Spina bifida s1 – Vše o zdraví

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Pred deseti lety (v CR) jsem delala RTG patere a lekarska zprava zni: lehká sin konvex. skoliosa LS páteře, Spina bifida S1. Muj dotaz se obraci ke spine bifide.

Podobné Témata jako Spina bifida s1

Spondylosa, spina bifida …. V nálezu mám spondyloza L2-5 a chondroza L5/S1 Co to znamená. ….. Rtg.Lsp-spina bifida S1,v.s.6bederních obratlů,v bočné.

Podobné Témata jako Spondylosa

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Spina bifida occulta je poměrně častý náhodný nález v oblasti 1. křížového obratle a je někdy …. Rtg.Lsp-spina bifida S1,v.s.6bederních obratlů,v bočné.

Podobné Témata jako Rozštěp

Nález-G552 Těžká degenerativní diskopatie L5/S1 M4796 Spondylóza NS ….. Ca LSp:Osa přímá,spina bifida S1, stín IUT v malé pánvi, lehká kyfotizace při C3-4 …

Podobné Témata jako Spondylóza páteře

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

přech.obratel L 5, spina bifida, sacrum acutum, rotoskoliosa I a st. … LS PÁTEŘ-
PŘECHODNÝ OBRATEL L5 VLEVO,SPINA BIFIDA S1,ZVĚTŠENÁ LORDOSA V
 …

Podobné Témata jako Os sacrum acutum

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Provedeno MR LS pateře, kde jsou zjevné diskopatie L4/5 et L5/S1, ale bez Modic, ….. Popis snímku z RTG u mého syna – 10 let, je následující: spina bifida S1, …

Podobné Témata jako Sakrální dermoid

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Spina bifida je neškodné označení určitého tvaru obratle, neprojevuje se navenek a ….. Změny na páteři sice jsou, ale ne nijak extrémní, nejvíce v oblasti L5-S1 …

Podobné Témata jako Lordosa

Změny na páteři sice jsou, ale ne nijak extrémní, nejvíce v oblasti L5-S1 – konec bederní páteře …… Rtg.Lsp-spina bifida S1,v.s.6bederních obratlů,v bočné.

Podobné Témata jako Spondylosa páteře

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Jsem objednan na CT vysetreni L3/S1 ale az za tyden. …… LS PÁTEŘ-
PŘECHODNÝ OBRATEL L5 VLEVO,SPINA BIFIDA S1,ZVĚTŠENÁ LORDOSA V DOLNÍM …

Podobné Témata jako Obratel

Byla jsem u lékaře a chtěla bych lajcky vysvětlit co to znamená. Bederní úsek je přímý, napřímená bederní lordóza, v.s. spina bifida L5 a S1, MOP přiměřené šíře
 …

Podobné Témata jako Lumbalgie

Je mi 52 let,mela jsem uraz pri padu a nerozumim prilis zprave z nemocnice RTG bederní patere:sinistroskoliosa,spina bifida S1,vrozeny blok L4/5,reziduum …

Podobné Témata jako Sinistroskoliosa

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Před 10lety na magnetické rezonanci byla zjištěna hernie ploténky L5/S1 ….. Bederní úsek je přímý, napřímená bederní lordóza, v.s. spina bifida L5 a S1, MOP
 …

Podobné Témata jako Bederní lordóza

LS PÁTEŘ-PŘECHODNÝ OBRATEL L5 VLEVO,SPINA BIFIDA S1,ZVĚTŠENÁ LORDOSA V DOLNÍM ÚSEKU L… Jedná se o postižení páteře středního stupně,
 …

Podobné Témata jako Os sacrum acutum

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Neviem sa rozhodnut medzi spinal a celkovou. …… (v CR) jsem delala RTG patere a lekarska zprava zni: lehká sin konvex. skoliosa LS páteře, Spina bifida S1.

Podobné Témata jako Císařský řez

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Chondrosa L5/S1. Incip.přihrocení při ventrálním okraji L4,5. Spina bifida S1… Dle popisu RTG jsou přítomny mírné až středně pokročilé degenerativní změny …

Podobné Témata jako Překlad lékařské zprávy

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Chondrosa L5/S1. Incip.přihrocení při ventrálním okraji L4,5. Spina bifida S1… Dle popisu RTG jsou přítomny mírné až středně pokročilé degenerativní změny …

Podobné Témata jako Lékařské vyšetření

Provedeno MR LS pateře, kde jsou zjevné diskopatie L4/5 et L5/S1, ale bez Modic, prostory sníženy …. Rtg.Lsp-spina bifida S1,v.s.6bederních obratlů,v bočné.

Podobné Témata jako Diskopatie

Ct L3-S1,nativní vyšetření:Na toposkenu je patrná mírná dx.skolioza L4 a užší …. Spina bifida je neškodné označení určitého tvaru obratle, neprojevuje se …

Podobné Témata jako Skolioza páteře

přech.obratel L 5, spina bifida, sacrum acutum, rotoskoliosa I a st. Schmorlovy uzly ….. Bederni pateř l4,l5/s1 chr.kořen.sy.ventrolisteza,i.v.artroza. | Dotaz od: …

Podobné Témata jako Pampeliška lékařská

Vrozené vývojové vady

  • Partnerské stránky
  • Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Hlavní – Vrozené vady – Sledované vady – Spina bifida

Spina bifida je vrozená vada charakterizovaná defektem páteře ve střední čáře, který má za následek prolaps obsahu páteřního kanálu. Tento defekt může být lokalizován dorzálně nebo ventrálně. Dorzální defekty se dále dělí na defekty kryté a nekryté. Nekryté defekty mohou být asymptomatické nebo s lokálním nálezem hypertrichózy či hyperpigmentace. U nekrytých dorzálních defektů rozlišujeme spinu bifidu s meningokélou, meningomyelokélou a meningokélou s myeloschizou. Prognóza těchto vrozených vad je jak s hlediska mortality, tak i morbidity velmi závažná. Spina bifida patří mezi tzv. rozštěpové vady neurální trubice – NTD (z anglického Neural Tube Defects).

Defekty neurální trubice

Defekty neurální trubice jsou skupinou malformací mozku a míchy, které jsou pro postiženého velmi závažné svojí prognózou. Ve většině případů jsou tyto vady letální nebo svým průběhem a postižením velmi závažné.

Z tohoto důvodu se prenatální diagnostika již od počátku svého rozvoje snažila tyto vrozené vady včas diagnostikovat, aby těhotenství s takto postiženými plody bylo reálné předčasně ukončit.

V posledních letech se velmi rozvíjí také metody primární prevence těchto vad – především perikoncepční vitamínové suplementace.

Do skupiny rozštěpových vad centrálního nervového systému řadíme především anencefalii, spinu bifidu, encefalokélu a kraniorachischízu.

Zastoupení v této skupině je literárně udáváno jako: anencefalie cca 40%, spina bifida – 50%, encefalokéla 8,5 % a craniorachischis (iniencefalie) 1,5 %.

Etiologie těchto vrozených vad (VV) je s největší pravděpodobností multifaktoriální, s určitým vlivem zevního prostředí na straně jedné a určitou rolí polygenní dědičnosti na straně druhé.

Incidence těchto vad v populaci jeví výrazné odchylky v závislosti na faktorech etnických, geografických, ale i sezónních a sociálních. Důležitou roli, dle novějších názorů, hraje při vzniku těchto vad nedostatek kyseliny listové v potravě těhotných žen, a zvažuje se i možný vliv expozice tepla (saunování, horečka při infekci), dalších teratogenů a věku matky.

Recurrence risk pro anencefalii a spina bifida pro různá populační rizika (%)

0,0050,0020,001

Populační riziko
Jeden sourozenec 5 3 2
Dva sourozenci 12 10 10
Jeden druhostupňový sourozenec 2 1 1
Jeden 3stupňový sourozenec 1 0,75 0,5
Jeden z rodičů 4 4 4

Vzácněji jsou defekty neurální trubice součástí chromosomálních aberací plodu (trisomie 13, 18 a dalších) nebo součástí monogenně dědičných syndromů (např. Meckelův syndrom ap.).

Prenatální diagnostika

Prenatální diagnostika nekrytých defektů neurální trubice je v současné době v České republice založena na dvou nezávislých neinvazivních screeningových metodách – vyšetření hladin alfafetoproteinů v séru matky a ultrazvukovém vyšetření.

U otevřených defektů neurální trubice jsou hladiny alfafetoproteinů zvýšené (podobně jako u defektů stěny břišní). Vyšetření se provádí v 15. – 17. týdnu gravidity. U krytých defektů bývají hladiny alfafetoproteinů normální.

Samotný biochemický screening je zatížen určitým počtem falešně pozitivních, ale i falešně negativních výsledků, proto je nutné toto vyšetření kombinovat se sonografickým vyšetřením plodu. Pro hodnocení celkového rizika (při použití biochemického screeningu) ve druhém trimestru gravidity je nezbytný i údaj o věku matky.

Ultrazvukovým vyšetřením je možné diagnostikovat anencefalii již kolem 10. týdne. Diagnostika dalších méně výrazných defektů neurální trubice je někdy složitější.

Kromě přímé diagnostiky defektu, může pro tuto vadu svědčit i prokázaný hydrocefalus nebo deformity dolních končetin, způsobené defektem inervace příslušných svalových skupin. Při suspektním ultrazvukovém nálezu je vhodné provést invazivní vyšetření – odběr plodové vody se stanovením hladin alfafetoproteinů v plodové vodě a stanovením karyotypu plodu.

Incidence

V období 1961 – 2005 bylo v České republice diagnostikováno celkem 2 647 případů spina bifida, z toho bylo 400 případů diagnostikováno prenatálně a těhotenství bylo předčasně ukončeno pro tuto diagnózu. U narozených bylo diagnostikováno celkem 2 247 případů této vrozené vady (tabulka číslo 1).

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Příběh Emy. Využití pupečníkové krve při operaci rozštěpu páteře – RODINNÁ BANKA

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Malá Ema se narodila v roce 2015. Již během těhotenství rodiče Emy věděli, že má holčička poškozenou páteř. Diagnóza byla nekompromisní a zněla: rozštěp páteře. Stanovena v 35. týdnu těhotenství.

„Bylo to v den našeho prvního výročí svatby,“ říká Daria, matka Emy. „Šli jsme spolu s manželem na ultrazvuk, abychom oba viděli naši holčičku a dozvěděli jsme se tuto hroznou zprávu. Nikdy před tím jsem o té nemoci neslyšela. Dokonce jsem nehledala ani žádné informace až do doby narození našeho miminka. Prostě jsem doufala, že se lékaři spletli a moje dcerka bude zdravá.“

„Navíc i samotná příprava na narození takto postiženého dítěte byla opravdu náročná. Porodnice nás odmítaly jedna za druhou,“ říká Daria.

„Až lékaři z jedné porodnice v Kyjevě souhlasili s porodem císařským řezem, pokud najdeme neurochirurga, který by okamžitě naši dceru operoval,“ popisuje Daria děsivé peripetie. Záležitosti se chopil neurochirurg Pavel Plavskiy. A byl to on, který upozornil na to, že je nezbytné při porodu odebrat pupečníkovou krev, protože to může výrazně pomoci při operaci.

Pro nastávající matku není na světě nic důležitějšího než očekávání si konečně pochovat svoje právě narozené miminko. Ale v některých případech, kdy rodiče vědí, že dítě se narodí s vývojovou vadou, musejí svoje tužby odložit a soustředit se na problém.

Hlídala jsem tašku s odběrovým setem…

Daria říká, že byla posedlá ujišťováním se, že udělali všechno možné, aby pomohli zachránit život jejich dcery. Jednou z úloh, kterou brala velmi zodpovědně, byla zajištění odběrového setu pro odběr pupečníkové krve.

„Když jsem ležela na JIP před provedením císařského řezu, kurýr banky pupečníkové krve HEMAFUND přivezl set na odběr pupečníkové krve a já neustále tu červenou tašku se setem očima hlídala a bála jsem se, abych ji nezapomněla vzít s sebou na sál k porodu,“ vzpomíná.

I přes pokročilou fázi těhotenství a zavedenou kanylu v paži Daria nedovolila zdravotní sestře donést odběrový set na sál, prostě musela tu červenou tašku vzít sama. „Potom i během operace jsem neustále tu tašku sledovala. A dokonce když už jsem uviděla naši dceru.

Myslela jsem jenom na to, že lékaři nesmějí zapomenout odebrat pupečníkovou krev. Uklidnila jsem se ve chvíli, kdy jsem viděla odebranou pupečníkovou krev v kontejneru v rukách pracovníka HEMAFUND.“

O pár hodin později byla Ema převezena na specializované pracoviště neurologie a současně tam byla transportována i její pupečníková krev. Operace byla velmi komplikovaná. Na Emině páteři byla kýla (pozn.

i páteř může mít kýlu, pro představu boule, která utlačuje páteřní kanál), do které prorůstaly kořeny míchy. Chirurg musel kýlu odstranit a umístit míchu do správné pozice. Ema se po zákroku velmi rychle zotavila. Za měsíc byla propuštěna domů a z nejhoršího byla venku.

„Jsem si jistá, že všechno šlo tak hladce díky využití pupečníkové krve,“ uzavírá své vzpomínky Daria,

Doktor Plavskiy, neurochirurg, je zakladatel studie, ve které 39 dětí s rozštěpem páteře obdrželo intravenózně jejich vlastní (autologní) pupečníkovou krev. Tento typ operace probíhá téměř okamžitě po narození a pupečníková krev je aplikována čerstvá (pozn.

není kryokonzervovaná a rozmrazena, pouze odebrána do vaku s protisrážlivým roztokem). Důvodem, proč je pupečníková krev podávána během operace, je doplnění krevních ztrát a stimulace regenerace pomocí kmenových buněk.

Děti byly sledovány po dobu 16 měsíců od operace a zlepšení bylo zaznamenáno u obou sledovaných parametrů – pohyby a funkce pánevních orgánů.

Dnes už jsou jedinou připomínkou Eminy nemoci pravidelné kontroly u lékaře a občasné slabosti v nohách. Její rodiče připouštějí, že problémy, kterým musejí čelit, jsou hlavně proto, že Spina bifida není v jejich komunitě dobře známá.

###

Spina bifida (rozštěp páteře) je vrozená vada, ke které dochází během časné fáze těhotenství. Dochází u ní k neúplnému uzavření obratlů a vzniká v nich mezera.

Mezi hlavní faktory, které dle lékařů mohou způsobit spinu bifidu je nedostatek kyseliny listové, genetické predispozice, užívání některých léků a nedostatečně léčený diabetes. Závažné případy spina bifida jsou obvykle detekovány během těhotenství ultrazvukem.

Na nervové poškození, způsobené rozštěpem páteře, není známý žádný lék, ale pokud je operace provedena krátce po narození, je možno zabránit dalšímu neurologickému poškození uzavřením otvoru v páteři a vypuštěním nahromaděné mozkomíšní tekutiny.

Zdroj: https://parentsguidecordblood.org/en/news/emmas-story-spina-bifida-surgery-cord-blood

Rozštěp páteře

Rozštěp páteře, odborně označovaný jako spina bifida, je poměrně častou vrozenou vadou. Má více forem, přičemž některé z nich jsou prakticky neškodné, jiné však výrazně omezují život postiženého.

Příčiny: Jde o vrozenou poruchu uzavření neurální trubice, která vytvoří základ centrální nervové soustavy. Proč k této poruše dojde není jisté, předpokládá se určitý geneticky daný předpoklad a potvrzen je i nedostatek kyseliny listové u matky v těhotenství. Stejně tak byly rozštěpy páteře častěji pozorovány u dětí obézních matek a matek s cukrovkou 2. typu.

Projevy: Obecně se rozštěp páteře objevuje na zádech v křížové oblasti. Podle tíže vady rozlišujeme okultní rozštěp páteře (spina bifida occulta), meningokélu a myelomeningokélu.

Spina bifida occulta – V oblasti postižení se neuzavřou zadní části obratlů, nicméně mícha zůstává normálně na své místě a kůže nad tímto místem je celistvá. Někdy na kůži rostou patrnější chlupy, někdy je zde pigmentová skvrna nebo důlek. Neurologické projevy nebývají přítomny a člověk o své vadě ani neví, jedná se o nejčastější formu rozštěpu páteře.

Menigokéla – V tomto případě se mezi zadními částmi obratlů vychlípí pouze míšní obaly, samotná mícha je nicméně uložena v páteřním kanálu. Je to málo častá forma rozštěpu páteře.

Myelomeningokéla – Toto je nejzávažnější forma rozštěpu páteře, která s sebou navíc nese nejvíce komplikací. Když se v obecné mluvě řekne „spina bifida“, má člověk nejčastěji na mysli právě tuto její formu.

Z páteřního kanálu skrze neuzavřené obratle dozadu vyhřezne část míchy, která je obalena vakem z míšních obalů.

Tento vak je krytý jen tenkou vrstvou kůže, u nejtěžších forem poruchy může být nervová tkáň bez jakéhokoliv kožního krytu.

Projevy záleží na tíži vady a rozsahu postižení míchy. U lehkých forem nemoci nemusí být projevy prakticky žádné, u vážnějších forem se objevují poruchy citlivosti a hybnosti dolních končetin a velmi často i poruchy funkce svěračů (inkontinence moči, inkontinence stolice).

U lidí s myelomeningokélou se dále často objevují různé deformace částí mozku, které mohou narušit tok mozkomíšního moku a vyústit v hydrocefalus („voda v hlavě“) se všemi možnými komplikacemi (epilepsie, mentální retardace).

U relativně vysokého počtu lidí s těžkým rozštěpem páteře byla pozorována alergie na latex, její důvod ovšem není jasný.

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Schéma – Rozštěp páteře ve formě meningomyelokély

Prevence: Těhotným ženám se doporučuje zvýšený příjem kyseliny listové (možno v potravě, nebo v tabletové formě).

Diagnostika: Těžší formy rozštěpu páteře jsou patrné na první pohled, lze je často zjistit i pomocí těhotenského ultrazvuku.

Po narození bývá u myelomeningokély na zádech v křížové oblasti patrný vak obsahující míchu, který je někdy krytý kůží a někdy nervová tkáň zeje přímo na povrch.

K dovyšetření se provádí rentgen, magnetická rezonance nebo CT vyšetření páteře, které vadu potvrdí, může určit její tíži a ukáže anatomické poměry v okolí.

Léčba: Moderní medicína je schopna minimalizovat kosmetický defekt a operačním zákrokem uzavřít vzniklý otvor a uložit vyhřezlou míchu a míšní kořeny zpět do páteřního kanálu.

Kromě kosmetického účinku funguje zákrok jako prevence průniku bakterií a vzniku infekcí. Již vzniklá poškození míchy a-nebo nervů v této oblasti a jejich důsledky se však již příliš spravit nedají.

V případě, že je přítomen hydrocefalus, provádí se různé neurochirurgické zákroky, které mají umožnit odtok mozkomíšního moku z mozku.

Zdrojehttps://www.cdc.govhttps://www.mayoclinic.org

Spondylartroza, snížení prostoru L5/S1, spina bifida, lumbalizace, sakralizace

  • Home
  • Foto
  • Medicína
  • Zamyšlení
    • Různé, osobní rozvoj
    • Články autora webu
  • Vztahy
  • Texty
    • Nezařazené
    • Automobily, motocykly
    • Technika
    • Jídlo, strava
    • Zdraví, životní styl
    • Počítače a internet
    • Byt, dům, zahrada
    • Peníze, finance, ekonomika
    • Etiketa, zvláštní události
    • Právo a sebeobrana
    • Děti – chování, zdraví, různé
    • U soudu
    • Počty, čísla, významy přísloví, definice
    • Změna času, státní svátky, prázdniny
    • Byliny, rostliny a zdraví
    • Dovolená, zájezdy
  • Zábava
  • Testy
    • Různé testy a výpočty online
    • Psychotesty online
    • DALŠÍ TESTY
  • Počasí
  • Poradna
    • Otázky a odpovědi
    • Dotaz do lékařské poradny
    • Dotaz do bezplatné právní poradny
  • Vzory, tiskopisy
  • Kontakt
  • Mapa webu

Nacházíte se:
Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Spondylartroza, snížení prostoru L5/S1, spina bifida, lumbalizace, sakralizace

Sobota, 17. září 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 18760x
Dobrý den prosila bych o vysvětlení dg při vrozené vadě canalis sacralis apertus, RTG LS páteře spina bifida SI, počínající spondylarthroza L4-S1, lehce nižší L5/S1. RTG C páteře vyhlazená lordoza. Děkuji, Jiřina ______ ODPOVĚĎ:Vrozené vady značí především různý počet obratlů a spinu bifidu. Vcelku často se v praxi setkáváme s náhodným nálezem na RTG – lumbalizací S1 (S1 jako šestý bederní obratel) a sakralizací L5 (asimilace, kdy dojde srůstu L5 k sakrální kosti). Spina bifida je rozštěp páteře s neuzavřenými obratlovými oblouky, podobně canalis sacralis apertus. Tyto vady mohou způsobovat poruchy a bolesti v lumbosakrální oblasti (v oblasti beder a křížů).SI je zkratka pro sakroiliakální.Spondylartrosa je „opotřebení“ meziobratlových kloubků. Nižší L5/S1 značí „zmáčknutou“ ploténku mezi 5. bederním obratlem a kostí křížovou.Vyhlazená nebo vyrovnaná lordóza znamená nesprávné zakřivení páteře (krční páteř je normálně obloukovitě klenutá dopředu, pokud je vyhlazená, je to výraz pro vyrovnání tohoto zakřivení).

 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Spina bifida s1 - Vše o zdraví

Spina bifida s1 – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Spina bifida s1. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Spina bifida s1.
  • Dobrý den, prosím o vysvětlení, co znamená dle RTG Spina bifida. Je mi 44 let. Moc děkuji, hezký den. Obratel má zpředu tělo obratle a vzadu oblouk ve kterém probíhá mícha. Pokud se tento oblouk zcela… Více info
    Vážený pane doktore, před 10 lety mi byla diagnostikována spina bifida. Problémy jsem trpěla ovšem ještě nejméně 15 let předtím. Bohužel paní orthopedka zřejmě neviděla defekt, nevšimla si? Zřejmě ji nenapadlo, že bych s podobnou věcí byla schopna v podstatě normálně, kromě opravdu výrazných bolestí… Je třeba říci, že nespojení oblouku obratle tedy stav zvaný spina bifida má asi 20% naší populace. Pokud… Více info
    Dobrý den pane doktore, byl jsem odeslám na rehabilitaci s tím, že mám na poukazu napsáno spondylosa L5S1, spina bifida.Můžete mi říct, co to znamená? asi 3 týdny mě bolest ze zad vystřeluje do nohy a dos mě to omezuje v práci. Lékař mi řekl, že se s tím nedá nic dělat, že to odezní samo, ale zatím… U spondylosy se jedná o degenerativní změny v oblasti pateře, tedy změny na těle obratle, které jsou… Více info
    Dobrý den , před asi třemi lety jsem pracoval na dole kde jsem si lehce poranil ruku a nešel jsem s tím k doktorovi rána srostla a mě pod kůží zůstal uhelný prach asi 3-4mm pod kůží je možné to nějak dostat ven? a jaký bude postup lékaře? a hradí to pojišťovna? Předem děkuji za odpověď 🙂 dobrý večer, ano lze , musíte do laserového centra vedeného zkušeným DERMATOLOGEM a odstranění musí… Více info
    Dobry den, pane doktore. 3 roky mam diagnostikovan spina bifida(uzavrene) L4,L5, posunuti obratle L5-S1o 6 mm, takze je blizko korene nervu. Nejsem si presne jista, ktery z nich. Vyhrezla plotenka v tech samych mistech o 6 mm. Operace mi doporucena nebyla. Muj dotaz zni, je mozne tehotenstvi? Ted jsem… Dobrý den. Těhotenství je samozřejmě možné, jen bych doporučoval nepřetěžovat bederní páteř předklony… Více info
    Dobrý den, prosím o vysvětlení: Lehká sinistroskoliosa,oploštělá lordosa, struktura obratlů pravidelná, degenerace disků L4/5 a L5/S1. Spina bifida L5 Lehké vybočení pateře v čelní rovině, oploštělý fyziologický oblouk dopředu tedy v předozadní rovině…. Více info
    Dobrý den, ráda bych se optala jestli spina bifida a lumbalizace je to samé. Synovi -17 let rengenolog ve zprávě napsal spina bifida S1, ale ortoped ve zprávě píše o lumbalizaci S1. Dále rentgenolog píše o retrospondylolisthese L3-tělo je posunuto asi o 5-6 mm. Zajímalo by mě jestli to není příliš a… Rehabilitace je na místě. Zda může dále sportovat musí po vyšetření sdělit váš ortoped, ale nález… Více info
    Dobrý den, ráda bych se optala jestli je možné, aby syn-17let měl lumbalizaci S1 určenou ortopedem a ještě spinu bifidu S1 určenou rengenologem, když pokaždé je to jiná vada. Nevím co si o tom mám myslet, když se neshodli. Jde tyto dvě vady mít na jednom obratli? Děkuji za odpověď. Dobrý den. Obě vady se mohou vyskytovat současně a nemusí pro pacienta znamenat závažné obtíže. Více info
    Dobrý den. Měsíc jsem měl bolesti v levém podžebří byl jsem u své lékařky prohmatala břicho , moč a krev vše v pořádku. Poslala mě na rentgen páteře s výsledkem "Spina bifida L5 s ventrálním posunem L5 o cca 7mm a velmi pravděpodobnou kongenitální oboustrannou isthmickou spondylolýzou." Stím… Dobrý den, tlak za očima je opravdu lepší konzultovat s očním lékařem. Stran bederní páteře se spíše… Více info
  • Spina bifida

    Spina bifida, jak se v lékařské terminologii nazývá rozštěp páteře, je jednou z nejčastějších vrozených vývojových vad. Postihuje 0,2 % narozených dětí.

    Nejedná se o rozštěp v pravém slova smyslu, ale o špatné či nedokonalé uzavření nervové trubice, která je zodpovědná za vývoj mozku a míchy. K neuzavření obvykle dochází v prvních 25 až 29 dnech těhotenství, kdy řada žen netuší, že jsou v jiném stavu.

    Následkem neuzavření nervové trubice je výhřez obsahu páteřního kanálu. Spina bifida se nejčastěji vyskytuje v bederní oblasti a níže.

    Příčinu vzniku spina bifida není zcela známa, ale předpokládá se, že je přítomna určitá genetická predispozice ke vzniku tohoto onemocnění. To znamená, že tito jedinci mají větší riziko vzniku spina bifida.

    Bylo však prokázáno, že na vzniku onemocnění se podílí i nedostatek vitamínu B6, tedy kyseliny listové, v těle matky. Tento vitamín je nezbytný pro správnou tvorbu DNA. Spina bifida je častěji pozorována u obézních matek a matek trpících cukrovkou 2.typu.

    Na vznik spina bifida mohou mít vliv i některé léky, které matka užívá, nejčastěji antiepileptika.

    Formy  a projevy spina bifida

    Podstatou rozštěpu páteře je nedokonalé uzavření páteře, respektive jejích obratlových oblouků. Existuje několik forem této vady, která se může vyskytovat na kterémkoliv místě páteře. Nejčastěji postihuje bederní oblast.

    Okultní spina bifida

    Méně závažnou formou je okultní spina bifida, kdy není uzavřen jeden a více obratlů. Vyskytuje se u 15 % lidí a nevyžaduje chirurgické řešení. Mícha není postižena a jedinci nemají žádné potíže. Bederní oblast u nich bývá často ochlupená. Mnohdy ani nevědí, že toto postižení mají.

    Meningokéla

    Meningokéla představuje závažnější formu spina bifida, u které dochází k výhřezu míšních obalů skrze otvory v obratlích. Jedinec má v bederní oblasti viditelnou bouli velikosti pěsti. Řešení meningokély je chirurgické, bez vážných následků.

    Myelomeningokéla

    Myelomeningokéla představuje otevřenou formu spina bifida, kdy dochází k vyhřeznutí nejen obalů míšních, ale také samotné míchy. Riziko spočívá v možném poškození míchy a příslušných nervů pod místem vyhřeznutí.

    Postižený jedinec tak může být ochrnutý na dolní končetiny, má i problémy s inkontinencí moče a stolice. Vytvořený útvar může být překryt kůží nebo je obnažen. V případě obnažení stoupá i riziko infekce nervové soustavy. Doprovodným příznakem je často tzv.

    Hydrocephalus, kdy je narušen přirozený odtok mozkomíšního moku a ten se tak hromadí a tlačí na mozkovou tkáň.

    Diagnostika spina bifida

     Diagnostika spina bifida závisí na závažnosti a tedy na formě onemocnění. Těžší formy bývají patrné již pouhým okem a lze ji před narozením jedince zjistit při ultrazvukovém vyšetření těhotné. Po narození se kromě běžného vyšetření pohledem indikuje také vyšetření rentgenem, magnetická rezonance, či počítačová tomografie páteře, které vadu potvrdí.

    Léčba spina bifida

    Léčba spina bifida závisí od tíže onemocnění. V případě meningokély, kdy mícha není poškozena, se přistupuje k chirurgickému řešení. Pokud nejsou přítomny projevy poškození nervových funkcí, pak není nutné přistupovat k akutní operaci.

    V případě myelomeningokély se také volí chirurgická léčba, která se snaží zabránit zhoršení stavu dítěte, avšak zlepšit již vytvořené funkční postižení není již možné. Pokud se současně s meningokélou vyskytuje i hydrocefalus, je nutné jej rovněž léčit chirugicky pomocí vytvoření tzv.shuntu,tedy svodu.

    Ten má za úkol dopravid mozkomíšní mok z hlavy do jiné dutiny, která je schopna jej vstřebat. Proto se katétr svodu vyúsťuje nejčastěji do dutiny břišní, či do srdce. Zlepšení funkčních postižení je úkolem rehabilitace, která využívá řadu technik, například Vojtovu metodu, Bobathovu metodu, či metodu podle Kabáta.

    Nedílnou součástí je i ergoterapie, která má za cíl naučit pacienta soběstačnosti, především v hygieně, stravování, přesunech a oblékání.

     

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector