Předčasná menopauza – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci Menopauza není nemoc. Jedná se o přirozený fyziologický proces v životě ženy, během kterého se utlumuje činnost vaječníků, a tím se snižuje produkce ženských pohlavních hormonů. Kromě žen klimakteriem procházejí například také samice kosatek dravých a dalších živočichů. Kdy se přechod objevuje, co vše se s ním pojí a jak se na něj připravit?

U každé ženy se příznaky klimakteria projevují odlišně – některá se může potýkat s nespavostí, podrážděností a velkými návaly horka, zatímco jiná menopauzu zaznamená jen ztrátou menstruačního cyklu. Jen pozor, pokud od poslední menstruace neuplynul víc než rok, činnost vaječníků ještě doznívá a nedá se s jistotou říci, že už nemůžete otěhotnět.

Mezi příznaky nastupujícího období klimakteria patří:

  • návaly horka a noční pocení
  • stres, výkyvy nálad, deprese 
  • bušení srdce 
  • poruchy spánku
  • bolest v prsou 
  • vaginální suchost 
  • ztráta libida 
  • inkontinence 
  • osteoporóza

Předčasná menopauza - Vše o zdraví

V jakém věku k menopauze dochází?

Stejně tak nelze stanovit přesný věk, kdy k přechodu u žen dochází. Většinou však nastává mezi 40. až 60. rokem.

Menopauza je podmíněna dědičně – dcery často pociťují příznaky začínajícího přechodu přibližně ve stejné době jako jejich matky a i projevy mohou být podobné.

Na otázku, jak dlouho menopauza trvá, se bohužel také nedá jednoznačně odpovědět. Může trvat v řádu několika měsíců až let

Jaké fáze menopauze předchází a jaké následují?

Menopauza se zpravidla dělí na 5 následujících fází:

  • Premenopauza – období od první menstruace do počátku menopauzy. 
  • Předčasná menopauza – někdy se může menopauza objevit už před 40. rokem.
  • Perimenopauza – období 5 let před klimakteriem, vyskytují se první projevy.
  • Menopauza – fáze, kdy menstruace zcela vymizí.
  • Postmenopauza – rok od poslední menstruace do konce života ženy.

Některé projevy klimakteria můžete zmírnit nebo jim předejít vlastními silami, s jinými je lepší se obrátit na odborníka – obvodního lékaře, gynekologa či psychologa. 

Zdravý životní styl

Každá změna vyžaduje úpravu životního stylu a přechod není výjimkou. Stravujte se pestře a objevte léčivé účinky mateří kašičky, sóji a dalších bobovitých rostlin, které mají vysoký obsah fytoestrogenu. Vyzkoušejte také červený jetel, vojtěšku, len setý, chmel otáčivý či ploštičník hroznatý.

Nezapomínejte dodržovat pitný režim a konzumaci alkoholu a kofeinu naopak omezte. Hormonální změnou dochází ke změně ukládání tuků v těle. Ty účinně spálíte pravidelným pohybem, který má blahodárný vliv i na cévní systém.

Z důvodu zvyšujícího se rizika inkontinence se zaměřte na posílení pánevního dna a vyzkoušejte například Kegelovy cviky nebo metodu Mojžíšové. 

Předčasná menopauza - Vše o zdraví

 

Hormonální léčba 

Hormonální léky tělu doplňují ubývající ženské hormony. Kvůli vedlejším účinkům se však předepisuje co nejnižší dávkování na co nejkratší dobu. V 90.

letech totiž nastal v předepisování hormonální léčby boom, což však vedlo ke zvýšenému riziku některých onemocnění. Zda konkrétně vy léky potřebujete či nikoliv, rozhodne na základě příznaků a rizikových faktorů lékař.

Pokud vás polévají návaly horka, v noci se enormně potíte nebo vám z ničeho nic začne rychle bušit srdce, je dobré si pravidelně hlídat krevní tlak.

Předčasná menopauza - Vše o zdraví

Pozitivní přístup 

O menopauze koluje spousta předsudků a mýtů. Podle odborníků může očekávání negativních projevů přechodu skutečné příznaky zhoršit.

Proto se zbytečně nestresujte, zůstaňte pozitivní a tuto etapu nevnímejte jako konec, ale naopak start nové éry. Přesto se může stát, že se vám budou v tomto přelomovém období střídat nálady. Mohou se objevit i deprese.

V takovém případě doporučujeme vyhledat pomoc psychoterapeuta.

Předčasná menopauza - Vše o zdraví

Dostatek pohybu, správné sezení, kvalitní obuv, pohodlné oblečení a strava bohatá na bioflavonoidy – tím vším můžeme křečovým žilám účinně předcházet. Nenechte…

Trpíte stresem a vysokým krevním tlakem? Objevte, jak relaxace a cvičení mohou změnit váš tlak.

Přinášíme vám podrobný hodinový plán na snížení nejdůležitějšího čísla vašeho života. Plán obsahuje deset vědecky ověřených způsobů jak snížit krevní tlak.

Komu hrozí předčasná menopauza

06.08.2015 | 16563x Shlédnutí | Zdraví

V jedné věci mají lékaři jasno: předčasná menopauza postihuje zhruba jednu ženu ze sta. Bohužel, jakmile se klimakterium přihlásí, není možné ho zastavit či oddálit. Příčinu se daří najít jen v některých případech.

Předčasná menopauza - Vše o zdraví

V naší populaci se klimakterium u žen hlásí v průměru ve dvaapadesáti letech, přičemž podle lékařů tento věk v západní civilizaci stále mírně stoupá.

Mezi hlavními vysvětleními se objevuje kvalitnější výživa a nižší počet těhotenství spolu s kratší délkou kojení během života ženy. Jenže právě otázka délky kojení není jednoznačná.

Některé studie například tvrdí, že dlouhé kojení může nástup menopauzy oddálit.

Ženy se předčasné menopauzy logicky bojí ale, spojují ji spíše se stárnutím jako takovým či se změnou postavy. Menopauza však přináší i zcela konkrétní rizika a problémy.

Patří mezi ně krom potíží v sexuálním životě například rychle stoupající riziko osteoporózy či aterosklerózy. Měnící se postava je důsledkem zvýšeného ukládání tuku v oblasti břicha, což je rovněž rizikové.

Dále stoupá pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév, cukrovky a zřejmě také některých druhů rakoviny.

Předčasná menopauza vs. neplodnost

U předčasné menopauzy hraje poměrně velkou roli dědičnost, ale může se objevit i z jiných příčin. Existuje dokonce vyšetření, které dokáže blížící se přechod odhalit dříve, než se skutečně přihlásí.

Toto vyšetření lékaři standardně nenabízejí, protože výsledky vyšetření se nedají v praxi využít. Menopauzu nelze zastavit ani oddálit.

Zevrubná vyšetření nastupují v případě, kdy se menopauza ohlásí nečekaně brzy, třeba v pětatřiceti letech.

Jestliže přece jen chcete vědět, zda už vaše menopauza pomalu neťuká na dveře, můžete si nechat vypracovat takzvaný hormonální profil, který stojí několik tisíc korun.

Pokud už se klimakterium hlásí o slovo či vypukne naplno, lze pouze více či méně mírnit její průvodní příznaky. To, že žena nemůže kolem čtyřicítky otěhotnět, protože její plodnost zásadně klesla, nemá s klimakteriem nic společného ani to neznamená, že se tato etapa života již blíží.

Příčinou je většinou nedostatek vajíček, případně nedostatek kvalitních vajíček. Pokud chcete mít jasno v otázce, jak jste na tom s plodností, nechte si udělat vyšetření hladiny takzvaného antimülleriánského hormonu.(AMH test). Test vás vyjde zhruba na šest set až osm set korun.

Ukáže, jak velké jsou rezervy vašich vajíček ve vaječnících.

Co může a co nemůže spustit předčasnou menopauzu?

Někdy předčasný přechod vypukne zdánlivě bez příčiny, často se však nějaký spouštěč najde. Může to být například závažná infekce vaječníků či autoimunitní onemocnění.

Nespustí ji odstranění dělohy, avšak odstranění obou vaječníků ano.

Jejich podvázání nebo přepálení coby sterilizace menopauzu nepřivolává, zabraňuje pouze tomu, aby se k vajíčkům dostaly spermie, vajíčka však tělo produkuje i nadále.

Klimakterium nastane okamžitě také u žen, kterým funkci vaječníků poškodila radioterapie či chemoterapie při léčbě závažného onemocnění. Rozhodně však nelze dávat nástup menopauzy do souvislosti se stresem nebo nějakým traumatem. Studie to opakovaně vyloučily.

Souvislost bývá opačná, klimakterické změny mimo jiné zvyšují vnímavost vůči stresu a činí jeho prožívání obtížnějším, přičemž žena si ještě nemusí uvědomovat, že se již nachází v přechodu.

Pokud v této době zažije nějaký velký stres, může se mylně domnívat, že to byl právě on, kdo klimakterium spustil.

Nemohou ji spustit ani léky, ačkoli se někdy v této souvislosti mluvilo třeba o antidepresivech nebo hormonální antikoncepci.

Může se však stát, že žena, která například v pětatřiceti pilulky vysadí, už menstruaci nedostane. Lékař u ní pak diagnostikuje předčasnou menopauzu.

Ovšem antikoncepce za to nemůže, její hormonální působení pouze bránilo tomu, aby byl přechod odhalen. Po vysazení se projeví naplno.

Předčasná menopauza: strašák moderní ženy

Menopauza neboli klimakterium, je přirozený proces, který zasahuje do života žen mezi 45 – 55 lety. Dochází k ní v době, kdy začíná postupně vyhasínat aktivita vaječníků, což je spojováno s výraznými hormonálními změnami.

V současné době se objevuje předčasná menopauza mnohem častěji než třeba před dvaceti lety. Statistiky uvádějí, že zasáhne každou dvacátou ženu v populaci. Postihuje i ženy ve velmi mladém věku, kolem dvaceti let.

V těchto případech má neočekávaný příchod menopauzy zpravidla na svědomí nezdravý životní styl a velmi nízká tělesná váha, protože nedostatek tukové tkáně tvorbu estrogenu nepodporuje.

Není divu, že se velmi často objevuje ve světě top modelingu, ale i u vrcholových sportovkyň.

Menopauza může ženy postihnout i v případech, kdy je jejich tělesná konstituce v normě.

„Někdy může být důvodem pro předčasné ukončení produkce pohlavních hormonů Turnerův syndrom, nebo autoimunitní onemocnění, kdy tělo produkuje protilátky poškozující vaječníky.

Mezi toxické látky spojené s předčasnou menopausou patří chemoterapie a radioterapie,“ vysvětluje MUDr. Eva Kašíková z Canadian Medical Care. V naprosté většině případů ale zůstává příčina předčasné menopauzy neznámá.

Menopauzu předznamenaly psychické problémy

To potvrzuje i příběh sedmatřicetileté Jany Filasové. „Na konci těhotenství jsem se potýkala s preeklampsií, která se postupně vyvinula v Hellp syndrom. V důsledku toho jsem porodila o měsíc dřív a další těhotenství mi lékaři rozmluvili s tím, že pro mě představuje vážné zdravotní riziko.

Zajímavé:  Akutní Bolest Zad Léčba?

Po několika letech jsem se rozhodla podstoupit sterilizaci, protože jsem nechtěla řadu let užívat hormonální antikoncepci a další těhotenství nepřipadalo v úvahu.

V té době jsem se již dva roky potýkala se zvýšenou přecitlivělostí a začala mne trápit nadváha, přestože jsem se stravovala velmi zdravě a pravidelně sportovala.

Plíživé přibírání na váze mne velmi trápilo, začala jsem pravidelně navštěvovat výživovou poradkyni a najala si fitness trenérku, ale všechny mé pokusy shodit nadbytečné kilogramy se míjely účinkem.

To se samozřejmě negativně odráželo na mojí psychice do té míry, že jsem o sobě začala pochybovat a přemýšlela dokonce o návštěvě psychologa, protože můj psychický stav se začal podepisovat i na mém vztahu s manželem.

V době, kdy jsem podstupovala sterilizaci, mého gynekologa nenapadlo zkoumat mou schopnost reprodukce a ovulace. Když se ani po dvou měsících po sterilizaci nedostavila očekávaná perioda a nepomohla ani hormonální stimulace, podstoupila jsem vyšetření, které potvrdilo, že jsem v menopauze.

Zpočátku to byla pro mou podlomenou psychiku další rána, nicméně se konečně vysvětlila příčina mých psychických potíží a původ toho, proč nemohu zhubnout. Začala jsem užívat přírodní preparáty s fytoestrogeny a již nejsem tak přecitlivělá. Z toho důvodu jsem začala uvažovat o hormonální léčbě, která by mohla účinkovat ještě lépe.

Paradoxem je, že jsem se rozhodla podstoupit sterilizaci právě proto, abych do sebe nemusela ládovat hormony, čemuž se zřejmě nevyhnu, byť z jiného důvodu. Pokud by ale léčba splnila svůj účel a pomohla mi, abych se cítila vyrovnanější a sebejistější, jsem rozhodnutá do toho jít.“

Hra hormonů

S poklesem hormonální aktivity v období přechodu ustává zrání folikulů, které během 4-5 let po přechodu z vaječníku úplně vymizí.

V době narození má žena ve vaječnících několik set tisíc folikulů, z nichž ale dozrává ve vajíčko jen malá část a to v pravidelných, nejčastěji měsíčních cyklech. Vývoj folikulu je řízen hormony FSH, estrogenem a progesteronem.

V případě, že některý z hormonů přestává tělo v dostatečné míře produkovat, přichází žena o menstruaci.

Návaly, únava, náladovost… i toto jsou příznaky menopauzy

Tento hormon hraje v těle ženy velmi důležitou roli. Tvoří se zejména ve vaječnících, určité množství se vytváří v nadledvinkách, během těhotenství pak v placentě. V pubertě má za následek růst prsou, zvětšování dělohy, přispívá ke tvarování těla a kostry. Pomáhá také regulovat menstruační cyklus, udržuje pevnost kostí a kontroluje krevní cholesterol.

Jeho výrazný nedostatek doprovází řada příznaků, které charakterizují i proces menopauzy. „Jedná se o návaly horka, noční pocení, únavu, změny nálad. Dalšími příznaky nízké hladiny estrogenu jsou pak bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním, poruchy spánku, potíže sexuálního charakteru, ale i psychické obtíže,“ vyjmenovává gynekoložka Kašíková.

„Mezi další příznaky nedostatku estrogenu patří atrofie pochvy, která se objevuje u naprosté většiny klimakterických žen. Projevuje se častějšími infekcemi vzniklými oslabením běžné poševní mikroflóry. Dalším postiženým orgánem je močová trubice a část močového měchýře, objeví se problémy s močením,“ říká.

Ztráta ženské role?

Pro žádnou ženu není jednoduché se s menopauzou vyrovnat. Logicky končí jedna etapa života. Pokud ale vtrhne menopauza do našeho života v době, kdy jsme jí rozhodně nečekaly, dostaví se zmatení a kladení si otázky – proč zrovna já? Co je se mnou špatně?

„Počít dítě je jednou ze základních schopností ženy,“ zamýšlí se nad psychologickými dopady menopauzy Lucie Kovářová z Psychocentra v Praze.

„Ve chvíli, kdy žena tuto schopnost ztrácí, je to jasný zásah – trochu jiný, než třeba přijít o ruku, ale podobně zásadní. Záleží na tom, jestli má žena pocit, že její život byl z hlediska potřeby mít dítě naplněn.

Pokud ne, je těžké se s náhlou a nenávratnou změnou vyrovnat,“ říká.

Terapie je jedním ze způsobů, jak se svými psychickými potížemi bojovat. „Kdyby ke mně na terapii přišla žena, která se snaží vyrovnat s předčasnou menopauzou, řešily bychom, co ji dělá ženou a co to znamená být žena. O co vlastně přišla a co z ženskosti jí zůstalo. Nakonec bychom společně vytvořily plán, co ještě může udělat, aby naplnila svou ženskou roli,“ popisuje Lucie Kovářová.

Čtěte také:

Menopauza neznamená konec nadějí na dítě

Ženy, které postihla menopauza, trpí zvýšeným rizikem osteoporózy, tedy úbytkem kostní hmoty. Ta se projevuje zlomeninami nebo bolestí zad a kloubů. „Nejčastějšími zlomeninami jsou zlomeniny předloktí, obratlů a krčků stehenní kosti,“ říká MUDr. Kašíková.

Krom toho se mírně zvyšují i rizika kardiovaskulárních onemocnění, neboť chybí estrogen, který má za úkol proti těmto nemocem poskytovat ochranu.

Stejně jsou ohroženy ženy, které podstoupily odstranění vaječníků se zdravotních nebo preventivních důvodů, jako nedávno Angelina Jolie.

I když bojujete s předčasnou menopauzou, neznamená to nutně, že vašim snahám o miminko je konec. „Pravděpodobnost spontánního otěhotnění je sice velmi nízká, úspěšně však může proběhnout umělé oplodnění, zvláště, pokud je spojené s darováním vajíček od dárkyně,“ uzavírá MUDr. Eva Kašíková.

Pomoc najdeme i v přírodě

Předčasné menopauze je možné do určité míry předejít vhodným životním stylem. A prostřednictvím zdravé stravy je též možné snižovat rizika, která sebou menopauza nese.

Z této oblasti poskytla své rady Simona Procházková ze společnosti Léčíme přírodou. „Základem našeho jídelníčku by měla být syrová i dušená zelenina, ovoce, saláty a kvalitní celozrnné pečivo. Dále bychom si měly dopřávat kvalitní rostlinné oleje.

Velkou část jídelníčku by měly tvořit luštěniny, pohanka, neloupaná rýže, klíčky, jáhly, celozrnné těstoviny a tofu. Není od věci zařadit i léčivé houby jako je hlíva ústřičná nebo žampiony.“ Naopak doporučuje omezit konzumaci výrobků z kravského mléka a masa.

To pouze libové a maximálně dva krát týdně.

Léčivé tipy na míru

  • Dýňový olej: je přírodním zdrojem zinku a železa, používá se především v urologii, neboť ovlivňuje svalovinu svěračů a zvyšuje tlak moči, navíc zmírňuje močové a gynekologické infekce, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci.
    Doporučeným užíváním je lžička oleje jednou denně.
  • Lněný olej: obsahuje fytoestrogeny, což jsou rostlinné estrogeny podobající se ženským hormonům. Olej působí příznivě na menstruační cyklus, neboť vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem. Pomáhá také zlepšovat stav děložní sliznice a může tak ovlivnit některé formy neplodnosti.
    Doporučeným užíváním je lžička oleje jednou denně.
  • Mateří kašička: obsahuje látky velmi podobné ženským hormonům, a tak úžasně zklidňuje problémy způsobené menopauzou.

Jak říká Simona Procházková, ženy by měly rovněž pravidelně cvičit, například jógu nebo kalanetiku.

Krom toho má svůj význam relaxace a nezastupitelnou úlohu hrají i vztahy s rodiči (především matkou), parterem a dětmi. Toto vše má přímý vliv na potíže s ženskými orgány.

Jak poznáte, že se blíží menopauza – Novinky.cz

Návaly horka patří mezi nejčastější projevy menopauzy.
Foto: Profimedia.cz

Přechod neboli klimakterium či také menopauza u žen nejčastěji nastupuje kolem 45. roku. První příznaky se totiž mohou objevit šest až sedm let před poslední menstruací, jež podle statistik nastává průměrně kolem 51. roku života žen. Vše je ale velmi individuální, velkou roli zde sehrává genetika a životní styl.

Během menopauzy dochází ke změnám hormonální rovnováhy. „Přestávají pracovat vaječníky a organismus tak ztrácí hlavní zdroj ženského pohlavního hormonu, estrogenu.

Zároveň se snižuje hladina testosteronu, mužského pohlavního hormonu, který v malé míře produkuje i organismus žen.

Působí na jejich sexualitu, například ovlivňuje chuť většiny z nich na pohlavní styk,” vysvětluje lékařka Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7.

Organismus každé ženy se s nedostatkem hormonů vyrovnává jinak. Některé jej prakticky nezaznamenají. Jejich tělo se spokojí s nízkými dávkami nebo deficit vyrovnává tím, že část hormonů produkují jejich vlastní tkáně.

Třeba estrogen dovedou do určité míry vytvářet ty tukové. U více než poloviny žen však zmíněný deficit vyvolává nepříjemné potíže.

„Zajímá-li ženy, kdy u nich pravděpodobně nastane menopauza, je dobré, aby se zeptaly nejprve svých matek, jak u nich toto období probíhalo, či babiček. Zároveň si mohou udělat jednoduchý test, který jim může mnohé napovědět,” upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Rychlý test příchodu menopauzy
Je vám více než 35 let? ANO / NE
Trpíte rušivými návaly horka (intenzivními a náhlými pocity horkosti doprovázenými nadměrným pocením)? ANO / NE
Zažíváte nezvyklé změny nálady (například smutek, podrážděnost)? ANO / NE
Jsou vaše prsa citlivější nebo jemnější než obvykle? ANO / NE
Trápí vás vaginální suchost nebo bolestivost při pohlavním styku? ANO / NE
Snížila se vaše chuť na sex nebo prožitek z něj? ANO / NE
Zpozorovala jste na své pokožce znatelné změny (například je sušší než obvykle, máte více ochlupení, trápí vás akné)? ANO / NE
Cítíte se více unavená či máte potíže se spánkem? ANO / NE
Je vaše perioda méně pravidelná, případně krvácíte silněji? ANO / NE
 Máte problémy se soustředěním nebo pamětí? ANO / NE
Zajímavé:  Trápí vás močové cesty? – vše o zdraví

Vyhodnocení testu – pokud jste odpověděla:

ANO – 0 až 3x – zdá se, že do klimakteria zatím nevstupujete. Mějte však, prosím, na paměti, že klimakterium někdy může nastat i bez průvodních symptomů.

ANO – 4 až 6x – vykazujete některé symptomy typické pro nástup klimakteria. Doporučujeme konzultaci s lékařem, který nástup přechodu potvrdí, nebo vyvrátí, a vyhledání informací, na co se připravit.

ANO – 7 až 10x –  je velmi pravděpodobné, že klimakterium již prožíváte. Určitě navštivte lékaře, který vám pomůže zvládat projevy. Pamatujte ale též na to, že některé z uvedených příznaků mohou být signálem vážnějších problémů a není radno je podceňovat.

Pokud stále nemáte jistotu, můžete si zakoupit v lékárně speciální test, který funguje na bázi měření koncentrace folikulostimulačního hormonu (FSH) ve vzorcích moči a používá se pro vyhodnocení počátku menopauzy.

O předčasné menopauze se hovoří v okamžiku, když se objeví u žen mladších 40 let. Může se tak stát kdykoliv, mnohé ženy trápí již po dvacátém roce věku.

I když se podaří lékařům tento stav zvrátit, hrozí ženám mnohem vyšší riziko srdečního selhání, infarktu nebo onemocnění kostí v pozdějším věku. Zároveň je ohrožuje i dřívější neplodnost.

Příchod klimakteria se u většiny žen projeví nástupem řady typických symptomů, z nichž nejběžnějšími jsou zmíněné návaly horka a zvýšené pocení, nepravidelná menstruace, náhlé změny nálad, únava, bolesti hlavy, snížení libida, vaginální suchost či zhoršení stavu pokožky, vlasů a nehtů.

Všechny tyto projevy jsou poměrně dobře pozorovatelné, vedle nich ovšem existují i další, skrytější a také vážnější.

„Mezi nebezpečné chronické příznaky přechodu, které se často označují jako metabolický klimakterický syndrom, patří například zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu nebo centrální mozkové příhody.

V reprodukčním věku byly ženy před těmito riziky chráněny vyšší hladinou estrogenu.

S jeho úbytkem však dochází k oslabení této ochranné funkce a kupříkladu riziko srdečně-cévních onemocnění se tak dostává na přibližně stejnou úroveň, jako je tomu u mužů,“ varuje Pavel Turčan.

V boji s příznaky menopauzy vždy funguje změna či úprava životního stylu. S návaly horka a pocením, ale také s psychickým stavem, únavou či přibíráním na váze se vyrovnáte nejlépe úpravou jídelníčku.

Měla byste omezit silně kořeněná jídla, cukr, sůl, kávu a alkohol, a naopak zařadit více potravin s vysokým obsahem vápníku a železa, ale také fytoestrogenů – rostlinných hormonů, které mají podobnou strukturu jako ženské pohlavní hormony.

Nejbohatěji jsou fytoestrogeny zastoupeny v červeném jeteli, sóji nebo kanadských brusinkách. Jsou rovněž obsaženy v doplňcích stravy.

Fytoestrogeny společně s dalšími vitamíny a minerály pomáhají také na snížené libido, při vaginální suchosti zase pomohou čípky s kyselinou hyaluronovou nebo vhodný lubrikant.

Prevencí obávané osteoporózy je zvýšený příjem vápníku, vitamínu D či vitamínu K2, a zejména vhodná a pravidelná fyzická aktivita, v případě kuřaček rovněž skoncování s kouřením.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Hlavní zprávy

Vše na téma: Menopauza

Menopauza je vlastně přirozený a normální stav, do kterého všechny ženy v určitém věku dospějí. Termín „menopauza“ tak může popisovat některé změny, kterými žena prochází buď těsně před nebo až po ukončení menstruace, označující konec jejího reprodukčního období.

Co způsobuje menopauzu? Žena se narodí s konečným počtem vajíček, které jsou uloženy ve vaječnících. Vaječníky také vytváří hormony estrogen a progesteron, které kontrolují menstruaci a ovulaci. Menopauza nastane, když vaječníky již nevydávají každý měsíc vajíčko a menstruace se zastaví.

Menopauza je považována za normální součást stárnutí, když žena dosáhne po věku přes 50 let (průměr je někde kolem 51 let).

Některé ženy však mohou projít menopauzou dříve, a to buď v důsledku chirurgického zákroku, jako je hysterektomie, nebo v důsledku poškození vaječníků, například chemoterapií a podobně.

Menopauza, která nastane dříve (obecně před 40-45 rokem života ženy), bez ohledu na příčinu, se nazývá předčasná menopauza, neboli perimenopauza.

Přirozená menopauza není způsobena žádným typem lékařské nebo chirurgické léčby. Postup je postupný a má tři fáze:

1) Perimenopauza. Ta obvykle začíná několik let před samotnou menopauzou, kdy vaječníky postupně tvoří méně estrogenu. Perimenopauza trvá až do menopauzy, kdy vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka. V posledních 1 až 2 letech perimenopauzy se pokles estrogenu zrychluje. V této fázi už mnoho žen má příznaky menopauzy.

2) Menopauza. V této fázi vaječníky přestaly uvolňovat vajíčka a většinu svých estrogenů.

3) Postmenopauza. Jedná se o období po menopauze. Během této fáze dochází k menopauzálním příznakům, jako jsou třeba známé návaly horka u většiny žen. Další zdravotní příznaky související se ztrátou estrogenu stoupají spolu se stoupajícím věkem ženy.

Přečtěte si naše články o menopauze:

Menopauza je přirozený biologický proces, který všechny ženy zažívají v určitém okamžiku svého života. Během této doby prochází tělo mnoha fyzickými změnami, protože se přizpůsobuje kolísajícím hladinám hormonů. Mnoho žen má během menopauzy nepříjemné příznaky, včetně návalů horka, změn nálady …

Přečíst..

Menopauza není nemoc. Ale to asi víte. Menopauza je spíše přirozeným dějem v organismu ženy a charakterizuje konec menstruace. Příčinou je snížená funkce vaječníků v důsledku stárnutí a tedy nedostatek hormonů nimi produkovaných, zejména estrogenu. Průměrný věk výskytu menopauzy je …

Přečíst..

Dobrou zprávou je, že průběh menopauzy lze ovlivnit – pokud pochopíme, co a proč se s námi děje, máme opravdu široké možnosti při ovlivňování doprovodných, a to i nepříznivých, příznaků menopauzy. Jen se zeptejte se své mámy a babičky, jak …

Přečíst..

Hormonální terapie byla kdysi běžně používána k léčbě menopauzálních symptomů a i k ochraně zdraví z dlouhodobého hlediska. Pak ale některé velké klinické studie ukázaly na možná zdravotní rizika. Co to pro vás znamená? Počet žen v Evropě, které užívaly …

Přečíst..

Červený jetel je přirozeným zdrojem estrogenu a mnoha prospěšných antioxidantů. Pomáhá s menopauzou, cukrovkou, kožními problémy a i při rakovině. Nicméně, není bez vedlejších účinků, to je také potřeba říct. Přečtěte si o červeném jeteli více v tomto našem článku, …

Přečíst..

Období přechodu je pro každou ženu poměrně náročnou dobou. Primárně proto, že dochází ke změnám hormonálních hladin, což se negativně podepisuje jak na náladě, tak i celkové kondici vašeho těla. Také nelze zapomínat na to, že v souvisleji s touto …

Přečíst..

Přechod je obdobím, kterým prochází každá žena a je třeba říci, že se jedná o období, kterému se nelze vyhnout. To je třeba mít na paměti. Stejně tak je třeba mít na paměti i fakt, že s přechodem mohou souviset …

Přečíst..

Jako menopauza, přechod či klimakterium je označováno období u žen mezi čtyřiceti a šedesáti lety. Jedná se o zcela fyziologický děj, který však ženám může ve značné míře změnit život. Najednou se musí potýkat s některými zdravotními problémy, vyskytují se …

Přečíst..

Klimakterium, menopauza a období po poslední menstruaci, nejsou nemoci. Jsou to období v životě každé ženy, které s sebou přinášejí nepříjemné průvodní jevy, i zdravotní rizika. Doprovodné příznaky mají u žen různou intenzitu – každá žena je jinak vnímá a …

Přečíst..

Jetel pročišťuje krev, pomáhá při kašli a chrapotu, používá se k léčbě žaludečních vředů, ekzémů, hepatitidy a mononukleózy, je také vynikající pro ženy v menopauze. Chcete se dozvědět více o této léčivé rostlince? Tak čtěte dál. Léčivá bylinky s nafialovělými …

Přečíst..

Jen těžko si dokážete představit, že byste měli zdravotní problémy, dokud se neobjeví. Dokonce i projevy vyššího věku se v mládí zdají být nereálné. Pokud ženy kolem třicítky zažívají příznaky menopauzy, určitě jsou zaskočeny. Co potřebujete vědět o perimenopauze? V …

Přečíst..

To, že klimakterium, nebo lidově řečeno přechod je přirozená součást života ženy nebyl vždy brán s takovou samozřejmostí jako dnes. Je jen otázkou štěstí a medicínského pokroku, že v současnosti dosahuje tak mnoho žen menopauzálních věku. Historie říká jen velmi …

Přečíst..

Menopauza: příznaky, léčba (Klimakterium)

Menopauza je přirozený proces, který nastává u žen mezi čtyřiceti a
šedesáti lety. Jde o fyziologický děj, kdy ženské pohlavní
orgány přestávají plnit svojí hlavní funkci
a to přípravu na
těhotenství a vlastní těhotenství. V tomto věku pomalu ustává produkce
pohlavních hormonů vaječníky, především estrogenů.

Jejich úbytek je hlavní příčinou všech potíží spojených s tímto
„syndromem“.
Estrogeny společně s gestageny jsou ženské pohlavní hormony. Estrogeny
jsou produkovány vaječníkem, placentou a v malém množství
v nadledvinách. Nejdůležitějším ze skupiny estrogenů je estradiol (E2).
Jeho denní produkce je v závislosti na fázi ovariálního cyklu
50-500 µg.

Ovaria jsou pod kontrolou tzv. hypotalamohypofyzárního
systému
. Neurohormon hypofýzy, který reguluje činnost hypotalamu se
nazývá gonadoliberin (GnRH – gonadoliberin releasing hormon).

Je
produkován v cyklech a pod jeho vlivem hypofýza produkuje gonadotropiny (GT):
luteinizační hormon (LH) a folikulostimulační hormon (FSH).

Dalším
hypofyzárním hormonem, který se uplatňuje v řízení ovariálního cyklu
je prolaktin.

V době narození se ve vaječnících nachází 1-2 miliony folikulů.
V době první menstruace je jich 500 000. V každém ovariálním cyklu se
pod vlivem FSH zvětšuje jeden z folikulů, který dozraje v tzv.
Graafův. Ten produkuje hormony a obsahuje vajíčko
připravené k ovulaci a následnému oplodnění. V období menopauzy klesne
počet folikulů na asi 1000.

Zajímavé:  Příznaky Zánětu Močového Měchýře U Psa?

Obecně estrogeny ovlivňují pohlavní orgány, sekundární pohlavní
znaky, a mají účinky na metabolismus – přeměnu živin. Uplatňují se
při růstu vaginální sliznice, zvyšují tvorbu glykogenu a jeho štěpení
na kyselinu mléčnou, která má významnou funkci při udržování
správného poševního prostředí.

Mají vliv na růst sliznice a svaloviny
děložního hrdla i těla. Ovlivňuje i buňky sliznice močového ústrojí.
Působí na vaječník, sekreci hormonů v hypofýze, vývoj sekundárních
pohlavních znaků, psychiku, chování. Mají vliv na látkovou přeměnu
cukrů, tuků, minerálů a vody, vápníku – působí proti řídnutí
kostí, ovlivňují štítnou žlázu a nadledviny.

Zpevňují cévní stěnu,
snižují tvorbu červených krvinek.

Etapy menopauzy  

Menopauzu můžeme časově rozdělit do etap

Premenopauza

Období před menopauzou, charakterizované pravidelnou menstruací,
normálními hodnotami E2, GT, nižším progesteronem, ztrátou
cykličnosti GT.

Menopauza

Trvalé vymizení menstruace v důsledku ztráty folikulární aktivity
ovarií, v České republice ve věkovém průměru 51 let.

Perimenopauza

Období bezprostředně před menopauzou a do 1 roku po menopauze,
s nepravidelným menses, významně zvýšeným FSH, normálním E2.

Postmenopauza

Období vyhaslé ovariální funkce začínající 1 rok po menopauze,
trvalé vymizení menstruace, trvale zvýšené FSH, a snížené E2.

Předčasná menopauza je menopauza, která proběhne před 40. rokem.

Indukovaná menopauza je zástava menstruace chirurgickým odstraněním
ovarií, nebo ukončením jejich funkce chemoterapií, radioterapií. Může
být vratná, ale po 40. roce věku je většinou trvalá.

Klimakterium nebo-li přechod je sled hormonálních změn při přechodu
z pre do postmenopauzy, u 75% žen se objevuje soubor specifických
příznaků, které se u nich dosud neobjevovaly. Ty nazýváme klimakterický
syndrom.

Příznaky klimakterického syndromu  

Příznaky klimakterického syndromu lze podle rychlosti, s kterou se
dostaví rozlišit na akutní, subakutní a chronické.

Akutní příznaky

jsou příznaky vlastního klimakterického syndromu. Dostavují se velmi
individuálně. Můžou se projevit jak několik let před tak po vlastní
menopauze, a mohou také přetrvat mnoho let po ní.

Dnes je termín vyčleněn pro příznaky z oblasti psychiky a
vaskulárního aparátu.
Návaly horka jsou to pocity náhle vzniklého horka hlavně
v oblasti horní poloviny těla, tj. obličeji, na krku, na hrudi.

Lze
naměřit vyšší teplotu kůže prstů. Je to vysvětlováno přechodnou
poruchou cévní regulace na periferii. Délka trvání se pohybuje okolo
0,5 – 5 minut s individuálně různou frekvencí.

V noci jsou jednou
z příčin poruch spánku.

Pocení je většinou doprovodným příznakem návalů, někdy se objevují
samostatně. Pocení může mít různý charakter a objevovat se v různých
lokalizacích na těle.
Dalšími příznaky jsou například bolesti hlavy, závratě, bušení srdce,
změny srdečního rytmu, potíže se zažíváním jako je nevolnost, zvracení
či zácpa, potíže sexuálního charakteru.

Nezanedbatelnou část příznaků představují psychické
obtíže
jako jsou depresivní nálady, úzkosti, nervozita,
předráždění, poruchy soustředění atd.

Pro hodnocení závažnosti klimakterických potíží byl stanoven tzv.
menopauzální index, kde se hodnotí 10 příznaků syndromu:
návaly horka, návaly potu, předrážděnost,poruchy spánku, závratě,
poruchy soustředění, depresivní stavy, bolesti kloubů, bolesti hlavy,
bušení srdce.

  • Lehký syndrom – do 20 bodů
  • Střední syndrom – do 35 bodů
  • Těžký syndrom- více jak 35 bodů

Subakutní potíže

Druhou skupinou příznaků syndromu jsou subakutní potíže
zapříčiněné nedostatkem tvorby estrogenu, které se projevují hlavně
atrofizací, nebo-li ztenčením výstélky dutých orgánů pohlavní
soustavy ženy.

Nejčastěji je to atrofie pochvy. Ta se objevuje
u naprosté většiny klimakterických žen. První příznaky se vyskytnou
několik měsíců po menopauze. Změny vrcholí po 10 – 15 letech.

Nižší
sliznice je suchá, snadno zranitelná, navíc dochází k změně kyselosti
prostředí. Mizí běžná poševní flóra a objevuje se prostor pro
patogenní mikroby. Tím je pochva více náchylná k infekci. Zánět se
projeví suchostí, svěděním a pálením v pochvě.

Dalším postiženým
orgánem je močová trubice a část močového měchýře, ty jsou totiž
taktéž pod vlivem estrogenů. Projeví se to problémy s močením jako jsou
– časté močení, noční močení, pocit nutkání na moč, tzv.

stresovou inkontinencí – pomočování se při zvýšeném
nitrobřišním tlaku např. při smíchu, bolestivým vyprazdňováním moči,
opakovanými močovými infekcemi apod.

Může docházet i k postižení dalších sliznic. Například v dutině
ústní se to projeví jako pálení nebo suchost v ústech, poruchami chuti,
záněty dutiny ústní. Dalšími příznaky mohou být suchost v nose,
hltanu, hrtanu, oka. Při postižení střevní sliznice pak může docházet
až ke krvácení nebo poruchám prokrvení střev.

Kůže je tenčí, sušší,
nehty se více lámou, vlasy i chlupy jsou suché a řídnou. Prsy ztrácejí
tuk i tkáň mléčné žlázy, která je nahrazována vazivem. Vyskytuje se
zvětšené riziko nádoru prsu.

Svaly pánevního dna ochabují, i závěsný
aparát dělohy řídne, proto se vyskytuje vyšší procento poklesu a
výhřezu dělohy a poklesu stěn vaginy.

Chronické potíže

A konečně poslední skupinou symptomů klimakteria jsou chronické –
dlouho trvající změny k nimž patří:

Metabolický postmenopauzální syndrom

Nemoci srdce a cév drží dnes prvenství v příčinách smrti jak mužů
tak i žen. V mladším věku převyšuje výskyt ischemické choroby
srdeční mezi muži, avšak po menopauze se tento rozdíl stírá. Bylo
zjištěno, že rozvoj ischemických změn pokulhává u žen za muži asi
o 7-10 let.

To je vysvětlováno ochranným vlivem estrogenů.

Hlavními
rizikovými faktory ischemické choroby srdeční jsou : dyslipidémie, nebo-li
snížený podíl HDL a LDL cholesterolu a/nebo zvýšené triglyceridy v krvi,
hypertenze, kouření, nedostatek fyzické aktivity, stres, vyšší věk,
genetické vlivy.

Postmenopauzální osteoporóza – řídnutí kostí

Riziko opět významně narůstá s věkem, nedostatkem vápníku
v potravě, kouřením, nadměrným pitím kávy, alkoholu, nedostatkem pohybu
nebo výskytem osteoporózy v rodině. Osteoporóza se může projevit až
zlomeninou, ale také obtěžovat třeba bolestí zad, kloubů, dlouhých
kostí. Nejčastějšími zlomeninami postmenopauzálních žen jsou zlomeniny
předloktí, tzv.

Collesova zlomenina, zlomeniny obratlů, krčku stehenní
kosti. Zlomeniny obratlů můžou nastat jen malým tlakem a projevit se jako
bolesti zad, omezení pohybu, trávicí potíže. Způsobují snížení výšky
a typické držení těla starých žen.

Osteoporózu a její nižší stádium
nebo-li osteopenii diagnostikujeme měřením kostní denzity – hustoty
kostní hmoty a jejích změn v čase.

Možnosti léčby postmenopauzálního syndromu  

Možností terapie postmenopauzálního syndromu, je buď náhradní
léčba samotnými estrogeny
(EST-estrogen replacement therapy) nebo
hormonální terapie v širším slova smyslu (HRT-hormon
replacement therapy), tzn. kombinací estrogenů s gestageny.

Výběr terapie by se měl řídit individuálními obtížemi pacientky. HRT
je účinná na akutní příznaky tzn. bolesti hlavy, pocení a návaly horka,
závratě, bušení srdce až s 90% úspěšností. I u močopohlavních
potíží je účinnější než alternativní léčba.

Zlepšuje inkontinenci,
odstraňuje poševní a urologické příznaky. Dále brání vzniku a
návratům infekcí močových a pohlavních cest. Ale hlavní význam tkví
hlavně v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Ve
většině případů je HRT velmi užitečná a zkvalitňuje život žen
v klimakteriu.

Nebylo zjištěno, že by HRT sama vyvolávala nějaké
závažné nežádoucí účinky. HRT by se však neměla užívat u žen
s výskytem karcinomu prsu, karcinomu dělohy, hluboké žilní trombózy,
akutního nebo chronického zánětu jater s porušenou jaterní funkcí.

Další skupinou žen, kde je nutné speciální posouzení výhod HRT jsou
ženy s endometriózou, leiomyomem dělohy, onemocněním žlučníku,
familiární kombinovanou hyperlipidémií a hypertriglyceridémií, migrénou,
epilepsií. Avšak u každé pacientky je nutné zvážit podání léků
individuálně.

V každém období klimakteria jsou doporučovány přípravky
s různou kombinací hormonů a záleží také na celkovém zdravotním stavu
pacientky.

Nežádoucí účinky HRT jako jsou špinění, krvácení, bolesti žil na
dolních končetinách jsou většinou způsobeny příliš vysokou dávkou
hormonů a tudíž se jich lze vyvarovat co nejnižší možnou dávkou
hormonů.

Pokud žena neužívá hormonální léčbu, neměla by
v postmenopauzálním období krvácet
. Pokud se tak děje, měla by
se nejdříve podrobit ultrazvukovému vyšetření dělohy. Může to být
příznak nezávažných polypů, ale i zhoubného nádoru.

Základem léčby a prevence osteoporózy je strava s dostatečným příjmem
vápníku (premenopauzálně 1g, postmenopauzálně 1,5 g denně), bílkovin a
vitaminu D (400 IU denně).

Důležité je pravidelné cvičení, které
stabilizuje kostní hmotu a je dobrou prevencí pádů a následných
zlomenin.

Jak si pomoci sama  

Jak již bylo řečeno, menopauza je naprosto fyziologický děj a neměla by
být proto brána jako nemoc. Avšak u každé ženy probíhá velmi odlišně
a jistě lze své tělo na tuto změnu připravit a nenechat nic náhodě.
Hlavní je pravidelně navštěvovat svého gynekologa a
nemyslet si, že pokud již nemenstruuji, že taková návštěva nemá cenu.

Právě naopak, téměř všechna závažná onemocnění mají za rizikový
faktor věk. Gynekologické nádory nevyjímaje. Dále je velmi důležité
dbát o zdravý životní styl, udržovat se ve fyzické kondici, jíst
pravidelně a vyváženě. Každý den si dopřávat alespoň jeden mléčný
produkt, u milovnic kávy to platí dvojnásob.

Při jakékoliv pochybnosti
o svém zdravotním stavu pak navštívit svého praktického lékaře.

Diskuse  

  • Menopauza
  • Předmenopauza
    ve 39
  • Brzká
    menopauza

Další názvy: Klimakterium, přechod, menopauzální syndrom, klimakterický syndrom, estrogen-deficientní syndrom

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector