Pediacel – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a zdravotničtí pracovníci. Vakcinace je v tuto chvíli zřejmě nejefektivnější způsob, jak zastavit šíření epidemie nejen u nás, ale i ve světě. Převáží nedůvěra a dezinformace nebo touha po návratu do „normálního života“?

„Bez očkování tu pandemie nezvládneme. Když svět kolem nás bude proočkovaný a my ne, budeme se od něj vzdalovat,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál lékař Tomáš Šebek a zakladatel internetové poradny uLekare.cz. „Případné obavy z očkování připisuji na vrub nedostatečné informační kampani a zároveň v obrovské převaze desinformací. Nicméně po pár týdnech, co se očkování zahájilo, mám dojem, že v populaci dominuje k očkování pozitivní přístup,“ dodává Šebek. 

Pediacel - Vše o zdraví

Podobně to vidí ředitel Biologického centra Akademie věd ČR prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc.

: „Očkování proti covidu-19 v čase pandemického ohrožení nejenom naší země a Evropy, ale lidstva na celé naší planetě považuji za výraz solidarity se všemi spoluobčany.

V dnešním globalizovaném světě je urychlené navození kolektivní imunity bezpečnými a spolehlivými vakcínami jediným řešením, které připadá v úvahu.“ 

Úřad vlády České republiky na svém youtubovém serveru zveřejnila video s názvem Začátek očkování, symbol plný naděje s úryvkem z básně Jitřní píseň Jiřího Wolkera. V něm český národ vybízí „A budeme tak jako dřív. Díky očkování“.

Česká vakcinologická společnost, Česká společnosti alergologie a klinické imunologie, Společnost infekčního lékařství a Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii vydali 21. ledna 2021 společné prohlášení o tom, že očkování je prioritní způsob, jak se vypořádat se současnou pandemií.

Jak je známo, očkování v historii účinně pomohlo ke snížení či dokonce vymýcení řady závažných onemocnění jako jsou pravé neštovice, dětská obrna nebo záškrt.

Vakcína společnosti Moderna byla při prevenci symptomatické nákazy covid-19 účinná na 94,1 %, a to po 14 dnech od podání druhé dávky.

Podle některých studií chrání vakcína od společnosti Pfizer a BioNTech i před určitými mutacemi covid-19.
 

Pediacel - Vše o zdraví

Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí její případné nežádoucí účinky. Rychlost vývoje vakcíny proti infekci covid-19 je samozřejmě ovlivněna vážností celosvětového a celospolečenského dopadu tohoto onemocnění na životy lidí.

Je třeba vzít také v úvahu fakt, že koronaviry nejsou nově objevenou skupinou virů a jejich výzkum trvá nezávisle na pandemii covid-19 už mnoho let, a to včetně vývoje vakcín (např. proti SARS a MERS).

Při vývoji vakcín proti infekci covid-19 proto týmy vědců vycházeli z předchozích výzkumů

„Vakcína byla testována na dobrovolnících a nebyly zjištěny odlišné nežádoucí účinky, než které známe u ostatních, běžně podávaných očkování.

Nejčastěji se setkáváme s reakcí v místě aplikace očkovací látky (bolestivostí, otokem, začervenáním) či s tzv. chřipkovými příznaky (únavou, bolestí svalů, zvýšenou teplotou),“ řekla pro server uLékaře.

cz MUDr. Jana Braunová, praktická lékařka pro dospělé působící ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Pediacel - Vše o zdraví

Strategie očkování předložená ministrem zdravotnictví počítá s tím, že očkování bude probíhat ve 3 fázích.
 

V první fázi se očkují senioři nad 80 let, zdravotníci, pracovníci záchranné služby, zubaři, lékárníci a zaměstnanci v sociálních službách. Bez objednání se očkují hospitalizovaní pacienti LDN a klienti pobytových sociálních služeb.
 

Ve druhé fázi bude vakcína podána lidem starším 65 let, praktickým a dětským lékařům, učitelům, pracovníkům integrovaného záchranného systému – hasičům, policii, armádě, vládě, krizovým štábům a dalším státním úředníkům a pracovníkům v energetice. 

Ve třetí fázi se budou moci očkovat všichni ostatní zájemci. Podle dostupných údajů má Česká republika objednán dostatečný počet vakcín pro všechny obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 milionu osob

Pediacel - Vše o zdraví

Veškeré informace k registraci včetně přihlášky najdete na oficiálním portálu Ministerstva zdravotnictví. V 5 jednoduchých bodech si teď shrneme, jak celý proces probíhá. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého praktického lékaře, obecní úřad nebo zavolejte na .

K očkování se objednáte prostřednictvím Centrálního rezervačního systému (CRS). V online registračním formuláři vyplníte své osobní údaje (jméno a příjmení, věk, rodné číslo a kontaktní údaje), podle kterých vás ministerstvo zdravotnictví zařadí do konkrétní kategorie občanů s menší či větší prioritou.

Z vámi uvedených údajů v registraci ministerstvo vypočítá bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určí, kdy vás vyzve k rezervaci konkrétního termínu očkování.
 

Následně vám přijde zvací SMS s PIN kódem a oznámením o možnosti rezervace termínu.  Na základě těchto údajů si na stránce reservatic.com/ockovani zarezervujete oba dva termíny očkování. Zvolíte si termín a místo očkování. 

Na očkování přijďte včas. Pokud se dostavíte jindy, nebudete očkováni. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti a průkaz pojištěnce. V případě, že onemocníte nebo potřebujete z jiných důvodů termín registrace změnit, musíte provést novou registraci.
 

Lékař, který očkování provádí, se vás zeptá na informace jako jsou vážná a chronická onemocnění, alergie nebo užívané léky. Prověří, jestli jste v posledních 14 dnech neprodělali infekční onemocnění, zkontroluje vám teplotu, krevní tlak a srdeční tep.

Vakcínu vám podá injekčně do svalu. Z důvodu možné alergické reakce na vakcínu počkat 30 minut v čekárně – stejně jako u jakéhokoliv jiného očkování. Nezapomeňte, že vás nejpozději za 28 dní čeká ještě jedno přeočkování.

Pediacel - Vše o zdraví

Očkovací místa jsou v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Jejich seznam najdete ve formuláři během procesu registrace. Můžete si zvolit místo, které máte nejblíže. Pokud byste měli pocit, že pro vás očkování v očkovacím místě není vhodné, můžete se obrátit na svého praktického lékaře.

Než se dostane na všechny zájemce o očkování, určitě to ještě několik měsíců potrvá. Proto doporučujeme i nadále nepodceňovat preventivní opatření jako je důkladné umývání a dezinfikování rukou, používání roušek a respirátorů, dezinfikování povrchů a setkávání se s ostatními lidmi, jen pokud je to nezbytně nutné

„Moc rád bych viděl znovuzapojení technologií – plně funkční chytrou karanténu, eRoušku, trasování a spoustu dalších vymožeností, které bychom jako lidé v 21. století mohli mít.

Možná je nemáme, protože jsme se z té první vlny nepoučili a nevyužili jsme ten potenciál lidí, kteří s technologiemi pracují,“ dodává chirurg a aktivní propagátor telemedicíny Šebek. Více o projektu uLekare.

cz se dočtete v blogovém článku Telemedicína zde.

Pediacel - Vše o zdraví

Chirurg, zakladatel virtuální nemocnice uLékaře.cz

Vědci zkoumající úmrtí způsobené virem COVID-19 zjišťují, že obzvláště zranitelní jsou pacienti se srdečními chorobami.

Od vypuknutí nového typu koronaviru Covid-19 se zvěsti a dezinformace o nemoci šíří ještě rychleji než samotný virus. Rozhodli jsme se uvést a vyvrátit některé…

Na začátku roku 2020 se začaly množit zprávy v celém světě o nebývalé rychlosti přenosu nového druhu viru.

Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Povinné očkování

Věk dítěte Povinné očkování Nemoc Očkovací látka
od 4. dne – 6. týdne Tuberkulóza (pouze u rizikových dětí s indikací) BCG vaccine SSI
od 9. týdne (2. měsíc) Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B Hexacima Infanrix hexa (1. dávka)
4. měsíc Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B Hexacima Infanrix hexa (2. dávka – za 2 měsíce po 1. dávce)
11. – 13. měsíc Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B Hexacima Infanrix hexa (3. dávka)
13. – 18. měsíc Spalničky, zarděnky, příušnice Priorix (1. dávka)
5. – 6. rok Spalničky, zarděnky, příušnice Priorix (2. dávka)
5. – 6. rok Záškrt, tetanus, černý kašel Infanrix Adacel (přeočkování)
10. – 11. rok Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna Boostrix polio (přeočkování)
14. rok (u neočkovaných v 10-11 letech) Tetanus Tetavax, Tetanol Pur (přeočkování)
Zajímavé:  Léčba Kvasinkové Infekce U Dětí?
Věk dítěte Doporučené očkování Nemoc Očkovací látka
od 6. týdne Rotavirové nákazy Rotarix, Rotateq (1. dávka)
od 9. týdne (2. měsíc) Pneumokoková onemocnění * Synflorix, Prevenar 13 (1. dávka)
Rotavirové nákazy Rotarix, Rotateq (2. dávka – za měsíc po 1. dávce)
4. měsíc Pneumokoková onemocnění * Synflorix, Prevenar 13 (2. dávka – za 2 měsíce po 1. dávce)
Rotavirové nákazy Rotateq (3. dávka – za měsíc po 2. dávce)
od 9. týdne do 6. měsíce Meningokoková onemocnění Bexsero
11. – 13.měsíc Pneumokoková onemocnění * Synflorix, Prevenar 13 (přeočkování)
12. – 24. měsíc Meningokoková onemocnění Nimenrix
13. – 18. měsíc Plané neštovice, spalničky, zarděnky, příušnice Priorix-Tetra (1. dávka)
5. – 6. rok Plané neštovice, spalničky, zarděnky, příušnice Priorix-Tetra (2. dávka)
13. – 14. rok Onemocnění lidským papilomavirem (karcinom děložního čípku)* Cervarix, Silgard, Gardasil9 (celkem 2 dávky)
14. rok (u neočkovaných v 10-11 letech) Záškrt, tetanus, černý kašel Boostrix, Adacel (přeočkování)

* hrazeno ze zdravotního pojištění

Pozn.: Povinné očkování je plně hrazeno ze zdravontího pojištění.

Nezapomeňte využít příspěvků zdravotní pojišťovny Vašeho dítěte.

Pediacel - Vše o zdraví Pediacel - Vše o zdraví Pediacel - Vše o zdraví Pediacel - Vše o zdraví

Telefon: +420 597 597 900

[email protected]

MALÉ ZDRAVÍ a.s., nám. Svobody 527, 739 61 Třinec – Lyžbice IČO: 018 81 621, Společnost je zapsána u Krajského soudu v Ostravě, oddíl B, vložka 10900.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace

90’ ČT24: Očkování: pomoc, nebo riziko? — Česká televize

Jonáš: „Pane doktore, kdo jsou nejčastější odpůrci očkování, myslím typově?“

Roman Chlíbek: „Paradoxně se většina odpůrců očkování rekrutuje z řad homeopatů a alternativních přístupů k medicíně.“

Marie: „Jaký je dle Vašeho názoru důvod pro neodškodňování osob při nežádoucích účincích? Respektive proč stát řeší pouze povinnost očkovat ale nikoli odškodnění? Slýcháváme že žádné dramatické nežádoucí účinky nejsou, tak proč není zákonem stanoveno odškodnění.“

Roman Chlíbek: „Žádný důvod pro neodškodňování není a Česká republika by měla co nejdříve zavést možnost odškodňování případných nežádoucích účinků po očkování.“

Linda Bálková: „Existuje centrální evidence očkovaných a neočkovaných? Odkud máte čísla o proočkovanosti populace?“

Roman Chlíbek: „Centrální evidence bohužel neexistuje, data o proočkovanosti získáváme z údajů od zdravotních pojišťoven nebo z údajů prodejů očkovacích látek. Registr očkování je jedna z věcí, která nám citelně chybí.“

Petra: „Dobrý den, velmi by mě zajímalo z jakého důvodu se v České republice trvá na hexavalentní vakcíně? Je to přeci i omezení trhu s léčivy. Proč se jako adekvátní nebere například vakcína Pediacel? Očkovat proti hepatitidě B malé mi přijde skutečně nadbytečné“

Roman Chlíbek: „Proti hepatitidě B očkuje jasná většina Evropy již v kojeneckém věku, očkování chrání dlouhodobě pravděpodobně celoživotně, a proto není důvod odkládat očkování na pozdější věk. Zavedení očkování v ČR způsobilo výrazný pokles hepatitidy B v české populaci.“

Irena: „Dobrý den, zmínil jste, že se řeší možná alergie před očkováním. Víte o tom, že příbalový leták vakcíny neobsahuje přesné sdělení o všech pomocných látkách?“

Roman Chlíbek: „Některé látky se vyskytují v tak stopovém množství ve vakcínách, že není povinnost je uvádět v příbalovém letáku a toto nepatrné množství těchto látek nevyvolává alergické reakce.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde případným nežádoucím reakcím na očkování předejít odsunutím očkování např. až na 6. měsíc dítěte?“

Roman Chlíbek: „Odložení očkování nevede k prevenci nežádoucích reakcí. Naopak prodlužuje se interval, kdy je dítě vnímavé a může onemocnět. Dítě by se mělo očkovat v době, kdy je imunitně nejvíce zranitelné, což je zejména během prvních měsíců života až do jednoho roku věku.“

Naďa: „2/2 Někde jsem se dočetla, že stačí,pokud se druhá dávka hexy stihne do 6měs od první dávky. Proč tedy nechce moje pediatra očkovat? Pokud na tom budu trvat, měla by naočkovat?Děkuji“

Roman Chlíbek: „Druhá dávka by se měla aplikovat za jeden až dva měsíce. Aplikace po šesti měsících je sice možná, ale vystavujete dítě půl ročnímu riziku, že se nakazí, protože imunita po jedné dávce není dostatečná.“

Petr Stárek: „Dobrý večer, jak může pediatr již ve třech měsících vědět, že miminko není alergické na žádnou složku povinných vakcín? Děkuji“

Roman Chlíbek: „Lékař zároveň zjišťuje rodinnou anamnézu a výskyt alergie u rodičů či sourozenců, což mu může napomoci k rozpoznání případné alergie u očkovaného dítěte. Někdy se také stává, že se první reakce pozná až po aplikaci první dávky, je-li to závažná reakce, další dávky se již nepodávají.“

Dědek Antonín: „Dobrý den, slyšel jsem od více pediatrů, že musí očkovat, kvůli sankcím. Je pravda, že v případě, kdy se rodiče rozhodnou neočkovat( třeba z obavy zhoršení atopického ekzému, nebo důvodu svého náboženského přesvěčení ), jsou pediatři sankcionováni? Děkuj“

Roman Chlíbek: „Lékaři by měli očkovat proto, že očkování věří a chtějí poskytnout maximální prevenci svým dětským pacientům. Lékař, který odmítá očkování, postupuje non lege artis. Dosud neznám lékaře, který by byl sankciován za to, že vědomě neprovedl očkování, protože se o tom zpravidla nikdo nedozví. Lékař by očkovat měl.“

Mirka Chalupová: „Jaký je důvod výrazného snížení věku pro první očkovací dávku priorixem? Mám 4,5 letou dceru, která byla očkována 1. dávkou v 1,5 roce. Druhá dcera měla být očkována již na roce a měsíci. Čekám třetí miminko, to bude očkováno již v porodnici, nebo co?“

Roman Chlíbek: „Věk pro první dávku se rozhodně nesnižuje a již řadu let stále platí, že se aplikuje od patnáctého měsíce věku. To, že jste dceru očkovala až v jeden a půl letech, bylo pravděpodobně Vaše rozhodnutí, nikoliv doporučení lékaře.“

Karolina: „Dobrý večer. Proč je pojišťovnou hrazena jen Hexa? Proč neproplácí i vakcínu stejného typu, např. šetrnější Pediacel? Děkuji“

Roman Chlíbek: „Pediacel není šetrnější, je srovnatelný s Hexa vakcínou, pouze mu chybí složka proti hepatitidě B. Tím, že není součástí očkovacího kalendáře, nemůže být hrazen. Zdravotní pojišťovny hradí vakcíny, které jsou součástí národní očkovací strategie.“

Tereza: „kolik stojí studie ,která by zjistila souvislost očkování s autismem? Proč se nesnažíte paniku ve společnosti uklidnit?“

Roman Chlíbek: „Tyto studie jsou finančně natolik nákladné, že v České republice není nikdo, kdo by takovéto studie byl schopen zaplatit, proto musíme sledovat studie ze zahraničí.“

Petra Luňáková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je sledován mechanismus účinku hliníků, který je pouze nosičem vakcíny? Můžete na 100% říci, že Al nemůže ublížit. Děkuji“

Roman Chlíbek: „Mechanismus je sledován, doposud žádná studie neprokázala škodlivý vliv hliníku ve vakcínách. Hliník je zde ve formě hlinitých nerozpustných solí, které se nevstřebávají a nekumulují v organismu.“

Jiřina: „Nebylo by určitým kompromisem alespoň posunout věk pro očkování? Proč musíme očkovat tak nezralá miminka (v případě hexavakcíny již po 6-ti týdnech), která mají vše čerstvě ve vývoji a o jejich tělíčku toho zatim známe minimálně resp.mnoho neznáme.“

Roman Chlíbek: „Malé děti očkujeme proto, že jejich imunitní systém není natolik zralý, aby se samy ubránily infekčnímu onemocnění. Správně zvolená vakcína stimuluje ty zralé části imunity a překlenuje tak období zranitelnosti dítěte, proto odkládání očkování do pozdějšího věku zvyšuje riziko závažného průběhu infekce.“

Pediacel ~ příbalový leták, skupina, účinky

1/11

Příloha č. 2 k rozhodnutí o změně registrace sp.zn. sukls188902/2011

  • SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU
  • 1
  • NÁZEV PŘÍPRAVKU
  • PEDIACEL, injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce
  • Vakcína proti difterii, tetanu, pertusi (acelulární), poliomyelitidě (inaktivovaná) a konjugovaná vakcína proti hemofilu typu b (adsorbovaná)
  • 2
  • KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ
  • Jedna dávka 0,5 ml obsahuje:
  • Diphtheriae anatoxinum¹
  • minimálně 30 IU
  • Tetani anatoxinum¹
  • minimálně 40 IU
  • Acelulární pertusové antigeny¹
  • Pertussis anatoxinum (PT)
  • 20 mikrogramů
  • Haemagglutinum filamentosum (FHA)
  • 20 mikrogramů
  • Pertactinum (PRN)
  • 3 mikrogramů
  • Fimbriae typi 2 et 3 (FIM)
  • 5 mikrogramů
  • Virus Poliomyelitidis (inaktivovaný)²
  • typus 1 (Mahoney)
  • 40 D antigenních jednotek³
  • typus 2 (MEF-1)
  • 8 D antigenních jednotek³
  • typus 3 (Saukett)
  • 32 D antigenních jednotek³
  • Haemophilus influenzae typus b polysaccharidum
  • (polyribosylribitoli phosphas)
  • 10 mikrogramů
  • conjugata cum tetani anatoxinum (PRP-T)
  • 20 mikrogramů
  • ¹
  • adsorbováno na fosforečnan hlinitý
  • 1,5 mg
  • (0,33 mg hliníku)
  • ²
  • pomnoženo na Vero buňkách
  • ³
  • nebo ekvivalentní množství antigenu stanovené vhodnou imunochemickou metodou
Zajímavé:  Dětské Zdraví S.R.O?

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

  1. 3
  2. LÉKOVÁ FORMA
  3. Injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce
  4. PEDIACEL je homogenní, zakalená, bílá až téměř bílá suspenze.
  • 2/11
  • 4
  • KLINICKÉ ÚDAJE
  • 4.1
  • Terapeutické indikace

PEDIACEL je indikován k základní a posilovací (booster) vakcinaci proti difterii, tetanu, pertusi, poliomyelitidě a invazivním onemocněním vyvolaným bakterií Haemophilus influenzae typu b u kojenců a dětí ve věku od 6 týdnů do dovršených čtyř let. PEDIACEL se má používat v souladu s platnými doporučeními.

  1. 4.2
  2. Dávkování a způsob podání
  3. Dávkování
  4. Pediatrická populace
  5. Základní vakcinace

Základní vakcinace zahrnuje 2 nebo 3 dávky 0,5 ml a může být zahájena od 6 týdnů věku dle platných doporučení. Mezi jednotlivými dávkami by měl být interval v délce alespoň jednoho měsíce.

Posilovací (booster) vakcinace

Po základním očkování 2 dávkami (např. ve věku 3 a 5 měsíců) nebo 3 dávkami (např. ve věku 2, 3 a 4 měsíce) přípravku PEDIACEL je třeba podat posilovací (booster) dávku s odstupem minimálně 6 měsíců po poslední dávce základního očkování v souladu s platnými doporučeními.

Vakcínu PEDIACEL lze zvažovat k posilovací vakcinaci, pokud je její složení v souladu s platnými doporučeními.

Na základě údajů o bezpečnosti a imunogenitě z klinických studií se má vakcína PEDIACEL podávat přednostně dětem, které obdržely stejnou vakcínu v kojeneckém věku.

Vakcínu PEDIACEL však lze podávat formou posilovací (booster) dávky i dětem, kterým byla v rámci základní vakcinace podána jiná vakcína proti záškrtu, tetanu, pertusi, poliomyelitidě a baktérii Haemophilus influenzae typu b (Hib), ať užs vakcínou proti hepatitidě B či bez ní.

Děti mladší než 6 týdnů: Bezpečnost a účinnost přípravku PEDIACEL u dětí mladších než 6 týdnů nebyla stanovena. Nejsou dostupné žádné údaje.

Děti ve věku 4 let nebo starší: Bezpečnost a účinnost přípravku PEDIACEL u dětí ve věku 4 let nebo starších nebyla stanovena. Nejsou dostupné žádné údaje.

Způsob podání

PEDIACEL se má podávat intramuskulárně. Doporučeným místem pro podání injekce je anterolaterální oblast stehna nebo oblast deltového svalu na paži, pokud je k dispozici dostatečná svalová hmota, dle doporučení pro místní klinickou praxi. U kojenců do jednoho roku věku je preferovaným místem podání anterolaterální strana stehna.

Nepodávejte přípravek PEDIACEL intravaskulárně; ujistěte se, že jehla nepronikla do krevní cévy. Nepodávejte subkutánně.

3/11

Opatření, která je nutno učinit před zácházením s léčivým přípravkem nebo před jeho podáním

Návod k zacházení s léčivým přípravkem před jeho podáním je uveden v bodě 6.6.

4.3

Kontraindikace

Přecitlivělost na léčivé látky, na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1, nebo na jakoukoli reziduální látku pocházející z výrobního procesu (neomycin, streptomycin, polymyxin B, glutaraldehyd, formaldehyd a bovinní sérový albumin), která může být přítomna v nedetekovatelném stopovém množství.

PEDIACEL je kontraindikován u kojenců, u nichž se během 7 dnů po předchozí imunizaci vakcínou obsahující pertusi vyskytla encefalopatie neznámé etiologie. Za těchto okolností je třeba vakcinaci protipertusi ukončit a pokračovat pouze ve vakcinaci proti diftérii, tetanu, poliomyelitidě a Hib.

PEDIACEL je kontraindikován u kojenců s progresivní neurologickou poruchou, včetně infantilních křečí, nekontrolované epilepsie, progresivní encefalopatie. Vakcína proti pertusi se nemá podávat dětem s uvedenými stavy, dokud u nich nebude ustaven léčebný režim a nedojde ke stabilizaci jejich stavu.

Stejně jako u všech ostatních vakcín je třeba odložit podání vakcíny PEDIACEL u dětí s akutním závažným febrilním onemocněním. Přítomnost lehké infekce (např. lehká infekce horních cest dýchacích) není kontraindikací.

  • 4.4
  • Zvláštní upozornění a opatření pro použití
  • Před podáním vakcíny dětem ve druhém roce života a po dovršení dvou let věku je třeba zkontrolovat oficiální doporučení pro imunizaci dětí, protože daná kombinace antigenů nemusí být považována za vhodnou a/nebo nezbytnou po dokončení základní imunizace.
  • Před imunizací

Stejně jako u všech ostatních injekčně podávaných vakcín je třeba mít k dispozici pro okamžité použití vhodné léky a lékařský dohled pro případ vzácně se vyskytující anafylaktické reakce po podání vakcíny(viz bod 4.8).

  1. Jestliže dojde po podání vakcíny obsahující pertusi k jakékoli z následujících reakcí, je třeba rozhodnout o podání přípravku PEDIACEL po pečlivém zvážení možného přínosu a rizik.
  2.  Teplota 40 °C během 48 hodin po podání vakcíny, kterou nelze přisoudit jiné identifikovatelné
  3. příčině
  4. Kolaps nebo šokový stav (hypotonicko-hyporesponzivní epizoda) během 48 hodin po podání vakcíny
  5.  Neutišitelný pláč trvající ≥ 3 hodiny během 48 hodin po podání vakcíny
  6.  Křeče s horečkou nebo bez horečky během 3 dnů po podání vakcíny.
  7. Jestliže po předchozí injekci vakcíny obsahující tetanický anatoxin došlo u dítěte k výskytu Guillain-Barrého syndromu nebo brachiální neuritidy, je třeba rozhodnout o dalším podání jakékoli vakcíny obsahující tetanický anatoxin po pečlivém zvážení možného přínosu a rizik.

4/11

Předchozí výskyt febrilních křečí u dítěte a rodinná anamnéza křečí nebo syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) nepředstavuje kontraindikaci pro podání přípravku PEDIACEL. Vakcíny, po jejichž podání došlo v minulosti k febrilním křečím, je třeba pečlivě sledovat, protože nežádoucí účinky se mohou vyskytnout během 2 až 3 dnů po vakcinaci.

V případě základní imunizace velmi předčasně narozených dětí (narozených v ≤28 týdnu těhotenství) a zejména u dětí s respirační nezralostí v anamnéze, je třeba zvážit potenciální riziko apnoe a potřebu respiračního monitorování po dobu 48 až 72 hodin. Vzhledem k vysokému přínosu vakcinace v této skupině kojenců není třeba vakcinaci oddalovat nebo ji odmítnout.

U imunokompromitovaných dětí (v důsledku onemocnění nebo léčby) nemusí dojít k navození očekávané imunitní odpovědi. Je-li to možné, je třeba zvážit posunutí vakcinace na dobu po ukončení jakékoli imunosupresivní léčby. HIV infekce není považována za kontraindikaci. Po vakcinaci imunosuprimovaných pacientů nemusí dojít k navození očekávané imunitní odpovědi.

  • Opatření související s podáním
  • Stejně jako u všech injekčně aplikovaných přípravků je třeba vakcínu podávat se zvýšenou opatrností dětem s trombocytopenií nebo krvácivými poruchami, protože po intramuskulární injekci může dojít ke krvácení.
  • Ostatní opatření

Stejně jako u všech ostatních vakcín nemusí dojít k navození protektivní imunitní odpovědi u všech imunizovaných osob (viz bod 5.1).

  1. Vakcíny obsahující Hib antigen neposkytují ochranu proti infekcím způsobeným jinými typy Haemophilus
  2. influenzae ani proti meningitidě jiného původu.
  3. Po podání vakcín obsahujících hliník byl hlášen granulom nebo sterilní absces v místě vpichu.

Vzhledem k tomu, že polysacharidový kapsulární antigen Hib je vylučován do moči, lze během 1 až 2 týdnů po vakcinaci pozorovat pozitivní výsledek vyšetření moči na tento antigen. K potvrzení Hib infekce během této periody je třeba použít jiné testy.

  • 4.5
  • Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
  • Souběžné podání jiných vakcín

PEDIACEL lze podat formou samostatné injekce souběžně s kteroukoli z následujících monovalentních nebo kombinovaných vakcín: vakcína proti hepatitidě B, sedmivalentní konjugovaná vakcína proti pneumokokům, vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR), vakcína proti varicelle a konjugovaná vakcína proti meningokokům skupiny C. Injekci je třeba podat do jiného místa a přednostně také do jiné končetiny.

Konjugované vakcíny proti meningokokům skupiny C

V kontrolované klinické studii byla vakcína PEDIACEL podána souběžně se dvěma různými konjugovanými vakcínami proti meningokokům skupiny C (vakcína proti meningokokům skupiny C konjugovaná s CRM197 resp. vakcína proti meningokokům skupiny C konjugovaná s tetanickým anatoxinem) dětem ve věku 2, 3 a 4 měsíce. Hladina séroprotekce byla sice vysoká v obou skupinách

5/11

(>88,0 % anti-PRP 0,15 μg/ml), avšak protilátková odpověď proti Hib komponentě vakcíny PEDIACEL (PRP konjugovaný s tetanickým anatoxinem) byla nižší při současném podání s vakcínou proti meningokokům skupiny C konjugovanou s CRM197 než při podání s vakcínou proti meningokokům skupiny C konjugovanou s tetanickým anatoxinem. PEDIACEL neovlivnil procentuální podíl dětí se sérovým baktericidním titrem protilátek (SBA) proti meningokokům skupiny C alespoň 1:8 (měřeno pomocí králičího komplementu) při současném podání s vakcínou konjugovanou s CRM197 nebo vakcínou konjugovanou s tetanickým anatoxinem (viz bod 5.1).

Zajímavé:  Léky Na Těžké Deprese?

Interakce s vakcínami/léky

Imunosupresivní léčba může interferovat s rozvojem očekávané imunitní odpovědi (viz bod 4.4).

4.6

Fertilita, těhotenství a kojení

Neuplatňuje se. Tato vakcína není určena k podání ženám v reprodukčním věku.

  1. 4.7
  2. Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
  3. Není relevantní.
  4. 4.8
  5. Nežádoucí účinky
  6. a. Shrnutí bezpečnostního profilu

Byly sdruženy údaje z 11 klinických studií provedených v několika zemích a podle různých imunizačních schémat. V těchto studiích byl PEDIACEL podáván k základnímu očkování (n = 1 487) a jako posilovací (booster) dávka (n = 1 632). Nežádoucí účinky, které se vyskytly po vakcinaci, jsou shrnuty níže v Tabulce 1.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky po použití přípravku PEDIACEL byly snížená aktivita, reakce v místě vpichu (bolestivost, erytém, otok), pyrexie (38ºC), zvracení, abnormální pláč, nechutenství a podrážděnost.

Spontánně hlášené nežádoucí účinky po uvedení přípravku PEDIACEL na trh jsou rovněž shrnuty níže v Tabulce 1. Jelikož jsou tyto nežádoucí účinky hlášeny dobrovolně z populace neznámé velikosti, není vždy možné spolehlivě odhadnout jejich četnost.

  • b. Tabulkový přehled nežádoucích účinků
  • Nežádoucí účinky jsou seřazeny dle četnosti výskytu následujícím způsobem:Velmi časté
  • (1/10)
  • Časté
  • (1/100 až

Diskuze Reakce na vakcínu Pediacel

Velikost písma:

Ja bych pockala az by byl uplne zdravy a vse v poradku. Jeste si zjisti ty
odestupy, my ted byli po dvou mesicich na druhe davce, zacali jsme
v 18 mesicich

@Markykuk
Eleková…bože, to sis vybrala našeptávače
2.dávku bych nedávala později než za 2 měsíce.
ABKM není kontraindikace. Jak ji máte stanovenou? Jak dlouho eliminujete?
Reexpozice u POTVRZENÉ ABKM je za 6 měsíců.

Pokles neutrofilů je zcela normální po infektu, u dětí převládají
lymfocyty, ne neutrofily. Krevní obraz není stacionární, ale promněnlivý,
pokud vás s tím dr nežene na hematologii, tak se nic neděje. Drobné
odchylky jsou běžné.

@BellinkaX Myslím že
našeptávačka“ má asi přehled po té době, ale jasně staví se k tomu
rovnou negativně..asi má důvod . ABKM kontraindikace může být… vakcína
obsahuje zbytky kaseinu ( Hexa) nebo hovězího albuminu (Pediacel)… při
průdkých reakcích může také vadit… Eliminujeme od zachycení tzn
6 měsíců cca. Reexpozici můžeme dělat dle dohody u dr.. v krevních
testech ABKM už nezachycena…Je dobře že obraz je proměnlivý proto jsem
chtěla vyčkat alespoň ty 2 měsíce od 1. očkování… kdyf dle KO měl
pokles po prodělané infekci a imunita tím pádem byla zatížená… aby se
to srovnalo a ne dát hned další ďobanec zjistila jsem že jsme byli 14.1. takže to ani
ještě ty dva m nejsou jak jsem si myslela… tak to jsem ráda a mohu být v klidu… tím
pádem třeba klidně za 14 dní…

@Markykuk já osobně
bych se nenechala dr. nikam tlačit! Jak jsi už psala, tak 2.dávka může být
za 2 až 6 měs. od té 1., předpokládám, že výrobce Pediacelu by to
jinak neuváděl v příbalovém letáku, takže na 2.

 dávku bych šla až
bude dítko naprosto zdravé a nebude mít teplotu od zubů – ani zvýšenou
(samozřejmě někdo tu asi namítne, že to není kontraindikace ale podle mě je to pro tělíčko zátěž a
evidentně s tím bojuje, když má teplotu, tak proč mu ještě přitěžovat
očkováním) minimálně ty 2 měs. od 1. dávky, ale nic se nestane když to
bude o nějaký ten týden déle. No co se těch BKM a ABKM týká, s tím
zkušenost nemám, ale obecně není dobré kolem očkování něco zavádět a
vlastně celkově je lepší se v době očkování vyhnout alergenům jako je
lepek a mléčná bílkovina.

@ivik99 píše:
Ja bych pockala az by byl uplne zdravy a vse v poradku. Jeste si zjisti ty
odestupy, my ted byli po dvou mesicich na druhe davce, zacali jsme
v 18 mesicich
jak jste zvládli 2.dávku???
@ifis píše: jak jste zvládli 2.dávku???

@ivik99 tak ať je
mrňousek zase bez problému pak dej vědět No jasně, není nic lepšího, než do
rozočkovaného Pediacelu narvat ještě Priorix  

Ahoj, ach jo, sbírám o očkování info už asi měsíc, ve středu jdeme
k doktorovi a čeká nás o tom asi rozhovor a já už druhou noc nespím…
Tak prosím, abych nemusela číst tohle vlákno celé (62 stran), má tu někdo
negativní zkušenost s touto vakcínou? Uvažuji o ní a o odkladu třeba na
1 rok věku. Jak jste doktorům argumentovali, že chcete odklad? Mám obavu,
že nás bude tlačit a tlačit.. ale vzhůru do boje za naše dítka díky za odpovědi.

Ahoj, přidávám také jednu zkušenost z očkování pediacelem. Byla jsem
malou očkovat v pondělí a klepu. Žádný hysterický pláč po vpíchnutí,
v místě vpichu žádný otok ani zčervenání. Malá se od té doby chová
stále stejně, žádná změna. Teploty žádné. Vím, že reakce může
ještě přijít, ale pevně věřím, že to je za námi.
Takže za mě pediacel ano, naprostá spokojenost 

@Blanch89 píše:
Ahoj, přidávám také jednu zkušenost z očkování pediacelem. Byla jsem
malou očkovat v pondělí a klepu. Žádný hysterický pláč po vpíchnutí,
v místě vpichu žádný otok ani zčervenání. Malá se od té doby chová
stále stejně, žádná změna. Teploty žádné. Vím, že reakce může
ještě přijít, ale pevně věřím, že to je za námi.

Takže za mě pediacel ano, naprostá spokojenost

a dali jste nakonec nějaký homeopatika
nebo něco?

My máme za sebou před týdnem první dávku Pediacelu ve 3 a pul
měsících a úplně bez problému. Vpich uz večer nebyl vidět, bez teploty
beze změn chování zatim tedy… 

Nevim, jestli se k vam doneslo, ale pediacel od cervence bude mit vypadek.
Pokud chcete dalsi info, tak jsem nasla toto:
http://m.svobodavockovani.cz/…-srpna-2015/

a k tomu nekomu na diskuzi Petras napsal tuhle odpoved:
První dvě dávky Pediacel zajistí odpovídající ochranu na 6 případně
12 měsíců. I když pak může ochrana ubývat, přesto si imunitní systém
první 2 dávky pamatuje několik let. Proto lze v očkování pokračovat
nejpozději do završení věku 4 let.

  • Pokud by byl výpadek delší než očekávaných 12 měsíců, lze očkování
    dokončit jinou komerční vakcínou (např. Hexacima, jak výrobce umožňuje
    ve svém doporučení)
  • JInak Sanofi odpoved je doočkovat INFANRIX-IPV+HIB
  • Uz jsem volala do nekolika lekaren a nektere mi rekli, ze uz nejsou schopni
    ho objednat. Nakonec se mi ho podarilo objednat ve dvou, takze pokud je nekdo
    z Prahy a jeste ho nesehnal, muze si jeden vyzvednout misto me,
    dejte vedet

@ifis ahoj, omlouvám se,
že odpovídám po takové dlouhé době. žádné jsme nedávali. 

@ivik99 Ahoj, pracuji
v lékárně. Před nedávnem jsem si ho chtěla sama v práci objednat a byl
skladem. Lékař mi to ale nepovolil. Jak jsem zjistila, že nebude, hned jsem
kontrolovala sklady a už je všude stáhnutý-tedy v Ostravě. Mají ho jen
k dispozici lékaři.

Lékárny už ti nijak nepomůžou, možná
nemocniční.
Jinak vakcíny mají exp. 7/2015 a my jdeme očkovat v květnu(doufám, že mi
malá neonemocní) a pak bychom měli mít 6měs. pauzu, tak budu doufat, že
v lednu bude.

Lékařka mi tvrdila, že nové šarže snad budou od nového
roku, ale kdo ví.

Ty si psala na sanofi, co doporučují místo toho?

Pry dodavku pravdepodobne uz neobnovi, protoze o Pediacel je maly zajem…
Tak nevim. Jen abyste pocitaly i s touto moznosti

Zdravím vás všechny,

posílám echo na úterní živý chat s dětskou lékařkou, odbornicí na
téma dětská
imunologie a alergologie
.

Pokládat své otázky na alergie, vakcíny a očkování můžete už nyní.
Paní doktorka Zuzana Vančíková je všechny zodpoví v úterý
14. dubna od 9:00 do 12:30
.

Hezký víkend,
Monika

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector