Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

V roce 2021 jsme otevřeli většinu naších testovacích checkpointů. Testujeme HIV, syfilis a hepatitidy B a C. Uzavřené pobočky zůstaly v Brně, Olomouci a Bratislavě.

Před vyšetřením se již není potřeba objednávat na konkrétní termín – výjimkou je Ostrava, kde je nutné si i nadále objednat.

Upozorňujeme, že pokud dojde k zhoršení situace, mohou být jednotlivá regionální pracoviště kvůli nákaze náhle uzavřena.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

Oddělení podpory práv pacientů prostřednictvím Pacientského hubu vás zve ke sledování Webináře k aktuálnímu tématu Očkování proti onemocnění covid-19 ve vztahu k chronickým onemocněním.

– Celý článek –

1. prosince si připomínáme světový den AIDS. Společnost GSK/ViiV Healthcare na toto aktuální téma připravila pro českou i mezinárodní odbornou veřejnost ve spolupráci s prof. José Gatellem a prof. Jürgenem Rockstrohem sympozium věnované novým trendům v léčbě HIV.

Vzhledem k současné pandemické situaci setkání proběhlo prostřednictvím webináře a zúčastnili se ho přední lékaři z Německa, Španělska, Polska, Rakouska a České republiky.

Jeho tématem byla také léčba HIV v době koronavirové pandemie a dopady COVID-19 na zdraví HIV pozitivních pacientů.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

Praha, 29. listopadu 2020 – Každý pátý HIV pozitivní v České republice o své infekci neví, protože nebyl otestován, 40 % HIV pozitivních je pak diagnostikováno v pozdním stádiu infekce.

Pandemie COVID-19 může situaci ještě více zhoršit.

V jejím důsledku bylo v tomto roce omezeno testování na HIV a zhoršila se i dostupnost pre-expoziční profylaxe, která je součástí komplexního souboru metod prevence přenosu HIV.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí tradičně své síly i v tomto náročném období a uspořádají v úterý 1. 12. 2020 při příležitosti World Aids Day sérii akcí.

Lidé se budou moci bezplatně a anonymně otestovat na HIV před obchodním centrem Forum Nová Karolina Ostrava.

Více o tématu HIV a AIDS se mohou zájemci dozvědět v rámci online kampaně mediků, která podpoří i sbírku na podporu činností České společnosti AIDS pomoc, z.s.

– Celý článek –

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (ZUOVA) obnovuje provoz poraden HIV v Ostravě, Opavě, Olomouci, Zlíně a Vsetíně od pondělí 23.11.2020. Tyto poradny byly od října dočasně uzavřeny z důvodu respektování celostátních opatření proti COVID-19.

– Celý článek –

Vzhledem k epidemiologické situaci dochází k úpravě provozu CheckPointů České společnosti AIDS pomoc, z.s. Ideálně si předem vyplňte předtestový dotazník, abyste v našem zařízení minimalizovali čas svého pobytu.

V Praze je nutné na návštěvu objednat on-line. Checkpoint Ústí nad Labem zůstává v provozu v nezměněném režimu.

Mimo provoz jsou regionální CheckPointy: Brno, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Teplice, České Budějovice, Slovensko / CheckPoint Bratislava

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

43% nárůst v testování na HIV. Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) v letošním roce nabízela testování v rámci festivalu Prague Pride.

Testovalo se od pondělí do soboty v Pride Village na Střeleckém ostrově, od pondělí do pátku v Pride Cinema v Kasárnách v Karlíně a v sobotu ve Žlutých lázních.

V letošním roce se nechalo během týdne Prague Pride otestovat zatím nejvíce lidí na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C za historii tohoto festivalu. V Praze navštívilo testovací místa celkem 1233 lidí (v roce 2019 to bylo 861).

Na testovacích místech bylo provedeno 1232 testů na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Celkem terénní laboratoře vyhodnotily 3611 testů. A to přesto, že se nekonal průvod Prahou, ani následný festivalový program na Letné.

– Celý článek –

Hledáme nového kolegu na pozici zdravotník/zdravotní sestra. Pokud jsi zručný/á při odběrech, rozumíš si s pacienty, nevadí ti cestovat ani nepravidelná pracovní doba a hledáš práci v netradičním zdravotnickém zařízení i v terénu, pak jsi možná na správném místě.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

V Praze navštívilo testovací místa České společnosti AIDS pomoc celkem 1233 lidí (v roce 2019 to bylo 861). Na testovacích místech bylo provedeno 1232 testů na HIV, 993 na syfilis a 428 na žloutenku typu B a 958 na žloutenku typu C. Celkem tedy terénní laboratoře vyhodnotily 3611 testů.

A to přesto, že se nekonal průvod Prahou, ani následný festivalový program na Letné, kde tradičně probíhá testování ve velkokapacitním stanu pro desítky lidí.

Letošní testování se podařilo díky velkému nasazení personálu z celé republiky a souběžnému testování na několika festivalových místech.

– Celý článek –

Upozorňujeme, že některé testovací sanitky mohou být z důvodu zhoršující se epidemiologické situace COVID-19 zrušeny. Sledujte proto aktuální informace na našem webu a seznam mobilních testovacích míst zde. Děkujeme za pochopení.

– Celý článek –

Na celém světě je infikováno virem HIV přibližně 38 milionů lidí, ve Spojených státech asi 1,1 milionu lidí.

V současné době lidé s HIV užívají antiretrovirovou terapii (ART), která může potlačit HIV na nedetekovatelné hladiny v krvi, ale virus přetrvává v celém těle v latentně infikovaných klidových CD4 + T buňkách.

Imunitní systém nemůže tyto buňky rozeznat a žádná současná terapie je nemůže eliminovat. Když se ART terapie zastaví, virová nálož v krvi stoupá. To je důvod, proč lidé s HIV musí brát ART nepřetržitě a tento latentní rezervoár je považován za největší překážku léčby.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

S lítostí oznamujeme, že nás ve středu 3. 6., po statečném boji se dvěma nepřízněmi osudu, ve věku 64 let opustila paní doktorka Eva Jílková.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

Obnovili jsme testování ve standardních ordinačních hodinách ve všech našich HIV CheckPointech. Výjimkou je ostravské pracoviště, které je přesunuto do jiné ordinace v budově. Zde bude pokračovat testování na objednání (čas a jméno), protože provozní doba se bude v některé týdny měnit.

Na testování v Ostravě se proto musíte objednat prostřednictvím formuláře na konci předtestového on-line dotazníku. Checkpoint v Bratislavě obnoví provoz od 5.6. Ordinační hodiny CheckPointů naleznete na www.hiv-testovani.cz. Nezapomeňte před testováním vyplnit předtestový dotazník na www.

hiv-pomoc.cz.

Podle dostupných informací obnoví běžný provoz od 18.5. i státní HIV poradny všech zdravotních ústavů a další pracoviště.

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

Každoročně na třetí květnovou neděli, letos 17. května, připadá mezinárodní vzpomínkový den na oběti nemoci AIDS (International AIDS Candlelight Memorial day). Celý svět, a také Česká republika, si tento den a oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS, tedy červeným nasvícením budov.

Letos se rozsvítí budovy v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Červené nasvícení se stane nejenom připomínkou obětí AIDS, ale také upozorněním, že HIV je stále velkým problémem dnešní společnosti. Česká společnost AIDS pomoc tento projekt pořádá již sedmým rokem.

– Celý článek –

Vážené členky a vážení členové spolku,

dovoluji si vás pozvat na členskou schůzi České společnosti AIDS pomoc, která se uskuteční 29. května 2020 od 16 hodin v přednáškovém sále Domu světla v pražském Karlíně (Malého 282/3, Praha 8).

– Celý článek –

Počet HIV pozitivních v ČR – vše o zdraví

Nejen, že nám z České společnosti AIDS pomoc můžete pomoci zlepšit nastavení našich služeb pro vás a vaše blízké či přátele a my vám za to budeme velmi vděčni, ale ještě vás i odměníme!

– Celý článek –

Na konci listopadu minulého roku tým pracovníků ČSAP navštívil norské zdravotnické organizace v rámci projektu fondů EHP. Setkali se s kolegy z Helseutvalget, která se zaměřuje na zdraví LGBT+ komunity a z kliniky Olafia, která je vedoucí institucí na poli prevence HIV a to pomocí pre-expoziční profylaxe (PrEP).

– Celý článek –

Epidemie nového koronaviru zasáhla do všech částí společenského života a nejinak je tomu i u 10. ročníku běhu Fun & Run, který se měl konat 17. 5. 2020 a který se překládá na 6. 9. 2020. Vůbec nic si z toho ale nedělejte, aspoň máte více času na přípravu.

Na procházky a kondiční pobyt v přírodě, tedy ani na běh nejvýše ve dvou lidech, se aktuální restrikce nevztahují. I tak ale při trénování myslete na své zdraví a pokud se pohybujete v místě, kde se vyskytuje více osob, mějte zakrytá ústa a nos. Od úterý 7. 4. 2020 je povoleno individuálně sportovat na venkovních sportovištích. Běh nebo jízda na kole v lese jsou možné i bez roušek.

– Celý článek –

V Ústí nad Labem je místní CheckPoint/PrEPPoint v provozu bez omezení a bez objednání – prosíme o přípravu vyplněním předtestového dotazníku na www.hiv-pomoc.cz. V Checkpointech: Praha – Dům světla, Olomouc, Teplice, Ústí n. Orlicí a Č.

Budějovice testujeme pouze při objednání na jméno a stanovený čas. Objednání je možné na konci před-testového dotazníku na www.hiv-pomoc.cz. Ostatní regionální CheckPointy (Hradec Králové, Brno, Ostrava, Bratislava) zůstávají uzavřeny.

PrEPPoint v Praze obsluhuje rovněž pouze objednané a neodkladné případy.

– Celý článek –

Stanovisko EACS (Evropské AIDS klinické společnosti) & BHIVA (Britské asociace pro HIV/AIDS k riziku koronavirové infekce COVID-19 pro lidi infikované HIV (PLWH).

COVID-19 & HIV: Dosud nejsou známa žádná data, která by svědčila pro častější výskyt nebo odlišný průběh infekce COVID-19 u osob žijících s HIV v porovnání s HIV negativními lidmi. Současná data ukazují, že závažnější průběh nemoci je spojen s vyšším věkem, mužským pohlavím, a s některými chronickými chorobami jako je kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka.

Obecně tedy HIV pozitivní, kteří jsou na léčbě, mají normální počty CD4+ buněk, a potlačenou virovou nálož, by neměli být ve zvýšeném riziku nákazy s vážným průběhem. Přesto mnoho lidí, kteří žijí s HIV, má další rizika.

Téměř polovina HIV pozitivních v Evropě je starších než 50 let. Častěji trpí některými dalšími chorobami jako kardiovaskulární onemocnění a chronická nemoc plic.

Předpokládá se, že závažnější průběh koronavirové infekce by mohl nastat u lidí, kteří nejsou na léčbě nebo jejichž počet CD4+ buněk je nižší než 200 kopií/µl). Zatím nemáme žádné údaje o riziku pro těhotné HIV pozitivní ženy nebo údaje o možném přenosu na jejich plod.

Měla by se tedy nadále dodržovat stávající národní doporučení ve vztahu k redukci zdravotních rizik a péči o případné zdravotní potíže HIV pozitivních osob.

COVID-19 & antiretrovirals: Pokračuje diskuse a výzkum, zda některé protivirové léky působící proti HIV nemohou mít aktivitu také proti COVID-19.

První randomizovaná výzkumná studie s lopinavirem/ritonavirem neprokázala efekt proti běžné péči u 199 hospitalizovaných dospělých s těžkým průběhem COVID-19. Není žádný důvod očekávat příznivý efekt od jiných antiretrovirů včetně inhibitorů proteáz.

Nicméně darunavir v jedné laboratorní analýze prokázal, že má schopnost se vázat na COVID-19 proteázu.

– Celý článek –

Česká společnost AIDS pomoc pro školy a jejich žáky a studenty od 14 let, tedy žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol, pravidelně připravuje webináře zaměřené na problematiku HIV a AIDS.

Vzhledem k současné situaci jsme se rozhodli tyto Webináře otevřít všem jednotlivcům, kteří mají zájem dozvědět se více o HIV a AIDS. Není tedy nutné, aby se hlásily celé třídy, ale v případě zájmu o téma se mohou přihlásit jednotlivý žáci a studenti, jejich rodiče, učitelé.

Zajímavé:  Za Jak Dlouho Jít K Lékař Těhotenství?

– Celý článek –

s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci týkající se koronaviru COVID 19 v ČR si Vás dovolujeme informovat o režimových opatřeních v HIV centrech v ČR a v lékařských zařízeních v ČR obecně. Obecně platí pravidlo, abyste minimalizovali svůj pobyt ve veřejných prostorách mimo svůj domov. Výrazně tím snížíte riziko nákazy.

Pokud jste objednáni na pravidelnou kontrolu a vyzvednutí léků, minimalizujte svůj pobyt na infekčních odděleních.

Je možné, že HIV centra s cílem minimalizovat pobyt pacientů s HIV na odděleních, omezí návštěvu v ambulanci pouze na výdej léků. Situace se v jednotlivých HIV centrech může lišit.

Cílem opatření je snížení rizika přenosu jakékoliv infekce na co nejkratší čas.

Pokud nejste objednáni a chcete navštívit lékaře z důvodů akutních zdravotních problémů, kontaktuje předem své HIV centrum a domluvte se na následném postupu. Pokud potřebujete jen předepsat jiné, než centrové léky, kontaktujte svého lékaře nebo HIV centrum telefonicky nebo e-mailem, aby Vám byl vystaven elektronický recept.

– Celý článek –

Česká společnost AIDS pomoc otevřela 10. 3. 2020 v Domě světla v Praze PrEP Point. Jedná se o venerologickou ordinaci, která se zaměřuje na konzultace a vyšetření zájemců o užívání preexpoziční profylaxe (PrEP).

Pokud klient absolvuje všechna potřebná vyšetření, PrEP mu v naší ordinaci také předepíšeme.

Preexpoziční profylaxe (PrEP) je lék pro HIV- osoby, který pomáhá snížit riziko infekce virem HIV a spolu s použitím prezervativu nabízí velmi účinnou ochranu.

– Celý článek –

Česká společnost AIDS pomoc zahájila realizaci projektu zaměřeného na vývoj nových služeb pro osoby z HIV pozitivní komunity a osoby z jejího blízkého okolí, jako jsou rodinní příslušníci, partneři, přátelé, spolupracovníci apod.

– Celý článek –

  • Prosíme všechny klienty,
  • kteří mají kašel, dýchací obtíže, zvýšenou teplotu, horečku, aby odložili návštěvu našich testovacích ChceckPointů na dobu, kdy budou plně zdraví.
  • – Celý článek –

Informace platné k 27.2.2020 16:45. Budeme dále aktualizovat.

Pro HIV+ osoby s jakýmkoliv stavem imunity platí stejná doporučení jako pro ostatní obyvatele ČR. O průběhu infekce u osob s HIV zatím nejsou dostupné informace.

– Celý článek –

Po 19 letech objevil tým vědců nový kmen HIV. Za objevem stojí společnost Abbott Laboratories, která provedla výzkum společně s Univerzitou v Missouri.

Kmen je součástí skupiny M-verze HIV-1, stejné rodiny virových podtypů, které mohou být zodpovědné za globální pandemii HIV.

Výsledky byly zveřejněny v listopadu 2019 v časopisu Journal of Acquired Immune Deficient Syndromes (Noviny syndromů získané imunitní deficience) .

– Celý článek –

Muž známý jako „Lisabonský pacient“, tedy nejstarší známý HIV pozitivní člověk, zemřel v říjnu 2019 a bylo mu 100 let. Miguel je pseudonym použitý v případové studii. Podle portugalských lékařů „zemřel klidně“ v posteli ve spánku.

Jeho případ představuje důležitý precedens pro HIV pozitivní a pro ty, kteří stále považují nemoc za rozsudek smrti, uvedl specialista na HIV Dr. Giovanni Guaraldi, který je spoluautorem případové studie a loni hovořil s CTV News.

– Celý článek –

Implantát obsahující nový antiretrovirus by mohl poskytnout trvalé hladiny léku dostatečné k prevenci infekce HIV po dobu více než jednoho roku, uvedl Dr. Randolph Matthews na 10. mezinárodní konferenci AIDS o HIV Science (IAS 2019) v Mexico City. PrEP by se tak neužíval formou polykání pilulek, ale uvolňoval by se do těla z implantátu.

– Celý článek –

Přibývá cizinců s virem HIV, za deset let jich je v Česku dvojnásobek

Během deseti měsíců roku 2020 přibylo mezi cizinci o 15 případů viru HIV než za celý loňský rok. Počet také přesáhl dosavadní maximum 87 z roku 2016. O statistikách v úterý informoval Vratislav Němeček ze Státního zdravotního ústavu.

Mezi HIV pozitivními cizinci v Čechách jsou nejčastěji, zhruba v 75 procentech případů, obyvatelé zemí střední a východní Evropy. Především z Ukrajiny, Slovenska a Ruska.

Mnozí z nich také nemají v Česku zdravotní pojištění, a tak je podle Němečka není možné léčit. „Poskytne se jim neodkladná péče, ale ne setrvalá léčba.

Řada z nich se vrací zpátky domů, někteří si pojištění zajistí a pak mohou být léčeni,“ uvedl Němeček.

Nové případy nákazy HIV v Česku

Rokobčané ČR cizinci s dlouhodobým pobytem
2000 45 13
2010 139 41
2016 199 87
2019 149 73
2020* 123 88
* do 31.10.                           Zdroj: Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS, SZÚ

U domácí populace i cizinců je nejčastěji uváděn přenos sexuální cestou, především v homosexuální komunitě. U občanů ČR tvořil v letech 2015 až 2019 asi 79 procent, u cizinců 55 procent. U cizinců je častější heterosexuální přenos (v 35 procentech případů), u domácí populace byl tento způsob zaznamenán v 16 procentech. Vyšší podíl je u cizinců při nákaze mezi injekčními uživateli drog.

Z 211 nových případů bylo letos 173 mužů a 38 žen. Průměrný věk nově zjištěných byl 37,4 roku. U 34 lidí se nákaza zjistila pozdě, tedy až ve stadiu, kdy propukla nemoc AIDS. Na ni letos zemřelo 15 lidí.

Nejvíce nových nakažených zaznamenali zdravotníci v Praze (36 procent). Loni přibylo 222 případů HIV, podle Němečka je pravděpodobné, že letošní celková čísla budou vyšší. Nejvíce nových nakažených bylo v roce 2016, a to 286.

Letošní data mohou být ale podle odborníků ovlivněna koronavirovou epidemií, kvůli které se na jaře dočasně omezilo cestování mimo ČR. Mezi novými případy je totiž 55 lidí, kteří už o své HIV pozitivitě věděli. Odborníci se domnívají, že se jedná zčásti o cizince, kteří si léky zajišťovali v zahraničí a pomoc specializovaného centra v Česku museli vyhledat kvůli nemožnosti cestovat.

Od roku 1985, kdy se data o infekci HIV a nemoci AIDS sbírají, bylo v Česku zjištěno 3801 případů HIV pozitivních. U 710 z nich se rozvinula nemoc AIDS, 326 lidí na AIDS zemřelo.

Česko nicméně patří dlouhodobě k zemím s nižším výskytem nákazy. Zástupci neziskových organizací i lékaři ale poukazují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale tento typ bílých krvinek znovu ubývá, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Lékaři upozorňují na prevenci, počet HIV nakažených roste

  • Dle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (viz tabulka níže) počet nemocných HIV v České republice stále narůstá, zatímco v roce 2010 bylo HIV pozitivních 1 522, jen za prvních pět měsíců letošního roku je to již 3 468.
  • Zdroj: SZÚ, odkaz zde 

Také z tohoto důvodu je potřeba zdůraznit zásadní roli prevence, která spočívá především v zásadách dodržování bezpečného pohlavního styku. Dominantním přenosem infekce HIV v České republice je totiž právě nechráněný styk mezi muži. Jestliže existuje riziko nákazy, je vhodné se nechat co nejdříve vyšetřit, aby mohla být zahájena léčba. Není to složité, jedná se o klasický odběr krve, z něhož budou zjištěny protilátky proti HIV. Toto vyšetření mohou zájemci uskutečnit na Klinice infekčních chorob každý všední den od 7:00 do 12:00 hodin v 1. patře pavilonu B. Výsledek testu mohou znát již do dvou hodin. Bližší informace včetně kontaktu naleznete zde.

Videovizitku HIV centra sledujte na:

 

Léčba HIV se od 90. let 20. století posunula výrazně vpřed a jak zdůrazňuje MUDr. Svatava Snopková, Ph.D., vedoucí lékařka HIV centra FN Brno, optimálně zaléčení pacienti dnes žijí plnohodnotným životem: „Vyléčit infekci HIV nelze, ale stabilizovat ano.

Přestože je to poměrně nová infekce, podařil se obrovský pokrok v léčbě. Ještě před 20 lety to bylo jednoznačně smrtelné onemocnění, které mělo jasnou progresi a jasný konec. Vývoj antiretrovirové terapie je jeden z nejdynamičtějších evolučních procesů v historii medicíny.

Po zavedení antiretrovirové léčby došlo k dramatickému snížení morbidity a mortality HIV infikovaných.

Infekce HIV je dnes považována za typicky chronické onemocnění, při němž je možné udržet vysokou kvalitu života s očekávanou délkou, která se podstatně neliší od kvality a délky života u obecné populace.“

Mohou takoví pacienti představovat riziko pro zdravotnický personál, který je ošetřuje? „Pokud pacienti dodržují léčebný režim a užívají pravidelně léky, jejich virová nálož (plazmatická virémie) je pod hladinou detekovatelnosti, což je u 95 % léčených pacientů, riziko nákazy jiného člověka je velmi nepravděpodobné. Nepředstavují tedy ohrožení ani pro zdravotnický personál, který je ošetřuje,“ upřesňuje doktorka Snopková.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.  

Jak nemoc HIV prožívá pacient? Podívejte se na příběh Aleny.

 

Fotogalerie

Nejdřív asijská rozkoš, pak obavy. Jak se vyvíjí počet HIV pozitivních v kraji?

Jedno hezčí než druhé. Podívejte se Daniela Tauberová

Dva nové případy infekce HIV zaznamenali odborníci v říjnu v Olomouckém kraji.

Celkem od ledna do konce října eviduje Státní zdravotní ústav (SZÚ) v regionu sedm nakažených, zatímco za celý minulý rok bylo pět nových případů.

 Náklady na péči o nakažené virem HIV za loňský rok spočítala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v Olomouckém kraji na 9,017 milionu korun. Aktuální data zveřejnila VZP při příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 1. prosince.

Bezplatné anonymní testování na HIV. Ilustrační foto | Foto: Deník / Martina Valentíková

SZÚ uvedl v poslední zprávě za říjen letošního roku nárůst dvou případů HIV na Přerovsku. Muž a žena se nakazili při injekčním užívání drog.

Celkem od ledna do posledního října nově přibylo v Olomouckém kraji sedm případů. Statistiku vede SZÚ podle regionu, způsobu přenosu a pohlaví. Žádná jména ani adresy. Od roku 1985, kdy se tyto případy začaly podchycovat, zaznamenal dohromady 86 nemocných s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji.

Olomoucký region patří mezi oblasti s nižším výskytem HIV infekce – na Zlínsku eviduje SZÚ do konce října letošního roku 60 případů, na Pardubicku 70, ovšem v Moravskoslezském kraji 231 a na jižní Moravě 276. Nejvyšší počet zaznamenala Praha – 1736. Dlouhodobě dominantním rysem výskytu HIV infekce v Česku je vysoký podíl homosexuálního přenosu.

Do olomoucké poradny prevence HIV/AIDS, která sídlí v budově Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje, přicházejí nejen sexuální menšiny, ale i heterosexuálové, kteří si dopřáli rizikové dobrodružství během pobytu v zahraničí. Čína, Vietnam či Thajsko jsou destinace, které podle odborníků uvádějí nejčastěji.

Přečíst článek ›

Vše probíhá anonymně

„Přišel muž mladého věku, jenž počátkem léta odjel do Asie, kde si dopřál erotickou masáž – se vším všudy. Byl vystrašený, uzlíček nervů. Probrali jsme celou situaci a následoval odběr krve,“ popisovala jeden z posledních případů Hana Kabátová, vedoucí olomoucké HIV/AIDS poradny.

Zajímavé:  Jak Vypada Alergie Na Roztoce?

Domů odešel s lístečkem, na který lékařka napsala „jeho“ číslo. Pohovor i vyšetření jsou v poradně anonymní. Pod číslem je evidován vzorek odebraného biologického materiálu. Ten ještě týž den putoval do laboratoře Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Za týden se zájemce o vyšetření dozví výsledek.

Kabátová radí každému, kdo si není jistý, zda se nemohl nakazit, aby si nechal provést diagnostické vyšetření. Protilátky proti HIV se však vytvářejí zpravidla dva až pět týdnů po nákaze.

„Pokud má být výsledek testu skutečně prokazatelně spolehlivý, pak musí uplynout nejméně dva měsíce od rizikového chování,“ vysvětlila vedoucí poradny, kde je testování nejen anonymní, ale také bezplatné.

Přečíst článek › Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu CYKLODENÍK s cyklotrasami napříč Českem. Více zde.
Suzuki Swift nové vozidlo, servisní knížka, v záruce Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované, v záruce Toyota Auris první majitel, servisní knížka, koupeno v I Škoda Octavia koupeno v CZ Opel Astra první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ + PRODAT AUTO Škoda Superb 2,0 TDi L&K DSG 4×4 Škoda Fabia 1,0MPi 44kW ACTIVE BMW Řada 5 530d xDrive S.KNIHA Hyundai Tucson 1.6 T-GDi 2WD SMART Hyundai i30 1.6 MPI, ČR,1.maj, Serv.kniha Volkswagen Caddy 1,9 TDi Life, ČR + Sada kol BMW Řada 5 3.0D,xDrive,M-PACKET,ALCANTARA Ford C-MAX 1,6 i 77kW 84t km Serviska + PRODAT AUTO

AIDS, HIV – přenos viru a příznaky nemoci

  • Prvotní příznaky HIV viru zpravidla připomínají chřipku.
  • Těsně po nákaze HIV virem se objevuje vysoká horečka.
  • Nejčastěji se HIV přenáší pohlavním stykem. Nejúčinnější prevencí je tedy chráněný pohlavní styk.
  • K přenosu HIV viru dochází také z matky na dítě.
  • V pokročilém stádiu se u některých nemocných objevuje například pásový opar.
  • V posledním stádiu AIDS trpí nemocní velmi často tuberkulózou. Na její následky následně umírají.

AIDS je nevyléčitelné onemocnění, které napadá imunitní systém nemocného a následně způsobuje jeho selhání. Nemoci vždy předchází infikace virem HIV, který se nejčastěji přenáší pohlavní cestou. Při včasné diagnóze lze život nakaženého prodloužit o desítky let.

AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity byl poprvé zaznamenán v osmdesátých letech minulého století a od té doby jím onemocněly desítky milionů lidí po celém světě. Nejvyšší výskyt je však v zemích Afriky. Přestože se léky neustále zdokonalují, zůstává nemoc téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou.

Vzniku onemocnění vždy předchází nákaza lidským virem HIV.  O AIDS pak mluvíme až v okamžiku, kdy má infikovaný člověk velmi nízký počet buněk typu CD4 (buňky hrající důležitou roli v imunitním systému) a jeho stav doprovází další symptomy. Zpravidla se jedná o:

  • Infekce
  • Nádory
  • Postižení mozku a nervové soustavy

Přenos HIV

Zatímco většina virů se do lidského organismu dostane pouhým vdechnutím, u viru HIV je to jiné. V lidském těle totiž není schopný zůstat delší dobu. Přežívat může pouze v tekutinách, jakými jsou:

K nákaze pak dochází v momentě, kdy se některá z těchto tekutin dostane do kontaktu se sliznicí jiného člověka. Nejčastěji se tak děje pohlavní cestou, běžným způsobem infikace je však také přenos z matky na dítě, a to jak během těhotenství, tak při porodu a po něm (kojením).

Přestože se HIV množí velmi rychle, trvá často i mnoho let, než infikovanému způsobí nějaké poškození. HIV viru se proto někdy přezdívá pomalý vir. Nehledě na chybějící příznaky, infikovaná osoba je nakažlivá ihned po vniknutí HIV viru do organismu.

Míra nakažlivosti se liší v závislosti na jednotlivých období. V akutní fázi, která nastává ihned po infikaci, je pravděpodobnost nakažení jiné osoby vyšší než v době latentní, kdy nakažený vylučuje menší množství viru. To opětně stoupá v momentě, kdy u nemocného vypukne AIDS.

Oproti většině ostatních virů se HIV soustředí pouze na napadání těch buněk, které jsou určeny k obraně organismu. Konkrétně se jedná třeba o buňky CD4, což jsou zjednodušeně dirigenti imunitního systému.

Inkubační doba

Inkubační doba, tedy období mezi nakažením a prvními příznaky nemoci, trvá přibližně 3 týdny. V tomto období se vir v těle infikovaného množí. Nakažený však zatím nepociťuje žádné příznaky a nemoc nelze poznat ani z testů.

Jako inkubační doba se často nesprávně označuje také velmi dlouhé období před vypuknutím AIDS. To může trvat i 15 let. Jedná se však o období latentní infekce s minimálními klinickými příznaky. V této fázi přežívají lidé v průměru 10,5 roku.

Průběh HIV infekce

První fáze

Krátce po nakažení virem se u infikované osoby objevuje takzvaná akutní HIV infekce, která má obvykle stejný průběh jako chřipka, jindy ovšem může připomínat spíše infekční mononukleózu.

Vzácně se mohou objevit i neurologické příznaky. U infikovaných se začnou vytvářet protilátky proti HIV, které bude možno zjistit sérologickým testem po uplynutí dvou měsíců od nákazy.

Tito lidé jsou označovaní za HIV pozitivní.

Druhá fáze

Po první fázi následuje různě dlouhé období latence, jehož délka se uvádí mezi dvěma až deseti lety od nákazy.

Během druhé fáze pacient pociťuje jen mírné či dokonce žádné potíže, proto se toto období označuje jako bezpříznakové.

U některých jedinců však může docházet ke zduření uzlin, úbytku tělesné hmotnosti, nočnímu pocení, horečce či těžkým průjmům.

Ačkoli v latentní fázi nemocní obvykle nepozorují žádné příznaky, dochází k postupným změnám imunitního systému. Konkrétně se jedná o úbytek lymfocytů CD4, které jsou klíčové pro jeho správnou funkci.

Třetí fáze

Ve třetí fázi, která u neléčených jedinců nastává po více než deseti letech od nákazy, je imunitní systém člověka již značně poškozen a jeho účinnost oslabena. Infikovaný organismus se nedokáže bránit před nájezdy cizích mikroorganismů a není schopný produkovat dostatečné množství buněk imunitního systému.

První příznaky oslabeného imunitního systémů se zpravidla objevují v momentě, kdy počet CD4 lymfocytů klesne pod hodnotu 500/mm3. V tu chvíli přechází pacient do symptomatického období, pro které jsou typické tyto příznaky:

  • Infekce sliznice dutiny ústní a hltanu
  • Poševní infekce
  • Pásový opar
  • Únava
  • Horečka
  • Průjem
  • Úbytek na váze

Čtvrtá fáze – AIDS

V poslední fázi pacient najednou trpí několika nemocemi, které jsou pro AIDS typické. Nejčastěji bývají zasaženy plíce, mozek, kůže a trávicí trakt. V tuto chvíle existuje jen minimální šance na vrácení zdravotního stavu do normálu.

Příznaky AIDS

U pacientů s AIDS se v poslední fázi objevují například tato vážná onemocnění:

  • Pneumocystová pneumonie
  • Toxoplazmatická encefalitida
  • Karcinom děložního hrdla
  • Tuberkulóza
  • Kaposiho sarkom
  • Lymfomy

Vir HIV může navíc působit na centrální nervový systém a vyvolat neurologická postižení. Více či méně závažné neurologické problémy se projeví u 90 % HIV pozitivních pacientů. Tyto symptomy mohou mít různé projevy, například:

  • Výpadky paměti
  • Zmatenou mluvu
  • Zhoršení zraku
  • Psychotické chování

Léčba

Zatímco o AIDS lidé mluví jako o nevyléčitelném onemocnění, bezpříznaková fáze HIV se do jisté míry léčit dá. Konkrétně se k potlačení rozvoje onemocnění používá antiretrovirální terapie.

  Pokud o své diagnóze člověk ví a dodržuje lékařem předepsanou léčbu, lze toto latentní období výrazně prodloužit. Díky dostupné léčbě u většiny nakažených k rozvoji HIV zatím nedošlo.

Bez terapie však žijí HIV pozitivní jedinci přibližně deset až patnáct let.

Prevence

Velmi zásadní roli hraje u tohoto onemocnění prevence. Jelikož se vir HIV nejčastěji přenáší pohlavním stykem, je dobré se vyvarovat rizikovému sexu. Pravděpodobnost nákazy samozřejmě snižuje i použití prezervativu. Velice důležitá je také osvěta. Tu momentálně šíří například česká společnost AIDS Pomoc.

AIDS – Wikipedie

AIDS/aids Červená stužka je mezinárodně uznaným znakem solidarity s lidmi nakaženými virem HIV / trpícími nemocí AIDSKlasifikace MKN-10

B24. MeSH

D000163 Některá data mohou pocházet z datové položky.

AIDS[1] nebo aids[2] (z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky syndrom získaného selhání imunity, francouzsky Syndrome d'immunodéficience acquise, SIDA) je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou.

Definice AIDS

Definice WHO

V Evropě, a tedy i v Česku, se používá tzv. rozšířená definice Světové zdravotnické organizace (WHO), doplněná o několik referenčních nemocí. Podle této definice má člověk starší dvanácti let AIDS, jestliže tzv. test na přítomnost protilátek HIV (popularizován jako „AIDS-test“) vykázal pozitivní výsledek a zároveň je splněna aspoň jedna z následujících podmínek:[3]

  • alespoň 10% ztráta tělesné hmotnosti nebo kachexie (celková tělesná sešlost), s průjmy, horečkami, trvajícími přerušovaně nebo nepřetržitě nejméně jeden měsíc, není-li známa jejich příčina nesouvisející s infekcí HIV
  • kryptokoková meningitida (zánět mozkových obalů způsobený infekcí kvasinkou Cryptococcus neoformans)
  • tuberkulóza plic nebo jiných orgánů
  • Kaposiho sarkom
  • neurologické poškození, které zabraňuje nezávislým každodenním aktivitám, není-li známa jeho příčina nesouvisející s infekcí HIV (např. úraz nebo cévní mozková příhoda)
  • kandidóza jícnu (přemnožení kvasinek rodu Candida), často může být diagnostikována na základě přítomnosti orální kandidózy doprovázené poruchou polykání
  • klinicky diagnostikovaný život ohrožující nebo opakovaný zápal plic,

Definice CDC

V USA je používaná definice CDC z roku 1993, která rozšiřuje seznam platných příznaků o počet CD4+ lymfocytů nižší než 200/mikrolitr.

Definice chudších zemí

V řadě chudších zemí (v Africe, Asii, Jižní Americe) je používána pro diagnostiku AIDS zjednodušená definice WHO, která vynechává test na přítomnost protilátek a definuje AIDS, má-li člověk nejméně dva hlavní spolu s aspoň jedním vedlejším příznakem.[3]

Hlavní příznaky jsou alespoň 20% ztráta tělesné hmotnosti, chronický průjem trvající déle než 1 měsíc, horečky trvající stále nebo přerušovaně více než 1 měsíc.

Vedlejší příznaky jsou trvalý kašel trvající déle než 1 měsíc, celkové svědivé zánětlivé onemocnění kůže, anamnéza pásového oparu, kandidóza ústní části hltanu, chronická pokročilá roztroušená infekce prostého oparu, celková onemocnění mízních uzlin.

Také přítomnost celkového Kaposiho sarkomu nebo kryptokokální meningitidy je podle této definice dostatečná pro diagnózu AIDS.

AIDS jako nemoc

Způsoby přenosu a prevence

Přenos krví

Krev je z hlediska přenosu viru HIV nejnebezpečnější tekutinou. Rizikové jsou zejména použité injekční jehly, ať už sdílené mezi narkomany nebo opakovaně používané v zemích se zaostalým zdravotnictvím. Riziko přenosu je asi 2%.

Důsledné používání jednorázových jehel je z hlediska prevence nutností. Přenos krevní transfúzí je dnes díky testování krve vzácný, stále k němu však občas dochází. Riziko představují i orgánové transplantace.

Velkému riziku je vystaven zdravotnický personál manipulující s krví.

Zajímavé:  První Příznaky Těhotenství Hlen?

Hmyzí kousnutí riziko přenosu nepředstavuje.

Sexuální přenos

Sexuální přenos byl zaznamenán z ženy na muže, muže na ženu, muže na muže i ženy na ženu. K přenosu může docházet při análním, vaginálním i orálním styku, případně jakékoliv jiné praktice, během které dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví.

Anální styk je významně nebezpečnější než vaginální, orální styk je nebezpečný nejméně.

Vaginální styk představuje vyšší riziko přenosu z muže na ženu než naopak (žena je vystavena většímu množství tekutin partnera než muž, sperma obsahuje vyšší koncentrace viru než vaginální sekret, žena je tekutinám vystavena déle a větší plochou sliznice). I v případě análního styku je většímu riziku vystaven příjemce.

Pravděpodobnost přenosu HIV infekce při jednotlivém nechráněném sexuálním styku záleží na řadě faktorů, jako je druh styku, aktuální množství viru v nakaženém partnerovi, současná nákaza další pohlavní chorobou (zvyšuje riziko přenosu) atd. Pohlavní styk během menstruace je vzhledem k přítomnosti krve rizikovější.

Líbání rizikové není, za předpokladu že ústa nejsou poraněná.

Riziko nákazy zvyšuje střídání partnerů. Možnost nakažení významně snižuje užívání kondomu, Waller a Davis ve své metaanalýze z roku 2003 ukázali, že podle dostupných údajů užívání kondomu snižuje ve srovnání s nepoužíváním kondomu dlouhodobé riziko sérokonverze o 80 %; autoři dodávají, že použité prameny nehodnotily správnost použití kondomů.

[4] Ostatní formy antikoncepce (například hormonální) při styku ochranu před nákazou neposkytují. Po nechráněném styku s neznámým partnerem, avšak v dostatečném časovém odstupu nutném pro správnou diagnózu, je vhodné u lékaře podstoupit krevní testy na přítomnost viru.

Nákaze tak již samozřejmě nelze zabránit, ale lze zabránit nákaze dalších partnerů a včasnou léčbou zlepšit prognózu nemoci.

Nové léčebné postupy mají slibné výsledky co se týče zpomalení postupu onemocnění AIDS, ale nejúčinnější metodou proti rostoucí epidemii zůstává prevence. Mezi doporučení pro prevenci sexuálního přenosu HIV patří sexuální abstinence, dlouhodobý monogamní vztah s nenakaženým partnerem, omezený počet životních partnerů a použití kondomu pro každý jeden pohlavní styk.[4]

Přenos z matky na dítě

K přenosu viru HIV z matky na dítě může dojít jak během vlastního těhotenství, tak během porodu. K přenosu tak dochází v 15 – 30 % případů. Vhodnou antivirovou léčbou během těhotenství a porodem císařským řezem, lze toto riziko významně snížit (1 %). Další riziko přenosu představuje kojení, kterého by se HIV pozitivní matky, mají-li možnost, měly vyvarovat.

Inkubační doba

Rozšíření nákazy HIV v Africe. Data jsou z let 1999–2000

Inkubační doba nemoci je 2-6 týdnů (nejčastěji 2-4), po které se objevují nespecifické příznaky akutní infekce HIV, které jsou velmi podobné chřipce. Po odeznění přechází nemoc do latentního stadia, (které je často nesprávně označováno jako inkubační doba) během kterého nemocný nepociťuje žádné potíže. Po ní následuje zhroucení imunitního systému – AIDS. U dospělých je střední doba mezi nákazou virem HIV a propuknutím nemoci AIDS přibližně deset let. Může ale trvat kratší i delší dobu. Uvádí se, že podíl nemocných narůstá každý rok po infekci o přibližně pět procent. Kongenitálně nebo perinatálně infikované děti onemocní většinou do jednoho či dvou let.

Odběr krve na test HIV

Diagnóza

Související informace naleznete také v článku Testy HIV.

Přítomnost HIV v organismu lze diagnostikovat pomocí krevních testů. Nejčastěji se zjišťuje přítomnost protilátek proti viru HIV v krvi.

Pozitivní výsledek testu znamená, že organismus proti viru vyrábí protilátky a byl jím tedy infikován. Protilátky se však v dostatečném množství vytvoří až určitou dobu po nákaze.

Obvyklá doba do nástupu protilátek je 4–6 týdnů, dříve, již po dvou týdnech po infekci, lze přítomnost HIV verifikovat průkazem antigenu p24 a přibližně po týdnu po akvírování infekce je pozitivní reakce PCR.

Léčení a prognóza

Rozšíření nákazy HIV na světě

Současná lékařská věda není schopna AIDS vyléčit, dokáže ale oddálit jeho propuknutí a zpomalit jeho průběh. Nejúčinnější je v současné době použití antiretrovirových virostatik v režimu tzv. kombinované antiretrovirové terapie, ve stadiu AIDS je součástí léčby také potlačování oportunních infekcí. Problémem v chudých zemích světa je nedostupnost příliš drahých léků a nepříjemné vedlejší účinky některých z nich. Prognóza závisí na rozvinutosti infekce v době, kdy je odhalena. Dojde-li k tomu krátce poté, co se člověk nakazil a jsou-li dostupné vhodné léky, může prožít dlouhý život, aniž by se u něj AIDS vůbec projevil.

Tým vedený Kristinou Allers z Charité v Berlíně publikoval v roce 2010 nález pravděpodobného odstranění (3,5 roku po terapii je pacient bez známek přítomnosti viru) viru z těla pacienta.

Jednalo se však o vedlejší efekt terapie akutní myeloidní leukémie spočívající v transplantaci kmenových buněk.[5] Roku 2013 byla uveřejněna zpráva, že se lékařům v USA podařilo vyléčit HIV pozitivní batole.

[6] Zpráva o vyléčení dalšího HIV pozitivního dítěte přišla roku 2014.[7]

Důsledky pandemie AIDS

Šíření pandemie AIDS je jedním z hlavních problémů řady rozvojových zemí. Na světě je dnes okolo 40 milionů nakažených, 3/4 z nich žijí v subsaharské Africe.[8] V některých afrických zemích je nakažena i čtvrtina populace. Silně postižena je také jižní Asie, zejména Indie. V Evropě pak země bývalého Sovětského svazu. Největší počet nakažených HIV žije v Jižní Africe, Nigérii a Indii.

Protože postižení jsou zejména mladí lidé v produktivním věku, má šíření AIDS zásadní dopady na celou společnost.

„Studie Světové banky ukazuje, že pokud v zemi postihne virus HIV 8 % a více obyvatel, ekonomický růst se začne zpomalovat, pracovní síly v zemi ubývá a zdravotní a sociální systém je přetížen.

„[8] Jedním z důsledků pandemie jsou také miliony dětí bez rodičů – tzv. sirotci AIDS (AIDS orphans), kterých je jen v Africe 12 milionů.

Mezi nejohroženější skupiny patří mladé ženy a dívky, které se nakazí od svých manželů. V řadě zemí je navíc HIV/AIDS společensky neúnosné stigma, a tak lidé svou nemoc tají.[9]

Ukazuje se, že na řešení problému má velký vliv přístup jednotlivých vlád.[10] V posledních letech se v některých zemích rozběhly vládní programy, které se snaží proti pandemii účinně bojovat.

Zaměřují se na informační kampaně, nabízejí testování zdarma, těhotné ženy se někde testují automaticky.

V některých zemích již nemocní mohou získat zdarma i antiretrovirální léky, které zpomalují postup nemoci.

Vlády nejchudších zemí však na problém samy nestačí. Antiretrovirální léky jsou velmi drahé: léčba jednoho nemocného vyjde nejméně na 200 dolarů ročně. Přitom například v Zambii, kde je nakaženo 16,5 % populace, je HND na osobu 380 USD.

[11] Možným řešením jsou generika a také podpora od vyspělých zemí – ať už v rámci různých programů velkých mezinárodních organizací nebo skrze menší projekty rozvojové spolupráce.

Zastavit a zvrátit pandemii HIV/AIDS do roku 2015 je jeden z Rozvojových cílů tisíciletí, programu OSN na odstranění největších problémů rozvojových zemí.

Díky masové imigraci se epidemie ve velkém šíří i do Evropy. Hlavní příčinou nové vlny nárůstu počtu nakažených ve Spojeném království jsou afričtí imigranti.[12]

Omezená práva lidí s nemocí AIDS

Lidé nemocní AIDS se i v současnosti, především však v minulosti museli často potýkat vedle své nemoci také se společenskými předsudky či s vyčleněním z běžného života. Tyto tendence vrcholily koncem 80. let.

V roce 1987 vstoupil ve Spojených státech amerických v platnost zákon, podle něhož nesměli na území USA cestovat lidé nakažení HIV/AIDS, který zůstal v platnosti až do roku 2009.

[13] Tento zákon znemožňoval cestu studentům či turistům, komplikoval adopci dětí infikovaných virem HIV a měl za následek také skutečnost, že se na území USA nemohl konat žádný významný světový summit o nemoci AIDS (většina významných nakažených vědců nebo aktivistů se nemohla dostavit).

Tento kontroverzní zákon byl zrušen až v roce 2009, kdy USA zůstávala jednou z dvanácti zemí, které neumožňovaly vstup lidem s HIV – těmito zeměmi stále jsou Jižní Korea, Brunej, Kolumbie, Irák, Libye, Moldavsko, Fidži, Rusko, Saúdská Arábie, Arménie, a Súdán.[14]

Odkazy

Reference

  1. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2021. Heslo AIDS. 
  2. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2021. Heslo aids. 
  3. ↑ a b MUDr. Jan Boháč Kopřivnice – Zdraví – AIDS. drbohac.estranky.

    cz [online]. [cit. 2019-11-14]. Dostupné online. 

  4. ↑ a b Weller S, Davis, K., [[Condom effectiveness in reducing heterosexual HIV transmission|http://www.iglesia.cl/iglesiachile/especiales/weller.doc Archivováno 13. 11. 2004 na Wayback Machine]] (Cochrane Review). In: The Cochrane Library, Issue 4, 2003. Chichester, UK: John Wiley & Sons, Ltd.
  5. ↑ Vyléčení HIV pozitivního muže není objev, ale naděje. Aktuálně.cz [online]. 2010-12-17 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
  6. ↑ Nadějný úspěch: Lékaři uzdravili HIV pozitivní dítě. Aktuálně.cz [online]. 2013-03-04 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
  7. ↑ Lékaři vyléčili druhé HIV pozitivní dítě. Aktuálně.cz [online]. 2014-03-06 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. (česky) 
  8. ↑ a b Archivovaná kopie. www.virusfreegeneration.eu [online]. [cit. 2008-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-08-26. 
  9. ↑ Archivovaná kopie. www.rozvojovka.cz [online]. [cit. 2012-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  10. ↑ Archivovaná kopie. www.rozvojovka.cz [online]. [cit. 2012-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. 
  11. ↑ Brožura Rozvojové cíle tisíciletí kampaně Česko proti chudobě – ke stažení: http://www.ceskoprotichudobe.cz/soubor.php?s=brozura_cpch_2007.pdf
  12. ↑ BROWNE, Anthony. Úprk rozumu : politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : Dokořán, 2009. 157 s (PNK ; sv. 3) ISBN 978-80-7363-240-3. str. 23
  13. ↑ Lidé nemocní AIDS smějí po 22 letech do USA
  14. ↑ Obama po 22 letech zrušil zákon, který zakazoval lidem s HIV cestovat do USA. iDNES.cz [online]. 2009-10-30 [cit. 2019-03-28]. Dostupné online. 

Související články

  • HIV
  • Imunodeficience
  • Testy HIV
  • ACET
  • David Kirby

Literatura

  • ŠEJDA, Jan. Prevence, léčba a další aspekty nákazy HIV/AIDS. Praha: Galén, 1994. 267 s. ISBN 80-85824-02-7. 
  • ČERNÝ, Rudolf; MACHALA, Ladislav. Neurologické komplikace HIV/AIDS. Praha: Karolinum, 2007. 304 s. ISBN 978-80-246-1222-5. 
  • POKRIVČÁK, Tomáš. Syndromy a symptomy. Praha: Triton, 2009. 187 s. ISBN 978-80-7387-136-9. 
  • STEHLÍKOVÁ, Džamila (editor); STUPKA, Jiří (editor). Ročenka Národního programu HIV/AIDS v České republice 2009-2010. Praha: Státní zdravotní ústav, 2011. 175 s. ISBN 978-80-7071-318-1. (česky; English summary) 

Externí odkazy

  • Galerie AIDS na Wikimedia Commons
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu AIDS na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo AIDS ve Wikislovníku
  • Téma AIDS ve Wikicitátech
  • Národního program boje proti AIDS – česky
  • AIDS na Sexualne.cz
  • AIDS Server – Informace o problematice AIDS, HIV, HIV+
  • WHO AIDS Case Definition for AIDS Surveillance (PDF, 548 kb)
  • WHO Overview of AIDS Case Definitions Used in Countries (XLS, 28 kb)
  • WHO – databáze HIV/AIDS

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Portály: Medicína

Autoritní data: GND: 4112470-4 | LCCN: sh85002541 | WorldcatID: lccn-sh85002541

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=AIDS&oldid=19782795“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector