Rekonvalescence po operaci slepého střeva – Vše o zdraví

Operace slepého střeva obvykle nepatří k těm komplikovaným. Při dnešních moderních technologiích je operace velice šetrná a zasahující do organismu pouze minimálně. Po operaci se nemocný do domácí péče dostává po pár dnech péče (cca 4.-7. dnech). Součástí léčby po operaci slepého střeva je dieta a úprava životosprávy.

Rekonvalescence po operaci slepého střeva - Vše o zdravíDržení této diety po operaci slepého střeva je důležité, strava se totiž významně podílí na procesu hojení. Jinak hrozí nejen komplikace, dlouhá léčba, ale i bolesti. Dieta by se měla dodržovat přesně tak, jak naordinuje lékař, avšak minimálně jeden měsíc. Tato strava může být individuální.

Jak to po operaci slepého střeva vypadá

Několik hodin po operaci nesmíte ani pít. Po odeznění anestézie vám podají teplý černý čaj. Po dalších několika hodinách pak dostanete čistý bujon, který má pomoci nastartovat gastrointestinální trakt. Tekutá strava, tedy rozmixované pokrmy se podávají ještě další dva dny.

V tomto období jsou zakázány tuhé potraviny i mléko, a to ani jakou součást pokrmu. pít je vhodné pouze slabý černý čaj, ovocný čaj, ovocné šťávy, můžete je sladit a ředit. Dopřát si můžete i želé, pudink nebo měkké rozmixované ovoce. Zakázán je alkohol i nápoje s oxidem uhličitým.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin.

Polévky, bujóny, tekutá strava

Polévky by v tomto období měly být lehké, nemastné, nekořeněné, ne příliš slané. Ideální jsou proto různé vývary. Polévky nesmí obsahovat hrášek.

Ostatně veškeré nadýmavé potraviny v tomto období nejsou vhodné. Hrozí totiž k hromadění plynů, což není pro střevo příliš přínosné. Nevhodná polévka je i ta rybí.

Vhodnými polévkami jsou naopak ty, které obsahují brambory (malé množství), dýni, cibuli, mrkev, řepu i cuketu.

Hlavní jídla

Potom, co přejdete na pevnou strav, můžete si dopřát i omeletu se zeleninou, houby, těstoviny, brambory, ryby a vařené libové maso (kuřecí, telecí, libové vepřové, ryby, vysoko procentní šunka i jemné párky).

Jíst můžete i obiloviny a všechny potraviny, které obsahují dostatek živin a blahodárně působí na trávicí systém. Pozor, neměli byste jíst příliš horké, ani studené. Do jídelníčku můžete po třech dnech po operaci zařadit i jogurt, kefír, sýry a trochu mléka.

Jíst můžete také želé a med. V malém množství pak švestky, fíky,datle, meruňky. Vyvarujte se mastným jídlům, smaženým pokrmům, kořeněným pokrmům, majonéze, kečupu, sladkostem a bílé mouky. Z bylinek doporučujeme mátu, pažitku, kopr, majoránku, kmín, sladkou papriku.

petržel kudrnku a meduňku. Vhodný způsob úpravy je vaření, pečení v alobalu a dušení.

Jak se stravovat

Jíst byste měli pravidelně 5-6 x denně v malých porcích. Velké porce by mohly poškodit trávicí trakt. Strava by měla být bezezbytková, tedy taková, která zanechává pouze minimum nestravitelných zbytků. Strava pak sníží mechanické dráždění střeva.

Apendektomie – odstranění slepého střeva (apendixu) – postup a co vše vás čeká?

Rekonvalescence po operaci slepého střeva - Vše o zdraví

Existují dva typy apendektomie: otevřená a laparoskopická

Apendektomie je chirurgické odstranění slepého střeva. Jedná se o relativně běžnou operaci, která se provádí k léčbě apendicitidy, zánětlivého stavu slepého střeva.

Appendix (slepé střevo) je malé trubkovité pouzdro připevněné k vašemu tlustému střevu. Je umístěn v pravé spodní části břicha. Přesný účel appendixu není znám. Předpokládá se však, že nám může pomoci zotavit se z průjmu, zánětu a infekcí tenkého a tlustého střeva.

Může to znít jako důležité funkce, ale tělo může i bez appendixu fungovat správně. Ačkoli je appendix obecně viděn jako pozůstatkový orgán jen s malou (či žádnou) funkcí, nedávný výzkum ukázal, že appendix může sloužit důležitému účelu.

Zejména může sloužit jako rezervoár prospěšných střevních bakterií.

Když se slepé střevo (appendix) zanítí a oteče, bakterie se mohou rychle rozmnožit uvnitř orgánu a vést k tvorbě hnisu. Toto nahromadění bakterií a hnisu může způsobit bolest v oblasti dolní části břicha. Chůze nebo kašel mohou bolest ještě zhoršit. Můžete také zaznamenat nevolnost, zvracení a průjem.

Pokud máte příznaky zánětu slepého střeva, je důležité okamžitě vyhledat lékaře. Pokud se stav neléčí, může slepé střevo prasknout (prasklý appendix) a uvolnit bakterie a další škodlivé látky do břišní dutiny. To může ohrozit život a minimálně to povede to k delšímu pobytu v nemocnici.

Pokud máte apendicitidu, existuje vážné riziko, že váš apendix může prasknout. K tomu může dojít, asi za 48 až 72 hodin poté, jakmile se objeví příznaky. Prasknutí může způsobit vážné, život ohrožující infekce zvané peritonitida.

Apendektomie je standardní léčba apendicitidy. Je důležité odstranit zanícené střevo ihned, než appendix praskne. Jakmile je provedena apendektomie, většina lidí se zotavuje velmi rychle a bez komplikací.

Proč se provádí apendektomie?

Apendektomie je často dělána pro odstranění slepého střeva, když infekce způsobila to, že je slepé střevo zanícené a oteklé. Tento problém se odborně nazývá apendicitida, laicky pak zánět slepého střeva. K infekci může dojít, když se otvor slepého střeva zanáší bakteriemi a stolicí. To způsobí, že se váš appendix zanítí.

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vyřešit apendicitidu, je odebrat appendix – tedy provést apendektomii. Váš appendix by mohl prasknout. Pokud se appendix praskne, bakterie a fekální, odpadní látky se mohou rozšířit do břicha.

To může vést k závažné infekci zvané peritonitida (zánět pobřišnice). Může se také vytvořit absces, pokud váš appendix praskne. Oba problémy jsou život ohrožující situace, které vyžadují okamžitý chirurgický zákrok.

Příznaky apendicitidy zahrnují:

  • bolest žaludku, která náhle začíná u pupíku a šíří se do spodní pravé strany břicha
  • otok břicha
  • zácpa nebo průjem
  • nevolnost
  • zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  • horečka

Ačkoli bolest z apendicitidy se obvykle vyskytuje v pravé spodní části břicha, těhotné ženy mohou mít bolesti v pravé horní části břicha. Je to proto, že appendix je umístěn výše během těhotenství.

Pokud se domníváte, že máte zánět slepého střeva, okamžitě jděte na pohotovost. Apendektomii je třeba provést okamžitě, aby se zabránilo komplikacím.

Jaká jsou rizika apendektomie?

Apendektomie je poměrně jednoduchý a běžný postup. S operací jsou však spojena některá rizika, třeba tako:

  • krvácení
  • infekce
  • poranění orgánů v okolí

Je důležité si uvědomit, že rizika apendektomie jsou mnohem méně závažné než rizika spojená s neléčenou apendicitidou. Apendektomie musí být provedena okamžitě, aby se zabránilo rozvoji abscesů a peritonitidy.

Jak se připravit na odstranění slepého střeva?

Před apendektomií se budete muset vyhýbat jídlu a pití nejméně osm hodin. Je také důležité informovat svého lékaře o jakýchkoli lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Váš lékař vám řekne, jak by se měly používat před a po zákroku.

Měli byste také informovat svého lékaře, pokud:

  • jste těhotná nebo se domníváte, že byste mohla být těhotná
  • jste alergičtí nebo citliví na latex nebo na některé léky, třeba ty, které se používají při anestézii
  • máte v anamnéze poruchy krvácení

Měli byste také zajistit, aby vás po zákroku odvezl člen rodiny nebo přítel. Apendektomie se často provádí za použití celkové anestezie, díky které můžete být ospalí a neschopní řídit několik hodin po operaci.

Jakmile jste v nemocnici, lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a provede fyzické vyšetření. Během diagnózy bude lékař jemně tlačit na břicho, aby určil zdroj vaší bolesti břicha. Pokud je zánět slepého střeva v rané fázi, může váš lékař objednat na krevní a zobrazovací testy. Tyto testy však nemusí být provedeny, pokud se váš lékař domnívá, že je nutná nouzová apendektomie.

Před apendektomií budete intravenózně dostávat tekutiny a léky. Pravděpodobně dostanete celkovou anestézii, což znamená, že během operace spíte. V některých případech vám bude místo toho podána lokální anestézie. Místní anestetikum znecitlivuje oblast, takže i když se během operace probudíte, nebudete cítit žádnou bolest.

Jak se provádí apendektomie?

Existují dva typy apendektomie:

Typ chirurgického zákroku, který zvolí lékař, závisí na několika faktorech, včetně závažnosti zánětu slepého střeva a vaší anamnézy.

Otevřená apendektomie

Během otevřené operace slepého střeva chirurg provede jeden řez v pravé spodní části břicha. Váš apendix je odstraněn a rána je uzavřena pomocí stehů. Tento postup umožňuje lékaři také vyčistit břišní dutinu, pokud váš apendix praskl.

Váš lékař může zvolit otevřenou apendektomii, pokud se váš apendix roztrhl a infekce se rozšířila do dalších orgánů. Je to také preferovaná metoda apendektomie pro lidi, kteří už v minulosti podstoupili chirurgický zákrok v oblasti břicha.

Laparoskopická apendektomie

Během laparoskopické apendektomie, chirurg přistupuje ke slepému střevu pomocí několika malých řezů v břiše. Poté se vloží malá, úzká trubice zvaná kanyla. Kanyla se používá k nafouknutí břicha oxidem uhličitým. Tento plyn umožňuje chirurgovi vidět váš apendix jasněji.

Zajímavé:  Čaje na hubnutí - vše o zdraví

Jakmile je břicho nafouknuto, do řezu se vloží nástroj zvaný laparoskop. Laparoskop je dlouhá, tenká trubice se světlem vysoké intenzity a kamerou s vysokým rozlišením. Tato kamera zobrazí obraz na obrazovce, což chirurgovi umožní vidět dovnitř břicha a vést nástroje, tka jak potřebuje. Když je takto nalezen apendix, bude odstraněn. Malé řezy se poté vyčistí, uzavřou.

Laparoskopická chirurgie je obvykle nejlepší volbou pro starší dospělé a osoby s nadváhou. Má méně rizik než otevřený postup slepého střeva a obecně po něm potřebujete kratší dobu zotavení.

Co následuje po apendektomii?

Po ukončení operace slepého střeva budete před propuštěním z nemocnice pozorováni po dobu několik hodin. Vaše životní funkce, jako je dýchání a srdeční frekvence, budou pečlivě sledovány. Personál nemocnice také zkontroluje případné nežádoucí účinky na anestezii nebo chirurgický zákrok.

Načasování vašeho propuštění domů bude záviset na:

  • vaší celkové fyzické kondici
  • typu provedené apendektomie
  • reakci vašeho těla na operaci

V některých případech budete možná muset zůstat v nemocnici i přes noc. Pokud by váš zánět slepého střeva nebyl nijak závažný, mohli byste jít domů ve stejný den, jako jste podstoupili chirurgický zákrok.

Pokud jste dostali celkovou anestézii, bude vás muset rodinný příslušník nebo přítel odvézt domů.

Účinky celkové anestézie obvykle trvají i několik hodin po operaci, takže může být nebezpečné řídit auto po zákroku.

Po několik dnů po apendektomii můžete cítit mírnou bolest v oblastech, kde byly provedeny řezy. Jakákoli bolest nebo nepohodlí by se měla během několika dnů zlepšit.

Váš lékař vám může předepsat léky k úlevě od bolesti. Může také předepsat antibiotika, aby se zabránilo infekci po operaci. Riziko infekce můžete dále snížit tím, že udržujete řezy v kůži čisté.

Měli byste také sledovat příznaky infekce, které jsou:

  • zarudnutí a otok kolem řezu
  • horečka nad 38.5 °C
  • zimnice
  • zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  • žaludeční křeče
  • průjem nebo zácpa, která trvá déle než dva dny

Přestože existuje malé riziko infekce, většina lidí se zotaví z apendicitidy a slepého střeva jen s malými obtížemi. Úplné zotavení z apendektomie trvá asi čtyři až šest týdnů.

Během této doby lékař pravděpodobně doporučí omezit fyzickou aktivitu, aby se vaše tělo mohlo uzdravit a v pohodě regenerovat.

Do dvou až tří týdnů od apendektomie (operace slepého střeva) byste se měli dostavit ke svému lékaři.

Jídlo po apendektomii

  • Můžete jíst normální stravu. Pokud je váš žaludek nějak neklidný, zkuste nevýrazné, nízkotučné potraviny, jako je suchá rýže, grilované kuře (libové maso), toasty a jogurt.
  • Pijte hodně tekutin (pokud vám to lékař neřekne jinak).
  • Můžete si všimnout, že vaše pohyby střev nejsou po operaci pravidelné. To je běžné. Snažte se vyhnout zácpě. Zaměřte se i na vlákninu. Pokud jste nebyli na záchodě ani po několika dnech, zeptejte se svého lékaře na užívání mírného projímadla.

Aktivita po apendektomii

  • Odpočívejte, když se cítíte unavení. Dostatek spánku vám pomůže zotavit se.
  • Zkuste chodit každý den. Začněte tím, že jdete trochu víc, než jste ušli předchozí den. Postupně zvyšujte vzdálenost, kterou chodíte. Chůze zvyšuje průtok krve a pomáhá předcházet zácpě.
  • Po dobu asi 2 týdnů se vyhýbejte zvedání všeho těžšího. Nenoste třeba děti, těžké tašky s potravinami a třeba i těžký kufřík nebo batoh, nebo i vysavač.
  • Vyhněte se namáhavým činnostem, jako je jízda na kole, jogging, vzpírání nebo aerobní cvičení, dokud vám lékař neřekne, že je to v pořádku.
  • Pravděpodobně si budete moci brát sprchu 24 až 48 hodin po operaci. Nedávejte si koupel po dobu prvních 2 týdnů, nebo dokud vám lékař neřekne, že je to v pořádku. Pokud máte v blízkosti řezu drenáž, postupujte podle pokynů svého lékaře.
  • Pravděpodobně se budete moci vrátit do práce za 1 až 3 týdny. Pokud jste podstoupili otevřenou operaci, může to trvat i 3 až 4 týdny.

Zajímavé informace o operaci slepého střeva (apendektomii)

1. Zánět slepého střeva může způsobit hlen či stolice

Většina případů zánětu slepého střeva je způsobena tím, že se hlen, stolice nebo cizí těleso „uvízne“ uvnitř slepého střeva a zablokuje otvor. Apendix se pak stane zaníceným nebo infikovaným. Jakmile k tomu dojde, může apendix prasknout a pak se jeho obsah vylije do břicha.

2. Apendix nepotřebujete, ale úplně k ničemu také není

Funkce slepého střeva není zcela jasná. Může pomoci tělu v boji s infekcí, ale není to nezbytný orgán. Po apendektomii přebírají infekční boj slepého střeva další orgány. Takže budete mít stejnou úroveň imunity, jakou jste měli, když jste měli svoje slepé střevo. Jakmile se zotavíte z operace, budete moci provádět všechny předchozí každodenní činnosti.

3. Většina apendektomií je jen minimálně invazivní

Dnes je většina apendektomií prováděna laparoskopicky. To znamená, že lékař udělá jen menší řezy a pak je kratší zotavení ve srovnání s otevřenou operací.

Pravděpodobně podstoupíte laparoskopickou operaci, pokud máte jednoduchou apendicitidu a váš apendix je neporušený. Otevřená chirurgie může být nezbytná, pokud se vaše slepé střevo roztrhne a infekce se rozšíří po celém břiše.

Váš lékař vám jistě řekne, jaký typ operace je pro vás vhodný.

4. Za dva týdny budete fit

Po apendektomii budete pravděpodobně nějakou dobu trávit v nemocnici. Jak dlouho zůstanete, bude záležet na typu operace a zda váš apendix praskne nebo ne. Lékaři vás obvykle povzbuzují vstát z postele a začít chodit ještě v den operace.

Tím se zabrání krevním sraženinám a vaše břicho bude znovu fungovat. Většina lidí obnoví normální činnosti během 1 až 2 týdnů.

Zeptejte se svého lékaře, kdy je bezpečné vrátit se do práce, do školy a ke sportovním a volnočasovým aktivitám.

A co vy? Podstoupili jste apendektomii? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o střevě přečíst?

Zdroje ke článku a relevantní studie

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Operace slepého střeva není banálním zákrokem

Data o operacích apendixu, která vycházejí z vyhodnocení péče vykázané zdravotnickými zařízeními zdravotním pojišťovnám v roce 2017, jež Deník získal od Kanceláře zdravotního pojištění, překvapí nezasvěceného už na první pohled: počty zákroků. Častější je, že jich nemocnice provedly za rok desítky; laik by spíš očekával, že se budou běžně šplhat do stovek.

Leckoho zaujme i průměrný věk středočeských pacientů: většinou se pohybuje kolem třicítky. Nejnižší průměr měli v čáslavské nemocnici, a to 24 let; naopak v Nymburce to bylo o třináct roků více: 37 let.

„Slepák“ si však nevybírá: v čáslavské nemocnici operovali i roční miminko; nejstaršímu pacientovi, jenž našel pomoc v Hořovicích, pak bylo 87.

 Poměrně běžné věkové rozpětí je přitom mezi pěti lety a sedmdesátkou.

Přečíst článek ›

V souvislosti s operací apendixu pacienti ve středočeských nemocnicích zpravidla stráví čtyři či pět dnů. Může to však být i podstatně déle, pokud se vyskytnou komplikace.

Ty mohou souviset třeba s pozdním příchodem pacienta k lékaři nebo dalšími chorobami, vysvětlil Deníku v obecné rovině ředitel mladoboleslavské Kliniky Dr. Pírka Stanislav Najman.

„Včasné vyhledání lékaře je u tohoto onemocnění důležité a výrazně zvyšuje pravděpodobnost bezproblémové léčby,“ připomněl.

Vliv má i náhoda

Pro Pírkovu kliniku vyznívá vyhodnocení péče z pohledu pacientů v rámci kraje nejpříznivěji: průměrná doba hospitalizace dosahuje jen 3,83 dne a žádného z nemocných nebylo třeba překládat na jiné oddělení. Tenhle výsledek však ředitel Najman nepovažuje za férové komentovat – s tím, že těchto zákroků dělali chirurgové z jeho týmu méně než jinde.

„Musím se vší skromností upozornit, že naše čísla počtů operací slepého střeva pro apendicitidu jsou ve srovnání s krajskými nemocnicemi malá – a tudíž mně nepřijde korektní vyjadřovat se ke kvalitě a možným komplikacím v souvislosti s tímto výkonem,“ zdůraznil.

To, že příznivý výsledek je tak trochu i dílem náhody, připouští Michael Kubáč, primář chirurgie mělnické nemocnice. Tam se dostali na průměrnou dobu hospitalizace 4,26 dne – a také bez nutnosti přeložení. „Určitě má vliv miniinvazivita; převážnou část pacientů operujeme laparoskopicky,“ řekl Deníku.

„Máme zkušený tým chirurgů, kteří mají zkušenosti s laparoskopií – od takto jednoduchých výkonů až po resekci střev. Používáme také velmi dobré vybavení: jak moderní laparoskopický přístroj, tak moderní elektrokoagulační jednotku k vlastnímu ošetření tkání,“ konstatoval primář.

Přečíst článek ›

  • Pochlubit se tím, že žádného z pacientů nebylo třeba překládat na jiné oddělení, se mohou týmy ještě dalších pěti nemocnic: v Příbrami, Nymburce, Slaném, Rakovníku a Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.
  • Operace apendixu ve středních Čechách* Počet případů za rok: více než 155- Oblastní nemocnice Kladno- Oblastní nemocnice Kolín* Počet případů za rok: 100 – 155- Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav- Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov* Počet případů za rok: 55 – 70- NH Hospital Hořovice- Oblastní nemocnice Příbram* Počet případů za rok: 50 – 55- Nemocnice Nymburk* Počet případů za rok: 25 – 40- Městská nemocnice Čáslav- Nemocnice Slaný* Počet případů za rok: 15 – 25- Masarykova nemocnice Rakovník- Nemocnice Mělník* Počet případů za rok: 5 – 15- Klinika Dr. Pírka Mladá Boleslav
  • Zdroj: Kancelář zdravotního pojištění; údaje za rok 2017
Zajímavé:  Ublížení Na Zdraví Jako Přestupek?

Přečíst článek ›

Zánět slepého střeva: příznaky, léčba (apendicitida)

Ve skutečnosti se jedná o zánět červovitého
výběžku
(apendix vermiformis) slepého střeva, což je výchlipka
na jeho konci.

Apendix je úzký, trubicovitý ocásek, připojený na slepé střevo
(caecum). Jeden jeho konec je uzavřen a druhý ústí do tlustého střeva.
Měří okolo 10 cm na délku a 1 cm na šířku a zřejmě se jedná
o vývojový pozůstatek.

Slepé střevo je uloženo v pravém podbřišku a pro trávicí činnost
nemá žádný význam. Je spíše pokládáno za lymfatický
orgán
, bez kterého se však tělo může snadno obejít.

Akutní apendicitis se rozvíjí velice rychle, proto ho
řadíme mezi náhlé choroby břišní, které mohou člověka ohrozit přímo
na životě. Vzniká ucpáním apendixu tuhým kusem stolice, cizím tělesem,
případně i nádorem.

Zánět apendixu může být dvojí povahy. Buď akutní,
jehož příznaky se rozvíjejí během několika dnů, nebo
chronický, charakteristický dlouhodobými proměnlivými
bolestmi břicha.

Rizikové faktory zánětu slepého střeva

Dříve se říkalo, že příčinou zánětu slepého střeva je polykání
pecek a žvýkaček, nedostatečně zuby a jazykem rozmělněná potrava,
napadení roupy nebo škrkavkami.

Škrkavky jsou střevní paraziti, kteří se do těla
dostanou při požití znečištěné potravy a mohou apendix doopravdy, ale
velmi vzácně i ucpat.

Apendicitida také souvisí s našimi stravovacími
návyky
. V rozvinutých zemí obsahuje strava nedostatek
vlákniny
a to má za následek zpomalení postupu tráveniny střevem.
Může dokonce dojít až k blokádám, které vyvolají apendicitidu.

Ve skutečnosti jsou toto však důvody menšinové. Většinou se jedná
o onemocnění naprosto nepředvídatelné, které ohrožuje
na životě i jinak absolutně zdravé jedince. Chronický zánět slepého
střeva se může objevovat např. u osob, kterým byl již jednou akutní
zánět slepého střeva rozehnán.

Prevence zánětu slepého střeva

Vzhledem k tomu, že riziko onemocnění nezávisí na dědičnosti,
pohlaví ani věku, lze jej částečně ovlivnit jedině
stravou.

V Evropě se jedná o jedno z nejčastějších zánětlivých
onemocnění, zatímco v některých částech Afriky a Asie se nevyskytuje
takřka vůbec. Proto se domníváme, že jedinou účinnou prevencí je strava
bohatá na vlákninu, kterou obyvatelé těchto zemí tak
často konzumují.

Udává se, že ke snížení rizika tohoto onemocnění přispívají
mléčné produkty, zelenina, ovoce, obiloviny, mandle a ořechy.

Další prevencí je snaha vyvarovat se snížení obranyschopnosti a
proniknutí mikrobiální infekce.

Příznaky a projevy zánětu slepého střeva

Uložení apendixu není u každého člověka stejné. V anatomických
atlasech je popsáno 6 různých lokalizací, kde může být červovitý
přívěsek nalezen, a proto ani příznaky nejsou vždy stejné.

Nejtypičtější pro rozvoj tohoto onemocnění jsou bolesti kolem
pupku
, které se pozvolna stěhují k pravému
podbřišku
. Místo největší bolesti se většinou nachází ve dvou
třetinách spojnice pupku a výběžku pánevní kosti. Tento bod se označuje
McBurneyův a je pojmenován podle amerického chirurga, který
jej poprvé popsal.

Doprovodnými příznaky bývají často pocity na
zvracení
, zvracení, teploty kolem
37,5°C
, zrychlený tep, zácpa,
nadýmání, nechutenství a citlivost
břicha na dotek
. Ojediněle se může vyskytovat i menší
průjem.

Bolesti se většinou zvětšují při chůzi a jiných otřesech, při
kýchnutí či zakašlání. Nemocný vyhledává úlevovou polohu, kterou je
většinou leh na zádech s pokrčenými koleny.

Pokud už je zánět v pokročilém stádiu a začíná dráždit
i břišní stěnu, objevuje se bolestivé píchnutí při náhlém uvolnění
prstů při předchozím stlačení.

Kromě těchto typických syndromů může toto onemocnění probíhat
v různých variacích, popř. napodobovat jiná břišní onemocnění. Proto
je nutné při jakýchkoliv problémech v oblasti břišní dutiny navštívit
lékaře! Apendicitis může být často zaměněn s ledvinovou kolikou,
zánětem žlučníku, či gynekologickým onemocněním.

Diagnostika zánětu slepého střeva

Pokud se onemocnění neprojevuje typickými projevy, může být určení
diagnózy poměrně složité. Vyšetření se neobejde bez řádné anamnézy
(pacient přesně popíše, jakým způsobem se potíže interpretují, jak
dlouho trvají a zda došlo k nějakým změnám), prohmataní a proklepání
břicha, změření pulsu a teploty a součástí je i vyšetření per rektum
(vyšetření prstem přes konečník).

Dále se rozborem krve pátrá po zvýšení počtu bílých
krvinek a jiných známkách zánětu. Užívá se i zobrazovacích technik
jako je SONO (ultrazvuk), popř. CT (počítačová
tomografie), endoskopické vyšetření a rentgen (prostý nebo s kontrastní
náplní).

U žen se doporučuje také gynekologické vyšetření, aby se vyloučilo
onemocnění pohlavních orgánů. Bolesti v podbřišku mají u žen často
příčinu v děloze, vejcovodech nebo ve vaječnících, popř. se objevují
v průběhu menstruačního cyklu. Apendicitidu velice často napodobují
vazivové uzlíky ve stěně dělohy, cysty a nádory vaječníků a záněty
v malé pánvi.

V průběhu těhotenství se může jednat i o potrat a výjimečně je
důvodem mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko usadí mimo
dělohu, např. ve vejcovodu nebo v břišní dutině. Tento stav ohrožuje
matku přímo na životě, protože vejcovod je poměrně bohatě zásobený
krví a při jeho narušení hrozí vnitřní krvácení.

Léčba zánětu slepého střeva

Pokud se na základě výše zmíněných vyšetření potvrdí podezření
na zánět slepého střeva, je pacient ihned hospitalizován
na chirurgickém oddělení. Nesmí nic jíst ani pít a je mu podána infuze.
Chirurg se pak může rozhodnout pro konzervativní nebo operační postup.

Konzervativní přístup znamená pobyt na nemocničním
lůžku, přísnou dietu a ledové obklady na
břicho. Většinou je lékaři navržen, pokud bolesti ustupují nebo je
zánět nepatrný. Až v 50% odezní zánět apendixu bez nutnosti
chirurgického zákroku. Zánět však může po nějaké době
vzplanout znova.

Daleko častěji se volí léčba operativní, a to
i v případě, že diagnóza není zcela jasná, ale zánět slepého střeva
nelze vyloučit. Zanícený apendix je odstraněn buď jedním krátkým řezem,
nebo laparoskopicky (pomocí malé kamery a tenkých
nástrojů).

Po laparoskopickém zákroku zůstanou na břiše většinou dvě
nebo tři malé jizvy. To, jakým způsobem bude operace provedena, rozhodne
chirurg v závislosti na akutnosti zánětu a celkovém stavu pacienta.
Většinou se jedná o nenáročný chirurgický zákrok, nevyžadující
velkou přípravu.

Po operaci je pacient většinou ještě 1 den nalačno a
pak je mu předepsána dieta s postupným přidáváním potravin do
jídelníčku.

Po několik týdnů by se neměla konzumovat strava, která by ošetřenou
část dráždila. To znamená vyhnout se příliš kořeněným jídlům,
pokrmům s vysokým procentem nestravitelných zbytků (citrusy), ořechům a
jahodám.

Pokud operace proběhne bez komplikací, měl by pacient hned druhý, popř.
třetí den po operaci poprvé vstát z lůžka, aby se
zabránilo riziku tromboembolické nemoci, při níž se v krevním oběhu
vytvoří krevní sraženina, která může mít závažné následky.

Dále se podávají prostředky tišící bolest
(analgetika) a sleduje se odchod moči a stolice. Pokud vše
proběhne bez problémů, je průměrná doba hospitalizace 4-7 dní a
k dobrému zhojení jizvy je nutno dodržet šest týdnů bez zvýšené
fyzické aktivity.

Jak si mohu pomoci sám

Pokud máte podezření na zánět slepého střeva, ihned vyhledejte
lékařskou péči
. Vzhledem k tomu, že pokud není u akutní
apendicitis ihned zahájena léčba, může mít smrtelný dopad, není důvod
vyčkávat.

Komplikace zánětu slepého střeva

Pokud akutní apendicitis není včas rozpoznán a léčen, hrozí
nebezpečí přestoupení zánětu i na okolní orgány a
v horším případě dokonce prasknutí apendixu a vylití
jeho obsahu do břišní dutiny.

Po prasknutí dojde na chvíli k náhlému
ústupu bolestí a dočasné úlevě, ale v tomto okamžiku se začíná
rozvíjet závažný zánět pobřišnice (peritonitida),
jehož následky jsou často smrtelné.

O prasknutí apendixu svědčí velmi
tvrdé břicho citlivé na pohmat.

Několik dní po operaci musí pacient zůstat na sledování ještě
několik dní v nemocnici. Nezřídka se totiž stává, že dojde ke
zvracení, zástavě větrů a stolice, teplotám či bolestem břicha. To je
závažnou komplikací a mnohdy musí být proveden ještě jeden chirurgický
zákrok.

Častými pooperačními komplikacemi jsou také srůsty,
které můžou způsobit špatnou průchodnost střev a u žen také
neplodnost.

Velice závažný může být apendicitis v těhotenství. Určení
diagnózy je totiž velice často nesnadné, protože děloha překáží ve
vyšetření. A neléčený zánět může snadno přestoupit na dělohu a
ohrozit tak plod. V takové situaci je nutno přistoupit k operaci skrz
konečník (per rektum). Děloha musí být obložena rouškami a chirurg by se
jí neměl ani dotknout. Hrozí totiž riziko předčasného porodu.

Zajímavé:  Anemie Z Nedostatku Železa Příznaky?

Poznámky k zánětu slepého střeva

Pokud je průběh zánětu vážnější, popř. dojde až k prasknutí
apendixu či poškození pobřišnice, měla by být indikována
lázeňská léčba.

Po chirurgickém zákroku se již nikdy toto onemocnění nemůže
opakovat.

Diskuse

Další názvy: apendicitida, apendicitis, slepák, zánět červovitého výběžku střeva

Jak se zdravě stravovat po operaci slepého střeva

E3len 17. 1. 2009 15:26

Ahoj,

tak Nový rok nezačal pro mě zrovna moc příjemně, prodělala jsem operaci slepého střeva s chronickým zánětem ještě teď se z toho dostávám. Absolutně se mi změnil pohled na život a to asi ve všem, hlavně chci změnit komplet životosprávu, žít tzv. zdravě, více sportovat, jíst více v malých dávkách, ale udržovat si dobrou postavu. Já teda jsem hubená a po operaci mám teď jen 45kg jelikož mi špatně pracují střeva, jsem dosti rozhozená, tak beru i vitamíny Nutrolin B a Selzinek plus. Ale hlavně chci změnit jídelníček co nedráždí tak střeva, jíst ovoce a zeleninu, více vlákniny do sebe, tak ty jogurty Activia snad mají nějaký účinek? Pokud máte někdo stejnou zkušenost po slepáku, budu ráda za rady…. jak říkám, změnil se mi celý život a už se nechci nikdy večer přejídat…. chci žít zdravě…. Jinak mě je 22.

paja1 17. 1. 2009 16:08

Po operaci apendixu mi doporučila lékařka aspoň 2 měsíce nejíst pečivo, hlavně ne čerstvé. Určitě activii bez příchuti a actimel, také jsou dobré tablety Lactobacilus – jsou volně prodejné, ale jsou obsažené v jogurtech. Nic nadýmavého. Po rekonvalescenci bych dala přednost celozrnému pečivu.

E3len 17. 1. 2009 16:14

Paja1: moc děkuji za rady,… pečivu se určitě vyhnu. Ještě dotaz, jelikož nemám ještě děti, prý se doporučují po slepáku lázně kvůli gravitidě? říkal mi prak.lékař. Máte zkušenost s pobytem v lázních, kde jak dlouho…? doktor mi to napíše – ten poukaz, takže mi to bude hradit pojišťovna.

paja1 17. 1. 2009 16:33

Zkušenost s pobytem v lázních nemám, lékaři nechtějí lázně předepisovat,…… ale určitě je to výborná rekonvalescence.

Fibi 17. 1. 2009 20:13

E3lenAhoj. Já byla se slepákem poprvé 12/97, podruhé, kvůli rozsáhlému zánětu v dutině břišní 10dní po té první. Nikdo mi tenkrát neříkal nic o změně jídelníčku. Do lázní mě poslali, byla jsem měsíc v Klimkovicích u Ostravy a mohu jen doporučit! Jelikož trpím na srůsty a ty mi dělají problémy, musela jsem na třetí operaci v r.2000.

V lednu 06 jsem byla na čtvrté (ve 25letech) a to mi i rovnou propláchli vejcovody, protože mi roky doporučovali otěhotnět dřív, než mi to těmi srůstami nějak sroste. Tři týdny po této operaci jsem otěhotněla, teď máme syna. 4 měsíce po porodu jsem opět otěhotněla, ale ve 13.týdnu potratila, ani nevím proč.

Každopádně Ti lázně fakt doporučuji a držím palce, ať nedopadneš jak já.

E3len 18. 1. 2009 12:55

Fibi: jejku, tak to sis taky dost prožila… já doufám, že ty srůsty se v mně neudělají… to bych nerada, ale ten zánět jsem měla ošklivej, ono i ten slepák, bylo to jen tak tak .. utekla jsem hrobníkoj z lopaty….

já po té operaci se chci snažit jíst zdravě, a celkově změnu, více cvičit, chodit na procházky (koneckonců mám psy), změnit životosprávu, už i více doma větrám jsem se naučila z nemocnice. Já teda jsem byla i před operací hubená, ale plácala jsem všemožné jídlo do sebe, zvlášť když jsem nestíhala, tak jsem šla prostě do McDonaldu atd. to je teď už v tabu! Snažím se jíst po 2,5h v malých dávkách a zdravě. Jím pravidelně v 7h, v 9:30h, 12, v 14:30h a v 17h… ale ještě si kolem 19h dávám třeba activia nápoj. Dost už jsem prostudovala na internetu co jíst a co ne, co nadýmá a co ne…. ale budu ráda i za další rady zde. Ty lázně určitě pojedu a asi prý Františkovy jsou na tu gravitidu. Jej ale být tam měsíc? Pane jo

E3len 19. 1. 2009 10:58

Ještě mám jen takový dotaz kdo jste po operaci slepáku…. je normální, že kolem jizvy mám takovou malou bouličku? Jako že to je kolem jizvy ztuhlé a bolí to…. sestra říkala, že to je normální, ať to mažu krémem. Ale bojím se, abych třeba neměla ještě nějaký zánět, nebo dokonce srůsty či kílu? jak se to projevuje?

méně než10 příspěvků

Danny76 14. 6. 2010 1:07

Ahoj,akorát jsem po operaci slepého střeva a měl jsem podobný průběh jako ty. Chci se tě zeptat, jak dlouho ti trvala rekonvalescence atd.? Dík za rady.

méně než10 příspěvků

stepule 30. 6. 2010 19:55

Ahoj já jsem byla na operaci minulou středu se slepým střevem, akutní zánět, a přijela sem asi do slova za 5min 12. Měla sem navíc srůsty s vaječníkem, tak mi to ihned odstranili. Chtěla bych reagovat na to vynechání pečiva..přijde mi to jako hloupost, tělo potřebuje nějakou vlákninu aby správně fungovala peristaltika střev..

mě při propouštění před dvěma dny řekla sestra, že mám dodržovat dietu, nesmím nic, co nadýmá, ani bublinkovou vodu jen neperlivou a nic kořeněného a pikantního.Můj stav je asi takový že od propuštění nemůžu spát, bolí mě strašně záda, a celé břicho od jizvy až dolů směrem k pohlavním orgánům, mám taky modřinu až tam, jak mi stéká krev a hojí se to.

Jinak několikrát denně chladím břicho ledovým, protože mi rána neskutečně hoří. V pátek mě čeká kontrola tak jsem zvědavá.A co se týče lázní..je pouze na doktorovi zda je nabídne nebo ne, ale říká se, že ženy před těhotenstvím by lázně měly dostat aby neměly problém s otěhotněním. Jinak rekonvalescence je různá podle typu těla a osoby..

mě napsal doktor rekonvalescenci a neschopnost práce do konce srpna.

méně než10 příspěvků

Issis2011 18. 8. 2011 12:20

Ahojte, jsem 4 dny po operaci slepého střeva a průběh rekonvalescence mi přijde naprosto pohotový.

Včera mě pustili z nemocnice, i když jsem se jim tam nevykakala a jakmile jsem přijela domů, všechno šlo naprosto hladce. S tím pečivem bych byla obezřetná.

Já prozatím jím pouze kašovitou stravu nebo vývar s trochou zeleniny a masa. Vše jen malé porce a víckrát denně. Také pevně doufám, že budu brzy těhotná, držte mi palce!

8412 18. 8. 2011 23:17

Cituji E3len: prý se doporučují po slepáku lázně kvůli gravitidě?

graviditě? Mě tam neposlali, i když jsem byla komplikovaný případ. Tak jsem zvědavá co těhotenství. Ještě žádné děti nemám.

Doporučuji zvážit snášenlivost pšenice. Mnoha lidem dělá ve střevech zle. Jsem jedna z nich. A rohlík by mě „roztrhal“…

38608 19. 8. 2011 7:08

Já jsem měla též komlikovaný slepák – doktoři to pěkně zkur*** a zanesli mi do slepáku kožní infekci – po měsíci a půl jsem odešla z nemocnice už docela ok (doma jsem musela ještě sama 3x denně čistit ránu) ale co se jídla týče, tak jsem nejdřív mohla jen jídlo „tekuté“ – takže jsem měla pořád jen dom. vývary a tpd… Pak jsem měla možnost jíst i jogurty, na kašičku ovoce, a tak dál… Chce to hlavně čas..

A ano, tenkrát byly doporučovány Frant. lázně – na měsíc, kde ti to hradilo zdrav. poj. (bohužel, teď je to zavřený, takže kdyby si tam chtěla jít na nějaký zábal tak jen ze svojí kapsy a to je fííha dost =/ ) ale než jsem ten pobyt dostala, tak jsme se museli rvát min.

půl roku aby nám dali to povolení – přičemž doktor mi řekl, že bych měla mít správně dva pobyty kvůli té infekci ale bohužel dostala jsem jednu – od té doby mam v pytli menzes (pouze na 3 dny a slabý) a špatně fungující vaječníky – takže budu ráda i za to jedno dítě, teda pokud se to povede… =/

8412 24. 8. 2011 0:27

Cituji Miskulka: Já jsem měla též komlikovaný slepák – doktoři to pěkně zkur***

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector