Praskání žil – Vše o zdraví

Žilní potíže patří k těm nejčastějším, vždyť jde o jednu z nejfrekventovanějších civilizačních chorob. Onemocněním žil trpí de facto každý osmý člověk na světě. Nejvíce jsou přitom zasaženy žíly na dolních končetinách. Mají to totiž nejtěžší. 

Praskání žil - Vše o zdravíVedle zánětu žil vás mohou zlobit i vaše slabé žíly, které jsou křehké a praskají. Ptáte, se, co je příčinou jejich lámavosti? Co stojí za slabými stěnami cév a ztráty elasticity? 

Příčiny praskání žil

Na vině praskání žil se nejvíce podepisuje sedavý způsob života, nesprávný způsob stravování, užívání antikoncepce, kouření a další nepříznivé faktory. 

Chronické žilní onemocnění

Praskání žil je spojeno s oslabením pružnosti žíly. Její stěna není dostatečně pevná a krev v ní neproudí plynule k srdci a hromadí se v dolních končetinách.

Vlivem tlaku se krve na stěny se žíla rozšíří, chlopně v žilách se oddálí od stěny a tím ztrácí svou funkci. Nejsou schopné se brániz zpětnému návratu krve, propouštějí krev zpět a ta se pak hromadí, což zvyšuje tlak na žilní stěnu.

Mohu tu pak vznikat i sraženiny. Problému se říká chronická žilní nedostatečnost. 

Příčiny praskání žil, chronické žilní nedostatečnosti

Vliv na vznik chronické žilní nedostatečnosti mají ale také i geny, věk, nedostatek pohybu, obezita, těhotenství, nošení špatné obuvi a oblečení. 

Venotonika žíly posílí, ale nevyléčí

Venotonika jsou léky, které posilují žilní stěnu. Zlepšují stav žil. Samy o sobě však onemocnění žil neodstraní. Venotonika ale zužují průměr velkých a malých cév, čímž se sníží množství hromadící se krve a zabraňují tak vzniku otoků. 

Potraviny, které prospívají žilnímu systému

Aby vaše žíly nepraskali, jídelníček obohaťte o: 

 • Vlákninu: Vlákninu tělu dodáte hlavně luštěninami, celozrnnými potravinami, ovoce a zelenina. Nedostatek vlákniny ve stravě vede k zácpě a to pak k tlaku v žilách a vzniku křečových žil. 
 • Bioflavonoidy: jsou sloučeniny, které najdete v ovoci a zelenině. I ony jsou velmi důležité pro zdravé stěny cév. Jde hlavně o brusinky, borůvky, hroznové víno, černý rybíz, zelený čaj, červené víno a pohanku. Bioflavonoidy snižují praskání cév, zlepšují tok krve a snižují riziko trombóz. 
 • Adstringentní potraviny jsou takové potraviny, které žíly stahují a zabraňují jim v tvorbě trombů. Do této skupiny patří třeba jírovec. Proti nahromadění vody v těle je skvělá třeba přeslička, která má stahující i diuretické vlastnosti. 
 • Bylinek v přírodě najdete spoustu, a to i těch, které pomáhají oběhovému systému. Velmi pozitivně na cévy působí třeba hloh, pampeliška, lipový květ, řebříček, rozmarýn, koriandr, tymián, máta peprná, zázvor a kurkuma. 
 • Žilní stěny posílí plody arónie, physalis, černý rybíz, ostružiny, třešně, hroznové víno, meruňky, borůvky, šípky, kokosové mléko, chia semínka, švestky, kumquat, brokolice, pohanka, para ořechy, konopný olej, lněný olej.

Coronavirus a souvislost s 5G sítí

Toto může být jen konspirační teorie, ale v minulosti se již mnoho z nich potvrdilo jako holá pravda, nebo alespoň částečná pravda a není dobré to brát na lehkou váhu.

https://www.youtube.com/watch?v=Vd4B8Dz-sA8

Rovněž získáváme smíšené informace o situaci v Číně. Zdroje CIA v jihovýchodní Asii říkají:

„Situace je mnohem horší než jak se uvádí v médiích. Lidé krvácí z nosů, očí, uší a plic.“ Šíří se to mnohem rychleji, než se očekávalo. Skutečný počet mrtvých ve Wu-chanu je téměř 3 miliony. Město je největším hřbitovem na planetě. Zůstane v karanténě.

Začalo to poblíž Wu-chan, kde došlo k obrovské katastrofě – elektromagnetické záření spojené s 5G. Mikrovlnný náraz uvařil lidi zevnitř. K uvolnění viru došlo přibližně ve stejnou dobu, aby se lidé zmátli pohádkou.

Masivní znečištění, které tam je, způsobilo katastrofu.“

 • Čínský agent v Tokiu také říká, že situace je horší, než připouští vláda.
 • Zdroj:
 • https://tadesco.org/budou-prezidentske-volby-v-usa-a-olympijske-hry-v-tokiu-zruseny-rizeny-kolaps-financniho-systemu-domino-zacina-padat/

Aktualizováno 9.3.2020 11:02, 20:20

Nově přidáno: Frekvence na Koronavirus

Lidé se ptají, jak se nejlépe připravit na Koronavius? Díky dlouhodobým zkušenostem a informacím ze zákulisí, které se v hlavních správách neobjeví, zde budeme předkládat informace, které by měl každý člověk,který se zajímá o zdraví, vědět ať už jde o koronavirus, nebo jakoukoliv jinou nákazu.

Přichází nám stále nové zprávy a novinky, které zde průběžně přidáváme!!!

Praskání žil - Vše o zdraví

Pár základních věcí, které lidé většinou neví, neznají a tak se dívají na možnosti léčby pouze jednoho pohledu a to klasické medicíny.

Začněme trochu ze široka, aby bylo jasné, že to co se dnes obecně považuje za pravdy, nejsou pravdy, ale hodně dlouho šířené názory.

1. Dá se proti bakteriálním nemocím bojovat pouze antibiotiky? Ne, nikoliv. Jsou i jiné možnosti? ANO.

2. Dá se proti virovým onemocněním bojovat antibiotiky? Ne, nedá a nikdy nedalo. Jsou další možnosti? ANO.

3. Používá klasická medicína vše, co výzkum objevil? Ne, nikoliv. Nejlepší objevy jsou zavřené v šuplíkách.

Umírá se na koronavirus? Ano.

Umírá se na klasickou chřipku? Ano.

V čem je tedy rozdíl? ….. odpověďi naleznete níže:

Průběžné statistiky:

Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí! – Každý rok!!

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/chripka-epidemie-ministerstvo-zdravotnictvi_1903081607_nkr

Aktuální počty nemocných i úmrtí naštěstí nejsou tak závažné, jak se nám média snaží naservírovat

Stále je však nutné situaci nepodceňovat

Epidemiologové u infekčních chorob mimo jiné stanovují 2 důležité veličiny, které nám mohou mnohé napovědět o rizikovosti dané choroby.

 • Tou první je počet osob, které se v průměru nakazí od již infikované osoby (tzv. transmission rate).
 1.            V případě koronaviru je toto číslo podle dosavadního průběhu odhadováno na 2–3 osoby.
 2.            Běžná “sezónní chřipka” má toto číslo asi 1,3 osoby.
 3.            Z toho by se dalo usuzovat, že koronavirus se šíří o něco jednodušeji než chřipka.
 • Druhým základním faktorem je smrtnost (fatality rate), což je procentuální vyjádření počtu nakažených lidí, kteří na danou chorobu zemřou.

           U koronaviru je toto číslo zatím kolem 2 %. Chřipka má toto číslo 0,05 %.

Je větší zabiják běžná sezónní chřipka, nebo koronavirus?

Podle jedné z nejnovějších studií ročně zemře na dýchací problémy spojené s chřipkou celosvětově odhadem až 600 tisíc lidí. To je na hony vzdálené prozatimnímu počtu zemřelých na koronavirus. Jenže tato čísla nelze mezi sebou úplně přímo srovnávat. Případů běžné chřipky se totiž ve světě zcela přirozeně objevuje mnohem více než současného koronaviru.

 • No a to je ten důvod, proč koronavirus nemůžeme brát na lehkou váhu – právě v případě, kdy by jeho šíření dosáhlo pandemických rozměrů jako např. viru způsobujícího Španělskou chřipku na konci 20. let minulého století, kdy bylo celosvětově nakaženo až půl miliardy lidí a zemřelo 30–50 milionů lidí. Díky dnešní vyspělosti zdravotnictví, efektivnějšímu podchycení ohnisek nákazy i celkové informovanosti obyvatelstva a zatím odlišnému chování obou virů (na Španělskou chřipku umíralo překvapivě vysoké procento mladých zdravých lidí) se však takových hrozivých číslech s velmi vysokou pravděpodobností nemusíme obávat.

 Zdroj:

https://aktin.cz/koronavirus-skutecne-horsi-nez-chripka-je-ale-nutne-shromazdovat-potraviny

UMĚLÉ ŠÍŘENÍ PANIKY

Stát New York vyhlásil stav nouze, počet nakažených raketově roste

Počet nakažených od pátku rychle stoupl na 76 (7.2.2020). New York (NY) má 12 mil obyvatel a tohle je opravdu malé číslo.

Na druhou stranu, NY je opravdu přelidněný a šíření by v něm mohlo být výrazně rychlejší, než jinde.

Dalším dobrý důvodem je uvolnění peněz: po vyhlášení stavu nouze může guvernér uvolnit až 30 milionů dolarů (674 milionů korun) na testování pacientů a nákup ochranných pomůcek pro zdravotníky.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/stat-new-york-vyhlasil-stav-nouze-pocet-nakazenych-raketove-roste-40315905

———–

Zde je úryvek z článku na Novinkách.cz :

……. případ plavidla Diamond Princess, které bylo od začátku února v karanténě v japonském přístavu Jokohama.

Na palubě se nakazilo celkem téměř 700 lidí z 3700 cestujících, čtyři infikovaní později zemřeli.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/vyletni-lod-plna-zdravych-lidi-bloudi-karibikem-zakazuji-ji-vstup-do-pristavu-40314815

Nákaza byla tedy opravdu velká 700 lidí z 3700 je téměř 20 %, ale jaká byla úmrtnost?

Něco málo přes 0,5 procenta. To není málo co se týká procent, ale pokud vezmete v úvahu, že na výletní lodě jezdí i důchodci, kteří by jiné typy dovolených nezvládli, tak tyto 4 lidé většinou padnou na opravdu oslabené jedince.

http://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/ARO_ARI/2018_2019/zpravy_2018_2019/Zprava_NRL_09tyden_2019.pdf

Kdežto úmrnost na běžnou chřipkové onemocnění včetně pneumonie je kolem 7 procent !!!

Viz úryvek z angličtiny níže:

Léčba onemocnění žil

Žily, jsou součástí krevního oběhu a v našem těle hrají životně důležitou roli. Jejich základní funkcí je odvádět krev z orgánů k srdci, kde se neustále okysličuje. Začínají v orgánech a tkáních jako drobné vlásečnice a postupně se pojí ve větší žilky a žíly. Na rozdíl od tepen mají jinou stavbu.

Uvnitř jsou vybavené chlopní, která brání zpětnému návratu a mísení krve. Zdravé žíly jsou dostatečně pevné pro plynulý tok krve k srdci, a zároveň pružné pro regulaci krevního tlaku. Při poruchách cirkulace krve z různých příčin dochází k zpětnému návratu toku krve, což má za následek vznik chronického žilního onemocnění a také hemoroidů.

Pečujte o své žíly včas, aby se zachovala jejich pružnost a pevnost.

Diosmin – účinná látka z citrusů

Jedním z léčiv, které působí na zdraví žil, je diosmin. Vyrábí se z citrusového ovoce, které není bohaté pouze na vitamin C, ale také na hesperidin a další flavonoidy. Technologickou úpravou se hesperidin proměňuje na diosmin.

Zajímavé:  Pálení v koleni - Vše o zdraví

Tyto účinné látky dohromady působí na pružnost a pevnost cév. Aby se diosmin co nejlépe vstřebával do krevního oběhu, prochází procesem mikronizace a rozdrobí se na co nejmenší molekuly.

Léky, které obsahují diosmin, se používají na léčbu hemoroidů, křečových žil a také dalších chronických žilních onemocnění.

Hemoroidy

Podle statistiky toto cévní onemocnění postihuje více muže než ženy. Žíla oblasti konečníku se uzlovitě rozšíří, což se projeví buď jako vnější nebo vnitřní hemoroid. Vnitřní hemoroidy jsou hlouběji v konečníku a někdy se nemusí ani neprojevují a nejsou viditelné.

Příznaky hemoroidů jsou krev na stolici a na toaletním papíru. Kromě toho vás může trápit taky zácpa nebo těžší vyprazdňování. Vnější hemoroidy jsou na povrchu konečníku a uzlíky možné i nahmatat. Projevují se svěděním a pálením, některé části i bolí, ale nekrvácí.

Obvyklá je kombinace obou typů. Příčiny hemoroidů tkví v sedavém způsobu života a nedostatku pohybu, nedostatečném pitném režimu, nedostatku vlákniny v potravě a naopak v oblibě kořeněných a pálivých jídel.

Ke vzniku hemoroidů přispívá dlouhé sezení na toaletě, nadváha, kouření i alkohol. Existují i příčiny hemoroidů, které nemůžeme zcela ovlivnit. Jsou to žilní nedostatečnost a oslabení svalů pánevního dna. Hemoroidy často trápí i ženy v těhotenství, kdy na ně mají velký vliv hormony a sklony k zácpě.

Pokud máte sklony k žilním onemocněním a zajímá vás prevence hemoroidů, máme pro vás několik typů.

Zkuste se zamyslet nad změnou životního stylu:

 • Jezte více vlákniny v potravě. Přidejte více ovoce, zeleniny, fíky, lněné nebo konopné semínko, psyllium. Obyčejné pečivo vyměňte za celozrnné.
 • Dbejte na dostatečný pitný režim, aby byla stolice měkčí a vyprazdňování snazší.
 • Pohyb a cviky na pánevní dno zlepšují průtok krve žilami, takže pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu malou pauzu a projděte se.
 • Choďte na stolici pravidelně a neužívejte umělá projímadla.
 • Na toaletě nečtěte ani neluštěte křížovky. Dlouhé sezení totiž vytváří tlak na žíly v oblasti konečníku a zhoršuje se prokrvení.

Zakročte včas proti hemoroidům

Léčba hemoroidů by měla být komplexní. Kromě režimových opatření a zvýšené hygieně v tomto období léčbu urychluje i mast na hemoroidy, čípky nebo gel. Působí lokálně proti bolesti, svědění a pálení, také zastavují krvácení a hojí.

Ideální je kombinovat i lék na hemoroidy ve formě tablet s obsahem flavonoidů – kam patří účinná látka diosmin. Zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, žíla je tak pružnější a pomáhají předcházet větším problémům s hemoroidy.

Pokročilejší stádia je pak už nutné řešit chirurgickým zákrokem u proktologa.

Praskání žil - Vše o zdraví Chronické žilní onemocnění 

Když se oslabí pružnost žíly a její stěna není dostatečně pevná, krev neproudí plynule k srdci a hromadí se v dolních končetinách.

Vlivem tlaku krve na stěny se žíla rozšíří, chlopně v žilách se oddálí od stěny a tím ztrácí svou funkci. Nejsou schopné se bránit zpětnému návratu krve, propouštějí krev zpět a krev se hromadí, což neustále zvyšuje tlak na žilní stěnu.

Mohou vznikat i krevní sraženiny. Tento stav se nazývá chronická žilní nedostatečnost.

Několik stupňů žilní nedostatečnosti:

 • Neklidné nohy, pocit těžkých nohou, bolest a křeče
 • Metličkové žilky
 • Křečové žíly
 • Otok nohou
 • Změny na kůži
 • Bércové vředy

Křečové žíly neboli varixy jsou nejen estetický problém, ale mohou být počátkem dalších komplikací.

Příznaky křečových žil jsou nenápadné a vznikají postupně. Začínají jako oteklé a těžké nohy, které se mění v bolest a křeče. Pokud nezačnete s léčbou křečových žil včas, žíly vystupují na povrch pod kůži a vytvářejí typický vinutý průběh žíly a modré uzly.

Prevence křečových žil tkví v dobrém odtoku krve a lymfy z dolních končetin. Pomáhá pravidelná chůze nebo plavání, a také cviky při dlouhém sezení: střídavě stoupat na špičky a na paty. Při dlouhé cestě si vezměte kompresivní punčochy nebo kompresivní podkolenky.

Vytvářejí tlak na žíly a krev se tak lépe vrací směrem k srdci.

Léčba křečových žil

Naštěstí existují způsoby, jak ulevit od křečových žil. Léčba křečových žil by měla začít již při prvních příznacích, aby se zdravotní stav postupně nezhoršoval. Na trhu jsou přípravky jako krém, gel nebo mast na křečové žíly.

Působí proti otoku, jiné zas proti tvorbě krevních sraženin. Vedle lokálních přípravků by se měla léčba skládat také z venofarmak – léků ovlivňujících pružnost a pevnost žil. Účinná látka diosmin zvyšuje žádoucí napětí žilní stěny, omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek.

Je k dostání bez předpisu.

Léky na křečové žíly Léky na hemoroidy

PRASKÁNÍ ŽILEK NA RUKOU A MODŘINY

Téma

Na kůstce nosu mám malou prasklou žilku. Dá se odstranit bez laseru? Také mi praskají žilky ve vnitřním koutku oka. Tak tohle slyšíme často od pacientek s jemnou, tenkou nebo světlou kůží. Prasklé žilky v oku můžou způsobovat řasy. Také vysoký krevní tlak může tyto problémy zavinit. Zároveň i léky na ředění krve mohou podpořit praskání žilek. V oku se to dá léčit pomocí kapek Maxitrol. Na pokožce je to trochu složitější.

Zdroj: Prasklé žilky a jejich léčba

V naší poradně s názvem PRASKÁNÍ ŽILEK V OBLIČEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.

dobrý den, potřebovala bych poradi je mi 51let a začínají mi praskat žilky v obličeji.Myslím si ,že to v rodině nemame.Prosím poraďte mi děkuji mnohokrát Marie

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Proti praskání žilek je potřeba vyléčit propouštění krve zkrz slabou žilní stěnu.

Toho lze dosáhnout zhoustuním krve, pomocí vitamínu K, který je obsažen ve všech zelených zeleninách a nebo také v řase chlorela.

Hustá krev se nebude tolik rozlévat v okolí vlásečnicových žilek a omezí se tak tvorba metliček. A dále se postarat o to, aby zesílila cévní stěna. K tomu účelu slouží lék Ascorutin.

 • Zdraví Cempírek!
 • Zdroj: diskuze Praskání žilek v obličeji

Lék ascorutin v sobě přináší společné působení vitamínu C a rutinu. Obě tyto látky blahodárně působí na cévy a omezují jejich prosakování. Ascorutin má přímý vliv na metličkové žilky, které po jeho užívání sníží svoji viditelnost. Lék ascorutin je volně k dostání v lékárnách. Nejlevnější cena ascorutinu je tady: Ascorutin cena. 

Zdroj: Jak na červenání tváří a praskání žilek

V naší poradně s názvem PRASKANI ŽILEK NEBO CÉV NA RUKOU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiřina.

Od určite doby mi praskaji asi žilky na rukou. Krev se mi rozlije pod kůží. Trvá dobu než to zmizí.

Je mi 62, beru antidepresiva, obcas leky od bolesti a Metypred 1/2 mg ob den na artritidu. Krev mam vyšetřenou. Dekuji za laskavou odpověď, co na to užívat.

Jiřina Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Zkuste volně prodejný Ascorutin. Ten zesiluje žilní stěnu a omezuje prosakování krve z vlásečnic. Rovněž i pravidelný intenzívní pohyb, při kterém se spotíte a zadýcháte, posílí vaše cévy a ty pak nebudou tolik propouštět krev do podkoží.

 1. Zdraví Cempírek!
 2. Zdroj: diskuze Modre skvrny na tele

Díky nejnovější laserové technice je možné rušivé žilky léčit cíleně, minimálně bolestivě a jen s minimem vedlejších účinků. Už delší dobu je úspěšná léčba pulzujícím barevným laserem.

Nevýhodou je, že se může vytvořit hrubý povrch, modřina nebo otok, které se obvykle po týdnu zhojí. Mnoho dermatologů a kosmetiček proto pracuje s fotodermickým bleskem.

Tato metoda je bezbolestná a mohou se s její pomocí ošetřovat i větší plochy během jednoho sezení.  

Zdroj: Jak na červenání tváří a praskání žilek

Urychlit ústup modřiny můžete přípravky s obsahem hirudinu. Tato látka tlumí srážení (koagulaci) krve.

Zdroj: Přírodní léčba modřin

V diskuzi POPRASKANÉ ŽILKY V OBLIČEJI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aja.

Dobrý den,mužou prosím Vás ustní vody,konkrétně fialová listerine,za popraskané žilky na tvářích.Děkuji za odpověd!

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Redakce.

Ústní voda nemá vliv na popraskané žilky v obličeji. Praskání žilek je způsobené nízkou elasticitou cév, která je ovlivněna buď dědičností anebo věkem.

Krev se z drobných cév vylije a už nevstřebá, což způsobuje fleky. Odstranění je možné například laserovou terapií, ale předcházet praskání cév lze posilováním jejich stěn.

Hezký den,

 • Zdraví-léčba.cz
 • Zdroj: diskuze Popraskané žilky v obličeji

Popraskané žilky v očích trápí lidi, kteří dlouhé hodiny pracují u monitorů bez denního světla. Potápění do velké hloubky může rovněž způsobit popraskané žilky v oku. Popraskané žilky v očích jsou i průvodním jevem zánětu oční spojivky.

Zánět spojivek se na pohled projevuje zarudlou a zanícenou průhlednou blankou, jíž je pokryta vnitřní strana očních víček. Zarudlé je i bělmo očí. Zánět spojivek může způsobovat alergie. Poměrně častým alergenem je srst hlodavců: morče, oblíbení potkani. Stačí, aby si dítě se zvířetem hrálo, a pak se mimoděk dotklo svého obličeje.

Kromě červených očí a zarudlých spojivek provází alergický zánět spojivek většinou i otok víček (oči se zúží do štěrbin).

Praskání žilek v oku způsobuje některým lidem užívání určitých léků, zejména takových, které minimalizují riziko vzniku trombóz.

Pro některé lidi není vhodná korekce oční vady pomocí kontaktních čoček. U citlivějších jedinců mohou čočky způsobit praskání žilek v oku (pálení, svědění, zarudnutí, pocit „písku v očích“).

Krví zbarvené bělmo někdy provází nestřídmou konzumaci alkoholu.

Zajímavé:  Vitaminy Pro Dospělé Benu?

Žilka v oku praskne po nenadálém tlaku. Může to být přímý tlak fyzický, což nastane nejčastěji při nějaké rvačce nebo zápasu, při kontaktním sportu, autonehodě a podobně. Popraskané žilky v očích jsou velmi často doprovodným jevem porodu. Prasklými žilkami trpí někteří lidé i při naprosto banálním zvracení. Žilky v oku praskají rovněž lidem s vysokým krevním tlakem.

Jak vypadají popraskané žilky v oku.

Zdroj: Prasklá žilka v oku

V diskuzi MODRE SKVRNY NA TELE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.

Mam malu holcicku a ma fialovy tecky a krvacani pod kuzi. Chtela by som jse zeptat ci je to smrdelne ji je dve mesice a je v nemocnici na jip ke prosim poradte mi jsem zufala a mam oni strach dekuju .

 1. Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Květa Panošková.
 2. Jinak beru prášky na cukr—-METFORMIN 500 g—-na tlak RAMIPRIL ACTAVIS 5 mg
 3. Zdroj: diskuze Modre skvrny na tele
 • Sauna, parní lázně, horké obklady, tohle všechno podporuje přílišné prokrvení a zvyšuje tak viditelnost všech prasklých žilek na celém těle.
 • Agresivní mýdla a pleťová voda obsahující alkohol nebo produkty obsahující ovocné kyseliny mohou pokožku podráždit a způsobit její zčervenání – přílišné prokrvení.
 • Příliš mnoho slunce zmenšuje pevnost vaziva a cévky, které leží přímo pod pokožkou, se stávají více viditelnými.
 • Velké teplotní výkyvy namáhají jemné žilky a způsobují jejich roztažení a pak následné průsaky.
 • Příliš mastné krémy při péči o pleť, protože se pod nimi hromadí příliš mnoho tepla a to zase podporuje prokrvení.
 • Velmi kořeněná jídla a alkohol jemné žilky vyburcuje k roztažení a tím dojde k jejich zviditelnění.
 • Při kouření nikotin zase naopak zužuje jemné krevní žilky a krev jimi nemůže protékat a dochází k lokálnímu zvýšení krevního tlaku v jemných cévkách, které pak snadněji praskají.

Zdroj: Jak na červenání tváří a praskání žilek

V naší poradně s názvem KRVAVÉ OKO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva.

Již delší mi v oku „praská žilka“. Na očním mi dávali na dříve kapky na suche oči, po nich na alergii následovaly antibiotika ty nepomohly atd.

Pri poslední návštěvě na očním mi doktorka řekla, že musím byt do týdne zdravá. Kapky ne zabraly a já mám stále stejně problémy.Bojím se aby se za tim neschovavalo něco vazneho.

A nevím co mám dělat jestli jít k jinému dr.Jsem po transplantaci srdce. Děkuji za odpověď

 • Eva
 • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek .

Po transplantaci srdce určitě užíváte nějaký lék proti srážení krve a jeho vedlejším nežádoucím účinkem může být prosakování kapilár v očích – praskání žilek. Obvykle stačí upravit dávkování a nebo vyměnit lék za jiný. O všem se poraďte se svým kardiologem.

 1. Zdraví Cempírek!
 2. Zdroj: diskuze Krvavé oko

Pokud se vám modřiny na těle tvoří často a bez větší příčiny, například po lehkém doteku či zcela bez důvodu, okamžitě vyhledejte lékaře. Lékaře kontaktujte také tehdy, jsou-li modřiny na těle neobvykle velké a bolestivé. Provázejí-li tvorbu modřin další příznaky, jako například krvácení (z dásní, z nosu, v moči či stolici), opět neváhejte s návštěvou odborníka.

Zdroj: Přírodní léčba modřin

V diskuzi PRASKÁNÍ KMENŮ U ŠVESTEK A SLÍV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ladislav.

Na dozrávajícím kmenu švestky a slívy mám popraskaný kmen mladého stromku jako když ho pořežu nožem.Prosím poraďte.

 • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jiří.
 • prosím o radu jak zabránit ,praskání kůry kmenů švestek a jabloní
 • Zdroj: diskuze Praskání kmenů u švestek a slív

Světový den mytí rukou připadá na 15. října, vyhlašuje jej Světová zdravotnická organizace už od roku 2008.

Zdroj: Mytí rukou

V diskuzi PRASKÁNÍ ŽILEK NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kateřina.

Dobrý den pořád a marně hledám kde si můžu zakoupit krém antizilku a marně prosím o pomoc děkuji s pozdravem krásného dne přeje Katka

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Praskání žilek na nohou

Okamžitou pomoc na metličkové žilky a červené fleky poskytuje dekorativní kosmetika. Nejúčinnější jsou kamuflážové makeupy s vysokým podílem pigmentů, pod kterými zmizí každá chybička pleti. Důležité je, aby barva odpovídala vašemu přirozenému tónu. Krycí makeup nanášejte jen bříšky prstů, až se přechody stanou neviditelnými. Výraznější cévky překryjete korekčními pastami.

Korekční pasty vydrží krýt popraskané žilky až 16 hodin a nepůsobí jako maska. Účinné látky jako allantoin nebo včelí vosk také pomohou uklidnit podrážděnou pokožku. Jemné zarudnutí nejlépe zakryjete zelenými barevnými korektory. Aby vaše pokožka nevypadala po korekci šedivě, naneste na ni sjednocující emulzi.

Jemné zarudnutí decentně překryje i denní krém se samoopalovacím efektem.

Zdroj: Jak na červenání tváří a praskání žilek

Při léčbě prasklých žilek v oku musí lékař nejprve stanovit příčinu, a tu léčit. Jedná se vždy o individuální stav pacienta.

Pokud je výskyt žilek kosmetického charakteru, dá se tento problém řešit pomocí laserové operace. Laser vytváří intenzivní teplo, které eliminuje vytvořené struktury.

Při této operaci lékař kontroluje délku a intenzitu světla, aby došlo k efektivnímu odstranění žilek z povrchu oka. Operace je bezbolestná a trvá asi 30 minut.

Zdroj: Prasklá žilka v oku

V diskuzi PRASKÁNÍ KMENŮ U ŠVESTEK A SLÍV se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ladislav.

Na dozrávajícím kmenu švestky a slívy mám popraskaný kmen mladého stromku jako když ho pořežu nožem.Prosím poraďte.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Laďa.

Na kmeni stromu švestky,slív,jabloní jsou rýhy jako když to pořežu nožem.Pocelėm obvodu kmenů.Prosím poraďte co mám udělat.Děkuji za odpověď.

Zdroj: diskuze Praskání kmenů u švestek a slív

Fotografie, na kterých jsou vidět popraskané a zanícené koutky úst, jsou vidět tady popraskané koutky úst.

Zdroj: Časté praskání ústních koutků

Laserová operace červených žilek pracuje na bázi intenzivní energie paprsku.

Lékaři zaměřují tuto světelnou energii nejen na sítnici, ale také na postiženou oblast, a to bez poškození okolní oblasti oka. Laser vytváří intenzivní teplo, které eliminuje vytvořené struktury, jakož i vazby tkáně.

Lékař kontroluje délku a intenzitu světla, aby došlo k efektivnímu odstranění žilek z povrchu oka.

Na znecitlivění očí se používají oční kapky. Operace je bezbolestná a trvá asi 30 minut. Zprvu bude vidění rozmazané, ale během několika týdnů se vrátí zpět.

Zdroj: Domácí léčba červených žilek v očích

Popraskané a zanícené koutky úst se nejčastěji objevují u dětí a mladých dospělých, kteří slintají během spánku anebo mají ortodontická rovnátka.

U starších dospělých zase proces stárnutí způsobuje kožní vrásky na rtech s povrchními nebo i hlubokými linkami, které sahají od úst až dolů k bradě. Do těchto vrásek na rtech se kapilárním efektem dostávají sliny z úst a vrásky na rtech pak trpí podobně, jako koutky.

Popraskané a zanícené koutky mohou být více zřejmé v zimě, kdy je chladnější počasí a sušší vzduch. Praskání koutků úst a následné jejich olizování pro udržení jejich vlhkosti, vytváří půdu pro infekce.

Jakmile jsou koutky úst popraskané nebo prasklé, tak nahromaděné sliny mohou zapříčinit vznik kvasinkové infekce. Nejběžnější kvasinkovou infekci doprovázející popraskané koutky způsobuje candida albicans.

Zdroj: Časté praskání ústních koutků

Pokud je svědění kůže rukou bez onemocnění, je vhodné použít oleje. Mandlový, sezamový a olivový olej zahřejte na 37–40 °C a do olejové lázně ponořte ruce na 10–20 minut. Po vyndání ruce lehce osušte a zbytek oleje vmasírujte do pokožky a okolí nehtů. Pořiďte si také bavlněné rukavice a jednou za pár dní si na noc ruce namažte silnou vrstvou krému a strčte je na spaní do nich.

Zdroj: Svědění kůže na rukou

Křečové žíly: příčiny a příznaky

Křečové žíly
(varixy) jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly
. Křečové žíly
nemají ve skutečnosti nic společného se slovem „křeč“, jedná se o zkomoleninu převzatou z němčiny. Primárně jsou postiženy žíly nohou. Křečové žíly jsou velmi častým onemocněním, jejich výskyt se s věkem zvyšuje. Ženy jsou postiženy častěji než muži.

Více než 90 % postižených má ke vzniku křečových žil
genetickou predispozici
. Křečové žíly bychom neměli brát na lehkou váhu, protože zvyšují riziko trombózy
a embolie
.

Co jsou primární křečové žíly?

Nejčastější formou křečových žil (asi 70 % případů) jsou tzv. primární křečové žíly, jejichž příčinou je vrozená slabost žilní stěny. Jsou způsobeny městnáním
krve v žilách
, změnami žilních stěn a špatnou funkcí žilních chlopní
v povrchovém žilním systému
.

Rizikovými faktory pro vznik křečových žil jsou kromě dědičné predispozice, pohlaví, těhotenství a hormonálních vlivů (např. hormonální substituční léčba
nebo antikoncepce), především věk, obezita
, práce vyžadující dlouhodobé sezení nebo stání, nedostatek pohybu, strava s nízkým obsahem vlákniny a příliš těsný oděv (kalhoty a punčochy).

V závislosti na tom, které žíly povrchového žilního systému postihují, rozlišujeme tyto typy primárních křečových žil
(v závorkách jsou uvedeny průsvity
žil) [1]:

 • kmenové varixy (7–8mm) – tyto jsou z medicínského hlediska nejdůležitější; způsobují je „netěsné“ žilní chlopně, kvůli nimž se část krve vrací a žíla se kvůli zvýšenému objemu krve nadměrně rozšiřuje,
 • varixy vedlejších (laterálních) větví (3–8 mm),
 • varixy spojovacích žil (perforátorů) (3–8 mm),
 • retikulární
  varixy
  (2–4mm) (anglicky reticular varicose veins),
 • metličkové
  varixy
  neboli mikrovarixy (0,1–2 mm) (anglicky spider veins) – ty jsou lékařsky nevýznamné, ale mohou být kosmeticky rušivé.
Zajímavé:  Interview s designérem Vojtěchem Beránkem – vše o zdraví

Co jsou sekundární křečové žíly?

Sekundární varixy
vznikají v důsledku ucpání (trombózy) hlubokých žil
. Pokud hluboký žilní systém již neodvádí krev správně, zvyšuje se tlak v žíle, rozšiřují se její stěny a krev proudí špatným směrem. V povrchovém žilním systému se zvyšuje tlak, což vede k válcovitému nebo pytlovitému rozšíření povrchových žil
a vytváří se typický vzhled klikatých a rozšířených křečových žil.

Jak vzniku křečových žil předcházet

Zdravým životním stylem můžete vývoj křečových žil zpomalit nebo mu i předejít. Obzvláště přínosné jsou:

 • dostatek pravidelného pohybu, např. procházky, turistika, jogging, jízda na kole, plavání, tanec nebo gymnastika,
 • předcházení nadváze, vyhýbání se dlouhému sezení nebo stání,
 • při dlouhém sezení je vhodné nohy pokládat na vyvýšenou podložku, stoupat si na špičky prstů, pravidelně vstávat a pohybovat se,
 • stravovat se zdravě, pít alespoň dva litry tekutin denně,
 • nezvedat a nepřenášet těžká zavazadla.

Křečové žíly v těhotenství

Křečové žíly a obecně problémy s dolními končetinami jsou během těhotenství poměrně běžné. K obecným rizikovým faktorům
pro křečové žíly během těhotenství přistupují také hormonální a cévní změny. Bližší informace o tomto tématu naleznete v článku Křečové žíly v těhotenství.

Jaké se mohou u křečových žil objevit příznaky?

Metličky a retikulární křečové žíly jsou malé, nafialovělé či modravé žilky v horní vrstvě kůže, které se vějířovitě šíří. Vyskytují se zejména na vnější straně stehen, vzácněji na dolních končetinách nebo v prohlubních kolen.

Někdy se objevují bez zjevného důvodu, ale nejčastěji se vyskytují během těhotenství a poté často odezní. Ačkoli nevypadají hezky, jsou obvykle neškodné a nezpůsobují žádné problémy.

Mohou však být také prvním příznakem žilního onemocnění.

Silnější projevy křečových žil se ohlašují následujícími příznaky:

 • Nohy jsou těžké, unavené a napjaté, zejména večer a v teplém počasí.
 • Spodní část nohy a kotníky otékají, zvláště večer.
 • Obtíže se zhoršují delším sezením nebo stáním a teplem.
 • Obzvláště v noci se vyskytují křeče
  nohou, brnění a neklid nohou.
 • Na končetině vystupují klikaté žíly, které mohou být bolestivé.
 • Na nohou a chodidlech se mohou objevovat červené nebo hnědavé skvrny.

Jaké mohou nastat komplikace?

Křečové žíly mohou vést k poruchám výživy končetiny, hnědému zabarvení a ztluštění pokožky. V pokročilých případech mohou způsobit vznik vředů
na dolních končetinách, např. bércových vředů
(ulcus cruris).

Narušený průtok krve v křečové žíle se může lokálně
rozvinout v zánět povrchových žil
(varikoflebitida) s výrazným zahřátím pokožky v postiženém místě, jejím zarudnutím a zvýšenou citlivostí na dotek.

Prasknutí (ruptura) křečové žíly (například v důsledku úrazu) může mít za následek silné krvácení. V takovém případě je nutné okamžitě učinit následující opatření:

 • Položte nohu co nejvýše, ideálně až nad úroveň srdce.
 • Prsty nebo obkladem na ránu vyvíjejte konstantní tlak.
 • Jakmile krvácení přestane, použijte čistý, pokud možno sterilní, tampón a tlakový obvaz.
 • V každém případě byste měli okamžitě konzultovat lékaře nebo si přivolat lékařskou pomoc.

Pokud křečová žíla praskne, měli byste s vaším lékařem probrat možnosti chirurgického řešení varixů.

Související odkazy

Diskuze Praskání žil

Ahoj,potřebuji poradit.Minulý týden mi začaly na nohou praskat žíly a
tvořit se hematomy.Začlo to úplně z ničeho nic.

Sedím a najednou bolest na
noze,tak sem si nahmátla bouli a pak sem se podívala a ejhle modřina,to samé
za 2 dny-opět na noze-klekla jsem si k dceři a rupla mi žíla u kolene a
opět modřina-7 cm.

Dnes sem nesla na ruce košík v obchodě,jako jindy, a
teď sem si všimla,že mám petechie, v místě kde sem měla ten
košík,,,Kam se mám objednat? Nebo mi někdo něco poradí? Děkuji

Velikost písma:

Určitě je namístě vyšetření krve na krevní srážlivost.To by ti měl
udělat i obvoďák a podle výsledků tě odeslat na hematologii.jestli se
tedy prokáže poruchá srážlivosti…

po porodu jsem už 10 ěsíců,kdysi dávno mi takhle začaly praskat žíly
a hned nato sem šla na operaci slepého střeva a tehdy jsem měla hraniční
hodnoty na srážlivost,ale obvoďák mi řekl,že kontrol.testy
nepotřebuju,že je to zbytečný.Ted sem od něj odešla a tak zatím ještě
nemám svého obvoďáka..

určitě si zajdi k doktorce jako první pomoc, jestli tě to bolí a
tvoří se tam třeba i bulky tak si kup v lékárně mastičku heparoid ta je
přímo na žíly…

Michaelakkk píše:
určitě si zajdi k doktorce jako první pomoc, jestli tě to bolí a tvoří
se tam třeba i bulky tak si kup v lékárně mastičku heparoid ta je přímo
na žíly…

Právě teď mám s heparoidem problémy, chtěla jsem si ho koupit, taky
mám problém s žilami, a prý se přestal vyrábět.  

Jinak určitě minimálně k praktickému, na zpevnění žilních stěn se
předepisuje Datralex (tablety) a ten dost zabírá. A pak určitě
vyšetření, aby se zjisitlo proč se to děje. Určitě moc neotálej, řekla
bych,ž e je riziko embolie.

Přestal se vyrábět jo… Pak byla ještě jedna mastička na stejné
bázi, ale zaboha si nemůžu vzpomenou tehdá když jsem to potřebovala mi to
bylo jedno jak se to jmenuje třeba si vzpomenu… 

díky,zítra jdu na gyndu,tak se jich zeptám,jestli mi nevezmou krev a pak
dám vědět,jak jsem dopadla.

Holky, nevíte čím to může byt? Od novyho roku se mi to stalo asi už 4×
a vždy na prstenicku.

Jak odstranit popraskané žilky v obličeji

Hlavní obsahProti rozšířeným žilkám v obličeji lze působit preventivně.
Foto: Profimedia.cz

Popraskané cévky v obličeji netrápí pouze dospívající zralé ženy. Mohou se vlivem hormonálního působení objevit například u maminek, jež nosí v bříšku ještě nenarozené miminko. Na rozšířené žilky ale trpí samozřejmě i muži.

Odborníci se shodují v tom, že za vznik popraskaných cévek nejvíce mohou dědičné vlivy, ale do jisté míry jejich vznik můžeme negativně i pozitivně ovlivnit i my sami.

Prudké teplotní výkyvy: například z mrazu na horách do vyhřáté sauny na chalupě, ve městě z chladného vzduchu do vytopené kanceláře, časté saunování, strava ochucená pálivým kořením, chilli papričkami, káva, alkohol, to vše jsou spouštěcí mechanismy, které vznik červených popraskaných žilek v obličeji způsobují. Preventivně se jim lze poměrně úspěšně bránit vyhýbáním se či omezením všech těchto činností či úpravou jídelníčku.

Další možností, jak se bránit vzniku popraskaných žilek, je používání speciálních účinných kosmetických prostředků na ochranu kůže v obličeji. Na partie, kde žilky mají tendenci praskat, lze působit hlavně preventivně – zlepšením izolačních možností pleti a zpevnění cév.

Preventivně lze na čištění použít pleťové mléko Arnika od Ryoru, aplikovat třezalkovou masku a jako konečné ošetření regenerační krém na rozšířené žilky. Kosmetičky také doporučují užívat olej Althea (dříve Dianta) nebo krém Diroseal od Avéne.

Žilky mají tendenci praskat a vytvářet viditelnou síť. Dojde-li k prasknutí žilky, kosmetickými přípravky již stav nelze úplně ovlivnit. Prasklé žilky lze odstranit pouze laserem.

Se vzniklými žilkami již nelze nic dělat. Účinné je laserové odstranění, ovšem musí se opakovat.

Foto: Profimedia.cz

Vizážistka Simona Bártová radí jak na rozšířené či prasklé žilky v obličeji: „Praskání žilek je obvykle dědičné a preventivní péčí se jejich vznik oddaluje. Pro ty, jimž se již prasklé žilky již objevily, bych na zimu doporučila hutnější krémy (například Sensibio AR ve verzi Riche), které ve velkých mrazech poslouží i jako ochranné krémy.

Na nos a na problémová místa nechť si dámy dají trochu korektoru, aby je netrápilo zčervenání. Korektor rovněž chrání. „Je dobré konzultovat problém s lékařem, možná pacientům doporučí i doplňující péči na posílení cévní stěny kapilárek, jako je ascorutin. Lékař jim také vysvětlí, čeho se vyvarovat, aby se problém omezil – extrémní změny teplot, alkoholu, kávy,“ doplnila Bártová.

Čím se bráníte prasklým žilkám?1. Nepiji kávu, ani alkohol3. Chráním se patřičnými krémy4. Používám doplňky z lékárnyCelkem hlasovalo 840 čtenářů.

Podle serveru lasercentrum.cz patří odstraňování cévek pomocí laseru mezi časté zákroky. Odstraňování pomocí elektrických koagulačních jehliček patří již minulosti.

Laserem je možno odstranit žilky v obličeji velice rychle s minimální bolestivostí. Po prvním zákroku zmizí běžně 50-70 procent popraskaných žilek. Za měsíc následuje kontrola s eventuální drobnou korekcí, záleží na původním rozsahu a množství žilek. Výjimečně je nutná ještě další kontrola.

Po zákroku je ošetřené místo začervenalé několik hodin. Do druhého dne se objeví drobné stroupky, které je možno nalíčit. Ošetřené místo se protírá krémy a stroupky rychle mizí do několika dnů. Je zakázáno opalování po dobu asi šesti týdnů, v létě je třeba používat opalovací krém s vyšším faktorem.

Efekt zákroku je viditelný měsíce a roky. Postupně se ale objevují nové prasklé žilky. Ty jsou v drobných korekcích snadno odstranitelné.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector