Píchání pod pravým žebrem – Vše o zdraví

Jak už dobře víme, naše tělo nám často krát dává vědět, když v něm něco není v pořádku. Obdobně je to is bolestí pod pravým podžebří nebo i jednoduše pod pravým žebrem. Tato bolest může signalizovat problémy se žlučníkem.

Mnohokrát to může být způsobeno konzumací těžkých jídel, jako je například zelí, vajíčka, čokoláda, majonéza a saláty z ní, velké množství masa a podobně.Problémy se žlučníkem trpí až 10% lidí, kteří navštíví gastroenterologa.

Skoro 40% z nich jsou lidé ve věku po čtyřicítce.

Co je žlučník?

Píchání pod pravým žebrem - Vše o zdraví

Žlučník je malá kapsička hruškovitého tvaru, které je pod pravým lalokem jater. Jeho hlavním úkolem je shromažďovat žluč, kterou produkuje játra. Dokáže pojmout až 30 – 70 mililitrů žluči, přičemž začíná pracovat po jídle. Úkolem žluči je pomáhat při trávení, vstřebávání tuků a vitamínů A, D, E a K, které jsou rozpuštěné v tuku. Žlučník během trávení pracuje a mění svou velikost.Pokud je zdravý, tyto pohyby a jeho práci necítíme, protože se dokáže přirozeně vyprazdňovat.

Bolest pod pravým podžebří

Píchání pod pravým žebrem - Vše o zdravíProblémy se žlučníkem, které jsou zřejmě častěji, než si chceme přiznat se však nemusí ukázat pouze ve formě bolesti. Při té zpozorní většina z nás, ale existují znaky, které hovoří o problémech se žlučníkem a nejsou natolik zřejmé no vyžadují stejnou pozornost. Takovými příznaky může být například tlak pod pravým žebrem, plynatost či zhoršené trávení.

Takové projevy bolesti pod pravým žebrem mohou být znakem vyskytujících se malých žlučníkových kamínků, které zatím nevypadly ze žlučníku. Také se tím může projevovat tzv. žlučníkové bláto. To je poruchou vyprazdňovací funkce žlučníku a je možné ho diagnostikovat sonograficky.

Vážnou chodobou z této oblasti je tzv. cholestáza. Je to nemoc, při které se zcela nebo jen částečně zablokuje odtok žluči ze žlučníku a vzniká tzv. biliární kolika. Bolest pod pravým žebrem nebo podžebří je v tomto případě bodavo- rezavá, přičemž někdy vyzařuje do zad. Přivádí také napínání nebo zvracení požité potravy spolu s příměsí žluči.

V takových situacích většinou nepomáhá na intenzivní bolest ani úlevová poloha. Pokud se nedaří odblokovat žluč, mnohdy se přidává i svědění celého těla. Biliární kolika bývá také objektivně doprovázena celkovou schvátenosťou, zvýšenou teplotou, či někdy i žloutenkou.

Zvýšená teplota se může projevit i několik dní po odeznění záchvatu bolesti, což často svědčí o infekci žlučových cest.Břicho pacienta bývá také citlivé na dotyk zejména pod pravým žebrem.

Cholestáza se projevuje nažloutlými očními bílky, kůže je nažloutlá nebo jasně žlutá s četnými škrábanci.

Pokud si objednáte hned, dáme vám i? uvítací slevu 5% na celý nákup-tedy na jakýkoliv počet balení. Kupón dusevnezdravi zadejte do pole na kupóny v objednávce.

Nebo si můžete přečíst více o StressFixe zde

Pokud je cítit bolest o něco výše, může se jednat io zápal plic nebo zranění plic, či hrudního koše. Pokud pociťujeme bodavá bolest v oblasti žeber, říkáme jí žebrová neuralgie, protože původ této bolesti bývá většinou nervového charakteru.

Pozor je třeba dávat i na velmi intenzivní bolest, která může být způsobena křivou páteří. V takovém případě plotýnky tlačí na míchu a nervy, čímž způsobují velmi nepřijímá bolest, která se zcela paradoxně zhoršuje v klidu.

Jak se to může pokazit

Komplikace mohou nastat zejména tehdy, pokud jsou kameny umístěny v žlučovodech a částečně, nebo úplně blokují odtok žluči. Pokud se záchvaty opakují, může dojít k protržení žlučníku nebo žlučovodu kvůli přítomnému kameni.

Kámen se tak dostane do těla, konkrétně do břišní dutiny a to spolu se žlučí. Břišní dutina je běžně sterilní, ale pokud do ní pronikne žluč, která je doslova přeplněna bakteriemi, velmi rychle se vyvine tzv.

biliární peritontída neboli zánět pobřišnice.

Pokud k něčemu takovému dojde, pacient musí být okamžitě operován. Pokud se tak nestane, hrozí mu velmi vážné zdravotní následky či případně až smrt. Hrozí i chronický zánět slinivky břišní. Toto onemocnění spolu s biliární peritontitídov jsou velmi často diagnostikovány u téhož pacienta.

Častou komplikací po odstranění žlučníku je i duodenogastrický reflux, tedy návrat žluče z dvanáctníku do žaludku.

Pokud podobné komplikace probíhají déle, mohou vznikat krátkodobé ale i dlouhodobé zánětlivé změny na sliznici žaludku.

Takové záněty mohou vést až k takovým změnám na sliznici žaludku, které jsou typické pro předrakovinné stádium zánětu. Takovým změnám mluvíme dysplazie.

Dysplazie má 3 stupně az toho nejtěžšího se za určitých podmínek může vyvinout až rakovina. Duodenogastrický reflux můžeme také považovat za jednu z možných příčin vzniku polypů (nezhoubných nádorů) zejména v Dolenji části žaludku.

Navzdory odstranění žlučníku je možné, že problémy, které vedly k jeho odstraněných budou nadále přetrvávat. Důvodů může být několik. Obtíže, které pacient zažíval mohly být chybně připisovány choletitáze, přičemž problémy mohly být funkčního charakteru, nebo je příčinou bylo jiné organické onemocnění, např. křivá páteř.

Diagnostika bolesti v pravém podžebří

Píchání pod pravým žebrem - Vše o zdravíKdyž už se dostaneme k lékaři a rozhodneme se podstoupit vyšetření, je dobré vědět, co nás tam může čekat. Diagnostika bolesti v pravém podžebří jako každá jiná diagnostika začíná anamnézou, tedy vyšetřením historie onemocnění fyzického i psychického charakteru. Součástí úvodního setkání je i fyziologické vyšetření. Pokud je dobře odebrána anamnéza a zároveň je kvalitně udělané základní fyziologické vyšetření, je možné z vysokou přesností určit diagnózu. Další vyšetření slouží tedy spíše na jasné potvrzení diagnózy.

Zajímavé:  7 Návyků K Transformaci Zdraví Recenze?

Při bezpříznakové cholelitiáze není nutně viditelná nějaká změna v klinickém obraze. Při biliární kolice se však sleduje několik faktorů:

  1. V krevním obraze můžeme vidět zvýšené množství bílých krvinek, tedy leukocytů.
  2. Při biochemickém vyšetření se ucpání žlučových cest projevuje zvýšenou hladinou bilirubinu.
  3. Zvýšené jsou hodnoty jaterních testů.
  4. Cholesterol v krvi nabývá také vyšší hodnoty.
  5. V moči zjistíme žluté barviva (bilirubin).
  6. Stolice je zjevně bledší, někdy až přechází do bílé barvy (je acholická).
  7. Provádí se přístrojová diagnostika žlučových kamenů prostřednictvím sonografie. Toto vyšetření je v současnosti v podstatě rutinou.
  8. Žlučové kameny mohou být diagnostikovány i endoskopicky.
  9. Diagnostickými nástroji, které se v této oblasti využívají jsou i CT (počítačová tomografie) a MRCP (magnetická rezonanční cholangiopankreatografie).

Léčba

Bolest pod pravým podžebří je možné léčit. Pokud se jedná o žlučníkový problém, existují 2 varianty, jak se s ním vypořádat. Jedna možnost je konzervativní, druhá chirurgická.

V případě, že pacient trpí biliární kolikou a její opakovanými záchvaty, je třeba odstranění kamene ze žlučových cest nebo úplné odstranění žlučníku (cholecystektomii). Při žlučníkových blátě většinou stačížlučníková dieta a nějaké režimová opatření.

Výběr přístupu, který se použije je vždy vysoce individuální a rozhoduje o něm lékař.

Neoperační možnosti léčby

  • dieta: při problémech se žlučníkovými kameny nebo žlučovými cestami musí být dieta tukuprosté. Pokud se chcete vyhnout bolesti pod pravým žebrem, je třeba co nejvíce omezit živočišné tuky a zcela vynechávat ty živočišné. Porazit bolest pod pravým podžebří pomůže i omezení jídel, které jsou kořeněné či z kynutého těsta. Nepomáhají ani vajíčka, luštěniny, čokoláda a káva.Nicméně, nastavit dietu při žlučníkových problémech se nedá obecně a je nutné se o ní poradit s odborníkem, aby byla skutečně účinná.
  • bylinky: když už bolest pod pravým podžebří projevuje intenzivní, čaje ji nevyřeší. Ale velmi pomáhají při prevenci. Známe tři čaje, které pomáhají v podobných situacích nejvíce.
    • Máta peprná je výborným lékem, pokud máte problémy s trávením a žlučníkem. Také tlumí bolesti žaludku. Postup je velmi jednoduchý. Pár lístků čerstvé máty Akebia 2 lžičky sušené máty zalijte 250ml vroucí vody. Louhujte přibližně 15 minut a pijte 3krát denně.
    • Podporu činnosti žlučníku, jater a střev zařídí i řepík lékařský. Ten také snižuje cholesterol, působí protizánětlivě a zklidňuje. Doporučujeme 250ml vody zalít 2 lžičky sušené natě. Následně louhovat 10 minut a scedit. Tohoto bojovníka proti bolesti v pravém podžebří si můžete dopřát až 5 krát za den.
    • Protizánětlivou sílu, spojenou s dezinfekcí a zklidňujícím účinkem na žaludek a střeva nám nabízí heřmánku pravého. 2 lžíce sušených květů doporučujeme louhovat až 15 minut. Denně můžete vypít 2-3 šálky.
    • tyto bylinky spolu se střídmě stravováním jsou určitě dobrou cestou, které může pomoci odstranit bolest pod pravým žebrovým obloukem.

Další možné důvody bolesti v pravém podžebří

  1. Prokrvení jater: Játra se může náhle zvětšit, což je způsobeno její prokrvením. Velmi často se bolest pod pravým podžebří objeví u netrénovaných sportovců po namáhavé fyzické aktivitě (například při intenzivním sportu, cyklistice ale zejména při běhu).

    Taková bolest může být i znakem pravostranného srdečního selhání, když se krev začíná hromadit žilách, které jsou pod srdcem a tedy i v játrech.

  2. Záněty jater: Nejčastějším spouštěčem bolesti v pravém podžebří, která pochází ze zánětu jater je virus infekční hepatitidy.

    Je možné, že se vyskytnou i bakteriální infekce jater, které se mohou projevovat ve formě jaterních abscesů.

  3. Bolest z jiné části těla: je možné, že například zánět plicní tkáně (pravostranná pneumonie) způsobí bolest pod pravým žebrovým obloukem.

    Tato bolest se může přenášet iz pravé poloviny hrudníku, což ale není zcela běžné.

Jak to uzavřít?

Píchání pod pravým žebrem - Vše o zdravíBolest pod pravým podžebří, zejména pokud je dlouhotrvající a intenzivní dokáže způsobovat velké problémy. Když už je s ním opravdu špatně, je nutné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Nicméně, můžeme si pomoci i sami, prevencí. Zejména správné stravování, nějaký ten fyzický pohyb ale i snaha o psychickou vyrovnanost pomáhají podobným problémům předcházet.

Vybrané zdroje:

Bolest pod pravým žebrem

Bolest pod pravým žebrem může mít celou řadu příčin a můžou ji provázet různé další příznaky. Právě podle dalších příznaků lze lépe poznat nějaké onemocnění.

Bolest pod pravým žebrem je často nepravidelná. Způsobena bývá většinou přetížením svalstva v dané oblasti. V takovém případě obvodní lékař bolest vyšetří a posoudí možnosti dalšího vyšetření nebo léčby.

Někdy bývá bolest pod pravým žebrem tak silná, že znemožňuje dýchání.

Pokud není provázená dalšími komplikacemi (například trávícího traktu) a spíše ji doprovází bolesti v dalších oblastech kolem páteře, jedná se nejspíše o problém způsobený svaly a obratly.

Zejména se jedná o příznaky typu bolesti zad v kříži, bolesti pravé strany zad a bolesti beder. Léčba je ve většině případů rehabilitacemi, cvičením, plaváním v bazénu nebo lázněmi. Léčí se takto i například blokády kloubu mezi hrudním obratlem a žebrem.

Onemocnění vnitřních orgánů provázené bolestmi pod pravým žebrem

Žlučníková kolika (žlučníkový záchvat)

Toto onemocnění se projevuje nevolností, zvracením a nesnesitelnou bolestí v pravém podžebří. Bolest může vystřelovat až do celého břicha. Žlučníkový záchvat provází říhání, zvracení, pocit žluče v ústech a zažloutlá oční bělma.

Zánět žlučníku, zánět žlučových cest

Ten se projevuje vysokými horečkami, zimnicí, třesavkou, nevolností až zvracením. Léčba spočívá především v klidu na lůžku a přikládáním chladivých obkladů. Jako léky se podávají antipyretika, antibiotika, lékař doporučuje dietu. V krajním případě je třeba chirurgické řešení.

Jaterní nedostatečnost

Nejprve se podívejme na problém překrvení jater. K tomu může docházet i po výrazné námaze u netrénovaných lidí. K překrvení jater také dochází při srdečních selháních.

Dále rozeznáváme akutní lehání jater, vyvolané například hepatitidou (lidově žloutenkou), různými otravami, srdečním selháním, nádorovým poškozením nebo ztukovatělostí jater. Mezi problémy chronického selhání jater patří cirhóza (uzlovitá přestavba jater), vznikající nedokonalým zhojením jaterních buněk, které se stanou vazivem (jizvami).

Píchání pod pravým žebrem - Vše o zdravíSlinivka břišní

Atypicky se problémy slinivky mohou projevit i na pravé straně. Bolest slinivky totiž často vystřeluje do periferních oblastí.

Problémy se slinivkou se mohou projevovat zvracením bez úlevy, napětí břišní stěny a šokem. Někdy dochází ke škytání, zástavě plynů nebo stolice.

Člověk se cítí schvácený, má zrychlený tep a zrychlený dech. Objevuje se horečka. V některých případech i poruchy chování.

Zánět slepého střeva

Slepé střevo se nachází v pravém podbřišku, u některých lidí se však může nacházet i přímo pod játry.

Pokud by se v případě bolesti pod pravým žebrem jednalo o zánět slepého střeva, projevovali by se bolesti kolem pupku, pocity na zvracení, zvracení, teploty kolem 37,5 stupňů, zrychlený tep, zácpa, nadýmání, nechutenství, citlivost břicha na dotek. Úlevu naleznete při lehu na záda s pokrčenými koleny.

Bolest pod pravým žebrem

Píchání pod pravým žebrem - Vše o zdraví

By: Graham Milldrum

Jedná se o relativně častý zdravotní problém. Bolí nás pod žebry na pravé straně. K bolestem se v některých případech přidává také tlak. Jde zejména o to odhalit příčinu těchto bolestí pod pravým žebrem. Příčiny odhalí jedině lékař. Proto při přetrvávajícím pocitu neváhejte a navštivte jej.

Jaké orgány se nachází pod pravým žebrem?

Jsou zde uloženy především játra a žlučník. Játra jsou lidským orgánem, který v podstatě nebolí. Nejde-li tak o bolest z jiného orgánu, která sem může vystřelovat (například zánět slinivky, kýla), jde většinou o onemocnění žlučníku. Pocit plnosti v nadbřišku a bolest pod pravým žebrem mohou být známkou kamenů ve žlučníku nebo žlučníkového zánětu.

Tyto stavy bývají spojeny s nesnášenlivostí tučných jídel, pocitem na zvracení a s dalšími příznaky.

Jindy jsou tato onemocnění provázena náhle vzniklou krutou bolestí zpravidla pozdě večer nebo k půlnoci s neklidem, bledostí, výrazným pocením a teplotami.

Bolest se může vystřelovat, až do zad a pod lopatku, trvá od 15-ti minut až do tří hodin, není možné najít úlevovou polohu. Pokud bolest trvá déle (více než 6 hodin) svědčí to již pro nějakou komplikaci.

Příčiny této bolesti

Těch může být více. Nejčastěji se však jedná o:

  • problém se žlučníkem – jeho zánět či kameny
  • blokáda hrudní páteře – bolest vyvolává zablokování páteře
  • skřípnutí nervů – mohlo dojít k uskřípnutí nějakého nervu a ten způsobuje bolestivost
  • zúžení žlučníkových cest

Léčba

Prvním krokem léčby je návštěva lékaře, který provede nezbytná vyšetření. Samostatná léčba se pak provádí podle konkrétní příčiny. Jedná-li se o žlučníková onemocnění, bude nezbytná hospitalizace v nemocnici. Často je spojená i s výhledem na operativní řešení.

Na záněty se podávají kromě jiného antibiotika. Na kolikovité bolesti se dávají teplé obklady, u předpokládaného zánětu naopak studené. Obojí lze tlumit také analgetiky, které indikuje lékař nitrožilně. Nutné je v akutním stádiu bolesti pod pravým žebrem držení hladovky.

Diskuze Bolest pod pravým žebrem

ahoj, chtela jsem se zeptsat jestli nevite coto muze byt?? od 23.12 jsem
mela zánet prudusek a prudusnice, dali mi ATB, ty bohuzel nezabirali a
28.12 jsem zkoncila na pohotovosti kde mi ATB vymenila a pak uz bylo vse o.k.
ATB jsem 2.1 dobrala, MUDRA me poslechla a ikdyz jsem stále kaslala rekla že
je to cisty a vse je o.

k. jenže porád kaslu, stále beru léky na kaše,
jenže od včéra od odpoledne mě šíleně bolí pod pravým žebrem, bolí to
na dotek, kdyz jdu, dýchám, ležim, kašlu, prostě porád, žebro urcitě
zlomený nemám, nevíte co to muže být?? k doktorce se mi ted nechce,
protoze prcek má taky prudusky a nechci ho nikam tahat, hlídání
bohužel nemám.

Velikost písma:

Takovou bolest já občas mám pod levými žebry nemůžu chodit, ležet, sedět, prostě to
bolí furt, měla jsem to tak v průměru i pět dní…pak to přešlo a za
nějakou dobu zase…ale u doktora jsem nebyla 

hm, to tě obdivuju, mě to děsně bolí. vzít prcka na ruku je pro mě
hrozný, použít pravou ruku např. na napití je nemožný nejhorsi že pritel prijde z práce až vecer a
já tu asi umru bolesti, malej jak je nemocnej tak chce porád nosit na ruce
 hruza

Junkyska píše:
Takovou bolest já občas mám pod levými žebry nemůžu chodit, ležet, sedět, prostě to
bolí furt, měla jsem to tak v průměru i pět dní…pak to přešlo a za
nějakou dobu zase…ale u doktora jsem nebyla

Nejspis namozeny svaly od kasle.Zazila jsem minuly rok.Mela jsem takovy
kasel,ze me nejdriv bolela jedna strana a pak druha strana hrudniku.Kaslat bylo
nemozny,neskutecna bolest,bylo to mozny jen v predklonu a rukama jsem si tiskla
hrudnik.

Bolelo to pri pohybu,pri dychani,pri zmene polohy,stale.Pripadala jsem
si jako debil,kdyz jsem nekde venku poitreovala zakaslat.Nikdy bych uz to
nechtela zazit,bylo to nejhorsi bolest,co jsem kdy zazila.

Presto neslo o bakterialni infekci,RTG plic v poradku.

Eemii píše:
Nejspis namozeny svaly od kasle.Zazila jsem minuly rok.Mela jsem takovy kasel,ze
me nejdriv bolela jedna strana a pak druha strana hrudniku.Kaslat bylo
nemozny,neskutecna bolest,bylo to mozny jen v predklonu a rukama jsem si tiskla
hrudnik.Bolelo to pri pohybu,pri dychani,pri zmene polohy,stale.Pripadala jsem
si jako debil,kdyz jsem nekde venku poitreovala zakaslat.Nikdy bych uz to
nechtela zazit,bylo to nejhorsi bolest,co jsem kdy zazila.

Presto neslo o bakterialni infekci,RTG plic v poradku.

ahoj, tak já kašlu zhruba měsíc, ale nic jiného mi neni. začlo to,
když u nás byly inverze, teď už je to dávno dobrý a já pořád kašlu.
o vánocích mě tak bolelo pod žebrem, že jsem myslela, že to žebro mám
zlomené.

blaral jsem acc a nic, tak jsem si udělala cibuli s cukrem a
zlepšilo se to a přestalo to i bolet. a teď jak kdy, někdy kašlu tři dny
a bolest se vrátí a pak to zase třeba na pár dní přejde . k dr. jsem se zatim nevydala . taky by mě zajímalo co to je, ale bez dr. to
asi nezjistím, co?  

no bez Mudry asi nic nezjistime hledám na nettu a muze toho byt mooooooc, od
problemu se žaludkem pres játra konče zánetem podhrudnice 

Jana F píše:
ahoj, tak já kašlu zhruba měsíc, ale nic jiného mi neni. začlo to, když
u nás byly inverze, teď už je to dávno dobrý a já pořád kašlu.
o vánocích mě tak bolelo pod žebrem, že jsem myslela, že to žebro mám
zlomené. blaral jsem acc a nic, tak jsem si udělala cibuli s cukrem a
zlepšilo se to a přestalo to i bolet. a teď jak kdy, někdy kašlu tři dny
a bolest se vrátí a pak to zase třeba na pár dní přejde . k dr. jsem se zatim nevydala . taky by mě zajímalo co to je, ale bez dr. to
asi nezjistím, co?

Ano je pravděpodobné, že je to od kašle, ale může se jednat i zánět
na játrech, pod žebry vede i tlusté střevo, může se jednat o reakci po
Anb, jedla si probiotikum? Jink bych doporučila nahřívat postiženou oblast,
a prolívat se čajem buď čistícím nebo ostropeřcem mariánským, pokud
možno doplnit vitamínem C.

jo, tak toho je fakt dost. myslím, že to bude ale asi namožené od
věčného kašlání, ale záhadou zůstává (teda u mě) proč kašlu, když
mi nic jiného není. ponejvíc kašlu v noci, když ležím 

Jana F píše:
jo, tak toho je fakt dost. myslím, že to bude ale asi namožené od věčného
kašlání, ale záhadou zůstává (teda u mě) proč kašlu, když mi nic
jiného není. ponejvíc kašlu v noci, když ležím

Zkus změnit polohu, je možné, že máš stalčené plíce a jde do nich
málo krve, proto kašleš.

katyca píše:
Jana F píše:
jo, tak toho je fakt dost. myslím, že to bude ale asi namožené od věčného
kašlání, ale záhadou zůstává (teda u mě) proč kašlu, když mi nic
jiného není. ponejvíc kašlu v noci, když ležím
Zkus změnit polohu, je možné, že máš stalčené plíce a jde do nich málo
krve, proto kašleš.

jo? to by mě nenapadlo , ale je to moje oblíbená poloha, ale než se
ukašlat . zkusím

Jana F píše:
katyca píše:
Jana F píše:
jo, tak toho je fakt dost. myslím, že to bude ale asi namožené od věčného
kašlání, ale záhadou zůstává (teda u mě) proč kašlu, když mi nic
jiného není. ponejvíc kašlu v noci, když ležím
Zkus změnit polohu, je možné, že máš stalčené plíce a jde do nich málo
krve, proto kašleš.
jo? to by mě nenapadlo , ale je to moje oblíbená poloha, ale než se
ukašlat . zkusím

Pokud ti nic jiného není začla bych tou polohou, jinak bych došla
k doktorovy pokud by se to nezlepšilo, mohlo by jít také o něco se
srdíčkem a proto také můžeš kašlat. Co při zátěži nekašleš. 

ne, ale pěkně se zadýchávám. při tom kašli mě bolí levá strana,
jakoby pod prsem

Jana F píše:
ne, ale pěkně se zadýchávám. při tom kašli mě bolí levá strana, jakoby
pod prsem

Tak si raději objednej k doktorovy, aby tě poslal ke specialistovy, aby
raději vše vyloučily. Může jít jen o špatné dochlípání chlopně.
Jinak začni jíst více ryby, nebo si kup rybí kapse.

máš pravdu, objednám se, jeden nikdy neví. tak děkuju

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector