Pankolitida – Vše o zdraví

I se střevními záněty se dá dobře žít i jíst

O Crohnově chorobě jsem poprvé slyšela v roce 2001. O necelé dva roky později jsem se osobně „seznámila“ s podobnou diagnózou. Ulcerózní kolitidou – chronickým zánětem tlustého střeva.

Nemoci, které mění život. Změnily ho i mně a naučily mě, že…

Nemoc je cesta, ne selhání

Pankolitida - Vše o zdraví

K ulcerózní kolitidě jsem nejdřív přistupovala jako jednorázové nemoci. Lékaři mi sice říkali, že nemoc je léčitelná, ale nevyléčitelná. Nevěřila jsem. Myslela jsem, že mi budou stačit jen léky a zánět se nebude opakovat. Současně jsem si myslela, že léky budu brát jen pár týdnů a pak je zase nebudu potřebovat.

Jenže jsem se hodně mýlila. Původní diagnóza proktitida (zánět v oblasti konečníku) se postupně měnila v kolitidu až pankolitidu (nejtěžší formu ulcerózní kolitidy se 100 % postižením střeva).

Ve chvílích, kdy jsem po ataku levostranné kolitidy vysadila konečně kortikoidy (ach ty jejich nežádoucí účinky 🙁 ), jsem si začala znovu pískat. Jenže…

Můj tehdejší přítel zahynul po nehodě na motorce a do toho mě čekal poslední (krušný) rok na VŠ a státnice. Moje rádoby zdraví šlo do kopru.

V průběhu roku se mi zánět rozšířil po celé délce tlustého střeva. Poznala jsem nový pojem – pankolitida. Běhala jsem 30krát denně na záchod a přibližně 10krát v noci. Možná i víckrát.

Inkontinence stolice si spolu s anémií, podvýživou a hrozbou vývodu u mě podávaly denně ruce. „Třicet kilo“ i s postelí a nateklý měsíčkovitý obličej. Obrovská únava a anémie. Ale hlavně ty krvavé a urputné průjmy…

Přesto jsem dokončila studium na VŠCHT a vydala se vstříc dalšímu životu. 

Až tehdy jsem pochopila, že konečně musím něco změnit.Ve své hlavě i stravě. 

Začala jsem makat na svojí psychice a kromě klasických léků zařadila i alternativní postupy.

V roce 2007 jsem potkala svého muže a mimo jiné i díky jeho podpoře jsem se dostala do remise a začala pomýšlet na mateřství a rodinu.

Přes další peripetie (další menší záněty a taky zamlklá a mimoděložní těhotenství) jsem v letech 2014 a 2017 přivedla na svět dvě zdravé děti. 

Pankolitida - Vše o zdraví Pankolitida - Vše o zdraví Pankolitida - Vše o zdraví Pankolitida - Vše o zdraví

Dokázala jsem téměř nemožné. Přes klasickou léčbu spolu s biologickou, psychosomatický přístup a alternativní podporu jsem se dostala do remise a začala o svém příběhu mluvit.

Od roku 2018 jsem úplně bez léků, po víc než 15 letech poměrně intenzivní léčby.

Nikomu ale neradím vysazovat samovolně léky, ale vždy spolupracovat s lékaři a sama nevím, jestli je to takhle navždy.

To, že jsem bez léků, velmi ovlivnila moje víc než deset let trvající práce na psychice, akupunktura, homeopatie a také postupně nalezená víra v Boha a jeho možnosti uzdravení.

… chci vás proto povzbudit a inspirovat, že nemoc není selhání, ale cesta. A ta cesta může být dokonce i fajn

Pankolitida - Vše o zdraví

Potřebujete poradit přímo na míru? Využijte individuální konzultaci / koučink:

  • S mojí osobní podporou a předáním metod a technik, které mi pomohly.
  • S podporou v oblasti výživy a potravin vhodných při střevních zánětech.

Proč mluvím o střevních zánětech?

  • Mám dlouholeté osobní zkušenosti s touto diagnózou a prodiskutováno mnoho zásadních informací s lékaři a ostatními pacienty.Navíc jsem si prošla všemi stupněmi klasické léčby – od běžných protizánětlivých léků, přes imunosupresi, antibiotika a kortikoidy až po nejúčinnější (a také nejdražší) biologickou léčbu. V době 100% zánětu tlustého střeva mi hrozil vývod a stále kvůli dlouhodobým změnám sliznice střeva mám k němu krůček. Přesto jsem na tom výrazně lépe než před několika lety, užívám minimum léků (aktuálně dokonce bez léků) a plně funguju v rodinném i pracovním životě.
  • Vím, že mnozí, kterým diagnostikovali IBD neví, co si počít. Proto se různými způsoby snažím předávat dál informace o stravě a životě s diagnózou chronického onemocnění – od toho, co jíst v době remise i relapsu, přes zkušenosti s léky, alternativní léčbou, psychoterapií, až po mateřství a rodičovství s touto diagnózou.Píšu blogy, diskutuju s ostatními pacienty a pomáhám v pacientském spolku Pacienti IBD.
  • Osahala jsem si alternativyMám vyzkoušeno mnoho různých terapií, alternativních směrů, masáží i bylinek sama na sobě a dokážu tyhle své zkušenosti předat a zkombinovat jako doporučení přímo na míru. Dodávám sílu a víru ostatním na jejich další cestě a učím konkrétní techniky, jak se cítit i s IBD v pohodě.

Komu už jsme pomohla a jak?

Veroniku jsem oslovila kvůli svojí nemoci. Zaujalo mě, jak píše o výživě i o samotných střevních zánětech. Postupně se z nás staly přítelkyně. Hodně mi pomohla udělat si přehled o tom, co můžu s kolitidou jíst a také o tom, jak podpořit svoje tělo i duši nejen chemickou cestou.

Navíc Verča umí povzbudit a dává NADĚJI. Naději, že je cesta, jak žít kvalitně a spokojeně, aniž by se člověk cítil jako nemocný chudák. Je důkazem toho, že to jde, a může být vzorem nám všem.

Pankolitida - Vše o zdraví

Eva PatočkováEkonomka, žena s ulcerózní kolitidou

Po diagnóze IBD jsem brzy zjistil, že musím ve své stravě začít omezovat některá jídla a vyloučit mnohé potraviny i aktivity. To mě dost trápilo. Díky Veronice, jejímu blogu, E-mailovému klubu a e-knihám jsem ale změnil pohled na věc.Teď už život s IBD neberu jako nějaké omezování, ale upřednostnění zdraví a racionální výživy, což mi hodně pomohlo nejen psychicky.

Veronika je skvělý člověk, ochoten vždy podat pomocnou ruku, o čemž jsem se už několikrát přesvědčil i osobně.

Pankolitida - Vše o zdraví

Ondrej OláhTechnický odborník, člen E-mailového klubu a pacient s UC

Pankolitida - Vše o zdraví

Jezte vývar, jezte vývar, jezte vývar. Už si přijdu jako kolovrátek. Jenže je to ta nejzákladnější výživová…

Celý článek Pankolitida - Vše o zdraví

Sedím na záchodě a se zděšením pozoruji množství krve v záchodové míse. Jsem na dětském táboře jako…

Celý článek

Česnek. Rádoby banální potravina. Žlučníkáři se asi chytnou za pravé podžebří při představě česnekových orgií. Jiní zase…

Ulcerózní kolitida u dětí – příznaky, léčba, dieta

Naprostá většina průjmových onemocnění dětí vzniká na základě dietních chyb nebo infekcí, se kterými se dítě běžně setká v kolektivu svých vrstevníků i dospělých.

Léčba je možná v domácím prostředí. Velmi malé procento průjmů, se specifickými příznaky, je zaviněno závažným stavem a vždy vyžaduje odbornou péči.

Jedním z těchto vážných onemocnění trávící trubice je i ulcerózní kolitida.

Pankolitida - Vše o zdraví

Většina průjmových onemocnění u dětí vzniká na základě dietních chyb. Jak je to však u ulcerózní kolitidy?

Když průjem není „jenom“ průjem

Naštěstí je jen malá pravděpodobnost, že se s tímto vzácným autoimunitním zánětem trávící trubice setkáte. V České republice onemocní přibližně 45 pacientů na 100 000 obyvatel.

80% z nich si tuto nepříjemnou diagnózu vyslechne od svého lékaře ve věku mezi 20-40 lety. Přesto u cca 9 dětí ze sta tisíc dojde k projevu nemoci a je vhodné o ní být informován.

Ulcerózní kolitida na rozdíl od Crohnovy choroby nenapadá tenké střevo. Jedná se o nespecifický střevní zánět, (kolitida – zánět sliznice tlustého střeva a konečníku) a to v různém rozsahu. Ulcerózní pak specifikuje projev nemoci na střevní sliznici ( ulcus-vřed).

Pankolitida - Vše o zdraví

Vředovitý projev na střevní sliznici

Základní dělení podle rozsahu:

  • Proktitida-postižen je konečník pacienta a jedná se o nejmenší rozsah onemocnění
  • Proktosigmoiditida-nemoc zasahuje konečník a esovitou kličku tlustého střeva
  • Levostranná forma-tlusté střevo od konečníku po jaterní ohbí
  • Subtotální forma– tlusté střevo od konečníku po slezinné ohbí
  • Pankolitida-choroba zasahuje konečník a celý průběh tlustého střeva

Jaké jsou příznaky ulcerózní kolitidy?

Hlavním příznakem nemoci je průjem, který může, ale nemusí obsahovat příměs krve. Dalšími příznaky pak jsou:

  • Křečovité bolesti břicha
  • Časté nucení na stolici
  • Bolesti konečníku s bolestmi při stolici
  • Hubnutí
  • Únava
  • Zvýšená teplota
  • Zvracení
  • Případně i zácpa

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba tohoto onemocnění je náročná a dlouhotrvající. Obrňte se trpělivostí. Záchyt onemocnění by měl proběhnout praktickým lékařem, po podrobném popisu obtíží pacienta. Ten provede základní vyšetření (CRP, vyšetření per rectum a laboratorní vyšetření). Podle výsledků odešle pacienta na specializované pracoviště gastroenterologa, aby mohla být stanovena přesná diagnóza.

DOPORUČENÍ: online kurz o ulcerózní kolitidě a Crohnově chorobě

Stravování, léčba, zkušenosti, motivace, osobní příběh:

Pankolitida - Vše o zdraví

V mírnější formě se užívá např. Sulfasalizin nebo mesalazin (Pentasa, Asacol) -protizánětlivé léky. Těžší forma je doplněna o kortikoidy Prednizon, Imuran. Potlačení imunitní reakce organismu. Pro zmírnění obtíží je ordinován Loperamid-zmírnění průjmu zpomalením střevní peristaltiky.

Zajímavé:  Natažený Přední Stehenní Sval Léčba?

Patrně nejúčinnější a zároveň nejdražší léčba. Je podávána ve specializovaných centrech pacientům s těžkou formou choroby, nebo s komplikovanějším průběhem. Podávání protilátek proti TNF-alfa (účastník zánětlivých procesů) Remicade, Humira.

Zabránění vstupu bílých krvinek do oblasti zánětu čímž dochází k jeho potlačení Entyvio.

Selže-li konzervativní léčba, nebo je urgentní indikace (perforace střevní stěny, sepse anebo masivnější krvácení), přichází na řadu radikální léčba chirurgickým odstraněním postižené oblasti trávící trubice. Výhodou radikální léčby je úplné vyřešení problému.

Dieta při ulcerózní kolitidě – vhodné potraviny

Důležitou součástí prevence onemocnění je zdravá výživa. Rozpustná a nerozpustná vláknina, vitamíny a minerály v ovoci a zelenině, stejně jako kvalitní bílkoviny a tuky ve správném poměru, mohou zabránit propuknutí choroby.

Pokud nemoc přesto propukne, je nutné si uvědomit, že neexistuje univerzální dieta, kterou by mohl dodržovat každý pacient. Je nutný individuální plán stravování.

Vhodným krokem je snížení příjmu nerozpustné vlákniny. Nepůsobí dobře na poškozenou sliznici střeva.

Doporučován je česnek (pro své přirozeně antibakteriální působení), ryby a zelenina. V akutní fázi se někdy přistupuje k umělé výživě.

Nedostatečné vstřebávání živin, způsobené zmenšením aktivní plochy střeva, kompenzujeme zvýšením energetického příjmu.

Sestavení konkrétního jídelníčku však přísluší odborníkům. Obecně lze doporučit, aby pacient přijímal stravu nedráždivou, která mu nepůsobí obtíže.

VIDEO: Stravování při ulcerózní kolitidě? Osobní zkušenosti maminky

Pankolitida - Vše o zdraví

Co jíst a co nejíst při ulcerózní kolitidě? Podívejte se

Můžete také použít doplňky stravy:

  • Proteolytické enzymy
  • Lactobacilus acidophilus
  • B-komplex
  • Pupalkový olej
  • Vitamín C
  • Aloe Vera

Crohnova nemoc u dětí: více o příznacích a příčinách vzniku >>

Ulcerózní kolitida a jak na ní podle poznatků lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že ulcerózní kolitida mí více příčin, které obvykle působí současně. Abyste se jí zbavili, je podle lékařů západní přírodní medicíny třeba SYSTEMATICKY ODSTRANIT VŠECHNY PŘÍČINY, a to SOUČASNĚ.

A pak je třeba nechat nové podmínky působit na organismus. Ten na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví. Ulcerózní kolitida odchází.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti.

Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu. Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu).

Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů. Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

Více se o lékařích západní přírodní medicíny můžete dočíst v samostatném článku a videu na našem webu.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.

Hlavní příčiny ulcerózní kolitidy podle lékařů západní přírodní medicíny

Podle lékařů přírodní medicíny má ulcerózní kolitida tyto obvyklé příčiny: nedostatečná výživa (nedostatek některé ze 46 nenahraditelných živin, který často vzniká i různými dietami a častými průjmy), překyselení mezibuněčného prostoru, konzumace některých nevhodných potravin, dlouhodobé užívání některých léků, dlouhodobý stres a další příčiny. Problém léčení ulcerózní kolitidy obvykle spočívá v tom, že výše uvedené příčiny nemohou být odstraněny pomocí léků. Navíc u každého jednotlivce mohou současně působit různé příčiny, a proto i klinický obraz ulcerózní kolitidy může být u každého pacienta trochu odlišný.

Problém diet při řešení ulcerózní kolitidy

Pokud někoho postihne ulcerózní kolitida, obvykle drží nějakou dietu při ulcerózní kolitidě. Tu získá buď od svého ošetřujícího lékaře, nebo na internetu (na internetu je jich mnoho, existují i různá fóra, kde si lidé vyměňují zkušenosti).  Dieta je v podstatě hlavní léčebný prostředek, který lidé (vedle léků) užívají.

 Podle těchto dietních pravidel si lidé jen vybírají ze seznamu povolených potravin a nekonzumují tzv. zakázané potraviny. Tyto různé diety se mezi sebou liší seznamem povolených a zakázaných potravin, někomu částečně fungují a někomu ne. Tento přístup je správný, při ulcerózní kolitidě nelze skutečně konzumovat všechny potraviny.

 

Základním problémem různých diet při ulcerózní kolitidě, je především to, že nezajišťují plnohodnotnost výživy ve všech 46 esenciálních živinách.

Pokud diety něco řeší, tak obvykle počet kalorií, obsah bílkovin, tuků a sacharidů. A to je vše. Při dietách se lidé obvykle i nadále stravují vlastně chaotickým způsobem  – to znamená podle chuti.

Jsou omezeni seznamem povolených a zakázaných potravin. Ale v zásadě svoji výživu nijak neplánují.

Při ulcerózní kolitidě – aby se odstranil zánět a zahojily sliznice střeva – je třeba na prvním místě řešit dlouhodobý dostatek všech 46 esenciálních živin v potravě. 

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

  • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
  • Jím hodně ovoce a zeleniny…
  • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
  • Nejím konzervy a uzeniny
  • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

  1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
  2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
  3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
  4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
  5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
  6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
  7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
  8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
  9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 
Zajímavé:  Alergie Na Vlašské Ořechy Příznaky?

Překyselení mezibuněčného prostoru a jeho vliv na hojení sliznic a odstranění zánětu 

Naši klienti se nás často ptají na to, čím je způsobeno špatné hojení tkání střevních sliznic. Články, týkající se ulcerózní kolitidy, které jsou dostupné na internetu, se tím obvykle nezabývají. Pokusím se proto toto téma vysvětlit trochu podrobněji. Pro pochopení je třeba se zabývat činností jednotlivých buněk a funkcí mezibuněčného prostoru.   

Každá lidská buňka (včetně buněk střevního traktu) má určité funkce. Např. sliznice tlustého střeva jsou kryty epiteliálními buňkami, které mají ochrannou, ale také vstřebávací funkci.  Správná funkce buněk  vyžaduje splnění více podmínek – např.

dostatečný přísun esenciálních živin, správné pH v mezibuněčném prostředí, které zajistí správnou reakci buněčných receptorů na enzymy a hormony. Ty většinou spouští potřebné biochemické reakce probíhající na povrchu i uvnitř buněk.

O těchto biochemických reakcích, probíhajících v buňkách, byly napsány četné odborné knihy a nebudu vás tím zatěžovat.  

Pro vás je důležité vědět, že enzymy a hormony jsou základem lidského metabolismu. Pokud enzymy a hormony nemají dobré podmínky – zejména je špatné pH v mezibuněčném prostoru –  buněčný metabolismus nefunguje dobře a za těchto špatných podmínek se také špatně hojí tkáně. 

Protože jste se možná s termínem překyselení mezibuněčného prostoru ještě nesetkali, vysvětlím podrobněji. Každá buňka v těle se totiž chová jako celý organismus – na jedné straně přijímá výživu a na druhé straně produkuje odpadní látky – metabolity, lidově tzv. toxiny.

  Pokud je člověk zdravý, organismus se průběžně těchto toxinů zbavuje, odvádí je krví. Ale za určitých okolností (převaha kyselinotvorné stravy nad zásadotvornou nebo vzniká i při dlouhodobých stresech, špatném dýchání), se tyto metabolity mohou ukládat v mezibuněčných prostorech.

Organismus tyto mezibuněčné prostory využívá jako dočasné odkladiště buněčných odpadů (toxinů).  Tím se natolik znehodnotí okolní prostředí buněk (špatné pH), že enzymy a hormony v těchto podmínkách nemohou fungovat (potřebují pro svou činnost příznivé pH). Tímto mechanismem se podle lékařů západní přírodní medicíny narušuje činnost buněk v organismu.

Týká se samozřejmě i buněk sliznic tlustého střeva. Překyselení mezibuněčného prostoru je proto častou příčinou, proč se sliznice střevního traktu špatně hojí.  Pro dobré hojení sliznic je proto důležité, aby strava při ulcerózní kolitidě zajišťovala průběžné odkyselování mezibuněčného prostoru.

Toho se dá dosáhnout vyváženou skladbu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin. Tuto podmínku splňuje i i plán plnohodnotné výživy, který je součástí našeho Regeneračního programu při zánětlivých střevních onemocněních.  

Vliv dlouhodobého stresu na ulcerózní kolitidu

Podle lékařů přírodní medicíny je dlouhodobý stres jednou z příčin ulcerózní kolitidy. Při dlouhodobém stresu je totiž trvale nabuzen imunitní systém, který se pak chová nestandardně a často napadá i vlastní buňky střevního traktu.

  To může být také  příčinou  zánětu sliznic střevního traktu.  Dlouhodobý stres také způsobuje vyčerpání zásob některých živin – například vitaminů skupiny B, vitaminu C, hořčíku apod. Tento stav vede zpětně k nedostatečné výživě.

  Dlouhodobý stres také způsobuje povrchní dýchání, které pak zpětně přispívá k překyselení mezibuněčného prostoru. Proto lékaři přírodní medicíny věnují při léčbě ulcerózní kolitidy také pozornost psychické stránce tohoto zdravotního problému.

Existují jednoduché metody ke zvládání stresů, které se každý může naučit. Ty jsou obsaženy i v našem regeneračním programu.  

Ulcerózní kolitidu můžete s námi vyřešit 

Cílem tohoto článku není podrobně rozebírat všechny hlavní příčiny, které působí při ulcerózní kolitidě. Důležité je ukázat, že nemohou být odstraněny pomocí léků, je nutné změnit systém stravování a napravit některé chyby v životním stylu. Lékaři západní přírodní metody znají regenerační metody, které tyto jednotlivé příčiny umí odstranit.

Na základě regeneračních metod lékařů západní přírodní medicíny a našich vlastních zkušeností jsme vytvořili Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních. Ten obsahuje návod, jak odstranit všechny běžné příčiny ulcerózní kolitidy.

Každý klient podle své vlastní situace odstraňuje ty příčiny, které u něho připadají v úvahu.  Tím má náš regenerační program univerzální použití pro každého, kdo trpí ulcerózní kolitidou,  i když soubor příčin může být u každého trochu odlišný.

Důležitá poznámka: Výhodou regeneračních metod lékařů přírodní medicíny je to, že nemusíte nijak přerušovat vaši léčbu u lékařů.

Naopak, protože se jedná o změny ve stravování a životním stylu, podpoříte tím svou léčbu. Váš lékař obvykle nemá čas se vašim stravováním a životním stylem zabývat.

Postupně, jak se ozdravujete, může váš lékař i snižovat nebo eliminovat léky, které užíváte. A to je i cílem regenerace. 

Pokud pokud potřebujete řešit hlavně hlavně ulcerózní kolitidu, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých střevních onemocněních podle lékařů přírodní medicíny (po kliknutí se dozvíte více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Copyright: Ing. Vladimír POPOV, 2018, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá v podstatě celý život, od roku 1999 profesionálně.

Založil a řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu.

K datu copyrightu zveřejnil více než 60 odborných článků o souvislostech mezi plnohodnotnou výživou, překyselením organismu a skutečnou podstatou zdravotních problémů.

Idiopatické záněty – EndoGastro

Mezi nespecifické střevní záněty patří ulcerozní kolitida a Crohnova choroba. Obě onemocnění mají určité společné rysy, ale liší se rozsahem postižení trávicí trubice a hloubkou postižení střevní sliznice. Crohnova choroba se vyskytuje stejně často u obou pohlaví, ulcerozní kolitida postihuje 1,5x častěji ženy.

je zánětlivé onemocnění, které může postihnout kteroukoli část trávicí trubice od jícnu a po konečník. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti ileocékální (konec tenkého střeva, kde přechází tenké střevo v tlusté). Může ale postihovat i jinou část tenkého střeva nebo pouze tlusté střevo, zejména oblast konečníku.

Typické pro toto onemocnění je, že postihuje vždy pouze určitý úsek (segment) tenkého či tlustého střeva, části střeva mezi jednotlivými segmenty pak mohou být zcela bez známek onemocnění.

Zánět postihuje celou šířku stěny, proto zde může docházet k jizvení, zúžení průsvitu střeva s následkem vzniku střevní neprůchodnosti. Zánětlivě změněné úseky střeva se mohou spojovat a vytvářet v kličkách střeva srůsty.

U Crohnovy choroby se také častěji vyskytují píštěle, tj. spojky mezi střevem a dalšími orgány (nejčastěji mezi jednotlivými kličkami střevními, mezi střevem a pochvou nebo močovým měchýřem, event. kůží).

Zajímavé:  Nemocnice krč - Vše o zdraví

Crohnova choroba se rovněž projevuje sklonem k tvorbě abscesů (dutin vyplněných hnisem), nejčastěji v oblasti břišní dutiny nebo v okolí konečníku. Příznaky z Crohnovy choroba se mohou rozvinout kdykoliv v průběhu života, nejvíce typický je však začátek obtíží ve věku mezi 20-35 lety nebo pak okolo 50. roku věku.

je zánětlivé onemocnění, které nemá segmentální projevy (postihuje část střeva bez zdravých úseků). U tohoto onemocnění je postižen vždy konečník a větší či menší část přilehlého tlustého střeva.

Na rozdíl od Crohnovy choroby není postižení hlubších vrstev stěny, ale pouze sliznice střevní, proto onemocnění nemá tendenci k vzniku píštělí a abscesů. Při těžkém průběhu onemocnění může dojít ke zkrácení střeva (jizvením) a poruše jeho funkce. Onemocnění probíhá nejčastěji jako tzv.

lehký tvar = s postižením konečníku a esovité kličky, středně těžký tvar = s postižením asi poloviny tlustého střeva a těžký tvar (pankolitida) = s postižením celého tlustého střeva.

Ulcerozní kolitida se nejčastěji projeví mezi 30.- 40. rokem věku, ročně se objeví 3-10 nových nemocných /100 000 obyvatel.

Příznaky Crohnovy choroby jsou velmi rozmanité a jsou závislé na lokalizaci a rozsahu zánětu. Začátek může být akutní, jako náhlá příhoda břišní.

Může napodobit zánět slepého střeva a přesná diagnóza je následně stanovena až v průběhu operace zjištěním přítomnosti různě rozsáhlého postižení tenkého, případně tlustého střeva.

Dalším prvním příznakem může být také střevní neprůchodnost (ileus), která většinou vede rovněž k operačnímu řešení.

Příznaky se mohou rozvinout i pozvolna, kdy při postižení velké části tenkého střeva dochází k významnému váhovému úbytku a těžké podvýživě (malabsorpční syndrom). Nejčastěji se ale onemocnění projevuje bolestmi v pravém podbřišku, průjmovitými stolicemi, většinou bez příměsi krve, teplotami do 38 °C a hubnutím.

Někdy projevu onemocnění předchází (i několik let) vytvoření píštěle v okolí konečníku.

Ulcerozní kolitida se obvykle projevuje křečovitými bolestmi břicha s četnými průjmovitými stolicemi s příměsí krve a hlenu, někdy pouze tenesmy, tj.

nucením na stolici s odchodem krve a hlenu i mimo stolici. Při rozsáhlejším a těžším postižení jsou hlavním příznakem velmi časté vodnaté průjmy s krví, horečky, slabost, malátnost, hubnutí, chudokrevnost.

Nemocný je v tomto případě ohrožen vznikem septického stavu a je nutné intenzivní léčení, většinou za hospitalizace.

Obě choroby mohou mimo střeva postihovat i jiné orgány, příčina vzniku mimostřevních projevů není známa. Nejčastěji zánět postihuje klouby nebo páteře.

V průběhu aktivního onemocnění se mohou vyskytovat i červené skvrny na kůži (erythema nodosum), nebo splývající hnisavé rány (pyoderma gangraenosum). V dutině ústní jsou často afty.

Postižení očí je častější u Crohnovy choroby, a to ve formě zánětů spojivek, duhovky i sítnice.

U nemocných s ulcerózní kolitidou může vzácně dojít k postižení jater – forma zánětu a vazivové přestavby malých žlučovodů (sklerozující cholangitida), které se projevuje svěděním kůže, žloutenkou, teplotami, s možností rozvoje jaterní cirhozy nebo nádoru. U nemocných s Crohnovou chorobou jsou časté žlučníkové obtíže při výrazně vyšším výskytu žlučníkových kaménků, častější jsou i kaménky ledvinové při postižení terminálního ilea.

U nemocných s nespecifickými střevními záněty častěji dochází k ucpávání cév (trombózy) s rizikem tromboembolických komplikací, jako je např. plicní embolie.

Kromě základního laboratorního vyšetření krve, kdy u nemocných s nespecifickými střevními záněty obvykle zjišťujeme anémii (chudokrevnost), zvýšenou sedimentaci, zvýšenou hladinu bílých krvinek a krevních destiček, je většinou nezbytné i mikrobiologické vyšetření stolice k vyloučení infekčního původu střevního zánětu.

Ke stanovení diagnózy a pro určení nejoptimálnější léčby je nutné provedení endoskopického vyšetření, kolonoskopie. U nemocných s ulcerózní kolitidou, kde je vždy postižen konečník, stačí k diagnóze i přehlédnutí počátečních 20-25cm střeva (sigmoideoskopie).

Kolonoskopii (vyšetření celého tlustého střeva) provádíme vždy při podezření na Crohnovu chorobu. Kolonoskopii je však vhodné provést i u nemocných s ulcerózní kolitidou ke zjištění rozsahu onemocnění. Endoskopické vyšetření umožňuje i odběr drobných vzorků sliznice k mikroskopickému vyšetření (biopsie) a potvrzení diagnózy.

U pacientů s Crohnovou chorobou je vhodné i endoskopické vyšetření horní části trávicí trubice (gastroskopie), protože toto onemocnění se může vyskytnout v kterékoli části trávicího traktu. Na specializovaných pracovištích pak lze provést i vyšetření delší části tenkého střeva za dvanáctníkem (enteroskopie)

K zobrazení jednotlivých úseků tenkého střeva s použitím kontrastní látky používáme CT enterografii, MR enterografii. Vyšetření břicha pomocí sonografie, CT používáme zejména při podezření na nitrobřišní abscesy nebo zúžení tenkého střeva.

Diferenciálně diagnosticky (tj. odlišení od jiných onemocnění) musíme od nespecifických střevních zánětů odlišit:

  • vzájemně Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu – v případě, že Crohnova choroba postihuje tlusté střevo
  • glutenovou enteropatii (celiakii), nedostatek enzymů ve střevní stěně – např. nesnášenlivost mléčného cukru
  • infekční postižení tlustého střeva – bakteriální, parazitární
  • zánět střeva po ozáření
  • postižení střeva nádorem

Idiopatická střevní onemocnění jsou onemocnění celoživotní, probíhající jako období klidového stavu (remise), kdy nejsou přítomny žádné známky zánětu a období opětovných vzplanutí zánětu (relapsů), jejichž příčina není známa. Průběh onemocnění je individuální a závisí na rozsahu a lokalizaci postižení. Onemocnění může vést ke komplikacím, které musí být někdy řešeny chirurgicky.

Komplikace u Crohnovy choroby zahrnují zejména zúžení střevního průsvitu s možností až úplného uzavření střeva s projevy střevní neprůchodnosti (ileus).

Často se objevují i píštěle okolo konečníku (perianální) nebo mezi jednotlivými kličkami střevními, či mezi střevem a jednotlivými orgány. Rovněž se může vyskytnout i absces.

U ulcerozní kolitidy může dojít u těžkého tvaru na podkladě septického stavu nebo po podání protiprůjmových léků k vzniku toxického megakolon (ochrnutí hladkého svalstva stěny střevní, rozšíření průsvitu, ve kterém se hromadí střevní obsah a hrozí proděravění střeva s následným zánětem pobřišnice).

Tento stav vyžaduje intenzivní léčbu, většinou s nutností chirurgického zákroku. Další komplikací může být těžké krvácení ze sliznice tlustého střeva. Nemocní s delším trváním ulcerózní kolitidy (10-15 let) jsou více ohroženi rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a musí být pravidelně kolonoskopicky vyšetřováni.

Kromě mimostřevních komplikací jsou nemocní s nespecifickými střevními záněty ohroženi osteoporozou (prořídnutí kostí při sníženém vstřebávání vápníku a vitaminu D a terapii kortikoidy).

Při špatném vstřebávání železa, kyseliny listové nebo vitaminu B6 a B12 dochází k projevům chudokrevnosti.

Při špatném vstřebávání živin (zánětlivě změněným střevem nebo zkráceným střevem po operacích) dochází k podvýživě, nedostatku některých vitaminů a minerálů.

Léčba nespecifických střevních zánětů závisí na tom, zda je onemocnění v klidu nebo v akutním vzplanutí a jaká je aktivita onemocnění.

Konzervativní tj.medikamentozní léčbu volíme obvykle podle rozsahu, aktivity a dosavadního průběhu nemoci.

 Snažíme se vždy pokud možno individualizovat terapii, požíváme aminosalicyláty (mesalazin), lokální či systémové glukokortikoidy, imunosupresiva, ve specifických indikacích mají své místo i antibiotika.

Při selhání standardní uvedené terapie u těžkého průběhu onemocnění je dnes možno nemocnému nabídnout i nejvyšší stupeň současné terapie, tzv. biologickou terapii.

Účinné látky používané v biologické léčbě se nazývají imunomodulátory nebo modifikátory imunitní odpovědi. Většinou jsou to látky, které lidské tělo normálně vyrábí. Pro účely cílené léčby jsou však tyto látky vyrobeny v laboratoři a tělu dodávány.

Při selhání konzervativní léčby a zejména u nemocných v akutním stavu je indikováno chirurgické řešení. Spočívá v odstranění (resekci) těžce zánětlivě změněných úseků střeva u Crohnovy choroby nebo odstranění celého tlustého střeva u ulcerozní kolitidy.

Protože příčina nespecifických střevních zánětů není známa, nemáme v současnosti k dispozici takovou léčbu, která by vedla k definitivnímu vyhojení zánětu a současně zabránila návratu choroby v budoucnosti. Současná terapie ve většině případů navodí klidovou fázi onemocnění, která umožňuje běžný způsob života a často i vysoké pracovní zatížení až u 90% nemocných.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector