Řídká stolice u dětí – Vše o zdraví

Stolice u kojenců je velmi diskutovaným tématem v poradnách i u lékaře. A ačkoli ve většině případů se různé obavy rodičů vůbec nepotvrdí, je dobré barvu kojenecké stolice kontrolovat.

Proč? Kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, procházejí bouřlivým vývojem a obsah jejich plenek o tom může mnohé napovědět. Ze stolice se dá usuzovat na to, zda je dítě kojeno, nebo je krmeno umělou výživou, jak se v případě kojení stravuje maminka a také – a právě proto je dobré toto téma neignorovat – může ukazovat na možnou zdravotní komplikaci.

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Jak vypadá zdravá stolice kojence?

První stolici (smolku) pozorujeme většinou během prvního dne kojence, je tmavě zelená až černá, má hustou konzistenci. Během prvních několika dní (zpravidla 3 dnů) se od ní dětský organismus vyčistí a po 3 dnech již kojenec mívá stolici tzv. normální.

Paleta barev „normální stolice“ se u kojence pohybuje od žluté přes žlutohnědou až po nazelenalou barvu (obrázky 7, 8, 9), její konzistence připomíná míchaná vajíčka a vůně bývá nakyslá. Barvu stolice ovlivňuje složení mateřského mléka, v případě zelené barvy to může indikovat vyšší obsah laktózy v mléce nebo konzumaci koření a potravin s vyšším obsahem železa (např. špenát) u maminek.

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Co znamená zelené zbarvení stolice kojence?

Také po prodělání novorozenecké žloutenky se barva kojenecké stolice může měnit a vykazovat nazelenalou barvu, protože dětský organismus vylučuje ve zvýšené míře odpadní produkt, barvivo bilirubin. Zelená stolice tedy nemusí znamenat, že je mateřské mléko nedostatečné, tzv. „hladové“, a že je nutno dítě dokrmovat, jak se to tradovalo za našich babiček.

Kdy bychom měli zpozornět?

Zvýšenou pozornost bychom ale měli věnovat stolici, která je neobvykle řídká, vodnatá, slabě barevná nebo bezbarvá a s viditelným obsahem hlenu (obrázky 1 až 6).

Hlen je obvykle čirý, bílý nebo nažloutlý a konzistencí připomíná rosol. Běžně je ve stolici v malém množství přítomen, ale nikoli tak, abychom jej mohli vidět.

Případy, kdy je stolice jen velmi slabě zabarvená a obsahuje větší množství hlenu, mohou indikovat onemocnění dítěte (chronický nebo akutní zánět trávicího traktu nebo jeho části).

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Také příliš řídká konzistence může indikovat nemoc

Také velmi řídká stolice, která se převážně vsakuje do plínky a nezůstává na jejím povrchu, by nás měla upozornit, že s naším miminkem něco nemusí být v pořádku a že trpí průjmem. Zvláště pokud je miminko zároveň neklidné a má nafouknuté nebo tvrdé bříško. To mu může způsobovat bolesti a teploty. V takovém případě je nutní navštívit lékaře a nechat kojence vyšetřit.

Čtěte také: Co znamená zelená stolice u dítěte? >>

Stolice: co vypovídá barva, konzistence o zdraví? NaturalSwiss®

Stolice prozradí mnoho z hlediska našeho zdraví.

Věděli jste, že z její barvy, zápachu a struktury můžete sami odhalit, jestli je vaše zažívací soustava v pořádku a že prozradí hodně i o vašem zdravotním stavu? Proto, když chcete předcházet různým onemocněním, denně kontrolujte její kvalitu.

Neděláte to? Nezajímá vás to a je vám to dokonce odporné? Když je to tak, udělejte v tomto směru nápravu co nejdříve, protože takto můžete předejít různým vážným zdravotním komplikacím.

Když není ta vaše ideální, tj. nemá zbarvení starého zlata, tvar zralého banánu, konzistenci podobnou zubní pastě, neplave na hladině vody, a navíc nepříjemně zapáchá, v tom případě čtěte pozorně dále.

Od čeho závisí její konzistence?

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Ve všeobecnosti stolice a její konzistence může záviset i od toho, co jsme předcházející den snědli. Konzistence nemusí znamenat nic špatného, zejména když se jedná o změnu krátkodobou, jednou za čas, od jednoho vyprázdnění k druhému. Když však změna barvy a struktury přetrvává delší dobu, může to být následkem méně vážných, až vážných zdravotních problémů. Naznačuje varování, které nesmíme nechat bez povšimnutí a je třeba navštívit lékaře, aby se zjistila základní příčina. Například, když je barva stolice světlá, šedá nebo nazelenalá, může signalizovat ucpané žlučovody nebo případné onemocnění jater.

K rannímu vyprázdnění si můžeme pomoci tak, že ráno na lačno vypijeme 2 dcl vlažné vody.

Specifické příčiny a typy:

Žlutá stolice, nepříjemně zapáchající: špatné vstřebávání (malabsorpce) tuků následkem nedostatečné činnosti pankreatu (slinivky břišní), která se projevuje při pankreatitidě, rakovině pankreatu, cystické fibróze či celiakii.

Černá stolice, nepříjemně zapáchající: krvácení v žaludku nebo ve vrchní části tenkého střeva následkem přítomnosti vředů nebo nádoru. Černá barva však nemusí znamenat nic špatného, když užíváme výživové doplňky s obsahem železa. V tom případě však nezapáchá, změní se pouze barva.

Krvavá stolice, krev ve stolici, kaštanová barva: krvácení vředů nebo nádoru, nacházející se ve střední části tenkého střeva nebo v první části tlustého střeva, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida (vředový zánět tlustého střeva).

Tvrdá stolice, ve vodě rychle klesá ke dnu: může naznačovat, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatek stravy bohaté na vlákninu, jako je například zelenina, ovoce, celozrnné výrobky nebo nepije dostatečné množství vody. Tvrdá bývá i tmavá, protože zůstává ve střevě déle, než je potřebné a užitečné a způsobuje zácpu. Její vytlačování vede ke vzniku hemoroidů.

Úzká stolice nebo rozdělená na několik částí, může být předzvěstí onemocnění tlustého střeva.

Jaký je rozdíl, když se objeví krev ve stolici nebo po ní?

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Jestliže obsahuje krev (krvavá stolice), je to následek krvácení v horní nebo dolní části trávicího traktu. Podle barvy krve se dá zjistit, zda nastává v žaludku nebo v horní části tenkého střeva, resp. v dolní části tenkého nebo tlustého střeva. Když je krev tmavá, může se jednat o prasklý žaludeční vřed nebo dvanáctník, následkem čeho má černou barvu. Naopak světlejší prozrazuje, že krvácení nastalo ve druhé polovině trávicího systému. Krvavou stolici může způsobit kromě jiného rakovina žaludku nebo střeva, zanícení výdutí (divertiklů) – divertikulitida, ulcerózní kolitida. Avšak ne vždy je přítomnost krve viditelná. V tomto případě se nazývá „okultní” krev – tj.  skrytá. Když zpozorujeme jakékoliv změny, rozhodně je důležité co nejdříve navštívit doktora a nechat si udělat tzv. fekální okultní krevní test zkr. FOBT), který odhalí skrytou krev ve stolici. Je důležité si uvědomit, že může mít přechodně červené zbarvení i po konzumaci červené řepy. Toto zbarvení je neškodné.

Když se objeví krev po vyprázdnění, signalizuje, že jde o těžkosti se zanícenými vnitřními anebo vnějšími hemoroidy, které začnou krvácet následkem vytlačení. Krev po stolici lze pozorovat i po mechanickém poškození sliznice análního otvoru. V tomto případě je světle červená a opět je důležité co nejdříve jít k lékaři.

Zelená stolice a její původ

Játra neustále produkují žluč. Tuto světle zelenou tekutinu vylučují přímo do tenkého střeva nebo ukládají ve žlučníku. Žluč je potřebná v případě absorpce tuků a vitaminů rozpustných v tuku. Zároveň pomáhá, aby byla stolice měkká a odpovídá za hnědou barvu.

Jak je možné, že má žluč zelené zbarvení? Zde je vysvětlení: jak žluč postupuje přes střevo, postupně se mění barva ze zelené přes žlutou až hnědou a to účinkem bakterií v tlustém střevě, které žluč změní na žlučové soli.

Zelená barva naznačuje, že potrava prošla střevem rychleji (to se nazývá zkrácená doba tranzitu, viz. zažívací potíže), dřív, než se mohla změnit ze zelené na hnědou. Průjem urychlí transit potravy střevem.

Tedy jakýkoliv faktor, který vyvolá průjem, může způsobit, že jeho konečným důsledkem je takáto barva.

Onemocnění:

Nazelenalá stolice se může tvořit i při konzumaci zvýšeného množství stravy obsahující chlorofyl – přírodní zelené barvivo nacházející se zejména ve špenátu, v listové zelenině (hlávkový salát, ledový salát a pod.), v brukvovité zelenině (kapusta, zelí, brokolice). Potom to, jakou má zelenina barvu, v některých případech ovlivňuje stolici.

Stejně i užíváním výživových doplňků obsahujících bismut. Když vzniká tmavá stolice do zelena nebo zelené barvy po konzumaci výše uvedených potravin a výživových doplňků, nemusíme mít obavy. Tento stav bývá i následkem používání projímadel nebo antibiotik.

Ovšem zelená barva může být i znakem různých závažných onemocnění, když jsme nekonzumovali žádné potraviny, které by ji mohly zapříčinit. Obecně platí, že když nezmizí po dvou, maximálně po třech dnech, dále nečekejme a rozhodně navštivme doktora, protože může signalizovat otravu jídlem, vedlejší účinky léků, ale i vážná onemocnění, např.

onemocnění střevního systému (ulcerózní kolitida, IBS doprovázený bolestmi v dolní části břicha, Crohnova nemoc, celiakie, citlivost na lepek, rakovina apod.), poruchu ve vstřebávání (malabsorpce), cestovatelský průjem, stejně může zapříčinit infekční průjem – zvlášť salmonela a giardia, resp. zvýšený počet nežádoucích bakterií v tenkém střevě.

Některé z uvedených příčin můžeme i sami řešit a úspěšně odstranit. Jak? Například odstraněním nežádoucího nárůstu bakterií v tenkém střevě.

Zajímavé:  Vysoka Delozni Sliznice Priznaky?

Co způsobuje rozmnožování bakterií?

Rozmnožování je relativně všeobecný stav, který může být v organismu přítomný několik let aniž bychom si to všimli. Může se to stát proto, že mnohokrát užíváme antibiotika, antacida a jiné léky. Ty odstraní nejenom nežádoucí choroboplodné, ale současně i prospěšné bakterie – probiotika ze střeva.

Tenké střevo za normálních okolností obsahuje relativně malý počet bakterií. Avšak uvedené faktory mohou zapříčinit přebytečný nárůst bakterií v tenkém střevě. Tyto potom v procesu nazývaném dekonjugace žluče způsobují nedostatečnou absorbci tuků (malabsorpci tuků) a blokují i vstřebávání sacharidů (cukrů).

Místo, abychom je zužitkovali, zůstávají sacharidy uvnitř tenkého střeva, kde nastává jejich nežádoucí kvašení. To má za následek tvorbu plynů, bolestivé nadýmání, zapáchající plyny, tvorbu hlenu ve stolici (hlenovitá stolice) a může vzniknout řídká zapáchající stolice i průjem. Sladké a škrob obsahující potraviny způsobují nejhorší symptomy.

Toxické metabolické produkty nežádoucích bakterií poškozují střevní buňky a tím se zamezí tomu, aby se vstřebávaly živiny. Kromě snížené schopnosti absorpce živin může vzniknout potravinová alergie, resp. intolerance. Nepříjemný zápach stolice může signalizovat i infekci.

Pro zdraví našich střev je velmi důležité, aby naše strava byla pestrá, obsahovala vitaminy a vlákninu. Vláknina se nachází v celozrnném pečivu, ovoci a zelenině a také v některých doplňcích stravy.

Konkrétní příčiny

Snížená pohyblivost  zapříčiněná nadbytkem cukru v potravě, chronický stres a zdravotní potíže, např. diabetes, snížená funkce štítné žlázy (hypotyroidismus) a sklerodermie. Ze statistických údajů vyplývá, že ve Spojených státech více než 40 % osob trpících cukrovkou a současně i chronickým průjmem, vyvolaný problém souvisí s nárůstem počtu bakterií v jejich tenkém střevě.

Snížená tvorba kyseliny solné (hypochlorhydrie) v žaludku se mnohokrát projevuje v průběhu procesu stárnutí. Protože je žaludeční kyselina kyselá, je nápomocná při zabíjení bakterií. Když je kyseliny méně, je více pravděpodobné, že se budou rozmnožovat. Další příčinou nedostatečné produkce žaludeční kyseliny je zvýšené užívání antacid.

Strukturální abnormality v tenkém střevě – operace, divertikly, slepý prstenec  v tenkém střevě, střevní obstrukce a fistuly u Crohnovy nemoci. Tento uvedený seznam není kompletní a uvádí pouze některé strukturální příčiny způsobující zvýšený počet bakterií. 

K dalším příčinám je možné zařadit i následující: stres, snížená imunita, některé druhy léků, např. steroidy, antibiotika a antikoncepční tabletky, nedostatek vlákniny v potravě a nedostatek pankreatických enzymů.

Příznaky nadměrného množení bakterií v tenkém střevě

  • Nafouklé břicho a tvorba plynů po jídle
  • Zácpa
  • Chronická řídká stolice anebo průjem – studie prokázaly, že u 48 až 67 % osob s chronickým průjmem byl současně i zvýšený nárůst bakterií v tenkém střevě
  • Deprese
  • Únava – způsobená megaloblastickou anémií; následek nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové vede k megaloblastické anémii, v jejímž případě produkuje kostní dřeň velké červené krvinky patogenního tvaru (megaloblasty)
  • Nedostatek živin i přes užívání doplňků výživy
  • Ztráta hmotnosti
  • Bolesti břicha

Přírodní prostředky proti přemnožení bakterií

Tvorba plynů zhoršující se následkem konzumace vláknin a cukrů.

Přesné testování a léčba nárůstu bakterií je celkem složité. Konvenční léčba všeobecně používá antibakteriální léky, které však zahubí i užitečné bakterie – probiotika. Existují čtyři způsoby, jak zvládnout a léčit přírodními prostředky nežádoucí nárůst v organismu člověka:

Hlen ve stolici

Nejčastěji je projevem nespecifického zánětu střevní sliznice,  co samo o sobě není nebezpečné. Hlen ve stolici se může vyskytovat při zácpě, ale i tehdy, když má někdo průjem.

Horší jsou případy, kdy ho doprovází i krev z konečníku. Může být i následkem syndromu dráždivého střeva (IBS), který je doprovázen zácpou.

Jejich diagnostika a léčba už rozhodně patří do rukou odborníka – gastroenterologa.

Podle alternativní medicíny hlen ve stolici častěji zapříčiňuje zvýšený výskyt bakterií tenkého střeva nebo potravinové alergie a citlivost. Tyto potíže lze častokrát snadno vyřešit pomocí diety a užíváním výživových doplňků.

V případě nadměrného množství bakterií se plynatost a nadýmání výrazně zhoršují po konzumaci cukru v jakékoliv formě, ať už je to bílý cukr, chléb, těstoviny, rýže a mléko (které obsahuje mléčný cukr nazývaný laktóza).

U osob, u nichž se vyskytuje hlen ve stolici následkem potravinové alergie, by bylo dobré vyloučit ze stravy potraviny způsobující alergii.

Další příčiny způsobující hlen ve stolici, jsou:

  • divertikulitida
  • celiakie
  • Crohnova nemoc
  • ulcerózní kolitida

Když je jazyk pokrytý silným bílým povlakem se stopami po zubech na okrajích, znamená to, že hlen vzniká důsledkem konzumace mastných jídel, mléčných produktů a pšenice. Tyto potraviny se často doporučuje vynechat za stravy do té doby, dokud se stav nezlepší.

Příčinou hlenu mohou být i bakterie a parazité, resp. infekce, které způsobují. Často je doprovází náhlý průjem, bolesti v dolní části břicha a krvavá stolice.

Co dělat, když je ve stolici hlen?

Když nejde o závažná onemocnění, hlen ve stolici, resp. plynatost, zácpa, lze často vyřešit jednoduchým zvýšením příjmu vody, užíváním léčivých rostlin či potravinových odhleňovačů vytvářejících hladký povlak na sliznici střeva. K nim patří např. lněná semínka, která před použitím necháme namočená na noc ve vodě. Účinnou pomocí při řešení těchto problémů je také Clean Inside Program.

Žlutá stolice

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Podobně jako stolice zelené barvy, jejíž zbarvení může způsobit zvýšený příjem zelených potravin, stejně i ta žluté barvy může být zbarvená do žluta zvýšeným příjmem potravin obsahující žluté až oranžové pigmenty jako jsou např. karoteny. Ty se nacházejí např. v mrkvi, karotce, meruňkách apod. a způsobují, že vzniká oranžové nebo okrově žluté barvy. Tento jev je samozřejmě neškodný a krátkodobý, ale v jiných případech nelze žlutou stolici pokládat za normální. (Mezi často hledané výrazy na internetu patří i:  Častá kašovitá -, zelená – u kojence, – kojence, častá -, – novorozence,)

 Stolice žluté barvy může signalizovat:

  • rychlý přechod potravy trávicím systémem. Často se vyskytuje u osob s GERD (gastroezofagální reflux)
  • nedostatečné vylučování žluči
  • bakteriální infekci ve střevech, která se obvykle objeví náhle
  • genetické onemocnění – celiakii, kdy tělo není schopno správně trávit lepek
  • zánět žlučovodů zapříčiněný bakteriální infekcí anebo žlučovými kameny
  • zánět žlučníku – způsobený ztvrdnutím žluči a tvorbou krystalů. Ty se mohou tvořit následkem cirhózy anebo onemocnění krve
  • infekci giardií – parazitem, který žije na povrchu střeva. Zdrojem je kontaminovaná voda a šíří se zejména mezi dětmi a jejich pečovateli. Do organismu se dostává ústy.  Při jejich odstranění poskytne velkou pomoc antiparazitární doplněk výživy Parasic.
  • zánět jater (hepatitida) – virové onemocnění jater. Existují tři hlavní formy (A, B, C) a celá řada ne tak známých forem.
  • žloutenku – kdy se následkem zvýšené hladiny bilirubinu kůže zbarví na oranžovou nebo žlutou. Současně ji může doprovázet stolice žluté barvy. Je to onemocnění vyskytující se u osob s problémy s játry, resp. mají některou formu hepatitidy.
  • malabsorpční syndrom – porucha absorpce živin

Světlá stolice

Může ji zapříčinit nedostatečná činnost ledvin. Stolice světlé barvy se vyskytuje při zdravotních problémech, např. zánět žlučníku, přítomnost žlučových kamenů, infekce, kterou způsobily parazité (giardie), cirhóza jater, chronická pankreatitida a zanícení jater.

Když je zbarvená do hněda, je to výsledek působení žlučových solí jater. Když je snížená jejich produkce, barva bude světlá. Další příčinou může být užívání léků obsahující hydroxid hliníku.

Stolice může přechodně vyblednout po vyšetření, při kterém se používá bariový test, může být lesklá nebo šedá, může plavat na hladině vody a může nepříjemně zapáchat následkem přítomnosti tuku ve stolici.

Tvrdá a řídká stolice

Tvrdá stolice vzniká při pomalém transportu potravy zažívacím systémem, co je typické při zácpě. Může to být následek nedostatečného příjmu vlákniny a nedodržení pitného režimu. 

Řídká stolice je naopak důsledkem rychlého přechodu potravy střevem, co je charakteristické při průjmu. Někdy se může objevit i vodnatá stolice.

Existují i další druhy a tvary, o kterých se dozvíte v některém z našich dalších článků:

  • přerušovaná,
  • kouskovitá,
  • kašovitá,
  • jílovitá,
  • stužkovitá,
  • stojatá,
  • acholická,
  • tuhá,
  • mazlavá

Všechno o stolici ve zkratce

Proč stolice smrdí?     Stolice většinou nemá příjemnou vůni, která závisí i od zkonzumovaného jídla a bakterií nacházejících se v tlustém střevu. Vysloveně nepříjemná vůně může poukazovat i na vážné zdravotní problémy.

Jak vypadá stolice, pokud má někdo rakovinu tlustého střeva?     Znaky a příznaky rakoviny tlustého střeva mohou být následující: změna vylučovacích návyků, včetně průjmu nebo zácpy, resp. časté vyprazdňování. Krvácení v oblasti konečníku, krev ve stolici, neustálá bolest v oblasti břicha, střevní křeče, nadýmání.

Zajímavé:  Černý hlen - vše o zdraví

Jaké je množství stolice, pokud piju pouze tekutiny? Stolice se tvoří i tehdy, pokud někdo nejí, protože sekreční žlázy produkují výměšky. Ty se promíchají a vzniká tak tekutá stolice.

Jaké procento přijaté potravy se stane stolicí? Stolice je složena přibližně z 30 procent z odumřelých bakterií, z 30% nestravitelné stravy, jako například celulóza. 10-20 procent tvoří cholesterol a jiné tuky, zatímco zbývajících 10-20 procent tvoří anorganické látky, jako například kalcium fosfát. 2-3 procenta tvoří bílkoviny.

Jak častá stolice je normální?     Těžko říci, co lze nazvat normálním. Vyprazdňování je na jedné straně u každého jiné, na druhé straně je ovlivněno i životním stylem. Normálním lze nazvat vyprazdňování třikrát denně, ale i třikrát týdně.

Akutní průjem u dětí

Akutní
infekční gastroenteritida je nejčastější příčinou průjmu
u dětí. Obzvlášť často jím onemocní kojenci nebo malé děti do třetího roku. Při průjmu stolice nepříjemně zapáchá a dochází k častějšímu a řidšímu vyprazdňování než obvykle.

Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

O průjmu hovoříme za následujících okolností:

  • kojenci: denně více než pět řídkých stolic,
  • starší děti: denně více než tři řídké stolice.

V našich zeměpisných šířkách a délkách probíhá více než 90 % průjmů akutní formou (doba onemocnění max. dva týdny). Příčinou jsou většinou infekce střeva. V těchto případech se hovoří o akutním infekčním zánětu žaludku
a střeva (akutní infekční gastroenteritida).

Příznaky

Po inkubační době
1–7 dní dochází většinou k vodnatým průjmům
doprovázených nechutenstvím
, nevolností, zvracením, horečkou, bolestmi břicha a hlavy nebo příznaky podobajícími se chřipce
. Stolice s krví se považuje za výstražný signál – v těchto případech byste měli vyhledat okamžitě pediatra.

Další obtíže závisejí v první řadě na rozsahu ztráty tekutin a elektrolytů
. Při odpovídajícím doplňování tekutin odezní zvracení většinou během dvou dní, průjem pak během 2–7 dní.

Příčiny

Akutní onemocnění průjmem jsou téměř vždy způsobena infekcemi s různými původci:

  • Viry
    :
    asi 40 % akutních gastroenteritid je v prvních rocích života způsobeno rotaviry. Ojedinělými původci jsou mj. adenoviry, noroviry a enteroviry.
  • Bakterie: asi u 20 % nemocných dětí jsou ve stolici prokázány jako původci bakterie (především Campylobacter jejuni, Yersinia, Salmonella, Shigella, patogenní
    Escherichia coli nebo Clostridium difficile).
  • Paraziti
    :
    Giardia lamblia, Cryptosporidium, Entamoeba a další jsou příčinou v méně než 5 % případů.

Infekce se přenese většinou prostřednictvím rukou, potravin, pitné vody nebo používaných předmětů znečištěných fekáliemi.

 Bakteriální
infekce získaná prostřednictvím potravin se objevuje hlavně po požití nedovařeného masa (Yersinia, Campylobacter, Salmonella) a pokrmů ze syrových vajec (Salmonella).

Dalšími častými zdroji infekce jsou syrové mléko nebo přímý kontakt s infikovaným
dobytkem. Ojediněle se mohou průjmy objevit také jako následek přemíry potravy, alergií nebo otravy.

Co mohou udělat rodiče?

Posoudit stav hydratace dítěte:

  • Zvednutí části kůže, např. na břišní stěně nebo na hřbetu ruky, mezi palcem a ukazováčkem. Je-li dítě dobře hydratováno, po uvolnění stisku se kůže okamžitě vrátí do původní polohy. Pokud se kůže do původního stavu vrací pomaleji (typicky několik sekund), může to být známkou dehydratace.
  • Posouzení hydratace sliznic, např. očního víčka
    , jazyka nebo úst: jsou-li sliznice
    suché, ukazuje to na již značnou dehydrataci
    . Je nutná rychlá reakce, především u kojenců nebo malých dětí.

Jedním z často úspěšných prvních kroků je tzv. čajová pauza (doporučuje se pouze u větších dětí!): k tomuto účelu se dodržuje po dobu pěti až šesti hodin absolutní vynechání stravy, tzn. děti nesmějí nic jíst. Během této doby přijímají pouze dostatečné množství černého neslazeného čaje. Rozhodující přitom je, aby tekutina byla přijímána po hltech, nikoli ve větším množství najednou.

Diagnóza

Lékař se při rozhovoru s rodiči bude ptát především na následující:

  • začátek, konzistence a četnost průjmu, případně stolice s příměsí krve,
  • začátek a četnost zvracení,
  • horečka
    ,
  • příjem tekutin a potravy v uplynulých 24 hodinách,
  • produkce moči
    ,
  • nedávné pobyty v zahraničí nebo nemocnici,
  • konzumace antibiotik
    a jiných léků,
  • onemocnění vyskytující se v okolí,
  • základní onemocnění
    dítěte: především imunitní vady, onemocnění látkové přeměny a střev,
  • nedávno absolvované přechody na jinou stravu,
  • rizikové faktory
    pro infekce střev, jako např. konzumace syrového mléka nebo syrového masa.

V návaznosti nato se dítě vyšetří a zváží, dále se pak posoudí rozsah dehydratace. U nekomplikovaných gastroenteritid není prokázání původce nutné.

Ovšem v případě těžkých průběhů, případně průvodních onemocnění, krátce trvajících pobytech v rizikových zemích či u kojenců mladších tří měsíců by se tato prokázání měly dělat.

Případně jsou nutná vyšetření krve a moči či zobrazovací metody
jako ultrazvuk
nebo endoskopie
.

Léčba

V popředí stojí doplňování ztráty tekutin a elektrolytů (iontů). Dále by měly děti pokud možno dostávat vyváženou stravu, případně přejít na potravu úměrnou jejich věku. Pouze v těžkých případech je nutná medikamentózní léčba
.

Příjem tekutin a elektrolytů (iontů):

  • Nejde-li o dehydrataci, musejí se doplnit pouze běžné ztráty. K tomu je vhodný např. čaj s trochou soli a cukrem, ale také již připravené čajové směsi z lékárny.
  • Kojenci a děti s lehkou až mírnou dehydratací mohou být ve většině případů úspěšně rehydratováni pomocí speciálních pitných režimů (orální rehydratační roztoky, ORR). K této léčbě může docházet po poučení lékařem doma, ambulantně v ordinaci či v nemocnici.
  • Děti postižené velmi silným průjmem, tzn. s výraznou dehydratací, narušeným vnímáním a oběhovým šokem
    se musejí léčit v nemocnici s intenzivní péčí. Děti do pěti let by neměly dostávat doma připravované džusy nebo míchané nápoje se solí a cukrem, protože tato řešení vykazují často odlišné složení. Všeobecně jsou k rehydrataci nevhodné nápoje jako Coca Cola a džusy.

Strava:

  • Kojené děti by během akutního
    průjmu měly být i nadále kojeny. Má-li dítě kvůli ztrátám tekutin žízeň častěji než obvykle, mělo by být k prsu přikládáno častěji. V kojení by se mělo pokračovat i v případě, že je podáván orální rehydratační roztok (ORR).
  • Během a krátce po průjmu je třeba vyvarovat se přechodů na jinou stravu.
  • Kojenci, kteří jsou krmení z lahve, dostanou neředěnou mléčnou potravu pro kojence.
  • U kojenců, kteří dostanou hypoalergenní kojenecké mléko, by mělo být ponecháno.
  • Malé a starší děti s lehkou až středně těžkou dehydratací by měly nejpozději do čtyř až šesti hodin po započetí rehydratace dostat jejich obvyklou stravu. Nejlépe se začíná s odtučněnými jídly z těstovin, brambor nebo rýže, nebo s ovesnou a krupicovou kaší, slanými tyčinkami
    , chlebem nebo polévkami (např. bramborovou, mrkvovou). Pokud tato jídla nevyzvrací, lze přejít na normální stravu.
  • Je třeba vyvarovat se džusů s vysokým podílem fruktózy
    , sacharózy
    nebo sorbitu (např. jablečného či hruškového).

Léky:

  • Medikamentózní léčba je u nekomplikované gastroenteritidy nutná jen velmi ojediněle. Nicméně některé léky mohou dobu onemocnění průjmem prokazatelně zkrátit, např. racecadotril nebo probiotika
    (především Lactobacillus
    rhamnosus GG). Nasazení antibiotik je smysluplné také jen ve výjimečných případech.

Prevence

K prevenci infekcí střeva se doporučují následující opatření:

  • kojení (i částečné),
  • dodržování hygienických opatření, především mytí rukou (hlavně před přípravou jídel, případně při manipulaci s potravinami, před kojením
    , po návštěvě toalety či po výměně plen),
  • vyhýbání se nedostatečně neupravenému masu, jídlům ze syrových vajec (Salmonella) či ze syrového mléka,
  • zamezení přímému kontaktu s infikovaným dobytkem,
  • očkování
    : pro kojence a malé děti je doporučeno očkování proti rotavirům (viz článek Rotavirové průjmy).

Kdy jít ihned k lékaři?

Ve většině případů odezní akutní průjem při dodržení uvedených opatření nebo při terapii doporučené pediatrem
do několika málo dní zcela bez problémů.

Pediatra byste měli okamžitě kontaktovat v případě, že pozorujete některý z následujících příznaků:

  • dítě odmítá pít,
  • dítě trpí průjmem a zvracením zároveň,
  • objevuje se stolice s příměsí krve,
  • dítě má vysokou horečku a/nebo zároveň bolesti břicha
    ,
  • břišní stěna dítěte je zcela napnutá,
  • průjem přetrvává u kojenců již 6 hodin, u malých dětí 12 hodin a u dětí školního věku 18 hodin.

Průjem u dětí – Dětská ordinace Kláry Šillerové

Průjem je jedno z nejčastějších dětských onemocnění. Vyznačuje se náhlou změnou charakteru a frekvence stolic.

Při průjmu jsou stolice řídké až vodnaté a objevují se velmi často. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění, u dítěte však může snadno dojít k dehydrataci a následně až k ohrožení života dítěte.

Příčiny průjmu

  • virové infekce – jsou nejčastější příčinou průjmů u dětí, původci infekce jsou nejběžněji rotaviry, dále pak adenoviry,  astroviry a další,
  • bakteriální infekce – původcem infekce jsou v tomto případě bakterie, nejčastěji salmonely, kampylobaktery, E. coli nebo shigely,
  • parazitické infekce – např. Giardia lamblia,
  • otrava jídlem – např. houbami,
  • vedlejší účinky léků – nejčastěji antibiotik,
  • potravinové alergie – např. na mléko, sóju apod.
Zajímavé:  Kůže - Vše o zdraví

Průběh průjmu

Průjem vyvolaný virovou infekcí obvykle začíná náhle z plného zdraví. Na začátku onemocnění dítě obvykle zvrací, je neklidné a má zvýšenou teplotu, popř. horečku.

  Průjmové stolice jsou na začátku vodnaté a časté, k návratu k původnímu stavu dojde postupně během 7 až 10 dnů.

Při bakteriální infekci se častěji objevuje krev ve stolici a zvýšená teplota nebo horečka trvají déle. 

Kdy kontaktovat lékaře

  • vždy, pokud se průjem objeví u dítěte mladšího 6 měsíců,
  • pokud má starší dítě průjmové stolice každou hodinu až dvě nebo častěji,
  • dítě vykazuje příznaky dehydratace
    • dítě je neklidné nebo naopak unavenější a spavější než obvykle,
    • dítě méně často močí (u kojenců méně než 6 pomočených plen denně),
    • dítě má oschlé sliznice v ústech,
    • dítě při pláči méně slzí,
    • dítě – kojenec  má lehce propadlou velkou fontanelu
    • ztráta hmotnosti je do 10 %.
    • dítě je velmi neklidné nebo naopak velmi spavé,
    • dítě má výrazně vpadlé oči,
    • dítě má chladné ruce a nohy,
    • dítě má výrazně suché sliznice v ústech,
    • dítě močí pouze jednou nebo dvakrát denně,
    • oči a velká fontanela jsou výrazně propadlé,
    • ztráta hmotnosti je nad 10 %.
  • zvýšená teplota nebo horečka trvají déle než 24 až 48 hodin,
  • ve stolici je příměs krve nebo má průjmová stolice tmavou barvu,
  • zvracení trvá déle než 12 až 24 hodin,
  • zvratky mají nazelenalou barvu, obsahují krev nebo vypadají jako kávová sedlina,
  • dítě má vystouplé břicho,
  • dítě odmítá jíst nebo pít,
  • dítě má silné bolesti břicha,
  • u dítěte se objeví vyrážka nebo má žlutou barvu kůže a očí,
  • řídké stolice trvají déle než týden.

Léčba průjmu

Většina průjmů je způsobena virovými infekcemi, na které neexistují žádné přímé léky. Léčba antibiotiky je nutná pouze u některých bakteriálních průjmů. Většina virových průjmů odezní sama v průběhu několika dní.

lehčích průjmů bez teplot a příznaků dehydratace se doporučuje pouze mírná úprava stravy s omezením tučných jídel a slazených nápojů. Pokud však dítě zároveň zvrací, je vhodné podávat rehydratační roztok (např. Kulíšek, Diarino, Vodníček…) v dávkování podle návodu.  Možno podávat dále  probiotika   a od  věku 4. měsíců i volně prodejné přípravky – Tasectan kids , Smecta, Enterol….

V případě těžších průjmů a zvracení jsou děti a především kojenci velmi náchylní k dehydrataci. V případě, že pozorujete u dítěte počínající známky dehydratace podejte mu rehydratační roztok v dávkování podle návodu.

Pokud dojde k úpravě dehydratace (průjmové stolice přitom mohou stále trvat), je možné začít s podáváním přechodné stravy (rýže, mrkvové pyré, jablečné pyré, banánové pyré, kuřecí maso, suchary a starší pečivo). Nedoporučují se příliš dlouhé hladové pauzy, které nadměrně oslabují organizmus a mohou tak prodloužit rekonvalescenci.

Při rehydrataci pomocí rehydratačního roztoku se kojení nepřerušuje. U dětí krmených umělým mlékem se podávání mléka přerušuje pouze v první fázi rehydratace (obvykle v trvání 4 hodin) a následně je opět podáváno stejné mléko jako před průjmem (je možné jej připravovat ze slabého rýžového odvaru).

Černý čaj, džusy, coca-cola a podobné nápoje často doporučované při průjmech nenahrazují rehydratační roztok. Slazené nápoje mohou průjem naopak zhoršovat.

Pokud se rehydratace v domácích podmínkách nedaří, je nutné navštívit lékaře, který posoudí stav dítěte a navrhne další postup, např. hospitalizaci v nemocnici, kde je stav dítěte průběžně sledován a je zde možnost podat dítěte rehydratační roztok nazogastrickou sondou nebo intravenózně.

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Co na průjem u dětí | BENU.cz

Co je průjem? Za průjem považujeme častou a řídkou stolici u dětí, která může mít i nepřirozenou barvu a zápach. Vodnatá stolice může potrápit už novorozence, batole a nevyhýbá se ani větším dětem.

Někdy jde pouze o dietní chybu a nevhodnou kombinaci potravin a zvládnete léčbu průjmu doma. Jindy je příčina bakteriálního nebo virového původu.

Zjistěte, jak zastavit průjem u dětí a jaké přípravky můžete použít na léčbu průjmu u dětí.

Stolice u miminka je jedním z ukazatelů dobrého zažívání a prospívání. Stolice novorozence je přirozeně řídká a proto je těžké rozeznat, jak vypadá průjem u kojence. Novorozenec má v prvních dnech tmavou až černou stolici a to až 10x denně.

V dalších dnech, kdy přijímá mléko, se mění na žlutou až zelenou barvu řídké konzistence. V tomto období je to přirozené a nemusíte panikařit. Naopak, zpozorněte, pokud je stolice neobvykle řídká, slabě zbarvená až bezbarvá, s příměsí velkého množství hlenu.

Základem léčby průjmu u kojence je doplňování tekutin rehydratačním roztokem v množství 10 ml/kg hmotnosti. Pokud se situace nezlepšuje, miminko pláče a bolí ho bříško, může jít o intoleranci nebo alergii. Lékař v takovém případě doporučí speciální kojeneckou výživu. Na přípravky proti průjmu pro děti ještě není vhodná doba.

S podáváním příkrmů se stolice příkrmů se stolice zahušťuje a získává hnědou barvu. V případě, že k mléku už přikrmujete, k rehydratačnímu roztoku vybírejte dietní jídlo pro děti při průjmu. Jsou to: rýže, mrkvové pyré, banán, kuřecí a krůtí maso, bramborová kaše.

Průjem u batolat

Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený. Střevní mikroflóru srovná střevní eubiotikum Hylak.

Průjem u dětí od 1 roku

Průjem u ročního dítěte můžete léčit kromě diety i vybranými léky. K potravinám proti průjmu můžete přidat po poradě s lékařem i Tasectan DUO Kids, prášek, který po rozmíchání ve vodě zkracuje dobu průjmu a regeneruje trávení. Vhodný je také Enterol na průjem u dětí, ten se doporučuje podávat dětem do 4 let po předchozí konzultaci s lékařem.

Na průjem u dvouletého dítěte spolu s dietou a rehydratačním roztokem lze podávat i Smectu, přírodně čištěný jíl, který váže škodlivé látky ve střevě.

Od věku 3 let máte více možností, jak léčit průjem. Spolehlivý lék, co staví průjem je černé uhlí pro děti Carbocit a Carbosorb. Váže na sebe přebytečnou vodu, bakteriální toxíny a škodliviny ze střeva a šetrně je vyloučí. Nevýhodou je, že barví stolici do černa a tím by mohl zamaskovat přítomnost krvi ve stolici.

Mezi léky na průjem u dětí od 6 let a na vodnatý průjem u dospělých patří Imodium nebo Loperon, se stejnou účinnou látkou loperamid.

Léky na průjem pro děti

Léky na průjem podávejte dětem s opatrností. Pokud si nejste jistí, zdravotní stav konzultujte s pediatrem, který vám poradí, co dělat při průjmu. Neváhejte telefonovat zejména v případě, kdy má dítě také teplotu, zvrací, má bolesti břicha a průjem se vůbec nezlepšuje.

  • Těhotenství – průjem

    Dobrý den,
    Může se v těhotenství enterol?případně co jiného na průjem,
    Děkuji

  • Jaké je složení přípravku Enterol?

    Dobrý den,
    prosím mohli byste říct, kolik kmenů obsahuje tento přípravek? Předem děkuji

  • Stresový průjem, jak se dá léčit?

    Dobrý den, cca 3 týdny mě trápí průjem, nejspíš stresový. Musím užívat skoro každý den aktivní uhlí, nebo Imodium, jinak bych nemohla vyjít z bytu. Může mi dlouhodobé užívání těchto léků uškodit ? Jinak žádné jiné léky neužívám. Děkuji.

  • Průjem z antibiotik

    Dobrý den, prosím o radu. Dcera (15 měsíců) užívá již 5. den antibiotika Ospen, po 8 hodinách. Antibiotika p. Dr. předepsala na aftózní stomatitidu s infekci. A teď k mému dotazu. K antibiotikům dávám dceři probiotika Biopron Laktobacily Baby BIFI+, vždy po 4 hodinách od podání antibiotik. Dcera má i přesto průjem, plenu ji musím vyměňovat po každém větru a kvůli průjmu má hrozné opruzeniny. Mám tedy i přesto dále pokračovat v užívání těchto atb ? Kdyby byla možnost, poradím se s naší obvodní Dr., ale ta až do odvolání momentálně neordinuje. Předem děkuji za Vaši odpověď.

  • průjem u kojence

    Dobrý den, mám doma dcerku 2,5 měsíce na umělém mléce. Občas trpí zácpou, bylo by možne podat menší množství případně ředěnou šťávu takto malému miminku proti zácpě? Případně prosím, jak ideálně davkovat. 

    Děkuji a přeji hezky den.

Všechny dotazy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector