Spermograf – Vše o zdraví

Spermiogram je nedílnou součástí vyšetření plodnosti muže. Nízká kvalita spermií je v současnosti příčinou potíží s plodností ve více než 35 % případů.

Vzhledem k neustále se zhoršující kvalitě spermií v populaci obecně je vhodné si nechat vyšetřit preventivně spermiogram již v mladším věku, a to alespoň 2 krát po sobě s odstupem několika měsíců.

V případě zhoršující se kvality je možné si sperma nechat zamrazit, aby bylo možné jej později použít pro případ, že v době, kdy se rozhodnete řešit otázku početí dítěte, a aktuální hodnoty spermiogramu by toto neumožňovaly.

Vyšetření spermiogramu v naší ordinaci je plně hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Spermograf - Vše o zdraví

Jak vyšetření probíhá?

Před vyšetřením je u muže nutná pohlavní abstinence. Poslední výron semene by měl být minimálně 2 dny, maximálně 7 dnů před vyšetřením. Nejoptimálnější je, pokud se muž k vyšetření dostaví s abstinencí 3 – 4 dny.

Po příchodu do ordinace se přihlásí u sestry, která jej odvede do speciální odběrové místnosti, kde si pacient sám či za pomoci partnerky odebere vzorek spermatu do připraveného kelímku masturbací. Jiná cesta odběru není možná. Sperma nesmí totiž přijít do styku s poševním sekretem ani se slinami, atp., protože by jej nebylo možné patřičně a řádně laboratorně vyhodnotit.

Přibližně do dvou hodin po odběru jsou již připravené výsledky. Pár či pacient sám se tedy dostaví po této době zpět do ordinace, lékař je s výsledky obeznámí  a v případě, kdy spermiogram nesplňuje normu, navrhne možné řešení a pacient absolvuje další vyšetření, nezbytná k upřesnění příčiny.

Tato vyšetření jsou nezbytná i pro případnou léčbu pacienta, jejíž cílem je pokusit se o nápravu stavu. Někdy je i závažné zhoršení kvality spermií řešitelné a léčitelné.

Z dalších vyšetření, které většinou pacienta v tomto směru čekají, jsou odběry krve na hormonální hladiny či odhalení zánětů, kultivační vyšetření, ultrazvukové vyšetření, atd.

Na vyšetření si proto udělejte dostatek času, celkově tím můžete strávit i 3 hodiny. Nicméně s komplexní péčí o pacienta se zjištěným nepříznivým nálezem hodnot spermiogramu v naší ordinaci vše absolvujete v průběhu jedné návštěvy.

Rovněž je potřeba počítat s tím, že léčba samotná, je –li nutná, zabere určitou dobu, většinou minimálně 2-3 měsíce. Spermie totiž dozrávají přes 70 dní, proto změnu ve výsledcích spermiogramu nemůžeme očekávat dříve.

NOVÉ TRENDY VE VYŠETROVÁNÍ MUŽSKÉ PLODNOSTI

Spermograf - Vše o zdravíHALOSPERM – test integrity DNA spermií, při kterém zjišťujeme přítomnost spermií s poškozenou genetickou výbavou. Spermie s poškozenou DNA je sice schopná oplodnit vajíčko, ale důsledkem může být neschopnost embrya uhnízdit se v děloze nebo spontánní potrat. Vyšetření je vhodné pro všechny muže z párů, které se již delší dobu snaží o početí, hlavně v případech s nevyjasněnou příčinou neplodnosti. Cena vyšetření je 2500 Kč.

Spermograf - Vše o zdravíOXISPERM – test na diagnostiku oxidačního poškození spermií, způsobenou volnými radikály (ROS). Při vysoké koncentraci ROS může být významně snížena pravděpodobnost oplodnění vajíčka. Cena vyšetření je 1500 Kč.

Co ovlivňuje mužskou plodnost?

K nejdůležitějším vyšetřením, kterými se plodnost u mužů posuzuje, patří zhodnocení spermiogramu. „Přibližně polovina mužů má spermiogram normální. U druhé poloviny nacházíme odchylku od normy.

Závažnější porucha se vyskytuje v 15 až 20 % případů a nejzávažnější porucha, tzv. azoospermie neboli nepřítomnost spermií, v 5 až 7 %. Obecně platí, že úspěšnost léčby mužské neplodnosti nepříznivě ovlivňuje vyšší věk partnerky,“ vysvětluje MUDr.

Martina Novotná, reprodukční endokrinoložka z Institutu reprodukční medicíny UNICA.

„Velmi významné je, pokud je opakovaně zjištěno méně než 5 miliónů spermií v 1 ml ejakulátu. Tak těžké poruchy tvorby spermií bývají často spojené s genetickými poruchami – ať na úrovni chromozomů, kdy může jeden chromozom chybět nebo naopak přebývat, nebo na úrovni molekulárně genetické, kdy může např.

chybět miniaturní kousek chromozomu. I těmto mužům už dnes umíme pomoci, ovšem za cenu zvýšeného rizika genetické abnormality u potomstva.

O těchto skutečnostech musí být daný pár důkladně informován a v některých případech je odůvodněná i preimplantační genetická diagnostika, tedy vyšetření embrya před jeho transferem do dělohy,“ dodává MUDr. Novotná.

Podle jejího kolegy MUDr. Ondřeje Matěny ovlivňují mužskou plodnost kromě genetické predispozice i vrozené nemoci.

„Tím mám na mysli později sestouplá varlata nebo operační výkon na varlatech, který často probíhá v dětství a tito pánové o něm ani nemusejí vědět. Potíže mohou způsobovat i různé úrazy a záněty.

“ Může jít například o příušnice, případně jakýkoliv jiný zánět, který aktivuje imunitní odpověď těla na tkáň varlat.

Na vině je i špatný životní styl. „Nošení úzkých kalhot, mobilní telefony po kapsách a notebooky položené na stehnech považuji za rizikové faktory, protože pro správné zrání spermií je potřebná nižší teplota, než je běžná teplota těla.

Také kouření a stres škodí,“ podotýká MVDr. Jaroslava Šebestová, Ph.D., androložka institutu UNICA. Spermiím škodí i další faktory, podle MUDr. Matěny jsou však hůře detekovatelné.

„Zdaleka ne vše je muž schopen ovlivnit – například záření, výskyt plastů v prostředí, výskyt hormonálních látek…

Ovlivnit může třeba kouření, ale ani když s ním zcela přestane, nemůžeme předpokládat, že musí dojít k zásadnímu zlepšení spermiogramu. Zásadní vliv mají, jak již bylo zmíněno, genetické vlohy,“ vysvětluje MUDr. Matěna.

Muži mají tu výhodu, že s početím potomka nemusejí až tolik chvátat. Sice i u nich lékaři s rostoucím věkem pozorují jisté změny ve spermiogramu, ale pokles kvality není tak dramatický jako u žen. „Proces tvorby spermií trvá 8 až 10 týdnů.

Nejstarší spermie jsou tedy zhruba dva až tři měsíce staré a jsou ovlivněny událostmi, které proběhly v tomto období – například užíváním antibiotik nebo infekcí pohlavních či močových cest.

Po úpravě stavu opět dochází k získání normálních výsledků,“ konstatuje lékař z institutu UNICA. „Platí, že pokud měl člověk dobrý spermiogram už jako mladý, vydrží mu víceméně dobrý až do vysokého věku.

Muž, který měl ve dvaceti třeba 100 milionů spermií, jich ve čtyřiceti bude mít klidně ještě 80 milionů. Sice bude mít také větší podíl spermií nepohyblivých, ale pořád ještě může mít vlastní děti,“ doplňuje androložka.

Další výhodou je, že k oplodnění vajíčka dnes stačí jediná spermie, kterou odborníci umějí vybrat i ze špatného vzorku spermatu. „I pokud má muž méně než 2 miliony spermií na mililitr, tak to na umělé oplodnění stačí,“ souhlasí androložka. Nejnovější metodou výběru zdravé spermie je metoda MACS neboli magnetická selekce spermií.

Zajímavé:  Kdo je farmaceut a s čím se na něj obracet? – vše o zdraví

„Princip metody spočívá v tom, že spermie, které se chystají vstoupit do apoptózy (lidově řečeno spáchat buněčnou sebevraždu), ale vypadají morfologicky v pořádku, mají na svém povrchu přítomen antigen, který při metodě MACS reaguje s druhým antigenem nesoucím na sobě magnetickou kuličku.

Takto označené spermie tedy ze vzorku vysbíráme, až v něm zbydou jen pěkné pohyblivé spermie, ze kterých se pak vybírá ta nejlepší,“ vysvětluje androložka MVDr. Jaroslava Šebestová, Ph.D.

Pomocí metody ICSI se tato spermie následně aplikuje injekcí přímo do vajíčka, vznikne embryo a po pěti dnech monitorování, pokud se embryo správně vyvíjí, jej lékaři přenesou do matčiny dělohy.

Za posledních pětadvacet let se také výrazně snížila norma pro hodnocení spermií. Zatímco v roce 1990 byl za normozoospermika (teda z hlediska počtu spermií za zdravého) považován muž se 40 miliony spermií v jednom mililitru ejakulátu, v roce 2000 byla norma snížena na 20 milionů a v roce 2010 dokonce na 15 milionů spermií na mililitr.

Pokud chce muž zjistit, jak je na tom s plodností, může i bez žádanky navštívit kliniku reprodukční medicíny a nechat si spermiogram vyšetřit. Cena vyšetření se pohybuje kolem 800 korun, pokud přijde i s partnerkou na doporučení jejího gynekologa, je to bezplatné. 

Spermiogram – nenáročné a velmi plodné vyšetření

Pakliže se páru nedaří otěhotnět přirozenou cestou několik měsíců či let, je na místě začít situaci řešit.

Ačkoliv se dosud často mylně předpokládá, že problém bude s největší pravděpodobností u ženy, a ta je tak podrobena mnoha – často náročným a nákladným – vyšetřením, začínat by se mělo někde úplně jinde. U muže.

A jeho spermatu. Mužská neplodnost totiž způsobuje přibližně polovinu problémů s přirozeným početím páru.

Nebojte se spermiogramu

Vyšetření spermatu, jehož hlavním cílem je zjistit, kolik spermií a v jaké kvalitě se v ejakulátu nachází, se nazývá spermiogram. Nejlepší na něm je, že je velmi jednoduché, bezbolestné a levné. Vyšetření vám může předepsat praktický lékař, případně specialista v některém z center asistované reprodukce. Můžete si ho nicméně zaplatit sami – mělo by stát do 800 Kč.

Spermiogram spočívá v tom, že muž odevzdá vzorek svého spermatu. Takzvaně připravit si ho může doma do nádoby, kterou si předem vyzvedne na klinice. V takovém případě je třeba vzorek odevzdat do jedné hodiny od jeho vytvoření. Druhou možností je výkon přímo v k tomu určené místnosti na klinice.

Ta obvykle bývá vybavena vším potřebným, jako jsou kapesníčky a umyvadlo, stejně jako řadou pornografických materiálů.

Poměrně důležité je se na spermiogram správně připravit, aby laboratorní rozbor mohl proběhnout v dostatečné kvalitě.

Každé centrum či klinika má požadavky trochu jiné, ale obecně by měla být dodržena alespoň 3denní sexuální abstinence, v což se pochopitelně počítá i masturbace.

Vzhledem k tomu, že spermie zrovna nemilují teplo, měli byste se v tomto čase vyhýbat také teplým koupelím a saunám.

Odevzdaný vzorek ejakulátu je následně podroben zkoumání na speciálním přístroji, který vytvoří právě onen spermiogram. Vše se děje poměrně rychle, takže pokud ejakulát odevzdáte dopoledne, ještě ten den odpoledne byste měli mít k dispozici výsledky.

Referenční hodnoty

Takzvané referenční hodnoty spermiogramu určuje Světová zdravotní organizace (WHO). Často se mluví o tom, že tyto hodnoty postupně snižuje, což je pravda. Naposledy k tomu došlo v roce 2011. Právě od tohoto roku platí nové referenční údaje, na základě kterých se posuzuje, zda je spermiogram v normě, nebo nikoliv.

Dodejme však, že jde o průměrná minimální čísla, která by měl zdravý muž splňovat. Zejména koncentrace spermií bývá u zdravých mladých mužů mnohem vyšší.

Na druhé straně to ale neznamená, že pokud budete mít hodnoty o něco nižší, nemůžete partnerku oplodnit přirozenou cestou.

Statisticky by vám to mělo asi trvat déle, ale pokud je například žena velmi plodná, může se zadařit překvapivě rychle.

Každopádně, pokud se početí přirozenou cestou nedaří a následně je zjištěn spermiogram pod referenčními hodnotami, dá se říct, že problém se bude skrývat právě zde. Pojďme se tedy podívat na ona čísla (zdroj: WHO).

  • Objem ejakulátu – 1,5 ml
  • Celkový počet spermií v ejakulátu – 39 milionů
  • Koncentrace spermií v 1 ml – 15 milionů
  • Celková pohyblivost – 40 %
  • Progresivní pohyblivost – 32 %

Hodnocení spermiogramu

Kromě referenčních hodnot dostanete na papíře s výsledky také slovní hodnocení spermiogramu, tedy jakýsi verdikt nebo diagnózu, chcete-li. Vzhledem k tomu, že jde o často zvláštní pojmy, raději si je pořádně vysvětlíme.

  • Normozoospermie – normální ejakulát odpovídající požadovaným parametrům, tedy ve všech ohledech nad referenčními hodnotami.
  • Oligozoospermie – v ejakulátu bylo nalezeno menší množství spermií, než stanovuje norma WHO. Jde o stav s širokými mantinely, neboli spermií může chybět málo, ale může jich být také jen pár. V každém případě tu nějaké jsou a přinejmenším na umělé oplodnění by to mělo stačit.
  • Azoospermie – tento stav je bohužel závažnější. Znamená, že v ejakulátu nebyly nalezeny žádné spermie. Ani jedna. To je pochopitelně problém i pro umělé oplodnění. Dnes však existují metody, jak získat spermie přímo z tkáně varlat (MESA/TESE/PESA). Případně se nabízí využití dárcovských spermií.
  • Teratozoospermie – v ejakulátu bylo nalezeno málo spermií, které odpovídají morfologickým normám. To znamenají, že mají určitou patologii.
  • Asthenozoospermie – pohyblivost spermií je výrazně snížená. Podle normy se musí alespoň 50 % spermií v ejakulátu pohybovat rychle vpřed nebo vpřed, případně alespoň 25 % spermií rychle vpřed.
  • Oligoastenoteratospermie – sloučený pojem pro tři problémy. Málo spermií, nízká pohyblivost a neodpovídající morfologie.
  • Nekrozoospermie – spermie v ejakulátu jsou mrtvé. Norma je alespoň 75 % živých spermií.
  • Kryptozoospermie – zdánlivá azoospermie, kdy spermie nejsou v ejakulátu k nalezení standardním způsobem, ale až po centrifugaci.
  • Pyospermie – v ejakulátu jsou přítomny leukocyty ve větším množství. Nemělo by jich být více než 1 milion.
Zajímavé:  Dětský Lékař Horní Lideč?

Vše, co potřebuješ vědět o spermiogramu

Kdy je vhodné podstoupit vyšetření spermiogramu?
Vyšetření ejakulátu je jistě vhodné podstoupit v případě, když během 12 měsíců pravidelného nechráněného pohlavního styku nedojde k úspěšnému početí. Takto také zní, dle WHO, definice pro neplodnost, přičemž toto kritérium v současné době splňuje přibližně 20 % párů v produktivním věku.

Pokud muž dítě zatím neplánuje, měl by jít na vyšetření preventivně?
Preventivní stanovení spermiogramu je jistě vhodné pro každého muže, který alespoň částečně tuší, že někdy v budoucnu bude chtít mít potomka.

Informace o stavu vlastního ejakulátu je užitečná, ať už pro případný klid, že je vše v pořádku, tak pro možný záchyt případů, kdy spermiogram zcela v pořádku není, ale například jen díky režimovým a výživovým doporučením se s tím ještě něco dá dělat.

Stejně tak je možné zachytit případy, kdy by třeba ani pětiletý pravidelný nechráněný pohlavní styk ke zplození dítěte nevedl a pacient díky této informaci nemusí v budoucnu ztrácet čas svůj i své partnerky pokusy o její spontánní koncepci a rovnou může podstoupit odbornou léčbu u androloga, kdy v krajním případě mohou být pacientovi spermie získány invazivním chirurgickým zákrokem přímo z varlete či nadvarlete.

Jaké faktory mohou ovlivnit kvalitu spermiogramu?
Mužský faktor se v současné době podílí na neplodnosti párů přibližně v 50 % případů a příčin mužské neplodnosti je celá řada.

Počínaje nesestoupenými varlaty, přes hormonální poruchy, varikokélu (rozšíření žil v šourku), obezitu, obstrukci chámovodů zapříčiněnou prodělanými záněty či úrazy, po prodělanou onkologickou léčbu cytostatiky.

K negativně ovlivňujícím faktorům dále patří kouření, užívání alkoholu a jiných drog či například také tzv. sedavé zaměstnání.

Jaké další vyšetření se doporučuje k určení příčiny neplodnosti u mužů?
Pro určení plodnosti muže je spermiogram víceméně dostačujícím vyšetřením.

V některých případech, zejména v rodinách s genetickým nosičstvím některých vzácných chorob je vhodné pacienta vyšetřit klinickým genetikem.

Obecně lze však říci, že při jakémkoli patologickém stavu zjištěném díky spermiogramu je vždy zapotřebí navštívit urologa, resp. androloga, který určí další postup léčby.

Jaké jsou možnosti léčby?
Vždy záleží na konkrétním problému daného pacienta.  Pouhými režimovými a výživovými doporučeními, změnou životosprávy, můžeme zlepšit např.

lehkou oligozoospermii (snížená koncentrace spermií), kdy má pacient stále šanci na úspěšné spontánní početí své partnerky.

Oproti tomu u azoospermie, tedy v případě, kdy v ejakulátu nejsou přítomny spermie žádné, je cílem zisk alespoň malého počtu spermií pro následné použití v rámci IVF a bývá tak dosaženo zejména pomocí chirurgického zákroku z nadvarlete (MESA) či z testikulární tkáně (TESE).

Možnosti léčby mužské neplodnosti jsou tedy velmi rozmanité – od změny životosprávy, přes hormonální léčbu, po chirurgické zákroky. Důležité však je, že v současné době dokážeme již téměř všechny případy mužské neplodnosti řešit některou z metod asistované reprodukce.

Jaká je vhodná prevence?
Ideální prevencí pro dobrý spermiogram je vést tzv. zdravý životní styl. Známe to jistě všichni.

Více pohybu (spermie pro svůj vývoj potřebují o několik stupňů méně, než je teplota lidského těla, takže zahřívání varlat v úzkých džínách s počítačem na klíně či na vyhřívaném sedadle automobilu spermiím rozhodně neprospívá), méně stresu (zvýšená hladina hormonu prolaktinu, způsobená stresem, negativně ovlivňuje tvorbu spermií i mužské libido), pestrá středomořská dieta, nekouřit, neužívat drogy (např. alkohol ovlivňuje spermatogenezi svým účinkem na tvorbu testosteronu).

V posledních letech dochází k výraznému zhoršování spermiogramu a hranice plodnosti. Jaké jsou podle Vás příčiny? 
Příčiny tohoto stavu lze velmi dobře najít v mé předcházející odpovědi, kdy mnoho mužů výše popisovaným životním stylem nežije, ba naopak.

Pokud má muž spermiogram v pořádku může darovat sperma? Jaká jsou další kritéria darování spermatu?
Potenciálního dárce spermií je kromě spermiogramu nutné vyšetřit také na pohlavně přenosné nemoci (hepatitis B a C, HIV, syfilis a chlamydie) – vždy s negativním výsledkem, a stanovit jeho krevní skupinu a Rh faktor.

Podmínkou je také věk 18-40 let.

Dále je nutné provést některá genetická vyšetření (zejména jde o vyšetření chromozomů a také vyloučení případného přenašečství některých geneticky podmíněných chorob jako je cystická fibróza, spinální muskulární atrofie a nesyndromová hluchota s mutací v genu GJB2) a poté ještě následuje konzultace s klinickým genetikem.

Když je vše v pořádku, může zájemce o darování své spermie začít darovat. Darované spermie jsou zamrazeny a po dobu nejméně 180 dní skladovány v karanténě. Po uplynutí této doby je dárce spermií znovu otestován na pohlavně přenosné nemoci a pokud je výsledek negativní jsou spermie definitivně propuštěny pro darování.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Pronatal, partnerem naší kampaně Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule.

ZDRAVÁ SPERMIE I Vyšetření mužské neplodnosti

Prevence

Kvalita spermií může klesat s každým rokem, proto je vhodné co nejdříve uvažovat o preventivním vyšetření a uložení spermií (kryoprezervaci) pro pozdější reprodukci.

  1. Souložte a masturbujte co nejčastěji. Odumřelé spermie se nebudou zdržovat ve varlatech a budou se tvořit nové.
  2. Nepřehřívejte a nepodchlazujte varlata. Jejich teplota by měla být pro správné fungování o 2-4 °C nižší než teplota těla.
  3. Zvolte vhodné spodní prádlo. Volné trenýrky dávají varlatům potřebný prostor pro tvorbu spermií.
  4. Saunujte se s rozmyslem. Nadměrná obliba saunování poškozuje tvorbu spermií. Pozor také na horké koupele, které zabíjí spermie ve varlatech. 
  5. Stravujte se zdravě. Zařaďte do jídelníčku zeleninu, ovoce, dietní maso, luštěniny a celozrnné výrobky.
  6. Dávejte pozor na nadváhu. Nadváha zvyšuje hladinu ženských hormonů, čímž oslabuje plodnost.
  7. Hýbejte se. Přiměřená fyzická aktivita prospívá tvorbě testosteronu.
  8. Pozor na podpůrné látky. Kvalitu spermií snižuje také kofein, taurin nebo drogy. Vynechejte alkohol a nekuřte.
  9. Nestresujte se, dávejte pozor na nadměrné užívání antibiotik a vystavování se toxickým látkám.
  10. V případě špatného výsledku spermiogramu je dobré upravit životosprávu a vyšetření spermatu po zhruba třech měsících opakovat.

Kvalita spermatu během života

Přestože je určitá tvorba pohlavních hormonů i plodnost zachována u mužů do poměrně vysokého věku, dochází s rostoucím věkem, a to především u mužů starších 50 let, ke změnám ve vývoji spermií.

Zajímavé:  Příznaky Potratu Ve 3 Trimestru?

Nedostatečná funkce semenotvorných kanálků, snížení počtu Sertoliho a Leydigových buněk, změny na nadvarleti a prostatě mohou zapříčinit pokles objemu ejakulátu (až o 30 %), sníženou pohyblivost spermií (až o 37 %) a vyšší výskyt tvarově abnormálních spermií (až o 22 %).

Narůstá i poškození DNA spermií. Všechny tyto změny významně ovlivňují schopnost oplodnit vajíčko.

Mezi nejčastější faktory, které negativně ovlivňují kvalitu spermií patří:

  • Kouření – má za následek sníženou hustotu spermatu, nižší počet spermií, zvýšený počet nepohyblivých spermií a zvýšený výskyt abnormalit u spermií. 1
  • Užívání marihuany (více než jednou týdně) – snižuje koncentraci spermatu až o 28% a počet spermií o 29 %. Pokud je užívání marihuany spojeno s kouřením tabákových výrobků a konzumací alkoholu, klesá koncentrace spermií až o 52 % a počet spermií o 55 %. 2
  • Konzumace alkoholu – denní konzumace alkoholu snižuje objem semene a způsobuje změnu tvaru spermií. Oproti tomu příležitostné pití alkoholu nemá na kvalitu spermatu žádný vliv. 3
  • Stres – působení stresu na lidské tělo vyvolává vyplavování některých hormonů a následně jejich nerovnováhu, která se může podílet na snížené kvalitě spermatu. Vliv mají především stresové životní situace. 4
  • Ionizující záření – ovlivňuje jak kvalitu, tak kvantitu spermatu. Míra způsobených škod závisí na intenzitě a délce působení záření. Zvláštní opatrnosti by měli dbát především onkologičtí pacienti a zvážit uložení spermií před zahájením léčby. 5
  • Užívání léků – některé studie ukazují, že kvalitu spermatu může krátkodobě ovlivnit užívání antibiotik6. Zdá se, že vliv mají také léky na vysoký tlak i samotný vysoký tlak7. Dalšími léky ovlivňujícími kvalitu spermií jsou anabolika, antiretrovirotika, některá antidepresiva či antiepileptika.8
  • Zvýšená teplota varlat – nošení přiléhavého spodního prádla nebo těsných kalhot, časté horké koupele, saunování, sedavé zaměstnání, přehnaná sportovní aktivita – to vše může mít za následek přehřívání varlat a vyústit ve sníženou produkci spermií, jejich zhoršenou pohyblivost a sníženou koncentraci spermatu.9
  • Horečka – podobně jako v předchozím bodě, i horečka ovlivňuje vývoj spermií. Čím déle trvají horečnaté stavy, tím znatelnější je vliv na kvalitu spermatu. Klesá počet spermií a koncentrace spermatu, naopak vzrůstá počet nepohyblivých spermií 10. Ovlivněny jsou pouze právě se vyvíjející spermie, tedy po cca 70 dnech od horečnatých stavů (kdy by měly být spermie již zcela nahrazeny novými) by měla být kvalita spermatu zpět na stejných hodnotách jako před onemocněním.
  • Vystavení nebezpečným chemickým látkám (např. herbicidy, pesticidy, ftaláty, těžké kovy).
  • Závažná infekce příušnic po skončení puberty.
  • Kýla.
  • Zranění v oblasti třísel.
  • Hormonální poruchy.
  • Cukrovka.

Mezi další faktory, které nepříznivě ovlivňují plodnost muže, patří například vrozené genetické poruchy (Klinefelterův, Downův a Kartagenerův syndrom) a urologické poruchy (varikokéla) nebo nesestouplé varle. V neposlední řadě je třeba zdůraznit vliv infekčních nemocí. Jedná se zejména o chlamydiové infekce, kapavku a virus příušnic.

Jaká vyšetření u nás můžete podstoupit?

Spermiogram

Pro hodnocení funkce spermií existuje celá řada metod. Mezi základní patří vyšetření spermiogramu, které je dobré doplnit o imunologické testy používající specifické protilátky proti spermiím, které mohou způsobovat neplodnost muže nebo bránit oplodnění. Dále se provádí biochemické, genetické a mikrobiologické testy, případně doplněné o vyšetření fragmentace DNA.

Diskuze Prosim muzete mi poradit? SPERMIOGRAM

Ahojky vsem, chtela bych se informativne zeptat zda AZOOSPERMIE a
NEKROSPERMIE tento stav se u muze projevi proste od zacatku nebo treba po
nejake dobe. Ze treba driv byl zdravi a nyni se vyskytne tento problem… jde mi
pouze o informaci, kdyz jsem prochazela informace o tom co se na spermiogramu
vse zjistuje a k cemu lze dojit.

Velikost písma:

U někoho se SPG může rychle vylepšit a naopak. Někdo to má
dlouhodobě. Proto je dobrý v případě špatnýho SPG jít na urologii a
zahájit léčbu.

Janine a muze se s tim muz jiz narodit … jako s takovou dispozici???
A da se to vlastne vubec lecit?

asi se s tím může narodit, třeba když má nějakui genetickou nebo
vývojovou vadu, spíš je to ale vada získaná po nějaké nemoci (třeba
infekci, příušnice), ozáření, vystavení toxickým látkám a tak.
zlepšit se to může a nemusí.

Ahoj, jak psala Pudloslava, může to být vrozené (třeba obstrukce
chámovodů) i získané (ozařování, kouření, infekce…), ale konkrétně
azoospermie, což je nepřítomnost spermií ejakulátu, se většinou
nezlepší. Ale pokud je to dáno jen nějakou překážkou ve vývodných
cestách, dají se spermie získat chirurgicky přímo z varlat.

Ahojte chcela by som Vás popýtat o radu, s priatelom (26 r. ) sa
snažíme o bábätko už 13 mesiacov. Bol na vyšetrenie spermiogramu.
Výsledky asi niesu velmi dobré. Všetky spermie boli mŕtve, takže pán
doktor určil že je to Nekrospermia.

O 3 mesiace je objednaný na kontrolu
spermiogramu. Ak aj potom bude mať také isté výsledky, tak to bude veľmi
zle. Vraj potom to bude nejako liečiť.

Priateľ je silný fajčiar, tak sa
chcem opýtať či to nemože byt sposobené aj fajčenim?

Chcela by som Vás zroveň poprosiť o Váš názor, či s tím ma niekto
akusenost?, či sa s tým dá niečo robiť? Ako vyzerá postup liečby ak sa
to dá vobec liečiť?

@Eliška222 Ahojky,
manžel měl na 1. spermiu také jen mrtvé spermie. Na 2. sperimio už měla
400,000 spermií a na 3. dokonce 500,000 sperimíí. Umělé oplodnění nás
stejně nemine, ale je super, že nějaké spermie má a že nemusíme mít
dárce. Manžel také kouří, ale MUDr. nám řekl, že tím to není.

Kouření spermie určitě ovlivňuje, ale Azosperimii ani Nekrospermii není
následek kouření, to nám MUDr. vysvětlil. Může se jednat o následek,
úrazu, neštovic atd. u nás se důvod azosper. nezjistil 

@Eliška222 určitě
mu kup vitamín E, ten je důležitý (doporučili nám ho
v CARu) a stojí v lékárně pár korun. Taky je důležitá psychika,
manžel změnil zaměstnání a myslím, že i to pomohlo 

Ahoj Markyj, ďakujem za radu, kúpili sme vitamín E a ešte kopec
ďalších biliniek a vitamínov čo som našla na internete a teraz som
tehotná, takže lekári nie vždy majú pravdu.

@Eliška222 Ahoj Eli,
tak to ti moc přeju doufám, že nám se brzy taky poštěstí 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector