Propolis – Vše o zdraví

Propolis - Vše o zdraví Alena Teclová 02. 05. 2020   |  07:32

Propolis má blahodárné léčivé účinky, a to už ve velmi nízkých dávkách. Kupovat byste ho měli pouze od ověřeného včelaře, protože jedině tak si můžete být jistí, že vám skutečně pomůže. Léčí řadu onemocnění od infekce dýchacích cest až po akné.

Co je vlastně propolis? Propolis je látka, která vzniká stavební činností včel. Má různé odstíny od zelenožluté až po temně hnědou, a to v závislosti na lokalitě úlu.

Jde o směs pryskyřičných látek, které se uvolňují z právě vyrůstajících pupenů stromů a květin, dále včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Mimo to obsahuje vitamíny skupiny B a celou řadu minerálních látek.

Včelám slouží k zateplování úlů, ale dokonce i proti šíření nákazy živočichů, kteří v jejich obydlí zemřeli. Propolis jejich těla doslova mumifikuje.

Jedno včelstvo ročně vyprodukuje přibližně 300 g propolisu. Včelaři seškrabují jejich přebytky z krycích latěk, do úlu v tomto případě nezasahují.

Chuťově nic moc, ale tělu prospěje Propolis můžete užívat vnitřně i zevně. Jeho chuť není nijak příjemná, ale nebudete ho užívat velké množství. Dá se z něho připravit čaj nebo kloktadlo.

Pro zevní užití se aplikuje jako mast a balzám na rty. Až si v létě spálíte ramena, propolisová mast vám přinese téměř okamžitou úlevu. Balzám zase v zimě ochrání před popraskáním rtů.

Vůbec nejčastější forma zpracování je tinktura, kterou snadno připravíte i doma.

Kromě toho lze propolis přidat do zubní pasty po dobu zánětu dásní anebo do mýdla. Takové mýdlo bude mimořádně vhodné pro osoby, které trpí lupénkou nebo atopickým ekzémem.

  Pokud jste propolis nikdy dřív nezkoušeli, nejdříve si udělejte jednoduchý test, abyste předešli případné alergické reakci. Naneste malé množství na předloktí a 48 hodin ho pravidelně sledujte.

Jestli se v místě nic neobjeví, můžete bez obav začít s užíváním.

Tinktura má místo v lidovém léčitelství už stovky let Tinktura z propolisu je na přípravu velmi jednoduchá a můžete ji užívat zevně i vnitřně. Oproti čajům stačí opravdu malé množství, většinou jedna čajová lžička. Zevně se užívá například při léčbě aftu, oparu, akné nebo bradavic. Také je možné z ní vytvořit obklady na bolavé klouby při revmatických onemocnění.

Vnitřně se užívá při bolestech v krku jako kloktadlo.

Při zažívacích problémech, při očistě těla nebo podpoře vnitřních orgánů se smíchá jedna čajová lžička tinktury s šálkem vlažné vody, která se rovnou vypije.

Znatelné úspěchy byly prokázány při léčbě paradentózy. Nyní na jaře, kdy přibývají nežádoucí příznaky všem astmatikům, lze propolis použít k inhalaci a tím ke zmírnění projevů onemocnění.

Trpíte na opakované infekce dýchacích cest? Po propolisu rozhodně sáhněte při opakovaných infekcích dýchacích cest. Většinou začíná onemocnění jako virové, ale postupem času se v místech snadno usazují i bakterie. Včasným užíváním propolisu tomu zamezíte.

Právě kvůli tomuto onemocnění se nejčastěji předepisují antibiotika, která narušují přirozenou imunitu, a tělo se vůči nim stává postupně rezistentní. Což znamená, že když jsou potom opravdu potřeba, nezabírají. Začněte s užíváním už v počátcích onemocnění a ponecháte si tak možnost šetrnější léčby.  

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Propolis - Vše o zdraví

Muzikoterapie ve světě vstupuje stále do většího zájmu veřejnosti. To má svůj důvod. Pozitivní efekty terapie, či chcete-li léčby, hudbou totiž potvrzuje celá řada studií. Co všechno muzikoterapie zahrnuje,…

Čtěte dál Propolis - Vše o zdraví

Sluch se může začít zhoršovat už kolem čtyřicátého roku věku. To není dobrá zpráva. V té době už začínáme hůře slyšet vysoké tóny,…

Propolis - Vše o zdraví

Každý má povinnost podat první pomoc člověku v nouzi, nebo alespoň zavolat zdravotnickou záchrannou službu (ZZS), která se o nemocného…

Propolis - Vše o zdraví

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední…

Propolis - Vše o zdraví

Molusky jsou kožní výrůstky barvy kůže, které si můžeme snadno splést s malou bradavicí. Mívají hrbolovitý povrch a propadlý důlek…

Propolis - Vše o zdraví

Potřebujeme je každý den – abychom vstali z postele, došli si na toaletu, přichystali se a vyrazili do práce; abychom trefili tam,…

Propolis - Vše o zdraví

Začátek školního roku a pomyslný konec léta neznamená velkou změnu jen pro děti, které po prázdninách vyrážejí do školy. I rodičům…

Propolis - Vše o zdraví

Koleno hraje v mobilitě člověka důležitou roli a jeho zranění může vést k celé řadě nežádoucích příznaků, včetně otoku a bolesti. Ono…

Propolis - Vše o zdraví

V poslední době se hodně mluví o ekologickém řešení ženské periody. Na trhu se objevují produkty, které pomalu vytlačují klasické vložky…

Ačkoliv existují návyky, které jsou pro srdce a celkové zdraví špatné na první pohled, jsou i takové, které škodí plíživě, aniž byste…

Pupík je známkou toho, že jsme kdysi byli s matkou spojeni pupeční šňůrou, jejímž prostřednictvím nám předávala výživu. Mluví se o…

Aromaterapeutické prostředky jsou skvělou součástí letní lékárničky. Co je dobré mít po ruce, abyste prožili léto v pohodě a jak řešit,…

Propolis je léčivý zázrak. Pozor ale na případnou alergii

Propolis je včelí produkt se zázračnými účinky na lidské zdraví. Na rozdíl od běžných léků jde o stoprocentně přírodní látku, která navíc příjemně voní. Je skvělý v podpůrné léčbě nejrůznějších nemocí. Zjistěte si ale, zda na něj nemáte alergii.

Propolis - Vše o zdravíSurový propolis má nahnědlou barvu a konzistenci pryskyřice – v teple je vláčný, v chladu křehký. Jeden úl je schopen vyprodukovat za jednu sezónu asi 50 – 100 g propolisu. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Co je to propolis?

Propolis je včelí produkt. Tento užitečný hmyz poskytuje celou řadu prospěšných látek – med, vosk, jed, kašičku… a právě propolis. V úlech jej včely používají především k údržbě a opravám.

Propolisem zatmelují trhliny, zpevňují strukturu úlu a zabraňují tak v přístupu škůdcům i nepřátelům.

Včely propolis používají také k desinfekci a mumifikaci různých vetřelců, které se jim podaří usmrtit – včelaři v úle často najdou třeba propolisem obaleného sršně a další dravý hmyz.

Chemické složení propolisu lze určit jen přibližně. Propolis se totiž liší podle oblasti původu i rostlin, které včely zpracovávají.

Obsahuje velké množství různých látek, což pochopitelně znemožňuje umělou výrobu či jenom napodobení. Musíme se prostě spolehnout na přírodní zdroje.

Včelaři propolis získávají hlavně díky čištění úlu – prostě jej seškrábnou ze stěn, případně pro jeho sběr používají drobného pletiva. To se vloží do úlu a po nějakém čase jej včela propolisem obalí.

Mezi základní složky propolisu patří především pryskyřičné látky, éterické oleje a vosky. Dále balzámy, třísloviny, jisté množství vitamínů a provitamínů, celá řada minerálů a stopových prvků a především flavonoidy. Právě těm se přičítají nejvýznamnější účinky propolisu na posílení lidské imunity. Dost ale suché chemie, praxe je mnohem zajímavější.

Účinky propolisu

Nebylo by správné považovat propolis za jakýsi univerzální všelék. Ale řada testů potvrdila jeho schopnost urychlit léčení a hojení nejrůznějších onemocnění.

Propolis - Vše o zdraví Propolis je jedním z dezinfekčních prostředků včelího úlu (Foto: Thinkstockphotos.com)

Propolisu se připisuje celá řada účinků, mezi kterými převažují hlavně antibiotické a antivirotické vlastnosti. Těch si všimli i lékařští odborníci a v současné době probíhají v této oblasti vědecké výzkumy.

Zajímavé:  Vojenský Zubní Lékař Plat?

Například některé nemocnice už testují obvazy napuštěné medem a propolisem.

Díky těmto vlastnostem nachází propolis uplatnění v boji proti dlouhé řadě nemocí – především se osvědčil proti zánětům, infekcím, onemocněním dýchacích cest, chřipce, nachlazení…

Propolis léčí, opravuje, desinfikuje

Včelí úl totiž představuje ideální prostředí pro vývin bakterií – teplé uzavřené prostředí, navíc přeplněné tisícovkami jedinců, kteří se potulují po světě a prolezou kdejakou škvíru. Přesto si úly udržují perfektní čistotu, bakterie zde jednoduše nepřežijí. Jedním z „čistících prostředků“ je právě propolis.

Další, neméně podstatnou vlastností propolisu je schopnost podpořit vlastní obrannou sílu těla – imunitní systém. Náš organizmus si dokáže poradit se spoustou nemocí a propolis tuto jeho schopnost posiluje.

Zvlášť u lehčích onemocnění dojde ke zkrácení doby léčby a zeslabení příznaků. Propolis lze požívat i v případě těžších onemocnění jako doplněk ke klasické léčbě, zde ale po konzultaci s lékařem.

Propolis - Vše o zdravíPropolis se dá koupit třeba v prodejnách ze zdravou výživou a přírodními produkty. Nejlepší je ale přímo od včelaře.

S podporou imunity souvisí i další užití tohoto daru přírody – jako prevence. Pravidelné užívání několika kapek denně vás ochrání možná lépe, než různé tabletky.

Asi nejširší užití nachází propolis v případě poranění. Oděrku či škrábanec potřete tinkturou (příprava popsaná v boxíku) a rána se hojí mnohonásobně rychleji. I u větších ran můžete propolisem ničit infekce a urychlit hojení (opět po konzultaci s lékařem).

Pochopitelně nejste omezeni jen na zranění – propolis výborně působí např. proti akné, záděrám či popraskané kůži. V tomto případě ale jde jen o léčbu příznaků – podobná onemocnění ukazují např. na nedostatek některých vitamínů nebo vnitřní oslabení organizmu.

Propolis se tedy hodí kombinovat s léčbou samotné příčiny.

Propolis účinkuje velice dobře na nemoci ústní dutiny, dásně a afty. Zde se doporučuje kloktat zředěnou tinkturu a v případě aftů přímo potírat postižené místo. Tinktura místo dezinfikuje a částečně ulevuje od bolesti.

Někdo tvrdí, že propolis pomáhá i při problémech s trávením, bolestech břicha a střevních potížích. Ne každý má ale v tomhle směru dobré výsledky, záleží hodně na příčině problémů a na tom, jak tělo propolis přijme (o alergiích se dočtete níže).

Připravte si propolisovou tinkturu Propolis může vašemu zdraví prospět, ale jak ho vlastně užívat? Existuje celá řada receptů a postupů, nejčastěji se ale setkáte s propolisovou tinkturou. Jde vlastně o výluh v alkoholu a připravuje se velice snadno. Vezměte skleněnou nádobu a naplňte ji jedním dílem propolisu na 2 díly alkoholu. Můžete použít silný, 70% až 100% alkohol, který lze koupit v lékárně. Bez problémů se ale dá použít i obyčejná kvalitní slivovice či jiná pálenka, pokud obsahuje vysoké procento alkoholu – kolem 50 %. Každý den láhev protřepejte. Různé recepty se liší v doporučené době louhování, ale 2-3 týdny se zdají dostatečné. Potom jednoduše přefiltrujte výluh přes jemné sítko, usazeninu odstraňte a samotnou tinkturu uskladněte na chladném a temném místě. Drobné částečky propolisu se usazují na dně, proto lahvičku před použitím protřepejte.

Kde propolis sehnat?

Pro výrobu propolisu nemusíte mít vlastní úl. V lékárnách seženete celou řadu propolisových produktů, např. hotové tinktury či roztoky (v cenách +- 100 Kč za 100ml), rozpustné tabletky (16 tabletek za 60 Kč) nebo mastičky (ceny se různí podle výrobce a složení, 50g seženete za 60 Kč ale i 130 Kč).

Nejvýhodnější ale je koupit surový propolis a různé léčivé směsi si připravit doma. 20 gramů surového propolisu koupíte v lékárnách za cenu kolem 100 Kč. Můžete ho ovšem koupit přímo od včelařů. Jejich ceny se liší, většinou ale nakoupíte levněji než v lékárně. Výkupní ceny propolisu od včelařů se pohybují okolo 800 Kč/kg.

Pokud tedy včelaři nabídnete podobnou cenu, jistě vám nějaký propolis prodá.

Bohužel, i když propolis patří mezi přírodní prostředky, jeho užívání nese jistá rizika. Zvlášť dnes, kdy prudce roste počet alergiků. Propolis totiž obsahuje 3–5% pylu a jiné včelí produkty. Nelze ovšem přímo říct, že pokud trpíte pylovou alergií, nesmíte propolis užívat. Celá řada alergiků ho snáší bez problémů. A stejně tak se může stát, že i když vás pylová alergie nikdy netrápila, tělo nepřiměřeně zareaguje na jiné látky v propolisu. Proto odborníci doporučují před prvním užitím potřít tinkturou citlivé místo v loketní kloubní jamce a čekat, jestli kůže nezačne pálit. Rovněž vnitřní užívání zkuste nejdříve v malých dávkách a teprve postupně je zvyšujte. Propolis - Vše o zdraví Propolis - Vše o zdraví Propolis - Vše o zdraví Propolis - Vše o zdraví

Propolis a propolisová tinktura – jaké jsou jejich účinky na zdraví?

Nepochybně jste už slyšeli řadu zajímavých informací o včelím medu a s velkou pravděpodobností i ověřili jejich pravdivost jednoduchým způsobem, konzumací. Velkou pozornost si však zaslouží i další produkty od pilných včel – propolis a propolisová tinktura. Čím se liší? Proč je jim připisována taková důležitost? Jaké jsou jejich účinky?

Propolis - Vše o zdraví

Hotová alchymie. Ano, i tak můžeme označit propolis i propolisovou tinkturu. Je to díky kombinaci látek, které obsahují, a kvůli léčivým účinkům, které dosahují. Z čeho se získávají? Na co všechno se používají? Proč jejich Evropský úřad pro bezpečnost potravin dosud nezařadil mezi léčiva, a to i přesto, že jsou považovány za „antibiotikum 21. století“?

Oblíbené produkty s obsahem propolisu

Co je propolis?

Včely na to určené sbírají z pupenů keřů a stromů lepkavou pryskyřičnou hmotu, kterou později míchají s voskem. Samotný propolis vzniká působením enzymů obsažených ve včelích slinných žlázách. V podstatě jde o včelí lepidlo, resp. tmel. V úlu totiž slouží k vyplňování menších otvorů a na posílení jeho obranyschopnosti, a to hned 2x.

Propolis - Vše o zdraví

Chrání včelstvo před nemocemi a zároveň zabraňuje vstupu parazitů do úlu. Pokud se do úlu dostane nechtěný návštěvník (např. myš, ještěrka apod.), obklopí ho propolisem. Jelikož se tak postarají o mumifikaci, zabrání vzniku hnilobných procesů i zápachu. Tato ochrana přímo souvisí i s názvem produktu – z řeckého pro = před, polis = město, čili předměstí.

Není propolis jako propolis. A nemáme na mysli jen jeho tuhost – při nižších teplotách je tuhý a drobivý, při vyšších lepkavý až rozpustný. Liší se složením i zbarvením, přičemž obě na sebe vzájemně ovlivňují. Charakteristický je především tmavohnědým odstínem. Spektrum zelené, žluté až po červenohnědou však také není výjimkou.

Co obsahuje?

Složení propolisu není „standardizované“. Jeho vlastnosti se tedy mohou v závislosti na konkrétních podmínkách měnit.

Proč není nikdy stejný? Surový propolis a obsah látek v něm (více než 50) ovlivňuje množství faktorů, a to zejména zdroj pryskyřice (rostlinné zdroje), roční období, zeměpisná šířka, druh včel.

Výsledkem je různorodá směs, která má úl od úlu jiné zastoupení, a tím i poměrně velké množství různých léčivých účinků.

Propolis - Vše o zdraví

Účinky propolisu jsou tak stále objektem výzkumů. Nicméně, podle dosavadních studií a zjištění můžeme tvrdit, že obecně propolis tvoří pryskyřice a rostlinné balzámy (50%), vosky (30%), esenciální oleje (10%), pyl (5%), ostatní látky (5%).

Zajímavé:  Vitamin C Zdravi Den?

Z tohoto základu – flavonoidy, kyselina ferulová (silný antioxidant), minerální látky a i. – plus jejich synergické působení s dalšími složkami vytvářejí prospěšný výsledek a bylo prokázáno, že blahodárně působí na člověka.

Co vyléčí propolis? Jaké má účinky?

Podle více internetových zdrojů med s propolisem a propolisovou tinkturou fungují jako lék na všechno. Setkáte se např.

s tvrzeními, že jsou vhodné i při bolestech hlavy, infekci močových cest, poruchách krevního oběhu, zhoršeném trávení, že je propolis na cholesterol, kloubový revmatismus, klimakterické potíže a i.

Názory se v tomto směru mnohdy liší (a to i z důvodů výše uvedených).

Propolis má prokázané následující zdravotní benefity:

  • Antimikrobiální účinky – ničení bakterií, působí jako antibiotikum na přírodní bázi, využívaný iv stomatologii (onemocnění ústní dutiny, ochrana před zubním kazem apod.).
  • Imunostimulační účinky – posiluje oslabenou imunitu, je prevencí před případnými onemocněními.
  • Antifungicidní účinky – propolis na ekzém? Propolis na bradavice? Pomáhá také v boji proti plísním a různým kožním onemocněním.
  • Dezinfekční a protizánětlivé účinky – funguje nejen jako dezinfekce, urychluje také hojení ran (odřeniny, lehké popáleniny), má vlastnosti eliminující záněty (v tomto směru je běžně doporučován propolis na prostatu).
  • Analgetické účinky – tlumí bolest (např. Hrdla, uší, žaludečních vředů a i.).
  • Antioxidační účinky – do určité míry zpomaluje „proces stárnutí“ (propolis na obličej zlepšuje kvalitu pleti).

Co je tinktura?

S propolisem se nejčastěji setkáváme právě v podobě propolisové tinktury. Ta vzniká louhováním surového propolisu v alkoholu, následně jeho scezeným a zředěním na 60%. Je však nutná koncentrovaná forma alkoholu (min. 70%, ideálně 80% – 96%), protože jinak by se propolis nemusel dostatečně rozpustit a tinktura by mohla ztratit požadovanou účinnost.

Propolis - Vše o zdraví

Při propolisové tinktuře jsou uváděny procentuální ukazatele. Jeden poukazuje na podíl propolisu, druhý se týká alkoholu (ethyl), který byl na výrobu použit. Například, pokud je na etiketě výrobku uvedeno, že jde o 30% propolisovou tinkturu, tak na 100 g finálního produktu připadá 30 g surového propolisu.

Jak se vyrábí?

Výroba domácího propolisu, resp. propolisové tinktury sestává pouze ze dvou ingrediencí. 30 g rozdrceného propolisu (běžně dostat v lékárně, za cca 100 Kč) vložte do tmavé láhve a zalijte 5 dcl alkoholu (80%). Láhev odložte na tmavé místo (při pokojové teplotě), avšak nezapomeňte denně protřepat, alespoň 3x.

Po 10 dnech roztok přeceďte přes jemné sítko, přefiltruje přes papírový filtr. Nechte ho v láhvi dalších 7 dní, tentokrát při teplotě 8 – 10 ° C a opět přefiltruje. Následně přidejte 5 dcl alkoholu (40%). Vznikne 60% propolisová tinktura o objemu 10 dcl.

Na co se používá? Jaké je dávkování a užívání?

Z hlediska aplikace má propolis použití dvojí. Užívá se buď vnitřně, jako propolisová tinktura či tzv. vodní propolis, nebo se „zvenčí“ přikládá na lokální místo jako obklad či kosmetická maska (např. propolisová mast), v závislosti na typu zdravotního problému, případně prevence.

Dávkování propolisu:

  • Afty, zanícené dásně – 2x denně nakapejte tinkturu na vatový tampon a potřete jí postižená místa. Můžete také pár kapek přidat do vody a denně kloktat. Na trhu jsou dostupné i zubní pasty s propolisem (např. Bio med propoline).
  • Bolest v krku, chřipka, zánět průdušek – opět se doporučuje kloktání nebo zábaly (s použitím propolisové masti či tinktury – cca 30 kapek). Med s propolisem bude ideální kombinací – do lžičky medu přidejte 20 kapek tinktury, užívejte 3x denně.
  • Trávicí potíže – hodinu před jídlem (3x denně) užívejte cca 20 kapek přidaných do mléka nebo medu. Při zácpě se doporučuje zředit 50 kapek tinktury v 1 dcl vody a vypít nalačno.

Propolis - Vše o zdraví

  • Akné, problémová pleť, popraskaná pokožka – na vyrážky pomáhá tinktura, na pleť je vhodnější použití vodného extraktu, který neobsahuje alkohol, a proto ji nevysušuje. Na popraskané chodidla je dobrou volbou obklad ze zahřátého surového propolisu, který necháte působit 24 hod., vyměníte celkově 3x.
  • Bradavice, kuří oka – na postižené místo naneste tinkturu nebo propolisovou sádlo a na noc přelepte (po cca 2 týdnech by měly ukázat první výsledky).
  • Bolest ucha – malý vatový tampón namočte do vodního propolisu a vložte do bolavého ucha. Překryjte ho suchým vatovým tamponem a nechte působit cca hodinu (u dětí cca 20 min.).
  • Hojení ran, ekzémy – tinkturu nebo prášek z propolisu můžete přidat i do masti nebo lékárenské vazelíny a aplikovat přímo na kůži. Samozřejmě, tinktura a produkty z lékárny jsou vítány (samostatnou kategorií je propolis na absces).

Pre koho je propolis vhodný, resp. nevhodný ?

  • Propolis v tehotenstve – užívanie v tehotenstve a počas dojčenia nemá negatívny vplyv na budúcu mamičku či dieťa, avšak ak sa bavíme o produktoch z propolisu, ktoré neobsahujú vysoké množstvo alkoholu ako tinktúra. Sú nimi napr. olejový a vodový roztok, tablety s koncentrovaným výťažkom a i. Tinktúru však možno použiť napr. na lokálne poranenia. Za zmienku stojí i propolis sprej.
  • Ako podávať propolis deťom – propolis je vhodný už pre deti od 3 rokov, či už na posilnenie imunity alebo na problémy s dýchacím ústrojenstvom. Odporúčania v dávkovaní sa najmä na internete často líšia, a preto je lepšie vsadiť na rady lekára alebo produkty špeciálne určené pre deti, napr. Propolis baby tinktúra. V príbalovom letáku sa dočítate potrebné informácie.
  • Alergie a ochorenia – vznikne na propolis alergická reakcia? Ak ste precitlivení na včelie bodnutie či máte vedomosť o alergiách na viaceré rastliny, radšej sa otestujte. Môžete tak urobiť u lekára alebo v domácom prostredí. Stačí si vatovým tampónom s propolisovou tinktúrou natrieť kožu na predlaktí. Ak sa objavia červené fľaky, svrbiace vyrážky či ďalšie ťažkosti ako nevoľnosť a sťažené dýchanie, odpoveď je jednoznačná.

V jakých formách se dá koupit? Jaká je cena?

Existuje poměrně velké množství výrobků obsahujících propolis. Některé jsou, dokonce, zbavené alergenních složek a neobsahují ani alkohol. Řeč je např. o vodním extraktu z propolisu. Propolis koupíte ve formě prášku, kapslí, kapek, ústního spreje, zubní pasty, sirupu, krému a samozřejmě propolisové tinktury. Při problémech s prostatou pomohou např. propolisové čípky.

Oblíbené produkty s obsahem propolisu

Recenze a zkušenosti lidí

Zkušenosti lidí hovoří jednoznačně ve prospěch propolisu. Diskusní fóra nabízejí četné pozitivní reakce na „propolisové přípravky“, dokonce v nich ty negativní ani nenajdete.

Jediné mínus s kterým se na internetu v souvislosti s propolisem setkáte, je možná alergie na směs látek v propolisové tinktuře. Pokud si přečtete recenze konkrétních produktů, např.

na Heuréce, zjistíte, že hodnocení neklesají pod 90% a všude je uváděna spokojenost.

Propolis - Vše o zdraví

Propolis a cena je však tématem, při níž se mohou názory lišit. Odvíjí se od gramáže, od „značky“ (výrobce) a od formy výrobku. Pohybuje se proto od drobných až po stovky Kč.

Zajímavé:  Zápach Z Úst Přírodní Léčba?

Pokud by vás zajímala cena za propolis 100 g, museli byste hledat u včelařů či ve specializovaných prodejnách.

Na internetu a v lékárnách se totiž surový propolis prodává většinou po 20 g od cca 90 Kč.

Připojujeme několik recenzí, které poukazují na širší využití propolisu (přepisy jsou citací, bez ohledu na pravopisné a gramatické chyby):

„také jsme stříkaly speciální propolisovou tinkturu do hrdla když bylo velmi špatně a dokonce jsme i krápníků do nosu (směs heřmánku a propolisu). nás mamka léčila s propolisem běžně a dodnes ho při svém léčení užívám při různých zdravotních problémech … „(biokosmetika, modrykonik.sk)

„pro našeho syna, který trpí epilepsií a mentální retardací jsme mu ji dávali a přestali nám záchvaty … my jsme dávali od 5-15 kapek ráno a večer a potom zpět 10 dní pauza a znovu, takto 3 roky …“ ( jaja19, nanicmama.sme.sk)

Z recenzí na propolisové přípravky:

Propolis - Vše o zdraví Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuPridané: 12.06.2020

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Propolis – je snad zázračný? Jaké jsou účinky propolisu na zdraví?

Propolis - Vše o zdravíPropolis pomuze s plísněmi na nohou, vysokým krevního tlakem, i když vám jen teče z nosu. Máte v blízkosti včelaře? Sežeňte si od něj dvě stě gramů propolisu. Vsypte ho do 0,7 litru konzumního lihu. Každý den směs promíchejte a přeceďte. Tinkturu držte ve skleněné nádobě, která se dá dobře zavřít. Před každým použitím ji protřepejte, nalijte na kávovou lžičku a tu ve sklenici smíchejte s malým množstvím vody.

Pokud vás bolí hrdlo kloktejte, pokud vaše tělo bojuje se zánětem, vodu vypijte. Propolis sice neuspokojí vaše chuťové buňky, ale dodá vám minerály a vyžene vnitřní zánět. Propolis je odborníkem na mnohé kožní choroby, zejména na plíseň na nohou a ekzémy. Stačí postižená místa potírat vatou namočenou v tinktuře. Platí to i při otlacích od bot.

Co je to propolis? Propolis (méně často dluž, smoluňka, včelí tmel) je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Je produktem stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Nabývá různých barevných odstínů od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu.

Výhody propolisu

  • mírně snižuje vysoký krevní tlak
  • tlumí vnitřní záněty: ledvin, jater, žlučníku, močových cest, prostaty
  • zklidní žaludek a dvanáctník, i při vředových chorobách
  • prospívá při chřipce, angíně, zánětu horních cest dýchacích
  • předchází parodontóze a zmírňuje bolesti zubů
  • léčí plíseň a ekzém
  • preventivně podporuje imunitu

Podmínka: 48 hod

Propolis patří mezi silné alergeny. Než ho začnete užívat, naneste tinkturu vatovou tyčinkou na předloktí. Pokud se do 48 hodin neobjeví reakce, začněte s vnitřním užíváním.

Super přírodní antibiotikum

Silné antiseptické účinky přinesly tomuto včelímu produktu post nejpřírodnějšího antibiotika. K celkové léčivé síle přispívá i široké spektrum minerálů. To však závisí i na ročním období, ve kterém byl propolis získaný.

Významné postavení v něm mají i enzymy, bioflavonoidy a esenciální aminokyseliny. Pokud chcete využít i jeho antioxidační účinky, měli byste každé ráno smíchat v deci vody 30 kapek propolisové tinktury.

Následně si jí vypláchněte ústa, abyste odstranili všechny bakterie a zbytek vypijte, pro vnitřní ochranu trávicího traktu.

Propolis tlumí bolest

Jelikož bolest je zakotvena v zánětlivém procesu, propolisu můžeme připsat i anestetické účinky.
Vhodný je rovněž na klasickou, tak i svalovou horečku. Po opaření horkou vodou si ihned potřete postižené místo propolisem. Stejně postupujte i při nadměrném slunění a úžehu.

Dokáže účinně bojovat i proti bakteriím. Tuto funkci zastupuje již v úlech, kde chrání med před takovými škodlivinami. Pokud budete mít odřeninu, stačí si ji nejprve tedy postříkat tinkturou. Urychluje také jejich hojení.

Nejen kvůli těmto vlastnostem byste měli mít vždy po ruce alespoň malou lahvičku s produktem z propolisu.

Používat jej mohou i malé děti. V lékárně si však musíte vyprosit speciální baby produkty s jemnějším složením. Pochlubit se může i zkrášlující silou. I proto se přidává do výrobků proti vráskám. Vhodný je i při léčbě akné a některých druhů ekzémů. Bonusem na závěr je ochrana imunity při pravidelném užívání.

TIP: Propolis nachází své uplatnění i při léčbě hypertenze

VIDEO: Test kvality propolisu

VIDEO: Jak se sklízí propolis?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Propolis. Zázračná medicína od zázračných zvířat

Propolis má v úlu jednoznačný úkol: ochránit všechny včely. Hustý propolis je využíván k zacelení menších děr ve včelím vosku, ze kterého se staví větší plochy. Řídkým propolisem pak včely natírají úl zevnitř, aby byly chráněny před nežádoucími viry, bakteriemi a plísněmi.

Surový propolis má tmavě žlutohnědou barvu, příjemné voní a nemá konstantní složení. Důvodem je různé složení květin, ze kterých včely sbírají pyl. Vždy však obsahuje stovky prospěšných látek, mezi nimiž jsou antioxidanty, stopové prvky, třísloviny, vitaminy skupiny B, flavonoidy či pryskyřné látky.

Díky svému bohatému složení se dá propolis aplikovat na mnohé zdravotní neduhy. Tlumí bolest, působí protizánětlivě, urychluje hojení ran, podporuje imunitní systém a působí proti volným radikálům. Dobrou zprávou je, že na něj nevzniká rezistence jako na antibiotika. S těmi se navíc propolis doporučuje užívat, protože zvyšuje jejich efekt a naopak snižuje nežádoucí účinky.

Propolis při menších zraněních namažeme přímo na otevřenou ránu, čímž zabráníme infekci. Látka pak pomáhá i při samotném léčení, protože díky antioxidantům urychlí hojení ran a stimuluje krevní oběh.

Kapky se přidávají do stravy pro zvýšení imunity, pomáhají zlepšit průtok krve a okysličování různých částí těla, čímž snižují riziko infarktů či mrtvice. Používat se dá také proti hmyzímu bodnutí či kousnutí.

Pomáhá proti alergiím a použít ho můžete i při nachlazení.

Nezapomeňte si udělat test

Propolis se často používá i na zuby, resp. na problémy s nimi. Při bolesti lze na zub aplikovat několik kapek propolisu a bolest by měla odeznít.

Dále se užívá pro snížení plaku a boji proti aftům, oparům a dalším orálním chorobám, které ovlivňují zdraví rtů, dásní a hrdla. Jako prevenci lze používat zubní pastu s propolisem.

Vyzkoušet můžete také sibiřskou žvýkací pryskyřici s propolisem, která čistí zuby, bojuje proti vzniku zubního kazu a léčí zanícené dásně.

Včelí propolis se používá i jako léčivá maska. Použít ho můžete také tehdy, když budete chtít omezit používání sulfátů, parabenů a silikonů, které obsahují klasické šampony. Případně vyzkoušejte další z přírodních alternativ.

Propolis však nepomůže úplně všem. Jelikož v sobě obsahuje pyly, 3 až 6 % Evropanů ho nemůže kvůli alergii používat. Před prvním užitím je tedy zapotřebí udělat si test. Ten je velmi jednoduchý: Vetřeme trochu tinktury či kapek do dlaně a necháme zaschnout. Pokud na kůži nevznikne do 24 hodin zarudnutí, můžeme účinky této zázračné včelí medicíny pocítit sami na sobě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector