Ozon – Vše o zdraví

Ozon - Vše o zdraví

20. 09. 2020 | Autor článku: Martin Rozínek

Do nabídky Eco-stations jsme nedávno zařadili ozonizéry, určené k dezinfekci povrchů, místností i vzduchotechniky. Cílem tohoto článku je odpovědět na dotazy, které nám ohledně čištění ozonem chodí: jak dezinfekce ozonem funguje, zda je bezpečná a které patogeny dokáží naše zařízení zlikvidovat.

Co je ozon a jak likviduje bakterie a viry?

Podstatou dezinfekčních vlastností ozonu jsou jeho silné oxidační účinky. Tyto vlastnosti mu propůjčuje uspořádání jeho molekuly, která se skládá ze tří atomů kyslíku (vzorec ozonu je tedy O3).

Ozon není příliš stabilní molekulou a odštěpením jednoho kyslíkového atomu se „snaží“ vrátit zpět do formy O2, ze které vzniká (v přírodě působením UV záření, v přístrojích vysokým elektrickým napětím).

Při štěpení ozonu vznikají tzv. volné radikály. Mohou mít podobu:

  • atomu kyslíku s volným elektronem – vzniká při rozpadu plynného ozonu,
  • peroxidových, superoxidových a hydroxylových molekul s volným elektronem – vznikají při rozpadu ozonu ve vodě.

Volné radikály ničí vazby mezi organickými molekulami, které tvoří základ všech živých organismů. Ozon likviduje patogeny jak přímým usmrcením (poškozením buněčné stěny bakterií či lipidového obalu virů), tak jejich „sterilizací“ (poškozením genetické informace).

Účinnost ozonu při likvidaci bakterií, virů či kvasinek potvrzuje celá řada studií (viz tabulka níže). Výčet patogenů rozhodně není konečný, spíše naopak – berte jej jako ochutnávku dezinfekčních schopností ozonu:

Druh organismuPatogen, který dokáže ozon zlikvidovatCo tento patogen způsobuje?
bakterie [1, 2] Listeria monocytogenes* listerióza
Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok)* stafylokokové infekce
Enterococcus faecalis* záněty močových cest a tlustého střeva, meningitidy ad.
Pseudomonas aeruginosa* zápal plic, záněty močových cest a ucha ad.
Bacillus cereus záněty zažívací soustavy
kvasinky [1] Candida albicans  kandidóza (kvasinkové záněty)
viry [3–7] enteroviry záněty trávicí soustavy
noroviry záněty zažívací soustavy
rhinoviry nachlazení
influenzaviry chřipka
koronaviry respirační onemocnění

Objevují se také návrhy na dezinfekci ozonem v nemocnicích proti koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19 [8]; ozonizace se ukázala jako účinná metoda pro potlačení několika různých druhů koronaviru [6, 7].

* Druhy označené hvězdičkou likviduje – dle laboratorních testů – i vodní ozonizér EnozoPro v naší nabídce.

Jak se ozon liší od ostatních dezinfekčních činidel?

V porovnání s jinými dezinfekčními činidly má ozon několik výhod (blíže viz tabulku níže): 

  • má vyšší oxidační potenciál (je tedy vůči biologickým složkám reaktivnější a rychleji je likviduje), 
  • díky vysoké reaktivitě se rychle rozkládá i při pokojové teplotě (to platí i pro zmíněné volné radikály),
  • jeho „odpadní“ produkty neškodí zdraví.
  ozonjiné dezinfekce (bělidla, alkoholy)
zbytky po dezinfekci voda, kyslík organická rozpouštědla, sloučeniny chloru ad.
náklady na likvidaci zbytků prakticky žádné relativně vysoké
místo výroby na místě elektrolýzou na místě elektrolýzou (kyselina chlorná) nebo v chemickém závodě
zátěž pro životní prostředí nízká (výroba probíhá na místě, volné radikály rychle vyprchají) relativně vysoká (výroba s použitím agresivních chemikálií, vysoká uhlíková stopa při transportu dezinfekcí)
nebezpečí pro vodní organismy v aktivované fázi vysoké, po vyprchání volných radikálů žádné organická činidla a sloučeniny chloru mohou usmrtit řadu vodních organismů
pořizovací náklady v aktivované fázi vysoké, po vyprchání volných radikálů žádné jednorázově nízké
provozní náklady relativně nízké (za elektřinu a údržbu zařízení) při intenzivní spotřebě dezinfekce poměrně vysoké

Využití ozonizace

Dezinfekce ozonem se hojně využívá napříč mnoha obory. V potravinářství se s jeho pomocí odstraňují choroboplodné bakterie a další patogeny na skladované zelenině a masu. Využívá se také k likvidaci hmyzích škůdců v silech a k sanitaci povrchů a strojů v potravinářských provozech.

Ozonizace je standardem i v dezinfekci potrubí v mlékárnách či pivovarech, chladících věží, nebo při úpravě pitné vody [9–12]. Své místo má ozon i v dezinfekci zdravotnických pomůcek či operačních sálů mezi jednotlivými zákroky. [13].

Naopak se nepoužívá k čištění a dezinfekci v chemickém průmyslu – je zde vysoké riziko reakce ozonu se zbytkovými chemikáliemi a tvorby toxických sloučenin. Pro takové aplikace je vhodnější čištění suchým ledem.

Následuje logická otázka: pokud je ozon k organickým molekulám tak destruktivní, jak zde píšeme, nepředstavuje nebezpečí i pro lidi?

Vliv ozonu na lidské zdraví (a proč ozon nekoupíte)

Při vystavení vyšším koncentracím (nad 0,1 ppm – cca 0,00001 %) způsobuje ozon – stejně jako dezinfekce založené na alkoholu, chlorových sloučeninách a jiných činidlech – řadu zdravotních problémů: podráždění sliznic, bolesti hlavy, kašel ad. [11].

Těmto problémům se předchází vhodnými ochrannými prostředky – součástí některých generátorů jsou také destruktory ozonu. Samozřejmostí je to, že při použití ozonových výrobníků v místnosti nikdo není.

Obrovskou výhodou je také nestabilita ozonu, na kterou se dá pohlížet jako na svébytnou bezpečnostní pojistku. Při pokojové teplotě se polovina vzdušného ozonu rozpadne za 30 minut na kyslík, ve vodě dokonce už za 15 minut [14].

Poznámka na okraj: podle našich zkušeností při ozonizaci u klientů i v našich kanceláří je „poločas rozpadu“ spíše okolo 45 minut. Vedle teploty totiž záleží i na relativní vzdušné vlhkosti a rychlosti proudění vzduchu.

Výše řečené znamená, že ozon v plynové bombě nekoupíte – i pokud byste ji skladovali při teplotě -35 °C (což odporuje bezpečnostním předpisům), při poločase rozpadu 18 dní by vám po třech měsících v bombě zůstalo jen asi 1,5 % původního množství [14].

Jak fungují (a co dokáží) přístroje v naší nabídce

Přístroje v naší nabídce generují ozon jak v roztoku, tak v plynné formě.

Vodný roztok ozonu – EnozoPro

Roztok ozonu vytváří vodní ozonizér EnozoPro pomocí komorové elektrody, kde jako anoda slouží diamantový polovodič obohacený bórem. Ta rozkládá vodu na kyslík a pozitivně nabité částice vodíku, které putují selektivní membránou ke katodě.

V části komory s anodou se tak koncentrují kyslíkové molekuly, z nichž část se vlivem vysokého napětí mění na ozon. Vodík, které vzniká v katodové části elektrody, uniká spolu s ozonizovanou vodou při stisknutí spouště. Jeho koncentrace je ale natolik nízká, že žádné nebezpečí nepředstavuje.

Koncentrace ozonu v roztoku dosahuje hodnoty až 2 ppm. Jde ovšem o plyn rozpuštěný ve vodě a do vzduchu neuniká – lidské zdraví tedy neohrožuje (je samozřejmě důležité vyhnout se kontaktu s roztokem).

Ozon - Vše o zdraví

Princip generování ozonu elektrolýzou vody. Zdroj: greenteckglobal.com

Propagaci ozonizéru EnozoPro stavíme mj. na certifikovaných laboratorních zkouškách od akreditované laboratoře ALS. Ty potvrdily účinnost přístroje při potlačení patogenů podle normy BS EN 1276:2019 (test pro zhodnocení baktericidní aktivity testovaného přípravku).

Po nanesení vody s ozonem zlikvidoval roztok po 5 minutách působení nejméně 99,99 % bakterií druhů E. coli, zlatého stafylokoka, Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa a Enterococcus faecalis (pod každým z odkazů naleznete příslušný laboratorní certifikát).

EnozoPro má také certifikát dokládající jeho schopnost zlikvidovat během 30 sekund 99,7 % koronavirus 229E. Ten se podobá koronaviru SARS-CoV-2 (původce nemoci COVID-19) a je jedním z modelových virů,  které Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA)  a ASTM (mezinárodní organizace pro standardizaci) doporučují pro výzkum SARS-CoV-2.

Agentura EPA zároveň experimenty prováděné na modelovém koronaviru 229E uznává, jako by byly prováděny na koronaviru způsobujícím COVID-19 [15].

Ozon - Vše o zdraví

Srovnání lidské plicní tkáně, infikované virovým roztokem ošetřeným přípravkem EnozoPro (nalevo – virus buňky neinfikoval) a bez ošetření ozonem (vpravo – buňky jsou infikované). Zdroj: enozo.com

Plynný ozon – generátory GreenTeck

Klasické generátory využívají ke tvorbě ozonu vzdušný kyslík, který je po nasátí vzduchu do komory vystaven vysokému napětí.

Náš nejvýkonnější generátor pro dezinfekci místností vytvoří za hodinu až 10 gramů ozonu. Je určen pro prostory do 600 m3; v takto velké místnosti tak může koncentrace ozonu během 60 minut provozu dosáhnout teoreticky hodnoty 7,78 ppm (1 díl ozonu na 60 tisíc dílů vzduchu). Reálná koncentrace je o 30 % nižší – je totiž nutné počítat s:

  • postupným rozkladem ozonu (při pokojové teplotě se za 30 až 45 minut rozpadne polovina molekul na kyslík),
  • reakcí ozonu s organickými molekulami choroplodných zárodků (sám se při tom rozpadá).

I přesto generátory vytvářejí ozon v koncentraci nebezpečné pro lidi, zvířata a rostliny. Během dezinfekce nesmí v dotčené místnosti nikdo být, po jejím dokončení prostory důkladně vyvětrejte. Pomoci vám mohou také funkční odtahy, popř. lze využít aktivní destruktory ozonu.

Rád s vámi možnosti ozonizace ve vaší firmě či výrobě proberu – domluvme si nezávaznou konzultaci.

Zdroje:

Ozón jako lék

Ozon - Vše o zdraví

Ozón jako lék

V nadlimitních koncentracích je ozón toxický plyn. Pokud je ale vyroben z čistého medicinálního kyslíku, lze ho využít u široké škály onemocnění, zejména v jejich prevenci. Proč vyzkoušet ozónovou terapii?

Co je ozónová terapie?

Jde o léčbu aplikací aktivního kyslíku – směsi kyslíku a ozónu (O3), která zlepšuje využití energie na buněčné úrovni. Lze se setkat i s termínem bio-oxidační terapie či ozonoterapie. K terapeutickému využití ozónu došlo poprvé v roce 1916.

Zajímavé:  ČLK chce legislativní změny k omezení reexportu léčiv – vše o zdraví

Regenerace buněk

Každá buňka potřebuje dostatek energie pro svoje procesy, dostatek kyslíku na vnitřní dýchání, schopnost detoxikace a schopnost sebeobrany (imunity). Rozpadem ozónu na kyslík dojde v buňce nejen k okysličení (ze dvou molekul ozónu vznikají tři molekuly kyslíku), ale i k uvolnění energie, a to 143 kJ na 1 mol ozónu. Tato energie je následně využitelná pro regeneraci uvnitř buněk.

Formy použití ozónové terapie

Ozonizovaná voda Určená k pitným kúrám a výplachům.

Indikace: zánětlivá onemocnění střev, zákroky v dutině ústní

  • Ozonizované oleje a mastiIndikace: spáleniny, plísňová onemocnění
  • Aplikace sáčky naplněnými ozónem Indikace: diabetická noha, bércové vředy, mykotické infekce
  • Léčba ve formě lázní (balneoterapie)Indikace: prokrvení kůže, svalů, úprava metabolismu
  • Nitrožilní aplikaceIndikace: poruchy venózního řečiště
  • Vnitrosvalová aplikaceIndikace: zlepšení imunity, onkologie
  • Aplikace do kůžeIndikace: místní ovlivnění
  • Kloubní aplikaceIndikace: artróza

„Terapie formou nitrožilní aplikace roztoku je bezbolestná. Pro dosažení efektu je nutné ji opakovat minimálně osmkrát, nejlépe dvakrát týdně. Celý průběh je bezbolestný a trvá 10 minut.“

Prevence diabetu a arteriosklerózy

Pro naše tělo je velmi nebezpečný každodenní stálý stres. Stresovaní nejsme jenom navenek, ale stejný pocit zažívají i naše buňky. Stres působí tak, že buňka, i když má dostačený přísun kyslíku, nemusí tento kyslík umět využít.

Místo aby vstupoval do reakcí nutných pro život buňky, uvolňuje se ve formě peroxidů či volných radikálů a ty jsou pro buňky jedovaté. Kromě toho podporuje vznik kyselin a změnu pH v buňkách. To může vést k diabetu, arterioskleróze, potížím s cholesterolem či k nádorovým procesům.

Ozónová terapie řeší tyto problémy tím, že mobilizuje enzymy, které umějí zabránit vzniku volných radikálů, peroxidů, zvýšeného množství CO2, a tím zvýšené kyselosti buněk.

Posílená imunita

Ozón působí na bílé krvinky (lymfocyty). Sledováním byl prokázán imunostimulační efekt u mnoha infekcí, včetně virových. Kromě toho byl pozorován i účinek na krevní destičky (trombocyty) zásahem do mechanismu srážlivosti i funkce prostaglandinů. Trombocyty mají funkci i při alergických zánětlivých stavech, u autoimunních chorob a při hojení ran.

Velmi často se podaří vypěstovat bakterie, které přežívají nitrobuněčně. Ukazuje se, že tyto bakterie mají význam u mnoha chorob, např. u arteriosklerózy, ale třeba i artrózy či některých malignit. Tato onemocnění významně vyčerpávají imunitní systém. Ozón jako plyn, který má vliv na bakterie, viry a plísně proniká do buněk zcela bez problémů.

Má proto velký význam u nitrobuněčných infekcí.

Prokrvení organismu

Ozónoterapie zlepšuje průtokové vlastnosti červených krvinek (erytrocytů). Odstraňuje se jejich řetízkování a dochází k rovnoměrnému rozptýlení.

Ovlivněním membrán se zvyšuje jejich flexibilita, a tím dochází i ke zlepšení průtokových vlastností a transportu kyslíku. Pružnější krvinky se protlačí do menších cévek, mikrokapilár.

A protože krvinky nekolují v krvi v hloučcích, ale rozptýleně, zvětší se i jejich celková plocha, kyslíku se přenese více a zvýší se parciální tlak kyslíku ve tkáni (PO2).

Indikace

  1. Prevence buněčného stárnutí
  2. Zvyšování výkonnosti a odolnosti organismu
  3. Regenerace pokožky a zvýšení její elasticity
  4. Podpora prokrvení tkání
  5. Čištění pleti (prevence tvorby komedonů a léčba akné)
  6. Zvýšení vstřebávání účinných látek z kosmetických přípravků
  7. Urychluje hojení po úrazech a operacích

Názory odborníků„Ozón je pravděpodobně jednou z nejzázračnějších léčebných terapií, které jsou na naší planetě v této době k dispozici. Prostřednictvím okysličování se může úspěšně léčit široké spektrum závažných degenerativních stavů včetně rakoviny, srdečně-cévních onemocnění, cukrovky, onemocnění jater a ledvin,“ říká homeopat Louise McClean.

„Terapii používám nejraději u diabetiků pro zlepšení prokrvení, u nehojících se zlomenin a ran. Dále u chronických infekcí, včetně virových, a u stavů vyčerpání po fyzické či psychické námaze – po sportu, u syndromu vyhoření a jako podpůrnou léčbu u nádorových onemocnění,“ říká MUDr. Milan Veselý, Středisko reflexní terapie.

Cena:od 600 Kč za aplikaci nitrožilněKde:

Aura Medical Clinic, Koněvova 31, Praha 3, tel.: +420 222 582 002, www.auraclinic.cz

Ozonoterapie Karlovy Vary, U Imperiálu 14, Vila Orplid, tel.: 603 2689 95, www.uem.czStředisko reflexní terapie, Bludovická 396, Praha 9, tel.: 283 920 662, www.srt.czOzon - Vše o zdraví

Dezinfekce ozonem: jaká má rizika? | nanoSPACE

O ozonové čističky vzduchu je čím dál větší zájem, což je vzhledem k epidemické situaci naprosto pochopitelné.

Dezinfekce ozonem je v tuto chvíli totiž nejúčinnější metodou pro vyčištění vzduchu, ploch a povrchů uvnitř uzavřených prostor.

Spolehlivě likviduje bakterie, plísně a viry, včetně koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje tolik obávané onemocnění covid-19. Je však čištění ozonem opravdu bezpečné? 

Ozon je přírodní dezinfekce

Ozon neboli aktivní kyslík (O3) vzniká působením elektrických výbojů nebo UV záření na molekuly vzdušného kyslíku (O2) a běžně se vyskytuje v přírodě. Jde tedy o naprosto přírodní dezinfekci. Proto je pro živé organismy neškodný a není potřeba se ho jakkoli obávat. I zde ale platí pravidlo „všeho s mírou“

Ve vysoké koncentraci, která se používá při dezinfekci ozonem, je již jedovatý a zdraví škodlivý. Právě z toho důvodu je nutné se při ozonizaci nezdržovat v čištěné místnosti a odnést z ní i zvířata a rostliny.

Jakmile ozonový generátor odvede svou práci a vydezinfikuje celý prostor, upozorní vás zvukovým signálem.

Do místnosti však alespoň 1–2 hodiny nevstupujte a počkejte, až se ozon rozpadne zpátky na vzdušný kyslík (O2). Teprve potom můžete vejít a pořádně vyvětrat.

Následně už neexistuje žádné zdravotní riziko a vy si můžete plnými doušky užívat zdravější a voňavý vzduch bez škodlivin.

Tip: Zjistěte, co je ozonový generátor, jaké jsou jeho výhody a jak funguje.

Dezinfikuje nejen ovzduší, ale i povrchy

Pokud se ptáte, zda musíte z dané místnosti před čištěním ozonem odnášet i veškeré předměty, tak nemusíte. Právě naopak. Ozon důkladně a precizně vydezinfikuje vše, co mu přijde do cesty, včetně nábytku, textilií a věcí, které jste v ní zanechali.

Díky plynnému skupenství se dostane i na těžko dostupná a propustná místa a spolehlivě vás zbaví škodlivých mikroorganismů (viry, bakterie, plísně) a alergenů či pachů ze zvířat, kouře a podobně. Je proto více než vhodný pro alergiky a astmatiky.

Dávejte si však pozor na některé materiály. Jelikož je ozon silné oxidační činidlo, může při vyšší koncentraci poškozovat povrchy náchylné ke korozi, nebo urychlovat degradaci plastů a výrobků z gumy. Takové předměty z místnosti raději odneste, stejně jako předměty vyšší či umělecké hodnoty. Případně je bezpečně zakryjte.

Čištění ozonem se využívá ve zdravotnictví i potravinářství

Vzhledem ke skvělým účinkům a spolehlivosti se čištění pomocí ozonu hojně využívá v mnoha oblastech. Ve zdravotnictví a potravinářství nevyjímaje. V nemocnicích se jím například dezinfikují chirurgické nástroje, v ordinacích a čekárnách efektivně likviduje viry a bakterie.

Své uplatnění našel i v potravinářském průmyslu, kde se používá k tzv. ozonizaci potravin. Nejen že je čistí, sterilizuje, zbavuje toxických látek a odstraňuje nepříjemné zápachy, ale zároveň je chrání před plísněmi, mikroorganismy a nenechavým hmyzem. Díky tomu jim výrazně prodlužuje životnost.

Ozonový generátor vs. životní prostředí

Ozon - Vše o zdraví

Když se řekne ozon, automaticky si každý z nás představí strašáka jménem ozonová díra. Je proto naprosto pochopitelné, že vás zajímá, jaký má generátor ozonu, potažmo dezinfekce ozonem, dopad na životní prostředí. Skvělá zpráva je, že se nemusíte ničeho obávat.

Vzhledem k tomu, že po čištění se brzy ozon rozpadne zpátky na vzdušný kyslík (O2), a navíc neobsahuje žádné chemikálie, jde o plně ekologickou a pro člověka i přírodu nezávadnou metodu – což je jeho velkou výhodou.

Ozon – Wikipedie

Tento článek potřebuje úpravy.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy.

Konkrétní problémy: struktura článku

Ozon

Struktura ozonu

Obecné

Systematický název

trikyslík

Triviální název

ozon

Ostatní názvy

trioxid-2-en-2-ium-1-id

Anglický název

Ozone

Německý název

Ozon

Funkční vzorec

O3

Sumární vzorec

O3

Vzhled

bezbarvý nebo namodralý plyn

Identifikace

Registrační číslo CAS

10028-15-6

Číslo EC (enzymy)

233-069-2

PubChem

24823

ChEBI

25812

Číslo RTECS

RS8225000

Vlastnosti

Molární hmotnost

48,00 g/mol

Teplota tání

−192,2 °C

Teplota varu

−112 °C

Hustota

2,144 mg/cm3 (0 °C/plyn)

Index lomu

1,2226 (kapalina)

Kritická teplota Tk

−12 °C

Kritický tlak pk

5,4 MPa

Rozpustnost ve vodě

10 mg/l

Bezpečnost

GHS03GHS06GHS07GHS08GHS09[1]Nebezpečí[1]

R-věty

R8 R26/27/28 R40 R48 R58 R61

S-věty

S1/2 S7 S17 S23 S45 S61

NFPA 704


4
4
OX

Není-li uvedeno jinak, jsou použityjednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ozon (z řeckého οζω, ozó, voním), racionální chemický název trikyslík, je alotropní modifikace kyslíku.

Poškození listu ozonem

Kromě obvyklých dvouatomových molekul O2 se kyslík vyskytuje i ve formě tříatomové molekuly jako ozon O3. Za normálních podmínek je to vysoce reaktivní plyn modré barvy a charakteristického zápachu s mimořádně silnými oxidačními účinky. Při teplotě −112 °C kondenzuje na kapalný tmavě modrý ozon a při −193 °C se tvoří červenofialový pevný ozon.

Zajímavé:  Lupus U Psa Léčba?

Vlastnosti a vznik

Molekuly ozonu sestávají ze tří atomů kyslíku namísto dvou, které tvoří molekuly stabilního běžného kyslíku. Molekula ozonu je lomená a úhel, který svírají vazby mezi atomy kyslíku, je 116,8°.

Jak naznačují mesomerní strukturní vzorce (viz infobox), představující mezní elektronové konfigurace této molekuly, je na prostředním atomu kladný náboj, zatímco na obou krajních je záporný náboj poloviční velikosti. Díky tomu a svému lomenému tvaru má molekula značný dipólový moment.

Přítomnost dipólového momentu přispívá k zesílení van der Waalsových mezimolekulových přitažlivých sil a spolu s vyšší hmotností molekuly ke snížení těkavosti ozonu ve srovnání s kyslíkem.

Ozon vzniká působením elektrických výbojů nebo krátkovlnného ultrafialového záření (například UV-C) na molekuly obyčejného kyslíku, přičemž tato reakce probíhá ve dvou stupních. V prvním dodaná energie rozštěpí dvouatomovou molekulu dikyslíku na dva atomy, tedy na dva vysoce reaktivní jednoatomové radikály, které se okamžitě spojí s další molekulou dikyslíku za vzniku ozonu:

O2 + → 2 O,
O2 + O → O3.

Při normální teplotě a tlaku je ozon namodralý plyn s intenzivním pachem, který člověk registruje při koncentraci menší než 0,1 ppm (citlivost se liší podle jedince). Při ochlazování se nejprve přeměňuje na tmavě modrou kapalinu, a posléze v tmavě modrou pevnou látku. Ozon je silné oxidační činidlo. Je nestabilní a reakcí

2O3 → 3O2

se rozkládá na obyčejný kyslík. Průběh reakce se zrychluje se stoupající teplotou a stoupajícím tlakem. Přeměnu ozonu na kyslík urychlují také některé chemické sloučeniny a radikály, například atomy fluoru a chloru (viz heslo ozonová vrstva).

Ve vysokých koncentracích je jedovatý. Protože v lidském těle způsobuje tvorbu volných radikálů, je pro člověka a některé živočichy karcinogenní.

[zdroj?] U řady druhů bakterií byla pozorována při nízkých koncentracích i mutagenicita ozonu, ve vyšších koncentracích ozon mikroorganismy zabíjí.[zdroj?]

Výskyt v přírodě

Troposférický ozon

Opakem životu prospěšného ozonu ve stratosféře je tzv. přízemní neboli troposférický ozon, vyskytující se těsně nad zemským povrchem. Tento plyn je lidskému zdraví nebezpečný, působí dráždění a nemoci dýchacích cest, zvyšuje riziko astmatických záchvatů, podráždění očí a bolest hlavy.[zdroj?] Ozon ale patrně nemá vliv na rozvoj astmatu.[2]

Tento ozon je minoritní složkou nízké atmosféry, zejména fotochemického smogu. Troposférický ozon vzniká složitými chemickými reakcemi oxidů dusíku s těkavými organickými sloučeninami za horkých letních dnů a bezvětří, a to především v městských a průmyslových oblastech.[3]

Zvýšený vznik přízemního ozonu na severní polokouli pozorujeme především za slunečných horkých letních dnů v lokalitách s vysokou koncentrací výfukových plynů – oxidů dusíku a těkavých organických látek v ovzduší. Tento jev se souhrnným názvem označuje jako suchý smog, někdy také fotochemický smog. Pevné částice ve vzduchu ale lze spojit s mnohonásobně více úmrtími.[4]

Ozon také vzniká při požárech či spalování biomasy a může se přenášet na velké vzdálenosti.[5] Hraje také roli při vytváření oblačnosti.[6]

Ozonová vrstva

Podrobnější informace naleznete v článku Ozonová vrstva.
Vypouštění balónu se sondou k monitorování ozonové vrstvy

Vyšší koncentrace v rozsahu 2 až 8 ppm v atmosféře se nacházejí v stratosféře, ležící ve výškách mezi 10 až 50 km, která zachycuje většinu ultrafialového záření (UV-B) přicházejícího ze Slunce. Kdyby se veškerý ozon ve stratosféře stlačil při tlaku cca 1000 hPa (1 atmosféru), vytvořil by vrstvu tenkou 3,5 mm.

Mimořádně významnou roli pro pozemský život hraje ozonová vrstva atmosféry, která chrání planetu před ultrafialovým slunečním zářením. Je to část stratosféry ve výšce 25 – 35 km nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozonu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku.

Endogenní ozon

Kromě toho je ozon v těle teplokrevných živočichů produkován v bílých krvinkách a uvolňován do krve a tkání, čímž pomáhá při likvidaci choroboplodných zárodků.[zdroj?]

Působení na živé organismy

Ozon jako silné oxidační činidlo může reagovat s celou škálou biologicky významných látek a způsobuje vznik peroxidů polynenasycených mastných kyselin a aminokyselin enzymů a koenzymů atd. Proto působí negativně na buněčné membrány.[7]

Vliv ozonu na lidské zdraví

Vdechování ozonu vyvolává pokles kapacity plic v závislosti na jeho koncentraci a na hloubce dýchání.[8] Podle Světové zdravotní organizace (WHO) vdechování ozonu vede ke vzniku zánětlivých onemocnění plic, narušení vývoje plic a snížení jejich funkce. Zvyšuje počet hospitalizací, způsobuje vyšší spotřebu léčiv a zvýšenou úmrtnost.

Působení ozonu na rostliny

Podrobnější informace naleznete v článku Poškození rostlin ozónem.

Poškozuje rostlinná pletiva. Mimořádně negativní účinky emisí ozonu jsou známy u jasanu, buku, pajasanu a liliovníku. Příznakem jsou žluté chlorotické skvrny, nebo drobné červené skvrnky, bronzovité zbarvení horní vrstvy, zatímco žilky zůstávají zelené.[9]

Využití

V chemických laboratořích slouží jako oxidační činidlo, zejména v organické syntéze a při přípravě některých peroxidických sloučenin.

V průmyslu se používá především k bělení (například textilních látek), při dezinfekci, zejména vody[10], kde ozonizace nahrazuje běžnější a lacinější, ale zdravotně méně výhodné chlorování pitné vody, v potravinářském průmyslu k dezinfekci provozoven a k povrchové konzervaci potravinářských výrobků a v zemědělství k povrchovému ošetření zeleniny a ovoce (zejména zabránění růstu plísní a kvasinek).

Směs asi 10 % kapalného ozonu a 90 % kapalného kyslíku byla v průběhu 50. let 20. století testována jako okysličovadlo v raketových kapalinových motorech pro zvýšení specifického impulsu. Směs byla značně nebezpečná, a proto nebyla nikdy použita v praxi.

Ozon je silné oxidační činidlo.[11] Jeho desinfekční vlastnosti jsou vynikající, protože má mimořádně velkou mikrobiocidní účinnost.

Ozon v případě kontaktu s živou tkání v přiměřených koncentracích tuto tkáň ozdravuje, prokrvuje a také velmi důkladně dezinfikuje.

[zdroj?] Využívá se v medicíně například pro léčbu akné, atopických ekzémů a dalších kožních defektů. V posledních letech[kdy?] se ozonu využívá ve stomatologii v ozonoterapii.[12]

2H2O2 → O2+2H2O

Poměrně snadno lze připravit ozon tichým elektrickým výbojem v atmosféře čistého kyslíku. Vzniká tak směs kyslíku s ozonem, kde podíl O3 dosahuje obvykle 10 %. Čistý ozon lze pak připravit frakční destilací této plynné směsi.

Praktické využití ozonu je dáno jeho silnými oxidačními účinky.

  • V medicíně slouží ke sterilizaci nástrojů. Poněkud diskutabilní jsou účinky dnes poměrně populární ozonové terapie.
  • Baktericidní účinky ozonu se někdy využívají k dezinfekci pitné vody namísto plynného chloru, chlornanů, chloraminu nebo oxidu chloričitého, případně jako první fáze před použitím uvedených látek (tzv. preozonizace). Výhodou je, že i při malých dávkách inaktivuje parazitické prvoky a že oxiduje organické látky, aniž by docházelo k tvorbě karcinogenních trihalomethanů.
  • Silné oxidační účinky ozonu se využívají v papírenském průmyslu k bělení celulózy při výrobě papíru.

Bezpečné využití v domácnostech (generátory ozónu, ozonizátory) je neúčinné.[13]

Historická poznámka

Poprvé pozoroval zápach ozonu při pokusech s elektrickými jiskrami v roce 1785 nizozemský vědec Martinus van Marum. Jeho objev byl zapomenut. Znovu ozon objevil německý chemik Christian Friedrich Schönbein v roce 1839.

Pokládal jej za nový prvek a dal mu název ozon. Pravou podstatu ozonu odhalili v roce 1845 francouzští vědci Auguste de la Rive a Jean-Charles de Marignac, kteří správně předpokládali, že se jedná o formu běžného kyslíku.

Jejich teorii dokázal Angličan Thomas Andrews v roce 1856.

Odkazy

Reference

  1. ↑ a b Ozone. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ↑ https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/08958378.2018.1455772 – Critical review of long-term ozone exposure and asthma development
  3. ↑ Přízemní ozon zabíjí. Loni ohrožoval 85 procent Čechů
  4. ↑ https://www.eea.europa.eu/media/newsreleases/many-europeans-still-exposed-to-air-pollution-2015/premature-deaths-attributable-to-air-pollution – Premature deaths attributable to air pollution
  5. ↑ http://phys.org/news/2016-01-africa-asia-high-ozone-tropical.html – Fires burning in Africa and Asia cause high ozone in tropical Pacific
  6. ↑ http://phys.org/news/2016-01-storms-ozone-pivotal-role-rainforest.html – Storms, ozone may play pivotal role in rainforest cloud creation
  7. ↑ Směrnice pro kvalitu ovzduší v Evropě, Ministerstvo životního prostředí ČR, Praha 1996, ISBN 80-7212-000-X
  8. ↑ Miroslav Šuta: Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví, Děti Země 2008, ISBN 80-86678-10-5
  9. ↑ TOMICZEK,, Christian. Atlas chorob a škůdců okrasných dřevin. [s.l.]: Biocont Laboratory, 2005. 
  10. ↑ OZON V MODERNÍCH TECHNOLOGIÍCH ÚPRAVY PITNÉ VODY
  11. ↑ Ozone – PubChem Public Chemical Database
  12. ↑ Ozone Dental Therapy
  13. ↑ https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/ozone-generators-are-sold-air-cleaners – Ozone Generators that are Sold as Air Cleaners

Literatura

  • Směrnice pro kvalitu ovzduší v Evropě, Ministerstvo životního prostředí ČR, Praha 1996, ISBN 80-7212-000-X
  • Jaroslav Kadrnožka: Energie a Globální oteplování, Země v proměnách při opatřování energie (obsahuje kapitolu věnovanou ozonu a ozonové vrstvě), BEN 2006, ISBN 80-214-2919-4
  • Donella Meadows: Překročení mezí, Argo, 1992, ISBN 80-85794-83-7 (obsahuje případovou studii, vysvětlující koloběh ozonu a vývoj jeho stavu)
  • Miroslav Šuta: Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví, Děti Země 2008, ISBN 80-86678-10-5

Související články

  • Ultrafialové záření
  • Smog
  • Ozonolýza

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu ozon na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo ozón ve Wikislovníku
  • OZON jako plošná i lokální dezinfekce
Zajímavé:  Léky Na Podporu Početí?
Autoritní data

  • PSH: 5835
  • BNF: cb11981162k (data)
  • GND: 4173038-0
  • LCCN: sh85096391
  • MA: 508106653
  • NDL: 00569010

Portály: Životní prostředí | Chemie

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Ozon&oldid=20192062“

Časté dotazy

Ozónový Generátor produkuje je toxický plyn ozón (O3) s typickým zápachem, který je běžnou složkou zemské atmosféry. Ozón je záměrně vyráběn pro různé průmyslové účely, je přirozeně produkován z kyslíku, a to ultrafialovým zářením nebo elektrickým výbojem, např.

ve velkých výškách nebo působením blesku. Ozón je sám o sobě zřetelně modrý plyn a je asi jeden a půl krát těžší než vzduch (hustota 2144 g/l). Ozón není možné skladovat nebo přepravovat v nádobách, protože se spontánně rozkládá v přítomnosti oxidovatelných nečistot, vlhkosti a na pevných površích.

Více informací najdete v tomto článku

Můžou být v době provozu v místnostech lidé?

V době provozu se v místnosti nesmí nacházet žádné osoby, zvířata ani rostliny. Po ukončení provozu přístroje můžete do místnosti vstoupit až po 1 hodině.

Před aplikací si prosím přečtěte a následně dodržujte podmínky použití ozónového generátoru, které jsou podrobně popsány v uživatelském manuálu.

K čemu se ozónové generátory používají?

Generátory ozónu se používají ke snížení pachů, zabíjení bakterií, všech virů a plísní.
Typické použití:

  • Hotely, kanceláře a domácnosti
  • Ordinace doktorů, čekárny a lékárny – odstraní bakterie a viry
  • Suterény a sklepy – odstraní plísně a zápach z vlhkosti
  • Automobily – odstraní zápach z cigaret, plísně z klimatizace a zápach z vlhkosti
  • Kuchyně – odstraní zápach od spáleného oleje a jídla
  • Působí proti alergiím, zabíjí bakterie a pyly
  • Odstraňuje zápach z kouře a cigaret
  • Odstraňuje pachy domácích zvířat
  • Odstranění zápachu z odpadků

Je použití generátoru bezpečné?

Dezinfekce ozónem je v současné době nejúčinnější a navíc ekologická metoda pro vyčištění prostor.
Několik regulačních agentur, včetně Správy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OSHA), stanovilo, že bezpečná přípustná úroveň zbytku je 0,1 ppm (ppm).

Upozorňujeme, že tato přípustná úroveň je pro nepřetržitou expozici po dobu celých 8 hodin. Dočasné účinky takové nízké expozice by sahaly od bolestí hlavy až po bolest v krku a podráždění očí a nosu.

Z expozice ozónu nebyly nikdy zdokumentovány žádné dlouhodobé účinky.

Čištění ozónem se již mnoho let využívá při čištění automobilů a klimatizací, v současné době k němu stále častěji přistupují i dopravní podniky pro vyčištění prostředků hromadné dopravy, nemocnice, ordinace, hotely a další instituce s vysokou frekvencí pohybu osob.

Před aplikací si prosím přečtěte a následně dodržujte podmínky použití ozónového generátoru, které jsou podrobně popsány v uživatelském manuálu.

Jak velký generátor ozónu potřebuji?

Výběr závisí na použití, pokud chcete generátor ozónu používat pouze v domácím prostředí, bude vám stačit základní typ Black 3000.

Pro firmy, hotely, ordinace a jiné větší nebo více zatěžované prostory, se hodí profesionální střední cesta White 10000.

Pro průmyslové použití, velké prostory nebo prostředky hromadné dopravy s velkým znečištěním/zápachem doporučujeme průmyslový generátor typu Grey 30000.
Více informací najdete v tabulce zde

Doprava, platba, servis, záruka

Na všechny naše generátory poskytujeme dopravu ZDARMA, zásilky odesíláme každý pracovní den službou PPL.
Platbu můžete provést na dobírku, kartou online nebo bankovním převodem.
Pokud přístroj po delší dobu neprodukuje dostatečné množství ozónu, je nutné vyměnit ozónové desky. Jejich životnost je přibližně 5000 hodin provozu.

Všechny ozónové generátory mají standardní dvouletou záruku a CE certifikát nezbytný pro uvedení výrobku na trh.

Jak je dezinfekce ozonem účinná?

Stoprocentně – samozřejmě při dodržení správného výběru generátoru a množství aplikace ozónu na velikost prostoru, který chcete dezinfikovat.

Ozónu neodolá žádná bakterie ani vir, díky plynnému skupenství prostupuje celým interiérem, působí očistně na věci, nástroje i omítky. Eliminuje tak škodlivé choroboplodné zárodky i zdroje zápachů.

Generátory ozónu jsou tedy vhodné pro dezinfekci a současně i pro likvidaci zápachů třeba od kouře.

Je čištění ozónem chemické čili nebezpečné?

Složení ozónu je přírodní, jeho prvotním zdrojem je kyslík a jde tedy o přírodní formu dezinfekce. Ozón se používá například v potravinářském průmyslu pro odstraňování toxických látek a prodloužení životnosti řady výrobků, včetně ovoce a zeleniny.

Ozón je v malé koncentraci člověku (zvířatům a rostlinám) nezávadný, má charakteristickou vůni, kterou cítíme ve vzduchu po typické letní bouřce. Nadbytek ozónu už ale člověku škodí, proto po dezinfekci ozonem nepobývejte v dezinfikovaných místnostech a nechte ho ještě alespoň hodinu pracovat a poté důkladně vyvětrejte.

Před aplikací si prosím přečtěte a následně dodržujte podmínky použití ozónového generátoru, které jsou podrobně popsány v uživatelském manuálu.

Musím místnost před dezinfekcí vystěhovat?

Nemusíte, všechny věci a předměty můžou v místnosti zůstat a projít čištěním. Věci velké hodnoty např. kovové nebo papírové raději zakryjte nebo odneste, existují šetrnější druhy čištění.
Více informací najdete v tomto článku a jak reaguje s ostatními materiály se dočtete zde

Ekologická likvidace. Jakým způsobem a kde probíhá?

Přístroj můžete odevzdat v jakémkoliv sběrném dvoře, protože nezůstává nikterak toxický.

Jaký dopad má přístroj na životní prostředí, např. na ozónovou díru?

Čištění ozónem je plně ekologická metoda, která nezatěžuje životní prostředí. Po jeho aplikaci v prostoru nezůstane žádná zdraví škodlivá substance a ozón se brzy rozloží (přemění) na kyslík.

Je prostor po ozónovém čištění bezpečný?

Po aplikaci ozónu vstupte do místnosti až po 1-2 hodinách ( podle toho jak dlouho se o místnost čistila a jakým výkonem). Ozón se postupně sám rozloží, poté je nutné prostory důkladně vyvětrat a prostory jsou bezpečné.

Co všechno odstraňuje přístroj při svém použití?

Většinu známých zápachů od zvířat, kouře a odpadků. Současně dezinfikuje prostory od všech virů a bakterií. Ozón prostupuje zvenčí dovnitř, proto doporučujeme před použitím důkladný mechanický úklid prostor od prachu či nánosu nečistot, aby jeho použití bylo co nejefektivnější.

Jakým způsobem se počítá výkon přístroje? Co znamená 7000 mg? Jaký výkon je třeba pro jaký prostor?

7000 mg znamená výstup miligramů okysličeného vzduchu (ozónu O3) z přístroje za hodinu. Čím vyšší je toto číslo, tím vyšší je výkon přístroje. Pro více informací a pomoc s výběrem pokračujte na tento článek, kde najdete přehlednou tabulku.

Jak dlouho vydrží ozónovaný prostor čistý?

Záleží na vytíženosti a intenzitě používání prostoru, čištění ozónem vydrží stejně dlouho jako klasické čištění či úklid. Pokud znovu ucítíte zápach, může být ze stejného zdroje, který nebyl při prvním čištění důkladně odstraněn, ale i od zdroje zcela nového. Co se týká dezinfekce před viry, jednoduše tak dlouho, dokud nejsou prostory nově kontaminovány.

Servis. Kdo poskytuje záruční a pozáruční servis? Jaké jsou podmínky?

Záruční i pozáruční servis zajišťuje naše společnost.

Ozónové desky. Jejich druhy, dostupnost a cena?

Ozónové desky máme skladem, ceny se liší podle typu přístroje. Ceny a více informací najdete zde

Jak probíhá výměna ozónové desky?

Podle typu přístroje, některé jsou uživatelsky vyměnitelné, některé nikoliv. Postup je popsán v uživatelském manuálu.

Jaký vliv má čištění ozónem na běžné materiály jako je třeba sklo nebo plast? Nezničí se například zrcadlovka nebo mobilní telefon?

Vysoké koncentrace po delší dobu mohou poškodit některé materiály, jako jsou kovy, plasty nebo papír. Předměty vysoké hodnoty doporučujeme v čištěných prostorech buď zakrýt nebo odstranit.
Více informací najdete v tomto článku

Existuje při provozu přístroje nebezpečí výbuchu v uzavřeném prostoru?

Ne, ozón je přírodní, nevýbušný a nehořlavý.

Jak manipulovat s přístrojem, je třeba ochranných pomůcek?

Podle postupu v uživatelském manuálu, ochranných pomůcek není třeba.
Před aplikací si prosím přečtěte a následně dodržujte podmínky použití ozónového generátoru, které jsou podrobně popsány v uživatelském manuálu.

Jak se používá v domácnosti?

Stejně jako kdekoliv jinde, v prostoru nesmí být žádné osoby, zvířata ani květiny, časovač nastavte na základě velikosti prostoru dle tabulky, do místnosti vstupte až po 1 hodině a důkladně vyvětrejte.

Jak se používá ve voze?

Zapněte vnitřní cirkulaci ve voze, umístěte generátor doprostřed interiéru a nechte aplikovat 15 – 30 min. Do vozidla vstupte až po 40ti minutách a důkladně vyvětrejte.

Jak často je nutné jej používat?

Tak jak je potřeba, podle zápachu nebo četnosti kontaminace prostoru.

Jak dlouhou dobu nastavit pro jaký prostor?

V závislosti na prostoru a výkonu generátoru jde o dobu 15 min až 3 hodiny. Viz. Jak vybrat Ozónový generátor [tabulka]. U otevřenějších prostor je nutné počítat s delší dobou čištění.

Jak rychle se uvolňuje ozón? Jak rychle a jakou intenzitou se šíří v prostoru?

Přirozeně se uvolňuje v prostorách podle teploty a vlhkosti, úplně vyprchá po cca 2 hodinách. Šíří se podle výkonnosti přístroje a velikosti prostor.

Je možné měřit koncentraci ozonu?

Ano, je. Je možné koupit profesionální měřiče koncentrace ozonu, nicméně jsou vzhledem k ceně vhodné hlavně pro průmyslové použití. Při pečlivém dodržení návodu k použití poškození zdraví nehrozí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector