Psa v krvi – Vše o zdraví

5. 11. 2019 Autor pf Téma Pozvánky na akce

Již čtvrtým rokem bude Nemocnice Blansko „bojovat“ za zdravou prostatu, a to konkrétně vyšetřením prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi u mužů nad 50 let zcela zdarma.

Kdy?
18. – 22. listopadu 2019, každý pracovní den v čase: 8:30 – 12:00 hodin

Pro koho je akce určena?
Akce Nemocnice Blansko je určena pro muže od 50 let věku.

Kde?
Pokud máte o tuto nabídku zájem, přijďte nalačno do Nemocnice Blansko, oddělení klinických laboratoří (přízemí spojovacího traktu nemocnice). V laboratoři Vám provedeme odběr krve a následné vyšetření – test PSA.

Co vás konkrétně čeká?
Na vyšetření se nebude objednávat. Přijdete nalačno k okénku „příjem vzorků“ a nahlásíte zájem o vyšetření. Následně Vám bude proveden odběr jedné zkumavky krve. Výsledek vyšetření bud znám ještě týž den.

Předání výsledků proběhne individuálně dle domluvy v laboratoři (možné si na výsledky počkat nebo si pro výsledky zavolat). V případě pozitivního nálezu budete automaticky kontaktováni a nasměrováni k dalšímu řešení se specialistou – urologem.

Proč přijít bojovat za zdravou prostatu?
Karcinom prostaty je v České republice nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů a nejčastějším zhoubným urologickým nádorem. V žebříčku úmrtnosti byl v roce 2014 na druhém místě mezi zhoubnými novotvary.

K rakovině prostaty dojde tehdy, když se některé z buněk v prostatě reprodukují mnohem rychleji, než je běžné, což má za následek nádor. Pokud rakovinu prostaty ponecháme bez léčby, buňky se mohou šířit z prostaty a napadnout odlehlé části těla, především lymfatické uzliny a kosti, takže dochází ke vzniku dalších názorů, které označujeme jako metastázy.

Znepokojujícím aspektem tohoto onemocnění je fakt, že většina rakovin prostaty se rozvíjí, aniž by si muži povšimnuli jakýchkoli symptomů v raném stádiu.

Psa v krvi - Vše o zdraví

Leták ke stažení v PDF:

Související tisková zpráva ke stažení: 

Krmíme zdravě aneb co krevní testy pomohou odhalit

Každého určitě někdy napadne, jestli svého pejska nebo kočičku krmí správně a zda není něčeho moc nebo naopak málo. Každý organismus je originál a to, co může vyhovovat jednomu zvířeti, nemusí vyhovovat jinému.

Každé zvíře má jiný genetický potenciál a tím i jiná  „slabá místa“ a rozdílný sklon k nemocem. Odlišné je také životní prostředí a jiná fyzická zátěž.

  U krmení BARF je největší výhodou právě možnost, upravit krmení každému jednotlivému zvířeti na míru a zohlednit konkrétně jeho potřeby. 

Pro každého z nás  je známkou zdravého zvířete jeho dobrá kondice, zdravá kůže a lesklá srst, jiskra v oku a energie na rozdávání.  Zrada ale tkví v tom, žeživé organismy mají přímo zázračnou schopnost kompenzace. Proto dochází k tomu, že některé orgány již fungují např.

jen na 50% a přitom to není možné pouhým pohledem odhalit.Organismus toto kompenzuje a zvíře je zdánlivě zdravé. Zde je neocenitelnou součástí vyšetření pacienta laboratorní diagnostika. U psů krmených BARFem nás zajímá nejen celkové zdraví, ale i poměr a množství jednotlivých prvků.

Nyní si tedy povíme něco více o parametrech, které se vyšetřují a jaké informace nám toto vyšetření poskytne.

HEMATOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ KRVE

Jedná se o vyšetření „krevního obrazu“. Jak už název napovídá, nabízí nám toto vyšetření celkový pohled na stav organismu.

V rámci tohoto vyšetření se stanovují především počty jednotlivých druhů krevních buněk – červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. U bílých krvinek se ještě dělá tzv.

diferenciál, což znamená  rozpočet jednotlivých bílých krvinek dle jejich podskupin. Některé bílé krvinky se zvyšují při zánětu, jiné při alergii nebo při parazitárním onemocnění. 

BIOCHEMICKÉ VYŠETŘENÍ KRVE

Toto vyšetření se zaměřuje na stanovení různých enzymů, iontů a hormonů v krvi, což nám podává obrázek o jednotlivých orgánech. Nyní si zjednodušeně vysvětlíme, co se z kterých parametrů vlastně dozvíme.

Jaterní enzymy (ALP, AST, ALT) – zvyšují se při onemocněních jater.

Močovina, kreatinin – zvyšují se při onemocnění ledvin. Pokud je zvýšený i kreatinin, značí to déletrvající problém.Psa v krvi - Vše o zdraví

Amyláza – tento enzym se zvyšuje při onemocnění slinivky.

Celková bílkovina, albumin – poukazují na metabolismus bílkovin a stav jater.

Vápník, fosfor  – zajímá nás nejen jejich množství, ale i vzájemný poměr. Organismus se snaží hladinu minerálů  v krvi udržet za každou cenu a to i na úkor např. kostí. Narušení  hladiny těchto prvků v krvi značí významnější problém.

Hořčík, sodík, draslík, chlor, železo – další prvky, jejichž hladina v krvi má důležitou vypovídací hodnotu a lze ji změřit laboratorně.

T4 – hormon štítné žlázy. U zdravých zvířat není nutné. Naopak velice důležité je toto vyšetření u zvířat s výskytem kožních problémů a svědění, protože stav kůže je štítnou žlázou velmi ovlivněn.

Závěrem je nutné říci, že takovéto celkové vyšetření organismu je velice důležité, protože může odhalit skryté onemocnění daleko dříve, než by se projevily příznaky nemoci a případnáléčba je pak daleko úspěšnější.

U psů a koček krmených doma připravovanou stravou si tak můžeme ověřit, že krmivo je vyvážené a splňuje nároky našeho mazlíčka.

  Z hlediska prevencestačí u mladých zvířat vyšetření krve 1x za rok, u zvířat starších 8-10 let je lepší, vyšetřovat krev častěji – 2x až 4x ročně dle zdravotního stavu zvířete.

14.11. Večer na podporu mužského zdraví

Přijďte 14. listopadu ve 21:00 hod. do PH+Club Plzeň (Martinská 1, Plzeň, vchod vedle restaurace Potrefená husa) na koncert elektronické hudby.

 Svou účastí podpoříte sbírku, díky které chtějí organizátoři přispět na nákup nové technologie pro Urologickou kliniku FN Plzeň, která výrazně napomůže v léčbě pacientů s rakovinou prostaty. Jedná se o softwarové vybavení, které zajistí spojení obrazu z magnetické rezonance a ultrazvuku a umožní cílenou biopsii prostaty.

Tato metoda výrazně napomáhá k včasnému záchytu nádoru prostaty a napomáhá k úplnému vyléčení pacienta. Tenhle večer bude mít koule…., tak si nezapomeň zkontrolovat ty svoje 

Psa v krvi - Vše o zdraví

Karcinom prostaty: 

Je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Vyskytuje se především u starších – více než 65% je zjištěno u mužů starších 65 let. Byla prokázána genetická souvislost – onemocnění rakovinou prostaty u otce či bratra daného muže zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve na ukazatel aktivity prostaty, tzv. prostatický specifický antigen (PSA). Pomoci může také zobrazovací vyšetření magnetickou rezonancí. Potvrzení nebo vyloučení nádoru prostaty se provádí tzv. biopsií prostaty, tj. odběrem vzorků z prostaty tenkou jehlou přes konečník. Karcinom prostaty se v naprosté většině případů zjistí náhodně na základě zvýšené hladiny PSA v krvi. Nejčastějšími příznaky jsou problémy při močení, které lze ale jen obtížně odlišit od příznaků souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty, které je současně také většinou přítomné. Krev ve spermatu nebo moči může být jedním z prvních příznaků pokročilého karcinomu a urologické vyšetření je nezbytné. 

Tumor varlete: 

Postihuje obvykle mladší muže – je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů ve věku 15-44 let. Nejčastějším příznakem bývá nebolestivá tvrdá bulka, často s nerovným povrchem nebo zvětšení varlete, kterého si muž sám všimne. Dalšími příznaky může být tupá bolest v oblasti šourku nebo pocit tíhy v šourku. 

Karcinom penisu: 

Nádory penisu postihují převážně muže vyššího věku (40 let a výše), ale výjimkou není výskyt u jedinců mladších 30ti let. Ve vyspělých zemích Evropy se nejedná o časté onemocnění. Začíná obvykle nenápadně zarudlým nebo mokvajícím ložiskem v oblasti žaludu nebo na vnitřním listu předkožky a dále postupuje ve vyvýšený či vředovitý útvar. U mužů s fimózou (zúžená předkožka) je onemocnění často skryté a obvykle kromě zápachu z důvodu infekce nemocnému nečiní žádné obtíže – může pouze hmatat zatuhnutí v předkožkovém vaku. Při vzniku karcinomu penisu se významně uplatňují kulturní a hygienické standardy. Hlavním faktorem je dlouhodobá fimóza s chronickým drážděním smegmatu, které zůstává za předkožkou. Z tohoto důvodu se karcinom penisu prakticky nevyskytuje u národů, kde se v dětství provádí obřízka. Z dalších faktorů jsou to HPV viry (to jsou ty, které způsobují rakovinu děložního čípku) a prevencí je tudíž také chráněný pohlavní styk.

Preventivní onkologické prohlídky – co zaplatí VZP – VZP ČR

Jaké preventivní programy cílené na odhalení rakoviny jsou plně hrazené pojišťovnou? Patří mezi ně i vyšetření krve pro rakovinu prostaty?

V ČR existují tři organizované screeningové programy, zaměřené na vyhledávání onkologických onemocnění v časném stadiu u předem definovaných skupin lidí.

Jedná se o screening nádorů prsu prostřednictvím mamografie (u žen nad 45 let), screening nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice nebo kolonoskopie (u osob nad 50 let) a screening nádorů děložního hrdla prostřednictvím cytologického vyšetření stěru z děložního hrdla (u žen nad 15 let). Tyto screeningové programy jsou založeny na rozsáhlých vědeckých důkazech, probíhají na doporučení Rady EU a jsou také v ČR legislativně ošetřeny, včetně akreditace pracovišť, která se na nich podílejí.

Zajímavé:  Grep Ucinky Na Zdravi?

Ohledně rakoviny prostaty stále probíhají ve světě studie týkající se možnosti zavedení plošného screeningu prostřednictvím krevního testu – stanovení tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Pravidelný screening rakoviny prostaty na základě vyšetření PSA v krvi zatím ale snad nikde není prováděn. Důvodem je mj. skutečnost, že se nedospělo k potvrzení jeho jednoznačných benefitů.

Test není ani příliš přesný, protože hodnota PSA v krvi je ovlivněna nejen rakovinou, ale i např. benigním zbytněním prostaty či infekcí močových cest. Pokud však vznikne podezření na onemocnění prostaty, je to jedna z diagnostických možností. Kdyby toto vyšetření někdo chtěl absolvovat jen na základě svého vlastního rozhodnutí, bez lékařské indikace, musel by si ho zaplatit.

K diagnostice onemocnění prostaty se jako základ používá vyšetření prostaty pohmatem přes konečník (per rectum) a zmíněné vyšetření PSA z krve. Tato vyšetření může zajistit jak praktický lékař, tak internista či urolog.

Při podezření na karcinom jsou nutná i další vyšetření – většinou zobrazení prostaty ultrazvukem přes konečník, biopsie prostaty (odběr vzorků tkáně prostaty), další možností je počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance nebo scintigrafie.

Všechna tato vyšetření jsou samozřejmě hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Velký význam pro prevenci rakoviny prostaty má ale hlavně dostatečná informovanost pacientů a jejich ochota o případných problémech s lékařem hovořit a také absolvovat příslušná vyšetření.

Zejména muži z rodin, kde se nemoc vyskytla, by si měli nechat prostatu pravidelně vyšetřovat. I „obyčejné“ preventivní prohlídky u praktického lékaře přitom mohou na problémy s prostatou upozornit včas. Jejich součástí je totiž mj. zhodnocení onkologických rizik.

Při podezření na zvýšené riziko onemocnění prostaty má lékař provést vyšetření per rectum, stejně jako vyšetření varlat u mužů při pozitivní rodinné anamnéze nebo při přítomnosti jiných rizikových faktorů.

Je na rozhodnutí klienta, aby tuto možnost skutečně využil. Preventivní prohlídka se provádí a z veřejného zdravotního pojištění hradí jedenkrát za dva roky.

Dieta ke snížení rizika rakoviny prostaty a zlepšení výsledků léčby

Přednosti

Rakovina prostaty je druhou nejčastěji se vyskytující rakovinou u mužů.

Zdravá strava včetně správných potravin a doplňků, jako jsou celozrnné výrobky, luštěniny, rajčata a jejich aktivní složka, lykopen, česnek, houby, ovoce, jako jsou brusinky, a vitamin D, může být prospěšná pro snížení rizika rakoviny prostaty nebo pro zlepšení léčby výsledky u pacientů s rakovinou prostaty.

Rajčatové výrobky bohaté na lykopen, plody brusinkového prášku a prášek z bílé houby (WBM) mohou mít potenciál snížit hladinu PSA.

Faktory, jako je obezita a strava, včetně potravin, jako jsou sladká jídla a mléčné výrobky, a doplňky, jako je kyselina stearová, vitamin E, vitamin A a nadbytek vápníku, však mohou významně zvýšit riziko rakoviny prostaty. Také konzumace náhodných doplňků během léčby může interferovat s léčbou a způsobit nežádoucí účinky. Personalizovaný výživový plán pomůže s hledáním správných potravin a doplňků, které doplní léčbu rakoviny prostaty, místo aby do ní zasahovaly.

Incidence rakoviny prostaty

Rakovina prostaty je čtvrtou nejčastěji se vyskytující rakovinou a druhou nejčastější rakovinou u mužů. (World Cancer Research Fund / American Institute of Cancer Research, 2018) Je častější u mužů ve věku nad 50 let.

Asi 1 z 9 mužů bude během svého života diagnostikován s rakovinou prostaty. Americká rakovinová společnost odhadovala v roce 191,930 ve Spojených státech přibližně 33,330 nových případů a 2020 úmrtí na rakovinu prostaty.

 

Rakovina prostaty často roste extrémně pomalu a pacienti si možná neuvědomují, že mají rakovinu. Může se také šířit do různých částí těla, mimo prostatu, včetně oblastí, jako jsou kosti, plíce, mozek a játra. Může být detekován brzy testováním hladin prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Rakoviny prostaty zjištěné ve velmi rané fázi jsou léčitelnější.

Pro rakovinu prostaty jsou k dispozici různé možnosti léčby, včetně chirurgického zákroku, radiační terapie, hormonální terapie, chemoterapie, imunoterapie, cílené terapie a kryoterapie. O léčbě rakoviny prostaty se rozhoduje na základě různých faktorů, jako je stupeň a stupeň rakoviny, věk a předpokládaná délka života a další zdravotní stavy.

Známky a příznaky rakoviny prostaty

Rakovina prostaty zjištěná ve velmi rané fázi nemusí nutně vykazovat žádné příznaky. Podle Americké rakovinové společnosti mohou pokročilé rakoviny prostaty vést k určitým příznakům, jako jsou:

  • Problém s močením, zvýšená frekvence močení, zejména v noci
  • Krev v moči nebo spermatu
  • Erektilní dysfunkce
  • Když se rakovina rozšířila do kostí, bolesti zad (páteře), boků, hrudníku (žeber) nebo jiných oblastí
  • Slabost nebo necitlivost nohou nebo nohou
  • Ztráta kontroly močového měchýře nebo střev, pokud rakovina tlačí na míchu

Rizikové faktory

Mezi nejčastější rizikové faktory rakoviny prostaty patří:

  • Obezita
  • Věk: 6 z 10 případů rakoviny prostaty se vyskytuje u mužů starších 65 let.
  • Rodinná historie
  • Genetické riziko: Zděděné mutace genů BRCA1 nebo BRCA2; Lynchův syndrom – také známý jako dědičný nepolypózní kolorektální karcinom, stav způsobený zděděnými změnami genů
  • Kouření
  • Expozice chemickým látkám
  • Zánět prostaty
  • Vasektomie
  • Sexuálně přenosné infekce
  • Nezdravá strava

Zdravá a vyvážená strava, která poskytuje správnou výživu, je důležitá, abyste se vyhýbali rakovině prostaty a zmírňovali příznaky a podporovali a zlepšovali výsledky léčby rakoviny.

Správná výživa poskytuje pacientům sílu zvládnout ošetření, dostat z léčby to nejlepší a zlepšit kvalitu života.

V tomto blogu zdůrazníme studie, které hodnotily souvislost mezi různými potravinami a doplňky, které přidáváme do stravy, a riziko rakoviny prostaty, stejně jako výsledky léčby.

Potraviny k jídlu po diagnostice rakoviny!

Žádné dva druhy rakoviny nejsou stejné. Jděte nad rámec běžných pokynů pro výživu pro všechny a s důvěrou přijímejte osobní rozhodnutí o potravinách a doplňcích.

Potraviny a doplňky ke snížení rizika rakoviny prostaty

Vařená rajčata

Ve studii publikované v roce 2020 vědci z Loma Linda University v Kalifornii a Arctic University of Norway hodnotili souvislost mezi příjmem rajčat a lykopenu a rizikem rakoviny prostaty na základě údajů od 27,934 2 mužů adventistů bez převládající rakoviny ve studii adventistů o zdraví-7.9. Během průměrného sledování 1226 roku bylo identifikováno 355 případů rakoviny prostaty s XNUMX agresivními druhy rakoviny. Studie zjistila, že příjem konzervovaných a vařených rajčat může snížit riziko rakoviny prostaty. (Gary E Fraser a kol., Cancer Causes Control., 2020)

Lykopenové doplňky

Lykopen je klíčová účinná látka nacházející se v rajčatech.

Vědci z nemocnice Zhongnan z Wuhanské univerzity v Číně hodnotili souvislost mezi konzumací lykopenu a rizikem rakoviny prostaty na základě údajů z 26 studií, přičemž 17,517 563,299 případů rakoviny prostaty od 10 2014 účastníků bylo získáno pomocí literární rešerše v online knihovně Pubmed, Sciencedirect Online, Wiley databáze a manuální vyhledávání do 9. dubna 21.

Studie zjistila, že vyšší příjem lykopenu může být spojen se sníženým rizikem rakoviny prostaty, přičemž metaanalýza odpovědi na dávku ukazuje, že vyšší spotřeba lykopenu byla lineárně spojena se sníženým rizikem prostaty rakovina, s prahovou hodnotou mezi 2015 a XNUMX mg / den. (Ping Chen et al, Medicine (Baltimore)., XNUMX)

Houba

Vědci z Tohoku University School of Public Health a Tohoku University Graduate School of Agricultural Science v Japonsku a Pensylvánské státní univerzity a Beckman Research Institute of the City of Hope ve Spojených státech na základě údajů o stravě vyhodnotili souvislost mezi konzumací hub a výskytem rakoviny prostaty. ze studie Miyagi Kohort v roce 1990 a studie Ohsaki Kohort v roce 1994, která zahrnovala 36,499 40 mužů ve věku mezi 79–13.2 lety. Během období sledování 1204 let bylo hlášeno celkem XNUMX případů rakoviny prostaty. (Shu Zhang a kol., Int J Cancer., 2020)

Studie zjistila, že ve srovnání s účastníky, kteří konzumovali houby méně než jednu porci týdně, byli ti, kteří konzumovali 1-2 porce hub týdně, spojeni s 8% sníženým rizikem rakoviny prostaty a ti, kteří konzumovali ≥3 porce týdně, spojené se 17% sníženým rizikem rakoviny prostaty. Bylo zjištěno, že tato asociace převládá u japonských mužů středního a staršího věku. 

Česnek

  • Vědci z Čínsko-japonské nemocnice přátelství v Číně vyhodnotili údaje o stravě ze šesti případů kontroly a tří kohortních studií získaných systematickým vyhledáváním literatury do května 2013 v publikacích PubMed, EMBASE, Scopus, Web of Science, Cochrane register a Chinese National Knowledge Infrastructure (CNKI) databáze a zjistili, že příjem česneku významně snížil riziko rakoviny prostaty; studie však nenašla žádnou významnou asociaci pro cibuli. (Xiao-Feng Zhou et al, Asian Pac J Cancer Prev., 2013) 
  • V jiné studii vědci v Číně a ve Spojených státech vyhodnotili souvislost mezi příjmem allium zeleniny, včetně česneku, jarních cibulí, cibule, pažitky a póru, a rizika rakoviny prostaty na základě údajů získaných z osobních rozhovorů shromažďovat informace o 122 potravinách od 238 pacientů s rakovinou prostaty a 471 mužských kontrol. Zjistili, že muži s nejvyšším příjmem celkové aliové zeleniny, přibližně> 10.0 g / den, měli významně nižší riziko rakoviny prostaty ve srovnání s muži s nejnižším příjmem 12 16 mg / den byl spojen se zvýšeným rizikem pokročilého stadia a vysoce kvalitního karcinomu prostaty asi 2015 až XNUMX let po konzumaci. (Kathryn M Wilson a kol., Am J Clin Nutr., XNUMX)
  • V jiné studii, v rámci projektu Kontinuální aktualizace WCRF / AICR, hodnotili vědci z Norské univerzity vědy a technologie v Norsku, Imperial College v Londýně a University of Leeds ve Velké Británii souvislost mezi příjmem vápníku a mléčných výrobků a riziko rakoviny prostaty. Analýza použila údaje z 32 studií, které byly získány rešerší v literatuře v Pubmedu do dubna 2013. Vědci zjistili, že spotřeba celkových mléčných výrobků, celkového mléka, nízkotučného mléka, sýrů a dietního vápníku byla spojena se zvýšeným rizikem celková rakovina prostaty. Zjistili také, že doplňkový příjem vápníku byl spojen se zvýšeným rizikem smrtelného karcinomu prostaty. (Dagfinn Aune et al, Am J Clin Nutr., 2015)
Zajímavé:  Léčba Otravy Oxidem Uhelnatým?

Vysoký příjem vitaminu A může zvýšit riziko rakoviny prostaty

  • V souhrnné analýze 15 klinických studií publikovaných v časopise American Journal of Clinical Nutrition v roce 2015 vědci zkoumali více než 11,000 XNUMX případů, aby zjistili souvislost mezi hladinami vitamínů a rizikem rakoviny. V této velmi velké velikosti vzorku byly vysoké hladiny retinolu (vitamin A) spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. (Key TJ a kol., Am J Clin Nutr., 2015).
  • V další observační analýze více než 29,000 3 vzorků ze studie prevence rakoviny alfa-tokoferolem a beta-karotenem, kterou provedli National Cancer Institute (NCI), National Institute of Health (NIH) ve Spojených státech, uvedli vědci, že po XNUMX letech při následném sledování měli muži s vyšší koncentrací retinolu (vitaminu A) v séru zvýšené riziko rakoviny prostaty (Mondul AM a kol., Am J Epidemiol, 2011).

Dieta / potraviny a doplňky, které mohou být prospěšné pro pacienty s rakovinou prostaty

Zahrnutí lykopenu do stravy může zlepšit účinnost léčby konkrétního léku na rakovinu prostaty

Fáze I studie docetaxelu a syntetického lykopenu u pacientů s metastatickým, kastračním a chemoterapií neléčeným karcinomem prostaty, provedená vědci z Kalifornské univerzity, kteří v předchozí preklinické studii prokázali synergický účinek lykopenu na léčivo DTX / DXL k inhibici růstu lidských buněk rakoviny prostaty, bylo zjištěno, že lykopen zlepšil účinnou dávku DTX / DXL, přičemž kombinace vedla k velmi nízké toxicitě. Studie také zjistila, že lykopen může významně zvýšit protinádorovou účinnost tohoto léku / léčby přibližně o 38%. (Zi X et al, Eur Urol Supp., 2019; Tang Y et al, Neoplasia., 2011).

Zahrnutí rajčatových produktů do stravy může snížit hladinu prostatického specifického antigenu (PSA)

Ve studii publikované v roce 2017 vědci z univerzity v Oslu v Norsku vyhodnotili údaje od 79 pacientů s rakovinou prostaty a zjistili, že třítýdenní dietní intervence s rajčatovými produkty (obsahujícími 30 mg lykopenu) samostatně nebo v kombinaci se selenem a n-3 mastné kyseliny mohou snížit hladiny prostatického specifického antigenu / PSA u pacientů s nemetastázujícím karcinomem prostaty. (Ingvild Paur et al, Clin Nutr., 2017)

Ohlas – Vědecky správná individuální výživa pro rakovinu prostaty addon.život

Včetně prášku z bílé houby (WBM) může snížit hladinu sérového prostatického specifického antigenu (PSA)

Vědci z Národního lékařského centra City of Hope a Beckman Research Institute of the City of Hope v Kalifornii provedli studii zahrnující 36 pacientů s nepřetržitě stoupajícími hladinami specifického antigenu prostaty (PSA) a zjistili, že po 3 měsících příjmu prášku z bílých hub Hladiny PSA se snížily u 13 z 36 pacientů.

Studie uvádí, že celková míra odpovědi PSA byla 11% bez toxicity omezující dávku po použití prášku z bílé houby. 2 z pacientů, kteří dostávali 8 a 14 g / den prášku z bílých knoflíků, měli úplnou odpověď související s PSA, přičemž PSA poklesl na nedetekovatelné hladiny po dobu 49 a 30 měsíců a 2 další pacienti, kteří dostávali 8 a 12 g / den částečná odpověď.

(Przemyslaw Twardowski a kol., Cancer.2015)

Zahrnutí lykopenu do stravy může snížit poškození ledvin způsobené léčbou u pacientů s rakovinou prostaty

V dvojitě zaslepené randomizované studii zahrnující 120 pacientů hodnotili vědci z Shahrekord University of Medical Sciences v Íránu účinky lykopenu nalezeného v rajčatech na Chemicky indukované poškození ledvin CIS u pacientů. Zjistili, že lykopen může být účinný při snižování komplikací způsobených nefrotoxicitou vyvolanou léčbou CIS u pacientů s rakovinou prostaty ovlivněním různých markerů funkce ledvin. (Mahmoodnia L et al, J Nephropathol.2017)

Studie provedená vědci z japonského Cancer Center Shikoku, která zahrnovala údaje od 74 pacientů s rakovinou prostaty, zjistila, že u pacientů, kteří měli silnou úzkost před konzumací extraktů z mycelia hub, dietní podávání těchto extraktů významně zmírnilo úzkost. (Yoshiteru Sumiyoshi et al, Jpn J Clin Oncol., 2010)

Zahrnutí vitaminu D do stravy může zlepšit svalovou slabost

Evropské výzkumné centrum pro paliativní péči Cachexia Project vyhodnotilo stravovací informace z 21 publikací získaných při vyhledávání literatury v CENTRAL, MEDLINE, PsycINFO, ClinicalTrials.

gov a ve vybraných časopisech o rakovině do 15. dubna 2016 a zjistilo, že suplementace vitaminem D má potenciál zlepšit svalová slabost u pacientů s rakovinou prostaty.

(Mochamat et al, J Cachexia Sarcopenia Muscle., 2017)

Zahrnutí brusinky do stravy může snížit hladinu prostatického specifického antigenu (PSA) 

V dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii vědci hodnotili účinky konzumace brusinek na hodnoty prostatického specifického antigenu (PSA) u mužů s rakovinou prostaty před radikální prostatektomií.

Zjistili, že denní spotřeba práškového brusinkového ovoce snížila hladinu PSA v séru u pacientů s rakovinou prostaty o 22.5%. (Vladimir Student a kol.

, Biomed Pap Med Fac Univ Palacky Olomouc Česká republika, 2016)

Konzumace brusinky tedy může pomoci snížit hladinu prostatického specifického antigenu (PSA).

závěr

Dodržování stravy zahrnující správný výběr potravin a doplňků, jako jsou celozrnné výrobky, luštěniny, rajčata a jejich aktivní složky lykopen, česnek, houby, ovoce, jako jsou brusinky a vitamin D, a zdravý životní styl spolu s pravidelným cvičením a fyzickou aktivitou může pomoci snížit riziko rakoviny prostaty a zlepšit výsledky léčby. Také potraviny, jako jsou rajčatové výrobky bohaté na lykopen, sušené ovoce z brusinek a prášek z bílé houby (WBM), mohou pomoci přirozeně snížit hladinu PSA.

Faktory, jako je obezita a strava, včetně potravin, jako jsou sladké potraviny a mléčné výrobky, a doplňků, jako je kyselina stearová, vitamin E, vitamin A a nadbytek vápníku, však mohou významně zvýšit riziko rakoviny prostaty.

Správná výživa může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny prostaty, zlepšit výsledky léčby a kvalitu života pacientů, snížit rychlost progrese onemocnění a může také pomoci předcházet rakovině. Všechny doplňky stravy by však měly být používány pouze po konzultaci s poskytovatelem zdravotní péče, aby se zabránilo nežádoucím interakcím s vaší probíhající léčbou.

Jaké jídlo jíte a jaké doplňky přijímáte, je vaše rozhodnutí. Vaše rozhodnutí by mělo zahrnovat zvážení mutací rakovinového genu, rakoviny, probíhající léčby a doplňků, alergií, informací o životním stylu, hmotnosti, výšky a návyků.

Výživové plánování rakoviny z addonu není založeno na internetovém vyhledávání. Automatizuje pro vás rozhodování na základě molekulární vědy implementované našimi vědci a softwarovými inženýry. Bez ohledu na to, zda vám záleží na porozumění základním biochemickým molekulárním drahám nebo ne – pro plánování výživy rakoviny je toto porozumění potřeba.

Začněte HNED s plánováním výživy zodpovězením otázek na název rakoviny, genetické mutace, probíhající léčbu a doplňky, jakékoli alergie, návyky, životní styl, věkovou skupinu a pohlaví.

Potraviny k jídlu po diagnostice rakoviny!

Žádné dva druhy rakoviny nejsou stejné. Jděte nad rámec běžných pokynů pro výživu pro všechny a s důvěrou přijímejte osobní rozhodnutí o potravinách a doplňcích.

Pacienti s rakovinou se často musí vypořádat s různými vedlejší účinky chemoterapie které ovlivňují kvalitu jejich života a hledají alternativní terapie rakoviny. Užívání správná výživa a doplňky založené na vědeckých úvahách (vyhnout se dohadům a náhodnému výběru) je nejlepší přírodní lék na rakovinu a vedlejší účinky spojené s léčbou.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty představuje nejčastější mužské nádorové onemocnění, když dle posledních údajů onemocnělo touto chorobou v roce 2008 v České republice více než 5300 mužů. Onemocnění postihuje nejčastěji muže vyššího věku, není však úplnou vzácností ani u jedinců mladších, například i u čtyřicátníků a padesátníků.

Jaká je příčina rakoviny prostaty? Můžeme rakovině prostaty předejít?Přes intenzivní výzkum řady týmů po celém světě dodnes jednoznačnou příčinu vzniku rakoviny prostaty neznáme.

Bylo sice prokázáno, že existuje určitá souvislost s dietními zvyklostmi, hlavně nadbytkem živočišných tuků, přesný mechanizmus, jak složky potravy působí, však zatím popsán nebyl.

Z těchto důvodů rakovině prostaty účinně předcházet v současné chvíli nedokážeme.

Můžeme zachytit rakovinu prostaty v časném stádiu?Rakovinu prostaty dnes obvykle zachytíme na základě vyšší hodnoty tzv. prostatického specifického antigenu (zkratka PSA) v krvi. Při nálezu zvýšené hodnoty PSA odebíráme z prostaty vzorek (tzv. biopsie), který přítomnost rakoviny potvrdí.

Díky testu PSA jsme schopni zachytit rakovinu prostaty již v časném stádiu, v době, kdy ji nelze prokázat žádnou jinou metodou. Hlavní přínos spočívá v tom, že včas zachycený nádor můžeme účinně léčit a v mnoha případech i úplně vyléčit.

Test PSA odebraný po 40. roce věku nám dnes umožňuje dokonce i předpovědět riziko, že muž bude mít v budoucnu rakovinu prostaty.

Mužům, kteří mají zájem o svůj zdravotní stav a chtějí o své zdraví pečovat, doporučujeme návštěvu urologa po 40. roce věku (ale přijít by samozřejmě měl i muž, který je již v současné chvíli starší). Urolog muže vyšetří a vysvětlí mu celou problematiku včetně pozitiv i negativ testování na PSA. V případě souhlasu pacienta provede odběr PSA a dle výsledku doporučí další postup.

Naši odborníci jsou špičkoví specialisté na léčbu rakoviny prostaty v ČR. V případě Vašeho zájmu se Vám budou pečlivě a diskrétně věnovat, celou problematiku Vám vysvětlí a hlavně provedou všechny potřebné kroky. Nebuďte tedy lhostejní ke svému zdraví! Předcházejte komplikacím v budoucnu!

Zajímavé:  Pískání V Uchu Léčba?

Co je to screening rakoviny prostaty?Jako tzv.

plošný screening označujeme postup, kdy je všem mužům v určité věkové skupině (obvykle mezi 50 a 75 lety) a v určitém regionu provedeno testování na prostatický specifický antigen (PSA).

Cílem je zvýšit záchyt onemocnění a snížit úmrtnost. Vzhledem k tomu, že zahrnuje všechny muže v daném věku a oblasti, je skríning vlastně rysem politiky určitého státu nebo jeho části. 

Zajímavé výsledky přinesla rozsáhlá evropská studie (ERSPC = European Randomized Study of Screening for Prostate Cancer), která studovala dopad skríningu u 182.000 mužů v různých zemích západní Evropy.

Studie prokázala, že skríning pomocí testu PSA u mužů ve věku 50 – 74 let snižuje úmrtnost na rakovinu prostaty.

Studie však ukázala i některá negativa – k prevenci jednoho úmrtí na rakovinu prostaty muselo být PSA vyšetřeno u 1410 mužů, což je poměrně vysoké číslo. 

Vzhledem k velkým ekonomickým nákladům i vzhledem k některým negativům není v současné době plošný skríning prováděn v žádné evropské zemi.

Co je to včasný záchyt rakoviny prostaty?Včasným záchytem rakoviny prostaty u informovaného muže rozumíme testování PSA pouze u mužů, kteří mají zájem o svoje zdraví a kteří se aktivně k testování přihlásí.

Nejedná se tedy o politiku státu, ale o aktivitu konkrétního muže směřující k uchování jeho dobrého zdravotního stavu.Takový muž si uvědomuje, že díky testování lze zachytit onemocnění ve stádiu, kdy je nádor vyléčitelný.

Je si však vědom i některých negativních stránek testování, jako je určitá psychická zátěž při (tedy například nervozita při hraniční hodnotě testu, která je nejednoznačná).

Většina odborníků (včetně oficiálního postoje Evropské urologické společnosti) dnes zastává názor, že pozitiva vyplývající z aktivního a včasného záchytu rakoviny prostaty převažují nad negativy. Doporučují mužům ve věku mezi 50 (často dokonce i 40) a 74 lety návštěvu urologa spojenou s vysvětlením situace a odběrem krve na testování PSA.

Mužům, kteří mají zájem o svůj zdravotní stav a chtějí o své zdraví pečovat, doporučujeme návštěvu urologa po 40. roce věku (ale přijít by samozřejmě měl i muž, který je již v současné chvíli starší). Urolog muže vyšetří a vysvětlí mu celou problematiku včetně pozitiv i negativ testování na PSA. V případě souhlasu pacienta provede odběr PSA a dle výsledku doporučí další postup.

U nemocných s podezřením na karcinom prostaty, po ev. předchozí negativní biopsi prostaty doporučujeme provedení PCA3  testu.

Jedná se genetické vyšetření provádějící se z moče po předchozí masáži prostaty. Toto  vyšetření spolu s PSA  a vyšetřením prostaty konečníkem umožnuje upřesnit další rozhodování o nutnosti či možnosti oddálit biopsi prostaty.

Naši odborníci jsou špičkoví specialisté na léčbu rakoviny prostaty v ČR. V případě Vašeho zájmu se Vám budou pečlivě a diskrétně věnovat, celou problematiku Vám vysvětlí a hlavně provedou všechny potřebné kroky.

Operační léčba karcinomu prostaty

Operace prostaty pro nádor (tzv. radikální prostatektomie) a její provedení za použití operačního robota

Podstatou radikální prostatektomie je odstranění celé prostaty včetně semenných váčků. Tento výkon je prováděn u pacientů s rakovinou prostaty jestliže předpokládáme, že se nádor nerozšířil mimo prostatu. Tento způsob léčby tedy volíme u pacientů, u kterých byla rakovina zachycena včas. Jedná se o velmi účinnou léčbu – u vhodně zvoleného pacienta může přinést úplné vyléčení.

V čem operace spočívá?Principem operace je odstranění celé prostaty včetně tzv. semenných váčků.

Během výkonu je přerušena močová trubice těsně pod prostatou, tak aby došlo k jak nejmenšímu poranění svěrače. Po odstranění prostaty je močová trubice nově napojena na močový měchýř.

Pro úspěšné zahojení tohoto spojení má pacient po výkonu několik dní močovou trubicí do měchýře zavedenou cévku.

V některých případech je součástí operace i odstranění lymfatických uzlin z oblasti pánve.

Jak hodnotíme výsledek operace?Operace by měla přinést vyléčení nádorového onemocnění.

Hodnotíme to na základě patologického vyšetření, kdy by nádor neměl dosahovat k povrchu odstraněné prostaty (hovoříme o pozitivních nebo negativních resekčních okrajích).

Ještě důležitějším faktorem je sledování pooperačního hodnot prostatického specifického antigenu (thv. PSA) v krvi – ty by po několika týdnech měly dosáhnout nulových hodnot nebo se jim přibližovat (ideální je, když hladina klesne do setinových hodnot).

Jaké jsou komplikace?Jednou z možných komplikací je porucha udržení moči po výkonu (tzv. inkontinence). Je třeba říci, že bezprostředně po výkonu se určitý únik moči u části pacientů objevuje.

Je to důsledkem oslabení funkce svěrače v důsledku operačního výkonu, udržení moči by se však mělo postupně zlepšovat a významný únik by neměl trvat déle než několik týdnů.

Stupeň úniku i rychlost návratu do původní situace závisí na kvalitě provedeného výkonu, ale i na anatomickém vztahu prostaty a svěrače – u některých mužů svěrač přiléhá těsně k prostatě, což má za důsledek větší poranění při operaci. Důležitá je rovněž dobrá rehabilitace pacienta, který by měl záhy po výkonu posilovat svěrač i svaly pánevního dna. 

Dalším nepříznivým důsledkem výkonu může být zhoršení erekce. Příčinou je poranění nervů, jejichž účinkem je erekce zahájena a které těsně přiléhají k prostatě. Ve vhodných případech se během výkonu snažíme tyto nervy ochránit a nepoškodit, je ale třeba říci, že to není možné v každém případě.

Jak lze operaci prostaty provést?Klasickým způsobem provedení je otevřená operace, tedy operace provedená z krátkého řezu v podbřišku. 

V současné době jsou stále častěji využívány i moderní operační postupy, jejichž cílem je zrychlit hojení po výkonu, zkrátit dobu pobytu v nemocnici, urychlit návrat do běžného života a snížit riziko komplikací při zachování úspěšnosti protinádorové léčby. 

Již řadu let je radikální prostatektomie prováděna i laparoskopickou cestou, tedy z několika vpichů do dutiny břišní. 

Nejmodernějším způsobem provedení výkonu je pak použití tzv. operačního robota, kdy hovoříme o tzv. roboticky asistované radikální prostatektomii.

Jedná se vlastně o vylepšenou laparoskopii, kdy jsou do těla pacienta z několika vstupů (vpichů) zavedeny nástroje s pohyblivým kloubem, které ovládá operatér z vnějšku ze zvláštního stanoviště – tzv.

konzole, která je umístěna na operačním sále, nikoliv však u operačního stolu. Mezi operatéra a pacienta tak vstupuje počítačem ovládané zařízení, které usnadňuje lékaři provedení výkonu.

Ve srovnání s klasickou laparoskopií využívá systém 3D zobrazení přinášející lepší orientaci v operačním poli a také již zmíněné jemné robotické nástroje s pohyblivým kloubem. Lékař – operatér ovládá konce nástrojů zavedených do těla pacienta prostřednictvím vysoce citlivých, na jednotlivých prstech navlečených joysticků.

Přirozeně, intuitivně pohybuje rukama a simuluje pohyby, které by dělal v případě, kdyby se nacházel rukama v bezprostřední blízkosti preparované tkáně.

Jemnost zobrazovaných struktur, vyladěná s jemností pohybu nástrojů, umožňuje chirurgovi dosáhnout vyššího stupně preciznosti a zejména šetrnosti prováděné preparace, což se může projevit na výsledku léčby.

Jaké výsledky dosahujeme různými způsoby provedení?Všechny operační postupy v současné době dosahují srovnatelných výsledků z hlediska úspěšnosti odstranění nádoru.

Bylo však prokázáno, že po roboticky asistované operaci je možná kratší doba hospitalizace (obvykle několik dní a během výkonu je menší krevní ztráta.

Podle nejnovějších výsledků ze zahraničí se zdá, že operace s pomocí robota přináší i rychlejší obnovení udržení moči a vyšší šanci na zachování potence.

Jaké faktory rozhodují o výsledku operace nádoru prostaty?Je třeba zdůraznit, že výkon musí být proveden kvalitním a zkušeným operatérem.

Zkušenost a zručnost operatéra jsou stále nejdůležitější parametry rozhodující o výsledku, jsou důležitější, než kterou technikou je výkon proveden – tedy zda otevřenou cestou nebo roboticky.

Zkušenost operatéra je tedy nezbytná i v případě roboticky asistovaného výkonu.

Máte-li zájem o bližší informace v této oblasti, neváhejte nás kontaktovat. Naši odborníci mají s rakovinou prostaty mnohaleté zkušenosti, rádi vám vysvětlí podrobnosti o dostupné možnosti. Objednejte se do UroKlinikum na telefonním čísle +420 608 827 761 nebo na e-mailové adrese: ambu(zavináč)uroklinikum.cz  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector