Povlak na jazyku – Vše o zdraví

Vyplazovat na někoho jazyk se obecně nesluší, ale u doktora jej s proneseným „ááá…“ vyplazujeme běžně. Jazyk nám totiž může povědět o našem zdraví více, než si možná myslíme.

Pokud si chceme zkontrolovat, zda je s jazykem všechno v pořádku, měli bychom vědět, jak zdravý jazyk přesně vypadá. Jedná se o sval, jenž je lemován nerovnostmi a někdy i rýhami, které dědíme po svých předcích. Měl by mít světle růžovou barvu a být bez povlaku. Na co bychom si měli tedy dát pozor?

Povlak na jazyku - Vše o zdraví

Bílý a žlutý povlak

Povlak se nejčastěji objevuje kvůli nedostatečné ústní hygieně, jejímž důsledkem je zachytávání bakterií, odumřelých buněk a zbytků jídla na jazyce. Pokud ale nejde povlak setřít a je ohraničený, může jít o indikátor kvasinkové infekce, streptokokového onemocnění či infekce dýchacích cest.

Žlutý až nahnědlý povlak může signalizovat nesprávnou funkčnost jater, plísňové onemocnění či nedostatek vitamínů skupiny B.

Zbarvení jazyka

Pokud jsme si pochutnali na dobrém víně nebo třeba borůvkách, nemusíme se hned děsit toho, že má jazyk jinou barvu než běžně. Pokud ale pozorujeme zdánlivě bezdůvodné zčervenání jazyka, může jít o reakci, při které buňky špatně reagují na určité jídlo, kdy prožíváme stres nebo máme nedostatek vitamínů skupiny B či železa.

Častějším problémem je ale nedostatečná hydratace a následující sucho v ústech. Pokud cítíme navíc i bolest v krku, pravděpodobně se jedná o příznaky infekce často spojené s horečkou.

Tmavý odstín červené nás může varovat před otravou či srdeční příhodou, bledý odstín naopak indikuje odkrvený jazyk, příznaky anemie či dlouhodobé vyčerpání organismu.

Ranky a rýhy na jazyku

Drobné ranky může způsobit horké či pikantní jídlo. Nemusíme z nich však mít strach, protože ve většině případů samy rychle zmizí. Pokud však pozorujeme na jazyku rýhy, může jít o dehydrataci. Ta bývá způsobená nedostatečným pitným režimem, ale také kouřením, jelikož kouř vysušuje ústní dutinu a mění ústní mikroflóru.

Skvrny a otok jazyka

Zarudlé skvrny mohou indikovat nemoc jater, zatímco světlé skvrny na jazyku mohou poukazovat na kvasinkové onemocnění. Otok jazyka často vzniká vypitím horkého nápoje nebo nechtěným kousnutím do jazyka. Větší komplikací je alergická reakce spojená s opuchnutím jazyka, při kterém může dojít až k zadušení.

Prevence nad zlato

Abychom předcházeli těmto problémům, je nutné si alespoň 2x denně čistit poctivě a důkladně zuby, abychom odstranili veškeré bakterie, způsobující mimo jiné i zubní kazy.

Nezapomínejme proto na čištění jazyku například škrabkou na jazyk, na používání ústní vody, ale také na čištění mezizubních prostor a dásní.

Pro zdraví ústní dutiny je důležité dodržovat pitný režim, jelikož nedostatek slin vede k mnoha onemocněním. Co nejvíce bychom měli také omezit kouření a sladké

Bílý povlak na jazyku: příčiny, léčba a prevence

Povlak na jazyku - Vše o zdraví

Ve většině případů jsou příčiny bílého povlaku na jazyku neškodné, ale ve vzácných případech se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění, jako je například infekce nebo rakovina. Někdy je bílý povlak na jazyku souvislý, zatímco jindy se na povrchu jazyka objeví jen bílé skvrny nebo pruhy.

Pokud bílý povlak na jazyku nezmizí do dvou týdnů nebo se objeví další příznaky, jako jsou horečka, slabost, nevysvětlitelné hubnutí, zvětšené uzliny, zvýšená únava, noční pocení, závrať, apod. měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Tento článek popisuje nejčastější příčiny a možnosti léčby a prevence bílého povlaku na jazyku.

Příčiny

Nejčastější příčinou bílého povlaku na jazyku je nedostatečná nebo nesprávná ústní hygiena.

Pokud si pořádně nečistíte zuby a dutinu ústní (včetně povrchu jazyka), může dojít k zánětu a otoku drobných chuťových pohárků (papil) na povrchu jazyka, což vede k tomu, že se mezi nimi snáze zachytí baktérie, plísně, zbytky potravin nebo odumřelé buňky a na jazyku se pak objeví povlak různé barvy, nejčastěji bílý nebo černý (ten se objevuje hlavně v případě, kdy se mezi zvětšenými chuťovými pohárky zachytí odumřelé buňky a uvolní se z nich zbytky melaninu, což je hnědý až černý pigment, díky kterému získává naše pokožka a další orgány, jako je například oční duhovka, svou barvu).  

Mezi nejčastější příčiny bílého povlaku na jazyku, mimo jiné, patří:

  • nedostatečná ústní hygiena
  • sucho v ústech spojené s pocitem hořkosti nebo pálením jazyka
  • dýchání ústy
  • dehydratace
  • konzumace velkého množství „měkkých“ potravin
  • podráždění nebo poranění jazyka (například kousnutí se do jazyka nebo poranění zubařskými nástroji)
  • horečka
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • konzumace alkoholu

Bílý povlak na jazyku se také často objevuje při následujících onemocněních:

  • Leukoplakie: mezi příznaky tohoto onemocnění patří bílý povlak na jazyku, dásních a vnitřním povrchu dutiny ústní. Tento povlak většinou nelze z jazyka sloupnout. Nejčastější příčinou leukoplakie je kouření, žvýkání tabáku nebo nadměrné holdování alkoholu. Ve většině případů leukoplakie sama časem odezní, ale ve vzácných případech se z ní může vyvinout rakovina dutiny ústní.
  • Orální (ústní) lichen planus: při tomto onemocnění se kvůli poruše imunitního systému tvoří v dutině ústní a na jazyku bílý povlak. Někdy se při tomto onemocnění objevují i boláky na dásních a v dutině ústní.
  • Kvasinková infekce dutiny ústní (ústní soor): jedná se o infekci vyvolanou plísní rodu Candida. Plísňové infekce ústní dutiny postihují častěji osoby s diabetem, oslabenou imunitou (například osoby s AIDS nebo po chemoterapii), nedostatkem železa a vitamínů skupiny B. Pokud nosíte zubní rovnátka, máte také zvýšené riziko kvasinkové infekce dutiny ústní.
  • Syfilis (příjice, lues): jedná se o pohlavně přenosnou nemoc, mezi jejíž projevy, mimo jiné, patří bílý boláky v dutině ústní, ze kterých se může – při nedostatečné léčba – vyvinout až bílý povlak na jazyku, označovaný jako syfilická leukoplakie.

Méně často mohou bílý povlak na jazyku způsobittaké následující onemocnění a léky:

  • Mapovitý jazyk, což je stav, při kterém na jazyku na některých místech chybí chuťové pohárky a ten pak vypadá jako „mapa s ostrovy“.
  • Kvasinková infekce v dutině ústní a s ní související bílý povlak na jazyku mohou být způsobeny též nežádoucími účinky některých léků, například antibiotik nebo léků na potlačení imunitního systému (kortikosteroidy)
  • Rakovina jazyka nebo dutiny ústní

Možnosti léčby

  • Ve většině případů není nutné bílý povlak na jazyku nijak léčit a povlak zmizí sám od sebe během několika dnů či týdnů.
  • Někdy je možné bílý povlak z jazyka odstranit šetrným vyčištěním povrchu jazyka zubním kartáčkem nebo škrabkou na jazyk.
  • Stejně tak většinou pomůže pití dostatku tekutin (nejlépe čisté vody), které spláchnou baktérie a zbytky potravy z povrchu jazyka.
  • Jinak léčba bílého povlaku na jazyku závisí na onemocnění, které tento problém způsobilo:

Pokud je příčinou bílého povlaku na jazyku leukoplakie není nutná žádná léčba, ale pacient by měl pravidelně chodit k zubnímu lékaři na kontrolu, zda se onemocnění nezhoršuje. Pokud se chcete leukoplakie zbavit, je nutné přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholických nápojů.

Zajímavé:  Léčba svrabu - Vše o zdraví

Pokud je příčinou bílého povlaku na jazyku orální lichen planus většinou rovněž není nutná žádná léčba. Jestliže se ale váš stav nelepší, může vám lékař předepsat ústní sprej nebo vodu s obsahem kortikosteroidů, které zmírňují příznaky tohoto onemocnění.

Kvasinkové infekce dutiny ústní se léčí léky zvanými antimykotika (léky proti plísním). Tyto léky se prodávají v různých formách, nejčastěji jako gel, kterým potíráte postižená místa, případně ve formě tabletek či pastilek.

Syfilis se léčí antibiotikem zvaným penicilin, které zabije bakteriálního původce tohoto onemocnění.

Kdy vyhledat lékaře?

  1. Pokud se kromě bílého povlaku na jazyku neobjeví žádné další příznaky a povlak zmizí do 14 dnů, není bezpodmínečně nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  2. Jestliže bílý povlak na jazyku nezmizí do dvou týdnů, měli byste vyhledat lékaře.

  3. Stejně tak vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc, pokud:
  • je jazyk bolestivý nebo máte pocit pálení na jazyku.
  • se v ústech nebo na jazyku objeví vyrážka nebo otevřené bolestivé či nebolestivé pupínky či vředy.
  • máte potíže s polykáním, žvýkáním nebo mluvením
  • se objeví další příznaky, jako jsou horečka, hubnutí, kožní vyrážky, slabost, únava, nevolnost, noční pocení, zvětšené uzliny, apod.

Prevence bílého povlaku na jazyku

  • Vzniku bílého povlaku na jazyku není možné vždy zabránit.
  • Nicméně přesto můžete udělat několik věcí, které pomohou snížit riziko výskytu tohoto problému.
  • Nejdůležitější je dodržovat následující tipy a zásady správné ústní hygieny:
  • čistěte si zuby jemným kartáčkem, alespoň 2x denně
  • používejte zubní pastu s fluorem
  • každý den používejte ústní vodu s fluorem
  • nejméně jednou denně si vyčistěte mezizubní prostory dentální nití nebo mezizubním kartáčkem
  • pravidelně (2x ročně) navštěvujte zubního lékaře a dentálního hygienistu
  • přestaňte kouřit a omezte konzumaci alkoholu
  • dodržujte zásady zdravé výživy a jezte pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu

Co si z článku odnést?

  1. Bílý povlak na jazyku je poměrně častým problémem, jehož příčiny jsou různorodé, od nedostatečné ústní hygieny, přes některá kožní či infekční onemocnění, až po závažné choroby, včetně nádorových.
  2. Někdy vzniká bílý povlak na jazyku jako nežádoucí účinek některých léčiv, zejména antibiotik.

  3. Ve většině případů není nutná žádná léčba a bílý povlak z jazyka časem sám zmizí.

Pokud bílý povlak na jazyku přetrvává déle než 14 dní nebo se vyskytnou další potíže, jako jsou bolesti či brnění jazyka, potíže s polykáním, žvýkáním nebo mluvením či systémové příznaky jako jsou horečka, zvětšené uzliny, únava, ospalost, noční pocení, apod., vyhledejte co nejrychleji lékařskou pomoc.

Co o vás prozradí váš jazyk? Jaké varovné signály nepodcenit?

  • Barva jazyka, tvar, struktura, povlak či zvlhčení – to vše jsou ukazatele, které mohou pomoci při diagnostice nemocí. Jazyk zdravého člověka by měl mít jasnou růžovou až světle červenou barvu s přiměřeným povlakem a neměly by na něm být žádné praskliny. Zdravý jazyk je lehce vlhký a ohebný.
  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    Čínská medicína je postavená na rovnováze ženského a mužského principu (jin a jang). Podle ní existuje mezi různými částmi těla a vnitřními orgány přímá souvislost a propojení. I určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám.
    7 výstražných znamení, že byste měli opravdu začít hubnout!

  • Sliny pomáhají chránit naši dutinu ústní také před žaludečními kyselinami při zvracení.

    Barva jazyka vypoví o mnohém. Sytě červený až fialový jazyk upozorňuje na horečku a infekce v těle. Červené okraje varují před onemocněním žlučníku. Zarudlá špička značí, že jste citově rozrušení, v napětí či ve stresu. Je-li špička jazyka plná červených pupínků, pravděpodobně jste unavená a nevyspalá. Malinový jazyk (jasně červený s odlupujícím se povlakem) provází onemocnění spálou. Když je jazyk namodralý, může to být příznak srdeční nebo cévní choroby. Bledý jazyk mají chudokrevní lidé nebo ti, kteří mají oslabené ledviny či které postihlo náhlé vyčerpání.
    5 největších omylů o jídle! Zapomeňte na ně a budete zdraví a štíhlí!

  • Spíše než o zdravotním stavu vypovídá jazyk o typu a povaze člověka. Jazyk zakřivený či uhýbající do strany může u dětí naznačovat sklon k zánětům středního ucha, u dospělých zase poruchu mozkových funkcí. Co se týče povahy – široký jazyk s kulatou špičkou mají lidé laskaví a chápající, úzký jazyk se špičatou špičkou mívají agresivní a nevychovaní (i nevychovatelní) jedinci. Jazyk s děleným koncem mají bytosti náladové a nerozhodné. Plochý jazyk zase ti, kteří jsou přizpůsobiví, stabilní a vyrovnaní. Silný jazyk mají aktivní, někdy až útoční lidé.
    Boty, které škodí! Nohy musí být nejen zdravé, ale i krásné

  • Povlak na jazyku by měl být bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka a největší na jeho kořeni. Silný povlak bílé barvy provází špatné trávení, silný žlutý povlak pak žlučníkové obtíže. Nažloutlý až hnědý povlak upozorňuje na špatnou funkci jater, onemocnění žlučníku nebo vysoký cholesterol. Zežloutnutí v zadní části jazyka může způsobovat plísňová nebo bakteriální infekce v ústech, případně dokonce žloutenka. Povlak tmavé až černé barvy varuje před nedostatkem vitaminu B3, dehydratací, nadměrným pitím kávy a kouřením, nízkou imunitou nebo nemocemi trávicího traktu.

  • Také rýhy na jazyku mají svůj důležitý diagnostický význam. Pokud se vám na jazyku tvoří mapy, je možné, že trpíte chudokrevností, chronickým onemocněním trávicí soustavy nebo psychickými potížemi. Hluboké příčné praskliny mají lidé náchylní k cévním mozkovým příhodám, rýhy na hřbetu jazyka pak zase ti s poruchou slinivky břišní nebo přetíženým organismem. Zvlněné okraje můžete mít, máte-li nedostatek spánku. Jsou-li po stranách jazyka otisky zubů, věnujte pozornost tomu, na které straně. Vpravo bývají, když máte sníženou funkci jater, vlevo při oslabení slinivky břišní. A konečně – máte vespod jazyka výrazné žíly? Pak si dejte v budoucnu pozor na křečové žíly.
    Tajemství odhaleno: Co se děje v mozku během orgasmu?

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    • Většinou se objevují na jazycích lidí, kteří mají podle čínské medicíny prázdný mužský princip – jin.

    Snažíte se shodit? Zkuste jablka! Díky nim zhubnete snadno a rychle

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    1. Ty signalizují problémy se žaludkem a mohou vznikat nedostatkem všech tělesných tekutin. 

    Jak zhubnout v obličeji? Jde to i bez plastiky!

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    • Dlouhá podélná rýha uprostřed jazyka, která sahá od kořene až ke špičce, často souvisí se srdcem. 

    5 důvodů, proč byste i vy měli vyzkoušet bezlepkovou dietu

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    Hluboká středová rýha s malými kolmými rýhami může znamenat nedostatek tekutin, ledvinové kameny nebo emocionální problémy, přepracování, stres či špatné stravování. 

    Jste ve stresu a nemůžete se ho zbavit? V našem videu vám poradíme, jak na to!

    Pár tipů, jak se zbavit stresu • VIDEO: Markéta Tošnarová / iStock.com

    Zakázané večeře! Jak má vypadat dietní večerní jídlo?

  • Co o vás prozradí váš jazyk?

    Příčné rýhy na okrajích jazyka mohou být předzvěstí potíží se slezinou. Pokud takové máte, navštivte lékaře. 

    Bez tuku a cukru, zato plný bílkovin: Skyr vám pomůže zhubnout!

Diagnóza podle jazyka: Co o vašem zdraví poví váš jazyk?

Podle ajurvédy je jazyk mapou našeho vnitřního zdraví. Ajurvédští praktici používají diagnózu podle jazyka po celá staletí. Abnormality na jazyku lze přečíst prostřednictvím ajurvédských lékařů, kteří ze stavu jazyka dokáží poskytnou hloubkovou analýzu zdravotního stavu.

Ajurvéda se domnívá, že jazyk je barometrem vnitřního zdraví.

Je to velmi pravděpodobné, protože jazyk je vlastně koncovou částí, která zakončuje gastrointestinální trakt a je jednou z detoxikačních cest těla. Povlak, který se nám přes noc vytvoří na jazyku, jsou vlastně toxiny, které se během noci odstraní ze zažívacího systému. Jazyk je připojen přímo k srdci, a proto svědčí i o zdraví kardiovaskulárního systému.

Již více než 5000 let Číňané používají systém medicíny, který klasifikuje celkový fyzický stav těla pomocí jazyka. V japonštině se diagnóza podle jazyka nazývá Zetsu Shin a Číňané to nazývají jako Zhen. Bian Que (471-221 p.n.l.), který byl jedním z průkopníků diagnózy podle jazyka řekl, že vidí vnitřnosti pacienta pomocí jazyka, identifikuje jejich minulé i stávající problémy, stejně tak jako jim dokáže předpovědět budoucí stav organismu. Moderní lékařská věda v současnosti také bere jazyk na vědomí. Dr. Robert Schoen, ředitel prevence rakoviny trávícího ústrojí na Univerzitě v Pitttsburgu odhalil významné změny jazyku u 12 000 pacientů s rakovinou. Dr. Schoen vysvětluje, že jazyk je jednou z prvních částí gastrointestinálního traktu, které je viditelná. Je známý také jako „klíč srdce“, protože je přímo napojen na kardiovaskulární systém. Z tohoto důvodu lékaři osmnáctého století běžně kontrolovali jazyky pacientů s rýmou a sledovali, jak jim funguje srdce.

Nová studie obézních dospělých ukazuje, že ti, kteří mají obstrukční spánkovou apnoe, mají výrazně větší jazyk s vyšším množstvím tuku. Obstrukční spánková apnoe je chronické onemocnění, které zahrnuje opakované zástavy dechu během spánku.

Autoři předpokládají, že tuk navíc může bránit svalům, které upevňují jazyk ke kosti. V důsledku toho blokuje dýchací cesty během spánku. Riziko obstrukční spánkové apnoe se zvyšuje s přebytkem tělesné hmotnosti.

Společným výstražným znamením pro spánkové apnou je chrápání a dušení, lapání po dechu nebo tiché zástavy dechu během spánku.

  • Měl by být rovnoměrně růžový
  • Měl by mít oválný tvar
  • Neměl by být příliš silný, ani příliš tenký
  • Má rovnoměrnou šířku
  • Je rovnoměrně rozložen na obě strany
  • Má tenkou průhlednou nebo bílou barvu
  • Není příliš suchý ani příliš vlhký
  • Nevyzařuje nepříjemný zápach nebo chuť
  • Žíly na spodní straně jazyka nejsou roztažené
  • Nemá žádné atypické skvrny nebo hluboké řezné rány

Podle ajurvédy by měl být zdravý jazyk růžový, bez jakéhokoli povlaku nebo jiných značek. To je však vzácné, protože většina lidí má trochu povlaku, zejména pak v zadní části jazyka. Povlak na jazyku znamená hromadění ámy v tlustém střevě. Ajurvéda uvádí, že amu na jazyku je třeba oškrábat, místo toho, abyste ji polykali a vstřebávali do těla. Ama obsahuje toxiny a bakterie, a proto se musí odstranit. Pokud je ji ponecháno příliš mnoho, může způsobit bolest v krku nebo nemoc. Zároveň způsobuje zápach z úst. Stav zažívacího ústrojí se také hodnotí podle stavu jazyka. Jakékoliv abnormality na jazyku, jako jsou skvrny, povlak, hrudky, trhliny a podobně, mohou indikovat problém s příslušnými orgány. Přední části jazyka odpovídají plicím, srdci, hrudníku a krku. Střed jazyk se rovná slezině, žaludku, slinivce břišní a játrům. Zadní část jazyka odpovídá tenkému a tlustému střevu a ledvinám. Tradiční tibetský pozdrav se rovná silnému vypláznutí, protože Tibeťané pochopili, jak analyzovat osobu skrze její jazyk. Proto také často drželi jazyk pevně uvnitř úst, aby zakryli svá hlubší tajemství. Svůj jazyk můžete dešifrovat na základě analýzy, kde sledujete jeho zarovnání, barvu, povrch a tvar. Nezapomeňte však, že káva, čaj, drogy, cigarety nebo barvivo mohou mít vliv na barvu jazyka. Ideální je pozorovat jazyk v přirozeném světle nebo pod halogenovým osvětlením a ráno, před jídlem a pitím.

DIAGNÓZA PODLE JAZYKA

Pokud máte na jazyku povlak, tak to obvykle znamená, že vaše tělo netráví potravu příliš dobře, a z toho důvodu se u vás mohly rozmnožit špatné střevní bakterie a kvasinky, jako je Candida. Vaše játra pomáhají trávení tuků tím, že produkují žluč. Pokud máte problémy s játry nebo žlučníkem, nemusí být žlučník schopný vyrobit dostatek žluči pro adekvátní trávení. To může způsobovat pocit plnosti a fyzickou i psychickou únavu. Povlak na jazyku je přesným ukazatelem toho, co se děje níže, ve vašem trávicím traktu.

Povlak na jazyku a zápach z úst mohou být také indikátory toho, že váš žaludek neprodukuje dostatečné množství kyseliny chlorovodíkové.

Kvůli tomu vaše tělo není schopné dobře strávit potraviny bohaté na bílkoviny, jako je maso, mořské plody, vejce a drůbež.

Z toho důvodu pak mohou tyto potraviny sedět v žaludku příliš dlouho , což způsobuje zmíněný pocit plnosti a těžkosti.

Žaludeční šťávy jsou také brilantním dezinfekčním prostředkem. Pomáhají zabíjet špatné bakterie v trávicím traktu.

Pokud nemáte dostatek žaludečních kyselin, pak tyto antiseptické schopnosti ztratíte. Špatné bakterie a kvasinky mají tendence se rozmnožovat u lidí se špatným trávením.

Toxiny, které bakterie vylučují pak mohou vést k nadýmání, plynatosti, zažívacím potížím a zápachu z úst.

Téměř všichni lidé budou mít povlak na jazyku, když jsou nachlazeni, mají chřipku, jsou kuřáci nebo jsou dehydrovaní. To je normální, protože toxiny vznikají právě v těchto situacích. Nicméně, lidé s chronickými problémy s dutinami mají povlak obvykle celou dobu. Tito lidé jsou náchylní k chronickým nebo opakujícím se infekcím.

Diagnóza podle jazyka řeší i polohu jazyka. Pokud se jazyk točí na jednu stranu, když je volně položen v ústech, znamená to, že na té straně těla, kam směřuje, je nějaké napětí nebo to může znamenat slabost na druhé straně. Bledý jazyk může znamenat anémii, nízký krevní tlak, chlad, špatný krevní oběh nebo vyčerpání. Žlutý jazyk ukazuje na přebytek žluči v játrech nebo problémy se žlučníkem. Modrý jazyk je znakem srdečních problémů nebo krevní stagnace. Často bývá přítomný u zdravých těhotných žen. Rudý jazyk ukazuje na zánět, teplo nebo vysoký krevní tlak. Hustá bílá vrstva je znakem toho, že organismus je zaplaven toxiny, které mohou zahrnovat Candida albicans a hlen. Tlustá žlutá vrstva ukazuje na chronické teplo, přetížené játra nebo žlučník. Může také souviset s potravinářskými barvami, drogami nebo kouřením. Trhliny na jazyku znamenají, že pojivové tkáně v této oblasti jsou slabé a podvyživené.

Červené skvrny varují před zánětem nebo kyselostí v této oblasti. Obnažené části naznačují, že v této oblasti chybí energie. Vyvýšené plochy na jazyku varují před ucpanými cévami v této oblasti, což může způsobovat bolest.

Hladký a lehce červený povrch jazyka může signalizovat nedostatek železa nebo vitamínu B12.

Jasně červená barva je podle východní medicíny signál srdeční či mozkové příhody, zápalu plic, horečky nebo zánětu v těle. Uzlíky nebo zduřeniny v jazyce mohou být příčinou rakoviny.

Hluboké rýhy mohou být spojeny s problémy se srdcem. Různě zabarvená políčka mohou souviset s trávícími problémy nebo s psychickými problémy.

Odsazený jazyk od okraje znamená málo živin. Takový jazyk je často vidět u podvyživených lidí s poruchami trávení. Silný jazyk naznačuje retenci tekutin nebo lymfatické přetížení. Tenký jazyk upozorňuje na dehydrataci, vyčerpání a únavu.

Prodloužená špička jazyku symbolizuje v diagnóze podle jazyka svalové napětí, nepružnost, špatnou fyzickou kondici. Zaoblena špička ukazuje na flexibilního člověka s dobrou fyzickou i psychickou kondicí.

Velmi široký jazyk je znakem ochablých svalů. Vidlicový tvar jazyka je typický u nerozhodných lidí s rychle proměnlivou náladou. Tuhý a těžký jazyk symbolizuje duševní a fyzické napětí.

Třesoucí se jazyk je příznakem oslabené nervové soustavy. Tuhý jazyk naznačuje, že člověk prochází vysokou psychickou i fyzickou zátěží. Ochablý jazyk je projevem nízké spotřeby energie a špatného krevního oběhu. V ajurvédských a jógových systémech je povlak na jazyku považován za projev AMA, což jsou nahromaděné nečistoty a blokovaná energie v systému, které je způsobenu slabým trávením a hromaděním toxinů.

Nejčastěji používaným a nejefektivnějším prostředkem proti povlaku na jazyku je v ajurvédě jazyková škrabka. Škrabka na jazyk je ohnutý pás kovu, často vyrobený ze stříbra, který dokáže odstranit nečistoty z jazyka, a který lze používat až dvakrát denně.

Pokud se chcete zbavit povlaku na jazyku, pak je potřeba omezit svůj jídelníček na lehce stravitelné potraviny, jako je rýže a polévky, které zahrnují zázvor, který je perfektním čistícím prostředkem. Dále je potřeba zcela zapomenout na tabák a alkohol.

Při posílení a očistě organismu vám může pomoci i bylinný lék s názvem Triphala.

Škrabky na jazyk používali už staří Egypťané a Římané, stejně jako staří Indové. Zdá se, že škrabky stimulují všechny „Nadi“ body v našem těle a iniciují pozvolna proces trávení, což je perfektní začátek dne. Je prokázáno, že používání škrabky je účinnější než zubní kartáček nebo ústní voda.

Dříve se zápach z úst přičítal za vinu zubnímu kazu nebo žaludečním potížím, ale současné studie naznačují, že až 86 % špatného dechu je způsobena škodlivými bakteriemi jazyka, které nejsou odstraněny kartáčováním, dentální nití nebo kloktáním.

Tento zápach je produkován toxickými těkavými sloučeninami síry, které lze podle Journal of American Dental Association odstranit škrabkou jazyka.

Nahromadění AMA může být podle ajurvédského systému také důsledkem stresu, hněvu a lítosti. Napravit to lze uvolněným a otevřeným držením těla, kterého lze dosáhnout například při józe. Jóga je vynikající na uvolnění svalů, jejich posílení i na zlepšení psychické kondice.

Kromě klasického cvičení můžete vyzkoušet i jógový způsob osvěžení obličeje, který se nazývá „lví obličej“. Otevřete ústa a vyplázněte celý jazyk ven, směrem dolů. Vykulte oči a rozevřete ruce. Hlasitě vydechněte s prodlouženým zvukem „ha“.

Vyžeňte z těla všechen vzduch. Opakujte dle potřeby. Cílem tohoto cvičení je vyčistit toxiny z plic, ústa a jazyka. Lví obličej může pomoci udržet zdravou a vláčnou pokožku i sliznice.

Pomáhá také propláchnout systém AMA tím, že poskytuje energické a emocionální uvolnění.

Autor: Liv

Diagnóza podle jazyka: Co o vašem zdraví poví váš jazyk? Diagnóza podle jazyka vychází většinou ze staré čínské a indické medicíny. Diagnóza podle jazyka obrázkyZdravá výživa

Co říká barva jazyka o vašem zdraví? Odhalí kvasinkovou infekci, problémy se srdcem nebo chybějící vitamin C

Naše tělo nám neustále dává signály o tom, co je s ním v nepořádku. Pokud se naučíme poslouchat náznaky a pozorovat jisté ukazatele, usnadníme si tím život a vyhneme se zbytečnému užívání léků. Co o vašem zdraví prozrazuje jazyk?

Běžte do koupelny a vyplázněte na sebe jazyk. Ne, neděláme si legraci. Barvu povlaku, který máte na jazyku, vypovídá více, než si myslíte. Pojďme se společně podívat na to, co určitá barva jazyku značí.

Světle růžový jazyk

Pokud je váš jazyk světle růžový, nemá žádné bílé mapy ani jinak zbarvený povlak, gratulujeme. Váš jazyk váš totiž dává najevo, že jste ukázkově zdraví. Jen tak dál!

Budou vychrtlé modelky brzy minulostí? Další známá firma je nahradila kráskami z lidu

Žlutý povlak na jazyku

Žlutý povlak na jazyku značí problémy s trávením a žaludkem. Zkuste trochu odlehčený jídelníček, přidejte dostatek vlákniny, aby se vám lépe trávilo a vyhněte se smaženým a vysoko kalorickým pokrmům.

Bílý/ šedý povlak na jazyku

Pokud máte na jazyku našedlý nebo bílý povlak, značí to přítomnost velkého množství kvasinek. Bílý povlak na jazyku nejčastěji signalizuje kvasinkovou infekci úst a je usídlena v kolébce našeho imunitního systému – v tenkém střevě.

Bílý povlak je jednoduše řečeno obraz toxinů ve střevech, čím víc bílo, tím jsou v horším stavu.

Pokud plánujete léčbu, začněte přísnou dietou – je třeba nepít alkohol, nejíst žádné cukry (ani ty z ovoce), vyhnou se pečivu, rýži, ale i sýrům a uzeninám.

Fialový povlak na jazyku

Fialová značí problémy se srdcem a nebo plícemi. Bývá to velice výjimečné zbarvení jazyka a je typičtější pro alkoholiky, vegetariány a starší osoby, kteří mají jednostrannou stavu a nedbají na její vyváženost. Pokud máte fialový povlak na jazyku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc a začít více dbát a řešit svůj zdravotní stav.

Vysoký cholesterol je tichý zabiják: S jeho snížením vám pomohou tyto potraviny

Modrý povlak na jazyku

Pokud máte jazyk namodralý nebo dokonce modrý, pravděpodobně se jedná o nějaký problém s vašimi ledvinami, může se jednat i onemocnění močových cest. Rovněž může značit chybějící množství vitaminu C. Pokud je váš jazyk tmavě modrý, jedná se o otravu.

Černý povlak na jazyku

Pokud máte černý povlak na jazyku, měli byste zpozornět. Není to příliš časté, ovšem značí to následující věci: nedostatek vitaminu B3 a niacinu. Doplňte ho a snažte se udržovat příjem vitaminů v rovnováze.

Hnědý povlak na jazyku

Tady vám dává tělo jasný signál, že se jedná o onemocnění nebo poruchy střev.

Foto: Freepik

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector