Rodidla – Vše o zdraví

Když ženu přivážejí na sál, má na sobě jen erární košili se zavazováním na šňůrky. Nohy jí připoutají řemeny k porodnímu stolu, do očí ji řeže světlo operační lampy. „Tlačte!“ křičí na ni sestra v bílém čepci.

Jakmile je dítě venku, vstrčí mu hadici do krku, aby odsála dýchací cesty. Pak ho rychle položí na studenou váhu, změří a popíše fialovou barvou. K mamince ho přinese jednou za tři hodiny, tátu uvidí nejdřív za týden.

Možná i za dva.

Přečíst článek ›

Tak nějak vypadaly české porody za socialismu. „Co lékař řekl, to se stalo. Žena musela rodit v jediné poloze, nesměla se ani hnout,“ vypráví Petr Velebil z Perinatologického centra v pražském Podolí. Polohu naznak prý zavedl Ludvík XIV.

, aby mohl pozorovat porody svých milenek a přitom se pohlavně vzrušovat. „V socialistických nemocnicích šlo ale spíš o praktičnost. Poloha je sice pro ženu nepříjemná a nepřirozená, lékařům ale vyhovovala,“ říká Velebil.

A bílý plášť byl za socialismu vždy ten hlavní. Nikoliv pacient.

Pacient o ničem nerozhodoval

Podobné to bylo i v jiných oblastech medicíny. Pacient o ničem nerozhodoval, nikdo se ho pro jistotu ani na nic neptal. Vše měl pevně v rukou stát neboli okresní ústav národního zdraví (OÚNZ). Ten jediný určoval, kterého lékaře smí člověk navštěvovat nebo do které nemocnice si může jít lehnout. On věděl nejlépe, jaké léky má pacient užívat.

Na povel měl dokonce i účast na osvětových akcích. Odmlouvat se nesmělo. „Zdravotníci přece spoluzodpovídají za zdravotní stav občanů, stejně jako za to, zda sami občané dovedou zdravě žít a pracovat,“ vysvětloval direktivní tón socialistického zdravotnictví tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Zdeněk Štich.

Jeho slova obsahuje ročenka Ústavu pro zdravotnickou statistiku z roku 1962.

Jak se za socialismu bydlelo? Podívejte se na názor herce Jana Hrušínského:

Zdroj: Deník

OÚNZy proto měly všechno na povel. Pořádaly osvětové brigády i hromadné zubní prohlídky. Organizovaly i kolektivní očkování.

„Plošné zubní prohlídky byly vážně příšerné,“ vzpomíná dnes na dobu svého dětství šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Nikdo prý dětem nic nevysvětloval, zubař jim jen prohlédl pusu a rozvrtal chrup.

„Všechno se to navíc dělo v obrovské rychlosti, protože jedna doktorka měla na třicet dětí sotva dvě hodiny,“ pokračuje Šmucler. Neexistoval tedy žádný individuální přístup, nebyl čas ani na žádnou anestezii.

„Každé dítě si z toho odneslo jen hrůzu ze zubaře. Včetně mě,“ uzavírá stomatolog.

Přečíst článek ›

Očkování probíhalo podobně: děti se postavily do dlouhé fronty před dveře ordinace a doktorka vpíchla jednomu po druhém vakcínu. Pak sestra použité jehly vyvařila a mohlo se očkovat nanovo.

Sanitky od Škody jezdí už 111 let. Která byla první? Podívejte se:

Přesto řada lékařů vzpomíná na socialistický systém se sentimentem. Alespoň pokud jde o zmíněné očkování.

„Podařilo se totiž vymýtit infekce, na které se do té doby umíralo,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví a současně hlavní český vakcinolog Roman Prymula.

Tím, že nešlo ošetření odmítnout, se podle něj proočkovanost populace dostala téměř ke sto procentům. Česko si díky tomu vypěstovalo takzvanou „kolektivní imunitu“.

Stát se zbavil kontroly

Jenomže to po listopadu 1989 skončilo. Dnes se proočkovanost pohybuje hluboko pod devadesáti procenty, podle některých lékařů klesla dokonce k 75 procentům. V Česku tak znovu propukají lokální epidemie infekcí. Některé z nich končí fatálně. Světová zdravotnická organizace, která doposud dávala Česko ostatním státům příkladem, v létě odebrala tuzemsku status země bez spalniček.

„Na vině je přitom právě skutečnost, že se stát zbavil kontroly nad očkováním. Nejenom že přestal hlídat očkování jednotlivců, ale vzdal se také distribuce vakcín a kontroly nad nimi,“ kritizuje situaci posledních deseti let bývalý lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Naráží přitom na skutečnost, že stát přenechal kontrolu nad vakcínami soukromé firmě Avenier ze zdravotnického koncernu Agel miliardáře Tomáše Chrenka. Stalo se to v roce 2009. „Od té doby počty očkovaných lidí klesají,“ doplnil Hovorka.

Situace je podle něj o to horší, že se privatizace očkování nešťastně sešla ještě i s nárůstem takzvaných „odmítačů“ vakcín.

Přečíst článek ›

Jinak ale řešilo socialistické zdravotnictví podobné problémy jako to dnešní: zdravotnický personál nebyl vždy dostatečně empatický, ne do každého obvodu se nadšeně hrnuli zdravotníci a věková struktura některých odborníků nebyla uspokojivá.

Třeba ve zmíněné ročence Ústavu pro zdravotnickou statistiku z roku 1962 se píše: „V obvodech ubylo mladých nezkušených lékařů pod 30 let, ale vzrostl absolutní počet lékařů nad 60 let.“ Srovnatelné jsou i počty lůžek v nemocnicích.

Zatímco dnes v nich máme přibližně 73,12 postelí na deset tisíc obyvatel, začátkem šedesátých let to bylo jen o chlup víc – 76,2 na stejný počet obyvatel. Naopak lékařů, kteří by u nich sloužili, bylo výrazně míň. Místo dnešních 37 lékařů na deset tisíc obyvatel jich bylo jen 17,99.

39. týden těhotenství: dítě je připravené na porod

  • Během 39. týdnu těhotenství miminko měří asi 51 centimetrů a váží zhruba 3300 gramů. Zdroj: Shutterstock.com
  • Vývoj plic miminka probíhá až do jeho příchodu na svět, a kromě toho neustále dochází k tvorbě surfaktantu, díky kterému se bude moci po narození poprvé nadechnout. Zdroj: Shutterstock.com
  • Hlavička miminka zůstává měkká, aby dokázala projít stísněnými porodními cestami. Na porod se připravuje také endokrinní systém, který vytváří větší množství stresových hormonů. Zdroj: Shutterstock.com
  • Jelikož miminko postupně sestupuje hlavou níže k pánvi a rodidlům, mohou nastávající maminky pociťovat silný tlak na močový měchýř. S tím souvisí i časté močení. Zdroj: Shutterstock.com
  • Pro 39. týden těhotenství jsou typické také časté změny nálad, které souvisí s myšlenkami na blížící se porod. Zdroj: Shutterstock.com
  • Známkou, že porod skutečně přichází, jsou pravidelné kontrakce. Do porodnice je vhodné odjet, jakmile se interval mezi nimi zkrátí na 5 minut, nebo když dojde k prasknutí plodové vody. Zdroj: Shutterstock.com
Zajímavé:  Léky Na Snížení Srážlivosti Krve?

V předposledním týdnu těhotenství (39 tt) miminko v matčině děloze už pouze vyčkává, až se bude moci začít klubat na svět. Jeho vývoj je totiž kompletní a z placenty si už vzalo vše, co potřebovalo.

Pro nastávající maminky však bývá 39. týden těhotenství poměrně náročný. Trápí je velká únava, snížená pohyblivost, časté močení, ale i neustálé změny nálad, které souvisí s myšlenkami na blížící se porod.

Jak se vyvíjí miminko?

Jakmile nastane 39. týden těhotenství, děťátko je už donošené a těší se na první shledání se svými rodiči. V děloze již dokončilo svůj vývoj, z placenty si vzalo všechny živiny, které potřebovalo, a brzy se již podívá na svět. Pokud by se narodilo už v tomto týdnu, všechny jeho orgány a životní funkce budou schopné fungovat naprosto normálně.

Ačkoliv jsou již všechny orgány vyvinuté a miminko také samostatně dýchá, vývoj plic probíhá až do té chvíle, kdy je dítě vypuzeno ven z dělohy.

Kromě toho stále dochází i k tvorbě surfaktantu, díky němuž se bude moci po narození poprvé nadechnout okolního čerstvého vzduchu. Tato látka totiž zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích neslepovaly k sobě.

Její nepřítomnost nebo nedostatečná sekrece může vést ke kolapsu plicních sklípků.

Tip pro nastávající maminky: Touto dobou je u dítěte již dobře vyvinutý i sací a uchopovací reflex. Jeho ručička proto dokáže uchopit nabídnutý prst.

Většina prvotního ochlupení miminka je během 39 tt těhotenství už pryč a nehty na jeho ručičkách momentálně přesahují špičky drobných prstíků. Co se týče hlavičky miminka, ta zůstává měkká, aby dokázala projít stísněnými porodními cestami. Kosti lebky se zároveň díky vazivovým spojením mohou posunout a jejich okraje jsou schopné se dokonce i částečně překrývat.

Na porod se postupně začíná připravovat také endokrinní systém miminka (systém žláz s vnitřní sekrecí). Vylučuje větší množství stresových hormonů, než tomu bude kdykoliv v jeho budoucím životě, aby dítěti během příchodu na svět pomohl. Po narození se navíc tyto hormony postarají o řízení tělních systémů bez přítomnosti placenty.

Co signalizuje, že je plod donošený?

  • Miminko měří asi 50 centimetrů a jeho váha se obvykle pohybuje v rozmezí od 3000 do 3500 gramů.
  • Kůže dítěte je růžová a hladká, bez jemného ochlupení.
  • Obočí a řasy miminka jsou dobře vyvinuté.
  • Nehty přesahují konce prstů.
  • U dívek jsou malé stydké pysky překryté těmi velkými.
  • U chlapců již varlata sestoupila do šourku.

Velikost dítěte

Jaká je pro 39. týden těhotenství váha miminka? Dítě touto dobou měří zhruba 51 centimetrů a váží asi 3300 gramů. Dostalo se tedy do fáze, kdy svou velikostí připomíná třeba vodní meloun.

Co se děje s maminkou?

Jelikož miminko postupně sestupuje hlavičkou stále níže k pánvi a rodidlům, mohou těhotné ženy v 39. týdnu těhotenství pociťovat silný tlak na močový měchýř, a kromě toho je trápí také časté močení. Díky sestupu dítěte ovšem dochází také k uvolnění dýchání, jelikož už tolik netlačí na žebra a bránici.

Kromě sestouplého bříška mohou nastávající maminky pozorovat také zvětšená prsa, která se postupně připravují na kojení miminka. Vzhledem k vytahování kůže se však na břiše, stehnech, hýždích, ale i pažích mohou objevit strie. Proto je dobré používat speciální tělová mléka nebo krémy, které mohou problém zmírnit.

Tip pro nastávající maminky: Pokud jste si ještě nevytvořila svůj porodní plán, už rozhodně není na co čekat. Své představy můžete konzultovat také se svým porodníkem, který vám poradí, co ve skutečnosti od tohoto okamžiku můžete očekávat.

Ačkoliv se blíží příchod miminka na svět, 39. týden těhotenství může v některých ohledech připomínat spíše začátky vaší gravidity. Toto období totiž bývá spojené s častým střídáním nálad.

Zatímco v jednu chvíli tak nastávající maminka může být veselá a natěšená na první setkání s miminkem, není neobvyklé, že o pár momentů později se projeví velká podrážděnost a nervozita, což souvisí s obavami z blížícího se porodu.

Pociťujete (nebo jste pociťovala) ve 39. týdnu těhotenství časté změny nálad?

Kdy odjet do porodnice?

Jelikož porod nyní může nastat prakticky kdykoliv, je dobré, abyste na takovou situaci byla dostatečně připravená. V minulých týdnech se u vás jistě objevily prvotní známky, že se příchod vašeho potomka na svět nezadržitelně blíží. K těm patří třeba pokles dělohy do pánve, Braxton-Hicksovy kontrakce, změny na děložním čípku nebo odchod hlenové zátky.

Známkou skutečně přicházejícího porodu jsou kontrakce, které nepolevují ani při změně polohy či pohybu a objevují se v pravidelných intervalech.

Ten na začátku může trvat zhruba 10 minut. Lékaři však doporučují odjet do porodnice až ve chvíli, kdy se interval mezi jednotlivými kontrakcemi zkrátí na 5 minut.

Mezi znaky porodu poté patří i prasknutí plodové vody.

Další důvody, proč ihned vyrazit do porodnice:

  • Nepolevující bolesti břicha ve 39 tt
  • Horečka
  • Vaginální krvácení
  • Nesnesitelné svědění
  • Výrazná změna aktivity plodu (především snížení)
  • Silná bolest hlavy, mžitky před očima, dvojité vidění
Zajímavé:  Příznaky Dehydratace U Kočky?

Těhotenství 39. týden foto

Zdroje: modrykonik.cz, pampers.cz, babyonline.cz

První pomoc a prevence vaginálních obtíží

Riziko vzniku vaginálních mykóz a gynekologických zánětů nehrozí pouze v létě, ale také v době snížené imunity organizmu po dobu nemoci, při léčbě antibiotiky, při nošení těsného prádla a také při sprchování se ve veřejně přístupných šatnách tělocvičen a fitness center. Hlavním projevem tohoto onemocnění bývá nepříjemné svědění nebo pálení v oblasti poševního vchodu, nezřídka doprovázené výtokem. Kvasinky Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního prostředí pochvy, se přemnoží a tím způsobí infekci.

Častější sprchování a nadměrná opatření tělesné hygieny mohou také vést k narušení přirozené poševní mikrofóry. Gynekologové u intimní hygieny doporučují buď nepoužívat mýdlo vůbec, nebo používat speciální mýdla určená pro intimní hygienu.

Jak vzniká vaginální mykóza?

Poševní sliznice je proti infekcím za normálních okolností chráněná přirozeným mírně kyselým prostředím, které je vytvářeno mléčnými bakteriemi – laktobacily a dalšími mikroorganismy. Za určitých podmínek však může dojít k porušení rovnováhy poševního prostředí. Tím vznikají bakteriální nebo myotické infekce.

Vaginální mykóza je běžné onemocnění, které postihuje alespoň jednou za život téměř 75 % dívek a žen a více než polovina z nich jím trpí opakovaně. Dá se spolehlivě a rychle odstranit, avšak svědění, pálení a výtok působí nepříjemně a důsledkem je, že dívka či žena není v pohodě a je vystrašená, co se to vlastně děje. Proto je důležité začít s léčbou co nejdříve.

Možnosti léčby

Při rozvinutých bakteriálních a mykotických infekcích účinně zasahuje silice z čajového stromu (Melaleuca alternifolia, dále jen olej Tea Tree). Olej Tea Tree je známý odedávna v zemích Austrálie a Oceánie, kde se používá jako antiseptický prostředek.

Obsahuje řadu aktivních látek a o jeho působení proti bakteriím, mykózám, virům, zánětům a bolestem existuje mnoho publikací. Tyto znalosti byly základem pro přípravu receptury přípravku Femigel®.

Jedná se o přírodní vaginální gel, jehož hlavní složkou je velmi kvalitní originální olej Tea Tree Australian BodyCare® v klinicky ověřené 3% koncentraci, která účinně napomáhá odstranit průvodní vaginální obtíže.

Z klinických zkušeností

Výzkumy potvrzují, že 3% koncentrace oleje Tea Tree v přípravku Femigel® potlačuje rozvoj patogenní flóry, aniž by současně nepříznivě ovlivňovala rozvoj normální poševní mikroflóry – bakterie kmene Lactobacillus.

Intravaginální aplikací přípravku Femigel® významně vzrůstá podíl bakterií tvořících kyselinu mléčnou (Lactobacillus sp.) v pochvě.

To umožňuje zachovávat a obnovovat fyziologické, mírně kyselé poševní prostředí s přirozeným složením zdravé poševní mikroflóry, která představuje nejdůležitější bariéru proti poševním infekcím. Femigel® je velmi dobře snášen, nebyly zaznamenány případy alergie ani jiné nepříznivé účinky.

Zdroj: „Klinické zkušenosti s preparátem Femigel®“, MUDr. Pavlína Nejedlá, 2004

Prevence a první pomoc při vaginálních obtížích

Femigel® je mezi lékaři i ženami, které jej používají, znám jako prostředek zmírňující nespecifické obtíže v oblasti ženských pohlavních orgánů. První pomoc při vaginálních infekcích by měla být aplikována co nejdříve, popřípadě preventivně, aby infekce nezkazila například zážitek ze zasloužené dovolené.

Kdy Femigel® použít?

Femigel® se doporučuje používat jako prevence a první pomoc při vaginálních obtížích jako je výtok, svědění nebo pálení zevních rodidel. Dále je vhodné jej aplikovat při užívání antibiotik pro zachování přirozeného poševního prostředí. Používejte Femigel® před a po návštěvě bazénů, sauny nebo při změně partnera, neboť chrání před vznikem infekcí.

Přípravek Femigel® je volně prodejný v lékárnách. Odpadá tak prodlení při návštěvě lékaře, popř. nutnost vyhledat lékařskou pomoc v zahraničí. Je možné jej použít i jako lubrikant při sexuálním styku.

Nejprodávanější vaginální gel s olejem Tea Tree!

  • připraven k okamžitému použití díky jednotlivým tubám s aplikátory, které zaručují naprostou hygienu při aplikaci a snadné použití i při cestování a na dovolené
  • neobsahuje hormony, proto nezvyšuje ani nesnižuje Vaši přirozenou hormonální rovnováhu
  • pomáhá udržovat přirozené pH pochvy a tím udržuje poševní rovnováhu
  • je bezbarvý, proto nezanechává skvrny na oblečení

Femigel® – účinný, klinicky ověřený, bezpečný a spolehlivý!

Online Femigel

Gynekologické záněty – Mojezdraví.cz

Mezi gynekologické záněty patří zánět vnějších pohlavních orgánů (vulvy), zánět pochvy a děložního krčku. Tyto záněty jsou poměrně nepříjemné, většinou se ale vyléčí bez následků.

Zánět se může rozšířit i dále do oblasti malé pánve a způsobit hluboké pánevní záněty (zánět dělohy, vejcovodů nebo vaječníků).

Tyto záněty mohou být příčinou celoživotních komplikací a mohou způsobit neplodnost.

Příčinou zánětu bývají většinou různé bakterie a další mikroorganismy. Ty se mohou přemnožit ve chvíli, kdy je narušeno přirozené prostředí v pochvě nebo je sliznice nějak poškozena. Rovnováha v pochvě je zajištěna „správnými“ mikroorganismy (laktobacily, které udržují kyselé prostředí), hormony a imunitním systémem. Na narušení prostředí mohou mít vliv: 

  • antibiotika („vybijí“ i příznivé mikroorganismy v pochvě a přemnoží se ty špatné)
  • hormonální změny (vyšší hladina estrogenů způsobuje změny pH v pochvě, například při těhotenství nebo při užívání antikoncepce s vysokou hladinou estrogenů)
  • oslabená imunita
  • nevhodná strava (například s vysokým podílem cukrů)
  • nevhodné hygienické návyky (špatné utírání genitálu směrem od řitního otvoru k pochvě, používání parfémovaných toaletních papírů, menstruačních vložek a tampónů, příliš časté mytí genitálu dráždivou kosmetikou)
  • nevhodné prádlo (těsné a umělé spodní prádlo vytváří teplé a vlhké prostředí, ve kterém se kvasinky dobře množí, stejně rizikové může být v létě delší setrvání v mokrých plavkách nebo nošení těsných džín)
  • rizikové sexuální chování

Na vznik zánětu mohou mít vliv i některá onemocnění (například cukrovka kvůli nevyrovnané hladině cukru v těle) nebo poruchy imunitního systému, případně antikoncepční tělísko.

Příznaky a druhy gynekologických zánětů

Při zánětech vnějšího pohlavního ústrojí a zánětech pochvy nemocná pociťuje často pálení, svědění, výtok. Ten se liší podle původce onemocnění. Další příznaky mohou být bolest při močení, při pohlavním styku, krvácení, vždy záleží na příčině onemocnění. 

Zajímavé:  Účinná Mast Na Klouby?

Vaginální mykózy

Ve většině případů je způsobuje kvasinka Candida albicans, která způsobuje kvasinkový zánět pochvy (více zde).

Kromě svědění, pálení, někdy i otoku vnějšího genitálu a pochvy se objevují bílý hrudkovitý výtok připomínající svou konzistencí tvaroh, nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku.

Mezi vaginální mykózy patří i záněty vyvolané houbami či plísněmi. Proč se u někoho stále opakují, čtěte zde.

Nejčastěji je způsoben bakterií Gardnerella vaginalis. Projevuje se především vodnatým výtokem zapáchajícím po rybách. Svědění a bolest můžou být přítomné, ale není to pro tuto infekci typické.

Trichomoniáza

Gynekologický zánět způsobený prvokem (bičenka poševní, Trichomonas vaginalis). Přenáší se z velké části pohlavním stykem (více zde). Doprovází ho hojný a řídký výtok, případně bolesti v podbřišku, může probíhat i bez příznaků. Léčí se antibiotiky.

Papilomavirové infekce

Nákaza HPV viry se může projevit formou genitálních bradavic – viz samostatné heslo, některé kmeny způsobují rakovinu děložního čípku.

Aerobní vaginitis

Původcem onemocnění jsou bakterie, které vyžadují pro svůj život kyslík (aerobní – streptokoky skupiny B, Escherichia coli a další), nebo jiné bakterie z okolí pochvy. Projevuje se hnisavým výtokem (nažloutlým, páchnoucím po hnilobě), dalším příznakem může být bolest při souloži.

Zánět děložní sliznice

Projevuje se nadměrnou sekrecí hlenu. Mohou ho doprovázet bolest, špinění, v akutním stadiu i teplota. Objevuje se v souvislosti s operačními výkony. Při podezření je nutné navštívit lékaře.

Zánět Bartholinovy žlázy

Tato žláza je umístěna blízko vchodu do pochvy. Její vývod se může ucpat a dojde k hromadění sekretu. Objeví se bulka, klidně až centimetr veliká. Poševní vchod může být oteklý, pacientce se špatně sedí i chodí.

Může dojít k následné bakteriální infekci a vzniku abscesu. Léčí se většinou klidem, léky proti bolesti, případně obklady.

Nekomplikované záněty samy odezní, abscesy většinou vyžadují chirurgické odstranění a léčbu antibiotiky.

Hluboké pánevní záněty 

Patří k nim zánět vaječníků, zánět vejcovodů a dělohy. Jejich příčinou jsou zpravidla bakterie, které se přenášejí při pohlavním styku. Chronické záněty mohou probíhat bezpříznakově, akutní se projevují horečkou, krvácením, bolestmi v podbřišku a při pohlavním styku.

Léčba

Léčba se odvíjí podle původce onemocnění – u bakteriálních infekcí jsou to antibiotika, v případě kvasinek antimykotika. Hluboké pánevní záněty představují vážnější onemocnění, mohou způsobit i neplodnost. Vyžadují léčbu antibiotiky, u některých je nutná hospitalizace, případně chirurgický zákrok.

Antimykotika, antibiotika

Bylinky

Kvasinky, které vyvolávají záněty, můžete pomoci likvidovat tinkturou z grepových jader, ořešáku černého nebo česneku. V boji s plísněmi a s posílením imunity pomáhá čaj Lapacho. Dobrým prostředkem proti kvasinkám jsou také Echinacea a dobromysl. S likvidací bakterií pomohou tinktury z lichořeřišnice nebo brusinky.

Homeopatika

S výtokem z pochvy mohou pomoci následující homeopatika: Mercurius solubilis 9 CH – ženu trápí žlutozelený, dráždivý a odírající výtok, který se zhoršuje v noci. Pacientka si stěžuje na páchnoucí dech, slinění. Pří léčbě homeopatiky se zkracuje doba léčení. Mercurius léčí i kvasinkové infekce. Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Hydrastis canadensis 9 CH – žlutý, hustý, přilnavý a táhnoucí se výtok, který je doprovázen svěděním pochvy. Genitální sekrece se ve vodě uvolní. Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Kalium bichromicum 9 CH – žlutozelený táhnoucí se hustý výtok, který dráždí děložní hrdlo. Jedná se o lék na kvasinkové i bakteriální záněty, které mohou přecházet až do vytvoření vředu v oblasti děložního čípku. Okraj vředu je lemován hnisem, který leptá sliznice a způsobuje jejich bolestivost. Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Arsenicum album 9 CH – čirý, ale velmi pálivý páchnoucí výtok, který může být doprovázen  pálivými bolestmi břicha (v oblasti vaječníku). Vše se zlepšuje teplými obklady. Pacientka je unavená, úzkostná (zejména v noci). Obtíže se vracejí každý rok. Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

(Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada 2008)

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Domácí léčba a babské rady

Na záněty mohou pomoci sedací lázně například v nálevu z řapíku, do kterého se dá přidat tinktura z grepových semínek (asi 20 kapek na litr). Jako první pomoc se dá použít bílý jogurt s živými kulturami, který se aplikuje přímo do pochvy. 

Vyšetření

Kvasinková infekce bývá dobře rozpoznatelná při gynekologickém vyšetření. V ostatních případech se mohou provádět stěry a kultivace v laboratoři, případně odběr krve.

Prevence

Začněte zdravou stravou a omezte cukr na minimum, snižte podíl kofeinu, alkoholu, kynutého pečiva, plísňových sýrů. Preferujte kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědou rýži, celozrnné potraviny, zeleninu a nepříliš sladké ovoce (grapefruit, jablka). Zaměřte se na jogurty s živými kulturami. 

Je nutné dodržovat základní hygienu. K narušení rovnováhy přirozené vaginální flóry může dojít v důsledku používání příliš mnoha hygienických přípravků, často agresívních, nevhodné jsou parfémované toaletní papíry či vložky.

Vhodné je podpořit přirozené pH intimních partií přípravky určenými k mytí těchto partií, a ani s nimi to nepřehánět. Lékaři doporučují nosit bavlněné prodyšné oblečení, při léčbě antibiotiky použít laktobacily, ideálně ve formě vaginálních globulí.

 Významnou roli však hraje především zdravý životní styl, protože podporuje imunitní systém a bojuje proti stresu, který se na vzniku či opakovaném výskytu infekce může také podílet.

VIDEO: Jak často je vhodné chodit na preventivní prohlídky na gynekologii? 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector