Ruka – Vše o zdraví

Rady, tipy, triky

27.05.2017

Pokud porozumíme tomu, jak velké mají být naše porce bez nutnosti používat váhu či složité počty, cesta ke zdravému stravování se nám neskutečně zjednoduší. Pojďte se naučit odměřovat porce bílkovin, sacharidů a tuků pomocí své ruky!

Ruka - Vše o zdraví

Taky vaše snahy o zdravé stravování skončily nutností vážit své porce? Propočítávat odměřenou váhu jídla v závislosti na svou váhu, dodržovat gramy atd. je opravdu neskutečně úmorné.

Tahle „nutnost“ odradila už nejednoho člověka od Fitness, a mě by zcela jistě odradila také. Nemám na tohle převažování a přepočítávání ani potřebný čas, ani nervy (ani kuchyňskou či osobní váhu). A světe div se – funguji a vedu zdravý životní styl s ideální váhou.

Jak? Hlídám si své porce, ale ne pomocí váhy, tabulky a čtení kalorií z etikety, ale jednoduše pomocí vlastní dlaně 🙂 Je to opravdu velmi jednoduché a funkční.

Všichni víme, že hodnota živin v dané potravině je jen orientační a stejně tak stačí, když orientačně odhadneme naši porci. Ne, opravdu to nemusí být na gram, stejně jako to nemusí být na nervy 🙂 

Takže můžete zapomenout na kuchyňské váhy, pytlíčky, odměrky, lžičky, kalkulačky a mobilní aplikace. Vystačíte si s vlastní rukou.

Dlaň bílkovin

Bílkoviny měříme velikostí naší dlaně.Velikost naší dlaně se počítá tak, jak ji vidíte – tloušťka i délka.Bílkoviny zahrnují potraviny jako maso, ryby, vajíčka, mléčné výrobky, sýry, fazole, brokolici aj. druhy zeleniny.

Pěst zeleniny

Velikost naší pěsti počítáme stejně jako u bílkovin – co se týče tloušťky i šířky. Nejlépe se to odměřuje u tofu nebo masa, kdy si toto množství velmi dobře představíme. U ostatních potravin musíme trochu zapojit fantazii, není to ale nic složitého odhadnout 🙂

Plná dlaň sacharidů

Správnou porci jídel s obsahem cukru měříme tak, jakobychom si chtěli nabrat plnou vrchovatou dlaň. Tato jídla zahrnují například zrna, škroby, ovoce.

Palec zdravých tuků

Zdravé tuky měříme podle velikosti našeho palce. Mezi tyto patří oleje, másla, burákové máslo, oříšky, semínka.

Ruka - Vše o zdraví

  • Tip:
  • Příklady kvalitního zdroje bílkovin:
  • Kuřecí prsa
  • Fazole
  • Steak
  • Krevety
  • Červená čočka
  • Řecký jogurt
  • Losos
  • Vepřová panenka
  • Příklady dobrých sacharidů:
  • Červené brambory
  • Sladké brambory
  • Hnědá rýže
  • Kuskus
  • Quinoa
  • Chickpeas
  • Příklady dobré zeleniny:
  • Brokolice
  • Špenát
  • Kapusta
  • Zvonovité papriky
  • Zelené fazole
  • Lilek
  • Růžičková kapusta
  • Celer
  • Příklady dobrých zdrojů tuku:
  • Extra panenský olivový olej
  • Kokosový olej
  • Avokádový olej
  • Surový avokádo
  • Máslo (pravé, žádná Rama a jiné rostlinné náhražky)
  • Mandle
  • Arašídy
  • Mandlové máslo
  • Bez cukru přidáno přírodní arašídové máslo
  • MCT (Triglyceridy středního řetězce)

Vejce

Pár slov na závěr…

Lidé často řeší problémy s přejídáním, kdy nejsme schopni odhadnout své porce a máme sklony dovolit našemu vizuálnímu vnímání určovat, kolik toho ještě máme sníst namísto toho, abychom poslouchali své tělo. Naučit se správně rozdělovat porce pomocí tohoto jednoduchého „systému vlastní ruky“ je první krok k tomu, abychom si utvořili zdravé a funkční jídelní návyky.

  1. Zde jsou další tipy, které vám pomohou zavést dobré stravovací zvyky:
  2. – Jezte pomaleji – Dávejte si na talíř méně jídla (přidat si můžete později, nebudete ale mít tendenci dojídat, i když jste už plní) – Jezte jídla která vám chutnají a máte z nich požitek, cítíte se dobře- Pijte vodu mezi jídly a ne během jídla (doporučuje se velká sklenice vody před jídlem)- Hodně žvýkejte a nespěchejte
  3. – Dopředu si uvědomte co budete jíst – ač se to může zdát divné, váš žaludek a sliny reagují na podněty které vysílá mozek, takže když se předem připravujete že budete jíst steak, váš trávicí systém bude vytvářet jiné látky ve slinách než když víte, že si dáte salát s mozzarelou. Není potvrzeno, ale moje psychika na to reaguje velmi dobře 🙂 

A pamatujte… Neexistuje nejlepší dieta. Existuje jen ta, která je nejlepší pro vás! 

  • Elen Šarmanová 
  • Trenérka a redaktorka OnlineFitness.cz
  • Ruka - Vše o zdraví

Zdravý životní styl

Co je to zdraví? Pro každého člověka může být definice zdraví trochu jiná, ale všichni se shodneme na jednom: zdraví znamená absence nemoci, stav fyzické, duševní a sociální pohody. Zjednodušeně se dá říct, že zdraví jsme, pokud jsme schopni vést produktivní sociální a ekonomický život.

Co znamená jíst a žít zdravě? Zdravě žijící člověk je takový, který si udržuje přiměřenou hmotnost, pravidelně cvičí, vyhýbá se alkoholu, drogám a cigaretám, je zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. Zdravý je také po mentální rovině, cítí se uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.

Nezdravý životní styl je tedy přesným opakem. Nezdravě žije člověk s nadváhou a minimem fyzické aktivity, který si navíc pravidelně dopřává alkohol, cigarety a smažené jídlo. Na zdraví má negativní vliv také špatná nálada, stres a nedostatek spánku. Ruku na srdce, nepěstujete si minimálně jeden z bodů?

Ruka - Vše o zdraví Jak podpořit změnu životního stylu?

Když se cítíte spokojeni, pravděpodobně svůj životní styl nezměníte. Pokud ale začnete pociťovat nepohodu v některé z klíčových oblastí, snažte se nejdříve zjistit, co můžete dělat ve svém životě lépe. Zaměřte se nejen na stravovací návyky a pohybové stereotypy, ale také na pozitivní myšlení a relaxaci.

Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Když jste zvyklí něco dělat pravidelně, těžko se toho vzdáváte.

Starý zvyk zůstává uložený v mozku a proto je potřeba vytvořit si zvyk nový a vybudovat si v mozku nové neuronové cesty.

Někdy to není jednoduché, ale při správném odhodlání, když třeba začnete chodit na procházku každý den 21 dní po sobě, stane se to pro vás zvykem a bude to pro vás přirozená věc.

Díky lepšímu životnímu stylu si udržíte svoje zdraví

Většina lidí má život plný stresu, kdy povinnosti v práci a péče o domácnost jsou na seznamu dříve, nežli péče o své zdraví. Tělo nám pak často dává nepatrné signály, že je něco v nepořádku. Pozorujete zhoršení stavu pleti, pomalé zažívání, změnu své siluety nebo potíže s usínáním? Dříve, než sáhnete po pomoc do své lékárničky, zkuste se zamyslet nad tím, proč tento problém vzniká.

Jednoduchým řešením je svůj životní styl postupně zlepšovat. Je opravdu těžké změnit své návyky od základů, proto si vše promyslete a postupujte krok za krokem. Změny nemusí být ze začátku velké, ale mnohem důležitější je, aby byly trvalé.

Ruka - Vše o zdraví 5 jednoduchých rad, jak změnit životní styl

Ať je váš zdravotní stav, fyzická kondice, věk nebo rodinná situace jakákoliv, vždy existuje alespoň malý prostor na zlepšení svých návyků. Důležité je přijmout změny s radostí a nepolevit. Jak žít zdravě?

Dopřejte si dostatek spánku

Nepravidelný a nekvalitní spánek se podepíše na fyzické a psychické rovině. Pokud spíte krátce a přes den cítíte únavu, odráží se to na výkonu mozku a nejste tak produktivní.

Tělo vám posílá signály, že potřebuje energii a vy máte chuť na jídlo energeticky bohaté, plné jednoduchých sacharidů. Právě jednoduché cukry jsou příčinou přibývání na váze.

Únavu je vidět také na očích a při dlouhodobě i na stavu pleti. Ideální délka spánku dospělého člověka je 7 – 8 hodin.

Zacilte na pravidelný pohyb

Do svých volnočasových aktivit zařaďte fyzickou aktivitu. V případě, že jste se doteď žádné nevěnovali, začněte pozvolna. Ideální je začít s procházkami při zvýšené tepové frekvenci (zadýcháte se tak, že ještě zvládnete mluvit), alespoň 40 minut 3krát týdně. Postupně si náročnost zvyšujte a přidejte i silový trénink.

Důležité je najít si sport, který vám bude dělat radost a přinese vám dobrou náladu. Jste rádi mezi lidmi? Kolektivní sporty jsou pro vás jako stvořené. Nebo jste naopak, introvert a rádi trávíte čas osamotě? To vás budou spíše bavit sporty pro jednotlivce.

Zajímavé:  Pater Est Quem Nuptiae Demonstrant?

Aby vás pohyb bavil, pořiďte si hezké sportovní oblečení nebo kvalitní náčiní.

Vzdejte se cigaret

O škodlivosti kouření nemůže nikdo pochybovat. Škodlivé není jen aktivní, ale také pasivní kouření. Má negativní vliv na cévy, srdce, plíce, ústní dutinu a žaludek.

Vzdát se cigaret nemusí být pro někoho jednoduché, ale naštěstí existuje několik léků a pomůcek na odvykání kouření.

Pomoct vám může také konzultační služba na lékárně Odvykání kouření a motivující příspěvek zdravotních pojišťoven na nákup léků při odvykání od cigaret.

Jak moc jste závislí na nikotinu? Udělejte si test závislosti na nikotinu.

Dodržujte zásady zdravé výživy

Jídlo a stravovací návyky jsou klíčem k udržení normálního metabolismu a rukou v ruce s pohybovou aktivitou tvoří prevenci před metabolickými chorobami, jako jsou cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a cévní poruchy.

Jak začít jíst zdravě? Když navštívíte výživového poradce, možná vám doporučí dietu, přímo vám na míru. Řekne vám, co nemůžete jíst a čeho se vzdát, omezíte oblíbená jídla a vyměníte je za ty, které vám tak velmi nechutnají. Výsledkem takový diety bude, tvz. jo-jo efekt.

Jakmile dosáhnete svého cíle a začnete se stravovat podle svých předchozích zvyklostí, problém s přibýváním na hmotnosti je tu opět.

Mnohem efektivnější je takzvaná metoda zdravého talíře. Dopřát si můžete všechno, akorát udržujte základní živiny ve správném poměru. Autorkou zdravého talíře je známá výživová poradkyně PharmDr. Margit Slimáková, pro kterou je jídlo jako životní styl a stále se vylepšenou verzí potravinové pyramidy.

Na pomyslném talíři, který představuje denní příjem potravin, si potraviny rozdělte na 4 díly:

  1. Zelenina tvoří ¼ talíře. Čím rozmanitější, tím lepší. Pozor na brambory, mají velký obsah polysacharidů a do příjmu zeleniny nepočítají.
  2. Ovoce je druhá čtvrtina talíře. Pokud nemáte ovoce rádi, nahraďte ji zeleninou.
  3. Sacharidy, kterých máte často nadbytek, tvoří jen jednu třetinu příjmu. Počítají se do toho jak jednoduché cukry (sladkosti), tak i přílohy (brambory, rýže, těstoviny, pečivo).
  4. Bílkoviny doplňují talíř živin, jejich množství by mělo být minimálně stejné, jako sacharidů. Zdrojem jsou maso ryby, luštěniny, vejce a tvaroh.

Tekutiny doplňujte v podobě čisté vody a neslazených čajů.

Do svého jídelníčku zařaďte také superpotraviny, které mají vysoký obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jsou to goji, chia semínka, chlorella nebo matcha tea. 

Velmi atraktivní variantou pro lidi s nedostatkem času je plnohodnotná náhrada pevné stravy v podobě produktů značky Mana. Jediný sáček Mana prášku smíchaný s vodou dodá tělu všechny potřebné vitamíny, minerály a zajistí dostatek energie na celý den.

Naučte se zvládat stres

Zdravý životní styl je do velké míry spojený také s duševním zdravím. Stres má přímé dopady na zdraví v podobě potíží se spánkem a taky nepřímé. Když jste ve stresu, máte vyšší tendenci kouřit, přejídat se, hádat se s lidmi kolem sebe a být rozzlobený.

Někdo kvůli uvolnění častou vidí na dno skleničky, co opět přináší únavu, zdravotní potíže a neshody s blízkými. Osvojte si proto relaxační a meditační techniky jako je jóga, hrajte si s dětmi nebo s domácím mazlíčkem. Při zvládání stresu vám pomohou i různé kurzy, tzv.

stress management.

Bolest zápěstí: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Ruka - Vše o zdraví

Bolest zápěstí je často způsobena úrazem či náhlým poraněním, při kterých dochází k vymknutí či frakturám zápěstních kloubů. Mezi další časté příčiny bolesti zápěstí patří také opakované namáhání ruky a zápěstí, artróza nebo syndrom karpálního tunelu.

Vzhledem k tomu, že příčin bolesti zápěstí je velmi mnoho a mohou se projevit různými příznaky, jako jsou například bolest celého zápěstí, bolest zápěstí na malíkové (ulnární) či palcové (radiální) straně, brnění rukou či prstů, je i diagnostika příčiny často velice obtížná.

Nicméně přesto je přesná diagnostika příčiny pacientových obtíží zásadní pro léčbu a rekonvalescenci pacientů.

Příznaky

Jak již název onemocnění napovídá je nejčastějším příznakem bolesti zápěstí prostě bolest. Nicméně charakter této bolesti závisí na vyvolávající příčině.

Například bolest zápěstí při artróze pacienti popisují jak tupou bolest, zatímco syndrom karpálního tunelu se nejčastěji projevuje jako pocit mravenčení nebo brnění ruky či prstů, a to zejména v noci.

Zjistit příčinu bolesti zápěstí lze někdy také jen podle místa bolesti.

Kdy vyhledat lékaře?

Ne vždy je při bolestech zápěstí nutné hned běžet k lékaři. Menší poranění, jako je namožené zápěstí nebo natažení svalů, obvykle dobře reagují na ledové obklady, odpočinek a volně prodejné léky proti bolesti.

Jestliže výše uvedené postupy nefungují a bolesti zápěstí přetrvávají déle než několik dní a/nebo se stále zhoršují, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.

Pozdní zahájení léčby podstatně prodlužuje dobu rekonvalescence a může vést k omezení pohyblivosti zápěstí či trvalým následkům.

Příčiny

Bolesti či zhoršená pohyblivost zápěstí a ruky se mohou objevit při poškození kterékoli části zápěstí.

Mezi nejčastější příčiny bolestí zápěstí, mimo jiné, patří:

Úrazy

Jednou z nejčastějších příčin bolestí zápěstí jsou úrazová poranění, která nejčastěji vznikají nejen při pádech, ale také při dlouhodobém přetěžování zápěstí a ruky.

  • Pády: k poranění zápěstí nejčastěji dochází při pádech dopředu na nataženou ruku. Tyto pády mohou způsobit naražení nebo zlomeniny kostí, zejména pak zlomeniny kosti vřetenní (radius), kosti loketní (ulna) a/nebo zlomeniny zápěstních kůstek (nejčastěji se láme os scaphoideum, os triquetrum a os lunatum). Fraktura os scaphoideum (zápěstní kůstka, která se nachází na palcové straně zápěstí) někdy nebývá na poúrazovém rentgenu vidět a je proto nutné v případě přetrvávajících bolestí znovu vyhledat lékaře. Neléčená fraktura os scaphoideum může vést k trvalým následkům v podobě přetrvávající bolesti zápěstí a zhoršení pohyblivosti zápěstí.
  • Dlouhodobá jednostranná zátěž (přetěžování): všechny činnosti, při kterých dochází k opakovaným, jednostranným pohybům zápěstí (například tenis, běžecké lyžování, práce u pásu, omítání stěn, práce na počítači, apod.) mohou časem vyvolat zánět měkkých tkání kolem kloubů a v nejzávažnějších případech způsobit i stresové zlomeniny. Ty nejčastěji vznikají v případě, kdy nejste trénovaní a provádíte jednostranné pohyby přetěžující zápěstíopakovaně po dobu několika hodin (například jste 10 let neměli raketu v ruce a jdete si zahrát tenisový turnaj nebo dlouhý zápas, apod.). Jedním z příkladů stresové zlomeniny, která vyvolává bolest palce u ruky, je onemocnění zvané De Quervainova nemoc. Při tomto onemocnění dochází k chronickému zánětu a otokům měkkých tkání, což způsobuje dráždění šlach dlouhého přitahovače (musculus abductor pollicis longus) a krátkého natahovače palce (musculus extensor pollicis brevis), které se upínají konec vřetenní kosti a probíhají kostně-vazivovým kanálkem kolem bodcovitého výběžku kosti vřetenní (processus styloideus radii).

Degenerativní změny (artróza)

Artróza je degenerativní onemocnění chrupavek, které pokrývají kloubní plochy kostí. To časem vede ke snížení kloubních štěrbin, tvorbě okrajových kostních výrůstku a dalším změnám v kloubech, což se projevuje silnými bolestmi a omezenou pohyblivostí kloubů.

Artróza karpálních (zápěstních) kůstek je poměrně vzácná a nejčastěji vzniká po úrazech zápěstí (zlomeniny zápěstních kůstek, apod.).

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, při kterém náš vlastní imunitní systém napadne naše vlastní tkáně. Toto onemocnění velmi často postihuje právě zápěstí, a to obvykle oboustranně. Proto je revmatoidní artritida jednou z častých příčin bolesti zápěstí.

Útlakové syndromy (například syndrom karpálního tunelu a syndrom Guyonova kanálu)

Syndrom karpálního tunelu  vzniká pří zvýšeném tlaku na nervus medianus v karpálním tunelu (canalis carpi) na zápěstí, kudy tento nerv prochází do dlaně.

Útlak je nejčastěji způsoben okolními strukturami (měkké tkáně a vazivo), které při dlouhodobém opakovaném namáhání zbytní a tlačí na nervus medianus, což se projevuje bolestí zápěstí a nepříjemnými pocity brnění či mravenčení prstů, a to zejména v noci.

Někdy mohou na nervus medianus tlačit také nádory (například lipomy), volná tekutina a/nebo další struktury (například cysty – viz. dále).

V případě, že pacient udává bolesti a brnění na malíkové straně ruky, může být příčinou potíží takzvaný syndrom Guyonova kanálu, který se nachází na malíkové straně ruky, těsně vedle karpálního tunelu a prochází v něm ulnární nerv (nervus ulnaris). Pokud dojde k jeho útlaku (ze stejných příčin jako u syndromu karpálního tunelu), může se to projevit, mimo jiné, bolestmi zápěstí.

Zajímavé:  Nádor v břiše - Vše o zdraví

Ganglion

Ganglion je odborný lékařský termín, kterým, mimo jiné, označujeme cystu nejasného původu. Nejčastěji vzniká na hřbetní straně zápěstí (může ale vzniknout i kdekoli jinde na těle) a může být velmi bolestivá, přičemž někdy se bolest při pohybu zhoršuje a někdy se naopak může zlepšit.

Kienböckova choroba

Toto onemocnění nejčastěji postihuje mladší, fyzicky aktivní dospělé pacienty a projevuje se narušením cévního zásobení poloměsíčité kůstky (os lunatum) v zápěstí, což vede k její nekróze (intravitální odúmrti) a kolapsu. Hlavními příznaky Kienböckovy choroby jsou bolest a zhoršení pohyblivosti zápěstí.

Rizikové faktory

Bolest zápěstí může postihnout každého, bez ohledu na to, zda máte sedavé zaměstnání nebo dostatek pohybu.

Riziko bolesti zápěstí zvyšují následující věci:

  • Sportování: úrazy zápěstí velmi často vznikají při sportování. Rizikové jsou všechny sporty, které opakovaně zatěžují zápěstí, jako jsou například kopaná, tenis, bowling, golf, gymnastika nebo jízda na snowboardu.
  • Jednostranné přetěžování zápěstí: bolest zápěstí se může objevit také při chronickém (dlouhodobém) přetěžování zápěstí a/nebo špatné technice provádění pohybů. Prakticky každá činnost, která jednostranně zatěžuje zápěstí, může vyvolat bolesti a další problémy.
  • Některá onemocnění a stavy: riziko syndromu karpálního tunelu a s ním spojených bolestí zápěstí zvyšují také některá onemocnění, jako jsou diabetes, obezita, revmatoidní artritida nebo dna. Vyšší riziko syndromu karpálního tunelu a bolestí zápěstí mají také těhotné ženy.

Prevence

Nepředvídatelným událostem, které způsobí úrazy zápěstí a s nimi související bolesti, někdy nelze zabránit, nicméně dodržováním následujících tipů snížíte riziko bolestí zápěstí na minimum:

  • Posilujte kosti: asi jediná věc, kterou můžeme pro prevenci fraktur (zlomenin kostí) udělat, je dbát na zdraví kostí. To především znamená dostatečný přísun vápníku (doporučuje se 1000 mg vápníku denně pro dospělé osoby a 1200 mg vápníku denně pro ženy nad 50 let). Potravin, které jsou bohatým zdrojem vápníku, je celá řada a v případě potřeby vám lékař může předepsat i vhodné doplňky stravy.
  • Vyhněte se pádům: nejčastější příčinou úrazů zápěstí je pád na nataženou dlaň. Při těchto pádech dochází ke zlomeninám zápěstí (hlavně k takzvané Collesově fraktuře), což je samozřejmě spojeno s bolestmi zápěstí. Měli bychom proto dbát na prevenci pádů. Důležité je hlavně nosit vhodnou obuv a dbát na bezpečnost a ochranu zdraví doma i v práci (například zajistit dostatečné osvětlení, instalace zábradlí na schodech, instalace vhodných úchopových prvků v koupelně, apod.).
  • Při sportování používejte ochranné prostředky: při jízdě na kole, kopané, jízdě na kolečkových bruslích nebo snowboardu a také při dalších rizikových sportech, je vhodné používat chrániče zápěstí.
  • Dbejte na ergonomii: používání počítačové myši je jednou z nejčastějších příčin syndromu karpálního tunelu. Proto, pokud pracujete na počítači, dbejte na to, abyste měli zápěstí neustále v uvolněné, neutrální poloze. Existují speciální ergonomické klávesnice nebo gelové či pěnové polštářky, které pomáhají zmírnit namáhání zápěstí a snižují tak riziko syndromu karpálního tunelu a bolestí zápěstí.

Diagnostika

Součástí diagnostiky bolestí zápěstí je fyzikální vyšetření a zobrazovací metody. někdy lze s výhodou využít i artroskopii a/nebo stimulační vyšetření vodivosti periferních nervů (EMG – elektromyografie).

Fyzikální vyšetření

Při fyzikálním vyšetření lékař:

  • zkontroluje stav vašeho zápěstí (napětí, otoky, viditelné deformity)
  • ověří pohyblivost zápěstí (požádá pacienta o provádění různých pohybů, kterými ověří, zda nedošlo ke zhoršení rozsahu pohybů)
  • ověří sílu úchopu a předloktí (například vás chytne za ruce a požádá vás o maximální stisk – sleduje se tím, zda je stisk stejně silný na obou rukou).

Zobrazovací metody

Ve většině případů je pro zjištění příčiny bolesti zápěstí doplnit vyšetření následujícími zobrazovacími metodami:

  • Rentgen: toto vyšetření se u bolestí zápěstí používá nejčastěji a dokáže odhalit fraktury, degenerativní změny (artrózu) a také osteolytické změny (porušení struktury kostí infekcí nebo nádory).
  • CT (počítačová tomografie): počítačová tomografie je podrobnější než rentgen a používá se k odhalení fraktur a strukturálních změn, které nejsou na rentgenu vidět.
  • Magnetická rezonance (MRI): toto vyšetření využívá silné magnetické pole k detailnímu zobrazení kostí a měkkých tkání.
  • Ultrasonografie: ultrazvukové vyšetření je vyšetření neinvazivní a nezatěžuje pacienta rentgenovým zářením ani magnetickým polem. Nicméně využití ultrazvuku v diagnostice příčin bolesti zápěstí je limitováno. S pomocí ultrazvuku nelze diagnostikovat fraktury ani další strukturální změny na kostech, ale někdy toto vyšetření může pomoci v diagnostice ruptur šlach a svalů a/nebo ve zjišťování přítomnosti cyst (například ganglionů), volné tekutiny (krev) nebo hluboké žilní trombózy.

Artroskopie

Pokud se nepodaří příčinu bolesti zápěstí zjistit ani ze zobrazovacích metod, může lékař doporučit artroskopické vyšetření, což je invazivní vyšetření prováděné přístrojem zvaným artroskop.

Artroskop je dutá trubička velikosti větší tužky, kterou lékař zasune do zápěstí přes malý řez v kůži. Tato trubička obsahuje světlo a malou kameru, jejíž obraz se přenáší na velký televizní monitor.

Artroskopie je dosud považována za zlatý standard v diagnostice dlouhotrvajících bolestí zápěstí.

V některých případech lze artroskopii využít i léčebně (například k odstranění kloubních myšek či „vyčištění“ bolavého místa od fragmentů, krve a patologické tekutiny).

Vyšetření vodivosti periferních nervů (EMG – elektromyogram) se hojně využívá zejména v případě podezření na syndrom karpálního tunelu. Toto vyšetření měří elektrické výboje, které vznikají ve svalech. Do svalu se zavede tenká elektroda, která zaznamenává elektrickou aktivitu svalu v klidu a při pohybu a sleduje se, zda v karpálním tunelu nedochází ke zpomalení vodivosti nervů.

Léčba

Léčba bolesti zápěstí závisí na vyvolávající příčině, závažnosti problému, věku a také celkovém zdravotním stavu pacienta.

Mezi způsoby léčby bolesti zápěstí patří léky, rehabilitace (fyzioterapie), konzervativní léčba zlomenin a chirurgické metody (operace).

Léky a injekce

V léčbě bolesti zápěstí se užívají analgetika, jako jsou například ibuprofen, nimesulid nebo paracetamol. Slabší léky proti bolesti si můžete zakoupit v lékárně jako volně prodejné léky, silnější léky proti bolesti vám pak může předepsat lékař.

Hlavním problémem léků proti bolesti je skutečnost, že neřeší příčinu potíží, ale přináší jen úlevu od problému (bolesti).

V některých případech mohou od bolestí zápěstí pomoci speciální injekce, které obsahují anestetikum (lék proti bolesti) a kortikoidy (léky na zmírnění zánětu a otoků).

Rehabilitace

  • Fyzioterapie (rehabilitační léčba) nabízí celou řadou možností jak zmírnit bolesti zápěstí způsobené úrazy nebo problémy se svaly či šlachami.
  • Kromě klasických rehabilitačních metod založených na mobilizaci poraněných končetin a tkání, se v rehabilitační léčbě bolesti zápěstí setkáváme také s moderními postupy, jako je například rázová vlna, která rozruší poraněnou tkáň a nastartuje proces hojení.
  • Rehabilitace má také nezastupitelnou úlohu v pooperační léčbě.
  • Součástí rehabilitace také může být posouzení pracovního prostředí z hlediska ergonomie (a odstranění věcí či návyků, které bolesti zápěstí způsobují).

Konzervativní léčba zlomenin a poranění měkkých tkání (repozice, sádra, ortéza)

U všech zlomenin (zápěstí nevyjímaje) je nutné zlomené kosti správně srovnat tak, aby se fraktura dobře zahojila a co nejméně ovlivňovala hybnost postižených kloubů.

Srovnání kostních fragmentů po zlomenině se odborně označuje jako repozice a obvykle je spojena se znehybněním postižené kosti, aby se zlomenina mohla zhojit. Ke znehybnění se používá sádra a dlahy (například náplasťové dlahy pro fraktury článků prstů).

V případě poranění měkkých tkání lékaři někdy pacientům doporučí nošení ortézy, která rovněž pomáhá znehybnit klouby a poskytne tak měkkým tkáním, jako jsou šlachy, vazy a svaly čas na zhojení. Ortézy se také často používají u bolestí zápěstí způsobených přetěžováním opakovanými pohyby.

Operační léčba

V některých případech je v léčbě bolesti zápěstí nutné přistoupit k operaci.

Operace, se používají zejména v léčbě následujících problémů:

  • Komplikované fraktury: pokud není možné zajistit dostatečně kvalitní repozici kostních fragmentů konzervativně (tedy s pomocí sádrové či jiné dlahy), používá se k léčbě fraktur operační léčba. Odborně označujeme operační léčbu zlomenin slovem osteosyntéza a tato metoda spočívá v užívání různých druhů způsobů fixace (například nitrodřeňové nebo zevní dlahy, zevní fixátory, tahové šrouby nebo Kirschnerovy dráty). V závažných případech je někdy nutné provést operační náhradu celého kloubu (totální endoprotéza). Na horní končetině se nejčastěji setkáváme s endoprotézami ramenních kloubů a osteosyntézou distálních částí předloketních kostí.
  • Syndrom karpálního tunelu: operační léčba syndromu karpálního tunelu spočívá v přerušení vazivového pruhu, který překrývá karpální tunel (canalis carpi) a v odstranění zbytnělých měkkých tkání v karpálním tunelu. Někdy se nastřihává i vazivový obal nervus medianus. Smyslem je uvolnit tlak na tento nerv a zbavit tak pacienta nepříjemných pocitů brnění a mravenčení prstů a bolestí zápěstí.
  • Sutura (sešití) šlach, svalů nebo vazů: v případě, že za bolestmi zápěstí stojí přetržená nebo natržená šlacha, sval či vaz, provádí lékaři jejich suturu (sešití).
Zajímavé:  Černé Olivy A Zdraví?

Co si z článku odnést?

Bolest zápěstí je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy ortopedů, neurologů a praktických lékařů. Příčin těchto potíží je celá řada, včetně úrazů zápěstí, chronického přetěžování zápěstí (například při sportu nebo v práci) nebo útlakové syndromy (nejčastěji syndrom karpálního tunelu nebo syndromu Guyonova kanálu).

Kromě bolesti se problémy se zápěstím projevují také dalšími nepříjemnými příznaky, jako jsou brnění prstů, otoky nebo zhoršení pohyblivosti.

Léčba spočívá v užívání léků, rehabilitaci a operačních postupech.

Vše pro zdraví

Každý znak vepsaný na obličeji má svoji historii. Podle těchto aspektů se dá určit příběh zdravotního stavu jedince. V našem Institutu zdraví využíváme ucelený Program pro Zdraví s využitím poznatků v celostní medicíně.

Pohledová diagnostika

„Orientální, čínskou, alternativní, holistickou – čili celostní diagnostikou medicínou se dlouhá tisíciletí zabývají mudrci Orientu a hledají souvislost mezi výrazem člověka, jeho duševním rozpoložením a vlivem na naše zdraví. Čili osobnost – jako „celek“.

V těle člověka dochází v příslušných orgánech k příjmu živných látek z prostředí ( potrava, vzduch apod.), dále pak ke zpracování a uložení potřebných látek a k vylučování odpadů.

Proto zde využíváme energetickou růžici, neboť je známo, že veškeré orgány jsou vzájemně propojeny a ovlivňují se. Vše, co se odehrává uvnitř, se určitým způsobem projevuje navenek.

Pracujeme i s diagnostikou dvou tváří, psychických příčin, irisdiagnostikou, teorií barev, diagnostika podle meridiánů, tlakovou, podle krevních skupin, teorií devíti planet …

Alternativní medicína-zdraví – diagnostika

Diagnostika jazyka

Na lidském těle jsou místa např. JAZYK, oči, dlaňová strana ruky, uši, ploska nohou kam se na malou plochu promítají vlastnosti těla, čili současný zdravotní stav.

Na jazyk, jako mikrosystém se promítá mimo jiné orgánová mapa trávící ústrojí (nitrobřišní orgány), zápach z úst ( specialista lékař gastroenterolog, ORL, či zubař) …

Jen málokdo se dívá po ránu na svůj jazyk. Pokud ano, všimne si, že každý den má jiné zabarvení, rýhy, ostrůvky, přestože se cítíme být zdraví. Povlak jazyka a intenzita osídlení mikroorganismy (bakterie, viry …) nepravidelně kolísá. Při virovém onemocnění (nachlazení) , se povlak jazyka stane silnějším a viditelnějším. Jazyk u zdravého jedince je růžový, bez povlaku, bez nápadných viditelných odchylek.

Ze zdravotních poruch nesouvisejících přímo s příjmem potravy a trávením se na jazyku projeví např. myxedém, průvodní jev při nedostatečné funkci štítné žlázy. Mění se i v průběhu pokročilejších onemocnění jako je chudokrevnost a nedostatek železa.

  • Provádíme diagnostiku dvou tváří: Diagnostika ke stažení ZDE
  • Irisdiagnostika
  • „Oči jsou mapou k našemu zdraví“

Iridologie je nenásilná alternativní metoda, která umožňuje zkoumání změn stavů orgánů a systémů těla z analýzy duhovky, oční panenky a bělma oka člověka. Spočívá v diagnostikování celkového zdravotního stavu člověka pomocí určitých barev, znamének a značek, které se nachází v oku.

Zároveň tato metoda rozděluje pacienty do pěti konstitučních typů, které už samy o sobě nesou jisté predispozice chorob. Náš současný svět nás přinutil zvyknout si na užívání léků při běžných onemocněních, ale stále nám uniká prostý fakt, že své tělo nemůžeme umělými preparáty s nebezpečnými vedlejšími účinky oklamat, pouze „klameme sami sebe“.

Dle vědeckého výzkumu Grahamův tým (zdroj časopis Clinical Gastroenterology and Hepatology), až 70 % pacientů, kteří déle, než tři měsíce užívali léky proti bolesti (např.

nesteroidní antirevmatika ibuprofen – NSAIDS), nebo na léčbu artritidy, vzniklo poškození tenkého střeva a vážné komplikace v oblasti žaludku? Přípravky – složení COX-2 inhibitory, mohou zvyšovat riziko úmrtí v důsledku poškození srdce.

Irisdiagnostika je nejpřesnější forma diagnostiky“ (zdroj F.Navrátil,BSc. N.D.). Uvádí, že chemická léčiva mohou zmírnit příznaky nemocí, ale nemoc nevyléčí.

„Při léčbě nemocí musíme posuzovat všechny aspekty celkového zdravotního stavu, fyzickou, dušení i duchovní stránku“.

„Věří, že devadesát procent dnešních zdravotních problémů je způsobeno nevhodnou stravou a životním stylem“.

Vliv Měsíce na naše zdraví | Energieprirody.cz

Měsíc a Země na sebe navzájem působí silami, které lidstvo zatím probádalo méně, než si myslí.

Co je jisté – alespoň pro ty, kdo upřednostňují věcné argumenty před dojmy – Měsíc má na podnebí a chování zemské přírody prokazatelný vliv. Řídí kupříkladu příliv a odliv moře.

Vzhledem k tomu, že lidské tělo tvoří ze 75 % voda, je pravděpodobné, že podobně silně můžou některé fáze Měsíce působit i na naše zdraví.

Úplněk

V tento den vnímáme Měsíc nejvíc, a nejen proto, že bývá nejlépe vidět. Při úplňku a novu jsou příliv a odliv nejsilnější. V takových dnech pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži. Hodně lidí si stěžuje na úporné bolesti hlavy, a obecně platí, že co bolí, to má při úplňku tendenci bolet ještě víc, ať už jsou to úrazy, jizvy nebo klouby či záda.

Úplněk zvyšuje agresivitu. Častá bývá podrážděnost a nervozita, a tak dochází ke konfliktům a rvačkám. Objevují se i nehody, úrazy a havárie.

Před úplňkem se také hůře hojí rány, v této době se proto nedoporučují operace.

Úplněk také nepříznivě ovlivňuje i spánek a jeho kvalitu – vysvětluje se to tím, že přítomnost světla – i měsíčního – brání tělu vylučovat dostatek „spacího“ hormonu melatoninu.  

A jak spíte za úplňku Vy? Může Vám pomoci i ajurvédský čaj.

Na co je úplněk naopak ideální?

Roste více hub. Stoupá plodnost žen, a počaté děti jsou hlavně chlapečci. Porodníci, kteří v oboru pracují delší dobu, tvrdí, že když je měsíc v úplňku, zvyšuje se množství porodů. Úplněk je ideálním časem pro redukční den. Zásobte se ovocnými šťávami a vyhýbejte se lednici, tento den je jako stvořený pro očistu těla.

Ubývající Měsíc

Daří se operace, domácí práce, můžeme více jíst a přitom neztloustneme. Je výhodné setí a sázení kořenové zeleniny. Pohyb, aktivita a vydávání energie by teď pro nás měly být naprostou hračkou.

Potřebujete více energie? Vyzkoušejte některou z našich esenciálních potravin. Co třeba spirulinu?

Nov

Chcete přestat kouřit? Plánujete půst? Ideální čas. Říká se, že kdo se za novoluní jeden den postí, předejde mnoha nemocem. Jisté je, že metabolismus pracuje rychleji než jindy. Novoluní je i proto vhodné k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu. Zatímco úplněk údajně působí silněji na naše tělesné zdraví, novoluní ovlivňuje naši mysl.

Chtělo by to zklidnit? Co třeba Korolen? Pomůže Vám nastolit potřebnou harmonii duši a těla i během novoluní.

Přibývající Měsíc

Dvojnásobnou účinnost má všechno, co tělu dodáváme, co ho posiluje. Čím víc Měsíc dorůstá, tím hůř se ale hojí rány a operace. Prádlo se hůř vypere, práce nám nejde tolik od ruky. Vše, co tělu dodáme, pečlivě uloží. Pozor na dietu – každé sousto navíc teď poznáme na váze. Jde o příznivé období pro aplikaci nejrůznějších obličejových masek.

A jak jste na tom Vy? Ovlivňují měsíční fáze Vaše každodenní fungování?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector