou.

Věk, kdy dojde k prvnímu krvácení, je ovlivňován několika faktory, a to konkrétně genetikou, prostředím, stravováním a výživou. Je zvláštní, že u žen, které žijí společně v blízkém prostředí, se může začátek menstruace synchronizovat.

Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V prvních letech je menstruace nepravidelná a u poloviny cyklů nedochází k ovulaci. Hormonální systém u dívek je velice citlivý na fyzickou a psychickou zátěž, což se může projevit dlouhým menstruačním cyklem (oligomenorea) nebo naopak chyběním menstruace (amenorea).

Častou příčinou těchto problémů je také náhlý úbytek hmotnosti. K poruše cyklu dochází, pokud dojde k úbytku celkové hmotnosti o 15 procent nebo tukové tkáně o třicet procent.Menstruace může chybět při syndromu polycystických vaječníků. Dívky s tímto syndromem jsou obézní, mají zvýšené ochlupení mužského typu a akné.

Těmto dívkám je podávána hormonální antikoncepce, která snižuje hladinu mužských pohlavních hormonů.

Poruchy a nepravidelnost cyklu

Mezi poruchy menstruačního cyklu patří slabá či silná menstruace a prodloužený cyklus trvající déle než sedm dní. Slabý cyklus zpravidla nevyžaduje žádné speciální léčení, pokud odborník vyšetřením dojde k vyloučení závažnějších onemocnění, která by mohla být příčinou.

O slabé menstruaci mluvíme v případě, kdy žena spotřebuje méně než dvě vložky denně. Závažnější příčinou slabého krvácení může být Ashermanův syndrom, ke kterému může dojít po porodu či potratu, kdy bylo nutné dělohu vyčistit kyretáží. Děložní stěny částečně nebo úplně srostou.

Toto onemocnění se projevuje i neschopností otěhotnět nebo porušeným vývojem placenty, pokud k otěhotnění dojde.

Silná menstruace, která  netrvá déle než sedm dní, se nazývá hypermenorea. Její příčinou může být vývojová vada dělohy, děložní polyp nebo myom, endometrióza nebo nádor dělohy.

Příčinou silné menstruace může být i onemocnění ledvin, štítné žlázy, vysoký krevní tlak, nedostatek vitaminů B a C nebo porucha krevní srážlivosti. Vždy je nutné vyloučit zejména nádor – odběrem děložní sliznice.

Zajímavé:  Rybomunil - Vše o zdraví

Podle typu změn sliznice se při léčbě podávají hormonální preparáty v různé kombinaci a fázi menstruačního cyklu. Je třeba také zvážit, zda při silném cyklu nedojde k anemii a není nutné doplňovat železo do organismu pomocí tablet.

Vyšetření na gynekologii je opravdu namístě, pokud žena krvácí velmi silně, po dobu více než osmi dní, krvácí-li mezi cykly a je-li nepravidelnost cyklu výrazná. Může se jednat o myomy, cysty, endometriózu, srůsty nebo mimoděložní těhotenství.

K nepravidelnosti menstruačního cyklu může dojít i u žen, které jinak s pravidelností problém nemají. Může se jednat o ovulační krvácení, nebo špinění těsně před nebo po menstruaci.  Ovulační krvácení bývá slabé, trvá v rozmezí několika hodin až dvou dnů a mohou jej doprovázet ovulační bolesti.

Jakmile vajíčko dozraje, oslabí se stěna folikulů (váčků) a dojde k uvolnění zralého vajíčka – ovulaci. Vajíčko je největší buňka v těle (0,2 mm). Vajíčko projde vejcovodem a to je ta chvíle, kdy může dojít k jeho oplodnění. Současně se v děložním hrdle vyskytuje čirý a tažný hlen, kterým dobře pronikají spermie.

Dalším znakem jsou ovulační bolesti, trvající několik hodin. V tuto chvíli také stoupá teplota těla. Po ovulaci nastupuje poslední fáze cyklu, fáze luteální, kdy se zbytek folikulu transformuje do žlutého tělíska, které produkcí hormonů připravuje dělohu k uhnízdění zárodku.

Pokud k oplodnění nedojde, neoplodněné vajíčko se rozloží a žluté tělísko také zaniká.

Nepravidelné prodloužené krvácení je označováno jako metroragie. Příčinou tohoto krvácení je narušená funkce vaječníků, kdy nedochází k ovulaci a děloha je dlouhodobě pod vlivem hormonů – estrogenů. Nejčastěji tomu bývá na začátku a na konci reprodukčního období ženy. Cyklus vypadá tak, že se střídají období vynechání menstruace s prodlouženým krvácením.

Premenstruační syndrom

Otoky, bolesti v zádech a podbřišku, prsů, hlavy, podrážděnost – to jsou jen některé nepříjemnosti, které trápí ženy v období před menstruací (u někoho dokonce 14 dní před menstruací) Pomoci může progesteron, který bývá aplikován vaginálně, pyridoxin, diuretika. Ženy, které berou hormonální antikoncepci, zpravidla PMS nepociťují, a pokud ano, je na místě tuto antikoncepci změnit.

Sílu a bolestivost menstruace lze ovlivňovat i pomocí přírodních prostředků. Pomoci mohou bylinky – kontryhel, malinové listí, homeopatické preparáty, akupunktura, masáže. Vhodné je začít věnovat se aktivněji pohybu – výborná v těchto případech bývá jóga, tai-či nebo břišní tanec, které jsou zaměřené na uvolnění pánve a přispívají tak k odstranění bloků v této oblasti.

Menstruace a dovolená

Ženy chtějí oddálit menstruační krvácení z důvodu dovolené. Postup je následující. Po dobrání obvyklé měsíční kúry (zpravidla 21 tablet)hormonální antikoncepce se plynule přejde k další bez přestávky. Tímto způsobem lze oddalovat krvácení až tři měsíce (jde o tzv. dlouhý cyklus).

Déle není doporučováno. Pro ženy, které normálně antikoncepci nepoužívají, může gynekolog předepsat hormonální tablety, menstruace se pak opět dostaví zhruba do tří dnů po vysazení tablet.

Tento postup však může se sebou nést i negativní účinky jako zvracení, nadýmání, bolest břicha, zvýšení hmotnosti.

Strach z menopauzy

Menopauzou život rozhodně nekončí, jak si ženy leckdy myslí. V období, kdy vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka, menstruační cyklus ustane a nastává menopauza, přechod. Jde zpravidla o období mezi 45. a 55. rokem ženy.Snížení produkce pohlavních hormonů s sebou samozřejmě přináší poruchy menstruace.

Typickým příznakem klimakteria jsou tzv. návaly. Měnící se hladiny hormonů vedou k pocitům horka, napětí a slabostem. Mnohdy se objevuje kolísání krevního tlaku provázené bolestmi hlavy nebo pocity malátnosti a únavy.

Protože i mozkové funkce jsou ovlivněny hladinami hormonů, může u žen v přechodu docházet k nespavosti a ke změnám nálady. Vliv menopauzy na reprodukční orgány ženy vede k výskytu častějších bakteriálních infekcí – především dolních cest močových. Hormonální změny mají vliv i na změny v ukládání tuků.

Začíná se hromadit i mimo typické lokalizace. S tím mnoho žen vůbec nepočítá, a proto v menopauze přibývají na váze.

Jak menstruace ovlivňuje zdraví ženy

Průběh periody může být u každé ženy trošku jiný.
Foto: Profimedia.cz

Normální menstruační cyklus trvá 26-35 dní, přičemž samotná perioda trvá 3-7 dní. Na začátku každé periody se obvykle nejprve vyskytuje tzv. špinění a mírné křeče v oblasti břišní.

Následuje silné krvácení a s ním spjaté i větší křeče po dobu 2-3 dnů. Poté se začne krvácení zmírňovat, dokud se úplně nezastaví.

„Průběh každé periody může být trošku jiný. Některá je více bolestivá, jiná méně, což je naprosto normální,” vysvětluje pro Daily Mail gynekoložka Dasha Fielderová.

Estrogen je primárně ženský pohlavní hormon, který je zodpovědný za vývoj a regulaci ženského reprodukčního systému. V těle ženy tento hormon dominuje v první polovině menstruačního cyklu, pak jeho hladina začíná pomalu klesat a svou dominanci přebírá další pohlavní hormon – progesteron.

„Na pokles estrogenu některé ženy reagují změnou nálady, nervozitou a nespavostí. V těle se pak může začít zadržovat voda a ženy může začít trápit i nadýmání a zácpa,” upozorňuje Fielderová.

Jedná se přitom o zcela normální příznaky, změny hormonální hladiny, nejde tedy o nic patologického.

Testosteron je další hormon, který sehrává velmi důležitou roli v menstruačním cyklu ženy. Přestože se jedná primárně o mužský pohlavní hormon, je produkován i u žen. Do krevního oběhu jej uvolňují vaječníky a nadledvinky.

Předností tohoto hormonu je, že u žen vzbuzuje sexuální touhu, myšlenky a energii na samotné milování.

Proč během menstruace přibíráme

Hladina testosteronu u žen postupně klesá s věkem. Nižší množství hormonu pak může snižovat množství svalové hmoty, zhoršovat zdraví kostí a také snižovat citlivost v pochvě a klitorisu.

„Když je hladina testosteronu příliš vysoká, může to vyvolat např. syndrom polycystických vaječníků nebo primární hyperplazii nadledvin, což je velmi vzácný jev, který má za následek hormonální nerovnováhu. U obou případů je vždy zapotřebí vyhledat odborníka,“ upozorňuje gynekoložka.

Cvičení během menstruace pomáhá od bolestí a nafouklého břicha
  • Pokud je váš cyklus delší než 35 dní.
  • Trpíte nadměrným růstem vlasů.
  • Změnil se vám hlas.
  • Máte delší periodu.
  • Vaše krvácení je výrazně silnější než běžně.
  • Když krvácíte mimo periodu.

Přestože se nemusí jednat o nic závažného, je vždy lepší se nechat vyšetřit a nechat si zjistit hladinu hormonů (estrogenu, progesteronu a testosteronu) v krvi.

Jak se mění menstruace ženám po čtyřicítce
Co všechno může ovlivnit sílu krvácení při periodě
Děložní myomy – vyskytují se v reprodukčním období žen. To, že je žena má, obvykle zjistí při běžné kontrole. 
Hormonální nerovnováha – může způsobit syndrom polycystických ovarií či endometriózu. Upozornit na ni může například nespavost, podrážděnost, přírůstky hmotnosti, nízké libido, deprese a únava. Toto všechno může přispět k silnějšímu krvácení.
Potrat – ztráta plodu před 20. týdnem těhotenství. Obvykle se jedná o velmi těžkou životní zkušenost, která může zanechat hluboké rány na duši, ale také na fyzickém zdraví ženy.
Mimoděložní těhotenství – pokud vajíčko oplodněné spermií nestihne doputovat až do dělohy a uhnízdí se ve vejcovodu. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který při pozdním odhalení může skončit tragicky.
Adenomyóza – jedná se o nezhoubný stav, kdy se vnitřní výstelka dělohy přesune do svalové stěny dělohy. Nejedná se o nebezpečný stav, nicméně může se jednat o velmi bolestivou záležitost způsobující velmi silné krvácení.
Zánětlivá choroba pánve (PID) – je způsobena napadením děložního čípku infekcí obvykle při pohlavním styku, porodu či po gynekologických zákrocích. Pomoci mohou léky, v některých případech je ale nutné operativní řešení.

Svůj menstruační cyklus můžete pozitivně ovlivnit i svým životním stylem. Pokud se zaměříte na zdravou stravu, více pohybu, dobrý spánek, vaše perioda bude mnohem příjemnější.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
Léčivé čaje na ženské problémy

Hlavní zprávy

Otázky kolem menstruace aneb proč je důležité znát svůj cyklus

  • Nejčastějším příznakem menstruace je bolest břicha. Ta může mít různou intenzitu.
  • Bolest hlavy je častým příznakem blížící se menstruace.
  • Spousta žen se potýká s premenstruačním syndromem, který se projevuje třeba prudkými změnami nálad a plačtivostí.
  • Na sex během menstruace jsou rozdílné názory.
  • Po porodu se menstruace dostavuje zhruba v rozmezí 6 až 24 týdnů. U kojících žen se může interval prodloužit až na rok.
  • Během „svých dnů“ se ženy potýkají také s úzkostí.

Měsíčky, krámy anebo zastarale perioda.

Ženy pravidelné krvácení nazývají mnoha způsoby, jeho význam však zůstává stejný. Je součástí menstruačního cyklu, který se u žen v plodném věku pravidelně opakuje za účelem reprodukce. Ale i přesto, že tento proces probíhá u všech zdravých žen, stále ho doprovází řada otázek a nejasností.

Pojďme si je tedy jednou pro vždy ujasnit.

Co je menstruace?

Menstruace je krvácení, které nastává v rámci menstruačního cyklu, jenž se pravidelně opakuje ve stejně dlouhých intervalech. První menstruace, které se odborně říká menarche, se obvykle objevuje u dívek ve věkovém rozmezí 8 až 15 let. Poslední krvácení se pak u žen vyskytuje mezi 45 a 55 lety.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Zatímco dříve bylo první krvácení jasným znakem toho, že je dospívající dívka připravena počít dítě, dnes je považováno spíše za symbol toho, že se dívka mění v ženu. Ačkoli je v moderních společnostech toto téma stále tabu, některé kultury menarche vnímají jako velice pozitivní aspekt dívčina života, na jehož počest probíhají bujaré oslavy.

Menstruační cyklus

Délka menstruačního cyklu se u každé ženy liší. Jako průměr se ale udává 28 dní, což přibližně odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země (odtud slovo měsíčky). Běžný je však i cyklus dlouhý 21 nebo 35 dní, jelikož délka menstruace představuje velice individuální záležitost.

Pokud jde o to, jak dlouho trvá menstruace, i tento interval se může u každé ženy nebo dívky lišit. Krvácení se dostavuje vždy na počátku menstruačního cyklu a běžně trvá zhruba 3 až 5 dnů. Za normální se ovšem jakákoliv považuje menstruace, která ženu provází po dobu 2 až 7 dnů.

Rozdíl ovšem může být v tom, jak dlouho trvá první menstruace. Ta totiž často bývá delší než v pozdějším věku a dívka tak klidně může krvácet i po dobu 9 dnů. Pokud by její trvání překročilo tuto hranici a konec menstruace by nenastal, nejlepším řešením bude navštívit gynekologa, který pacientku vyšetří a případně doporučí vhodné řešení problému.

Jaké má menstruační cyklus fáze?

Přestože se některé ženy domnívají, že menstruační cyklus se týká jen samotného krvácení, což ostatně evokuje i samotný název, skutečnost je o poznání složitější. Pro lepší představu lze ženský cyklus rozdělit na kratší úseky, což se označuje jako čtyři fáze menstruačního cyklu. Sem patří menstruační, folikulární, ovulační a luteální fáze.

Menstruační fáze

Pokud jde o začátek menstruace, za první den menstruačního cyklu se označuje první den krvácení, kdy se z těla společně s děložní sliznicí vyplavuje také neoplozené vajíčko. Tato fáze trvá orientačně 4 až 6 dní, za normální se však označuje i perioda dlouhá 2 až 7 dní.

Během této doby dojde ke ztrátě zhruba 50 až 80 mililitrů krve, což je také důvod, proč ženy oproti mužům potřebují v potravě přijímat více železa. Mnoho žen v menstruační fázi také pociťuje nepříjemné bolesti v podbřišku, které jsou způsobeny kontrakcemi děložní svaloviny.

Folikulární fáze

Folikulární fáze začíná společně s menstruací, tedy v první den cyklu, ale končí zhruba až po 14 dnech, kdy ji střídá ovulace. Během folikulární fáze začne ve vaječníku růst folikul, ze kterého se později uvolňuje vajíčko. Tento obal produkuje estrogeny, díky nimž se tenká děložní výstelka ztlušťuje, a tím se připravuje na potenciální těhotenství.

Ovulační fáze

Folikulární fázi střídá fáze ovulační, která se v případě osmadvacetidenního cyklu objevuje zhruba 14. den cyklu a trvá asi 24 hodin. Zralé vajíčko se uvolňuje z prasklého folikulu a vyplavuje se do vejcovodů, kde se setkává se spermií. Oplozené vajíčko pak cestuje do dělohy, kde se hodlá zahnízdit a vyvíjet.

Luteální fáze

Poté, co dojde k ovulaci, se zbytek folikulu přeměňuje ve žluté tělísko, které produkuje progesteron. Ten hraje podstatnou roli v počátku těhotenství.

Pokud k oplození a následnému zahnízdění vajíčka dojde, začne se produkovat těhotenský hormon (hCG), který slouží mimo jiné jako signál pro žluté tělísko, aby pokračovalo v produkci progesteronu.

Bez hCG žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenu a progesteronu klesnou, čímž se spustí menstruační krvácení a opět nastává první den cyklu.

Menstruační kalendář a výpočet menstruace

Určit správně den, ve kterém se má dostavit menstruační krvácení, dělá problém mnoha ženám. Délka cyklu je totiž velice individuální.

Zejména v dospívajícím věku se pak ženy mohou potýkat s nepravidelnou menstruací.

Ta by se však po několika letech měla ustálit, v opačném případě se doporučuje vyhledat lékaře, aby se vyloučilo případné onemocnění či hormonální porucha.

Jak se počítá menstruační cyklus? Pokud máte pravidelnou menstruaci, k datu své další periody se hravě dopočítáte. Stačí si zapamatovat první den poslední menstruace a k němu přičíst délku vašeho cyklu. Dejme tomu, že žena s cyklem dlouhým 28 dní začala krvácet 1. září, další menstruaci by tedy měla očekávat 29. září.

Je určitě vhodné vést si menstruační kalendář, do kterého se doporučuje zaznamenávat nejen menstruační dny, ale i sílu krvácení.

Nejen, že bude mít žena přehled o jednotlivých fázích cyklu a zjednoduší jí to počítání menstruačního cyklu, ale zároveň se jí znalost bude hodit i při návštěvě gynekologa.

Poslední krvácení a jeho síla je totiž první otázka, kterou pacientce položí.

Menstruační kalendář si navíc nemusíte vést jen ručně. Existují různé aplikace, které vám pomohou sledovat i ovulaci a plodné dny. Jejich spolehlivost však není stoprocentní. Je tedy vždy nutné naslouchat svému tělu.

Příznaky menstruace

Jak poznat, že se blíží menstruace? Blížící se krvácení žena nutně nemusí poznat jen podle zakroužkovaného data v kalendáři. Napovědět jí mohou i některé tělesné a psychické příznaky, které jsou souhrnně označovány jako premenstruační syndrom. Tím trpí více než polovina žen. Potíže většinou odezní brzy poté, co se dostaví krvácení.

Jaké má tedy menstruace příznaky a jak poznat menstruaci ještě před tím, než skutečně dorazí? Každá žena prožívá premenstruační syndrom jiným způsobem, podle odborníků navíc existuje až 300 různých projevů, není tedy možné přesně určit, jaké příznaky se vyskytnou a které ne. Mezi ty nejčastější však patří:

  • Podrážděnost, úzkost a plačtivost
  • Výkyvy nálad
  • Bolesti hlavy
  • Zvýšená citlivost prsů
  • Bolesti v podbřišku
  • Nadýmání
  • Změna chuti k jídlu
  • Změna libida
  • Poruchy spánku

Je nutné si uvědomit, že i když jsou menstruační bolesti běžnou součástí cyklu, pokud je jejich intenzita příliš vysoká, je nutné navštívit lékaře.

Absence menstruace

Pokud žena nemenstruuje alespoň tři měsíce za sebou, mluvíme o absenci menstruace neboli amenoree.

Ta může být buď přirozená, tedy zapříčiněna probíhajícím těhotenstvím, kojením nebo menopauzou, či nepřirozená.

V tom případě bývá velmi často na vině životní styl, konkrétně velmi nízká tělesná hmotnost, která přeruší mnoho hormonálních funkcí v těle, a to včetně ovulace.

Rizikové je v tomto ohledu také nadměrné cvičení. Absence menstruace se poměrně často objevuje u baletek, pro které je typická kombinace velmi malého množství tuku v těle, vysokého výdeje energie a stresu. Za chybějící menstruací může stát i nemoc, například:

  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Porucha funkce štítné žlázy
  • Nádor hypofýzy

Z podobných příčin může ženy trápit také opožděná menstruace.

Sex při menstruaci

Na otázku, zda je sex během menstruace vhodný či nikoli, existují rozdílné názory. Ti lékaři, kteří pohlavní styk během krvácení nedoporučují, upozorňují na zvýšenou citlivost ženských orgánů a větší pravděpodobnost vzniku poranění či rozvoje infekcí. Menstruace navíc negativně působí i na ženskou psychiku. Ta tedy nemusí mít na milování vůbec chuť.

Druhý názor je takový, že za dodržení přísných hygienických podmínek není pohlavní styk během menstruace vůbec škodlivý, naopak jej spousta párů provozuje. Pro ženu navíc může být i příjemnější. Její pohlavní orgány jsou totiž mnohem citlivější.

Menstruace v těhotenství

Menstruace a těhotenství jsou dva procesy, které se zcela vylučují. Nikdy tedy nemohou probíhat zároveň.

Krvácení, které se u některých žen zpočátku těhotenství objevuje, je způsobeno zahnizďováním oplozeného vajíčka, nedostatkem gestagenu, který je potřebný k udržení těhotenství, či probíhajícím potratem. Nikdy se však nejedná o menstruační krvácení.

Menstruace po porodu

Návrat menstruace po porodu je velmi individuální záležitostí. U většiny žen se však dostavuje v rozmezí 6 až 24 týdnů od porodu. Kojící matky mohou na první krvácení čekat i rok.

Ale pozor, ačkoli prolaktin, tedy hormon, který vzniká při kojení, brání nástupu ovulace, je účinný jen tehdy, pokud jsou intervaly kojení kratší než 4 hodiny.

V opačném případě může žena otěhotnět, a to i během šestinedělí.

Jak poznat menstruaci od špinění?

Lehké vaginální špinění je poměrně časté a většinou se ho není třeba nijak obávat.

Na rozdíl od menstruační krve, která má sytě červenou až tmavě hnědou barvu, je v případě špinění krev jen lehce načervenalá.

Zatímco menstruační cyklus je většinou pravidelný, špinění se může objevit prakticky kdykoliv. Obvykle ale netrvá déle než dva dny a nedoprovází ho ani žádné další zdravotní komplikace.

Špinění může mít celou řadu různých příčin, od těch banálních až po mnohem závažnější. Jednou z nich je například těhotenství, kdy vajíčko uhnizďující se v děložní dutině může narušit cévu a dochází ke slabému krvácení.

Mezi další příčiny se pak řadí třeba užívání hormonální antikoncepce, různé poruchy menstruačního cyklu, ovulace, blížící se menopauza, dlouhodobý stres, rychlý úbytek na váze, sexuálně přenosné infekce, děložní polypy nebo třeba rakovina dělohy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector