Svaly hlavy – Vše o zdraví

Trápí vás bolestivá krční páteř? ✔️ Může to být důsledek stresu, napětí, ale i nesprávného držení těla❗ Známe 4 nejčastější příčiny a 5 známých projevů problémů s krční páteří. Ostatně, problémy s krční páteří trápí alespoň občas snad úplně všechny. Pojďme společně najít řešení.

Bolí vás krční páteř?

Nebudeme si nic nalhávat, dnešní životní styl stojí za řadou zdravotních problémů. Jedním z nich jsou také bolesti krční páteře. Naši předkové měli to štěstí, že se s ní s největší pravděpodobností nesetkali. Proč? Neseděli celé dny u počítače nebo u televize. Nespali na břiše v nepřirozené poloze kvůli pohodlné matraci.

Bolesti krční páteře jsou obtíže natolik běžné a časté a jejich příčina natolik různorodá, že jednoznačné určení příčiny bolesti bývá velice obtížné a často i nemožné.

Příčin bolestí krční páteře je tedy více. Které patří mezi ty nejčastější a jak se bolesti projevují?

Nejčastější příčiny bolesti krční páteře:

1. Špatné držení těla

Jeden z nejčastějších důvodů bolesti krční páteře. Jeme proti přírodě. Evoluce nějak nepředpokládala, že přijde doba počítačová. Naše páteř je stavěná na vzpřímenou chůzi a krční páteř měla naším předkům umožňovat rozhled po okolí. Zcela přirozeně tak prohnutí krční páteře směřuje dozadu. Ale doba počítačová mění zakřivení krční páteře směrem dopředu.

Lidé se sedavým zaměstnáním patří mezi nejvíce rizikovou skupinu. Pracovní doba strávená sezením s kulatými zády, s rameny dopředu a s předsunutou hlavou krční páteř přetěžuje. Dostáváme ji do nefyziologického postavení. Totéž platí i pro dlouhodobý předklon hlavy. Bolestí volá krční páteř o pomoc.

2. Spaní na břiše

Abyste se takto vyspali, musíte mít hlavu natočenou na jednu stranu. Když ještě nespíte, je to celkem v pořádku. Stále poskytujete krční páteři nějakou oporu.

Ale když usnete „natvrdo,“ dojde nepřirozenému zalomení hlavy. Proto se ráno budíte s bolestmi krku a hlavy.

Pokud to půjde, spěte raději na boku a na speciálním polštáři z paměťové pěny, který poskytne krční páteři náležitou oporu.

3. Svalová nerovnováha

Odborně se tento problém nazývá jako horní zkřížený syndrom. Jde o nerovnoměrné zatížení dvou skupin svalů. První dvojici tvoří prsní a lopatkové svaly, druhou přední a boční svaly na krku. Bolest je způsobena tím, že jeden sval z této dvojice je neustále přetěžován a druhý výrazně ochabuje.

4. Drobné úrazy

Mezi drobné úrazy patří především náhlé pohyby krční páteře, kdy během pár sekund dojde k prudkému předklonu hlavy a následnému stejně prudkému záklonu. Běžně se takové úrazy stávají při autonehodách. Extrémní forma tohoto „záškubu“ má dokonce svůj název – whiplash syndrom.

Svaly hlavy - Vše o zdraví

Jak se projeví bolesti krční páteře?

Nejčastější obtíží je bolest, která je zpravidla ostrá a vystřeluje do horní končetiny. Často je doprovázena mravenčením či brněním. V některých případech se přidává slabost svalů a snížení nebo ztráta citlivosti.

1. Únava, pocit ochablosti šíjových svalů

Přichází nenápadně. Bolest se projeví v jednom konkrétním místě a je stále intenzivnější. Většinou vám znepříjemňuje pohyby hlavou na jednu stranu. Bolest může vystřelovat i do lopatek a hlavy.

2. Závratě, nevolnost

Tyto potíže vyvolává ztuhlost celého krku – šíjového a krčního svalstva. Výsledkem je omezená pohyblivost krční páteře. Viníkem takového stavu bývá nejčastěji špatné držení těla.

3. Zablokovaná krční páteř

Jak k ní dochází? Náhlým prudkým pohybem, špatnou polohou krční páteře ve spánku nebo prochladnutím. A také samozřejmě přetěžováním krční páteře.

Zablokovaná krční páteř může vést k akutnímu ústřelu krční páteře. Bolet vás to bude sice jen na jedné straně, ale bolestivý bude jakýkoliv pohyb hlavou. Bolest může vystřelovat do horních končetin a temene hlavy.

Ústřel krční páteře doprovází také nevolnost a závratě.

4. Cervikokraniální syndrom

Projevuje se silnými bolestmi hlavy, které má na svědomí horní část krční páteře v oblasti týlu a temene hlavy. Bolest může vystřelovat do horních končetin. Tyto potíže jsou dlouhodobé.

5. Chronický algický vertebrální krční syndrom

Pokud vás trápí tupá nepřetržitá bolest za krkem, vystřelující do ramen a lopatek, trpíte pravděpodobně tímto syndromem. Mezi příčiny bolesti patří nepřirozené držení hlavy, velké zatěžování horních končetin nebo degenerace krčních obratů.

Jak předcházet bolestem krční páteře? Cvičit, cvičit a cvičit!

Nejlepší prevencí je cvičení. Pokud nevíte, jak na to, poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Základním pravidlem pro všechny cviky je provádět je pomalu, pravidelně při nich dýchat a být při cvičení ve správné poloze – vzpřímeně sedět, ramena tlačit dolů a hlavu mít v ose páteře.

Pokud budete sedět nahrbení, cvičení nebude fungovat. Cvičení opakujte několikrát denně a každý cvik zopakujte nejméně pětkrát.

Svaly hlavy - Vše o zdraví  Svaly hlavy - Vše o zdraví

Naše doporučení pro vás: když už musíte v práci sedět hodiny u počítače s předkloněnou nebo předsunutou hlavou (aniž byste si to kolikrát uvědomovali), zkuste sedět správně – mít dostatečně vysokou židli, dostatečně vysoký stůl a na něm mí počítač přímo před sebou. Tím eliminujete nepřirozenou pozici krční páteře.

Účinné cviky proti bolesti krční páteře

Krční páteř – bolesti a příčiny

Aktuální článek: 4 nejčastější příčiny bolesti krční páteře. Znáte je?

Migrény a bolest hlavy – co zabírá?

Podle příčiny vzniku dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární. Primární bolesti hlavy nedoprovází jiná onemocnění, řadí se mezi ně i migréna. Sekundární bolesti hlavy se pojí s jinými onemocněními.

Primární bolesti hlavy

Víte, jak poznat migrénu od běžné bolesti hlavy? Podívejte se na hlavní rozdíly v jejich projevu.

  • Migréna –  většinou se jedná o pulzující bolest na jedné straně hlavy – především v oblasti čela a očního okolí. Bolesti doprovází nesnášenlivost na světlo a hluk, případně i zvracení.
  • Tenzní bolesti hlavy – vyvolává je stres, dlouhotrvající práce u počítače, únava, změny počasí či dehydratace. Bolest je tupá, někdy doprovázená napětím svalů na krku a hlavě.  

Sekundární bolesti hlavy

  • Mají různé příčiny a různou intenzitu.
  • V případě, že se jedná o stupňující se bolest, kterou neznáte, navštivte lékaře.  
  • U bolestí hlavy doprovázených zmateností, horečkou, vyrážkou, ochablostí svalů, poruchami vidění a řeči se může jednat o závažnější problém. 

Svaly hlavy - Vše o zdraví Jak na bolest hlavy

Jak si poradit s nepříjemnou bolestí hlavy? Snažte se zlepšit svůj životní styl z dlouhodobého hlediska a předejděte tak bolestem hlavy:

  • Zařaďte do svého denního programu více pohybu.
  • Zajistěte si lepší sezení u počítače.
  • Vyvarujete se užívání alkoholu a návykových látek. 
  • Nezapomeňte dodržovat pitný režim.
  • Dopřejte dostatek ničím nerušeného spánku. 
Zajímavé:  Vitaminy Na Podporu Očí?

Další variantou je užití volně prodejných léků na bolest hlavy. Bolest hlavy překonáte například s přípravky jako je Panadol (Paracetamol) či Ibalgin (Brufen). Díky těmto lékům vaše bolest poleví, ale neřeší její příčinu. 

Vyzkoušejte i přírodní cestu. Mezi čaje a bylinky, které patří mezi osvědčené pomocníky na bolest hlavy se řadí heřmánek, meduňka nebo levandule.

Svaly hlavy - Vše o zdraví Jak se zbavit migrény

U migrény je předzvěstí záchvatu tzv. aura – neurologický příznak jako brnění, zmatenost, zhoršení vyjadřování, zrakové poruchy a špatné vidění. Na základě aury dokážete předvídat záchvat a vzít si včas antimigrenika. 

Léčba migrény spočívá v úpravě životního stylu a léčbou pomocí léků na migrénu. V případě, že trpíte migrénami vedete si záznamy. Díky nim můžete předpokládat příchod záchvatu, kterému se tak dá předejít. 

Rozlišujeme lehčí a silnější formy migrén. U lehčích se používají dostupná analgetika např. Migralgin. V případě silnějších záchvatů se předepisují léky – antimigrenika. 

Svaly hlavy - Vše o zdraví Babské rady

Čaje a bylinky jsou také užitečným pomocníkem při bolestech hlavy. Vyzkoušejte obklady např. kapesník namočený v jablečném octu či moštu.

Další variantou je studený obklad, vložte do utěrky pár kostek ledu a přiložte na spánky. Mezi léty prověřené babské rady patří užití citronu. Připravte si ho jako šťávu nebo zkuste potírat své spánky kolečky citronu.

Esenciální oleje z levandule, máty, mateřídoušky nebo heřmánku snižují napětí, nakapejte pár kapek na bolestivé místo a masírujte. 

Teď už víte, jak si poradit s bolestí hlavy a mirénou. Bolest hlavy může být i příznakem podzimní depresivní nálady, o problému se dozvíte více v článku Jak na podzimní depresivní náladu.  

Léky na migrény a bolesti hlavy

Problémy s očima

Co je zraková únava a jak jí předcházet?

Každý, kdo tráví dlouhé hodiny prací na počítači, čtením nebo sledováním mobilního telefonu, zrakovou únavu zná. Zraková únava se také často vyskytuje u lidí, kteří zrak namáhají například dlouhých řízením auta.

Za normálních okolností se zraková únava neřadí mezi onemocnění, ale mezi příznaky. To ovšem neznamená, že by nemohla způsobovat komplikace, zvlášť pokud narušuje naše každodenní aktivity. Když ji budeme delší dobu zanedbávat, může vést problémům, jež vyžadují léčbu.

Unavené oči dobře znají třeba spisovatelé nebo studenti náročných oborů. Změna zaměstnání či zanechání studia samozřejmě není rozumné řešení – mnohem spíš je namístě myslet na prevenci.

Co zrakovou únavu způsobuje?

Zraková únava, které se odborně také říká astenopie, je důsledkem únavy očního aparátu. Když se oči delší dobu soustředí na jeden předmět nebo úkol, oční svaly jsou přespříliš namáhány a tělo pak může reagovat rozmazaným viděním, bolestí hlavy a právě zrakovou únavou. Lidé trpící únavou očních svalů se mohou setkat i s dalšími příznaky, jako je dvojité vidění nebo migréna.

Příznaky zrakové únavy se mohou zhoršovat, když si už tak náročnou činnost ještě ztěžujeme. Typicky třeba tím, že čteme příliš drobné písmo, díváme se do monitoru z moc malé vzdálenosti, čteme při slabém světle nebo mžouráme při snaze o zaostření na dálku.

Kombinace stresu či vzrušení a přepracování očních svalů na nervy působí ještě intenzivněji. To je často případ lidí, kteří dlouhé hodiny bez odpočinku a dost častého mrkání hrají počítačové hry. Tam navíc hraje roli i nadměrné oslnění. Kromě únavy očí to dost často vede i k jejich vysoušení.

Dalším faktorem, který může hrát roli, je refrakční vada (třeba krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus). Pak je namístě zajít do oční optiky k odborníkovi – optometristovi, případně k očnímu lékaři. Ti provedou měření zraku a navrhnou správný způsob korekce.

Ke zrakové únavě může přispívat i nošení brýlí nebo kontaktních čoček s nesprávným počtem dioptrií. Na to pozor! Oči se totiž během života mění a je potřeba chodit na pravidelný test zraku, aby dioptrie odpovídaly tomu, co oko doopravdy potřebuje.

Příznaky zrakové únavy

Nejčastěji budete mít při zrakové únavě tyto příznaky:

  •  bolavé oči
  •  nepříjemný pocit v očích, často spojený s jejich suchostí
  •  rozmazané, zamlžené či dvojité vidění
  •  bolesti zad a krku
  •  potíže při zaostřování
  •  citlivost na světlo, a to jak na slunce, tak na umělé osvětlení
  •  pocit tlaku ve spáncích a na čele
  •  bolesti hlavy a migrény

Typy zrakové únavy

Obecně se únavě zraku říká astenopie. Mluvíme o ní, když člověka začnou bolet oči už po krátké době zatížení a cítí se silně unavený. Typy zrakové únavy sahají od CVS („computer vision syndrome“, česky syndrom počítačového vidění) po astigmatismus.

Se syndromem počítačového vidění se můžete setkat po dlouhém používání počítače nebo mobilu. Když jsou svaly nuceny fungovat příliš dlouho, je pro oční zornice obtížné vyrovnat se s nepřetržitým průchodem paprsků. To se pak projeví vyčerpáním očí. CVS má některé příznaky obdobné jako astigmatismus.

Ten je ale způsoben nesprávným zakřivením rohovky.

S astigmatismem se lze vypořádat s pomocí brýlí nebo i čoček. Nošení brýlí zlepší vidění a zároveň sníží namáhání očí.

Důležitý je také dostatek spánku, aby si oči důkladně odpočinuly. K dalším řešením patří nastavení svitu monitoru nebo osvětlení v místnosti tak, aby se očím ulevilo. To vše snižuje zrakovou únavu a zlepšuje zdraví očí.

Lze zrakovou únavu léčit nebo trvale vyřešit?

Několikahodinové sezení na jednom místě, posouvání obrazu na displeji nahoru a dolů nebo dlouhé nepřetržité psaní může být (a velmi často také je) jednou z příčin zrakové únavy. Proto také vznikl termín CSV, o kterém jsme psali výše.

Zraková únava se hodně liší podle životního stylu jednotlivců. Ať už se u vás jedná o CVS nebo něco jiného, může se stupeň zrakové únavy pohybovat od mírného až po závažný. Ve většině případů může zraková únava odeznít poté, co si dopřejete odpočinek od aktivity, kterou zrak nejvíce zatěžujete.

Bez ohledu na situaci by se zraková únava neměla ignorovat. Zanedbání tohoto problému může mít závažnější následky, jako jsou změny zraku, slzení nebo další zrakové vady.

Prevence je zároveň vždy lepší než léčba. Je proto dobré dojít do oční optiky a nechat si profesionálním optometristou změřit zrak a zkonzultovat s ním konkrétní obtíže. Právě test zraku může hodně napovědět a pomoci v nalezení správného řešení včas.   

Jak předcházet zrakové únavě

Zajímavé:  Plíseň Nehtů Léčba Laserem Cena?

Několik jednoduchých pravidel může velmi pomoci k tomu, abychom únavě zraku předcházeli.

  •  Dopřejte svým očím dostatek odpočinku: Není nic lepšího než zavřít oči a užít si uvolňující pocit odpočinku po dlouhém a hektickém dni. Ačkoli možná nebudete moci zavřít oči nadlouho, udělejte to alespoň na několik vteřin.
  •  Změna osvětlení: Typ světla, při kterém pracujeme, hraje pro zdraví očí důležitou roli. Snažte se nepracovat a nečíst při nedostatečném osvětlení. Přírodní osvětlení je také pro oči lepší něž to umělé – pokud můžete, pracujte tedy raději při denním světle.
  •  Používání počítače a mobilního telefonu: Náš každodenní život se točí kolem těchto dvou přístrojů. Ačkoli přestat používat počítač, laptop nebo mobilní telefon je téměř nemožné, můžete si na nich nastavit jas displeje, který nebude očím tolik škodit.
  •  Pravidelné přestávky: Dlouhodobé soustředění může být únavné pro oči i pro celé tělo. Na několik minut se proto zvedněte a projděte se. Dobré je zařadit do pracovního dne i protažení těla a dodržování pravidla 20-20-20: po 20 minutách práce na počítači se na dobu 20 vteřin zaměřte na objekt vzdálený 20 stop (přibližně 6 metrů).

Nejčastější příčiny opakovaných bolestí hlavy

Mnohým příčinám opakovaných bolestí hlavy lze předejít. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Možná najdete ve svém okolí ženu, která nikdy netrpěla bolestí hlavy, nejspíš ale půjde o vzácnou výjimku. Podle zjištění Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC) se nejvíce s bolestmi hlavy potýkají ženy v produktivním věku, každá čtvrtá mladší 45 let se čas od času popere s občasnými bolestmi nebo slabšími migrénami. Výjimkou ale nejsou i případy, kdy se ženy potýkají s velmi silnými a chronickými bolestmi, jak potvrzují data Světové zdravotnické organizace (WHO).

Jakkoli jsou bolesti hlavy v lidském životě běžné, neznamená to, že se s nimi musíme naučit žít. Zvlášť pokud nás trápí jen občas, uvádí doktor Medhat F. Mikhael, ředitel společnosti Orange Coast Memorial Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii.

„Mnoho žen si myslí, že bolesti hlavy jsou něco, co musí jednoduše přetrpět, případně je léčí různými dostupnými léky proti bolesti. Jenže taková léčba není nejlepší, dokonce může být i velmi nebezpečná. Dlouhodobé užívání podobných léků může poškodit játra nebo ledviny,“ vysvětluje pro Women’s Health magazine.

Proto radí při častějších potížích navštívit lékaře, který v první řadě zjistí, proč vznikají. Mnohdy jsou totiž na vině faktory, které lze poměrně jednoduše ovlivnit, a tím i potížím předejít.

Každá žena je jiná, přesto lékaři dokázali vysledovat několik podobných faktorů, které nejčastěji mohou za opakované bolesti hlavy.

Podle odborníků je v současné době největším a nejčastějším spouštěčem bolestí hlavy právě stres. Při stresových situacích tělo produkuje celou řadu hormonů, které ho dostávají do tzv. bojového režimu, svaly se napnou a dochází k bolestem hlavy. Jelikož je stres téměř každodenní součástí našich životů, nejlepší prevencí pro vlastní zdraví je naučit se ho kontrolovat.

Měsíční výkyvy hormonů ovlivňují v ženském těle řadu věcí. Proto není žádným překvapením, že součástí premenstruačního syndromu jsou u mnohých i bolesti hlavy. Z lékařského hlediska jsou „menstruační” bolesti hlavy běžné. Pokud ale trvají déle než dva dny, je lepší se poradit s lékařem, tvrdí doktor Mikhael.

Pro mnohé lidi může být překvapením, že za jejich časté bolesti hlavy může vlastně hypertenze. Vysoký tlak v krvi zvyšuje i tlak uvnitř hlavy, což způsobuje chronickou bolest. Naštěstí se dá vysoký krevní tlak léčit a medikace může spolu se změnou životního stylu problém zcela vyřešit.

Bolestivost zubů, ať už způsobená kazy nebo nějakou nemocí, případně bolest čelistí, to vše může být také příčinou bolestí hlavy. Jde o tzv. přenesenou bolest, která je velmi často spojena právě s problémy v ústní dutině. Pravidelná zubní hygiena a také návštěvy zubního lékaře mohou bolesti výrazně zmírnit.

Nedostatek spánku ničí vše. Může být příčinou zvyšujícího se obvodu pasu, způsobuje chutě na nezdravé potraviny, ničí paměť, může za vaši rozmrzelost. Chronická nespavost navíc může způsobovat i chronické bolesti hlavy.

„Neodpočinuté svaly mohou způsobovat napěťové bolesti, nedostatek spánku navíc může za produkci stresových hormonů, které vše zhoršují,“ říká Mikhael.

Kofein je podle lékařů zákeřná věc. V malém množství může od bolestí hlavy ulevit, příliš mnoho kofeinu je ale naopak jejich spouštěčem. Pokud trpíte opakovanými bolestmi, radí odborník na nějaký čas kofein zcela omezit a porovnat, zda se potíže zmírní. Pokud se bez něj neobejdete, zkuste alespoň jeho příděl omezit na možné minimum.

Že za bolesti hlavy může i alkohol, jistě nepřekvapí nikoho, kdo má za sebou alespoň jednu kocovinu po probdělé noci. K tomu, aby se u vás bolest hlavy rozvinula, se ale nemusíte vždy opít do němoty. Na vině nebývá často ani tak množství, ale spíš to, co pijete. Levná vína a destiláty mohou v takovém případě napáchat nejvíce škody.

U každého člověka může být spouštěčem bolestí hlavy jiný druh jídla, v celkovém pohledu jsou ale nejčastějšími viníky průmyslově zpracované potraviny. Aby potíže způsobené nevhodnou stravou zmizely, radí odborníci do jídelníčku doplnit co nejvíce celozrnných produktů, ovoce, zeleniny, čerstvého masa a ryb.

U lidí, kteří jsou citliví nebo dokonce alergičtí na určité druhy pachů či příchutí, mohou podobné reakce vyvolávat až bolesti hlavy. Poznání, na co jste citliví, a snaha vyhýbat se těmto věcem, je nejlepším lékem.

Bolesti hlavy spojené s vaší prací také nejsou žádnou výjimkou. A nejde jen o stres, který s ní bývá spojen, na vině může být i konkrétní druh práce, například sedavé zaměstnání. Pokud se to týká i vás, není lepší způsob než se pravidelně od stolu či počítače zvednout a projít se, protáhnout unavené a zatuhlé svaly a nestresovat se.

Ano i váš telefon může být příčinou. Věčným koukáním do něj a psaním esemesek se u vás totiž může rozvinout tzv. syndrom esemeskového krku (Text neck). Jde o situaci, kdy se člověk vlivem koukání do mobilu nepřirozeně naklání, což postihuje příslušné svaly v oblasti krku a hlavy.

Ale nejen samotná pozice, v jaké do přístroje koukáte, může za bolesti hlavy. Očím škodí i nepřirozený jas displeje mobilu. Zkuste proto omezit užívání svého oblíbeného přístroje, případně posléze řádně protáhněte krční svaly.

Zajímavé:  Jaké Léky Na Pásový Opar?

Hlavní zprávy

Nejběžnější bolest hlavy nezačíná v hlavě

Většina z nás ví, co je bolest hlavy. Ve skutečnosti alespoň občas trpí bolestí hlavy 8 z 10 lidí. Bolesti hlavy můžete svádět na dlouhé dny strávené u počítače, vynechávání jídel nebo nedostatek spánku.

To však dostatečně nevysvětluje, odkud se ta bolest bere – může za to hlava, nebo se v těle děje něco jiného? 

Určení zdroje bolesti

Když vás trápí bolest hlavy, je snadné nechat se svést k myšlence, že vychází z čela nebo že má co do činění s mozkem. Možná by vás však překvapilo zjištění, že zdrojem bolesti mohou být svaly v šíji a na hlavě. Jak však může sval na šíji způsobit, že vás bolí hlava?

Jde totiž o typ bolesti známý jako přenesená bolest. K přenesení bolesti dochází, když mozek zmatou signály bolesti z jedné části těla a považuje je za signály přicházející z jiné části těla.

V těle je vše navzájem propojeno, a tak je pro mozek obtížné přesně určit, odkud signály bolesti přicházejí. Když vás tedy bolí svaly v šíji a hlavě, cítíte to jako bolest hlavy. Vzhledem k tomu, že v hlavě a šíji je 20 různých svalů, potenciál vzniku bolesti hlavy je obrovský!

Zdroj běžné bolesti hlavy

Při nejběžnějším typu bolesti hlavy často je popisována jako pocit tlaku, pocit svíravého pásku okolo hlavy.  Víme, že bolest nejčastěji ze všeho vychází ze svalu kdesi v šíji nebo jiné části hlavy.

Co je to tedy se svaly na hlavě a v šíji, kvůli čemu nás bolí hlava?

Důvodem může být, že svaly v šíji jsou přetěžovány a tuhnou. Když k tomu dojde, ve svalech se objeví malé bolavé uzlíky. Tyto citlivé uzlíky ve svalech vysílají signály bolesti do mozku. Právě kvůli těmto signálům z citlivých uzlíků ve svalech máte pocit, jako by vám někdo kolem hlavy stále silněji utahoval pásku.

Způsoby, jak lze řešit  bolest hlavy

Je mnoho věcí, které můžete pro uvolnění bolavých svalů v šíji a na hlavě, které jsou zdrojem bolesti hlavy udělat.

Úleva od stresu. Jste-li vytížení a pod stresem, mohou vám se snížením stresu a uvolněním pnutí ve svalech pomoci relaxační techniky, např. meditace nebo jednoduchá dýchací cvičení.

 Také pomáhá, pokud dokážete zachovat zdravý, vyvážený poměr mezi prací a osobním životem.

Stačí jen najít si čas na krátké schůzky s přáteli a kamarády nebo si čas od času zdřímnout – tak udržíte hladinu stresu v normálním stavu.

Masáž. Až budete příště trpět nepříjemnou bolestí hlavy, může být řešení doslova na dosah ruky. Zkuste lehkou masáž, která uklidní svaly v hlavě a šíji a přinese jim kýžený odpočinek. Výsledkem masáže může být i zvýšení hladiny endorfinů – látek v těle, které utišují bolest a také umocňují pocit pohody.

Léky pro úlevu od bolesti. Máte-li obavy, že vás bolesti hlavy zpomalí a zbrzdí, účinnou úlevu zajistí léky utišující bolest.

Potřebujete-li rychlou úlevu od bolesti, zkuste Nurofen Rapid 400 mg, který vám přinese úlevu od bolesti hlavy přímo u zdroje bolesti.

Vstřebává se dvakrát rychleji než standardní Nurofen, ale navíc ještě zaciluje přímo na zdroj bolesti, protože působí přímo v jejím místě a také na vysílání signálů bolesti do mozku.

Cviky při bolestech krku a šíje

Pracujete celý den za počítačem, bolí Vás za krkem a máte ztuhlé krční svaly? Máme pro vás řešení, jak bolesti ulevit a ztuhlé svaly protáhnout. Stačí Vám na to jen pár minut a několik jednoduchých cviků. Vyzkoušejte následující návody na cviky a opatření, jež Vám mohou pomoci efektivně stabilizovat a uvolnit Váš krk a šíji.

Svaly krku a šíje, velice důležitá součást hlubokého svalového stabilizačního systému celého těla, uložená v několika vrstvách v oblasti krční páteře. Pokud jsou oslabené či v nerovnováze, naruší to celkové postavení těla. Bývají také častou příčinou bolesti krku a hlavy a zároveň souvisí také s dýcháním.

Bolest v oblasti krční páteře a šíje je stále častějším typem chronických bolestí, jež znepříjemňují náš život.

Příčin bolesti může být skutečně mnoho, od blokací, stresu až po poškození následkem nějakého traumatu (úrazu, nehody či velkého rozsahu pohybu hlavy a pádu na zem).

Jednou z častých příčin bolestí hlavy může být také častý špatný pohyb a držení, kdy dochází k funkčním poruchám či u dlouhodobého problému držení hlavy pak nastávají dokonce i postupné degenerativní změny.

Zdravotní problémy, dysbalance, bolesti či dokonce i nepříjemná zranění v oblasti krku… To vše může být důsledek špatného stavu svalů v oblasti krku a šíje.

Když si k tomu ještě přidáme zatížení této oblasti v obrovském množství tzv. sedavých zaměstnání a trávení většinu času u počítače, problém je na světě.

A popravdě mnohdy je opravdu těžké stále udržovat ideální zdravou pozici správného držení těla.

Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření.

Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit.

Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert.

MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.).

Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector