Panadol Extra Rapide 12 šumivých tablet – vše o zdraví

Panadol Extra Rapide 12 šumivých tablet – vše o zdraví Popis produktu

Léčivý přípravek Panadol Extra Rapide obsahuje účinnou látku paracetamol, která patří do skupiny tzv. analgetik-antipyretik, léků tlumících bolest různého původu a horečku. Panadol Extra Rapide obsahuje navíc kofein, který zvyšuje účinek paracetamolu a současně zmírňuje únavu, mírně podporuje dýchání a krevní oběh u horečnatých onemocnění. Panadol Extra Rapide má rychlý nástup účinku a nedráždí žaludek. Je určený pro dospělé a děti od 12 let.

Jak ho brát?

Užívejte 1–2 tablety dle potřeby až 4× denně s časovým odstupem nejméně 4 hodiny. Jedna tableta je vhodná u osob vážících 34–60 kg, dvě tablety u osob vážících více než 60 kg.

Maximálně je možné užít 8 tablet za den. Dětem od 12 do 15 let podávejte 1 tabletu dle potřeby až 3× denně v časovém odstupu nejméně 4–6 hodin. Dětem nepodávejte více než 3 tablety během 24 hodin.

Tablety nechte rozpustit ve sklenici vody a vypijte.  

Dále by Vás mohlo zajímat, že při užívání přípravku Panadol Extra Rapide nesmíte konzumovat alkohol a měli byste omezit pití nápojů s kofeinem (káva, čaj, kola). Přípravek neužívejte, pokud trpíte onemocněním jater. V případě, že máte anémii, trpíte onemocněním ledvin nebo užíváte jiné léky, poraďte se o užívání s lékařem. Přípravek nesmí užívat těhotné a kojící ženy. 

Co obsahuje?

Paracetamolum 500 mg a coffeinum anhydricum 65 mg v 1 tabletě. Dále pomocné látky předbobtnalý kukuřičný škrob, povidon 25, kalium-sorbát, mastek, kyselinu stearovou 95%, sodnou sůl kroskarmelózy, hydroxypropylmethylcelulóza, triacetin.

Druh přípravku Léčivý přípravekJedná se o léčivý přípravek – užívejte jen při příznacích, pro které je určený a v souladu s příbalovým letákem nebo doporučením lékaře či lékárníka. Čtěte pozorně příbalový leták!
  • Zdraví
    • Volně prodejné léky
    • Doplňky stravy
      • Aloe vera
      • Betakaroten
      • Brusinky
      • Čaje
      • Červený jetel, ploštičník, soja
      • Chlorella, spirulina, mladý ječmen
      • Diosmin, hesperidin
      • Echinacea
      • Extrakt zeleného čaje, C.L.A.
      • Ginkgo biloba
      • Zobrazit více
      • Glukosamin, chondroitin, kolagen
      • Hlíva, betaglukan, nukleotidy
      • Koenzym Q10
      • Kolostrum
      • Kozlík, meduňka, chmel
      • L-arginin
      • L-methionin, L-cystein
      • Laktobacily
      • Lecitin
      • Lutein
      • Omega-3 kyseliny
      • Ostatní doplňky stravy
      • Serenoa repens
      • Silymarin
      • Vitamíny a minerály
      • Vláknina
    • Zdravotnické prostředky
    • Panadol Extra Rapide 12 šumivých tablet – vše o zdraví
  • Kosmetika
  • Děti a maminky
  • Veterinární péče
    • Krmiva
    • Veterinární doplňky stravy
    • Veterinární kosmetika
    • Veterinární léky
  • Speciální výživa
    • Výživa v nemoci a pro seniory
    • Zdravá výživa
  • Sportovci
  • Drogerie
    • Hygienické potřeby
    • Dezinfekční přípravky
    • Praní a úklid
    • Repelenty
  • Přihlášení Registrace

PANADOL EXTRA RAPIDE – souhrnné informace | Nonstop lékarna

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

Panadol Extra Rapide 500 mg/65 mg šumivé tablety

Jedna šumivá tableta obsahuje: paracetamolum coffeinum

Jedna šumivá tableta obsahuje 427 mg sodíku a 50 mg sorbitolu (E 420).

Úplný seznam pomocný látek viz bod 6.1.

Šumivá tableta.

Bílé, kulaté, ploché tablety se zkosenými hranami o průměru 25 mm, na jedné straně s půlicí rýhou, na druhé straně hladké. Půlicí rýha není určena k rozlomení tablety.

Léčba mírné až středně silné bolesti, jako je bolest hlavy (včetně migrény), bolest zubů (včetně bolesti po stomatologickém zákroku), neuralgie, bolest při revmatických onemocněních zejména při osteoartróze, menstruační bolest, bolest zad, bolest svalů, kloubů a bolest v krku při chřipce a akutním zánětu horních cest dýchacích.

Panadol Extra Rapide současně snižuje horečku.

  • Přípravek je určen k perorálnímu podání po rozpuštění šumivé tablety ve sklenici vody.
  • Pacient má užívat nejnižší účinnou dávku po nejkratší dobu nutnou ke zlepšení příznaků onemocnění.
  • Nemá se překračovat doporučené dávkování.
  • Časový odstup mezi jednotlivými dávkami musí být minimálně 4 hodiny.

1 – 2 tablety Panadolu Extra Rapide podle potřeby po 4 – 6 hodinách až 4 x denně.

Jedna tableta je vhodná pro pacienty s tělesnou hmotností 34 – 60 kg, 2 tablety u osob s tělesnou hmotností nad 60 kg.

Nejvyšší jednotlivá dávka je 1 g paracetamolu (2 tablety). Maximální denní dávka je 8 tablet během 24 hodin (tj. 4 g paracetamolu a 0,52 g kofeinu).

Při dlouhodobé terapii (déle než 10 dnů) by dávka paracetamolu za 24 hodin neměla překročit 2,5 g.

  1. 1 tableta Panadolu Extra Rapide podle potřeby nejvýše 6 x denně v časovém odstupu nejméně 4 –6 hodin.
  2. Maximální jednotlivá dávka je 1 tableta.
  3. Při souběžném užívání jiných léčivých přípravků s obsahem paracetamolu u dětí a dospívajících ve věku do 15 let a do 50 kg nemá celková denní dávka překročit 3 g paracetamolu (včetně tohoto přípravku) v jakémkoli 24-hodinovém období.

Přípravek není vhodný pro děti do 12 let věku.

  • Pacienti s poruchou funkce ledvin se musí před zahájením léčby poradit s lékařem.
  • Při renální insuficienci je nutné dávkování upravit:
  • při glomerulární filtraci 50 – 10 ml/min lze podávat 500 mg každých 6 hodin;
  • při hodnotě nižší než 10 ml/min lze podávat 500 mg každých 8 hodin.

Pacienti s poruchou funkce jater se musí před zahájením léčby poradit s lékařem.

U pacientů s lehkou až středně závažnou poruchou funkce jater je třeba přípravek podávat s opatrností. U pacientů se závažnou poruchou funkce jater je jeho podávání kontraindikováno.

Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1. Závažná porucha funkce jater.

Akutní hepatitida.

Pacienty je třeba upozornit, aby neužívali současně jiné přípravky obsahující paracetamol. Souběžné podávání by mohlo vést k předávkování.

Předávkování paracetamolem může způsobit selhání jater vedoucí až k potřebě transplantace jater nebo smrti. U pacientů s onemocněním jater je nebezpečí předávkování vyšší. Základní onemocnění jater zvyšuje riziko poškození jater v souvislosti s paracetamolem.

Po dobu léčby se nesmějí pít alkoholické nápoje. Dlouhodobá konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko hepatotoxicity paracetamolu.

Paracetamol může být již v dávkách nad 6 – 8 g denně hepatotoxický. Jaterní poškození se však může rozvinout i při nižších dávkách, pokud spolupůsobí alkohol, induktory jaterních enzymů nebo jiné hepatotoxické léky.

  1. Pacienti s diagnostikovanou poruchou funkce jater nebo ledvin se musí před zahájením užívání tohoto léčivého přípravku poradit s lékařem.
  2. Při podávání paracetamolu nemocným s lehkou a středně těžkou poruchou funkce jater a u pacientů, kteří užívají dlouhodobě vyšší dávky paracetamolu, se doporučuje pravidelná kontrola jaterních testů.
  3. Při dlouhodobé léčbě nelze vyloučit možnost poškození ledvin.

U pacientů s deplecí glutathionu, jako jsou významně podvyživení či anorektičtí pacienti, při velmi nízkém BMI nebo chroničtí těžcí alkoholici, byly hlášeny případy poruchy funkce až selhání jater. U stavů s deplecí glutathionu, jako je např. sepse, může použití paracetamolu zvyšovat riziko metabolické acidózy.

Paracetamol by měl být užíván se zvýšenou opatrností u hemolytické anemie, při deficitu enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy a u nemocných s poruchou funkce ledvin (viz bod 4.2).

Při léčbě perorálními antikoagulancii a současném podávání vyšších dávek paracetamolu je nutná kontrola protrombinové­ho času.

Při užívaní přípravků je potřeba se vyhnout nadměrnému příjmu kofeinu. Pití nepřiměřeného množství kávy nebo čaje spolu s užíváním těchto přípravků může způsobit pocit napětí a podrážděnosti.

Jedna tableta přípravku Panadol Extra Rapide obsahuje 427 mg sodíku. Toto množství je třeba vzít v úvahu u pacientů s kontrolovaným příjmem sodíku.

Jedna tableta přípravku Panadol Extra Rapide obsahuje 50 mg sorbitolu. Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami intolerancí fruktózy by tento přípravek neměli užívat.

Rychlost absorpce paracetamolu může být zvýšena metoklopramidem nebo domperidonem a snížena cholestyraminem.

Současné dlouhodobé užívání Panadolu Extra Rapide a kyseliny acetylsalicylové nebo dalších nesteroidních protizánětlivých přípravků (NSAID) může vést k poškození ledvin.

Antikoagulační efekt warfarinu nebo jiných kumarinových přípravků může být zvýšen spolu se zvýšeným rizikem krvácení při dlouhodobém pravidelném denním užívání paracetamolu. Občasné používání nemá signifikantní e­fekt.

  • Hepatotoxické látky mohou zvýšit možnost kumulace a předávkování paracetamolem.
  • Paracetamol zvyšuje při současném podávání plazmatickou hladinu kyseliny acetylsalicylové a chloramfenikolu.
  • Probenecid ovlivňuje vylučování a koncentraci paracetamolu v plasmě.
  • Induktory mikrosomálních enzymů (rifampicin, fenobarbital) mohou zvýšit toxicitu paracetamolu vznikem vyššího podílu toxického epoxidu při jeho transformaci.
  • Paracetamol může snížit biologickou dostupnost lamotriginu s možným snížením jeho účinku, z důvodu možné indukce jeho metabolismu v játrech.
  • Současné podávání paracetamolu a zidovudinu zvyšuje riziko neutropenie.
  • Současné podávání paracetamolu a isoniazidu zvyšuje riziko hepatotoxicity.
Zajímavé:  NEMOCI Z NACHLAZENÍ – vše o zdraví

Studie u zvířat ani u člověka nezaznamenaly žádné riziko paracetamolu s ohledem na těhotenství nebo embryofetální vý­voj.

Kombinace paracetamolu s kofeinem se v průběhu těhotenství nedoporučuje pro možné zvýšení rizika spontánního potratu spojeného s konzumací kofeinu.

  1. Paracetamol i kofein se vylučují do mateřského mléka.
  2. Ačkoli se paracetamol vylučuje do mateřského mléka, studie u člověka nezaznamenaly žádné riziko s ohledem na kojení nebo pro kojené dítě.
  3. Kofein v mateřském mléku může mít potenciálně stimulační efekt na kojené dítě, ale signifikantní toxicita nebyla pozorována.

Nejsou dostupné odpovídající údaje.

Přípravek nemá žádný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Anamnestická data z klinických studií nejsou dostatečná, proto jsou data o nežádoucích účincích čerpána převážně z post-marketingových zkušeností. Nežádoucí účinky jsou seřazeny podle tříd orgánových systémů a frekvence výskytu.

Frekvence výskytu jsou definovány takto: velmi časté (> 1/10); časté (> 1/100 až < 1/10); méně časté (> 1/1 000 až < 1/100); vzácné (> 1/10 000 až < 1/1 000); velmi vzácné (< 1/10 000); není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Frekvence nežádoucích účinků spojených s paracetamolem a kofeinem je uvedena v následující tabulce podle tříd orgánových systémů:

Paracetamol
Systém Frekvence Nežádoucí účinky
Poruchy krve a lymfatického systému vzácné trombocytopenie, neutropenie, leukopenie, agranulocytóza, pancytopenie*
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy vzácné bronchospazmus u pacientů s přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná NSAID
Poruchy imunitního systému vzácné anafylaxe kožní hypersenzitivní reakce včetně kožní vyrážky a angioedému
Poruchy kůže a podkožní tkáně vzácné svědení, vyrážka, pocení, purpura, kopřivka
velmi vzácné závažné kožní reakce (Stevensův-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza a akutní generalizovaná exantematózní pustulóza)
Srdeční poruchy vzácné edém
Cévní poruchy vzácné edém
Poruchy jater a žlučových cest vzácné abnormální jaterní funkce*, selhání jater, nekróza jater, ikterus
Gastrointestinální poruchy vzácné bolest břicha, průjem, nauzea, zvracení
Kofein
Systém Frekvence Nežádoucí účinky
Poruchy nervového systému není známo nervozita, závratě

Zřídka se mohou objevit poruchy krvetvorby a reverzibilní zvýšení funkčních testů jater (AST, ALT, GMP), AP a bilirubinu.

Pokud je přípravek Panadol Extra Rapide kombinován s kofeinem v potravě (v nápojích ap.), zvyšuje se pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků kofeinu, jako je nespavost, neklid, úzkost, podrážděnost, bolest hlavy, gastrointestiální podráždění (jako nauzea) a palpitace. Nejčastější nežádoucí účinek kofeinu je nauzea způsobená podrážděním gastrointesti­nálního traktu.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky po registraci léčivého přípravku je důležité. Umožňuje to pokračovat ve sledování poměru přínosů a rizik léčivého přípravku. Žádáme zdravotnické pracovníky, aby hlásili podezření na nežádoucí účinky na adresu:

  • Státní ústav pro kontrolu léčiv
  • Šrobárova 48
  • 100 41 Praha 10
  • webové stránky:

Předávkování paracetamolem může mít za následek závažné poškození jater a někdy akutní renální tubulární nekrózu. Do 24 hodin se může objevit nauzea, zvracení, letargie a pocení. Bolest břicha může být prvním příznakem jaterního poškození a vzniká za 1 – 2 dny.

Může dojít k jaternímu selhání, encefalopatii, kómatu až úmrtí. Komplikace selhání jater představuje acidóza, edém mozku, krvácivé projevy, hypoglykémie, hypotenze, infekce a renální selhání.

Prodloužení protrombinového času je indikátorem zhoršení funkce jater, a proto se doporučuje jeho monitorování. Pacienti, kteří užívají induktory enzymů (karbamazepin, fenytoin, barbituráty, rifampicin) nebo mají abúzus alkoholu v anamnéze, jsou více náchylní k poškození jater.

K akutnímu renálnímu selhání může dojít i bez přítomnosti závažného poškození jater. Jinými projevy intoxikace jsou poškození myokardu a pankreatitida.

Léčba předávkování: V případě předávkování paracetamolem je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, i když nejsou přítomny žádné příznaky předávkování. Je nutná hospitalizace a vyvolání zvracení, výplach žaludku (zvláště byl-li paracetamol požit před méně než 4 hodinami), poté je nutné podat methionin (2,5 g p.o.

), dále jsou vhodná podpůrná opatření. Podání aktivního uhlí z důvodů snížení gastrointestinální absorpce je sporné. Doporučuje se monitorování plazmatické koncentrace paracetamolu. Specifické antidotum acetylcystein se má podat do 8 – 15 hodin po otravě, příznivé účinky však byly pozorovány i při pozdějším podání.

U velmi těžkých otrav je možná hemodialýza či hemoperfúze.

  1. Vysoké dávky kofeinu mohou vyvolat bolesti v epigastriu, zvracení, diurézu, tachykardii nebo srdeční arytmii, stimulaci CNS (nespavost, neklid, excitaci, agitovanost, nervozitu, třes a křeče).
  2. Je však třeba si uvědomit, že klinicky významné symptomy předávkování kofeinem u tohoto přípravku by byly spojeny se závažnou jaterní toxicitou požitého paracetamolu.
  3. Léčba předávkování: K dispozici není specifické antidotum, lze zavést podpůrná opatření, jako podání betablokátorů ke zvrácení kardiotoxických účinků.

Vysoké dávky mohou vést ke gastrointestinálním příznakům, jako je říhání a nauzea, mohou také způsobovat hypernatremii, proto je třeba monitorovat hladinu elektrolytů a podle výsledků pacienta léčit.

Farmakoterape­utická skupina: Jiná analgetika a antipyretika. Paracetamol, kombinace kromě psycholeptik.

ATC kód: N02BE51

Paracetamol je analgetikum s antipyretickým účinkem bez antiflogistické aktivity a s dobrou gastrointestinální snášenlivostí (nedráždí žaludek). Je vhodný u dospělých pacientů i v pediatrii.

Mechanismus účinku je pravděpodobně podobný působení kyseliny acetylsalicylové a je závislý na inhibici syntézy prostaglandinů v centrálním nervovém systému.

Tato inhibice je však na selektivním základě.

Absence periferní inhibice prostaglandinů dává paracetamolu důležité farmakologické vlastnosti, jako jsou udržení protektivních prostaglandinů v gastrointes­tinálním traktu.

Paracetamol je proto vhodný zejména u pacientů s anamnézou onemocnění trávícího traktu nebo pacientů užívajících další medikaci, kde je inhibice periferních prostaglandinů nežádoucí (jako např.

pacienti s anamnézou gastrointesti­nálního krvácení nebo starší pacienti).

Paracetamol neovlivňuje glykémii a je vhodný u diabetiků. Neovlivňuje krevní srážlivost při užívání dávek paracetamolu do 2 g denně nebo při krátkodobém užívání, nemá vliv na hladinu kyseliny močové a její vylučování do moči. Paracetamol lze podávat ve všech případech, kde jsou kontraindikovány salicyláty.

Kofein analgeticky nepůsobí, ale odstraňuje únavu, mírně podporuje dech a oběh u horečnatých onemocnění.

Kombinace paracetamolu a kofeinu má velmi dobrý analgetický účinek. Klinické údaje ukázaly, že kombinace paracetamolu a kofeinu je 1,37-krát účinnější a vede k vyšší úlevě od bolesti ve srovnání se standardními tabletami paracetamolu (p

Panadol Extra Rapide por.tbl.eff.12

Paracetamol zajišťuje úlevu od bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu. PANADOL EXTRA RAPIDE šumivé tablety paracetamolum, coffeinum.

Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek užívat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

Zajímavé:  Procvičování mozku může být zábava! – vše o zdraví

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.

  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
  • Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe, nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v této příbalové informaci: 1. Co je přípravek Panadol Extra Rapide a k čemu se používá 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Panadol Extra Rapide užívat 3.

Jak se přípravek Panadol Extra Rapide užívá 4. Možné nežádoucí účinky 5 Jak přípravek Panadol Extra Rapide uchovávat 6. Obsah balení a další informace 1.

Co je přípravek Panadol Extra Rapide a k čemu se používá

  • Panadol Extra Rapide obsahuje kombinaci dvou léčivých látek, která je účinná proti bolesti a horečce – paracetamol a kofein.
  • Paracetamol zajišťuje úlevu od bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu.
  • Kofein zvyšuje analgetický účinek paracetamolu, zmírňuje únavu, mírně podporuje dýchání a krevní oběh u horečnatých onemocnění.

Panadol Extra Rapide je vhodný k úlevě při bolestech hlavy (včetně migrény), bolestech zubů, při bolesti v průběhu nervů (neuralgie), bolesti revmatického původu (zejména při osteoartróze) a bolestech při menstruaci. Přináší též úlevu od nepříjemných příznaků chřipky a nachlazení, jako jsou bolesti svalů, kloubů a bolest v krku a snižuje horečku.

  1. K úlevě při bolesti kloubů provázející osteoartrózu a při neuralgii se Panadol Extra Rapide užívá pouze po poradě s lékařem.
  2. Panadol Extra Rapide nedráždí žaludek.
  3. Přípravek je určen pro dospělé a dospívající od 12 let.

Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 Bez porady s lékařem neužívejte déle než 7 dnů. dnů. dnů. dnů. dnů. 2/6

Pokud se do 3 dnů nebudete cítit lépe, nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem. 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Panadol Extra Rapide užívat

  • Neužívejte Panadol Extra Rapide  jestliže jste alergický(á) na paracetamol, kofein nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6)  při těžké poruše funkce jater, akutním zánětu jater
  • Upozornění a opatření
  • Přípravek Panadol Extra Rapide obsahuje paracetamol, neužívejte jej současně s jinými léky obsahujícími paracetamol.
  • Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.
  • Během léčby tímto přípravkem nesmíte pít alkoholické nápoje.
  • Před užitím přípravku Panadol Extra Rapide se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:
  • pokud máte onemocnění jater
  • pokud máte problémy s konzumací alkoholu
  • pokud máte onemocnění ledvin
  • pokud máte hemolytickou anémii (chudokrevnost v důsledku rozpadu červených krvinek)
  • pokud máte deficit enzymu zvaného glukóza-6-fosfátdehydrogenáza

Zvláštní opatrnosti je zapotřebí pokud:  máte závažnou infekci, protože ta může vést ke zvýšení rizika metabolické acidózy.

Příznaky metabolické acidózy jsou:

  • hluboké, zrychlené, obtížné dýchání
  • nevolnost (pocit na zvracení), zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  1. Pokud se u Vás objeví kombinace těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře.
  2. Děti a dospívající
  3. Přípravek není určen pro děti mladší 12 let.
  4. Další léčivé přípravky a přípravek Panadol Extra Rapide

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a), nebo které možná budete užívat. To se týká i léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

  • Neužívejte přípravek Panadol Extra Rapide spolu s dalšími přípravky obsahujícími paracetamol.
  • Účinky přípravku Panadol Extra Rapide a účinky jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat.
  • Před užitím přípravku Panadol Extra Rapide se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem:
  • jestliže užíváte léky ke snížení krevní srážlivosti (např. warfarin)
  • jestliže užíváte léky proti nevolnosti a zvracení (např. metoklopramid, domperidon) nebo ke snížení hladiny tuků v krvi (cholestyramin)
  • jestliže užíváte léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné nesteroidní protizánětlivé přípravky (nesteroidní antirevmatika)

3/6

  • jestliže užíváte některá antibiotika (rifampicin, chloramfenikol)
  • jestliže užíváte některé léky k léčbě dny (probenecid)
  • jestliže užíváte některé léky k léčbě epilepsie (fenobarbital, lamotrigin)
  • užíváte zidovudin (k léčbě infekce HIV)
  • užíváte isoniazid (k léčbě tuberkulózy)

Přípravek Panadol Extra Rapide s jídlem, pitím a alkoholem

Během léčby se nesmí konzumovat alkohol. Dlouhodobá konzumace alkoholu významně zvyšuje riziko poškození jater. Máte-li problémy s konzumací alkoholu, poraďte se před zahájením léčby s lékařem.

Tento lék obsahuje kofein. Při užívání tohoto léku se vyvarujte přílišného pití nápojů obsahujících kofein (např. čaj, káva nebo některé nápoje s kofeinem). Vysoký příjem kofeinu může vést k obtížím se spánkem, třesu a nepříjemným pocitům na hrudi (způsobeným zrychleným tlukotem srdce).

  1. Přípravek se může podávat nezávisle na jídle.
  2. Těhotenství, kojení a plodnost
  3. Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Vzhledem k obsahu kofeinu se nedoporučuje užívat přípravek během těhotenství a kojení. Kofein může v průběhu těhotenství zvýšit riziko spontánního potratu. Kofein v mateřském mléce může mít stimulační efekt na kojené dítě.

  • Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
  • Panadol Extra Rapide nemá žádný nebo má malý vliv na schopnost řídit dopravní prostředky nebo obsluhovat stroje.
  • Přípravek Panadol Extra Rapide obsahuje sodík a sorbitol
Zajímavé:  Čajový herbář 1. část – vše o zdraví

Jedna tableta přípravku Panadol Extra Rapide obsahuje 427 mg sodíku. Toto množství je nutno vzít v úvahu u pacientů na dietě s nízkým obsahem sodíku.

Jedna tableta přípravku Panadol Extra Rapide obsahuje 50 mg sorbitolu. Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami intolerancí fruktózy by tento přípravek neměli užívat. Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. 3. Jak se přípravek Panadol Extra Rapide užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Tabletu přípravku Panadol Extra Rapide je třeba před užitím nejprve nechat rozpustit ve sklenici vody.

Dospělí a dospívající od 15 let: 1-2 tablety Panadolu Extra Rapide rozpuštěné ve sklenici vody podle potřeby po 4-6 4/6 hodinách až 4x denně. Jedna tableta je vhodná u osob s tělesnou hmotností 34 – 60 kg, 2 tablety u osob s tělesnou hmotností nad 60 kg.

Maximální denní dávka je 8 tablet (4 g paracetamolu) během 24 hodin. Maximální jednotlivá dávka je 2 tablety. Minimální odstup mezi jednotlivými dávkami je 4 hodiny.

Dospívající ve věku 12-15 let: 1 tableta Panadolu Extra Rapide rozpuštěná ve sklenici vody nejvýše 6x denně v časovém odstupu nejméně 4-6 hodin. Maximální denní dávka je 6 tablet (3 g paracetamolu) během 24 hodin. Maximální jednotlivá dávka je 1 tableta. Minimální odstup mezi jednotlivými dávkami je 4 hodiny.

  1. Děti mladší 12 let:
  2. Přípravek není určen pro děti mladší 12 let.
  3. Nepřekračujte doporučené dávkování.
  4. Neužívejte s dalšími přípravky obsahujícími paracetamol.

Bez porady s lékařem neužívejte tento lék déle než 7 dnů. Nedochází-li ke zmírnění příznaků onemocnění do 3 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Panadol Extra Rapide než jste měl(a)

V případě předávkování nebo náhodného požití přípravku dítětem vyhledejte ihned svého lékaře nebo nejbližší zdravotnické zařízení a řekněte jim přesně, jaké množství přípravku jste užil(a). Ukažte jim použité balení a tuto příbalovou informaci.

Předávkování paracetamolem může způsobit vážné poškození až selhání funkce jater. V případě předávkování je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, i když nejsou přítomny žádné příznaky předávkování.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Panadol Extra Rapide

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Užijte obvyklou dávku přípravku, jakmile si vzpomenete. Mezi dvěma dávkami zachovávejte minimální časový odstup 4 hodiny. 4. Možné nežádoucí účinky

  • Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
  • Přestaňte přípravek užívat a informujte ihned svého lékaře jestliže:  se u vás objeví alergické reakce jako např. kožní vyrážka nebo svědění, někdy doprovázená obtížemi s dýcháním nebo s otokem rtů, jazyka, hrdla nebo tváře  se u vás objeví kožní vyrážka s olupováním kůže nebo vředy v ústech  jste dříve měl(a) dechové potíže po podání kyseliny acetylsalicylové nebo nesteroidních protizánětlivých léčiv a pokud podobné potíže máte po podání tohoto přípravku  u Vás dojde k nevysvětlitelné tvorbě modřin
  • Tyto nežádoucí účinky jsou vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000)
  • Velmi vzácně byly hlášeny případy závažných kožních reakcí (objevují se u méně než 1 osoby z 10 000).
  • Další nežádoucí účinky zahrnují: 5/6  poruchy jaterních funkcí, selhání jater, žloutenka  pocit na zvracení a zvracení, průjem, bolest břicha  pocení  otoky  změny krevního obrazu
  • Tyto nežádoucí účinky jsou vzácné (objevují se u 1 až 10 osob z 10 000)
  • S neznámou četností se mohou objevit nespavost, neklid, bušení srdce, podrážděnost a nervozita (pravděpodobnost výskytu těchto nežádoucích účinků se zvyšuje při kombinaci přípravku s nápoji obsahujícími kofein)
  • Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10 webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku. 5. Jak přípravek Panadol Extra Rapide uchovávat

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25 C.

Panadol Extra Rapide nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu za Použitelné do:. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí. 6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Panadol Extra Rapide obsahuje

  • Léčivými látkami jsou: Paracetamolum 500 mg a coffeinum 65 mg v 1 šumivé tabletě
  • Pomocnými látkami jsou: Hydrogenuhličitan sodný, sorbitolsorbitolsorbitolsorbitolsorbitolsorbitolsorbitolsorbitol (E 420(E 420(E 420(E 420(E 420(E 420), sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl , sodná sůl sacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, nsacharinu, natrium-lauryl-sulfát, kyselina citronová, uhličitan sodný, povidon, dimetikon.
  1. Jak přípravek Panadol Extra Rapide vypadá a co obsahuje balení
  2. Panadol Extra Rapide jsou bílé, kulaté, ploché tablety se zkosenými hranami a o průměru 25 mm, na jedné straně s půlicí rýhou, na druhé straně hladké. 6/6
  3. Půlicí rýha není určena k rozlomení tablety.
  4. Panadol Extra Rapide je dodáván v balení obsahujícím 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet 12, 24 šumivých tablet .
  5. Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
  6. Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
  7. Držitel rozhodnutí o registraci

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o.

Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4 – Nusle, Česká republika email: [email protected]

Výrobce

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irsko

Famar A.V.E., Anthoussa Plant, Anthoussa Avenue 7, 15344 Anthoussa Attiki, Řecko

Tato příbalová informace byla naposledy revidována 13.4.2016

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *