Premenstruační syndrom – Vše o zdraví

Premenstruační syndrom (PMS) má negativní vliv na mnohé aspekty života ženy. Fyzické, ale především psychické příznaky jí znepříjemňují denní rutinu až dva týdny před menstruací. Patří mezi ně třeba úzkost, nesoustředěnost nebo únava. 

Syndrom trápí 50 až 70 procent žen z celého světa. Intenzita se liší, porucha však dokáže ženy pravidelně přivádět do stavu bezmoci, rozbíjet jejich osobní vztahy, znemožňovat kvalitní žití, ale v extrémních případech vede i k agresi a může být právě příčinou závažných trestných činů.

PMS byl jako polehčující okolnost uznán i v roce 1991 u soudu v americké Virginii. Tamní policie tehdy zastavila auto, které nevyzpytatelně rejdilo po silnici. Alkoholem ovlivněná řidička, lékařka Geraldine Richterová, začala na strážníky útočit. Za její chování podle rozhodnutí soudu mohlo právě PMS, a trestu tak unikla, píše BBC.

Premenstruační syndrom - Vše o zdraví

Fotografie z psychiatrické léčebny

Pravděpodobně o nejznámější případ se postarala britská barmanka Sandie Craddocková. Ta roku 1981 pobodala svou kolegyni třemi zásahy přímo do srdce. Vražda byla jejím posledním činem v řadě obvinění ze žhářství, přepadení a krádeží.

Ačkoliv Sandie si prý události nevybavuje jasně, při obhajobě žádala, aby soud snížil její trestnou odpovědnost. Snažila se dokázat, že její činy byly cyklické a že ji k nim vedly velice silné psychické premenstruální příznaky a hormonální výkyvy, které v ní vzbuzovaly nezvladatelný vztek.

Při líčení předložila i soukromé deníky a záznamy jako důkaz. Soud uznal její silný PMS jako polehčující okolnost.

Sandie byla podmínečně propuštěna a podstoupila dlouhodobou progesteronovou léčbu. Během dvou let Sandie dvakrát vynechala předepsanou dávku hormonů. V prvním případě to přineslo následek, že prohodila cihlu oknem, ve druhém pokus o sebevraždu. Na policejní stanici se pak vydala ozbrojená nožem. Opět vyvázla jen s podmínkou. Nařízen jí však byl odborný dohled.

Vážná porucha, o které se nemluví

V některých případech jsou cyklické projevy tak intenzivní, že se jedná o dosud nepříliš probádanou premenstruační dysforickou poruchu (PMDD). Je přitom součástí života asi 3 až 8 procent žen v reproduktivním věku. Porucha byla v roce 2013 zařazena do Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch (DSM), větší pozornosti se jí však nedostalo, uvádí server BBC.

Někteří skeptici se údajně obávají, že by pro ženy byla další negativní „nálepkou“ iracionality. Ohledně dysforické poruchy se také objevily dohady mezi výborem DSM a farmaceutickými společnostmi, že bude PMS/PMDD patologizován a zneužit k nadměrnému předepisování léků, pokud by se zařadil mezi samostatné diagnózy. 

Mozek přestane produkovat serotonin

Některé „postižené“ poruchu popisují jako když jejich „mozek náhle zahalí černý šál.“ Najednou cítí bezmoc, beznaděj, nevidí v ničem, co dělají žádný smysl a představa, že mají vyjít mezi lidi je děsí, jejich nálady jsou extrémně proměnlivé.

Tyto stavy mohou mnozí připodobňovat k depresím, hysterii či bipolární poruše osobnosti. Jak se ale vědci shodli, PMDD s nimi vůbec nesouvisí. Je způsobena abnormální reakcí ženy na normální hladiny hormonů a jejich přirozené změny. Jde o genetickou poruchu buněčného původu. Při dysforickém období se zároveň přestává tvořit serotonin (tzv. hormon štěstí).

Premenstruační syndrom - Vše o zdraví

Fotografka se do psychiatrické léčebny dostala v jednadvaceti letech

,S PMDD bych univerzitu nedokončila´

Podobně své zkušenosti s PMDD popisuje i třicetiletá pracovně vytížená Britka Caroline Henaghanová. Původně si myslela, že stres a napětí, kterému často čelila, byly jen následky přepracování a stárnutí. „Cítila jsem se jako na kolotoči, ze kterého se nedá vystoupit,“ vypráví Caroline.

Vedle silných psychických příznaků se objevovaly i fyzické. Tělo i obličej jí otekly, byla nadměrně unavená, rozhodovala se nelogicky, nakupovala věci, které vůbec nepotřebovala. Postupně si začala jejího zvláštního chování všímat i rodina. 

Po dysforické fázi Caroline trávila klidně dva týdny každý měsíc tím, že likvidovala napáchanou škodu. Udobřovala se s rozhádanými přáteli a rodinou, uklízela doma nepořádek, doháněla skluz v práci. Caroline usoudila, že možná trpí bipolární poruchou, pro kterou jsou velké výkyvy nálad typické.

Časem si začala uvědomovat, že se fáze nápadně opakují a nejhorší jsou právě před a během její menstruace. Tak se obrátila o radu ke svým lékařům. Ti ale většinou situaci zlehčovali, a tak ji nezbylo, než udělat svůj vlastní „průzkum,“ načež zjistila, že se nejspíš jedná o PMDD. Později ji diagnózu potvrdil i specialista.

Caroline hledala všelijaké způsoby, jak se symptomů zbavit, zkoušela i hormonální léčbu. Ani ta jí ale nepomohla. Když ji vlastní chování dohnalo až k hospitalizaci, rozhodla se ve svých 36 letech pro odstranění vaječníků. Po pár měsících od operace se symptomy PMDD přestaly objevovat.

Caroline nedávno dokončila Univerzitu v Manchesteru. Podle ní by školu nebylo možné dodělat, kdyby stále musela žít s PMDD. „Jsem zase zpátky tou Caroline, kterou jsem byla před tím,“ šťastně dodává.

Šest přírodních léků, které pomohou v boji s premenstruačním syndromem

Mnoho lidí zaměňuje premenstruační syndrom s bolestivou menstruací. „Mezi tím je ale velký rozdíl,“ řekl Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu Praha.

A dodává, že premenstruační syndrom (PMS) probíhá několik dní, někdy dokonce i dva týdny před menstruací a končí s prvním krvácením. Naopak bolestivá menstruace (dysmenorhea) začíná s prvním krvácením a končí po něm. 

Příznaky PMS mají psychosomatický charakter, a to od bolestí hlavy, napětí prsou a zvýšené citlivosti bradavek, přes bolesti kloubů, svalové křeče, dokonce se někdy objevují i otoky prstů nebo kotníků. Jak uvádí sexuolog Fiala, mezi další příznaky patří potíže spíše psychického rázu jako změny nálad, změna sexuální apetence (chuti k sexu), plačtivost, únava, nutnost delšího spánku apod.

Kdy máte největší chuť na sex a kdy přibíráte?Premenstruační syndrom - Vše o zdraví

Syndromem PMS trpí podle odhadů odborníků asi 50 až 70 procent žen. Za svůj život se s ním podle statistik setkala v civilizovaném světě téměř každá žena, a to již od pubertálního věku.

„Někteří odborníci tvrdí, že PMS je vlastně civilizační onemocnění, kterým začaly ženy trpět až po změnách společenského postavení žen, kvůli většímu psychickému zatížení.

Vliv stresu, život ve větších městech, významná pracovní postavení žen a další takové faktory vyvolávají u žen PMS častěji, než u žen žijících například v klidnějším prostředí malých měst nebo na vesnicích.

Stejně tak je PMS méně často popisován u žen, které měly menší počet cyklů, protože byly častěji gravidní,“ uvedl doktor Luděk Fiala.

Některé ženy mají rozvinutější formu PMS se závažnou progresí některých výše uvedených potíží, kterou nazýváme Premenstruační dysforická porucha (PMDD).

„Předpokládá se, že jde spíše o neurologické, nežli o gynekologické onemocnění, protože je způsobeno poklesem látky serotonin, a to v důsledku kolísání hormonálních hladin jednotlivých hormonů po ovulaci, během následné luteální fáze ženského cyklu,“ vysvětlil sexuolog.

Pokud trpíte některými příznaky PMS, nemusíte každý měsíc běžet do lékárny pro úlevu. Vyzkoušejte některé přírodní způsoby léčby premenstruačního syndromu.

Akupunktura

Zabodávání jehliček do přesně určených akupunkturálních bodů na těle pacienta bývá někdy označováno za nejstarší léčebnou metodu vůbec, v Číně se našly kostěné akupunkturální jehly staré asi 7000 let.

Pokud vás jehly zabodnuté ve vašem těle neděsí, můžete tuto metodu tradiční čínské medicíny vyzkoušet i na snížení příznaků premenstruačního syndromu. Podle The National Institutes of Health existují vědecké důkazy, že akupunktura může pomoci s menstruačními křečemi, bolestí zad a odstraněním dalších problémů spojených s PMS.

Aerobní cvičení

Veselé poskakování do rytmu hudby je asi tou poslední věcí, která vás napadne, když proděláváte premenstruační muka.

„Podle odborníků však aerobní cvičení může pomoci snížit příznaky PMS. V odborné studii vědci rozdělili ženy do dvou skupin, přičemž jedna skupina žen prováděla aerobní cvičení a druhá jinou formu fyzické aktivity. U žen, které cvičily aerobik či jiné aerobní cvičení, bylo zjištěno zlepšení zvláště v boji s premenstruačními depresemi,“ píše server mnn.com.

Ženy, které pravidelně cvičí, se navíc podle odborníků lépe soustředí a snižují se u nich výkyvy nálad.

Omega 3 mastné kyseliny

Pokud se nemíníte pouštět do akupunkturních jehel, ani se vám nechce potit na běžeckém pásu, můžete zkusit léčit nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu pomocí změn v jídelníčku.

Chuť na sex u žen kolísá podle toho, jak hormony spínají hypotalamusPremenstruační syndrom - Vše o zdraví

Potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin jako jsou mořské ryby, lněná semínka, vlašské ořechy či dýňová semínka, vám podle odborníků mohou pomoci ulevit při příznacích premenstruačního sydromu. Ve studii odborníci zjistili, že ženy, které užívaly omega-3 mastné kyseliny ve formě doplňků stravy po dobu delší než dva měsíce, pocítily při PMS úlevu.

Zázvor

Zázvor a jeho pozitivní účinky na zdraví jsou v lidovém léčitelství známé už od starověku. Tato rostlina s výrazně štiplavou chutí pomáhá při poruchách trávení a nevolnosti, funguje jako prevence proti chřipce a nachlazení a působí protizánětlivě.

Ve vědecké studii odborníci rovněž odhalili, že zázvor je při léčbě menstruačních příznaků stejně účinný jako běžně užívané léky na bolest jako je třeba ibuprofen.

Jóga

Nejen aerobní cvičení vám pomůže ulehčit od nepříjemných projevů premenstruačního syndromu. Vyzkoušet můžete také jógu a to zvláště tři specifické pózy – kobru, kočku a rybu. Odborníci zjistili, že praktikování těchto jogínských pozic pomáhá zmírňovat intenzitu a délku bolestí spojených s premenstruačním syndromem.

Doktor Fiala souhlasí s tím, že jóga může při PMS pomoci, ale podotkl, že léčba PMS probíhá většinou dle charakteru onemocnění.

„Někdy ženám stačí cvičení, jóga a speciální dýchání při ní, změny stravování (omezit potraviny, které nadýmají a zadržují vodu), zdravotní procházky, jiné ženy sázejí na levanduli nebo meduňku,“ řekl doktor Fiala.

Potravinové doplňky

Jak ženy prožívají PMS a co jim pomáhá, najdete v  diskuzi na eMimino.cz
Zajímavé:  Krople Do Nosa Na Alergie?

Další možností jak zmírnit příznaky premenstruačního syndromu jsou doplňky stravy. Podle odborníků jsou na zlepšení nálady, zvýšení soustředění a zmírnění bolestí před a při menstruaci vhodné doplňky stravy jako jsou vápník a mangan. Oba navíc pomáhají proti zadržování vody v těle.

Podle doktora Fialy je možné užívat v druhé fázi cyklu větší množství vitaminů, především ze skupiny B komplex, zkusit vitamin E nebo tablety hořčíku.

„Závažnější a bolestivější projevy pak ženy řeší se svým gynekologem, a to nejčastěji formou hormonální terapie,“ uzavřel sexuolog Luděk Fiala.

Premenstruační syndrom

Onemocnění ženských pohlavních orgánů

Mnoho žen trpí již několik dní „před svými dny“ bolestmi břicha
nebo hlavy, výkyvy nálad nebo pocitem napětí v prsou.

Mohou se však vyskytnout také bolesti zad
, zadržování vody, poruchy spánku a trávicí potíže. U některých žen jsou obtíže tak silné, že během této doby nemohou vykonávat své běžné každodenní činnosti.

V medicíně se hovoří o premenstruačním syndromu
(PMS).

Premenstruační syndrom - Vše o zdraví

Příznaky i stupeň závažnosti se u jednotlivých žen liší. Objevují se víceméně pravidelně před menstruací a za normálních okolností zase odezní, jakmile nastane menstruace. Mohou však přetrvávat i během prvních dní menstruace. Rozlišujeme tělesné a psychické příznaky.

Tělesné příznaky:

  • zadržování vody v tkáních a končetinách,
  • křeče
    v podbřišku
    ,
  • bolesti hlavy
    a bolesti zad
    ,
  • únava a stavy vyčerpání,
  • pocit napětí v prsou, rukou a nohou,
  • migréna
    ,
  • vlčí hlad nebo ztráta chuti k jídlu,
  • nevolnost,
  • oběhové problémy.

Psychické příznaky:

  • výkyvy nálad,
  • deprese
    ,
  • agresivita,
  • ztráta energie,
  • úzkostné stavy,
  • bezdůvodný pláč,
  • snížené sebevědomí.

Poznámka: V případě silného premenstruačního syndromu
s výrazným vlivem na psychiku (např. deprese, úzkostné stavy) se v medicíně hovoří o premenstruační dysforické poruše (PMDS).

Příčiny

Proč dochází k PMS, nebylo dosud objasněno. Odborníci se domnívají, že by mohlo jít o souhru různých faktorů. Možnou příčinou vzniku premenstruačního
syndromu může být hormonální změna během druhé poloviny cyklu po ovulaci
a nastupující menstruace.

Zdá se, že sklon k PMS se zvyšuje, když je v druhé polovině cyklu produkováno příliš mnoho nebo příliš málo hormonu žlutého tělíska
progesteronu
, zatímco současně klesá sekrece estrogenu
. Kromě toho v druhé polovině cyklu dochází k přirozenému zvýšení hladiny prolaktinu.

Tyto hormonální změny mohou způsobit tělesné a psychické změny typické pro PMS, jako je např. zadržování vody v tkáních.

Poznámka: Pokud se zabrání přechodu
do druhé poloviny cyklu a menstruaci
pomocí léků, nedojde k výskytu obtíží způsobených PMS.

Důvod, proč je jedna žena postižena PMS, a druhá při identické hormonální situaci nikoliv, není jasný. Rozmanitost příznaků však vylučuje jednu samostatnou příčinu.

Spíše se jedná o multifaktoriální poruchu, to znamená, že za obtíže zodpovídá několik faktorů.

Experti hovoří o psychoendokrinní dysfunkci
, což je porucha, jejíž příčiny spočívají v hormonální kontrole, v psychice, i v nervovém systému
.

Diagnóza

Není snadné stanovit diagnózu, neboť příznaky, jakož i typ a síla obtíží, se u každé postižené ženy liší, a mohou mít také jiné příčiny. Aby lékař mohl stanovit, zda se jedná o PMS a nikoliv o jiná onemocnění, ptá se pacientky na obtíže a na to, kdy přesně se objevují. Charakteristickým rysem všech příznaků PMS je jejich časová závislost
na menstruačním cyklu
.

Léčba

Existují různé možnosti léčby, které vycházejí z individuálních příznaků a stupně závažnosti příznaků.

Farmakologická léčba

  • Léky proti bolesti: u některých žen jsou obtíže tak silné, že potřebují léky proti bolesti (analgetika). Léčba bolesti by měla být prováděna výhradně po dohodě s lékařem.
  • Hormon
    žlutého tělíska a gestageny
    :
    podávají se před dny s obtížemi (cyklické podávání, pouze po dohodě s lékařem)
  • Léky bránící ovulaci: někdy mohou příznaky zmírnit i hormonální antikoncepční prostředky. Hormonální prostředky potlačují tvorbu určitých endogenních hormonů. Poraďte se se svým lékařem, která hormonální antikoncepce
    by pro vás byla vhodná.
  • Léky k odvodnění: ženy, které mají během této doby pocity napětí v prsou a zadržují vodu v těle, mohou být léčeny léky k odvodnění (diuretiky). DŮLEŽITÉ: Diuretika
    mohou vyvolat nežádoucí účinky
    jako je nevolnost a bolesti hlavy. Také může dojít k návykovému efektu, kdy tělo začne ukládat více vody poté, co pacientka tyto léky znovu vysadí. Proto smí být tyto léky užívány pouze po dohodě s lékařem.
  • Antidepresiva
    :
    léčivé prostředky proti depresi se používají obvykle pouze v případě, že se jedná o PMDS.

Kromě možností farmakologické léčby lze také zmírnit příznaky PMS pomocí rostlinných přípravků nebo doplňků stravy
. Patří k nim například.:

  • vápník
    ,
  • vitamin B6
    ,
  • hořčík
    ,
  • třezalka tečkovaná,
  • drnek obecný (Vitex agnus-castus).

Poznámka: Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by uvedené rostlinné přípravky nebo doplňky stravy měly vliv na zmírnění obtíží.

Jak zmírnit obtíže při PMS svépomocí?

  • sport a pohyb – mají pozitivní účinek na premenstruační syndrom, zejména při zadržování vody v těle; při fyzické aktivitě může být voda, uložená v těle v nadbytečném množství, rychleji odstraněna; zároveň pohyb podporuje zvýšený průtok krve a zmírňuje křeče v děloze
    , to může zmírnit bolesti v podbřišku a bolesti zad;
  • strava: změnou stravovacích návyků lze při PMS dosáhnout účinného zlepšení (méně soli, cukru, kofeinu
    , ale více vitaminů
    a minerálů),
  • alkohol a nikotin – úplná abstinence nebo velmi omezená konzumace,
  • relaxační cvičení,
  • dostatek spánku.

Poznámka: Účinek těchto opatření není vědecky dobře prozkoumán. Každá žena však může sama vyzkoušet, zda jí některé změny životního stylu pomohou zmírnit její obtíže při PMS.

Premenstruační syndrom zvládnete díky lékům i přírodní léčbě

Až 90 % žen se každý měsíc před menstruací potýká s různě intenzivními premenstruačními obtížemi, přibližně 20–40 % pak má obtíže natolik výrazné, že se souhrnně označují termínem premenstruační syndrom (PMS). Zhruba ve třetině případů se jedná o tak vážný stav, že narušuje běžné denní aktivity. Nepříjemným příznakům se dá předcházet léky, přírodní léčbou i cvičením.

Za premenstruační syndrom (PMS) se označují psychické i fyzické obtíže, které se objevují u žen zhruba v posledním týdnu před menstruací. Způsobuje je pravděpodobně nerovnováha hormonů.

V tomto období dochází k poklesu hladiny estrogenu a nárůstu hladiny progesteronu, jejichž kolísání může ovlivňovat mimo jiné náladu či vnímání bolesti. Na vině může být také zvýšená hladina hormonu prolaktinu, popřípadě snížená hladina tzv.

hormonu štěstí – serotoninu.

Psychické a fyzické příznaky PMS

Podle odhadů může PMS zahrnovat až stovky různých příznaků. Mezi nejběžnější psychické projevy patří:

  • podrážděnost, náladovost, deprese,
  • přecitlivělost,
  • vztahovačnost,
  • nesoustředěnost.

Premenstruační syndrom doprovází také řada fyzických symptomů. Nejčastěji se jedná o:

  • bolest hlavy,
  • zvýšenou citlivost a napětí v prsou,
  • bolest v podbřišku,
  • pocit plnosti břicha, nadýmání a změny chuti k jídlu,
  • změny libida,
  • poruchy spánku,
  • únavu,
  • zadržování vody v těle a zvýšení hmotnosti,
  • otoky kloubů,
  • zhoršení akné,
  • změnu kvality vlasů.

Léčba PMS

Léčba premenstruačního syndromu zahrnuje potlačování konkrétních příznaků (zejména bolesti) a řadu preventivních opatření. Projevy pomáhá zmírňovat vyvážená strava zaměřená na dostatek ovoce, zeleniny a tekutin.

Pozitivně působí vitamíny B6 a E, vápník, železo, zinek a hořčík. Vhodným zdrojem hořčíku a vápníku jsou mandle a mák. Zinek, železo a vitamíny skupiny B pak najdete v dýňových semínkách. Naopak v tomto období omezte množství soli, cukrů, alkoholu a kofeinu.

Dýňová a slunečnicová semínka jsou plná vitaminů a minerálů, které zmírňují průběh PMS. Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Pro zmírnění příznaků se doporučuje také pohybová aktivita. Vhodná je například jóga, aerobní cvičení nebo obyčejná procházka. Pohyb pomáhá zmírnit bolest a zároveň zlepšuje náladu.

Průběh PMS zklidňuje také přírodní léčba. Na trhu je dostupná řada homeopatik, pomáhají však i běžné bylinky. Bolest i podrážděnost zmírňuje kontryhel, třezalka zase pomůže s trávením a špatnou náladou. Proti nadýmání se používá kmín a fenykl.

TIP: Bylinky se při PMS využívají ve formě čajů. Vyjmenované druhy i mnohé další najdete v nabídce naší lékárny.

Nepříjemné projevy PMS pomáhá tlumit hormonální antikoncepce. Foto: Gabriela Sanda, Pixabay

Při závažných potížích vyhledejte lékaře

„Některé ženy mají mnohdy pocit, že premenstruační syndrom je neodlučitelnou součástí jejich údělu a je potřeba ho jen přetrpět. Někdy jsou ale příznaky natolik výrazné, že zásadně ovlivňují běžné denní aktivity.

Obzvlášť v těchto případech je na místě konzultovat problém s lékařem. Kromě volně dostupných přípravků potlačujících jednotlivé příznaky je možné průběh PMS zmírnit např. užíváním hormonální antikoncepce,“ uvádí MUDr.

Miroslav Verner, vedoucí lékař specializace gynekologie z kliniky Canadian Medical, která je součástí zdravotnické skupiny EUC.

Rádi byste své problémy konzultovali s odborníkem? Můžete se obrátit na gynekology z EUC:

Gynekologové EUC

Premenstruační syndrom jako zabiják vztahů

Během PMS trpí nejen žena, ale také její partner.
Foto: Profimedia.cz

Premenstruační syndrom si v ženském těle bere slovo zhruba týden před menstruací. Za jeho vznikem stojí především nerovnováha hormonů, neboť právě v druhé polovině menstruačního cyklu dochází ke zvýšení estrogenu a zároveň snížení hladiny progesteronu.

Tento nerovnoměrný hormonální koktejl následně způsobuje přecitlivělost, náladovost, ale třeba také chuť na sladké nebo sacharidy. Nikoho tedy nepřekvapí, že právě během PMS trpí nejen žena, ale také její partner.

Zvládnout rozbouřené hormony, ukočírovat svou náladu a ještě být milá na partnera? Pro mnoho žen je tento úkol v období PMS hotovou výzvou. Neexistují totiž žádné zázračné pilulky, které by vaši náladu ihned vrátily do normálu. Přesto je na světě pomyslný lék, díky němuž váš partnerský život během PMS příliš neutrpí.

Kouzlo spočívá v otevřené komunikaci. Vysvětlete svému milému, co právě prožíváte, jak se cítíte a co vás zneklidňuje. Jedině tak opravdu pochopí, že během vypjatých chvil za vás jednají neklidné hormony.

„Domnívám se, že komunikace je klíčová a pomáhá druhému pochopit, co se děje. Zároveň je dobré, když si partneři řeknou, jaké kroky by měli podniknout, aby jejich vztah příliš neutrpěl,“ říká gynekoložka Dawn Harperová pro Netdoctor.

Zajímavé:  Zdraví Škodlivé Látky Příklady?

Zároveň dodává, že ideální doba na dialog o PMS je po menstruaci, tedy v momentě, kdy jsou ženské hormony v rovnováze.

Celou situaci ale můžete vzít do svých rukou i vy sama. Stačí, když během PMS budete dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Nemusíte během PMS držet žádnou drastickou dietu, bohatě postačí, když ze svého jídelníčku alespoň na chvíli vyškrtnete sladkosti a snížíte příjem sacharidů. Obecně se také doporučuje, aby ženy omezily kofein a alkohol, který se taktéž s PMS příliš nekamarádí.

Pomoc můžete naleznout i v podobě doplňků stravy. Nejčastěji ženy vsázejí na hořčík, který pozitivně ovlivňuje náladu. Sáhnout můžete také po vitaminu B6. Jeho hlavní výhodou je, že přispívá k regulaci hormonální aktivity.

Potraviny, které mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem Zdraví

Mít přehled o svém menstruačním cyklu je více než důležité. Nejenže budete vědět, kdy vás čeká příští menstruace, ale také budete mít přehled o PMS. Díky těmto informacím si můžete lépe rozvrhnout svůj čas a náročné pracovní úkoly naplánovat na dny, kdy je PMS v nedohlednu.

Proč cvičit i při perioděZdraví

Chápeme, že si nemůžete každý měsíc po dobu PMS vzít dovolenou z práce, přesto je důležité, abyste právě v tento čas myslela především sama na sebe.

Vyhněte se aktivitám, které vás stresují, a naopak se věnujte radostným věcem. Klidná jóga nebo třeba večer s knihou v ruce jsou ideálním řešením.

Pozorujete na sobě změny krátce před menstruací?Ano, jsem mnohem výbušnější a vznětlivějšíAno, jsem hodně plačtivá a smutnáAno, reaguji často absolutně nepředvídatelněAno, snáze upadám do depresí Občas ano, ale není to pravidelně každý měsícNe, jsem hodně aktivní člověk a toto období nijak zvlášť neprožívámNe, pomáhá mi v tom velmi významně hormonální antikoncepceNe a jsem přesvědčena, že je to díky zdravé stravě a pravidelnému cvičeníCelkem hlasovalo 2554 čtenářů.

Hlavní zprávy

Co všechno mohou být příznaky premenstruačního syndromu?

Označován bývá zkratkou PMS. Jedná se o různé nepříjemné projevy psychického a fyzického charakteru, které se objevují 1–2 týdny před menstruací v důsledku poklesu hormonů.

Diskomfort a emocionální nepohoda se tedy mohou dostavit již po skončení ovulace. PMS prochází cca 85–90 % žen, u každé z nich se však mohou objevovat symptomy různé intenzity.

Některé ženy si jej ani nevšimnou, jiným narušuje běžný život.

Mezi nejčastější příznaky se řadí nadýmání, trávicí obtíže jako je zácpa nebo průjem, bolesti břicha, zad, svalů nebo prsou, které mohou být doprovázeny nevyzpytatelným střídáním nálad – smutkem, úzkostí, depresí, bezmocí nebo pocity viny.

  • únava
  • nesoustředěnost
  • úzkosti a přecitlivělost, sklony k pláči
  • zlost, vztek, podrážděnost
  • deprese
  • tlak a křeče v podbřišku
  • bolesti hlavy, kloubů a svalů
  • otoky končetin a prstů
  • citlivá prsa, napětí v prsou, bolestivé bradavky
  • zvýšená chuť k jídlu
  • snížená sexuální touha

Proč ženy premenstruační syndrom vlastně trápí, nebylo dosud zcela objasněno. Důvodem je zřejmě hormonální nerovnováha, která nastává asi v polovině cyklu. Po skončení ovulace dochází k výraznému výkyvu hormonů.

Úroveň progesteronu klesá, zatímco hladina estrogenu stoupá. Ve druhé polovině cyklu také dochází ke zvyšování hladiny prolaktinu. Ten je zodpovědný za zvětšování mléčné žlázy během těhotenství a následnou laktaci. V období mimo graviditu může způsobovat citlivost nebo bolestivost prsou či zadržování vody. Na PMS může mít vliv také nízká hladina serotoninu.

Premenstruační syndrom postihuje ženy všech věkových kategorií. Intenzivnější průběh mají obecně ženy mezi 20 až 40 lety, statisticky je PMS nejsilnější u třicátnic.

Silnější příznaky mohou mít ženy s depresemi nebo úzkostmi, stejně tak ty, které mají PMS v rodině. Vyšší riziko mají také ženy, který byly těhotné. PMS může zhoršovat i některé chronické problémy a nemoci.

Nejčastěji jde o alergii, astma, deprese, nebo migrénu.

I když jsou tyto obtíže nepříjemné a každý měsíc jimi trpí velké množství žen, PMS není považován za samostatné onemocnění.

Jedná se o vedlejší příznaky fungujícího menstruačního cyklu. Komplikacím tak někdy není přikládán valný význam. Přesto však u 15 až 25 % žen bývají tyto nepříjemné stavy natolik intenzivní, že znemožňují vykonávání běžných denních činností.

Zatímco některé ženy trápí pouze mírné obtíže, jiné zažívají muka. Výrazné bolesti, únava a špatná nálada jsou pro tyto ženy opakující se skutečností.

Fyzické příznaky

Mezi nejběžnější potíže patří bolest v podbřišku. Obvykle se projevuje křečemi v oblasti vaječníků a dělohy, případně kručením ve střevech.

Může být doprovázena nadýmáním nebo průjmem. Výjimkou není ani zácpa. Kvůli špatnému trávení se navíc můžete cítit nafouknutá. Zároveň může vaše tělo zadržovat více vody.

Někdy se přidá i nevolnost, případně zvracení.

V důsledku fyzického nepohodlí někdy dochází k dočasnému snížení libida. Odmítání sexu bývá způsobeno osobním diskomfortem. Prsa mohou být nateklá, citlivá na dotek, bradavky jsou také často bolestivé.

Některé ženy trápí zhoršení pleti a jiné kožní obtíže, neobvyklé není ani otékání kotníků a prstů, zvýšená potřeba spánku a celková únava, bolest svalů, kloubů. Zaskočit vás může i silná migréna.

Mezi méně obtěžující příznaky patří zvýšená chuť k jídlu, především pak chuť na sladké.

Psychické příznaky

Premenstruační syndrom zasahuje také emocionální stránku. Pozorovat lze zejména výkyvy nálad. Pociťovat můžete nejrůznější emoce od hněvu přes zlost a depresi až po podrážděnost.

U romantického filmu můžete brečet jako želva, ale dokáže vás také pěkně naštvat, když někdo hlasitě zabouchne dveře. Přepadnout vás mohou úzkostné stavy, pocity bezmoci, marnosti nebo zbytečnosti. Se špatnou náladou přichází bezdůvodné návaly pláče.

PMS navíc může zapříčinit snížený zájem o běžné činnosti, ale i o vyhledávané zájmy.

Během PMS se můžete cítit unavená, hůře se soustředit, být roztěkaná či pociťovat psychické vyčerpání. Kromě lítostivých a plačtivých stavů se mohou objevit zlostné, afektované a agresivní nálady, za kterými následují pocity marnosti a nekontrolovatelný pláč z lítosti. Všechny tyto výkyvy nálad a odchylky od běžného chování jsou způsobeny rozhozenou hladinou hormonů.

Luisa Sárová |6 minut čtení

Variantou PMS je PMDD. Jedná se o vážnou formu premenstruačnímu syndromu postihující 3–8 % žen v luteální fázi menstruačního cyklu. PMDD je zkratkou anglického pojmenování premenstrual dysphoric disorderzpůsobuje závažnější příznaky než PMS.

Patří mezi ně trvalá podrážděnost, pocity smutku nebo zoufalství, někdy se mohou objevit dokonce i myšlenky na sebevraždu. Překvapit mohou také panické záchvaty, nesoustředěnost, velmi nízká míra energie a únava. Mezi fyzické příznaky patří křeče, nadýmání, citlivost prsou nebo bolest kloubů.

Symptomy se podobají PMS, ale jsou mnohem intenzivnější.

PMDD vždy diagnostikuje lékař na základně vaší anamnézy. Aby bylo možné stav určit, je třeba vykazovat alespoň pět příznaků.

PMDD je velmi nepříjemnou záležitostí, která vyžaduje odborný zásah a léčbu léky proti bolesti, případně antidepresivy. Účinné jsou také relaxační techniky zvládání úzkostí a stresu.

Některým ženám mohou pomoci antikoncepční pilulky, u jiných naopak dochází ke zhoršení příznaků.

Příznaky premenstruačního syndromu lze mírnit různými léky proti bolesti nebo také bylinnými čaji či změnou jídelníčku.

Ženy by měly přijímat více vitamínů a minerálů (zejména železa, hořčíku, vápníku a vitamínu B6) a omezit příjem soli, cukru nebo třeba kofeinu. Do jídelníčku by měla být zařazena zelenina, více bílkovin a vláknina, která podporuje trávení. Pomůže také pohyb, jóga nebo relaxační cvičení.

K navození psychické i fyzické pohody dopomůžou bylinné čaje. Vhodné jsou zvláště ty s kontryhelem. V lékárně tyto čaje nejčastěji najdete pod názvem Ženský čaj. Dr.

Max například nabízí Ženský bylinný čaj, který přispívá k dobrému pocitu před menstruací a během ní. Obsahuje kontryhel, hluchavku a řebříček. Čaj pro ženy nabízí také značka LEROS Natur, cena je obdobná.

Obsahuje kontryhel, dobromysl, mátu, vřes a hluchavku. Pomáhá k premenstruačnímu komfortu a je vhodný také pro ženy v období menopauzy.

Pokud byste raději sáhla po účinném léku proti bolestem zad nebo křečím, spolehnout se můžete na přípravek Nalgesin S 275 mg. Pomáhá při bolestivé menstruaci a má rychlý nástup.

Stejně dobře pomohou i silnější přípravky jako, Ibalgin 400 mg, Brufen 400 mg, Paralen 500 mg a další. Všechny tyto přípravky seženete v lékárně.

Nezapomeňte se vždy řídit doporučeným dávkováním.

Zdroje:

Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Premenstruační syndrom

Bývá zlehčován, přesto je premenstruační syndrom označení, pod kterým najdete celý seznam příznaků spojených s menstruačním cyklem – např. podráždění, úzkost, deprese, bolest prsou, akné nebo problémy se spaním. PMS není neobvyklým jevem, postihuje přibližně až tři ze čtyř žen. Jeho příznaky se obvykle začnou objevovat týden až dva před menstruací a ustávají několik dní po jejím začátku.

Premenstruačnímu syndromu se nelze vždy vyhnout, můžete však zmírnit jeho příznaky. Doporučujeme cvičit, alespoň po dobu jeho trvání přestat kouřit a dodržovat pitný režim a zdravé stravovací návyky.

Můžete se také samozřejmě obrátit na lékaře, který vám poradí, jak se se symptomy PMS vypořádat co nejlépe.

Role stresu a spánku během PMS

V průběhu premenstruačního syndromu jste náchylnější ke stresu a depresi. Snažte se nebrat na svá bedra příliš mnoho pracovních ani jiných povinností. Dostatek spánku i jeho kvalita, pravidelné cvičení a vhodná strava budou vašimi spojenci a s PMS vám pomohou bojovat.

Během PMS doporučujeme omezit přísun alkoholu, ten má totiž zásadně negativní vliv na kvalitu vašeho spánku. Naproti tomu cvičením napomůžete kvalitu spánku zvýšit a kromě toho se do vašeho krevního oběhu vyplaví endorfiny, které zlepšují náladu.

Intimní hygiena

Pokud jde o hygienu, vyžaduje pokožka vaší intimní oblasti obzvlášť speciální a jemnou péči. Používání běžných mýdel a mycích gelů, které nejsou určeny pro intimní partie, může narušit přirozené pH této oblasti a učinit ji tak náchylnější k infekcím.

Zajímavé:  Priznaky Slabeho Otresu Mozku?

Intimní hygiena: správná péče o vaše intimní partie Mnoho žen mezi běžnou a intimní hygienou nerozlišuje. Intimní hygiena má však své specifické nároky, protože pokožka intimních partií je choulostivá a náchylná k infekci.

Kyselé pH ve vagíně pomáhá udržovat zdravou přirozenou mikroflóru a zároveň chrání před rozmnožením škodlivých bakterií. Dodržováním správné intimní hygieny podporujete stálost kyselého pH a napomáháte tak ochraně před vaginálními infekcemi (např.

bakteriální vaginózou).

Zjistěte, co je kvasinková infekce a jaké běžné příznaky kvasinkové infekce vám mohou pomoci ji identifikovat. Můžete se také podívat, jak lze kvasinkovou infekci léčit a jak můžete zabránit jejímu návratu.

ZJISTIT VÍCE

Zjistěte, co je bakteriální vaginóza a jaké jsou její příznaky. Dozvíte se, kdo je k této infekci náchylnější a jaké jsou rozdíly mezi kvasinkovou infekcí a infekcí bakteriální. Naleznete zde také rady, jak bakteriální vaginózu léčit a jak zabránit jejímu návratu.

ZJISTIT VÍCE

Zjistěte více o příčinách a rizikových faktorech vaginálních infekcí. Zjistěte, jaké jsou příznaky těchto infekcí, a získejte tipy, jak jim předcházet.

ZJISTIT VÍCE

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o kvasinkové infekci během těhotenství. Podívejte se, jaká je prevence vzniku vaginální kvasinkové infekce.

ZJISTIT VÍCE

Vyplňte si náš kvíz o vaginální kvasinkové infekci a zjistěte, co je pravda a co mýtus. Otestujte své znalosti a podělte se o své výsledky!

SPUSTIT KVÍZ

Premenstruační syndrom

Zdravotní tvrzení o houbách a bylinách nám zakazuje legislativa EU. Více informací o houbách a bylinných směsích naleznete ve veřejně dostupných zdrojích.

Premenstruační syndrom je soubor obtíží před menstruací a současná medicína je jako nemoc sice neklasifikuje, nicméně tento syndrom velice ovlivňuje zdraví ženy i její okolí. Z hlediska západní medicíny není tomuto stavu a těmto potížím přikládán až takový důraz a většinou se snaží tyto potíže bagatelizovat pod rouškou labilní ženské psychiky.

Opak je však pravdou. Žena je křehká nádoba a jako s takovou by s ní mělo býti vždy a za všech okolností zacházeno, což se v dnešní době často neděje.

Velice náročný život současné ženy, založený na opravdu hektickém moderním životním stylu a velice stresující a uspěchané době, to vše a mnoho dalšího se odrazí v životě ženy a prvním ukazatelem, jakýmsi indikátorem zdravotního stavu ženy, je její menstruace.

Veškeré pochody, jak psychické, tak fyzické, se u ženy točí kolem menstruace a to již od dětského věku (kdy menstruace začíná) až do přechodu. Správný průběh menstruace, tj. pravidelná (po 28 dnech), nebolestivá, trvající 5 dnů, bez špinění a výtoků a rovněž bez premenstruačního syndromu zajišťuje základ zdraví každé ženy.

Premenstruační syndrom není nemoc jako taková, je to soubor všech příznaků, které sami o sobě nejsou až tak dramatické, ovšem ve svém důsledku dohromady zapříčiňují později celou škálu nemocí. V Číně je proto těmto problémům věnován patřičný důraz, neboť se může jednat o počátek dalších, později se objevujících nemocí.

Jak to zjistíme?

Jak žena pozná, že se jedná i u ní o tzv. premenstruační syndrom? Můžeme hovořit o 2 okruhů obtíží – psychické a fyzické.

Pro psychické příznaky jsou typické obzvláště rychlé změny nálady, podrážděnost, plačtivost, depresivnost, strach, melancholie, mrzutost, rozladěnost, vyčerpanost, nechuť k životu či naopak zvýšená pracovní aktivita, nemluvnost či naopak zvýšená hovornost apod.

– prostě vše, z čeho nejbližší okolí pozná, že se opět blíží toužebně očekávané dny, na které se všichni společně těší, neboť všechny tyto potíže zmizí (jako mávnutím kouzelného proutku – což je typické) prvním výtokem menstruační krve.

K fyzickým příznakům, které se objevují před menses, se řadí bolesti a zvětšování prsou, tlak na hrudi, pocit knedlíku či stažení v krku, časté vzdychání či zívání, nafouknutí a zvětšení břicha, přibývání na váze, otékání dolních končetin či obličeje (zadržování vody v organizmu), bolesti v zádech, zhoršení akné či ekzému, zvýšená chuť na sladké, objevující se cysty ve vaječnících, vazivové zduřeniny v prsou (cystická fibromastopatie).

A jak si tyto zdánlivě nesouvisející potíže vysvětluje čínská medicína?

Dle tradiční čínské medicíny (dále jen TCM) jsou za menstruaci odpovědny zvláště tyto 3 meridiány: dráha ledvin, jater a sleziny. V našem případě dráha jater a sleziny jsou hlavními „viníky“ premenstruačních potíží. Dráha sleziny krev „vyrábí“ a dráha jater je pak jakýmsi „rezervoárem“ krve.

Můžeme si tento rezervoár představit jako nádobu, která se v optimálním případě po 27 dnů plní, aby pak 28. den přetekla ve formě menstruace u zdravé ženy. Zároveň však (naneštěstí) jsou všechny psychické disharmonie jako první směrovány opět do dráhy jater.

Je celkem jedno, zdali se jedná o emoce potlačované, zadržované či naopak agresivní a cholerické – vše nakonec ve svém důsledku vede ke zpomalení průtoku krve a energie v dráze jater až k jejich blokádě.

Zablokovaná játra pak utiskují slezinu, jež trpí jak pod bičem otrokáře a která pak nemůže produkovat dostatečně energie a krve, což vytváří pověstný začarovaný kruh. A to je právě příčina výše zmiňovaných potíží – neprůchodnost krve játry díky blokádě krve a energie, jež má 2 příčiny

  1. emoce – ať již malé, ale neustále se opakující (dle hesla: 100x nic umořilo…) či nadměrné v podobě různých šoků
  2. „slabá“ krev v játrech – tento čínský pojem si lze představit jako málo vody v potoce, jež nemá sílu dále téci a zastaví se, čímž vzniká opět jakási blokáda.

Odstranit globální i lokální blokádu!

Blokádu energie a krve v dráze jater si pak můžeme představit jako „podvázání v pase“, kdy vzniká stav ne nepodobný chytré horákyni: stav nadbytku od pasu nahoru a naopak stav nedostatku od pasu dolů, stav vnitřního horka v horní části těla a naopak stav chladu v dolních končetinách atd.

Tento stav je z hlediska západní medicíny velmi obtížně klasifikovatelný a tedy i léčen, neboť lze je jen těžko zařadit do nějaké škatulky nemoci a většinou pokročilejší stavy končí v psychologických a psychiatrických ambulancích, neboť kam jinam s nimi? Ne však tak je tomu u tradiční čínské medicíny, pro kterou je to přímo lahůdkou k zaléčení.

Kupříkladu známý globus hystericus (tj. subjektivní pocit knedlíku v krku či trvalého stažení na hrudi, obzvláště se zhoršující při stresu, aniž by se nalezla organická příčina) je zcela logicky vysvětlitelný z hlediska tradiční čínské medicíny, kdy jde o již vzniklou blokádu energie a krve v dráze jater, na kterou „nasedá“ další blokáda energie a krve díky emočnímu stresu.

Podobně i veškeré příznaky u premenstruačního syndromu jsou vysvětlitelné – před menses dochází k fyziologické blokádě krve a energie v dráze jater (rezervoár krve, který se postupně naplňuje a zvláště 3-5 dnů před vypuknutím menstruace je jakoby „natlakován“) a pokud tato přirozená blokáda nasedne na terén již patologicky blokovaný (ať již emočně či z nedostatečnosti krve – viz příčiny výše), tak vše vyústí v nám všem známé premenstruační potíže. Díky blokádě, která se dříve či později přemění na vnitřní horko, se stává i duch neklidný, podrážděný, náladový, vnitřní horko se tlačí z těla ven ve formě akné či ekzému, který se zhoršuje emocemi a před menses, podobně i vzdychání, zívání a časté hluboké prodechnutí odpovídá snaze organizmu podvědomě „mechanicky“ uvolnit energetickou blokádu v oblasti hrudníku. Rovněž i tato energetická blokáda způsobuje bolesti hlavy či prsou, neboť každá bolest je z čínského pohledu „hlad tkáně po energii“ a ta se díky blokádě nemůže uvolnit a vyživit patřičné okrsky. Tudíž i léčba těchto potíží by vždy měla směřovat nejdříve k odblokování a k harmonizaci, čili jakémusi vyvážení jazýčkových vah. A že je to někdy práce opravdu filigránská, jak na velice jemných a citlivých lékárnických vahách!

Nezlehčovat tyto situace!

Co je pro ženu z hlediska tradiční čínské medicíny rizikové, ba přímo nebezpečné u premenstruačního syndromu je fakt, že jakákoliv blokáda se v budoucnu může projevit na fyzické úrovni jako dlouhodobě ucpaný okap, který se může „vyboulit“ ve formě cysty, nádoru (ať již zhoubného či nezhoubného), myomu, fibromu… Neznám ženu, jež je takto zablokována a které na mamografii sdělí, že se jedná o vazivové nádorky, které jsou sice z 99% nezhoubné, ale mohly by se eventuálně „zvrhnout“ a tak ať se hlídá a pozoruje, co kdyby… A tak je z hlediska tradiční čínské medicíny již zmiňovaný začarovaný kruh dokonán a to by v tom byl čert, aby nakonec nedošlo k nejhoršímu! Proto (a nejen proto) je tak důležité zavčas se zbavit premenstruačních potíží již v počátku. Je zapotřebí odblokovat a zprůchodnit játra a tím i uvolnit emoce, posílit slezinu, vyživit a rozproudit krev. 

Premenstruační syndrom může být dle TCM způsoben nejčastěji 3 příčinami

Stagnace energie Qi v játrech GAN QI ZHI

se projevuje hlavně pocitem nervozity, depresí, a strachem, dále pak tlakem na hrudi, nechutenstvím. Vhodná strava je kupř. hovězí maso, celer, kmín, penízkovité houby, máta rolní, žlutá sója, okurka, fazole mungo, vaječný žloutek, pomerančová kůra. 

Stoupající horký hlen

se projevuje hlavně velkou podrážděností, nespavostí a bolestí hlavy, dále pak červeným obličejem, zarudlýma očima a tlakem na hrudi.

Vhodná strava je kupř. celer, fazole mungo, kukuřice, okurka, mořské řasy (chaluhy).

Nedostatečnost krve v srdci XIN XUE XU

se projevuje hlavně pocitem deprese, nesouvislou mluvou a dlouhotrvající menstruací, dále pak nespavostí, zapomnětlivostí, nervozitou, únavou, lekavostí a celkovou duševní únavou a ochablostí. Vhodná strava je kupř. rýže, obiloviny, slepičí vejce, vlašské ořechy, med, šunka, skopové maso, vepřové maso, brambory a hroznové víno. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector