Silgard – Vše o zdraví

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.Děkujeme za pochopení.

Silgard - Vše o zdraví Nevím, proč se navážet zrovna do Silgardu. Každé očkování představuje pro organismus zátěž a řadě lidí způsobí zdravotní problémy. Někteří lidé dokonce nemohou být ze zdravotních důvodů očkováni vůbec. Není to problém jediné vakcíny. Tohle hledání senzací mám fakt v oblibě…. :-//
Silgard - Vše o zdraví jsem zásadně pro očkování!před desetiletími se začalo očkovat a do současnosti  se očkuje i proti dříve tvrzením, že očkování může ohrožovat zdraví i život
Silgard - Vše o zdraví
Silgard - Vše o zdraví Prej že je silgard aj pro chlapy…. jasně že vim, že nemám čípek,ale už sem léčíl bradavice.Musim potvrdit že to bylo fakticky nechutný.Máte někdo zkušenost (z chlapů) s očkovánim?
Silgard - Vše o zdraví co pisou ze kondom nepomuze. Jasne, ze pomuze, ale musite ho  pouzivat dusledne. I pri oralnim styku. A pokazde. Jinak HPV virusu je spousta, jenom nektere zpusobujou rakovinu, jinak je to stejny virus co pusobuje kondylomata.(Jsou to vyrustky , vetsinou na miste kde infekce vnikla do tela) Ale  vetsinou priznaky nejsou , teda  viditelne.
Silgard - Vše o zdraví Já jsem právě někde četla, asi v nějakém letáku, že kondom samozřejmě může snížit riziko, nicméně přenosu nezabrání.
Silgard - Vše o zdraví Nicméně se domnívám, že ani ono není samospasitelné. Je důležité klást důraz na zodpovědné sexuální chování chlapců i dívek. Nelze zaměňovat sex za lásku. 
Silgard - Vše o zdraví jak je popisováno, mi spíše připomíná hysterickou reakci, která se u některých dívek dostavuje i po prvním polibku.Účinnost-ano, je to účiné, ale jen před pokud je aplikováno PŘED prvním pohlavním stykem. Cena? Jistě, ta je tržní. Některé pojišťovny přispívají již nyní.Btw. stát nehradí ani jiné vakcinace, třeba pneumokoka, meningokoka, klišťovou encefalitidu apod., které mi přijdou neméně aktuální…..
Silgard - Vše o zdraví co to je za virus, tedy v čem a jak se přenáší? Jaký má příznaky a tak. Vy, co jste očkované to jiště dokážete vysvětlit. Píší, že nepomůže ani kondom a že nevadí ani letité manželství. Tak jak to je? To lítá ve vzduchu?
Přenáší se na pohlavním údu muže. Nejvíce jsou ohroženy promiskuitní ženy.
V článku ale psali (pokud se o fakta z něho můžu opírat), že je rizikový i orál, takže? 
Ono to neni totiz tak jednoznacne, nekdo tvrdi, ze HPV ma kazdy v tele a aktivovat ho muze treba „jen“ stres. Vetsina ale tvrdi, ze je prenosny pohlavnim stykem, samozrejme z jine zeny na dalsi zenu a to tak, ze pres muze. Ze se prenasi oralem je i pro mne novinka a nevim, zda-li tomu verit. Takze prevence je miti verneho partnera, sama byt nepromiskuitni a chodit na kontroly (ale ani pravidelna kontrola nemusi odhalit okem, mikroskopem ci sterem nic). Halt nekdy jsou nemoci zakerne.
Přenáší se na pohlavním údu muže. Orál zpravidla také vyžaduje kontakt s pohlavním údem muže
Ze stránek Silgard: „Protože však kondomy nezakrývají celou genitální oblast, nemohou infekci zcela zabránit.“
Ne nejsou ohrozeny. Ohrozen jsou i zeny, ktere jsou cely zivot verne jednomu partnerovi. Protoze staci,  ze je muz neverny a polygamni.  Dostane to ta zena.
Asi je těžké někomu vysvětlovat jak se cítí někdo, komu doktor řekne, že má rakovinu, taky je těžké povídat o tom jak probíhá léčba i třeba jen předrakovinných změn na čípku. Taky jsem znala kluka, kterej zemřel na „dnes už dávno zapomenutou“ tuberu. Nikdy nezapomenu na jeho beznaděj. Měl 23 let a říkal, že i kdyby přežil už se to s ním potáhne. Stejně jako není zbytečné očkování proti TBC, tak není zbytečné očkováním Silgardem…
Dobrý den, celé roky jsem pracovala jako zdravotní sestra, takže se snad trochu orientuji v situaci (i když samozřejmě nejsem lékař). Proti očkování poslední dobou zaznívá mnoho hlasů, které poukazují na nežádoucí účinky po očkování. Osobně to vidím tak. Vezme-li se velká skupina lidí, tak během týdne se někomu z nich zcela určitě stane neštěstí, je mu zle, zvrací…. anebo ho také přepadnou, vykradou, nabourá v autě… ale nikdo jistě nehledá souvislost mezi přepadením a očkováním. Takže v důsledku máme k dispozici neseriózní výsledky. S tímto článkem to vidím obdobně. Autorka vyhledala „děsivou“ zprávu do titulku, to je všechno.
Libo, jenomže ty ženy po očkování nikdo nevykradl ani je nezajelo auto, ale většinou zemřely na trombózu…Viz americký server VAERS (vaccine adverse event reporting system)
Jak můžeš vědět, že je nikdo nevykradl, neznásilnil apod?
Protože je velmi velmi nepravděpodobné, aby každou sedmou očkovanou do týdne po vakcinaci znásilnili nebo vykradli. Jistě že některé se to stane, ale ne každé sedmé, ani když se ty zvláštní události sečtou.
nikdo neprokázal, že úmrtí bylo způsobeno přímo očkovací látkou?
Zcela souhlasím s předchozím příspěvkem. Moje známá prodělává léčbu děložního čípku a máme o ní všichni strach. Očkovací vakcína Silgard je velmi prospěšná záležitost a moje gynekologická lékařka mně ji jen doporučila. Moje dcera již byla naočkována dvěmi dávkami a bude mít třetí. Nezaznamenaly jsme žádné vedlejší účinky, místo vpichu ani nebyl bolestivé nebo něco.
problém je v tom, že to očkování doktoři kolikrát cpou všem ženským do určitého věku, přitom to má být očkování před prvním atd… nemluvě ještě o finančním efektu pro doktory…
Podobný příspěvky nemám ráda. Chybí mi objektivita. Úplně všechny léky a očkování mají nějaký něžádoucí účinky, ale podstatou jejich užívání je, že přínos mnohonásobně převažuje nad rizikem.Kamarádka prodělala r.d.č., sice se z toho dostala, ale teď nemůže mít děti.Takže až bude mít moje dcera správný věk, očkovat ji určitě budu.
Teď to řeknu nejspíš drsně, ale každý jednou umře. A jestli to nebude na rakovinu čípku, protože se nechal očkovat, tak ho chytí buď jiná rak. nebo jiná nemilá nemoc. Preveci samozřejmě vítám.  
Očkujte se! A jestli umřete………..přínos převažuje nad rizikem
Očkování proti rakovině děložního číku očkovací vakcínou Silgard je doopravdy bezpečné. V mém okolí se touto vakcínou nechalo naočkovat mnoho žen a mladých dívek a nikdy nebyly zaznamenány nějaké vedlejší účinky. V tomto případě jasně převládají pozitiva. Je hrozné jak zemřela ta Britka na rakovinu děložního čípku a u nás se o této nemocí hovoří jen málo. Očkování Silgardem je navíc účinné i proti genitálním bradavicím. Já sama jsem na očkování Silgardem byla taky a vše proběhlo v pořádku. Jsem mnohem klidnější. Mám kamarádku, která se léčí s předrakovinnými změnami na děložním čípku a je to velmi nepříjemná a bolestivá záležitost.
Evelyno, „očkování je doopravdy bezpečné“ 🙂 🙂 😀 Tak to mi spadl kámen ze srdce, to se okamžitě letím dát naočkovat 😀 Kolik za to bereš, holka?
No dle nicku budeš asi chlap, tak tobě by to bylo prd platné.  Jinak já mám stejný názor jako Evelyna. Jsem též očkovaná a žádné problémy, kromě bolesti svalu po vpichu (což mám po jakékoliv injekci), jsem neměla. A vzhledem k tomu, že je spousta chlapů, kteří ho strčí kamkoliv, tak je to pro holky dobrá obrana. Protože co si budeme povídat, málokterý chlap chce používat kondom, že?
To že holka po diskotéce skončí s chlapem, kterej „ho strčí kamkoliv“, je i její zodpovědnost, ne ?? Nemá bejt blbá, pak si za to může sama.A každej slušnej chlap kondom použije.
Pred HPV ani kondom neochrani….
Navic HPV ma pres 50% populace, takze i hloupi a zapskli jedinci a nejspis ho mas i ty…pokud jsi spal/a v zivote aspon s jednim ci dvema partnery. To ho podle tebe 50% chlapu strci kamkoliv a 50% zen jsou de*vky? Ty jsi idi*ot
Chlapů co ho strčí kamkoliv je asi tolik, kolik je holek co si ho nechaj strčit od kohokoliv. Nebo myslíš že si chlapi strkaj navzájem? To fak ne, většina ne.
Changaji, proč ta podezřívavost? Nebo snad automaticky plati, že být pro něco je zlý a proti něčemu automaticky děsně IN?
Jsem žena. Mě Evelyna jenom rozesmála tou svojí naivitou. Aspoň doufám, že to je naivita a ne nic jiného… Pro mě za mě, kdo tomu věří, ať se nechá naočkovat. co mi vadí je tajení negativních účinků včetně úmrtí. A ty připouští i SÚKL  (státní ústav pro kontrolu léčiv). Je to prostě nová věc a na králících se to dost dobře testovat nedá…
Zajímavé:  Plísně Na Nohou Léčba?
Aha takže v titulku tvrdíte  „ochrnutí“. V článku potom „krátkodobé ochrnutí obličeje, půlky těla nebo končetin“. Jak to tedy je? Proč LŽETE ?(ať již v titulku nebo článku)
To mi jako lež nepřijde.. Je to ochrnutí nebo ne? JE. Detaily si musíš přečíst v článku, přece nechceš, aby to bylo jako korektní, aby měl nadpis osm souvětí, ve kterých by popisoval kdy a jak, za jakých podmínek, jaké typy ochrnutí, u jakého procenta dívek atd… Od toho je článek..
Stačilo by tam dopsat slovo částečně. To už by bylo blíž pravdě.
a proc to stat nebo pojistovna z casti hehradi!
Proč myslíš že jsou farmaceutické firmy tak bohaté? Ano vývoj byl drahý ale cena je taková proto že si ji nadiktují, když máš něco co konkurence ne tak už to tak chodí.
Protože státu přijde ekonomičtější tu rakovinu potom léčit.
Rathova budouci reforma v praxi?.-)
Státu přijde mnohem výhodnější dotyčnou pohřbít (na náklady rodiny) a nemuset jí platit důchod. Prostá ekonomika v praxi, do třiceti, (čtyřiceti, padesáti) mají z dotyčné zisky a pak nemusí nic vydat, vždyť je to ok. A nebo neni?
Spíš mě zaráží, když je to takový zázrak, proč se okamžitě nezačal aplikovat všem ženám a dívkám v rámci prevecne. Náklady na prevenci by určitě nebyly o mnoho vyšší než vydané na léčení. A hlavně by se tento virus začas mohl vyhubit. Nejspíš to není takový zázrak, jak se rádoby prezentuje, že?  
take jsem nad tim premyslel.
potřebný efekt to má, když se očkuje před prvním pohlavním stykem… pak je to už jen farmapropaganda
Tak proč to není zahrnuto do prevence všem ?
protože to stojí kolem deseti tisíc – pěkný ne?
a léčba stojí statisíce, pěkný ne?

OČKOVÁNÍ proti lidským papilomavirům (HPV)

Obsah:

Promeškaný termín očkováníDoba použitelnosti a skladování

Informace o nové „univerzální“ HPV vakcíně jsou uvedeny ZDE.

Charakteristika obsah  

Karcinom děložního hrdla bývá v celosvětovém pohledu druhým nejčastějším zhoubným nádorem žen mladších 45 let. Každoročně způsobí téměř 500 000 nových případů a na jeho následky téměř polovina umírá.

Zhruba 85 % všech případů tohoto onemocnění se objevuje v rozvojových zemích, mimo jiné i kvůli nedostatečnému nebo chybějícímu screeningovému programu. Ten umožňuje odhalit včas abnormální změny na sliznicích děložního čípku a zahájit tak potřebnou léčbu.

Existuje více než 100 typů lidských papilomavirů (HPV), z nichž asi 40 se šíří pohlavním stykem. Přestože jen asi 15 z nich patří mezi onkogenní typy, které mohou vést ke vzniku nádorových onemocnění, jako např. děložního hrdla, vulvy, vaginy, penisu, anogenitální oblasti či hrtanu atd.

Některé HPV typy se vyskytují častěji a některé jsou vysoce rizikové. Mezi vysoce rizikové, které bývají nejčastější příčinou změn genitální sliznice vedoucích až ke karcinomu, patří HPV genotypu 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.

Naopak méně rizikové bývají genotypy 6 a 11, které se stávají nejčastější příčinou anogenitálních bradavic. Výskyt vysoce rizikových genotypů je geograficky závislý na populaci. Nejčastější příčinnou celosvětového výskytu karcinomu děložního hrdla jsou HPV typu 16 (53-70 %) a 18 (13-26 %).

Lidské papilomaviry vykazují slizniční a tkáňový tropismus výhradně k buňkám kůže a sliznice. K produktivní infekci dochází pouze v plně diferencovaných keratinocytech a epiteliálních buňkách. V nezralých buňkách bazálních vrstev kůže a sliznic mohou lidské papilomaviry navodit latentní infekci.

Ta může být aktivována poklesem imunity, hormonálními vlivy, UV zářením a jinými faktory, např. též transaktivačním účinkem časných produktů replikace virů herpes simplex. Zdrojem infekce jsou oloupané epitelie a keratinocyty, které se mohou přenášet předměty kontaminovanými sekrety nebo přímým kontaktem (také autoinokulací).

Pro některé typy HPV je charakteristický přenos sexuálním kontaktem. Infekce často probíhá nezjevně. Ke vzniku klinické manifestace HPV onemocnění dochází po inkubační době 1-20 měsíců. U většiny nakažených dochází ke spontánnímu ústupu onemocnění, ale někdy latentně přetrvávající episom HPV ukrytý v jádru hostitelské buňky může představovat potenciální riziko reinfekce.

Každý typ HPV se množí jen na preferenčních místech a má vztah k určité klinické manifestaci. K nejběžnějším projevům této infekce patří infekční bradavice (verruca vulgaris, plana nebo plantaris), perigenitálně lokalizované condyloma acuminatum a laryngeální papilomatóza.

Vzácně je pozorována epidermodysplasia verruciformis, v souvislosti s výraznou nedostatečností buňkami zprostředkované obrany (např. osoby po transplantaci nebo AIDS pacienti). Veliké plochy pokožky jsou přitom pokryty mnohočetnými plochými bradavicemi.

Některé typy HPV vyvolávají dysplasie, které mají povahu prekanceróz. Patří k nim kožní bradavice, vyvolané HPV typu 5, a léze děložního čípku spojené zejména s HPV typu 16, 18, 33, 52 a další.

HPV typ 5 je často prokazován v kožních nádorech, vznikajících na místech vystavených slunečnímu záření. HPV typ 16 je zodpovědný za 50 % případů karcinomu děložního hrdla a spolu s ostatními, méně častými typy je přítomnost HPV zaznamenávána v 90 % těchto nádorů.

Doba latence od nákazy k rozvoji tumoru se pohybuje v rozmezí 20-40 let.

Očkovací látky obsah  

Název komerční vakcíny 1) 2) 3) 4) 5) Poznámka
GARDASIL 9  HPV 13.3.2019 R
SILGARD=GARDASIL HPV

Rakovina děložního čípku, HPV infekce

HPV je celosvětově rozšířená nákaza, 70–80 procent populace se s ní v průběhu života setká. Existuje více než sto typů těchto virů, přičemž přibližně 40 typů HPV postihuje oblast pohlavních orgánů.

Dělí se na skupinu s vysokým rizikem způsobující zhoubné bujení a skupinu s nízkým rizikem, které způsobují např. genitální bradavice a léze na čípku.

HPV viry se přenáší na ženy i na muže, a to i z bezpříznakových infikovaných osob.

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.

K šíření HPV dochází prostřednictvím sexuálního styku (včetně orálního a análního).

Nejen pohlavní styk, ale i jiné, zejména u mladých lidí běžné sexuální aktivity (petting a necking) jsou z pohledu přenosu sexuálně přenosných nemocí rizikové.

Méně pravděpodobný, i když možný, je nepřímý přenos sdílením kontaminovaných ručníků nebo prádla. Závažný je také přenos z matky na dítě při průchodu porodními cestami u HPV pozitivních žen.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je infikovaný člověk.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Inkubační doba je dlouhá 2–3 měsíce, s rozpětím 1–20 měsíců.

Příznaky

U většiny nemocných proběhne infekce zcela bez příznaků a po určitém čase (roce či dvou) sama zcela odezní. Pokud infekce přetrvává, vytvářejí se na děložním čípku, příp.

konečníku nebo penisu abnormální změny (léze), které se buď samy zhojí, nebo zhoršují.

U většiny jedinců obranné mechanismy organismu virus zlikvidují, u některých se ale mohou rozvinout prekancerózy a nádorová bujení.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Primární prevence spočívá v dodržování zdravého životního stylu a omezení rizikových faktorů (stres, konzumace alkoholu, tabáku a jiných návykových látek, dlouhodobá hormonální antikoncepce, nechráněný sex, pohlavní aktivita v nízkém věku, větší počet sexuálních partnerů apod.). Nejspolehlivější metodou primární prevence je očkování proti HPV infekci, které je určeno pro ženy i muže. Podporu tohoto velmi potřebného očkování naleznete i u zdravotních pojišťoven.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Očkování provedené na žádost fyzické osoby, která si přeje být očkováním chráněna proti infekcím, proti kterým je k dispozici očkovací látka

Ze zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, se hradí mimo jiné i očkovací látky v provedení ekonomicky nejméně náročném:

  1. proti chřipce u pojištěnců nad 65 let věku, u pojištěnců po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk, u pojištěnců, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin nebo diabetem a u pojištěnců umístěných ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem;
  2. proti pneumokokovým infekcím u kojenců, pokud byly všechny dávky očkovací látky aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí lhůt stanovených v tomto ustanovení, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce;
  3. proti pneumokokovým infekcím pojištěnců nad 65 let věku – hrazené očkovací látky schvaluje Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení Národní imunizační komise a zveřejňuje je formou sdělení ve Sbírce zákonů;
  4. proti lidskému papilomaviru, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Od 1.1.2018 je očkování hrazeno jak dívkám, tak chlapcům. U uvedené skupiny pojištěnců se hradí dvě dávky očkování pro všechny vyjmenované skupiny.
  5. proti invazivním meningokokovým infekcím, pneumokokovým infekcím, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b a proti chřipce, a to u pojištěnců s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie), pojištěnců po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk, pojištěnců se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u pojištěnců po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.
Zajímavé:  Červené Bílé Víno Zdraví?

V případě, že lékař některé z výše uvedených očkování doporučí, je postup následující:

Očkování proti chřipce – v případě potřeby se očkuje každý rok s ohledem na proměnlivost viru chřipky. Očkování je doporučeno v období před předpokládaným výskytem chřipky, tj. od září do poloviny prosince.

Pojišťovna hradí poskytovateli zdravotních služeb (lékaři) očkovací látku do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty, výše úhrady jednotlivých očkovacích látek je stanovena v platném číselníku, alespoň jeden přípravek je vždy plně hrazen.

Pokud se pojištěnec rozhodne pro aplikaci jiné očkovací látky, než je varianta ekonomicky nejméně nákladná, uhradí rozdíl do výše zvolené varianty očkovací látky (pacient uhradí doplatek přímo lékaři v ordinaci).

Očkovací látky si vždy zajišťuje lékař, který pojištěnce dle zvolené varianty očkovací látky předem seznámí s výší případného doplatku. Po provedení očkování vykáže lékař vakcínu společně s výkonem aplikace zdravotní pojišťovně. Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Očkování proti pneumokokovým infekcím u dětí – očkuje se plně hrazeným léčivým přípravkem SYNFLORIX, nebo částečně hrazeným léčivým přípravkem PREVENAR 13.

Očkovací látky si vždy zajišťuje lékař, v případě očkovací látky PREVENAR 13 lékař předem seznámí zákonného zástupce nezletilého pojištěnce s výší případného doplatku. Po provedení očkování vykáže lékař vakcínu společně s výkonem aplikace zdravotní pojišťovně.

Případný doplatek hradí zákonný zástupce přímo v ordinaci. Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Očkování proti pneumokokovým infekcím u dospělých nad 65 let věku – od 1. 9. 2017 je plně hrazen léčivý přípravek PREVENAR 13. Aplikace vakcíny je jednorázová, přeočkování není stanoveno. Očkovací látku si zajistí lékař. Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Očkování proti lidskému papilomaviru – očkování je hrazené hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění u dívek i chlapců pokud je zahájeno v období od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku.

U uvedené skupiny pojištěnců se hradí dvě dávky očkování. Očkuje se přípravkem CERVARIX, který je bez doplatku, dále přípravkem GARDASIL (nahradil přípravek SILGARD) nebo GARDASIL 9, které jsou hrazeny pouze částečně, a to do výše ekonomicky nejméně nákladné varianty.

Ostatní vakcíny nemají stanovenou úhradu. Očkovací látku si zajistí lékař, po aplikaci jí vykáže společně s kódem výkonu zdravotní pojišťovně. V případě, že bude použita vakcína, která má stanovený doplatek, zaplatí ho zákonný zástupce přímo v ordinaci.

Pokud by byl přípravek předepsán na recept, není hrazen.

Nepovinné očkovaní hrazené z veřejného zdravotního pojištění:

Název vakcíny Indikovaná skupina pojištěnců Doporučené očkovací schéma
Očkovací látky proti chřipce dle platného číselníku Léky, které obsahují doporučené složení sérotypů dle WHO pro příslušnou chřipkovou sezónu. a) nad 65 let věku,b) po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk,c) kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin, nebo diabetem,d) umístěných ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Jednorázově 1 dávkaUPOZORNĚNÍ: u dětí do 9 let, které prokazatelně nebyly očkovány již dříve proti chřipce nebo nebyly v kontaktu s chřipkou nebo jsou zařazeny do skupiny pojištěnců s vysokým rizikem, se doporučuje podat 2 dávky chřipkové vakcíny (obě hrazeny z v.z.p.) v intervalu minimálně 4 týdnů.
Prevenar 13, Synflorix Kojenci ve věku 2-7 měsíců, není-li posun v očkování nutný ze zdravotních důvodů doporučeno očkování ve schématu 2+1 dávka tak, aby první dvě dávky byly podány s odstupem nejméně 2 měsíce a zároveň byly aplikovány nejpozději do 7 měsíců věku. Očkování se doporučuje zahájit od 2. měsíce věku dítěte.
Prevenar 13, Synflorix předčasně narozené děti (< 37. gestační týden) aplikace 3 dávek vakcíny v základním schématu a přeočkování jednou dávkou vakcíny ve schématu 3+1
Prevenar 13 pojištěnci nad 65 let Jednorázově 1 dávka, nebyla doposud stanovena potřeba přeočkování. U osob v minulosti očkovaných polysacharidovou OL 0085172 PNEUMO 23 se doporučuje přeočkování aplikací jedné dávky konjugované OL 0149868 PREVENAR 13, a to nejdříve za 5 let od předchozí aplikace vakcínou PNEUMO 23.
Cervarix, Gardasil, Gardasil 9 Zahájení očkování od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku pojištěnce hradí dvě dávky očkování pro všechny vyjmenované očkovací látky dívkám i chlapcům

Očkování rizikových pacientů hrazené z veřejného zdravotního pojištění:

Název vakcíny Indikovaná skupina pojištěnců Doporučené očkovací schéma
Menigokoky A,C,Y,W-Nimenrix, MenveoMeningokok B-Bexsero, Trumenbaz důvodu zabezpečení co nejširšího séroskupinového pokrytí je doporučena vždy aplikace obou vakcín v odstupu minimálně 14 dnů, v případě potřeby lze aplikovat současně, avšak do odlišných míst.Před zajištěním očkovací látky musí lékař ověřit dostupnost a cenu v platném číselníku Léky s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny (hyposplenismus nebo asplenie),– po autologní nebo allogenní transplantaci kmenových hemopoetických buněk,- se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti,– po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci – konjugovanou Men A,C,Y,W vakcínou (OL 0193236 Nimenrix, OL 0168331 Menveo) ve schématu 2+0 (do věku 12 týdnů ve schématu 2+1). Schéma se skládá ze dvou dávek podaných s odstupem minimálně 2 měsíců mezi dávkamia- rekombinantní MenB-4C (OL 0193805 Bexsero) vakcínou ve schématu dle věku, tj. 3+1 pro věk 2-5 měsíců nebo 2+1 pro věk 3-5 měsíců a 6-23 měsíců nebo 2+0 pro věk od 2 letnebo- MenB-FHbp (OL 0222254 Trumenba) vakcínou ve schématu 3+0 od 10 let věku. Schéma se skládá ze tří dávek podaných s odstupem minimálně 1 měsíce mezi první a druhou dávkou, po nichž následuje třetí dávka s minimálním odstupem 4 měsíce po druhé dávce.d) k udržení dlouhodobé imunity je v některých případech doporučeno přeočkování:- u MenA,C,W,Y vakcín se doporučuje přeočkování v pětiletých intervalech v případě přetrvávání rizika IMO,- u MenB-4C vakcíny (OL 0193805 Bexsero) jedno přeočkování u dětí do 2 let věku, u osob starších 2 let potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena,- u MenB-FHbp vakcíny (OL 0222254 Trumenba) nebyla potřeba přeočkování dosud stanovena.
Prevenar 13, Synflorix dtto ve schématu dle věku:a) u dětí ve věku 6 týdnů až 6 měsíců schéma 3+1,b) u dětí ve věku 7-11 měsíců schéma 2+1,c) u dětí ve věku 12 měsíců až 5 let schéma 2+0 (pro Synflorix), u dětí ve věku 12 až 23 měsíců (pro Prevenar13) schéma 2+0,dětem ve věku od 2 let a dospělým se v případě Prevenaru 13 doporučuje aplikace pouze jedné dávky vakcíny;potřeba dalšího přeočkování nebyla dosud stanovena. U pacientů očkovaných v minulosti polysacharidovou OL 0085172 PNEUMO 23 se doporučuje jednorázové přeočkování jednou dávkou konjugované pneumokokové vakcíny.
Hiberix dtto u dětí ve věku > 1 rok i u dospělých provádět aplikací jedné dávky
Očkovací látky proti chřipce dle platného číselníku Léky, které obsahují doporučené složení sérotypů dle WHO pro příslušnou chřipkovou sezónu. dtto Jednorázově 1 dávka
Zajímavé:  Coldrex - vše o zdraví

Silgard | MUDr. Jan Cabálek

Zpět

V naší ordinaci podáváme vakcínu pacientkám od 15 let. Zeptejte se ve své zdravotní pojišťovně, jestli ji nemáte plně hrazenou.

Vakcína Silgard představuje výrazný průlom v prevenci rakoviny děložního čípku a nepříjemných genitálních bradavic.

Aplikace ve formě tří injekcí do svalu v průběhu šesti měsíců prokazatelně chrání proti onemocnění lidskými papilomaviry 6, 11, 16, 18.

Zejména poslední dva zmíněné typy stojí za více než 70% vzniku rakoviny děložního čípku. Častý dotaz zní: Silgard nebo Cervarix?

Silgard – princip

Přípravek Silgard je určen k ochraně před onemocněními způsobenými lidskými papilomaviry (HPV) typů 6, 11, 16 a 18.

Tato onemocnění zahrnují rakovinu děložního čípku, předrakovinná poškození ženských pohlavních orgánů a bradavice na genitáliích.

HPV typů 16 a 18 jsou zodpovědné za přibližně 70% případů karcinomu děložního čípku a za 70% prekancerózních lézí zevních pohlavních orgánů a pochvy vyvolaných HPV. HPV typů 6 a 11 jsou odpovědné za přibližně 90% případů genitálních bradavic.

Přípravek Silgard nemůže vyvolat onemocnění, proti kterým chrání. Silgard vytváří specifické protilátky a prokazatelně chrání před nemocemi způsobenými HPV typy 6, 11, 16 a 18 u dospělých žen ve věku 16 až 26 let. Vakcína také vytváří protilátky u 9 až 15 letých dětí a dospívajících.

Použití přípravku Silgard musí být v souladu s oficiálními doporučeními a s doporučnm lékaře. Maximální přínos přípravku Silgard se očekává u pacientky dosud nezasažené ani jedním typem z těchto virů. Nicméně u jedinců, kteří již byli nakaženi jedním nebo více HPV typy, na které je vakcína zaměřena, bude vakcína chránit před zbývajícími HPV typy obsaženými ve vakcíně.

Rakovina děložního čípku se přenáší sexuální cestou, k přenosu stačí dotyky intimních míst. Rakovina děložního čípku je jediným typem rakoviny, který je přenosný. Tytu nemoc způsobují lidské papilomaviry (hpv). Za tento objev získal v letošním roce německý vědec Harald zur Hausen Nobelovu cenu.

Lidských papilomavirů je celá řada, ne všechny jsou nebezpečné. Vakcína Silgard chrání ženy před typy 16 a 18, které patří mezi typy agresivní způsobující rakovinu děložního čípku.

Genitální bradavice přenáší také lidské papilomaviry, ale typu 6 a 11. Vakcína Silgard je v současnosti jediná vakcína, která je ochranou proti rakovině děložního čípku a zároveň genitálním bradavicím.

Ani očkování vakcínou Silgard nezaručí stoprocentní ochranu žen před rakovinou děložního čípku. Prevencí je kombinace očkování, preventivních gynekologických prohlídek a zdravého životního stylu.

Silgard – kdy očkovat

V naší ordinaci očkujeme vakcínou Silgard pouze dívky a ženy starší 15 let. Věk 15 let se obecně u tohoto očkování považuje za nejlepší.

Ideální je provést očkování před začátkem pohlavního života.

Vakcína Silgard je však určena i pro starší dívky a ženy, které již měly pohlavní styk, v tomto případě se doporučuje před očkováním provést stěr z děložního čípku a vyloučit možnou přítomnost lidských papilomavirů.

Většina žen se nakazí během prvních tří let sexuálního života, poté postupně dochází ke změnám v buňkách na děložním čípku. Tyto změny se mohou v rakovinu vyvinout až po mnoha letech. Takže dívka se často nakazí velmi mladá, poté je několik let přenašečem a až v produktivním věku, kdy je často zodpovědná za děti, se u ní rakovina projeví.

Silgard – kdy neočkovat

Přípravek není vhodný aplikovat v době těhotenství. Kojení již aplikaci nebrání. Očkování se neprovádí v době jakéhokoliv akutního onemocnění, v den aplikace se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária, ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího jakéhokoliv očkování musí být minimálně 2 týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.

Silgard nebo Cervarix?

Obě uvedené vakcíny působí proti dvěma nejčastějším vysoko rizikovým typům tohoto viru – proti HPV 16 a 18, které jsou dohromady zodpovědné za 70% případů karcinomu děložního hrdla.

Vakcína Silgard navíc chrání proti HPV 6 a 11, které způsobují v intimních místech výskyt bradavic.

Vakcína Cervarix se soustřeďuje pouze na rakovinu děložního čípku, ale díky inovativní pomocné látce AS04 (fosfolipid adsorbovaný (nevstřebatelný) na oxid hlinitý) však dosahuje vyšší imunitní odpovědi. Již nyní proto může doložit zkříženou protektivitu (ochranu) ještě k dalším častým vysoko rizikovým typům HPV- 45, 33 a 31.

Žádné očkování není stoprocentní ochranou

Pamatujte, že ani očkování vakcínou Silgard nezaručí stoprocentní ochranu žen před rakovinou děložního čípku. Nejspolehlivější ochranou je kombinace očkování, preventivních gynekologických prohlídek a zdravého životního stylu.

MUDr. Jan Cabálek | Gynekologie Brno

Očkování proti HPV

  • očkování proti rakovině děložního čípku (vakcína CERVARIX, GARDASIL nebo GARDASIL9),
  • očkování proti genitálním bradavicím (vakcína GARDASIL nebo GARDASIL9).

doporučujeme k nahlédnutí 1doporučujeme k nahlédnutí 2

Příspěvek do 4 000 Kč po ukončení očkovacího cyklu lze uplatnit u RBP jen 1x na:

  • úhradu preventivního očkování proti lidskému papilomaviru vakcínou CERVARIX, GARDASIL nebo GARDASIL9,
  • dívkám a ženám od 12 do 30 let (prevence rakoviny děložního čípku, genitálních bradavic a análních karcinomů),
  • chlapcům od 12 do 18 let  (prevence genitálních bradavic a análních karcinomů).

Očkovací schéma

OČKOVACÍ LÁTKA DVĚ LÁTKY TŘI LÁTKY
Cervarix 9 až 14 let – (0, 5-13 měsíců) od 15 let – (0, 1, 6 měsíců)
Gardasil 9 až 13 let – (0, 6 měsíců) od 14 let – (0, 2, 6 měsíců)
Gardasil9 9 až 14 let –  (0, 5-13 měsíců) od 15 let – (0, 2, 6 měsíců)

Doporučujeme očkování konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo s lékařem nejbližšího očkovacího centra.

O příspěvek na toto očkování mohou pojištěnci požádat RBP teprve po aplikaci všech dávek očkovacího schématu, a to do dvou měsíců po jejím provedení po předložení příslušných dokladů (originály dokladů o zakoupení a doklad o naočkování). Aplikace první dávky vakcíny musí být provedena u žen před dovršením 30 let, u chlapců před dovršením 18 let.

Hrazené očkování 13letých

  • V souladu s platným zákonem č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, hradí RBP nepovinné očkování proti rakovině děložního čípku všem dívkám, které v příslušném kalendářním roce dovrší 13 let, nebudou starší než 14 let a jejichž rodiče se pro očkování rozhodnou. Tato věková hranice byla zákonem zvolena z důvodu nejvyšší účinnosti očkovací látky před zahájením pohlavního života. V uvedeném věku musí být dívky naočkovány alespoň první dávkou.
  • Od 01.01.2018 hradí RBP, v souladu se změnou platného zákona o veřejném zdravotním pojištění, za zcela shodných podmínek i nepovinné očkování proti genitálním bradavicím všem chlapcům, kteří v příslušném kalendářním roce dovrší 13 let, nebudou starší 14 let a jejich rodiče jej budou požadovat.

Uvedená úhrada se týká všech typů schválených očkovacích látek pro očkování 13letých dívek a chlapců a je ve výši 1 766 Kč:

  • Očkovací látka Cervarixdoplatek je 0 Kč
  • Očkovací látka Gardasil9obvyklý doplatek na jedné dávce1 700 – 2 000 Kč  (nejedná se o maximální možný doplatek)
  • Očkovací látka Gardasil  obvyklý doplatek na jedné dávce  0 – 50 Kč(nejedná se o maximální možný   doplatek)

Rakovina děložního čípku

Je druhé nejčastější nádorové onemocnění žen v Česku. Ročně postihne přes tisícovku žen, z nichž každá třetí zákeřnému onemocnění podlehne. Některé zbytečně, protože podceňovaly preventivní prohlídky. Jejich absolvováním je možné rozpoznat včas nejen rakovinu samotnou, ale i změny, ke kterým před vypuknutím nemoci na děložním čípku dochází.

Karcinom děložního čípku vzniká z infekce vysokorizikovými typy lidských papilomavirů. Druhou možností, jak rakovině děložního čípku předejít, je očkování proti papilomavirům. Očkování pomůže tělu vypořádat se s papilomaviry jednou provždy. Je nejúčinnější u dívek ještě před započetím sexuálního života.

Proti onemocněním způsobených HPV infekci  se očkuje vakcínami CERVARIX, GARDASIL9 nebo SILGARD.

Genitální bradavice

Je to nakažlivé a velmi nepříjemné onemocnění, život však neohrozí. U jedinců obou pohlaví může papilomavirus způsobit toto onemocnění kromě pohlavního ústrojí i v oblasti hlavy a krku. Očkováním jedinců obou pohlaví se zamezí šíření viru v populaci.Proti genitálním bradavicím se očkuje vakcínami GARDASIL nebo GARDASIL9.

Důležitá informace

  • U pojištěnců mimo věkové rozpětí bonusového programu lze očkování proti HPV uhradit příspěvkem z balíčku preventivního programu, podbalíčku očkování, a to do výše 1 000 Kč.
  • U tohoto očkování platí podmínka naočkování všech tří dávek a možnosti jeho uplatnění jen jednou za dobu pojištění u RBP.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector