Spirulina – Vše o zdraví

Rakovina, srdeční onemocnění, problémy se zažíváním, únava, špatný krevní obraz, časté nachlazení, obezita, vysoký krevní tlak či cholesterol. To je jen malý výčet nejčastějších problémů a nemocí současnosti.

Přitom stačí velmi málo a můžete se jim vyhnout. Odpověď tkví v zeleno modré vodní sinici. Někdo už o ní slyšel, jiný se s ní teprve seznamuje, mnozí o ní neví nic. Přitom je spirulina zázrak nejenom 21. století. 

Spirulina - Vše o zdraví

Spirulina se ve světě používá tisíce let. V Čechách ale vzbuzuje pozornost až teď.

Spirulina a názor vědců

Máloco vědce v dnešní době překvapilo tak hodně, jako právě spirulina. Netušili byste, co všechno taková nenápadná vodní sinice může dokázat. V tomto článku si tedy rozebereme spirulinu a její účinky, ovšem pouze z podložených odborných zdrojů. Pokud byste si měli přečíst pouze jeden článek o spirulině, je to právě tento..:)

Spirulina je darem i nežádoucím odpadem

Nejdříve si vysvětlíme, co to vlastně spirulina je. Už od pohledu můžete vidět, že se jedná o nějakou zelenou vodní „rostlinku“. Oproti ale velmi známé chlorelle není ze sladkých vod, ale z těch slaných, tedy mořských. Spirulina roste přirozeně v oceánech a ve slaných jezerech v subtropických klimatech.

TIP: Srovnání superpotravin – chlorella vs. spirulina – která je silnější? 

Spirulina není rostlina, ale spíše bakterie

Výše jsme se zmínili, že se jedná o sinici. Hlavně k tomu vedla fotosyntéza. Přece jen jsme zvyklí, že zelené jsou právě a výlučně rostliny. Dříve se počítalo s tím, že jde o řasu. 

Ovšem podle nejnovější studie zveřejněné v časopisu Cardiovascular Therapeutics vědci zjistili, že se jedná spíše o bakterii. To naprosto mění pohled na celou Spirulinu i její účinky. Vše se totiž odehrává díky bakteriím.

Přestože máme právě bakterie spojené s negativními zdravotními účinky, je to v tomto případě úplně naopak a pro vědce už toto zjištění bylo značně překvapující. Ovšem to ještě nevěděli, co je čeká po nespočtu výzkumů na její účinky.

Spirulina - Vše o zdraví

Čerstvou spirulinu konzumují lidé v exotických oblastech zeměkoule, kde roste přirozeně. V Čechách nám zůstává pouze její prášková – sušená forma

Spirulina a vitalita

Už víte, co to spirulina je, a můžeme se pustit do jejích prospěšných účinků.

Mnoho lidí užívá spirulinu jako prevenci celé řady metabolických a srdečních zdravotních problémů, včetně hubnutí, diabetu a vysokého cholesterolu. Všechny tyto vlastnosti pramení ze studií National Institutes of Health (NIH), který jako první spirulinu doporučil a poukázal na její nepopiratelné pozitivní efekty.

Lidé spirulinu užívají i jako pomůcku u různých duševních a emočních poruch, včetně úzkostí, deprese, stresu a poruchy soustředění. Spirulina se ale používá k léčení spousty dalších nemocí a chorob.

Toto byl pouze malý výčet toho, s čím může pomoci. Avšak ne pro všechny nemoci byl pozitivní účinek Spiruliny vědecky prokázán. Níže si proto popíšeme pouze skutečně dokázané účinky, se kterými si můžete být 100% jisti.

EBOOK O ZELENÝCH POTRAVINÁCH ZDARMA! Kliněte na odkaz a stáhněte si knížku ve formátu PDF. 

Spirulinou proti nekonečné únavě

Velkým problémem dnešní doby je neustálá únava. Asi každý jsme to alespoň jednou v životě zažili. A teď nemyslíme únavu po dlouhém flámu nebo po náročné celodenní práci.

Máme na mysli únavu bezdůvodnou, která přijde najednou z ničeho nic. Spousta lidí ji přisuzuje stresu, špatnému stravování a hektickému životnímu stylu. Vědci z Ohio State University však nyní přišli se studií, ve které zjistili, že právě spirulina může s tímto problémem zatočit.

Spirulinu studovali dlouhé měsíce, snažili se navodit nejpříznivější podmínky pro experimenty a výsledky hovoří za vše. Právě tato mořská bakterie může stát mezi neustálou únavou a spokojeným aktivním životem.

A s tím se pojí celá řada dalších benefitů. Pokud totiž nebudete unaveni, budete moct častěji cvičit, chodit ven, bavit se a to všechno pozitivně působí na naši psychiku, vzhled i figuru.

KDE SEHNAT KVALITNÍ SPIRULINU? Třeba v zelené směsi superpotravin Blendea SUPERGREENS. Podívejte se na výčet zdravotních benefitů. 

Spirulina - Vše o zdraví

Spirulina a hubnutí

Ať už budete užívat spirulinu na to či ono, přece jen ji spousta lidí užívá právě proti únavě a na hubnutí. Úzce to spolu souvisí. Pokud budete mít spoustu energie a dobré nálady, bude se vám mnohem snáze cvičit.

Díky tomu budete mnohem rychleji hubnout a ve výsledku efektivněji udržovat postavu. I když to samozřejmě nikdy nejde tak jednoduše, přece jen je příjemnější cvičit a posilovat se spoustou energie, než úplně unavený.

Nemůžeme zde ale opomenout, že pouze jedením spiruliny zázračně nezhubnete. Tak to bohužel nefunguje. Spirulina je pouze dobrým pomocníkem.

Kromě přílivu energie dokáže navíc rychle snížit pocit hladu. To samozřejmě ještě není krok k hubnutí, ale alespoň se konečně přestanete přejídat. A když k tomu přidáte právě vyšší frekvenci cvičení, půjdou kila dolů raz dva. V neposlední řadě pomáhá udržovat správnou výši cholesterolu v krvi, který také úzce souvisí s celou řadou chorob a obezitou.

TIP: Jaký účinek má spirulina na kvalitu a omlazení pleti? 

Spirulina posílí pevné zdraví

Kromě výše zmíněných účinků posílíte spirulinou i své zdraví. Obsahuje totiž velké množství  bílkovin, vápníku, vitaminu B1 a železa. To jsou látky, které naše tělo potřebuje ke správné funkci orgánů, pro bezproblémový růst svalů a pro celkovou regeneraci.

I vědci tyto pozitivní účinky několikrát potvrdili. Není proto divu, že se v odborné společnosti spirulina vychvaluje do nebes. Spirulina je také vynikajícím zdrojem mědi a dobrý zdroj thiaminu a riboflavinu.

Pokud budete spirulinu konzumovat pravidelně, budete mnohem snáze čelit virózám, nepříznivému počasí nebo změně vnějších podmínek.

Zkušenosti se spirulinou

Ovšem hubnutí nebo více energie ještě není to, proč ji lidé vlastně užívají. Díky svému unikátnímu složení můžete díky ní bojovat také s nachlazením nebo s chřipkou. Je totiž známo, že spirulina může podle studie z tchajwanských vědců pomoci zmírnit ucpaný nos, což je spojeno i s alergiemi.

Spirulina má schopnosti bojovat proti zánětu, čímž je právě nejlepším doplňkem v chřipkovém období. V létě se zase díky ní vyhnete alergiím, což ocení zejména silní alergici, kteří prakticky celé prázdniny prosmrkají a propšíkají.

Může Spirulina pomoci i proti srdečním nemocem?

Dlouhou dobu už si vědci lámou hlavu i s otázkou, zda může spirulina pomoci proti srdečním onemocněním. Ty jsou totiž podle WHO v současnosti nejčastější příčinou úmrtí v USA. Na toto téma můžete na internetu najít spoustu článků, studií a podkladů.

Bohužel se zatím tato její schopnost neprojevila. Je jisté, že můžete riziko takového onemocnění zmírnit, neboť se spirulinou můžete aktivně bojovat například proti výše zmíněné obezitě, různým nemocem i nachlazením.

Ale léčit spirulinou přímo srdeční onemocnění? To zatím ještě podložené není. Vědci na tom však stále pracují, tudíž je možné, že do pár měsíců může i tato pozitivní schopnost spiruliny vyplout na povrch.

Zajímavosti o spirulině

Spirulina umí prokazatelně bojovat i s jinými zákeřnými chorobami. Kupříkladu zkušenosti se spirulinou jasně hovoří, že se díky ní vyhnete rakovině ústní dutiny.

Zvyšuje také mozkovou činnost, čímž nám usnadňuje učení a přijímání nových informací. U žen zase snižuje riziko anémie, které se zvyšuje nejen s věkem, ale také s užitím hormonální antikoncepce.

Chrání játra proti zánětům nebo rakovině. I když tedy neumí vyléčit samotné srdce, může vám pomoci s celou řadou jiných nemocí, které jsou neméně nepříjemné.

Spirulina zpomaluje stárnutí

Všechno souvisí se vším. Opět všechny výše zmíněné benefity souvisí i s kvalitou kůže a vlasů. Ty jsou totiž od nepaměti považovány za zrcadlo našich orgánů. Pokud se vám například najednou z ničeho nic udělají flíčky na kůži, můžete si být jisti, že se něco děje s vašimi játry.

Zajímavé:  Kurz Výchova Ke Zdraví?

Takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Jestliže ale budete mít všechny orgány v pořádku, bude v pořádku i vaše kůže a budete tak vypadat mnohem krásněji a mladší. Spousta žen užívá spirulinu právě proti stárnutí, vráskám nebo skvrnkám. 

VIDEO: Výborné účinky na kvalitu pleti mají i pleťové masky ze spiruliny. 

O spirulině pouze v dobrém!

Díky všem svým magickým účinkům už Spirulina získala spoustu superlativů a pochval. Ta největší je v podobě označení „Superfoood”. Není se však čemu divit.

Člověku skutečně přijde jako skoro nadpozemská potravina. Odborníci neustále přichází s dalšími a dalšími pozitivními účinky.

Někomu se ani nechce věřit, že taková nenápadná mořská bakterie dokáže tolik skvělých věcí.

Pokud se právě teď také rozhodujete změnit své stravovací návyky, začít žít zdravěji a jíst lépe, je právě spirulina krokem správným směrem. Pomůže vám nejen detoxikovat organismus, ale také rozhýbat metabolismus, zvýšit životní energii, povzbudit do života, dodat elán pro cvičení, snížit celkovou hmotnost a zlepšit vaše zdraví. Samé skvělé účinky, které ocení naprosto každý.

Spirulina bude hudbou budoucnosti

Už teď vám ale můžeme slíbit, že ještě o ní hodně uslyšíme. Dozajista nezmizí ze světla reflektorů a ještě nějakou dobu se bude hřát na výsluní. Je to přeci jen skvělý pomocník pro naše zdraví, což je to nejdůležitější, co na tomto světě máme.

Můžete ji jíst jak sami, tak i vaši nejbližší, vaše děti nebo i domácí mazlíčci. Je vhodná skutečně pro každého a každému může neuvěřitelně zlepšit zdraví a fyzický stav.

Podívejte se, jak směs superpotravin včetně spiruliny Blendea SUPERGREENS pomáhá zákazníkům s trávením, pletí a vitalitou.

10 ZDRAVÝCH POTRAVIN, O KTERÉ SE ZAJÍMÁTE NEJČASTĚJI

Spirulina – zdroj energie a vitality

Spirulina - Vše o zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jednou z tzv. zelených potravin, se kterou se setkáváme v různých přírodních přípravcích, je spirulina.

Co je to tedy vlastně spirulina? Důležité je upozornit, že spirulina není řasa, ale sinice, jak někteří mylně předpokládají. Její latinský název je Arthrospira a patří do rodu Oscillatoriales. Její vlákna jsou stočena v levotočivou šroubovici.

Tyto sinice můžeme nalézt zejména v jezerech v tropických a subtropických oblastech v jezerech, kde ke svému životu potřebují ve vodě vysoké pH a obsah uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Jedná se tedy o sladkovodní sinici.

Existuje více druhů této sinice. Druh Arthrospora platensis se vyskytuje v Africe, Asii a Jižní Americe, zatímco Arthrospora maxima si oblíbila střední Ameriku.

Přirozený výskyt těchto sinic by nepokryl požadavky trhu, proto se pěstuje. Největším pěstitelem této sinice je Japonsko. Co se týče obsažených látek, obsahuje zejména vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamin C, vitamin D, vitamin A a vitamin E a karoteny.

Důležité je, že obsahuje velké množství bílkovin (proteinů) a je řazena mezi potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin. Pro vegetariány a vegany představuje náhradu za proteinové přípravky ze živočišných zdrojů.

Rovněž obsahuje minerály, stopové minerály, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy, stejně jako významné množství chlorofylu a dalších prospěšných barviv, jako je například málo známý fykocyanin.

Tato barviva hrají důležitou roli při fotosyntéze (chlorofyl zabezpečuje příjem světelné energie potřebné na fotosyntézu). Fykocyanin je modré až modrozelené barvivo. Je zmiňována jeho antioxidační a protizánětlivá aktivita.

Dále má pozitivní účinky na ledvinová onemocnění, protože snižuje množství toxických látek v ledvinách. Dále chrání ledviny před chemickými látkami, obsaženými například v lécích či potravinách, zvyšuje obranyschopnost či přispívá k rychlejšímu hojení ran.

Často se porovnává spirulina s chlorellou. Co mají společného a čím se liší?

Chlorella je na rozdíl od spiruliny řasa. Obě mají společného to, že získávají energii pomocí fotosyntézy, ale jinak to jsou dvě odlišné skupiny organismů.

Obě rostou v teplých vodách, jsou uměle pěstovány a potřebují pro svůj dobrý růst výrazný sluneční svit po dobu minimálně 12 hodin denně. Jak chlorella, tak spirulina mají zelenou až zelenomodrou barvu.

Pro obě je také společné, že rozemletý prášek se zpracovává ve formě tablet (i když na trhu jsou i v tekuté formě). Společně patří mezi antioxidanty, které pomáhají odbourávat z organismu negativně působící volné radikály a jiné toxické látky.

Obě dodávají pro lidské tělo důležité látky, které většinou ve stravě chybí, obsahují velké množství aminokyselin, minerálů a vitamínů (aminokyselin má chlorella o trochu větší podíl).

Tím ovšem společné vlastnosti končí. Chlorellu jako řasu bychom zařadili mezi jednoduché rostliny, zatímco sinice Spirulina by patřily spíše do skupiny bakterií. Ve zpracované usušené a rozemleté formě můžeme spirulinu dobře strávit, zatímco neupravenou, byť usušenou chlorellu ne, protože její buněčná stěna je tvořena celulózou, kterou lidský organismus neumí strávit. Z tohoto důvodu je nutné při zpracování chlorellu velmi jemně namlít (tento proces rozrušení buněčné stěny je označován jako dezintegrace). Na tuto okolnost je si třeba dát pozor při nákupu přírodních přípravků s chlorellou. Je třeba koupit takovou, která prošla procesem dezintegrace a je zbavená zbytků celulózy z buněčných stěn. Naproti tomu buněčné stěny spiruliny na rozdíl od chlorelly jsou tvořeny polysacharidy, které se bez problémů rozkládají v našem žaludku za pomoci trávicích enzymů. Z tohoto důvodu není třeba mlít spirulinu na tak jemný prášek jako chlorellu.

U obou látek jsou rozdíly i ve složení. Chlorella má na rozdíl od spiruliny vysoké množství vitaminu K, obsahuje fosfor, tryptofan či kyselinu pantotenovou, které ve spirulině nejsou.

Spirulina obsahuje naopak již zmíněný fykocyanin, látku, která s dalšími látkami, jako je železo, kyselina listová či vitaminem B12, podporují zdravou krvetvorbu. Tudíž je vhodnější pro nemocné s anémií (chudokrevností).

Chlorella je lepší u regenerace či doplnění živin, detoxikace organismu, pomáhá při diabetu, spirulina je zase o něco vhodnější pro posílení vitality, nárůst svalové hmoty, zvýšení metabolismu, pozitivně působí na gastrointestinální trakt a je užitečný doplněk při dietních kůrách.

Obě mají společné to, že zvyšují odolnost vůči infekcím a virům, fyzickou i psychickou výkonnost organismu, regulují hladinu krevního tlaku, cukru a cholesterolu v krvi.

U obou látek se mohou projevit nežádoucí účinky, i když nepříliš výrazné. V případě pochybností je třeba se poradit s lékařem, odborníkem přes výživu či v naší lékařské poradně.

Jako nejčastější jsou uváděny potíže s trávením, průjmy, nevolnost nebo zvracení. Tyto potíže jsou často jen přechodné, někdy ani nenastanou. Záleží na citlivosti organismu.

Dále se může projevit nespavost nebo stavy úzkosti. Alergické reakce potvrzeny nebyly.

Spirulina a její účinky na organismus

Spirulina je modrozelená sladkovodní mikrořasa, která má tvar spirály. Proto i její název spirulina. Je pěstovaná po celém světě od Mexika, přes Afriku až po Havaj.

Spirulina je považována za fotosyntetický druh řasy a její stáří je asi 3,5 miliardy let.

Předpokládá se také, že tyto druhy organismů byly zodpovědné za uvolňování kyslíku do atmosféry na počátku Země. Nezní to úžasně?!

Kde se vzala a odkud vlastně spirulina pochází?

Tato řasa, kterou dnes můžeme koupit ve formě prášku nebo tablet má svou pozoruhodnou minulost. Její příznivé účinky jsou známy od 40. let 20. století, kdy na ni narazila francouzská vojska v rovníkové Africe. Místní obyvatelé zde spirulinu pěstovali. Rostla na povrchu jezer, poté se sbírala a sušila na slunci.

Už tehdy byla klasickou plodinou na místních trzích. Poté byla biology označena za řasu. Nicméně historické spisy odhalily, že už v 15.

Zajímavé:  Jak Překonat Abstinenční Příznaky Alkohol?

století byla známá a dokonce osobní spisy Kryštofa Kolumba popisovaly zvláštní látku, která se usazovala u jezer, sušila na slunci a přidávala do chleba. 

Pro spirulinu je typická intenzivní chuť a ještě lepší jsou její nutriční hodnoty. Spirulina je bohatá na živiny jako jsou sacharidy, vitamíny, minerály, chlorofyl a stopové prvky. Kromě toho patří mezi potraviny, které obsahují nejvyšší množství bílkovin z rostlinné říše.

 Obsahuje 18 z 22 aminokyselin, které tělo potřebuje. Má schopnost přežít v těch nejnáročnějších podmínkách a proto se předpokládá, že i pro organismus může být velkým přínosem.

Vitamíny, které spirulina obsahuje jsou riboflavin, niacin, kyselina listová, vitamin C, A, E a K.  

Spirulina - Vše o zdraví

Proč spirulinu zařadit do svého jídelníčku?

1.) Pomáhá odstraňovat těžké kovy

Spirulina je silný detoxikátor a někdy se dokonce používá jako přírodní vodní filtr, který pomáhá odstraňovat olovo, rtuť a další další škodlivé toxiny. Chronická toxicita postihuje lidi po celém světě. A to zejména arzenem. Je to daň za celkovou industriální společnost.

Dnes již víme, že těžké kovy nevznikají pouze spalováním fosilních paliv a z dopravních prostředků, ale můžeme je najít i v některých lécích, mořských rybách, houbách apod.

Spirulina pomáhá odstraňovat těžké kovy a je to pravděpodobně proto, že obsahuje proteiny a peptidy, které fungují zvlášť dobře při vazbách na toxiny a vylučování ven z těla.

2.) Snadno stravitelná

Bližší zkoumání jak spiruliny, tak chlorelly odhalilo lepší stravitelnost spiruliny. Je to proto, že spirulina má tenčí buněčné stěny. Buněčná stěna se skládá z mukopolysacharidů, což jsou komplexní cukry, se kterými si trávicí systém lidského těla poradí a všechny živiny jsou tak dobře vstřebány. 

3.) Antioxidační vlastnosti

Kromě toho, že je spirulina nesmírně bohatá na živiny, má také silné antioxidační vlastnosti. Je dobrým zdrojem antioxidantů, jako je fykocyanin, ale i dalších, které potlačují působení volných radikálů. Ty mohou poškozovat buňky a poté způsobit různá chronická onemocnění.

4.) Zabraňuje výskytu kvasinkových infekci

Stejně jako je spirulina magnetem pro toxiny, jako jsou těžké kovy, přitahuje také buňky Candida a může je pomoci vyplavit ven z těla. Je tak vhodným doplňkem pro ty, které trápí opakované kvasinkové infekce. 

5.) Může podporovat zdraví srdce

Pokud jde o škodlivý LDL cholesterol, bylo prokázáno, že spirulina pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu a regulovat hladinu „dobrého“ cholesterolu HDL. V jedné studii byli pacienti, kteří dostávali 1g spiruliny denně po dobu 12 týdnů. Výsledky byly překvapivé.

U pacientů to znamenalo snížení triglyceridů o 16,3% a LDL cholesterol o 10,1%. Dokonce se ukázalo, že vyšší dávky.

Vědci se domnívají, že to je v pozitivním dopadu spiruliny na produkci oxidu dusnatého v těle, který pomáhá krevním cévám rozpínat se a to umožňuje rychlejší a snadnější tok krve.

Jako každá správná potravina je spirulina neuvěřitelně silná a odolná, může růst v extrémních podmínkách, které jsou nehostinné pro mnoho dalších organismů žijících ve vodě. Dnes se spíše pěstuje v umělých nebo přírodních jezerech.

Jakmile je spiruliny dostatečné množství je postupně zmrazená nebo usušená na slunci. V našich končinách je prášek ze spiruliny dobrou volbou, jak jen v pár lžičkách dodat tělu spoustu vitamínů a stopových prvků.

Navíc je tak zaručená i dlouhá trvanlivost.

Jak jsem už zmínila, Spirulina má tendenci na sebe vázat těžké kovy a přesně z toho důvodu je velmi důležité si při jejím nákupu ohlídat původ a způsob pěstování.

Určitě si ohlídejte, aby byla v certifikované BIO kvalitě. Přestože neznámý původ může představovat riziko, jsou řasy jednou z nejvýživnějších potravin a nemělo by vás to odradit od konzumace.

Klíčem je věnovat dostatečnou pozornost jejímu zdroji. 

Veronika Halusková

1. The hypolipidaemic effects of Spirulina (Arthrospira platensis) supplementation in a Cretan population: a prospective study, Elias E Mazokopakis 1, Ioannis K Starakis, Maria G Papadomanolaki, Niki G Mavroeidi, Emmanuel S Ganotakis

Co je účinnější? Chlorella nebo Spirulina?

Příroda nám nabízí mnoho potravin, které nám poskytují mnohokrát více důležitých živin, jako třeba bílkovin, minerálů a vitamínů, než potraviny, které jsou základem typického jídelníčku moderního člověka.Pravděpodobně jsme už všichni slyšeli o úžasných vlastnostech Spiruliny a Chlorelly.

Tyto jednoduché rostlinné organismy jsou v asijských zemích dobře známé a široce používané po tisíce let při výrobě léků tradiční medicíny, ale i při každodennímu stravování.

Která z nich by ale měla být začleněna do našeho jídelníčku? Která nám přinese lepší účinky – Spirulina, Chlorella, nebo obě ve stejnou dobu?

CHLORELLA NEBO SPIRULINA?

Faktem je, že Chlorella i Spirulina mají blahodárný vliv na naše zdraví, protože obsahují velké množství živin. Ve svém složení mají esenciální nenasycené mastné kyseliny, nukleové kyseliny (RNA a DNA), chlorofyl, ale i celou řadu dalších chemických sloučenin.

Obě obsahují protein, který je mnohem kvalitnější, než jakékoliv jiné stravitelné proteiny živočišného původu, obě mají všechny známé vitamíny B, včetně vitamínu B12, který se téměř nikdy nevyskytuje v rostlinách a obsahují i vitamíny C a E.

Liší se však od sebe obsahem a poměrem živin.

Podívejme se na ty nejzákladnější rozdíly mezi Chlorellou a Spirulinou:

 

CHLORELLA – DOKONALE ČISTÍ TĚLO OD TOXINŮ

Chlorella je o miliardu let mladší než spirulina a její silné buněčné stěny ji posouvají blíže k rostlinám, než k řasám. Je kulatá a má v průměru asi 2 až 10 mikronů. Její jedinečná buněčná struktura umožňuje efektivně vázat z těla škodlivé zplodiny a toxiny, kterých je v moderním světě těžké se zbavit.

Kromě toho utěsňuje střevní stěny, takže zabraňuje pronikání sekundárních toxinů do těla. Chlorella je především skvělý způsob, jak detoxikovat tělo od rtuti, ale i všech kovů, které jsou nahromaděny v těle, do kterého se dostávají například ze starých zubních výplní, nebo při konzumaci velkého množství ryb a mořských plodů.

Má také prokazatelné antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky.

Chlorella obsahuje asi 45% bílkovin, 20% tuku, 20% sacharidů, 5% vlákniny a 10% minerálních látek a vitamínů. Je velmi vhodným zdrojem bílkovin a dalších nepostradatelných živin.

CHLORELLA

  • Poskytuje pomoc lidem, kteří mají problémy s játry, kouřením, nebo alkoholem.
  • Je velmi užitečná pro lidi, kteří mají střevní problémy a potíže s pohybem střev.
  • Je obzvlášť vhodná při regeneraci organismu.
  • Obsahuje faktor CGF, který posiluje imunitní systém.
  • Má výborné účinky při léčbě degenerativních duševních a nervových poruch.

SPIRULINA – ÚČINNĚ POSILUJE A VYŽIVUJE TĚLO

Spirulina je jednobuněčný organismus, který existuje na Zemi asi 3,5 miliardy let. Využívali ji Aztékové, Mayové, ale i Afričané a Asiaté. Posiluje odolnost organismu 40krát více než echinacea a 20 krát více než aloe. Spirulina je velice bohatá na bílkoviny, kterých má asi třikrát více než hovězí maso a ryby.

Proteiny v ní obsažené mají až 18 druhů aminokyselin, takže jsou velmi dobře vstřebávány. Kromě toho Spirulina obsahuje velké množství mikro a makro prvků, vitamínů a nukleových kyselin. 1g Spiruliny má takovou výživnou hodnotu jako 1kg zeleniny.

Spirulina je dobře vstřebávána, normalizuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje zrak, navíc napomáhá k dobrému stavu vlasů a nehtů.

SPIRULINA

  • Je skvělý zdroj lehce stravitelné bílkoviny.
  • Pro trávicí systém je jemnější než Chlorella.
  • Je nejlepší zdroj kyseliny gama linolenové (GLA), která napomáhá dobré funkci mozku, srdce, ale i dalších vnitřních orgánů.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) a triglyceridů.
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi.

Jak vidíme, tak jsou Spirulina i Chlorella skvělými zbraněmi v každodenním boji o udržení si zdravého těla a ducha.

Obsah GLA spiruliny je výborná výživa pro mozek a nervový systém, zatímco CGF Chlorelly umožňuje opravit poškozené nervové buňky.

Pokud si tedy všechny informace zesumírujeme, tak dojdeme ke zjištění, že jsou účinky Chlorelly a Spiruliny daleko efektivnější, pokud jsou konzumovány společně. Každá z těchto potravin má jiné účinky, ale společně se dokonale doplňují, takže nám zajistí detoxikaci nahromaděných zplodin, přitom bude mít naše tělo kvalitní výživu.

Naturgreen Spirulina -Taiwan 250 g, 500 tab

Spirulina je sladkovodní sinice, obsahující velké množství proteinů, které dovedou zásobovat tělo potřebnými živinami a svým vynikajícím složením dokáží organismus nejen vyživovat, ale také posílit.Spirulina Platensis nazývaná také někdy modrozelená řasa je výjimečným zdrojem chlorofylu, beta karotenu, vitamínů a minerálních látek.

Nalezneme v ní také kyselinu listovou, linoleovou a vitamín B12. Spirulina se vyznačuje lehkou stravitelností a vstřebatelností. Jako doplněk výživy má Spirulina řasa jeden z nejvyšších obsahů bílkovin. Obsahuje o 60 – 70% více bílkovin než jakékoliv jiné přírodní potraviny.

Na rozdíl od jiných forem proteinů je Spirulina z 85 – 95% stravitelná a je volně k dispozici jako samostatný doplněk stravy. 

Dalšími cennými živinami, jež spirulina obsahuje, jsou vysoké koncentrace antioxidantů, esenciálních mastných kyselin a GLA mastné kyseliny, lipidy, nukleové kyseliny (RNA a DNA) a fytochemikálie, jako jsou karotenoidy, chlorofyl a fykocyanin

Spirulina, sinice často zaměňovaná za modrozelenou řasu, patří mezi potraviny budoucnosti. Obsahuje ve velkém množství lehce stravitelné bílkoviny a další množství výživných a vysoce účinných detoxikačních látek, které naše tělo nezbytně potřebuje.Doplněk stravy

Bílkoviny

Proteinů je ve Spirulině opravdu mnoho, o to je cennější, že jsou velmi dobře stravitelné, protože se svou skladbou a složením více podobají bílkovinám živočišným, než rostlinným. Neobsahují však  látky, které nalezneme třeba v mase. Lépe stravitelné proteiny má už jen vaječný bílek.

Fykocyanin

Modrozelené zabarvení Spiruliny má na svědomí barvivo fykocyanin, které je rozpuštěno mezi buněčnými orgány této sinice. Vědci jej zkoumají v kontextu s detoxikací ledvin .

Vitamín B12

Kobalamin je jeden ze skupiny vitamínů B. S jeho nedostatkem se může potýkat každý, zejména vegani nebo vegetariáni, protože je ho v rostlinné potravě velmi málo, nebo se tam vůbec nevyskytuje. Vitamín B12 je pro fungování lidského organizmu nezbytný. Zajišťuje správnou krvetvorbu, podílí se na funkci nervového systému a je součástí mnoha chemických reakcí v organizmu.

Složení

100% čistá Spirulina Platensis v tabletách po 500mg.

Doporučené dávkování

2 – 4 tablety 3x denně před jídlem. Při zdravotních problémech je možno dávkování zdvojnásobit.

Nutriční hodnoty

Nutriční hodnoty Ve 100 g výrobku Nutriční hodnoty Ve 100 g výrobku
Energie 377 cal. Chlorofyl 1038 mg
Bílkoviny 67 g Beta karoten 136000 µg
Sacharidy 14,6 g Kyselina listová 333 µg
Tuky 5,9 g Kyselina linoleová 995 mg
Vápník 432 mg Fykocyanin 7037 mg
Hořčík 391 mg Vitamín A 22666 µg
Železo 86 mg Vitamín E 9820 µg
Zinek 1,88 mg Vitamín B6 1290 µg
Draslík 1130 mg Vitamín B12 195 µg

Pokud naši Spirulinu porovnáváte s konkurencí, musíte vždy porovnávat stejné množství obsahových látek na určitou hmotnost produktu. U nás je to 100 g

Doporučení

Není určeno dětem do 3 let, skladujte v suchu, temnu a chladu, v dobře uzavřeném obalu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není náhrada pestré stravy. Ukládejte mimo dosah dětí. Skladujte v suchu při teplotě do 25 °C v uzavřeném obalu.

Postup výroby naší Spiruliny

Abychom k vám dostali Spirulinu nejvyšší kvality, pečlivě jsme vybírali dodavatele, kterému není cizí slovo ekologie a je schopen dodávat Spirulinu nejvyšší kvality lisovanou do tablet bez obsahu jakýchkoliv jiných látek, pojiv či „éček“.

Naše spirulina roste v optimálním prostředí na Taiwanu, kde se těší dostatku slunce, čisté vody a čerstvého vzduchu. Taiwan je veliká země a ideální podmínky pro pěstování řas a sinic nalezneme na jihu a jihovýchodě Taiwanu.

Čistá kultura spiruliny se zde nasazuje do venkovních jezírek, kde roste za pomoci fotosyntézy bez živných roztoků, které se používají, pokud v lokalitě není dostatek sluníčka. Spirulina pěstovaná bez dostatku slunečního svitu má o hodně nižší kvalitu, což poznáte hlavně na obsahu účinných látek.

Po sklizni se spirulina vyčistí, koncentruje a velmi rychle sprejově vysuší, aby výživné látky v ní obsažené neutrpěly žádnou škodu.

Sprejové sušení je speciální patentovaná metoda, která dovede prášek spiruliny usušit tak aby byly zachovány všechny mineráli a vitamíny.

Poté se prášek už jen slisuje do tablet, které mají sytou, modrozelenou barvu. Postup výroby si můžete prohlédnout na schématu níže.

Jak poznáte kvalitní Spirulinu?

Pěstování

Jak již bylo výše zmíněno, spirulina potřebuje k růstu a ukládání živin hodně slunce, na světě není dost lokalit, kde by se dala velmi kvalitně pěstovat, zejména pokud naše požadavky rozšíříme ještě o čisté ovzduší a vodu.

Spirulina se k nám hodně vozí i z Číny a prodává se za velmi atraktivní ceny, ale je třeba si uvědomit, jaké je v Číně životní prostředí. Tyto výrobky většinou nesplňují normy pro nebezpečné látky, jako je rtuť, olovo, arsen, hliník a další těžké kovy. Spirulina na sebe všechny tyto látky lehce váže.

Proto se používá k detoxikaci organizmu. Pokud je spirulina zamořená již v pěstírně, tělo nám spíše než detoxikuje, téměř otráví.

Potřebuje spirulina rozrušit buněčnou stěnu?

Pokud ke spirulině užíváte i sladkovodní řasu chlorellu, jistě jste už slyšeli o rozrušování buněčné stěny. U chlorelly je to nezbytné, protože má svůj buněčný obsah chráněný celulózovým obalem.

U spiruliny, která se řadí mezi sinice a je spíše buněčnou stavbou podobná bakterii je rozrušování buněčné stěny hloupost. Spirulinu člověk bez jakýchkoliv obtíží stráví.

Pokud vám někdo nabízí spirulinu s rozrušenou buněčnou stěnou, máte dost pádný důvod nevěřit mu.

Pozor na tabletky s pojivy a éčky

Vydělat chce každý a není nic jednoduššího, než kvalitní prášek naředit levnými pojivy a prodat jej za stejnou cenu, jako se prodávají čisté tabletky spiruliny. Zisk se zmnohonásobí. O zdravotních účincích, které takto míchané tabletky spiruliny moc nemá cenu se bavit. Tělo si zanesete chemikáliemi a spirulina s nimi smíchaná má již jen minimální detoxikační účinek.

Tipy na užívání spiruliny

Spirulinu můžete společně užívat s dalšími zelenými potravinami, jako je mladý ječmen a chlorella pyrenoidosa. Jejich účinky se vzájemně umocňují a doplňují.

Dodavatel-výrobce:

GLORIA IMPORT CZ, s.r.o.

Rooseveltova 115, Olomouc

Nežádoucí účinky spiruliny – Nupreme

Na prvním místě je nezbytností zvolit si ověřený zdroj, jelikož je na trhu dostupná spirulina od krmné kvality pro hospodářská zvířata, až po bio produkci splňující nejpřísnější testy. Certifikát ekologické produkce garantuje standard pěstitelského prostředí. Málokterý výrobce však testuje surovinu i po jejím dovozu. Konzumace kontaminované spiruliny může způsobit poškození jater, slabost, zvracení, bolest žaludku nebo bušení srdce.

Aby firma Empower Company zabránila distribuci kontaminované spiruliny mezi své zákazníky, rozhodla se jako jediná podrobit každou šarži náročným analýzám na VŠCHT a SVÚOL. Spirulina je testována na těžké kovy, mikrobiologii, pesticidy, polyaromatické uhlovodíky a mykotoxiny. Výsledky analýz jsou navíc volně dostupné zde.

Vzhledem k nedostatku studií není možné spirulinu oficiálně doporučit těhotným a kojícím ženám a dětem do 3 let věku. Narozdíl od chlorelly se u spiruliny častěji objevují názory, že těhotné ženy a děti by se jí měli vyhnout. Je tedy na každém, zda se ji rozhodne užívat.

Interakce s léky

Lidé s těmito zdravotními potížemi a léky by se měli spirulině vyhnout:

  • onemocnění žilního systému, léky na ředění krve
  • po transplantaci orgánů, léky na potlačení imunity
  • autoimunitní onemocnění
  • predispozice k autoimunitním chorobám
  • hyperfunkce štítné žlázy

Narozdíl od chlorelly užívání spiruliny nebývá spojeno s nežádoucími projevy díky bezproblémové stravitelnosti. Samozřejmě je radno to s množstvím nepřehánět a navykat tělo postupně, jelikož se jedná o koncentrovanou potravinu a jako vše zelené napomáhá detoxikaci. Snadno bychom si tak mohli přivodit bolest hlavy nebo jiné nepříjemné stavy.

Autor: Michaela Ptáčková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector