Srdeční tep – Vše o zdraví

Aktualizováno 3. srpna 2021

Chcete zlepšit svou fyzickou kondici a přemýšlíte, kterou sportovní aktivitu vybrat? Rádi byste shodili přebytečná kila, ale nevíte, v jakém tempu běhat? Chcete si vytvořit osobní rekord, ale bojíte se, že vaše tělo vysokou zátěž nezvládne? Ať už je váš cíl jakýkoliv, zaměřte se na měření tepu, tepovou frekvenci, zvolte si svou ideální tepovou zónu a určitě dosáhnete svého cíle. Měření tepové frekvence pomůže vést váš trénink tak, aby byl maximálně efektivní. Ukážeme vám, jak na to.

Tepová frekvence (TF) udává počet tepů, které srdce vykoná za 1 min.

Hodnotu TF ovlivňuje nejen věk sportovce, ale také okolnosti při tréninku, jako je počasí, tempo, výživa, únava, stres, ztráta tekutin nebo nadmořská výška.

Měření tepové frekvence je důležité nejen pro optimální nastavení tréninkové zátěže a ideální spalování tuků během tréninku, ale také pomůže zabránit přetížení vašeho organismu. 

Pokud to myslíte se sportováním vážně, pak se vyplatí investovat do elektronických pomocníků na měření srdečního tepu, tempa či vzdálenosti, jako jsou sporttestery s hrudním pásem nebo senzorovým měřením, fitness náramky či chytré hodinky.

Klidová tepová frekvence (KTF) se pohybuje v rozmezí 65–75 tepů/min, ovšem jako aktivní sportovec můžete mít hodnoty výrazně nižší. Zjistíte ji snadno, měříte se ráno po probuzení několik dnů za sebou a hodnoty pak zprůměrujete.

Nižší hodnoty mívají trénovaní lidé, a vyšší naopak lidé se slabou fyzickou kondicí. Například vrcholoví sportovci mohou mít jen 30 úderů za minutu.

Pokud ovšem nesportujete, budou vaše hodnoty vyšší a i při slabém zatížení vaše tepová frekvence rychle stoupne.

i Nejen činky, posilovací stroje, hrazdy či balanční pomůcky – u nás najdete širokou nabídku fitness vybavení.

Oproti tomu maximální tepové frekvence (MaxTF) dosáhnete při maximálním zatížení a dokážete ji udržet jen krátkodobě.  Nelze ji příliš ovlivnit. Je stejná jak u aktivních sportovců, tak i netrénovaných osob a její hodnoty se pohybují mezi 170 až 210 údery za minutu. Vypočtete ji jednoduše: 

MaxTF = ženy 226 (muži 220) – věk

Rozhodně se vám vyplatí ji znát. Určuje totiž rozmezí tréninkové zóny, podle které byste měli jako cílevědomý sportovec plánovat intenzitu svých aktivit. 

Srdeční tep - Vše o zdraví

Chytrý sporttester využijete k měření tepové frekvence nejen v posilovně, ale třeba i v přírodě.

Měření tepové frekvence jako důležitý pomocník pro hubnutí i svaly

To, jakou tepovou frekvenci při tréninku zvolíte, má vliv na fyzickou kondici, nárůst svalové hmoty, posílení srdečně-cévního systému a spalování tuku. Optimální tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60–75 % z MaxTF.

Poznáte ji podle toho, že sice jste zadýchaní, ale nelapáte po dechu. Ideálním pomocníkem pro měření pulsu jsou sporttestery, které tepovou frekvenci průběžně měří a hlídají za vás daleko přesněji.

Čím důsledněji se budete držet v optimální tréninkové zóně, tím bude pohyb pro vaše tělo přínosnější. 

Srdeční tep - Vše o zdraví

Znalost vhodného pásma tepové frekvence vám zajistí optimální výkon.

Aerobní versus anaerobní trénink

Podle toho, v jakém pásmu tepové frekvence se při sportování pohybujete, hovoříme o aerobní nebo anaerobní zátěži

Při aerobní zátěži vaše tělo stíhá zásobit svaly kyslíkem a hlavním zdrojem energie jsou cukry a tuky. Aerobní cvičení má vliv především na srdečně-cévní systém, zrychluje metabolismus a pomáhá redukovat tělesný tuk. 

Anaerobní cvičení přesahuje optimální tepovou frekvenci nad 75 %. Cvičení je kratší, intenzivnější, vaše tělo pracuje na tzv. kyslíkový dluh a rychleji se vyčerpá. Hlavním zdrojem energie jsou sacharidy. Vliv má zejména na sílu, výbušnost, rychlost i vytrvalost. Anaerobním cvičením tedy budujete především sílu a svaly.

i Jak správně běhat? Není to jen o tepové frekvenci. Více v našem článku.

Zóny tepové frekvence jsou rozmezí, ve kterých byste se měli pohybovat podle toho, jakých cílů chcete dosáhnout a kterou sportovní dovednost chcete právě rozvíjet.

Rozlišujeme tři zóny:

  • silová zóna 75–90 % MTF
  • vytrvalostní zóna 60–75 % MTF
  • regenerační zóna 55–60 % MTF

Srdeční tep - Vše o zdraví

Při posilování potřebujete dosáhnout vyšších hodnot tepové frekvence. Výsledky budou brzy viditelné na vašem těle.

Silová zóna pro svalovou hmotu

Plánujete překonat svůj osobní rekord? Pak byste se měli v této zóně při tréninku pohybovat. Tréninkem v silové zóně (75–90 % MTF) dosáhnete zlepšení vytrvalosti i svalové síly a posílíte také svůj kardiovaskulární systém. Zároveň po psychické stránce zlepšíte schopnost relaxace a soustředění během vzrůstající fyzické zátěže. Počítejte ovšem s tím, že trénink v této zóně „bolí“.

Vytrvalostní zóna pro spalování tuků

V této zóně (60–75 % MTF) získáte vytrvalostní základ pro váš další trénink. Dochází k rozvoji vytrvalosti, zlepšení aerobní kapacity a také k efektivnímu spalování tuků. Při této zátěži byste měli být schopni mluvit a udržet „pohodlně“ nastavené tempo po delší dobu.

Regenerační zóna pro zdraví

Právě jste vyhráli závod nebo jen v tréninku překonali sami sebe? Pak je ideální pohybovat se v regenerační zóně (55–60 % MTF) pro obnovení energie po náročném fyzickém výkonu. Dojde nejen k regeneraci svalstva, ale i vašeho kardiovaskulárního i imunitního systému. Dosáhnete relaxace a uvolnění.

i Unikátní způsob měření tepové frekvence nabízí revoluční diagnostika mySASY. Využívá totiž hodnoty velmi přesně naměřené mezi jednotlivými údery srdce, nikoli počet tepů za minutu jako sporttestery. Přečtěte si náš průvodce Jak vybrat sporttester.

Chcete shodit přebytečná kila a cítit se skvěle? Klíčem k úspěšnému hubnutí je pohyb v aerobním pásmu po dobu delší než pár desítek minut, tedy dostatečně dlouho, aby se tuk stal výraznějším zdrojem energie. Například běh je nesmírně přirozeným a zároveň energeticky velmi náročným způsobem pohybu, proto je vynikající formou aktivity pro hubnutí.

Musíte si však dát pozor, abyste neběželi příliš pomalu (pod 60 % TF max), nebo příliš rychle (nad 75–80 % TF max). V prvním případě nebude trénink efektivní a tělo nebude mít potřebu spalovat a při přesáhnutí horní hranice naopak přejde na spalování cukrů coby mnohem rychlejšího zdroje energie. 

Srdeční tep - Vše o zdraví

Pro běžce je sporttester či fitness náramek ideálním prostředkem k měření tepové frekvence.

Kvalitní sporttester je výborná pomůcka pro měření vaší tepové frekvence a přesnou statistiku pálení tuků. Tuky začnete spalovat teprve po cca 15 minutách běhu a až po půl hodině vaše tělo zapojí tento zdroj energie výrazněji.

Ideální je udržovat tep na 55–60 % maxima tepové frekvence. Čím pak budete trénovanější, tím větší intenzitu si můžete dovolit a stále přitom spalovat tuky.

Pokud nejste ve formě a trápí vás nadváha, bude pro vás zpočátku mnohem lepší rychlá chůze nebo indiánský běh, kdy běh střídají fáze odpočinku v podobě chůze.

Měření tepu na chytrých hodinkách

Většina chytrých hodinek má optický senzor na měření tepové frekvence a kvalitní senzor najdete často i v levnějších modelech. Chytré hodinky vyšší kategorie přitom umí rozpoznat i malé odchylky v tepu a upozornit tak na možné zdravotní problémy.

i Nejpřesnějšího měření dosáhnete se sportovním hrudním pásem, který snímá tep přímo u zdroje.

Nespoléhejte se při cvičení pouze na své pocity. Chytré hodinky dokážou nejen měřit tep, ale také vás zvukovým signálem upozorní na to, že jste dosáhli hraniční tepové frekvence.

A kromě aktuálního stavu tepové frekvence vám poskytnou i informace o času stráveném v aerobním nebo anaerobním pásmu. Tak dosáhnete maximálního efektu cvičení.

Jednotlivé zóny tepové frekvence si můžete v hodinkách buď sami nastavit, nebo zadáte požadované údaje a chytré hodinky vám zóny orientačně spočítají.

Intervalový trénink – nejúčinnější pro spalování tuků i kondici

Pokud jste ve velmi dobré kondici a sportujete pravidelně, vyzkoušejte intervalový trénink. Střídejte pravidelné fáze vysoké intenzity (až 90 % maxTF) s fázemi nižší intenzity nebo odpočinku.

Pokud si nastavíte tento způsob tréninku, výrazně nastartujete svůj metabolismus, který potom mnohem více spaluje i v následujících cca 24 hodinách.

Současně si budujete svalovou hmotu i kondici a rozvíjíte rychlost. 

Srdeční tep - Vše o zdraví Srdeční tep - Vše o zdraví Srdeční tep - Vše o zdraví

Na souši i ve vodě, tam všude  vám chytrý sporttester dobře poslouží.

Otestujte své fyzické schopnosti v zátěžovém testu

Chcete dokonale poznat své tělo i aktuální fyzické schopnosti? Svěřte se do rukou profesionálů z tréninkového a rehabilitačního centra Alltraining.cz a otestujte svoji kondici a zdraví v zátěžovém testu. Poznejte, jak máte tělo správně zatěžovat a zvyšte si tak výkonnost nebo účinně redukujte přebytečná kila.

Zátěžový test ověří funkčnost kardiovaskulárního systému, zjistí poměr svalstva, tuků a vody v těle a otestuje vaši aktuální fyzickou kondici. Výsledkem je individuálně nastavený ideální tréninkový program včetně výživových hodnot.

Sportujte díky zátěžovému testu správně, zdravě, bez bolesti a s vysokým výkonem!

Tak neváhejte, pořiďte si k měření tepu hodinky, změřte si tepovou frekvenci, nastavte ideální tepovou zónu pro trénink a splňte si svůj cíl.

Sporttestery a fitness náramky

Výpočet vhodné tepové frekvence při redukci

  • Velice často diskutovaná součást efektivního hubnutí.
  • Tluče-li naše srdéčko 60 – 80krát za minutu, zdá se být vše v pořádku.

Zrychlený tep může být průvodním projevem i jiné nemoci? Např. hyperfunkce štítné žlázy, nekompenzovaného diabetu, mononukleózy, anemie, …?

Zajímavé:  Pálení penisu - Vše o zdraví

Srdeční tep - Vše o zdraví

  • Je několik způsobů stanovení ideální tepové frekvence pro podporu redukce tuků pohybovou aktivitou. Pokud jste zdraví, nemáte poruchy srdečního rytmu, neužíváte-li léky na snížení tlaku a srdeční arytmie a nejste-li vrcholový sportovec, můžete použít zcela jednoduchý obecný vzorec i bez hodnoty klidové tepové frekvence. S hodnotou klidové frekvence je výpočet samozřejmě přesnější.
  • Obecně ale platí, že pokud se při pohybové aktivitě potíte a váš tep je tak vysoký, že ještě dokážete komunikovat s okolním světem (tzn. nelapáte po dechu), jste v ideální aerobní tepové frekvenci pro spalování tuků. Aktivita musí trvat ovšem déle než 40 minut.

Svým zdravým klientům doporučuji tento orientační výpočet . Hodnoty pro ženy a muže se liší.

VÝPOČET ŽENY

  • 226 – věk = maximální hranice pro výpočet
  • Hodnotu vynásobíme rozmezím aerobního pásma (0,6 až 0,75)

Příklad: žena 40 let

226 – 40 = 186 x 0,6 = 112 tepů/minuta (dolní hranice)
186 x 0,75= 140 tepů/minuta (horní hranice)

Takže rozmezí TF pro spalování tuků bude u této ženy 112 – 140 tepů za minutu v délce trvání minimálně 40 minut!!!

VÝPOČET MUŽI

  • U mužů je postup výpočtu stejný, jen vycházíme z hodnoty 220!!

Příklad: muž 50 let

220 – 50 = 170 x 0,6 = 102 tepů/minuta
170 x 0,75 = 128 tepů/minuta

Rozmezí TF pro spalování tuků bude u tohoto muže 102 – 128 tepů za minutu v délce trvání minimálně 40 minut!!!

Chůze je nejpřirozenější pohyb, tak proč toho nevyužít. Je to naprosto dostatečná pohybová aktivita i při redukci váhy. Důležitá je časová délka prováděné aktivity. Pokud se snažíme o redukci tukové tkáně, pohybová aktivita by měla být VŽDY delší než 40 minut a samozřejmě do zpocení .

Srdeční tep - Vše o zdraví

Závěrem

  • Bez práce nejsou koláče (nezhubnu jen tak)
  • Bez cihel se dům nepostaví (dobré živiny jsou nutností pro budování svalové hmoty)
  • Bez vody nic neporoste (dostatečný příjem tekutin)
  • Bez odpočinku není náboj (regenerace je součástí úspěchu)
  • Bez náboje není pohyb (bez vyvážené stravy se k pohybu nepřinutíme)
  • Bez pohybu není radost (a ta nám tolik sluší )
  • Bez radosti není zdraví a ……….. bez zdraví není život.

A tak to máme ​.

Srdeční tep - Vše o zdraví Srdeční tep - Vše o zdraví Srdeční tep - Vše o zdraví

Bradykardie – Mojezdraví.cz

Bradykardie je zpomalení srdeční frekvence. Je možné ji diagnostikovat tehdy, pokud je aktuální tepová frekvence nižší, než je typické pro danou věkovou a výkonnostní kategorii Jde o kompenzační reakci srdce na různé podněty.

Muži mají přibližně 60 tepů za minutu, ženy většinou 65, pokud je tep pod těmito hodnotami a není to dáno například spánkem nebo sportovním tréninkem (tzv. vagotonie – kde výkonnostní sportovec může mít i pod 40 tepů za minutu), hovoříme o bradykardii.

Bradykardie může být důsledkem infarktu myokardu, nitrolebečního poranění nebo užívání některých léků.

Neúměrná bradykardie může vést až k bezvědomí. Opakem bradykardie je tachykardie – zvýšená tepová frekvence.

Příznaky bradykardie

Někdy může být zcela bez příznaků. Může dojít k různým projevům srdečního selhávání – dušnosti, slabosti, motání hlavy, omdlévání až bezvědomí.

Léčba bradykardie 

Bradykardie není snadno léčitelná. Pokud je způsobena sníženou funkcí štítné žlázy, můžeme ji léčit podáváním hormonů. Jestliže je však způsobena narušenou funkcí převodního systému, léčit se téměř nedá. V akutním případě jsou do žíly podávány léky zrychlující srdeční činnost (adrenalin, atropin).

Jedinou dlouhodobou léčbou je implantace kardiostimulátoru. Ten se chirurgicky umístí do podkoží (nad klíční kostí), elektrody zasahují až k srdci. Elektrické impulzy v určité časové frekvenci způsobují pravidelné stahy srdce v předem navolené frekvenci.

Léky

Pokud je bradykardie způsobena špatnou funkcí štítné žlázy, lze ji léčit podáváním hormonů.

Bylinky

Na úpravu srdečního rytmu pomáhají čaje z hlohu, třezalky, meduňky a srdečníku.

Homeopatika

Lze použít Abies nigra, Adonis vernalis, Apocynum cannabium, Camphora, Cannabis indica, Morphinum, Veratrum viride.

Domácí léčba a babské rady

Doporučuje se také výluh z jmelí – 1 lžičku jmelí zalijeme 0,3 l studené vody a 10 hodin macerujeme. Před podáváním scedíme a zahřejeme. Užívá se 30 kapek 3x denně. Neužívejte ve vyšší koncentraci, jmelí je jedovaté.

IndividuálníZáleží na příčině, většinou doživotní.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Lékař změří pacientovi puls. Potvrzením diagnózy může být EKG. Při vyšetření je nutné lékaři nahlásit veškeré léky i doplňky stravy, které pravidelně užíváte, neboť mohou ovlivňovat srdeční tep.

Možné komplikace

Možnou komplikací jsou mdloby a bezvědomí, případně úraz způsobený tímto stavem.

Kdy jít k lékaři

Při dušnosti, extrémní únavě, omdlévání, bezvědomí.

Mějte dokonalý přehled o svém těle i zdraví

Starost o vlastní zdraví je pro některé lidi životně důležitou nutností a pro mnohé uvědomělé chvályhodným návykem.

Pokud člověka dříve zajímaly přesné údaje o vlastním těle, většinou musel navštívit lékaře, lékárníky či jiné odborníky na zdraví.

Dnes však moderní přístroje a mobilní zařízení nabízejí cenově dostupnou možnost podrobně sledovat vlastní zdraví každému, kdo projeví zájem.

Produkty pro zdraví iHealth vám umožňují sledovat širokou paletu důležitých údajů, jako je například krevní tlak a tep, obsah krevní glukózy v krvi, a další. Díky tomu můžete snadno měřit hodnoty své či svých blízkých a sledovat, zda je vše v normálu či zda došlo k nějaké odchylce, které byste měli věnovat svoji pozornost.

Spojení iHealth s mobilním zařízením

Produkty iHealth můžete snadno propojit s mobilním telefonem nebo tabletem, na kterém běží operační systém iOS či android.

Jakmile zařízení spárujete, iHealth automaticky zasílá všechny naměřené údaje do telefonu, kde si je můžete přehledně prohlédnout. Můžete také sledovat dlouhodobé trendy, jak se vaše zdraví vyvíjí v čase.

V mobilní aplikaci pak najdetemnoho dalších užitečných funkcí, které vám usnadní starost o své zdraví.

iHealth pomůže zdravým i nemocným

Nejvíce produkty iHealth ocení lidé, kteří trpí nějakou chorobou a proto musí dlouhodobě sledovat různé informace o vlastním těle. Například lidé trpící cukrovkou ocení praktický glukometr, díky kterému se nemusí obávat, že by jejich krevní cukr dosáhl nebezpečných hodnot. Pokud se staráte o nemocné blízké, iHealth vám tuto péči usnadní a zpříjemní.

Zdraví lidé a sportovci pak ocení především snímače denní kvality, kvality spánku či měřiče tlaku. Komplexní tělesný analyzátor vám během pár sekund změří 9 důležitých veličin souvisejících s tělesnou vahou. To vám přijde velice vhod, pokud se snažíte zhubnout nebo naopak přibrat.

Přehled zařízení iHealth:

Zápěstní měřič krev. tlaku iHealth BP7 a Měřič krevního tlaku iHealth BP5 kdykoliv a kdekoliv vám během krátkého okamžiku snadno změří hodnoty krevního tlaku a srdečního tepu. To pomůže jak sportovcům, tak i lidem, kteří se snaží zhubnout pomocí aerobního cvičení a potřebují si udržovat konstantní tepovou frekvenci.

Smart glukometr iHealth Align BG1 pravděpodobně nejmenší a zároveň nejchytřejší běžně dostupný glukometr na světě. Pomocí amperometrické technologie změří hladinu krevního cukru v krvi. Vhodné nejen pro diabetiky.

Snímač aktivity a spánku iHealth Edge AM3s a iHealth AM3 sledují váš pohyb během dne a umožňují vám prozkoumat spálené kalorie, kdy a jak je vaše aktivita největší a kdy jste naopak v útlumu. V noci monitorují kvalitu vašeho spánku. Jak dlouho vám trvá usnout, jak dlouho skutečně spíte, jak často se budíte a jak efektivní je váš spánek.

Bezdrátový pulsní oxymetr iHealth PO3 změří vám saturaci krve kyslíkem (SpO2) a srdeční tep. Měření saturace krve kyslíkem je důležité pro sportovce, kteří chtějí zlepšovat svůj výkon, a pro komplexní zdravotní vyšetření.

Komplexní tělesný analyzátor iHealth HS5 někomu může připomínat obyčejnou váhu, ale nabídne vám mnohem komplexnější měření.

Komplexní tělesný analyzátor vám změří hmotnost, index BMI, tělesný tuk, celkovou beztukovou hmotu (součet hmoty svalů, kostí, kůže a vnitřních orgánů). Díky tomu přesně víte, jak na tom jste.

Můžete si snadno ověřit, že nárůst váhy po dlouhých hodinách v posilovně je skutečně svalová hmota. Nebo že při hubnutí skutečně hubnete pouze tuk a neztrácíte svaly.

Všechna tato zařízení vám velmi dobře poslouží sama o sobě či ve spojení s mobilním telefonem či tabletem, ale pokud je zkombinujete dohromady, získáte skutečně komplexní a podrobné informace o vašem těle nebo o těle člověka, o kterého pečujete.

Pro kompletní nabídku produktů navštivte náš eshop a vyberte si přístroj, který vám pomůže sledovat vaše zdraví.

Snímač tepové frekvence – vše o něm a jak vám může pomoci

Tagy: Technologie a pojmy | Chytré

Dominik Hok | 23.11.2020 | 11 MIN | 26x komentář

Snímač tepové frekvence je dnes už, dovolil bych si říct, vyloženým standardem výbavy chytrých hodinek. Spousta uživatelů jej však zavrhne slovy „No, tepová frekvence mě nezajímá.“ Často taková odpověď spíše souvisí s (odpusťte mi upřímnost) nevědomostí.

Není to totiž pouze čísličko na displeji, je to ukazatel našeho zdravotního stavu, kondice a často také toho, jak dlouho tady na světě pobudeme, než naše tělo rezignuje. Navíc nám může velice pomoci při sportu, abychom se úplně (a zbytečně) nezničili.

Zajímavé:  Achillova Šlacha Bolesti Léčba?

Taková ta blikající dioda na spodní straně hodinek či náramku. Ano, přesně ta. To je optický snímač tepové frekvence. Ačkoliv je to vlastně jen permanentně blikající světýlko, prozradí více než si myslíte. Tento článek bude dlouhý. Ale to jen z toho důvodu, že je důležitý.

Co se v článku o tepovém snímači dozvíte:

Jak snímač tepové frekvence funguje?

Technologie je o dost jednodušší, než se může prvně zdát.

Srdce svým pumpováním v pravidelných intervalech vlévá krev do celého našeho těla a tím se prokrvuje také kůže, která s proudem krve trochu změní své zbarvení.

Lidským okem to nezaznamenáte, ale LED diody na spodní straně hodinek to dokážou. Snímač doslova zaznamenává pravidelné změny zbarvení vaší kůže a na základě toho určí srdeční frekvenci.

Možná to působí jako něco, co si vymysleli výrobci chytrých hodinek, ale není tomu tak.

Tato metoda se v lékařství nazývá fotopletysmografie a výrobcům chytrých hodinek se tuto technologii povedlo v menším měřítku a trochu jiném principu implementovat do chytrých zařízení. V lékařství se totiž fotopletysmografie používá k odhalení poruch prokrvení.

Na základě prosvícení kůže a odrazu světla rozpozná místa, kde se krev zdržuje (křečové žíly) nebo naopak málo prokrvená místa. Pro lepší výsledky však lékaři používají spíše ultrazvuk.

Jsou horší a lepší snímače tepové frekvence?

Samozřejmě. Kvalita snímače závisí na výkonu LED diody, která určuje intenzitu světla a účinnost prosvícení kůže. Za lepší se obecně považují optické snímače s větším počtem diod, jelikož dokážou kvalitně prosvítit kůži.

V kvalitě záznamu je často důležitým faktorem také váha přístroje. To úplně nesouvisí s kvalitou snímače, ale celkovou konstrukcí hodinek. Gravitační zákon víceméně všichni známe a tak tušíte, že těžší těleso je více přitahováno k zemi. Proto těžší hodinky mohou na ruce trochu více „skákat“ a výsledky nemusí být úplně přesné. Proto vždy dbejte na pevné upnutí zařízení na ruce.

Co je to klidová tepová frekvence a proč se o ni mám zajímat?

Klidová tepová frekvence se ve zkratce nazývá KTF a prozradí nám hodně. Třeba i to, jestli se dožijeme vysokého věku. Nízká klidová tepová frekvence je totiž úzce spojena s dlouhověkostí. Průměrný srdeční tep se pohybuje okolo 72 úderů za minutu. Srdce sportovce ale v klidu udeří třeba 40krát za minutu.

Ne vždy je nízká tepová frekvence dobrá. Pokud někdo není vyloženě sportovec a jeho klidový srdeční tep je pod 60 tepů za minutu (netýká se spánku), hovoříme o bradykardii.

Ta může být spojená s některými onemocněními jako je třeba infarkt myokardu. Jejím opakem je tachykardie, kdy srdce udeří v klidu víckrát než 90krát za minutu.

Může být způsobena stresem či dána fyziologicky a může vést k infarktu.

Srdce sportovce je dostatečně silné a tak mu stačí udeřit třeba 40krát za minuty, aby rozproudilo krev do celého těla. Srdce netrénovaného je slabší a musí vykompenzovat sílu vysokou frekvencí. Tím se ale srdce opotřebovává a nemusí bít po taková léta jako méně opotřebované srdce sportovce.

Lidé s klidovou tepovou frekvencí vyšší než 70 mají téměř dvakrát větší riziko infarktu myokardu než jedinci s nižší tepovou frekvencí.

Na nížší klidovou tepovou frekvenci se můžete dostat skrze zdravou stravu, více pohybu, omezení kouření a pití alkoholu či kofeinových nápojů.

5.10.2020 – Dominik HokCo všechno mohou chytré hodinky prozradit o našem zdravotním stavu?

Aerobní/anaerobní zátěž – proč bychom měli při sportu hlídat tepovou frekvenci?

Naše tělo k jakýmkoliv pohybovým aktivitám potřebuje palivo – kyslík. A podle toho, zda-li ho máme dostatek nebo ne, rozdělujeme zátěž na aerobní a anaerobní. Tyto dva typy zátěže se odvíjí od naší tepové frekvence.

Pokud má naše tělo dostatek kyslíku, jedná se o aerobní zátěž. Ta je typická pro nižší tepové frekvence a tělo spaluje primárně tuky. V tomto typu zátěže je naše tělo schopno vydržet delší dobu, aniž by přicházela únava a bolest.

Jako všechno, i naše tělo má svá omezení. A platí také pro množství kyslíku, které dokáže naše tělo přijímat a využívat. Pokud naše tělo není dostatečně okysličováno, jedná se o anaerobní zátěž. Je typická pro vysokou tepovou frekvenci a tělo při ní spaluje primárně cukry. Tento typ zátěže je vhodný spíše pro vytrénované sportovce.

Právě špatně zvolená tepová frekvence je častým problémem, pokud se běháním snažíte zhubnout. Pro tělo to může být náročná aktivita, srdce bije jako o závod a spalujete téměř jen cukry. Právě proto může být vhodnějším začátkem chůze.

Tělo bude pracovat na nižších frekvencích, nebudete zbytečně přetěžovat srdce a budete spalovat tuky. Až pro vás bude chůze „málo“, můžete pomalu začít s během.

Správnou tepovou zónu vám hodinky vypočítají samy nebo můžete použít tento vzorec.

Chci začít sportovat – mám zvolit aerobní nebo anaerobní trénink?

Pokud není vašim cílem zhubnout, ale prostě jen být dobrým běžcem, bude pro vás dost možná snímač tepové frekvence ještě důležitější.

Aerobní a anaerobní zátěž nemá své opodstatnění jen v tom, co spalujeme, ale také v tom, jestli správně trénujeme. Naučit se běhat totiž není pouze o tom, abychom běhali nejdříve pomalu a pak rychle.

Spousta lidí si určitě říká: „Čím rychleji poběžím, tím lépe na tom v budoucnu budu.“ Ale tak to nefunguje.

Pro začínajícího sportovce je nejlepší se pohybovat v aerobní zátěži. Tělo si vytváří „základnu“, tedy kondičku, a zvyká si na pohyb. Jak říká kolega Matěj: „Jestli chcete běhat rychle, nejprve zpomalte.

“ V ten moment, když sami pocítíte (ano, běh je dost o pocitu), že už se cítíte komfortně, běžíte dostatečně rychle, ale tepovou frekvenci máte nízko, můžete postupně začleňovat anaerobní trénink – ideálně intervaly.

Než se do této části dostanete, může ale to zabrat měsíce.

Na to, jaká je ideální tepová frekvence pro aerobní trénink, vám upřímně neodpovím. Záleží na věku a vytrénovanosti. Doporučuji ale použít jednoduchý výpočet.

180 – (váš věk) = ideální tepová frekvence při sportu. Pokud jste úplný sportovní začátečník, doporučuji odečíst ještě 5. Sportovní pětadvacetiletý začátečník by tedy měl běhat s tepovou frekvencí 150. Tento výpočet se nazývá MAF a ano, není zázračný. Vše je to o pocitu. Jestli to pro vás bude hodně, zpomalte. Pokud málo, zrychlete.

Jak běhat, aby mě pak nebolelo celé tělo? Pomůže hlídání tepu?

Ano, jednoduchá a věřím, že docela častá otázka. A to je další věc, se kterou vám pomůže aerobní trénink.

Při aerobním tréninku svaly dostávají dostatek kyslíku a tělo si nevytváří kyslíkový dluh (tzv. hodnota EPOC).

Při anaerobním tréninku se tento dluh vytváří a tělo začne vylučovat kyselinu mléčnou (tzv. laktát). Ta se vlévá do svalů, způsobuje jejich rychlejší tuhnutí a nástup únavy.

Možná vás napadá: A odkud se ta kyselina mléčná bere? Kyselina mléčna je vedlejším produktem procesu spalování tuků.

Toto všechno se v tak velké míře neděje při aerobní zátěži.

Pokud tedy budete běhat na nízké tepové frekvenci, tělo nebude vytvářet laktát v tak velkém množství a vy budete moci běhat delší dobu a další den vás pravděpodobně nebude bolet každý sval v těle.

Nevytvořili jste totiž tolik laktátu a velký kyslíkový dluh. Takže, může vám hlídání tepu pomoct předejít bolesti svalů další den? Ano, může.

Přechod mezi aerobní a anaerobní zátěží se jinak nazývá také laktátový práh. V aerobní zátěži stíhá tělo kyselinu mléčnou odstraňovat. V anaerobní zátěži už tělo nestíhá laktát odstraňovat a začíná se ve svalech hromadit.

To vede k tuhnutí svalů a rostoucímu pocitu únavy.

Laktátová práh dokáže změřit pouze hrudní snímač, ale jako svůj laktátový práh můžete považovat přechod mezi aerobní a anaerobní tepovou zónou, což dokážou určit také chytré hodinky.

Proč je důležitý i anaerobní trénink?

Vaše tělo už si zvyklo na pohyb, při běhu se cítíte dobře a tepy neskáčou do nebeských výšin. Ano, dost možná je ten pravý čas začít laškovat s anaerobním tréninkem. Naše tělo dokáže zpracovávat jen určité množství kyslíku a pokud už to nestíhá, mluvíme o anaerobním tréninku. To už jsem psal několikrát. Ale věděli jste, že množství využívaného kyslíku se dá navýšit?

Množství kyslíku, které sportovec dokáže během aktivity využívat, se nazývá VO2 max. A tato schopnost se dá vylepšit právě anaerobním tréninkem.

K tomu, abyste navýšili VO2 max, musíte překonávat hranice. Musíte vyhnat srdce do vysokých otáček a dostat své tělo do nekomfortu. A všechno to utrpení se časem promění ve zlato – posunete se zase o kus dále a zlepšíte svou schopnost získávání velkého množství kyslíku – navýšíte své VO2 max.

Tím, že své tělo nutíte pracovat „nadstandarně“, se zvyšuje kapacita plic a schopnost vašeho těla přijímat více kyslíku. Když své plíce a srdce donutíte pracovat například na 140 % své VO2 max, postupně je to doslova donutí navýšit svou kapacitu a schopnost přijímat kyslík. Tělo se totiž připravuje na to, že bude této atypické zátěži vystaveno znova.

17.7.2020 – Agáta VřeskáCo je VO2 Max a jak jej zvýšit?

Zajímavé:  Modřina po odběru krve - Vše o zdraví

VO2 max úzce souvisí s aerobní a anaerobní zátěží, jelikož tato hodnota (mililitrů kyslíku na kilogram tělesné hmotnosti) přesně ukazuje přechod mezi těmito zátěžemi. Naše tělo dokáže zpracovávat jen určité množství kyslíku a čím blíže se dostáváme k této hranici, tím vyšší máme tepovou frekvenci.

Pokud se tedy pohybuji na práhu aerobní a anaerobní zátěže, vím, že aktuálně přijímám stropovou hranici kyslíku (100 % našeho VO2 max) do svých svalů. Proto má vytrénovaný přechod mezi těmito zátěžemi na o dost vyšší tepové frekvenci. Dokáže totiž přijímat mnohem více kyslíku.

Představte si, že máte VO2 max 38 a běžíte opravdu rychle vedle vrcholového sportovce, který má VO2 max 75. Vaše srdce pravděpodobně bude pracovat na vysoké tepové frekvenci, tělo bude spalovat cukry a ve svalech se začne tvořit laktát, který způsobí tuhnutí svalů. Můžete totiž přijímat pouze 38 militrů kyslíku na 1 kilogram vaší váhy.

Oproti tomu vrcholový sportovec bude přijímat stejné množství kyslíku, ale bude to teprve polovina jeho celkových možností. Může totiž přijímat až 75 mililitrů na 1 kilogram váhy. Jeho tepová frekvence tedy bude nízko, nebude pociťovat únavu ani tuhnutí svalů a bude mít možnost běžet rychle podstatně déle než vy. Proto je VO2 max nejpoužívanějším ukazetelem sportovcovy kondice.

Variabilita srdečního tepu – co to je?

Optický snímač tepové frekvence dokáže měřit tep, ale mimo jiné také jeho variabilitu. Variabilita srdečního tepu (jinak také VST) je doba mezi jednotlivými údery srdce. Mezi nádechem a výdech srdce bije o něco rychleji nebo pomaleji, což vytváří různé délky v grafu srdeční tepové frekvence.

R-R interval je doba mezi dvěma údery srdce.

Za variabilitou srdečního tepu stojí dvě nervová centra v našem mozku – sympatikus a parasympatikus. Sympatikus (ačkoliv podle názvu působí jako sympaťák) uvádí naše tělo do pohotovosti.

Náš srdeční tep se poté zvýší a srdce bije pravidelněji – VST je tedy nižší. Opakem je parasympatikus, který je ten pohodář, co se objeví, když naše tělo není v napětí.

Srdce si poté bije nepravidelně tehdy, kdy potřebuje – VST je tedy vyšší.

Jak měří snímač tepové frekvence stres?

Stres se měří díky variabilitě srdečního tepu popsané výše. Když je variabilita nižší – srdce bije pravidelně – hodinky automaticky poznají, že naše tělo je v pohotovosti. Náš mozek má nutkání udržovat celé naše tělo připravené, včetně našeho srdce, které si nedá přestávku a „neodpočine si“ od bití.

Naše tělo relaxuje, když je variabilita srdečního tepu vyšší. Arytmie je někdy dobrá, přesně tak. Srdce nepotřebuje bít pravidelně, protože mozek nepociťuje napětí. Hodinky při záznamu vyšší VST předpokládají nízkou míru stresu.

Je monitoring spánku přesnější se snímačem tepové frekvence?

Ano, rozhodně. Přístroje bez snímače tepové frekvence (to se týka také chytrých telefonů) při monitoringu spánku využívají pouze akcelerometr.

Princip je jednoduchý – čím méně se hýbete, tím hlubší máte spánek. Ale tak to v reálu vůbec nefunguje. Proto je monitoring spánku bez optického snímače tepu úplně k ničemu.

V reálu spíše totiž funguje: čím nižší tepová frekvence – tím hlubší spánek.

Představte si, že jdete spát po oslavě narozenin, kdy jste pili větší množství alkoholu. Tělo to bere jako jedovatou látku se kterou se musí vypořádat. Spustí se veškeré procesy v těle a zvýší se vaše tepová frekvence.

Když půjdete spát v takovém stavu, nikdy se nedostanete na tak nízkou tepovou frekvenci jako normálně, protože tělo se musí vypořádat s alkoholem.

Kdybyste monitorovali svůj spánek bez snímače tepové frekvence, akcelerometr určí, že jste ve hlubokém spánku, protože se už dlouho nehýbete.

Se snímačem tepové frekvence by zařízení nezaznamenalo tolik hlubokého spánku, protože ví, že máte vyšší tepovou frekvenci než normálně a jste tedy v lehkém spánku.

Pokud tedy obětujete svůj večer „alkoholovým radovánkám“, počítejte s vyšší tepovou frekvencí během noci a další den. Ale sem tam to za to stojí, ne? 🙂

„Hloubku“ spánku můžou hodinky dost dobře určit skrze tepovou frekvenci, ale s REM spánkem to může být o dost těžší. Ten se projevuje tím, že v této fázi se nám zdají sny a hodně pohybujeme očima.

Ale kromě toho, je lékářsky dokázáno, že během REM spánku se aktivuje sympatikus – variabilita našeho srdečního tepu je tedy nižší. Na základě VST jsou hodinky tedy schopné určit i REM spánek.

Během spánku se VST postupně zvyšuje a aktivuje se parasympatikus – tělo tedy odpočívá.

Poznáme na základě tepové frekvence přicházející nemoc?

Upřímně, naše tělo je chytřejší než my. Možná jste to věděli, možná ne, ale důležité je si to uvědomit. Ještě než se u nás jakákoliv nemoc projeví, naše tělo na to ihned vnitřně reaguje. Spustí procesy v těle, které se snaží „nezvaného hosta“ zničit.

Musí se tedy dát do pohotovosti celé naše tělo, což si vyžaduje energii a naše srdce musí bít rychleji. Proto je zvýšená klidová tepová frekvence (KTF) dobrým ukazatelem, že je něco v našem těle v nepořádku.

To samé platí také pro neobvykle zvýšenou tepovou frekvenci při sportovním výkonu.

11.8.2020 – Dominik HokDokážou chytré hodinky rozpoznat nakažení koronavirem?

Co vám řekne váš srdeční tep? – SUPLEMENTY.cz – nakupujte u nás levněji

Normální klidová srdeční frekvence pro dospělé se pohybuje od 60 do 100 úderů za minutu.

Obecně platí, že nižší klidová srdeční frekvence znamená účinnější funkci srdce a lepší kardiovaskulární způsobilost. Například dobře vyškolený sportovec může mít normální klidovou srdeční frekvenci blíž k 40 úderům za minutu.

Pro měření tepové frekvence jednoduše zkontrolujte pulz – na krku nebo na zápěstí. Až ucítíte svůj puls, spočítejte, kolikrát ho cítíte za 15 sekund. Toto číslo vynásobte čtyřmi, abyste zjistili svůj pulz za minutu.

Co ovlivňuje srdeční frekvenci?

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit srdeční frekvenci. Mezi ně patří věk, úroveň vaší fyzické zdatnosti, to zda jste kuřák nebo jestli máte kardiovaskulární onemocnění, cholesterol nebo cukrovku. Mimo to ovlivňuje srdeční frekvenci také teplota vzduchu a pozice těla. Pokud berete léky nebo prožíváte určité náročné emoční vypětí, můžete mít taktéž ovlivněnou srdeční frekvenci.

Ačkoli existuje široká škála normálních hodnot, neobvykle vysoká nebo nízká tepová frekvence může naznačovat základní problém.

Poraďte se se svým lékařem, pokud je vaše klidová tepová frekvence trvale vyšší než 100 úderů za minutu (tachykardie), nebo pokud nejste aktivní sportovec a Vaše klidová tepová frekvence je pod 60 tepů za minutu (bradykardie) – zvláště pokud máte jiné příznaky, jako jsou mdloby, závratě nebo dušnost.

Co říká vaše srdeční frekvence?

Váš pulz, jak v klidu, tak během cvičení, může odhalit riziko srdečního záchvatu a vašeho aerobního výkonu. Zdravé srdce nepracuje s pravidelností hodin. Zrychluje a zpomaluje, aby vyhovovalo vaší měnící se potřebě kyslíku (vaše aktivity po celý den se taktéž mění). „Normální“ srdeční frekvence se liší člověk od člověka.

Vaše klidová tepová frekvence

Když jste v klidu, vaše srdce čerpá nejnižší množství krve k zásobování kyslíku vašeho těla. U většiny zdravých žen se klidová srdeční frekvence pohybuje od 60 do 100 úderů za minutu.

Klidová srdeční frekvence na dolním konci tohoto spektra může poskytnout jistou ochranu před infarktem.

Pokud je klidová srdeční frekvence trvale vyšší než 80 úderů za minutu, bude lepší promluvit si se svým lékařem o tom, jak vaše srdeční frekvence a další osobní faktory ovlivňují riziko možného kardiovaskulárního onemocnění.

Maximální tepová frekvence

Rychlost, při níž vaše srdce pracuje nejvíce, aby splňovalo své potřeby kyslíku v těle, je vaše maximální tepová frekvence. Ta hraje hlavní roli při nastavení vaší aerobní kapacity – množství kyslíku, které jste schopni spotřebovat.

Několik rozsáhlých studií ukázalo, že vysoká aerobní kapacita je spojena s nižším rizikem srdečního záchvatu a úmrtí.

A malá kontrolovaná studie prokázala, že muži a ženy s mírným kognitivním postižením, které zvýšily svou aerobní kapacitu, také zlepšily svůj výkon při testování paměti a uvažování.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector