Rozkapání očí – Vše o zdraví

Odstranění šedého zákalu je rychlé a bezbolestné. Kvalita života se výrazně zvýší

„Při šedém zákalu neboli kataraktě dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky, a to nejčastěji v důsledku stárnutí. Většinou se objevuje ve věku 60 až 75 let a příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize Praha, MUDr. Lucie Valešová.

Rozkapání očí - Vše o zdraví

Foto: Vidění se šedým zákalem je rozmazané jako přes igelit, barvy jsou vybledlé.

Operace šedého zákalu je bezpečná, rychlá a nebolí

Oční kapky ani silnější brýle v tomto případě nepomohou. Šedý zákal lze úspěšně léčit jedině operací, během které se původní zkalená lidská oční čočka nahrazuje umělou nitrooční čočkou. „Jedná se o rychlý a bezpečný chirurgický zákrok, kterého není třeba se obávat.

Operace trvá asi patnáct minut a provádí se v místním znecitlivění kapkami, takže pacient nic necítí. Po krátkém odpočinku může pacient s doprovodem odejít domů.

Operací šedého zákalu provádíme na našich klinikách několik tisíc ročně, takže s tímto zákrokem máme bohaté zkušenosti,“ popisuje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.

Rozkapání očí - Vše o zdraví

Foto: Zakalená oční čočka se z oka odstraní a nahradí se umělou oční čočkou.

Léčbě šedého zákalu vždy předchází podrobné oční vyšetření na oční klinice, jehož součástí je i takzvané rozkapání očí, aby lékaři mohli řádně vyšetřit také zadní segment oka.

Na základě výsledků vyšetření doporučí lékaři nejvhodnější typ umělé nitrooční čočky. To vše s ohledem na zdravotní stav vašich očí a požadavky na kvalitu vidění po operaci.

Implantovaná nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo až do konce života.

Operace hrazená zdravotní pojišťovnou

Předoperační vyšetření očí i operaci šedého zákalu s implantací monofokální nitrooční čočky plně hradí zdravotní pojišťovny.

Kromě odstranění šedého zákalu koriguje monofokální čočka dioptrie na jednu zaostřovací vzdálenost – můžete si tak může vybrat, zda po operaci odložíte brýle na čtení nebo do dálky.

Oční chirurgové v NeoVizi a DuoVizi v rámci zákroku hrazeného pojišťovnou implantují vysoce kvalitní monofokální čočky se žlutým filtrem chránícím sítnici od renomovaného výrobce Alcon.

Moderní oční medicína má široké možnosti

Kromě monofokální čočky bez doplatku je možné zvolit i prémiové řešení.

Například trifokální nitrooční čočka umožňuje společně s šedým zákalem odstranit i dioptrie na všechny zaostřovací vzdálenosti: na čtení, na počítač i do dálky.

Torická nitrooční čočka zase koriguje astigmatismus neboli cylindrické dioptrie. A asférická čočka zlepšuje vidění za zhoršených světelných podmínek, tedy třeba při večerním řízení nebo sledování televize.

Pokud máte strach z použití skalpelu při oční operaci, můžete zvolit operaci šedého zákalu s asistencí femtosekundového laseru LenSx.

Precizní laserový paprsek nahrazuje veškeré ostré nástroje a chirurg tak vůbec nepoužívá skalpel.

„Pacienti, kteří dosud váhali s operací, protože měli obavy ze skalpelu a zásahu do oka, se díky využití laseru zákroku nebojí a jsou klidnější,“ potvrzuje primářka Valešová.

Léčbu šedého zákalu neodkládejte

Odstranění šedého zákalu je nejlepší podstoupit hned, jakmile se onemocnění projeví. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes ale doporučujeme zákrok hned, jakmile se začne pacientům zhoršovat vidění. V pokročilejší fázi je totiž zkalená oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ upozorňuje docentka Skorkovská.

Lidem po operaci katarakty se výrazně zvýší kvalita života. „Mohou se zase vrátit ke svým oblíbeným činnostem, které kvůli šedému zákalu museli opustit, a naplno si opět užívají života,“ říká primářka Valešová. Pacienti po operaci často vypráví, jak s novým zrakem rádi opět vyšívají, zahradničí, luští křížovky nebo se starají o vnoučata.

Rozkapání očí - Vše o zdraví

Foto: Operace šedého zákalu vám umožní vrátit se ke svým koníčkům a zálibám

Výzkum australských vědců s názvem Blue Mountains Eye Study navíc potvrzuje, že úspěšná operace šedého zákalu snižuje riziko předčasného úmrtí člověka.

„Pacienti trpící šedým zákalem po úspěšném podstoupení operace jsou prokazatelně v mnohem lepší fyzické i emocionální kondici, než lidé s neléčeným šedým zákalem.

Lidé po odstranění šedého zákalu netrpí tak často depresemi, vedou aktivní život bez závislosti na okolí,“ vysvětlují autoři studie z univerzity v Sydney.

I když epidemie koronaviru přinesla spoustu omezení, operaci šedého zákalu je možné podstoupit i nyní. „Na našich klinikách dodržujeme opatření proti šíření viru, kterými chráníme naše pacienty i personál. Investovali jsme do desinfekčních a ochranných pomůcek. Díky tomu nyní můžeme provádět veškerá vyšetření i operace,“ vysvětluje primářka Skorkovská.

Díky moderním metodám je operace šedého zákalu bezpečná, rychlá a bezbolestná. Není čeho se obávat. Čím dříve na operaci půjdete, tím dříve se vrátíte ke svým koníčkům a radostem. Čeká na vás kvalitní život plný zážitků a barev.

Rozkapání očí - Vše o zdraví

Foto: Operace šedého zákalu je bezpečná, rychlá a bezbolestná

Chcete vědět více o šedém zákalu a jeho léčbě? Poslechněte si bezplatný on-line seminář Očních klinik NeoVize a DuoVize, který proběhne v úterý 8. prosince 2020 od 10:00 hodin. Přednášet budou lékařky specializující se na diagnostiku a indikaci operací šedého zákalu.Registrujte se zde.

 Rozkapání očí - Vše o zdraví

Oční klinika NeoVize, Viniční 235, Brno-Židenice, mobil 775 858 700, www.neovize.cz

Oční klinika DuoVize, Budějovická 778/3a, Praha 4, mobil 777 643 020, www.duovize.cz

Hodnocení: (4.8 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Jak souvisí vaše oči s vypadáváním vlasů

Za nadměrným vypadáváním vlasů se může ukrývat celá řada příčin. Věděli jste, že mezi ně patří i špatně korigovaná dioptrická vada? Možná vás to překvapí, ale řešení tohoto zdánlivě nesouvisejícího problému lze najít v ordinaci očního lékaře…

Rozkapání očí - Vše o zdraví

Už vám nic neunikne!Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně, na podzim to může být i více, protože přirozený přírodní cyklus v tomto ročním období způsobuje obměnu kštice, podobně jako zvířata mění srst.

Pokud ovšem na svém kartáči nacházíte stále více chomáčů a intenzita padání vás znepokojuje, je na čase začít problém řešit s lékařem.

Na vině mohou být hormonální změny, onemocnění jako například alopecie, stres, užívání některých léků, podvýživa, genetická výbava… Ale málokoho napadne, že „jádro pudla“ se může ukrývat i ve špatných dioptriích!

Hřeben plný vlasů kvůli očím

Překvapivý je nejen samotný fakt, že vypadávání vlasů souvisí s oční vadou, ale také skutečnost, že se může týkat také lidí, kteří dosud brýle vůbec nenosili. I minimální odchylka totiž hraje důležitou roli…

„Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti oftalmoložka MUDr.

Lucie Valešová. Ten, kdo dosud problémy se zrakem nepociťoval, navíc není zvyklý pravidelně navštěvovat očního lékaře – tudíž se u něj vada nekoriguje včas.

A to se pak v dlouhodobém horizontu může podepsat i na hustotě porostu hlavy…

Vyrazte k očaři

„Brýle jsem nikdy nenosila, proto mě vůbec nenapadlo dávat si do souvislosti vlasy s očima. Když jsem začala v koupelně i na polštáři nacházet stále větší chomáče, začalo mě to znepokojovat. Rady jsem hledala všude možně, vyzkoušela mnohé přípravky a nakonec skončila u lékařky, která mi provedla různá vyšetření i odběr krve. Všechno bylo v normě,“ vypráví čtyřicetiletá Jana Dvořáková.

Do ordinace oční lékařky se dostala nezávisle na problémech s vlasy. S přibývajícím věkem začala stále více pociťovat, že se jí horší zrak, proto se rozhodla absolvovat prohlídku na oční klinice. Při úvodním pohovoru se mimo jiné zmínila i o tom, že jí v posledním roce nadměrně vypadávají vlasy – a ke svému údivu se od oční lékařky dozvěděla, že příčina může být právě ve špatném zraku.

Místo léků brýle

Vlasy mohou vypadávat po celé ploše hlavy, anebo v chomáčcích, kdy jde o takzvané ložiskové vypadávání vlasů neboli alopecia areata.

„Ano, opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů.

Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ uvádí oftalmoložka Valešová.

Ačkoliv k problému může dojít kdykoliv během života, svou roli někdy sehrává i věk. Stárnutí postihuje také oči a i ti, kdo po celý život viděli ostře jako rys, začnou mít s příchodem čtyřicítky problém s rozostřeným viděním.

To ovšem přichází plíživě a zpočátku tomuto „mžourání“ nemusí člověk věnovat pozornost. Právě nadměrné ostření ale může souviset s padáním vlasů, stejně jako v případě Jany.

Poté, co absolvovala komplexní prohlídku, byla jí zjištěna dioptrická vada.

Vsaďte na prevenci

Preventivní prohlídky a včasné odhalení očních vad jsou důležité nejen kvůli možnému vypadávání vlasů.

Správnými dioptriemi lze eliminovat také zhoršené soustředění či dlouhodobou únavu, bolesti očí a hlavy, anebo zhoršené vidění při řízení, kterým můžete vystavit vážnému nebezpečí sebe i ostatní účastníky silničního provozu.

Při prevenci lze navíc odhalit také závažné oční choroby, jež dlouho probíhají nepozorovaně, a my sami si jejich progresu ani nevšimneme – například zelený zákal.

„V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po pětačtyřicátém roce,“ doporučuje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc. Precizní prohlídka by měla kromě jiného zahrnovat i „rozkapání očí“, při kterém dojde k takzvané mydriáze neboli rozšíření oční zornice.

Bez tohoto úkonu vidí oční lékař jen 30 % nitroočního prostoru a tím pádem může snadno přehlédnout nebezpečná onemocnění zadního segmentu oka. Důležitou součástí vyšetření je také cykloplegie, kdy se pomocí speciálních kapek dočasně ochromí zaostřovací sval a lékař tak může změřit pacientovy skutečné dioptrie.

Ty se od měření bez cykloplegie mohou lišit až o dvě dioptrie.

Pomůže i laser

Když se stanoví dioptrie správně, lze potom zrak korigovat brýlemi či kontaktními čočkami. Trvalé řešení potom představuje bezbolestná laserová operace nebo nitrooční zákrok, díky nimž lze dioptrickou vadu jednou pro vždy odstranit. Moderní femtosekundové lasery působí při odstraňování dioptrií na oko pouhých 20 vteřin.

„Pacient stráví na sále přibližně dvacet minut a večer po zákroku již může sledovat televizi,“ dodává primářka Skorkovská. Nakonec se laserovou operaci rozhodla absolvovat i Jana Dvořáková. Po zjištění dioptrické vady nasazovala brýle na nos poctivě každý den.

Kromě toho, že se jí výrazně zlepšilo vidění, zmírnilo se mimo jiné i vypadávání vlasů, které ji trápilo. „Protože jsem ale celý život brýle nenosila, nedokázala jsem si na ně zvyknout, vadily mi hlavně při sportu.

Ani čočky pro mě nepředstavovaly ideální řešení,“ vysvětluje, proč se nakonec rozhodla pro laserovou operaci.

Autor článku: Lenka Šmídová

Zrak máme jen jeden

Říká se, že vše souvisí se vším. Způsob našeho života se může projevit i na kvalitě zraku. On-line výuka a častý home office daly našim očím pořádně zabrat.

Ale problém se nadále týká všech, kdo pracují s informačními technologiemi. Pokud je to i váš případ, nezapomínejte na časté přestávky během práce a práci odložte nejméně 2 hodiny před spaním.

Ochráníte tak nejen svůj zrak, ale i psychickou pohodu a kvalitu spánku.

Nejčastější vady zraku

Jako lidé v moderní společnosti máme na zrak vyšší nároky, než jaký byl jeho původní účel. Naši prapředci využívali střídání pohledu do dálky a na konkrétní předměty, my používáme výhradně pohled na blízko. Zrak neúměrně namáháme, přitom chceme dokonale vidět vše – do dálky i na krátkou vzdálenost. 

Zajímavé:  Vztah Lékař A Pacient Je?

Akomodační krátkozrakost

Akomodační krátkozrakost je přechodná porucha, nicméně může trvat i několik měsíců. Jedná se o křeč zaostřovacího svalu: Když se chcete rozhlédnout po okolí, vidíte jej jako v mlze.

Uměle navozená porucha se objevuje, pokud člověk delší dobu přetěžuje zrak čtením, například studenti, kteří se připravují na zkoušky.

Když pak necháte oči 14 dní až měsíc odpočinout, pohled do dálky se zase rozjasní.

Šilhání

Obdobným problémem v důsledku přílišného namáhání zraku je šilhání.

Za normálních okolností mají obě naše oči sdružené pohyby, jak zprava doleva, tak i z dálky do blízka, obě oči spolupracují a přibližují se k nosu, čím blíž je sledovaný předmět.

Jakmile začne jedno oko pošilhávat, pocítíte horší soustředěnost, celkovou únavu, vidíte, že se písmenka i řádky míhají, objeví se psychické potíže a problémy se spánkem.

Šedý a zelený zákal

Ačkoli se šedý i zelený zákal označuje slovem „zákal“, v pravém slova smyslu je zákalem jen ten šedý. Při tomto onemocnění se zakaluje čočka a ztrácí svou průhlednost a pružnost. Zelený zákal neboli glaukom ničí oční nerv. Dochází k vyššímu očnímu tlaku, zrakový nerv se stává citlivějším a postupně začne odumírat.

Pomalu dochází k výpadkům zorného pole, ale tento příznak dokáže korigovat druhé oko, proto se na tuto nemoc přijde nejčastěji při náhodném vyšetření nebo tehdy, kdy nastává takzvané trubicovité vidění.

Obě poruchy zraku lze operativně léčit, šedý zákal umí lékaři zcela odstranit, glaukom má bohužel nevratné důsledky a operace znamená udržení stávajícího stavu a minimalizaci souvisejících potíží.

Problémy zraku u dětí

U dětí je zrak už od narození pečlivě hlídán pediatry. S plně vyvinutým zrakem se totiž nerodíme, zrak se vyvíjí až do 10 let věku. Nebezpečím je vývojová abnormalita, takzvaná tupozrakost. Jedná se o funkční vadu zraku, která se projevuje jako snížená zraková ostrost.

Proto by zejména rodiče, kteří sami trpí některou ze zrakových vad, měli dbát na pravidelné preventivní prohlídky svého dítěte u očního lékaře.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá svým klientům ve věku od 6 měsíců do 10 let na prevenci tupozrakosti, respektive na vyšetření zraku, které slouží k včasnému odhalení této oční vady. 
 

Pokud na sobě nepozorujete žádné příznaky, stačí zajít na preventivní prohlídku k očnímu lékaři jednou za pár let. Mezi 45. a 50. rokem věku se u většiny lidí začne objevovat krátkozrakost, tedy slábnutí zraku při pohledu na blízko.

V této době je dobré požádat lékaře o komplexní prohlídku sítnice s rozkapáním očí, která odhalí možná budoucí rizika.
Pokud máte brýle nebo používáte čočky, měli byste na prohlídku zajít každé 2 roky, i když se u vás dioptrie už nezvyšují.

Lidé s cukrovkou by měli vyšetření absolvovat každý rok, protože zde hrozí rozvoj takzvané diabetické retinopatie.

Na zrakové vady má do jisté míry vliv i dědičnost a další zdravotní potíže.

Proto Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR poskytuje příspěvek na vyšetření vybranými diagnostickými metodami pacientům s cukrovkou, vysokým krevním tlakem či závažným dědičným onemocněním.

Pacientů v mladším věku přibývá, poruch zaostřování a dioptrických vad také. Většina problémů se dá úspěšně korigovat, proto svůj zrak nezanedbávejte a dopřejte mu zaslouženou péči.

Rozkapání očí – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Rozkapání očí. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Rozkapání očí.
  • Zrak je nejdůležitějším recepčním smyslem našeho života. Okem přijímáme až na 80% všech informací, které k nám z okolního prostředí přicházejí. Zrak si můžeme…Více info
    I když se vám to může zdát neuvěřitelné, hluboký pohled do vašich očí může prozradit víc, než kolik máte dioptrií. Oční pozadí vám zkontroluje…Více info
    Miliony lidí po celém světě denně cvičí oblíbenou jógu. I v Česku se tento druh cvičení stává stále populárnější. Jóga ale… Více info
    Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale plně uvědomíme až tehdy, když nám přestává sloužit. To už ale může být… Více info
    Lidskému zraku prospívá řada potravin. Zřejmě tou nejznámější je mrkev, která má pozitivních účinků na zrak skutečně mnoho. Není… Více info
    Oko je jedním z nejmenších orgánů v lidském těle – jeho průměr zřídka přesáhne 24 milimetrů a váha 28 gramů. Člověk zrakem… Více info
    Tisíce Čechů si rády zpestřují příchod nového roku ohňostrojem. Právě rachejtle a dělbuchy, které silvestrovskou noc provázejí, jsou… Více info
    Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha… Více info
    Zrak je jedním ze smyslů, díky kterému vnímáme svět kolem sebe a prožíváme plnohodnotný život, a proto bychom neměli podceňovat význam… Více info
    Lidské oko se nepřestává pohybovat ani při spánku. Kvalitní spánek je přesto pro zdraví oka velmi důležitý. Ložnice by měla být… Více info
    Možná jste také přesvědčeni, že uši se musí čistit co nejčastěji a očím prospěje, když je cvičíte bez brýlí. Právě mýty o… Více info
    Hormony štítné žlázy potřebujeme k přežití. Naše tělo trpí v případě, že jich máme málo, ale také tehdy, je-li jich moc. Nadměrnou…Více info
    Přecitlivělost se může projevovat mimo jiné i postižením zraku. Objevuje se pálení, svědění, zarudnutí, zvlhnutí a otoky očních…Více info
    Jednou z typických známek stárnutí organismu je zhoršení vidění. Můžete si říct, že je to přirozené, a nic nedělat. Anebo se pokusíte…Více info
    Lidské tělo se po narození vyvíjí, všechny jeho funkce pozvolna dosahují vrcholu a poté začínají pomalu stárnout. Oči tento proces…Více info
    Dlouhý pobyt na slunci neškodí jen naší kůži, ale může mít neblahý vliv také na jeden z našich smyslů. UV záření je pro oči stejně…Více info
    Katarakta, šedý zákal je onemocnění oční čočky způsobující ztrátu její průhlednosti. Typicky se projevuje postupným zhoršováním…Více info
    Ač se to může zdát nemožné, na lidském oku se běžně provádí několik desítek typů operací. Odstranění šedého zákalu je dokonce…Více info
    S bolestí oka nebo očí se někdy v životě setká každý z nás. Někdy bolest vymizí sama od sebe, jindy je však známkou vážnějšího…Více info
    V létě trávíme hodně času venku, u vody a na sluníčku. Oči však za to mohou zaplatit vysokou daň. Věnujte pozornost následujícím…Více info
    Předsevzetí na nový rok si dává snad každý. Asi nejčastěji jsou zaměřená na to, jak začneme žít zdravěji, budeme se více hýbat,…Více info
    Vše kolem nás kvete, což vybízí k romantické procházce. Nikoli ale pro dva a půl milionu Čechů, kteří trpí alergií. Jim stačí… Více info
    Oči o člověku mohou prozradit mnoho. Radost, strach, sílu vítězství i zklamání z prohry. Kromě prozrazení právě prožívaných emocí, jsou i klíčem k diagnostice mnoha chorob celého organismu.Více info
    V Česku přes 100.000 diabetiků má cukrovkou poškozený zrak, každoročně jich o dvě procenta přibývá. Málo ale o riziku poškození zraku vědí. Nechodí na preventivní oční kontroly, kde se dá obtíž odhalit.Více info
    OTÁZKA TÝDNE: Jak jsou hrazené operace očí, konkrétně laserové operace a případně i implantace čočky? Co vše jde ze zdravotního pojištění a co si musí platit pacient? Je u operací očí nějaké věkové omezení?Více info
    Podle vyjádření přednosty sítě očních klinik Geminy Pavla Stodůlky až čtvrtina příjmu všech vitamínů a minerálů z potravy je určena pouze pro zrakový systém.Více info
    Vzhledem k roli v syntéze kolagenu je vitamín C nezbytný pro integritu pojivových tkání oka.Více info
    Zdraví očí jde ruku v ruce s celkovým zdravotním stavem, ale existuje několik živin, které jsou důležité zejména pro oči. Tyto živiny pomáhá udržovat funkci zraku, chrání oči před škodlivým světlem a snížují vývoj degenerativních onemocnění souvisejících s věkem. Tento článek uvádí hlavní živiny, které mohou maximalizovat zdraví očí, jejich potravinové zdroje a potenciální přínosy.Více info
    Článek se nezabývá oftalmologickými problémy, ale poruchou vnímání vlastního těla, která je známa zejména u poruch příjmu potravy – mentální anorexie a bulimie.Více info
    S dyslexií se každodenně vypořádává 700 milionů lidí, asi každý desátý člověk. Ještě nedávno se s dyslektiky nikdo moc nemazal, prostě vaší mámě na třídní schůzce řekli, že vám to čtení a psaní nějak nejde a že byste měli přidat na domácí přípravě. Dnes už naštěstí víme, že to není vždycky jen o nepozornosti.Více info
    Světlík lékařský roste divoce především na Balkánském poloostrově. Též je v Evropě pěstován komerčně. Rostlina kvete v pozdním létě a na podzim.Více info
    Základem irisdiagnostiky je studium znaků na očních duhovkách a sledování jejich změn.Více info
  • Dobrý den, po čtyřdenním rozkapání očí atropinem, byly synovi (3 roky) naměřeny 4 a 5 dioptrií a dostane proto brýle. Při prvním vyšetření jedním okem nepřečetl poslední tři řádky, stěžoval si na únavu. Ještě ale máme přijít za měsíc na opětovné čtení. Má lékařka je na dovolené,já jsem v šoku,tak vysoké… Dobrý den, šance na rozcvičení tu jistě je. Požádejte svou oftalmoložku a širší výklad. Více info
    Dobrý den. Měla bych na Vás tři dotazy. Ten první se týká mé 2 leté dcery,která má jít na vyšetření očí s tím,že jí mám kapat 2 x denně do obou očí 1 kapku po dobu jednoho týdne.Tak jsem se chtěla zeptat proč již týden dopředu rozkapávat oči,když naposledy jsme rozkapávali ten den ráno před vyšetřením…. Dobrý den, důvěřujte lékaři, neznám název kapek a proto nemohu odpovědět na vaše četné dotazy konkrétněji…. Více info
    Asi 14 dní mě neustále pálí oči a mám je zarudlé. Pracuji v MŠ jako učitelka, na PC pracuji velmi málo, totéž i sledování TV je minimální. Vypozorovala jsem, že to není alergie ani na krémy nebo líčidla. Přibližně stejnou dobu mě trápí neustálý pocit sucha v ústech. Uvádím to, zda to náhodou nemá nějakou… Dobrý den, ano, spojitost by to mít mohlo – měla byste navštívit očního lékaře na vyšetření a ev. zmínit… Více info
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může blesk z malého fotoaparátu poníčit zrak z velmi častého foceni,zhruba za měsíc 10x denně?je blesk špatný na oči a nebo může něco způsobit?Děkuji moc za odpověd Dobrý den, ano, může být při velmi častém bleskání škodlivý (10x do měsíce asi ne), ale u většiny fotografických… Více info
    Dobry den, dnes jsem absolvovala vysetreni ocniho pozadi (dopadla dobre, vse je pry v poradku), ale pisi ohledne rozkapani oci pred vysetrenim… Bylo mi receno, ze spatne uvidim po dobu 5-6 hodin, nyni je to uz dyl a porad nevidim idealne a na svetlo se snad zornicky ani nestahuji, porad jsou hodne… Dobrý den, ano, je to normální, každé oko reaguje jinak, individuální reakce je možná…počkejte i dva… Více info
    Dekuji za rychlou odpoved ohledne rozkapani oci. Abych dotaz ale upresnila, ani tak nejde o to, ze by zornicky jeste porad byly rozsirene a spatne jsem videla, ale mam rozsirenou vic pravou zornicku nez levou a pri osviceni se leva trochu stahuje, zatimco prava prakticky nereaguje, i toto je mozne? Oci… Dobrý den, každá zornička může opravdu zareagovat jinak Sledujte je obě pcca o dva dny a kdyby toto… Více info
    Zajímavé:  Jak Poznat Předávkování Léky?
    Dobrý den, Poslední dobou mám následující problém: pálí mne oči. Tento problém bych sám přisoudil tomu, že pracuji na PC. Nicméně se mi objevil ještě jeden problém – pokud zavřu na chvilku oči, vidím ještě chvíli obrysy a kontrasty poslední scény. Horší je tento stav ráno nebo večer, kdy je více kontrastů… Dobrý den, ony obrysy a kontrasty jsou normální jevy. Sítnice si po určitou dobu podrží viděný vjem,… Více info
    Dobrý den, mám dotaz. Již odpolene mě slzeli oči, večer se slzení zhoršilo. Následně mě začala pálit pokožka okolo očí a cca po hodině přišla silná bolest očí a zarudnutí. Použila jsem mastičku Ophthalmo-Framykoin. Ráno jsem se probudila s velice nateklími oči. Dobrý den, vynechejte líčení a navštivte oftalmologa k vyloučení zánětu, který bude pravděpodobně příčinou… Více info
    Dobrý den, prosím o konzultaci. Dcera 4,5 roku nespolupracovala při vyšetření zraku (DFN Brno), proto byla objednána znova (vzhledem k tupozrakosti matky), s tím že máme kapat 5 dní před vyšetřením 1 kapku Atropin-pos ráno a večer. Zajímá mě, jak obvyklý je tento postup? Starší dcera navštěvuje jiného… Dobrý den, tento postup není nijak neobvyklý a slouží ke zjištění refrakční vady v tzv. cykloplegii,… Více info
    Dobrý den, je mi 76 let, jsem cca dva měsíce po operaci katarakty. Při větší zátěži nebo přechodu z bytu ven mi slzí oči. Slzely mi i před operací (venku, při větru, chladu a pod.), ale v podstatně nižší míře. Je nutné vyhledat lékaře, nebo lze problém řešit zvlhčovacími přípravky (Hylo gel apod.)? Děkuji za odpověď. Věra Hoffmannová … Dobrý den paní Hoffmanová, v tomto případě si můžete pomoci i bez lékaře. Antibiotika, která jste kapala po operaci, ještě zhoršily poruchu slzného filmu, kterou jste měla před operací. Řešením je aplikace umělých slz (jako je právě hylo gel a spousta dalších), vhodné jsou preparáty bez konzervačních látek. Prvních 14 dní aplikujte 5× denně během doby…Více info
    Dobrý den, více jak 1 rok mám červené oči, trochu zašedlé, prostě nepřirozené bělmo. Na vyšetření u očního lékaře jsem dostala již dvoje kapky, jednou antibiotika TOBREX, po týdnu kapky ALLERGODIL, ani jeden lék mi nepomohl. Byla jsem i na krevních testech spojených s jaterními testy, ale vše bylo v pořádku, jen zvýšený cholesterol. Je mi 40 let a je pro mne… Dobrý den paní Evo, některé změny barvy bělma mohou být i přirozené s věkem. Nově se objevené červené oko je reakcí na nějakou situaci, ale těch může být nespočet…od únavy, dlouhé práce na PC, oční infekce, skryté přemáhané dioptrické vady, systémového onemocnění (včetně autoimunitních), alergie a mnoho dalšího. U lidí ve Vašem věku je nejčas…Více info
    Dobrý den, Již delší dobu (asi 2 roky) mě trápí bolest očí, která se odehrává jakoby „za nimi“ a je to velmi nepříjemné až omezující. Od dětství trpím migrénami se zrakovou aurou a když mne zastihne záchvat, většinou mě bolí také oči. Alergie žádné nemám a u očního lékaře mi bylo řečeno, že vidím dobře a brýle nepotřebuji. Dostala jsem kapky – u… Dobrý den, ve vysokém procentu případů je bolest „za očima“ důsledkem obtíží s páteří. Doporučuji vyšetření na neurologii, případně ortopedii, kde předepíší rehabilitace. Důležité je ale také pravidelné cvičení doma. …Více info
    Dobrý den, již delší dobu pozoruji, že mám bělmo spíše takové kalné, není vůbec bílé. Žloutenku nemám. Můžete mi poradit nějaké léky nebo výplachy? Je mi 52 let, váha 65-66 kg. Děkuji za odpověď. … Dobrý den, s věkem se přirozeně mění i barva bělma, kterou není možné lokálně ovlivnit. Důležitá je správná životospráva a hydratace, ale velkou roli hraje prostředí a genetika. …Více info
    Dobrý den, nemám běžně žádné problémy, jen nosím brýle na čtení. V noci když se probudím a potřebuji přejít bytem, nemohu si rozsvítit. Dokonce i nepatrný svit přicházející z venku mě řeže v očích, zavírám je a chodím poslepu. Co to může způsobovat? Děkuji Vám za odpověď. … Dobrý den, jedná se o přirozenou reakci oka, tzv. oslnění. Sítnice se přizpůsobí určitému jasu a když je intenzita světla prudce zvýšena, tak je sítnice přesvětlena, což je samo o sobě nepříjemné a k tomu ještě dojde k prudkému stažení zornice, což také vyvolává až bolest očí. Prevencí je postupné přivykání na světlo. …Více info
    Dobrý den, v březnu jsem začala mít problémy s očima, které mě pálily a bolely. Nejdříve jsem problémy řešila běžně dostupnými kapkami. Nepomohlo mi to, tak jsem pak navštívila oční lékařku, dostala jsem Maxitrol, pomohly mi jen trochu. Paní doktorka po měsíci mě poslala a očí kliniku, kde mě léčili dalšími kapkami na sydrom suchého oka včetně atibiotik. … Dobrý den, jediné co mi ve výčtu vyšetření chybělo byly stěry z očí a barvení povrchu oka…ale to bylo určitě provedeno než Vás odeslali k internistovi. Potíže asi opravdu budou psychosomatického původu. …Více info
    Dobrý den, asi 2 měsíce mě stále pálí oči, nemám je nějak zarudlé viditelně. Jen pálí, jsou unavené, koutky často dosti slepené (jakoby ospalky). Jsem pozitivní na chlamydie trachomatis. Lékař mi napsal antibiotika na týden a tím konstatoval, že jsem přeléčen. Již více jak rok bojuji s různými potížemi, kdy se mi střídaly bolesti kloubů, hlavy atd. Před 2 … Dobrý den, zkuste si v lékárně pořídit umělé slzy a kapte 5× denně po dobu 14 dní, pak snižte na 3× denně. U chlamydiové infekce, a i jako její následek, je porucha slzného filmu běžná. Pro očního lékaře byla informace o přeléčení chlamydií důležitá, ale pokud jste měl antibiotika předepsaná, tak z jeho pohledu je to vše…chlamydie v očích se t…Více info
    Dobrý den, v roce 2010 jsem prodělala obrnu lícního nervu. Jsem v celku v pořádku, ale od té doby mám velké potíže s očima. U očního lékaře jsem několikrát v roce, ale mé problémy jsou stálé stejné – nepřetrřité slzení očí, strašně oteklá víčka a pocit bolestí očí. Nemohu se s tím stále vyrovnat, bylo mi řečeno, že to už lepší nebude. Je mi 69… Dobrý den, pokud Vás tyto potíže trápí na obou očích, s obranou lícního nervu to nesouvisí (předpokládám, že obrna lícního nervu byla pouze jednostranná). Patrně trpíte tzv. dysfunkcí meibomských žláz, tedy ucpáváním a chronickým zánětem mazových žlázek na okraji víček. Je vhodné víčka nahřívat teplými obklady a masírovat a do očí kapat umělé…Více info
    Dobrý den. Po přechodu na kapky Travatan (od pátku) mám hodně červené oči. Nepálí, neštípe, oči nebolí. (Mám za sebou laserovou iridotomii, do jejího provedení jsem kapala Luxfen, a po ní navíc Flukon). Myslíte, že si oči zvyknou, a nebudou tak červené? Jiné potíže nemám. Děkuji moc … Dobrý den, antiglaukomatika z kategorie analogů prostaglandinů mají jako častý nežádoucí účinek právě zarudnutí očí. Vyčkejte, zda se stav neupraví, a pokud ne a obtěžovalo by Vás to, domluvte se s ošetřujícím lékařem, zda by bylo možno přejít na jiné kapky (nicméně Travatan patří mezi nejúčinnější léky na snižování nitroočního tlaku). …Více info
    Dobrý den, za poslední půlrok jsem prodělala spoustu věcí a vyšetření. Mám vyšetřenou krev snad na všechno, co jde, vše negativní. Jsem vyšetřena od revmatologa pro bolesti rukou a nohou, zad, vše negativní. Trpím na bolesti bederní páteře a krku. Takže během odběry krve jsou staré max. měsíc. Opakovaně navštěvuji oční, nosím brýle do dálky, mám 1,75 dioptr… Dobrý den, nevím, zda je problém ještě aktuální – dotaz se mi zobrazil až teď v říjnu (spolu s ním i další několik měsíců staré, budu to řešit s webmasterem). Příčina problému bude opravdu buď neurologická nebo revmatologická, oslepnutí dle mého názoru nehrozí. K vyklenutí duhovky se bez vyšetření nebo alespoň zprávy z vyšetření vyjádřit …Více info
    Dobrý den,cca 4 měsíce bojuji z bolestmi očí,popraskané žilky,zarudlé oči celkově,bolest se jakoby stupnuje od rána kde je mírné do večera kde už citit je dost.Byl jsem u očního lékaře 4x kde jsem dostal nějaké kapky mastičky apod. ale nic nepomohlo.Nevíte mi nějak poradit ? Děkuji,. Dobrý den, je velice těžké hádat diagnózu, když neznám dosavadní záznamy, léky co jste užíval, nevidím… Více info
  • Vše o operacích očí! Dvojrozhovor s primářkami očních klinik

    Zvažujete operaci očí, protože se chcete zbavit dioptrií, nebo vás trápí nějaké onemocnění? Máme pro vás rozhovor se dvěma primářkami očních klinik, které jsou špičkami ve svém oboru. Hrozí vám při operaci nějaké riziko? Podle čeho poznat dobrou kliniku nebo jak by mělo vypadat předoperační vyšetření? Čtěte dál.

    Na otázky ohledně refrakčních vad a laserových operací, které vás jich zbaví, odpovídala MUDr. Lucie Valešová Primářka Oční kliniky DuoVize Praha.Na otázky ohledně nitroočních refrakčních operací odpovídala Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

    K operacím očí mají někteří lidé stále ještě nedůvěru, mají strach, že by mohli přijít o zrak. Je operace očí rizikem?Lucie Valešová: Bezpečnost laserových operací očí a úspěšnost zákroků je dnes velmi vysoká.

    Důležitá je správná indikace pacienta a samozřejmě také zkušený operatér, který má k dispozici moderní přístroje. Laserové zařízení je konstruováno tak, že se při jakékoliv odchylce od normálního průběhu zastaví a nedovolí v operaci pokračovat.

    Díky obrovskému vývoji laserových operací v posledních letech je to dnes opravdu velmi bezpečný způsob odstranění vybraných očních vad. V DuoVizi poskytujeme pacientům doživotní záruku laserového ošetření, což znamená, že pokud v dalších letech pacientovi vzniknou další dioptrie a jeho zdravotní stav to dovolí, doplníme laserovou léčbu již bez doplatku. Samotná laserová operace je bezbolestná, probíhá ambulantně a bez použití jakýchkoli ostrých nástrojů. Máme štěstí, že na našich pracovištích můžeme nabídnout úplně všechny metody, včetně té nejmodernější, která se jmenuje NeoSMILE 3D. Výsledky jsou pak úžasné a pacienti odcházejí nadšení.

    Šárka Skorkovská: S obavami z operace se setkáváme zhruba u třetiny pacientů, kteří však po zákroku sami zjišťují, že se není čeho bát. Díky obrovskému pokroku a vývoji technologií pro oční operace je dnes nejen laserová, ale i nitrooční operace bezpečným způsobem, jak korigovat oční vady. V některých případech nelze vadu odstranit laserem, většinou se jedná o pacienty s vyššími dioptrickými vadami nebo o pacienty starší 45 let, jejichž oči ztrácí s přibývajícím věkem schopnost zaostřovat. Proto u nich volíme metodu implantace nitroočních čoček, pomocí kterých dosáhneme optimálních výsledků rychlou a spolehlivou metodou. Vedle korekce zraku slouží tato metoda dokonce jako preventivní léčebný zákrok, jelikož pacientům po výměně čočky již nehrozí vznik šedého zákalu a rovněž se u nich výrazně snižuje riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu. Tomu, co děláme, stoprocentně věříme. Důkazem může být množství našich kolegyň a kolegů, kteří na naší klinice sami podstoupili operaci očí.

    Jaké oční vady a onemocnění lze dnes operovat? A co operujete nejčastěji?

    LV: Dokážeme pomoci téměř každému pacientovi s dioptrickou vadou, rozhodující není věk, ale ani to, zda je vada stabilní, či nikoliv. Umíme operovat jakýkoliv počet dioptrií, podle konkrétní vady a jejího stupně se potom volí nejvhodnější metoda korekce. Mezi ty nejčastější zákroky u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří laserové odstranění dioptrií. Aktuálně je velký zájem také o laserovou operaci šedého zákalu, což je novinka několika posledních let. Klinika DuoVize byla prvním pracovištěm v České republice, které mělo femtosekundový laser LenSx pro tento typ zákroku.

    Zajímavé:  Kyselina močová - Vše o zdraví

    Například operaci šedého zákalu provádí i v klasické nemocnici. V čem je lepší nechat se operovat na soukromé klinice?

    ŠS: Výhoda soukromých klinik spočívá především v širší nabídce zákroků, například co se týče právě implantací nitroočních čoček. V nemocnici mají pacienti k dispozici pouze ty zákroky, produkty a pomůcky, které hradí zdravotní pojišťovny. Soukromé kliniky naproti tomu poskytují více možností, jak řešit třeba i stejnou vadu či onemocnění k naprosté spokojenosti pacienta. Typickým příkladem je šedý zákal, jehož jedinou možností léčby je operace vyžadující výměnu původní zakalené lidské čočky za umělou. Pacient si může zvolit nejen typ nitrooční čočky ale i operační metodu. Novinkou na naší klinice je laserové odstranění šedého zákalu, tedy operace bez použití jakýchkoli ostrých nástrojů

    Když už se někdo rozhodne pro operaci očí, ať už ze zdravotních důvodů, nebo že se chce zbavit brýlí, podle čeho si má vybrat kliniku?ŠS: Pacienty často zajímá jen cena zákroku, která by ale v tomto případě neměla být rozhodujícím faktorem.

    Když objeví levnou nabídku, jdou na operaci s automatickým očekáváním špičkové péče, ale nakonec bývají s výsledkem operace i přístupem kliniky zklamáni.

    Na prvním místě mezi údaji, které je třeba si před rozhodnutím podstoupit oční operaci zjistit, je počet takových zákroků, které konkrétní klinika ročně provádí, zkušenosti operatéra a kvalita přístrojového vybavení.

    Roli hraje také to, jak důsledné je vstupní a předoperační vyšetření a jak rychlým laserem bude zákrok proveden.

    Vhodné je také dát si práci se zjištěním referencí konkrétní kliniky a jejích lékařů. Také se vyplatí předem zjistit, co všechno oční klinika nabízí v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku.

    LV: Metod laserové refrakční chirurgie, které jsou určeny k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu, existuje celá řada. Nejmodernější a stále populárnější metodou je právě ReLEx SMILE, kterou poskytujeme v balíčku NeoSMILE 3D.

    Laser během ní dokáže díky precizním výpočtům odstranit tenkou vrstvu tkáně uvnitř rohovky bez narušení její pevnosti. Následně chirurg tuto tkáň opět bez porušení rohovky z oka odstraní. Dalším častým zákrokem je velmi přesná a šetrná metoda NeoLASIK HD (femtoLASIK), kterou provádějí hned dva lasery, již zmíněný femtosekundový a také excimerový.

    První z nich vytvoří na rohovce ochrannou lamelu, druhý laser pod ní odpaří dioptrické vrstvy a lamela se následně přiklopí zpět.

    Může si klient způsob odstranění dioptrií zvolit, nebo je pro každého vhodný nějaký jiný?LV: Špičkové pracoviště by mělo nejen nabízet široké spektrum operací, ale na základě komplexního vyšetření také vybrat tu nejvhodnější metodu korekce přímo na míru pacientovi. Ten také musí být seznámen s průběhem operace, získat veškeré informace a samozřejmě také mít možnost se po konzultaci a doporučení lékaře a optometristy v klidu rozhodnout, zda vybraný zákrok podstoupí.

    Když už se někdo rozhodne pro operaci očí, ať už ze zdravotních důvodů, nebo že se chce zbavit brýlí, podle čeho si má vybrat kliniku?LV: Pracovišť nabízejících oční operace je v České republice hodně a jejich úroveň se může lišit.

    Rozhodnutí není jednoduché, je třeba zvažovat řadu hledisek, neboť při špatném výběru hrozí nejen finanční ztráta, ale mnohdy i větší bolestivost, pomalejší hojení, delší pracovní neschopnost a v nejhorším také zdravotní komplikace.

    Při výběru pracoviště se určitě vyplatí zjistit zkušenosti lidí, kteří již byli na této klinice operovaní, kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní předoperační vyšetření (mělo by trvat přibližně 2 hodiny, aby bylo dostatečně podrobné a mělo by zahrnovat i vyšetření s rozkapáním očí).

    Důležité jsou i zkušenosti operatéra a špičkové vybavení. Důležitou roli hraje také to, co vše oční klinika nabízí v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku. O kvalitě pracoviště vám také hodně napoví jednání zaměstnanců při objednávání i při vyšetření, vypovídá to o celkovém přístupu pracoviště k pacientům.

    ŠS: Pacienty často zajímá jen cena zákroku, která by ale v tomto případě neměla být rozhodujícím faktorem. Když objeví levnou nabídku, jdou na operaci s automatickým očekáváním špičkové péče, ale nakonec bývají s výsledkem operace i přístupem kliniky zklamáni.

    Na prvním místě mezi údaji, které je třeba si před rozhodnutím podstoupit oční operaci zjistit, je počet takových zákroků, které konkrétní klinika ročně provádí, zkušenosti operatéra a kvalita přístrojového vybavení.

    Roli hraje také to, jak důsledné je vstupní a předoperační vyšetření a jak rychlým laserem bude zákrok proveden.

    Vhodné je také dát si práci se zjištěním referencí konkrétní kliniky a jejích lékařů. Také se vyplatí předem zjistit, co všechno oční klinika nabízí v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku.

    Některé kliniky lákají na nízkou cenu. Díky čemu mohou být náklady tak rozdílné?ŠS: Stává se, že některá zařízení nabízejí zákrok i za třetinovou cenu oproti běžné ceně.

    Pacient by se v takovém případě měl ujistit, že mu klinika skutečně nabízí bezpečnou metodu za použití nejmodernějších technologií, dostatečně kvalifikovaného a zkušeného operatéra a také, že v ceně jsou zahrnuta kromě samotného zákroku i všechna potřebná vyšetření.

    V případě vlastního zdraví platí více než kde jinde, že kvalita je na prvním místě. Neměla by se však týkat jen samotného zákroku, ale také vyšetření před ním a po něm. Opravdu kvalitně provedené vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny.

    Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv.

    LV: Cena představuje určité měřítko pro každého z nás, operace očí však určitě není místo, kde by měl člověk šetřit za cenu snížení kvality. Vhodné je proto porovnat si ceny na různých klinikách a pracovištím s neobvykle nízkou cenou se raději vyhnout.

    Ta se totiž dříve či později projeví na úrovni poskytovaných služeb, na spěchu, nevlídném prostředí nebo vybavenosti kliniky.

    Mnohdy také hrozí zkrácení důležitých předoperačních vyšetření, čímž může dojít k opomenutí důležité zdravotní informace a třeba i k následnému odstranění nesprávných dioptrií. Nedávno k nám přišla na kliniku pacientka, která podstoupila laserovou operaci na jiné klinice.

    Vůbec jí při vyšetření nerozkapali oči a bohužel špatně změřili oční vadu. Nyní pacientka špatně vidí do dálky i na blízko a ponese si doživotní následky.

    Jak by mělo správné předoperační vyšetření vypadat?LV: Výsledkem předoperačního vyšetření by měly být perfektní podklady pro zdárné provedení operace. Kvalitní a důkladná prohlídka proto trvá přibližně 2 až 3 hodiny, zatímco na pracovištích, kde proběhne během několika desítek minut, se může jednat o značný risk se zrakem.

    Prvním krokem vyšetření je zpracování celkové zdravotní a historie chorob pacienta. Následuje měření na speciálních přístrojích, které změří dioptrickou vadu, zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak a další parametry. Poté přichází na řadu zraková ostrost, spolupráce obou očí, oční dominance, rovnováha okohybných svalů a schopnost prostorového vidění, případně kontrastní citlivost.

    Sestra pacientovi v této fázi ještě rozkape oči, aby došlo k rozšíření zornic. Přibližně čtyřicet minut po aplikaci kapek lékař pomocí štěrbinové lampy prohlédne oční pozadí (nedá se to uspěchat, protože kapky působí až za 30 až 40 minut). Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu.

    Speciální přístroj změří dioptrické hodnoty během rozkapání a lékař je tak může porovnat s dioptriemi naměřenými před tím. Díky tomu může odhalit skrytou oční vadu. Měření dioptrií bez rozkapání proto rozhodně není spolehlivé a může zapříčinit zásadní chybu, na kterou pacient doplatí ještě horším viděním než před operací.

    png“ src=“https://zena-in.cz/clanek/vse-o-operacich-oci-dvojrozhovor-s-primarkami-ocnich-klinik“>

    ŠS: Na naší klinice klademe na důkladná, přesná a komplexní vyšetření velký důraz, protože jsou nezbytná pro vhodnou korekci refrakčních vad, diagnostiku a léčbu očních onemocnění.

    Součástí každého vyšetření a měření zraku je anamnéza – seznámení s dosavadním zdravotním stavem, informace o aktuálních potížích, zrakových vadách, úrazech, celkových onemocněních, operacích a z hlediska genetiky také o zdravotním stavu a nemocech nejbližších příbuzných.

    Podrobná prohlídka pak zahrnuje vyšetření zrakové ostrosti, měření očního tlaku, vyšetření rohovky a spolupráce obou očí, změření subjektivní refrakce, vyšetření okolí oka, předního segmentu oka a očního pozadí, ale také provedení Schirmerova testu, tedy měření množství slz.

    Řadu měření na naší klinice provádíme pomocí nejmodernějších přístrojů a speciální počítačové techniky. Získáváme tak velmi přesné údaje, které jsou podkladem pro přesnou diagnostiku i dobrý výsledek jakékoli oční operace.

    Proč není možné, aby proběhlo ve stejný den jako operace? Třeba v rámci úspory času?ŠS: Pro některá měření je totiž v rámci předoperačního vyšetření nutné oko rozkapat pomocí speciálních kapek, které zajistí rozšíření zornice a uvolnění akomodačních svalů.

    To umožní vyšetření očního pozadí, tedy sítnice, sklivce a zrakového nervu, a odhalení skrytých dioptrií.

    Podrobné sledování stavu sítnice je důležité i pro odhalení takových onemocnění, která nemusí být patrná, ale postupně zhoršují vidění, způsobují výpadky zorného pole nebo dokonce ztrátu zraku a v rozvinuté fázi se těžko napravují.

    Jenže po rozkapání se oči vracejí do původního stavu až zhruba za 24 hodin, proto může být operace provedena v následujících dnech, ale nikdy ne ve stejný den jako vyšetření. Příliš brzký zákrok by mohl v oku způsobit nevratné škody kvůli tomu, že by bylo operováno v nevhodném stavu.

    LV: Operace ve stejný den jako diagnostika nepřináší žádné výhody, ba naopak. V rámci vyšetření se používají oční kapky, které rozšiřují zornice a oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až za zhruba čtyřiadvacet hodin.

    Při následné operaci pak přístroje pracují na oku, které není v kondici a riziko nesprávného provedení je velmi vysoké. Úspora času, který by pacient jinak musel investovat do další návštěvy kliniky, za to skutečně nestojí. Po operaci už jsou některé věci nevratné.

    Laserové operace dioptrií může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření.

    Jak dlouhá bývá rekonvalescence po operaci očí? Je nezbytná hospitalizace?LV: Hojení probíhá velmi rychle a zlepšení zraku většina pacientů vnímá už večer po zákroku. Samotná operace je ambulantní, hospitalizace tedy není nutná a pacienti po skončení zákroků odcházejí domů.

    Po zbytek by však měli dodržovat klidový režim, v ideálním případě spát. Večer již mohou sledovat televizi, v každém případě by ale měli dodržovat veškerá doporučení lékaře a nezapomínat na aplikaci očních kapek.

    ŠS: Nitrooční operace se provádějí ambulantně a zcela bezbolestně, samotný zákrok trvá zhruba 15 minut.

    Po dokončení operace je oko přelepeno jen po nitrooční operaci a pacient může po krátkém odpočinku odejít domů, jakmile je poučen, co by měl a neměl v následujících hodinách a dnech dělat. Celkově pacient na klinice tráví maximálně 2 hodiny.

    Po návratu domů je vhodné, aby odpočíval nebo spal. Nemusí ale celý den ležet, stačí běžný domácí klidový režim. V den operace by ale neměl sportovat, může ale třeba sledovat televizi.

    Uložit

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector