Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Špatný stav kůže může být důležitým ukazatelem organismu, že je něco v nepořádku.

U porozumění atopickému ekzému (atopické dermatitidě) to platí dvojnásob. Abychom překlopili nekončící kruh boje s ekzémem na cestu, jak s ekzémem žít, je důležité více „nakouknout pod kůži“.

Jak vzniká atopický ekzém a jak moc můžeme tento proces ovlivnit? Víme, co se v takové kůži děje? Proč je kůže lidí s probíhajícím ekzémem tak odlišná? Jak zvládat péči o ekzematickou kůži? Co má smysl, co se osvědčilo a kudy naopak cesta nevede?

Na tyto a další otázky odpovídáme na našich besedách o ekzému. Společně hledáme způsoby léčení ekzému, které jsou šetrné, účinné a respektující individualitu každého. Povídáme si na nich o možnostech uzdravení z pohledu kritického k mýtům a extrémům současné medicíny i léčitelství. Pokud byste nás chtěli navštívit přímo na besedě, zde najdete aktuální seznam, ve kterých městech probíhají.

Obrací se na nás čím dál více rodičů, kteří se s ekzémem trápí. A tak se pokusím shrnout nejčastější rady, které se nám osvědčily, a odpovíme si i na otázku, která trápí nejednu maminku atopických dětí: Existuje cesta k úplnému uzdravení?

Vraťme se nejprve na začátek. Jaká je vlastně funkce kůže? Má jich mnoho, ale pro nás je v tomto kontextu důležité, že udržuje vodu uvnitř a škodlivé látky zevního prostředí vně kůže. Při stavbě pevného domu mají podobnou funkci cihly a malta.

V naší kůži jsou cihlami kožní buňky a tukové struktury zvané ceramidy tvoří mezi nimi pojivou maltu. Kůže člověka s atopickou dermatitidou tuto základní funkci neplní tak dobře. Zjednodušeně řečeno, má na sebe hůře doléhající cihly a méně malty, která by ten dům držela na pevných základech.

Dochází tak k větším ztrátám vody a dovnitř propouští škodlivé látky ve větší míře než kůže zdravá. Atopická pokožka má také vyšší náchylnost k bakteriálnímu osídlení i bakteriálním a virovým infekcím.

To souvisí i s přirozeným mikrobiomem, který máme jako vlastní armádu nejen ve střevech, ale i na kůži a tato armáda si v dobré náladě dokáže poradit se spoustou věcí (s nepřátelskými vojsky). Když je tato rovnováha narušená,  tak mohou nastat problémy.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Co se podílí na rozvoji atopické dermatitidy?

Stále nejspíš nemáme úplný obrázek o přesných příčinách. Víme, že se jedná o onemocnění spojené s genetickou složkou, která je příčinou narušení kožní bariéry. Zjednodušeně řečeno rodiče, kteří trpí nějakou formou alergie mají větší riziko, že se jim narodí dítě s atopickým ekzémem.

Toto riziko dnes narůstá i u rodičů, kteří alergii nemají. Již od narození se buduje imunita, a tak nás nepřekvapí, že příznivý vliv a dopad na závažnost tohoto onemocnění může mít i přirozený porod a kojení. Velký vliv má také naše životní prostředí, strava i psychika.

Tím se dostávám k věcem, které můžeme ovlivnit, a tak výrazně zlepšit projevy tohoto onemocnění.

Důležitý je fakt, že se jedná o chronické, neinfekční, zánětlivé, svědivé onemocnění. Atopická dermatitida začíná už v dětství a mívá typicky období zklidnění a po nějaké době vzplanutí.

To se projevuje zarudlými ohraničenými ložisky. Typicky se vyskytují tato vzplanutí u dětí do prvního roku na tváři, paži, bříšku. Po prvním roce v tělních záhybech (loketní, podkolenní jamky) a kolem šestého roku velká ekzematická vzplanutí mizí.

V dospělosti se pak vyskytují nejčastěji na rukou a v obličeji.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Klíčové je nepodcenit prevenci

I v klidovém období je kůže suchá a tento stav vyvolává svědění. Už víme, že ekzematická kůže neplní dokonale svou roli bariéry, a tak je potřeba ji pomoci vhodným „promazávadlem“, které podpoří přirozenou ochrannou funkci kůže.

Tím snížíme suchost, předcházíme a zklidňujeme následné svědění pokožky a rozvoj zánětu. Předejdeme také rozškrábání ložisek. To je ten nejčastější zamotaný kruh. Škrábání souvisí také se stresem. “Čím méně si dráždím kůži, tím méně mě svědí.

Čím méně si ji škrábu, tím menší je potřeba a nutkání si ji škrábat.” Nejvíce trápí noční svědění. I dospělý si snadno přes noc rozškrábe ložiska. U dětí proto pečlivě stříhejme nehty. Nejmenší děti pak mohou spát s bavlněnými rukavičkami.

Proto je vhodné promazat pokožku před spánkem, abychom zajistili na noc co největší podporu. I z toho důvodu jsou na noc vhodnější hutnější „promazávadla“, budou působit déle. Můžeme z toho dítěti udělat příjemný večerní rituál například s pohádkou, písničkou a podobně.

Pokud patříte mezi línější matky jako já, možná vás osloví naše „hra na šneky“, která je u našich dětí oblíbená. Jedno dítko vytváří krémem spirálky na těle sourozence a druhé dítě si je rozmazává. Náramná zábava pro všechny. ????

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Provokační faktory

S prevencí souvisí vypozorovat, co ekzém zhoršuje. Nejběžnější spouštěcí faktory jsou aeroalergeny (srst zvířat, roztoči, plísně, pyly), chlad, horko, emocionální stres, hormony, potraviny, dráždivé látky (chlor) či mikroorganismy. U dětí jsou to často potravinové alergeny jako je kravské mléko, vejce, ryby, arašídy, soja, pšenice.

U nejmenších plně kojených dětí může pomoci, když matka vysadí dočasně některé alergeny ze své stravy. Provádí se takzvaná eliminační dieta na 2 až 3 týdny, během které by se ekzém mohl zlepšit a poté se v expoziční fázi zkusí zase alergeny postupně do stravy přidávat. Pozoruje se, zda se ekzém zhorší.

Obdobně lze provést i u přikrmovaných dětí, kdy možné alergeny vysazujeme i ze stravy dítěte. Toto vše je ale velmi individuální, chce to trpělivost a hledat. Jde především o to, abychom se nad možnými faktory, které ekzém zhoršují, zamýšleli a zkoušeli je vysadit, pokud je můžeme omezit.

Často pomůže ekzém zlepšit záměna vhodného pracího prostředku šetrného pro pokožku ekzematika. Doporučuje se prát na delší programy s dostatečným mácháním a na vyšší teploty. S tím souvisí i vhodné bavlněné oblečení, prodyšné a úměrné aktivitě. Může se stát, že se nám děti snadno zpotí při dovádění na hřišti a opět pot dráždí ekzematickou pokožku.

Často se setkávám s dotazem ohledně koupání v bazénech. I zde se dá prevencí mnohé zmírnit. Například existují „bariérové“ krémy, které jsou určené pro použití před koupáním v chlorovaných bazénech. Dá se jimi tenkou vrstvou natřít místa náchylná k ekzému. Důsledné by pak mělo být vysprchování a následné promazání pokožky.

Pokud tedy bazén výrazně ekzém nezhoršuje a daří se těmito opatřeními péči o pokožku zvládat, není důvod tuto pro mnoho miminek příjemnou aktivitu rušit. Dnes již existují i koupací zařízení se slanou vodou, která by byla pro tyto děti jistě vhodnější.

Co je ideální „promazávadlo“?

„Promazávadla“ neboli emolientní přípravky nahrazují ztráty kožních tuků a znovu obnovují kožní bariéru. Pokožku zjemňují, hydratují a udržují obsah vody v pokožce. Jednoduše nejlepší „promazávadlo“ je takové, které vyhovuje vašemu dítěti.

Je ideálně bez parfemace, konzervantů a je svou strukturou vhodné pro danou aktivitu a roční období. V létě a při sportu jsou vhodnější lehčí krémy (také se rychleji vstřebají, ale mají kratší účinek). V zimě používáme naopak hutnější masti (pomalejší vstřebávání, účinek přetrvává déle, s výhodou na noc).

Promazávání je základ léčby a prevencí, snižuje spotřebu kortikoidů, zmírňuje zánět a svědění způsobené suchostí pokožky. Může pomoci upravit pH pokožky do fyziologické oblasti. S výběrem vhodného „promazávadla“ vám může pomoci lékárník.

Je důležité si také uvědomit, že abychom dokázali skutečně podpořit kožní bariéru, je nezbytné promazávat v dostatečném množství. U malých miminek je doporučované množství emolientních přípravků 100g na týden, u menších dětí 250g na týden a u dospělého až 500g emoliencií na týden.

Z toho důvodu je dobré vybavovat „promazávadly“ děti i do školek a škol. Důsledné promazávání je nejdůležitější v zimě, kdy je pokožka nejvíce náchylná k extrémním vlivům počasí. To je naděje pro rodiče, kteří se setkali s ekzémem poprvé. Obvykle se během jara projevy utlumí a jsou mnohem lépe zvládány.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

„Nemýdla” a koupání ekzematické pokožky

Je to důležitá součást správné péče o pokožku ekzematika. Klasická mýdla by ji vysušovala, dráždila a narušovala její přirozené pH. Proto je důležité používat takzvaná „nemýdla” neboli „syndety“. Najdete je v dermokosmetických řadách pro péči o atopickou kůži. Nevysušují, nenarušují kožní bariéru ani její pH a přitom už během koupele zvláčňují a hydratují pokožku.

S tím souvisí otázka, je vhodné i ekzematickou kůži mýt? Ano, protože pokožka pacientů s atopickou dermatitidou se vyznačuje osídlením patologickými mikroorganismy. Proto je důležité samotné mechanické omývání, čištění pokožky.

Odstraňujeme tak krusty a mechanicky snižujeme bakteriální osídlení. Není obecně shoda v doporučované frekvenci. Vše s mírou. Je potřeba si uvědomit, že samotné mytí zároveň vysušuje.

Obvykle je doporučováno mytí 3 x týdně, dle stavu pokožky, počasí, zátěže (sport, pocení).

Když ani prevence nestačí

Pokud i přes tato opatření dojde ke zhoršení ekzému a jeho vzplanutí a zarudnutí, je dobré hned na začátku tohoto vzplanutí namazat zarudlé místo krémem nebo mastí s kortikoidem. Díky tomu dojde k útlumu zánětu a rychlému zhojení ložiska.

Vždy je ideální léčit ekzém na počátku vzplanutí slabým kortikoidem, než na vrcholu vzplanutí silným. Obvykle stačí takto namazat místa zarudnutí přípravkem s kortikoidem 1 až 2 krát denně a během pár dní dojde k vyhojení a není potřeba používat déle.

Zkušenější rodič, později dítě samo už pozná, zda se jedná o probouzející se ekzém a může zavčasu zastavit jeho rozvoj přípravkem s kortikoidem a dál už jen promazávat emolientními přípravky.

Zajímavé:  Ischemická Choroba Srdeční Příznaky?

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Nadějná zpráva na závěr je, že až 50% pacientů si vystačí se základní léčbou promazáváním. Mysleme tedy na to, zda bychom v tom nemohli ještě něco zlepšit? Nejčastěji je to o důslednosti a dostatečném množství vhodného „promazávadla“. I přesto, že se zdá být „boj“ s  ekzémem chvílemi marný, často z jeho běžných forem děti kolem šestého roku „vyrostou“.

Ačkoliv jsem zmiňovala, že se jedná o chronické onemocnění, může dojít k jeho útlumu. Učme děti nemoc přijmout a žít i s ní spokojený život, ne s ní bojovat. Nezapomínejme na významnou stránku nejen tohoto onemocnění a tím je psychický stav. Ekzém může signalizovat vnitřní nepohodu. Radost je základním atributem zdraví a radostné a pohodové dětství jistě dokáže zázraky.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Použité zdroje:

Doporučené postupy ČLnK II., Atopická dermatitida, Hašek J., 2014.

Hašek, J. (2014). Péče o pacienta s atopickou dermatitidou – doplnění směrnice ČLnK. Prakt. Lékáren. ,  10 (2), 53-59.

Čapková, Š. (2017). Současné možnosti léčby atopického ekzému. Solen, 18(1), 36-41.

Atopic eczema in children. Clinical guideline 57, National Institute for Health and Clinical Excellence, London, 2007, (10), ISBN 1-84629-559-9.

Benáková N. Léčba atopické dermatitidy / ekzému u dospělých. Dermatol. Prax., 2007; 2: 70-75.

Litvik R. Úloha kožních bariér u atopických dermatitid. Farmakoterapie, 2008; 4 (Suppl 3): 11-21.

Lam J. Atopická dermatitida: přehled posledních pokroků v oboru. Zdraví dětí. 2008; 2 (6): 733-747.

Lam J. Atopická dermatitida: přehled posledních pokroků v oboru. Zdraví dětí. 2008; 2 (6): 733-747.

Gelmetti C, Wollenberg A. Atopic dermatitis – all you can do from the outside. British Journal of Dermatology 2014; 170(Suppl. S1): 19–24.

Udělejte něco pro své tělo. Vaše pokožka si žádá pozornost

Péče o pokožku celého těla je stejně důležitá jako péče o pleť. Často se pozornost upíná jen na obličej, ale i o zakryté části těla je potřeba pečovat každý den. Kůže je totiž největším orgánem lidského těla.

Když je v dobré formě, plní bezchybně i svou část ochrany před infekcí a nemocemi. Pravidelná péče o pokožku pomáhá obnovit její přirozenou rovnováhu, ochranné funkce a zdravý vzhled.

Jak se o ni správně starat?

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Vezmeme to pěkně popořadě

Mytí je prvním krokem v péči o pokožku. Odstraníte z povrchu kůže nečistoty, přebytečný kožní maz a osvěžíte tělo. Mýdlo vyměňte za sprchový gel. Ten pokožku jemně čistí a zároveň ji vyživí. Speciální sprcháče nevysušují.

Nehrozí tak, že se budete po očistě nepříjemně ošívat. Sprchový gel naneste na vlhkou kůži a krouživými pohyby vytvořte jemnou pěnu. Poté celé tělo důkladně opláchněte. Pamatujte, že na citlivá intimní místa patří šetrnější kosmetické přípravky. Sáhněte proto po jemném intimním gelu.

Střídavé působení horka a chladu má stimulující a povzbuzující účinky na psychiku, podporuje imunitu a celkové zdraví. Právě na kůži se efekt střídání tepla a chladu projeví nejdříve. Procedura pokožku prokrví a zajistí jí šťavnatou barvu.

Při jejím pravidelném aplikování se vyhladí i nevzhledné hrbolky.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Kvůli střídavému působení horka a chladu nemusíte hned chodit do sauny. Podobného efektu docílíte pohodlně doma v koupelně. Začněte sprchovat tělo proudem teplé vody a po chvíli přejděte na studenou.

Ze začátku stačí kratší doba studené sprchy. Důležité je být uvolněný, klidně a zhluboka dýchat. Po čase můžete dobu sprchování studenou vodou prodlužovat.

Pokožka se vám za vaši odvahu odmění zdravým vzhledem.

Relaxační koupel je ideálním zakončením náročného dne. I doma se můžete cítit jako v luxusním lázeňském zařízení. Pokud si rádi dopřáváte dlouhé chvíle ve vaně, nezapomínejte pokaždé přidat do vody koupelovou sůl nebo tělový olejíček. Samotná chlorovaná voda pokožku vysušuje. Napusťte si vanu, přidejte svou oblíbenou sůl od TianDe a nechte ji rozpustit. Ponořte se do solné koupele, vypněte své myšlenky a oddejte se jejímu blahodárnému působení. Soli můžete samozřejmě používat i při rychlém sprchování. Fungují jako peeling a sprchový gel v jednom. Masáž solí odstraní zbytky odumřelých buněk, rozproudí lymfu, prokrví pokožku a dokonale ji zjemní. Tip

Po koupeli pokožku těla šetrně osušte. Nikdy ji silně netřete, pouze lehce poklepávejte ručníkem. Hydratační krémy a tělová mléka nanášejte ještě na vlhkou pokožku. Lépe se tak do ní vstřebají.

Užijte si pocit ze sametově hladké pokožky. Po mytí přichází na řadu hydratace a výživa

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví Po každém mytí používejte krém nebo výživné tělové mléko. Předejdete tak pocitu pnutí, šupinatění a olupování pokožky. Pečující tělová mléka od TianDe kůži hydratují a obnovují její přirozenou ochrannou funkci. Mají lehkou konzistenci, dobře se nanášejí a rychle se vsáknou do kůže. Mléko naneste na vlhkou pokožku a krouživými pohyby roztírejte do úplného vstřebání. Důslednou péči věnujte kolenům, loktům a patám. Jsou to místa, kde je pokožka náchylnější k vysušování. Pravidelným promazáváním předejdete bolestivému popraskání kůže. Tip U tělových mlék TianDe oceníte jejich pohodlné dávkování přes pumpičku. Stačí jeden stisk a můžete začít své tělo pěkně rozmazlovat.
Tělové mléko Slunečné olivy už určitě znáte. Olivový olej patří mezi oblíbené zvlhčovače kůže. V kombinaci s vitamínem E a kyselinou hyaluronovou dokonale pečuje o pokožku. Intenzivně ji hydratuje, vyživuje a zlepšuje její přirozené ochranné vlastnosti.

Objevte naše královské novinky. O vaši pokožku se postarají tělová mléka s olejem z granátového jablka a konopí

Granátové jablko patří mezi superpotraviny. Je doslova nabité mixem vitamínů a minerálních látek. V kombinaci s včelím voskem a D-panthenolem působí protizánětlivě, pokožku zklidňuje a udržuje její přirozenou rovnováhu.

Včelí vosk a D-panthenol je obsažený i v mléku s konopným olejem. Konopí se přisuzuje schopnost zklidňovat a hojit problematickou pokožku. Olej z konopí se využívá pro své silně protizánětlivé a regenerační schopnosti.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Možná si říkáte, že nevzhledné hrbolky přes zimu schováte v dlouhých nohavicích a odsouváte intenzivní péči až na jaro. Není čas ztrácet čas. Pro viditelný efekt je nutné věnovat se problematickým partiím po delší dobu. Mějte na paměti, že celulitida není postrachem jen pro nohy. Za vaši zvýšenou pozornost vám budou vděčné i ruce a bříško.

Pokud vás trápí ochablá pokožka, strie nebo celulitida, vsaďte na speciální zpevňující krémy nebo gely. Naším horkým tipem v cestě za dokonalou postavou je lipolytický gel na celulitidu.

Pokožku máme jen jednu. Nemáme výhodu hadů a ještěrek, abychom si několikrát za život opatřili novou. Proto o ni pečujme jako o tu nejcennější ochranou schránku.

Každodenní rituály pro krásu

Prvním a velmi důležitým krokem ke zdravé a čisté pleti bez akné, vrásek a pigmentových skvrn je především důkladné čištění – jen díky němu může pokožka svobodně dýchat! K tomu, aby se nedusila pod nánosy nečistot a cizorodých látek totiž pouhé opláchnutí vodou nestačí. Strach ze složitých koupelnových manévrů naštěstí není na místě – očistný rituál totiž není nijak složitý a jistě si ho brzy zamilujete. Jak na něj, poradí certifikovaná terapeutka Inlight Šárka Stará.

1 KROK – ROZPOHYBUJTE LYMFU POMOCÍ BYLIN 
Když mluvíme o čištění pleti, máme na mysli hloubkovou očistu, jejímž základem je aktivace detoxikačních procesů a jemné „rozpohybování“ lymfatického systému. Právě jeho správné fungování je pro krásu pokožky určující.

Voňavý čisticí 100% bio balzám Inlight s dvojím účinkem pleť odlíčí, vyčistí do hloubky a zároveň dokonale vyživí.

Obsahuje řadu výtažků z blahodárných bylin, které odvádějí povrchové i hloubkové nečistoty a toxiny, upravují mazotok, zklidňují projevy problematické kůže a pomáhají pokožce navrátit její přirozené funkce.

AKTIVUJTE DETOXIKAČNÍ PROCESY. „Čisticí balzám Inlight je unikátní v tom, že zahajuje detoxikační procesy v těle přes čichové receptory.

Výtažek z citronu, zázvoru a dalších rostlinných ingrediencí podpoří lymfu v dynamičtějším toku – díky aktivaci lymfy se proces čištění dotkne celého těla.

Nejde tedy pouze o aplikaci prostředku, který pleť otevře a povrchově očistí prachové částice a další nečistoty, ale o skutečnou hloubkovou očistu, kterou mají v balzámu na starosti především cypřiš a rozmarýn,“ vysvětluje certifikovaná terapeutka Inlight Šárka Stará.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

KDE JE ZDRAVÍ, TAM JE KRÁSA. Na rozdíl od mnoha výrobků obsahujících alkohol respektuje čisticí balzám Inlight lipofilní povrch pleti – právě ten je pro správné fungování pokožky naprosto klíčový.

„V čisticím balzámu je kromě cypřiše a rozmarýnu obsažen také sezamový olej, který pokožku vyživuje a vytahuje z ní toxiny.

Není to tedy práce jednoho, ale více přírodních komponentů, díky jejichž synergii se pleť již po několika dnech promění a rozzáří do krásy,“ upozorňuje Šárka Stará.

Zajímavé:  Na Zdraví Při Kýchnutí Anglicky?

2 KROK – TONIZUJTE, HARMONIZUJTE, ZKLIDŇUJTEBio čisticí balzám byl navržen tak, aby pracoval v dokonalé synergii s bezalkoholovým tonikem. To je vyrobeno z nejčistších květin a udržuje vyvážené pH pokožky. „Čisticí balzám nastartuje lymfu a tu je pak třeba zklidnit.

Právě z toho důvodu je v druhé fázi čištění pleti tolik důležitá aplikace Bio květového tonika. To obsahuje mimo jiné tišící levanduli, jež harmonizuje rozběhnuté procesy a ochladí pokožku. Stěžejní jsou také výtažky z grepových jader odpovědné za to, aby se na pleti nemnožily bakterie.

Velkou výhodou je především absence alkoholu, díky níž není narušena mikroflóra pokožky. Je to podobné jako s detoxikací střev – pokud je nešetrná, vybije se i pozitivní mikroflóra a je nutné ji obnovit prostřednictvím probiotik.

Tady probíhá čištění přirozenou a velmi šetrnou cestou, proto není potřeba pokožce zpětně navracet její původní funkce,“ tvrdí Šárka Stará.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI: Inlight Bio květové tonikum obsahuje čistý vodní destilát z rmenu římského a růže, které podporují přirozenou regeneraci pleti a vyrovnávají její pH. Díky své jemnosti se hodí i pro velmi problematické typy pleti s akné, ekzémem či seboroickou dermatitidou. Osvědčilo se také na podrážděnou vlasovou pokožku se sklony k šupinatění.

SPECIÁLNÍ TIPY TERAPEUTKY ŠÁRKY STARÉ

JAK KRÁSU JEŠTĚ UMOCNIT?

ČISTÁ KREV. Krásná pleť úzce souvisí s hormonální rovnováhou a zdravou krví. Právě čistota této životadárné tekutiny je pro ženské zdraví i duševní rovnováhu extrémně důležitá.

Pro očistu krve můžete kromě speciálních bylinných čajů vyzkoušet také „zelená“ smoothie, do nichž lze přidávat například mladé výhonky kopřiv. Právě jaro je pro jejich sběr ideální, dbejte však na to, abyste si vybírali pouze listy rostoucí v čisté přírodě daleko od civilizace.

Kopřivy skvěle chutnají rozmixované s banánem nebo jablkem a dochucené trochou citronu. Konzumovat se dají také ve formě čaje, polévek či pesta.

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

PODPORA PRO LYMFATICKÝ SYSTÉM. Kromě krve je třeba pečovat také o lymfu – tekutinu, která se hromadí v mezibuněčných prostorách tkání a krévních cév. Na rozdíl od krve není lymfa poháněna srdcem, její tok je zajišťován prací svalů. Kvůli nedostatku pohybu či vlivem sedavého zaměstnání lymfa mnohdy stagnuje, čímž dochází ke vzniku otoků a celulitidy.

Jaro je ideální doba, kdy můžeme činnost lymfatického systému podpořit pomocí speciálních masáží. Ty by měl vždy provádět proškolený a zkušený odborník – k dosažení viditelných změn je třeba alespoň deset návštěv.

Pomůže také domácí péče pomocí masážního rituálu Gua Sha, který přispívá mimo jiné k rozproudění stagnací, uvolnění svalů, zmírnění otoků obličeje a vyhlazení vrásek.

FUNGUJÍCÍ ZAŽÍVÁNÍ. Základem pro dobrou hormonální stabilitu, a tím pádem i pro stav kůže, jsou kromě zdravé krve, dobře proudící lymfy také čistá střeva. Před doplňováním vitaminů a minerálů se proto postarejte především o to, aby bylo v pořádku vaše zažívání.

OČISTNÉ KOUPELE. Krásu pokožky můžete podpořit detoxikací humátovým bahnem z třetihor, které se používá především ve formě koupelí. Dobré jsou také osmotické koupele z himalájské soli, díky nimž se tělo kompletně vyčistí, odkyselí a remineralizuje. Důležité je, aby koupel měla pH 8,5 – jen tak může dojít během delší lázně k osmóze.

Snažte se do vody ponořit co nejvíce a evokovat tak stav, který jsme zažívali jako miminka plovoucí v maminčině bříšku. Délka osmotické koupele, během níž dochází k uvolňování kyselin z těla, by měla být nejména 60 minut. Připravte se na to, že po ní budete unaveni, proto je nejlepší ji naplánovat tak, abyste mohli z vody odejít ihned do postele.

BIORGANICA TIP: Ke skvělým přípravkům pro jarní restart organismu patří například bylinné kapsle triphala, které čistí krev, odstraňují toxiny, podporují trávení a harmonizují celý organismus.

TEXT: EVA KARLASOVÁ FOTO: UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Celé znění článku najdete v biOrganica magazínu, který vychází již 11. 3. 

To největší, co máme

Úterý, 26 Leden 2021 00:00

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí – vše o zdraví

Kůže, jejíž nejsvrchnější vrstvou je pokožka, je největší orgán lidského těla a skládá se ze tří základních vrstev – pokožky, škáry a podkožního vaziva. Ke kůži také patří nehty, ochlupení a vlasy. Plní několik funkcí.

Krom toho, že odděluje náš vnitřní svět od vnějšího a působí tak jako sofistikovaný obal, zabraňuje i pronikání škodlivých látek do těla a zároveň umožňuje vylučovat spoustu chemických látek.

Díky kůži také můžeme vnímat teplo, chlad i bolest.

Co si ale mnoho lidí spojí, když se hovoří o pokožce, je její stav. Je nabíledni, že se stáří nejvíce odráží právě na pokožce. I ve vyšším věku si lze nicméně zachovat zdravě a svěže vypadající pleť. Čím se živíme i jaký životní styl vedeme, prozradí právě pokožka. Kůže prostě vyžaduje své a pro svou „údržbu“ potřebuje celou řadu vitamínů.

Nejvýznamnější vitamín ve spojitostí s kůží představuje vitamin D, který se spojuje se slunečním zářením, ale kůže samozřejmě „nepohrdne“ ani jinými vitamíny, které jsou neméně důležité: A – hydratuje, urychluje hojení, B2 – pomáhá buněčnému dýchání, vytváří látky podporující antioxidanty, B3 – zlepšuje ochranné systémy kůže, hydratuje, B6 – reguluje hormony, urychluje metabolické a chemické reakce v buňkách, B7 – zklidňuje pokožku, obnovuje hydrataci, E – zjemňuje pleť a zmenšuje vrásky, podporuje cirkulaci krve, F – podporuje obnovu kůže a hojení, udržuje pleť pružnou a mladistvou, K – zvyšuje pružnost pleti, díky podpoře srážlivosti krve redukuje křečové žíly a kruhy pod očima, apod. Minerální prvky (selen nebo zinek) jsou také skvělými pomocníky pro svěží pleť.

Osvícení nutriční odborníci však nabádají k tomu, abychom nekonzumovali potravinové doplňky, kde jsou vitamíny v syntetické formě, ale raději je konzumovali v rámci přírodní rostlinné stravy, protože v ní se nachází v ideálních poměrech, nabízí i široké spektrum minerálních látek a nezbytnou vlákninu, která v trávicím ústrojí působí jako kartáč. A co je čisté, nezpůsobuje při pocení nepříjemné a nevzhledné vady na kůži, jako jsou třeba pupínky. Toho všeho žádná tabletka nedosáhne.

Za zmínku stojí i skvělé lapače volných radikálů – antioxidanty, které spolehlivě omezují stárnutí pokožky. V pokožce volné radikály vznikají především UV zářením. Pokud se člověk vystavuje slunci omezeně, ochranné mechanismy pokožky zvládnou plnit svou funkci.

Při dlouhodobém slunění jsou však tyto mechanismy oslabeny, čímž se kůže stává náchylnější ke stárnutí, ale i k různým onemocněním.

Bojovníkem s volnými radikály je kupříkladu veleznámý vitamín C, ale ten sám o sobě nic nezmůže, když se v našich činech nebude zrcadlit pravá míra.

Další velký vliv má na kvalitu kůže schopnost zvládat stres. Kouření, přemíra alkoholu a nedostatek spánku se také spolehlivě vryjí do tváře.

Neblahý vliv na pokožku mohou mít i docela „nevinné“ faktory, jako je například časté mytí, používání nekvalitních kosmetických produktů či extrémní teploty.A výše uvedené platí i naopak. Pokud není pokožka z jakéhokoli důvodu v dobrém stavu, může to negativně ovlivňovat naši náladu.

Pak už je jen krůček k různým onemocněním, protože stav mysli má na naše zdraví velký vliv a můžeme tak uvíznout v pověstném bludném kruhu.

Co je ale v souvislosti s pokožkou zajímavé, je její sociální role. Nejenže napovídá o tom, jaký život kdo vede, ale především je důležitým komunikačním nástrojem. Pokožka totiž mimo jiné obsahuje tzv. Merkelovy buňky, což jsou čidla hmatu.

Doteky jsou komunikátorem beze slov, někdy mohou být i nepříjemné, ale zase takové srdečné objetí vydá za tisíc slov. A za to všechno, co nám kůže poskytuje, se zcela jistě vyplatí o ni náležitě pečovat. To, co jí dáme, to nám vrátí.

Tento největší orgán tak máme zcela ve svých rukách.

Text: Magda Jochmanová

Zdravá kůže plní řadu důležitých ochranných funkcí

       S přibývajícím věkem se ale její ochranná role oslabuje a kůže se stává náchylnou k poškozením vlivem působení inkontinence, a již moči, nebo stolice

Změny kůže vlivem věku

       Přirozená schopnost regenerace kůže se zhoršuje – zatímco u mladších dospělých osob proběhne kožní cyklus asi ve třiceti dnech, vyžaduje obnova a dozrání kožních buněk u starších 40 až 60 dní.

Snižuje se produkce z tukových a potních žlázek, takže starší kůži se dostává méně těchto sekretů, což má vliv na stabilitu svrchní vrstvy a kyselého tukového pláště. Transepidermální ztráta tekutiny stoupá, to znamená, že se kůže vysušuje.

Tento jev bývá často provázen nepříjemnými pocity napětí a svědění, mohou se objevit i ekzémy.

       V průběhu stárnutí tak degeneruje funkce kůže jako ochranné bariéry, čímž je také přístupnější chemickému a fyzikálnímu podráždění v podobě infekcí, virů, bakterií a mykóz. K tomu je ještě třeba připočíst celkovou, stářím oslabenou imunitní obranu organismu.

Zátěž kůže při inkontinenci

       Pokožka starších osob je mnohem náchylnější k poškození kontaktem s močí a stolicí, ale také podrážděním nevhodnými hygienickými prostředky nebo inkontinenčními pomůckami.

Zajímavé:  Příznaky Boreliozy U Deti?

Následkem toho bývá vysychání kůže a svědivost, iritace pokožky nebo alergická reakce, zánětlivé ekzémy a bakteriální nebo plísňové infekce.

Tyto problémy pak nejen negativně ovlivňují kvalitu života postižených, ale jsou spojeny i s vyššími nároky na ošetřování a také s odpovídajícím růstem nákladů.

  •        V praxi se u inkontinence vyskytuje šest hlavních rizikových potenciálů, které už i tak zranitelnou fyziologii zestárlé pokožky dodatečně negativně ovlivňují:
  •      1. Vlhkost a bakterie v důsledku inkontinence
  •      2. Tvorba agresivního amoniaku
  • Proces štěpení močoviny na čpavek a oxid uhličitý prostřednictvím enzymu ureáza, který pochází od bakterií v moči a působí jako katalyzátor, se tak dostává do pohybu. Vedle toho je čpavek odpovědný za nepříjemný zápach rozkládající se moči.

     3. Podráždění kůže vlivem trávicích enzymů

  • V případě inkontinence stolice představují zbytky trávicích enzymů (proteázy), jejichž přítomnost v tlustém střevě slouží ke štěpení bílkovin, uhlohydrátů a tuků, mimořádně agresivní potenciál pro dráždění pokožky v této oblasti. Enzym proteáza může působit jako žíravina a může vyvolat zánětlivé ekzémy.

     4. Časté bolestivé omývání kůže postižené inkontinencí

  • Problém spočívá v tom, že omýváním je vždy na nějakou doby smyt kyselý tukový povlak z povrchu kůže. Jsou-li použita navíc ještě silně alkalická pěnivá mýdla, násobí se pak účinky do agresivního mixu:
  • alkalické mycí prostředky způsobují masivní poškození kyselého pláště,
  • snížená schopnost neutralizovat alkalické substance brzdí dodatečně regeneraci ochranného kyselého pláště,
  • konvenční mýdla odnímají kůže cenné epidermální lipidy, které přirozeným způsobem udržují potřebnou vlhkost pokožky nutnou pro zachování elasticity a prodyšnosti zrohovatělé vrstvy.

     5. Neprodyšnost inkontinenčních pomůcek

  • Při neprodyšnosti inkontinenčních produktů vzniká „vlhké kožní prostředí“. To vede k tomu, že neprůchodná zrohovatělá vrstva nabobtná a dochází k dalšímu množení mikroorganismů.

     6. Kontaktní nesnášenlivost z inkontinence

  • Alergie vůči styku s určitými látkami je nejčastější. Jestliže inkontinenční pomůcky, které jsou nošeny 24 hodin denně, obsahují materiály s alergickým potenciálem, jsou tyto alergie s ekzematickým postižením kůže často nevyhnutelným následkem.

ŽIVOT nad a pod povrchem KŮŽE

Od narození plní naše pokožka důležité funkce. Je bariérou a obrazem našeho vnitřního stavu. Co nám změny na pokožce mohou říct? Jak zatočit s vyrážkou, ekzémy nebo jak o kůži správně pečovat?

Už v dětském věku má většina miminek po narození nějaké pupínky či zarudnutí. V tělíčku novorozence totiž probíhají těsně po porodu změny, týkající se jeho trávícího systému a ty se projevují právě na pokožce.

  Naštěstí se ve většině případů vše rychle přirozeně vyřeší, ale není výjimkou, že se již v raném věku dítěti diagnostikuje taková nemoc jako je atopický ekzém nebo lupénka.

Tak například s atopickým ekzémem se potýká každé páté dítě do 5 let věku a jen v Evropě trpí touto kožní chorobou 50milionů dospělých jedinců1.

Kůže (cutis, derma)Je známo, že kůže jako největší orgán našeho těla (1,5-2 m2) plní funkci bariéry, předělu mezi vnějším světem a vnitřním prostředím a jako s takovou bychom s ní měli zacházet. Má ochrannou, termoregulační a smyslovou funkci.

Zabraňuje nadměrným ztrátám vody a elektrolytů, probíhají v ní imunologické děje, má schopnost sekreční, vylučovací a vstřebávací3. Často je zrcadlem nemoci nebo změn probíhajících uvnitř organismu.

Cílem péče o kůži je udržet její základní funkce v rovnováze a ochránit ji před působením nepříznivých vlivů zevního prostředí. Zároveň udržet optimální hydrataci a zabránit nadměrnému přehřívání nebo vysušování.

Zásadní roli přitom hraje oblečení, úprava vnějšího i vnitřního prostředí, výkyvy počasí, stravovací návyky, ale také používání vhodných mycích, kosmetických a léčebných prostředků2.

Složení kůžeNaše kůže je doslova jako chameleon. V průběhu našeho života se mění její tloušťka, pigmentace, morfologické i funkční uspořádání a také její plocha ve vztahu k výšce a hmotnosti.

Nejvíce tenká vrstva kůže je na očních víčkách, a naopak nejsilnější bývá na ploskách dlaní nebo nohou.

Kůže jako taková se skládá ze tří základních vrstev: pokožky (epidermis), škáry (corium, cutis) a podkožního vaziva (subcutis)

Kopřivka jako projev alergie Kopřivka signalizuje nepřiměřenou reakci na alergizující podnět, například na nepříliš běžnou potravu nebo agresivní kosmetiku. Většinou velice svědí a lokalizuje se po celém těle nebo také jen na určitých místech.

Typická kopřivka má podobu rudých pupínku s bledým středem. Většinou sama ustoupí, případně po podání vhodného antihistaminika (lokální, systémové). Pokud je takto postiženo dítě, je vhodné nic nepodcenit a situaci s kopřivkou důsledně monitorovat.

V závažných případech může dojít až k rozvinutí anafylaktického šoku1.

Svědivá infekční vyrážka Svědivá vyrážka doprovází většinu onemocnění dětského věku, jak virových, tak bakteriálních, ale častá bývá i u dospělých. Někdy může být i průvodním jevem dalších onemocnění, jako například herpetické infekce, syndrom ruka-noha-ústa, zánět podkoží nebo meningokoková sepse. Pupínky jsou typický i pro tzv.

dětskou pátou či šestou nemoc. U páté nemoci dochází k výsevu pupínků či zarudnutí kůže (od shora dolů) a u šesté nemoci se objeví horečka a pak teprve vyrážka (šíří se v opačném směru od trupu ke krku). V obou případech se podávají antihistaminika na potlačení projevů.

O infekční vyrážku se může jednat i v tak banálním případě, jakým je rozškrábaný pupínek špinavýma rukama. Do rány se totiž může dostat streptokok (vytváří se krusty) či stafylokok, který vytvoří puchýřky s tekutinou, které praskají a pokrývají se krustou medové barvy a vznikající onemocnění se „rozjíždí“ do tzv. impetiga, které je velmi nakažlivé.

Objevuje se nejprve ve vlasové části hlavy a na obličeji. Pomáhá obklad z heřmánku nebo Jarischova roztoku a lokální či systémová antibiotika.

Péče o kůži atopika Kůže atopika trpí zvýšenou citlivostí vůči různým provokujícím látkám, alergenům. Nejčastěji se u dětí jedná o kravské mléko, vaječný bílek i žloutek, pšeničná mouka, arašídy nebo sója. U dospělých převažuje ořech, ryby, korýši aj.

Během alergické reakce, která probíhá u alergika směrem zevnitř organismu ven na kůži, dochází k řadě biologických pochodů. Na povrchu pokožky se objevuje zarudnutí, začervenání, kůže otéká, objevují se pupínky, které mohou mokvat a velmi svědí. Při škrábání dochází k poškozování svrchní vrstvy pokožky a tzv. funkční poruše kůže.

Dochází při ní k mizení ochranné bariéry a i nejlehčí podráždění vyvolává další svědění. Atopický ekzém může postihnout celé tělo nebo jen jeho části (většinou ohbí loktů, záhyby kolen, krk) a projevuje se v různých formách po celý život.

Zajímavostí je, že bývá často dědičný (1 rodič: 50%, 2 rodiče: 80% pravděpodobnost) a většinou jím trpí dítě, které je zároveň astmatické a alergické. Samotný ekzém mokvá, ale zbytek těla je většinou velmi suchý. Rozvinutý ekzém lze tlumit častou aplikací emolientních přípravků (například modrá indulona aj.

) a antihistaminik, v akutních stadiích lokálně aplikovanými kortikosteroidy a topickými imunomodulátory.  Jedná se o imunosupresivní látky nové generace, které blokují aktivaci a proliferaci T-lymfocytů, produkci cytokinů, TNF-alfa, faktoru stimulujícího granulocyty a makrofágy.

Výsledkem jsou protizánětlivé účinky srovnatelné s úrovní účinku mírných až středně silných kortikosteroidů4.  Vhodná je také fototerapie a podávání vitamínů B a E, a to ideálně ve formě ovesných vloček, obilných klíčků, rostlinných olejů nebo lněných semínek. Nutná je také správná volba oblečení (bavlna, bambus, konopí) a udržování bezprašného prostředí. V případě koupelí je vhodná spíše kratší teplá lázeň s přídavkem promašťujících koupelových olejů.

Péče o kůži nové generace Absolutní novinkou v péči o poškozenou, ekzematickou či stárnoucí pokožku jsou tzv. destičkové faktory. Jejich výhodou je, že jsou to tělu vlastní složky, které jsou separované ve vysoké kvalitě ze zvířecí krve kontrolovaných zvířat. Jedná se o tzv.

signální proteiny a růstové faktory v plazmě, které jsou standardizované a účinnější než běžné PRP (plateled rich plazma). Jedná se o topické OTC přípravky ve formě gelu či krému pod názvem PLASMAGEL Future a PLASMACREME Future. Gel je silně účinný a doporučuje se na ochranu a regeneraci poškozené, podrážděné a porušené pokožky.

Krém, který obsahuje navíc také bambucké máslo, kokosový a jojobový olej, vitamín E a panthenol je vhodný jak pro děti tak dospělé jako denní a noční krém. Oba produkty navíc působí i na celkovou regeneraci pleti a viditelně omlazují. Působí totiž do hloubky, cestou buněčných stimulací.

Díky svým mimořádným vlastnostem nevyvíjí tato regenerativní kosmetika žádné nežádoucí účinky (maximálně lokální štípnutí nebo pocit intenzivního prohřátí v místě aplikace) a je vhodná jak pro malé dítě, těhotnou ženu či seniora.

V případě, že je ložisko na kůži infikované, doporučuje se před aplikací léčivého přípravku, nebo zdravotnického prostředku ošetřit danou lokalitu příslušnými dezinfekčními prostředky (optimálně superoxidovaná voda typu Microdacyn). Kontraindikována je v tomto smyslu jodová a alkoholová dezinfekce.

Literatura:1.) Moje zdraví 11/2015: Dětskou kůži netrápí jen kopřivky, 26-30

2.) https://vyzivadeti.cz/wp-content/uploads/2013/05/Skripta-Dove.pdf

3.) https://www.wikiskripta.eu/index.php/Funkce_k%C5%AF%C5%BEe 4.) https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/atopicka-dermatitida-450827

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector