Píchání v levém prsu – Vše o zdraví

Již delší dobu mam bolesti v levém prsu (1 rok) na jednom miste, bolí to vzdy …. Dobry den uz delsi dobu me strasne picha pod levim prsem a boli ale ne brni …

Podobné Témata jako Píchání v levém prsu

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Dobrý den, Druhý den mě bolí,spíše píchá na pravé straně žeber,nejvíce pod prsy,občas píchání přechází i do levé strany.Píchavá… MUDr. Jana Harnová.

Podobné Témata jako Píchání v prsu

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Chci jse zeptat mam takovy problem picha me a nekdy i pali leve prso myslite ze je to neco zavazneho .. byva mi stoho spatne ale, to je asi panickou hruzou …

Podobné Témata jako Píchání v levém prsu

Jakou nemoc značí bolest prsu? Příznaky nemoci a zkušenosti pacientů najdete na webu Vitalion.

Podobné Témata jako Bolest prsu – nemoci

dobrý den mám dotaz před dvouma měsíci mě strašně v noci bolelo pod obouma rukama budilo mě to i v noci a trošku bolest šla i… MUDr. Zdeňka Janoušková.

Podobné Témata jako Bolest v podpaží

Píchání v levém boku po úrazu sleziny. Chirurgie Radek P. 5.5.2017. Dobry den, Jsem 4 tydny po urazu. Pad z motorky. Natrzena slezina a ledvina. Po operaci …

Podobné Témata jako Píchání v levém podbřišku

Mám bolesti pod levým žebrem v tom záhybu, bolest jde až po levou lopatku ….. dobry den mam problem s bolesti nad levim prsem spis k ramenu,bolest nekdy …

Podobné Témata jako Bolest pod levým prsem

Bolest břicha na pravém boku a průjem. Vnitřní lékařství Maja U. 4.7.2017. Dobrý den, jsem objednaná na operaci žlučníku, k občasnému píchání na právě …

Podobné Témata jako Píchání v levém boku

Podrobné vyšetření hrudníku, včetně vyšetření prsu, průběhu žeber a …. Z ničeho nic mě začlo píchat pod žebrama na levé straně při každém nádechu, ztratil …

Podobné Témata jako Bolest na levé straně hrudníku

Dobrý den, co by mohla znamenat bolest levého vaječníku jen někdy po sexu a také při sexu u …. Když je na mě, tak začne cítit bolest v podbřišku a u vaječníku.

Podobné Témata jako Bolest levého vaječníku

Tepová frekvence znamená, kolik stahů provede srdce každou minutu. … Ráno když jsem se probudila ucítila jsem bolest levého prsu za strany jakoby od paže,
 …

Podobné Témata jako Bolest prsou na dotek

Dobry den,vcera me zacalo pichat u srdce pri nadechu a boli me z toho leva … Sem tam do tejdne mě píchá na levé straně hrudi nebo pod levým ramenem, …

Podobné Témata jako Píchání u srdce

Dobry den ,chtela bych se zeptat a jestli by jste mi poradil .Boli me na leve strane zeber pod prsem je to krecovite tahaci pichaci… MUDr. Barbora Bačová.

Podobné Témata jako Bolest pod prsem

19. červenec 2002 Infarkt myokardu se většinou projevuje: „bolestí srdce“ nebo „bolestí na prsou“, pocitem úzkosti, který při napětí vyústí v bolesti. Pocitem tlaku na …

Podobné Témata jako Příznaky srdečního infarktu

Je pravidlo, ze když dostanu zánět do jednoho ucha,musí byt i v tom druhem? … byli na pichnuti ucha ve kterém jsem mela už 4dny rozjetý zánět středního ucha …

Podobné Témata jako Píchání v uchu

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Rektální formy při léčbě střev: méně oblíbené, zato účinné! … Již 5 den mě picha v pravem boku při chuzi a v sedě jakmile si lehnu bolest přestane poradte co to …

Podobné Témata jako Píchání v pravém boku

dobrý den chci se zeptat byla jsem na masáži celých zad od pasu po krk a silně mi to masérka mačkala a druhý den jsem neuměla… MUDr. Barbora …

Podobné Témata jako Tlak na prsou

Dobrý den, už asi dva týdny mě píchá ve varlatech a to převážně v levém. Bolest vystřeluje i do beder, …. Provedli krevní testy? Bolest v pravém boku nebo.

Podobné Témata jako Píchání v podbřišku

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

I při včasné diagnóze rakoviny prsu se až 30 % žen nemoc vrátí, …. Asi půl roku mě občas píchá u levého prsu (jakoby na boku) a někdy vystřelí až do zad.

Podobné Témata jako Píchání v prsu

Na Vitalion.cz se dočtete, jaké příznaky a zkušenosti mají ostatní a jaké léky jim … zvýšenému záchytu v jejích časných stádiích v souvislosti s prevencí, která je …

Podobné Témata jako Rakovina prsu: příznaky, léčba (karcinom prsu)

Bolest v pravém podbříšku jistě navozuje první pomyšlení na zánět přívěsku slepého střeva, …. Dobrý den. Už asi 2 týdny mám bolesti v pravém boku pod žebry.

Podobné Témata jako Píchání v pravém podbřišku

Paní Markéto, během těhotenství nemusí být přítomny příznaky, jako bolest prsou nebo nauzea, každá žena… Celá odpověď. MUDr. Petr Lidák. Odpovídá: …

Podobné Témata jako Pálení prsou

Vyberte oblast, které se váš problém týká. Hlava Psychika Krk Hrudník Záda Břicho a střeva Končetiny Pohlavní a močové ústrojí Kůže Celkový zdravotní stav.

Podobné Témata jako Bolest levé ruky

Dobrý den, je mi 18 let, vrací se mi bolest v levém podžebří která směřuje až do břicha nebo zad, … Klinické vyšetření, rtg snímek ramene a především vyšetření.

Podobné Témata jako Bolest v levém podžebří

Pane doktore, už 3měsíce mě bolí v levém podbřišku, takové jako píchání, přechází to během dne i do boku a do levého třísla.Bolest cítím zejména v sedě a
 …

Podobné Témata jako Píchání v levém podbřišku

Také mám jakoby „těžký“ hrudník, když se zohnu, ucítím… Nepíšete, zda se bolesti objevují v klidu nebo při námaze, zda jsou na větší ploše, nebo jen “
bodové“ …

Podobné Témata jako Píchání u srdce při nádechu

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Asi 10 dní mě píchá bez přestávky při každém nadechnutí v levém boku těsně pod žebry, nejhorší je to při nádechu do břicha. V počátku jsem měla i pocit …

Podobné Témata jako Píchání v levém boku

Již delší dobu mam bolesti v levém prsu (1 rok) na jednom miste, bolí to vzdy …. tak že mě tato bolest probudí tedy spolu s dlouhodobou bolesti levého ramene.

Podobné Témata jako Bolest prsu

Po skákání na trampoline mě zacalo pichat v trojúhelníku pod žebrami. … dobu mám bolest tlak a někdy i nafouknutí a ztvrdnutí v levé části břicha pod žebry.

Podobné Témata jako Bolest v levém boku pod žebry

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Píchá až pálí oblast pod pravým okem a bolest se táhne až ke spánku …. doporučila bych Ti navštívit neurologickou ambulanci, kde by vyšetřili a navrhli. … Záhadný skřípot zubů … Vyzkoušeli jste všechno, ale bolesti se nemůžete zbavit?

Podobné Témata jako Bolest na spánku

Bolest v pravém podbříšku. Chirurgie Anonym L. 19.6.2017. Dobrý den, už dlouhou dobu trpím nepříjemnými bolestmi v pravé části podbříšku. Bolest je pichlavá …

Podobné Témata jako Bolest vaječníků

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať za moju mamu. Volá sa Jozefína , má 82 rokov a už viac ako rok pociťuje tlak a nadúvanie v… MUDr. Daniela Obrová.

Podobné Témata jako Bolesti v levém podžebří

Sem tam do tejdne mě píchá na levé straně hrudi nebo pod levým ramenem, … na pravé straně žeber,nejvíce pod prsy,občas píchání přechází i do levé strany.

Podobné Témata jako Píchání na hrudi

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Ischemická choroba dolních končetin (ICHDK) je onemocnění tepen, při kterém dochází k nedostatečnému prokrvování dolních končetin. Typicky se projevuje …

Podobné Témata jako Píchání v patě

Bolest a píchání v prsou u žen: jaké jsou příčiny

Bolest a píchání v prsou jsou relativně časté stavy. Mnoho žen si cyklicky stěžuje na taková onemocnění – jako na jeden z příznaků PMS. Bodnutí v prsou může být také způsobeno fibroadenomy nebo cystami. Bolest bradavek a píchání mohou doprovázet mladé matky, které kojí. Jaké jsou další příčiny bodnutí do prsu?

Ve druhé polovině menstruačního cyklu hladiny estrogenu náhle klesají, zatímco hladiny jiného pohlavního hormonu, progesteronu, stoupají. Jeho úkolem je připravit sliznici dělohy na implantaci oplodněného vajíčka.

Kromě toho progesteron způsobuje zadržování vody v těle, což má za následek: zvýšení tělesné hmotnosti, pocit těžkosti a také otoky a citlivost prsou. Obvykle dochází k tupé bolesti v obou prsou.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Zhoršuje se zejména během pohybu, a proto jsou některé ženy před menstruací nuceny vzdát se sportovních aktivit, jako je běh nebo jízda na kole.

Píchání v levém prsu - Vše o zdraví

Foto: Pixabay

Bodnutí v hrudi – jaké jsou příčiny?

Lokalizovaná bodavá bolest v prsu, která se zesiluje např. ve specifické poloze těla, může naznačovat přítomnost benigních lézí v mléčné žláze. Patří mezi ně cysty, které lze při samovyšetření cítit jako malé, středně tvrdé uzlíky.

Cysty v prsou jsou ve formě vezikul naplněných serózní tekutinou s hladkým obrysem a volně klouzajících pod prsty. Jejich tvorba je obvykle stanovena hormonálně a mohou z měsíce na měsíc měnit svou velikost a dokonce zmizet.

Jednostranná bolest (např. bodavá bolest v levém nebo pravém prsu) může být také příznakem vzniku rakoviny.

I když si myslíme, že nádory bolí až ve velmi pokročilém stadiu, což se nejčastěji ukazuje jako pravdivé, v případě prsu může nádor tlačit na sousední struktury.

Rakoviny prsu se nejčastěji nacházejí v horním vnějším kvadrantu. Jaké další doprovodné příznaky by nás měly zvlášť znepokojovat?

  • Výtok z bradavky. Každé samovyšetření prsu by mělo skončit jemným stiskem bradavky. Kontrolujeme, zda se neobjeví výtok.
  • Asymetrie prsou.
  • Zatažená nebo bolestivá bradavka.

Bolest prsou na začátku těhotenství

Velikost mléčných žláz v raném stadiu těhotenství roste a ty poté začnou produkovat mléko v dostatečném množství, aby poskytly výživu novorozencům a kojencům. Stává se to v důsledku zvýšení koncentrace pohlavních hormonů: estrogenu a progesteronu. Vzhled bradavky se navíc mění, jak se zvětšuje a získává intenzivní vínově růžovou barvu.

Náhledové foto: Pixabay

Bolí vás prsa? Jaká je příčina a co pomůže | Žena.cz

Když bolí prsa, může to být špatnou podprsenkou. Nebo od páteře. Ale také se může jednat o samostatnou nemoc, kterou by měl „pohlídat“ odborný lékař.  

Nejčastěji se bolesti objevují periodicky v souvislosti s hormony a jako součást předmenstruačního syndromu.

Nejvíc prsa bolí týden před menstruací

Týden před menstruací bývá nejhorší, pak se dostavuje úleva. Obvykle se tato bolest projevuje v obou prsech a často „klame tělem“ – vystřeluje totiž do podpaží, do ramene nebo do paže. Trpí jimi většinou mladší ženy a zkušení lékaři nás utěšují, že často vymizí samovolně. Na to si ale počkáme – obvykle to bývá až s menopauzou.

Do té doby je problém běžet za autobusem, cvičit, tančit a vůbec se nějak hýbat. Bohužel včetně sexu. Bolest prsou neboli mastalgie dokáže potrápit a často tak pořádně otrávit celý život.  

Doporučujeme: Bolest před menstruaci? Pomůžou bylinky a extra cviky

Kromě tzv. cyklických bolestí mohou prsa bolet bez ohledu na kalendář. Pak se jedná o náhodné čili necyklické bolesti prsu. Trápí nejčastěji ženy mezi 30 a 50 lety. V těchto případech se bolest může soustředit jen na jeden prs, dokonce jen na jeho jednu určitou část. Tato bolest bývá ostrá a pálivá.

Proti bolesti pomůže správná podprsenka

V takovém případě se nabízí rychlá diagnóza „to máte od páteře“, zvlášť pokud jde o prsa větších velikostí. Nejen u nich může bolesti způsobovat nesprávně vybraná podprsenka. Platí tři zásady:

  • nosit dobrou podprsenku, hlavně při sportu, která bude dobře sedět, ale nesmí tlačit
  • nesmí však ani svírat, což je efekt, který často způsobují tzv. minimizery
  • dívky ve vývoji si mají kupovat novou podprsenku už po půl roce!

Správná diagnóza bolesti prsů ale většinou zní „fibrocystická mastopatie“. Jde o výskyt cyst nebo fibroadenomů – hladkých, pružných, pevných a přesně ohraničených uzlů. Většinou je lze také nahmatat – jsou pohyblivé proti kůži.

Chodíte na mamograf?

Tento druh bolestí se zhoršuje vlivem stresu a nervozity. Občas se objevuje jak v souvislosti s hormonální hladinou organismu, ale také s určitými typy léků. Jako chameleon se v této souvislosti projevují antikoncepční pilulky. Zatímco části žen od bolesti pomáhají, jiným je naopak způsobí.

Zdánlivě nevysvětlitelné bolesti hodně působí na psychiku. Ženy v takové situaci se často se strachem ptají, zda může jít o rakovinu. Odpověď je povzbudivá: Ne, nejde o obvyklý projev rakoviny.

Ovšem některé typy nádorů skutečně bolí. Přestože nejde o zhoubné útvary, je dobré je hlídat.

Což je jen dalším argumentem pro obvyklou radu: poraďte se s odborným lékařem, gynekologem nebo mamologem.

Prsům pomáhá zhubnutí a hořčík

Snížení výskytu potíží také přináší snížení obsahu tuku v potravě, jehož vedlejším, ale viditelným účinkem je zhubnutí, a tím i snížení obsahu nevyzpytatelné tukové tkáně v prsu. Podobně ulevuje také snížení příjmu kofeinu. Pro jistotu zkuste obojí – a navíc posilujte záda.

Léky, které od bolestí prsu uleví, jsou buď ty s paracetamolem (panadol), nebo s acetylosalycitáty (aspirin), případně nesteroidní antiflamatika (ibalgin, brufen).

Zkuste také minerálky nebo doplňky stravy s obsahem hořčíku. Podávají se nejlépe ve druhé polovině menstruačního cyklu, tj. obvykle dva týdny před dalším krvácením. Spolu s ústupem bolesti prsou většinou uleví i od jiných projevů předmenstruačního syndromu. Tyto účinky má i lék ze zelené lékárny – pupalkový olej.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si srovnat hormony přírodně? 90 minut týdně + káva

Vosy útočí. Jak vrátit úder?

Antikoncepce: Co by měla vědět každá žena

Vstoupit do galerie | 6 Superjídlo: Dejte si každý den, kolik chcete!
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Rakovina prsu: příznaky, léčba (karcinom prsu)

Karcinom prsu je v České republice nejčastějším zhoubným
nádorem žen
. Ročně jím u nás onemocní kolem 100 ze 100 000
žen.

Podobná situace je však i v ostatních vyspělých zemích, kde si
rakovina prsu udržuje také své přední místo vedle rakoviny
plic
, která je zase dominantní naopak u mužů.

Během roku se na
celém světě diagnostikuje několik milionů nových případů.

Podařilo se zlepšit léčitelnost této rakoviny hlavně díky zvýšenému
záchytu v jejích časných stádiích v souvislosti s prevencí, která je
pro ženy nad 45 let povinná (85% pacientek je ve věku nad 45 let). Čím
dál tím častěji se však setkáváme i s mladšími nemocnými, proto se
diskutuje o možnosti zavést povinný screening žen od
40 let
.

Dalším pokrokem jsou nové možnosti léčby. Týká se to především
stále zdokonalované hormonální terapie a velice
perspektivní se zdá i uplatnění biologické léčby.

Zajímavé je, že se karcinom prsu může velmi vzácně vyskytnout
i u mužů (méně než 1%).

Rizikové faktory a prevence rakoviny prsu

Existuje řada faktorů, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku
karcinomu prsu u žen. Patří sem faktory genetické,
hormonální, nutriční a faktory
zevního prostředí
.

Nejzávažnějším rizikovým faktorem je však věk.
Zatímco ve věku nad 25 let se tyto nádory vyskytují ojediněle, jejich
incidence začíná výrazně stoupat v období kolem 30. roku a nádory
objevující se ve věku nad 45 let představují valnou většinu.

U 75 % žen není identifikován kromě věku žádný jiný známý
rizikový faktor. Z tohoto důvodu se tedy věnuje pozornost ženám, kterým
je nad 45 let a jejich lékař je posílá každé dva roky na
mamografické vyšetření.

Je to veliký úspěch v preventivních opatřeních hrazených
pojišťovnou, neboť většina jiných nádorů žádnou podobnou prevenci
nemá. Samozřejmě v tom hraje roli tak vysoká četnost nádoru prsu, ale
také jeho dobrá léčitelnost, pokud se na něj přijde včas.

Ženy středního věku by tedy neměly podceňovat možnost tohoto
nádorového bujení a na mamografické kontoly chodit. Jde vlastně jen
rentgenové vyšetření, které nebolí a není nikterak
náročné.

Ženy mladšího věku pokud mají podezření (například nahmatají si
sami bulku v prsu nebo mají vysoký výskyt nádorů v rodině) mohou též
lékaře požádat, aby je na vyšetření poslal a je to jenom dobře. V tomto
případě se však doporučuje spíše ultrazvuk, protože
není vyloučené že by žena takového věku nemohla být těhotná a posléze
by jí mohlo rentgenové záření uškodit.

Z těch dalších faktorů, které můžeme zjistit tedy u zbývajících
25% žen se jedná například o dlouhodobé působení ženských pohlavních
hormonů – estrogenů – na prsní žlázu.

Především
jsou ohroženy ženy, které po menopauze nebo po operaci dělohy či
vaječníků (tedy předčasná menopauza) užívají hormonální
substituci
, protože jejich pohlavní orgány přestanou produkovat
estrogeny, které jsou důležité pro řadu jiných funkcí v těle,
například zabraňují osteoporóze.

Ženy po menopauze užívají hormonální substituci také pro lepší
psychické naladění a duševní pohodu. Na druhou stranu je hormonální
substituční léčba nevýhodná z hlediska rizika karcinomu prsu a trombózy.

Zajímavé:  Zánět Spojivek Praktický Lékař?

Samotné estrogeny by také mohly zapříčinit vznik karcinomu dělohy, proto
se do hormonální substituce dávají i progestiny, které toto riziko
snižují a na dělohu působí příznivě.

Bohužel nebyl jednoznačně
prokázán podobný efekt v případě karcinomu prsu.

Obecně se doporučuje hormonální substituční léčbu nepoužívat
u rizikových žen, které mají ještě některé z dále uvedených
faktorů.

Ve vývoji karcinomu prsu se uplatňuje jako u většiny ostatních
nádorových onemocněních dědičnost. Tyto nádory bývají
velice často oboustranné (čili na obou prsech).

Zvýšené riziko je hlavně u přímých příbuzných
ženského pohlaví (matka, sestra, dcera) nebo v rodinách, kde se kumulují
různé druhy nádorů v rámci tzv.

syndromů (Li-Fraumeni syndrom, Cowdenův
syndrom apod.

) Tam jde o to, že lidská DNA je postižena zrovna
v klíčových oblastech, kde leží důležité geny pro opravy
DNA
nebo spuštění buněčné smrti.

Tyto funkce genů jsou velmi užitečné, protože kdyby došlo
k jakémukoliv postižení DNA v jiných úsecích, tyto geny je dokážou
opravit a nedojde tudíž k nádorovému bujení. Stejně tak je důležitá
i buněčná smrt, ačkoliv se vám to může zdát podivuhodné.

Když už
vznikne nějaký nádor, je přece žádoucí, aby tyto nádorové buňky
umíraly a nádor tak „vymizel“. Pokud je však postižen gen, který má
buněčnou smrt na starosti, naopak tím dá vlastně možnost nádorovým
buňkám se dál množit a být v podstatě nesmrtelnými. Proto má
poškození těchto genů takový význam.

Tímto způsobem může vzniknout
rakovina prsu i řada jiných zhoubných nádorů.

Další geny, které v současné době hrají svou roli nejen při vzniku
rakoviny prsu, ale díky tom právě i v její diagnostice, jsou geny
BRCA 1 a BRCA 2.

Poškození genu BRCA 1 se
zvýšeně objevuje právě u karcinomu prsu, vaječníků a v menší míře
též u mužů s karcinomem prostaty. Přenašečky mají celoživotní
riziko, že dostanou karcinom prsu (55-85%) nebo karcinom vaječníků (15-45%).

Porucha genu BCRA 2 je spojená obvykle z horší prognózou.

Testování na BRCA 1 a BRCA 2 se dělá u žen, které
už karcinom prsu nebo vaječníků mají a je jim méně než 35 let, dále
u mužů s karcinomem prsu, u žen, které mají jak karcinom prsu, tak
vaječníku, kde nezáleží na věku, u žen, u nichž se karcinom prsu
objevil na obou dvou prsech nebo u žen, které mají zvláštní druh
karcinomu (medulární karcinom prsu). Pak ještě u nemocných žen, které
mají v rodině další nemocné ženy s karcinomem prsu nebo vaječníků
(sestru, matku).

Tím se zjistí, zda nemocná žena je přenašečkou a mohla by tak ohrozit
své děti (ženského, ale i mužského pohlaví), které pak jako dospělé
též podstoupí toto testování. Stejně tak se ho zúčastní i zdravé
osoby, v jejichž rodině už někdo byl pozitivně testován, protože
i když jsou zdravé, mohou být přenašečkami (riziko, že přenašečka
dostane nádor je do 85%, tedy ne 100%!).

Nemusíte se však bát, že pokud máte karcinom psu, bude ho mít
automaticky vaše dcera. Tyto dědičné formy nádorů prsu se vyskytují pouze
v 5-7% všech prsních karcinomů. Je ale samozřejmě dobré tento screening
udělat ve výše uvedených případech, neboť tam je
pravděpodobnost větší.

K rizikovým faktorům patří také obezita a
nadbytek tuků v potravě (hlavně nasycené mastné kyseliny,
které jsou obsaženy například v másle, živočišných tucích, tučných
sýrech, majonéze apod.). Dalšími klasickými faktory jsou
kouření a nedostatek pohybu.

Některé hormonální a genetické změny jsou zodpovědné také za
některá benigní (nezhoubné, čili ne za karcinom) onemocnění prsu jako
jsou cysty (fibroepiteliální cystická dysplazie). Tato
dysplazie je přednádorovým stavem s výrazně vyšším rizikem vzniku
karcinomu. Ale pozor, ne všechny cysty na prsou patří do kategorie
fibroepiteliální cystická dysplazie!

Méně významnými, avšak pro lékaře někdy upozorňujícími faktory
jsou: časná menstruace, pozdní menopauza, bezdětná žena (tedy žena,
která nikdy nerodila), vyšší věk při prvním porodu, užívání
hormonální antikoncepce a nadměrná zátěž ionizujícím zářením
(rentgenové, záření gama).

Z uvedeného tedy vyplývá, že plno predispozic ovlivnit nemůžeme jako
je tomu především u věku, u dědičných nádorů nebo u nádorů, které
se vyskytnou bez předchozí zátěže některými dalšími rizikovými
faktory.

Pokud chcete udělat maximum pro vaši prevenci, dbejte pravidelných
mamografických kontrol, případně přijďte za lékařem i dříve, pokud
vám není ještě 45 let a máte podezření, že by jste mohla být nemocná.
Sama si alespoň jednou měsíčně zkontrolujte prsa, zda
nenahmatáte nějaký útvar (samovyšetřování prsů). Otázku hormonální
substituční léčby řešte se svým gynekologem.

Ostatní faktory jsou předmětem vašeho životního stylu, takže když
budete jíst zdravě a provozovat rekreačně nějaký sport, případně
nebudete kouřit, určitě vám to prospěje i v řadě dalších směrů
vašeho zdraví.

Samovyšetřování prsů

Žena by ho měla provádět každý měsíc, pokud ještě menstruuje tak
nejlépe mezi 7. až 8. dnem po skončení menstruace. Při
vyšetření si lehněte na záda a prs vyšetřujte prsty protilehlé ruky tak,
že prsní žlázu tlačíte proti stěně hrudní a krouživým pohyb
zjišťujete, zda nenarazíte na přítomnost nějaké rezistence (odporu)
pod prsty.

Postupujte od bradavky k okrajům prsu a postupně jej tak vyšetřete
celý. Totéž opakujte u druhého prsu. Když byste nahmatala cokoliv
podezřelého, zajděte raději co nejdříve ke svému lékaři nebo do
speciální poradny pro nemoci prsu.

Příznaky a projevy rakoviny prsu

Nejčastějším projevem je nebolestivá bulka, kterou si
pacientka nahmatá sama při samovyšetřování nebo je zjištěna lékařem
při vyšetřování (a to nejen na gynekologii, ale i jako náhodný nález
při vyšetření za jiným účelem). Tato bulka je prvním příznakem asi u
� nemocných.

Z hlediska dostupné léčby je optimální, pokud se jako první objeví
nehmatné ložisko při mamografickém vyšetření, čili nádor, který je
v počátečním stádiu a ještě se klinicky neprojevuje. Toho lze dosáhnout
jen pravidelnými mamografickými kontrolami, ale i tak pokud by se nádor
objevil například brzy po kontrole, může růst necelé dva roky do další
kontroly a už se u pacientky i projeví.

Takže ne vždy by se včasný záchyt podaří, stejně tak u mladších
nemocných, pro které ještě není screening určen. Nicméně je statisticky
dokázáno, že se zavedením screeningu a snad větší osvětou se časný
záchyt nádoru prsu zvýšil a tím se zlepšila samozřejmě
jeho léčba.

Mezi další ale méně časté (jak uvádějí samotná procenta) příznaky
onemocnění patří bolest prsu (5%), zvětšení
prsu
(1%), vtažení kůže nebo bradavky (5%),
výtok z bradavky (2%) nebo povrchové změny
na bradavce, například šupinatění (1%).

Zvětšení uzlin v podpaží nebo nad klíční kostí je
už projevem šíření nádoru. Méně než 10% onemocnění se manifestuje
příznaky již vzdálených metastáz, tedy příznaky v jiných orgánech
(například bolestmi zad při metastázách do kostí).

Léčba rakoviny prsu

Po stanovení diagnózy na základě mamografie, případně
dopněné ultrazvukem, kdy už je tedy jisté, že pacientka
má karcinom prsu, se dělá histologické vyšetření, aby se
mohl určit správný postup léčby. Na histologii se pošle vzorek vaší
tkáně z tzv. biopsie, která se provádí velmi tenkou
jehlou.

Histologie prokáže, zda se jedná o lobulární karcinom,
který je méně škodlivý (neinvazivní) nebo duktální
karcinom, který naopak narůstá do větších rozměrů, ale zase může být
díky tomu snadněji diagnostikován. Škodlivost spočívá v jeho šíření
do okolí.

Rozhodující pro léčbu také je, zda má nebo nemá pacientka
metastázu v uzlinách, nebo i ve vzdálených orgánech.
K tomu slouží další vyšetření daných orgánů – např. ultrazvuk
(sono) jater, rentgen hrudníku a scintigrafie (vyšetření na oddělení
nukleární medicíny) kostí.

Pomocí ultrazvuku se vyšetřují i uzliny, do kterých se nádor šíří
jako první (v podpaží a nad klíčkem).

Dělá se i biochemické vyšetření (z krevního
odběru) na stanovení nádorových markerů, což jsou dalo by
se říci molekuly specifické pro daný nádor, který je vylučuje do krve
(u karcinomu prsu je to hlavně CEA).

Další věc, která se
z biochemie určuje je přítomnost některých receptorů,
které jsou důležité pro hormonální léčbu, aby se látka, kterou podáme
ve formě tablety, na daný receptor vůbec navázala.

Zajímavé:  Bradavice Na Nohou Léčba?

Některé nádory prsu
tyto receptory nemají, proto je pak nelze léčit hormonální terapií, ale
musí se zvolit jiný postup.

Volba léčebné strategie závisí tedy na věku, hormonálním stavu
(přítomnost/nepřítomnost receptorů), celkové kondici a na přítomnosti a
počtu metastáz.

Základní metodou léčby časných karcinomů je chirurgický
výkon
, kdy se odebere buď celý prs nebo jeho část (v tomto
případě následuje většinou ještě ozáření). Pro zbavení se nádoru je
také lepší odebrat i lymfatické uzliny v podpaží, protože v mnoha
případech se tam již nádor rozšířil a nemusí být ještě nijak
prokazatelné.

V současné době již však existuje možnost udělat během operace
scintigrafické vyšetření (aplikace radioizotopu)
tzv. sentinelové uzliny, která je vlastně první uzlinou,
jež by mohla být postižena a když by bylo toto vyšetření negativní,
nemusely by se uzliny vůbec odstraňovat, protože nádor do nich ještě
naštěstí nedorazil.

Po operaci je u nemocných, které měly zasaženy nádorem i uzliny,
podávána chemoterapie. Je to kvůli tomu, že při operaci
mohlo dojít k tzv. mikrometastázám, tedy rozsevu třeba jen pár
nádorových buněk do krve, tak aby byly tyto buňky zničeny a nádor tak
zcela zlikvidován.

Pokud nemá pacientka postižené uzliny, ale má další zvýšená rizika
nádorového rozsevu (nádor je příliš veliký, nejsou přítomny
estrogenové receptory, nebo je povaha nádorových buněk histologicky velmi
závažná), tak se také doporučuje chemoterapie. Záleží samozřejmě i na
věku, protože u starších nemocněných, by mohla být chemoterapie
zbytečně zatěžující.

U žen po menopauze s pozitivitou estrogenových receptorů se po operaci
dává dlouhodobě tamoxifen (Tamoxifen, Tamoplex, Nolvadex,
Tamifen, Zitazonium), který má tu výhodu, že v některých tkáních
působí proti estrogenu (v prsu) a v jiných podporuje estrogen
(v kostech – brání osteoporóze, v metabolismu lipisů – příznivě
ovlivňuje hladinu cholesterolu). V jedné tkáni, kde také podporuje
estrogen, je to však nepříznivé – v děloze, kde také může vzniknout
nádor. Toto riziko je však vzhledem ke stávajícímu onemocnění až
druhořadé.

Léčba tamoxifenem snížila výskyt recidiv (dalšího vzplanutí nádoru)
o 47%. Je to právě díky úplnému vymícení nádorových buněk, které
mohou vstoupit do krevního oběhu při operaci a které mají estrogenové
receptory, což je vůbec podmínkou celé hormonální léčby.

Dnes se do popředí hormonální léčby dostávají i jiné preparáty
než tamoxifen. Je to anastrazol (Arimidex),
letrozol (Femara) nebo formestan. Jsou to
látky blokující tvorbu estrogenů v nadledvině a ve vaječníku.

Novou léčebnou možností jsou protilátky proti receptoru
HER2 u HER2 pozitivních nádorů.

Jedná se o biologickou
léčbu
, která je velmi cíleně zaměřená proti určité
molekulární struktuře v nádoru a může tedy velice účinně zapůsobit
bez toho aniž by vyvolala mnoho jiných vedlejších efektů.

Je očekáván
její účinek především u nádorů, které mají sklon k většímu
množení buněk a metastazování (tedy u těch, které mají horší
prognózu).

Nádory, které jsou středně pokročilé (tedy ne časné, ale zároveň
ještě nemetastazují), je lepší nejdříve „zmenšit“ tím, že lékař
zvolí některý z chemoterapeutických postupů, než se přistoupí
k operaci. Jedná se totiž už přeci jen o nádor větších rozměrů.

Když se zmenší díky chemoterapii, je pak větší pravděpodobnost, že
operace dobře dopadne. To vše ale za předpokladu, že chemoterapie opravdu
zabere a prokáže se zmenšení nádoru.

Když by se totiž nádor nepodařilo
zmenšit, znamená to, že je už na chirurgický výkon pozdě a je lepší
nádor ozářit a znovu zkusit chemoterapii.

Po zdařené operaci se dává opět doplňující chemoterapie nebo
hormonální léčba kvůli mikrometastázám.

Léčba metastazujícího karcinomu je již svízelná. V podstatě nejde
karcinom vyléčit, ale jen zmenšit a zmenšit tím i obtíže, které již
mohou být i v jiných orgánech díky metastázám.

Pacientkám se dává
chemoterapie nebo hormonální léčba
tamoxifenem
.

Ta je zase upřednostňována u nemocných, které mají
estrogenové receptory a zabírá zejména pokud jsou metastázy v kostech nebo
měkkých tkáních.

Za těchto okolností je dobré také ozařování (na
metastázy v kostech, které se projevují těžkými bolestmi zad, nebo na
metastázy v mozku). Chemoterapie je vyhrazena pro pacientky s metastázami do
jater, s rychlým šířením nádoru a pro ty, které nemají estrogenové
receptory.

Celkově lze shrnout, že lepší vyhlídky na vyléčení mají nádory prsu
s co nejnižším počtem postižením uzlin (ideálně nulovým) a ty které
mají pozitivní estrogenové receptory a dají se tudíž léčit hormonální
terapií. Dalším ukazatelem jsou různé histologické formy nádoru a také
podle novějších poznatků protein HER2 (spojen s horší prognózou), proti
jehož receptoru byla ale nalezena protilátka (nazvaná trastuzumab).

Nádory prsu jsou velmi různorodé a u každé pacientky se může situace
značně lišit. Nejde tedy bohužel zaškatulkovat, kdo se určitě vyléčí a
u koho se nemoc i po operaci za několik let vrátí. Léčitelnost je však
oproti jiným zhoubným nádorům velmi nadějná.

Diskuse

Další názvy: karcinom prsu, zhoubný nádor prsu, maligní nádor prsu, karcinom mammy

Diskuze Bolest a píchání v levém prsu

Ahoj holky, od dnešního rána mě zničeho nic začalo bolet levé prso.
Bolí to z boku na dotek.. Po pár hodinách, mě v něm každou chvíli
docela dost píchalo, nemůže to být nějaký zánět? Nekojím, ani nic
takového, prsa mě nikdy nebolela.. Takže nevím, čím to může být?

Velikost písma:

@Krisťa81 I já měla
dnes dostat ms a nedostavila se. Na gyndě jsem byla před měsícem a
v pořádku. Pokud to nepřejde do zítra, tak budu muset vyrazit a jak to léčil? díky za info

No já tam šla asi po týdnu a pár dnech, když už jsem měla spoždění
14 dnů (u mě totiž normální jev
spoždění i 2 měsíce) a cysta už byla prasklá. Takže mi jen řekl, že
MS by se měla dostavit do 14 dní a stalo se tak téměř na den přesně.
Ale měla jsem ji teda poměrně velkou. Přes
3cm. Takže léčbu jsem ani nezahájila. Ale řekla bych, že se na to dává
Norethisteron. 

@Krisťa81
píše:
No já tam šla asi po týdnu a pár dnech, když už jsem měla spoždění
14 dnů
*Tím myslím, když mě to prso bolelo týden a něco. 

@Krisťa81 Tak to jo,
já doufám, že to třeba přejde .

@natyber Chudinka .. No uvidím jak se to bude vyvíjet a kdyžtak
půjdu zavčas. u nás je právě na gyndě jen 2× do týdne takže bych pak
nerada trpěla více dní 

Ahoj, včera mě začalo bolet pravé prso (bolest vystřeluje od ruky až
k bradavce). Když si přes to místo přejedu rukou, tak tam cítím docela
velkou bouli Mám 4.den MS, tak nevím, jestli to
může být tím, nikdy jsem to neměla Navíc jsem od včera nachlazená Doma mám předškoláka, takže nekojím 

V pondělí si zajdu na gyndu, do konce týdne tam právě doktor není Nevíte, co by to mohlo být? 

Řekla bych, že to může být uzlina, pokud jsi nachlazená.

Ahoj. A co bolest pod lopatkou, ta ruka do které to střílí je celkově
oslabená?

@Dalibor7 píše:
Ahoj. A co bolest pod lopatkou, ta ruka do které to střílí je celkově
oslabená?

Ne, lopatka mě nebolí. Trošku mám namoženou tu ruku z psaní na PC.
Když zvednu ruku, tak to cítím jako namožený sval a to jsem tak 14 dní
nebyla posilovat 

Já bych taky tipla uzlinu já měla takovouhle bouli jednou v podpaží a
nemohla jsem rukou ani hýbat ale jestli se to třeba do neděle nezlepší
nebo to bude ještě horší, tak bych asi radši jela k doktoru 

Ahoj holky, snad mi někdo poradí. Před nějakým časem mne bolelo levé
prso, samo odeznělo, neřešila jsem. Od včera bolí zase, je takové tuhé na
dotek, bradavka bolí, je větší než pravé, z bradavky mi vytéka něco
jako mlezivo a to i z pravé takže to mi nepřijde nic exra. Jinak nekojím
už 3 roky a to mlezivo při zmáčknutí vytékalo vlastně vždy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector