Problém s ejakulací – Vše o zdraví

Pokud si objednáte takové léky na internetu, první, co by vás mělo upozornit na nesrovnalost je to, že vám jej bez ostychu doručí na vaši adresu.

Tyto léky na předpis je zakázáno vydávat zásilkovým typem výdeje a pokud si takové necháte doručit, pravděpodobně se jedná o padělky, které mohou vážně poškodit zdraví člověka.

Bezpečné je pořizovat léky na předpis pouze v kamenných lékárnách a doplňky stravy v kamenných nebo internetových lékárnách.

Dočasné trápení nebo erektilní dysfunkce?

O diagnóze erektilní dysfunkce se dá mluvit v případě, kdy problém přetrvává minimálně 6 měsíců.

Projevuje se neschopností dosažení nebo udržení erekce pro uspokojivou sexuální aktivitu.

V takových případech se neváhejte rovnou obrátit na lékaře, který má atestaci z urologie nebo taky ze sexuologie. 
Potíže mohou mít dvě základní příčiny, a to psychickou a fyzickou.

Problém s ejakulací - Vše o zdraví Příčiny a komplikace při erektilní dysfunkci

Častými příčinami je nemoc nebo poškození tkáně, případně jiné patologické změny. Na erekci má velký vliv stav cév. Dá se tedy předpokládat, že pacienti, kteří se léčí na diabetes, vysoký cholesterol, zvýšený krevní tlak i ischemickou chorobu srdce mají poškozené cévy a s tím i související potíže s erekcí.

Rizikovou skupinou jsou přirozeně starší muži. Kromě cév se na erekci podílí také nervy. Problémy s erekcí se vyskytují při úrazech anebo onemocněních nervové soustavy. Učebnicovým příkladem je nemoc sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba nebo úrazy páteře.

Ale tkáňové, cévní a nervové zdraví pohlavního ústrojí v tom zdaleka není samo. V perfektní kondici musí být i prostata. V případě, že je zvětšená anebo v ní roste karcinom, promítne se zdravotní stav i na erekci. Proto by měl mít každý muž po dovršení 40. roku svého urologa.

I přesto že nepociťuje žádné problémy je důležité nepodceňovat prevenci a dbát o zdraví a vitalitu svého mužství.

Problém s ejakulací - Vše o zdraví Léky a jejich nežádoucí účinky na erekci

U některých léků se dočtete v příbalovém letáku, že jako nežádoucí účinek se může dostavit porucha erekce.

Je to typický průvodní jev při užívání beta-blokátorů, tedy léků, které se používají na léčbu vysokého krevního tlaku, při srdečním selhávání a arytmii.

Dále může porucha erekce souviset s léky na zvýšený cholesterol, antidepresivy a léky na úzkost. Tyto léky v žádném případě ale nevysazujte a o problému se poraďte s lékařem. 

Problém s ejakulací - Vše o zdraví Kvalita erekce kopíruje psychický stav

Mnohem více, než zdravotní potíže, má vliv na kvalitu erekce psychický stav. Souvisí s tím permanentní stres a hektický způsob života, vytížení v práci a vztahové problémy. Nejvíce pak deprese a úzkosti.

Naučte se proto relaxovat. Dobrou kompenzací je jóga a dechové cvičení, které přinese uvolnění a ztracenou rovnováhu.

Relaxační cvičení vás naučí, jak zapomenout na problémy kolem a soustředit se pouze na svůj dech a na jeden cíl.

Problém s ejakulací - Vše o zdraví Soustavně se ničíte životním stylem?

Celkovému zdraví neprospívá ani hektický a nevyvážený životní styl. Zamyslete se nad svými zlozvyky.

Patří mezi ně kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu? Pak je možné, že se časem zastavíte v zastávce – porucha erekce. Souvisí s tím nejen stav cév, které se zužují, ale také fyzická kondice a psychická pohoda.

Pokuste se své zlozvyky postupně ukočírovat a vrhněte se do zdravějšího životního stylu. Uvidíte, že s ním neporoste jen chuť na sex.

Léčba dysfunkce erekce

Pokud vás potíže trápí nejméně 6 měsíců, je na místě vyhledat lékaře. Pokud jsou potíže krátkodobé, můžete vyzkoušet doplňky stravy, které obsahují zejména l-arginin, který zlepšuje prokrvení penisu a kotvičník zemní (tribulus terrestris), který podporuje normální hormonální aktivitu a funkci pohlavních orgánů.

Vše pro erekci a prostatu     

Sedm věcí, které ohrožují erekci. Zkažené zuby i málo spánku

Muži se často začnou zajímat o své zdraví, až když pocítí problémy v sexuální oblasti, tvrdí doktor Charles Walker, spoluzakladatele Cardiovascular and Sexual Health clinic na Yaleské univerzitě. Jedním dechem varuje, že nezdravý životní styl může snižovat hladinu testosteronu i zájem o sex a způsobovat problémy s erekcí, které se mohou rozvinout v plnou erektilní dysfunkci.

Porucha erekce, přesněji erektilní dysfunkce (ED), dříve nazývaná téměř hanlivě impotence, je velmi rozšířená porucha, tvrdí doktor Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu Praha. Podle něj v určitém stupni postihuje téměř polovinu mužů, především v rozmezí 35 až 65 let.

Jak nedopustit odcizení v ložnici a znovu nastartovat touhu čtěte zde.Problém s ejakulací - Vše o zdraví

„V současné době pozorujeme, že se nevyhýbá ani mužům mladším, například kolem třicítky, ale dokonce i mladším. Přibývá totiž mnoho problémů, které muži dříve řešit nemuseli.

Jde o existenční nejistotu, častá je například obava manažerů, že selžou ve své funkci, u zaměstnanců, že budou vyhozeni z práce, vysoké pracovní tempo a pracovní nasazení, dále pak stres různého druhu včetně nejrůznějších partnerských problémů,“ uvedl doktor Fiala.

A dodal, že mezi tyto problémy lze zařadit i řadu onemocnění, které s erektilní dysfunkcí souvisejí, respektive se na ní také mohou podílet, jako jsou metabolické poruchy, cukrovka, nadváha, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a mnoho dalších.

Seznamte se se sedmi viníky, nad kterými je potřeba se zamyslet, pokud si chcete udržet zdravý sexuální život.

1.Léky, které užíváte

Mezi vedlejší účinky některých léků jako jsou například antidepresiva, léky na krevní tlak, nebo dokonce i populární přípravky podporující růst vlasů, bohužel patří i problémy s erekcí. Překvapivým viníkem však mohou být i obyčejné léky na nachlazení.

Podle doktora Fialy může k problémům s erekcí přispívat celá řada léků. „Velmi často například muži řeší stres a pracovní vypětí nejrůznějšími sedativy, antidepresivy apod. Toto je zcela nepochybně skupina léků, které se mohou na erektilní dysfunkci podílet nebo ji prohloubit. Dále sem patří léky na vysoký krevní tlak, hormony a celá řada dalších léků a přípravků,“ řekl doktor Fiala.

2.Stres z práce

Doktor Walker upozornil, že stres spojený s prací patří mezi hlavní viníky sexuálních problémů u mužů.

Jaké jsou nejčastější důvody stresu. Na prvním místě není práce

„Vídám hodně mužů okolo čtyřicítky a padesátky, kteří jsou velmi úspěšní ve vysoce stresující práci a spousta z nich má erektilní dysfunkce,“ uvedl doktor Walker. Muži s náročným zaměstnáním podle něj často neumí nechat problémy v kanceláři. Jejich úzkost jede naplno celý den a nedovolí jim se uvolnit ani v ložnici.

Doktor Walker radí nezabývat se prací po skončení pracovní doby. „Nepracujte, když se dostanete domů z práce, nepracujte na dovolené a zapojte více činností uvolňujících stres, jako je cvičení.“

3.Ponocování a nedostatek spánku

Dokonce i pár nocí, kdy jdete spát pozdě, může mít vliv na erekci. Vědci z University of Chicago zjistili, že spánek dlouhý jen pět hodin nebo méně snížil už po pár dnech hladinu testosteronu u mladých zdravých mužů o 10 procent.

Nemůžete pořádně spát? Co může být příčinou

Dostatečný spánek je podle doktora Walkera nejdůležitější u mladších mužů, u nichž nízké hladiny testosteronu hrají velkou roli v jejich schopnosti erekce. Spát by měli nejméně šest hodin, ale ideální je sedm až osm hodin spánku.

4.Špatná ústní hygiena

Překvapuje vás, že by stav vašich zubů mohl mít vliv na sexuální život? Turecká studie z roku 2012 ukázala, že muži trpící erektilní dysfunkcí měli až třikrát větší pravděpodobnost problémů s dásněmi než muži bez problémů s erekcí. Vědci vysvětlili, že imunitní systém začne při vzniku zubního kazu napadat patogeny ve vašich ústech.

Bakterie poté prosáknou do vašeho krevního oběhu a poškozují krevní cévy a tok krve. Pravidelné čištění zubů spolu s používáním zubní nitě nejméně dvakrát denně může pomoci nejen vašim dásním, ale i erekci.

5.Nadměrná konzumace alkoholu

Možná má několik piv denně uklidňující účinek na vaše nervy, ale pokud si popíjením alkoholu zvedáte sebevědomí, abyste oslovili dívku v baru, může váš večer skončit jinak, než jste si naplánovali.

 Studie z University of Washington zjistila, že opilí muži mají větší problém s erekcí a i když se jim podaří, jejich erekce není tak silná jako u střízlivých jedinců. A nejedná se jen o problém jedné noci.

Co pomáhá na poruchy erekce, ví Vitalion.cz.

Nadměrná konzumace alkoholu z dlouhodobého hlediska zhoršuje sexuální výkon.To zjistili odborníci ve své studii z roku 2013 uveřejněné v Journal of Sexual Medicine.

Navíc podle urologa Harryho Fishe z Weill Cornell Medical College a autora knihy „Size Matters“ alkohol působí jako depresant, takže nejen, že máte kvůli alkoholu menší pravděpodobnost se vzrušit, ale také budete více unavení na to, abyste se o akt vůbec pokusili.

6.Stres a pocity viny

Problémy s erekcí může podle doktora Walkera způsobit i pocit viny například z nevěry. Pocit viny se totiž změní v úzkost a ta vyvolá chemické změny v mozku, které způsobí problémy s erekcí. Velká úzkost zabrání uklidnit se natolik, abyste se vzrušili.

Odpovídá MUDr. Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu PrahaRevoluci v léčbě erektilní dysfunkce způsobilo v roce 1986 objevení inhibitorů fosfodiesteráz (PDE 5). V roce 1989 byla vybrána první látka, která se začala velmi úspěšně při ED používat. Dostala název sildenafil, většina ji zná pod názvem Viagra. Ta se brzy stala synonymem pro léčbu ED a také pro nově vznikající preparáty tohoto druhu. Léčba PDE 5 tak upozadila jiné dosud používané preparáty, jako byl například Yohimbin, dovážený a často i pašovaný ze zahraničí, ubylo ale také invazivní léčby – např. injekční aplikace látek ovlivňujících prokrvení kavernosních tělísek penisu nebo vkládání penilních implantátů.Prostředky, kvůli kterým není třeba navštívit sexuologa a požádat jej o předpis, jsou volně prodejné preparáty argininové (např. ArginMax nebo Clavin). Ty využívají vztahu aminokyseliny L-argininu, oxidu dusnatého a noradrenalinu, což pozitivně ovlivňuje erekci nebo podpůrné výživové preparáty typu Folandrol, které složkou inositol a myo-inositol ovlivňují erekci a také tvorbu spermií.

S tím, že právě stres a úzkost se na erektilní dysfunkci podílejí významným způsobem, souhlasí i doktor Luděk Fiala. Podle něj dokonce platí, že až na některá organická onemocnění či poškození penisu nebo stavy po závažných onemocněních, např. nádorových, začíná tato dysfunkce „v hlavě“.

„Je zcela nezbytné pacienta nejprve vyšetřit, včetně odběrů, hormonálního profilu apod., provést sexuologické vyšetření a rozhodnout o dalším postupu, jehož nezbytnou součástí je prakticky vždy opakovaný pohovor s pacientem, včetně jeho poučení, jak má v konkrétním případě postupovat se svou partnerkou a podobně.“

Důvody pro erektilní dysfunkci mohou být podle Fialy nejrůznější, například se muž cítí ženou ponížen, když komentuje jeho sexuální výkon, délku styku a podobně, jindy je to obava z nové, například výrazně mladší partnerky nebo třeba strach spojený s předchozím selháním s jinou partnerkou.

Zajímavé:  Prázdný gestační váček - Vše o zdraví

„Důvodů je celá řada a muži jsou v tomto směru opravdu velmi křehkými nádobami. Často se například vyhýbají styku se svými partnerkami z obav ze selhání, ale nic jim nebrání žít vysoce promiskuitně s několika dalšími sexuálními partnerkami, se kterými žádnou dysfunkcí netrpí,“ uvádí lékař.

7.Nikotin

Všichni víme, že kouření je špatné pro zdraví, ale podle lékaře Charlese Walkera si většina lidí neuvědomuje, že existuje přímá souvislost mezi kouřením cigaret a erektilní dysfunkcí.

 Studie z roku 2011 uveřejněná v British Journal of Urology ukázala, že muži, kteří se vzdali kouření, měli po osmi týdnech silnější erekci a dosáhli maximálního vzrušení pětkrát rychleji než kuřáci, kteří se ke kouření vrátili.

Toto zlepšení bylo pozorováno i u mužů, kteří se vzdali nikotinových náplastí, což ukazuje, že ubližuje nejen kouření cigaret, ale samotný nikotin.

Doktor Fiala dodal, že kouření je zcela nepochybně jeden z faktorů, který z dlouhodobého hlediska návyku erekci neprospívá, stejně jako pravidelné požívání alkoholu nebo návykových látek. 

Pane doktore, mám, ehm, problém… | Zdraví

O poruchách erekce se žádnému muži mluvit nechce. Natož kvůli nim chodit do sexuologické ordinace. Přitom prakticky všem pacientům lze účinně pomoci a jejich sexuální život se může vrátit do původních kolejí. Nutné vyšetření je jednoduché, rychlé a zcela bezbolestné.

Pane doktore, co s manželem? Poruchy erekce jsou mnohem častější, než si většina lidí myslí. A trápí se jimi nejen senioři. Čas od času tyto problémy potkají zhruba pětinu mužů i ve věku do 29 let, po padesátce je pak řeší každý druhý muž.

Přesto jen naprosté minimum z nich přizná, že tyto problémy má. V krajním případě dokonce rezignují na svůj sexuální život, než aby přiznali, že kvalita jejich erekce není taková jako dřív.

„Muž se kamarádům svěří s nevěrou, nebo si ji dokonce vymyslí, ale rozhodně nepřizná poruchu v sexuálním výkonu, a už vůbec se nebude ptát na radu a léčbu. Ani na poradu s lékařem se nevydávají muži rádi,“ popisuje MUDr. Tomáš Fait, Ph. D., ze Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Ačkoliv je gynekolog, s poruchami erekce se setkává i ve své ordinaci. Jeho pacientky se mu svěřují s tím, jak (ne)funguje jejich sexuální život.

„Obecné povědomí považuje za ideál mužského sexuálního výkonu okamžitou a prakticky nezlomnou erekci, neomezenou dobu kopulace a pod vlivem erotických filmů na závěr mohutnou ejakulaci,“ vysvětluje lékař. A pocit „selhání“ se pak snadno stává obrovským traumatem. O to větším, s čím větším tlakem na výkon se muži setkávají v zaměstnání. Tím hůře pak nesou, když některá část jejich života není perfektní. Přitom občasné „selhání“ nemusí nutně znamenat, že do konce života bude muž impotentní.

Hlavně s pochopením Klíčovou roli v řešení problému s erekcí mají ženy.

Právě partnerka bývá obvykle tím, kdo muže přesvědčí, aby vyhledal lékařskou pomoc – anebo naopak zadupe do země jeho sebevědomí a s ním i šanci na vyřešení situace.

„Pokud u muže nastanou problémy s erekcí, žena by je neměla zlehčovat, ale přistupovat k nim s pochopením. Neškodí ani zdravý humor,“ radí MUDr. Zlatko Pastor, gynekolog a sexuolog.

Bohužel ne vždy reagují partnerky ideálně. „První, co ženu napadne, jakmile se u jejího partnera objeví problém s erekcí, je to, že už se mu nelíbí nebo má jinou,“ popisuje odborník. Bohužel pod vlivem těchto představ ženy často jednají, a nechtěně tak roztočí kolotoč výčitek, (sebe)obviňování a hádek. Nic z toho muž, který se už tak dost trápí svou „nedostatečnou mužností“, pochopitelně nepotřebuje. Pozitivně působí zázemí stálého partnerského vztahu. Mimochodem, mnohem častěji muž „selže“ s milenkou než s manželkou, která jej zná a sex s ní neznamená stres a obavy.

Vyšetření je nezbytné, ale nijak náročné ani zahanbující Drtivou většinu poruch erekce lze úspěšně řešit. První pomocí pro mnoho mužů bývají volně prodejné potravinové doplňky, které podpoří schopnost erekce.

Ve zdravém penisu pod vlivem nervových zakončení v cévní stěně topořivých těles dochází k nastartování reakce, ve které se z L-argininu a kyslíku vytvoří oxid dusnatý. Základem léčby je zvýšení množství oxidu dusnatého v cévách penisu.

Toho lze dosáhnout dvěma způsoby: buď podáním léků, které zabrání dalšímu metabolizování plynu, anebo doplněním látek, které tvorbu oxidu dusného podpoří, například L-argininu a L-citrulinu.

Vzhledem k tomu, že poruchy erekce mohou být jen prvním projevem dalších a mnohem závažnějších zdravotních problémů, je zcela namístě lékařská prohlídka. Jen ta odhalí, jestli muž netrpí například diabetem, onemocněním srdce a cév nebo prostaty. Vlastní vyšetření není nijak náročné. Nejprve lékař s mužem mluví o jeho životním stylu, dalších zdravotních problémech a podobně. Následuje základní vyšetření, například měření tlaku, případně odběr krve. „Opravdu se není čeho obávat, natož oddalovat návštěvu lékaře několik měsíců, nebo dokonce let,“ říká MUDr. Viktor Vik z urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou. Podle něj je v současnosti možné úspěšně léčit 95 % případů poruch erekce. Ani vlastní léčba poruch erekce není nijak omezující nebo stresující. U naprosté většiny případů postačí užívání léků ve formě tablet. Je možné je užívat dlouhodobě i nárazově, podle intenzity sexuálního života. Jednotlivé preparáty se liší dobou účinku, tedy časem, během kterého je muž schopen dosáhnout erekce a případně pohlavního styku. Léčba poruch erekce však není hrazena ze zdravotního pojištění, a tak si ji pacienti musí platit sami. Problém s ejakulací - Vše o zdraví

Problémy s ejakulací

Poruchy ejakulace jsou neobvyklými, ale přesto důležitými příčinami neplodnosti. Do této skupiny patří několik různorodých dysfunkcí, které mohou být organického nebo psychogenního původu.

Nejčastěji popisovaným problémem s ejakulací je předčasná ejakulace, ale existují i další, méně známé problémy, které jsou důvodem k návštěvě androloga.

Problémy s ejakulací mají nepříznivý dopad na sexuální život páru a často i na jeho reprodukční schopnosti.

Druhy poruch ejakulace

Nejčastějším problémem s ejakulací je předčasný výron semene.

Anejakulace je neschopnost dosažení ejakulace navzdory tomu, že muž dosáhne orgasmu. U muže postiženého anejakulací je porušen přenos semene z prostaty a semenných váčků do močové trubice. Příčinou je nedostatečná funkce nervového systému, způsobená patologickými změnami, chirurgickým zákrokem nebo léky, které pacient užívá (například antipsychotika, antidepresiva).

Anorgasmie je neschopnost dosáhnout sexuálního vyvrcholení a ejakulace. U anorgasmických mužů může docházet k nočním výronům semene bez vztahu k sexuální aktivitě. Anorgasmie je obvykle podmíněná psychologickými faktory.

Astenická ejakulace obnáší výtok semene bez typických rytmických kontrakcí při ejakulaci a se sníženým vnímáním orgasmu. Příčinou astenické ejakulace jsou obvykle neurologické poruchy a následky zákroků zasahujících nervovou soustavu nebo překážky v močové trubici, jako je zúžení močové trubice nebo uretrální chlopně.

Retrográdní ejakulace je stav, kdy semeno nevychází ven z penisu, ale přes hrdlo močového měchýře se dostává do močového měchýře. Muž trpící retrográdní ejakulací má obvykle běžný nebo lehce snížený vjem orgasmu. Příčin retrográdní ejakulace může být celá řada, od neurologických, přes urologické až po farmakologické.

Opožděná ejakulace znamená, že muž potřebuje extrémně silnou a dlouhou stimulaci ztopořeného penisu, aby mohl dosáhnout orgasmu s ejakulací. Příčiny takového stavu mohou být organické i psychologické.

Bolestivá ejakulace se projevuje bolestivým pocitem v močové trubici, ústí močové trubice nebo perineu. Bolestivá ejakulace může být průvodním jevem uretritidy či prostatitidy. Může být také způsobena překážkou omezující výron semene, nervovou dysfunkcí nebo psychologickými problémy.

Jak probíhá vyšetření a diagnóza

Klíčovou roli při diagnostice problémů s ejakulací hraje anamnéza, protože řada problémů může souviset s prodělanými nebo chronickými onemocněními nebo s dřívějšími chirurgickými zákroky.

Při fyzikálním vyšetření se zabýváme genitálem a konečníkem, zkoumáme citlivost šourku, varlat a perinea (hráze) a testujeme intenzitu reflexů spojených s fyziologickým fungováním pohlavních orgánů.

Pacientovi také odebíráme vzorek moči, kterou vyšetřujeme na přítomnost bakterií způsobujících zánět, a spermatu.

Dalšími metodami využitelnými při vyšetření a diagnóze problémů s ejakulací jsou transrektální ultrasonograife, cystoskopie, vyšetření průtoku moči (uroflowmetrie), penilní vibrační stimulace, neuropsychologické testy a psychosexuální zhodnocení. 

Jak léčíme

Postup léčby problémů s ejakulací je zcela závislý na konkrétním pacientovi a konkrétních projevech. Důležitým faktorem je věk a skutečnost, zda muž touží potom zplodit (další) potomky.

Podstatnou roli hrají také celkový zdravotní stav, nemoci a poruchy, jimiž muž trpí, a léky, které užívá.

Vzhledem k tomu, o jak citlivou oblast života se jedná, obnáší léčba problému s ejakulací zejména u mladších mužů často víceoborový přístup včetně psychologického zhodnocení.

Nejčastější poruchy mužského orgasmu – Novinky.cz

Odborníci se shodují, že za předčasnou ejakulaci se považuje, když penis zůstane v pochvě ženy kratší dobu než jsou 2 minuty. Příčiny jsou nejednotné. U někoho je vše způsobeno genetikou, u jiného nějakým zánětem či krátkou uzdičkou předkožky. Někdy vše může být čistě psychického rázu. V každém případě je možné tuto situaci různými způsoby léčit.

„Hlavními léky jsou antidepresiva.

Ne že by muži s touto poruchou byli depresivní (i když ani to není vyloučeno), ale ukázalo se, že malé dávky některých látek významně prodlužují čas, po který muž udrží svůj penis v pochvě, a to v pohybu a bez vyvrcholení. Je to vedlejší účinek léku. Ale při takové léčbě je třeba větší opatrnosti, neboť tyto léky někdy zhoršují erekci,“ vysvětluje na www.sexualne.cz sexuolog Ondřej Trojan.

Současně s léky je doporučeno provádět speciální cvičení s penisem a svaly dna pánevního. Až poté lze také doporučit znecitlivující masti. „Léčba musí trvat minimálně půl roku, aby se reflex prodloužil. V každém případě je nutné navštívit sexuologa,“ dodává Trojan.

Každý druhý muž po čtyřicítce má alespoň občas problém s dosažením erekce. Odborníci považují za poruchu erekce, když již každý třetí pokus o sexuální styk selhává a když jeden či oba z páru jsou touto situací stresováni.

Léčba je závislá na odhalení příčiny a následně její odstranění. „Jestliže není zjištěna jiná tělesná příčina, je léčba erektylní dysfunkce v zásadě velmi snadná. Lékař předepíše účinné léky, díky kterým až u 80 % pacientů dochází k vyřešení jejich obtíží.

Důležité je si uvědomit, že samoléčba a potravní doplňky nejenže obtíže nevyléčí (i když na prvních pár týdnů mohou zafungovat tzv.

Zajímavé:  Léky Na Alergii Seznam?

placebo efektem a pacient může mít pocit, že se vyléčil), ale mohou přispět k zanedbání skutečné příčiny poruchy,“ říká Kateřina Hollá ze Sexuálně.cz.

Tyto obtíže postihují často muže, kteří musí být příliš dlouho sexuálně stimulováni, než dosáhnou orgasmus.

Lékaři tyto obtíže nazývají poruchou, pokud je jeden z páru délkou stimulace frustrován a způsobuje mu to nepříjemné prožitky.

Podle Hollé je při léčbě nutné zhodnotit celkový fyzický stav pacienta, zjistit, zda porucha není způsobena například nežádoucím účinkem určitých léků atd. Jednoznačným „léčebným“ prostředkem je přímé, intenzivní dráždění penisu.

V poslední době přibývá mužů s touto dysfunkcí. U někoho je problém pouze proto, že se ejakulát při častých ejakulacích neměl čas dotvořit. Tudíž je zde jedinou léčbou několikahodinová či několikadenní sexuální abstinence.

Větší problém mají muži s tzv. retrográdní ejakulací, kteří sice nemají viditelnou ejakulaci, ale ejakulát se tvoří. Je však vypuzen opačným směrem, tedy ne do močové trubice a ven z penisu, ale zpětně do močového měchýře. Tyto potíže jsou obvykle důsledkem vedlejšího účinku některých léků či neurologických poruch.

Někdy ale ejakulát chybí úplně, nebo je jeho množství minimální. „Příčinami mohou být poruchy nervového zásobení pohlavních orgánů, vliv jiné nemoci – cukrovky, roztroušené sklerózy, nežádoucím účinkem léků či operací prostaty,“ vysvětluje Hollá.

Ztráta ejakulátu je pro většinu mužů velmi traumatizující – poškozuje jejich sebevědomí a narušuje jejich schopnost plodit. Léčba se odvíjí od příčiny konkrétních potíží. „Důležité je si uvědomit, že suchý orgasmus nemusí mít žádný vliv na sexuální život – prožitek orgasmu je totiž ve většině případů nenarušen,“ dodává Hollá.

Hlavní zprávy

Předčasná ejakulace: příznaky, léčba (Předčasný výron semene)

O předčasné ejakulaci je možno mluvit ve chvíli, kdy muž ve většině
případů ejakuluje dříve než je uspokojena jeho partnerka. Z lékařského
hlediska lze za předčasnou ejakulaci považovat situaci, kdy muž nedokáže
prodloužit soulož na dobu delší než je 1 minuta.

Tato porucha je nejčastější diagnózou, se kterou se sexuolog ve své
ordinaci setkává a předpokládá se, že je mnohem častějším problémem
v sexuálním životě než například často zmiňovaná erektilní
dysfunkce
.

Většina mužů totiž začíná svůj sexuální život
jako tzv. „předčasný ejakulant“. S postupným nabýváním zkušeností
a jistoty se však tento problém vytrácí.

Je však prokázáno, že asi tři
desetiny všech zralých mužů mají s předčasnou ejakulací čas od času
potíže.

Podle některých průzkumů bylo zjištěno, že průměrný čas soulože
je u mužů asi 16 minut (u žen je tomu o minutu déle), jiný průzkum
zase prokázal že tyto časy jsou mnohem kratší – a to asi 2 minuty. Je
tedy zřejmé, že délka soulože a doba nutná k dosáhnutí vyvrcholení je
věc čistě individuální.

Nicméně soulož trvající méně než 3 minuty
bývá označována jako krátká – tj. coitus brevis.
Někteří postižení dokonce ejakulují ještě před samotným zavedením
penisu do pochvy. Tato situace se odborným termínem nazývá
ejaculatio ante portas (vyvrcholení před branami).

Relativní
předčasnou ejakulací nazýváme situaci, kdy muž sice neejakuluje
předčasně, nicméně dříve než je uspokojena jeho partnerka.

Příčiny a rizikové faktory předčasné ejakulace  

Jak již bylo řečeno, touto sexuální dysfunkcí trpí mnoho mladých
mužů právě začínajících svůj sexuální život. Situace se
s postupným nabýváním zkušeností upravuje a není důvodem
k zneklidnění.

Příčiny však mohou být i jinde.

A to například v nízké
frekvenci pohlavních styků
(sexuální nadrženost a
předrážděnost zajisté vede k překotné ejakulaci), strachu a
úzkosti prožívaným v průběhu soulože
(obava z neuspokojení
sexuální partnerky, či jiné obavy týkající se každodenního života) a
nebo se může jednat o naučenou reakci, kdy je vynucena
rychlá ejakulace vlivem nepříznivých podmínek pro koitus (obava
z odhalení, či dlouhodobý sexualní styk s chladnou ženou, která „už
to chce mít rychle za sebou“). Je také prokázáno, že mnoho postižených
má několikanásobně zvýšenou vodivost periferních nervů a tím pádem
mnohonásobně rychlejší reaktivní odpověď na sexuální dráždění.

Podle příčiny problému můžeme předčasnou ejakulaci dělit na dvě
odlišné formy, které mají svůj rozhodující vliv hlavně při volení
postupu léčby. První formou je tzv. stenická forma, která
je spíše projevem zvýšené potence pacienta. Tito pacienti nemívají
problémy s erekcí a často jsou schopni soulož několikrát za sebou
opakovat.

Druhým případem je pak tzv. astenická forma předčasné
ejakulace, kdy je sice přítomna sexuální předrážděnost, ale chybí
síla. Kromě překotné ejakulace (ke které může docházet i bez erekce)
jsou u těchto pacientů přítomny i obtíže týkající se schopnosti
udržet erekci.

Léčba předčasné ejakulace  

Léčba předčasné ejakulace se dá rozdělit do tří základních skupin:
racionální psychoterapie, funkcionální trénink a farmakoterapie.

Racionální psychoterapie

Spočívá v poučení pacienta o jeho problému a vysvětlení
jednotlivých souvislostí. Důležitou součástí je taktéž poskytnutí
praktických rad, jak soulož prodloužit.

Nejčastěji je doporučováno
zvýšit četnost sexuálních styků (a to převážně
u mladých ještě ne přiliš sexuálně zkušených pacientů), dále pak
odpoutávání myšlenek od sexuálních podnětů vedoucích k rychlému
nárustu vzrušení a v neposlední řadě taktéž poučení o možnosti
snížení sexuálního vzrušení během soulože pomocí krátkých
přestávek.

Funkcionální trénink

Má sloužit k nacvičení různých technik,
oddalujících ejakulaci. Mezi tyto techniky patří například stiskací
technika, kdy je doporučováno těsně před vyvrcholením silně stisknout
žalud penisu; či technika start – stop, při které
pacient po dobu asi půl hodiny manuálně dráždí svůj pohlavní úd a při
každém pocitu blížícího se vyvrcholení přestane.

Farmakoterapie

V dnešní době je oblíbenou „zbraní“ sexuologů. Slouží jako
doplňující léčba dvou předešlých postupů. K léčbě chemickými
preparáty by však mělo být přistoupeno až po jisté diagnóze předčasné
ejakulace a pacient by se neměl spoléhat pouze na rychlý a zaručený
účinek těchto preparátů.

Moderní medicína nabízí několik skupin léčiv, která mohou úspěšně
bojovat s předčasnou ejakulací. Jsou jimi léky patřící do skupiny
psychoterapeutik – anxiolytika, sedatíva, neuroleptika a
antidepresiva.

Tyto preparáty slouží k celkovému snížení pocitu napětí
a vzrušivosti. Je jich využíváno především u pacientů spadajících do
astenické formy tohoto onemocnění.

Nebezpečí v jejich použití však
spočívá v možném vzniku návyku a taktéž jsou popsány
nežádoucí vedlejší účinky, kterými jsou například snížené libido
či zhoršená erekce.

Další možnou skupinou léčiv používaných při léčbě předčasné
ejakulace jsou tzv. lokální anestetika (např. prokain nebo
mezokain). Tyto látky je možno pro tyto účely obstarat v podobě gelu či
krémů a jejich účinek je témeř stoprocentní.

Důležité je však při
jejich aplikaci na penis následně použít kondom, který zabraňuje jejich
účinku na nervová zakončení ve vagíně a tím potlačení sexuálního
prožitku partnerky.

Nežádoucími účinky může být alergická
reakce
, která je u lokálních anestetik poměrně častá.

Zvýšenou citlivost k těmto preparátům lze ověřit pomocí kožního
testu, kdy aplikujeme menší množství anestetika na kůži a vyčkáme, zda
se neobjeví nějaký alergický projev (jako je třeba pálení, svěděni,
začervenání či otok). Pokud k alergickému projevu dojde, je nepřípustné
tento způsob léčby použít.

Při léčbě předčasné ejakulace je vždy nutné mít na paměti, že se
jedná o velmi časově náročnou terapii a je nutná spolupráce nejen
pacienta, ale i jeho sexuální partnerky.

Jak si mohu pomoci sám  

Jak již bylo uvedeno, existuje několik technik, které mohou pomoci
nacvičit oddálení ejakulace. Je to tedy technika stiskací a technika
start – stop. Jejich podstata je vysvětlena výše.

Dalším opatřením, které může pomoci s řešením předčasné
ejakulace je změna sexuální polohy. Například poloha, kdy
partnerka je „nahoře“ bývá hodnocena kladně u pacientů trpících
předčasnou ejakulací.

Ke snížení sexuální dráždivosti může taktéž pomoci používání
kondomu.

Na závěr ještě uvěďme několik tipů, které mohou při boji
s předčasnou ejakulací pomoci:

  • uvolněte se a nepřipouštějte si žádný stres. Svůj každodenní
    život hoďte za hlavu
  • snažte se vždy svoje vyvrcholení a ejakulaci regulovat
  • o své problému se nebojte pohovořit se svoji partnerkou, neboť to
    může být právě ona, kdo vám s tímto problémem může pomoci
  • nesoustřeďte se na podávaný výkon a nemyslete na případné
    nezdary

Diskuse o předčasné ejakulaci  

Další názvy: Předčasný výron semene, Ejaculatio praecox, překotná ejakulace, PE

Rozhovor: O poruchách erekce a jejich řešení s MUDr. Ondřejem Trojanem

Jak definují poruchy erekce neboli erektilní dysfunkci lékaři?
Jako poruchu ztopoření trvalého rázu vyskytující se ve více než 20 % pokusů o soulož. Ztopoření je buď nedostatečné nebo zcela chybí, popřípadě nastane, ale neudrží se po dobu potřebnou k ejakulaci.

Jak častým problémem jsou poruchy erekce v Česku a koho se týkají?
Stejně jako všude ve světě. Problémy se týkají v nějaké podobě asi 50 % mužů po 50. roku věku, stručně lze říci, že se tento problém týká tolika % mužů, jaká je jejich věková skupina. Tedy u sedmdesátníků jde již zhruba o 70 % četnost.

Co ji způsobuje? Jaké jsou rizikové faktory?
Poruchy erekce jsou typické tím, že je jejich výskyt podmíněn mnoha faktory. Věk sám hraje samozřejmě roli, ovšem podstatná jsou tzv. systémová onemocnění, tedy choroby postihující celý organismus. Typickými jsou cukrovka, vysoký tlak, obezita. Často se vyskytují tato 3 onemocnění zároveň a pak mají na erekci zničující vliv.  

Pokud má muž potíže s prostatou – a její zbytnění se týká asi 30 % mužů po padesátce – rovněž to může vyvolat poruchu erekce. Ve vyšším věku též ubývá mužského hormonu – testosteronu.

Životní styl hraje rovněž velkou roli. Chcete-li ztratit erekci, tak se nehýbejte, tloustněte, stresujte se a kuřte, a výsledek se dostaví velmi rychle. A to vám zdaleka ani nemusí být 50!

Mohou muži některý z těchto rizikových faktorů ovlivnit?
Budou-li žít opačně než v popisu výše. Pohyb, přiměřená váha, aspoň jednou ročně kontroly tlaku a krevního cukru, střídmost v alkoholu (jistě netřeba abstinovat, ale znát míru) a nekouřit. 

Kdy a kam by měl muž zajít, pokud má poruchy erekce?
Nejlepším řešením je vyhledat lékaře – sexuologa. Pokud není v dosahu, jistě se lze poradit s urologem, ale samozřejmě i s praktickým lékařem nebo internistou.

Každý lékař zná účinnou léčbu. Ze srdce nedoporučuji zázračné doplňky stravy a samoléčbu. Doplňky stravy mají velkou reklamu, ale žádnou účinnost.

Zajímavé:  Cukrovka U Psa Priznaky?

Stojí dost peněz a zbytečně prodlužují dobu, než se dotyčnému dostane lékařského vyšetření, které může odhalit a zaléčit příčinu. 

Určitě je každý případ jiný, avšak můžeme si ve zkratce shrnout možná řešení? 
Doporučuje se řešení na dvou úrovních. První, řekněme nižší, je na úrovni penisu. A zde jsou k dispozici léky, které fungují spolehlivě v topořivých tělesech a zajišťují solidní erekci. Vyšší úroveň řešení pak se týká celého těla.

Je-li problém ve vysokém tlaku nebo vyšší hladině cukru v krvi, je třeba řešit tlak a cukr, je-li v krvi málo testosteronu, je ho třeba dodat v medikamentech a podobně. Nicméně diagnózu je schopen spolehlivě stanovit jen lékař.

 A může dopomoci i psychoterapie, to v případě, že jsou v pozadí vztahové problémy buď jako příčina nebo následek poruchy. 

Máte nějaký vzkaz pro naše čtenáře / diváky / fanoušky?
Užívejte si sexu, je to veliký dar, který významně přispívá k duševní i tělesné pohodě. A alespoň  směrem nahoru není věkově omezen! A nezapomeňte na ochranu!

 

Kam s poruchami erekce či přechodem? Gynekologa pro muže vyhledávají i náctiletí

Andrologie je relativně mladý medicínský obor, a tak aby lidé věděli, co si pod ním představit, říká se andrologům ‚gynekologové pro pány‘. Muži se na ně nejčastěji obracejí, když nemohou počít dítě, mají nedostatečnou erekci nebo naopak vyvrcholí příliš brzy. Nebo když se u nich objeví příznaky nedostatku mužských hormonů, takzvaná andropauza, obdoba ženského přechodu.

Jenže tyto problémy řeší i další specialisté – urologové, sexuologové, endokrinologové a genetici. Jak tedy poznat, za kterým z nich zajít?

Přečíst článek ›

Když přijdete s problémem nedostatečné erekce za urologem, specialistou na onemocnění ledvin a močových cest, bude zjišťovat, jak vám funguje prostata.

Sexuolog na to půjde ‚přes hlavu‘, protože má jeho obor základy v psychiatrii.

Androlog by měl umět obsáhnout oba přístupy, a navrch přidat své znalosti z interního lékařství o chorobách a komplikacích, jako je cukrovka, vysoký tlak a kornatění cév, i vědomosti o fungování žláz s vnitřní sekrecí.

„Andrologie je interdisciplinární obor, který nabízí komplexní, celostní pohled na fungování a poruchy mužského rozmnožovacího ústrojí a jejich léčbu,“ vysvětluje Aleš Horák, místopředseda andrologické sekce urologické společnosti ČLK JEP.

Příliš brzo, miláčku

Podle něj jsou problémy se ztopořením penisu, takzvané erektilní dysfunkce sice nejvíce diskutovanou andrologickou diagnózou, stejné množství mužů (a jejich partnerek) však trápí opačný problém – předčasná ejakulace.

Za předčasné je z medicínského hlediska považováno nekontrolovatelné vyvrcholení do jedné minuty od začátku pohlavního styku. V případě překotné ejakulace muž vyvrcholí už při zavádění penisu do pochvy nebo pár sekund poté.

„S tímto problémem se nesetkáváme zdaleka jen u mladších mužů, jak se občas myslí, ale v celém spektru věkových kategorií,“ upozorňuje Horák. „Rozdíl je, že o erektilní dysfunkci se už muži naučili mluvit, u předčasné ejakulace stále není osvěta dostatečná. Tolik se to neřeší, takže muži mají větší ostych s tím přijít a ani nevědí, na koho se obrátit.“

Přečíst článek ›

Zato problematickou erekci dnes za andrology chodí řešit jak osmnáctiletí kluci, tak osmdesátiletí pánové. „Zrovna včera jsme srovnávali penis osmdesátiletému pacientovi. Záleží na biologickém věku, ne na tom kalendářním,“ ví z praxe Horák.

Poruchy erekce nejen že znepříjemňují sexuální život, ale mohou být i ukazatelem mnohem závažnějších komplikací. „Měli jsme třeba pacien­ta, který léta trpěl problémy, a až androlog zjistil, že má cukrovku,“ vzpomíná Horák na případ z praxe.

Další důvody, které pacienty přivádějí do andrologických ambulancí, jsou ejakulatorní dysfunkce, kdy muž nedosahuje orgasmu, a anatomické abnormality genitálu. Zakřivení penisu mohou být vrozená, nebo být důsledkem úrazu či projevem Peyronieho choroby, kdy se na údu při ztopoření tvoří tuhá bolestivá jizva.

Barometr zdravíVětšina onemocnění mužských pohlavních orgánů a zhoršení jejich funkce značí, že cévy v oblasti genitálu jsou na tom špatně. Mužské zdraví zkrátka úzce souvisí se stavem cévního systému.

A to není pro muže dobrá zpráva. Cévní onemocnění totiž patří k civilizačním chorobám, jejichž výskyt stoupá. Může za to strava (vysoký příjem cukrů a tuků), nedostatek zdravého pohybu, obezita, nadměrný stres a vysoký tlak.

Čím dál více mužů andrology vyhledává kvůli mužskému klimakteriu.

„Jak se z mužského přechodu stalo atraktivní téma, o kterém se často mluví, chodí stále více pacientů s požadavkem na doplnění hladiny testosteronů,“ všímá si Horák. Další početnou skupinu tvoří pacienti s poruchami plodnosti.

A zrovna jejich léčba podle dalšího uznávaného androloga, primáře Centra andrologické péče Andro­care Vladimíra Kubíčka v Česku zaostává za terapií v zahraničí.

„Postupuje se stejně jako před 25–30 lety, kdy bylo podstatně méně informací, diagnostických i léčebných možností.

Mužská neplodnost se ‚léčí‘ umělým oplodněním jejich zdravých partnerek, ačkoli léčba muže by velmi často měla lepší efekt – těhotenství bez zátěže ženy,“ upozorňuje lékař.

Mužská neplodnost jako taková se podle něj v Česku v podstatě neléčí z toho důvodu, že moderní andrologická péče je časově náročná, vyžaduje speciální přístroje a klade vysoké nároky na erudici lékaře. „Některým lékařům proto současný stav vyhovuje,“ myslí si Kubíček.

Muži chtějí být výkonní v posteli i v posilovně:

Vyšetření prostaty nebolí

Zatímco ženy chodí ke svému gynekologovi pravidelně od svých náctých narozenin a nejpozději po prvním porodu z nich případný ostych spadne, muži se doktorů často ‚bojí‘ a jejich návštěvu odsouvají, jak jen to jde. Vždyť jde o jejich ‚nádobíčko‘! Co všechno mi tam budou dělat? Bude to bolet? Nebude to trapné? honí se jim hlavou. Podle andrologů nejsou takové obavy namístě, i když jsou pochopitelné. Vyšetření ale nebolí.

Přečíst článek ›

A to ani obávaná kontrola prostaty prováděná pohmatem přes konečník. „Jinak se k orgánům v pánvi nelze dostat,“ vysvětluje Kubíček.

Vyšetření navíc lze provést v lokální anestezii za pomoci znecitlivujícího gelu. K větší pohodě a uvolnění pa­cienta by také měla přispět organizace ordinace.

Ve vyšetřovací místnosti se nepohybuje zdravotní sestra a nezvoní tam telefony, lékař by měl mít na pacienta dostatek času.

Součástí běžné andrologické prohlídky bývá i odběr krve na test hladiny hormonů a ultrazvukové vyšetření šourku a varlat.

„Základem diagnózy je v podstatě pečlivá anamnéza,“ podotýká ostravský androlog Horák.

Pacient by tedy měl být připraven na detailní rozpravu o svém zdravotním stavu a otázky směřující na choroby objevující se u něj v rodině. Vstupní vyšetření trvá na většině klinik pod 40 minut.

Přečíst článek ›

Celkové podrobné andrologické vyšetření nicméně může zabrat i několik hodin. „Vzhledem k tomu, že k nám pacienti cestují někdy i zdaleka, snažíme se při první návštěvě provést co nejrozsáhlejší diagnostiku,“ vysvětluje českobudějovický specialista Kubíček. Důkladné vyšetření při poruše plodnosti tak celkem (v průběhu dnů) zabere až devět hodin práce.

Z vlastní kapsy

Při mužských potížích vyžadujících péči androloga je třeba počítat s tím, že pacient bude muset sáhnout do vlastní kapsy.

„Co se týče vyšetření, je hrazeno vše, co se týče léčby, není hrazeno nic,“ dodává k tomu Horák. Ceny za chirurgické výkony se pohybují v řádu desítek tisíc a ani farmakologická léčba není zrovna ‚láce‘.

Například šest pilulek léku Priligy na oddálení předčasné ejakulace vyjde na 1 400 korun.

Z diskusí na internetu se ale zdá, že pacienti investice do andrologické péče nelitují. „Až on byl schopný diagnostikovat a zjistit pravou příčinu mých obtíží a správnou medikací mi nesmírně ulevil. Je mi 30 let a předchozí zkušenosti s urology byly katastrofa. Jsem přece mladý, tak mi nic nemůže být a přeháním,“ chválí si svého androloga jeden z uživatelů stránek ZnámýLékař.cz.

Přečíst článek ›

Možnosti léčby andrologických problémů jsou jako v jiných oborech dvojí: chirurgicky nebo léky. Úspěšnost samozřejmě závisí na konkrétním případu. „U někoho se nám podaří vyřešit problém úplně, u jiného to je velmi problematické a nedaří se,“ říká Horák.

„Možnosti jsou dnes takové, že kdybychom u pacienta s erektilní dysfunkcí mohli postupně předepsat všechny existující léčebné postupy bez ohledu na finance, jeho zdravotní stav a tak dál, tak jsme teoreticky schopni mu erekci zajistit.“ Pro tyto pacienty je poslední nadějí, která se zvažuje poté, co všechny předchozí léčebné postupy selhaly, penilní protéza. Ta se voperuje do penisu a vyvolá erekci uměle. Podle typu stojí kolem 100 nebo 250 tisíc korun.

Další chirurgický zákrok prováděný andrologem je korekce genitálu. Zakřivení pohlavního údu je celkem běžná záležitost.

Někdy ale není zakřivení jen kosmetickou vadou na kráse, ale je natolik výrazné, že znemožňuje pohlavní styk.

„Při odchylce do 30 stupňů doporučujeme s tím nic nedělat, ale větší zakřivení už může znamenat problém, obzvlášť pokud vede dolů. Komplikuje to pohlavní styk a hrozí vyšší riziko fraktury penisu,“ varuje Horák.

Současná medicína umí pomoci i mužům trpícím předčasnou ejakulací. „Tento problém způsobuje nízká hladina hormonu serotoninu v mozku.

Na českém trhu je zatím dostupný jen jeden preparát určený přímo na léčbu předčasné ejakulace, Priligy, je ale finančně nákladný a ne kaž­dý ho toleruje,“ říká Horák.

V praxi se proto využívá nežádoucích účinků jiných preparátů ze skupiny antidepresiv, které zajišťují zpětné vychytávání serotoninu. Podle Horáka v 90 procentech zaberou.

Přečíst článek ›

Pokud by se čeští muži naučili chodit ke svému andrologovi jako ženy ke svému gynekologovi, podchytila by se tak jejich onemocnění dříve, než by stačila napáchat větší škody.

Andrologická péče totiž dokáže pozitivně ovlivnit i zdánlivě nesouvisející komplikace, jako je onemocnění kostí a kloubů, metabolické poruchy, kardiovaskulární onemocnění a neurologický a psychický stav stárnoucích mužů.

Jenže jak upozorňuje androlog Kubíček, specialistů je v ČR málo a preventivní andrologickou péči nemá kdo poskytovat.

Naštěstí mají muži své zdraví do určité míry ve svých rukách a sami pro něj mohou nemálo udělat.

„Úprava životního stylu a průvodních poruch, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka nebo třeba obezita, mají vždy pozitivní vliv na erekci i zdraví obecně,“ připomíná Horák.

Důležité je nebýt obézní, tedy nemít objem v pase více než 92 cm, hýbat se, nestresovat se, zdravě jíst, nemít zvýšený cholesterol, krevní tlak a cukrovku. „Alfa omega pro mužské zdraví je kouření. Tabák je smrt jak pro erekci, tak pro plodnost,“ varuje androlog.

IVA VOKURKOVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector