Pálení v pochvě – Vše o zdraví

24.6.2021

Víte, kdy vám zaručeně zmizí sladký úsměv z tváře a budete se cítit podrážděně? Když nebude dostatečně kyselá vaše vagína. Úporné svědění, pálení v pochvě, bolest při milování.

Fakt nepříjemné potíže, které se navíc mohou často vracet. Jak se jim preventivně vyhnout a co dělat, když už vám komplikují život? Zajistěte ve své vagíně optimální hodnoty pH.

Zní to složitě? Možná vás překvapí, co všechno můžete udělat sama hned teď.

Pálení v pochvě - Vše o zdraví

Kyselí obránci vašeho intimního zdraví

Zdravé prostředí ve vagíně je kyselé. Mohou za to přátelské baktérie Lacobacillus, které v poševní sliznici vyrábějí kyselinu mléčnou. Taková mikroflóra, s hodnotami pH v rozmezí 3,8 do 4,5, slouží jako obranné nádvoří před vstupem do dělohy a do nejvíce chráněných komnat s pokladem do vaječníků.

Nepřátelské baktérie, choroboplodné zárodky jsou v kyselém prostředí zlikvidovány dříve, než stačí způsobit třeba vaginální mykózu, bakteriální vaginózu nebo zánět močového měchýře. Kyselost v pochvě také snadno samoreguluje množství kvasinek v pochvě.

Pokud se totiž některý jejich druh přemnoží, způsobí třeba zvlášť nepříjemnou kvasinkovou infekci (kandidózou).

Pálení v pochvě - Vše o zdraví

Když zavládne nerovnováha

Jak to funguje? Rozkolísat harmonii v poševní mikroflóře může řada faktorů. Třeba to, jak stres zajídáme čokoládou, křupavým bílým rohlíkem nebo opečeným párečkem.

„Sladký život“ plný kyselinotvorných potravin může vést až k překyselení organismu. Tělo na příjem tohoto jídla reaguje zásadotvornou reakcí a mj. dochází i k poklesu vhodného kyselého pH ve vagíně.

Není tedy náhodou, že mnoho žen trpí vaginálními potížemi po Vánocích, kdy si dopřejeme víc cukru, než se našemu tělu líbí.

  • Kdy dochází ke snížení správně kyselého pH v pochvě?
  • – Při používání běžných sprchových gelů a mýdel k intimní hygieně- Při častém vyplachování pochvy a nesprávné intimní péči- Při používání nevhodné intimní kosmetiky- Při léčbě antibiotiky, chemoterapeutiky- Při pohlavním styku s výronem semene, které má přirozeně zásadité pH- Během těhotenství, kojení a menopauzy
  • – Při užívání hormonální antikoncepce
  • Spermie – vítaný či nevítaný návštěvník?

Někdy se mohou nepříjemné potíže „tam dole“ objevovat i po pohlavním styku. Optimální pH pochvy totiž narušuje také ejakulát, který má přirozeně zásaditý charakter. Řešením vleklých a opakujících se obtíží může být přerušovaná soulož, nebo používání bariérové antikoncepce s vhodnými antikoncepčními gely např. Caya Gel nebo Contragel Green.

Kyselé prostředí ve vagině není pro spermie příznivé. Pokud nechcete otěhotnět, můžete této skutečnosti dobře využít. Přírodní spermicidní krémy a gely, které podporují kyselost v pochvě, ztěžují průnik spermií k vajíčku. Přírodní antikoncepční gel Caya Diafragma má např. kyselé pH 3,8.

Obsažená kyselina mléčná a husté složení gelu zadržují spermie v pochvě a hubí je. Zároveň gel podporuje zdravou poševní mikroflóru. Díky přírodnímu složení vyhovuje i velmi citlivým ženám.

Gel Caya Diafragma je spolehlivým doplňkem bariérové antikoncepce a je účinným ochráncem ženského intimního zdraví.

Pálení v pochvě - Vše o zdraví

Co vaginální pH a hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce naopak patří k faktorům, které způsobují nepřirozené hormonální změny v těle a narušují stabilitu kyselého prostředí v pochvě. Častým problémem při užívání tzv.

pilulek je i suchost ve vagíně, tělo totiž neprodukuje pro spermie životodárný (nejen) ovulační hlen. Pohlavní styk, při kterém to „drhne“ může být příčinou drobných oděrek v pochvě. Každá taková mini ranka je otevřenou bránou pro vstup baktérií a virů do těla.

Další dobrý důvod, proč mrknout na výběr moderní NEhormonální antikoncepce.

Zdravá mikroflóra zvyšuje šanci na otěhotnění

Jak pečovat o pH v pochvě, když chcete mít miminko? V období ovulace kyselost v pochvě mírně klesá, aby mohly spermie déle přežít a úspěšně oplodnit vajíčko.

Snahu o otěhotnění můžete podpořit právě vhodnou úpravou pH v pochvě, v souladu s přirozeným cyklem. Gel na podporu početí Prefert zvyšuje pH pochvy (snižuje její kyselost).

Právě v zásaditém prostředí je pro spermie výprava k vajíčku mnohem snadnější.

Co dělat, aby vaše vagína byla zdravá a spokojená?

Tím nejjednodušším způsobem, jak podpořit vaši zdravou poševní mikroflóru je kombinace zdravého životního stylu a správné intimní péče. Zkuste nahradit kyselotvorné potraviny těmi pro tělo fajnovějšími, bez nadměrného množství cukru, jednoduchých sacharidů, alkoholu a tuků. Zvláště, pokud se vám potíže často vracejí, může být úprava jídelníčku cestou ze začarovaného kruhu.

Čistota, péče a celé zdraví

Při výběru intimní kosmetiky dejte přednost takové, která podporuje přirozené vlastnosti poševního prostředí. Běžné sprchové gely či klasická mýdla mají příliš vysoké pH, zcela nevyhovující pro intimní péči.

Také časté mytí, nebo výplachy narušují mikroflóru ve vagíně a vysušují sliznici, která pak neplní svou ochrannou funkci.

Pro zajištění čistoty intimních míst volte raději mezi výrobky určenými přímo na intimní partie.

Pokud jste těhotná, kojíte nebo jste v přechodu, rozhodně doporučujeme používat přírodní přípravky, které stimulují vývoj přátelských bakterií a udržují zdravé pH v pochvě. Obsahují prebiotika nebo probiotika a pomáhají udržovat rovnováhu bakteriální flóry pochvy. Stačí málo, svému tělu však prokážete důležitou laskavou péči.

Pečlivě vybírejte i mezi lubrikačními a vaginálními gely. Ty vhodné mají hodnotu pH 4,5 a opravdu kvalitní lubrikanty už dokážou spolehlivě ošetřit i poševní mikroflóru.

Intimní oblast bývá označována za centrum ženské energie. Je fajn vědět, že každý den můžeme svou ženskou sílu hýčkat a dopřát ji péči, která podpoří naše intimní zdraví.

Pálení v pochvě - Vše o zdraví

K čemu mají ženy pochvu? – GYNELLA® – Dole bez starostí

Pálení v pochvě - Vše o zdraví

Ženy mají pochvu. To ví už malé děti. Až na těch několik málo dlouhých a bolestivých chvil, kdy slouží k přivedení dítěte na svět, slouží pochva především k pohlavnímu styku. Sexualita a její příjemné prožívání je základním stavebním kamenem životní spokojenosti člověka. K tomu, aby žena (a potažmo její partner) měla uspokojivý sexuální styk je potřeba mimo jiné, aby její pochva byla zdravá a v pořádku.

Poševní prostředí, které nazýváme vaginální mikrobiom, je neuvěřitelně složitý systém. Nejde o to, aby byla pochva „čistá“, naopak. V poševním mikrobiomu je obrovské množství bakterií.

Kromě druhu těchto „hodných“ mikrobů, které se mají v pochvě vyskytovat, je důležitý i jejich dostatečný počet, vzájemný poměr a kolísání jejich zastoupení v závislosti na hormonálním stavu organismu, menstruačním cyklu, celkovém zdraví ženy, užívání léků apod.

Je to systém neustále se měnící, a pokud je vše v pořádku, sám sebe úspěšně regulující. Ale všechno se změní v okamžiku, kdy do této složité rovnováhy vstoupí nějaký narušitel!

Která z Vás někdy pocítila, že „tam dole“ není něco v pořádku?

Výtok, svědění nebo pálení v pochvě či na zevním genitálu, zápach, suchost, krvácení nebo bolesti při pohlavním styku jsou symptomy provázející ženy od nepaměti.

Po objevu antibiotik (léků proti bakteriím) a antimykotik (léků proti kvasinkám) se masivně rozšířilo jejich užívání i v gynekologii. Úleva od obtíží je většinou spolehlivá a rychlá. Ale poměrně hodně žen zažívá rychlý návrat obtíží, případně výskyt jiného druhu potíží po zaléčení jednoho.

Potíže se tak často stávají chronickými a z vás, milé ženy, chronické návštěvnice našich ordinací.

Správný gynekolog by měl již při prvních obtížích a nekomplikovaném zánětu v pochvě poučit ženu o poševním prostředí a jeho nutné úpravě a udržování.

Při chronických obtížích to udělat přímo musí! V případě slabších obtíží pomůže tato úprava sama o sobě, ale měla by následovat i v případě závažnějších potíží s nutností podání léčiv do pochvy nebo celkově, protože polykání antibiotik a zavádění jakýchkoli léčiv do pochvy přirozený mikrobiom, a tím i poševní sebeobranný mechanismus narušuje.

Jak si tedy můžeme poradit?

Na trhu je obrovské a nepřehledné množství volně prodejných preparátů, jak k polykání, tak k zavádění do pochvy. Máme k dispozici probiotika (tj. již zmíněné „hodné“ bakterie), krémy a čípky s různým obsahem bylinných i chemických látek.

Možná už jste četli o skvělých vlastnostech stříbra. Stříbro se začalo využívat pro své účinky již ve starověku, kdy si lidé všimli, že voda ve stříbrných nádobách se méně kazí.

Dnes je již vědecky prokázáno, že ionty stříbra mají antimikrobiální účinek na aerobní, anaerobní, G-pozitivní i G-negativní bakterie, vláknité houby i viry. Firma Heaton přichází na trh s patentovanou, unikátní trojkombinací účinných látek.

Přípravky GYNELLA® Silver obsahují mikrokrystaly oxidu titaničitého s kovalentně vázanými monovalentními stříbrnými ionty (=komplex TIAB), hyaluronát sodný a extrakt z Aloe Barbadensis.

Tato kombinace látek má trojí efekt:

  • antimikrobiální (neutralizují mikroby),
  • bariérový (vytvoří ochranný film na sliznici a infekce se nemůže dále šířit),
  • hojivý (podporuje přirozené hojení a regeneraci tkání).
Zajímavé:  Pediacel - Vše o zdraví

Má proto výborné využití při vaginálním dyskomfortu, podpoře doléčení po použití antibiotik a antimykotik, podpoře léčby lehkých změn na čípku, hojení po různých operačních zákrocích v pochvě (konizace čípku) i po porodních poraněních.

Při používání přípravků s komplexem TIAB bylo ve studiích prokázáno zlepšení všech sledovaných parametrů, které mají vliv na pohlavní život ženy, jako elasticita poševní sliznice, její hydratace, konzistence a typ poševního sekretu a pH.

Dále byly prokázány pozitivní účinky na hojení cervikálních patologií (abnormální nízkorizikové nálezy v cervikální cytologii) a na clearence HR-HPV viru (schopnost těla virus způsobující rakovinu čípku z těla samo odstranit).

Rovněž hojení po konizaci čípku s použitím přípravků s komplexem TIAB bylo rychlejší, poševní prostředí zdravější a nálezy na cytologii a v kolposkopii (hodnocení čípku lékařem ve zvětšení pomocí mikroskopu) lepší než v kontrolní skupině. To vše za minimálního narušení přirozeného poševního prostřední a jeho specifické obranyschopnosti.

Přeji všem ženám, aby měly co nejméně zdravotních problémů včetně gynekologických a v případě potřeby, aby měly šťastnou ruku při výběru volně prodejného preparátu v lékárně, ideálně takového, který je zbaví co nejrychleji akutních obtíží a zároveň nenaruší jejich zdravé poševní prostředí a zabrání recidivě potíží a jejich přechodu do chronicity. V tomto ohledu můžu přípravky GYNELLA® Silver vřele doporučit.

MUDr. Hana Hajdušková

Gynekologicko-porodnické oddělení Thomayerovy nemocnice

Poševní infekce a jak na ně

Není tajemstvím, že tělo a duše představují spojité nádoby, které se navzájem ovlivňují, ačkoli na to v nynějším rychlém životním tempu zapomínáme.

Výsledkem bývají různé psychosomatické obtíže, únavový syndrom, chronické a opakující se infekce, pro něž ani vyspělá medicína nemá uspokojivé vysvětlení. Přitom k reálnému zdraví přispívají faktory, z nichž mnohé jsou v naší moci.

To platí též v případě výsostně ženského tématu – poševních infekcí a vaginálního dyskomfortu.   

Nejčastější důvod návštěvy u gynekologa

Nepříjemné pocity v oblasti ženského pohlavního ústrojí představují nejčastější důvod k vyhledání lékaře, přičemž jsou udávány příznaky jako zarudnutí, pálení a svědění, příp. výtok z rodidel. Ke zjištění původce onemocnění se využívá mikrobiologické a kultivační vyšetření.

Vaginální mikroflóra

V pochvě zdravé ženy se přirozeně vyskytuje velké množství bakterií a také kvasinky. Ty za normálních okolností žijí v rovnováze a nepředstavují žádné riziko. Na udržování této rovnováhy se podílí laktobacilus.

Je-li laktobacilů nedostatek nebo nefungují-li dobře, může dojít k přemnožení některého z mikroorganismů a původně přátelský kmen se mění na kmen patogenní (škodlivý).

K příčinám narušení rovnováhy řadíme některá interní onemocnění, předchozí léčbu antibiotiky, ale též přehnanou intimní hygienu, výkyvy hladin pohlavních hormonů během menstruačního cyklu, v těhotenství, aj.

Kvasinkové infekce

Původcem kvasinkové infekce (odborně mykózy) je kvasinka Candida albicans. Vaginální mykózu alespoň jednou za život prodělá na celém světě asi 75 % žen, některé z nich opakovaně.

K typickým příznakům tohoto poševního zánětu patří bolest, intenzivní svědění, pálení a zarudnutí genitálu s bělavým až tvarohovitým výtokem, bolestivost při pohlavním styku případně bolesti břicha.

Příčinou může být oslabení imunity, ať už ve spojení se stresem, nevyspáním, současně probíhající virózou nebo dlouhodobou nemocí (cukrovkou apod.) Také užívání antibiotik či speciální léčba jako je např.

chemoterapie může citlivým ženám způsobovat změny vaginální mikroflóry a možné vaginální potíže. Frekvenci vaginálních mykóz zvyšuje též kouření. Vaginální mykóza při nesprávné léčbě může přejít do chronické formy.

Bakteriální vaginóza

Jiným typem poševní infekce je bakteriální vaginóza. Jedná se o nezánětlivé onemocnění způsobené úbytkem laktobacilů a přemnožením bakterie Gardnerela vaginalis. Průvodním projevem onemocnění je hojný vodnatý výtok zapáchající po rybině. Bakteriální vaginóza patří mezi rizikové faktory předčasného porodu.

Jak vyřešit mykózu?

Léčba vaginální mykózy trvá obvykle 1-14 dnů. Z léčiv se aplikují tzv. antimykotika, a to jak ve formě vaginálních tablet či globulí, mastí a krémů, v některých případech i celkově v tabletách k polykání. Při nezávažném průběhu je možná též samoléčba volně prodejnými léky z lékárny například s obsahem benzydaminu, které působí proti zánětu, zmírňují bolest a množství výtoku.

Dále se doporučuje omezit příjem ostrých a kořeněných jídel, cukru, bílé mouky a alkoholických nápojů, nepoužívat parfémovaná mýdla a pěny do koupele,  preferovat sprchování před vanovou koupelí, nebo ji alespoň zkrátit na časové minimum.

Při rekreačním koupání je nevhodné zůstávat v mokrých plavkách, dále je třeba se vyhýbat těsnému oblečení a neprodyšnému prádlu ze syntetických vláken.   

Jak vyřešit bakteriální vaginózu?    

Terapie bakteriální vaginózy zahrnuje místní i celkově působící léčiva – antimykotika nebo  antibiotika. Velmi důležitá je prevence obzvláště u žen, které trpí těmito potížemi opakovaně.

   Za tímto účelem je vhodné aplikovat do pochvy přípravky okyselující poševní prostředí, čímž napomáhají obnovení zdravé vaginální mikroflóry.

Jedná se například o vaginální tablety s obsahem kyseliny askorbové, které  rychle snižují vaginální pH a jsou bezpečné i v těhotenství i během kojení.   

Více informací na www.zenskezanety.cz              

Léto nahrává mykózám

Mykózy – onemocnění způsobená plísněmi, kvasinkami, zkrátka houbami, nemusí dělat neplechu jen na intimních místech vašeho těla, ale v celém organismu.

Většina původců těchto chorob je všudypřítomná, ale za normálních okolností nevyvolává onemocnění. Ovšem dnes mnoho lidí trpí řadou potíží od nadýmání, výtoků, poruch trávení, únavy, bolestí břicha a hlavy až po kožní onemocnění.

Aniž bychom si to uvědomili, mohou za těmito problémy být právě přemnožené kvasinkové a plísňové bakterie.

Jedním z nejběžnějších gynekologických onemocnění jsou kvasinkové infekce. Častěji se vyskytují v létě, i když to není pravidlem. Za větší výskyt kvasinkových onemocnění v létě může příroda.

Větší teplo, úzké džíny a větší zapocení. Kvasinkové infekce však mohou vyvolat i některé nemoci, nebo dokonce léky.

Ženy tyto infekce bohužel často podceňují a vystavují se riziku  komplikací a následných vážných gynekologických zánětů.

Kvasinkové onemocnění bývá nejčastěji vyvoláno mikroorganismem Candida albicans, který je v těle v malém množství přítomen i za normálních okolností. Pokud nastanou vhodné podmínky, rychle se rozmnožuje a vyvolává zarudnutí a zduření vaginální sliznice.

Mykóza se většinou projevuje typickými příznaky, mezi něž patří svědění a pálení rodidel, poševní suchost a bílý hrudkovitý výtok. Objevuje se také bolestivost při močení a při pohlavním styku, v těžších případech dochází ke zduření poševní sliznice a zvětšení tříselních lymfatických uzlin.

Žena může mykózu poznat i podle dalších příznaků, jako jsou chronické močové problémy, nadýmání, svědění konečníku, neurčité bolesti v břiše, afty, různé záněty dásní, povlečený jazyk a neodolatelná chuť na sladké.

Rovnováha v těle

Všechno, co porušuje přirozenou rovnováhu mezi kvasinkami a bakteriemi, nebo změna pH v pochvě může vytvořit ideální podmínky pro nekontrolovatelný růst kvasinek. Za normálních okolností je totiž pochva osídlen každé ženě vlastním, neškodným spektrem mikroorganismů.

Odborníci se shodují na tom, že rovnovážný stav mikrobiálního osídlení pochvy je výsledkem vzájemného vztahu obranyschopnosti ženy a samotných mikroorganismů. K rovnováze poševního prostředí přispívá především laktobacil nazývaný také Doderleinův laktobacil. Ten udržuje v pochvě kyselé prostředí, které je ochranou proti infekci.

Díky přítomnosti této látky je pH pochvy kyselé, pohybuje se v rozmezí 3,8-4,5.

K narušení rovnováhy přispívají hormonální změny v organismu, místní a celkové užívání léků (antibiotika, hormony), způsob antikoncepce a imunitní stav organismu. Nabourání rovnováhy souvisí také s věkem, výživou, hygienickými návyky.

V neposlední řadě je to koupání na veřejných koupalištích, sexuální život, počet sexuálních partnerů. Porucha rovnováhy poševního prostředí a infekce pak vedou právě k zánětu pochvy. Přirozený poševní sekret změní svou čirou barvu (zežloutne, zezelená nebo zbělá).

Časté výtoky připomínající vzhledem tvaroh, ale bez výraznějšího zápachu, mohou signalizovat kvasinkovou neboli plísňovou infekci. Bílé výtoky se zápachem po rybách jsou zase typické pro bakteriální infekce.

Žlutozelené anebo šedé výtoky s nepříjemným zápachem pro změnu ukazují na možnost nákazy mikroorganismem nazývaným trichomonáda čili bičenka.

Laboratorní vyšetření

Nevíte, o jakou infekci se právě u vás jedná? Běžně se rozlišuje pět základních typů poševních infekcí, které se označují termínem „mikrobní obraz poševní, dobře známý pod zkratkou MOP. Jsou číslovány od jedničky po šestku, ale jednička ukazuje normální nález fyziologické poševní flóry.

Zajímavé:  Ma Mrazena Zelenina Vitaminy?

Mezi další záněty patří: bakteriální, hnisavý, kapavčitý, trichomonádový a kvasinkový. Tento typ rozdělení se používá již po desetiletí a odečítá se po obarvení sklíček s poševním nátěrem.

Výsledek tedy není okamžitě, navíc tento typ nepostihuje některé nové jednotky, proto se stále více lékařů   snaží tuto diagnostiku kombinovat s dalšími postupy, a to zejména s těmi, u kterých je výsledek rychle dostupný.

Jedná se zejména o pečlivé klinické vyšetření, zhodnocení množství a kvality poševního výtoku a zhodnocení stavu poševních stěn, například zjištění kyselosti, provedení amniového testu apod. Speciálním vyšetřením je pak ještě kultivace materiálu na kultivačních půdách, to se však provádí jen v určitých indikacích.

Záněty a těhotenství

V těhotenství se mohou vyskytnout jakékoli infekce, jedny z nejčastějších jsou myotické a bakteriální záněty.

V takovém případě je nutno pečlivě vyléčit všechny infekce, aby se zabránilo vzniku komplikací, jako je samovolný potrat, zamlklý potrat, infekce plodové vody a její předčasný odtok nebo předčasný porod.

Samozřejmě, že je plod proti běžným poševním infekcím chráněn uzavřeným děložním čípkem, ale pokud dojde k porušení této přirozené bariéry, oslabení imunity nebo přetrvání infekce bez odpovídající léčby, je zle. V graviditě jsou časté infekce streptokokem skupiny B, tzv.

hemolytickým, který lze zjistit kultivací materiálu z pochvy, jež by se měla standardně provádět ve 36.-37. týdnu těhotenství. Pokud má žena obtíže, je nutné těhotnou léčit během těhotenství a bezpodmínečně zajistit jednu dávku antibiotik při porodu.

Až čtrnáct procent těhotných žen trpí kvasinkovou infekcí. V tomto období totiž nahrává rozmnožování kvasinek i jisté oslabení imunity. Nepříjemné je, že u některých žen hormonální výkyvy nastávají pravidelně na konci měsíčního cyklu. V praxi to znamená, že jsou každé tři týdny ohroženy kvasinkovou infekcí.

Náchylné na toto onemocnění jsou podle odborníků dívky a ženy, které berou antikoncepci anebo se léčí nízkými dávkami hormonů. Jakákoliv hormonální terapie zvyšuje množství glykogenu v buňkách poševní sliznice. Zvýšená nabídka cukru tak může být spouštěcím mechanismem u mykotických zánětů. Důkazem je zvýšený výskyt těchto infekcí u diabetiček.

Podobnou situaci mají ženy v těhotenství.

Imunita a hygiena

Menstruace je obdobím, kdy se také snižuje kyselost v pochvě. Ženy často onemocní   v období menstruace nebo krátce po ní.

Kandidóza může zaútočit i v případě, že máme oslabenou imunitu v důsledku nemoci, nebo dokonce v důsledku užívání dalších léků, jako jsou například kortikoidy. K rozvoji tohoto onemocnění  někdy stačí i dlouhodobý stres a nedostatek vitaminů či minerálů ve stravě.

Vitamin C a echinacea pomáhají organismu zvládat akutní kvasinkové infekce tím, že posilují imunitní systém. Echinacea pravděpodobně povzbuzuje bílé krvinky k ničení kvasinek, vitamin C zase potlačuje jejich růst.

Významnou roli při prevenci hrají probiotika, která zvyšují množství užitečných bakterií v organismu. Mezi účinné přírodní  protikvasinkové prostředky patří také měsíček zahradní. Čípky z měsíčku bývají občas k dostání v prodejnách s bioprodukty.

Podle odborníků škodí  nejen nepravidelné a nedostatečné, ale také příliš časté mytí. Zejména když při tom používáme agresivní alkalická mýdla, která mohou narušit přirozenou rovnováhu poševní mikroflóry. Riziko kvasinkové infekce pak narůstá.

Obtíže často vznikají po koupání v bazénu s chlorovanou vodou, někdy i po pohlavním styku. K přemnožení kvasinek přispívá teplé a vlhké prostředí, zejména nošení nevhodného prádla, upnutých neprodyšných kalhot nebo mokrých plavek, v nichž se intimnosti snadno zapaří.

Někdy však mykózy vznikají bez zjevné příčiny.

Mykózy s rády vracejí

Příčin potíží zánětů pochvy je celá řada a bohužel se tato onemocnění často opakují. Stačí znovu přijít do styku s nákazou. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s imunitou ve vaginální tkáni.

Jednou z rozhodujících příčin je dlouhodobě narušená mikroflóra celého organismu, svou úlohu sehrává poševní pH, zánět sliznice a některé další faktory. Je třeba si dát pozor na nevhodné sexuální praktiky, dietní chyby a zvláště nadbytečné sladkosti.

Některá žena může provádět skoro všechny rizikové činnosti a mykózou onemocní vzácně, jiná pouze náznakem některé, a problémy se vyskytnou. Záleží především na celkovém stavu organismu, imunitě a psychické pohodě.

Někdy je nutné léčit oba sexuální partnery současně, protože neléčený partner může být zdrojem opakované infekce. I když muž má naštěstí určitou výhodu, a to díky tvaru svého genitálu. Hrozí mu v podstatě jen zánět žaludu, který se projeví pupínky či zarudnutím.

Jinak mají muži na svém pohlavním orgánu vesměs hladkou kůži, takže při pravidelné hygieně a nepříliš častém použití mýdla mají mnohem větší šanci ubránit se infekci než ženy. Hygiena je pro muže důležitá i ve vztahu k jejich partnerkám.

Ukázalo se totiž, že muži jsou velice často nositeli různých typů plísní, a i když jim nedělají žádné potíže, mohou je přenést na partnerky, které jsou ke kvasinkovým infekcím mnohem náchylnější. Odborníci proto zařadili kandidózu mezi sexuálně přenosné choroby.

Léčba musí být komplexní

Obecně platí, že by měla žena při potížích s výtokem, zvláště zabarveným, svědivým nebo zapáchajícím, ihned navštívit svého gynekologa, protože takové příznaky nezlepší ani sebepečlivější hygiena.

Nevyplácí se ani čekání nebo samoléčba, potíže se jen zhorší nebo přejdou do chronického stavu.

Lékař stanoví diagnóza díky mikroskopickému vyšetření a stěru z pochvy, který pošle do laboratoře na kultivaci, kde zjistí přesnou příčinu potíží.

Vyléčení kvasinkového onemocnění vyžaduje velké úsilí. Kvasinky je totiž potřeba bezezbytku vyhubit. Dnes máme k dispozici velký výběr antimykotických přípravků. Abychom předešli návratu nemoci, musí se se ženou léčit i její partner. Muž dostane obyčejně tablety, u žen však perorální léčba nestačí.

Gynekolog většinou předepíše vaginální globule, které se vkládají  na noc, případně krémy na lokální použití. Léčba může trvat několik dní, ale i několik týdnů. Pak žena může ještě užívat globule, které pomohou obnovit normální vaginální mikroflóru.

Nikdy nepřerušujte léčbu, ani když už vymizí všechny obtíže.

Při akutním mykotickém onemocnění tablety nebo čípky většinou postačí, avšak při opakovaných infekcích nebo v těžkých případech je nutné použít celkovou systémovou léčbu ve formě léků podávaných ústně. Jejich výhodou je, že působí v celém organismu a s mykózou se lépe vypořádají.

V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami  osvědčuje podpůrná léčba enzymovým efektem.

Jeho příznivý efekt lze přisoudit  komplexnímu působení v organismu: na zánět působí regulačně, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhá podpořit takové imunitní mechanismy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu.

Zkušenosti s příznivým působením tohoto enzymového léku na imunitu jsou z celé řady medicínských oborů – při léčbě opakovaných zánětů dýchacích cest u dětí i dospělých, u opakovaných zánětů močových cest a podobně. Každé opakování nemoci v poměrně krátkém časovém rozmezí upozorňuje především na to, že imunita nemusí být v pořádku.

Co můžeme udělat sami

Nemoci můžeme předejít, pokud se vyhneme alespoň některým rizikovým faktorům. Například vyřadíme ze šatníku těsné „umělé“ kalhotky a nahradíme je bavlněnými. Při praní spodního prádla v pračce si navykneme programovat 2x kompletní máchání a  vyhneme se aviváži.

U bavlněného prádla je vhodné po praní přežehlit klíny. Pro intimní hygienu používáme pouze speciální přípravky, nebo se sprchujeme pouze čistou vodou. Vzdáme se i voňavých přísad do koupele. Někdy mohou být na vině i nevhodné menstruační vložky.

Je vhodné vyzkoušet více druhů, ale ty s parfemací raději vynecháme. Tampony při menstruaci používáme jen omezeně, například při plavání. Jsou totiž vnitřní vložkou a nasávají tekutinu shora i zdola. Ponecháním mokrého tamponu v teplém prostředí se vystavujeme riziku infekce kvasinkou i bakteriemi.

Pokud trpíme chronickou formou kvasinkového onemocnění, omezíme konzumaci kořeněných jídel a sladkostí.

Preventivní aplikace přípravků stabilizujících poševní prostředí je vhodná, nikoli však nezbytná. Týká se především žen s opakovanými záněty pochvy a jedná se převážně o preventivní úpravu poševního prostředí. Zdravá, bezproblémová žena se stálým partnerem nemusí, kromě běžné hygieny, činit žádná zvláštní opatření.

Uzdravení můžete urychlit následujícími způsoby:

  • Zvlhčujte! Suchá, křehká sliznice (zejména po přechodu) se dá zvlhčit různými přípravky, které běžně koupíte v lékárně.
  • Chlaďte. Pálení a výtok se už nedá vydržet? Studený obklad udělá divy.
  • Horká koupel. Koupel v sedací nebo běžné vaně zklidní zanícené genitálie. Bez mýdla ovšem.
  • Jezte jogurty. Pokud sníte denně 250 ml jogurtu s živými kulturami, bude se případná infekce pochvy lépe hojit.
Zajímavé:  Pater Noster Qui Est In Coelis?

Pomocníci Gynex a tampóny Fohow pro ženské zdraví

14.2.2020

Co vlastně můžeme od Gynexu očekávat? Gynex bude dobře ovlivňovat chorobné stavy,u kterých je organismus schopen svými autoregulačními mechanismy navodit zpět ztracenou rovnováhu.

Ženský organismus je, na rozdíl od mužského, mnohem citlivější na nejrůznější změny zevního prostředí,ale také na emocionální výkyvy, které pak mohou navodit dysbalanci v tvorbě jednotlivých hormonů a posloupnosti hormonálních přeměn.

Důsledkem této hormonální dysbalance jsou pak nejčastěji poruchy menstruačního cyklu, vaječníkové cysty, ale i bolestivá menstruace či premenstruační a klimakterický syndrom.

Mezi další významné indikace Gynexu patří: nepravidelný cyklus ve fertilním období ženy, léčba hormonálních a funkčních faktorů neplodnosti– je účinný spolu s dalšími preparáty i při terapii mužské neplodnosti (zlepšuje parametry spermiogramu), podporuje tvorbu mléka u kojících žen, dále je vysoce účinný při výskytu vaječníkových funkčních cyst a prevenci jejich vzniku(tím významně redukuje operační výkony pro tuto indikaci).

Gynex je pak významným pomocníkem u nepravidelného krvácení v období kolem přechodu, což má také významný dopad na snížení počtu operativních výkonů, (kyretáž,hysteroskopie, hysterektomie), v tomto obdob í tak častých.

Mezi jeho další významné účinky patří i příznivé ovlivnění recidivujících kvasinkových infekcí pochvy a zevního genitálu. Je známo, že tyto infekce jsou závislé na hormonálním stav u ženy, a tedy harmonizací v této oblasti zhoršíme kvasinkám podmínky pro množení.

Gynex působí také potlačováním chuti na sladké (konzumace sladkých jídel je dalším významným faktorem u recidivujících mykóz).

Informace pro příznivce TČM

Gynex ovlivňuje především dráhu početí, plic, srdce, žaludku, tří zářičů, močového měchýře, opasku, jinovou pojivovou dráhu. Například se špatnou funkcí dráhy početí jsou spojeny především problémy v oblasti podbřišku.

Kdy Gynex pomáhá:

• při gynekologických potížích zánětlivého a hormonálního charakteru• má vliv na zvýšení svalové hmoty a mužské sexuální aktivity• při premenstruačních tenzích, poruchách cyklu• při hormonálních poruchách, výtocích, zánětech vaječníků• v období přechodu při osteoporóze• při návalech• při uzlinách v prsou souvisejících s poruchami menstruačního cyklu nebo při klimakterických potížích• harmonizuje činnost hypofýzy, epifýzy, brzlíku, štítné žlázy, slinivky, nadledvinek, vaječníků• zlepšuje stav kůže a plic• kazivosti zubů, zánětu kloubů• při zánětlivých stavech žaludku, prostaty• zvyšuje počtu testosteronových receptorů u mužů • při mužské a ženské neplodnosti• u žen má příznivý vliv proti padání vlasů s příčinou ve štítné žláze• jako doplněk při roztroušené skleróze a při snížené imunitě• při redukční dietě napomáhá tělu přes centrální nervový systém snižovat chuť k jídlu a stabilizovat psychiku 

• zpomaluje proces stárnutí

Složení

Bylinný extrakt (82,6 %) , Sorbitol, Mikrokrystalická celulóza, Voda, Xantan, Výtažek z grapefruitu, Sorban draselný, Směs silic (0,12 %) , Hluchavka bílá, Měsíček lékařský, Chaluha bublinatá, Kakost smrdutý, Lékořice Lysá, Všedobr horní, Mochna husí, Jetel luční, Jeřabina lékařská, Svízel syřišťový, Trnovník akát, Kontryhel obecný, Fenykl obecný

Doporučený způsob užívání

Dospělí 2-7 kapek 1-3x denně. Děti do 12 let 7 kapek denně. Děti od 3 let 2 kapky denně. Po třech týdnech užívání následuje jeden týden pauza.

Před upotřebením Gynex důkladně protřepejte (asi 21x). Dojde tím k dynamizaci informačních složek a účinnost přípravku se zvýší. Vhodné i pro diabetiky. Doporučujeme zvýšit příjem tekutin.

Při případném přechodném zhoršení u chronických stavů a při celkové regeneraci snížíme dávky na minimum, případně podáváme sirup po kapkách, někdy i v delších intervalech než jeden den. Po zlepšení opět zvýšíme dávkování.

V užívání nepřestáváme, neboť se jedná o zpětný regenerační proces, při kterém se mohou objevit příznaky dřívějších onemocnění. Tento jev je pouze pozitivní regenerační reakce.

Vaginální tampóny Guifei Bao Fohow

 

  • Hygienické vaginální tampónové kapsle Guifei Bao Fohow jsou originální kapsle ve formě vaginálního hygienického tampónu (dále jen kapsle) s obsahem přírodních látek tradiční čínské medicíny (TČM) k očištění a ozdravení ženského genitálu.
  • Používá se na očištění organismu a dělohy od znečištění a toxinů, při nepříjemném zápachu z pochvy, výtoku, poruše a bolestivé menstruaci, zánětech malé pánve, pochvy, vaječníků, výtoku, svědění, erozi vulvy a polypech, myome, ovariální cystě, s věkem souvisejícími změnami, pro obnovení organismu a ozdravení.
  • Pomáhá oddálit klimakterium, obnovuje libido, odstraňuje vaginální suchost, nervozitu a další negativní příznaky.

Složení tampónových kapslí má své kořeny v jedné ze čtyř starověkých čínských legend o nejkrásnějších ženách v Číně – legenda o Yang Gui Fei.

V roce 745 před Kristem třicetiletá Yang Yu Huang přišla do paláce císaře dynastie Tang-Tang Xuanzonga. Díky své neuvěřitelně něžné kůži a nesrovnatelně krásné postavě okamžitě okouzlila císaře a stala se jeho konkubínou. Brzy poté se i její tři starší sestry krasavice staly milenkami císaře.

Zachovaly se historické důkazy o tom, že zejména pro sestry Yang v horách Lishan císař postavil lázně Huaqing, ve kterých se čas od času milenky císaře koupaly. Když vyšly z vody, jak tvrdí svědci, jejich krása byla srovnatelná s krásou lotosového květu. Používaly originální tajné císařské recepty a tak byla jejich pleť vždy krásná a čistá jako sníh.

Toto císařské tajemství se předávalo z generace na generaci. Bohužel, v průběhu času došlo k šíření nepřesných informací a tak byl recept císařského paláce částečně ztracen.

Tým společnosti Fohow provedl komplexní rekonstrukční studie tohoto tajného receptu „očisty lůna perly“ z císařského paláce. Následně vědci vyvinuli unikátní účinný preparát, nový produkt společnosti se zjevným ozdravujícím účinkem – originální tamponová kapsle Guifei Bao Fohow.

Informace pro příznivce TČM

Účinnost tampónových kapslí Guifei Bao Fohow je v základních mechanismech tradiční čínské medicíny.

Prostřednictvím celostního působení v ohnisku vaginálního onemocnění jsou stimulovány přední střední a zadní střední meridiány, kvůli čemuž se normalizuje energetická rovnováha jin-jang, očišťuje a detoxikuje organismus, čistí krev, normalizuje funkce sleziny, obnovují a dávají organismu samotnému najít cestu k ozdravení a vnitřnírovnováze principem samoléčby.

Tampónové kapsle mají účinnost:

• protizánětlivý• baktericidní• antibakteriální a antipyretický účinek• očišťují od produktů metabolismu• odstraňují toxiny• normalizují stav a zmenšují velikosti• pochvy a dělohy• snižují svědivost po podráždění• a také jsou velkým přínosem při opakovaných zánětech močového měchýře• zánětech malé pánve• plísňovém zánětu pochvy• zánětu vaječníků• děložním myomu• ovariální cystě

• poruše a bolestivé menstruaci nebo s věkem souvisejícími změnami

Složení

Dračinec obrovský (Dracaena draco), Pamodřín líbezný (Pseudolarix amabilis), Světlice barvířské (Carthamus tinctorius), Jerlín žlutavý (Sophora Flavescens Aiton), Akát katechu (Acacia catechu), borneol, borax

Doporučený způsob použití:

1. Otevřete fólii sáčku, zkontrolujte stav balení, kapsle je kulička o průměru cca 10 mm v bavlněné gáze, přítomnost vlákna (nití) nalisovaného na tampónové kapsli, které nehtem stáhnete a rozvinete.2. Kuličku je vhodné před použitím navlhčit po dobu 1-2 min v čisté, nejlépe převařené vodě.3.

Po omytí genitálu zaveďte tamponovou kapsli do pochvy co nejhlouběji (možno použít přiloženou rukavici). Pokud kapsle nebude zavedená dostatečně hluboko, může se vyskytnout pálení. Je třeba ji zavádět nejlépe do zadní klenby poševní mezi hrdlo děložní a zadní stěny tak, že konec vlákna je vně pochvy.4.

Ponechejte tamponovou kapsli uvnitř pochvy po dobu 48 až 72 hod. V případě opoždění menstruace použijte tampón na 30. – 31. den cyklu. Až dostanete menstruaci, ihned odstraňte tampón. Pro odstranění tampónovou kapsli snadno vytáhnete za vlákno.

Podle zanesení organismu se budou do pochvy vylučovat hmoty, které připomínají tvarohovitý výtok. Čím více hmot, tím více je zanesený organismus. Jakmile se bude objem hmot zmenšovat, organismus se již částečně vyčistil. Pokud bude objem hmot minimální, organismus je již vyčištěn.

Po vyjmutí kapsle je možno pochvu vypláchnout například odvarem ze šalvěje nebo čistou vodou při sprchování.

5. Chcete-li důkladněji obnovit své zdraví, použijte 6 tampónových kapslí po sobě. Styk je možný mezi kapslemi.

Lékařem konzultantem u tohoto produktu je gynekolog MUDr. Dana Žáková.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector