Scheuermannova choroba – Vše o zdraví

V případě, že klínové obratle nerostou symetricky, vzniká posléze lehká skolióza (Scheuermannova skolióza). V této fázi se už kulatá záda fixují. Jako vyrovnání …

Podobné Témata jako Scheuermannova choroba

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel … Dobrý den, Morbus Scheuermann (Scheuermannova choroba) je strukturální vada neznámé
 …

Podobné Témata jako Scheuermannova choroba

Vytvořit nový účet uLékaře.cz. Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí. Již máte účet? Přihlaste se zde.

Podobné Témata jako Morbus darier

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Vše , co nastane po tomto období, jsou již jen změny po proběhlé Scheuermannově chorobě, nikoliv Scheuermannova nemoc sama. Při léčení je nutné v …

Podobné Témata jako Scheuermannova nemoc

Dobrý den, co mi způsobuje mrtvění ruky? Někdy jako bych s ní nemohla hýbat ale snažím se myslet na ten pohyb a jde to ale těžce…. MUDr. Kateřina …

Podobné Témata jako Mrtvé moře

Popis rentgen.snímku páteře: Páteř LS:výrazná sinkonvexní skolióza editací těl obratlových na stranu konvexity, – meziobratlové… MUDr. Veronika Horáková.

Podobné Témata jako Skolióza

Dobrý den na rtg mi po popsání snímků napsali St.p fúzí C56.osteochondróza C6/7. … spondylóza je degenerativní onemocnění postihující meziobratlové prostory …. Leono, dle zprávy Vaše obtíže jsou nejspíše způsobeny výhřezem ploténky.

Podobné Témata jako Osteochondroza

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Ječné zrno, hordeolum, je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Typicky se projevuje … Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů.

Podobné Témata jako Ječné zrno

Dobrý den, prosím je nutné nějak léčit tyto nálezy? a jak jsou závažné či běžné ve věku 35let u žen? RTG C páteř:blokové postavení… MUDr. Barbora Bačová.

Podobné Témata jako Bederní lordóza

Osteochondroza bederní páteře, Morbus Scheuermann, zvětšená hrudní kyfoza 35 stupňů, … Tuto bulku mi objevila specialistka na cvičení, které má… MUDr.

Podobné Témata jako Bederní pás

Bolesti zad mohou být způsobeny špatným držením těla, se špatným … Někdy symptomy přestanou na celý rok, pak propuknou – hlavně v noci, když ležím na …

Podobné Témata jako Bolesti zad: příznaky, léčba (Osteoartróza)

Bolí vás záda? Jsou vaše bolesti ráno horší? Ustoupí, když se trošku rozcvičíte? Horší se potíže při větší zátěži? Tyto potíže mohou svědčit pro o spondylózu.

Podobné Témata jako Spondylosa páteře

17. březen 2016 Bechtěrevova nemoc je bolestivé, chronicky probíhající revmatické onemocnění, které především poškozuje funkce páteře. V průběhu …

Podobné Témata jako Bechtěrevova nemoc

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

dobrý den mám dotaz před dvouma měsíci mě strašně v noci bolelo pod obouma rukama budilo mě to i v noci a trošku bolest šla i… MUDr. Zdeňka Janoušková.

Podobné Témata jako Blokace páteře

Dobrý den, prosím o vysvětlení. Děkuji Plynulá bederní lordoza, lehká dextroskolioza Th L přechodu. Obratlová těla mají normální… MUDr. Dagmar Doležalová.

Podobné Témata jako Lordóza

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Očkování patří i k cestám po Evropě – na co nezapomenout? Článek 6.7.2017. Zvážit nutnost očkování není vhodné jen před exotickou dovolenou. I krátká cesta
 …

Podobné Témata jako Boule na patě

dobrý den, ano, máte nález sekvestru, což je vlastně kousek ploténky, který se odtrhnul, zřejmě jen částečně,… Celá odpověď. MUDr. Tomáš Vilhelm. Odpovídá:
 …

Podobné Témata jako Sekvestr

Mezi nejmodernější postupy patří rozbití ostruhy rázovou vlnou a léčba …. s ostruhou na patě,5x ultrazvuk,4x ozařování a 6x rezonanční vlnu ale bohužel.

Podobné Témata jako Ostruha na patě

Dobrý den,jaká je prosím normální šíře durálního vaku?mam v nálezu,že durální vak utlačen v AP na 8mm.je utlačen hernii 10x19x10mm.díky. MUDr. Barbora …

Podobné Témata jako Durální vak

Máte při chůzi nebo sportu bolesti v oblasti paty nebo chodidla? Nebo dokonce už i v klidu a v noci? Nesnesete jakékoli boty, které pevněji obemykají patu?

Podobné Témata jako Ostruhy na patě

Zlomeniny obratlů patří hned po zlomeninách dlouhých kostí, jako krčku kosti stehenní a kostí … Při ní dochází k postupnému úbytku kostní hmoty, takže postižený obratel … Léčba pak zahrnuje jak klid na lůžku, tak i léčbu bolesti a rehabilitaci. …. Dobrý den, již přes dva týdny mám bolesti zad v oblasti kolem levé lopatky,.

Podobné Témata jako Zlomené obratle mohou zkrátit celkovou délku páteře

Uz 2x jsem prodelala cystu letos netusim jestli to je znovu mozne mela jsem nechraneny pohlavni styk s pritelem,ale vzdy jsme velice opatrni naposledy jsem
 …

Podobné Témata jako Příčiny zpoždění menstruace

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

28. květen 2007 „Tenisový loket“ se projevuje bolestí šířící se do předloktí. Pacientovi znemožňuje nejen tenis a jiné namáhavé pohyby, ale téměř nemožné je …

Podobné Témata jako Čemu se říká „tenisový loket“?

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Na astma trpím již deset let a vyzkoušela jsem různé léky. Momentálně… kpt. MUDr. …. Český produkt přináší sofistikované řešení krvácení anu. Článek 9.6.
2016.

Podobné Témata jako Prednison a jeho vedlejsi ucinky

13. srpen 2013 Česká republika (obdobně jako celá střední Evropa) se řadí mezi země s poměrně… Kam v létě za koupáním – bazén nebo rybník?

Podobné Témata jako K jízdě na kole patří přilba – vždy

Dobrý den Annie, u plně kojeného dítěte se zelená stolice může vyskytnout … mám dotaz.. už druhý týden mám problém se stolicí, jeden den je stolice tuhá a …

Podobné Témata jako Krev ve stolici kojence

31. červenec 2015 Normální hodnoty se pohybují v rozmezí 18,5–24,9. … Dodržovat správný pitný režim – tedy zhruba ,5–,7 litru vody na každých 15 kg váhy a …

Podobné Témata jako Může s nadváhou pomoci homeopatie?

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

To je důležité nejen pro hojení hrudní kosti, ale pro celou pooperační ránu. Navíc tak bráníte … Pokud opravdu chcete udělat víc, pak první rok po operaci nevystavujte ránu slunci a zkoušejte ji jemně masírovat. (dak) …. Bolest nohy po operaci.

Podobné Témata jako Jizva po operaci srdce může být i nenápadná

Dobry den, jiz rok mam problem s flekem na zaludu, (cervene tecky)vypada to. … Dobrý den, po sexu s přítelkyní se mi toto objevilo na penisu celkem to svědí,.

Podobné Témata jako Ke krásným nohám stačí udělat jen 5 kroků

Nemoc ploténky-Scheuermannova choroba

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Že si pod tím nedokážete nic představit? To zřejmě dělá ten název Scheuermannova choroba, při tom Morbus Scheuermann je nemoc, která postihuje zhruba 10 % populace ve věku od 12 do 18 let. je nakonec možné, že jste se s ní setkali vy nebo vaše dítě.

Scheuermannova choroba - Vše o zdravíO co tedy jde?

Zjednodušeně řečeno se jedná o následek rychlého růstu dospívajících. Naštěstí těžké deformity způsobuje pouze u 1 % postižených, kdy v průběhu 3–6 měsíců jedinec prudce naroste až o 5 % své výšky.

Při tom tempu dochází k postižení obratlů, které se stávají měkkčí  a na jejich místo se tlačí ploténka. Ploténky jsou pak nerovné a vytvářejí se tzv. Schmorlovy uzly (tedy výhřez chrupavčité části meziobratlové ploténky do změklé části obratle).

Příznaky nemoci ploténky

Výhřez ploténky provází bolest zad, která po několika dnech začíná vystřelovat až do končetiny. Bolest se zhoršuje při prudkých pohybech. Je snížena činnost reflexů a narušena motorika a citlivost.

Nemocný pociťuje mravenčení. Rozvíjí se takzvaný vertebrální syndrom, při němž je omezena pohyblivost a dochází k blokádám. Jak nemoc postupuje, může dojít i k poruchám svěračů močového měchýře a konečníku.

Co se děje s páteří?Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Meziobratlový prostor je zmenšen a díky jistému sklonu a různým deformacím, může docházet ke srůstům.  Obratlům se ztrácí přední část.Páteř ztrácí typický tvar a dochází zpravidla k deformaci klínovitých tvarů obratlových těl a ploténky.

 Výsledkem jsou kulatá záda (kyfóza) v dolní hrudní páteři, méně často postihuje i horní hrudní či bederní úsek.  Nemoc se projeví zvětšenou hrudní kyfózou.  Je omezena hybnost a elasticita páteře.

Neléčený stav může přejít až do trvalé deformace zad s bolestmi.

Scheuermannova choroba - Vše o zdravíLéčba páteře

Lékař pacientovi předepíše léky z řady myorelaxancia, které poskytují úlevu od křečových stavů. Dále se používají analgetika proti bolesti a antiflogistika proti zánětu nervů. Doma na místo bolesti můžeme pokládat teplé obklady, snažíme se vyhýbat příliš dlouhému sezení.

Při vážnějším průběhu onemocnění tedy kyzóze kolem 70 ° se přistupuje k chirurgickému řešení, kdy je odstraněna celá ploténka nebo její část. Důraz v léčbě výhřezu je kladen také na rehabilitace. Díky rehabilitaci se víc jak 99 % příznaků do 18 roku spraví.

Jedno procento je pak celoživotně postiženo Scheuermannovou chorobou, tedy celkovou degradací páteře.

Rehabilitace

Do 40° kyfózy se jedná o  omezení nadměrné zátěže plotének a rehabilitace se provádí  v horizontální poloze na břiše minimálně 1 hodinu denně, plavání, léčebné tělesné výchově k posílení páteřních svalů.   Nad 40° kyfózy je terapie zajišťována korzetem, který drží tělo v řádné poloze, bez dalšího zatěžování a zhmožďování zad. I zde je nutná rehabilitace formou připravených vhodných cviků a plavání.

Scheuermannova nemoc – juvenilní kyfóza

Máte ve svém okolí či v rodině dospívajícího, který se stále nápadně hrbí? Ve většině případů je ono „hrbení se“ skutečně jen otázkou vadného držení těla. Příčinou ovšem může být i Scheuermannova nemoc (nazývaná také juvenilní kyfóza).

Scheuermannova choroba - Vše o zdravíScheuermannovo onemocnění se objevuje nejčastěji mezi 12. a 17. rokem života, přičemž chlapci jsou postiženi až 5× častěji než dívky. Výskyt tohoto onemocnění je velmi vysoký – uvádí se až 20 %.

Scheuermannova nemoc je strukturální vadou páteře, která nejčastěji vzniká v období zrychleného růstu. Příčina vzniku není jasná, nejčastěji se uvádí porucha růstu obratlů v období konce růstu.

Zajímavé:  Mrsa bakterie - Vše o zdraví

Postupně dochází ke klínovité deformaci obratlových těl, snížení meziobratlových plotének a u téměř poloviny případů vznikají tzv. Schmorlovy uzly (výstupky meziobratlových plotének do těl obratlů).

Postupně se zvětšuje zakřivení hrudní páteře dozadu (kyfóza) ve chvíli, kdy mechanické nároky a zatížení páteře předstihnou její vyzrávání. Páteř zareaguje zahnutím do oblouku (kyfózy) a fixací tohoto stavu.

Na obrázku si můžete prohlédnout normální prohnutí páteře (kyfóza, obr. 1) a nadměrné zakřivení hrudní páteře směrem dozadu (hyperkyfóza, obr. 2).

Nejvážnější důsledky pro statiku a dynamiku páteře má tzv. nízká forma nemoci, kdy je vrchol kyfotické křivky na přechodu hrudní a bederní páteře, kde vzniká kompenzačně hyperlordóza (nadměrné prohnutí v bederní oblasti páteře), která zvyšuje riziko výhřezu ploténky v oblasti přechodu beder a kříže.

Jak rozeznat Scheuermannovu nemoc od vadného držení těla

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

U pacientů nacházíme zvýšenou hrudní kyfózu, která je plynulá. Bolesti jsou spíše výjimečné – přicházejí až později s rychlejším nástupem degenerativních změn. Pacient má zkrácené prsní svaly, což vytváří obraz ramen vystrčených vpřed směrem k hrudníku.

Scheuermannovu chorobu od vadného držení těla rozeznáme, pokud pacienta položíme na břicho na tvrdou podložku. U vadného držení těla dochází se zakřivení vyrovná, ale u Scheuermannovy nemoci kyfotizace (ohnutí) hrudní páteře přetrvává.

Pro zhodnocení stavu jsou nutná RTG (rentgenová) vyšetření, která se provádí ve stoje, v boční projekci. Na snímcích hodnotíme klínovité deformity těl obratlů nad 5°, kdy za pozitivní nález považujeme deformity 3 a více obratlů nebo kyfózu nad 40°. Dále sledujeme nepravidelnosti krycích ploch a vytvoření Schmorlových uzlů. Bývají zúžené meziobratlové ploténky.

Toto onemocnění se projevuje nejprve špatným držením těla. Postupně se zhoršuje a vrchol zakřivení není uprostřed hrudní páteře, ale pod lopatkami.

V té době ještě postižený necítí žádné obtíže, později se však ale objeví větší či menší omezení pohybu. V této době je nutné vyhledat pomoc ortopeda či fyzioterapeuta a zjistit, zda se jedná o deformitu – Scheuermannovu chorobu či jen o vadné držení těla.

Při pokročilejší fázi onemocnění se ve spodní třetině hrudní páteře vytvoří malý hrb, který je jasným příznakem tohoto onemocnění.

Terapie

Při léčení je nutné v kritickém období – v době rychlého zhoršení křivky páteře – výrazně snížit zatížení páteře, zejména u výkonnostních sportovců.

V případě, že se stav právě nezhoršuje, není třeba zátěž omezovat. Po zhodnocení kostního růstu a odhadu celkové výšky je možné posoudit pravděpodobnost dalšího zhoršení stavu.

Jestliže do ukončení růstu chybí méně než 5 %, nemusíme se již obávat zhoršení křivky páteře.

Aktivním cvičením se snažíme o ovlivnění stávajících svalových dysbalancí a dosažení svalové rovnováhy.

Zásadním prvkem v terapii těchto klientů je nácvik segmentální hybnosti v hrudní páteři. Pro terapii využíváme vedle manuálních technik zejména techniky na neurofyziologickém podkladě.

Klient by si měl z předvedených cviků časem vytvořit vlastní sestavu, kterou bude pravidelně cvičit doma.

U těžších forem, které nelze zvládnout pouze cvičením je doporučena korzetoterapie.

Videoukázka protažení prsního svalu

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Schmorlovy uzly: příčiny, příznaky a možnosti léčby

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Schmorlovy uzly jsou intraspongiózní herniace meziobratlové ploténky. Jedná se o stav, kdy chrupavka meziobratlové ploténky vyhřezne skrz krycí plotnu do těla sousedního obratle. Ve většině případů Schmorlovy uzly nezpůsobují žádné potíže, ale pokud prorostou až do kostní dřeně v obratli, mohou způsobit zánět, což se, mimo jiné, projeví bolestmi zad.

Za své jméno Schmorlovy uzly vděčí německému patologovi Christianu Georgovi Schmorlovi (1861-1932), který je poprvé popsal v roce 1927.

Epidemiologie

Schmorlovy uzly má na páteři více než 75% lidí bez ohledu na věk, přičemž častěji se vyskytují u mužů. Většina pacientů o tom, že má intraspongiózní herniaci meziobratlového disku vůbec neví a často se Schmorlův uzel zachytí náhodně například při rentgenovém nebo CT vyšetření páteře.

Nejčastěji se Schmorlovy uzly vyskytují na přechodu hrudní a bederní páteře (thorakolumbární přechod), ale můžeme se s nimi setkat i na krční páteři.

Příznaky

Schmorlovy uzly dělíme na chronické a akutní. Zatímco chronické (klidné) Schmorlovy uzly se většinou neprojevují žádnými příznaky, akutní Schmorlovy uzly, které jsou mnohem vzácnější, jsou spojeny s bolestí zad a záněty (1).

Schmorlovy uzly patří také mezi diagnostická kritéria Scheuermannovy choroby (juvenilní kyfóza), což je poměrně běžné onemocnění u dospívajících dětí, které se projevuje bolestmi zad v důsledku prohloubené kyfózy hrudní páteře a kyfotického postavení v thorakolumbálním přechodu (2).

Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není známá, ale lékaři se domnívají, že jednou z příčin Scheuermannovy choroby mohou být dědičné predispozice, poranění páteře (například při nesprávné technice zvedání břemen) nebo onemocnění, která způsobují oslabení chrupavek a kostí (chondromalácie, osteomalácie). K prohloubení kyfózy dochází proto, že při poranění páteře může dojít ke klínovitému snížení sousedících obratlů a meziobratlových plotének.

Schmorlovy uzly jsou spojeny také s onemocněním zvaným limbus vertebrae, což je stav, kdy nedojde k „přihojení“ sekundárního osifikačního centra obratle a vznikne intraspongiózní herniace z ventrální strany obratle.

Jak Schmorlovy uzly vypadají můžete vidět na tomto obrázku:

Scheuermannova choroba - Vše o zdraví

Schmorlův uzel na čtvrtém bederním obratli (L4)

Příčiny vzniku Schmorlových uzlů

Přesná příčina vzniku Schmorlových uzlů není známá, ale lékaři se domnívají, že se na jejich vzniku podílí následující faktory:

  • vrozené poruchy chrupavek (při poruše chrupavek dochází v zeslabeném místě meziobratlové ploténky k průniku cév z periostu obratlového těla, což vede k herniaci (vyhřeznutí) střední části meziobratlové ploténky do sousedního obratlového těla)
  • poranění páteře
  • hyperparatyreoidizmus (nadměrná činnost příštitných tělísek, která způsobí odvápnění kostí a tím jejich zeslabení)
  • osteomalácie neboli měknutí kostí
  • osteoporóza, což je onemocnění, při kterém dochází ke snížení hustoty kostních minerálů, což vede k jejich oslabení

Diagnostika Schmorlových uzlů

Nejčastěji se Schmorlovy uzly zachytí náhodně na rentgenovém snímku nebo počítačové tomografii (CT) páteře, což jsou rutinně prováděná vyšetření při bolestech zad.

V akutní fázi ale Schmorlovy uzly na rentgenovém snímku nejsou dobře vidět, protože se poznají podle ostrých sklerotických zvápenatělých okrajů, které se nějako dobu vyvíjí.

Na CT jsou vidět Schmorlovy uzly viděto něco lépe, ale nejlepší a nejspolehlivější metodou jak diagnostikovat akutní i chronické Schmorlovy uzly je magnetická rezonance.

Akutní Schmorlovy uzly na PET CT navíc vychytávají FDG (fluorodeoxyglukóza), což je radionuklid, který se vychytává v místě zánětů a malignit.

Správná a přesná diagnostika Schmorlových uzlů je velice důležitá. Zejména je nutné vyloučit metastatické postižení obratlů a spondylodiscitidu (infekční postižení páteře).

U Schmorlových uzlů je narozdíl od spondylodiscitidy zánětlivé postižení jen menší (fokální) a pacienti většinou nemají horečku ani zánětlivé změny dalších struktur páteře (zejména v epidurálním prostoru a prevertebrálním prostoru).

Léčba Schmorlových uzlů

  • U chronických Schmorlových uzlů, které se neprojevují žádnými příznaky není nutná žádná léčba.
  • Akutní Schmorlovy uzly, které se projevují bolestí a zánětem se většinou léčí konzervativně, a to léky proti bolesti, klidem na lůžku a bederními nebo hrudními pásy (3).
  • Pokud konzervativní léčba nepomáhá nebo se stav pacienta zhoršuje, někteří lékaři doporučují operaci páteře.

Co si z článku odnést?

Schmorlovy uzly (intraspongiózní herniace meziobratlové ploténky) patří mezi relativně častá postižení páteře, kdy chrupavčitá část meziobratlové ploténky vyhřezne do těla okolního obratle.

Přesná příčina vzniku Schmorlových uzlů není známá, ale předpokládá se, že za jejich vznik může poranění páteře, vrozené predispozice (poruchy chrupavky) a vyskytují se také při onemocněních, které narušují kvalitu kostí (osteomalácie, osteoporóza nebo nadměrná funkce příštitných tělísek – hyperparathyreóza).

Schmorlovy uzly jsou také jedním z diagnostických kritérií pro juvenilní kyfózu (Scheuermannovu nemoc) a limbus vertebrae.

Ve většině případů se Schmorlovy uzly neprojevují žádnými příznaky, ale u akutně vzniklých aktivních uzlů může pacient trpět bolestmi zad v důsledku zánětu.

Léčba spočívá v užívání léků proti bolesti a v klidovém režimu (klid na lůžku, bederní nebo hrudní pás na páteř, apod.).

Pokud konzervativní léčba nepomáhá, může být vzácně nutná operace.

Schmorlovy uzly se většinou zachytí náhodně při rentgenovém vyšetření páteře, nicméně nejlepší a nejspolehlivější diagnostickou metodou je magnetická rezonance. 

Vznik a možnosti léčby Scheuermannovy nemoci

Scheuermannova choroba patří k poměrně závažným onemocněním. Jedná se o určitou deformaci páteře, ke které dochází v dospívání. Vyskytuje se spíše u chlapců než u dívek. Podrobnosti o tom, jak nemoc vzniká a jaké jsou možnosti její léčby nám přiblížil ortopéd Pavel Poštulka.

Poštulka: Scheuermannova nemoc je zvláštní vývojová porucha páteře, kterou trpí především chlapci od dvanácti do patnácti let věku. V určitém kritickém období vyzrávání páteře, dojde k nepoměru mezi vzrůstající hmotností a výškou, mezi strukturální pevností páteře a schopností tuto vzrůstající hmotnost a výšku nést.

Jestli se stane, že biologická struktura tkáně je v nepoměru s jejím zatížením, může dojít k nějaké formě deformity. U předozadní deformitě, do oblouku, mluvíme o Scheuermannově nemoci, neboli o kyfóze. Máme přesná diagnostická kritéria, opřená o rentgenová vyšetření.

Jsou-li splněna, je před námi poměrně závažně nemocný mladý muž, který potřebuje takovou péči, aby ho později nemoc obtěžovala co nejméně, aby mohl normálně žít, pracovat a sportovat.

Je možné toto onemocnění vyléčit úplně?

Poštulka: V rozvinutém stavu nebývá úplná restituce možná, záleží na stupni vývoje.

Pokud zachytíme Scheuermannovu nemoc v prvotních stádiích, tak je možné vývoj další vývoj zcela zastavit a pozdější poškození téměř úplně odstranit rehabilitací, cvičením a pravidelným režimem.

Těžké stádium se nesetkáváme často, protože systém vyhledávání a záchytu chorob páteře je poměrně rozšířený a úspěšný. Každý ortopéd se v této problematice dobře pohybuje, zná jí, je schopen nabídnout pomoc a také žijeme v době dostupného zdravotnictví.

Pokud někoho bolí záda, tak navštíví lékaře a Scheuermannovu nemoc je možné rozpoznat velice brzy a často. Při zachycení pacienta s rozvinutou deformitou, výraznou kyfózu, velikými bolestmi a deformovanými obratli, tak nezbývá než kombinovat klid, ortézu a v některých případech i operační řešení.

Scheuermannova nemoc se projevuje bolestmi. Může pacient přestat chodit a skončit na vozíku?

Zajímavé:  Posuzování Vlivů Na Veřejné Zdraví?

Poštulka: Toto nebezpečí nehrozí, jedná se o bolesti mezi lopatkami, které jsou většinou doprovázeny takzvaným hrbem. Záda mohou být nepřirozeně kulatá a přitom před několika měsíci, nebylo ještě patrné.

Tato nemoc nekončívá ivalidizací, končí deformitou páteře, která je trvalá a může vyvolávat trvalé bolesti. Pak už nemluvíme o Scheuermannově nemoci, ale o postižení páteře po proběhlé Scheuermannově nemoci.

O této nemoci mluvíme většinou ve fluoridním období, mezi 12 a 15 roky věku, v období kostního růstu, do jeho uzavření.

Scheuermannova nemoc může způsobovat bolesti zad

V dnešním díle seriálu o páteři si budeme povídat o Scheuermannově nemoci.

 Co je Scheuermannova nemoc?

Jde o onemocnění páteře, které vzniká v období dospívání, objevuje se častěji u chlapců. Celkem postihuje přibližně 10% populace. Příčina tohoto onemocnění v současné době není známá. Obvykle se objevuje v dolní hrudní páteři, málo v horní části hrudní páteře nebo v bederní páteři.

 Jak se projevuje?

Běžné držení těla

Scheuermannova nemoc – “vyhrbená záda”

Projevuje se hlavně vyhrbením (kyfózou) v oblasti hrudní páteře a zároveň neschopností toto vyhrbení narovnat, nemocný má kulatá záda“.

V oblasti hrudní páteře je snížená pohyblivost, nejvíce je omezen záklon hrudní páteře. Celý trup bývá mírně nakloněn dopředu, vsedě někdy dochází k rychlé únavě a bolestem zad.

Ty se objevují přibližně u 20% pacientů. Na rentgenu se onemocnění projevuje změnami na obratlech (klínovitý obratel) a meziobratlových ploténkách, zvláště v hrudní páteři.

Bolesti se mohou objevit po prodělané Scheuermannově nemoci také v pozdějším věku.

V období bolestí a zhoršování nemoci je zapotřebí se vyhnout větší fyzické zátěži (např. vrcholového sportu). Pokud nedochází ke zhoršování, není zapotřebí fyzickou aktivitu omezovat.

Tato nemoc s sebou může přinášet, kromě vzhledových obtíží také obtíže dechové, výrazné omezení pohybové a v pozdějším věku také bolesti zad.

 Jak probíhá léčba?

V léčbě se využívá cílené cvičení, u těžších forem se někdy využívají i korzety. Je důležité pomocí cvičení udržet dostatečnou hybnost v hrudní páteři, zvláště rotační pohyby a záklon.

Nemocný by se měl vyvarovat častého sezení s vyhrbenou hrudní páteří, nácvik správného sedu je tak také nedílnou součástí terapie.

Přestože prodělaná Scheuermannova nemoc často znamená nevratné změny na páteři, lze rehabilitací zmírnit její dopady a to jak v průběhu nemoci, tak v dospělosti.

Informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem.

Prosím, nepoužívejte tento článek ke stanovení Vašeho zdravotního stavu a jako návod pro léčbu Vašich obtíží. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.

Naše zařízení nabízí konzultace v trvání 15 – 20 minut zdarma, neváhejte a objednejte se.

Objednejte se

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Morbus Scheuermann

Morbus Scheuermann na RTG

Morbus Scheuermann (Scheuermannova choroba, kyphosis dorsalis juvenilis, adolescentní kyfóza, juvenilní kyfóza) je strukturální vada neznámé etiologie, jejíž podstatou jsou deformity obratlových těl. Choroba postihuje zhruba 10 % populace ve věku od 12 do 18 let (těžké deformity jen u 1 %), častěji se vyskytuje u chlapců.

Etiopatogeneze[upravit | editovat zdroj]

Příčina této nemoci není zcela jasná (Scheuermann – aseptická nekróza apofýz obratlových těl, Salter – aseptická nekróza přední části krycí ploténky obratle).

V současné době převažuje názor, že etiologie je multifaktoriální – patrně jde o poruchu enchondrální osifikace v období růstu (12–18 let), kdy v průběhu 3–6 měsíců jedinec prudce naroste až o 5 % své výšky. V tomto období dochází k postižení krycích plotének obratlových těl, ploténky jsou nerovné, vytvářejí se tzv.

 Schmorlovy uzly (intraspongiózní chrupavčité hernie z intervertebrálních disků do obratlových těl). Intervertebrální disky jsou zúžené a nepravidelné. Typický je klínovitý tvar obratlových těl, který je dobře patrný na bočném RTG snímku páteře).

Dochází ke snížení přední části obratlů, výsledkem může být až obraz kulatých zad. Příčina se lokalizuje v oblasti dolní hrudní páteře, méně často postihuje i horní hrudní či bederní úsek (od Th3 po L2).

Přetěžování páteře má na průběh nemoci negativní vliv, při výrazné zátěži jsou popsány deformity se vznikem myelopatie. Po 18. roce věku hovoříme o stavu po proběhlé Scheuermannově nemoci.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Nemoc se projevuje zvětšenou hrudní kyfózou (kyfotické držení hrudní páteře přejde později ve strukturální kyfózu).

Obtíže a ponámahové bolesti v zádech (či bederní krajině) má jen asi 1/5 postižených. Postižený má velmi zkrácené svaly, kyfóza je plynulá, bez tvorby gibbu. Hybnost i elasticita páteře je omezena.

Bolesti se objevují až v pozdějším věku jako následek degenerativních změn páteře.

Významná je tzv. nízká forma Scheuermannovy choroby (v oblasti Th11), protože často vede k herniaci disku v LS přechodu a časnému vzniku degenerativních změn.

Odlišení od posturální kyfózy se provádí hyperextenčním testem – pacient sepne ruce za hlavou a udělá maximální lordotizaci páteře (vyprsí se) – pokud je zpozorováno reziduum kyfózy, svědčí to pro strukturální vadu (tedy Scheuermannovu chorobu).

Rentgenový obraz[upravit | editovat zdroj]

Na RTG obrazu je možno vidět nepravidelnosti krycích plotének, až vytvoření Schmorlových uzlů asi u 40 % nemocných. Tzv.

Edgrenovo-Vainovo znamení je jev, kdy u větších Schmorlových uzlů dojde na protilehlé krycí ploténce ke kompenzačně zmnoženému ohraničenému kostnímu růstu, který se nalézá přesně proti nim.

Nastává zúžení meziobratlových prostorů. Objevují se klínovité deformity těl nad 5° alespoň u 3 obratlů, kyfóza je nad 40°.

Měření se provádí podle Cobba na bočném snímku, konstrukce úhlu je obdobná jako u skolióz.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Většina pacientů se obejde bez léčby.

Do 40° kyfózy je naordinováno pouze omezení nadměrné zátěže, rehabilitace (horizontální poloha na břiše minimálně 1 hodinu denně, plavání, léčebná tělesná výchova k posílení svalového korzetu) a sledování progrese.

Nad 40° se navrhuje terapie korzetem.
Operační terapie nastává výjimečně (při strukturální kyfóze nad 70 %). Provádí se z dorzálního přístupu korekce kyfózy a spondylodéza.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Zakřivení páteře
  • Vadné držení těla
  • Skolióza

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

  • DUNGL, P., et al. Ortopedie. 1. vydání. Praha : Grada Publishing, 2005. ISBN 80-247-0550-8.
  • SOSNA, A., P. VAVŘÍK a M. KRBEC, et al. Základy ortopedie. 1. vydání. Praha : Triton, 2001. ISBN 80-7254-202-8.

Scheuermannova choroba

      Scheuermannova choroba (morbus Scheuermann), neboli takzvaná kulatá záda, je časté onemocnění páteře vyskytující zejména v předpubertálním a pubertálním věku. Až téměř 30% adolescentů je touto chorobou postiženo, z toho ve větší míře chlapci než dívky.

Vzhledem k tomu, že Scheuermannova choroba je onemocnění, které se projevuje v době, kdy je páteř ještě ve fázi růstu, většinou spolu ukončením růstu sama od sebe odezní. Později zůstávají patrná více či méně kulatá záda. V případě, že je tato choroba včas rozpoznána a zároveň i léčena existuje ze strany lékařů účinná pomoc.

Dokonce i sami postižení mohou díky některým aktivitám pozitivně ovlivnit průběh nemoci a spolu s tím i zmírnit pozdější následky.

Nemoc probíhá ve třech stadiích:

1. Časné stadium ( 10.- 13. rok života)

      Toto onemocnění začíná lokálními poruchami růstu, které vznikají na chrupavčité

svrchní a spodní straně obratlů. Na ventrální straně páteře (břišní strana) zůstává růst částečně pozadu, tak aby se obratle vyvíjeli klínovitě. Na základě oslabení svalů a jejich častého zkrácení v oblasti ramenního pásu dojde k tomu, že vzniknou kulatá záda, která je však stále ještě možné u dětí za pomoci vůle vyrovnat. Děti také nemají žádné nebo jen nepatrné bolesti v zádech.

2. Floridní stadium (13.- 17. rok života)

      Dojde k prolomení materiálu plotének v plochách, kde na sebe jednotlivé obratle nasedají. Kvůli posunu tkáně, která tvoří ploténky, se zmenší meziprostor mezi jednotlivými obratli. Zvýšené ventrální zatížení pak následně způsobí změnu tvaru páteře, v podstatě dojde k jejímu prohloubení a rozšíření.

      V případě, že klínové obratle nerostou symetricky, vzniká posléze lehká skolióza (Scheuermannova skolióza). V této fázi se už kulatá záda fixují. Jako vyrovnání vzniká zesílená bederní lordóza (vpadlý kříž).

Špatné držení těla je patrné na první pohled i laikům.

To a současně s tím i eventuální bolesti v době kdy je páteř buď v klidu nebo při zátěži anebo v obou případech, bývá většinou tím podnětem, který vede, k tomu, že člověk vyhledá lékařské vyšetření.

3. Konečné stadium

     Degenerativní změny, které probíhají v páteři zafixují kulatá záda s konečnou platností. U těžkých případů nemoci může dojít už v 2. a 3. desetiletí života k úplnému zatuhnutí postižených úseků páteře.

      Děti postižené touto nemocí si na bolesti stěžují jen zřídka. Dříve než dojde k ukončení růstu páteře se vyskytují bolesti pouze v postižené hrudní páteři.

      V dospělém věku dochází následkem zafixování kulatých zad v závislosti na rozsahu onemocnění k biomechanickým účinkům na celkovou páteř. Typickými následky jsou potíže s přetížením a opotřebováním svalů, vazů a kloubů zejména pak v oblastech, které se snaží změny páteře vykompenzovat, tedy v krční a bederní páteři.

  •       Děti a mladiství jsou předvedeni k lékaři spíše než kvůli bolestem v zádech na základě jejich nápadně špatného držení těla.
  •       Zda se jedná „pouze“ o špatné držení těla nebo je na vinně Scheuermannovo onemocnění, je možné objasnit až díky rentgenovému snímku.
  •       Vzhledem k tomu, že floridní stadium nemoci často proběhne bez jakýchkoliv bolestí v zádech, dojde mnohdy k diagnostice až po mnoha letech u dospělých, kde se už bolesti projeví.
Zajímavé:  Podpůrná Léčba Při Rakovině Prsu?

      Speciální fyzioterapeutická cvičení, určité sportovní činnosti a speciální terapeutická gymnastika, které si kladou za cíl zesílení zádového natahovacího a břišního svalstva ovlivňují pozitivně držení těla a nesporně usnadňují páteři i její fyziologický růst. Pravidelné plavání, zejména plavání naznak působí proti tlaku, který v páteři vzniká. Důležitý je i správný sedací nábytek, neboť ten by měl podporovat správné držení těla.

      Držení těla ovlivňují i psychické faktory. Mladiství potřebují především sebevědomí! V žádném případě by se jim nemělo říkat, že trpí těžkým onemocněním. Při těžkém případu kulatých zad (přes 50 stupňů) zajišťuje léčbu i indikace aktivního nebo pasivního korzetu.

      Ve velice extrémních případech je nutné použít k narovnání páteře dokonce i operaci.

      Tato nemoc je způsobena endogenními (to znamená tělu vlastními) faktory. Vnější faktory Scheuermannovu chorobu nevyvolávají, mohou ji však zesílit nebo urychlit její postup. Jako prevenci by měli rodiče dbát na to, aby jejich dítě:

  1. ˇ        mělo dostatek pohybu
  2. ˇ        naučilo se brzo plavat a poté chodilo plavat pravidelně
  3. ˇ        navyklo si na přímé držení těla
  4. ˇ        dostalo vhodný nábytek k sezení, který podporuje správné držení těla
  5. ˇ        v případě, že je to potřeba, navštěvovalo hodiny, kde se učí správnému držení těla
  6. ˇ        při prvních příznacích Scheuermannovy choroby navštívilo  lékaře
  7. ˇ        případně chodilo na speciální terapeutickou gymnastiku

      Můj syn má Scheurmannovu chorobu. Smí se i nadále účastnit hodin tělocviku ve škole?

      Ano. V podstatě nic nebrání Vašemu synovi, aby se i nadále účastnil hodin tělocviku. Postižení závisí na stadiu a stupni závažnosti choroby. Měl by však svou páteř co nejméně vystavovat otřesům, které vznikají  například při skákání. Pro školu pak potřebuje lékařské osvědčení pro částečné osvobození z tělocviku.

      Sama trpím Scheuermannovou chorobou. Chtěla bych se Vás zeptat jaká je možnost, že po mně zdědí i moje děti?

      Doposud není takový případ znám. Sledujte své dítě velmi pečlivě a dbejte  preventivních doporučení (viz výše) a v případě sebemenšího podezření navštivte spolu s dítětem lékaře.

Bolest zad – druhy, příčiny, léčba a prevence

Bolest zad během života postihne zhruba 80 % lidí, přičemž u 10 % z nich se bolesti vyvinou do chronické podoby. Těmto potížím lze přitom ve většině případů předejít správným cvičením, úpravou životosprávy atp. Jaké druhy bolesti zad existují, co je způsobuje, jak jim předcházet a jak se jich zbavit?

Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Druhy bolesti zad

Většinou se bolesti zad objevují na konkrétní části páteře. Rozlišujeme tedy bolest v oblasti krční, hrudní a bederní. Zapříčiňuje ji oslabení hlubokých stabilizačních svalů, přičemž povrchové svaly jsou přetížené.

Může pak dojít k omezení hybnosti a mravenčení v končetinách. Ta je spojená s křečí zádových svalů, případně s nepříjemnou bolestí zad mezi lopatkami.

Takové komplikace se objevují při pohybu a dlouhém stání a často se na ně váží poruchy hybnosti.

Akutní bolest zad

Akutní bolest zad se zpravidla soustředí v jediném místě. Vzniká většinou přetížením svalů nebo při výhřezu ploténky (obvykle opadne za cca 3 týdny). Pokud záda bolí neustále a intenzivně, zajděte si k rehabilitačnímu lékaři.

Chronická bolest zad

Chronická bolest zad trvá déle, většinou více než 6 měsíců. Zapříčiňuje ji ochabnutí zádových svalů – to vede k omezení hybnosti a mravenčení v končetinách.

Dále se rozlišují bolesti zad jako prosté a nespecifické bolesti, neuropatické, bolesti zad způsobené poraněním, případně vyvolané vážným onemocněním páteře – zánět, infekce, nádor.

Bolest krční páteře trápí mnoho pacientů. Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Příčiny bolestí zad a páteře

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby a trápí zejména obyvatele vyspělých zemí. Mezi nejčastější příčiny bolestí zad patří:

  • nedostatek fyzické aktivity,
  • sedavý způsob života,
  • nesprávné držení těla,
  • prochladnutí,
  • příliš namáhavá aktivita,
  • nadváha a obezita,
  • úraz,
  • nadměrný stres,
  • ploché nohy,
  • jiná onemocnění.

Bolest zad dole (nad zadkem) může souviset se svalovými křečemi či s natažením svalů a vazů. Může ji způsobit třeba prudké ohýbání, zvedání a nošení těžkých břemen nebo shrbené sezení.

Naopak bolest horní části zad bývá způsobena podrážděním oslabených svalů, zraněními nebo přetěžováním při pohybu.

U žen se v průběhu menstruace objevuje (kromě bolesti v podbřišku) také bolest zad v oblasti ledvin.

Bolesti zad leckdy signalizují také další zánětlivá onemocnění nebo dokonce nádor.

Také mohou být projevem různých nemocí – osteoartróza, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, infarkt myokardu, Bechtěrevova choroba, výhřez meziobratlové ploténky, akutní blokáda krční nebo bederní páteře, žlučníkové nebo ledvinové kameny, Scheuermannova nemoc a další.

Příčin obtíží se zády může být mnoho. Vždy je ale důležité příčinu najít a podchytit, nikoli ji pouze přebíjet léky na bolest zad, které ji načas uspí (analgetika).

„Ve svalech vznikají takzvané trigger pointy (spoušťové body), což jsou bolestivé útvary tvrdší na pohmat. Některé svaly mohou být ve větším napětí, což se pak projevuje bolestí.

Pokud v této fázi nevěnujete pozornost příčině problému a pouze užíváte analgetika, dochází často k nevratným změnám na skeletu,“ vysvětluje Mgr.

Petra Placatková, vedoucí fyzioterapeut EUC Kliniky České Budějovice.

Spoušťové body svalů jsou na pohmat tvrdé. Foto: Jesper Aggergaard, Unsplash

Náhlá bolest zad a jiné projevy

Bolavá záda se vážou na celou řadu dalších projevů. Typická je bolest svalů, svalové napětí, ztuhlost, bolest kloubů, hlavy, pocity brnění a mravenčení v končetinách.

Při pocitu mravenčení doporučujeme rychlé vyhledání lékaře. Může se totiž jednat o dráždění nervového kořene.

Pokud náhle nezvládnete nějaký pohyb, případně necítíte končetiny, vyhledejte lékařskou pomoc ihned. V takovém případě už může být nervový kořen utlačen.

Rozsah projevů bolavých zad se pohybuje od tupé až po ostrou bodavou bolest, která často znemožňuje pohyb. Bolest je buď lokalizovaná, nebo se šíří do okolí – jako například bolest zad vystřelující do nohy.

Bolest zad v těhotenství

Bolestmi zad často trpí těhotné ženy, v tomto stavu je to zcela běžný problém. Vhodné je speciální těhotenské cvičení pod odborným vedením, pokud s ním gynekolog souhlasí. Narůstající počet rizikově těhotných žen totiž vede k obavám, zda jsou pro ně vhodné procedury, které se dříve u těhotných používaly.

TIP: „Při bolestech bederní páteře si těhotné ženy chválí zejména kinezio-tejpování,“ doporučuje Mgr. Petra Placatková.

Co pomáhá na bolest zad

Cviky na bolavá záda

Ve většině případů lze bolestem zad předejít nebo zabránit jejich návratu správným cvičením – s tím vám pomůže fyzioterapeut. Může vás také instruovat, jak správně zvedat břemena, sedět či jak si vylepšit způsob chůze. I běžné aktivity lze dělat tak, aby se člověk při správném nastavení svalů tolik nenamáhal a zároveň si nepoškozoval páteř a klouby.

Vždy tedy doporučujeme poradit se o správném provádění cviků a typů cvičení s odborníkem. Nevhodným cvičením totiž můžete páteři naopak uškodit. Pohyb se nedoporučuje ani při akutní bolesti zad.

TIP: V případě akutní bolesti zad zkuste zaujmout tzv. úlevovou polohu (poloha, při které pociťujete nejmenší bolest). Někomu pomůže stočit se do klubíčka, někomu zase ležet na břiše.

Správné cviky proti bolesti zad vám doporučí fyzioterapeut. Foto: Annie Spratt, Unsplash

Sportem proti bolestem zad

Pokud trpíte bolestmi zad, vyhněte se sportům spojeným s doskoky (volejbal či aerobik). Naopak se doporučuje plavání – vyloučíme-li ovšem nesprávně prováděný styl prsa se zakloněnou hlavou, což značně namáhá krční páteř. 

Správná chůze jako lék na bolest zad

Blahodárnou aktivitou je také správná chůze, při které optimálně funguje celé tělo. Především kvůli sedavému zaměstnání má však většina lidí špatný stereotyp chůze a ploché nohy. I samotná obuv ovlivňuje chůzi, a tím pádem i bolest zad. Vybrat vhodné boty ale rozhodně není jednoduché.

 „Podrážka nesmí být příliš tvrdá, aby chodidlo mohlo přirozeně pracovat. Oblíbené jsou například barefoot boty, které jsou však vhodné spíše pro chůzi v přírodě. Na běžné chození po rovném tvrdém povrchu jsou ideální boty doplněné o stélky Formthotic,“ říká Mgr. Petra Placatková, vedoucí fyzioterapeut EUC Kliniky České Budějovice.

Na vzniku bolesti zad se nepodílejí jen fyzické příčiny, díl viny nese třeba také stres. Mimo pravidelný pohyb a správné cvičení je dobrou prevencí také eliminace nepříznivých vlivů – nepřiměřená tělesná hmotnost, špatné stravovací návyky, nesprávné držení těla, nevhodná matrace či obuv omezující přirozený pohyb.

Pokud trávíte hodiny u počítače, dbejte na správné nastavení výšky monitoru a pořiďte si kvalitní židli. Na svaly působí i dostatečná hydratace, ale nesmí dojít k opačnému extrému.

Pak totiž dochází k vyplavování minerálů z těla. Kosternímu systému nesvědčí sycené nápoje ani alkohol, který odvodňuje.

Při kouření se zase zužují cévy a svaly jsou pak špatně vyživované.

Bolest zad není dobré podceňovat, může výrazně ovlivňovat kvalitu života a také být projevem závažnějšího onemocnění. Proto se vždy vyplatí navštívit odborníka. Koneckonců, pokud lékař neodhalí žádnou serióznější příčinu, alespoň vám doporučí způsob léčby.

TIP: Neznáte žádného odborníka z oblasti fyzioterapie a rehabilitace? Vyberte si některého z EUC. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Máte bolesti zad? Můžete vyzkoušet fyzioterapeuty v rámci sítě EUC:

Fyzioterapie v EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector