Světlo jako lék proti stresu a úzkosti – vše o zdraví

Zobrazit všechny související produkty

CéBéDé olej, který obsahuje i řadu dalších prospěšných kanabinoidů. BrainMax CéBéDé Natural je přírodním produktem, u kterého bylo při výrobě dosaženo vysoké čistoty. Obsahuje flavonoidy a fenoly pro zvýšení účinku.

Vědci po celém světě zkoumají mechanismus účinku kanabinoidů (CéBéDé).

Díky mnohaletému výzkumu již existuje mnoho studií potvrzujících pozitivní účinky CéBéDé, které jsou realizovány prostřednictvím působení na náš endokanabinoidní systém.

Endokanabiodní systém je buněčná síť receptorů v našem těle zodpovídající za regulaci a rovnováhu v našem těle.

Světlo jako lék proti stresu a úzkosti – vše o zdraví

Při užívání CéBéDé se nemusíte bát psychotropního účinku známého u nechvalně nejznámějšího kanabinoidu TéHáCé. Kanabinoidy CéBéDé nebo CéBéGé  na tělo a psychiku nepůsobí omamně. Během užívání našich produktů nepocítíte nežádoucí změny stavu vědomí a nemusíte bát usednout za volant nebo policejní kontroly.

Zdravotní tvrzení k CéBéDé (konopný olej)

  • Normální činnost srdce  – Imunitní systém.
  • Normální stav pokožky.
  • Protizánětlivý faktor.
  • Normální hladina glukózy v krvi.
  • Normální činnost kardiovaskulárního systému – hladina cholesterolu.
  • Normální činnost svalů a kloubů.
  • Přirozená obranyschopnost – imunitní systém.

*Schválená zdravotní tvrzení ke konopnému oleji dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.

1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin, v platném znění (dále jen „nařízení (ES) č. 1924/2006“).

Mechanismus účinku kanabinoidů na náš organismus by se dal přirovnat k odemykání zámků v našem endkanabinoidním systému (ES), kde jsou kanabinoidy klíče a receptory ES jsou zámky. Užíváním CéBéDé nebo CéBéGé pouštíme do organismu klíče, které v buňkách odemykají zámky – receptory.

Celá tato síť receptorů tvoří náš endokanabinoidní systém (ES), který podle vědeckých poznatků ovlivňuje vše od nálady, paměti, motorických funkcí přes fungování imunitního systému, rozmnožování, růst kostí až po vnímání bolesti, chutě na jídlo či spánek. Hlavní funkcí ES je udržování vnitřní rovnováhy organismu. Dle nejnovějších studií právě CéBéDé a CéBéGé pomáhá navrátit organismus do vnitřní rovnováhy prostřednictvím působení na endokanabinoidní receptory.

CéBéDé je vhodné pro jedince řešící bolest, stres, zánět, spánek, úzkost nebo kognitivní zdraví.

Základní vlastnosti

  • Organické a vegan ingredience.
  • Produkt vyrobený v EU.
  • Formulace kanabinoidů a terapeutických terpenů pro maximální účinek na tělo i mysl.
  • 1000 mg Full spectrum CéBéDé oleje (cca. 5 mg na kapku).
  • Konopí extrahováno pomocí superkritické CO2 extrakce – nejčistší extrakt, s největším podílem přirozených látek a bez škodlivých rozpouštědel, jako je např. u alkoholové nebo butanové extrakce.
  • Obsahuje i další kanabinoidy jako CBN, CBV, CéBéGé, terpeny, flavonoidy a fenoly.

Dávkování

Balení 10 ml = 250 kapek, 1 kapka = 4 mg CéBéDé.

Doplňkové informace: Obsah TéHáCé je do 0,15%. Zákonný limit pro CéBéDé produkty je 0,3%. Po konzumaci jde bez omezení řídit motorová vozidla. Produkt testován ve 3 akreditovaných laboratořích (1x výrobcem, 2x kontrolní test). Nosný olej produktu je konopný. Upozornění: Během těhotenství a kojení je třeba se vyhnout oleji CéBéDé. Studie z roku 2018 z Americké akademie pediatrie varovala ženy, aby se během těhotenství vyhýbaly marihuaně v důsledku potenciálních rizik pro vývoj dítěte. Ačkoli se studie zaměřila na psychoaktivní látku TéHáCé, není známé, jakým způsobem ovlivňuje CéBéDé zdraví plodu, a proto bude lepší, když léčbu pomocí CéBéDé ponecháte na dobu po porodu. (Přesněji po ukončení kojení).

CéBéDé není vhodné používat například s některými druhy léků, používaných k léčbě epilepsie. CéBéDé inhibuje enzym zvaný cytochrom P450 (CYP450), který určitá léčiva používají k metabolizaci.

Interferencí s CYP450 může CéBéDé buď zvýšit toxicitu, nebo naopak snížit účinnost těchto léků.

Dalšími léky, se kterými se dá při souběžném užívání očekávat nezvyklá reakce, a měli byste léčbu pomocí CéBéDé předem konzultovat s lékařem jsou:

  • Léky proti arytmii jako chinidin.
  • Antikonvulziva -Tegretol (karbamazepin) a Trileptal (oxkarbazepin).
  • Antimykotika – Nizoral (ketoconazole) a Vfend (voriconazole).
  • Antipsychotika – Orap (pimozid).
  • Atypická antidepresiva – Remeron (mirtazapin).
  • Benzodiazepinová sedativa – Klonopin (clonazepam) a Halcion (triazolam).
  • Imunosupresivní léky – Sandimmune (cyklosporine).
  • Makrolidová antibiotika – klarithromycin a telithromycin.
  • Léky na léčbu migrény – Ergomar (ergotamin).
  • Opioidní léky proti bolesti – Duragesic (fentanyl) a alfentanil.
  • Léky k léčbě tuberkulózy na bázi rifampinu.

Pokud tyto léky užíváte, neznamená to, že byste se museli podpůrné léčby pomocí CéBéDé vzdát. Mnohé z těchto interakcí jsou mírné a nevyžadují úpravu léčby.  Mnohdy pouze stačí užívat CéBéDé s několikahodinovým rozestupem od dávky léku. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Není náhradou pestré stravy. Ukládejte mimo dosah dětí.Uchovávejte na suchém a chladném místě. Převoz a přenášení CéBéDé: Tím, že je olej ze CéBéDé mastný, může se stát, že pokud se lahvička se CéBéDé nepřenáší v krabičce, olej na lahvičce může závit uvolnit a to zapříčiní, že se závit snadno otočí a lahvička může téct. Proto je nutné přenášet CéBéDé vždy v původní krabičce. Krabička je dělaná na míru, takže se v ní lahvička se CéBéDé nepohne a tím pádem neodšroubuje. Obal prosím recyklujte.

CéBéDé + CéBéGé
0.06 kg
10 ml

Zobrazit všechny podobné produkty

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Stres, hádky. Zima a pandemie jsou děsivá kombinace, na úzkost lze ale vyzrát

Tento rok přinesl málokomu tolik radosti jako před pandemií. Problémy, které vznikají ve společnosti i v rodinách, jsou zdrojem špatné nálady, úzkostí a stresů. Někdo se s tímto stavem umí vyrovnat lépe, jiný hůře. Záleží na nastavení mysli, na zkušenostech, ale třeba i na velikosti zátěže.

Stres může být pozitivní, může ve vás probudit skryté rezervy, to je jeho lepší stránka. Pokud však prožíváte napětí příliš dlouho, ztrácíte postupně schopnost vypořádat se s problémy a můžete i onemocnět. Dlouhodobý stres vyvolává fyzické i psychické problémy.

Přečíst článek ›

Náhle se objeví nepříjemné projevy se zažíváním, bolesti hlavy a kloubů. Můžete přibývat na váze, být plačtiví, podráždění, hůře spíte. Se stresem souvisí až 75 procent nemocí. Zkuste proto snížit na minimum nejrůznější tlaky, které přináší každodenní život, a naučte se zvládat jen ty, které jsou nevyhnutelné.

Provětrejte hlavu

Nemůžete zabránit všem událostem, které přivolávají strach a černé myšlenky. Můžete se naučit, jak s nimi zacházet. Účinné je tělesné cvičení. Dopřejte si aspoň půlhodinku denně, pětkrát týdně. Stačit bude průměrně intenzivní pohyb, třeba ranní rozcvička.

Naučte se pět Tibeťanů a časem si na sestavu zvyknete tak, že se bez ní neobejdete. Budete se cítit šťastnější, duševně i tělesně silnější. Zlepší se váš zdravotní stav, výkon srdce, funkce plic, kůže, očí i ostatních orgánů. Kdykoliv je to možné, jděte na procházku do přírody a provětrejte si hlavu. Zkuste rychlou chůzi, ta z ní spolehlivě vyžene všechny nepříjemné myšlenky.

Přečíst článek ›

Soustřeďte se na dech

Každý den uděláte tisíce nádechů, aniž byste o nich přemýšleli. Dech lze využít i řízeně k zvládnutí složité situace. Dechová cvičení vás mohou uvést do uvolněného stavu. Vědomě se nadechujete a aktivně se na své dýchání soustřeďte.

Vědci spojují vdechování nosem se zvýšenou kontrolou emocí a už jen každodenní několikaminutové cvičení s hlubokým a důkladným dýcháním může pomoci snížit stres a zlepšit celkovou pohodu.

Na dechových cvičeních je založená jóga, poohlédněte se po některé technice.

Změňte svoje myšlení

Myšlení bolí, říkávaly naše babičky. Je to pravda, ale změnit myšlení je docela dobrá metoda, jak zahnat chmury. Například špatný spánek si přivodíte neustálým rozebíráním nejrůznějších situací v myšlenkách.

Vtírají se neodbytně a v nočních hodinách dokážou pěkně potrápit mozek. Ráno jste jako zbití. Zkuste změnit pohled na svět i na lidi, kteří jsou kolem vás a kvůli kterým možná nedokážete v klidu odpočívat.

Nebude to jednoduché, ale dokážete to.

Přečíst článek ›

Důležité je, uvědomit si, že je zbytečné hledat chyby u druhých. Lepší bude přijmout fakt, že můžete změnit jenom své chování, ne ostatních. Odpouštějte. Sobě i druhým. Pohlížejte na stresové situace podle zásady „všechno zlé je pro něco dobré“. Uvidíte, jak se váš spánek prohloubí a ráno bude hned veselejší.

Držte se rituálů

Pro zvládnutí dlouhodobě nepříznivé situace jsou dobré rituály. Známe je celý život a občas je rádi porušujeme. V období, jaké prožíváte nyní, kdy často nevyjdete z bytu, jsou obzvlášť důležité, disciplína vás může zachránit od úzkostí a pocitů zbytečnosti. Psycholožka Ivana Hořicová doporučuje: „Ráno vstaňte, běžte se umýt a oblékněte se stejně jako dříve, když jste šli do práce.“

Víte, že…

… některé příčiny stresu (stresory) zvyšují produkci adrenalinu a kortizolu, hormonů, které připravují cévy, srdce a svaly k akci? Tato reakce, zvaná útok, nebo útěk, chrání člověka před možným nebezpečím. Buď se postavíte k překážce čelem, nebo se dáte na útěk.

Celý den v pyžamu zní skvěle, ale dopřejte si ho jen jednou za čas. Pokud v něm setrváte celé týdny, rozloží vaší psychiku na drobné. Bez rituálů (disciplíny) se z černých myšlenek nevymotáte. Udělejte si vždy dopředu program na druhý den.

Důležité je udržovat kontakty s příbuznými a kamarády. Volejte si s nimi a povídejte si. Pokud máte v mobilu aplikaci WhatsApp, utvořte si společnou skupinu a pište si, volejte nebo se pochlubte fotkami.

Když jsou kina a divadla zavřená, uspořádejte si společenskou akci s rodinou doma.

Přečíst článek ›

Každá aktivita se počítá a přitom nemusíte porušit žádná nařízení vlády. V současné době nabízejí umělci různé programy, které si můžete pustit v počítači. Vybírejte si lehčí žánr a komedie, raději než dramata.

Naučte se poslouchat zase rádio nebo podcasty v mobilu. Zlepšíte si vzdělání a budete se dobře bavit. Oblékněte se do společenských šatů a pusťte si v televizi divadelní představení. Nalaďte si hudbu, kterou máte rádi, a zatancujte si sami nebo s partnerem.

Možností je hodně, důležité je bavit se.

Hledejte pomoc v sobě

Někdy jsou příčinou pochybností a černých scénářů nezvládnuté mezilidské vztahy. Někteří lidé vás ze všech stresů dokážou vytáhnout svojí veselou povahou, třeba kamarádka z mládí, ale jsou i takoví, kteří vás mohou do stresu dostat. Těm se vyhýbejte, co to jde.

Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Poševní Mykózu?

Pěstujte intimitu, pohlazení a polibek dokážou hodně. Pracujte také na svých komunikačních schopnostech, zamyslete se nad tím, jestli správně dokážete rozpoznat pocity druhých lidí a oddělovat je od svých vlastních. Také pomoc ostatním je dost často tím nejlepším lékem na osamělost a chmurné myšlenky.

Nabídněte proto podporu někomu ve svém okolí.

Poskytněte ji dobrovolně, bez nároku na to, že se vám vrátí, radost a dobrý pocit ze sebe sama také pomáhá. Lékaře vyhledejte tehdy, pokud cítíte fyzické příznaky stresu, jako jsou bušení srdce, dýchavičnost nebo bolesti hlavy. Odborný poradce nebo psychoterapeut pomůže a popíše důvod, proč se s úzkostí nebo stresem nedokážete vypořádat.

Radost z jídla

Při stresu tělo spotřebovává živiny mnohem rychleji. Proto může docházet ke snížení imunity. Sledujte pečlivěji jídelníček, jezte čerstvé potraviny příslušné probíhajícímu ročnímu období, bohaté na vitaminy A, B, C a E, flavonoidy, vápník, hořčík, selen a esenciální mastné kyseliny.

Jídlu věnujte plnou pozornost, ne jako vedlejší činnosti při sledování televize. Klid a vyrovnanost mají kladný vliv na střeva, přílišný spěch může vést k jejich onemocnění. Trávení trpí újmu také tím, že jste při jídle unavení. Krevní oběh je zaměstnán prokrvováním svalů, srdce a jiných orgánů.

Nejprve je dobré si aspoň 5 minut odpočinout a teprve potom jít ke stolu. Důležité je ubrat z množství kofeinu a alkoholu. Sklenička frťana vás v první fázi může postavit na nohy, ale větší množství se později vymstí zhrošením stavu. Dopřejte si méně rafinovaných potravin obsahujících bílou mouku a cukr, které snižují imunitu.

Uvolňující aromaterapie

Proti stresu vyzkoušejte všechno, koupele v příjemně teplé vodě, světlo ze svíček, vůně i uklidňující éterické oleje k masáži nebo k inhalaci z rozprašovače či z kapesníku. Ženám velmi svědčí aroma z růží a mužům z levandule. Můžete si masírovat tělo nebo poprosit někoho blízkého.

Připravte si vlastní masážní olej z osmi kapek levandulového, z oleje ylang-ylang a jedné lžíce mandlového oleje. Směs využijte při masáži bolestivé šíje a ramen.

Pro lepší prokrvení, hladkou pokožku a veselejší náladu můžete také tělo nasucho masírovat kartáčem nebo lufou či peelingovou rukavicí.

Přečíst článek ›

Bachovy esence proti stresu

Výjimečné vlastnosti k zahánění chmur mají Bachovy květové esence. Vybrat si lze takové, jejichž účinky se nejvíce blíží stavu vaší mysli a vaší osobnosti. „Je důležité žít v současnosti.

Minulost již nezměníme a budoucnost si připravujeme právě tím, co děláme a jak se chováme v přítomnosti,“ vysvětluje Romana Kotěrová z Bio-Bachovek. To, že rostliny mají svůj vlastní život a svoji energii, dokazuje jejich mimořádná léčivá síla. Esence jsou jejím extraktem.

Sám doktor Bach je srovnával s překrásnou hudbou, která lidi dělá šťastnějšími a lepšími, přitom vlastně nevíme proč.

„Bachovy květové esence hlavně řeší příčinu problému, na rozdíl od chemických prášků, které potlačují následek. Pokud neodstraníme příčinu, problémy se budou vracet,“ vysvětluje Romana Kotěrová z Bio-Bachovky.cz.

Rada tety Běty

V období, kdy na vás doléhají chmury, pochybnosti, úzkosti a stres, pijte jednou nebo dvakrát denně šálek čaje z heřmánku, kořene kozlíku, z lipových květů nebo květů jetele.

Kozlíkový výluh se připravuje následovně: Přelijte dvě čajové lžičky drceného kozlíkového kořene jedním šálkem studené vody, nechte nejméně 12 hodin vylouhovat, sceďte a mírně ohřejte.

Můžete ho přidat i k jiné bylinné čajové směsi.

Guajacuran: proti depresi, bolestem zad i trémě + leták

Guajacuran je lék, který se používá na zmírnění emočního vypětí, úzkosti a trémy. Svým zklidňujícím účinkem pomáhá při psychické nepohodě, snižuje svalové napětí a podporuje i vykašlávání. Je to lék volně prodejný a není vhodné jej míchat s alkoholem. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a snižuje napětí kosterního svalstva.

Guajacuran tablety

Tablety obsahují 200 miligramů účinné látky Guafenesium. Ta působí proti psychické nepohodě, úzkostem, ale i při pocitech nervozity a trémy. Současně zmírňuje bolest hlavy a pomáhá při vykašlávání.

Lék je možné pobírat při dlouhodobějších stavech psychické nepohody, stejně tak při trémě před vystoupením. Pomáhá snížit napětí šíjových svalů. Má lehce sedativní účinky a ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva.

Guajacuran dávkování

Dospělí od 15 let mají doporučenou dávku 1 tabletu 3x denně. Dospívající mezi 12-15 lety jednu tabletu 2x denně a děti mezi 6-12 lety 1 tabletu denně.

Maximální denní dávka pro dospělého člověka je 12 tablet.

Při použití proti trémě stačí jedna tableta 23-30 minut před vystoupením.

Cena za Guajacuran

Balení 30 tablet stojí okolo sta korun.

Guajacuran infuze proti bolesti zad

Na silnou a velmi intenzivní bolest zad při vyhřezlé meziobratlové ploténky se provádí infuze Guajacuran 5 %. Při této infuzi ale dochází k ovlivnění schopnosti udržet pozornost, někdy má až sedativní účinky, proto se nedoporučuje po infuzi řídit.

Guajacuran a alkohol

Během léčby guajacuranem není vůbec vhodné požívat alkohol, ani v malém množství.

Guajacuran v těhotenství a při kojení

Lék není doporučen při kojení ani při těhotenství. Lék totiž není vůbec doporučen dětem mladší 6 let, a skrze mléko nebo při těhotenství by se v malém množství dostal do těla dítěte.

Guajacuran a léčba jinými léky

Při kombinaci léků s Guajacuranem je možné, že dojde k vzájemnému ovlivnění účinnosti. Především se jedná o léky proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu, acetylsalicylové kyseliny a jiné tlumící léky. Účinek je naopak zvyšován léky s obsahem lithia a magnézia.

Raději konzultujte s lékařem nebo lékárníkem, zda je vaše kombinace léků vhodná.

Guajacuran zkušenosti

Zkušenosti s touto látkou se dosti liší. Jedni jej doporučují jako výtečný lék i proti depresi, jiní popisují výrazný efekt na svalstvo.

Většina lidí při zdravotních problémech, ať už fyzických či psychických, raději sáhne po přírodním řešení, a tím Guajacuran je. Je velmi dobrou alternativou pro lidi trpící trémou před prezentací či vystoupením, tedy v případech, kdy nedochází k dlouhodobému užívání.

Ale i dlouhodobé užívání může mít velmi příznivé účinky, především při úzkostech a výše zmíněné depresi. Sportovci si ale při dlouhodobém užívání (více než 3 týdny) stěžují na výrazně ochablé svalstvo. Pokud se tedy léčíte s přetrvávajícími psychickými problémy, sledujte své tělo. Každému totiž vyhovuje jiný lék.

Více o depresi se můžete dočíst v našem článku.

Příbalové letáky Guajacuran

  1. GUAJACURAN 5% roztok
  2. GUAJACURAN obalené tablety

GUAJACURAN 5% roztok

  • Guaifenesinum
    Injekční roztok
  • Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat.
  • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě.

Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v tomto příbalovém letáku, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Co naleznete v tomto příbalovém letáku:

  1. Co je přípravek Guajacuran 5% a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Guajacuran 5% používat
  3. Jak se přípravek Guajacuran 5% používá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak přípravek Guajacuran 5% uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Guajacuran 5% a k čemu se používá

Léčivou látkou přípravku Guajacuran 5% je guajfenesin. Guajfenesin snižuje psychické a emoční napětí s pocitem úzkosti, má mírně sedativní (zklidňující) účinky, snižuje svalové
napětí a působí expektoračně (podporuje vykašlávání). Ve vyšších dávkách tlumí křeče a snižuje napětí kosterního svalstva.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Guajacuran 5% používat

  1. Nepoužívejte přípravek Guajacuran 5%
    Jestliže jste alergický(á) na guajfenesin nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).
  2. Při myasthenia gravis a myastenickém syndromu (nervosvalové charakterizované nadměrnou svalovou slabostí a unavitelností) onemocnění.

  3. Upozornění a opatření
    Přípravek není vhodný pro děti mladší než 6 let, pro podání dětem starším 6 let musí být skutečně závažné důvody. Děti, kterým byl přípravek podán, by měly být pod zvýšeným
  4. dohledem.

Další léčivé přípravky a přípravek Guajacuran 5%
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Účinek guajfenesinu je zvyšován působením lithia a hořčíku, lze jej kombinovat s neuroleptiky (léky k terapii psychóz), zvyšuje analgetický účinek paracetamolu a kyseliny
acetylsalicylové, zesiluje tlumivý účinek alkoholu, sedativ (zklidňující léky) a celkových anestetik (používaných k narkóze) na centrální nervovou soustavu. Zvyšuje i účinek

  • myorelaxancií (léků uvolňující svalové napětí) s jiným mechanismem účinku.
  • Přípravek Guajacuran 5% s jídlem, pitím a alkoholem
    Po dobu léčby přípravkem Guajacuran 5% se nedoporučuje pít alkoholické nápoje.
  • Těhotenství, kojení a fertilita
    Přípravek se nedoporučuje podávat v době těhotenství a při kojení.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnost vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce
ve výškách apod.).

Tento přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jedné dávce, tj. v podstatě je „bez sodíku“.

3. Jak se přípravek Guajacuran 5% používá

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Obvykle se podávají 2 ampulky denně (20 ml) intravenózně (do žíly) nebo v kapénkové infuzi v 5% glukose. Při léčbě tetanu se Guajacuran 5% podává zvolna intravenózně, obvykle v dávkách 2 – 4 ampulky (20 – 40 ml), opakovaných podle potřeby.

K dosažení myorelaxačního účinku v anesteziologii se podává 10 – 30 ml injekčního roztoku,

tj. l – 3 ampulky intravenózně, účinek nastupuje za 3 – 5 minut a trvá 18 – 25 minut.

  1. Jestliže jste použil/a více přípravku Guajacuran 5%, než jste měl/a
    Protože je přípravek podáván zdravotnickým pracovníkem, je možnost předávkování velmi malá.
  2. Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
Zajímavé:  Křeče Hladkého Svalstva Léky?

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Vzácné: (může se vyskytnout až u 1 z 1 000 pacientů): závratě, ospalost, pocit na zvracení, zvracení, lehká svalová slabost, únava.
Velmi vzácné:( může se vyskytnout až u 1 z 10 000 pacientů): lehké kožní projevy, přechodné změny v krevním obraze.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně posupujte v případě jakýchkoliv nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. Jak přípravek Guajacuran 5% uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Přípravek Guajacuran 5% nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu (EXP). Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem. Chraňte před mrazem.

Nepoužívejte tento přípravek, pokud si všimnete viditelných známek poškození léku (změna zabarvení, viditelné částice v roztoku).

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Guajacuran 5% obsahuje
Léčivou látkou je guaifenesinum (0,5 g v 10 ml injekčního roztoku).
Pomocnými látkami jsou glukosa, chlorid sodný, voda na injekci.

Jak přípravek Guajacuran 5% vypadá a co obsahuje toto balení
Čirý, bezbarvý až slabě hnědožlutý injekční roztok bez mechanických nečistot.
310 ampulí, 1 ampule obsahuje 10 ml injekčního roztoku.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Zentiva, k. s., Praha, Česká republika.

Tento příbalový leták byl naposledy revidován: 22.8.2012.

GUAJACURAN obalené tablety

(Guaifenesinum)
obalené tablety

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Složení

  • Účinná látka:
    Guaifenesinum 200 mg v 1 tabletě
  • Pomocné látky:
    Laktóza, kukuřičný škrob, sacharóza, mastek, sodná sůl karboxymethyl­škrobu, želatina, tristearan hlinitý, koloidní bezvodý oxid křemičitý, glycerol, oxid titaničitý, sodná sůl karmelosy, smaragdová zeleň, bílý a karnaubský vosk, arabská klovatina
  • Indikační skupina
    Anxiolytikum, centrální myorelaxans

Charakteristika

Guajacuran snižuje duševní a emoční napětí s pocitem úzkosti, má slabé zklidňující účinky a usnadňuje vykašlávání. Ve vyšších dávkách tlumí křeče a napětí kosterního svalstva.

Indikace

Guajacuran se používá při duševním napětí, úzkosti, trémě, nervozitě před menstruací, bolestech hlavy podmíněných duševním napětím a zvýšeným napětím šíjových svalů. Přípravek se používá u dětí starších 6 let a u dospělých.

Kontraindikace
Guajacuran se nepoužívá při přecitlivělosti na guaifenesin nebo na některou pomocnou látku, při myasthenia gravis a myastenickém syndromu.

Přípravek není vhodné užívat v těhotenství a při kojení. Přípravek není vhodný pro děti mladší než 6 let. Dětem starším 6 let se podává Guajacuran pouze na doporučení lékaře.

Nežádoucí účinky

Guajacuran je v doporučených dávkách dobře snášen, během léčby se mohou vzácně vyskytnout nežádoucí účinky jako nevolnost, zvracení, ospalost, lehká svalová slabost a únava, ojediněle lehké kožní projevy či přechodné změny v krevním obraze. Při případném výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání a podávání přípravku dětem poraďte s lékařem.

Interakce

Účinky Guajacuranu a jiných léků současně užívaných se mohou navzájem ovlivňovat.

Jde především o léky proti nachlazení a bolestem s obsahem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, léky s tlumivým účinkem na centrální nervový systém včetně alkoholu a jiná léčiva, která rovněž uvolňují napětí kosterního svalstva. Účinek Guajacuranu je zvyšován léky s obsahem lithia a magnézia.

Užíváte-li jiné léky, a to na lékařský předpis nebo i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného užívání Guajacuranu s lékařem a bez porady s ním Guajacuran neužívejte. Při předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že užíváte Guajacuran.

Dávkování a způsob použití

Pokud lékař nedoporučí jinak, dospělí užívají 3× denně 1 tabletu, výjimečně 2 – 5× denně 2 tablety s odstupem nejméně 4 hodiny.

Maximální denní dávka je 12 tablet
Dětem ve věku 6 – 12 let se podává 1 tableta 1 – 2× denně, dětem ve věku 12 – 15 let 1 tableta 2× denně vždy po konzultaci s lékařem.

Ke zklidnění při trémě a stavech úzkosti stačí jednorázově užít 1 tabletu 25 – 30 minut před veřejným vystoupením.

Další informace

Upozornění
Jestliže Vaše obtíže neustupují během 3 dnů léčby Guajacuranem nebo dojde ke zhoršení stavu, obraťte se na lékaře. Při dlouhodobém používání Guajacuranu je třeba průběžná kontrola u lékaře. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje.

Přípravek může nepříznivě ovlivnit činnosti vyžadující zvýšenou pozornost, motorickou koordinaci a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, ovládání strojů, práce ve výškách apod.). Tuto činnost můžete proto vykonávat proto pouze na základě výslovného souhlasu lékaře.

Rovněž činnost dětí užívajících Guajacuran může být nepříznivě ovlivněna a měla by být pod zvýšeným dohledem.

  1. Při předávkování nebo náhodném požití více dražé dítětem vyhledejte lékaře.
  2. Uchovávání
    Léčivý přípravek uchovávejte v suchu při teplotě 10–25°C.
  3. Varování
    Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
  4. Uchovávejte mimo dosah a dětí.
  5. Balení
    30 obalených tablet

Recenze

Hodnocení: 77 %

Deprese se musí léčit

Duševní choroby a duševní zdraví se stávají jedním z nejzávažnějších problémů evropských zemí. Psychiatrická onemocnění právě v Evropě představují největší zdravotní zátěž hned po kardiovaskulárních chorobách.

Deprese je sama o sobě vážné a nepříjemné onemocnění, ke všemu je to i závažný rizikový faktor pro vznik dalších chorob, jako jsou nemoci srdce nebo vysoký tlak. Deprese s sebou nese skoro pětinásobné zvýšení rizika jednoho chronického tělesného onemocnění a šestinásobně zvyšuje riziko výskytu více než jednoho chronického onemocnění.

Nemoc jde často ruku v ruce se závislostí na alkoholu, tabáku či jiných návykových látkách, poruchami spánku či úzkostmi.

Takřka třetina zaměstnanců v Evropě je vystavena stresu, jednomu z nejzávažnějších spouštěčů depresivních stavů. Podle současných statistik postihne depresivní epizoda jednou za život 10-20 % osob. Očekává se, že do roku 2020 se deprese stane nejvýznamnější nemocí rozvinutého světa.

Smutek nebo deprese?

Slovo deprese často používáme v běžném životě jako označení smutné nálady. Což je omyl. Ne každý, kdo smutní, prožívá zároveň depresi. Deprese je nemoc, nikoli změna nálady. Základním projevem depresivní poruchy je změna nálady spjatá se ztrátou zájmů a radosti.

Pacient je smutný, bez energie, odkládá jakoukoli činnost, ztratil chuť k životu, sexu, jídlu, v průběhu dne je ospalý a polehává, přitom v noci špatně spí, stěžuje si na únavu, vyčerpání, bolesti hlavy, na hrudi apod. Depresivní člověk například během usínání stále přemítá o tom, co se mu dnes zase nepovedlo, a zároveň očekává vše špatné i od nového dne.

Hluboce si uvědomuje svoji zbytečnost a neschopnost, která ho může dovést až k sebevražedným úmyslům.

Depresivní myšlenky brzdí nemocného v jeho aktivitách, postupně ho přenesou do světa, který je velmi vzdálen realitě.

Nároky běžného života se člověku najednou zdají nepřekonatelné a to, co zvládal bez potíží, nezvládá vůbec.

Nejde o obyčejný smutek po ztrátě někoho blízkého nebo prudké změně životních okolností – rány osudu přebolí. Depresivní nálada trvá, pacient se za ni stydí, ale nemůže s ní nic dělat.

Deprese je nemoc

Podle mezinárodní klasifikace nemocí je depresivní porucha popsána jako pokles nálady, ztráta zájmu, zhoršení soustředění a nespavost v období delším než dva týdny. Prvotní příznaky bývají značně individuální. Deprese nejčastěji začínají ve věku kolem třiceti let.

Depresí trpí častěji ženy, ale mezi pacienty jsou i děti. Muži a ženy prožívají depresi odlišně. Podle odborníků bývá deprese u mužů rozpoznána mnohem později než u žen.

Je to především způsobeno výchovou mužů – měli by být silní, tudíž depresi považují za slabost a věří, že ji překonají sami.

Nemoc proniká do všech věkových kategorií a různých profesí, nesouvisí se vzděláním pacienta. Depresí nejčastěji trpí lidé nespokojení v partnerských svazcích, kteří si nedokáží ve své životní situaci poradit.

Ohrožuje i lidi úzkostné, napjaté ve vztahu k okolí. K depresi mají sklon i jedinci neschopni prosadit svůj názor nebo postoj, kteří jsou závislí na hodnocení druhých.

K depresivním náladám dovede člověka i osamělost, ztráta životního partnera, klimakterium nebo nemoc.

U dětí se také deprese mnohem častěji než u dospělých projevuje tělesnými příznaky. Nejčastěji jde o bolest hlavy či břicha, v extrémních případech se může objevit i noční pomočování. Dětskou depresi také často provázejí problémy s učením a poruchy soustředění. Velkým problémem je to, že příznaky deprese se u dětí dají snadno přehlédnout.

Depresi hodnotíme podle její tíže, můžeme ji rozdělit tak, jak je rozdělena v rámci mezinárodní klasifikace nemocí – na lehkou, středně těžkou a těžkou.

  • Mírná deprese umožňuje nemocnému ještě normálně fungovat, ale vše mu jde pomaleji a hůře. Věci, které měl rád, ho přestávají bavit a vyhýbá se přátelům.
  • Při středně těžké depresi se nemocný izoluje od svého okolí, ztrácí energii, nechodí do práce a domácí aktivity mu jdou velmi ztěžka. Léčba probíhá v pracovní neschopnosti, nemocný dochází do denního sanatoria, v případě sebevražedných myšlenek je v něm hospitalizován.
  • Těžká deprese zavede nemocného do léčebny. Není už schopen vykonávat jakoukoli pracovní činnost. Nepostará se ani sám o sebe, celý den leží v posteli a trápí se výčitkami. Pomalu mluví i myslí nebo je naopak plný neklidu, který ho popohání z místa na místo. Nemá na nic energii a postrádá smysluplnost jakékoli činnosti.
  • Melancholie je nejzávažnější formou těžké deprese. Postižený je zahalen do hlubokého smutku, trpí úplnou beznadějí, zoufalstvím a strachem. Utrpení je tak obrovské, že nemocný je často přesvědčen, že jedině smrt ho může vysvobodit. Někdy trpí i bludy, které mu nikdo nedokáže vyvrátit.
Zajímavé:  Přírodní Léčba Pigmentových Skvrn?

Dědičné onemocnění?

Některé typy deprese se v řadě rodin vyskytují častěji. Na jejich rozvoji se podílí zejména stresující prostředí anebo nepříjemné zážitky z dětství. Pokud člověka ale tyto okamžiky nepotkají, nemusí onemocnět.

Deprese postihne až následující generaci. Pokud někdo z vašich sourozenců či rodičů trpí depresivní poruchou, máte patnáctiprocentní pravděpodobnost, že onemocníte také. Záleží na tom, jak budete k této dispozici vnímaví.

Bylo zjištěno, že při vzniku deprese hraje roli nedostatek některých neurotransmiterů v mozku. Neurotransmitery jsou chemické sloučeniny, jejichž prostřednictvím se předává signál z jedné nervové buňky do druhé.

Patří mezi ně zejména noradrenalin a serotonin, v menší míře i dopamin. K vypuknutí nemoci může přispět  závažná životní událost. Na rozvoj, závažnost i průběh duševního onemocnění mají vliv životní stresory.

Deprese postihuje osoby nadměrně citlivé a zranitelné. I přes tuto dispozici ale všichni neonemocní. Záleží na tom, na kolik je zatěžují životní události a jak je zvládají. Velkou roli hraje stres, ale neznamená to, že je zcela zodpovědný za tuto poruchu. Někdo ho ke své práci potřebuje, jiného vyčerpává. Lidská psychika se působením stresu stává postupně zranitelnější a citlivější.

Poporodní blues

U některých žen se v období porodu a šestinedělí vyskytne specifická forma deprese – takzvané poporodní blues. V tomto případě se jedná o krátkodobou změnu nálady způsobenou prudkým poklesem hladiny hormonů.

Prožívá ji padesát až osmdesát procent žen, a to třetí až čtvrtý den po porodu. Psychologové tento stav, který vymizí do dvanácti dnů, označují jako mateřské blues. Maminka je plačtivá, lítostivá, podrážděná, nevěří si, že zvládne péči o dítě.

Horší variantou pak bývá poporodní deprese, která se rozvine za šest až dvanáct týdnů po porodu, ale může se objevit až do jednoho roku věku dítěte. V tomto případě je matka nepřiměřeně unavená, prožívá neustálý strach, klesá její schopnost postarat se o dítě.

Obává se, že ji opustí partner, vyhýbá se svému okolí. Tento stav je nebezpečný jak pro matku, tak pro dítě.

Riziko deprese v době těhotenství je stejné jako mimo graviditu. Nastávající maminky trpící touto chorobou užívají i v tomto období léky. Podle odborných výzkumů se zdá, že riziko vzniku vrozených vad dítěte je u řady antidepresiv minimální. Jejich užívání je ale překážkou při kojení.

Léčba

Všechny příznaky deprese se nemusí dostavit najednou. Někteří lidé onemocní depresí jenom v podzimních a zimních měsících. Mají zvýšenou chuť k jídlu, přibírají na váze a podléhají nadměrné spavosti.

Pro nemocné trpící zimními depresemi je vhodná fototerapie. K tomu se používá velmi intenzivní světlo, které se aplikuje před rozedněním většinou po dobu dvou hodin.

Řada pacientů už po týdnu takové terapie nemá žádné potíže.

V zásadě ale platí, že pokud depresivní nálada omezuje chování déle než čtrnáct dnů a dotyčný cítí, že svůj stav už déle nedokáže snášet, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Návštěva psychiatra a užívání léků proti depresi je pro řadu lidí stále ještě stresující záležitost. Domnívají se, že od té chvíle je jejich okolí bude považovat a blázny.

Deprese je celoživotní onemocnění s vysokým rizikem návratu, a proto vyžaduje dlouhodobou terapii. Antidepresiva jsou lékem první volby u všech typů depresí. Musí se ale užívat dostatečně dlouho a v přiměřené dávce. Pokud je pacient vynechá nebo jejich užívání přeruší, hrozí, že budou méně účinná.

Moderní léky zvyšují koncentraci neurotransmiterů, zejména serotoninu a noradrenalinu, a zmírňují nepříjemné stavy, kterými člověk při depresi trpí. Užívá-li nemocný tyto léky podle předpisu, první zlepšení se může dostavit za dva nebo tři týdny od začátku podávání. Za šest až dvanáct týdnů je člověk obvykle bez příznaků.

Ale i když se cítí zdráv, je nutné brát antidepresiva dalších čtyři až devět měsíců, jinak hrozí návrat nemoci. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace se mají antidepresiva podávat ještě půl roku po odeznění deprese, byť se jedná o první případ. Pokud se ale depresivní stavy opakují, pacienti léky užívají ještě následující dva roky, v některých případech celoživotně.

Rozsáhlé průzkumy potvrdily, že po vysazení léků onemocní depresí znovu až osmdesát procent pacientů. Účinnou léčbu při depresi představuje i kombinace léků a psychoterapie.

Psychoterapie účinkuje při lehkém a středním typu deprese. Pomáhá člověku porozumět, co se s ním v nemoci děje, učí ho znovu získat kontrolu nad svými myšlenkami, emocemi a chováním. Pacient se ke své nemoci vyjadřuje formou rozhovoru s psychoterapeutem nebo během umělecké práce.

Bojíte se léků?

Naštěstí žádné z antidepresiv nevede k lékové závislosti. K té mohou vést jiné léky, zejména uklidňující, jako Diazepam, hypnotika nebo léky proti bolesti. Antidepresiva jsou méně škodlivá než nemoc sama. To, co člověka mění, je nemoc, nikoli léčba.

Předepisované dávky jsou hluboce pod hladinou toxického vlivu na organismus. Vedlejší účinky, které se na počátku objeví, zdraví nepoškozují. Při odeznívání deprese někteří lidé opravdu přiberou na váze, nikoli však vlivem léků.

Po období nechutenství jim totiž začíná více chutnat.

Bipolární porucha

Rozdíl mezi unipolární depresí, tj. tou, kde se neobjevují manické fáze, a bipolární poruchou, je kromě průběhu to, že bipolární porucha (maniodepresivita) je více vázána na biologickou podstatu, a tudíž i genetickou vlohu.

Výraznou roli v odstartování a vývoji nemoci hrají genetické faktory, prostředí, v němž dotyčný žije, a také faktory biochemické. Organismu nemocného chybí především noradrenalin a serotonin. Existují důkazy o výskytu těchto poruch v rodinách.

K vypuknutí nemoci může přispět závažná životní událost.

Takto postižení pacienti prožívají období hlubokých depresí, v nichž pro ně život nemá cenu, a jejich opačném odrazu: mánií  spojených s nadměrnou aktivitou, sebevědomím, povznesenou náladou provázenou až nervozitou. Abnormální čilost, ve které tvůrcům doslova pod rukama vznikají nejlepší díla, vede například u podnikatelů k přehnanému utrácení nebo ukvapeným rozhodnutím.

Jakmile mánie odezní, znovu se dostaví melancholie: období hluboké deprese s výrazným smutkem a obtížemi, zasahující do běžného života a především pocit, že se mimořádné schopnosti s povznesenou náladou již nikdy nevrátí. Tyto periody se střídají s normálními náladami.

Manickou epizodu mohou přivodit chemické látky v organismu, přítomnost jiného onemocnění, stres, užívání drog nebo hormonální změny.

Bipolární porucha je chronické a smrtelné duševní onemocnění. Objevuje se asi u desetiny lidí trpících depresí. Ke zvratu mezi epizodami deprese a mánie dochází někdy přes noc, mnohem častější jsou však přechody postupné.

Toto onemocnění se nejčastěji objevuje v adolescenci nebo časné dospělosti a epizody provázejí postiženého v průběhu celého života. Bohužel se jedná o nevyléčitelné onemocnění. Bez ohledu na vzdělání může neléčená porucha vést až k sebevražedným úmyslům.

Nejdůležitější je stanovit diagnózu.

Diagnóza

Stanovit diagnózu bipolární poruchy je obtížné. Lidé s tímto onemocněním často vyhledávají pomoc v období  depresivní fáze, zatímco manická epizoda jim „divná“ nepřipadá.

Znaky mánie:

  • Přehnaný optimismus a sebedůvěra
  • Snížená potřeba spánku bez pocitu vyčerpání
  • Vystupňovaná podrážděnost
  • Zvýšená psychická a fyzická aktivita
  • Zrychlená řeč, impulzivní chování
  • Unáhlená rozhodnutí

Příznaky deprese

  • Dlouhodobý smutek bez zjevné příčiny
  • Změny chuti k jídlu a spánku
  • Podrážděnost, lhostejnost, ztráta energie, přetrvávající apatie
  • Pocity bezvýznamnosti
  • Neschopnost prožívat radost
  • Opakované myšlenky na smrt nebo sebevraždu

Ke komplikacím ve stanovení diagnózy patří to, že se pacient nachází v jedné ze čtyř poruch nálad. Ta první, manická epizoda, může být provázena i bludy. Hypománie nepředstavuje   plně vyjádřenou mánii, nýbrž období, v němž se pacient cítí dobře, nic nenarušuje jeho běžný život.

V depresivním období člověk propadá do smutku a beznaděje, zatímco smíšená epizoda zahrnuje současně příznaky mánie i klinické deprese. Terapeuticky jde o to udržet období remise co nejdéle (třetí fázi maniodeprese, kdy pacient nemá příznaky a cítí se zcela v pořádku), aby se depresivní a manické fáze nevracely.

Manická a hypomanická období jsou často podceňována, někdy se považuje tento radostný výkyv spíše za jakousi odměnu za prožitou délku a hloubku deprese.

Bipolární porucha je často vázána na kreativitu, týká se proto ve zvýšené míře jak umělecky, tak vědecky orientovaných jedinců. Touto nemocí trpěl například Napoleon Bonaparte, Winston Churchill. Curt Cobain, Vincent van Gogh, Francisco Goya, J.W. Goethe, Ota Pavel nebo Miloš Kopecký.

Není-li nemoc léčena, zhoršuje se, epizody mánie a deprese se střídají stále častěji a prohlubují se. Pro pacienty je někdy nezbytná hospitalizace, avšak porucha sama je léčitelná vhodnými farmaky, pomocí psychoterapie.

Můžeme předcházet depresi?

Při léčbě i prevenci deprese pomáhá vhodný jídelníček. Měl by být bohatý na zeleninu, ovoce, chléb, těstoviny, brambory a rýži. Chybět by neměly ryby a olivový olej, které obsahují hodně esenciálních mastných kyselin. Zapomeňte na alkohol, ten depresi prohlubuje.

Relaxace je vhodným prostředkem, jak se psychicky a fyzicky uvolnit. Stačí relaxovat pravidelně patnáct minut denně než jednou týdně dvě hodiny. Vůbec nám nezbývá čas na koníčky, které jsou zpestřením dne. Stejně tak odkládáme schůzky s přáteli. Vynecháním příjemných aktivit se deprese ještě více prohlubuje. Zařaďte je znovu do svého programu, byť by měly trvat jen hodinu týdně. Člověk s depresí by měl pokud možno volit činnost, při které bude v kolektivu, mezi přáteli nebo s rodinou. Zabránit stresu a zároveň rozvoji deprese se částečně dá plánováním. Podle lékařů nejde o to vyhýbat se důsledně jakémukoli stresu , ale zejména stresu příliš velkému a dlouhodobému. Je dobré najít si blízkého člověka, kterému se můžete svěřit, povědět mu o svých pocitech. Nejvíce pomáhají lidé klidní a chápaví, kteří nechtějí nikoho předělávat a nevnucují  své pravdy či zájmy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector