Příliš dlouhá menstruace – Vše o zdraví

„Co by se stalo, kdyby najednou, magicky, muži mohli menstruovat a ženy ne? Odpověď je jasná, menstruace by se stala záviděníhodnou mužskou záležitostí. Muži by se předháněli jak dlouho a kolik.

Začátek menstruace by pro chlapce znamenal vytoužený důkaz mužství, náboženské rituály, divoké večírky… Vláda by ustanovila Národní institut pro léčbu menstruačních bolestí,“ píše Gloria Steinem ve své eseji nazvané Kdyby muži menstruovali. Jenomže menstruujeme my ženy.

Žádné bujaré večírky, oslavné rituály a menstruační olympiáda. Spíš tajné útěky na záchod s vložkou v rukávu, marné hledání koše v kabince na veřejné toaletě, promyšlené uvazování mikiny kolem pasu, aby nebylo nic vidět, výmluvy, proč nemůžu jít do bazénu, proč mám v létě černé pevné kraťasy, a ne rozevlátou sukni, vztek na rozjuchané modelky v reklamách s modrou krví.

Přečíst článek ›

Menstruace je stále tabu, nemluvíme o ní otevřeně, natož s láskou, přestože polovina planety každý měsíc krvácí, krvácela nebo ji to čeká. Přestože všichni, jak tu jsme, tu jsme díky ní.

Teta z Červeného Kostelce

„Přijela na návštěvu teta Irma,“ hlásí kamarádka a odchází na záchod. Nechytám se. „Kdo že přijel? Teta od vás ze Šumavy? Za tebou do Brna? Do vašeho maličkého bytu?“ ptám se nevěřícně, když se vrátí.

O menstruaci nemluvíme otevřeně ani my holky, co spolu chodíme. Odkáže mě na seriál Ajťáci.

Když si pustím ukázku s tetou Irmou a přestanu se konečně smát, začínám pátrat po tom, jak různě o tom, že máme své dny, my ženy mluvíme.

Obligátní krámy. Ale také říkáme, že přišli Rudoarmějci, že barvíme vajíčka nebo že přijela návštěva z Červeného Kostelce, že hostíme komunistickou kamarádku – Dánky dokonce hlásí, že mají „komunisty v altánku“. Proč v jedenadvacátém století pořád nedokážeme na plnou pusu říct, že zrovna menstruujeme?

„Považuji menstruaci za fascinující téma pro antropologii, nejen pokud jde o neliterární společnosti a jejich zvláštní opatření jako například menstruační chýše a pro nás exotické rituály, ale především pokud jde o společnost naši, kterou jsme často zvyklí chápat jako rovnostářskou, racionální a vyspělou,“ píše socioložka Jitka Pecharová. A cituje americkou aktivistku I. M. Young, která říká: „Následujeme nespočet praktických pravidel. Nemluv o menstruaci s nikým jiným než se svou matkou, lékařkou a nejlepšími kamarádkami.

Možná si můžeš o menstruaci promluvit se svým stálým partnerem, ale záleží to na jeho pocitech.

Věci, které se týkají menstruace, uchovávej skryté, nenechávej krvavé skvrny na podlaze, ručnících, prostěradlech nebo židlích.

Ujisti se, že krev viditelně neproteče skrze oblečení a nedopusť, aby někdo zahlédl okraj menstruační vložky. Menstruace je špinavá, nechutná, hanebná, a proto musí zůstat skrytá.“

Přečíst článek ›

Před šesti lety umístila básnířka Rupi Khaur na svůj Instagram fotografii, na níž leží v posteli v teplákách a viditelně menstruuje. Instagram fotografii zakázal jako pobuřující. I když nakonec svoje embargo zrušil, signál byl vyslán: menstruujte v soukromí, krev schovávejte a celou tu nepříjemnost si prostě nechejte pro sebe.

Rupi Khaur není zdaleka jediná, kdo se snaží o menstruaci mluvit otevřeně. Americká bubenice, skladatelka a aktivistka Khiran Ghandi se v roce 2015 rozhodla běžet londýnský maraton během své menstruace bez hygienických pomůcek, aby tak upozornila na menstruační tabu. Doběhla s klínem a stehny od krve.

„Musíme přestat mluvit šeptem, musíme popsat, jak se ve skutečnosti cítíme nebo čím procházíme každý měsíc, a musíme se navzájem podporovat,“ tvrdila. Komentátoři televizních stanic ovšem spíš šeptali – mluvili o průjmu nebo o zranění, ale slovo menstruace se v přímém přenosu zdráhali vyslovit.

Od menarché po menopauzu

Seděla jsem na záchodě, synovi byly tak tři a dobýval se za mnou. „Co to je?“ ptal se a hleděl na můj menstruační kalíšek. Vysvětlila jsem okolnosti svého každoměsíčního krvácení.

„Můžu si půjčit kalíšek do vany? A můžu ho vzít do školky?“ zeptal se zvídavě. Stud neznal. Snažím se ho v něm nezasívat, ale dochází mi, že je to možná proto, že je kluk – že se ho tyhle holčičí věci nebudou fyzicky týkat.

Co, až se zeptá dcera, které jsou teď dva?

Vzpomínám na to, jak jsem se o menstruaci dozvěděla já. Vložky jsem poprvé spatřila na poliklinice okresního města na záchodě v kovovém kbelíku, bylo to v době hluboké totality. Myslela jsem si, že jsou to obvazy, které tam zanechali zranění lidé, kteří čekali na ošetření uříznutých prstů na chirurgii.

Menstruovat jsem začala v první polovině devadesátých let. Postkomunistickému světu ještě stále vládla buničina v gáze. Lepicí vložky a křidélka jsem poznala až na gymnáziu a byla to obrovská úleva.

„Mnohé ženy si živě pamatují počátek svojí menstruace ne proto, že tento zážitek samotný by byl dramatický, ale protože v něm zakoušíme posun od dítěte k ženě.

Vzpomínáme si na nadšení, které doprovázelo dospívání, nošení punčoch, první sex, krok k zodpovědnosti. Současně se ale s politováním díváme přes krvácející zeď, která nás dělí od našeho dětství.

Je v tom kousek ztráty, pocit, že jsme byly vrženy do skutečného světa příliš brzy,“ říká I. M. Young.

Přečíst článek ›

První menstruace, nazývaná menarché, značí přerod dívky v ženu, její absence naznačuje těhotenství, její návrat zase to, že tělo je připraveno znovu otěhotnět, její vymizení signalizuje menopauzu, kdy žena plodnost ztrácí. Zatímco v tradičních společnostech mají všechny tyhle hraniční momenty svoje rituály či magické významy, které se ženou sdílí celé společenství, západní společnost nahradila magii a náboženská pravidla vědou:

Zajímavé:  Příznaky Kovy Jdu 19?

„V současné době jsme v západním světě socializováni k tomu, abychom nevnímali menstruaci jako magickou záležitost s kosmologickým přesahem. Naopak, menstruace je často uchopována medicínským diskursem jako biologický proces, který má své objasněné příčiny a svůj fyziologický průběh.

Lékaři, zdravotní sestry a jiný zdravotnický personál jsou těmi nejkompetentnějšími lidmi k podávání informací o menstruaci, k psaní populárně naučných článků a informačních brožurek.

Nástup menarché v určitém věku, pravidelný výskyt menstruace, její odpovídající síla a odpovídající průběh jsou ukazateli žádoucího zdravotního stavu,“ tvrdí Pecharová.

To ovšem není špatně – jen je dobré nezapomínat na ostatní aspekty. Třeba na to, že během PMS můžeme být vzteklé, žravé, podrážděné nebo unavené.

Menstruuji, nepracuji

Mimochodem – místo premenstruační syndrom se prý pro vědomé přijetí menstruace nabízí spíš sousloví premenstruační síla. Taky týden před menstruací přestavíte byt, vyklidíte špajz, vytřídíte nepoužívané oblečení a srovnáte knihovnu – a vrčíte na každého, kdo vám chce vaše nové pořádky rozházet?

Gynekoložka Christiane Northrup vrací cyklické vnímání ženské síly zpátky na zem, když píše: „Drtivá většina případů PMS by vymizela, kdyby se ženy mohly na pár dní zbavit svých povinností.

“ A jsme zpátky u menstruace z představ Glorie Steinem – kdyby muži menstruovali, zřejmě by v práci dostali na tři čtyři dny kolem menstruace placené volno, děti by delegovali opatrovnickým institucím a dosyta by odpočívali.

Jenomže muži nemenstruují, takže si musíme poradit samy. Pomáhá teplý termofor na břicho, řízený odpočinek nebo třeba – jak píše ve své vtipné knize Moje rudá knížka Lenka Blažejová – četba vhodné literatury: co třeba Vinnetou – rudý gentleman, Červená karkulka nebo Krvavý román?

Nedávno jsem si domlouvala rozhovor na úplně jiné téma se ženou, která, ač jsme se slyšely poprvé v životě, řekla: „Příští úterý nemůžu, začínám menstruovat, a to nepracuju.“ Spadla mi čelist. Jednak z její otevřenosti, jednak z toho, že je opravdu schopná své povinnosti kvůli menstruaci posunout.

Přečíst článek ›

Nedlouho poté mi jedna z našich chův řekla, že děti nevezme na výlet, ale k sobě domů, protože bude menstruovat a chce víc odpočívat. Dvě ženy, o dekádu mladší než jsem já, přistupují ke svému tělu s takovým respektem? Inspirativní!

Ne každá si to můžeme dovolit, ale třeba právě ta otevřenost k okolí a respekt ke svým biorytmům hodně zmůžou v tom, jak zbavit menstruaci toho tabu, které se k ní váže.

A protože je menstruace náročným tabu, rozhodly jsme se dát na následujících stranách prostor „normálním“ ženám, ne aktivistkám nebo umělkyním, byť na světě třeba existuje Muzeum menstruace nebo řada instalací i menstruačních obrazů včetně šatů ušitých z tamponů nebo vložkových výšivek povýšených na umění.

Ptaly jsme se jich, jak se smířily se svojí menstruací. Protože bořit tabu je nejtěžší ve svých vlastních kalhotkách.

Menstruační rituál jako holčičí večírek

Dagmar má tři děti, jejím synům je patnáct a devatenáct, dceři Emě bude osmnáct. „Pracuji jako porodní asistentka, takže moje děti od mala doma vidí moje klientky, těhotné ženy nebo ženy s malými miminky. Velmi brzy jsme si začaly povídat o tom, jak děti přicházejí na svět, takže dokonce poučovaly svoje spolužáky ve škole, jak se to celé děje,“ vysvětluje.

Když vzpomíná na svoji první menstruaci, povzdychne si: „Moc hezký zážitek to nebyl, jsem ročník 1976, dospívání v osmdesátých letech bylo zlý. A já jsem chtěla, aby to moje holčička měla jiné,“ říká.

Ema prý svoji menstruaci dlouho vyhlížela a těšila se na ni, protože několik jejích kamarádek začalo menstruovat dřív a ona toužila po tom, se k nim už také připojit. Dagmar má navíc ráda rituály a považuje je za podstatné.

Zatímco ty klučičí přechodové jako žena příliš nemá ve své moci, ten „holčičí“ se své dceři rozhodla zrežírovat.

„Chtěla jsem, aby její první menstruace byla oslavou, aby dostala dárky, mluvila jsem s ní o tom, jak to uděláme – a ona dost rozhodně řekla, že svoje kamarádky u toho mít nechce, ale souhlasila s tím, že přijdou moje kamarádky, dospělé ženy, které ale od malička znala, protože jsme společenská rodina a vlastně každou chvíli se u nás pořádají různé sešlosti,“ popisuje Dagmar.

Přečíst článek ›

Nakonec přišly čtyři dospělé ženy, každá přinesla Emě dárek, všechny měly na sobě něco červeného, pilo se červené víno. Žádný rituál s hrdelními zpěvy a zaříkáváním, spíš holčičí večírek, nenásilný a milý. Každá žena řekla něco o své menstruaci, Ema dostala knížky o cykličnosti, co ale mělo největší sílu, bylo spontánní vyprávění, se kterým přišla jedna z kamarádek:

„Ten den snad o té hře někde četla a přišlo jí to jako dobrý nápad – každá z nás si měla vybrat jednu z přítomných kamarádek a říct jí, proč si jí váží a co se jí na ní líbí. Neplánovaly jsme to, ale vyvinul se z toho nesmírně dojemný bod programu. Málokdy se stane, že by vám někdo otevřeně řekl, co na vás obdivuje. Tekly slzy, smály jsme se spolu,“ usmívá se matka.

Sílu mělo i vyprávění starších žen o jejich menstruačních zážitcích, všechny dospívaly za komunismu, vložky tehdy znaly jako tlusté buničité vaty, které protékaly, Emě to připadalo směšné a neuvěřitelné, že někdy bylo možné menstruovat bez nalepovacích vložek nebo bez kalíšku.

Zajímavé:  Pagetova Nemoc Kosti Lecba?

„Za největší přínos považuju i to, že moje kamarádky se rozhodly svým dcerám, až začnou menstruovat, připravit něco podobného.

Svorně jsme si řekly, jaká je škoda, že my jsme ve svém dospívání takový příjemný rituál nezažily a že chceme, aby naše dcery to měly jinak.

Celý život se vlastně snažím skrze svůj vztah s dcerou napravovat složitost vztahu, který mám já se svojí mámou, tak snad se mi to i díky tomu našemu menstruačnímu rituálu daří,“ uzavírá Dagmar.

Co ještě souvisí s menstruací

Ekologie a menstruační vynálezy

V Česku se každý rok prodá 680 milionů kusů tamponů a vložek. Ty po použití skončí v odpadcích a zatěžují tak životní prostředí.

Jak menstruovat ekologicky? Na trhu jsou menstruační kalíšky, které fungují na principu podtlaku, a dá se s nimi vydržet, než se naplní, klidně celý den.

Některé ženy se vracejí k látkovým pratelným vložkám, hlavně když jsou doma a nemusí řešit stopy krve na oblečení na veřejnosti.

Přečíst článek ›

Na vzestupu jsou i menstruační kalhotky se savým nanojádrem, které neprotečou nebo v prvních dnech alespoň sníží počet použitých vložek či tamponů. A pomáhají i psychicky proti ušpinění oblečení. Vynálezem je i hřejivé body, které během menstruace zahřívá podbřišek, takže ženy, které trpí na menstruační křeče a vypomáhají si termoforem, spolykají méně léků proti bolesti.

Tahle jídla zhoršují průběh menstruace! Pozor na ně!

 • Co byste nejradši udělala, jakmile se přiblíží menstruace? Spousta žen by si ráda zalezla pod deku, pustila si oblíbený seriál a zakousla tabulku čokolády, balení brambůrků nebo cokoliv dalšího nezdravého, co máme po ruce. To nám přece pomůže, ne? Kdepak! Jsou jídla, která nám během menstruace naopak škodí. Vyvolávají silnější krvácení nebo větší bolest. Měla byste je znát!Které konkrétní potraviny zhoršují průběh menstruace a které byste měla naopak během cyklu zařadit?
 • Téměř nekontrolovatelné chutě během menstruačního cyklu jsou naprosto běžná věc a prožívá je většina žen. Vědci zjistili, že za ně mohou hormony. To, že se sníží hladina estrogenu a naopak se zvýší progesteron v těle, má velký dopad na to, co jíme. Mimo jiné také přijdeme o naši běžnou dávku serotoninu – hormonu štěstí. Tím pádem se dostáváme do úzkostných stavů, depresí a následně se pokoušíme rozveselit se něčím dobrým a snadno podléháme emocionálnímu přejídání.
  Premium Nejlepší diety světa. Tyhle opravdu fungují

 • Pokud vás během vašich dnů přepadnou nezkrotné chutě na chipsy, solené oříšky, slané tyčinky nebo hranolky, udělejte všechno proto, abyste dokázala odolat. Slané jídlo zvyšuje plynatost a zadržuje tekutiny v těle, čímž si místo úlevy ještě pohoršíte.
  Pokud přesto nemůžete odolat, zkuste chutě oklamat nesolenými mandlemi. Mandle obsahují hořčík, který vám uleví od křečí. Stejně tak vám pomůže pití minerální vody a celkové dodržování pitného režimu. „Když víc pijete, menstruační krev se naředí a snáze odchází z těla. Horké tekutiny vám pak navíc ještě mohou ulevit od bolestí,“ radí výživová poradkyně Kamila Novotná ze Světa zdraví.
  Ořechová másla – nový trend, který nahradil smetanovou klasiku

 • Čerstvá ranní káva je jednou z vašich nejhezčích momentů dne? Zapomeňte! Alespoň během druhé poloviny menstruačního cyklu. Výzkumy ukázaly, že kofein zhoršuje průběh menstruačního cyklu. Kofein je totiž vazokonstriktor, což znamená, že způsobuje smrštění krevních cév, které prokrvují také dělohu.
  Možná by stálo za to po dobu menstruace pít bezkofeinovou kávu. Nebo pokud potřebujete po ránu trochu nakopnout, zvolte raději čaj. Obsahuje menší množství kofeinu, jeho dopad na křeče v podbřišku nebude tak silný. Pokud prožíváte své dny obzvlášť bolestivě, zvolte bylinné čaje, které vám od křečí pomohou. Ideální je čaj z kontryhele, heřmánku nebo mateřídoušky.
  Známe jednoduché triky, jak jíst zdravě, a zároveň ušetřit!

 • Odolat sladkému je skoro nemožné. Přesto se o to raději pokuste. Cukr totiž do velké míry zhoršuje průběh menstruačního cyklu. Během menstruace krevní cukr v těle klesá a poté náhle vzroste. Jedení sladkostí je v tomto momentě jako přilévání oleje do ohně. Nehledě na to, že cukr je zánětlivý, takže může zhoršovat menstruační křeče.
  „Chutě během premenstruačního syndromu jsou časté a komplikované. Většinou saháme po čokoládě, a věřte nebo ne, není to proto, že by našemu tělu chyběly živiny, jak často slýcháme. Pokud jde o chutě na sladké, zvláště zmíněnou čokoládu, v rámci PMS jde o chutě vyvolané hormony. Máme špatnou náladu a čokoláda v sobě má látky podporující tvorbu endorfinů, jež mají potenciál nám náladu zase zlepšit. Proto bývá takovým lákadlem,“ vysvětluje Kamila Novotná. Chrom a měď krotí chutě na sladké, najdete je třeba ve slunečnicových semínkách či žitné mouce.
  10 tipů, jak posílit své zdraví. Budujte si imunitní systém včas

 • Protože jsou vaše chutě během menstruace dosti nevypočitatelné, může se stát, že vás přepadne touha po masu. To není vůbec zlé, jelikož bílkoviny tělo potřebuje. Vyhněte se ale příliš tučnému masu. Maso a masné výrobky, které jsou bohaté na nasycené tuky, zhoršují menstruační bolesti. Kyselina arachidonová, která se nachází v tuku, může způsobit kontrakce dělohy a křeče.
  Opačným extrémem během menstruace je celkové opomíjení konzumace bílkovin a železa. „Železo je důležité pro krvetvorbu a pomůže zabojovat proti únavě, vyskytuje se v červeném bobulovém ovoci, velkozrnné čočce a červeném masu,“ říká Kamila Novotná.
  Pět potravin „narvaných“ vlákninou: A dva skvělé recepty k tomu!

 • Zdá se to už jako schválnost, že všechno, na co máme během našich dnů chuť, nám ještě přitíží. Ale je to tak, co je nezdravé pro naše tělo, je nezdravé i během menstruačního cyklu. Průmyslově zpracovávané potraviny jsou ne jen plné soli, ale také transmastných kyselin, které mohou zhoršit příznaky menstruace. Způsobují zánět v těle, který zhoršuje bolest, kterou musíte snášet.
  Co vám naopak uleví? Vyzkoušejte sóju! Obsahuje větší množství železa než maso, a navíc je bohatá na vitamin B, minerální látky a proteiny. „Vitaminy řady B pomáhají ulevit od nepříjemných projevů premenstruačního syndromu, například od únavy či vyčerpání. Konkrétně například vitamin B6 pomáhá regulovat hormonální aktivitu během menstruace,“ vysvětluje prospěšné účinky Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.
  Pomůže také čerstvé ovoce. Například jablka, lesní plody nebo švestky. Ty totiž obsahují látku zvanou prostaglandin, která má vliv na srážlivost krve, prokrvení a děložní stahy. Nebo také ananas, který uleví od bolesti díky vysokému obsahu manganu.

 • Rafinované potraviny, jako jsou bílá mouka a loupaná rýže, mají během menstruace stejný vliv na vaše tělo jako cukr. Kolísají s hladinou cukru v těle, což má neblahý dopad na průběh vaší menstruace.
  Největším problémem u těchto surovin je to, že rafinací přišly o důležitou složku živin, jako jsou především vláknina a vitaminy B. Proto celozrnné pečivo a neloupaná hnědá rýže nadále zůstávají v receptech zdravého jídelníčku. Naopak celozrnné výrobky jsou během menstruace ideálním pomocníkem. Díky těmto potravinám snížíte riziko, že vás přepadne nesmírná chuť na čokoládu, která by opět rozházela krevní cukr.
  Řiďte se během vašich dnů základními pravidly zdravého jídelníčku. Studie totiž prokázaly, že ženy, které dlouhodobě žijí zdravým životním stylem, mají symptomy PMS výrazně slabší.
  Držíte neustále nějakou dietu? Vaše zdraví visí na vlásku!

Klíčová slova: menstruace, menstruační cyklus, menstruační bolesti, pms, premenstruační syndrom, měsíčky, perioda, nezdravé jídlo, nezdravá strava a zdraví, menstruace a hubnutí, menstruace a bolest, křeče v podbřišku, krvácení, děloha, ženské orgány, Ženské tělo, zdravý životní styl

Vědecké překvapení: Dlouhý menstruační cyklus a nepravidelnost zvyšuje riziko úmrtí | Žena.cz

Studie v British Medical Journal nedávno přišla s tím, že menstruace může sloužit jako barometr zdravotního stavu žen. Nepravidelná menstruace a dlouhý menstruační cyklus pak odkazují na vyšší pravděpodobnost úmrtí před sedmdesátým rokem. 

Měsíčním hormonálním cyklem si prochází tělo každé ženy v reprodukčním věku a počítá se od prvního dne periody do dne té nadcházející.

V průměru toto období trvá 28 dnů, přičemž rozmezí považované lékaři za normální může variovat od 24 do 35 dnů.

Menstruační cyklus delší než 40 dnů a nepravidelné menstruační cykly jsou pak spojovány s vyšším rizikem onemocnění jako rakovina vaječníků, srdeční onemocnění, diabetes druhého typu nebo mentální problémy.

Vyšší riziko předčasného úmrtí se objevilo u 39 % žen

Toto spojení se rozhodl prozkoumat profesor Jorge E. Chavarro se svými kolegy z bostonské Harvard TH Chan School of Public Health.

Pro svůj záměr využil data, pocházející ze studie Nurses Health Study II, která mapuje zdraví více než 115 tisíce zdravotních sester v USA od roku 1989.

Z této studie ho zajímala pouze část, ve které bylo zkoumáno téměř 80 tisíc zdravých žen před menopauzou.

Po započítání faktorů jako věk, výška, životní styl a rodinná anamnéza přišel tým na to, že ženám, které měly dlouhodobě nepravidelný menstruační cyklus nebo cyklus trvající déle než 40 dnů, hrozí větší riziko předčasného úmrtí než ženám s pravidelným cyklem nebo cyklem v rozmezí 26 až 31 dnů, a to konkrétně o 39 procent. Toto spojení se pak ještě výrazněji objevovalo u žen s kardiovaskulárními chorobami a u žen kuřaček.

„Tato studie je opravdový krok vpřed v sesbíraných datech o ženském zdraví. Musíme si ale uvědomit, že nepravidelná menstruace je symptom, nikoliv diagnóza,“ podotýká výzkumnice a spoluautorka výzkumu Jacqueline Maybinová z Centra pro reprodukční zdraví v Edinburghu.

Menstruace jako vhled do celkového zdraví ženy

Je tak možné, že cokoliv, co způsobuje nepravidelný nebo dlouhý menstruační cyklus, stojí také za zvýšeným rizikem předčasného úmrtí. Například syndrom polycystických ovarií, který je charakterizován nepřítomností menstruace a zastavením ovulace, je častou příčinou nepravidelné menstruace a zvyšuje u žen riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku a rakoviny dělohy.

„Zatímco nám syndrom polycystických ovarií ukazuje možný vztah, je to jen extrémní úkaz této souvislosti, která nám říká, jak je produkce ovariálních hormonů ovlivňována. Pokud tak mají ženy jakékoliv pochyby o svém menstruačním cyklu, měly by si promluvit se svým doktorem,“ říká Jorge E. Chavarro.

Důležitým bodem studie je podle něj právě to, že pravidelnost menstruace a reproduktivní zdraví nám poskytuje vhled do celkového dlouhodobého zdraví a může tak nastiňovat měřítko, jak zdraví, pohodu i délku života žen zlepšit. I z toho důvodu by ženy neměly odchylky ve svém cyklu podceňovat.

Mohlo by Vás zajímat: Menstruace by neměla být tabu, říká autorka menstruačních kalhotek: 

Když se mluví o menstruaci, ženy se cítí trapně, rodiče ani učitelé o tom nemluví. Kalhotky Snuggs nahradí vložky i tampóny, říká Šejdová | Video: Daniela Drtinová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector