Péče o dítě – Vše o zdraví

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Nikdo předem neovlivní, jací se narodíme, tedy pokud jde o to, jakou stranu budeme preferovat v souvislosti s psaním a dalšími činnostmi. To, jestli z nás bude pravák nebo levák, s …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Docela banální a obyčejná rýma dokáže na nějaký čas silně znepříjemnit život i dospělým, natož pak malým dětem, které se ještě nenaučily správně vysmrkat. Neschopnost vyprázdnění n …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Nastala doba, kdy je u vás probdělých nocí víc než těch ostatních, ve dne je dítě mrzuté, špatně jí a jen tak nějaká hr …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Chůze. Jedno z nejčastěji probíraných témat ohledně dětí. Další z věcí, které (mám pocit) se berou jako závod nebo soutěž a maminy se předhání v tom, které dítě dřív chodilo – aneb …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Závislost je slovo, které obvykle vnímáme negativně, protože jej nejčastěji používáme ve spojení s alkoholem a drogami. Závislostí je samozřejmě daleko víc. Kromě těch, které označ …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Přeslazené povzbuzující nápoje s obsahem kofeinu, v pestrobarevných plechovkách a s údernými nápisy, které mluví za vše. …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Enkopréza je označení pro vědomé nebo nevědomé vyprazdňování stolice do oblečení, přičemž dítě nemá v úmyslu se vyprázdnit. Dítě neudrží stolici ve věku, kdy už umí ovládat anální …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Myslíte si, že doma je vaše děťátko v absolutním bezpečí? Velice se pletete. Doma se stává nejvíce dětských úrazů. Navíc Česká republika se řadí k těm státům, kde je vůbec celkově …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Úspěch žáka při studiu závisí logicky z velké části právě na tom, jak dokáže být ve škole pozorný a soustředěný. Často s …

Péče o dítě - Vše o zdraví Péče o dítě

Attachment parenting (v překladu kontaktní rodičovství) není nic jiného než naslouchání potřebám dítěte. Jde o intuitivn …

Péče o dítě

Náš sluch je mnoha vnějšími vlivy moderního životního stylu stále ohroženější. Zvyšuje se všudypřítomná hlučnost a na naše uši klade nemalé nároky také hlasitá hudba. I zdánlivě ta …

Péče o dítě

Dříve než se rozhodnete pro koupi některé z pomůcek pro děti, je třeba vzít v úvahu všechna pro a proti. Jsou to skutečně pomůcky pro děti, nebo slouží spíše pro nás? Každý na to m …

Péče o dítě

V dnešní době existuje nepřeberné množství šátků lišících se barvou, vzorem, složením a nosností. Šátek se stal pro mnohé módním doplňkem, kterému věnují pomalu větší pozornost než …

Péče o dítě

Jak je to s nejrůznějšími pomůckami pro batolata? Máme je bez obav používat, nebo je raději nekupovat? Opravdu mohou být tolik zdraví škodlivé pomůcky, které se běžně prodávají v o …

Péče o dítě

Zařizujete svým dětem pokoj? Čtěte dál! Počet dětí zraněných padajícím nábytkem od roku 1990 vzrostl o více než 40 %. Be …

Péče o dítě

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j …

Péče o dítě

Považujete čtení dětem za ztrátu času, protože vás stejně neposlouchají? Nemáte na to čas a večer obvykle ani energii? Chyba! Žádným jiným způsobem totiž u dětí nerozvinete verbáln …

Péče o dítě

Atopický ekzém je chronické, svědivé a zánětlivé onemocnění kůže, nejčastěji se vyskytuje v dětském věku. Je často spojeno s dalšími alergickými projevy vyskytujícími se v rodině. …

Péče o dítě

Nedostatečně prováděná zubní hygiena, špatné návyky a odmítání preventivních prohlídek, to je zatím stále nejčastější přístup předškolních dětí a hlavně rodičů k prvním zoubkům. Př …

Péče o dítě

Jako maminka dítěte školkového věku máte v dnešní době možnost volby, kdy jej svěřit do péče této instituce. Ve dvou, třech nebo až čtyřech letech věku? V čem je školka pro dítě s …

Péče o dítě

Právě probíhají zápisy do prvních tříd základních škol a mnozí z nás tuto událost prožívají stejně intenzivně jako samy děti, možná i víc. Na co připravit dítě, které se v těchto d …

Péče o dítě

Péče o dítě není vůbec jednoduchá záležitost, s tímto bude souhlasit jistě každá maminka, která se ocitne na mateřské „dovolené“. Je zcela přirozené, že se občas objeví negativní p …

Péče o dítě

Rozeznáváme několik specifických poruch učení, které způsobují problémy se zapojením se do vzdělávacího procesu. Lidé s některou z těchto poruch projevují nedostatečně vyvinuté sch …

Péče o dítě

Přestože podle mnoha názorů patrové postele do dětského pokoje prostě nepatří, jejich obliba neklesá a mnozí rodiče se pro ně rozhodují. A to nejen proto, aby byl dětský pokoj jeji …

Péče o dítě

V dnešním článku se zaměříme na toto ožehavé, ale stále hodně diskutované téma, na něž máme hodně rozporuplné názory. Jedni tvrdí, že pohlavek nebo facka zmůže víc než dlouhé domlo …

Péče o dítě

Zásady osobní hygieny mají specifický význam pro každého jedince. Jsou rozdílné u dívek i chlapců v jednotlivých obdobích života a souvisí také s hormonálními změnami, které se v t …

Péče o dítě

Vývoj dítěte a jeho schopnosti a dovednosti jsou velmi individuální. Dítě, které začalo samo chodit „až“ ve čtrnácti měsících, může být na stejné fyzické i psychické úrovni jako to …

Péče o dítě

Jste na mateřské dovolené a připadáte si nejen naprosto odstřižené od okolního světa, samy a mimo veškeré dění, ale i neschopné udělat cokoliv pro své ochabující tělo a unavenou ps …

Péče o dítě

Každá maminka si přeje, aby se její dítě mělo v životě dobře. Jako rodič to můžete do jisté míry ovlivnit. Jak? Výchovou, která dítě povede ke zdravému sebevědomí.

Péče o dítě

K dnešnímu svátku dětí přinášíme pro rodiče malý podnět k zamyšlení nad správnou výchovou dětí. Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu s …

Péče o dítě

Chránit děti před jakoukoli sebemenší špínou není úplně rozumné. Když se snažíme děti držet ve sterilním prostředí, můžeme jim tak spíš uškodit a oslabit jejich imunitní systém.

Péče o dítě

Barvy a jejich magický vliv na lidskou psychiku – to není žádná nově objevená terapie, ale prostý, dávno známý fakt. Už naši předkové věděli, že vzájemné kombinace barev působí na …

Péče o dítě

Lidský mozek je rozdělený na dvě hemisféry, které jsou vzájemně propojené. Každá z nich je centrem pro jiné schopnosti a myšlenkové postupy. Nikdo z nás však nezatěžuje obě mozkové …

Péče o dítě

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro …

Péče o dítě

Kolem ošetřování předkožky nejmenších chlapců je řada nejasností. Neinformované jsou nejen maminky či babičky, ale bohužel i někteří lékaři. Ač rozměrem nevelká, dokáže předkožka p …

Péče o dítě

Příručky radí důslednost a malé noční návštěvníky nekompromisně poslat zpátky do jejich postýlky. Kdo z nás to zažil, ví, že se tím docílí jenom pláče, a nevyspíte se ani vy ani va …

Péče o dítě

První rok života dítěte má klíčový význam, protože se v jeho průběhu vytvářejí základy vědomostí a schopností v oblastech vývoje. Neméně podstatná jsou i léta, kdy se z kojence stá …

Péče o dítě

Výhradně děti jsou pro letecké společnosti tím nejváženějším cestujícím. Pokud vás čeká první let s ratolestí a chcete si ho užít bez úhony a nervů, nemusíte se dopředu hroutit. St …

Péče o dítě

Podle posledních průzkumů zaměřených na konzumaci zeleniny u kojenců a batolat v roce 2012 bylo zjištěno, že téměř 80 % malých dětí v České republice nemá dostatek zeleniny. Přitom …

Péče o dítě

Máte pocit, že vaše děti tráví příliš času u počítače? Pokud nejsou v zajetí krvavých stříleček, není třeba panikařit. Mnohé počítačové hry dětem pomáhají rozvíjet fantazii a nejrů …

Péče o dítě

Zajistit doma bezpečí pro nejmenší není úplně jednoduché. Děti se pohybují po celém bytě či domě, mají pouze malý pud sebezáchovy a některé jejich nápady jsou naprosto nepředvídate …

Péče o dítě

Myslíte si, že na stanovení pevného režimu vašeho dítěte je dost času? To je velký omyl. Dítěti bychom měli co nejdříve a nejrychleji vysvětlit rodinné zvyklosti a zásady a vymezit …

Péče o dítě

Nade vše milujete své dítě a zvykla jste si trávit s ním všechen svůj čas? Na tom není vůbec nic nepřirozeného. Stejně jako naprostá závislost dítěte na matce je do určitého věku n …

Péče o dítě

Nezdá se to, ale gumová šidítka jsou řadu let jablkem sváru mezi pediatry, psychology, ale i rodiči. Najdeme mezi nimi fanatické odpůrce dudlíků, ale i jejich zarputilé zastánce. …

Péče o dítě

Práce s dětmi jiné národnosti není jednoduchá. Děti jiného etnika jsou jiné už svým vzhledem, což upoutá pochopitelně hned na první pohled. Svou odlišnost si ve svém věku velmi sil …

Zajímavé:  Národní Ústav Zdraví Nih?

Péče o dítě

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k n …

Jak pečovat o dítě zdravě a ekologicky – 1. díl

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto se o ně staráme, jak nejlépe víme a umíme. Přejeme si, aby byly zdravé, šťastné a spokojené. Jsou citlivé a jejich kůže také. Jak se o miminka, batolata a větší děti starat přírodně a ekologicky?

Co potřebuje dětská pokožka

Péče o dítě - Vše o zdravíDětská kůže potřebuje přijímat, vylučovat a dýchat.

Aby ji žádná škodlivá chemie nepřekážela v přirozeném fungování. Dětská kůže potřebuje přijímat, vylučovat, dýchat, být v harmonii s celým organismem a posilovat svou imunitu. Těmto naprosto přirozeným procesům ale dává stopku kosmetika se syntetickými látkami a ropnými deriváty. Ty “zaplácnou” přirozené procesy a prodyšnost kůže je ta tam. Lidské kůži svědčí živé a aktivní látky z přírody. Při výběru produktů pro vaše děti můžete s klidným svědomím sáhnout po “zelené” ekologické kosmetice a také po aromaterapeutické přírodní kosmetice. Ta je plná pečlivě vybraných éterických olejů vhodných pro děti tak, aby podpořily harmonii jejich těla a imunitu.

Čím utírat

Péče o dítě - Vše o zdravíDětský intimní mycí balzám Jůlinka

S malým dítětem je nejlepší mít stále po ruce jemnou látkovou utěrku, ubrousek nebo žínku. Při jídle i po jídle, na přebalování, při hraní,… Maminky z našeho týmu vřele doporučují zejména ty z bio bavlny a bambusu. Můžete používat také ekologické vlhčené ubrousky, které jsou bez syntetických tenzidů, konzervantů, parfemace a udržují přirozený ochranný kožní film. Nebo si můžete přírodní vlhčený ubrousek snadno vyrobit. Jak to udělat, aby byl vhodný i na otření intimních partií? Navlhčete jemnou látku vodou a naneste malé množství dětského mycího intimního balzámu Jůlinka na dětskou pokožku. Nechte krátce působit a látkou setřete. Mycí balzám zmírňuje svědivost a podráždění, upravuje pH a podporuje zdravou bakteriální rovnováhu. Na utírání nečistot se hodí také levandulová květová voda. Nastříkejte ji přímo na pokožku dítěte a látkou setřete. Udržuje zdravé pH pokožky a je přirozeně antimikrobiální, takže jemně dezinfikuje.

V čem koupat a cachtat

Péče o dítě - Vše o zdravíJedna vanička a tolik radosti je na světě

Jedna vanička, jedna kachnička a tolik radosti je na světě. Máme se od dětí o štěstí co učit. A co se mohou ony naučit od nás? Že je dobré pečovat o své tělo v souladu s přírodou, živými tvory a rostlinami. A že aromaterapie dokáže hotová kouzla s naší náladou, pohodou i zdravím. Co se v mládí naučí, v dospělosti jako když najdou.
Mandarinkovou radost si užijete s dětským koupelovým olejem Kačka. Zabraňuje nadměrnému odmaštění pokožky, chrání ji a působí jako podpůrný kosmetický prostředek při léčbě ekzémů. Vůně mandarinky zharmonizuje psychiku všem, kdo budou v té době v koupelně. ????

Na sprchování je parťák dětský sprchový gel Vendelín s rakytníkovým olejem a pomerančovou vůní. Hodí se pro děti od 9. týdne věku. Je šetrný a jemný k citlivé pokožce i při denním používání. Hydratuje, vyživuje, podporuje odolnost kůže a zdravé pH. Vzácný rakytníkový olej má plno blahodárných účinků.

Čím mazat

Péče o dítě - Vše o zdravíDětský masážní olej Žofie

Mnoho lidí se myje v chlorované nebo ve tvrdé vodě. Chemické látky a minerály mohou pokožku zatěžovat. Proto je dobré dětské pokožce dopřát po koupeli hydrataci a výživu. To zvládne olej, mléko nebo krém. Nejvíce hydratují oleje. Pro dětskou pokožku jsou ideální mandlový nebo meruňkový olej. Pro voňavou a uklidňující masáž, která rozhání jakoukoliv nepohodu, sáhněte po dětském masážním oleji Žofie. Kombinace éterických olejů z heřmánku, majoránky a levandule v mandlovém a slunečnicovém oleji uklidní každé dítko od 9. týdne věku. Tento olej se hodí i na zmírnění podrážděné pokožky.

???? Tip: Podívejte na výrobky Nobilis Tilia

Co na zdravotní potíže

Zažeňte je silou přírody a aromaterapie.

Na opruzeniny

Péče o dítě - Vše o zdravíZinkový balzám na opruzeniny Jemné pohlazení

První pomocí jsou hojivé květové vody. Nastříkejte je a nechte zaschnout. Pokud nejsou z opruzenin otevřené ranky, nechte je “volně dýchat” na vzduchu. Na hojení ranek pomáhá zinkový balzám na opruzeniny Jemné pohlazení. Je vhodný pro všechny děti od narození, o hmotnosti 3 kg a výše. Neobsahuje žádné konzervanty, syntetické parfémy ani ropné deriváty.
Pokud dbáte na “zelenost” a bezpečnost kosmetiky, kterou své dítě mažete a myjete, myslete také na zdravé praní. Protože konvenční prací prostředky jsou plné dráždivé chemie, která může způsobovat kožní problémy.
Toto téma vám objasní článek Neperte se s eko praním.

Na nadýmání, bolesti bříška, zácpy a průjmy

Péče o dítě - Vše o zdravíKojenecký olej na bříško Amálka

Po kojení nebo krmení masírujte jemně bříško ve směru hodinových ručiček kojeneckým olejem na bříško Amálka s účinnou aromaterapeutickou recepturou. Pomáhá také teplý obklad a cvičení s nožičkami. Pokud kojíte, můžete miminku pomoci tím, že budete během dne popíjet bylinkový čaj pro kojící maminky. Dítěti předáte účinné látky rovnou v mateřském mléce.

Na dýchací potíže, rýmu, nachlazení a astma

Péče o dítě - Vše o zdravíEukalyptový dětský bio balzám Davídek

Použijte eukalyptový dětský bio balzám Davídek s aktivními látkami z rostlin s vysokou účinností. Balzám obsahuje směs éterických olejů s antimikrobiálními účinky a působí na širokou škálu dýchacích potíží. Snadno uvolňuje zahleněné dutiny, přináší úlevu při spánku a dodává sílu při únavě. Je vhodný již od 9. týdne věku dítěte. Vetřete ho do pokožky hrudníku a zad, nejlépe 2x denně. Lze ho použít i k masáži chodidel. Nosní sliznici při rýmě a nachlazení uvolní dětský nosní olej Vilík. Obsažené éterické oleje zklidňují a mají antimikrobiální účinky. Olej také zabraňuje vysoušení pokožky v okolí nosu.

Závěrem

Péče o dítě - Vše o zdravíaromaterapie má velkou moc

V tomto článku jsme se zaměřili hlavně na českou aromaterapeutickou kosmetiku Nobilis Tilia, která příznivě působí na tělo, mysl i duši nás všech. Uvidíte, jak na ni děti reagují, jak se jim při jejím používání změní výraz ve tváři. A jestli už mluví, samy vám řeknou, co si myslí. ???? Zapojte děti do vybírání vůní a užívejte si doma společné rituály. Láskyplný dotyk léčí. A přírodní léčivé látky také.

Okouknout šetrné voňavosti Nobilis

Prosíme, sdílejte tento článek, ať má co nejvíce dětí přírodní péči:

Zdraví dětí: Prvních 12 měsíců

Během prvního půl roku života bývají děti poměrně zdravé, chrání je totiž protilátky, které získaly od svých matek. Narozením dítě odemyká svou vlastní etapu a pomalu se od své matky odlučuje. Začíná to prvním nádechem, pokračuje trávením a nemotornými pohyby, později pak řečí a myšlenkami.

Jakmile se děti narodí, potřebují čas, aby se dokázaly přizpůsobit okolnímu prostředí a zvládly vstřebat všechny nové dojmy. To je také důvod, proč během prvních pár měsíců života vyžadují  tolik spánku (14 – 17 hodin denně). Jejich nový svět je velmi odlišný od toho, v němž žily před narozením a poznat ho je pro ně velmi vyčerpávající.

Místo uklidňujícího bezpečí a útulného tepla v mateřském lůně se najednou setkávají s obrovskými rozlohami, poprvé cítí chlad i hlad, vnímají různorodé pachy a slyší všechny zvuky.

Ani rodiče to nemají jednoduché… Musí se nově vzniklé situaci přizpůsobit a se svým dítětem seznámit, což vyžaduje jistou dávku trpělivosti. Zdrojem podpory a informací může být porodní asistentka, laktační poradkyně, dula nebo třeba přátelé, kteří již sami děti mají.

A co je dobré vědět, aby vaše první okamžiky s miminkem byly o něco jednodušší? 

To, že děti občas trápí nafouklé bříško doprovázené větry a pláčem je normální. „Pravé“ kojenecké nadýmání je ale o něco vzácnější. V takovém případě je břicho tvrdé a roztažené, střeva nevydávají zvuk a plyn skrze ně neprochází tak snadno. Stolice také voní hůř než obvykle.

Příčinou nadýmání je často nedostatek „dobrých“ bakterií (známé také jako střevní flóra nebo mikrobiomy) ve střevech. Důležitá je rovnováha, kterou podporuje i kojení, a jakmile je jí dosaženo, větry ustupují nebo mizí úplně. V zásadě je důležité, aby bylo dítě nakrmeno vždy, když to potřebuje, což může být každých pět hodin nebo i 30 minut.

Kojení je mnohem víc, než jen prostředek k uspokojení hladu. Dítěti poskytuje intimitu, bezpečí a naplňuje jeho základní potřeby. 

Masáž bříška pomůže uklidnit miminka, která mají problémy s nadýmáním nebo se samotnou adaptací v novém světě. Masáže by měly být prováděny v klidném prostředí a s olejem, který je osvědčený na bolesti žaludku.

Některé rady doporučují  podávat dítěti při bolestech bříška čaj, s tím však buďte opatrní. Každý doušek je totiž krokem k jejich odstavení. Tělo matky může tento signál špatně pochopit a zastavit tvorbu mléka v domnění, že ho dítě už nepotřebuje.

Pokud si nejste jisti, poraďte se s porodní asistentkou, laktační poradkyní nebo s pediatrem, který kojení rozumí. 

Přibližně v šesti měsících přepadává děti horečka a podrážděnost. Důvod vyjde brzy najevo – s příchodem prvního zubu.

Protože jde ale o dlouhou cestu, kdy se zub propracovává přes čelist, může trvat mnoho týdnů, měsíců a dokonce i rok, než se objeví.

A během celé této doby je jejich organismus oslaben, protože soustředí všechnu svou sílu na změny probíhající v ústní dutině. Děti jsou proto náchylnější k nachlazení, kašli, horečkám a k plenkové vyrážce. 

Zajímavé:  Lahůdkové Droždí Účinky Na Zdraví?

Bolest zoubků není nemoc, jde o další významný bod v procesu oddělování dítěte od matky. V tomto okamžiku by mělo být mateřské mléko doplněno pevnou stravou, jako jsou kaše nebo ovoce, které může dítě svými prořezávajícími se zoubky rozemlít.

Není náhoda, že se bolest zubů obvykle vyskytuje v době, kdy batolata začínají testovat své fyzické možnosti. První zuby se obvykle objeví, když se dítě už plazí. Přibližně v 15 měsících, tedy v době, kdy se učí chodit, mají v průměru až 8 zubů.

 

Jemná dětská pokožka toho vydrží překvapivě hodně. Pokud se však na zadečku objeví zánětlivá vyrážka, začervenání, vřídky nebo dokonce krvácení, mělo by být zasažené místo co nejvíce vystaveno čerstvému vzduchu, aby se mohlo lépe hojit.

K regeneraci pokožky a zmírnění svědění jsou pak vhodné speciální krémy. Jistou pomocí může být i změna značky nošených plenek.

Všechna tato doporučení platí i pro jiné důvody vyrážky, než je zapaření, kterými mohou být gastrointestinální infekce nepříznivě ovlivňující střevní mikroflóru, prořezávání zoubků nebo trávení prvního kyselého ovoce. 

Matka a dítě: Přečtěte si, co signalizuje přílišná péče

Mladá maminka má dnes při péči o své dítě a jeho zdraví k dispozici nepřeberné množství informací a nabídek na internetu i v publikacích, může vybírat odborně zaměřené semináře, vyhledávat si konzultanty. Za to se od ní tak nějak automaticky očekává, že zajistí, aby její dítě bylo viditelně zdravé a šťastné.

Dnešní doba si žádá iniciativu. Předpokládá, že matka zaujme k výchově svého dítěte a k péči o jeho zdraví odpovědné stanovisko a z mnoha variant, které má k dispozici, bude umět zvolit tu správnou. Zapojí kritické myšlení a dopřeje sluchu intuici. A nejen to, svou cestu si bude umět také obhájit, bojovat za ni. To je nemalé břemeno, které si s sebou žena do mateřské role nese.

Přečíst článek ›

Navíc by měla být úspěšná i ve své profesní kariéře, přičemž tyto dvě oblasti by spolu měly „ladit“. Očekává se také, že se bude dál sebevzdělávat, naslouchat odborným radám a trendům, bude schopna je správně „analyzovat“.

Takovým nárokům je dnešní matka den co den vystavena. A co teprve ve chvíli, kdy se její dítě necítí dobře nebo je nemocné.

Lék rychlejší výchovy

Jeden ze zahraničních průzkumů (provedený americkou agenturou OnePoll před necelými dvěma lety) ukazuje, kolik času stráví matky dětí ve věku do jednoho roku obavami o jejich zdraví. Ročně více než 1 400 hodin, to je více než šestina roku. Během této doby provedou 330 „urgentních“ vyhledávání, která jim mají pomoci s diagnostikou zdravotního stavu jejich dětí.

A přestože jde o výzkum provedený za našimi hranicemi, je aktivní zájem o zdravotní stav vlastních dětí neodmyslitelnou součástí životního stylu obecně. Bere se jako jeden ze základních předpokladů pro to stát se dobrým rodičem.

V souvislosti s výsledky průzkumu vyvstává ovšem jedna ne nepodstatná myšlenka. Pečovat v první řadě o tělesný stav dítěte, pozorovat jeho zdravotní symptomy, mít stále k dispozici nějaký účinný lék znamená věnovat se něčemu na první pohled viditelnějšímu a snáze uchopitelnému, nežli je výchova dítěte jako taková.

Následek není příčina

Když se zdá dítě příliš neklidné, nebo moc klidné, velmi bledé, anebo málo, je možné za pomoci léku učinit něco konkrétního ke změně jeho stavu. Ten se dá bezprostředně korigovat, ovlivňovat.

Přečíst článek ›

Je snazší mít pod kontrolou zdraví dítěte, nežli se trápit úvahami o tom, zda je dítě spokojené, šťastné a netrpí nějakou dlouhodobější frustrací.

A tak se některé maminky raději uchýlí k lékařské diagnostice a léčbě dětských nemocí než k upřímnému zamyšlení nad tím, kolik času se svým potomkem tráví a jestli se mu dokážou věnovat tak, jak on potřebuje.

Je snazší koupit lék či potravinový doplněk, nežli přemýšlet o tom, co nemoc způsobilo.

Rodič je zodpovědný za svůj život a život svých dětí a chce je mít stoprocentně pod kontrolou.

Vyvinout činnost, konat, kontrolovat, tyto žádané aktivity se snáze realizují v rámci řešení zdravotního stavu dítěte než složité a stresující úvahy o jeho celkovém psychickém stavu.

Něco dělat, být aktivní, věci řešit je ospravedlnitelné. Naproti tomu sednout si s rukama v klíně a zamyslet se nad pravými příčinami stavu dítěte příliš aktivity na první pohled nevykazuje.

Nejlepší prevence? Být spolu!

Zdravotní problémy jsou často důsledkem psychického stavu pacienta, kořeny nemocí je třeba nalézat primárně ve vztahu dítěte a jeho rodiče.

Největším odborníkem na zdraví dítěte je ten, kdo s ním tráví nejvíce času, on má v ruce nejvíce indicií.

Být se svým dítětem, vnímat je, když je zdravé, průběžně reagovat na jeho potřeby, být mu k dispozici, brát ho takové, jaké je, to je ta nejúčinnější prevence před vypuknutím nemoci.

Přečíst článek ›

Pro pohled zvenčí možná příliš pasivní přístup k věci. Pokud se pak dítě necítí dobře a matka začne okamžitě reagovat podáváním léků nebo obvoláváním doktorů, ukazuje mu tím jen, že s ním opravdu něco není v pořádku.

Je lepší alespoň chvilku počkat, nechat pracovat přírodu a ujistit své dítě, že se nic zlého neděje…, pak i ono samo snadněji uvěří v sebeozdravný proces.

Tento přístup podpoří jeho víru v sebe sama, a vztah s rodičem tak posílí.

V dnešní době je těžké uvěřit takovému „málu“ v nepřeberné škále rad a doporučení, co vše je nezbytné pro své dítě udělat. Ale dá se to zvládnout. Samozřejmě opatrně a s rozumem a citem, v žádném případě to neznamená odsunutí odborné lékařské péče na druhou kolej!

Odpovědi na ty nejtěžší otázky jsou ale často mnohem blíže, než se zdá, a každá maminka má ty nejúčinnější páky, jak poznávat a ovlivňovat psychický i fyzický vývoj svého dítěte…

Čtěte celý seriál bez omezení. S předplatným Deník.cz získáte navíc výhodné benefity.

Proč se matka obává o zdraví svého dítěte. Někdy až moc

Žena se musí umět zorientovat, vědět, jakou cestou se vydat, umět ji obhájit, bojovat za ni. K dispozici jsou jí informace, konzultanti, publikace, semináře.

Očekává se od ní aktivita a iniciativa, jak si doba žádá. Očekává se od ní, že k výchově dítěte a k péči o jeho zdraví zaujme stanovisko. Variant je mnoho, ona musí umět zvolit správnou.

To je nemalé břemeno, které si s sebou do mateřské role nese.

Brněnská psycholožka Zuzana Masopustová je spoluautorkou čerstvé studie Jak to mají mámy, která na vzorku 1057 žen ukazuje, jak matky vnímají svou roli a jak jsou v ní ovlivňovány moderními trendy rodičovství. Více o samotném výzkumu, který je k dispozici online, si můžete přečíst zde. Monografie se zabývá základními aspekty mateřství od těhotenství do věku tří let dítěte.

V rámci studie zmiňují autoři také koncept Yummy Mummy, který je, a to zejména v americkém kulturním prostředí, extrémní podobou společenských očekávání kladených na matku. Od ní se očekává, že zajistí, aby její děti byly viditelně zdravé a šťastné. Matky samotné pak mají být úspěšné ve své mateřské roli i profesní kariéře, přičemž tyto dvě oblasti by spolu měly harmonizovat.

Doba si žádá proaktivní přístup

Jde sice o jev primárně americký, ale asi není pochyb o tom, že je minimálně inspirací i pro naše české prostředí. I u nás se ženy snaží skloubit zaměstnání a rodinné povinnosti a vykazují maximální nasazení v práci i v péči o dítě.

I zde se od nich očekává, že se zorientují v přílivu informací, že se budou sebevzdělávat, naslouchat odborným radám a trendům.

Že budou schopny informace správně zanalyzovat a najdou tu nejlepší a jedinou správnou cestu k výchově a péči o zdraví svých dětí.

Takovému nároku jsou dnešní matky vystaveny. V práci i doma se cení agilita a kreativita. Necítí-li se naše dítě dobře nebo je nějak nemocné, snažíme se situaci řešit promptně. Nejprve samy, posléze za pomocí medicíny či jiných uzdravujících prostředků.

Má-li dítě horečku, málokterá matka vydrží nepodat mu žádný lék aspoň jeden celý den. Potřeba něco udělat je silnější a málokdo z nás vydrží sedět s rukama v klíně. V případě horečky ovšem přece není pravda, že neděláme nic.

Nýbrž za nás koná příroda a koná celých den, každou jeho minutu a vteřinu, a to ve formě přirozené imunitní reakce organizmu dítěte. Snad kdyby matka mohla nahlédnout dovnitř dětského těla a vidět na vlastní oči ozdravné procesy, které tam probíhají, dodalo by jí to většího klidu. To ona však nevidí, vidí jen nemocné dítě.

Není divu, že musí něco učinit, a tím spíše v době, v které jsme podlehli přesvědčení, že jsme z velké části porozuměli přírodním procesům a umíme je správně korigovat.

Rodič je v tuto chvíli jediný stoprocentně odpovědný za zdravotní stav svého dítěte a nedokáže si vystačit s myšlenkou, že mu minimálně z poloviny v jeho situaci pomáhá sama příroda, a to tím nejdůmyslnějším možným způsobem. Není divu, že má nutkání něco za každou cenu udělat.

Nedávný květnový průzkum zmíněný deníkem New York Post, který provedla agentura OnePoll pro amerického výrobce potravinových doplňků Mead Johnson Nutrition, ukazuje, kolik času stráví matky dětí ve věku do jednoho roku obavami o jejich zdraví. Ročně více než 1400 hodin, to je více než šestina roku.

Zajímavé:  Zelený Zákal A Jeho Léčba?

Během této doby provedou 330 „urgentních“ vyhledávání, která jim mají pomoci s diagnostikou zdravotního stavu jejich dětí.

Opět si pomáhám americkým průzkumem, ale přiznejme si otevřeně, aktivní zájem o zdravotní stav našich dětí je dnes globálně neodmyslitelnou součástí našich životních stylů a jedním ze základních předpokladů pro to stát se dobrým rodičem.

Dovolte mi v souvislosti s výsledky průzkumu jednu trochu až „kacířskou“ myšlenku. Pečovat primárně o tělesný stav dítěte, pozorovat jeho zdravotní symptomy, mít stále k dispozici nějaký účinný lék znamená věnovat se něčemu na první pohled viditelnějšímu a snáze uchopitelnému, nežli je výchova dítěte jako taková.

Když se mi zdá dítě příliš neklidné, nebo moc klidné, velmi bledé, anebo málo, mohu za pomoci léku učinit něco konkrétního ke změně jeho stavu. Mohu jeho stav bezprostředně korigovat, ovlivňovat.

Je snazší mít pod kontrolou jeho zdraví, nežli se trápit vágními úvahami o tom, zda je moje dítě spokojené, šťastné a netrpí nějakou dlouhodobější frustrací.

A tak se některé maminky raději uchýlí k lékařské diagnostice a léčbě dětských nemocí než k upřímnému zamyšlení nad tím, kolik času se svým potomkem tráví a jestli se mu dokážou věnovat tak, jak on potřebuje. Je snazší koupit lék či potravinový doplněk nežli přemýšlet o tom, co nemoc způsobilo.

Jsme zodpovědní za svůj život a život našich dětí a chceme jej mít stoprocentně pod kontrolou. Vyvinout činnost, konat, kontrolovat, tyto žádané aktivity se snáze realizují v rámci řešení zdravotního stavu dítěte než složitými a stresujícími úvahami o jeho celkovém psychickém stavu. Něco dělat, být aktivní, věci řešit je ospravedlnitelné.

Naproti tomu sednout si s rukama v klíně a zamyslet se nad pravými příčinami stavu dítěte příliš aktivity na první pohled nevykazuje.

Být se svým dítětem je ta nejlepší prevence

V rozhovoru z června 2019 pro Radiožurnál o tom, jak pracovat s nadanými dětmi, uvedla psycholožka Eva Vondráková větu, kterou na závěr shrnovala své sdělení: „Nejlepší by bylo, kdyby lidé, kteří si pořizují děti, na ně měli čas a pomohli jim rozvíjet se v tom, v čem jsou dobré.“

A to se dle mého názoru zdaleka netýká jen konkrétní oblasti talentovaných dětí, nýbrž principu výchovy dítěte a s tím související péče o jeho zdraví obecně. Zdravotní problémy jsou často důsledkem psychického stavu pacienta. Kořeny nemocí je třeba nalézat primárně ve vztahu dítěte a jeho rodiče.

Největším odborníkem na zdraví dítěte je ten, kdo s ním tráví nejvíce času, on má v ruce nejvíce indicií. Být se svým dítětem, vnímat jej ještě, když je zdravé, průběžně reagovat na jeho potřeby, být mu k dispozici, brát ho jen takové, jaké je, to je ta nejúčinnější prevence před vypuknutím nemoci.

Pro pohled z venčí možná příliš pasivní přístup k věci.

Pokud se naše dítě necítí dobře a my okamžitě začneme reagovat podáváním léků nebo obvoláváním doktorů, ukazujeme mu tím jen, že s ním opravdu něco není v pořádku.

Kdybychom chvilku počkali, nechali za nás pracovat přírodu a ujistili své dítě, že se nic zlého neděje, uvěří i ono samo v sebeozdravný proces. Podpoříme v něm víru v sebe sama a svůj vztah s ním jen posílíme.

Je těžké v dnešní době uvěřit takovému „málu“ v nepřeberné škále rad a doporučení, co vše musíme pro své dítě udělat. Chce to odvahu, zralost, sebevědomí a to není málo. Ale dá se to zvládnout. Odpovědi na ty nejtěžší otázky jsou často mnohem blíže, než se zdá.

Já a mé dítě máme společně nejvíce indicií k pochopení jeho zdravotního stavu. Máme ty nejúčinnější páky k tomu, jak poznávat, pečovat a ovlivňovat jeho psychický i fyzický vývoj.

Jak přihlásit ke zdravotnímu pojištění novorozence – VZP ČR

Novorozence přihlaste do 8 dnů po jeho narození u té zdravotní pojišťovny, u které je v den porodu pojištěna jeho matka. Pokud matka není v den porodu pojištěna u žádné zdravotní pojišťovny v ČR, je možné miminko přihlásit ke zdravotní pojišťovně, u které je v den porodu pojištěn jeho otec. Nejsou-li rodiče v ČR zdravotně pojištěni, oznámí narození dítěte Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR (týká se novorozených dětí cizinek, které mají povolení k dlouhodobému pobytu). Pozor: komerční zdravotní pojištění např. u Pojišťovny VZP, a.s., není součástí veřejného zdravotního pojištění.

Rodný list

Abyste mohli novorozence k zdravotní pojišťovně přihlásit, musíte předložit jeho rodný list. Rodný list získáte na matričním úřadu, v jehož správním obvodu se dítě narodilo. Pokud rodný list do 8 dnů od porodu nezískáte, nemusíte se ničeho obávat. Novorozence přihlásíte ihned, jak ho budete mít dispozici.

Jak novorozence přihlásit

Přihlásit novorozence můžete i bez osobní návštěvy na pobočce.

Pouze na pobočce ale vyřídíte přihlášení dítěte v situaci, kdy matka dítěte nebyla v den porodu pojištěna u žádné zdravotní pojišťovny v ČR , ale ve VZP byl v ten den pojištěn otec dítěte, nebo dítě není občanem ČR s trvalým pobytem (možnost přihlášení dítěte k VZP je nutno co nejdříve posoudit s ohledem na zákonné podmínky).

  • Nejrychleji a z pohodlí domova přihlásíte dítě přes on-line přihlášku. Pro její vyplnění budete potřebovat kopii rodného listu dítěte (sken nebo fotografii) a osobní údaje matky.
    1. Stáhněte a vytiskněte si přihlášku pojištěnce (PDF).
    2. Vyplněnou a podepsanou přihlášku pošlete spolu s kopií rodného listu dítěte poštou na adresu VZP ČR, P. O. BOX 111, 586 11 Jihlava.
    1. Stáhněte si přihlášku pojištěnce (PDF).
    2. Vyplněnou přihlášku pošlete spolu s kopií rodného listu dítěte (sken nebo fotografie) datovou schránkou (identifikátor datové schránky VZP ČR: i48ae3q).
  • Na pobočce za vás formulář Přihláška pojištěnce vyplníme. Stačí předložit rodný list dítěte a váš doklad totožnosti.

Průkaz pojištěnce

Jakmile nám vše nahlásíte, dostanete od nás dočasný náhradní doklad, kterým se můžete plnohodnotně prokázat u lékaře do doby, než bude dítěti doručena kartička pojištěnce. Kartička i veškerá korespondence týkající se vašeho miminka je zasílána na jeho jméno.

Nejčastější dotazy maminek

  • Co dělat, pokud nemám rodný list dítěte a již uběhlo 8 dní po porodu?I když nedostanete rodný list miminka do 8 dnů od porodu, nemusíte se ničeho obávat. Narození dítěte nám v klidu nahlaste, až budete mít dokument k dispozici.
  • Kdy a jak dostanu pro dítě průkaz pojištěnce?Jakmile nám vše nahlásíte, dostanete od nás dočasný průkaz pojištěnce, se kterým se budete za vaše miminko prokazovat u lékaře do doby, než vám bude doručena kartičku pojištěnce vašeho dítěte. Pozor! Veškerá korespondence týkající se vašeho miminka je zasílána na jeho jméno.
  • Na co mám nárok v době těhotenství a po porodu?Kromě péče, o které rozhoduje ošetřující lékař a která je běžně poskytována v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně) do 36. týdne gravidity a od 37. týdne do termínu porodu jedenkrát týdně, za vás pojišťovna zaplatí například tři preventivní prohlídky u zubaře, nebo ultrazvuková vyšetření do 14., ve 20.–22. a ve 30.–32. týdnu těhotenství. Navíc můžete získat i zajímavé příspěvky z fondu prevence, nebo slevy u partnerů našeho Klubu pevného zdraví.
  • Musím pojišťovně hlásit nástup na mateřskou dovolenou?Ano, to je nutné, abychom věděli, že patříte do kategorie státních pojištěnců. Za zaměstnané ženy ale hlásí jejich nárok na platbu pojistného státem jejich zaměstnavatel. Pokud na mateřskou dovolenou navazuje rodičovská dovolená, není už třeba hlásit nic, stále patříte do stejné kategorie státních pojištěnců. Bylo by ale nutné například hlásit, že ženě skončila mateřská dovolená a rodičovskou dovolenou čerpá muž.
  • Jak je to se zálohami, pokud podnikám?Pokud jako OSVČ neoznámíte pojišťovně ukončení samostatné výdělečné činnosti, máte i nadále povinnost hradit zálohy na pojistné. V obdobích, kdy máte po celý měsíc nárok na platbu pojistného státem, pro vás ale neplatí minimální vyměřovací základ – zálohy na pojistné tedy hradíte ze skutečně dosažených příjmů. Ten pro vás dále neplatí, jestliže celodenně osobně a řádně pečujete alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku.
  • Na jakou péči a jaká očkování má nárok mé dítě?Veškeré informace o hrazené preventivní péči nejenom pro vaše miminko, ale i pro vás najdete zde.

Informace poskytované v souvislosti se zpracováním osobních údajů při registraci novorozence

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector